ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΣΟΦΙΑ - ΓΝΩΣΗ ΕΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΩ ?????
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
15thThief
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 20:18:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 15thThief  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΣΟΦΙΑ - ΓΝΩΣΗ ΕΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΩ ?????

Αν δεν τα έχεις, δεν τα έχεις. Δεν πειράζει. Δεν είναι κακό.

Μπορείς όμως να τα μάθεις ? Μπορείς γενικώς να μάθεις κάτι που δεν ξέρεις Εδώ σε θέλω κάβουρα που περπατάς στα κάρβουνα...

Τα σέβη μου,
Deva Parinito

Στα είπα όλα. Φίλα με τώρα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2005, 08:59:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε AVATARGR
quote:
ΑΝ ΕΣΥ ΔΕΝ ΔΥΝΑΣΑΙ ΝΑ "ΔΕΙΣ" ΤΗΣ ΦΩΝΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΕΠΟΧΗ ΚΑΙ ΕΣΥ ΣΑΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΠΕΡΙ ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΙΛΤΙΑΔΗ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ??
Εγώ δεν βλέπω φωνές αλλαγής αλλά τις κραυγές απελπισίας. Το θάρρος έχει χαθεί στην εποχή μας.... Πάντα υπήρχαν απελπισμένοι άνθρωποι και αυτοί πάντα καθόριζαν το μέλλον, ποτέ οι συνειδητοποιημένοι. Θυμίσου τις επαναστάσεις, δόξα τω θεω είναι πολές του 17ου αιώνα.

quote:
ΜΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ...
ΝΑΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΩΝΥΜΟΣ (ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΓΝΩΣΤΟΣ) ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΠΟΥ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ ΑΛΚΟΟΛΙΚΟΣ ΚΑΤΩΡΘΩΣΕ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ....

ΑΛΛΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΤΟΥ ΦΙΛΙΚΟΥ ΜΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΟΝΤΟΣ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΛΚΟΟΛΙΣΜΟΥ (ΜΕ ΓΕΝΕΤΙΚΑ ΕΠΙΒΑΡΥΜΕΝΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ) ΚΑΤΟΡΘΩΣΕ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ...


Την δύναμη την είχαν μέσα πάντα οι φίλοι σου και αυτό δεν ταίριαζε ποτέ στην ψυχοσύνθεσή τους. Αποφάσισαν να το αππορρίψουν. Εγώ δεν βλέπω καμμιά αλλαγή. Δεν υπάρχει τρόπος να ανατρέψεις αυτά που λέω γιατί δεν ξέρεις τί διεργασίες μεσολάβησαν στον φίλο σου, ούτε πώς είναι στην πραγματικότητα, για αυτό μιλώ για προσωπεία. Εσύ είδες "αλλαγή" αυτός πήγε εκεί που φυσιολογικά θα πήγαινε, έγινε αυτός που ήθελε να γίνει εξ αρχής.

Αυτά που σου λέω τα έχω συζητήσει με φίλο μου ψυχολόγο και στέκουν ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ σαν ψυχολογική θεώρηση. Άλλωστε για την ψυχή μόνο θεωρητικά μπορούμε να μιλάμε.

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

judas priest
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 01:17:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους judas priest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγώ δεν βλέπω φωνές αλλαγής αλλά τις κραυγές απελπισίας. Το θάρρος έχει χαθεί στην εποχή μας.... Πάντα υπήρχαν απελπισμένοι άνθρωποι και αυτοί πάντα καθόριζαν το μέλλον, ποτέ οι συνειδητοποιημένοι. Θυμίσου τις επαναστάσεις, δόξα τω θεω είναι πολές του 17ου αιώνα.
Την δύναμη την είχαν μέσα πάντα οι φίλοι σου και αυτό δεν ταίριαζε ποτέ στην ψυχοσύνθεσή τους. Αποφάσισαν να το αππορρίψουν. Εγώ δεν βλέπω καμμιά αλλαγή. Δεν υπάρχει τρόπος να ανατρέψεις αυτά που λέω γιατί δεν ξέρεις τί διεργασίες μεσολάβησαν στον φίλο σου, ούτε πώς είναι στην πραγματικότητα, για αυτό μιλώ για προσωπεία. Εσύ είδες "αλλαγή" αυτός πήγε εκεί που φυσιολογικά θα πήγαινε, έγινε αυτός που ήθελε να γίνει εξ αρχής.


Φίλε Peroniospore ,δε θα σε αντιμετωπίσω με φυτοφάρμακα για΄τη καταπολέμιση σου ,ούτε με αντιβιοτικά του διαδικτύου.....
Θα ξεκινήσω ο συλλογισμό ,όπου αναφέρεις ότι οι Ελληνες πάντα ήταν αντιδραστικοί εκ` φύσεως....πάντοτε...αναφέροντας παραδείγματα Αρχαιών...Να μη σε ρωτήσω ,τότε τι φανερώνει η καταστροφή εκ` θεμελίων από τους Αθηναίους της Μηλου και όλοι σκλάβοι στην Αθήνα????
Να σε ρωτήσω...Οι Ελληνες αφού ήταν αντιδραστικοί ,γιατί 400 χρόνια παρέμειναν σκλαβωμένοι στους Τούρκους,με χαράτσι,παιδομάζωμα,βιασμούς των γυναικών & εγκλεισμός σε χαρέμια των ΠΑΣΑΔΩΝ, και άλλα τόσα ατιμωτικά..?????
Την επανάσταση την υποκεινήσαν φτωχοί,βαρκάρηδες και πεινασμένος λαός???? Η φιλική εταιρεία,Ρήγας στη Βιέννη,Κατσώνης,Καποδίστριας κλπ σκέψου λίγο σε ποιά κοινωνική τάξη ανήκαν???
Οπως και οι αρχαίοι φιλόσοφοι,οι διαφωτιστές μετά,και οι σύγχρονοι φιλόσοφοι Μαρξ,Ενγκελς,Σοπενχάουερ,Νίτσε κλπ κλπ ..με τα ΕΡΓΑ τους ,ΑΛΛΑΞΑΝ το ΚΟΣΜΟ...οι συνειδητοποιημένοι,απευθύνομενοι προς τον ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΟ ΛΑΟ ,που απλά δεχόταν τις καταπιέσεις και δεν ήξερε πως να ΞΥΠΝΗΣΕΙ από το ΛΙΘΑΡΓΟ,τη ΤΥΦΛΑΜΑΡΑ του και τη ΣΚΛΑΒΙΑ...
Και ΠΑΝΤΑ οπως και σήμερα ΡΩΤΑΝΕ΅με ανοικτό ΣΤΟΜΑ.....Τι να κάνεις ΡΕ ΦΙΛΕ,ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ.....και ΜΟΣΧΟΠΟΥΛΑΕΙ ο σπαρακτικός κινηματογράφος του Βάσιλάκη Καίλα και του Ξανθόπουλου, και η κλάψα του ΠΟΝΟΥ ,΅της ΟΔΥΝΗΣ και της κατακαημένης φτώχειας....ΑΤΙΜΗ ΚΕΝΩΝΙΑ,άλλους τους ανεβάζεις και άλλους τους κατεβάζεις.,.....
και βαράνε οι διπλοπενιές 60 χρόνια τώρα, ΑΠΟΝΗ ΖΩΗ ΜΕ ΠΕΤΑΞΕΣ ΣΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ ΤΗΝ ΑΚΡΗ και δες και τις συνθήκες στις ταινίες των παραγκουπόλεων, ή των προσφύγικών(λάκος με τσίκο για σκέπαστρο πλατεία Περιστερίου).....Το ποιός καταγράφει την ιστορία ,ή άν επιδέχεται αλλιώσεις και πως διδάσκεται,ρώτα τον ΑΙΟΛΟ να σου απαντήσει στο τόπικ Θρησκεία & Μυθος......
Εαν δεν άλλάζει λοιπόν ο άνθρωπος...θες να πείς ότι οι 4 πρώτες γενεές Ελλήνων επί τουρκοκρατίας που απεβίωσαν ,χωρίς λευτεριά ,μέσα τους την ΗΘΕΛΑΝ ,άλλα δε πρόλαβαν να τη ζήσουν....???και η ψυχή τους μετεμψυχώθηκε στο ΑΛΟΓΟ και τη γάτα του Ομερ Βρυώνη.....και υπάρχει και η ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ¨,άν δε σου κάνει η δική μου είναι ΔΥΤΙΚΗ,ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ή ΟΡΘΟΛΟΓΣΙΤΙΚΗ που θα σου δώσει άλλες ερμηνείες......
ΚΑι βέβαια οι ΑΡΧΟΝΤΕΣ,ΔΙΟΙΚΟΥΝΤΕΣ ,ΚΡΑΤΟΥΝΤΕΣ....θέλουν ΅σκεπτόμενους ανθρώπους ,που ΥΨΩΝΟΥΝ ΦΩΝΕΣ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ & ΞΕΣΗΚΩΝΟΥΝ, γιά να τους ξεφτυλίζουν και να τους ξεμπροστάζιουν όταν παρεκτρέπονται....Απλά βρίσκουν και τα ΚΑΝΟΥΝ....και το συστηματάκι καλά κρατεί,,,,και άν νιώσεις βαρύ το πόδι ,δεν είναι η μπάλα που σου βάλαν να σούρνεις.....Μπα ΑΓΕΡΑΣ ΛΕΕΙ ΘΑ `ΝΑΙ Ο ΓΙΑΝΝΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΕΙ.....
Υ.Γ Πάντως επειδή χρησιμοποιώ το εξώφυλλο των Metallica,δε σημαίνει ότι μου άρεσε κι όλας το τελευταίο,παρ` ο΄τι πούλησε τρελλά σε 30 χώρες Νο 1....


Open mind for a different view....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 10:27:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μη μου πείς ότι όσοι οργάνωσαν την επανάσταση πολέμησαν κιόλας άλλωστε εσύ παρεξηγείς τα γραφόμενά μου. Την επανάσταση δεν την προκαλούν οι άθλιοι, αλλά την φέρνουν σε πέρας.
quote:
Θα ξεκινήσω ο συλλογισμό ,όπου αναφέρεις ότι οι Ελληνες πάντα ήταν αντιδραστικοί εκ` φύσεως....πάντοτε...αναφέροντας παραδείγματα Αρχαιών...Να μη σε ρωτήσω ,τότε τι φανερώνει η καταστροφή εκ` θεμελίων από τους Αθηναίους της Μηλου και όλοι σκλάβοι στην Αθήνα????
αυτό πάλι τί σχέση έχει με την αντιδραστική φύση του Έλληνα. Και κάτι τελευταίο για να κλείσω. Σε κάθε θέση για να γίνει διάλογος παρουσιάζεται μια αντί-θέση, εσύ απλά πετάς ένα παραλλήρημα σκέψεων το οποίο δεν έχει καμμιά σχέση με αυτό που σου λέω για να το χρησιμοποιήσεις σαν επιχείρημα. Ιστορία ξέρω και ξέρω σε τι άναφέρεσαι, γιατί τα αναφέρεις πχ
quote:
Εαν δεν άλλάζει λοιπόν ο άνθρωπος...θες να πείς ότι οι 4 πρώτες γενεές Ελλήνων επί τουρκοκρατίας που απεβίωσαν ,χωρίς λευτεριά ,μέσα τους την ΗΘΕΛΑΝ ,άλλα δε πρόλαβαν να τη ζήσουν....???
τί στο καλό είναι αυτό δηλαδή... Άσχετο με το θέμα "αλλαγή ανθρώπου". Παρόλα αυτά είναι λάθος και ιστορικά γιατί παραβλέπεις την επανάσταση του Κροκόδειλου Κλαδά (1480)φίλε μου το οποίο με επιβεβαιώνει... Για ψάξτο γιατί δεν ξέρεις ιστορία... Μόλις 24 χρόνια μετά την κατάληψη της Πόλης, μία γενιά δηλαδή....
Γίναν ουκ ολίγες επαναστάσεις στον ελληνικό χώρο επί τουρκοκρατίας και πνιγόταν στο αίμα κάθε φορά, όμως συνεχιζόταν σε πείσμα των τούρκων...

Λυπάμαι που γράφω έτσι αλλά δεν μου δίνεις άλλη επιλογή με τέτοια ασυνάρτητα post που κάνεις...
ΥΓ. Ο περονόσπορος είναι μύκητας και δεν αντιμετωπίζεται με αντιβιοτικά

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 22:59:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Peronosporos ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΩΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΑΠΟΨΗ....

ΣΟΥ ΕΦΕΡΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑΣ ΠΩΣ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΤΗΝ ΕΙΧΑΝ ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ....

ΕΑΝ ΔΕΝ ΣΟΥ ΦΕΡΝΑΜΕ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΘΑ ΕΛΕΓΕΣ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΦΥΣΗ...(ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ)

ΕΑΝ ΕΣΥ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙΣ (ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΚΡΑΥΓΕΣ ΑΓΩΝΙΑΣ) ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΦΩΝΕΣ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗΣ ΣΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙΣ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

judas priest
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2005, 01:29:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους judas priest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mη λυπάσε φίλε Περονσόσπορε…..εγώ φταίω γιατί παρασύρθηκα πάλι από το παραλήρημα του υψηλού πυρετού….όπου μάλλον ξέφυγα και προέβην σε πολλαπλές ασυνάρτητες εγκεφαλικές εκσπερματώσεις , και οργασμούς αλλεπάλληλων μαιευτικής μεθόδου ερωταπαντήσεων προκειμένου να βρούμε μια λύση…Βέβαια επειδή θεωρώ ότι στο μπλέντερ έχεις θέσει πολλά θέματα ,πρέπει μάλλον να τα ξεδιαλύνουμε …..1) Το κύριο κροκκόδειλο (όνομα που βρήκε ο φιλαράκος…..)δεν το γνωρίζω,Να βλέπουμε το δάσος και όχι το δέντρο(μεμονωμένες περιπτώσεις),2)Δεν νομίζω ότι παρεβρίσκομαστε εδώ για ποσοτική παράθεση γνώσεων άλλα ανταλλάσοντας απόψεις και γνώσεις , προσεγγίζοντας τη Σοφία ,η οποία δε πιάνεται …3) Οσο ψάχνεις ,τόσο αντιλαμβάνεσαι πόσο ΑΜΑΘΗΣ είσαι, μπροστά στο χάος της ΑΠΕΙΡΗΣ γνώσης που υπάρχει και μένεις ΕΚΣΤΑΣΙΑΣΜΕΝΟΣ.4) Δε πρέπει να είμαστε δογματικοί και με παρωπίδες κατά το ταξίδι 5)Πολλές από τις απόψεις συνταξιδιωτών μας ,έχουν αποτελέσει εφαλτήριο εσωτερικών μου αναζητήσεων και διεύρυνσης νέων οριζόντων ……..Για το ερώτημα εάν αλλάζει ο άνθρωπός σαφώς και αλλάζει & βελτιώνεται εάν το θέλει……Άλλωστε επιστημονικά υπάρχουν τα προγεννετήσια χαρακτηριστικά στον άνθρωπο και τα ΕΠΙΚΤΗΤΑ (δηλαδή αυτά που ΑΠΟΚΤΑΕΙ….Μόνο το κοκκινογούλι παραμένει πάντα κόκκινο ……και χρειάζεται ψεκασμό…..
Ο επαναστάσεις δε γίνονται μόνο με οπλοπολυβόλα & μυδραλιοβόλα ,άλλά ΜΕ ΠΕΝΕΣ, ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΑ,ΜΟΥΣΙΚΗ & άλλες μορφής τέχνης που αποτελούν έμεση αφύπνησης & αντιπαράθεσης στη κακογουστιά……..Εαν τα εκλαμβάνεις ως κραυγές αγωνίας ,σε διαβεβαιώ ότι το πρόβλημα το έχουν μάλλον οι ΠΑΓΙΔΕΥΜΕΝΟΙ....και αυτοί θα έπρεπε να ΟΥΡΛΙΑΖΟΥΝ πριν ξεζουμιστούν ΟΛΟΣΧΕΡΩΣ.....ΙΟΥΔΑΣ ΠΑΠΑΣ …
ΥΓ..Μη θεωρήθεί ότι έχουμε ολομέτωπη επίθεση,απλά οι απόψεις σου δεν είναι ξεκάθαρα διατυπωμένες τι αναζητούμε,και τα εππιχειρήματα σου ,δεν είναι ολοκληρωμένα......Ευχαριστώ....(πάντα με χιούμορ ,)


Open mind for a different view....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2005, 09:23:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Peronosporos ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΩΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΑΠΟΨΗ....

ΣΟΥ ΕΦΕΡΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑΣ ΠΩΣ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΤΗΝ ΕΙΧΑΝ ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ....

ΕΑΝ ΔΕΝ ΣΟΥ ΦΕΡΝΑΜΕ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΘΑ ΕΛΕΓΕΣ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΦΥΣΗ...(ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ)

ΕΑΝ ΕΣΥ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙΣ (ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΚΡΑΥΓΕΣ ΑΓΩΝΙΑΣ) ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΦΩΝΕΣ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗΣ ΣΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙΣ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


Ο καθένας δικαιούται να πιστεύει αυτά που θέλει. Σε θέματα ψυχολογίας τίποτα δεν είναι αποδείξειμο γιατί δεν μιλάμε για υλικά πράγματα. Όλη αυτή η ιστορία έγινε για να σας δείξω ότι μπορεί να κάνετε ΛΑΘΟΣ σε αυτά που πιστεύετε δογματικά. Σέβομαι τις γνώσεις σου φίλε Avatargr, αλλα οι γνώσεις δεν έχουν άμεσο συσχετισμό με την πράξη και πιστεύω ότι θα έπρεπε να κρατάς μια "πισινή" για ψυχολογικά θέματα για τα οποία ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορεί να μιλήσει με σιγουριά. Εσύ πώς μιλάς με τόση σιγουριά δηλαδή;; Το ξέρεις (ΑΔΥΝΑΤΟΝ) ή το υποθέτεις (ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ);;;
Το να κρίνεις αν κάποιος άλλαξε απαιτεί "απόλυτη" (με την έννοια ότι χρειάζεται να ξέρεις τα πάντα) γνώση των πραγμάτων και ΚΑΝΕΝΑΣ ανθρωπος δεν την έχει, ούτε εγώ φυσικά, αλλά ούτε και εσύ δυστυχώς
Και δεν βλάπτει παρόλες τις γνώσεις σου, να σέβεσαι και την άποψή μου, κάποιο λόγο θα έχω να την υποστηρίζω, λεφτά δεν βγάζω απο αυτήν και δεν στρέφομαι ενάντια σε κάποιον, προσωπικές παρατηρήσεις είναι και τις μοιράζομαι με σας. Εσύ (και όλοι οι άλλοι) γιατί τις απορρίπτεις τόσο εύκολα, τόσο ανάξιος είμαι πλέον μπροστά σας;;; Αποκλείεται δηλαδή να έχω δίκιο και να χρειαστεί να επανεξετάσετε την γνώμη σας.
Βεβαίως ότι και να πεις ΜΑΛΛΟΝ δεν θα αλλάξω γνώμη, αλλά αυτό δυστυχώς μπορώ να το πώ και εγώ για σένα και δεν σε τιμά..
Χαίρετε


τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2005, 09:46:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου φίλε Peronospore, φυσικά και ο καθένας δικαιούται να πιστεύει και να υποστηρίζει αυτά που πιστεύει, όπως πολύ σωστά έγραψε και ο καλός μου φίλος Judas και πολλοί άλλοι σ' αυτό το θέμα. Νομίζω απλά ότι η διαφωνία μας, είναι ότι τα βλέπουμε από διαφορετική σκοπιά τα πράγματα, εσύ τα βλέπεις από την ψυχολογική εγώ (ή εμείς) τα βλέπουμε από τη φιλοσοφική... Η αναζήτηση, το μονοπάτι, και το ταξίδι του καθενός μας προς τη γνώση δεν ξέρω αν μπορεί να αποδειχθεί με κάποιο πείραμα ή με κάτι άλλο, αλλά σε τελική ανάλυση νομίζω ότι ένα ταξίδι προσωπικό, και φυσικά διαφορετικό για τον καθένα από μας. Το αν θα πετύχεις το στόχο σου, να βρεις τη σοφία ή όχι, το να αλλάξεις ή όχι, αυτό είναι άλλη υπόθεση, αλλά σίγουρα από το ταξίδι, την αναζήτηση και μόνο σίγουρα κάτι θα πάρεις, αν έχεις ανοιχτό μυαλό. Συγνώμη που απάντησα χωρίς να μου έχεις απευθύνει το λόγο, αλλά ένιωσα την ανάγκη να γράψω την άποψή μου
Καλημέρα σε όλους σας

"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YuGiOh
Νέο Μέλος


31 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2005, 23:00:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους YuGiOh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Tι είναι η γνώση;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2005, 10:04:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Peronosporos ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΜΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ESOTERICA.gr ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ "ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ "...

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΔΟΓΜΑΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΣΕΒΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ...
ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΜΟΥ ΕΧΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΑΤΟΜΟΥ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΕ Ο ΙΔΙΟΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ...

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Η ΖΩΗ ΤΟΥ ΚΑΘ' ΕΝΟΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΓΩΝΑΣ...
ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΠΟΥ ΔΥΝΑΤΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΓΩΝΑΣ ΝΑ ΦΕΡΕΙ...

ΑΓΩΝΑΣ ΓΙΑ ΕΣΩ ΚΑΙ ΕΞΩ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2005, 10:19:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Peronosporos ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΜΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ESOTERICA.gr ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ "ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ "...

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΔΟΓΜΑΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΣΕΒΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ...
ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΜΟΥ ΕΧΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΑΤΟΜΟΥ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΕ Ο ΙΔΙΟΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ...

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Η ΖΩΗ ΤΟΥ ΚΑΘ' ΕΝΟΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΓΩΝΑΣ...
ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΠΟΥ ΔΥΝΑΤΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΓΩΝΑΣ ΝΑ ΦΕΡΕΙ...

ΑΓΩΝΑΣ ΓΙΑ ΕΣΩ ΚΑΙ ΕΞΩ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


και εγώ τα ίδια θέλω να πιστεύω (όχι δεν είμαι σχιζοφρενής) όμως άλλα βλέπω και είμαι υποχρεωμένος να ανασκευάζω
Καλά κάνεις και δεν χρησιμοποιείς αυτές τις λέξεις γιατί όποιος τις χρησιμοποιεί είναι ανώριμος πνευματικά, άλλωστε όλα είναι σχετικά.
Καλή σου μέρα.

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2005, 12:29:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ YuGiOh ΡΩΤΑΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΗ....

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ ΠΩΣ ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ...
ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΥΡΟ ΜΑΣ..

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Peronosporos ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ...
ΑΛΛΑ ΠΕΡΙ ΑΝΑΣΚΕΥΩΝ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΠΩΣ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΒΙΩΜΑΤΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.



ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2005, 13:25:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΟΙ,
ΟΤΙ ΚΙ ΑΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΤΗΣ ΨΥΧΙΚΗΣ ΜΑΣ ΗΡΕΜΙΑΣ, ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΗΣ ΓΑΛΗΝΗΣ.
ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΒΟΗΘΑΕΙ ΝΑ ΞΕΠΕΡΝΑΜΕ ΑΝΩΔΥΝΑ ΠΟΛΛΑ ΕΜΠΟΔΙΑ. ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΠΑΝΤΩΣ ΠΑΡΑ ΤΙΣ ΑΝΤΙΞΟΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΜΑΧΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΜΑΣ...
ΙΣΩΣ ΜΕ ΓΝΩΜΟΝΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΜΟΨΥΧΙΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ ΑΝΕΠΑΦΗ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΟΦΙΑ ΣΥΝΕΣΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΕΙΡΗΝΗ ΟΜΟΝΟΙΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΙΚΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ.

ΔΡΑΚΟΝΤΕΣ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΣ. ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2005, 17:36:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ Peronosporos ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑΝ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΜΙΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΗ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ.

ΕΑΝ ΣΕ ΕΝΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΟΙΟ ΔΟΥΜΕ ΕΝΑ ΚΥΤΤΑΡΟ ΚΑΤΑ 700,000 ΦΟΡΕΣ ΤΟΤΕ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΤΑ ΕΞΕΙΣ....
ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΑΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΥΤΤΑΡΟ...(ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ -ΣΤΑ ΣΤΙΓΜΑΤΑ- ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΡΟΓΟΝΟΥΣ)
ΑΛΛΑ ΜΕΣΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΧΑΡΑΞΕΙΣ...
ΕΚΕΙ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ Η ΑΝΑΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΤΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ (ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΑΡΑΞΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ)
ΜΕ ΤΙΣ ΧΑΡΑΞΕΙΣ ΔΕ ΑΥΤΕΣ ΣΤΟΥΣ ΑΠΟΓOΝΟΥΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΙΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΠΟΜΕΝΟΥΣ ΑΠΟΓΟΝΟΥΣ...

ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΥΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΧΑΡΑΞΕΩΝ.
ΑΝΑΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΧΑΡΑΧΤΗΡΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.



ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2005, 20:11:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδιαφέρον ακούγεται... Μήπως ξέρεις περισσότερες λεπτομέρειες για το τί ειπώθηκε και ποιοί ήταν οι συνομιλητές
Με ενδιαφέρει γιατί έχει και κάποια αμυδρή σχέση με το επάγγελμά μου (γεωπόνος).

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2005, 09:18:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ Peronosporos ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ...

ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΚΠΟΜΠΗ ΠΕΡΙ ΑΝΑΛΥΣΕΩΝ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ.
ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ κ. ΕΥΘΥΜΙΟΥ.

ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΨΑΞΩ ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΩΣ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΒΡΩ ΘΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΟΛΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy