ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο Μύθος πίσω από τον Μύθο - Αποσυμβολισμός
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2007, 09:52:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
snoopy OΛουκιανός φίλε seirios12a ήταν εναντίον τέτοιου είδους φαντασιώσεων καιμάλιστα ήταν ο άνθρωπος που καυτηρίασε στον μεγαλύτερο βαθμό πάνω σε αυτό το θέμα τους προγενέστερους του ... ήταν Σύριος και έζησε τον 2ο αι. μ.χ. ... με πρώτον απ'όλους τον Όμηρο που τον κατηγορούσε για μεγάλο φαντασιόπληκτο υπερβολέα.
Σάν αποτέλεσμα της διαφωνίας του αυτής αποφάσισε ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ ΦΑΝΤΑΣΙΟΠΛΗΞΙΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΤΟΝΙΖΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ Η ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ "Ταξίδι στην Σελήνη".
Τις έγραψε προκειμένου να τονίσει πού μπορεί να φτάσει η ανθρώπινη φαντασία έχοντας κύριο στόχο τον Όμηρο, άρα κάτω απο αυτό το πρίσμα ακόμα και αυτή η καλόπιστη σύμπτωση των 7 ημερών δέν μπορεί να μας πείσει οτι περιγράφει πραγματικά γεγονότα.
Και εγώ φίλε snoopy , είχα την ίδια άποψη με σένα , όμως όλα αυτά μέχρι προ τριμήνου περίπου , οπότε άρχισα να έχω πολλές αμφιβολίες , για το κατά πόσον γνωρίζουμε την αλήθεια , και τι άλλο μας κρύβουν .
Και για να γίνω πιο σαφής γι΄ αυτά που γράφω . Προ τριμήνου λοιπόν μια μέρα που είχα αϋπνίες , μην αντέχοντας άλλο να είμαι ξαπλωμένος στο κρεβάτι με τα μάτια γαρίδα , σηκώθηκα κατά τις πέντε περίπου το πρωί και άνοιξα την τηλεόραση στην ΕΤ1 .

Την στιγμή εκείνη πρόβαλλε ένα ντοκυμενταίρ για την Σελήνη , το οποίο περιελάμβανε και ένα άγνωστο μέχρι τότε βίντεο διάρκειας 15’ , το οποίο είχαν τραβήξει οι αστροναύτες όταν πήγαν στην Σελήνη , όπου εκεί φαινόντουσαν τεράστια κτίρια και υπόστεγα μισοερειπωμένα . Δυστυχώς δεν πρόλαβα να ακούσω τον τρόπο που διέρευσε αυτό το βίντεο από την ΝΑSΑ .

Αυτό το στοιχείο όμως , έρχεται να επιβεβαιώση κατά κάποιο τρόπο , κατά την γνώμη μου , τις αναφορές πολλών αρχαίων Ελλήνων συγγραφέων , οι οποίοι έγραψαν ότι στη Σελήνη υπάρχουν άνθρωποι και κτίρια .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2007, 11:57:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris:Την στιγμή εκείνη πρόβαλλε ένα ντοκυμενταίρ για την Σελήνη , το οποίο περιελάμβανε και ένα άγνωστο μέχρι τότε βίντεο διάρκειας 15’ , το οποίο είχαν τραβήξει οι αστροναύτες όταν πήγαν στην Σελήνη , όπου εκεί φαινόντουσαν τεράστια κτίρια και υπόστεγα μισοερειπωμένα . Δυστυχώς δεν πρόλαβα να ακούσω τον τρόπο που διέρευσε αυτό το βίντεο από την ΝΑSΑ .

Ειδικά για την Σελήνη εκτός απο τον Λουκιανό δέν υπάρχει κανένας άλλος συγγραφέας που να αναφέρει τίποτα σχετικό για ταξίδι σε αυτή, αντιμετώπιση περίεργων Σεληνανθρώπων και άλλα παρόμοια όπως γράφει ο Λουκιανός.
Για το βίντεο δέν μπορώ να πώ καμιά γνώμη κάτι τέτοιο πρώτη φορά το ακούω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2007, 13:22:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Sesostris

Γράφεις:
"Την στιγμή εκείνη πρόβαλλε ένα ντοκυμενταίρ για την Σελήνη , το οποίο περιελάμβανε και ένα άγνωστο μέχρι τότε βίντεο διάρκειας 15’ , το οποίο είχαν τραβήξει οι αστροναύτες όταν πήγαν στην Σελήνη , όπου εκεί φαινόντουσαν τεράστια κτίρια και υπόστεγα μισοερειπωμένα . Δυστυχώς δεν πρόλαβα να ακούσω τον τρόπο που διέρευσε αυτό το βίντεο από την ΝΑSΑ ."

Εγώ απο εκείνη την ημέρα που είχα δει ένα ντοκυμαντέρ για το αν πήγανε ή όχι οι Αμερικανοί στο φεγγάρι έχω αμφιβολίες αμα μπορούνε σήμερα να πάνε.

Όλα όσα έλεγε το ντοκυμαντέρ βγήκανε και τα δικαιολογήσανε.
Η αστεροϊσσα, είπανε, δεν κυματίζει απο τον αέρα του στούντιο της ΜGM στο Λονδίνο, αλλά απο τους παλμούς που προκλήθηκαν, όπως την μπήξανε στο έδαφος της Σελήνης.
Τα σκάφη είχανε αρκετά χοντρό κέλυφος για να προστατευτούνε απο την ακτινοβολία Βαν Άλλεν.
Τα αστέρια δεν φαίνονται στις φωτογραφίες απο την επιφάνεια του φεγγαριού, επειδή έχει πολύ φωτεινό υπόβαθρο η επιφάνεια του φεγγαριού.
Οι σταυροί για τις αποστάσεις που σε μερικές φωτογραφίες είναι σβησμένοι, οφείλεται σε λάθος στην εμφάνιση.
Οι διπλές σκιές των αστροναυτών οφείλονται στα φώτα απο τους προβολείς που στήσανε οι αστροναύτες...

Όλα τα εξηγούνε λογικότατα. Αλλά ένα δεν μας το εξηγήσανε ακόμα.

Ο αστροναύτης της φωτογραφίας κρατάει μία φωτογραφική μηχανή, απο την οποία μας φέρανε φωτογραφίες απο τη Σελήνη.

Αυτή η φωτογραφική μηχανή, της εταιρίας Λάικα νομίζω, είναι εκτεθειμένη (χωρίς κάποια μόνωση, όπως φαίνεται στις φώτο) σε θερμοκρασίες φεγγαριού. Αυτο σημαίνει ότι έχουμε απο 130 σύν μέχρι μείον 150 Κελσίου. Ακριβώς δε θυμάμαι νούμερα, πάντως αρκετό κρύο και αρκετή ζέστη.

Τα φωτογραφικά φιλμ, που παρουσιάσανε στον κόσμο υποτίθεται ότι κατα τις λήψεις τυλίγονταν μέσα στο μύλο της μηχανής.

Για να μου εξηγήσει κάποιος τώρα, πως γίνεται ένα φιλμ, όπου βρίσκεται εκτεθειμένο σε θερμοκρασία 150 μείον, και είναι παγωμένο σαν γιαλί, να μπορεί ταυτοχρονα να τυλίγεται στο μύλο χωρίς να γίνεται θρύψαλα;;;;

Όποιος έχει ακόμα παλιά φωτογραφική μηχανή στο σπίτι, ας τη βάλει σε μια κατάψυξη με μειον 150 βαθμούς (Πρέπει να βρείτε άζωτο) και μετά ας δοκιμάσει να τραβήξει φωτογραφίες, χωρίς να θρυμματίσει το αρνητικό. Όποιος το καταφέρει, ας μου το πει και θα πιστέψω μετά ότι έχει γίνει προσελήνωση.

Για να είχανε οι φωτογραφικές μηχανές τέτοια καλή μόνωση, που να μην επηρεάζονται απο τις εξωτερικές θερμοκρασίες, θα έπρεπε να είχανε τοσο χοντρό μονωτικό στρώμμα, που θα φτάνανε μετά σε όγκο ένα φούρνο μικροκυμμάτων. Ακόμα και μια τέτοια μόνωση δε θα κρατούσε πολλή ώρα το διαστημικό ψύχος και ο αστροναυτης δε θα μπορούσε να φτάσει τα κουμπιά. Το μόνο που απομένει να σκεφτώ ότι μπορεί να κάνανε, εάν δε μας είπανε ψέμματα για την προσελήνωση, είναι να φτιάξανε ένα είδος εσωτερικής θέρμανσης στη φωτογραφική μηχανή.

Ένα τέτοιο σύστημα εξομάλυνσης της θερμοκρασίας είναι όμως πολύ ζόρικο. Χρειάζεται θερμοστάτη ακριβείας και υπολογιστή με κατάλληλο πρόγραμμα. Και άντε και τα είχανε αυτά απο τότε και μπορούσανε να τα φτιάξουνε τόσο μικρά, που να χωρούσανε σε μία φωτογραφική μηχανή. Ή να έιχανε ένα μόντεμ που να σύνδεε τη φωτογραφική μηχανή με έναν υπολογιστή με κατάλληλο πρόγραμμα μέσα στη σεληνάκατο. (Μιλάμε τώρα θεωρητικά ότι θα μπορούσανε να είχανε το 70 τη σημερινή τεχνολογιά υπολογιστών).

Ο θερμοστάτης θα έπρεπε να είχε και σώματα για θέρμανση, αλλά και σώματα για ψύξη. Άντε ψύξη δεν χρειάστηκε να κάνουνε γιατί δε βγήκανε, λέμε τώρα, οι αστρονάυτες στον ήλιο για να φτάσει η θερμοκρασία στους 130 βαθμούς συν.

Μας έμεινε δηλάδη το σώμα θέρμανσης που θα έπρεπε να χωρούσε μέσα στην κάμερα μαζί με τη πηγή ενέργειας, που θα έπρεπε να ήτανε αρκετά μεγάλη, γιατί πρέπει να κρατάς το αρνητικό σε κανονικές θερμοκρασίες (συν 20) ενώ έξω είναι μείον 150. Άντε κι έβαλε μια μπρίζα απο το θερμοστάτη της κάμερας ο αστροναυτης στον πισινό του (σε μια μπαταρία εννοώ) και τροφοδοτούσε με ενέργεια το θερμοστάτη. που δεν το δείξανε το καλώδιο στις φότο.

Ακόμα και όλα αυτά να γινότανε, και πάλι ο θερμοστάτης θα το έκαιγε και θα το αχρήστευε το αρνητικό φίλμ.

Ακόμα και ψηφιακή κάμερα να είχανε απο τότε (πριν 40 χρόνια) και να μη μας το είπανε (κρυμμένη τεχνολογιά και καλά), θα χρειαζότανε και πάλι ένα εξομαλυντή θερμοκρασίας, γιατί το τσίπ θα καταστρέφονταν στο κρύο και θα έλιωνε στη ζέστη.

Για τις κινηματογραφικές λήψεις ισχύουνε εννοείται τα ίδια... Και εκεί περιπλέκουνε περισσότερο τα πράγματα

Όλα αυτά τα έχουνε σκεφτεί, και για αυτό η ΝΑΣΑ κάνει την πάπια στο θέμα: Πως τραβήχτηκαν οι φωτογραφίες απο την επιφάνεια του φεγαριού;;;

Πρέπει δηλαδή να παραδεχτούνε δημόσια έαν απο τα δύο

1. Ότι έχουνε μία τεχνολογία που την κρατάνε κρυμμένη (κάμερες που να αντέχουνε σε μείον 150 δεν υπάρχουνε ουτε καν σήμερα, μέτα απο 40 χρόνια, στην αγορά)

2. Ότι μας πουλήσανε αέρα για το ότι τάχατες είχανε τότε, πριν 40 χρόνια, αστροναυτική τεχνολογιά για να πάνε στο φεγγάρι. Που μάλλον ούτε κι αυτή υπάρχει σήμερα.

Ποιό απο τα δύο σου φαίνεται πιο πιθανό;;

Edited by - samuel1974 on 30/11/2007 14:30:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2007, 14:40:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Απορία λόγω άγνοιας:
-Είναι το ίδιο εύκολη η απογείωση από τη γή με την απογείωση από τη Σελήνη? γιατί για την απογείωση από τη γη! βλέπω κατί τεράστιες δεξαμενές καυσίμων! για την απογείωση από τη Σελήνη δε χρείαζοντε τόσα καύσιμα λόγω έλειψης βαρύτητας?

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2007, 16:08:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου, υπάρχει περίπτωση ( και γιατί όχι, άλλωστε) μετά την πρώτη αποστολή στη σελήνη, ο γήϊνος άνθρωπος να βρέθηκε αντιμέτωπος με διαγαλαξιακούς κανονισμούς , τους οποίους αγνοούσε.

Πιθανόν να χρειάζεται άδεια για να βγαίνουμε απ’ την ατμόσφαιρα του πλανήτη μας, πιθανόν να είδαν πολλή «κίνηση» εκεί πάνω, όπως σε κομμένη επικοινωνία με το Χιούστον, ανέφερε ο Άρμστρονγκ.

Επικοινωνία που έπιαναν ραδιοπειρατές λέγοντας ότι μόλις ακούγετο κάτι τέτοιο, ( μας παρακολουθούν... τους βλέπουμε... και διάφορα τέτοια ) δημιουργούσαν παράσιτα απ’ τη Γη.

Υπάρχουν πολλές εικασίες και θεωρίες για τη σελήνη και πολλά παράξενα, όπως πώς είναι δυνατόν να είναι φυσικός δορυφόρος ενός τόσο μικρού, αναλογικά, πλανήτη σε σύγκριση με το δικό της μέγεθος.

Λέγεται ακόμη, ότι εκπέμπει ήχους, που μόνο απ’ το εσωτερικό της μπορούν να προέρχονται...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2007, 17:39:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεκτά όλα αυτά ρε παιδιά, αλλά ξέρετε τι άλλο μου κάνει εντύπωση?

Το λέω με κάθε επιφύλαξη διότι δεν το έχω διαβάσει επακριβώς. Διάβασα λοιπόν σε ένα περιοδικό του χώρου της αναζήτησης, το οποίο αναφερότανε στα αρχαία Ινδικά έπη, όπου εκεί σε αυτά τα έπη , αναφερότανε σε πόλεμο Ελλήνων με κατοίκους της Σελήνης και συγκεκριμένα αναφερότανε σαν αρχηγός των Ελλήνων ο Ηρακλής.
Άντε για τον Λουκιανό να δεχτώ πως ήταν φαντασιόπληκτος και ας αναφέρει μέσα τηλεσκόπια και στολές για να αντέξουν την θερμοκρασία της επιφάνειας της σελήνης(τώρα που ήξερε για έλλειψη ατμόσφαιρας και χαμηλής θερμοκρασίας, άλλο θέμα..), αλλά οι Ινδοί τι λόγο είχανε σε δικά τους κείμενα να αναφέρουν Έλληνες ειδικά και μάλιστα σε πόλεμο με τους κατοίκους της σελήνης?

Άσε που γενικά στα κείμενα αυτά αναφέρονται εκεί μέσα πόλεμοι, που απ΄ ότι περιγράφουν μάλλον έγινε χρήση πυρηνικών.
Αυτό ανέφερα και στην αρχή που μίλησα για τον Λουκιανό, μήπως βρήκανε κάποια γραπτά κείμενα του απώτερου παρελθόντος που περιγράφανε κάποια γεγονότα και απλώς τα μεταφέρανε με την μορφή μύθου?
Εικασίες είναι βέβαια γιατί αν ήξερα θα προσκόμιζα στοιχεία. Απλά δημιουργούνται κάποιες απορίες που δεν εξηγούνται εύκολα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2007, 18:34:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε seirios12a επειδή βλέπω ένα έντονο ενδιαφέρων γύρω από όλα αυτά που αναφέρεσαι, ρίξε μια ματιά σε αυτό το θέμα και θα βρεις κάποιες επιπλέον πληροφορίες .

Ένα μικρό διάλειμμα στην τεκμηριωμένη γνώση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2007, 23:40:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου seirios12a,
πολλοί (μάλλον) θα έχουν αντίρρηση, αλλά θεωρώ ότι προκατακλυσμιαία, δηλαδή πρίν το 9560 π.α.χ.χ. οι Έλληνες ήταν κοσμοκράτορες και είχαν σαφώς, τη δυνατότητα και την τεχνολογία να ταξιδεύουν σε όλη τη Γη και όχι μόνο.

Άλλωστε αυτό αναφέρεται σε όλες σχεδόν, τις «μυθολογίες» των λαών.

Ίσως πρέπει να θεωρήσουμε πως είχαν τη γνώση, την επίγνωση του έργου της δημιουργίας καθώς και την επικοινωνία (με διάφορους τρόπους) με την πηγή αυτής της γνώσης.


Υ.Γ. Σκέφτομαι ότι για να είναι εντός θέματος μια τέτοια συζήτηση, ίσως θα έπρεπε να «ξεσκονίσω» το θέμα που αναφέρει ο φίλος elo , με την ελπίδα, ότι αυτήν τη φορά, θα υπάρξει πλουραλισμός χρηστών και απόψεων και δεν θα «φάει» η μοναξιά, κυρίως, εμένα και τον φίλο Dying_Incubus.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2007, 00:13:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
samuel1974
@ Sesostris
Γράφεις:
"Την στιγμή εκείνη πρόβαλλε ένα ντοκυμενταίρ για την Σελήνη , το οποίο περιελάμβανε και ένα άγνωστο μέχρι τότε βίντεο διάρκειας 15’ , το οποίο είχαν τραβήξει οι αστροναύτες όταν πήγαν στην Σελήνη , όπου εκεί φαινόντουσαν τεράστια κτίρια και υπόστεγα μισοερειπωμένα . Δυστυχώς δεν πρόλαβα να ακούσω τον τρόπο που διέρευσε αυτό το βίντεο από την ΝΑSΑ ."

Εγώ απο εκείνη την ημέρα που είχα δει ένα ντοκυμαντέρ για το αν πήγανε ή όχι οι Αμερικανοί στο φεγγάρι έχω αμφιβολίες αμα μπορούνε σήμερα να πάνε.



Τό ίδιο ντοκυμενταίρ με σένα είχα δει και εγώ φίλε samuel1974 , και όπως έγραψα πιό πάνω είχα τις αμφιβολίες μου για το αν πήγαν οι Αμερικάνοι στην Σελήνη . Όμως το τελευταίο με προβλημάτισε πολύ .
Τι από τα δύο άραγε να ισχύει ;

Μήπως τελικά το αρχικό ντοκυμαντέρ είναι παγίδα για να ρίξουν στάχτη στα μάτια του κόσμου , ότι δεν πήγαν ποτέ στην Σελήνη ; Είναι δυνατόν τόσες σκηνοθετικές γκάφες από τους δασκάλους των τρύκ και της σκηνοθεσίας ;

Αν πάλι θεχτούμε τις σκηνοθετικές αυτές γκάφες , μήπως τελικά σκηνοθέτησαν κινηματογράφησαν και πρόβαλλαν μια πλασματική προσελήνωση για να μην δείξουν στον κόσμο αυτά που πραγματικά κατέγραψαν στη επιφάνεια της Σελήνης ;

Δεν ξέρω φίλοι μου τι από τα δύο να υποθέσω , ότι και να ισχύει πάντως προσωπικά πιστεύω ότι κάτι μας κρύβουν τελικά . Το ίδιο προβληματισμένος είμαι και με τις κούκλες των εξώκοσμων ανθρωποειδών που έχουν κατακλύσει την αγορά και διαφημίζονται κατά κόρον .
Ποιοί είναι αυτοί και γιατί επιχειρούν να εξοικειώσουν τα παιδιά μας με άλλες εξωκοσμικές μορφές ζωής ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2007, 01:00:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris

Ποιοί είναι αυτοί και γιατί επιχειρούν να εξοικειώσουν τα παιδιά μας με άλλες εξωκοσμικές μορφές ζωής ;


Και όχι μόνο τα παιδιά μας, θα έλεγα φίλε μου Sesostris.

Μήπως προσπαθούν να μας προετοιμάσουν;

Μήπως κάποιοι γνωρίζουν τι πρόκειται να γίνει και ήλθε η ώρα ν’ αρχίσουμε να βάζουμε στο μυαλό μας, εικόνες και πληροφορίες που μόνο μέσα απ’ τους μύθους του παρελθόντος, μπορούμε να σχηματίσουμε;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2007, 09:42:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι πιστεύετε τυχαίο το γεγονός πως όλες οι μυθολογίες του κόσμου μιλάνε για θεούς που κατέβηκαν από τον ουρανό?
Υπάρχουν βέβαια και χθόνιες θεότητες και υποχθόνιες, αλλά και αυτοί είχανε ουράνια καταγωγή.

Η προσευχή "πάτερ ημών ο εν τοις ουρανοίς", που αναφέρεται, στον πατέρα μας που κατοικοί στον ουρανό. Και ο Χριστός όταν αναστήθηκε, αναλήφθηκε στους ουρανούς.

Που στους ουρανούς όμως δεν μας λέει κανείς. Μήπως στην μεταθάνατο ζωή, με άλλη μορφή πλέον "μετακομίζουμε" σε άλλον πλανήτη?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2007, 11:03:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικά δεν είναι τυχαίο φίλε μου seirios12a.

Όπως δεν είναι τυχαίο πως κάθε φυσικό φαινόμενο (πχ κεραυνός) ήτανε εκδηλώσεις των θεών ανάλογα με τα κέφια τους…. .

Τώρα περί αναλήψεις του Χριστού στον ουρανό αυτό έχει να κάνει με μια εσωτερική γνώση που υπάρχει σε κάθε (θρησκεία) ή εσωτερική διδασκαλία .

δεν υπονοώ πως δεν υπάρχει πιθανότητα να υπάρχει νοήμον ή όχι ζωή στον σύμπαν, ευτυχώς δεν είμαι τόσο (εγωιστής), αλλά ποιο πολύ πιστεύω στην υπόθεση πως πριν αρκετά χιλιάδες χρόνια ή και εκατομμύρια, υπήρχε μια ανεπτυγμένη γήινη τεχνολογία που απλά για άγνωστους λόγους χάθηκε ή εξαιτίας κακής χρήσης καταστράφηκε .
Βέβαια αυτά είναι υποθέσεις μιας και δεν υπάρχουν ατράνταχτα στοιχεία για κάτι τέτοιο παρά υποθέσεις .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2007, 11:40:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
πολλοί (μάλλον) θα έχουν αντίρρηση, αλλά θεωρώ ότι προκατακλυσμιαία, δηλαδή πρίν το 9560 π.α.χ.χ. οι Έλληνες ήταν κοσμοκράτορες και είχαν σαφώς, τη δυνατότητα και την τεχνολογία να ταξιδεύουν σε όλη τη Γη και όχι μόνο.

Αγαπητέ γιαπετ διαβάζοντας το θέμα αλλά και αυτά που είπες, μου γεννήθηκαν κάποιες απορίες, ίσως να είναι αφελείς δεν ξέρω, ίσως πάλι όμως προβληματίζουν και άλλους μέσα σε αυτό το θέμα.

Αν όντως υπήρχε αυτή η γνώση στους αρχαίους πριν τον κατακλυσμό, κάποιοι από αυτούς δεν θα είχαν καταφέρει να σωθούν;
Να πάνε κάπου (π.χ Σελήνη)έως ότου επανέλθει η Γη σε κατοικήσιμη μορφή, ή σε πιο ψηλές περιοχές, έτσι ώστε να μπορέσει να συνεχιστεί η γνώση;
Στις μυθολογίες(Ελληνική, Εβραϊκή) βλέπουμε ότι κάποιοι κατάφεραν και σώθηκαν στον κατακλυσμό, είχαν περισσότερη γνώση;
Και αν ναι τότε που πήγε η γνώση αυτή;
Γιατί πέρασαν τόσοι αιώνες μέχρι να την αναπτύξουμε πάλι;
Γιατί τα επιτεύματα που έχουμε στην σημερινή εποχή δεν υπήρχαν και στην Αθήνα του Περικλή;

Αφού είχαν διαστημόπλοια, θα μπορούσαν κάλιστα να έχουν και υποβρύχια, μέχρι και πόλεις κάτω από την επιφάνεια της θάλασσας θα μπορούσαν να κατασκευάσουν, και με διάφορα συστήματα να μπορούν να μεταφέρουν το οξυγόνο της επιφάνειας μέσα σε αυτές και να επιβιώσουν.
Γραπτός λόγος δεν υπήρχε;
Η γνώση τους κάπου δεν θα είχε καταγραφεί;
Δεν θα είχαν προσπαθήσει να την σώσουν για τυχόν επιζήσαντες;

Συγνώμη αν κούρασα με τις απορίες μου

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2007, 13:54:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικά με την αποστολή στην Σελήνη, ειλικρινά δεν ξέρω αν αυτή έγινε όντως στα αλήθεια ή αν δεν έγινε.
Τείνω να πιστεύω πως η αλήθεια απέχει πολύ από αυτό που μας παρουσιάστηκε τότε όσον αφορά την προσελήνωση.
Προσωπικά δεν έχω δει το βίντεο που αναφέρει ότι οι αστροναύτες τότε είδαν μεγάλα κτίρια και μισοερειπωμένα υπόστεγα στην Σελήνη, αν και πολύ θα το ήθελα.

Σκέφτομαι την πιθανότητα να είναι και τα δύο αληθινά όπως και να είναι και τα δύο πλαστά.
Από την άλλη, υπάρχει η πιθανότητα το πρώτο βίντεο (της προσελήνωσης) να είναι εσκεμμένα "ατελές" - αν δεχθούμε ότι είναι πλαστό - ώστε να έκανε πιο ομαλή τη μετάβαση στο δεύτερο βίντεο.
Σε αυτό συμβάλλει κι αυτό που λέει κι ο Sesostris:

quote:
Μήπως τελικά το αρχικό ντοκυμαντέρ είναι παγίδα για να ρίξουν στάχτη στα μάτια του κόσμου , ότι δεν πήγαν ποτέ στην Σελήνη ; Είναι δυνατόν τόσες σκηνοθετικές γκάφες από τους δασκάλους των τρύκ και της σκηνοθεσίας ;

Ειλικρινά δεν ξέρω τι να σκεφτώ όσον αφορά τα βίντεο και το τι συμβαίνει πράγματι στην Σελήνη.
Έχω όμως την αίσθηση ότι δεν γνωρίζουμε όλη την αλήθεια.

quote:
Το ίδιο προβληματισμένος είμαι και με τις κούκλες των εξώκοσμων ανθρωποειδών που έχουν κατακλύσει την αγορά και διαφημίζονται κατά κόρον .
Ποιοί είναι αυτοί και γιατί επιχειρούν να εξοικειώσουν τα παιδιά μας με άλλες εξωκοσμικές μορφές ζωής ;

Φίλε Sesostris, η αλήθεια είναι πως έχουν υπάρξει πάρα πολλές σειρές και ταινίες με θέμα τους εξωγήινους - οι οποίοι συνήθως παρουσιάζονται απειλητικοί για τους ανθρώπους - και σύμφωνα με μια θεωρία κάποιοι θέλουν να μας κάνουν να σκεφτούμε το ενδεχόμενο ότι ίσως να μην είμαστε τόσο μόνοι στο Σύμπαν.
Από την άλλη, εάν υπάρχουν εξωγήινοι πολιτισμοί οι οποίοι μπορούν να μας επισκέπτονται, να μας "κατασκοπεύουν" με το να έχουν θέσει σε τροχιά γύρω από τον πλανήτη μας έναν τεχνητό δορυφόρο κλπ - αναφέρω διάφορα σενάρια - θα μπορούσαν και να μας έχουν καταστρέψει αν το ήθελαν.
Για να μην έχει γίνει αυτό, πιστεύω ότι το ζητούμενο είναι άλλο...

Είναι όντως "περίεργο", φίλε seirios12a, το γεγονός ότι πολλές μυθολογίες κάνουν λόγο για Θεούς που κατέβηκαν από τον ουρανό κι ειδικά μυθολογίες οι οποίες λογικά δεν επηρέασαν η μια την άλλη.
Όσον αφορά τον Ιησού πάντως, πιστεύω πως η ανάσταση κι ανάληψη του στον ουρανό έχει μια περισσότερο εσωτερική ερμηνεία.
Η ανάσταση γενικότερα εμφανίζεται και με τον Ζαγρέα - Διόνυσο και με τον Όσιρη και με τον Ιησού και για εμένα υποδηλώνει την πνευματική επαναγέννηση και τη μετατόπιση της συνείδησης σε ένα άλλο επίπεδο, ανώτερο από το ανθρώπινο.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2007, 15:05:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Sesostris

Γράφεις:
"Μήπως τελικά το αρχικό ντοκυμαντέρ είναι παγίδα για να ρίξουν στάχτη στα μάτια του κόσμου , ότι δεν πήγαν ποτέ στην Σελήνη ; Είναι δυνατόν τόσες σκηνοθετικές γκάφες από τους δασκάλους των τρύκ και της σκηνοθεσίας ;...Αν πάλι θεχτούμε τις σκηνοθετικές αυτές γκάφες , μήπως τελικά σκηνοθέτησαν κινηματογράφησαν και πρόβαλλαν μια πλασματική προσελήνωση για να μην δείξουν στον κόσμο αυτά που πραγματικά κατέγραψαν στη επιφάνεια της Σελήνης ;"

Έλα ντε...
Και υποτίθεται ότι την προσελήνωση (αυτήν που δείξανε), τη σκηνοθέτησε ο Στάνλευ Κούμπρικ, που θεωρείται Ο σκηνοθέτης του 20ου αιώνα. Τα έργα που έχει γυρίσει, να αναφέρω λίγα ενδεικτικά: Spartacus, A Space Odyssey 2001, shining, full metall jacket, Eyes Wide Shut είναι φτιαγμένα απο έναν τελειομανή καλλιτέχνη.

Το ντοκυμαντέρ έλεγε ότι όλη την προσελήνωση τη γύρισε ο Κούμπρικ σε στούντιο στην Αγγλία και ότι είχε πρόβλημα στα γυρίσματα, γιατί οι τεχνικοί ήτανε άξεστοι, μιας και δεν τον αφήσανε για λόγους εχεμύθιας να πάρει τους συνεργάτες του για το γύρισμα, αλλά κάτι πράκτορες μυστικών υπηρεσιών.

Πολλές απο τις λήψεις έχουνε εξαφανιστεί, γιατί δείχνανε και άλλα μέρη απο το στούντιο, που μπορεί να είχανε και κάτι εικόνες σαν αυτές που αναφέρεις. Με σπίτια και ντουβάρια. Μπορεί αυτές τις λήψεις να τις έβγαλε η ΕΤ.

Κατα τη γνώμη μου οι εικόνες που δείξανε στον κόσμο είναι όλα μοντάζ. Αν πήγανε όντως στο φεγγάρι και τραβήξανε άλλες φωτογραφίες, αυτό δεν μπορώ να το ξέρω. Θα το μάθουμε μάλλον απο τους Κινέζους που σχεδιάζουνε αποστολή για το 2019. Αυτοί θα βρούνε άμα υπάρχει ακόμα η σεληνάκατος, που θα έχουνε αφήσει εκεί οι Αμερικανοί αστροναύτες.

Μιας και αναφερόμαστε σε κινηματογράφο, υπάρχει μία σκηνή απο το έργο "Η μηχανή του χρόνου (2002)" που καθώς η μηχανή του χρόνου τρέχει στο μέλλον, δείχνωντας παράλληλα την εξέλιξη της τεχνολογίας του 20ου αιώνα, η κάμερα απομακρύνεται σιγα σιγά απο τη γη, και μετά δείχνει απο μακρυά τη γη και την σκοτεινη πλευρά του φεγγαριού, να είναι γεμάτη με φωτάκια απο μία τεράστια πολιτεία...


Γράφεις:
"Δεν ξέρω φίλοι μου τι από τα δύο να υποθέσω , ότι και να ισχύει πάντως προσωπικά πιστεύω ότι κάτι μας κρύβουν τελικά."

Αυτό πάντως που είναι για μένα ίσως ενδεικτικό, για το ότι μπορεί να υπάρχει κάποιος συσχετισμός μεταξύ κινηματογραφικών έργων και κρυμμένων απο τη δημοσιότητα γεγονότων, είναι το ότι το 1998 γυρίστηκαν ταυτόχρονα δύο μεγαλοπαραγωγές με θέμα πτώση μετεωρίτη στη γη το Deep Impact και το Armageddon. Το 2002 είχα διαβάσει στο δίκτυο (ιστιοσελίδα του γαλλικού καναλιού tv5monde), ότι το 1997 είχε περάσει μετεωρίτης στο μέγεθος του βουνού Έβερεστ σε απόσταση 200 χιλιάδες χμ απο τη γή, σχεδόν τη μισή απόσταση γης και σελήνης. Και έγραφε επίσης ότι εάν έπεφτε αυτός ο μετεωρίτης στη γη δε θα υπήρχαμε σήμερα. Την επόμενη μέρα η είδηση είχε εξαφανιστεί απο τη σελίδα... Εάν ήτανε αλήθεια ή άμα ήτανε κάποια φάρσα κάποιου συντονιστή της ιστιοσελίδας, δεν μπορώ να σου πω.

HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2007, 15:44:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε samuel1974, στις εξέχουσες ταινίες του Κιούμπρικ ξέχασες να αναφέρεις το "Κουρδιστό πορτοκάλι".

quote:
Θα το μάθουμε μάλλον απο τους Κινέζους που σχεδιάζουνε αποστολή για το 2019. Αυτοί θα βρούνε άμα υπάρχει ακόμα η σεληνάκατος, που θα έχουνε αφήσει εκεί οι Αμερικανοί αστροναύτες.

Και γιατί το θεωρείς πιθανό να το μάθουμε εμείς οι απλοί άνθρωποι;
Αποκλείεις το ενδεχόμενο να υπάρξουν διάφορες μυστικές συμφωνίες κάτω από το τραπέζι;
Αν αποκαλυφθεί ότι οι Αμερικάνοι δεν πήγαν στο φεγγάρι και μας είχαν πουλήσει δράκο, φαντάζεσαι τι έχει να γίνει;

Επειδή το θέμα για την Σελήνη και για το αν πήγαν οι Αμερικάνοι ή όχι είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον, θα πρότεινα να συνεχίζαμε την σχετική συζήτηση στο σχετικό θέμα (κλίκαρε στον παρακάτω τίτλο για να μπεις κατευθείαν):

Πήγαμε ή Δεν πήγαμε τελικά στο Φεγγάρι

Αυτό θα ήταν και το καλύτερο για αυτό το θέμα, πιστεύω, το οποίο έχει άλλο θέμα συζήτησης - εξίσου ενδιαφέρον.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2007, 19:05:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή keraynos,

αφελείς είναι μόνο οι ερωτήσεις και οι απορίες που, ενώ γεννήθηκαν, δεν εκφράστηκαν ποτέ.

Πιστεύοντας προσωπικά ότι ο φίλος Dying_Incubus, έχει δίκαιο όταν λέει ότι είμαστε, πάλι, εκτός θέματος και ότι θα πρέπει να συζητούμε στα κατάλληλα θέματα, όταν υπάρχουν τέτοια καθώς και λόγω της φύσης των αποριών σου, σου απαντώ στο θέμα Ένα μικρό διάλειμμα στην τεκμηριωμένη γνώση που συμπτωματικά έχω ανοίξει εγώ, στην κατηγορία ΓΝΩΣΗ.

Πιστεύω ότι το εν λόγω θέμα αφήνει περισσότερα περιθώρια για τέτοιου είδους συζητήσεις...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2007, 07:03:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διάβασα επί τροχάδην τα παραπάνω ποστς και θα κάνω μερικές επισημάνσεις για να σουλουπώσουμε κάπως την κουβέντα μας.

1) Θα επιμείνω στην άποψη της –αρκετές φορές καλοπροαίρετης μεν, υπέρμετρης δε- φαντασίας αρχαίων συγγραφέων όχι μόνο της Ελλάδας αλλά από όλους τους πολιτισμούς του κόσμου. Δεν ξέρω τι ακριβώς λένε οι Ινδοί σε κείμενά τους για τους Έλληνες που πολεμούσαν με κατοίκους της Σελήνης. Και χρήσιμο θα ήταν να παραθέτουμε ακριβώς τι λένε τα κείμενα αυτά ώστε να έχουμε καλύτερη εικόνα και να μην υπάρχουν παρερμηνείες. Αλλά ακόμα και να το αναφέρουν σας φαίνεται λογικό κάτι τέτοιο? Και γιατί να τα αναφέρουν μόνο οι Ινδοί και όχι οι Έλληνες, δηλαδή οι υποτιθέμενοι άμεσα εμπλεκόμενοι σε αυτό τον πόλεμο, που μάλιστα αρέσκονται πολύ στο να γράφουν και διακρίνονται για πολλούς σπουδαίους συγγραφείς. Για να μπείτε καλύτερα στο σκεπτικό μου υποθέστε το εξής: Κάποιος άνθρωπος του 3000 μ.Χ. βρίσκει παλιές βιντεοκασέτες των Critters και συμπεραίνει ότι πριν 1000 και βάλε χρόνια η ανθρωπότητα δέχθηκε επίθεση από μοχθηρά μικροσκοπικά τριχόμπαλα σαρκοφάγα τέρατα εξωγήινης προέλευσης αλλά κάποιοι (κυβερνητικοί συνωμότες?) μας κρύβουν τα πραγματικά γεγονότα. Πόσοι άνθρωποι του 3000 μΧ. θα πίστευαν τον προαναφερθέντα? Μάλλον κανείς αφού ξέρουμε ότι αυτά είναι δημιούργημα ανθρώπινης φαντασίας που εκφράστηκε μέσω μιας ανθρώπινης τέχνης(κινηματογράφο) σε μια συγκεκριμένη χρονική στιγμή. Γιατί όμως ανάλογες φανταστικές ιστορίες που περιγράφονται από αρχαίους συγγραφείς(π.χ. πόλεμος Ατλάντειων – Αθηναίων το 9000π.Χ.!!), διακατέχονται από ένα μυστήριο και τείνουν να γίνουν πιστευτές από τους πιο ευκολόπιστους? Μάλλον επειδή η έλλειψη λεπτομερών διευκρινιστικών στοιχείων και ενός πλήρους ιστορικού «αρχείου» για διάφορα παρελθοντικά συμβάντα, πρόσωπα και έργα γονιμοποιεί τη φαντασία και τις ευφάνταστες υποθέσεις, αφήνοντας στους πιο ευκολόπιστους φίλους ένα ανοιχτό παράθυρο (αν όχι ολική αποδοχή) για το υπερφυσικό στο παρελθόν. Πόσοι από τους απογόνους σας στο 3000μΧ. όμως θα πιστέψουν βλέποντας μια βιντεοκασέτα των Critters ή διαβάζοντας ένα αντίστοιχο βιβλίο φαντασίας ότι οι περιγραφόμενες ιστορίες πραγματικά διαδραματίστηκαν έτσι ή στο περίπου όπως περιγράφονται στην εικόνα ή στο βιβλίο? Μάλλον κανείς αφού πλέον θα έχουν όλες τις απαραίτητες πληροφορίες και το απαιτούμενο ιστορικό «αρχείο» για να διαπιστώσουν ότι αυτές οι ιστορίες είναι απλά δημιουργήματα φαντασίας που εκφράστηκαν μέσω μιας τέχνης και που το δηλώνουν ακόμα και οι ίδιοι οι δημιουργοί τους! Θα μπορούν δηλαδή οι απόγονοί μας μέσω λόγου χάριν του internet να βρουν το σκηνοθέτη, τα studio, τους ηθοποιούς κτλ…
Στην αρχαιότητα όμως δεν υπάρχει αυτό το πλήρες ιστορικό «αρχείο» που να μας επεξηγεί με αναμφισβήτητο τρόπο τι ήταν αυτό που πραγματικά ενέμπνευσε τον εκάστοτε μυθογράφο και ποιητή για να γράψει τα έπη του και τα ποιήματά του που αναφέρονται σε μαγικούς υπεραναπτυγμένους πολιτισμούς, πανάρχαιους πολέμους μεταξύ σπουδαίων πολιτισμών και τα σχετικά…

2) Ειπώθηκε από κάποιον φίλο ότι οι Έλληνες πριν το 9500π.Χ. ήταν κοσμοκράτορες και κυριαρχούσαν στις παγκόσμιες θάλασσες διατηρώντας έναν υπερανεπτυγμένο πολιτισμό. Το 9500π.Χ. και παλιότερα ούτε Ελληνες υπήρχαν, ούτε κοσμοκράτορες ήταν(αφού δεν υπήρχαν καν), ούτε μεγάλα πλοία υπήρχαν, ούτε γενικά υπεραναπτυγμένο ή εξαπλωμένο πολιτισμό είχαν. Για να μπορούσαν να συγκροτήσουν τέτοιο κοσμοκρατορικο και αναπτυγμένο πολιτισμό πριν το 9500π.Χ. θα πρέπει να είχαν αδιάκοπα και τους ανάλογους φυσικούς και υλικούς πόρους καθώς και την απαραίτητη τεχνολογική υποδομή. Ακόμα και πριν απ’αυτά θα πρέπει να είχαν αρχίσει τη σταδιακή εγκατάσταση σε μόνιμες κατοικίες και αργότερα την σταδιακή ανάπτυξη της γεωργίας(σε συνδυασμό και με την κτηνοτροφία) που θα εξασφαλίζει ποσότητες τροφής τέτοιες ώστε να μπορεί να συντηρήσει έναν ακμαίο πολιτισμό που πρόκειται μάλιστα να εξαπλωθεί οικουμενικά! Ξέρουμε όμως ότι οι πρώτες μόνιμες εγκαταστάσεις ανθρώπινων κοινοτήτων ξεκινάνε από το 12.000 π.Χ. περίπου κι έπειτα με το Νατούφιο πολιτισμό στη Συρία και την Παλαιστίνη ενώ η γεωργία πρωτοεμφανίζεται επίσης σε μέρη της Μέσης Ανατολής όπως το Τζεφ Ελ Αχμάρ στη Συρία και αργότερα οι μεγαλύτεροι μέχρι τότε γεωργικοί οικισμοί εμφανίζονται στο Catalhoyuk της Ανατολίας το 7500 π.Χ. όπου εξημερώνονται και τα πρώτα ζώα. Στην Ελλάδα έχουμε από την 7η χιλιετία κι έπειτα διάφορους νεολιθικούς οικισμούς(Σέσκλο, Δισπηλιό, Διμήνι κτλ) με την γεωργία να πρωτοεμφανίζεται επίσης κατά την 7η χιλιετία π.Χ.. Όλα αυτά λοιπόν δείχνουν ότι είναι αδύνατο να υπήρχε αυτός ο υποτιθέμενος πανάρχαιος αναπτυγμένος ελληνικός πολιτισμός πριν το 9500π.Χ, πόσο μάλλον να επικρατούσε σε παγκόσμια εμβέλεια. Θα ήταν επίσης εκτιμητέο να μάθουμε πού και πώς το αναφέρουν αυτό οι μυθολογίες όλων σχεδόν των λαών. Το αναφέρουν ας πούμε και οι φυλές Μπαντού στην Αφρική ή οι Μαορί στη Νέα Ζηλανδία? Ας είμαστε λίγο πιο συγκρατημένοι λοιπόν ή όταν καταθέτουμε μια πληροφορία τόσο σοβαρή ας προσθέτουμε μια επαρκή τεκμηρίωση.

3) Ο ουρανός προκαλούσε πάντα το δέος του πρωτόγονου και μετέπειτα αρχαίου ανθρώπου. Δεν είναι μόνο τα πολυάριθμα αστέρια, η σελήνη, ο φωτεινός ήλιος, οι βροχές, οι αστραπές, τα σύννεφα με τα σχήματά τους και τα λοιπά «στοιχεία» του που κέντριζαν το ανθρώπινο ενδιαφέρον στο παρελθόν. Όσο να’ ναι όταν κάτι δεν μπορείς να το φτάσεις και βρίσκεται σε δυσθεώρητη απόσταση από εσένα, είναι λογικό να το θεοποιήσεις είτε ως όλο, είτε τμηματικά το κάθε κομμάτι του. Μη σας προβληματίζει λοιπόν η προέλευση πολλών θεοτήτων από τα ουράνια ύψη. Πάντως, όπως έγραψα και αλλού, το σημερινό δέος για τους ουρανούς μάλλον έχει ως αποτέλεσμα οι αρχαίοι ουράνιοι θεοί να μεταλλαχθηκαν σε εξωγήινους οι οποίοι πλέον αντί για άρματα που τα σέρνουν ιπτάμενα άλογα, διαθέτουν...ufo προχωρημένης τεχνολογίας...

....Ζευς φυλάξει...

http://aklafton.blogspot.com/

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2007, 12:26:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για να μπείτε καλύτερα στο σκεπτικό μου υποθέστε το εξής: Κάποιος άνθρωπος του 3000 μ.Χ. βρίσκει παλιές βιντεοκασέτες των Critters και συμπεραίνει ότι πριν 1000 και βάλε χρόνια η ανθρωπότητα δέχθηκε επίθεση από μοχθηρά μικροσκοπικά τριχόμπαλα σαρκοφάγα τέρατα εξωγήινης προέλευσης αλλά κάποιοι (κυβερνητικοί συνωμότες?) μας κρύβουν τα πραγματικά γεγονότα. Πόσοι άνθρωποι του 3000 μΧ. θα πίστευαν τον προαναφερθέντα? Μάλλον κανείς αφού ξέρουμε ότι αυτά είναι δημιούργημα ανθρώπινης φαντασίας που εκφράστηκε μέσω μιας ανθρώπινης τέχνης(κινηματογράφο) σε μια συγκεκριμένη χρονική στιγμή. Γιατί όμως ανάλογες φανταστικές ιστορίες που περιγράφονται από αρχαίους συγγραφείς(π.χ. πόλεμος Ατλάντειων – Αθηναίων το 9000π.Χ.!!), διακατέχονται από ένα μυστήριο και τείνουν να γίνουν πιστευτές από τους πιο ευκολόπιστους?

Φίλε Agnostic, για μένα παίζει ρόλο ποιος λέει τι. Στην περίπτωση που αναφέρεσαι στον Πλάτωνα, στον Κριτία μεταφέρει την ιστορία του Σόλωνα όταν πήγε στην Αίγυπτο. Ο Σόλων ο Αθηναίος ήταν ένας από τους επτά σοφούς της αρχαιότητος, ο Πλάτων επίσης ήταν ένα άτομο σεβαστό για τις απόψεις του καθώς ήταν και μαθητής του Σωκράτη.
Αυτή η βαρύτητα των ονομάτων τους είναι που για μένα αποκτάει βαρύτητα ο λόγος τους. Χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν μπορεί να κάνουν λάθος.

quote:
Ειπώθηκε από κάποιον φίλο ότι οι Έλληνες πριν το 9500π.Χ. ήταν κοσμοκράτορες και κυριαρχούσαν στις παγκόσμιες θάλασσες διατηρώντας έναν υπερανεπτυγμένο πολιτισμό. Το 9500π.Χ. και παλιότερα ούτε Ελληνες υπήρχαν, ούτε κοσμοκράτορες ήταν(αφού δεν υπήρχαν καν), ούτε μεγάλα πλοία υπήρχαν, ούτε γενικά υπεραναπτυγμένο ή εξαπλωμένο πολιτισμό είχαν. Για να μπορούσαν να συγκροτήσουν τέτοιο κοσμοκρατορικο και αναπτυγμένο πολιτισμό πριν το 9500π.Χ

Κανείς φίλε μου από εμάς δεν ζούσε τότε ώστε να ξέρουμε σε τι επίπεδο είχε φτάσει η τεχνολογία τους, απλά από κάποια λεγόμενα του Πλάτωνα κάνουμε εικασίες. Εξάλλου μίλησε για κατακλυσμό και καταποντισμό, ο οποίος κατακλυσμός κατέστρεψε τα πάντα, οπότε μην περιμένεις χειροπιαστά δείγματα τεχνολογίας. Θα πρέπει κάποτε αν υπήρξε τελικά να βρούμε τα ερείπια.
Δεν ξέρω αν΄ έχεις ακούσει για τα υπόγεια ευρήματα στον Ειρηνικό ωκεανό στην νήσο Άνδρος. Εκεί λοιπόν έχουμε φωτογραφίες από καταδύσεις, με αρχαία ερείπια από κάποιον πολιτισμό, υπάρχουν βάσεις ναών, σκαλοπάτια τεράστια και μεγάλα σε μήκος τείχη. Οι επιστήμονες δεν έχουν δώσει κάποια εξήγηση τι μπορεί να ήταν αυτά. Χωρίς αυτό να σημαίνει πως εκεί είναι η Ατλαντίδα. Μπορεί να είναι δείγματα κάποιου άλλου πολιτισμού αρχαίου, άγνωστου σήμερα σε εμάς.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2007, 13:01:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Dying Incubus

Γράφεις:
"Αποκλείεις το ενδεχόμενο να υπάρξουν διάφορες μυστικές συμφωνίες κάτω από το τραπέζι;"

Μπορεί. Όλα είναι πιθανά. Ιδίως εάν οι Αμερικάνικες εταιρείες πουλήσουνε στους Κινέζους το ιρακινό πετρέλαιο τόσ φτηνά, όσο τους το πουλούσε ο Σαντάμ, πριν μπουκάρουνε οι Τζι Αϊς (και) για να ανακόψουνε την ανάπτυξη της Κίνας...

Γράφεις:
"Αν αποκαλυφθεί ότι οι Αμερικάνοι δεν πήγαν στο φεγγάρι και μας είχαν πουλήσει δράκο, φαντάζεσαι τι έχει να γίνει;"

Δεν το φαντάζομαι, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δε θα γίνει τίποτα. Θα περάσει στα ψιλά γράμματα απο δυο τρια μέσα και μετά θα βγεί ένας εκπρόσωπος, θα πει ότι όλα γίνανε σε συνθήκες ψυχροπολεμικής περιόδου και τέλος...

Και θα φέρω ένα παράδειγμα, μιας και ανέφερα για Ιράκ.
Η Ελευθεροτυπία είχε γράψει, το 95 νομίζω, ότι στην πρώτη εισβολή, οι Τζι Αϊς είχανε μπουκώσει με τσιμένο ταχείας πήξεως πολλά καταφύγια και είχανε θάψει έτσι ζωντανά 50 χιλ. γυναικόπαιδα... Έγινε τίποτα;;;

HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2007, 14:56:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να συνεχίσω λίγο τις σκέψεις του Agnostic.

Μέχρι στιγμής η επιστημονική έρευνα δεν έχει βρει στοιχεία που να επιβεβαιώνουν τον μύθο ενός παγκόσμιου κατακλυσμού από την εμφάνιση του ανθρώπου μέχρι σήμερα.
Εχει βρει στοιχεία για τοπικές αναταραχές σε διαφορετικές χρονικές περιόδους.
Που σημαίνει ότι αν θέλουμε να είμαστε σωστοί, προς το παρόν τουλάχιστον, βάζουμε στην άκρη την υπόθεση του παγκόσμιου κατακλυσμού που καταστρέφει όλα τα ίχνη του πολιτισμού που προϋπήρχε.

Πώς εξηγούμε λοιπόν τους σχετικούς μύθους που όντως υπάρχουν σε πολλούς πολιτισμούς;
Πολύ απλά, προφανώς πρόκειται για τοπικές καταστροφές που οφείλονται σε διαφορετικά αίτια και σε διαφορετικούς χρόνους. Πιθανότατα δε, ένας μύθος κατακλυσμού ή καταστροφής να συνδέεται με έναν άλλο γειτονικού λαού, είτε ως δύο ανεξάρτητες πηγές του ίδιου γεγονότος που επηρέασε και τους δύο λαούς, είτε ως υιοθέτηση του μύθου του ενός λαού από τον άλλο (αυτό το δεύτερο θέλει λίγη προσοχή επειδή θα πρέπει να υπάρχουν και άλλα στοιχεία που συνδέουν τους δύο λαούς μεταξύ τους).
Η τάση να γενικοποιούμε ένα σημαντικό γεγονός είναι ανθρώπινη, έτσι όπως οι δικοί μας θεοί διαφεντεύουν πάνω σε ολόκληρη την γη και σε όλους τους ανθρώπους, έτσι και ο κατακλυσμός επηρέασε τους πάντες και κατάστρεψε τα πάντα (μόνο εμείς σωθήκαμε όμως! )

Οπότε, γυρίζοντας στην αρχική υπόθεση της ύπαρξης ενός (ή και περισσότερων) υπερ-πολιτισμού σε άγνωστη χρονολογία, ο οποίος καταστράφηκε σχεδόν ολοσχερώς από έναν παγκόσμιο κατακλυσμό, μπάζει νερά.
Αρχικά επειδή μάλλον δεν υπήρξε τέτοια παγκόσμια καταστροφή, και στην συνέχεια επειδή ακόμα κι αν υπήρξε, ένας πολιτισμός που εμφανίζεται στο τέλος του να είναι πιό εξελιγμένος τεχνολογικά ακόμα και από τον σημερινό, αφήνει όχι μόνο ίχνη των τελικών επιτευγμάτων του αλλά και ίχνη της πορείας του προς αυτήν την εξέλιξη.
Ενας υπερ-πολιτισμός καταλαμβάνει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο ολόκληρη την γη (και πέραν αυτής), οπότε είναι λίγο αστείο να λέμε ας πούμε ότι καταποντίστηκε η Ατλαντίδα και χάθηκε ο πολιτισμός τους και μας έμεινε μόνο ο απόηχος της ύπαρξής της σε μερικούς μύθους.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2007, 16:41:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
seirios12a

Φίλε Agnostic, για μένα παίζει ρόλο ποιος λέει τι. Στην περίπτωση που αναφέρεσαι στον Πλάτωνα, στον Κριτία μεταφέρει την ιστορία του Σόλωνα όταν πήγε στην Αίγυπτο. Ο Σόλων ο Αθηναίος ήταν ένας από τους επτά σοφούς της αρχαιότητος, ο Πλάτων επίσης ήταν ένα άτομο σεβαστό για τις απόψεις του καθώς ήταν και μαθητής του Σωκράτη.
Αυτή η βαρύτητα των ονομάτων τους είναι που για μένα αποκτάει βαρύτητα ο λόγος τους. Χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν μπορεί να κάνουν λάθος.


Μα όταν έχουμε επιστημονικά(αρχαιολογικά,κλιματικά, γεωολογικά κτλ) στοιχεία που μαρτυρύν αυτή την ομαλή εξέλιξη των ανθρώπινων κοινωνιών από κυνηγούς τροφοσυλλέκτες σε μόνιμους κατοίκους οικισμών που εμφανίζουν λίγο αργότερα μια δειλή γεωργική ανάπτυξη κι όλα αυτά μετά το 12.000 π.Χ. πώς είναι δυνατόν να αποδεχτούμε φανταστικές απόψεις φιλοσόφων για τη μακρινή προϊστορία, όσο τρανών κι αν ήταν? Θα πρέπει να κατανοήσουμε ότι αρκετές φορές οι φιλοσοφοι, οι ποιητές, οι μυθογράφοι κτλ πλάθουν κάποιους φανταστικούς κόσμους ή φανταστικά γεγονότα(που μπορεί να στηρίζονται σε ορισμένους κόκους αλήθειας αλλά σαφώς μεγαλοποιημένα) για να περάσουν στο κοινό ορισμένα ηθικά διδάγματα.

Εδωσα παραπάνω τα αρχαιολογικά δεδομένα. Ρίξε κι εσύ μια ματιά στην Ελλάδα αλλά και σε άλλα μέρη του κόσμου για να διαπιστώσεις πόσο χαμηλά βρισκόταν ακόμα το υλικοτεχνολογικό επίπεδο του ανθρώπου που όχι μόνο αναπτυγμένο παγκόσμιο πολιτισμό δεν θα μπορούσε να υποστηρίξει, αλλά ούτε ένα τοπικό rave party των σπηλαίων με φωτορυθμικά.

quote:
seirios12a

Κανείς φίλε μου από εμάς δεν ζούσε τότε ώστε να ξέρουμε σε τι επίπεδο είχε φτάσει η τεχνολογία τους, απλά από κάποια λεγόμενα του Πλάτωνα κάνουμε εικασίες. Εξάλλου μίλησε για κατακλυσμό και καταποντισμό, ο οποίος κατακλυσμός κατέστρεψε τα πάντα, οπότε μην περιμένεις χειροπιαστά δείγματα τεχνολογίας. Θα πρέπει κάποτε αν υπήρξε τελικά να βρούμε τα ερείπια.


Δεν χρειάζεται να ζούσαμε τότε για να δούμε σε τι επίπεδο βρισκόταν η τεχνολογία τους. Διάβασε την εξέλιξη του ανθρώπου στη διάρκεια των αιώνων και θα συμφωνήσεις. Οσο για ευρήματα,πιστεύω ότι θα τα είχαμε ήδη βρει. Εδώ βρίσκουμε ίχνη ζωής από κυανοβακτήρια 3,5 δισεκατομμυρίων χρόνων, βρίσκουμε απολιθώματα τριλοβίτη 400.000 χρόνων, βρίσκουμε απολιθώματα εντόμων 400.000 ετών, βρίσκουμε εργαλεία από homo erectus 2.000.000 ετών, βρίσκουμε τέλος πάντων τόσα ευρήματα παλιών οργανισμών και εργαλείων homo...ε δεν θα βρίσκαμε και ίχνη ενός μεγάλου πολιτισμού τα οποία θα ήταν σαφώς ευκολότερα εντοπίσιμα?

quote:
seirios12a
Δεν ξέρω αν΄ έχεις ακούσει για τα υπόγεια ευρήματα στον Ειρηνικό ωκεανό στην νήσο Άνδρος. Εκεί λοιπόν έχουμε φωτογραφίες από καταδύσεις, με αρχαία ερείπια από κάποιον πολιτισμό, υπάρχουν βάσεις ναών, σκαλοπάτια τεράστια και μεγάλα σε μήκος τείχη.

Οχι. Δώσε περισσότερα στοιχεία,χρονολογίες, links κτλ και πώς θα μπορούσαν να συνδεθούν με έναν μεγαλύτερο παγκόσμιο(ή έστω μικρότερο αλλά με ένα εκτεταμένο πεδίο δράσης) πολιτισμό με αναπτυγμένο τεχνολογικό επίπεδο. Είχαν ας πούμε ανακαλύψει τον τροχό? Είχαν εξημερώσει ζώα? Είχαν καλλιέργειες? Επεξεργάζονταν κάποια μέταλλα? Διότι αυτά κατ'αρχήν χρειάζονται για να δημιουργήσεις πολιτισμό. Το αν θα είναι ακμαίος και εξαπλωμένος εξαρτάται από πολλούς πρόσθετους παράγοντες και συγκυρίες που θα πρέπει να εντοπιστούν.

Οσο για τους κατακλυσμούς, θα συμφωνήσω με τα γραφόμενα της Ostria. Με κάλυψε πλήρως.

http://aklafton.blogspot.com/


Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 02/12/2007 16:46:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2007, 00:18:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω γράψει ξανά, την άποψή μου, ότι όταν αγνοείς, σαν πολιτισμός και σαν επιστήμη, το μεγαλύτερο μέρος του πλανήτη σου, όταν ανακαλύπτεις τυχαία στοιχεία του παρελθόντος τα οποία δεν μπορείς να εξηγήσεις ή να κατατάξεις, με αποτέλεσμα να μη μπορείς να φανταστείς τι δείχνουν, λόγω της νηπιακής γνώσης, μέσα στην οποία προσπαθείς να «κλείσεις» συμπιέζοντας χρονολογικά, ευρήματα και ιστορικά γεγονότα, είναι αστείο να αποκλείεις ή να βεβαιώνεις οτιδήποτε.

Είναι θέμα προσωπικής ερμηνείας, αν για παράδειγμα θεωρεί κάποιος τους Ανόϊ, τους λευκούς κατοίκους των νησιών Σαχαλίνη και Χοκάϊντο, στην Ιαπωνία, απόγονους της παρουσίας των Ελλήνων εκεί, αφού ο τίτλος τους παραπέμπει στον βασιλιά Ουρανό, που οι λαοί της Μ. Ανατολής, ονομάζουν Ανού.

Οι ίδιοι ισχυρίζονται ότι η παρουσία τους εκεί χάνεται στα βάθη των χιλιετηρίδων.

Ο Ηρόδοτος κάνει μια νύξη για την εμφάνιση των θεών στη Γη, εξιστορώντας τα όσα του είπαν οι Αιγύπτιοι ιερείς του ναού του Ηφαίστου της Μέμφιδας και γράφει ότι κατατάσσουν τους βασιλείς τους σε τρείς κατηγορίες.

Στην πρώτη τοποθετούν τους οκτώ πρώτους θεούς που ήλθαν στη Γη και βασίλεψαν στην Αίγυπτο πρίν από δεκαπέντε χιλιάδες χρόνια (ως αρχαιότερο αναφέρουν τον Πάνα).

Επίσης ο Διόδωρος ο Σικελιώτης, βασιζόμενος σε στιχομυθίες του με Αιγύπτιους ιερείς γράφει ότι ο γενεάρχης των θεών, βασιλιάς Ήλιος έζησε την εικοστή τρίτη (23η) χιλιετηρίδα π.α.χ.χ. και οι απόγονοί τους άρχισαν να δρούν εκπολιτιστικά στη Γη, τη δέκατη όγδοη (18η) χιλιετηρίδα.

Αν λοιπόν, ο Ηρόδοτος και ο Διόδωρος δεν έχουν καλπάζουσα φαντασία και δεν είναι παραμυθάδες, τότε υποθέτουμε, ότι οι άνθρωποι εκείνης της εποχής, στους οποίους αναφέρονται, είχαν στη διάθεσή τους και υλικούς και φυσικούς πόρους καθώς και τεχνολογική υποδομή, την οποία ενδεχομένως, αγνοούμε.

Θα ήταν καλό, κατά τη γνώμη μου, σε τέτοιες συζητήσεις να λέμε ότι τα μέχρι τώρα στοιχεία καθώς και η επίσημη ερμηνεία τους, μας οδηγούν στο τάδε ή στο δείνα επίσημο συμπέρασμα...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2007, 21:27:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν χρειάζεται να ζούσαμε τότε για να δούμε σε τι επίπεδο βρισκόταν η τεχνολογία τους. Διάβασε την εξέλιξη του ανθρώπου στη διάρκεια των αιώνων και θα συμφωνήσεις. Οσο για ευρήματα,πιστεύω ότι θα τα είχαμε ήδη βρει. Εδώ βρίσκουμε ίχνη ζωής από κυανοβακτήρια 3,5 δισεκατομμυρίων χρόνων, βρίσκουμε απολιθώματα τριλοβίτη 400.000 χρόνων, βρίσκουμε απολιθώματα εντόμων 400.000 ετών, βρίσκουμε εργαλεία από homo erectus 2.000.000 ετών, βρίσκουμε τέλος πάντων τόσα ευρήματα παλιών οργανισμών και εργαλείων homo...ε δεν θα βρίσκαμε και ίχνη ενός μεγάλου πολιτισμού τα οποία θα ήταν σαφώς ευκολότερα εντοπίσιμα?

Agnostic
Το σενάριο ν΄ αποκρύπτουν κάποια ευρήματα για να μην αλλάξει το ρουν της ιστορίας και τα μέχρι τώρα δεδομένα, πως το βλέπεις? Πρόσεξε δεν λέω πως συμβαίνει, είναι μια σκέψη που θα μπορούσε να εξηγήσει πολλά πράγματα. Ο αρχάνθρωπος των Πετραλώνων της Χαλκιδικής που νομίζω πως χρονολογήθηκε 1.000.000 ετών (διορθώστε με αν κάνω λάθος), έχει περάσει στα ψιλά γράμματα και πολλοί είναι αυτοί που δεν έχουν ακούσει καν γι΄ αυτό το εύρημα. Προφανώς δεν τους βολεύει να υπήρχε τότε μορφή ζωής στην Ελλάδα ή και αλλού. Βλέπεις η δημιουργία του ανθρώπου από τον Θεό έγινε μόλις το 3.000 π.Χ ή το 5.500 (δεν θυμάμαι τι λέει η Παλαιά Διαθήκη), πως λοιπόν θα υπήρχε πολιτισμός πριν από τότε?
Μ΄ αυτό λοιπόν μήπως υπάρχουν κάποια δείγματα, απλά όμως δεν παραουσιάστηκαν σ΄ εμάς ποτέ? Εξάλλου η ΝΑΣΑ παράδειγμα πιστεύεις πως μας δίνει στην δημοσιότητα όλα εκείνα που κατά καιρούς ανακαλύπτει?

Τώρα για το θέμα της νήσου Άνδρος των Βερμούδων θα ψάξω να βρω το λινκ, γιατί δεν το θυμάμαι και θα το δημοσιοποιήσω γιατί ήταν ενδιαφέρον είχε και υποβρύχιες φωτογραφίες.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2007, 09:19:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βλέπεις η δημιουργία του ανθρώπου από τον Θεό έγινε μόλις το 3.000 π.Χ ή το 5.500 (δεν θυμάμαι τι λέει η Παλαιά Διαθήκη), πως λοιπόν θα υπήρχε πολιτισμός πριν από τότε?

Φίλε seirios12a, η δημιουργία του πρώτου ανθρώπου όπως προκύπτει από την Παλαιά Διαθήκη χρονολογείται περίπου γύρω στο 5600 π.Χ.
Παρόλα αυτά, έχει δοθεί ήδη απάντηση από κάποιους εκπροσώπους της Χριστιανικής θρησκείας ότι η δημιουργία του κόσμους σε 7 ημέρες και του ανθρώπου είναι συμβολικά γεγονότα κι όχι πραγματικά ιστορικά.

Ούτως ή άλλως όμως, ο συγκεκριμένος μύθος δεν κινδυνεύει από τον αρχάνθρωπο των Πετραλώνων δεδομένου ότι υπάρχουν άλλα ευρήματα σε διάφορα μέρη της Γης που είναι εκατομμυρίων ετών...

Αν βρεις πάντως το link για το νησί Άνδρος των Βερμούδων, φυσικά και να το βάλεις!

Ostria μου, θυμάμαι πως πριν κάμποσο καιρό είχαμε συζητήσει στο θέμα Χαμένες Ήπειροι και η Προέλευση των Αρχαίων Θεών και Μύθων και για τους μύθους των κατακλυσμών κι είχαμε βγάλει κάποια πολύ χρήσιμα συμπεράσματα για το ενδεχόμενο του να έγινε ένας κατακλυσμός που να επηρέασε πολλές περιοχές του τότε γνωστού κόσμου.
Είχαμε αναφέρει και κάποια πράγματα για τη Μαύρη Θάλασσα ή κάνω λάθος;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2007, 20:12:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν βρήκα την διεύθυνση με την Άνδρο στις Μπαχάμες, παραθέτω όμως το λινκ με το Μπίμινι στις Μπαχάμες, είναι ένα νησάκι 10 μίλια από την Άνδρο το οποίο έχει υπόγειο δρόμο με πέτρες. Πολλοί τοποθετούν εκεί την χαμένη ατλαντίδα λόγω μάλλον του τριγώνου των Βερμούδων.

http://www.bibliotecapleyades.net/esp_bermuda_5f.htm

http://www.bibliotecapleyades.net/esp_bermuda_5c.htm#bimini_road

Έχει ενδιαφέρον πάντως. Εγώ καλά αγγλικά καλά δεν ξέρω, οπότε αν κάποιος μπορεί να το μεταφράσει σωστά θα έχει ουσία να το δούμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2007, 21:32:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ seirios12

Θα σου πω μια θεωρία, που είναι αποκαλυπτική.

Οι Έλληνες δεν υπήρχανε πριν απο 4 ή 5 χιλιάδες χρόνια, ούτε πριν απο 1 εκατομμύριο χρόνια. Οι Έλληνες υπήρχανε πριν ακόμα δημιουργηθεί το σύμπαν, και θα σου εξηγήσω γιατί.

Έχεις ακούσει ότι υπάρχει μία θεωρία, που λέει ότι υπάρχουνε τα ηλεκτρόνια και τα αντιηλεκτρόνια. Τα ηλεκτρόνια είναι φορείς θετικής ενέργειας, ενώ τα αντιηλεκτρόνια είναι φορείς αρνητικής ενέργειας. Δε μιλάμε τώρα για την ύλη και την αντιύλη και τα ποζιτρόνια, αλλά για την αρνητική ενέργεια, που ακόμα δεν έχει ανακαλυφτεί. Τα ηλεκτρόνια κινούνται θετικά στον χρόνο, ενώ τα αντιηλεκτρόνια κινούνται αρνητικά στο χρόνο, ταξιδεύουνε δηλαδή στο παρελθόν.

Όταν συναντίεται ένα ηλεκτρόνιο με ένα ποζιτρόνιο, τότε αλληλοεξουδετερώνονται και η μάζα τους μετατρέπεται σε ενέργεια σύμφωνα με τον τύπο: μάζα επι ταχύτητα του φωτός στο τετράγωνο. Εάν όμως συναντηθεί ένα ηλεκτρόνιο με ένα αντιηλεκτρόνιο, τότε θα αλληλοεξουδετερωθούνε τελείως και θα εξαφανιστούνε χωρίς να αφήσουνε ίχνος ενέργειας.

Πιστέυω να έγινα κατανοητός μέχρι εδω.

Μία θεωρία λοιπόν λέει ότι το σύμπαν μπορεί να δημιουργήθηκε με μία έκρηξη, αλλά τελειώνει με μία συνκρηξη (δεν ξέρω εάν το μετέφρασα σωστά το explosion=έξω ρήξη, έκρηξη το αντίθετο είναι το implosion=συνκρηξη). Big Bang και Big Crash δηλαδή. Ενώ στη μεγάλη έκρηξη ανατινάχτηκε η ύλη προς τα έξω στην μεγάλη σύνκρηξη θα μαζευτεί όλη η ύλη του σύμπαντος σε ένα σημείο, και μετά θα ξαναγίνει η μεγάλη έκρηξη και ούτω καθεξής.

Υπάρχει τώρα μια απόκρυφη θεωρία που δε θέλουνε να την προωθήσουνε, γιατί δεν τους συμφέρει, και λέει ότι ΟΛΟ το σύμπαν αποτελείται απο ένα μοναδικό σωματίδιο, που είναι η βάση για όλον το ζωολογικό κήπο των σωματιδίων. Απο αυτό αποτελούνται τα ηλεκτρόνια, τα πρωτόνια και όλα τα άλλα. Αυτό λοιπόν το σωματίδιο έχει, όπως και το ηλεκτρόνιο που σου είπα πιο πάνω, ένα αρνητικό σωματίδιο.

Αυτό το σωματίδιο το λένε αρχάνιο. Το αρχάνιο λοιπόν έχει και ένα αντιαρχάνιο. Το αρχάνιο πηγαίνει θετικά στον χρόνο, απο τη μεγάλη έκρηξη προς τη μεγάλη σύνκρηξη, ενώ το αντιαρχάνιο που έχει αρνητική ενέργεια πηγαίνει αντίθετα στο χρόνο, απο τη μεγάλη σύνκρηξη προς τη μεγάλη έκρηξη.

Πήγαινε έλα, πήγαινε έλα, καμιά δέκα στην εκατομυριοστή φορές και έτσι σχηματίζονται όλα τα σωματίδια και ΟΛΟ το σύμπαν απο ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ σωματίδιο, απο το αρχάνιο. Το ηλεκτρόνιο δηλαδή που βρίσκεται αυτή τη στιγμή μέσα στο πυρίτιο απο το τσιπ του υπολογιστή μου, αποτελείται απο το αρχάνιο που πάει την πρώτη φορά σε αυτό το ταξίδι του πήγαινε έλα απο το Big Bang προς το Big Crash, ενώ το ηλεκτρόνιο που έχεις εσύ στο πληκτρολόγιο πάει για εκατοστή (λέμε τώρα) φορά σε αυτό το πηγαινε έλα. Αλλά στην ουσία όλα αποτελούνται απο το ίδιο αρχάνιο. Τα αντιαρχάνια εντωμεταξύ σχηματίζουνε μακρινούς κόσμους απο εξωτικούς γαλαξίες, που αποτελούνται απο αρνητική ενέργεια. Αλλά κι εκείνοι οι μακρινοί κόσμοι αποτελούνται απο το ίδιο αρχάνιο, που πάει όμως πίσω στο χρόνο και το λένε αντιαρχάνιο.

π.χ. Η πράσινη τρίβυζη πολεμίστρια δηλαδή της μητριαρχικής κοινωνίας των Καβάν, που βρίσκεται στον γαλαξία του βόρειου Ηριδανού δισ. έτη φωτός μακριά απο μας, αποτελείται απο αντιενέργεια (όχι αντιύλη όμως, αυτό έχει μεγάλη σημασία).

Κοίτα τώρα τι γίνεται με τους Έλληνες. Οι Έλληνες είναι ο μοναδικός λαός σε όλο το σύμπαν, που το όνομα τους το αρχικό, που λεγότανε ΣΕΝΕΛΛΕΝΕΣ είναι ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΙΚΟ και έχει 10 γράμματα, δηλαδή είναι οι μόνοι που ξέρουνε αυτό το μυστικό της παλινδρόμησης του αρχανίου, που δημιουργεί το σύμπαν κινούμενο στις 10 διαστάσεις τις 3 ορατές και τις 7 μικροσκοπικά κρυμμένες διαστάσεις. Και ξέρεις γιατί είναι έτσι και δώσανε σε όλους τους άλλους λαούς μόνο μη παλινδρομικά ονόματα;;;; Για να καταλάβουμε εμείς μια μέρα το μεγάλο μυστικό. Ξερεις ποιο είναι αυτό το μυστικό;; Το μυστικό είναι ότι οι Έλληνες είναι οι δημιουργοί του αρχανίου και όλου του σύμπαντος.

HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2007, 21:57:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια γριούλα, κάτοικος Αρχανίου που βρίσκεται στο νομό Φθιώτιδας, μου είχε πεί ότι καμιά φορά βοηθάει και η ομοιοθεραπεία...

Να αφιερώσω κι ένα ποιηματάκι.

ΤΟ ΑΡΧΑΝΙ

Γεια σου Αρχάνι πεντάμορφο, χωριό μου γεια χαρά σου,
σε στεφανώνουν τα βουνά, σε ζώνουνε οι κάμποι,
όνειρο χρυσογάλανο κι ολάκριβο η θωριά σου,
σαν και σένα αντίφγγιασμα στην πλάση άλλου δεν λάμπει.

Πάνω από σε δεν βάνω εγώ άλλο χωριό του κόσμου,
γιατί είσαι η πατρική μου η γη, της γέννας μου είσαι η νάκα,
σαν την καντήλα κρέμεσαι και καις άσβηστα εντός μου,
δροσίζεις με σαν αμπουλας, πυρώνεις με σα θράκα.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΑΝΤΑΡΜΗΣ

Πηγή: http://arhani.pblogs.gr/

HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2007, 22:57:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ

Είναι θέμα προσωπικής ερμηνείας, αν για παράδειγμα θεωρεί κάποιος τους Ανόϊ, τους λευκούς κατοίκους των νησιών Σαχαλίνη και Χοκάϊντο, στην Ιαπωνία, απόγονους της παρουσίας των Ελλήνων εκεί, αφού ο τίτλος τους παραπέμπει στον βασιλιά Ουρανό, που οι λαοί της Μ. Ανατολής, ονομάζουν Ανού.


Σαφέστατα ας πιστεύει ο καθένας ό,τι θέλει αλλά όταν μπορούμε να ανιχνεύσουμε μια πραγματικότητα από τις ίδιες τις επιστημονικές πηγές τότε ποιος ο λόγος να καταπιανόμαστε με αχαλίνωτες μυθοπλασίες όπως ότι οι Ανόι της Ιαπωνίας είναι απόγονοι αρχαιών Ελλήνων? Πότε πήγαν αυτοί οι αρχαίοι Ελληνες στην Ιαπωνία? Πού μας το λένε αυτό οι ίδιοι οι αρχαίοι Ελληνες και τι λένε οι γειτονικοί λαοί γι'αυτούς τους Ελληνες αποικιστές?

Προφανώς από τα νησιά Χοκάϊντο και Σαχαλίνη μάλλον αναφέρεσαι στους Αϊνού. Οριστε πηγές για δαύτους που μερικοί ελλαδέμποροι συγγραφείς τους βγάζουν (κι αυτούς) μετά τους Πολυνήσιους Ελληνες ή ελληνικής καταγωγής!

http://www.ainu-museum.or.jp/english/english.html

http://www.pbs.org/wgbh/nova/hokkaido/ainu.html

Καμία σχέση λοιπόν με Ελληνες και κάποια στιγμή θα πρέπει να σταματήσει αυτή η αρρώστεια ελληνοποίησης των πάντων και οικειοποίσης ξένων πολιτισμών.

quote:
γιαπετ

Επίσης ο Διόδωρος ο Σικελιώτης, βασιζόμενος σε στιχομυθίες του με Αιγύπτιους ιερείς γράφει ότι ο γενεάρχης των θεών, βασιλιάς Ήλιος έζησε την εικοστή τρίτη (23η) χιλιετηρίδα π.α.χ.χ. και οι απόγονοί τους άρχισαν να δρούν εκπολιτιστικά στη Γη, τη δέκατη όγδοη (18η) χιλιετηρίδα.

Αν λοιπόν, ο Ηρόδοτος και ο Διόδωρος δεν έχουν καλπάζουσα φαντασία και δεν είναι παραμυθάδες, τότε υποθέτουμε, ότι οι άνθρωποι εκείνης της εποχής, στους οποίους αναφέρονται, είχαν στη διάθεσή τους και υλικούς και φυσικούς πόρους καθώς και τεχνολογική υποδομή, την οποία ενδεχομένως, αγνοούμε.


Μα τι να τους κάνουμε τους Αιγύπτιους ιερείς όταν έχουμε στη διάθεσή μας απτά επιστημονικά δεδομένα που δεν συμβιβάζονται καθόλου με τις θέσεις τους για θούς που κατεβαίνουν την 23η και 18η χιλιετηρίδα. Δυστυχώς δεν λαμβάνετε καθόλου υπόψη το μέγεθος της δεισιδαιμονίας των αρχαίων λαών, αφού ελλείψει γνώσης απέδιδαν τα πάντα σε θεούς και δαίμονες με χρονολογίες αταίριαστες με τα σύγχρονα επιστημονικά δεδομένα. Μήπως οι ιερείς ήταν ανθρωπολόγοι, αρχαιολογοι, γεωλόγοι για να έχουν κάποια εγκυρότητα τα λεγόμενά τους? Ελά τε τώρα ρε παιδιά...

quote:
seirios12a

Το σενάριο ν΄ αποκρύπτουν κάποια ευρήματα για να μην αλλάξει το ρουν της ιστορίας και τα μέχρι τώρα δεδομένα, πως το βλέπεις? Πρόσεξε δεν λέω πως συμβαίνει, είναι μια σκέψη που θα μπορούσε να εξηγήσει πολλά πράγματα. Ο αρχάνθρωπος των Πετραλώνων της Χαλκιδικής που νομίζω πως χρονολογήθηκε 1.000.000 ετών (διορθώστε με αν κάνω λάθος), έχει περάσει στα ψιλά γράμματα και πολλοί είναι αυτοί που δεν έχουν ακούσει καν γι΄ αυτό το εύρημα.Προφανώς δεν τους βολεύει να υπήρχε τότε μορφή ζωής στην Ελλάδα ή και αλλού.


Πώς το βλέπω? Εντελώς της πλάκας. Δες απλά πόσες νέες ανακαλύψεις άλλαξαν το ρου της ιστορίας(ηλιοκεντρικό σύστημα,αποκωδικοποίησης DNA, αποκρυπτογράφηση αιγυπτιακών ιερογλυφικών και Γραμμικής Β, απολιθώματα που πλούτισαν τις γνώσεις μας για το παρελθόν της ζωής και της γης μας κτλ). Δέχομαι ότι αρχικά ορισμένες νέες, πρωτοποριακές ανακαλύψεις αντιμετωπίζονταν(και θα αντιμετωπίζονται) με επιφύλαξη που ποικίλει σε ένταση από διάφορους φορείς(Εκκλησία,πολιτικούς,επιστήμονες που υποστηρίζουν την παλιότερη θεωρία κτλ), όμως αργά η γρήγορα όταν μια ανακάλυψη ή νέα επιστημονική θεωρία είναι ορθή θα επικρατήσει. Αυτό διδάσκει η ιστορία.

Οσο για τον αρχάνθρωπο των Πετραλώνων αν και υπάρχουν αποκλίσεις για τη χρονολογία του, θα πω ότι είναι αρκετά γνωστό εύρημα και άλλος ένας Homo Heidelbergensis δεν χάλασε το "βόλεμα" κανενός.
Τι θα πει "δεν τους βολεύει να υπήρχε τότε μορφή ζωής στην Ελλάδα ή και αλλού"? Ποιους δεν βόλευε και γιατί πάλι πρέπει να υπάρχει κάποια συνωμοσία εις βάρος της Ελλάδας? Γιατί αυτή η τάση καχυποψίας?

quote:
seirios12a
Βλέπεις η δημιουργία του ανθρώπου από τον Θεό έγινε μόλις το 3.000 π.Χ ή το 5.500 (δεν θυμάμαι τι λέει η Παλαιά Διαθήκη), πως λοιπόν θα υπήρχε πολιτισμός πριν από τότε?

Αυτά είναι πλέον ξεπερασμένες απόψεις και πλέον οι εκκλησιαστικοί φορείς μη μπορώντας να πάνε κόντρα στις επιστημονικές ανακαλύψεις τις αποδέχονται και απλώς προσαρμόζουν τη θρησκεία στα νέα δεδομένα και τις απαιτήσεις της εποχής. Το αν αυτό το κάνουν επιτυχώς είναι ένα διαφορετικό θέμα προς συζήτηση...


quote:
seirios12a

Μ΄ αυτό λοιπόν μήπως υπάρχουν κάποια δείγματα, απλά όμως δεν παραουσιάστηκαν σ΄ εμάς ποτέ? Εξάλλου η ΝΑΣΑ παράδειγμα πιστεύεις πως μας δίνει στην δημοσιότητα όλα εκείνα που κατά καιρούς ανακαλύπτει?


Μπορεί να μην τα δίνει όλα στη δημοσιότητα(όπως άλλωστε πράττουν και άλλοι φορείς πάσης φύσεως), όμως δεν πιστεύω ότι μας κρύβει και τίποτα κοσμοϊστορικά μυστικά. Και επιστήμη και τεχνολογία δεν είναι μόνο η ΝΑΣΑ

http://aklafton.blogspot.com/

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 04/12/2007 23:04:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2007, 23:23:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το σωματίδιο ποζιτρόνιο κινείται και ζει μόνο στο παρελθόν και στο μέλλον για μερικά τρισεκατομμυριοστά του τρισεκατομμυριοστού του δευτερολέπτου αλλά δεν ζει ποτέ στο παρόν, ο χώρος και ο χρόνος δεν έχουν νόημα γι' αυτό.
Το επιστημονικό ερώτημα στην περίπτωση αυτή είναι γιατί ότι ισχύει στον μικρόκοσμο να μην ισχύει και στον μακρόκοσμο? Δηλαδή γιατί ένας πολιτισμός εκατομμυρίων ετών να μην μπορεί να έχει δεσμεύσει και θέσει σε εφαρμογή τις ιδιότητες του Ποζιτρονίου, ώστε να μεταφέρεται κατά βούληση στο παρελθόν και στο μέλλον?
Η ζωή του ανθρώπου σε σχέση με την αιωνιότητα του χρόνου αντιστοιχεί σε κάποια τρισεκατομμυριοστά του δευτερολέπτου. Το ποζιτρόνιο ζώντας στο παρελθόν δείχνει την αναστροφή της ροής του χρόνου. Μήπως ο άνθρωπος αποτελεί μια πραγματικότητα κάποιων ανθρώπων, που έζησαν στο παρελθόν και έχουν κάνει αναστροφή χρόνου ψάχνοντας το παρόν τους?


Το έτος 1968 ο Αμερικάνος φυσικός Τζέραλντ Φάϊμπεργκ καθηγητής πανεπιστημίου Κολούμπια των ΗΠΑ, ανακάλυψε το σωματίδιο Ταχυόνιο και κατέληξε στα εξής συμπεράσματα

  • Η ταχύτητα του ταχυονίου είναι εκατομμύρια φορές μεγαλύτερη από αυτή του φωτός.

  • Γεννιέται από το τίποτα

  • Εντοπίστηκε μέσα στο άτομο και μεταμορφώνει τον χρόνο απόλυτα σε χώρο

  • Κινείται με αρνητική ενέργεια, δηλαδή φθάνει στο τέρμα πριν ξεκινήσει

  • Μια δέσμη ταχυονίων που εκτοξεύεται σήμερα μπορεί να σκοτώσει έναν άνθρωπο που γεννήθηκε πριν από πενήντα χρόνια

Για να το υποχρεώσουμε να μειώσει την ταχύτητά του μέχρι την ταχύτητα του φωτός, απαιτείται αν διοχετεύσουμε σε αυτό πολύ μεγάλη ποσότητα ενέργειας. Δηλαδή, όσο λιγότερη ενέργεια δίνουμε σε αυτό, τόσο γρηγορότερα κινείται και με πολύ μικρές ποσότητες ενέργειας, μπορεί να κινείται με ταχύτητες εκατομμύρια έτη φωτός το δευτερόλεπτο. Το ταχυόνιο είναι η απάντηση στους επιστήμονες που ισχυρίζονται οτι χρειάζονται μεγάλες ποσότητες ενέργειας για διαστρικά ταξίδια.

Και αφού πιάσαμε σωματίδια και ύλη

Αιθέρας

Η σύγχρονη επιστήμη επαναφέρει την ύπαρξη του αιθέρα που είχε καταργηθεί από τον Αϊνστάιν με την θεωρία της σχετικότητας.

Η θεογονία του Ησίοδου, αναφέρει την γέννηση του Αιθέρα, ο οποίος κατά τον Όμηρο βρίσκεται κάτω από τον ουρανό.
Η λέξη αιθέρας προέρχεται από το ρήμα αίθω που σημαίνει, ανάβω, αναφλέγω, φέγγω, καίγομαι, λάμπω.
Ο Πλάτωνας στον "Κρατύλο" λέει για τον Αιθέρα "Αεί θει", δηλαδή αυτό που κινείται συνεχώς και κατά τους Έλληνες φιλοσόφους ήταν το πυρ, ο σπινθήρας που δίνει ζωή σε κάθε πλάσμα.
Ο Πυθαγόρας το ονόμαζε "πέμπτο στοιχείο" της Φύσης.
Οι Ορφικοί στον "Ύμνον προς Πρωτόγονον" αναφέρουν ότι ο αιθέρας προϋπήρχε οποιασδήποτε γέννησης.
Ο Αριστοτέλης κάνει ειδική αναφορά στον αιθέρα και λέει ότι καλύπτει όλο το σύμπαν, γιατί δεν υπάρχει πουθενά κενό. Σήμερα οι φυσικοί επανέρχονται σε αυτήν την θεωρία. Υποστήριζε επίσης πως είναι το πέμπτο στοιχείο της φύσης , η "Πέμπτη Ουσία" ή "Πεμπτουσία".

Ο αιθέρας είναι για το σύμπαν οτι για το ανθρώπινο σώμα το αίμα και ο αέρας που αναπνέει. Είναι αυτός μέσα στον οποιο διακινούνται όλες οι πληροφορίες του σύμπαντος και γίνονται ακαριαία γνωστές μέχρι τα απώτατα άκρα αυτού.

Αποσπάματα από το βιβλίο "Πόλεμος στον Ήλιο".

Άρα τελικά οι Έλληνες κάτι ήξεραν παραπάνω από τους υπόλοιπους λαούς.

Όταν λοιπόν οι Έλληνες μιλάγαν για Αιθέρα και για ένα σωρό άλλα επιστημονικά δεδομένα , οι άλλοι ήτανε γιδοβοσκοί και προβατάρηδες..........

Τώρα ακόμη και σήμερα κάποιοι πιστεύουν ότι ο άνθρωπος κατάγεται από τον πίθηκο, τώρα εάν αυτοί θεωρούν τον εαυτό του πίθηκο δικαίωμά τους. Ενώ οι Έλληνες έλεγαν οτι κατάγονται από τους Ουράνιου Θεούς. Υπάρχει κάποια απόσταση νομίζω, στο επίπεδο των προγόνων μας και σε αυτούς γενικώς.


http://img132.imageshack.us/img132/5782/siriuszuvlv4.gif/center" border=0>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy