ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΟΣ ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
veritas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2009, 12:17:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους veritas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

pyramid:
Στα διάφορα συστήματα μάγος είναι ένας υψηλός βαθμός και δεν εννοεί κανείς αυτούς που μιλάνε για σταυροδρόμια, κόκκαλα, τρίχες, λάδια, ξύδια και τα συναφή.

Αυτό για τα σταυροδρόμια πολύ αβασάνιστα το απορρίπτεις pyramid. Το λες εκ πείρας, η τσουβαλοποιείς τα πάντα;
Μιλάμε για μια δοξασία που υπάρχει στην Αρχαία Ελλάδα, Ρώμη, Γαλατία, Βρετανία, Κίνα, Αίγυπτο, Αφρική, Ν. Αμερική και αλλού. Είναι πολύ εύκολο να θεωρούμε έτσι αβίαστα, όλους τους προγόνους μας ηλιθίους δεισιδαίμονες; Ξέρεις τηνιστορία του τραγουδιστή των blues Robert Johnson;

Φίλε Τρεχαγύρευε οι επικλητές είναι πολλές φορές μόνοι ως επιλογή τους. Δεν μπορεί να είναι κάποιος τόσο ανόητος ώστε να κάνει LBRP π.χ (με τις γνωστές παράπλευρες προσκολήσεις) και το παιδάκι του να κοιμάται παραπέρα. Είναι θέμα προσωπικών επιλογών του καθενός. Τελετουργική μαγεία και οικογένεια δύσκολα μπορεί να συνυπάρξουν.

Edited by - veritas on 20/05/2009 12:32:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2009, 16:43:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
veritas

Ξέρεις κανέναν άνθρωπο που θα σου απαντήσει «τσουβαλοποιώ τα πάντα»? εγώ δεν ξέρω. Από την στιγμή που έχεις αποφασίσει ότι απορρίπτω κάτι και μάλιστα αβασάνιστα, γιατί βάζεις ερωτηματικό στο τέλος των προτάσεών σου που σχετίζονται με τα «απόρριψη- αβασάνιστα»?

Δεν βλέπω καμία άλλη ερώτηση στην τοποθέτησή σου εκτός από το θέμα «Robert Johnson» και η απάντηση είναι «όχι δεν ξέρω την ιστορία. Εάν έχεις την διάθεση και τον χρόνο θα ήθελα να την ακούσω από εσένα»


Edited by - pyramid on 20/05/2009 16:45:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

veritas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2009, 18:08:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους veritas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λέγεται ρητορική ερώτηση. Το όνομα googlαρέτο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2009, 18:59:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α! ώστε ρητορική ερώτηση!

Κι αυτό είναι «Το δίχτυ» με την Σωτηρία Λεονάρδου
http://www.youtube.com/watch?v=4H4_jMH5cPE&feature=related

Δεν έχω χρόνο μάτια μου για googlάρισμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

veritas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2009, 00:01:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους veritas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ για το τραγουδάκι και το link pyramid.
Λοιπόν... ο Robert Johnson

ήταν ένας από τους μεγαλύτερους δεξιοτέχνες της κιθάρας, των προπολεμικών blues στον Αμερικανικό Νότο. Σύμφωνα με τον θρύλο και τα λεγόμενα του ιδίου, πήγε σε ένα σταυροδρόμι και έκανε επίκληση στον Loa Papa-Legba. Μετά από λίγο έκανε την εμφάνιση του ένας ψηλός μαύρος άντρας, ο οποίος πήρε την κιθάρα από τα χέρια του Johnson, την κούρδισε και του την ξαναέδωσε. Τι είναι αλήθεια και τι όχι φυσικά δεν ξέρουμε, αλλά ο Johnson εξελίχθηκε σε έναν από τους μεγαλύτερους κιθαρίστες της εποχής τους.
Ο θάνατος του ήταν εξίσου περίεργος. Βρέθηκε πεθαμένος σε ένα σταυροδρόμι μην έχοντας ορατά σημάδια πάνω του και γι' αυτό θεωρήθηκε θύμα δηλητηρίασης. Ούτε καν σήμερα δεν μπορεί να διαπιστωθεί από τι πέθανε, μιας και υπάρχουν τρείς διαφορετικές ταφόπλακες με το όνομά του. Ήταν μόλις 27 ετών.
Αυτά λοιπόν τα εγκυκλοπαιδικά... Τώρα όσον αφορά τον Papa-Legba, η σφραγίδα του στην santeria είναι αυτή:

Εκατοντάδες χιλιόμετρα μακριά, στη μεσαιωνική Ευρώπη, γράφηκε το Grimorium Verum. Δίνει για σφραγίδα του πνεύματος Frucissiere την εξής σφραγίδα:

Βλέπεις κάποια ομοιότητα;

Θες κι άλλο παράδειγμα;
Πρόεδρος Μάρμπας από την Goetia:

και Loa Ίμπο από τη σαντερία:

Τι λες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2009, 17:21:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ για τον χρόνο που διέθεσες σχετικά με την ιστορία, είναι ενδιαφέρουσα.
Ώστε τα πνεύματα διαθέτουν ίδιο χρώμα δέρματος με τον επικλητή……άρα εγώ θα έβλεπα έναν λευκό άντρα ή μήπως γυναίκα?

Μου αρέσει η λέξη santeria, μου φέρνει στο νου μουσική. Μου είχαν φέρει κάποια πράγματα από ένα κατάστημα στην Ισπανία που είχε αυτό ακριβώς το όνομα.

Λέω ότι βεβαίως υπάρχουν ομοιότητες ανάμεσα στις μεθόδους χωρίς αυτό να σημαίνει υποχρεωτικά ότι η μια αντέγραψε την άλλη. Επίσης λέω ότι από την στιγμή που υπάρχουν σίγουρα εξυπηρετούν την πορεία κάποιων ανθρώπων και σίγουρα καμία δεν έχει το μονοπώλιο του ορθού δρόμου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2009, 10:28:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Urban Legend: Robert Johnson-Στο σταυροδρόμι του διαβόλου

http://www.youtube.com/watch?v=AZlHbOKDthYΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2009, 03:29:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενα μάγοπουλο δεν συγχωρεί και δεν απολογείται ποτέ, και για τίποτα.....
ας το σκεφτούμε λίγο .. (καλά μου εσώπουλα)

.... γίνεται ποτέ να θεώρησε μια (forces of nature) της δύναμη της Φύσης ... και κάθεσαι να συγχωρείς ή να απολογείσαι

Γιώργος
ούπς.... σόρρυ για τον Σεισμό ή το Τσουνάμι .... oh Dear..!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zer0c
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 04:40:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zer0c  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μάγος είναι αυτός που κατέχει τη γνώση και τους τρόπους της έμπρακτης χρήσης της. Που γνωρίζει τα μυστικά της φύσης, με οτιδήποτε ορατό ή αόρατο αυτή περικλύει. Που ξέρει να διαβάζει τα λόγια τα γραμμένα σε βιβλία, αλλά και στα μάτια των άλλων, αλλά και στα πέταλα των λουλουδιών. Που βλέπει όλο το σύμπαν μέσα σε ένα σπυρί ρυζιού. Που μπορεί να μετατρέψει το άχυρο σε χρυσό, και που πάνω από όλα μπορεί να κάνει το μίσος αγάπη, την οργή γαλήνη, την ασχήμια ομορφιά.

αυτή...που τα κατάφερε!


πραγματίκα amalia πιστεύω πως εχεις πιασει το νοημα
επισης πιστευω πως ΜΑΓΟΙ/ΜΑΓΙΣΕΣ μπορουν να χαρακτηριστουν πολλοι λιγοι ανθρωποι στον κοσμο και φησυκα θα εχουνε αποκομοισει γνωσεις περα απο την εμπρακτη ασκηση της τεχνης "Τρίτο Μάτι,Αστρικη προβολη,Δημιουργια ενεργειακης ασπηδας γηρω απο την αυρα,μεταβολη της αυρας τους,συνχρονησμως ολων των chakra -τα οποια θα ειναι ολα ανοιχτα να στροβιλιζουν σαν τρελα-," και αλλες τεχνικες βελτιωσης των ικανοτητων της ΨΥΧΗΣ και του ΝΟΥ που εγω προφανως δεν εχω καν ακουστα
Γενικα πιστευω πως δεν φτανει μονο η εμπρακτη γνωση ή η αναγνωση Γριμοριων σε γλωσσες που δν μπωρεις να ξερεις καν τη ψελνεις -γτ ειναι γνωστο πως κικλοφορουσαν αντιτιπα δηθεν σολομονικης που στην ουσια κανανε επικλισεις δεμονων "ενω ο ασκουμενος απλα δωκιμαζε ενα ξορκι προστασιας"-
Κοινος Για Μενα
Ενας μαγος θα μπωρουσε να κλησει καθε τοπικ σε αφτο το φορουμ με ενα μονο ποστ του και οι απαντισεις του θα ηταν τοσο μεθηστικες που ολοι θα καταλαβεναν πως κατεχει πραγματικα αποκριφες γνωσεις για πραγματα που δεν θα ειμασταν σιγουροι κατα ποσο θα μπορουσαμε να σιλλαβουμε κ κατα ποσο θα θελαμε να ενημεροθουμε για αυτα πρεπει να εισαι ετοιμος να απωδεχτεις τοσο μεγαλες αληθειες για την πραγματικοτητα που ανοιγετε μπροστα σου...
για μενα η μαγεια στην μορφη που της εχει δωθει στα βιβλια που κυκλοφορουν απο δω και απο κει δν αξιζει ασκησεως παρα μονο ενημερωτηκα για να φτασουμε ενα βημα πιο κοντα στην αληθεια
Γιαυτο και θεωρω πως ειναι πολυ λιγοι οι μαγοι στον κοσμο μας
και φησυκα κανεις τους δεν θα ειχε κινιτρο να αναφερει τιποτα απο ολα αυτα σε ενα board σαν αυτο εδω
Ελπήζω να σας προβληματησα λιγουλακι και περιμενω απαντησεις σας για να προβληματηστω και εγω με αυτες Ή ισως να ενημεροθω απο αυτεςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 17:21:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είναι τόσο σύνθετα τα πράγματα.
Ένα pointer που μπορώ να σου δώσω είναι οτι η μαγεία έχει να κάνει ελάχιστα(μάλλον καθόλου) με τα εξω και πολλά(ή μάλλον όλα) με τα εσω.
Θα μου πεις σε φώτισα τώρα.
Οι περισσότεροι μάγοι δεν έχουν αναπτύξει αυτές τις δυνάμεις. Οι πιο σπουδαίοι, περισσότερο αυτοί οι ίδιοι που έγραψαν τα βιβλία in the first place, είναι που είχαν κάποιες "δυνάμεις"..

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2009, 01:23:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O ΜΑΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΕΝΑΣ ΡΕΑΛΙΣΤΗΣ.

Είναι ή πρώτη πρόταση στο θέμα


quote:
Ενας μαγος θα μπωρουσε να κλησει καθε τοπικ σε αφτο το φορουμ με ενα μονο ποστ του και οι απαντισεις του θα ηταν τοσο μεθηστικες που ολοι θα καταλαβεναν πως κατεχει πραγματικα αποκριφες γνωσεις για πραγματα που δεν θα ειμασταν σιγουροι κατα ποσο θα μπορουσαμε να σιλλαβουμε κ κατα ποσο θα θελαμε να ενημεροθουμε για αυτα πρεπει να εισαι ετοιμος να απωδεχτεις τοσο μεγαλες αληθειες για την πραγματικοτητα που ανοιγετε μπροστα σου...


Μου άρεσε αυτό … ας το δούμε από κοντά … shall we ..?

Ωραία λοιπόν….. υποθετικά …. πως θα προσπαθούσαμε να κλείσουμε κάθε τόπικ …

Συμφώνα με τις (όχι και τόσο απόκρυφες) γνώσεις μου στην ανθρώπινη συμπεριφορά και current affairs , θα χρειαζόμουν κάτι που θα αποτελούσε κοινό παρονομαστή σε όλα τα τόπικ και αρκετοί ίσως να το έχουν ανάγκη ,
Κάτι στο όποιο αυτοί που άνοιξαν τα τόπικ (γιατί αυτοί μπορούν και να το κλείσουν ) θα έδιναν την ίδια σχεδόν σημασία .. αλλά συγχρόνως θα τους έδινε το μεθυστικό … χμ.. κάτι σαν « πω,πω .. δικέ μου δεν το πιστεύω …ότι …»


Ένας μάγος δεν δίνει απαντήσεις (αυτό είναι άλλων δουλειά για (ΙΕΡΕΙΣ,ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΕΣ,ΙΕΡΟΦΑΝΤΕΣ,ΜΥΣΤΙΚΙΣΤΕΣ, ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ, και ΕΜΠΟΡΟΙ)
Αλλά … δίνει ή δημιουργεί επιλογές

Είναι οι επιλογές μας που μας προσδιορίζουν (και καταλήγουν αποτυχίες ή – μεθυστικές - επιτυχίες)

και απαντήσεις να παίρναμε για κάτι …. απλά δεν θα τις πιστεύαμε ή θα τις αγνοούσαμε γιατί δεν συμφωνεί με την αισθητική μας ή το μιμιδιο μας…


Για να πετύχω ίσως όμως θα πρέπει να επικαλεστώ έναν μεγάλο και αρχαίο Δαίμονα .. που έχει προκαλέσει πρόσφατα μεγάλα προβλήματα σε ολόκληρο τον πλανήτη , προκαλώντας μεγάλη δυστυχία … αλλά ταυτόχρονα έχει δώσει τεράστια δύναμη σε κάποια χέρια που ξέρουν να τον ελέγχουν .. και όλοι σας τον γνωρίζετε

Με ένα μόνο post …. λοιπόν..

«Καλησπέρα σας….
…σας προσφέρουμε 5000 Ευρώ για να κλείσετε το τόπικ σας»

Γιώργος
Είναι πολλά τα λεφτά Αρη

το τελετουργικό απαιτεί να ανοιξεται το volume του Ηχου στο PC... και να κανεται κλικ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2009, 08:07:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για να πετύχω ίσως όμως θα πρέπει να επικαλεστώ έναν μεγάλο και αρχαίο Δαίμονα .. που έχει προκαλέσει πρόσφατα μεγάλα προβλήματα σε ολόκληρο τον πλανήτη , προκαλώντας μεγάλη δυστυχία … αλλά ταυτόχρονα έχει δώσει τεράστια δύναμη σε κάποια χέρια που ξέρουν να τον ελέγχουν .. και όλοι σας τον γνωρίζετε

Φίλε Γιώργο, από την περιγραφή που δίνεις ο νους μου πάει σε κάποιο συγκεκριμένο πολιτικό. [D]
Δεν θα τον κατονομάσω όμως διότι αφενός δεν θέλω να σπιλώνω υπολήψεις κι αφετέρου επειδή φοβάμαι και να ξεστομίσω το όνομα του...




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mi_Ki
Μέλος 2ης Βαθμίδας


257 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2009, 15:10:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mi_Ki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τον μαμωνα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelic Dragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2009, 13:16:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelic Dragon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους, δυστιχώς τώρα κατάφερα μετα απο πολυ καιρο παλι να μπώ στο forum, κολλάει ελεινα οποτε τώρα είδα τη συζήτηση αυτή και είπα να καταθεσω κι εγω τι γνώμη μου εστω και αργα!

Μαγος δεν είναι σύγουρα ο Geoge Lucas αυτο απλός είχε μια ιδέα που την πάσαρε σε καποιους και μετα ανέλαβαν οι μανατζερ, το παιχνιδι του πως θα πουλήσω το προιόν μου καλήτερα, και πιστεψτε με αυτο ακρηβώς ειναι εκπαιδευμένοι να κανουν. Γιατι αν το πάρουμε έτσι και οι ταχυδακτηλουργοι που αυτοαποκαλουνται μάγοι απο τα παλια χρονια μεχρι σήμερα τι είναι...

Μαγος ειναι αυτός που θα γνωρίσει τον εσώτερο εαυτό, υποσυνιδυτο, θεο ή δαιμονά του, ώστε να γνωρίσει παράλληλα το πραγματικό νόημα της ύπαρξής του και της πραγματικής θελησης του. Απο εκει και πέρα θα έχει γίνει ένας ολοκληρωμένος ανθρωπος που με την καθοδήγηση του εσώτερου εαυτού του(ή κατι απο τα παραπανω οτι θεωρει ο καθενας οτι υπάρχει μεσα του) και τη δύναμη της θέλησης του και της πίστης του, οτι εύχεται θα πραγματοποιήται. Η πίστη στο οτι μπορεί έχει μεγάλη σημασία χωρις την κατάλληλη και σε ενταση πίστη ο μάγος πιθανόν δεν θα καταφέρει αυτό που είχε στο νού του και οι συνέπειες μπορει να είναι εως και επικινδινες. Να προσέχει λοίπόν την πίστη του και να μην αυταπατάται οτι πιστευει λόγο της μεγάλης θέλησής του!
Κυρίως μπορει να αισθάνεται τα αόρατα νήματα που κινούν την πραγματηκότητα, μπορει να πιάνει όποιο θέλει και να αλλάζει αυτό που θα γινόταν συμφωνα με τις πιθανότητες που υπάρχουν(απο κάποια παράλληλη διάσταση λεω εγω).
Όσο αναφορά την ηθική εξαρτάται απο το Θεο ή θεούς ή μαγικό συστημα που ακολουθεί που θα του υπαγορεύσουν μεχρι που μπορεί να φτάσει. Με αυτο δεν γίνεται απαραίτητα δουλος γιατι και πάλι θα μπορεί να επιλέξει ο ίδιος τι θα ακολουθήσει.
Και όταν θα έχει επιλέξει και θα εργάζεται συστηματικά με τα διάφορα εργαλεία(είτε αυτά ειναι το ραβδι, το μαχαίρι της τεχνη κ.λ.π., είτε ο διαλογισμός, είτε οι γητειές με τα διάφορα ξόρκια και φίλτρα), αυτό που θα δίνει στο σύμπαν, στην ενέργεια, θεό ή θεους του θα του επιστρέφεται πίσω. Αυτό είναι μαγεία και αυτά κανει ένας μάγος ή μάγισσα! Ειτε η επιθυμία του είναι να βλάψει, ή να μπορεί να ελέγχει τα στοιεία της φύσης για καλο ή κακο, ή για να θεραπεύσει ανθρώπους, ή να φτάσει στη Θέωση, ή για να υλοποιήσει καθε έιδους σκέψη του και φαντασία του στην πραγματηκότητα ή σαν σκεπτομορφή.

Η δική μου ερώτηση είναι τι γύνεται με τους ανθρώπους που ενώ δεν έχουν ιδέα απο μαγεία και συνεπώς δεν εχουν ασκήσει κανενός έιδους ψυχική ή νοητηκή διεργασία, ενας ανθρωπος που δεν έχει τα υπαρξιακά ερωτήματα που έχουμε εμείς εδω. Ενας τετοιος ανθρωπος γυναίκα ή αντρας, νευριάζει και κατι που του/της έκαναν και εύχεται κατι, ενα μικρό κακο ας πουμε για να παθει ο άλλος(απο το πίο απλο να σπάσει το πόδι του ή και και ποια αρρώστεια) και γίνεται. Ή καποιος/α που ανακαλήπτει οτι έχει ένα χάρισμα, μπορεί να κινεί αντικείμενα με το μυαλό λεω εγω τώρα, αυτός θεωρείται μάγος?Γιατι νομίζω στο Μεσαίωνα μαγο θα τον έλεγαν! Εμεις σημερα νομίζω πως όχι.?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mi_Ki
Μέλος 2ης Βαθμίδας


257 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2009, 00:03:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mi_Ki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μαγος ειναι αυτος που μπορει να κανει οτι θελει!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2009, 00:50:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mάγος είναι αυτός! που με το ραβδί του κάνει τον άλλον κουκουβάγια!....ή νάνο!! και ανεβαίνει στη σκούπα και πάει βόλτα στα δάση!...για να βρει νύχια από νυχτερίδες και στα ποτάμια! για να πιάσει τα τσίσα του αλιγάτορα και να φτιάξει κρέμα!

....αφού βάλει μέσα βατόμουρα που τα μάζεψε στα βάθη ενός ηφαιστείου!....που τα είχε ρίξει εκεί ένας πελαργός.....που τα είχε βάλει στο στόμα του γιατί τα πήγαινε στην καλή του, για να της κάνει εντύπωση και να αποσπάσει το πολυπόθητο ναι!....αλλά φταρνίστηκε ακριβώς από πάνω από το ηφαίστειο και αυτά έπεσαν στην κοίτη του........και μόλις πάρει αυτή την κρέμα στέλνει κάτι περίεργα πλάσματα με μικρή ουρά! άσχημα και κακά!....που είναι αόρατα!!! κρυφά τη νύχτα και αλείφουν το πόδι του γαιδάρου του γείτονα ......

και αυτός κουτσαίνει!!! και ο ιδιοκτήτης του τρέχει στους γιατρούς!!! απογοητευμένος γιατί δεν έχει πως να πάει στο καφενείο!!! και ο γείτονάς του που δεν τον χωνεύει!!! πληρώνει τον μάγο για την εκδούλεψη αυτή!!! και χαίρεται που τώρα είναι αυτός ο καλύτερος στην πρέφα στο καφενείο! αφού ο γείτονάς του δε θα έρθει μέχρι να γίνει καλά ο γάιδαρος!!!!

Υ.Γ. βάζει και άλλα υλικά όπως το αριστερό ρουθούνι ενός παπαγάλου πουά!.....τσίμπλα από το μάτι μύγας η οποία όμως έχει τελειώσει το εξατάξιο Γυμνάσιο και την τελευταία τρίχα από το κεφάλι ενός γίγαντα που ζει τρία χιλιόμετρα μακριά από έναν τάφο των Ίνκας που δεν έχει βρεθεί ακόμη….. οποίος τη μέρα είναι βράχος αλλά τη νύχτα έρχεται και τον μεταμορφώνει σε γίγαντα μια νεράιδα με το μαγικό της ραβδί! Και άλλα πολλά!!!


Πέρα από την πλάκα, πολλά έχουν ακουστεί περί μαγείας κ.λ.π. είτε υπάρχουν όμως είτε όχι!, προσωπικά πιστεύω ότι μόνο σε μία ανίσχυρη προσωπικότητα μπορούν να επιβληθούν και πουθενά αλλού.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2009, 01:03:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mάγος είναι αυτός! που με το ραβδί του κάνει τον άλλον κουκουβάγια!....ή νάνο!! και ανεβαίνει στη σκούπα και πάει βόλτα στα δάση!...για να βρει νύχια από νυχτερίδες και στα ποτάμια! για να πιάσει τα τσίσα του αλιγάτορα και να φτιάξει κρέμα!

....αφού βάλει μέσα βατόμουρα που τα μάζεψε στα βάθη ενός ηφαιστείου!....που τα είχε ρίξει εκεί ένας πελαργός.....που τα είχε βάλει στο στόμα του γιατί τα πήγαινε στην καλή του, για να της κάνει εντύπωση και να αποσπάσει το πολυπόθητο ναι!....αλλά φταρνίστηκε ακριβώς από πάνω από το ηφαίστειο και αυτά έπεσαν στην κοίτη του........και μόλις πάρει αυτή την κρέμα στέλνει κάτι περίεργα πλάσματα με μικρή ουρά! άσχημα και κακά!....που είναι αόρατα!!! κρυφά τη νύχτα και αλείφουν το πόδι του γαιδάρου του γείτονα ......

και αυτός κουτσαίνει!!! και ο ιδιοκτήτης του τρέχει στους γιατρούς!!! απογοητευμένος γιατί δεν έχει πως να πάει στο καφενείο!!! και ο γείτονάς του που δεν τον χωνεύει!!! πληρώνει τον μάγο για την εκδούλεψη αυτή!!! και χαίρεται που τώρα είναι αυτός ο καλύτερος στην πρέφα στο καφενείο! αφού ο γείτονάς του δε θα έρθει μέχρι να γίνει καλά ο γάιδαρος!!!!

Υ.Γ. βάζει και άλλα υλικά όπως το αριστερό ρουθούνι ενός παπαγάλου πουά!.....τσίμπλα από το μάτι μύγας η οποία όμως έχει τελειώσει το εξατάξιο Γυμνάσιο και την τελευταία τρίχα από το κεφάλι ενός γίγαντα που ζει τρία χιλιόμετρα μακριά από έναν τάφο των Ίνκας που δεν έχει βρεθεί ακόμη….. οποίος τη μέρα είναι βράχος αλλά τη νύχτα έρχεται και τον μεταμορφώνει σε γίγαντα μια νεράιδα με το μαγικό της ραβδί! Και άλλα πολλά!!!


Πέρα από την πλάκα, πολλά έχουν ακουστεί περί μαγείας κ.λ.π. είτε υπάρχουν όμως είτε όχι!, προσωπικά πιστεύω ότι μόνο σε μία ανίσχυρη προσωπικότητα μπορούν να επιβληθούν και πουθενά αλλού.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelic Dragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2009, 13:19:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelic Dragon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικα φίλε μου europaios2, εχω να σου πω οτι παρότι ολοι εχουν ακούσει ίσως απο ταινίες περισότερο όλα αυτα τα κουλά που αναφέρεις, ενα εχω να πω. Οτι η πραγματικότητα διαφέρει, βλεπεις όλα αυτα τα περίεργα ονόματα όπως γλωσσες, αυτια και αλλα απο φιδια, βοδια, γατες και πασης φύσεως ζώα υπάρχει η πυθανότητα να τα γράφανε συμβολικά. Για λόγους όπως να μην πέσουν στα χέρια των αμύητων και κανουν καμια βλακεια, ή για να μην πεσουν στα χερια καποιων που θα είχαν κακους σκοπους κλπ. Τα όνόματα αυτα κρυβουν βότανα απο πίσω, δλδ καθε τετοιο περιεργο στην ουσία δεν εννοει αυτο αλλα το βότανο με το οποιο το είχαν συνδέσει. Ετσι λοιπον το αιμα Δρακου για παράδειγμα είναι στην ουσια το Φειδόχορτο ή Δρακόντειο ή Αρον, όπότε αυτο που θα πρεπει να ψαξει ο μάγος είναι το βότανο και τπτ αλλο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2009, 13:31:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκ παραδρομής ή από μαγείαέστειλα δύο φορές το ίδιο μύνημα..sory.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

veritas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2009, 01:22:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους veritas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

europaios2:
Mάγος είναι αυτός! που με το ραβδί του κάνει τον άλλον κουκουβάγια!....ή νάνο!! και ανεβαίνει στη σκούπα και πάει βόλτα στα δάση!...για να βρει νύχια από νυχτερίδες και στα ποτάμια! για να πιάσει τα τσίσα του αλιγάτορα και να φτιάξει κρέμα!

Χένιγκ Μπράντ, ανακάλυψη του φωσφόρου
Γκέμπερ, σύνθεση του θεικού οξέος
Ρότζερ Μπέικον, εφεύρεση της πυρίτιδας
Λεονάρντο ντα Βίντσι, το λαμπρότερο ίσως μυαλό της ιστορίας
Θεόφραστος Παράκελσος, θεμελιωτής της σύγχρονης χειρουργικής
Βαν Χέλμοντ, ανακάλυψη ύπαρξης και ιδιοτήτων των αερίων.
Φράνζ Κέσλερ, εφευρέτης του υποβρυχίου
Ισαάκ Νεύτωνας, θεμελιωτής της φυσικής και του διαφορικού λογισμού
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2009, 01:30:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστός!

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

JohnD
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2009, 14:51:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους JohnD  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάγος είναι ο «συγχορευτής των νυμφών, ο φίλος της ηχούς».. αυτός που ορίζει «την αρμονία του κόσμου».. και φυσικά κάποιος με μεγάλη overdose από Βιταμίνη Π. (Πάνας)

http://spiritualcouncelling.ning.com
Κοινότητα με δωρεάν συμβουλές για πνευματικά θέματα. Διαίσθησή /ταρώ & οποιοδήποτε άλλο μαντικό σύστημα. Ξεκινήστε με μιά ερώτηση στο forum!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

veritas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2009, 18:19:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους veritas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ europaios2 δεν κατάλαβες... Όλοι οι παραπάνω που σου ανέφερα ήταν μάγοι.
Και καθόλου ηλίθιοι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2009, 19:25:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
veritas:
Αγαπητέ europaios2 δεν κατάλαβες... Όλοι οι παραπάνω που σου ανέφερα ήταν μάγοι.
Και καθόλου ηλίθιοι...

Φίλε μου οι παραπάνω δεν ήσαν μάγοι-τσαρλατάνοι, το ότι ήσαν κοφτερά μυαλά και ώθησαν την επιστήμη! δε σημαίνει ότι επικαλούνταν μαγικά, ξόρκια και πνεύματα.

Αλίμονο αν το κάθε κοφτερό μυαλό το βαπτίζουμε και μάγο!

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

veritas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2009, 22:20:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους veritas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

δε σημαίνει ότι επικαλούνταν μαγικά, ξόρκια και πνεύματα.

Κι όμως φίλε μου όλοι οι παραπάνω επικαλούνταν "μαγικά, ξόρκια και πνεύματα". Μπορείς να ανατρέξεις στις βιογραφίες τους αν το επιθυμείς...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2009, 23:19:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
veritas:
Κι όμως φίλε μου όλοι οι παραπάνω επικαλούνταν "μαγικά, ξόρκια και πνεύματα". Μπορείς να ανατρέξεις στις βιογραφίες τους αν το επιθυμείς...

Aγαπητέ verita, κοίταξα για τον Νεύτων και δεν βρήκα τίποτα το σημαντικό, στις λίγες σελίδες τουλάχιστον που κοίταξα, πλην κάτι ανεπιβεβαίωτων "εικασιών"

Για τον Θεόφραστος Παράκελσος πάλι δεν είδα κάτι το ύποπτο! μόνο το ότι ασχολήθηκε με την αστρολογία ενδεχομένως να κρύβει κάτι, ωστόσο το γεγονός ότι πολλά έργα του έχουν αποδοθεί τα οποία όμως δεν είναι δικά του, έρχεται και περιπλέκει ακόμη περισσότερο τα πράγματα.

Έχω κι ένα cd-ντοκιμαντέρ με το τον Λεονάρντο ντα Βίντσι, όπου τίποτα τέτοιο δε συνάντησα.
Και σε καμία περίπτωση δε συνδεώ την αλχημεία με μαγεία!

Τους άλλους δεν τους είδα...θα το κάνω όμως εν καιρώ...εάν έχεις όμως κάτι έτοιμο ευχαρίστως να μας το δείξεις.


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy