ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Είναι η πίστη δικαίωμα; Κι άν...;;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2006, 20:35:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Αγαπητέ dimitris2, μιλώντας καθαρά σε προσωπικό επίπεδο, μπορώ να σου πω με αρκετά μεγάλη βεβαιότητα πως μου είναι πολύ πιο εύκολο να προσεγγίσω αυτό που ονομάζουμε Ανώτερη Δύναμη/Θεό κτλ έξω από κάποιο δόγμα παρά μέσα από κάποιο."

Νομίζω ότι όσο προσεγγίζουμε υπάρχει κάποιο δόγμα. Μόλις το εγγίσουμε τότε φεύγει το δόγμα και έρχεται η ιδία αντίληψη. Αυτό είναι γενικό και όχι μόνο στο θείο.

"Ενδέχεται φυσικά η προσέγγιση μου προς το θείο να είναι εσφαλμένη με αυτόν τον τρόπο.
Το ίδιο όμως εσφαλμένη μπορεί να είναι και μέσα από κάποιο δόγμα.
Καλά είμαι κι έτσι λοιπόν!"

Το αν είσαι καλά δεν μπορώ να το ξέρω εγώ , είναι μια δογματική πίστη για μένα και το πιστεύω επειδή εσύ το ξέρεις σίγουρα και μου το λες.
Δε συμφωνώ επίσης ότι η προσέγγιση προς το θείο μπορεί να είναι εσφαλμένη με όποιο τρόπο κι αν γίνεται.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2006, 20:43:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Θεωρώ ότι ο Μονοθεϊσμός εν δυνάμει ΕΜΠΕΡΙΕΧΕΙ όλα τα ζωτικά στοιχεία μιας φασιστικής ιδεολογίας. Υπό κατάλληλες συνθήκες «επώασης», μπορεί και εξελίσσεται σε απόλυτο φυτώριο φασισμού."

Με ποιά λογική? Δηλαδή αν ένας λαός πιστεύει σε ένα θεό και ο άλλος σε δύο θεούς οι πρώτοι είναι φασίστες και οι άλλοι δημοκράτες?

"Ο Μονοθεϊσμός είναι αποκλειστικός, καθώς θεωρεί ότι όλες οι άλλες θεότητες είναι ψεύτικες και οι θεοί εκείνοι στην καλύτερη περίπτωση αποτελούν δαίμονες (elilim)."

Δεν έχω δει και καμιά θρησκεία που να πιστεύει ότι η δική μας θρησκεία είναι λάθος και η άλλη σωστή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2006, 20:47:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νομίζεις ότι έτσι το βλέπουν οι πιστοί? Δυστυχώς για μας, οι πιστοί θεωρούνε ότι όλες αυτές οι ανεγκέφαλες προτροπές είναι ΛΟΓΟΣ ΘΕΟΥ.

Φίλε μου Schwabe, πάντοτε θα υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις δε νομίζω όμως πως αυτό είναι ένα καθολικό φαινόμενο ούτε αντιπροσωπεύει όλους τους πιστούς σε ένα δόγμα...

Όπως έχω ξαναπεί, πιστεύω πως έχει πολύ σχέση με τον βαθμό ελευθερίας στον οποίο έχει περιέλθει ο Νους κάποιου ανθρώπου.

quote:
Δε συμφωνώ επίσης ότι η προσέγγιση προς το θείο μπορεί να είναι εσφαλμένη με όποιο τρόπο κι αν γίνεται.

Φυσικά, κάποια ψήγματα Αλήθειας είναι πιθανό να υπάρχουν σε κάθε προσέγγιση προς το Θείο, όπως κι αν δίνεται αυτή.
Σύμφωνα λοιπόν με την άποψη σου, κάθε δόγμα μπορεί να σε οδηγήσει προς το Θείο?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2006, 22:02:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Σύμφωνα λοιπόν με την άποψη σου, κάθε δόγμα μπορεί να σε οδηγήσει προς το Θείο?"

Οχι, οδηγούμαστε εκεί που θέλουμε να πάμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ingmar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
79 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2006, 10:48:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ingmar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΣΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΕΡΩΤΗΜΑ:

ναι,συμφωνώ.Πρέπει κανείς να έχει την ελευθερία+δικαίωμα επιλογής.
Ουσιαστικά,αν ΔΕΝ υπήρχε το γαλλικό κίνημα του Διαφωτισμού,ΔΕΝ θα μιλούσαμε με τέτοια ελευθερία σήμερα!

"Είναι δικαίωμά σου να πιστεύεις σε ότι θέλεις, αρκεί αυτό που πιστεύεις να μου επιτρέπει κι εμένα να κάνω το ίδιο."

Μου θυμίζει το "Διαφωνώ με ό,τι λες αλλά θα υπερασπίσω ακόμα και με κόστος την ίδια μου τη ζωή,το δικαιωμά σου να το λες ελεύθερα" του τέκτονα Βολταίρου...

Ingy

(όπως πάνω-έτσι και κάτω)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2006, 19:16:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Bασικά ακόμα και οι πολυθειστικές θρησκείες στον μονοθεισμό τελικά καταλήγουν. Οι πολλοί διαφορετικοί Θεοί τους δέν είναι τίποτε άλλο, καθένας τους μιά διαφορετική έκφραση του ενός και αληθινού Θεού πάνω στην φύση.
Ο καθένας μας απο την στιγμή που δέν γνωρίσει τον αληθινό Θεό μπορεί να τον φανταστεί με τον τρόπο που θέλει. Οτιδήποτε περίεργο δεί στον εξωτερικό κόσμο θα το θεοποιήσει, κάτι που έκαναν οι άνθρωποι σε παλιότατες εποχές που δέν είχαν ιδέα απο τον λόγο του Θεού.
Τον λόγο του Θεού γνώρισαν μέσω του αληθινού εκπροσώπου του, του θεανθρώπου Ιησού Χριστού που κήρυξε τον δρόμο της αληθινής πίστης, της αγάπης και της αλήθειας. Έδειξε στον άνθρωπο τον τρόπο να πιστεύει αληθινά στον θεό ανεξάρτητα απο σκοπιμότητες και ψευδαισθήσεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2007, 10:32:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καθυστέρησα λίγουλάκι (!) την απάντησή μου, Dying_Incubus, λόγω κάποιων υποχρεώσεων, που εξακολουθούν να υφίστανται αλλά βρήκα λίγο χρόνο.

Δεν είναι τόσο απλή η απάντηση όσο φαίνεται.
Θα σου εξηγήσω γιατί:
Αν υποστηρίξω ότι έχει κάποιος το δικαίωμα, το έχει με τις προϋποθέσεις που έθεσε ο Μακεδόνας.
Αν υποστηρίξω ότι δεν το έχει (είναι η θέση μου) τότε τα πράγματα περιπλέκονται κάπως.
Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση;
Θα χωρίσω σε δύο σκέλη την απάντησή μου: α) Στο ένα σκέλος η θρησκεία αυτή δεν υφίσταται και β) υφίσταται.
Ας ονομάσω την θρησκεία αυτή Ο.Ε.Ο. (Οργάνωση Επιβολής Ολιγόνοιας*) για λόγους κατανόησης.
Αν δεν υφίσταται η Ο.Ε.Ο. τότε τα πράγματα είναι σχετικά απλά.
Φροντίζουμε μέσω της αγωγής και της παιδείας, ν' αγνοηθεί από τους ανθρώπους ο κάθε βαρεμένος που θα διακηρύξει αυτές τις αρχές ως θεόπνευστες.
Αυτό θα εφαρμόζετο σε πολιτισμένες (σκεπτόμενες) κοινωνίες.
Εννοείται ότι αυτή η αρχή (της Ο.Ε.Ο.) θα είναι προϊόν κηρύγματος κάποιου ανθρώπου και όχι αποτέλεσμα παρατήρησης της φύσης απ' όπου - με το πέρασμα του χρόνου - προκύπτουν οι νόμοι και οι αιτίες της λειτουργείας της, διότι ως γνωστόν στην φύση και κατ' επέκταση στο σύμπαν, δεν υπάρχει αυτή η αρχή.
Υπάρχει μόνον στα αρρωστημένα μυαλά κάποιων ανθρώπων.

"όποιος δεν είναι μαζί μου, είναι εναντίον μου και όποιος είναι εναντίον μου, τον τρώει το μαύρο σκοτάδι"

Αν όμως ήδη υφίσταται (κάπου), τότε τι γίνεται;
Θα προήλθε από κάποιον λαό όπου ο πολιτισμός - η ελεύθερη σκέψη δηλαδή - είναι άγνωστη λέξη.
Λόγω της αρχής αυτής της Ο.Ε.Ο., ο λαός αυτός θα επεδίωξε την εξουσία διότι μόνον μέσω της εξουσίας θα μπορούσε να επιβληθεί.
Κι αυτό διότι η λογική, μέσω της οποίας ΔΙΑΔΙΔΕΤΑΙ κάτι, απουσιάζει...

Και μετά την αναρρίχηση στην εξουσία, θα επεβάλλετο δια της βίας στους πολιτισμένους λαούς, διότι, ως γνωστόν, όταν δεν μπορεί κάποιος να κατανοήσει ή ν' ακολουθήσει κάποιον καλλίτερο, αντί να μαθαίνει από αυτόν, προσπαθεί να τον αφανίσει. Αυτός είναι ο ορισμός της βλακείας.
Κι ερχόμαστε σε μια κοινωνία όπου η Ο.Ε.Ο. είναι κυρίαρχη και παραμένει έτσι λόγω του φόβου της τιμωρίας που έχει ποτίσει τους λαούς κι έχει (σχεδόν) εξαλείψει οτιδήποτε χαρακτηρίζει τον πολιτισμό.
Τι κάνουμε;
Καθαρίζουμε τους πιστούς; Και ποιός θα μείνει;
Καθαρίζουμε το ιερατείο ώστε να σταματήσει να επιβάλλεται;
Εεεπ! Εμείς όμως λέμε ότι είμαστε πολιτισμένοι και αν ακολουθήσουμε την ίδια τακτική με τους Ο.Ε.Ο. δεν θα είμαστε καλλίτεροι...
Από την άλλη, κάθε προσπάθεια αντίστασης - μέσω της λογικής - από την μειοψηφία (διότι ως γνωστόν, η αντίσταση είναι πάντα μειοψηφία), οι Ο.Ε.Ο. επιστρατεύουν την συντριπτική (πλέον) πλειοφηφία των φανατικών πιστών τους, οι οποίοι κατέχουν και τα πόστα της εξουσίας και η μειοψηφία απλώς χλεβάζεται στην καλλίτερη περίπτωση, ή διώκεται στην χειρότερη.
Αδιέξοδο...

Αδυνατώ να προτείνω εφικτή λύση για το β' σκέλος παιδιά.

Καμμία καλή ιδέα;;;


(*)Ολιγόνοια = (η) ουσ. η περιορισμένη διανοητικότητα, μικρόνοια.


Edited by - Αίολος on 01/05/2007 11:38:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2007, 10:45:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...και ΚΑΛΟ ΜΗΝΑΑΑΑΑΑΑ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2007, 14:05:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Αίολε, να 'μαστε πάλι!

Ομολογώ πως το μήνυμα σου έχει μια πολύ λογική βάση και προσωπικά με προβληματίζει αρκετά στην προσπάθεια μου να βρω κάποια πιθανή λύση.

Καταρχάς η επιβολή της θρησκείας αυτής μπορεί να γίνει είτε με την βία, είτε πιο φυσιολογικά είτε και με τους 2 τρόπους παράλληλα.
Όταν το θρησκευτικό αυτό σύστημα δηλαδή είναι εκ διαμέτρου αντίθετο με το προηγούμενο που υπάρχει, τότε θα υπάρξουν αντιδράσεις από τους πιστούς της προηγούμενης θρησκείας.
Από την άλλη, όταν το προηγούμενο θρησκευτικό σύστημα είχε αρχίσει ήδη να φθίνει και να βρίσκεται στην φάση θανάτου του, το πέρασμα στη νέα θρησκεία μπορεί να γίνει με πολύ πιο ανώδυνα μέσα.
Προσωπική μου πεποίθηση είναι ότι σχεδόν τα πάντα που σχετίζονται με τον άνθρωπο - θρησκευτικά, κοινωνικά, πολιτικά, εκπαιδευτικά κτλ συστήματα - διαγράφουν έναν κύκλο.
Κάποια στιγμή γεννιούνται επειδή υπάρχει η διάθεση των ανθρώπων για κάτι καινούριο, ακμάζουν, φτάνουν στο υπέρτατο σημείο δύναμης τους κι ύστερα αρχίζουν να παρακμάζουν έως ότου πεθάνουν για να δώσουν την σειρά σε κάτι άλλο να εξελιχθεί.
Αυτό είναι απολύτως λογικό αν σκεφθούμε ότι οι ανάγκες των ανθρώπων αλλάζουν συνεχώς κι αποζητούμε κάτι το καινούριο για την κάλυψη τους.

Οπότε κι η Ο.Ε.Ο. κάποια στιγμή θα αντικατασταθεί από ένα άλλο θρησκευτικό σύστημα, δεν γίνεται αλλιώς.

quote:
Τι κάνουμε;
Καθαρίζουμε τους πιστούς; Και ποιός θα μείνει;
Καθαρίζουμε το ιερατείο ώστε να σταματήσει να επιβάλλεται;
Εεεπ! Εμείς όμως λέμε ότι είμαστε πολιτισμένοι και αν ακολουθήσουμε την ίδια τακτική με τους Ο.Ε.Ο. δεν θα είμαστε καλλίτεροι...
Από την άλλη, κάθε προσπάθεια αντίστασης - μέσω της λογικής - από την μειοψηφία (διότι ως γνωστόν, η αντίσταση είναι πάντα μειοψηφία), οι Ο.Ε.Ο. επιστρατεύουν την συντριπτική (πλέον) πλειοφηφία των φανατικών πιστών τους, οι οποίοι κατέχουν και τα πόστα της εξουσίας και η μειοψηφία απλώς χλεβάζεται στην καλλίτερη περίπτωση, ή διώκεται στην χειρότερη.
Αδιέξοδο...

Δεν θα καθαρίσουμε κανένα πιστό και κανένα ιερατείο!
Όταν προσπαθήσεις να πολεμήσεις κάτι με βίαιο τρόπο θα προκληθούν και πολύ βίαιες αντιδράσεις.
Όχι επειδή το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων θα είναι πιστοί στην Ο.Ε.Ο. αλλά επειδή αντιδρούμε σε ξαφνικές και μεγάλες αλλαγές.

Μια λύση θα είναι να προσπαθήσουμε να προωθήσουμε κάτι καλύτερο και να δουλέψουμε επάνω στη μετάδοση του.
Αυτό μπορεί να γίνει κατά την διάρκεια ολόκληρων αιώνων.
Άλλωστε, όταν μιλάμε για την ανθρωπότητα ο χρόνος χάνει τα χαρακτηριστικά του με τα οποία τον αντιλαμβανόμαστε εμείς ως μονάδες και για να δημιουργήσουμε κάτι καλό, θα πρέπει να υπάρχει υπομονή και κόπος.
Κάποιοι άνθρωποι ρίχνουμε τους σπόρους για κάτι καινούριο και πίστεψε με, οι σπόροι αυτοί θα βρεθούν από κάποιους ανθρώπους οι οποίοι θα καλλιεργηθούν.
Κι όσο περνάει ο καιρός αυτό θα συμβαίνει όλο και περισσότερο μέχρι την στιγμή που θα έρθει η μετάβαση από την προηγούμενη κατάσταση της ανθρωπότητας με φυσικό τρόπο.

Ας δουλέψουμε λοιπόν επάνω στην αφύπνιση των ανθρώπων, στην διεύρυνση του νου τους και - κυρίως - να δείξουμε στους ανθρώπους πως να χειρίζονται το νου τους.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy