ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο Μύθος πίσω από τον Μύθο - Αποσυμβολισμός
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2007, 21:08:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Σίγουρα η επιστήμη έχει την προτεραιότητα! Από κει και έπειτα όμως όταν είναι να γίνει το θαύμα θα γίνει! Έχω ξαναγράψει σε μία άλλη τοποθέτηση για θαύμα που συνέβει με τον ίδιο τον πατέρα μου! Εάν η μετέρα μου δεν είχε δει ένα όνειρο ίσως ο πατέρας μου να μη ζούσε!

-Το ξαναγράφω! μεταφέροντάστο:<<Πριν περίπου 30 χρόνια ο πατέρας μου λόγω δυσχερών οικονομικών καταστάσεων! έχανε τα μαλιά του σε σχήμα βούλας όπως και τα γένια του, αυτό είχε ως συνέπεια την καταράκωσή του! Η μάνα μου που είναι όπως οι γριούλες που λες! είδε στον ύπνο της μιά νεαρή κοπέλα ντυμένη στα άσπρα αφού την παρηγόρησε της υπέδειξε σε ένα χτήμα που έχουμε ένα μέρος με ένα συγκεκριμμένο χορτάρι της είπε πως να το χρησιμοποίήσει στο κεφάλι του πατέρα μου και εξαφανίστηκε! Όντως μετά τη χρησιμοποίησή του και σε λιγότερο από μήνα ο πατέρας μου έγινε καλά! Όχι δεν είναι το φάρμακο κατά της φαλάκρας, για να σε προλάβω, αρκετοί από τότε επειδή διαδόθηκε ερχόντουσαν και το ζήταγαν. Η μητέρα μου απλά τους το έδεινε και τους έλεγε πως να το χρησιμοποιήσουν αλλά και που να το βρούνε οι ίδιοι!
-Μόνο σε δυο-τεις, είχε αποτέλεσμα που είχαν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τον πατέρα μου! ο ένας μάλιστα είναι και γαμπρός στο χωριό μου. Όταν μια μέρα συναντηθήκαμε τυχαία με τη μητέρα μου και αυτόν, τη χαιρέτησε εγκάρδια και τότε έμαθα ότι όταν ήμουνα στο ΤΕΙ είχε έρθει σπίτι μας με το εν λόγω πρόβλημα το οποίο και ξεπέρασε.
--Το πιο σημαντικό όμως είναι όταν πάλι ο πατέρας μου πριν 20 περίπου χρόνια είχε κάποια μορφή καρκίνου του δέρματος! Έίχε βγλάλει ένα σπυρί κόκκινο στο μάγουλο του. Το είχε αρκετό καιρό και το ένιωθε να κινήται από μέσα! Πηγάινοντας στο γιατρό, ο γιατρός του είπε αμέσως να κόψουνε ένα κομμάτι να το πάνε για βιοψία γιατί μάλον ήταν κακοήθης και έπρεπε να τον χειρουγήσουνε.
-Πάλι η μητέρα μου είδε στον ύπνο της την ίδια νεαρή κοπέλα η οποία τη συμβούλεψε να μην το κόψουνε, αλλά να τηλεφωνήσει στην αδερφή της στο Άργος να της πει τι συμβαίνει και αυτή θα της έδεινε τη λύση. ΄
Όντως τηλεφώνησε και η θεία μου της έδωσε μία σύσταση μιας γυναίκας η οποία πηγαίνοντας εκεί της έδωσε μία αληφή από βότανα!
-Και αυτή κατά τον ίδιο τρόπο έχοντας το ίδιο πρόβλημα με τον άντρα της είχε δει στον ύπνο της ανάλογο όνειρο με το πρώτο της μητέρας μου (χάσιμο μαλιών-χορτάρι)
-Κάνοντας χρήση αυτής της αλειφής σε περίπου 40 ημέρες το σπυρί ήρθε φούσκωσε τόσο πολύ που ο πατέρας μου δεν κυκλοφορούσε έξω από το σπίτι. Ένα πρωινό ξυπνώντας, το σπυρι και αφού κρεμόταν στην κυριολεξία από ένα μόνο μικρό σημείο στο μάγουλο του, είχε ξεκολήσει, ήταν κατάμαυρο και είχε αφήσει μία μικρή τρύπα στο μάγουλο. Στο κάτω μέρος του είχε κάτι σαν πολλές ρίζες. Το σημάδι από την τρύπα ακόμη φαίνεται.
-Από τότε η μάνα μου ήταν πεπισμένη ότι η νεαρή αυτή γυναίκα ήταν κάποια Αγία και πάντα στις διάφορες εκκλησίες που πήγαινε έβαζε βάση στις μορφές των διαφόρων εικόνων.
-Φέτος το καλοκάιρι το ΚΑΠΙ των Εξαμιλίων οργάνωσε δίμερη εκδρομή στην Παναγία στην Τήνο. Πήγαν για πρώτη φορά στη ζωή τους και οι δικοί μου! Όταν επέστρέψαν η μητέρα μου αλλά και ο πατέρας μου ήσαν αρκετά συγκινημένοι! Μου είπε λοιπόν η μάνα μου ότι τη νεαρή αυτή κοπλέλα, το πρόσωπό της ακριβώς το ίδιο, το έιδε στην Παναγία της Τήνου. Συγκεκριμένα κάτω από τον ναό υπάρχει μου είπε άλλος ένας χώρος και μία κολυμβήθρα. Στο χώρο αυτό υπήρχε και η εικόνα της νεαρής Παναγίας η οποία ήταν ακριβώς ίδια με τη νεαρή κοπέλα που είχε δει στον ύπνο της πριν από 20 και 30 περίπου χρόνια! αντίστοιχα
-Η μάνα μου σήμερα είναι 64 ετών και για να σε προλλάβω ο δείκτης νοημοσύνης της είναι αρκετά υψηλός!
-Αυτά συνέβησαν και όπως καταλαβαίνεις τα έχω ζήσει από πρώτο χέρι. Γ΄αυτό και λέω ότι η θρησκεία μας είναι αληθινή και ζωντανή!
- Δεν έχω κανέναν απολύτως λόγω να γράψω ψέματα! μόνο και μόνο για να ικανοποιήσω τον εγωισμό μου!>>
-Δεν έρχεται η θρησκεία να καταργήσει την επιστήμη! είναι τελείως διαφορετικά πράγματα όπως και ο ρόλος τους. Όμως για κάπιους λόγους και κάπιοες φορές που μόνο ο Κύριος τις καθορίζει έρχεται το θαύμα! έρχεται αυτό που δεν μπορεί να εξηγήσει η επιστήμη!


ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2007, 10:15:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στο στενό μου περιβάλλον 4: δύο φίλες μου από καρκίνο του στήθους ένας φίλος μου από από καρκίνο των πνευμόνων και εγώ από καρκίνο των λεμφαδένων. Και ούτε ένας με εικόνες και κεριά. Ολοι με επιστημονική θεραπεία

@ macedon

Επειδή το θέμα της υγείας είναι πολύ σοβαρό και δεν πρέπει να γίνονται κουβέντες έτσι απλά για να γίνονται και ειδικά όταν είσαι έξω από τον χορό, θα σου ευχηθώ να ζήσεις χίλια χρόνια. Δεν πιστεύω όμως πως έγινες καλά μόνο με θεραπεία, σίγουρα χρειάστηκε πολύ μεγάλο σθενος και θέληση από την μεριά σου για να ξεπεραστεί αυτή η ασθένεια. Δηλαδή θέλω να πω πως είχες μεγάλη θέληση για ζωή και με την δύναμη την εσωτερική σου κατάφερες να το ξεπεράσεις. Κάτι που σίγουρα είναι πολύ δύσκολο. Το θέμα είναι όμως πως εγώ προσωπικά δεν γνώριζα κανέναν. Γενικά είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις που ακούς κάτι τέτοιο. Μακάρι να μπορέσουν και άλλοι να το καταφέρουν.

@europaios2
Αυτό που λες είναι συγκλονιστικό, διότι δεν έπαιζε το θέμα της αυθυποβολής εφόσον δεν είχε δει ποτέ της την Παναγία της Τήνου. Δυστυχώς όμως δεν είναι πάντα έτσι. Διότι η εκκλησία μας εκμεταλεύεται τις ανάγκες των πιστών και δημιουργεί από το πουθενά θαυματουργές εικόνες, καθαρά για εμπορικούς λόγους. Δεν υπάρχει μέρος στην Ελλάδα που να μην έχει και από μία εικόνα.
Υπάρχει πολύς κόσμος που έχει πάει στην Τήνο για να θεραπευτεί, αλλά δεν έχει δει αποτέλεσμα. Είναι θέμα πίστης για σένα ή γίνονται απλά κάποια θαύματα για να πάρει ο κόσμος κάποιο μήνυμα?
Γιατί σίγουρα δεν μπορείς να εναποθέτεις όλες τις ελπίδες σου στα θαύματα και όπως πολύ σωστά είπες προτεραιότητα έχει η επιστήμη, διότι για μένα την επιστήμη μας την έδωσε ο ίδιος ο Θεός(την γνώση), ώστε να λειτουργεί μέσα από εμάς. Βέβαια εσύ μίλησες για βότανα και όχι για φάρμακα. Διότι επιμένω πως οι φαρμακοβιομηχανίες είναι κολοσσοί με τεράστια οικονομική επιρροή. Εκεί είχα τις ενστάσεις μου σχετικά με το πόσο μπορεί να γίνει κανείς καλά με φάρμακα. Και δυστυχώς οι περιπτώσεις που αναφέρει ο φίλος μας macedon είναι η εξαίρεση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2007, 19:15:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε seirios12a ήταν μία εικόνα της Παναγίας σε νεαρή ηλικία και μόνη της, κάτω από τον κυρίο Ναό! σε ένα μικρό χώρο, δεν ήταν η γνωστή Παναγία με τον Ιησού στην αγκαλιά της.
quote:
Υπάρχει πολύς κόσμος που έχει πάει στην Τήνο για να θεραπευτεί, αλλά δεν έχει δει αποτέλεσμα. Είναι θέμα πίστης για σένα ή γίνονται απλά κάποια θαύματα για να πάρει ο κόσμος κάποιο μήνυμα?


-Προσωπικά πιστεύω ότι είναι και τα δύο μαζί!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2007, 19:40:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Και κάτι άλλο ο πατέρας μου ήταν επίτροπος στην ενορία μου πριν περίπου 20 χρόνια. Υπάρχει ένα ξωκλήσι της αναλήψεως στο χωριό μου.
-Στα χρόνια λοιπόν του πατέρα μου αποφάσισαν να ανακαινήσουν το εκκλησάκι όπως και έγινε. Εκεί υπάρχει και μία πηγή. Οπότε αποφάσισαν να ανακαινήσουν και το χώρο γύρω από τη βρυσούλα που είχαν για την πηγή. Κάπιος λοιπόν είχε τη φαϊνή ιδέα να βάλουνε εκέι που θα σκάβανε μία εικόνα και εν συνεχεία να έλεγαν ότι το νερό είναι θαυματουργό και όσπου να έπαιρνε χαμπάρι ο κόσμος την απάτη το εκκλησάκι θα τα είχε οικονομήσει. Το θλιβερό είναι ότι ο παππάς βρήκε εκπληκτική την ιδέα, ενώ το όλο εγχείρημα κώλησε στον πατέρα μου.
-Φίλε seirios12a είναι γεγονός ότι υπάρχουν και απατεωνιές! όπως γεγονός είναι ότι δε χρειάζεται να πας στη θαυματουργική εικόνα για να γίνει το θαύμα! Στη δική μας περίπτωση μετά από πολλά χρόνια η μητέρα μου αναγνώρισε το πρώσωπο της γυναίκας που είχε δει στον ύπνο της στην εικόνα της Παναγίας που είναι κάτω από τον ναό. Και που φυσικά δεν είναι η γνωστή θαυματουργική εικόνα.


ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2007, 20:24:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το παράξενο σε αυτά τα φαινόμενα που αναφέρεται ο φίλος μας ο europaios2 είναι πως υπήρχαν από την αρχαιότητα .

Ψάξτε λίγο και στα θαύματα (οράματα) που αποδίδονται και στον Ασκληπιό και θα βρείτε πάρα πολλές ομοιότητες .

Τώρα τι μπορεί να αληθεύει με όλα αυτά, ειλικρινά δεν γνωρίζω..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2007, 10:49:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Νομίζω ότι ο καλός ο άνθρωπος δεν πρέπει να περιορίζεται από σύνορα θρησκείας! ή εποχής! ο Θεός πιστεύω ότι είναι κοινός για όλους τους ενάρετους.
-Σε ένα ντοκυματέρ που είχα δει στην t.v. σχετικά με τον μπλε σκορπιό αυτός από τον οποίο ξεκίνησε η όλη η ιστορία είπε ότι επειδή είχε καρκίνο η κόρη του παρακαλούσε νύχτα μέρα την Παναγία να τη θεραπεύσει! κάτι που έγινε με το τσίμπημα του σκορπιού! Από κει και έπειτα το θέμα πήρε εκπληκτικές διαστάσεις και χιλιάδες συρρέουν στη Κούβα για το ποθούμενο. Μία φίλη μου αρκετά ευκατάστατη πήγε για τη μητέρα της η οποία είχε καρκίνο του θώρακος αλλά και των οστών! μετά από ένα μήνα θεραπείας ο καρκίνος εξαφανίστηκε! ξαφνικά όμως μετά από περίπου 2 μήνες η γυναίκα πέθανε!
-Δε σημαίνει νομίζω ότι επειδή κάπιος θεραπεύτηκε από έναν σκορπιό αυτό θα ισχλύει για όλους! Νομίζω ότι πάνω από όλα είναι τόσο ο ενάρετος βίος όσο και η πίστη!
-Ο Ασκληπιός πάντως σίγουρα θα πρέπει να ήταν ενάρετος, πέρα από αυτό όμως τη στηγμή που ακόμη ο Ιησούς δεν είχε εμφανιστέι δε σήμαινε αυτόματα και τον καταδικασμό του ή να το πω αλλιώς την αφαίρεση του δικαιώματος στο όραμα! ή τα όνειρα!
-Στη δική μου οικογενειακή όμως περίπτωση, το παράξενο ήταν ότι το πρόσωπο της κοπέλας που είδε η μητέρα μου στον ύπνο της δεν το είχε ξαναδεί ποτέ! και για πρώτη φορά το είδε στην εικόνα που έχω γράψει μετά από πολλά χρόνια! Δεν ξέρω βέβαια εάν ο Ασκληπιός αναγνώρισε κάποια από τα οράματά του ή όνειρά του σε κάπιο άγαλμα που μετά από χρόνια συνάντησε και που το έβλεπε για πρώτη φορά στη ζωή του!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!

Edited by - europaios2 on 27/12/2007 10:53:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2007, 23:16:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
-Στη δική μου οικογενειακή όμως περίπτωση, το παράξενο ήταν ότι το πρόσωπο της κοπέλας που είδε η μητέρα μου στον ύπνο της δεν το είχε ξαναδεί ποτέ! και για πρώτη φορά το είδε στην εικόνα που έχω γράψει μετά από πολλά χρόνια!
Φίλε europaios2 , το φαινόμενο της ενόρασης και των οραμάτων γενικότερα , οφείλεται αποκλειστικά σε κάποια από τις λειτουργίες του εγκεφάλου μας , που η επιστήμη ακόμα δεν μπόρεσε να εξηγήση , και είναι διαχρονικό .

Παρατηρείται δε περισσότερο σε άτομα ευαίσθητα , ευσυγκίνητα και με έντονη θρησκευτικότητα . Tους αλαφροΐσκιωτους όπως λέμε .

Προσωπικά γνωρίζω ένα τέτοιο άτομο , είναι μια οικογενειακή φίλη , η οποία μας έχει διηγηθεί κατά καιρούς ένα σωρό περιπτώσεις ενόρασης είτε σε όνειρο είτε ακόμα και ξύπνια . Επί πραδείγματι έχει δει τοποθεσίες που δεν είχε πάει ποτέ πριν και τις αναγνώρισε όταν τις επισκέφθηκε ύστερα από καιρό .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2007, 10:57:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε europaios2, ο Ασκπληπιός ήταν θεός της Ιατρικής.

Φίλε elo, θα μπορούσες να μας αναφέρεις κάποια πράγματα για τα θαύματα ή οράματα που αποδίδονται στον Ασκληπιό;
Δεν έχει τύχει να διαβάσω κάτι σχετικό οπότε πιστεύω πως οι συγκεκριμένες αναφορές θα είναι αρκετά ενδιαφέρουσες.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2007, 18:03:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και καθυστερημένα φίλε D. Incubus λόγω υποχρεώσεων γράφω κάποια πράγματα που γνωρίζω (θυμάμαι) για τον Ασκληπιό γιατί βαριέμαι να αντιγράφω από βιβλία…

Ο Ασκληπιός ήταν γιος του Απόλλωνα και της Κορωνίδας, οπότε είχε και το θεϊκό αλλά και το ανθρώπινο στοιχείο μέσα του .
Μεγάλωσε και εκπαιδεύτηκε δίπλα στον κένταυρο Χείρωνα που γνώριζε τέλεια από ότι λέγεται στην μυθολογία τα βότανα και την ιατρική .

Εκτός από τις θεραπευτικές τoυ ικανότητες μπoρoύσε από ότι λεγεται να ανασταίνει και νεκρoύς .Μάλιστα η θεά Αθηνά έδωσε ως δώρo στoν Ασκληπιό τo αίμα της Γoργoύς, από τη δεξιά φλέβα θα μπορούσε να θεραπεύσει την (ανθρωπότητα), ακόμη και από το θάνατο, ενώ το αίμα από την αριστερή φλέβα μπορούσε να θανατώσει. Μ’ αυτό τo μέσo ανάσταινε τoυς νεκρoύς (ένα μύθος που ίσως έχει πολύ βαθύτερο εσωτερικό νόημα ).

Μάλιστα λέγεται ότι επειδή είχε την δύναμη να ανασταίνει νεκρούς όπως (Λυκoύργoς, Γλαύκoς, Ιππόλυτoς), o Άδης διαμαρτυρήθηκε για τη ανισότητα πoυ δημιoυργείτo μεταξύ των δύo κόσμων .
O Δίας, για να πρoστατέψει την αρμoνία τoυ κόσμoυ, σκότωσε με κεραυνό τoν Ασκληπιό και τoν τoπoθέτησε σαν αστερισμό στoν oυρανό, πoυ oνoμάστηκε Oφιoύχoς, επειδή σύμβoλό τoυ ήταν o όφις .

Αναφορές έχουμε και από τον Κέλσο που λέει πως ο Ασκληπιός είχε προσωπικώς εμφανιστεί σε μεγάλο πλήθος ανθρώπων, Ελλήνων και βαρβάρων, θεραπεύοντας και προλέγοντας το μέλλον. Ο ισχυρισμός του επιβεβαιώνεται από πολυάριθμές σωζόμενες επιγραφές που έχουν αφιερωθεί από ευγνώμονες ασθενείς .

Ένας από τους πολλούς τρόπους θεραπείας ήταν και μέσω των ονείρων. Κατά τη διάρκεια της Εγκοιμήσεως σε κάποιον ιερό χώρο, ο ασθενής δεχόταν ένα αποκαλυπτικό όνειρο το οποίο του έδειχνε τον τρόπο θεραπείας που έπρεπε να ακολουθήσει . Αν το αναμενόμενο όνειρο δεν εμφανιζόταν η εγκοίμηση επαναλαμβανόταν πολλές συνεχόμενες νύχτες .

Η γιατρειά για τoυς πιστoύς τoυ θεoύ επιτυγχανότανε μέσω τελετoυργικών πράξεων .
O πιστός έκανε τo λoυτρό τoυ για να είναι καθαρός, άφηνε στo βωμό τα αφιερώματά τoυ και έμπαινε στo Άβατο, τo βράδυ ξάπλωνε και περίμενε την άφιξη τoυ θεoύ .

Συνήθως εμφανιζόταν τότε o ιερέας και, αφoύ εξέταζε τo ιστoρικό τoυ ασθενoύς, τoυ ανέφερε τα άπειρα θαύματα τoυ θεoύ και έπειτα κανόνιζε τη θεραπεία τoυ. Αυτή τις περισσότερες φoρές γινόταν με την επέμβαση τoυ θεoύ, o oπoίoς φανερωνόταν άλλoτε σαν φίδι, σαν σκύλoς, σαν πρόβατo ή με άλλες μoρφές τη νύχτα στoν ύπνo τoυ ασθενή .
Oι ασθενείς άλλoτε έβλεπαν όνειρα στoν ύπνo για τη θεραπεία τoυς ή τα έβλεπαν
oι ίδιoι oι ιερείς και εφάρμoζαν τη θεραπεία. Αρκετές φoρές στη θεραπεία περιλαμβάνoνταν δίαιτα, γυμναστική, λoυτρά και ψυχαγωγία .
Τέλoς o ασθενής φεύγoντας από τo Άβατo μόνoς τoυ ή μετά την εντoλή των ιερέων,
έγραφε σε πλάκες την αρρώστια τoυ και τη θεραπεία για να αυξήσει τη φήμη τoυ
Ασκληπιoύ .
Κάποιες αναφορές που υπάρχουν για τα (θαύματα) του Ασκληπιού από τις επιγραφές που βρέθηκαν στην Επίδαυρο, είναι οι εξής .

Ένας άνδρας έπασχε από παράλυση στα δάκτυλα των χεριών και επισκέφθηκε τον Ναό του Ασκληπιού ζητώντας θεραπεία. Διαβάζοντας τις επιγραφές που είχαν χαράξει οι παλαιότεροι ασθενείς εξέφρασε δυσπιστία κοροϊδεύοντας αυτά που έγραφαν οι επιγραφές ως αδύνατα, αλλά είδε ένα όραμα .

Καθώς έπαιζε κύβους έξω από τον Ναό, ο Ασκληπιός εμφανίστηκε μπροστά του και έπιασε τα χέρια του και τέντωσε τα δάκτυλα .
Μετά από αυτό ο άνδρας μπορούσε να κινήσει όλα του τα δάκτυλα. Ο Θεός τον ρώτησε αν δυσπιστούσε ακόμη ως προς αυτά που έλεγαν οι επιγραφές του Ναού. Ο άνδρας είπε, Όχι πια.
Τότε ο Ασκληπιός του είπε, Αφού χλεύαζες τις θεραπείες αν και ήταν αληθινές, από τώρα το όνομά σου θα είναι Άπιστος .
Όλα αυτά είχαν συμβεί στο όνειρό του. Αλλά όταν ξύπνησε ο άνδρας τα δάκτυλά του είχαν θεραπευθεί .

Ένα μικρό αγόρι ήταν μουγκό . Ήρθε στο ιερό μαζί με τον πατέρα του να προσκυνήσει .
Όταν έκαναν τις απαραίτητες θυσίες και τα τελετουργικά, εμφανίστηκε ένας ιερέας φέρνοντας φωτιά από τον Βωμό του Θεού. Κοίταξε τον πατέρα του αγοριού και απαίτησε να υποσχεθεί ότι αν θεραπευθεί ο υιός του, τότε μέσα σε ένα έτος το πολύ, θα δώριζε ένα ανάθημα στον Ναό του Ασκληπιού. Έξαφνα το αγόρι απάντησε: «Το υπόσχομαι». Ο πατέρας του αγοριού συγκλονίστηκε από το θαύμα και ζήτησε από το παιδί του να επαναλάβει αυτό που είπε. Το αγόρι επανέλαβε τις λέξεις, και από τότε η φωνή του επανήλθε πλήρως .

Ο Πάνδαρος από την Θεσσαλία, είχε πληγές στο μέτωπό του. Είδε ένα όραμα όπου ο Θεός τύλιξε τις πληγές του με έναν επίδεσμο και του είπε να τον αφαιρέσει όταν φύγει από τον Ναό, και μόλις θεραπευθεί να προσφέρει τον επίδεσμο ως ανάθημα στον Ναό. Όταν ξύπνησε ο Πάνδαρος, βγήκε έξω από τον Ναό, αφαίρεσε τον επίδεσμο και διαπίστωσε ότι οι πληγές εξαφανίστηκαν.
Ύστερα αφιέρωσε τον επίδεσμο στον Ναό, όπως τον είχε προστάξει ο Θεός Ασκληπιός.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2007, 23:46:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Dying_Incubus , από ότι θυμάμαι από αυτά που είχα κάποτε διαβάσει , στα «Ασκληπιεία» αφού ο ιερέας έπαιρνε το ιστορικό τους , έδιναν στους ασθενείς να πιούν ένα παρασκεύασμα το οποίο είχε κατευναστικές ιδιότητες και τους έφερνε σε μια κατάσταση μισονάρκωσης , μέσα λοιπόν σ’ αυτή την κατάσταση τους παρουσιαζότανε ο (Ασκληπιός) σαν όραμα και τους διαβεβαίωνε για την ίασή τους , ενεργοποιώντας έτσι την λειτουργία του εγκεφάλου για την αυτοΐαση μέσω της αυθυποβολής .

Βέβαια εκτός από αυτή τη μέθοδο , όπως έδειξαν οι ανασκαφές , στα «Ασκληπιεία» γινόντουσαν και σοβαρές χειρουργικές επεμβάσεις , ακόμα και σε εγκέφαλο , κατά τις οποίες όπως φαίνεται από την επούλωση της τομής ο ασθενής επέζησε .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2007, 14:13:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι elo & Sesostris, ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Η αλήθεια είναι ότι θυμόμουν την καταγωγή του θεού (Απόλλων & Κορωνίδα), την ικανότητα του να γιατρεύει/ανασταίνει - αυτό κάτι μου θυμίζει! () - και τον θάνατο του από τον Δία ύστερα από έκκληση του Πλούτωνα επειδή διαταρασσόταν η αρμονία μεταξύ θανάτου - ζωής.
Μάλιστα είχε διαμαρτυρηθεί έντονα ο Απόλλωνας στον Δία για τον θάνατο του γιου του.

Αυτό που αγνοούσα είναι η διαδικασία που ακολουθείτο στα Ασκληπιεία από τους ιερείς καθώς και την προσέλευση των πιστών για να γιατρευτούν μέσω της εγκοιμήσεως κλπ.
Ενδιαφέρον έχει το περιστατικό του Ασκληπιού με τον άνθρωπο που είχε παραλυσία στα δάχτυλα των χεριών του καθώς η ονομασία που έλαβε ("Άπιστος") μου έφερε στο νου τον "άπιστο Θωμά".

Πάντως μου φαίνεται πολύ πιθανόν να ίσχυε κι η αυτοΐαση του ασθενούς με την υποβολή από τους ιερείς - όπως είπε κι ο Sesostris για το κατευναστικό σκεύασμα που έπιναν οι ασθενείς και το όραμα - οι οποίοι υπενθύμιζαν στον ασθενή τα θαύματα του Ασκληπιού.
Αυτό δυνητικά φυσικά και θα μπορούσε να αυξήσει τις πιθανότητες της υποβολής και της αυτοΐασης.
Εάν συνέβαινε όντως αυτό, είναι εξαιρετικά σημαντικό για τη μορφή που είχε η ιατρική στην αρχαία Ελλάδα!

quote:
Βέβαια εκτός από αυτή τη μέθοδο , όπως έδειξαν οι ανασκαφές , στα «Ασκληπιεία» γινόντουσαν και σοβαρές χειρουργικές επεμβάσεις , ακόμα και σε εγκέφαλο , κατά τις οποίες όπως φαίνεται από την επούλωση της τομής ο ασθενής επέζησε .

Σε κάποιο θέμα είχε παρατεθεί η πληροφορία για μια γυναίκα η οποία εγχειρήστηκε στο κεφάλι κι επέζησε.
Είναι η δεύτερη φορά που θέλω να βρω αυτή την πληροφορία για να την παραθέσω αλλά δυστυχώς δε μπορώ να βρω το ακριβές link.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2008, 01:02:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Φίλε sesostris! O αλαφροίσκιοτος είναι αυτός που βλέπει πράγματα που άλλοι δεν μπορούν να δουν! Αναγκαστικά οι ελαφροίσκιοτοι είναι βαθιά θρησκεύομενοι λόγω αυτών που βλέπουν! Ένας θείος μου, πρώτος ξάδερφος του πατέρα μου και νυν μακαρίτης ήταν ελαφροίσκιοτος! Τι έβλεπε? πάντα μετά τη δύση του ηλίου έβλεπε σκιες ακόμη και μορφές συνήθως κάτι σαν αθρωπάκια αλλά κυριώς έβλεπε ζώα! Το έπαθε περίπου σε ηλικία 12 ετών! Στην αρχή μιλούσε για ότι έβλπε! Εν συνεχεία αρνιώταν και μιλούσε σπάνια για αυτά! Θα μπορούσε κανείς να πει ότι ήταν φαντασιόπληκτος! Όμως τα φαινόμενα αυτά τα έβλεπε μόνο σε σταυροδρόμια και σε περιοχές όπου έιχαν σκωτωθεί ανθρώποι! Στο δρόμο από το χωριό μου προς την Κόρινθο υπάρχει ένα μνημείο αφιερωμένο σε εκτελεσθέντες από τους Γερμανούς! Ποτέ του δεν παιρνούσε νύχτα από εκεί! έκανε ολόκληρο κύκλο!
-Σαν άνθρωπο δεν τον γνώρισα γιατί όταν πέθανε ήμουνα παιδάκι. Ο πατέρας μου όμως με έχει διαβεβαιώσει ότι επρόκειτο για νορμάλ άνθρωπο. Τα παλιά τα χρόνια και κτρίως στα χωριά ζούσαν οι περισσότερες οικογένεις σε στρογκυλές γειτονιές! και ήσαν και συγκενείς μεταξύ τους. Μου έχει πει ο πατέρας μου ότι το κυριότερο συμβάν που του είχε κάνει εντύπωση ήταν το εξής. Ήταν νύχτα γύρω στις 11 και όπως καθόντουσαν όλοι μαζεμένοι, με τρομερό θόρυβο μπήκε στην αυλή της γειτονίας ο θείος μου αυτός! με το άλογό του. Το άλογο ήταν εξαντλημένο! ο θείος έτρεμε τον είχαν πιάσει σπασμοί και δε μίλαγε σε κανέναν παρά μόνο την επόμενη μέρα είπε στη μάνα του για το συμβάν! Συγκεκριμένα ερχόταν από τις Κεχριές μία περιοχή κοντά στο Σαρωνικό και σε απόσταση περίπου 8 χιλιόμετρα από το χωριό. Στο δρόμο όπως ερχόταν λόγω κακής κατάστασης από βροχή του δρόμου αναγκαστικά πέρασε από σταυροδρόμι. (Δεν υπήρχαν φυσικά ασφαλτόδρομοι και όταν έβρεχε, έβρεχε για μέρες με αποτέλεσμα οι δρόμοι ή τα περάσματα να δυσκολεύον πολύ). Ένιωσε να τον ακολουθεί κάτι, από εμπειρεία επιτάχυνε, όμως τον προσπέρασε ένας δαίμονας όπως ο ίδιος έλεγε και στην περιγραφή τον παρουσίασε σαν τραγοπόδαρο. Αφού τον προσπέρασε του έκλεισε το δρόμο και τον σταμάτησε. Δεν του είχε συμβεί πότε πάλι κατί τέτοιο .
-Απλά τον ακολουθούσαν.
- Έτσι κατατρόμαξε και γύρισε πίσω όμως από παντού άκουγε γέλια και έβλεπε διάφορα ζώα να τον πλησιάζουν (σκυλιά-γαιδούρια-τραγιά) είδε να τον πεικυκλωνουν, αλλά και περίεργα όντα σαν τον τραγοπόδαρο. Γύρισε πάλι πίσω και άρχισε να κτυπά με δύναμη το άλογο και για μεγάλη απόσταση τον ακολουθούσε ο τραγοπόδαρος και προσπαθούσε να τον εκτρέψει κλείνοντάστον.
-Μου έχει πει και άλλες ιστορίες ο πατέρας μου όπως και τα αδέλφια του πατέρα μου.
-Αυτός λέγεται αλαφροίσκιωτος! όχι οι άλλοι!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2008, 02:42:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2 ο αλαφροΐσκιωτος σύμφωνα με την λαϊκή μας παράδοση είναι αυτός που μπορεί και αντιλαμβάνεται κάποιες αόρατες (δυνάμεις-υπάρξεις), πνεύματα, ξωτικά, στοιχειά κτλ.

Βέβαια ο όρος που έχουμε δώσει στην σημερινή εποχή μας, δεν έχει καμία σχέση με αυτό που εννοούσαν κάποτε…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2008, 09:39:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
-Φίλε sesostris! O αλαφροίσκιοτος είναι αυτός που βλέπει πράγματα που άλλοι δεν μπορούν να δουν! Αναγκαστικά οι ελαφροίσκιοτοι είναι βαθιά θρησκεύομενοι λόγω αυτών που βλέπουν!

Αγαπητέ europaios2, γνωρίζω κι εγώ ένα άτομο που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως "αλαφροΐσκιωτο" αλλά πιθανότατα δεν ένιωσε την αναγκαιότητα να είναι βαθιά θρησκευόμενο άτομο.

quote:
Όμως τα φαινόμενα αυτά τα έβλεπε μόνο σε σταυροδρόμια και σε περιοχές όπου έιχαν σκωτωθεί ανθρώποι!

Σύμφωνα με τη λαϊκή μας παράδοση, είναι πολύ επικίνδυνο να περάσεις από σταυροδρόμι στις 12 το μεσημέρι και κυρίως στις 12 τη νύχτα.
Σε αυτά τα σημεία λέγεται ότι εκείνες τις ώρες μαζεύονται τα δαιμόνια, τα κακοποιά πνεύματα κι οι ψυχές των νεκρών που έχουν πεθάνει εκεί.
Το άτομο που προανέφερα μου έχει πει μια ιστορία σε ένα σταυροδρόμι - μου την επιβεβαίωσαν κι άλλα άτομα ως αυτόπτεις μάρτυρες - κι η οποία εκτυλίχθηκε νύχτα, λίγες ημέρες μετά τον θάνατο ενός νέου άνδρα σε αυτό το σημείο...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2008, 00:09:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως φίλοι μου ο χαρακτηρισμός "αλαφροΐσκιωτος" που χρησιμοποίησα να μην είναι ο κατάλληλος για την περίπτωση , όμως κατά τα άλλα οι ειδικοί λένε ότι όλα αυτά είναι δημιουργήματα του εγκεφάλου , και τα άτομα που έχουν τέτοιες εμπειρίες , έχουν προδιάθεση γι' αυτό .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2008, 00:11:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως φίλοι μου ο χαρακτηρισμός "αλαφροΐσκιωτος" που χρησιμοποίησα να μην είναι ο κατάλληλος για την περίπτωση , όμως κατά τα άλλα οι ειδικοί λένε ότι όλα αυτά είναι δημιουργήματα του εγκεφάλου , και τα άτομα που έχουν τέτοιες εμπειρίες , έχουν προδιάθεση γι' αυτό .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2008, 16:12:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ίσως φίλοι μου ο χαρακτηρισμός "αλαφροΐσκιωτος" που χρησιμοποίησα να μην είναι ο κατάλληλος για την περίπτωση , όμως κατά τα άλλα οι ειδικοί λένε ότι όλα αυτά είναι δημιουργήματα του εγκεφάλου , και τα άτομα που έχουν τέτοιες εμπειρίες , έχουν προδιάθεση γι' αυτό .


-Έτσι όπως το θέτεις μιλάμε για παρανοϊκούς! Όταν όμως κάπιος είναι νορμάλ στην καθημερινή του ζωή, δε μπορεί άξαφνα να βλέπει διάφορα πνεύματα!
-Εγώ πιστεύω ότι μπαίνουμε στο χώρο του μεταφυσικού και όχι της παράνοιας! Οι επιστήμονες ότι δεν μπορούν να εξηγήσουν έχουν τη τάση να καλύπτουν την αδυναμία αυτή φορτώνοντάς τη στα δηνιουργήματα του εγγεφάλου! Δεν είναι όμως έτσι............


ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anassa
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2008, 01:50:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anassa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να κάνω ένα μικρό σχόλιο όσον αφορά την ερμηνεία που δόθηκε στον ορισμό ελαφροίσκιωτος.
Γενικότερα δε μ'αρέσουν οι "ταμπέλες"κ οι κατηγοριοποιήσεις.Ο κάθε άνθρωπος αντιλαμβάνεται τελείως διαφορετικά τα ερεθίσματα του κόσμου.Κάποιοι δεν ξεχωρίζουν χρώματα...Κάποιοι άλλοι βλέπουν πράγματα που οι περισσότεροι δεν βλέπουν,αυτό τους κάνει διαφορετικούς.Με την ερμηνεία που δόθηκε,μπορώ να βάλω κ τον εαυτό μου σε αυτή τη κατηγορία αλλά δεν αισθάνομαι "ελαφροϊσκιωτη".Δεν ξέρω καν αν σημαίνει κάτι αυτο το πράγμα.Μου φαντάζει απλά,μια φωτεινή ταμπέλα,που επειδή έχει κ ενα ασαφές μυστικιστικό νόημα,προκαλεί δέος.Όλους τους διαφορετικούς-που απέχουν απο το μέσο όρο-τους κολλάμε αυτή τη ταμπέλα,είτε με καλό,είτε με κακό σκοπό.Κάπως έτσι κ η εκκλησία αποκαλεί παγανιστικό ότι δεν είναι χριστιανικό...
Επίσης,να επισημάνω ότι δεν υπήρξα ποτέ μου βαθιά θρησκευόμενη(δεν το καυχιέμαι αυτό,αλλά ούτε ντρέπομαι).Δεν ακολουθώ καμια θρησκεία,ακολουθώ το κομμάτι του Θεού που έχω μέσα μου κ συνεχώς το ψάχνω.Κάπως έτσι έφτασα κ στην απομυθοποίηση των μύθων....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
anassa
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2008, 03:23:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anassa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου κάνει εντύπωση πάντως ότι οι τίτλοι δε σχετίζονται με το περιεχόμενο των διαλόγων....
Πριν αρκετό καιρό διαβάζοντας ενα παλιό θέμα(για τον αριθμο 7 ή κατι τέτοιο,αν θυμάμαι καλά)είχα δεί μια αναφορά στην Αλτάνη...Πήρα κάποια βιβλία της κ πραγματικά η γυναίκα εχει πολλά πράγματα να πεί.Το αναφέρω αυτό γιατί απο τον τίτλο "αποσυμβολισμός" περίμενα να δω κάποια αναφορά γι'αυτήν.Δεν ξέρω αν γνωρίζει κάποιος επι του θέματος αλλά η Αλτάνη κάνει κάποια φροντιστήρια..Πυθαγόριου διαλογισμού κ βασίζεται κυρίως στον αποσυμβολισμο των μύθων.

ΥΓ
Πραγματικά χάρικα για τις αναφορες σας στον Ράιχ.Έπεσε πρόσφατα στα χέρια μου το "Άκου ανθρωπάκο!"κ λόγο εξεταστικής το είχα βάλει στην άκρη,σύντομα όμως τελειώνω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy