ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η Κατήχηση στην Ορθόδοξη εκκλησία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 11:41:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αμαλία ίσως να μην σου αρέσει και να μην συμφωνείς με αυτό αλλά μίλησε η καρδιά ενός Χριστιανού που αγωνίζεται να ζήσει την εν Χριστώ ζωή.

Αγαπητέ Aggelos91, επειδή κι εμένα με συγκίνησε η ειλικρινής σου κατάθεση, θα ήθελα να πω μόνο ότι δεν έχει σημασία αν κάποιος είναι Χριστιανός, Βουδιστής, Έλληνας, Μαροκινός κλπ.
Το θέμα είναι η καρδιά του κι αυτό που εκπέμπει στους γύρω του.

Προσωπικά προτιμώ να βλέπω τον άνθρωπο πέρα από "ταμπέλες" κι επιλογές του, δεν έχουν τόση σημασία αυτά.
Σημασία έχει η καλή του διάθεση κι η πρόθεση του για συνεισφορά.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 14:34:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Ευρωπαίε, μερικές φορές είναι καλλίτερα να αφήνουμε να απαντά αυτός στον οποίο απευθύνεται η ερώτηση.

Στείλε τότε προσωπικό e-mail, για να μην έχεις τέτοια προβλήματα!

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aggelos91
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
139 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 15:38:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aggelos91  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ γιάπετ και βέβαια θα σου απαντήσω. Και θα σου πω και ένα λάθος που έκανες και αλλοίωσε λίγο το νόημα των γραφόμενών μου. Είπες ότι αναφέρθηκα στην πίστη μου στην εκκλησία και όχι σε θρησκεία. Κάνεις λάθος. Είπα ότι δεν αλλάζω την πίστη μου και δεν απομακρύνομαι από την Ορθόδοξη Χριστιανική εκκλησία. Δηλαδή δεν αλλάζω την πίστη μου η οποία είναι η Χριστιανική Ορθόδοξη πίστη και δεν απομακρύνομαι από που? Από εκεί που μπορείς να βρεις την Ορθόδοξη Χριστιανική πίστη την Ορθόδοξη Χριστιανική εκκλησία. Κατάλαβες? Λες αν έχω αποδείξεις για την αλήθεια της. Κατ' αρχάς α σου πω ότι αν αναζητείς αποδείξεις για να πιστέψεις τότε αυτό που θα πάρεις δεν θα είναι πίστη, άλλά αποδεδειγμένη γνώση. Θα είναι μία απόδειξει. Ξέρεις η πίστη δεν είναι επιστήμη που χρειαζόμαστε αποδείξεις για να πιστέψουμε ότι τα πορίσματα ης είναι αληθινά. Τι είπε και ο Χριστός μακάριοι οι μη ειδότες και πιστεύσαντες. Κατάλαβες νομίζω τώρα τι ήθελα να πω. Αγαπητέ μου dying incubus. Λες ότι προτιμάς να βλέπεις τους ανθρώπους πέρα από ταμπέλες και τις επιλογές του. Όμως οι επιλογές του είναι αυτές που δείχνουν τι είδους άνθρωπος είναι ο καθένας. Θα σου πω και ένα παράδειγμα. Ενός ανθρώπου του δίνουν χρήματα από αντίπαλη εταιρεία για να καταποντίσει στην εταιρεία του τον διευθυντή του με διάφορες κομπίνες και να τον ρίξει από την θέση του και το άτομο αυτό είναι σίγουρο πως αν φύγει από την θέση του ο τωρινός διευθυντής θα γίνει αυτός διευθυντής. Ο διευθυντής αυτός λοιπόν τυγχάνει να είναι και ο καλύτερός του φίλος. Η επιλογή του αν θα τον προδώσει ή όχι είναι αυτή που δείχνει και τι άνθρωπος είναι. Δείχνει αν ήταν αληθινός φίλος. Αν ήταν τίμιος. Ειλικρινής. Είδες πόσα χαρακτηριστικά σου προσδίδει μια επιλογή. Το να έχεις μια ταμπέλα (αν και η λέξη ταμπέλα δεν είναι τόσο όμορφη) συνήθως είναι δικιά σου επιλογή. Εννοείται πως κάθε άνθρωπο ότ και αν είναι πρέπει να τον βλέπουμε με και να του συμπεριφερόμαστε με αγάπη αληθινή. Επιπλέον η καρδιά και η ψυχή του κάθε ανθρώπου διαμορφώνεται από τις επιλογές του και την θρησκεία του πολλές φορές. Παρένθεση: Ο Χριστιανισμός όπως έχω ξαναπεί δεν είναι ακριβώς θρησκεία αλλά αποκάλυψη του Αληθινού Τριαδικού Θεού στον άνθρωπο.} Οπότε έχει σημασία τι είναι ο καθένας. Κατά την γνώμη μου καλά κάνεις και βλέπεις τους ανθρώπους χωρίς προκαταλήψεις αλλά η Αλήθεια δεν παύει να είναι Μία και Μοναδική. Και όλοι νομίζω καταλαβαίνετε ποια είναι η αλήθεια που πιστεύω εγώ.

Μήπως ότι θαρρούμε βασίλεμα γλυκοχάραμα αυγής είναι πέρα Κι αντι να'ρθει μια νύχτα αξημέρωτη ξημερώνει μια αβράδυαστη μέρα!
Μήπως είν' ηαλήθεια στο θάνατο κιη ζωή μήπως κρύβει την πλάνη
ότιλέμε πωςζει μήπως πέθανε κιείναι αθάνατο ότι έχει πεθάνει
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aggelos91
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
139 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 15:42:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aggelos91  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγγνώμη αλλά ξέχασα να πω κάτι. Γιάπετ μίλησες για αποδείξεις. Τις αποδείξεις τις βλέπεις μέσα στην καρδιά σου. Αν κάποιος προσπαθήσει να ζήσει έστω και για λίγο ειλικρινά χωρίς προκαταήψεις την εν Χριστώ ζωή τότε θα βρει αποδείξεις. Τότε θα δει πως θα αλλάξει και αυτός ο ίδιος στο πολύ καλύτερο και μέχρι και οι γύρω του θα δουν την διαφορά προς το καλύτερο. Και θα αναρωτιούνται πως έγινε αυτός έτσι? Τέτοια αλλαγή. Αυτά είδα εγώ στον εαυτό μου πάντως. Ευχαριστώ και ο Θεός μαζί σας.

Μήπως ότι θαρρούμε βασίλεμα γλυκοχάραμα αυγής είναι πέρα Κι αντι να'ρθει μια νύχτα αξημέρωτη ξημερώνει μια αβράδυαστη μέρα!
Μήπως είν' ηαλήθεια στο θάνατο κιη ζωή μήπως κρύβει την πλάνη
ότιλέμε πωςζει μήπως πέθανε κιείναι αθάνατο ότι έχει πεθάνει
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 22:36:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aggelos91

quote:
Αγαπητέ γιάπετ και βέβαια θα σου απαντήσω. Και θα σου πω και ένα λάθος που έκανες και αλλοίωσε λίγο το νόημα των γραφόμενών μου. Είπες ότι αναφέρθηκα στην πίστη μου στην εκκλησία και όχι σε θρησκεία. Κάνεις λάθος. Είπα ότι δεν αλλάζω την πίστη μου και δεν απομακρύνομαι από την Ορθόδοξη Χριστιανική εκκλησία. Δηλαδή δεν αλλάζω την πίστη μου η οποία είναι η Χριστιανική Ορθόδοξη πίστη και δεν απομακρύνομαι από που? Από εκεί που μπορείς να βρεις την Ορθόδοξη Χριστιανική πίστη την Ορθόδοξη Χριστιανική εκκλησία. Κατάλαβες?

Φίλε μου, το έφτιαξες και είναι σεβαστό, όμως έγραψα ακριβώς αυτό που διάβασα στο μήνυμά σου.

quote:
Λες αν έχω αποδείξεις για την αλήθεια της. Κατ' αρχάς α σου πω ότι αν αναζητείς αποδείξεις για να πιστέψεις τότε αυτό που θα πάρεις δεν θα είναι πίστη, άλλά αποδεδειγμένη γνώση. Θα είναι μία απόδειξει. Ξέρεις η πίστη δεν είναι επιστήμη που χρειαζόμαστε αποδείξεις για να πιστέψουμε ότι τα πορίσματα ης είναι αληθινά.

Συμφωνώ με τον διαχωρισμό πίστης και γνώσης. Όμως προτιμώ τη γνώση κι ας μη φτάνει τόσο μακρυά όσο η... πίστη.

quote:
Τι είπε και ο Χριστός μακάριοι οι μη ειδότες και πιστεύσαντες. Κατάλαβες νομίζω τώρα τι ήθελα να πω.

Αυτό φίλε, δεν ξέρω αν το είπε ο χριστός ή του το έβαλαν στο στόμα αργότερα, αλλά μάλλον το χρησιμοποιούν (μαζί με κάποια άλλα) οι ιεράρχες για να αποφεύγουν δύσκολες ερωτήσεις...

quote:
Αν κάποιος προσπαθήσει να ζήσει έστω και για λίγο ειλικρινά χωρίς προκαταήψεις την εν Χριστώ ζωή τότε θα βρει αποδείξεις.

Δεν νομίζω να υπάρχουν πολλοί που το έχουν πετύχει αυτό, αν κρίνω απ’ τη συμπεριφορά των ανθρώπων. Άρα ή είναι πολύ δύσκολο ή είναι αδύνατον.
Προσωπικά δεν το θεωρώ προϋπόθεση για να είναι ένας άνθρωπος καλός, τίμιος και δίκαιος.

quote:
Τότε θα δει πως θα αλλάξει και αυτός ο ίδιος στο πολύ καλύτερο και μέχρι και οι γύρω του θα δουν την διαφορά προς το καλύτερο. Και θα αναρωτιούνται πως έγινε αυτός έτσι? Τέτοια αλλαγή. Αυτά είδα εγώ στον εαυτό μου πάντως.

Είναι πολύ καλό που με κάποιον τρόπο κατάφερες να γίνεις αυτό που σε ευχαριστεί κι αυτό είναι το μεγαλύτερο κέρδος σου.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Aggelos91
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
139 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2008, 01:57:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aggelos91  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι δεν έγραψες γιάπετ αυτό ακριβώς που έγραψα και σε προκαλώ να πας να το διαβάσεις και να διαβάσεις τι έγραψες εσύ. Το ίδιο προκαλώ και αυτούς που διαβάζουν αυτό το φόρουμ. Έχει τεράστια διαφορά αυτό που έγραψες εσύ από αυτό που έγραψα εγώ και σου το εξήγησα και δεν το έφτιαξε ούτε το μπάλωσα στην συνέχεια αλλά το επεξήγησα καλύτερα για να δεις τη διαφορά αυτού που έγραψες εσύ και αυτού που έγραψα εγώ. Στη συνέχεια θα σου πω ότι με την πίστη φτάνεις στην αληθινή γνώση των σημαντικών πραγμάτων. Εντάξει τώρα αν το είπε ο Χριστός είναι και θέμα πίστης. Η Αγία Γραφή δεν περιέχει ψέματα άσχετα με το αν πιστεύουν κάποιοι ή όχι. Θα σου πω και κάτι άλλο όμως για να καταλάβεις καλύτερα την διαφορά πίστης από την απόδειξη. Σου λέω ότι ο ίδιος ο Χριστό εμφανιζόταν μπροστά σου και σου έλεγε ότι αυτό και αυτό είναι η αλήθεια και ότι η Αγία Γραφή είναι αλήθεια και σου έλεγε πως έπρεπε να ζήσεις για να σωθείς. Τότε θα είχε τόσο μεγάλη αξία η πίστη σου. Απλά θα το έκανες επειδή έχεις τις αποδείξεις. Άσε που με αυτό τον τρόπο θα σου στερούσε ο Θεός τρόπον τινά την ελευθερία σου. Διότι θα αναγκαζόσουνα να κάνεις αυτά που λέει επιδή σου εμφανίστηκε και ξέρεις ότι είναι αλήθεια. Ενωώ ο Θεός δεν θέλει να τον ακολουθήσουμε με το ζόρι ή επειδή δεν έχουμε άλλη επιλογή αλλά από αγάπη και εμπιστοσύνη σε αυτόν. Κατάλαβες? Σου είπα ότι κάποιοςέστω και για λίγο αλλά. Ειλικρινά χωρίς προκαταλήψεια να προσθέσω και ταπεινά με εμπιστοσύνη. Νομίζεις οτι όλοι αυτοί που βλέπεις το έχουν κάνει αυτό. Ή να το πάω πιο κοντά. Εμείς το έχουμε κάνει αυτό? Όντως για να είναι κάποιος δίκαιος και καλός και τίμιος δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση να είναι Χριστιανός και πιστός. Αλλά γιατί? Γιατί ο Θεός μας έχει βάλει το νόμο Του μέσα μας και είναι η συνείδηση. Αν ακούμε την συνείδηση μας θα πράξουμε το καλό. Για αυτό στον Παράδεισο δεν θα εισέλθουν μόνο οι Ορθόδοξοι Χριστιανοί αλλά και αυτοί που άκουσαν την συνείδηση τους. Απλά δεν θα απολαύσουν το ίδιο με τους άλλους. Γιατί ο θεός αυτούς που δεν γνώρισαν τον λόγο Του θα τους κρίνει κατά συνείδηση. Το θέμα δεν είναι να γίνεις αυτό που σε ευχαριστεί. Γιατί? Γιατί μπορεί να σε ευχαριστεί να γίνεις πλούσιος έχει καμιά αξία όμως? Παράδειγμα έφερα και θα μπορούσα να πω και άλλα είναι το πιο απλό. Σημασία έχει να γίνεις αυτό που ευχαριστεί τον Θεό. Και αν αγωίζεσαι για να γίνεις τότε θα δείς ότι αυτό που ευχαριστεί τον Θεό θα σε ευχαριστεί και εσένα και θα είναι και καλύτερο για εσένα. Ευχαριστω και ο Θεός μαζί σας.

Μήπως ότι θαρρούμε βασίλεμα γλυκοχάραμα αυγής είναι πέρα Κι αντι να'ρθει μια νύχτα αξημέρωτη ξημερώνει μια αβράδυαστη μέρα!
Μήπως είν' ηαλήθεια στο θάνατο κιη ζωή μήπως κρύβει την πλάνη
ότιλέμε πωςζει μήπως πέθανε κιείναι αθάνατο ότι έχει πεθάνει
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2008, 07:54:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Αγγελε91
με αφορμή τα λεγόμενά σου μου δημιουργήθηκαν κάποιες σκέψεις.

Λες για παράδειγμα:

"Σου λέω ότι ο ίδιος ο Χριστό εμφανιζόταν μπροστά σου και σου έλεγε ότι αυτό και αυτό είναι η αλήθεια και ότι η Αγία Γραφή είναι αλήθεια και σου έλεγε πως έπρεπε να ζήσεις για να σωθείς"

Εάν παρουσιαζόταν μπροστά σου ένας άλλος, ας πούμε ο Αλλάχ και σου έλεγε πως αυτά που πιστεύεις είναι παραμύθια και πως ο Ιησούς δεν ηταν θεός, εσύ θα πίστευες;

quote:
Aggelos91
Στη συνέχεια θα σου πω ότι με την πίστη φτάνεις στην αληθινή γνώση των σημαντικών πραγμάτων.

Με την πίστη φτάνει κανείς μέχρι εκεί που του επιτρέπει το δόγμα που ασπάζεται. Ο μόνος τρόπος για να φτάσει κανείς στην γνώση είναι η αμφισβήτηση και η έρευνα.

Αλλωστε, η γνώση είναι εχθρός της πίστης, όπως γνωρίζεις. Πιστεύεις κάτι για το οποίο δεν έχεις γνώση. Οταν το γνωρίσεις, αυτόματα η πίστη εξαφανίζεται και αντιθίσταται από τη γνώση.

Δε χρειάζεται να πιστέψει κανείς ότι ο θεός ρίχνει κεραυνούς, όπως πίστευαν παλιά. Ο Φραγκλίνος το απέδειξε που οφείλεται και όλοι γνωρίζουμε σήμερα τα σχετικά.

quote:
Aggelos91
Ενωώ ο Θεός δεν θέλει ...
Γιατί ο θεός ... θα τους κρίνει ...
... αυτό που ευχαριστεί τον Θεό

Γιατί αυτή η σιγουριά των χριστιανών για το τί σκέφτεται ή θέλει ο θεός ή με τι ευχαριστιέται και με τι δυσαρεστείται, μου ακούγεται σαν βλασφημία;

quote:
Aggelos91

Για αυτό στον Παράδεισο δεν θα εισέλθουν μόνο οι Ορθόδοξοι Χριστιανοί


Δηλαδή αυτοί που αγαπάνε τους εχθρούς τους, που μοιράζονται τα υπάρχοντά τους, κτλ. Δεν πρέπει να έχει πάνω από 10 άτομα αυτός ο Παράδεισος και σίγουρα δεν θα έχει ούτε Πατέρες ούτε ιερωμένους.

Αν και, με την προοπτική να είμαι με ορθόδοξους χριστιανούς που έχω συναντήσει στη ζωή μου αλλά και εδώ μέσα, προτιμώ να βρίσκομαι στην κόλαση, ακόμη και των Σκανδιναβών.

quote:
Aggelos91
Και αν αγωίζεσαι για να γίνεις τότε θα δείς ότι αυτό που ευχαριστεί τον Θεό θα σε ευχαριστεί και εσένα και θα είναι και καλύτερο για εσένα.

Αν θεωρήσουμε ότι η Αγία Γραφή και οι οπτασίες των μοναχών της ερήμου αποτελούν δείγμα του τι θέλει ο θεός, τότε αυτός ευχαριστιέται με το να είμαι δούλος του και να συμπεριφέρομαι σαν δούλος του. Μπορεί η συμπεριφορά ενός δούλου να ευχαριστεί τον αφέντη αλλά σε βεβαιώνω πως δεν ευχαριστεί καθόλου το δούλο.

Και δεν μπορώ να δω, όσο και να προσπαθήσω, πως όντας δούλος θα είναι καλύτερο για μένα ή για όποιον βρίσκεται στην κατάσταση αυτή.

Η θεωρία των ανθρώπου-δούλου και του θεού-αφέντη είναι ασιατικής κατασκευής και προέλευσης, σύμφωνη με τις θεολογικές ανησυχίες των κατοίκων της ερήμου αλλά ούτε συνάδει με τις θεωρήσεις των Ελλήνων ούτε έγινε αποδεκτή απ'αυτούς (γι'αυτό και χρειάστηκε ο βίαιος εκχριστιανισμός τους από τους Ρωμαίους χριστιανούς αυτοκράτορες, εξαπολύοντας έναν άνευ προηγουμένου διωγμό εναντίον της ελληνικής σκέψης που κρατάει ακόμη μέχρι σήμερα).


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2008, 09:53:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Συμφωνώ με τον διαχωρισμό πίστης και γνώσης. Όμως προτιμώ τη γνώση κι ας μη φτάνει τόσο μακρυά όσο η... πίστη.

Και φαίνεται η γνώση σου είναι τόσο μεγάλη που σε βεβαιώνει ότι δεν υπάρχει Θεός!


quote:
Aggelos91:
Τι είπε και ο Χριστός μακάριοι οι μη ειδότες και πιστεύσαντες. Κατάλαβες νομίζω τώρα τι ήθελα να πω.

γιαπετ:
Aυτό φίλε, δεν ξέρω αν το είπε ο χριστός ή του το έβαλαν στο στόμα αργότερα, αλλά μάλλον το χρησιμοποιούν (μαζί με κάποια άλλα) οι ιεράρχες για να αποφεύγουν δύσκολες ερωτήσεις...



Ότι δεν υπάρχει όμως το ξέρεις....
quote:
macedon:
Με την πίστη φτάνει κανείς μέχρι εκεί που του επιτρέπει το δόγμα που ασπάζεται. Ο μόνος τρόπος για να φτάσει κανείς στην γνώση είναι η αμφισβήτηση και η έρευνα.

Αλλωστε, η γνώση είναι εχθρός της πίστης, όπως γνωρίζεις. Πιστεύεις κάτι για το οποίο δεν έχεις γνώση. Οταν το γνωρίσεις, αυτόματα η πίστη εξαφανίζεται και αντιθίσταται από τη γνώση.

Δε χρειάζεται να πιστέψει κανείς ότι ο θεός ρίχνει κεραυνούς, όπως πίστευαν παλιά. Ο Φραγκλίνος το απέδειξε που οφείλεται και όλοι γνωρίζουμε σήμερα τα σχετικά.



Nα και ερευνητής....... πως μου είχε διαφύγει?.... και γνωστικός!!

quote:
macedon:
Γιατί αυτή η σιγουριά των χριστιανών για το τί σκέφτεται ή θέλει ο θεός ή με τι ευχαριστιέται και με τι δυσαρεστείται, μου ακούγεται σαν βλασφημία;

Εδώ σου ακούγονται άλλα κι άλλα.....

quote:
macedon:
Δηλαδή αυτοί που αγαπάνε τους εχθρούς τους, που μοιράζονται τα υπάρχοντά τους, κτλ. Δεν πρέπει να έχει πάνω από 10 άτομα αυτός ο Παράδεισος και σίγουρα δεν θα έχει ούτε Πατέρες ούτε ιερωμένους.

Αν και, με την προοπτική να είμαι με ορθόδοξους χριστιανούς που έχω συναντήσει στη ζωή μου αλλά και εδώ μέσα, προτιμώ να βρίσκομαι στην κόλαση, ακόμη και των Σκανδιναβών.



Να πας, άμα έρθεις θα πρέπει να φύγουμε εμείς!!
quote:
macedon:
Αν θεωρήσουμε ότι η Αγία Γραφή και οι οπτασίες των μοναχών της ερήμου αποτελούν δείγμα του τι θέλει ο θεός, τότε αυτός ευχαριστιέται με το να είμαι δούλος του και να συμπεριφέρομαι σαν δούλος του. Μπορεί η συμπεριφορά ενός δούλου να ευχαριστεί τον αφέντη αλλά σε βεβαιώνω πως δεν ευχαριστεί καθόλου το δούλο.

Και δεν μπορώ να δω, όσο και να προσπαθήσω, πως όντας δούλος θα είναι καλύτερο για μένα ή για όποιον βρίσκεται στην κατάσταση αυτή.



Σώπα καημένε τι δουλειά έχεις εσύ με τους δούλους?...... πάντα με τους αφεντάδες......


quote:
macedon:
Η θεωρία των ανθρώπου-δούλου και του θεού-αφέντη είναι ασιατικής κατασκευής και προέλευσης, σύμφωνη με τις θεολογικές ανησυχίες των κατοίκων της ερήμου αλλά ούτε συνάδει με τις θεωρήσεις των Ελλήνων ούτε έγινε αποδεκτή απ'αυτούς (γι'αυτό και χρειάστηκε ο βίαιος εκχριστιανισμός τους από τους Ρωμαίους χριστιανούς αυτοκράτορες, εξαπολύοντας έναν άνευ προηγουμένου διωγμό εναντίον της ελληνικής σκέψης που κρατάει ακόμη μέχρι σήμερα).


Έτσι.... γίναμε δούλοι ως Χριστιανοί των Λατίνων! και ξαφνικά το 1821 γίναμε πάλι ειδολωλάτρες, ελευθερωθήκαμε και γίναμε πάλι Χριστιανοί περιμένοντας τον εχθρό να μας κατακτήσει..... στο μεταξύ αυτός δεν έχει μάθει τα νέα......... να χαρείς macedon! μη του το πεις......... θα πρέπει να γίνουμε πάλι ειδολωλάτρες για να απελευθερωθούμε...... με έχουν κουράσει αυτές οι εναλλαγές!

Δεν έχω καταλάβει όμως κάτι... οι Ρωμαίοι αυτοκράτορες δεν ήσαν και αυτοί δούλοι ως Χριστιανοί? πως ο δούλος κάνει διωγμούς?.........κάτι δεν κολλάει!!!!


"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"

Edited by - europaios2 on 23/06/2008 10:04:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2008, 17:23:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[bAggelos91]

quote:
Όχι δεν έγραψες γιάπετ αυτό ακριβώς που έγραψα και σε προκαλώ να πας να το διαβάσεις και να διαβάσεις τι έγραψες εσύ. Το ίδιο προκαλώ και αυτούς που διαβάζουν αυτό το φόρουμ. Έχει τεράστια διαφορά αυτό που έγραψες εσύ από αυτό που έγραψα εγώ και σου το εξήγησα και δεν το έφτιαξε ούτε το μπάλωσα στην συνέχεια αλλά το επεξήγησα καλύτερα για να δεις τη διαφορά αυτού που έγραψες εσύ και αυτού που έγραψα εγώ.

Έγραψες:

"Σε καμία περίπτωση όμως ότι και να πείτε δεν θα αλλάξω την πίστη μου και θα απομακρυνθώ από την Ορθόδοξη Χριστιανική εκκλησία."

Να σου εξηγήσω κι εγώ γιατί είπα αυτό:

"Λες ότι το μόνο που δεν θα αλλάξει, ότι κι αν σου πει κάποιος, είναι η πίστη σου στην εκκλησία (δεν αναφέρθηκες στη θρησκεία, αλλά στην εκκλησία, στο κέντρο αποφάσεων)."

Με δεδομένο ότι οι ορθόδοξοι θεωρείτε ότι ο μόνος αληθινός χριστιανισμός είναι αυτός που ορίζει η ορθόδοξη εκκλησία (αν κάνω λάθος διόρθωσέ με), η αναφορά στην πίστη σου και στην ορθόδοξη εκκλησία με το συμπλεκτικό «και» δείχνει ότι τα θεωρείς αχώριστα και «ομοούσια».

Επομένως δεν μπορεί να είναι κανείς ορθόδοξος εκτός ορθόδοξης εκκλησίας και έτσι όταν κάποιος δηλώνει πίστη στο ένα, αυτομάτως πιστεύει και στην αλήθεια του άλλου.

Για μένα είναι το ίδιο πράγμα, αλλά αν εσύ διαχωρίζεις τον ορθόδοξο χριστιανισμό απ’ την ορθόδοξη εκκλησία, νομίζω ότι είναι καθαρά δικό σου θεολογικό θέμα.

quote:
Σου λέω ότι ο ίδιος ο Χριστό εμφανιζόταν μπροστά σου και σου έλεγε ότι αυτό και αυτό είναι η αλήθεια και ότι η Αγία Γραφή είναι αλήθεια και σου έλεγε πως έπρεπε να ζήσεις για να σωθείς. Τότε θα είχε τόσο μεγάλη αξία η πίστη σου. Απλά θα το έκανες επειδή έχεις τις αποδείξεις.

Δεν μπόρεσα ποτέ να κατανοήσω για ποιό λόγο θέλει ο θεός να πιστεύουν σ’ αυτόν χωρίς αποδείξεις, ενώ αυτός θέλει απόδειξη για την πίστη του καθενός...

quote:
Άσε που με αυτό τον τρόπο θα σου στερούσε ο Θεός τρόπον τινά την ελευθερία σου. Διότι θα αναγκαζόσουνα να κάνεις αυτά που λέει επιδή σου εμφανίστηκε και ξέρεις ότι είναι αλήθεια.

Και πού είναι το κακό, αντί να σου τάζουν την αλήθεια, καθορίζοντας τον τρόπο ζωής σου οι διάφοροι πονηροί, να ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ την αλήθεια;

quote:
Ενωώ ο Θεός δεν θέλει να τον ακολουθήσουμε με το ζόρι ή επειδή δεν έχουμε άλλη επιλογή αλλά από αγάπη και εμπιστοσύνη σε αυτόν.

Κατ’ αρχήν δεν είναι με το ζόρι αν ακολουθήσεις κάτι, επειδή αποδείχτηκε ότι είναι αληθινό.
Με το ζόρι είναι τώρα που υπάρχουν οι απειλές για τιμωρία, για κολάσεις και κουραφέξαλα (τι σε κάνει να πιστεύεις ότι τώρα δεν υπάρχει ζόρι;) και βέβαια η γνώση δεν αποκλείει την αγάπη, το αντίθετο.

Είναι περίεργο αυτό το σκεπτικό...


quote:
Αν ακούμε την συνείδηση μας θα πράξουμε το καλό. Για αυτό στον Παράδεισο δεν θα εισέλθουν μόνο οι Ορθόδοξοι Χριστιανοί αλλά και αυτοί που άκουσαν την συνείδηση τους. Απλά δεν θα απολαύσουν το ίδιο με τους άλλους.

Επομένως εγώ που προσπαθώ να είμαι ευσυνείδητος μόνο και όχι και ορθόδοξος, θα πάω στον παράδεισο, αλλά με προϋποθέσεις.
Όχι σαν τους ορθόδοξους...

Και γιατί αυτή η διάκριση, αφού την συνείδησή μου (που αυτός μου την έδωσε) την χρησιμοποιώ;

Αυτό είναι ιστοριούλα για πολύ μικρά παιδιά, φίλε μου και συγγνώμη που το λέω, αλλά απορώ πώς υπάρχουν ενήλικες που έχουν σώας τας φρένας και πιστεύουν τέτοια πράγματα.


quote:
Γιατί ο θεός αυτούς που δεν γνώρισαν τον λόγο Του θα τους κρίνει κατά συνείδηση.

Κατά τη συνείδηση ποιού; Τη δική μου ή τη δική του;

quote:
Το θέμα δεν είναι να γίνεις αυτό που σε ευχαριστεί.

Γιατί όχι αν είσαι ενάρετος;

quote:
Γιατί μπορεί να σε ευχαριστεί να γίνεις πλούσιος έχει καμιά αξία όμως?

Ε... όλο και κάποια αξία έχει στον κόσμο που διαμορφώνεται από πιστούς. (Θυμήθηκα τώρα αυτό το 98%).

Εκτός κι αν στον κόσμο των χριστιανών δεν παίζει ρόλο ο πλούτος.


quote:
Σημασία έχει να γίνεις αυτό που ευχαριστεί τον Θεό.

Πρίν όμως θα έπρεπε να ξέρω τι είναι αυτό που ευχαριστεί το θεό με σιγουριά και όχι αυτό που ισχυρίζονται οι αυτόκλητοι "αντιπρόσωποί" του.

Πού είναι η δυσκολία του, να μου το γνωρίσει ο ίδιος;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ


Edited by - γιαπετ on 23/06/2008 17:31:17

Edited by - γιαπετ on 23/06/2008 17:32:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2008, 17:29:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2

quote:
γιαπετ:
Συμφωνώ με τον διαχωρισμό πίστης και γνώσης. Όμως προτιμώ τη γνώση κι ας μη φτάνει τόσο μακρυά όσο η... πίστη.
--------------------------------------------------------------------------------


Και φαίνεται η γνώση σου είναι τόσο μεγάλη που σε βεβαιώνει ότι δεν υπάρχει Θεός!


Ευρωπαίε, κάτι έχιες πάθει ή μου φαίνεται;;

Είπα ότι η γνώση σε φτάνει ως ένα σημείο και προχωρά σταδιακά.
Η πίστη σε φτάνει όπου γουστάρεις, ακαριαία!!!

Η γνώση μου λέει ότι δεν υπάρχει, τουλάχιστον αυτός που εσείς οι χριστιανοί φαντάζεστε και θέλετε να πιστεύετε.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2008, 01:06:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Ευρωπαίε, κάτι έχιες πάθει ή μου φαίνεται;;

Είπα ότι η γνώση σε φτάνει ως ένα σημείο και προχωρά σταδιακά.
Η πίστη σε φτάνει όπου γουστάρεις, ακαριαία!!!



Nα εκλάβω ότι έχουμε ένα αυτοκίνητο (πίστη) και ένα γάιδαρο (γνώση) ως μεταφορικά μέσα? και θέλουμε να πάμε κάπου?
Κοίταξε εάν βιάζομαι, θα πάρω το αυτοκίνητο! εάν θέλω να απολάυσω τη διαδρομή και δε βιάζομαι θα πάρω το γάιδαρο!
Ατυχές το παράδειγμα βρες άλλο η ανασκεύασέ το! έστω και λίγο, έτσι όπως το χεις, αφήνεις κενά και τα εκμεταλλεύεται ο europaios2 ..........
quote:
γιαπετ:
Η γνώση μου λέει ότι δεν υπάρχει, τουλάχιστον αυτός που εσείς οι χριστιανοί φαντάζεστε και θέλετε να πιστεύετε.

Άρα κάτι έχεις διαβάσει που δεν το έχουμε διαβάσει εμείς οι Χριστιανοί! μπορεί να μην είσαι Χριστιανός αλλά και με την προϋπόθεση ότι είσαι καλός άνθρωπος! φαντάζομαι ότι δε θα θέλεις να μείνουμε στο σκοτάδι, οπότε μην είσαι εχέμυθος και πες μας τι διάβασες? ποιο βιβλίο ήταν αυτό που σε έκανε να γνωρίσεις την αλήθεια? και η οποία από ότι μας λες είναι ίσως ένας άλλος Θεός τον οποίο εμείς ούτε καν τον έχουμε καν φανταστεί! .........ενώ εσύ τον έχεις ήδη γνωρίσει.............τυχερέ!!!!!! μιλάς εκ του ασφαλούς!!!

quote:
γιαπετ:
Δεν μπόρεσα ποτέ να κατανοήσω για ποιό λόγο θέλει ο θεός να πιστεύουν σ’ αυτόν χωρίς αποδείξεις, ενώ αυτός θέλει απόδειξη για την πίστη του καθενός...

Eδώ έστειλε τον ίδιο του γον Υιό! εκτός εάν θέλεις να στέλνει σε κάθε γενιά και έναν!
quote:
γιαπετ:
Με δεδομένο ότι οι ορθόδοξοι θεωρείτε ότι ο μόνος αληθινός χριστιανισμός είναι αυτός που ορίζει η ορθόδοξη εκκλησία (αν κάνω λάθος διόρθωσέ με), η αναφορά στην πίστη σου και στην ορθόδοξη εκκλησία με το συμπλεκτικό «και» δείχνει ότι τα θεωρείς αχώριστα και «ομοούσια».

Επομένως δεν μπορεί να είναι κανείς ορθόδοξος εκτός ορθόδοξης εκκλησίας και έτσι όταν κάποιος δηλώνει πίστη στο ένα, αυτομάτως πιστεύει και στην αλήθεια του άλλου.

Για μένα είναι το ίδιο πράγμα, αλλά αν εσύ διαχωρίζεις τον ορθόδοξο χριστιανισμό απ’ την ορθόδοξη εκκλησία, νομίζω ότι είναι καθαρά δικό σου θεολογικό θέμα.




Η εκκλησία είναι αυτή η οποία στηρίζει το δόγμα και σε δύσκολες περιστάσεις παίρνει αποφάσεις όπως στις οικουμενικές συνόδους! ώστε να υπάρχει επίσημη γραμμή!
Από εκεί όμως για με το να περάσεις στην αντίπερα όχθη και να πεις ότι θεωρούμε εμείς οι Ορθόδοξοι ότι είμαστε οι μόνοι αληθινοί Χριστιανοί απλά βγαίνεις οφσάιντ! Αληθινός Χριστιανός είναι αυτός ο οποίος εφαρμόζει όσο μπορεί το Λόγω του Θεού!
Η κάθε εκκλησία με βάση την πολιτισμική της ταυτότητα καθόρισε εν συνεχεία και το Δόγμα της! Έτσι εμείς οι Έλληνες χρησιμοποιώντας την Ελληνική μας φιλοσοφία καταλήξαμε σε αυτό! To Ορθόδοξο Δόγμα!
αυτό το συμπέρασμά σου ............ γιαπετ:<<Επομένως δεν μπορεί να είναι κανείς ορθόδοξος εκτός ορθόδοξης εκκλησίας και έτσι όταν κάποιος δηλώνει πίστη στο ένα, αυτομάτως πιστεύει και στην αλήθεια του άλλου.>> είναι τελείως αυθαίρετο! Αν θες να το αναπτύξουμε θα πρέπει να γίνεις ποιο σαφής!
Συζητάμε για θρησκεία και Δόγμα δε συζητάμε για μια μόδα με ελαφρά την καρδίαν!
quote:
γιαπετ:
Και πού είναι το κακό, αντί να σου τάζουν την αλήθεια, καθορίζοντας τον τρόπο ζωής σου οι διάφοροι πονηροί, να ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ την αλήθεια;


Βλέπεις πόσο απλά τα βλέπεις όλα? Αλλά να σταθώ για να δω που το πας (που λέει και το ανέκδοτο). Έτσι όπως το θέτεις .... οι "πονηροί αυτοί" καθορίζουν κουμαντάρουν με λίγα λόγια τη ζωή μας....... όπως? θα ρωτήσω! και είναι σημαντικό να μάθω τουλάχιστον εγώ πως μου καθορίζουν τη ζωή μου!!!!!
quote:
γιαπετ:
Επομένως εγώ που προσπαθώ να είμαι ευσυνείδητος μόνο και όχι και ορθόδοξος, θα πάω στον παράδεισο, αλλά με προϋποθέσεις.
Όχι σαν τους ορθόδοξους...

Και γιατί αυτή η διάκριση, αφού την συνείδησή μου (που αυτός μου την έδωσε) την χρησιμοποιώ;

Αυτό είναι ιστοριούλα για πολύ μικρά παιδιά, φίλε μου και συγγνώμη που το λέω, αλλά απορώ πώς υπάρχουν ενήλικες που έχουν σώας τας φρένας και πιστεύουν τέτοια πράγματα.



Θα πας στον παράδεισο αλλά εφόσον δεν γνώρισες το Χριστιανισμό! και το λόγω του Κυρίου θα έχεις ακριβώς την ίδια αντιμετώπιση με τον Ορθόδοξο! εάν όμως γνώρισες (ενημερώθηκες) για τον Χριστιανισμό και τον απέρριψες τότε σίγουρα δε θα έχεις την ίδια αντιμετώπιση με το εάν ήσουν Χριστιανός! υπάρχουν πολλές κλίμακες θα είσαι ίσως ένα σκαλί ποιο κάτω..........μικρό το κακό!
quote:
γιαπετ:
Πρίν όμως θα έπρεπε να ξέρω τι είναι αυτό που ευχαριστεί το θεό με σιγουριά και όχι αυτό που ισχυρίζονται οι αυτόκλητοι "αντιπρόσωποί" του.

Πού είναι η δυσκολία του, να μου το γνωρίσει ο ίδιος;



Αφού τόσο πολύ το θες! γιατί δε διαβάζεις τα Ευαγγέλια?...........αλλά ξέχασα δεν τα αποδέχεσαι......... και την πίτα και το σκύλο δε γίνεται γιαπετ!

Για δες απαιτήσεις............. να σου το γνωρίζει ο ίδιος!! μεγάλη ιδέα έχεις για τον εαυτό σου!!!!!!!!
Ίσως να σου τηλεφωνήσει αύριο να βρεθείτε σε κανά καφέ! για να σε πείσει.............. ξέρεις πόσο άγχος θα το έχει?????? Δε κλείνει μάτι τελευταία!!

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2008, 02:23:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2

quote:
Nα εκλάβω ότι έχουμε ένα αυτοκίνητο (πίστη) και ένα γάιδαρο (γνώση) ως μεταφορικά μέσα? και θέλουμε να πάμε κάπου?
Κοίταξε εάν βιάζομαι, θα πάρω το αυτοκίνητο! εάν θέλω να απολάυσω τη διαδρομή και δε βιάζομαι θα πάρω το γάιδαρο!
Ατυχές το παράδειγμα βρες άλλο η ανασκεύασέ το! έστω και λίγο, έτσι όπως το χεις, αφήνεις κενά και τα εκμεταλλεύεται ο europaios2 ..........

Δεν ήταν παράδειγμα αλλά είναι φυσιολογικό να το αντιληφθείς ώς τέτοιο.

quote:
Άρα κάτι έχεις διαβάσει που δεν το έχουμε διαβάσει εμείς οι Χριστιανοί!

Πράγματι, έχω διαβάσει τις διαθήκες...

quote:
Eδώ έστειλε τον ίδιο του γον Υιό! εκτός εάν θέλεις να στέλνει σε κάθε γενιά και έναν!

Δύσκολο είναι; Δεν μπορεί να κάνει άλλα παιδιά, αφού δεν του έκατσε ο πρωτότοκος;

quote:
Βλέπεις πόσο απλά τα βλέπεις όλα? Αλλά να σταθώ για να δω που το πας (που λέει και το ανέκδοτο). Έτσι όπως το θέτεις .... οι "πονηροί αυτοί" καθορίζουν κουμαντάρουν με λίγα λόγια τη ζωή μας....... όπως? θα ρωτήσω! και είναι σημαντικό να μάθω τουλάχιστον εγώ πως μου καθορίζουν τη ζωή μου!!!!!

Δεν βλέπεις τι αναγκάζεσαι να γράφεις εδώ μέσα;

Μέχρι εδώ ευρωπαίε, η πλάκα τελείωσε. Τώρα για σοβαρές απαντήσεις, δείξε ότι είσαι άξιος να τις πάρεις...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2008, 11:09:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Eδώ έστειλε τον ίδιο του γον Υιό! εκτός εάν θέλεις να στέλνει σε κάθε γενιά και έναν!»

Εάν μας προσκόμιζες φίλτατε και τα στοιχεία της Παλαιάς Διαθήκης εκ των οποίων και προκύπτει ότι ο Θεός εξέφρασε την βούληση του να «στείλει» τον Υιό του (δηλαδή..................τον ίδιο τον εαυτό του!!!!!!!), τότε ενδεχομένως και να είχανε κάποια ελάχιστη αξιοπιστία τα όσα γράφεις!

Τι λες, δεν μας δείνεις καλύτερα τα σχετικά εδάφια μιας και είσαι τόσο σίγουρος?

europaios2:
«Έτσι εμείς οι Έλληνες χρησιμοποιώντας την Ελληνική μας φιλοσοφία καταλήξαμε σε αυτό! To Ορθόδοξο Δόγμα!»

Έτσι σε βολέυει??

Οι έλληνες δεν «χρησιμοποίησαν την ελληνική φιλοσοφία» αλλά απλά κληρονόμησαν απο την κολυμπήθρα τους το λεγόμενο ορθόδοξο δόγμα.

Η λεγομένη «ορθο-δοξία» υιοθετεί όπως ακριβώς και τα άλλα δόγματα τα ίδια κείμενα, αλλά απλά ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΕΤΑΙ στις συνήθειες και τα γούστα των καιρών και της κοινωνίας, μιας και δεν μπορεί πλέον ξεδοντιαζμένη όπως είναι να κάνει και πολλές μαγκιές!

Αυτή είναι η αλήθεια, και τα υπόλοιπα είναι....ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ΝΑ ΑΓΑΠΙΟΜΑΣΤΕ!!

europaios2:
«..εάν όμως γνώρισες (ενημερώθηκες) για τον Χριστιανισμό και τον απέρριψες τότε σίγουρα δε θα έχεις την ίδια αντιμετώπιση με το εάν ήσουν Χριστιανός! υπάρχουν πολλές κλίμακες θα είσαι ίσως ένα σκαλί ποιο κάτω..........μικρό το κακό!»

Ναι, υπάρχουνε κλίμακες, υπάρχουνε.....εξεταστικές επιτροπές για να εξακριβωθεί το.....εάν και πόσο τελικά άκουγες, ή το εάν π.χ. δεν είχε...........καλή άρθρωση ο παπάς και τελικά παρασύρθηκες, οπότε......την υποβάθμιση εις τα κλιμάκια του παραδείσου θα την φάει ο παπάς!!!!!!

Φυσικά, σου αναγνωρίζεται ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΣΟΥ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ και......το δικαίωμα της έφεσης (!), μιας και όπως φαίνεται ο θεός πάμπολλα δεν πρόλαβε να σκεφτεί!

Και μετά απο όλα ετούτα τα τραγελαφικά και παιδαριώδη θέλεις ευρωπαίε να πάρει σκεπτόμενος άνθρωπος του σήμερα αυτή την κοσμοθεωρία στα σοβαρά έ??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2008, 14:02:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Δεν ήταν παράδειγμα αλλά είναι φυσιολογικό να το αντιληφθείς ώς τέτοιο.

Tι ήταν δηλαδή? δίδαγμα?
quote:
γιαπετ:
Πράγματι, έχω διαβάσει τις διαθήκες...

Και από ΄τι βλέπω.......σε ρίξανε πάλι!................
σε άφησαν απέξω! ........ να επικαλεστείς τη νόμιμη μοίρα! είναι η μόνη σου ελπίδα!
quote:
γιαπετ:
Δύσκολο είναι; Δεν μπορεί να κάνει άλλα παιδιά, αφού δεν του έκατσε ο πρωτότοκος;

Όχι ........... δε μπορεί όμως να βρεί παρθένα!
quote:
γιαπετ:
Δεν βλέπεις τι αναγκάζεσαι να γράφεις εδώ μέσα;

Μέχρι εδώ ευρωπαίε, η πλάκα τελείωσε. Τώρα για σοβαρές απαντήσεις, δείξε ότι είσαι άξιος να τις πάρεις



Να........να........να...........! γιαπετ! ο Σωκράτης!!!!!!!

quote:
Schwabe:
Εάν μας προσκόμιζες φίλτατε και τα στοιχεία της Παλαιάς Διαθήκης εκ των οποίων και προκύπτει ότι ο Θεός εξέφρασε την βούληση του να «στείλει» τον Υιό του (δηλαδή..................τον ίδιο τον εαυτό του!!!!!!!), τότε ενδεχομένως και να είχανε κάποια ελάχιστη αξιοπιστία τα όσα γράφεις!

Eσύ ο ίδιος έχεις δηλώσει ότι και μπροστά του να σου εμφανιστεί δε θα τον δεχτείς...........το ξέχασες? Γιατί να μπω λοιπόν σε αυτή τη διαδικασία?
quote:
Schwabe:
Έτσι σε βολέυει??
Οι έλληνες δεν «χρησιμοποίησαν την ελληνική φιλοσοφία» αλλά απλά κληρονόμησαν απο την κολυμπήθρα τους το λεγόμενο ορθόδοξο δόγμα.

Η λεγομένη «ορθο-δοξία» υιοθετεί όπως ακριβώς και τα άλλα δόγματα τα ίδια κείμενα, αλλά απλά ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΕΤΑΙ στις συνήθειες και τα γούστα των καιρών και της κοινωνίας, μιας και δεν μπορεί πλέον ξεδοντιαζμένη όπως είναι να κάνει και πολλές μαγκιές!

Αυτή είναι η αλήθεια, και τα υπόλοιπα είναι....ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ΝΑ ΑΓΑΠΙΟΜΑΣΤΕ!!



Η αλήθεια είναι αυτή που έγραψα..........το Δόγμα μας είναι γεμάτο από την αρχαία Ελληνική φιλοσοφία και για αυτό περιέχει και την Πλατωνική θεωρία ότι ο Θεός είναι η αιώνια μονάς: το "Εν, Νους, Ψυχή" που είναι και η βάση της αρχής της Αγίας Τριάδας.
Στο κατά Ιωάννη "ο Λόγος" είναι ο Ιησούς , που ήτο και είναι Θεός και δι΄αυτού τα πάντα εγένετο. Την περί "Λόγου" φιλοσοφικήν έννοιαν την διατύπωσε ο Έλληνας φιλόσοφος Ηράκλειτος (576-480π.Χ.). που ταυτίζει τον "Λόγον" με το "Υπέρτατον Πνεύμα" που διέπει τη λογική τάξι του Σύμνπαντος και που είναι ο ίδιος ο Θεός.
quote:
Schwabe:
Και μετά απο όλα ετούτα τα τραγελαφικά και παιδαριώδη θέλεις ευρωπαίε να πάρει σκεπτόμενος άνθρωπος του σήμερα αυτή την κοσμοθεωρία στα σοβαρά έ??

To ότι τους προσδίδεις δικά σου χαρακτηριστικά......... δε σημαίνει ότι είναι και έτσι!

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2008, 15:15:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Eσύ ο ίδιος έχεις δηλώσει ότι και μπροστά του να σου εμφανιστεί δε θα τον δεχτείς...........το ξέχασες?»

Ά, όλα και όλα!! Αυτό το είπα για τους χριστιανούς!

Δώσε συνεπώς τα ΣΤΟΙΧΕΙΑ εκ των οποίων να προκύπτει ότι ο Θεός της Πεντατεύχου είχε δηλώσει την βούληση του να.....στείλει τον ίδιο του τον εαυτό σε μορφή «Υιού»!!!

europaios2:
«το Δόγμα μας είναι γεμάτο από την αρχαία Ελληνική φιλοσοφία και για αυτό περιέχει και την Πλατωνική θεωρία ότι ο Θεός είναι η αιώνια μονάς:»

Είπαμε, ο χριστιανισμός είναι ΕΝΑ ΚΡΑΜΑ διαφόρων δοξασιών τις οποίες και αφομίωσε ώστε να γίνει αποδεκτός απο τους λαούς που επιβλήθηκε. Μεταξύ αυτών, άρπαξε και πολλές φιλοσοφικές θέσεις των ελλήνων, δίχως τις οποίες δεν θα μπορούσε να έχει «λάμψη».

Οι λόγοι καθαρά πελατειακοί και ανάγκης, και όχι βούλησης.

europaios2:
«To ότι τους προσδίδεις δικά σου χαρακτηριστικά......... δε σημαίνει ότι είναι και έτσι!»

Ρε συ, αυτό που περιγράφεις είναι.....ΠΑΙΔΙΚΗ ΧΑΡΑ και όχι θεότητα!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2008, 17:16:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Schwabe:
Δώσε συνεπώς τα ΣΤΟΙΧΕΙΑ εκ των οποίων να προκύπτει ότι ο Θεός της Πεντατεύχου είχε δηλώσει την βούληση του να.....στείλει τον ίδιο του τον εαυτό σε μορφή «Υιού»


Mαλαχία κεφ.3 στοίχος 1: O Kύριος του σύμπαντος απαντάει:'<<Θα αποστείλω τον αγγελιοφόρο μου (Βαπτιστής Ιωάννης),για να προετοιμάσει το δρόμο μου (Ιησούς). Ο αγγελιοφόρος της Διαθήκης στην οποία προσβλέπετε ήδη έρχεται. Τότε εγώ ο Κύριος, που εσείς με περιμένετε, θα εισέλθω ξαφνικά στο ναό μου>>
Ησαΐα κεφάλαιο 7 στοίχος 14..<<Για αυτό η παρθένος θα συλλάβει και θα γεννήσει γιο, ο οποίος θα ονομαστεί <<Εμμανουήλ>> (Ο Θεός μαζί μας).

Σύγκρινε τώρα με την Καινή Διαθήκη.........Κατά Ιωάννη κεφάλαιο Α’ στοιχ.1: «Εν αρχή ήν οι Λόγος, και ο Λόγος ήν προς τον Θεόν, και Θεός ήν ο Λόγος» και λίγο ποιο κάτω στοιχ.6: «Εγένετο άνθρωπος απεσταλμένος παρά Θεού, όνομ αυτώ Ιωάννης» και λίγο ποιο κάτω στοιχ. 14: «Και ο Λόγος σαρξ εγένετο και εσκήνωσεν εν ημίν, και εθεασάμεθα την δόξαν αυτού, δόξαν ως μονογενούς παρά πατρός, πλήρης χάριτος και αληθείας.»
Τώρα?

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2008, 20:49:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Mαλαχία κεφ.3 στοίχος 1: O Kύριος του σύμπαντος απαντάει:'<<Θα αποστείλω τον αγγελιοφόρο μου (Βαπτιστής Ιωάννης),για να προετοιμάσει το δρόμο μου (Ιησούς). Ο αγγελιοφόρος της Διαθήκης στην οποία προσβλέπετε ήδη έρχεται. Τότε εγώ ο Κύριος, που εσείς με περιμένετε, θα εισέλθω ξαφνικά στο ναό μου»

Η λέξη Μαλαχίας, σημαίνει ο αγγελιοφόρος(מַלְאָכִי, ). Είναι ο αγγελιοφόρος του Γιαχβέ. Ένα καθόλου τυχαίο όνομα.

Ο «αγγελιοφόρος» είναι ο ίδιος ο Μαλαχίας, και φυσικά όχι ο Ιωάννης ο Βαπτιστής, μιας και η πρακτική βαπτίσματος ως «είσοδο» στη θρησκεία δεν υπήρχε στους Ιουδαίους, αλλά υπήρχε και υπάρχει η περιτομή την οποία και έκαμε τόσο ο Ιησούς όσο και οι μαθητές του.

Συνεπώς, εάν ήταν η υπηρεσία που προσέφερε ο Ιωάννης τόσο σπουδαία για την Ιουδαϊκή θρησκεία, το βάπτισμα δηλαδή, τότε θα ήταν γεμάτα τα κείμενα της Παλαιάς Διαθήκης απο σχετικές αναφορές και φυσικά θα είχανε και λόγο να το προφητεύσουνε ενδεχομένως και οι διάφοροι προφήτες της Πεντατεύχου.

Είναι ένα κεφάλαιο με Μεσσιανικό χαρακτήρα, και γνωρίζουμε ότι ο Μεσσίας για τους Ιουδαίους προφήτες δεν σήμαινε τίποτα παραπάνω απο έναν εκλεκτό ηγέτη, χρισμένο («χριστό») σωτήρα για τον λαό Ισραήλ.

Συνεπώς, απο πουθενά δεν προκύπτει φίλτατε ούτε «Ιωάννης ο Βαπτιστής» αλλά ούτε και ο «Θεάνθρωπος».

Κάτι άλλο έχεις να πεις?

europaios2:
«Ησαΐα κεφάλαιο 7 στοίχος 14..<<Για αυτό η παρθένος θα συλλάβει και θα γεννήσει γιο, ο οποίος θα ονομαστεί <<Εμμανουήλ>> (Ο Θεός μαζί μας).»

Ρε, μας δουλεύεις???

Ονομάστηκε ποτέ......Εμμανουήλ ο Ιησούς και δεν το πήραμε χαμπάρι??

Φυσικά και το κάθε όνομα σημαίνει κάτι, ωστόσο το πρόσωπο που θέλει η Κ.Δ. να είναι δήθεν ο Μεσσίας ονομάζονταν απο την αρχή ΙΗΣΟΥΣ και όχι Εμμανουήλ!

Συνεπώς, ούτε καν το όνομα δεν ταυτίζεται.

europaios2:
«Σύγκρινε τώρα με την Καινή Διαθήκη....»

Σου το έχω πει πολλές φορές, δεν με ενδιαφέρει τι λέει και τι δεν λέει η Καινή Διαθήκη. Δηλαδή, και ενώ την έγραψαν ΑΙΩΝΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΕΝΤΑΤΕΥΧΟ, τι ήθελες να γράψουνε?

Μήπως κάτι που να μην κολλάει με τα όσα έλεγαν πως τάχα συνέβησαν?

Σε απλά λόγια: ειναι ηλίου φαεινότερο ότι μόνο με εικασίες και μπόλικη φαντασία μπορεί κανείς να «δει» μέσα απο την Πεντάτευχο τόσο τον Ιησού ως Μεσσία αλλά όσο και την δήθεν προφητεία ότι...............ο Θεός θα στείλει τον Υιό του με σάρκα, δηλαδή τον ίδιο του τον εαυτό!!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2008, 21:51:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Schwabe:
Η λέξη Μαλαχίας, σημαίνει ο αγγελιοφόρος(מַלְאָכִי, ). Είναι ο αγγελιοφόρος του Γιαχβέ. Ένα καθόλου τυχαίο όνομα.

Ο «αγγελιοφόρος» είναι ο ίδιος ο Μαλαχίας, και φυσικά όχι ο Ιωάννης ο Βαπτιστής, μιας και η πρακτική βαπτίσματος ως «είσοδο» στη θρησκεία δεν υπήρχε στους Ιουδαίους, αλλά υπήρχε και υπάρχει η περιτομή την οποία και έκαμε τόσο ο Ιησούς όσο και οι μαθητές του.

Συνεπώς, εάν ήταν η υπηρεσία που προσέφερε ο Ιωάννης τόσο σπουδαία για την Ιουδαϊκή θρησκεία, το βάπτισμα δηλαδή, τότε θα ήταν γεμάτα τα κείμενα της Παλαιάς Διαθήκης απο σχετικές αναφορές και φυσικά θα είχανε και λόγο να το προφητεύσουνε ενδεχομένως και οι διάφοροι προφήτες της Πεντατεύχου.

Είναι ένα κεφάλαιο με Μεσσιανικό χαρακτήρα, και γνωρίζουμε ότι ο Μεσσίας για τους Ιουδαίους προφήτες δεν σήμαινε τίποτα παραπάνω απο έναν εκλεκτό ηγέτη, χρισμένο («χριστό») σωτήρα για τον λαό Ισραήλ.

Συνεπώς, απο πουθενά δεν προκύπτει φίλτατε ούτε «Ιωάννης ο Βαπτιστής» αλλά ούτε και ο «Θεάνθρωπος».Κάτι άλλο έχεις να πεις?



quote:
Schwabe:
Ονομάστηκε ποτέ......Εμμανουήλ ο Ιησούς και δεν το πήραμε χαμπάρι??

Φυσικά και το κάθε όνομα σημαίνει κάτι, ωστόσο το πρόσωπο που θέλει η Κ.Δ. να είναι δήθεν ο Μεσσίας ονομάζονταν απο την αρχή ΙΗΣΟΥΣ και όχι Εμμανουήλ!

Συνεπώς, ούτε καν το όνομα δεν ταυτίζεται.



κατά Ματθαίου κεφ. Α' στοιχ.23 ....<<ιδού η παρθένος εν γαστρί έξει και τέξεται υιόν, και καλέσουσι το όνομα αυτού Εμμανουήλ, ο έστι μεθερμηνευομένον μεθ' ημών ο Θεός .>>
quote:
Schwabe:
Σου το έχω πει πολλές φορές, δεν με ενδιαφέρει τι λέει και τι δεν λέει η Καινή Διαθήκη. Δηλαδή, και ενώ την έγραψαν ΑΙΩΝΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΕΝΤΑΤΕΥΧΟ, τι ήθελες να γράψουνε?

Μήπως κάτι που να μην κολλάει με τα όσα έλεγαν πως τάχα συνέβησαν?

Σε απλά λόγια: ειναι ηλίου φαεινότερο ότι μόνο με εικασίες και μπόλικη φαντασία μπορεί κανείς να «δει» μέσα απο την Πεντάτευχο τόσο τον Ιησού ως Μεσσία αλλά όσο και την δήθεν προφητεία ότι...............ο Θεός θα στείλει τον Υιό του με σάρκα, δηλαδή τον ίδιο του τον εαυτό!!!!



Δε σε ενδιαφέρει το ένα δε σε ενδιαφέρει το άλλο!.......... τα επικαλείσαι όμως........... τι είναι τελικά αυτά τα Ευαγγέλια σαν την άγκυρα? όποτε τη χρειάζεσαι την πετάς και όποτε δεν τη χρειάζεσαι την μαζεύεις?

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2008, 23:37:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«κατά Ματθαίου κεφ. Α' στοιχ.23 ....<<ιδού η παρθένος εν γαστρί έξει και τέξεται υιόν, και καλέσουσι το όνομα αυτού Εμμανουήλ, ο έστι μεθερμηνευομένον μεθ' ημών ο Θεός .»

Και νομίζεις βρε φουκαρά ότι μια μπούρδα στέκει ως «εξήγηση»??

Απλά, ο ραβίνος όνομα δεν μπορούσε να αλλάξει, φυσικά ο ίδιος ούτε που φανταζόταν τόση.............δόξα μετά θάνατον (!), και έτσι μέσα στην απελπισία του ο γραφιάς με το nickname «Ματθαίος» γράφει την ανοησία που διαβάζουμε!!

Διότι, είναι ξεκάθαρο ότι ΘΕΟΛΟΓΙΚΗ ΕΞΗΓΗΣΗ για την αλλαγή του ονόματος απο Εμμανουήλ σε Ιησούς γιόκ υπάρχει!

Στα υπόλοιπα, και όσον αφορά τα δήθεν «στοιχεία» της Π.Δ. εκ των οποίων προκύπτει είτε ο «θεάνθρωπος» είτε η «προφητεία για την έλευση του Ιησού», ως συνήθως..................ΓΑΡΓΑΡΑ ΜΕ ΜΠΟΛΙΚΟ ΝΕΡΑΚΙ!!!!

Ε ρε ευρωπαίε, που θα πάει, όλο και κάτι θα μάθεις με τα χρόνια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aggelos91
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
139 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2008, 01:12:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aggelos91  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για το Εμμανουήλ έχω να γράψω κάτι αλλά επειδή θέλω να είμαι σίγουρος θα το γράψω αργότερα.

Μήπως ότι θαρρούμε βασίλεμα γλυκοχάραμα αυγής είναι πέρα Κι αντι να'ρθει μια νύχτα αξημέρωτη ξημερώνει μια αβράδυαστη μέρα!
Μήπως είν' ηαλήθεια στο θάνατο κιη ζωή μήπως κρύβει την πλάνη
ότιλέμε πωςζει μήπως πέθανε κιείναι αθάνατο ότι έχει πεθάνει
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2008, 10:04:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2:
«κατά Ματθαίου κεφ. Α' στοιχ.23 ....<<ιδού η παρθένος εν γαστρί έξει και τέξεται υιόν, και καλέσουσι το όνομα αυτού Εμμανουήλ, ο έστι μεθερμηνευομένον μεθ' ημών ο Θεός .»

Schwabe:
Και νομίζεις βρε φουκαρά ότι μια μπούρδα στέκει ως «εξήγηση»??

Απλά, ο ραβίνος όνομα δεν μπορούσε να αλλάξει, φυσικά ο ίδιος ούτε που φανταζόταν τόση.............δόξα μετά θάνατον (!), και έτσι μέσα στην απελπισία του ο γραφιάς με το nickname «Ματθαίος» γράφει την ανοησία που διαβάζουμε!!

Διότι, είναι ξεκάθαρο ότι ΘΕΟΛΟΓΙΚΗ ΕΞΗΓΗΣΗ για την αλλαγή του ονόματος απο Εμμανουήλ σε Ιησούς γιόκ υπάρχει!

Στα υπόλοιπα, και όσον αφορά τα δήθεν «στοιχεία» της Π.Δ. εκ των οποίων προκύπτει είτε ο «θεάνθρωπος» είτε η «προφητεία για την έλευση του Ιησού», ως συνήθως..................ΓΑΡΓΑΡΑ ΜΕ ΜΠΟΛΙΚΟ ΝΕΡΑΚΙ!!!!

Ε ρε ευρωπαίε, που θα πάει, όλο και κάτι θα μάθεις με τα χρόνια...



Kαι όπως πάντα..........κι' ύστερα.........ήρθαν οι μέλισσες!!!!!!!!!!!! κοινός μια τρύπα στο νερό!!!!!

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2008, 13:00:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Kαι όπως πάντα..........κι' ύστερα.........ήρθαν οι μέλισσες!!!!!!!!!!!! κοινός μια τρύπα στο νερό!!!!!»

Εγώ φταίω που διαρκώς κάνεις τρύπες στο νερό???

Βρε φουκαρά ευρωπαίε, αφού ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΑΠΟ ΘΕΟΛΟΓΙΑ, τι θέλεις και εκτίθεσαι ως φερέφωνο του Απολογητή?

Πάντως, εάν μάθεις κάτι, ορίστε να απαντήσεις!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NOYS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


57 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2008, 19:09:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το κατηχητικό είναι ένα είδος εκπαίδευσης-κατστολής απο την μικρη ηλικία για να γίνεις ένασ σωστός πιστός.
Και τα θρησκευτικά στο σχολείο είναι και αυτά ένα είδος κατηχητικού.
Παντος εκεί μπορούν να σου πούν οτι δεν υπήρχαν δεινόσαυροι η οτι δεν ξέρουν αν ο Θεός είναι ίδιος σε όλους τους πλανήτες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2008, 14:46:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
NOUS:
Το κατηχητικό είναι ένα είδος εκπαίδευσης-κατστολής απο την μικρη ηλικία για να γίνεις ένασ σωστός πιστός.
Και τα θρησκευτικά στο σχολείο είναι και αυτά ένα είδος κατηχητικού.
Παντος εκεί μπορούν να σου πούν οτι δεν υπήρχαν δεινόσαυροι η οτι δεν ξέρουν αν ο Θεός είναι ίδιος σε όλους τους πλανήτες

Α!!!!!! να και ο μη κατασταλαγμένος............

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2008, 16:22:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευρωπαίε, νομίζω ότι θα συμφωνείς, ότι πρέπει ο καθένας εδώ να γράφει αυτό που νομόζει σωστό ή αυτό που νοιώθει.

Σε ρωτάω λοιπον, αν είναι τρόπος αυτός που αντιμετωπίζεις κάποιον άνθρωπο, που έγραψε έναν προβληματισμό του και αν μ΄αυτόν τον τρόπο νομίζεις ότι αυξάνεται η αυτοεκτίμησή σου...

Θα μπορούσα να διακρίνω συμπλέγματα κατωτερότητας... αλλά δεν λέω τίποτε!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2008, 17:00:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιαπετ:
«Θα μπορούσα να διακρίνω συμπλέγματα κατωτερότητας... αλλά δεν λέω τίποτε!!!»

Άμ, ετούτο το Θ Α τι το ήθελες στην πρόταση!!!!!!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2008, 19:13:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Ευρωπαίε, νομίζω ότι θα συμφωνείς, ότι πρέπει ο καθένας εδώ να γράφει αυτό που νομόζει σωστό ή αυτό που νοιώθει.

Σε ρωτάω λοιπον, αν είναι τρόπος αυτός που αντιμετωπίζεις κάποιον άνθρωπο, που έγραψε έναν προβληματισμό του και αν μ΄αυτόν τον τρόπο νομίζεις ότι αυξάνεται η αυτοεκτίμησή σου...

Θα μπορούσα να διακρίνω συμπλέγματα κατωτερότητας... αλλά δεν λέω τίποτε!



Δεν έχει ανάγκη υπεράσπισης ο NOUS! ούτε η λογοκρισία με αγγίζει.
Είμαι κατά της υποκρισίας και όχι κατά κάποιου με αντίθετα πιστεύω από μένα.
Αν θέλει ο ΝΟUS, μπορεί να δηλώσει ότι:Ναι μεν δεν έχω αποφασίσει αλλά είμαι κατά του Χριστιανισμού (μπορεί να είναι ανάμεσα σε άθεος, άθρησκος, Βουδιστής, Ινδουιστής, Μουσουλμάνος κ.ο.κ.). Δε θα του ξαναπώ τίποτα. Αλλά όταν δηλώνει αναποφάσιστος μεν ή μπερδεμένος αλλά παράλληλα με τα γραφόμενά του καταφέρεται εναντίων του Χριστιανισμού, μόνο ως υποκριτή θα τον αντιμετωπίσω.
Γιατί για σκέψου να καταφέρεται εναντίων του Χριστιανισμού......αλλά στο παραπέντε να πει ...."αποφάσισα" "Χριστιανός" τότε ο πρώτος που θα βγει να του πει ότι εκεί που φτύνουμε δε γλύφουμε θα είμαι εγώ.......
Οπότε ας ξεκαθαρίσει ο ίδιος ............ ας πει με θάρρος είμαι κατά του Χριστιανισμού....... δε θα του πω τίποτα απολύτως, δικαίωμά του.

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NOYS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


57 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2008, 21:23:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΚΡΙΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΙΚΑΣΙΑ,ΤΩΡΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ? ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΝΤΙΑ? ΑΝ ΗΤΑΝ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΑΝΕΦΕΡΑ ΑΠΟ ΟΡΓΗ ΑΛΛΑ ΘΑ ΑΝΕΦΕΡΑ ΤΑ ΥΠΕΡ ΜΙΑΣ ΑΛΛΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2008, 22:05:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευρωπαίε, σαφώς και δεν έχει ανάγκη υπεράσπισης ο οποιοσδήποτε δεν κατηγορείται για κάτι, αλλά εσύ πάλι λάθος κατάλαβες.

λες:

quote:
Αν θέλει ο ΝΟUS, μπορεί να δηλώσει ότι:Ναι μεν δεν έχω αποφασίσει αλλά είμαι κατά του Χριστιανισμού (μπορεί να είναι ανάμεσα σε άθεος, άθρησκος, Βουδιστής, Ινδουιστής, Μουσουλμάνος κ.ο.κ.). Δε θα του ξαναπώ τίποτα. Αλλά όταν δηλώνει αναποφάσιστος μεν ή μπερδεμένος αλλά παράλληλα με τα γραφόμενά του καταφέρεται εναντίων του Χριστιανισμού, μόνο ως υποκριτή θα τον αντιμετωπίσω.
Γιατί για σκέψου να καταφέρεται εναντίων του Χριστιανισμού......αλλά στο παραπέντε να πει ...."αποφάσισα" "Χριστιανός" τότε ο πρώτος που θα βγει να του πει ότι εκεί που φτύνουμε δε γλύφουμε θα είμαι εγώ.......
Οπότε ας ξεκαθαρίσει ο ίδιος ............ ας πει με θάρρος είμαι κατά του Χριστιανισμού....... δε θα του πω τίποτα απολύτως, δικαίωμά του.

Αλλά είναι άσχετο μ' αυτό που σε ρώτησα εγώ:

"Σε ρωτάω λοιπον, αν είναι τρόπος αυτός που αντιμετωπίζεις κάποιον άνθρωπο, που έγραψε έναν προβληματισμό του και αν μ΄αυτόν τον τρόπο νομίζεις ότι αυξάνεται η αυτοεκτίμησή σου..."

και εννοούσα την ειρωνική έκφραση.

Είναι ο σωστός τρόπος για να δηλώσεις την αντίθεσή σου και μάλιστα σε κάτι, που μετά από λίγο λες ότι είναι δικαίωμα του καθενός;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2008, 09:41:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλλά όταν δηλώνει αναποφάσιστος μεν ή μπερδεμένος αλλά παράλληλα με τα γραφόμενά του καταφέρεται εναντίων του Χριστιανισμού, μόνο ως υποκριτή θα τον αντιμετωπίσω.

Αγαπητέ europaios2, θα είχες την ίδια "ευαισθησία" άραγε και τις ίδιες ενστάσεις αν ο NOYS δήλωνε αναποφάσιστος αλλά παράλληλα κατέθετε και τις αντιρρήσεις του με κάποια άλλη θρησκεία πλην του Χριστιανισμού;
Επέτρεψε μου να σου πω ότι διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις για αυτό...

Κι εδώ που τα λέμε, δεν έχει πει τίποτα ο άνθρωπος.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy