ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η Κατήχηση στην Ορθόδοξη εκκλησία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 00:25:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
satyros
Παρακαλώ όσους διαπληκτίζονται να μεταφέρουν τους διαπληκτισμούς σε άλλο τόπικ, διότι περι του αρχικού θέματος δεν αναφέρουν τίποτε. Ας κάνουν ο ένας κατήχηση στον άλλον κάπου αλλού.

Φίλε satyre , κατά τη γνώμη μου η συζήτηση που γίνεται για το περιεχόμενο και τις αντιφάσεις ή τις ιστορικές ανακρίβειες που εμπεριέχονται στην Καινή Διαθήκη , δεν απότελούν εκτός θέματος ύλη , δεδομένου ότι το περιεχόμενο της Καινής Διαθήκης είναι αυτό που αναλύετα στα κατηχητικά .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 01:46:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
EL.VE ή καλύτερα... Βυζαντινός
ο λογαριασμός σου απενεργοποιείται.
Υπενθυμίζω τι είχε γραφτεί σχετικά με την απενεργοποίηση του λογαριασμού σου στο θέμα ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΑΦΩΝΙΕΣ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΑΝ ΣΤΟ ΘΕΜΑ -ΕΛΛΑΔΑ-ΤΟΥΡΚΙΑ... και με ποιες προϋποθέσεις μπορείς να ζητήσεις να συμμετάσχεις ξανά στα forums του ESOTERICA:

"Επίσης, έχουν γίνει επεμβάσεις σε μηνύματα του Βυζαντινός (στο παρόν θέμα) και του MIXAHL32. Και οι δύο αυτές συμμετοχές χαρακτηρίζονται από γηπεδική νοοτροπία. Μια νοοτροπία που εξωτερικά μπορεί να φοράει την ταμπέλα "χριστιανισμός" αλλά στην ουσία της δε διαφέρει σε τίποτε από τον φανατισμό που μπορεί να συναντήσει κανείς σε κάθε εξέδρα κατ' ευφημισμού "φιλάθλων (από εκείνους που προσβάλλουν το ιδεώδες του αθλητισμού) και κάθε είδους φανατικών ομάδων. Με συμπεριφορές που δεν λειτουργούν δημιουργικά στις συζητήσεις, αλλά αντίθετα καλλιεργούν και αναζωπυρώνουν άσκοπες και καταστροφικές εντάσεις. Παρ' όλες τις παρατηρήσεις μας, οι συμπεριφορές αυτές συνεχίστηκαν.
Έτσι, οι λογαριασμοί Βυζαντινός και MIXAHL32 απενεργοποιούνται για 1 μήνα, δηλαδή μέχρι τις 6 Ιουλίου του 2008. Σε περίπτωση που κάποιος ή και οι δύο άνθρωποι που χρησιμοποιούν τους λογαριασμούς αυτούς επιθυμούν να συμμετάσχουν ξανά στην κοινότητα συζητήσεων του ESOTERICA και με την προϋπόθεση ότι θα λάβουν υπόψη τους ότι έχει γραφτεί παραπάνω και θα σκεφτούν εάν είναι διατεθειμένοι να επιδείξουν μια σοβαρή και δημιουργική συμπεριφορά, μπορούν να μας στείλουν ένα ειλικρινές email ώστε να εξετάσουμε την περίπτωση της επανενεργοποίησης του λογαριασμού του κάθε ανθρώπου που θα στείλει το email."

_____________________________________________________________________

Ακόμα, επειδή μια παρόμοια γηπεδική νοοτροπία παρατηρείται και στη δική σου συμμετοχή Βοανεργές 5, ενδεικτικά αυτής της συμπεριφοράς μπορεί να δει κανείς 2 μηνύματά σου που μεταφέρθηκαν στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ...
να έχεις υπόψη σου πως η μεταφορά αυτή των 2 μηνυμάτων σου αποτελεί μια ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 02:17:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

europaios2

quote:
Που βλέπεις εσύ τα ψέματα άραγε?
Και οι 4 περιγράφουν το ίδιο γεγονός, απλά ο Ιωάννης προσθέτει και τη συνέχεια, δηλαδή την άφιξη κατόπιν ενημέρωσης και των μαθητών του Ιησού στον τάφο.
Ίσως να θεωρείς ως ψέμα των αριθμό των αγγέλων ένας? ή δύο? Εξαρτάται σε πόσες θέλησαν να εμφανιστούν άγγελοι, είναι και επουράνια πνεύματα, κάποιος που βλέπει τον έναν την ίδια στιγμή κάποιος μπορεί να δει τρεις και κάποιος κανέναν.
Ίσως πάλι να στέκεσαι στο ότι δεν αναφέρεται στο σκηνικό με τους αγγέλους Ο Ιωάννης, παρά μόνο στον κενό τάφο που είδε η Μαρία! και τι με αυτό? απλά το παρέλειψε. Όπως παρέλειψε και τη Σαλώμη, στο δε Λουκά που αναφέρεις αν πας λίγους στοίχους ποιο κάτω θα σου λυθεί η απορία!
Ίσως πάλι να έχεις την απορία γιατί δεν αναφέρονται ακριβώς τα ίδια και στα 4 Ευαγγέλια. Γιατί πολύ απλά γράφτηκαν από 4 διαφορετικούς ανθρώπους. ΄
Εγώ πάλι αναρωτιέμαι εάν αυτά είναι οι ατράνταχτες αντιφάσεις και αντιθέσεις των Ευαγγελίων!......... θα πρέπει εμείς οι Χριστιανοί όντως να προβληματιστούμε...

Αν εσύ όλα τα βλέπεις μια χαρά φίλε μου, δεν θέλω να είμαι αυτός που θα χαλάσω τη μακαριότητά σου.

Συνέχισε λοιπόν να τα βλέπεις έτσι...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Βοανεργές 5
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 04:01:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βοανεργές 5  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ακόμα, επειδή μια παρόμοια γηπεδική νοοτροπία παρατηρείται και στη δική σου συμμετοχή Βοανεργές 5, ενδεικτικά αυτής της συμπεριφοράς μπορεί να δει κανείς 2 μηνύματά σου που μεταφέρθηκαν στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ...
να έχεις υπόψη σου πως η μεταφορά αυτή των 2 μηνυμάτων σου αποτελεί μια ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ!


...άντε κάνε καμιά φούσκα με τη μύξα σου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βοανεργές 5
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 04:14:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βοανεργές 5  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

__________________________________________________________________

Ακόμα, επειδή μια παρόμοια γηπεδική νοοτροπία παρατηρείται και στη δική σου συμμετοχή Βοανεργές 5, ενδεικτικά αυτής της συμπεριφοράς μπορεί να δει κανείς 2 μηνύματά σου που μεταφέρθηκαν στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ...
να έχεις υπόψη σου πως η μεταφορά αυτή των 2 μηνυμάτων σου αποτελεί μια ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ!


...δηλαδή ...τί...;...απειλείς...;...φαντάζεσαι γηπεδικές συμπεριφορές...;...μήπως χάνεις αέρα από πίσω...;...πας καλά...;...επικοινωνείς...;...μην κάνεις το λάθος και απαντήσεις...διέγραψε το λογαριασμό μαλάκο...και κράτησε το εκεί...αλλιώς θα σου τινάξουμε στον αέρα το φορουμ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βοανεργές 5
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 04:28:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βοανεργές 5  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

____________________________________________________________________

Ακόμα, επειδή μια παρόμοια γηπεδική νοοτροπία παρατηρείται και στη δική σου συμμετοχή Βοανεργές 5, ενδεικτικά αυτής της συμπεριφοράς μπορεί να δει κανείς 2 μηνύματά σου που μεταφέρθηκαν στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ...
να έχεις υπόψη σου πως η μεταφορά αυτή των 2 μηνυμάτων σου αποτελεί μια ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ!


...ανέκδοτο λοιπόν...


...ήταν μια amalia...υποτιθέμενη...όχι η χάρη σου...μαλάκο...γόνος πλούσιας οικογένειας...η amalia...ποτέ δεν είχε μυαλό...ο πατέρας...προσπαθούσε με το εργοστάσιο αλλαντικών...κάποια στιγμή μεγάλωσε...και έδωσε στην amalia...τα ηνία...χωρίς να της έχει κατά βάθος εμπιστοσύνη...η amalia...προσπαθούσε να κάνει την υπέρβαση...τη σκέψη παραπάνω...γυάλιζε το μάτι της...παρατηρούσε τα μηχανήματα να δουλεύουν...γουρούνι έβαζαν...λουκάνικο έβγαινε...πέρασαν μέρες...μήνες...χρόνια...η amalia το παρατηρούσε...έτσι...αλλιώς...μέχρι τη στιγμή που έσκασε η ιδέα...πάει στον πατέρα της...και λέει...πατέρα...καλά τα είδα μέχρι τώρα...βάζουμε γουρούνι...και βγαίνει λουκάνικο...δεν υπάρχει μια μηχανή να βάζεις λουκάνικο...και να βγαίνει γουρούνι...;...ο πατέρας της amalia...κατάλαβε...σκυθρώπιασε...και απάντησε...ναι υπάρχει τέτοια μηχανή...είναι της μάνας σου το *****...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βοανεργές 5
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 04:43:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βοανεργές 5  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

_____________________________________________________________________

Ακόμα, επειδή μια παρόμοια γηπεδική νοοτροπία παρατηρείται και στη δική σου συμμετοχή Βοανεργές 5, ενδεικτικά αυτής της συμπεριφοράς μπορεί να δει κανείς 2 μηνύματά σου που μεταφέρθηκαν στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ...
να έχεις υπόψη σου πως η μεταφορά αυτή των 2 μηνυμάτων σου αποτελεί μια ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ!


Nα κινηθούν τα Χερουβείμ και οι Νεκροκεφαλές! θα ενημερωθείτε και με τηλεφωνική επικοινωνία! Τα Χερουβείμ προς τη Στερεά και οι Νεκροκεφαλές στην ευρύτερη περιοχή του Ν. Θεσσαλονίκης!
Όσον αφορά τις Νεκροκεφαλές: όχι πέτρα πάνω στη πέτρα να μην μείνει, αλλά ο ουρανός να κατέβει στη γη, θα παραμείνετε στο νομό και θα παίξετε άμυνα!

Κύριοι, τούτος ο καιρός είναι καιρός αγώνος και πάλης και πολέμου! Και όπου υπάρχει, αγώνας και πάλη και πόλεμος, εκεί νόμος δεν υπάρχει!

Time is coming fast! Prepare yourselves! The winner takes all!

O τρίτος τη τάξη, με το κωδικό όνομα Μπουρεβέστνιχ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βοανεργές 5
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 04:51:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βοανεργές 5  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


_____________________________________________________________________

Ακόμα, επειδή μια παρόμοια γηπεδική νοοτροπία παρατηρείται και στη δική σου συμμετοχή Βοανεργές 5, ενδεικτικά αυτής της συμπεριφοράς μπορεί να δει κανείς 2 μηνύματά σου που μεταφέρθηκαν στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ...
να έχεις υπόψη σου πως η μεταφορά αυτή των 2 μηνυμάτων σου αποτελεί μια ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ!


Οι συναντήσεις στη Νάουσα και Ξάνθη έγιναν με επιτυχία. Είμαστε αναγκασμένοι να εγκαταλείψουμε, την ιστοσελίδα των αιρετικών.

Η Χάρις του Ιησού Χριστού, να είναι μαζί σας.

ΕλπιδοφόροςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βοανεργές 5
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 04:55:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βοανεργές 5  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Nα κινηθούν τα Χερουβείμ και οι Νεκροκεφαλές! θα ενημερωθείτε και με τηλεφωνική επικοινωνία! Τα Χερουβείμ προς τη Στερεά και οι Νεκροκεφαλές στην ευρύτερη περιοχή του Ν. Θεσσαλονίκης!
Όσον αφορά τις Νεκροκεφαλές: όχι πέτρα πάνω στη πέτρα να μην μείνει, αλλά ο ουρανός να κατέβει στη γη, θα παραμείνετε στο νομό και θα παίξετε άμυνα!

Κύριοι, τούτος ο καιρός είναι καιρός αγώνος και πάλης και πολέμου! Και όπου υπάρχει, αγώνας και πάλη και πόλεμος, εκεί νόμος δεν υπάρχει!

Time is coming fast! Prepare yourselves! The winner takes all!

O τρίτος τη τάξη, με το κωδικό όνομα Μπουρεβέστνιχ.



το δρομο θα κρατησω
τα τουνελ θα γκρεμισω
διαταξτε διαταξτε
ΜΠΟΥΡΕΒΕΣΤΝΙΧΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βοανεργές 5
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 05:22:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βοανεργές 5  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χαιρε


ευροπαιος,

τρεχαγυρευε,


αγγελος,Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βοανεργές 5
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 05:34:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βοανεργές 5  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κιουσπα αμαλιαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 12:33:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και που να σφίξουν οι ζέστες.

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Aggelos91
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
139 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 16:43:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aggelos91  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω τι συμβαίνει αλλά Βοανεργές θα ήθελα να μιλήσουμε. Εάν θα το ήθελες και εσύ θα σε παρακαλούσα να πας στη διεύθυνση erosorthodoxias.googlepages.com να πας στην ονλινε επικοινωνία και επικοινώνησε μαζί μου σε παρακαλώ.

Μήπως ότι θαρρούμε βασίλεμα γλυκοχάραμα αυγής είναι πέρα Κι αντι να'ρθει μια νύχτα αξημέρωτη ξημερώνει μια αβράδυαστη μέρα!
Μήπως είν' ηαλήθεια στο θάνατο κιη ζωή μήπως κρύβει την πλάνη
ότιλέμε πωςζει μήπως πέθανε κιείναι αθάνατο ότι έχει πεθάνει
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 16:47:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Aggelos91
Δεν ξέρω τι συμβαίνει

Το τι συμβαίνει είναι φανερό. Κατά τη βάφτιση κάποιων, ο παπάς αντί για λάδι τους έβαλε φυτίνη...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aggelos91
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
139 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 16:50:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aggelos91  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να κάνω και μια άλλη ερώτηση για ποιες συναντήσεις μιλάει ο βοαεργές5 και τι μυστικά ονόματα και άλλα τέτοια εάν ξέρει κάποιος ας πει.

Μήπως ότι θαρρούμε βασίλεμα γλυκοχάραμα αυγής είναι πέρα Κι αντι να'ρθει μια νύχτα αξημέρωτη ξημερώνει μια αβράδυαστη μέρα!
Μήπως είν' ηαλήθεια στο θάνατο κιη ζωή μήπως κρύβει την πλάνη
ότιλέμε πωςζει μήπως πέθανε κιείναι αθάνατο ότι έχει πεθάνει
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 16:52:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για κοιτάξτε που ήρθε στη γη ο στρατός του χριστού και θα αρχίσει σε λίγο ο Αρμαγεδδών...


Επιτρέπουν και στα ψυχιατρικά νοσηλευτικά ιδρύματα στους τρόφιμους, να μπαίνουν στο ιντερνετ;;;

Περίεργο!!!

Ρε βόα... αυτός ο μπουρε... πώς τον λένε, είναι ο αρχάγγελος με τα ρούχα της δουλειάς;;;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ


Edited by - γιαπετ on 21/06/2008 16:57:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 17:10:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aggelos91

quote:
Θα ήθελα να κάνω και μια άλλη ερώτηση για ποιες συναντήσεις μιλάει ο βοαεργές5 και τι μυστικά ονόματα και άλλα τέτοια εάν ξέρει κάποιος ας πει.

Φίλε μου είναι προφανές ότι έγινε κάποια μεταγωγή απ' το τρελλάδικο της Νάουσας σ' αυτό της Ξάνθης.
Μπορεί να ξέφυγαν κάποιοι στο δρόμο, αλλά (αν κρίνω απ' το πλήθος της ομάδας που βρίσκεται εδώ στο φόρουμ, με ειδική αποστολή), τους περισσότερους τους ξαναπιάσανε...

Οι υπόλοιποι πρέπει να φύγουν, όπως λέει ο Βόας... διότι πήραν εντολή απ το υπερπέραν να αλλάξουν πλανητικό σύστημα.

Πάντως αν κάποιος βρεί καμμιά προσκλησούλα για την επόμενη συνάντηση, ενδιαφέρομαι για ζωντανή παρακολούθηση...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 19:12:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eγώ μυρίζομαι προβοκάτσια........
Εάν ο Βοανεργές 5, ήθελε να συμμετάσχει ως Χρσιστανόφιλος θα έπρεπε και να το δείξει, οι απειλές και οι ύβρεις είναι δείγμα αδυναμίας και απομόνωσης, επειδή από τα έστω και αυτά γραφόμενα ( και πριν τις ύβρεις και απειλές), δεν διαπίστωσα αδυναμία, θα πω ότι δεν έχουμε ανάγκη από τέτοιου είδους βοήθεια εμείς οι Χριστιανοί του foruum .......
και ούτε θα μας αμαυρώσει ο κάθε προβοκάτορας χμ. χμ. χμ.

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 19:25:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο λογαριασμός Βοανεργές 5 απενεργοποιήθηκε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aggelos91
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
139 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 22:36:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aggelos91  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου θα πω ότι ούτε εγώ ξέρω ποιες είναι οι θέσεις και τι υποστηρίζει ο Βοανεργές. Αυτό που ξέρω είναι ότι σε καμία ερίπτωση ένας χριστιανός (δεν λέω ένας άγιος) ένας χριστιανός που αγωνίζεται να ζήσει την εν Χριστώ Ζωή ειλικρινά κι συνειδητά δεν θα έβριζε τους συνανθρώπους του σε καμία περίπτωση. Για τον βοανεργές δεν θα ήθελα να εκφέρω άποψη γιατί δεν τον ξέρω αλλά σε κάθε περίπτωση δεν θεωρώ σωστή μια τέτοια συμπεριφορά. Και επειδή δεν τον ξέρω ζήτησα να του μιλήσω και για κάποιους άλλους λόγους. Αγαπητέ μου ευρωπαίε λες ότι οι ύβρεις είναι αδυναμία θ ήθελα να σου πω κάτι και πάρε το σαν Χριστιανική συμβουλή. Σε κάποιο μήνυμα σου στο πρόσφατο παρελθόν είχες και εσύ υβρίσει κάποιον με κάποιους χαρακτηρισμούς. Στο λέω προς έλεγχο του εαυτό σου. Για να δεις και εσύ τα ελλατώματα σου και να προσπαθείς να τα διορθώσεις. Ή πολλές φορές το ύφος σου δεν είναι απλά ειρωνικό αλλά πολύ σαρκαστικό και κατά τν ταπεινή μου άποψη ένας χριστιανός θα πρέπει να μιλάει με ευγένεια στους άλλους και όταν θέλει να τους ελέγξει ή να τους διορθώσει να το κάνει με όμορφο τρόπο. Πολλές φορές το ύφος χρειάζεται αν είναι έτονο αλλά πο΄τε υβριστικό. Σκέψου τους αγίους και τον ίδιο τον Χριστό ακόμα πως αντέδρασε όταν τον ραπίσανε και τον υβρίσανε? Κράτησε κακία στους σταυρωτές Του? Ίσα -ίσα και για αυτούς σταυρώθηκε. Σκέψου και έναν σύγχρονο γέροντα της Ορθοδοξίας τον Παΐσιο με τι αγάπη συμπεριφερότανε στους ανθρώπους? Θα επανέλθω στο θέμα σε λίγο Ευρωπαίε για να σου πω και κάτι άλλο. Όσον αφορά πάλι τον Βοανεργές θα ήθελα να πω και κάτι άλλο. Είπε κάποια στιγμή χαίε Ευρωπαίε, χαίρε Άγγελε χαίρε και σε κάποιον άλλον που δεν θυμάμαι. Και βέβαια θα ήθελα να χαίρομαι εν Χριστώ. Αλλά. Ο Βοανεργές το είπε σαν επευφημία λόγω των Ορθόδοξων Χριστιανικών μας πεποιθήσεων. Αυτό που θα ήθελα να πω χωρίς να υποννοώ αλλά το θέτω ως μια πιθανότητα. Χωρίς να θέλω να προσβάλλω. Τα λέω όλα αυτά για να ξεκαθαρίσω την θέση μου. Μια φορά τον Απόστολο Παύλο τον επευφημούσε ένας δαίμονας μέσω ενός ανθρώπου που είχε δαιμονιστεί. Τ ο ίδιο έκανε και ένας άλλος δαιμονισμένος στον άγιον Νεκτάριο όταν πήγε για πρώτη φορά στην Αίγινα και έλεγε ο δαιμονισμένος είναι άγιος αυτός είναι άγιος ήρθε άγιος στο νησί μας. Και στις δύοπεριπτώσεις ο Απόστολος Παύλος και ο Άγιος Νεκτάριος απαγόρευσαν στα δαιμόνια να μιλάνε και τους θεραπεύσανε. Γιατί τους εμποδίσανε? Ρητορικώς ερώτω και απαντώ (συμπαθάτε με αλλά μου αρέσει να το λέω αυτό). Γιατί αν και τα δαιμόνια λέγανε την αλήθεια και έλεγαν κάτι "καλό" το κάνανε με δόλιο τρόπο γιατί κάτι θα ήθελαν να πετύχουν κακ΄για τους ανθρώπους που τους ακούγανε. Ελπίζω να καταλάβατε τι θέλω να πω. Προς Θεού σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι ο Βοανεργές είναι δαιμονισμένος αλλά εννοώ ότι ίσως και αυτός για κάποιο δόλιο δικό του σκοπό να θέλει να πετύχει κάτι ή να θέλει να δείξει ότι είμαστε όμοιοι με αυτόν. Τέλος για τον Βοανεργές. Αδελφέ μου Ευρωπαίε για αυτό που σου έλεγα πριν. Ο Ίδιος ο Κύριος δεν είπε ότι θα πρέπει να κοιτάμε το δοκό που έχουμε εμείς στο μάτι μας και όχι το αγκαθάκι το αδελφού μας. Αυτά τα λέω προς ωφέλειαν δικιάν σου ευρωπαίε αν νομίζεις ότι σε πρσβάλλω σου ζητάω συγγνώμη εκ των προτέρων. Και σου ζητάω και εσύ αν βλέπεις κάποιο ελάττωμα σε εμ΄να να μου το λές για να αγωνιστώ να το διορθώσω. Εννοείται ότι δεν θεωρώ τον εαυτό μου καλύτερο από εσένα ίσως να είσαι πο΄λλές φορές καλύτεος και ανώτερος από εμένα. Το ίδιο ακριβώς θα ζητούσα και από τους "συμφορουμίτες" εδώ αν βλέπουν κάτι που δεν τους αρέσει σε εμένα και το θεωρούν κακό και ελάττωμα να μου το λένε για να διορθωθώ. Σε καμία περίπτωση όμως ότι και να πείτε δεν θα αλλάξω την πίστη μου και θα απομακρυνθώ από την Ορθόδοξη Χριστιανική εκκλησία.

Μήπως ότι θαρρούμε βασίλεμα γλυκοχάραμα αυγής είναι πέρα Κι αντι να'ρθει μια νύχτα αξημέρωτη ξημερώνει μια αβράδυαστη μέρα!
Μήπως είν' ηαλήθεια στο θάνατο κιη ζωή μήπως κρύβει την πλάνη
ότιλέμε πωςζει μήπως πέθανε κιείναι αθάνατο ότι έχει πεθάνει
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 23:50:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λυπάμαι που λόγω φοβερής έλλειψης χρόνου δεν μπορώ να πω αυτά που θέλω όπως θα ήθελα.
Ωστόσο, ποτέ μου δεν έχω βρίσει στο forum, πλην μιας φοράς που στο κάτω κάτω είναι μια συνηθισμένη λέξη, Σίγουρα κανείς δεν είναι "ό" ενάρετος, από κει και έπειτα ο χλευασμός έχει όρια που ποτέ δεν τα έχω περάσει. Ο σαρκασμός μου και η ειρωνεία είναι στο παιχνίδι και θα τα χρησιμοποιώ κατά το δοκούν.
Ο Βοανεργές, εάν θέλει να προσφέρει να το κάνει όπως όλοι μας, ο τρόπος που επέλεξε είναι λάθος και μόνο ως προβοκατόρικος μπορεί να ληφθεί.
Δε χάρηκα με αυτά που είπε, εάν θέλει να χαρώ ας επιστρέψει προσφέροντας.

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 00:15:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρομαι ιδιαίτερα και συγχαίρω , τόσο τον φίλο Aggelos91 όσο και τον europaios2, οι οποίοι με τα μηνύματά τους διαχώρισαν τη θέση τους και καταδίκασαν την απαράδεκτη και υβριστική συμπεριφορά του Βοανεργές 5 στο Forum , ο οποίος με την στάση του όχι μόνο δεν υποστηρίζει , αλλά αντιθέτως διασύρει και βλάπτει τον Χριστιανισμό .
Περιμένω ανάλογες ενέργειες και από τους υπόλοιπους .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aggelos91
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
139 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 00:17:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aggelos91  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για αυτή τη μια φορά μίλησα και εγώ ευρωπαίε και να με συγχωρείς αν σεσταναχώρεσα ή σε προσέβαλα αλλάσου είπα για ποιους λόγους το ανέφερα. Το ότι είναι συνηθισμένη λέξη δεν παύει να μην είναι βρισιά. Όσον αφορά τον σαρκασμό και την ειρωνεία επιλογή σου είναι να την χρησιμοποιείεις αλλά σου είπα την άποψή μου. Αν το κανένας δεν είναι "ο" ενάρετος πήγαινε σε εμένα να σου πω ότι όπως σου είπα πρι δεν θεωρώ τον εαυτό μου ενάρετο. Απλώς όταν κάποιος έχει μια τ΄δε συμπεριφορά (δεν μιλάω για εσένα Ευρωπαίε) γίνεται αιτία να δυσφημισθεί το όνομα του Χριστού.


τοις εθνέσι

Μήπως ότι θαρρούμε βασίλεμα γλυκοχάραμα αυγής είναι πέρα Κι αντι να'ρθει μια νύχτα αξημέρωτη ξημερώνει μια αβράδυαστη μέρα!
Μήπως είν' ηαλήθεια στο θάνατο κιη ζωή μήπως κρύβει την πλάνη
ότιλέμε πωςζει μήπως πέθανε κιείναι αθάνατο ότι έχει πεθάνει
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 00:39:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2 Απεστάλη: 15/06/2008, 19:39:33
Mε αυτά που γράφεις απλά δικαιώνεις τον Βοανεργές 5

europaios2 Απεστάλη: 18/06/2008, 23:04:00
Βοανεργές 5:...κι εδώ έχεις δίκιο

europaios2 Απεστάλη: 19/06/2008, 00:36:10
Βοανεργές 5:...

*****************************
europaios2 Απεστάλη: 21/06/2008, 19:12:52
Eγώ μυρίζομαι προβοκάτσια........

europaios2 Απεστάλη: 21/06/2008, 23:50:03
Ο Βοανεργές, εάν θέλει να προσφέρει να το κάνει όπως όλοι μας, ο τρόπος που επέλεξε είναι λάθος και μόνο ως προβοκατόρικος μπορεί να ληφθεί.

Όταν οι χειροκροτητές της χυδαιότητας γίνονται όψιμοι επικριτές της...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 00:39:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμένα πάντως Aggelos91 με συγκίνησες.
Γίνεται αυτό πότε πότε, όταν μιλάει η καρδιά...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aggelos91
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
139 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 01:12:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aggelos91  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμαλία ίσως να μην σου αρέσει και να μην συμφωνείς με αυτό αλλά μίλησε η καρδιά ενός Χριστιανού που αγωνίζεται να ζήσει την εν Χριστώ ζωή. Ξέρεις οι Χριστιανοί δεν είναι όπως τους φαντάζονται πολλές φορές μερικοί επειδή βλέπουν κακά παραδείγματα. Δεν μιλάω για αγίους μιλάω για αγωνιζόμενους χριστιανούς. Ξέρεις ο Θεός θέλησε και γνωρίζω πολλούς τέτοιους και δόξα τω Θεώ και αυτο που έχω να πω είναι ότι είναι ωραίοι άνθρωποι (δεν εννοώ στην εμφάνιση). Το κυριότερο είναι ότι είναι χαρούμενοι. Γιατί? Γιατί αντλούν την χαρά τους από την Πηγή της Χαράς. Να 'στε καλά όλοι και ο Θεός μαζί σας.

Μήπως ότι θαρρούμε βασίλεμα γλυκοχάραμα αυγής είναι πέρα Κι αντι να'ρθει μια νύχτα αξημέρωτη ξημερώνει μια αβράδυαστη μέρα!
Μήπως είν' ηαλήθεια στο θάνατο κιη ζωή μήπως κρύβει την πλάνη
ότιλέμε πωςζει μήπως πέθανε κιείναι αθάνατο ότι έχει πεθάνει
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 01:14:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Aggelos91, μια και πιστεύω ότι αυτή η εκ βαθέων τοποθέτησή σου ήταν ειλικρινής, παρ' όλο που κι εσύ έχεις προσπαθήσει να "ελαφρύνεις" αντίθετες απόψεις, κάτι που συμφωνώ ότι είναι μέσα στο διάλογο, όταν δεν κρύβει προσπάθεια μείωσης του συνομιλητή.
Χωρίς να με παρεξηγήσεις θά ήθελα να παρατηρήσω κάτι, απ' τη δική μου σκοπιά βέβαια.

Δείχνεις πρόθυμος ν' αλλάξεις οτιδήποτε στον εαυτό σου (να προσπαθήσεις τουλάχιστον), με την προϋπόθεση να "δεις" ότι είναι λάθος. Επίσης θέλω να πιστεύω ότι ο καθένας μας προσπαθεί με τον τρόπο του, να γίνει καλλίτερος άνθρωπος και βασική προϋπόθεση είναι να ακούει και να σκέφτεται.

Μ' αυτόν τον τρόπο, παγιώνει μέσα του πράγματα διασταυρωμένα και αυτό είναι το κέρδος που έχει οποιοσδήποτε απ' την επικοινωνία του με άλλους ανθρώπους, αφού έτσι διαμορφώνει ισχυρή άποψη.

Η ερώτησή μου είναι η εξής:
Λες ότι το μόνο που δεν θα αλλάξει, ότι κι αν σου πει κάποιος, είναι η πίστη σου στην εκκλησία (δεν αναφέρθηκες στη θρησκεία, αλλά στην εκκλησία, στο κέντρο αποφάσεων).

Πάνω σ' αυτό το θέμα δεν "ακούς" τίποτε ή έχεις τέτοιες αποδείξεις για την αλήθεια της, που την καθιστούν αδιαμφισβήτητη στο μυαλό σου;;

θα μ' ενδιέφερε ν' ακούσω την άποψή σου πάνω σ' αυτό.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 01:26:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Όταν οι χειροκροτητές της χυδαιότητας γίνονται όψιμοι επικριτές της...

Δε σε παίρνει...χμ.χμ.χμ....... ήθελες ανώδυνη επιστροφή μετά βαΐων και κλάδων, αλλά δεν τα κατάφερες...... χμ.χμ.χμ..... η ρετσινία σου σε αυτό το forum θα σε ακολουθεί! για πάντα!.........ότι και να σκαρφιστείς.......... χμ. χμ. χμ.χ

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"

Edited by - europaios2 on 22/06/2008 01:37:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 01:34:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Η ερώτησή μου είναι η εξής:
Λες ότι το μόνο που δεν θα αλλάξει, ότι κι αν σου πει κάποιος, είναι η πίστη σου στην εκκλησία (δεν αναφέρθηκες στη θρησκεία, αλλά στην εκκλησία, στο κέντρο αποφάσεων).

Πάνω σ' αυτό το θέμα δεν "ακούς" τίποτε ή έχεις τέτοιες αποδείξεις για την αλήθεια της, που την καθιστούν αδιαμφισβήτητη στο μυαλό σου;;

θα μ' ενδιέφερε ν' ακούσω την άποψή σου πάνω σ' αυτό


Συγνώμη για την παρέμβαση αλλά η απάντηση σε αυτό το ερώτημα είναι πολύ απλή, για τους ίδιους ακριβούς λόγους που εσύ έχεις τις αποδείξεις για το ψέμα της και την αμφισβήτησή της στο μυαλό σου, για τους ίδιους λόγους εμείς οι Χριστιανοί έχουμε την απόδειξη για την αληθεία της που την κάνουν αδιαμφισβήτητη στο μυαλό μας.
Οπότε θα ήταν ποιο χρηστό να ρωτήσεις πρώτα τον εαυτό σου!,

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 02:06:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευρωπαίε, μερικές φορές είναι καλλίτερα να αφήνουμε να απαντά αυτός στον οποίο απευθύνεται η ερώτηση.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy