ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΣΟΦΙΑ - ΓΝΩΣΗ ΕΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΩ ?????
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2005, 20:12:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αντί απαντήσεων (μια που συμφωνούμε πάνω κάτω όλοι στα βασικά) θέλω να θέσω κάποια ερωτήματα...


Ωραία.
Ας προσπαθήσω να το κάνω και εγώ ,με ένα μόνο ερώτημα.

Τι είναι για εσένα ο θεός galadriel Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2005, 21:08:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Nemesi ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ..

quote:
Αγαπητέ μου AVATARGR πιστεύω ότι τη "γνώση" την έχουμε μέσα μας, είναι γραμμένη στο DNA μας, στην ψυχή μας, απλά την έχουμε ξεχάσει και προσπαθούμε να την ξαναθυμηθούμε, γι' αυτό και θα συμφωνήσω απόλυτα με τον φίλο μας Dying_Incubus, νομίζω ότι λέμε το ίδιο πράγμα

ΜΙΑ ΞΕΧΑΣΜΕΝΗ ΓΝΩΣΗ ?????
Η ΜΙΑ ΠΡΟ-ΑΙΩΝΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟ ΔΗΜΙΟΥΡΙΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ?????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2005, 10:42:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Nemesi ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ..

quote:
Αγαπητέ μου AVATARGR πιστεύω ότι τη "γνώση" την έχουμε μέσα μας, είναι γραμμένη στο DNA μας, στην ψυχή μας, απλά την έχουμε ξεχάσει και προσπαθούμε να την ξαναθυμηθούμε, γι' αυτό και θα συμφωνήσω απόλυτα με τον φίλο μας Dying_Incubus, νομίζω ότι λέμε το ίδιο πράγμα

ΜΙΑ ΞΕΧΑΣΜΕΝΗ ΓΝΩΣΗ ?????
Η ΜΙΑ ΠΡΟ-ΑΙΩΝΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟ ΔΗΜΙΟΥΡΙΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ?????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ


Ναι καλέ μου φίλε AVATARGR, αυτό ακριβώς, μια ξεχασμένη γνώμη, μια προαιώνια ξεχασμένη γνώση Δεν συμφωνείς?

"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2005, 13:44:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα έχουμε ξαναπεί.....


Εγώ Είμαι...

Galadriel

the truth is OUTthere

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2005, 17:07:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τα έχουμε ξαναπεί.....


Εγώ Είμαι...

Galadriel

the truth is OUTthere



Εντάξει , το αφήνω εκεί που εσύ επιθυμείς ,με έπεισε το χαμόγελο .

Μόνο να το διευκρινίσω λιγάκι .
Εγώ είμαι.
Αλλά και εσύ είσαι.
Αυτός επίσης είναι.
Εμείς είμαστε.
Εσείς είσαστε.
Αυτοί είναι .
Όλοι είμαστε……
Μια καλή παρέα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2005, 18:46:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΕΑΝ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΠΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΜΙΑ ΠΡΟ-ΑΙΩΝΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ Η ΚΑΛΗ MOY ΦΙΛΗ Nemesi.....

ΤΟ ΞΥΠΝΗΜΑ ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ?????

ΘΑ ΘΕΣΩ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.....

ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΞΥΠΝΗΜΑ ????
Ο ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΜΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ???

Η ΦΙΛΗ galadriel ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΗΜΕΙΑ ΤΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ....

quote:
Τι κόστος έχει η αλήθεια? Είναι ένας μικρός θάνατος? και αν ναι, είμαστε έτοιμοι να το πληρώσουμε?

ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ ΤΑ ΜΥΗΤΙΚΑ ΤΑΓΜΑΤΑ/ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΡΧΑΙΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΕΙΧΑΝ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ....

ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ = ΠΥΛΗ....

ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΣΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...

quote:
Αργότερα, και όσο αυξάνουμε την Συνείδηση μας, η αλήθεια κάνει ορατό το κόστος της. Κι εκεί αδυσώπητη στέκει η επιλογή : "κι αν είναι αλήθεια, τολμάς να πεθάνεις?". Τολμάς να αφήσεις πίσω σου την παλιά όψη των πραγμάτων και να την αντικαταστήσεις με μια νέα? Να αφήσεις τον εαυτό σου να διαμορφωθεί μέσα απ' αυτή και να γεννηθεί ξανά? Τα μυητικά συστήματα ανά τον κόσμο περιλαμβάνουν πάντα αυτήν την διαδικασία στα τυπικά τους.
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΜΒΙΚΟ ΣΗΜΕΙΟ ΦΙΛΗ galadrielΝΑ ΔΙΑΒΕΙΣ ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ....

ΝΑ ΠΕΘΑΝΗΣ ΠΡΙΝ ΝΑ ΠΕΘΑΝΗΣ..

ΜΗΠΩΣ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΞΥΠΝΗΜΑ ?????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2005, 19:36:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφέρω μια πολύ αξιόλογη άποψη του φίλου πλάτωνα , απο το θέμα του :
Ελεύθερη Σκέψη, Φιλοσοφία, και…. Πινελιές Ομορφιάς .
Ευελπιστώ, ότι θα μας προθερμάνει λίγο, ίσως και ουσιαστικά την ψυχή.
Πιστεύω, ότι αξίζει τουλάχιστον να το διαβάσουμε .

--------------------------------------------------------------------------------

...πεθανε πριν να πεθανεις..,

μην τυχόν παρεξηγηθεί από φίλους, όπως έπεσε στην αντίληψη μου, με μοναχούς που γνώρισα, τόσο σε Χριστιανικά όσο σε Βουδιστικά μα και σε άλλα Μοναστήρια...

Όπως είπαμε ορισμένοι άνθρωποι διαβάζουν και γνωρίζουν πράγματα, μα η κατανόηση είναι εντελώς διαφορετική διαδικασία. Λες καλή μου φίλη, οι μακάριοι να είναι πιο κοντά στους απλούς ανθρώπους, όπου ακόμα ο γέρος άνθρωπος θαυμάζει και η γρια ακόμα γελάει?

Τι να την κάνω τόση μόρφωση, όταν η Ζωή είναι άδεια… (η γεμάτη λέξεις, που η δραστηριότητα τους με τυφλώνει.)

Δεν γνωρίζουμε τον συνάνθρωπο μας, απλά επικοινωνούμε λίγο μαζί του, και αυτό γιατί δεν γνωρίζουμε τους εαυτούς μας. Ότι γνωρίζουμε, είναι παρελθόν και σαν τέτοιο, έχει τη θέση του στη Ζωή, μα είναι Νεκρό. Για να έχεις επίγνωση του ζωντανού, πρέπει να κατανοήσεις… τον Νεκρό μέσα.

Να κατανοήσω το Νεκρό?

Ποιο Νεκρό.. θα αναρωτηθούν οι φίλοι.

Το παρελθόν μου?

Και τι φόβο δεν φέρνουν καλή μου, τέτοιες σκέψεις στους περισσότερους….Θα πουν πως τρελαθήκαμε, μιας και έτσι σταματούν οι εντυπώσεις….οι απολαύσεις μας.

Δεν θα το αρνηθούμε, μα με τη σειρά μας θα ρωτήσουμε.

Η εκπλήρωση τους, μήπως σας έκανε ευτυχισμένους?

Τι στην ευχή συμβαίνει. Μόλις ζητήσουμε κάτι και εκπληρωθεί, δεν ζητάμε και άλλες απολαύσεις?

Η συνεχής εκπλήρωση τους, φέρνει ευτυχία η δυσαρέσκεια?

Φαίνεται πως ο Σωκράτης *(και όχι μόνο),κάτι είχε δει, μιας και απέκλειε κατηγορηματικά την Σοφία/ευτυχια, χωρίς εγκράτεια.

Έτσι, όταν αφηνόμαστε σε σωματικές απολαύσεις, (γεννιούνται αναπόφευκτα εντυπώσεις, γίνονται μνήμη), μετά θέλουμε ακόμα περισσότερες, και όταν εμποδίζονται…ζηλεύουμε, μισούμε, θυμώνουμε.

Εντυπώσεις και δυσαρέσκεια, συγγενεύουν…. τα ενώνει από ανέκαθεν η επιθυμία. Ακόμα και όταν φοράει τα ράσα και τα πετραχήλια, η του Μονάχου απλότητα ζωής, πίσω από τη θρησκευτικότητα, είναι οι εντυπώσεις, που είναι σκέψεις του Νου, και είναι οι αιτίες, σύγκρουσης και φόβου.
Και ένας συγχυσμένος, δημιουργεί πάντα σύγχυση. Προωθεί εντυπώσεις, της μνημης η της πίστης του, και αν η επέκταση τους δεν είναι δυνατή, τότε συσπειρώνεται. Ετσι βλεπω εντυπώσεις και την αντίδραση που φέρουν. Σύγκρουση αντίθετων. Μα έχει ικανοποίηση το παιχνίδι αυτό, (Look πιο κάτω, στη θρησκεία η στο παραξενο) μιας και οι εντυπώσεις όλο και βρίσκονται…. ξανά και ξανά.

ΓΙΑΤΙ?

Απλούστατα, γιατί ΧΑΝΟΝΤΑΙ!

Αυτό το τραν τραν….το λέμε Ζωή…Είναι μια όμορφη σκέψη να κάνουμε αγαπητή Ατμα, μιας και η δυσκολία της ευτυχίας είναι η συνεχεία που δινεται, (σε αυτό το Τραν Τραν) μιας και καπου αλλου, έγραψες…πως συμβαίνει.

Γιατι?

Αν ήταν θέμα γνώσεων η του γνωστού, δεν θα την είχαν βρει τόσοι άνθρωποι?

Ξεφύγαμε?

Όχι καλη μου. Θέλουν και άλλο έρευνα. Όχι ψάξιμο, γιατί για να ψάχνεις πάει να πει πως έχασες κάτι, και ότι βρεις ίσως είναι μια προέκταση του εαυτού, μια από τις γνωστές του ταυτίσεις, ένα φτωχό συμπλήρωμα, που γελιέται εύκολα με το να νομίζει πως φωτισθηκε η έγινε... πλήρες.

Όταν σταματάνε οι εντυπώσεις, προσκαλείς Θάνατο. Μα έτσι είσαι αναίσθητος, νεκρός. Ζεις σε απομόνωση, όταν δεν αγκίζεις, δεν βλέπεις, δεν μυρίζεις. Καταστρέφεις την ευαισθησία, τόσο στο σώμα, όσο και στην ψυχή.

Τι είναι λοιπόν, το πέθανε πριν να πεθάνεις?

Όταν ο Νους έχει επίγνωση του εαυτού του, χωρίς οι επιθυμίες να πληρώνονται η να μην πληρώνονται, ο Νους φτάνει σε μια κατάσταση αδράνειας, που μοιάζει με το θάνατο, μα δεν είναι. Η σκέψη αδρανεί εντελώς, (οι αρχαίοι το λέγανε ΑΤΑΡΑΞΙΑ) και όταν κάτι τέτοιο συμβαίνει, σε όλα τα επίπεδα…τότε υπάρχει ΔΡΑΣΗ, και είναι δράση που δεν έχει αιτία, είναι χαρά και ευδαιμονία. Οι μικρές δραστηριότητες του Νου (αν θελήσεις υπάρχουν) μα δεν είναι ούτε και δημιουργούν πρόβλημα.

DeCode mode.

Η Άλλη / άλλος, όταν υπάρχει εμείς χανόμαστε. Όλοι θέλουν.. και ταυτίζονται με την άλλη/ο. Το άλλο είναι το φλερτ, ο γνωστός, ο φίλος, το αμάξι, ένα λουλούδι, οι γνώσεις μας.

Η άλλη/άλλος, είναι το Όνειρο του εαυτού μας…. που ξεχνιόμαστε.

Μα, μόλις ξυπνήσουμε, είμαστε ότι είμαστε.

Εκείνο που είναι είναι αθάνατο, είναι πάντα εκεί, μα η επιθυμία, (που είναι σκέψη), γεννά το ψυχολογικό γίγνεσθαι, και αυτό δεν μπορεί να γνωρίσει το αθάνατο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 10:57:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΞΥΠΝΗΜΑ ????
Ο ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΜΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ???


ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ = ΠΥΛΗ....

ΝΑ ΠΕΘΑΝΗΣ ΠΡΙΝ ΝΑ ΠΕΘΑΝΗΣ..

ΜΗΠΩΣ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΞΥΠΝΗΜΑ ?????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ



Τα βιβλία και ο εσωτερικός διάλογος βοηθάνε, μας δείχνουν ίσως το δρόμο, που έχουμε ξεχάσει, για μένα.
Ο θάνατος είναι πύλη για μένα. Ο θάνατος για μένα είναι ο θάνατος των μετάλων (= ελατωμάτων) μου. Είναι πύλη για τον άλλο μου εαυτό, για τον ανώτερο, γι' αυτόν που προσπαθώ να ξαναθυμηθώ, να ξαναδώ, να ξανανιώσω, να ξαναβιώσω μέσα από αυτόν ότι έχω ξεχάσει. Τολμάς? Ρωτάει η φίλη galadriel, το ίδιο και ο καλός μου φίλος AVATARGR, δεν ξέρω να σας απαντήσω, αυτό είναι κάτι προσωπικό του καθενός και της διαδρομής που έχει ήδη κάνει ή που έχει χαράξει να κάνει. Για μένα πάντως θα πω ότι προσπαθώ να τα καταφέρω, προσπαθώ να το τολμήσω, προσπαθώ να το ζήσω, γενικά προσπαθώ... αν θα τα καταφέρω δεν ξέρω, αλλά... ελπίζω ότι κάποια μέρα θα καταφέρω να βγάλω από πάνω μου όλα τα μέταλα
Φιλικά

"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 17:59:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μόνο να το διευκρινίσω λιγάκι .
Εγώ είμαι.
Αλλά και εσύ είσαι.
Αυτός επίσης είναι.
Εμείς είμαστε.
Εσείς είσαστε.
Αυτοί είναι .
Όλοι είμαστε……
Μια καλή παρέα.




ακριβές αγαπητέ alfa-omega


Galadriel

the truth is OUTthere

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 22:16:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Nemesi ΕΘΕΣΕΣ ΕΝΑ ΑΛΛΑ ΘΕΜΑ ΟΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...

quote:
. Ο θάνατος για μένα είναι ο θάνατος των μετάλων (= ελατωμάτων) μου. Είναι πύλη για τον άλλο μου εαυτό, για τον ανώτερο, γι' αυτόν που προσπαθώ να ξαναθυμηθώ, να ξαναδώ, να ξανανιώσω, να ξαναβιώσω μέσα από αυτόν ότι έχω ξεχάσει. Τολμάς? Ρωτάει η φίλη galadriel, το ίδιο και ο καλός μου φίλος AVATARGR, δεν ξέρω να σας απαντήσω, αυτό είναι κάτι προσωπικό του καθενός και της διαδρομής που έχει ήδη κάνει ή που έχει χαράξει να κάνει. Για μένα πάντως θα πω ότι προσπαθώ να τα καταφέρω, προσπαθώ να το τολμήσω, προσπαθώ να το ζήσω, γενικά προσπαθώ... αν θα τα καταφέρω δεν ξέρω, αλλά... ελπίζω ότι κάποια μέρα θα καταφέρω να βγάλω από πάνω μου όλα τα μέταλα

EINAI ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ (ΑΤΡΑΠΟΣ,ΜΟΝΟΔΡΟΜΙ).....
ΝΑ ΤΟΛΜΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ......

ΕΝΑΣ ΑΓΩΝΑΣ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΜΑΣ....
ΣΤΟΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΑΣ ΔΡΟΜΟ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2005, 17:02:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ευχαριστώ, η Αφροδίτη απαντά.
Είναι τέλειο το θέμα και νοιώθω πως ξεχάστηκε λίγο.
Η γνώση είναι δύναμη αλλά ο ενθουσιασμός αποτελεί την τέλεια σπίθα.
Την άσβεστη αν θέλετε...
Τη σοφία του μυαλού την αποκτάμε με την γνώση.
Τη σοφία της ψυχής με τον πόνο...
Στοιχίζει ακριβά η πείρα.
Στοιχίζει πανάκριβα η σοφία της ψυχής.
Γιατί η σοφία του μυαλού είναι άλλο πράγμα
την αποκτάμε αργά με την αστείρευτη γνώση,
άλλωστε η ζωή δεν είναι όπως υποτίθεται ότι είναι.
Είναι όπως είναι.
Ο τρόπος με τον οποίο ανταπεξέρχεστε εσείς εγώ οι πάντες
σε αυτή την αλήθεια κάνει τη διαφορά.
Η πείρα είναι το παρελθόν που μιλάει στο παρόν...
Ευχαριστώ γιά την κατανόηση.

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2005, 14:46:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ pixeldream ΝΑ Η ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΜΗ ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ Η ΔΥΝΑΜΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟΠΟ ΜΑΧΑΙΡΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΣΚΟΠΗ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΟΥ ΝΑ ΤΗ ΔΙΟΧΕΤΕΥΣΗΣ.....

ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΣΟΦΙΑ , ΓΝΩΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΓΩΝΙΣΘΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΑ...

Ο ΔΡΟΜΟΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΟΦΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ
ΜΑΣ ΟΔΥΣΣΕΙΑΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2005, 22:27:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Avatargr,

Δράττομαι του τελευταίου σου ποστ για να καταθέσω και τη δικιά μου άποψη.

Λες :
η δύναμη της γνώσης είναι δίκοπο μαχαίρι και άσκοπη εάν δεν έχεις που να την διοχετευσεις.

Αναφέρεις επίσης :
Για να έχεις γνώση, σοφία πρέπει να έχεις αγωνισθεί γι’ αυτά.

Πολύ σωστά.. και ο αγώνας αυτός δεν είναι παθητικός αλλιώς δεν είναι αγώνας. Είναι ενεργητικός, έχει ψάξιμο, δοκιμή, επιτυχίες και αποτυχίες, μάθηση..

Η διαδικασία που ονόμασες "επαφή μέσω καρδιάς" πιστεύω πως είναι απαραίτητη σε κάθε περίπτωση αλλά δεν αρκεί από μόνη της.
Η καρδιά είναι ευαισθησία. Οσο μεγαλύτερη τόσο λεπτότερα και πολυτιμότερα τα σήματα που πιάνει. Είναι απαραίτητη και σε αυτόν που διαβάζει και σε αυτόν που απλώς βιώνει. Είναι όμως απαραίτητος και Νους. Είναι αυτός που ταξινομεί, δίνει κατεύθυνση, που κάνει τη γνώση δύναμη δημιουργίας όχι άσκοπη. Η δημιουργία βασίζεται σε κάτι που υπάρχει από πριν (και μέσα στα βιβλία αλλά και στην εμπειρία). Το διάβασμα λοιπόν πιστεύω πως είναι χρήσιμο σε όσους το έχουν ανάγκη και νοιώθουν καλά κάνοντάς το. Είναι όμως σε όλους απαραίτητη η εξισορρόπηση νου και καρδιάς.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2005, 23:05:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Δημήτρη ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Η ΚΑΡΔΙΑ ΠΙΑΝΕΙ ΤΙΣ ΛΕΠΤΕΣ ΔΟΝΙΣΕΙΣ (ΣΗΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ) ΣΕ ΚΑΤΙ ΤΙ ΟΜΟΡΦΟ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΥΡΟ ΜΑΣ....

ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΠΛΗΣΙΑΣΜΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΟΝΟΜΑΖΟΥΜΕ ΓΝΩΣΗ..... (ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2005, 18:10:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Η διαδικασία που ονόμασες "επαφή μέσω καρδιάς" πιστεύω πως είναι απαραίτητη σε κάθε περίπτωση αλλά δεν αρκεί από μόνη της.
Η καρδιά είναι ευαισθησία. Οσο μεγαλύτερη τόσο λεπτότερα και πολυτιμότερα τα σήματα που πιάνει. Είναι απαραίτητη και σε αυτόν που διαβάζει και σε αυτόν που απλώς βιώνει. Είναι όμως απαραίτητος και Νους. Είναι αυτός που ταξινομεί, δίνει κατεύθυνση, που κάνει τη γνώση δύναμη δημιουργίας όχι άσκοπη. Η δημιουργία βασίζεται σε κάτι που υπάρχει από πριν (και μέσα στα βιβλία αλλά και στην εμπειρία). Το διάβασμα λοιπόν πιστεύω πως είναι χρήσιμο σε όσους το έχουν ανάγκη και νοιώθουν καλά κάνοντάς το. Είναι όμως σε όλους απαραίτητη η εξισορρόπηση νου και καρδιάς.


Σωστότατο Φίλε Δημήτρη. Και σοφότατο.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ.Ε.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΥΓΡΟ ΠΥΡ
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2005, 23:27:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΓΡΟ ΠΥΡ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλες φορες εχω διερωτηθεί σχετικα με το πως είναι δυνατον αλλοι ανθρωποι να επιδεικνυουν εσωτερικες ανησυχιες και διψα για γνωση και μαθηση ενω αλλοι να παραμενουν μονιμως αδιαφοροι και το μονο που τους απασχολει να ειναι πως να κερδισουν τα προς το ζην η και το πως θα αποκτησουν φημη πλουτο και δοξα πραγματα εντελως ματαια μια και ο θανατος επισφραγιζει την ζωη του καθε ανθρωπου.
Η γνωση κατα την γνωμη μου είναι αποτελεσμα προσωπικων εμπειριων αλλα και διαρκης μελετης
Ομως εκεινο που διαφοροποιει πραγματικα τον ανθρωπο απο εναν ηλεκτρονικο υπολογιστη δεν ειναι η συνεχης συσσωρευση γνωσεως αλλα η χρηση του νου και της λογικης του για την οσο το δυνατον ορθοτερη ερμηνεια των αποθηκευμενων στη μνημη του πληροφοριων.
Ενας ανθρωπος με χαμηλο πνευματικο και βιωτικο επιπεδο δυναται να
να επηρεαστει αρνητικα και στον ψυχικο αλλα και στον συναισθηματικο του κοσμο, αλλα υπαρχουν και εξαιρεσεις διοτι η ερμηνεια των πληροφοριων και η διεξαγωγη συμπερασματων ποικιλλει απο ανθρωπο σε ανθρωπο γι'αυτο και υπαρχει αυτη η ανομοιογενεια στον συναισθηματικο και τον ψυχικο κοσμο του καθενος.
Το ουσιαστικα λοιπον ερωτηματα που θα πρεπει να τεθουν ειναι:
1)Σε τι διαφοροποιει τον ανθρωπο η γνωση και η πνευματικη καλλιεργια απο τους υπολοιπους ανθρωπους που ενδεχομενως δεν διαθέτουν τα ανωτερω?
2)Για ποιο λόγο θα πρέπει κάποιος να αποκτήσει γνώση και σοφία?


Θα προσπαθησω πρωτα να δωσω την απαντηση μου στο δευτερο ερωτημα γιατι πιστευω πως συσχετιζεται αμεσα με το πρωτο ερωτημα.
Η γνωση είναι δυναμη αλλα μπορει να χρησιμοποιηθει και με αρνητικο τροπο βλαπτοντας ετσι την ανθρωποτητα.
Επομενως εχει μεγαλη σημασια ο λογος για τον οποιο μαθαινει κανεις αν καποιος φερριπιν μαθαινει για να αποκτησει δυναμη, πλουτο , και δοξα τοτε επιλεγει το δρομο της γνωσης και της σοφιας για λαθος λογους πραγμα που θα εχει επιζημιες επιπτωσεις στον χρακτηρα του.
Αν επιλεγει τον δρομο της γνωσης για να μπορεσει να κανει ενα μαγευτικο ταξιδι μεσα στο αγνωστο και να βελτιωθει πνευματικα και ηθικα τοτε πιστευω οτι μεσα απο την ενδοανασκοπηση και αυτοβελτιωση θα εχει πραγματικα πετυχει τον στοχο του που δεν ειναι να γινει τελειος η να δωσει απαντηση στα αναπαντητα ερωτηματικα που βασανιζουν την ανθρωποτητα αλλα να ειναι κι'εκεινος ενας ταξιδιωτης στην μηχανη του χρονου και της ζωης.

Αν λοιπον εχει επιλεγει ο δρομος της γνωσης για τους ορθους λόγους τότε αυτο θα εχει θετικες επιπτωσεις και στον χαρακτηρα και στον συναισθηματικο κοσμο ενος ανθρωπου αν όχι τότε δεν διαφερει σε τίποτε απο εκεινον που δεν εχει διαβασει ποτε του ενα βιβλιο και θα αναπτυχθουν οι ιδιες φαυλες και διαστροφικες τάσεις και στους δυο ισως με διαφορετικο τροπο αλλα το ιδιο επιζημια.
Για πραδειγμα πια ειναι ι διαφορα ενος πλουσιου και μορφωμενου ανθρωπου που αποζητα στην ζωη του μονο τον πλουτο απο εναν ανθρωπο αμορφωτο και ακαλλιεργητο που επισης το μονο που τον ενδιαφερει ειναι ο πλουτος?
Κατα την γνωμη μου απολυτως καμμια και η γνωση δεν διαφοροποιει τους δυο σε καμμια περιπτωση διοτι χρησιμοποιηθηκε εμφανως για λαθος λογους.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2005, 07:52:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΓΡΟ ΠΥΡ, ομολογώ πως προσέγγισες το θέμα πολύ ορθά κι έδωσες πολύ σωστά τοποθετημένες απαντήσεις.
Αναφέρεις κάτι πολύ σημαντικό κατά τη γνώμη μου:

quote:
Για πραδειγμα πια ειναι ι διαφορα ενος πλουσιου και μορφωμενου ανθρωπου που αποζητα στην ζωη του μονο τον πλουτο απο εναν ανθρωπο αμορφωτο και ακαλλιεργητο που επισης το μονο που τον ενδιαφερει ειναι ο πλουτος?

Όπως είπες κι εσύ, η διαφορά τους δεν είναι καμία.
Ανήκουν στην ίδια σφαίρα κι οι 2.
Κι αυτό συμβαίνει γιατί κι οι 2 είναι στραμμένοι πρός έναν αυτοσκοπό.
Ο πλούσιος έχει ως όπλο τη γνώση ενώ ο φτωχός μπορεί να έχει κάτι άλλο.
Θεωρώ πολύ λάθος να χρησιμοποιούμε τη γνώση για ίδιο όφελος, παραγκωνίζοντας τις υπόλοιπες χρησιμότητες της κι οφέλη της.
Η γνώση πρέπει να εξυπηρετεί σκοπούς που να έχουν ωφέλεια τόσο στο κοινωνικό περίγυρο όσο και σ' εμάς.
Κι όταν το λέω αυτό εννοώ πως αν αποκτούμε τη γνώση μέσα από την προσωπική μελέτη και τις προσωπικές μας εμπειρίες, όπως πολύ σωστά ανέφερες κι ο ίδιος, κι οι σκοποί μας είναι να βελτιωθούμε πνευματικά, ηθικά και ψυχικά, τότε βοηθούμε και τους γύρω μας.
Η γνώση δεν πρέπει να γίνεται όπλο στα χέρια μας για να επωφεληθούμε μόνο εμείς.
Πρέπει να γίνεται όπλο για το κοινό καλό και το ατομικό καλό μέσα από το κοινό.
Το ίδιο όφελος είναι να μάθουμε το λόγο ύπαρξης μας και το ρόλο που επιτελούμε σε αυτό τον κόσμο.
Μας βοηθάει να φτάσουμε στην Αλήθεια.
Μόνο που δεν πρέπει να επαναπαυτούμε σ' αυτό και να σταθούμε εκεί.
Και το να μπορέσουμε να προχωρήσουμε παραπέρα είναι το πιο σημαντικό βήμα, πιο σημαντικό ακόμα κι από το ν' αποκτήσουμε τη γνώση...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2005, 14:05:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το ίδιο όφελος είναι να μάθουμε το λόγο ύπαρξης μας και το ρόλο που επιτελούμε σε αυτό τον κόσμο.
Μας βοηθάει να φτάσουμε στην Αλήθεια.
Μόνο που δεν πρέπει να επαναπαυτούμε σ' αυτό και να σταθούμε εκεί.
Και το να μπορέσουμε να προχωρήσουμε παραπέρα είναι το πιο σημαντικό βήμα, πιο σημαντικό ακόμα κι από το ν' αποκτήσουμε τη γνώση...



΄Οπως πάντα μιλάς σωστά. Η γνώση μικρή ή μεγάλη, δίνει το χέρι της από το ξεκίνημα κιόλας της μέρας, αγκαλιάζει την πορεία κάθε ανθρώπου να συνεχίσει, και πηγάζει στο φως των ματιών του. ΄Ερχεται ίσως να παγιδεύσει αυτές τις μικρές χαρές που αργούμε να τις βρούμε ή που τις χάνουμε μέρα με τη μέρα. Ναι αυτές τις ευτυχισμένες στιγμές που περνούν απαρατήρητες.
Μας δίνει περισσότερο φως και σοφία, η γνώση.
Απροσπέλαστη νιότη ενάντια στην διάσταση του χρόνου.
Πολεμάμε τις αντιθέσεις μας,[θετικές-αρνητικές], μέχρι τη συμπλήρωση του όλου μας.

Α.Ρ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ.Ε.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2005, 23:01:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητοί φίλοι νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να ρίξετε μια ματιά εδώ:

http://www.geocities.com/ilhsgr/anthropini_fysi.htm

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."
--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2005, 10:17:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

Ο ΦΙΛΟΣ lorenzo ΜΑ ΕΔΩΣΕ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΙ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΤΟΠΙΚ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΓΕΝΙΚΗ ΑΝΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΦΥΣΗ....

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΥΓΡΟ ΠΥΡ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΩ ΣΤΟ ESOTERICA.gr....
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΕΚΑΝΑ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ/ΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ.

ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΓΝΩΣΗ ΔΥΝΑΜΑΙ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΙΣΩ ????

ΕΑΝ ΕΧΩ ΣΑΝ ΓΝΩΜΟΝΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΝΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΑΥΤΗ
ΤΟΤΕ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΟΦΙΑ....

ΓΙΑΤΙ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΣΟΦΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΑ ΚΟΥΦΙΑ Η ΘΕΩΡΙΤΙΚΟΛΟΓΙΕΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΞΕΙΣ....

ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΑΚΤΕΑ (ΥΛΙΚΟΣ ΚΟΣΜΟΣ) ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΗΝ ΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ (ΙΔΕΑΤΟΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΚΟΣΜΟΣ)...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Demon_LordGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
139 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2005, 01:38:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Demon_LordGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε avatargr δεν χρειάζεται να ακολουθήσεις δύσκολες λεκτικές διαδρομές για να καταλήξεις σε συμπεράσματα!οταν αναφέρεσε στο νου,στη καρδιά,στη ψυχή και στον έρωτα,το τι είπε ο πλάτωνας ο αριστοτέλης και άλλοι φιλόσοφοι δεν έχει σημασία!σκέψου οτι αυτοί δεν κάναν τίποτα παραπάνω απο το να εκφάσουν την γνώμη τους πάνω σε αυτό το τόσο σημαντικό θέμα!η μόνη διαφορά είναι οτι επειδή είναι άνθρωποι φωτησμένοι,ο κόσμος προσέχει παραπάνω τις γνώμες τους!
το αν θα ερωτευτείς η θα μπορέσεις να κοιτάξεις την ψυχή σου,το ξέρεις εσύ και μόνο εσύ!δεν χρειάζεται να είσαι φωτησμένος για να το καταλάβεις!αυτά έρχονται τη στιγμη που δεν το περημένεις!μου έχει τήχει να ερωτευτώ την περίοδο που είχα πηστεί πως δεν θα ερωτευτώ ποτέ!να κάνω πράγματα τα οποία είχα αποκλήσει απο τη ζωή μου!αυτά τα θέματα πολλές φορές είναι μονόδρομος τον οποίο πρέπει να τον διασχήσεις μόνος σου!ο νούς ακολουθεί την καρδιά!την δική σου καρδιά και το δικό σου νού.κανενός άλλου...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2005, 15:24:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
(εννοειται οτι εχεις εξαφανισει τον εγωισμο σου)

Αυτό το "εννοείται" με τσάκισε φίλε jonnie!
Θα μπορούσε κανείς να γελά με τις ώρες ή να κλαίει ακούγοντας το "εννοείται".
Θα μπορούσε να βαριανασαίνει χαμένος σε σκέψεις και περπατώντας ώρα πολλή γύρω από το τραπεζάκι στο σαλόνι του.
Ή να πλένει τα πιάτα, να σκουπίζει τη σχολή, να καθαρίζει το τατάμι, να περιποιείται τον βραχόκηπο, να περιμένει στην ουρά για να πληρώσει το λογαριασμό, για να έρθει η σειρά του, για να περάσει η μπόρα, για αυτό το "εννοείται"...

Κι αυτή η έρμη, καραβοτσακισμένη και ανέστια "αγάπη" όλο στο στόμα μας βρίσκεται. Στοργική, ζεστή πιπίλα, ασπιρίνη δια "πάσαν νόσο και πάσα μαλακίαν", καραμέλλα που δεν λειώνει ποτέ, και πότε θα κατέβει "από τα χείλη στην καρδιά", πότε θα μπει μέσα ώστε ("εννοείται"!) να πεθαίνεις χαμογελώντας ("Es ist gut" είπε ο Καντ, και τίναξε τα πέταλα), πότε θα πάψει να προσφέρεται σε ασθενείς, οδοιπόρους και αναξιοπαθούντες σαν νόμισμα για τον Παράδεισο (τον ποιόν;) και θα προσφερθεί σε μας, τσάμπα, χωρίς λόγο, έτσι για να το βουλώσει ο "μπάτσος που κρύβεται μέσα σου". Αλλά ο κ.Τσάμπας πέθανε και μερικά πράγματα δεν προσφέρονται, γεννιούνται μόνο και μόνο για την ομορφιά του κόσμου (εννοείται!).

"Σιγανά πατώ στη γη": Αν μπορώ κάποτε να το πω, τότε ίσως να εν-νοηθώ κι εγώ.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2005, 21:02:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Demon_LordGR ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ..

quote:
φίλε avatargr δεν χρειάζεται να ακολουθήσεις δύσκολες λεκτικές διαδρομές για να καταλήξεις σε συμπεράσματα!οταν αναφέρεσε στο νου,στη καρδιά,στη ψυχή και στον έρωτα,το τι είπε ο πλάτωνας ο αριστοτέλης και άλλοι φιλόσοφοι δεν έχει σημασία!σκέψου οτι αυτοί δεν κάναν τίποτα παραπάνω απο το να εκφάσουν την γνώμη τους πάνω σε αυτό το τόσο σημαντικό θέμα!η μόνη διαφορά είναι οτι επειδή είναι άνθρωποι φωτησμένοι,ο κόσμος προσέχει παραπάνω τις γνώμες τους!
το αν θα ερωτευτείς η θα μπορέσεις να κοιτάξεις την ψυχή σου,το ξέρεις εσύ και μόνο εσύ!δεν χρειάζεται να είσαι φωτησμένος για να το καταλάβεις!αυτά έρχονται τη στιγμη που δεν το περημένεις!μου έχει τήχει να ερωτευτώ την περίοδο που είχα πηστεί πως δεν θα ερωτευτώ ποτέ!να κάνω πράγματα τα οποία είχα αποκλήσει απο τη ζωή μου!αυτά τα θέματα πολλές φορές είναι μονόδρομος τον οποίο πρέπει να τον διασχήσεις μόνος σου!ο νούς ακολουθεί την καρδιά!την δική σου καρδιά και το δικό σου νού.κανενός άλλου...
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΥΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ (ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ) ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙ....

ΑΛΛΑ ΕΙΤΕ ΘΕΛΕΙ Η ΟΧΙ ΝΑ ΤΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΑΥΤΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ...
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙ...

ΣΙΓΟΥΡΑ Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΟΦΙΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΜΑΣ...
Ο ΔΡΟΜΟΣ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΔΡΟΜΙ/ΑΤΡΑΠΟΣ...(ΔΡΟΜΟΣ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΕ ΜΟΝΗ ΠΑΡΕΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

judas priest
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2005, 22:51:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους judas priest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι, πριν βγω για τη Σαββατιάτικη νυκτερινή εξόρμηση σας παραθέτω τα αποτελέσματα πως διασκεδάζει ο Νεοέλληνας (όπως δημοσιοποιήθηκε στα ΜΜΕ)που διαβάζει μορφώνεται και παρακολουθεί τα διεθνή καλλιτεχνικά δρώμενα ΦΙΛΟΣΟΦΩΝΤΑΣ …Το συντριπτικό ποσοστό λοιπόν 64% πηγαίνει σε ΤΑΒΕΡΝΕΣ & ΦΑΓΗΤΟ (Ο Αυλωνίτης πάντα επίκαιρος θα έλεγε ΦΑΤΕ…ΦΑΤΕ….Πω..Πω…(παχύ Π), και οι υπόλοιποι βλέπουν DVD,κινηματογράφο, συναυλίες κλπ
Τα μονοψήφια ποσοστά της ανάγνωσης βιβλίου είναι τραγικά χαμηλά ,αφού δεν γνωρίζουν κανένα ¨Ελληνα συγγραφέα ή σκηνοθέτη…ΜΑΥΡΗ ΕΙΝΑΙ Η ΝΥΚΤΑ ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ, ΜΑΥΡΗ ΣΑ ΚΑΛΙΑΚΟΥΔΑ……ΕΛΛΑΔΑ 2005 και ο Νίτσε μας μάρανε αγαπητέ GDS1....Παρεπιπτόντως μια καλή εισαγωγή & γεύση στο έργο του μεγάλου Γερμανού φιλοσόφου είναι το βιβλίο του ECCE HOMO(Ιδού ο άνθρωπος) όπου εξεδώθει μετά θάνατον και αυτόαναλύει καυστικά όλο το έργο του για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις των και καλά διανοούμενων, προτρέποντας για να φιλοσοφήσουμε, σκεπτόμενοι ΕΛΕΥΘΕΡΑ πρώτα γκρεμίζεις όλα τα ιδανικά, κατεστημένες αξίες που είναι στημένα & μας περιστοιχίζουν γύρω μας και μετά ψάχνεις για την ΑΛΗΘΕΙΑ….


Open mind for a different view....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2005, 16:37:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ judas priest ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ ΝΑ ΦΙΑΦΩΝΙΣΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΙΔΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΞΙΩΝ.....

ΤΑ ΙΔΑΝΙΚΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΞΙΕΣ ΤΑ ΚΤΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ.....
ΕΑΝ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΓΩΝΙΣΘΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ ?????

ΕΑΝ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΕΜΙΣΕΙ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΓΩ......

ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ ΤΑ ΚΑΚΩΣ ΚΟΙΜΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΣΕΙ ΑΛΛΑ ΝΑΙ...

ΣΤΟ ΧΑΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑ-ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΝΑΙ
ΣΤΑ ΧΑΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΑΝΕΞΕΛΕΚΤΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΟΧΙ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2005, 16:46:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ σωστά γράφεις...
Η υπεροχή άλλωστε δεν είναι μία πράξη
αλλά μιά συνήθεια.
Είμαστε όπως έλεγε ο Αριστοτέλης αυτό που
επανειλημμένα κάνουμε.

Α.Ρ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ.Ε.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

judas priest
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2005, 23:41:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους judas priest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

καλησπέρα Φίλοι Avatrgr & Αφροδίτη καλώς και διαφωνείτε στην άποψη του Νίτσε.
Μόνο με την άρνηση, θα καταλήξεις την αλήθεια. Και ποιος ξέρει τι είναι ψέμα???? Αυτός ήταν ο σκοπός του…
Εάν η φιλοσόφια στη ζωή μας ,οδηγούσε πάντα στο ΕΠΑΝΑ-ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟ χάος ..έ τότε μάλλον θα ‘επρεπε να το κάνουμε περισσότερο…
``ΕΑΝ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΕΜΙΣΕΙ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΓΩ......``
Βαρέθηκα από μικρός που μεγαλώνα ΣΥΝΕΧΩΣ μέσα σε θεσμοθετημένα η μη πλάίσια κανόνων ΚΑΘΩΣΠΡΕΠΙΣΜΟΥ από ένα επιβαλλόμενο κοινωνικό κατεστημένο που όλοι θέλαν το ΚΑΛΟ μου…
Και ποιοι έιναι αυτοί που ξέρουν ποιο είναι το καλό για μένα ,για σένα ,για τον άλλον….Ερωτηθήκαμεν ποτέ???
Αν αντιδράσεις στις καταξιωμένες καθεστωτικές αξίες ,θεωρείσαι & εισπράτεις και τον τιμιτικό κοινωνικό τίτλο ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ, ΑΙΡΕΤΙΚΟΣ, ΑΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΟΣ, ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΙΚΟΣ, ΑΝΑΡΧΙΚΟΣ κλπ κλπ
Στο παρελθόν πολλοί μεγαλοσωτήρες ΑΚΡΙΒΩΣ γιατί ΠΙΣΤΕΥΑΝ (ΔΗΛ.ΝΟΜΙΖΑΝ) ότι έπραταν για το κοινό καλό προέβιν σε ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ., ακριβώς για την επιβολή των πιστεύω τους, συμπαρασύρωντας με τη ρητορία τους όλόκληρους λαούς,με σοβαρές επιπτώσεις και στις λεπτές ισορροπίες της ανθρωπότητας….
Παραδείγματα : Ο φασίστας Χίτλερ, οι κομμουνιστές Λένιν, Στάλιν κλπ..
Ειδικότερα στη τελευταία περίπτωση, βλέπουμε πως ένα φιλοσοφικό-οικονομολογικό βιβλίο το Κεφάλαιο του Μάρξ-Εγκελς, κατάντησε από τις πολλές διαφορετικές ερμηνείες του καθενός να επηρεάσει τη ζωή των ανθρώπων..άλλα και να χυθεί τόσο αίμα…. Μας φοβίζουν οι ΑΝΕΞΕΛΕΚΤΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ της πάλης των τάξεων και της μεταβατικής ΑΤΑΞΙΚΗΣ κοινωνίας ,θεωριών του βιβλίου??? Με ποία ωριμότητα οι άνθρωποι υλοποιούν θεωρίες???? Αρκεί η παρεχόμενη στείρα γνώση ???
Από το βιβλίο του Νίτσε ECCE HOMO(Ιδού ο άνθρωπος) παραθέτω :
``Ο σοφός είναι ένας παρακμασμένος. Εχω δεί φύσεις πλούσιες & χαρισματικές ,γεννημένες για ελευθερία, οι οποίες στα 30 ήταν ερείπια από το διάβασμα, και περιορισμένες για πάντα να λειτουργούν σα σπίρτα,που πρέπει να τρίψεις για να πετάξουν σπίθες,ιδέες….``
``Γεννηθήκατε και κατοικήσατε ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΨΕΜΑΤΑ ΤΩΝ ΚΑΛΩΝ..Οι καλοί έχουν αλλοιώσει και διαστρέψει τα πάντα..``
``Οι καλοί πάντοτε ήταν η αρχή του τέλους. Αυτοί καρφώνουν στο σταυρό όποιον χαράζει καινούργιες ιδέες, θυσιάζοντας όλο το μέλλον της ανθρωπότητας….``

100 χρόνια μετά από τα προαναγραφόμενα μου `ρθε στο μυαλό ,ο Γαλιλαίος να απολογείται στην ιερά εξέταση ,γιατί τόλμησε να πεί…Η γή είναι στρογγυλή? Εις το όνομα του καλού και της ΗΘΙΚΗΣ λοιπόν φίλοι ,,,,Όλα τα αντίθετα στη ΠΥΡΑ…. ????Ευχαριστώ και καλή βδομάδα σε όλους….


Open mind for a different view....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2005, 18:25:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΘΑ ΣΤΑΘΩ ΣΤΑ ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ judas priest....

quote:
100 χρόνια μετά από τα προαναγραφόμενα μου `ρθε στο μυαλό ,ο Γαλιλαίος να απολογείται στην ιερά εξέταση ,γιατί τόλμησε να πεί…Η γή είναι στρογγυλή? Εις το όνομα του καλού και της ΗΘΙΚΗΣ λοιπόν φίλοι ,,,,Όλα τα αντίθετα στη ΠΥΡΑ…. ????
Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΡΑΣΗ ΠΟΥ ΛΕΣ "ΟΛΑ ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ??????" ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ....

ΤΟ ΜΙΑΛΟ ΜΑΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΝΑ ΔΙΧΤΥ ΠΟΥ ΜΕΣΑ ΘΑ ΠΙΑΣΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙ..
ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΕΙ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΕΙ ΜΕΣΑ ΤΟΥ....

ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ....

ΠΟΥ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΘΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΝΕΑ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2005, 20:35:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nέα και δημιουργικά ίσως.
Θέλει δύναμη τούτη η ζήση.
Γενικώς...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ.Ε.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2005, 08:09:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βαρέθηκα από μικρός που μεγαλώνα ΣΥΝΕΧΩΣ μέσα σε θεσμοθετημένα η μη πλάίσια κανόνων ΚΑΘΩΣΠΡΕΠΙΣΜΟΥ από ένα επιβαλλόμενο κοινωνικό κατεστημένο που όλοι θέλαν το ΚΑΛΟ μου…

Κι εγώ το ίδιο, φίλε μου judas_priest!

quote:
Και ποιοι έιναι αυτοί που ξέρουν ποιο είναι το καλό για μένα ,για σένα ,για τον άλλον….Ερωτηθήκαμεν ποτέ???
Αν αντιδράσεις στις καταξιωμένες καθεστωτικές αξίες ,θεωρείσαι & εισπράτεις και τον τιμιτικό κοινωνικό τίτλο ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ, ΑΙΡΕΤΙΚΟΣ, ΑΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΟΣ, ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΙΚΟΣ, ΑΝΑΡΧΙΚΟΣ κλπ κλπ

Έτσι δεν ήταν πάντα, αγαπητέ μου?
Παλιότερα είχαμε τον Καιάδα, αργότερα το Μεσαίωνα και την πυρά και τώρα τον κοινωνικό ρατσισμό.
Χωρίς να σε γνωρίζει ο άλλος σε βάθος σου κολλάει μια ταμπέλα ή και περισσότερες.
Από που πηγάζει αυτό?
Από την ανάγκη όλων μας λίγο-πολύ να νιώθουμε οτι τα δικά μας πρότυπα είναι τα σωστά και τα πρέποντα.
Όποιος έρχεται σε αντίθεση με αυτά είναι διαφορετικός και πλήθος άλλων χαρακτηρισμών, μερικούς από τους οποίους παρέθεσες...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy