ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΟΣ ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2003, 16:06:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
{O ΜΑΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΕΝΑΣ ΡΕΑΛΙΣΤΗΣ.
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ Η ΑΝΤΗΛΗΨΗ ΜΑΣ – ΑΦΟΥ
ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΤΑ.
ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΒΑΡΙΕΤΑΙ ΒΡΗΣΚΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΣΙ ΑΓΕΥΣΤΟ, ΑΛΛΑ Ο ΜΑΓΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕΘΥΣΕΙ ΚOIΤΩΝΤΑΣ ΤΟ ΝΕΡΟ.
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΑΝΤΙΛΗΨΗΣ ΠΟΥ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΤΗΝ ΜΕΘΗ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ - ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΔΙΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΠΕΚΤΗΝΕΙΣ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΖΗΤΗΤΑΙ ΔΡΑΣΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΕΙΔΟΥΣ – ΜΑΓΕΙΑ

Η ΜΑΓΕΙΑ ΔΕΝ ΠΑΡΑΒΑΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΝΟΜΟ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ «ΝΟΜΟΣ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ» ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ Η ΡΟΗ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ - ΤΟ ΤΑΟ.

Η ΜΑΓΕΙΑ ΓΚΡΕΜΙΖΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΔΕΣΜΕΥΨΟΥΝ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΡΟΗ - ΙΕΡΕΙΣ,ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΕΣ,ΙΕΡΟΦΑΝΤΕΣ,ΜΥΣΤΙΚΙΣΤΕΣ, ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ, ΕΜΠΟΡΑΚΟΥΣ - ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΣ Ο ΜΑΓΟΣ ΑΠΕΙΛΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΤΗΣ ΦΑΡΣΑΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΙΣΤΟ ΤΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ.}


Hakim Bey Οντολογικη αναρχια.

Edited by - Γιώργος on 12/03/2003 16:07:48

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2003, 17:12:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ τον φίλο Γιώργο...
Ενδιαφέρον αυτό που λές (αν και έχω καί κάποιες ενστάσεις), αλλά δεν κατανόησα τι ακριβώς θέλεις να συζητήσουμε φίλε μου...

Μια μικρή διευκρίνηση ίσως...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2003, 20:29:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάγος είναι αυτός που κατέχει τη γνώση και τους τρόπους της έμπρακτης χρήσης της. Που γνωρίζει τα μυστικά της φύσης, με οτιδήποτε ορατό ή αόρατο αυτή περικλύει. Που ξέρει να διαβάζει τα λόγια τα γραμμένα σε βιβλία, αλλά και στα μάτια των άλλων, αλλά και στα πέταλα των λουλουδιών. Που βλέπει όλο το σύμπαν μέσα σε ένα σπυρί ρυζιού. Που μπορεί να μετατρέψει το άχυρο σε χρυσό, και που πάνω από όλα μπορεί να κάνει το μίσος αγάπη, την οργή γαλήνη, την ασχήμια ομορφιά.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2003, 21:18:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ...

ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ.ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΦΥΣΗ.ΑΣ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΜΑΓΟΥΣ ΛΟΙΠΟΝ.

ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΙΚΟ.ΜΑΓΙΚΟ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΣΥΛΛΑΒΟΥΜΕ.ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ ΑΝ ΜΑΣ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΟΥΝ.ΜΑΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΠΟΥ ΕΞΑΤΜΙΖΕΤΕ.ΜΑΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΟΥΡΑΝΙΟ ΤΟΞΟ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΜΑΓΙΚΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ Η ΦΥΣΗ,ΠΟΥ ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ.

ΦΙΛΙΚΑ

ΑΓΑΠΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΣΕΙΣ.

Leonardo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2003, 22:06:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΜΑΛΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΣΥΓΚΙΝΙΣΕ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΟΡΙΣΕΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΟΣ!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...
ΚΑΙ ΕΣΥ ΜΑΓΙΣΣΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΤΑ ΜΙΑ ΕΝΝΟΙΑ ΑΦΟΥ ΜΕ ΛΙΓΑ ΑΠΛΑ ΛΟΓΑΚΙΑ ΓΕΝΗΣΣΕΣ ΤΟΣΟ ΟΜΟΡΦΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ.
(ΤΟ ΛΕΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΘΙΞΩ, ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ΠΕΣ ΤΟ)


"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2003, 02:01:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσφατα σε μια συζητηση που ειχα με εναν φιλο μου σχετικα με το ποιος ειναι ο μεγαλητερος μαγος της εποχη μας μου απαντησε

{Μα φυσικα ο George Lucas (ο σκηνοθέτης των Σταρ Wars ) Γιώργο μου...
Δημηουργησε ενα μυθο οπου διασκεδαζει εκατομμυρια κοσμο σε ολο τον πλανητη,
κερδιζει δισεκατομμυρια απο αυτο και υπαρχει πλεον και επισημη θρησκεια Τζενται με 60.000 μέλη μονο στην αυστραλια και 23.000 μελη στην αγγλια ....δηλαδη τι αλλο θες ....να πεταει φλογες απο τα χερια του...!!!!!}

Αγαπητε κέλσο το ερωτημα μου ειναι τι θεώρεις εσυ οτι ειναι μάγος.Τι ειναι αυτο που τους κανει μάγους ? Τι εργαλεια διαθέτουν.?


Καπου ειχε παρει το ματι μου κατι για μια «μαχη των μάγων» . Θα ηθελα να μάθω ποιοι ηταν? ....γιατι ακριβως παλευανε (και πως) και γιατι τους θεωρουν μάγους.

Γιώργος

Maybe the force be with you.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2003, 10:15:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΓΙΩΡΓΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟΜΟΝΩΝΕΙΣ ΤΟΝ ΜΑΓΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΓΕΙΑ???

ΑΥΤΑ ΠΑΝΕ ΜΑΖΙ.

ΔΙΑΜΕΣΟΥ ΤΟΥ ΜΑΓΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΜΑΓΕΙΑ...
Ο ΜΑΓΟΣ Ο ΦΕΡΩΝ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΙΑ ΤΕΧΝΗ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2003, 12:00:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη αμαλια ...
δεν εχω ιδεα σε ποιον η σε τι οντοτητα αναφερεσαι αλλα μαλλον απο οτι καταλαβα η περιγραφη σου μαλλον δεν περιλαμβανει τον Αλιστερ Κρουλει (που κατα την γνωμη μου ηταν ενας απο τους μεγαλητερους μαγους του περασμενου αιωνα.

Μπορεις σε παρακαλω να γινεις ποιο συγκεκριμενη?
Μηπως εχεις μπλεξει τον μυστικηστη με τον αποκρυφηστη..?

Γιώργος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2003, 14:43:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Μαγεία είναι η επιστήμη της τέχνης που προκαλεί αλλαγές, μεταβάλλοντας το συνειδητό" - Α.Κρόουλυ

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2003, 15:09:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μάγος είναι αυτός που κατέχει τη γνώση και τους τρόπους της έμπρακτης χρήσης της. Που γνωρίζει τα μυστικά της φύσης, με οτιδήποτε ορατό ή αόρατο αυτή περικλύει. Που ξέρει να διαβάζει τα λόγια τα γραμμένα σε βιβλία, αλλά και στα μάτια των άλλων, αλλά και στα πέταλα των λουλουδιών. Που βλέπει όλο το σύμπαν μέσα σε ένα σπυρί ρυζιού. Που μπορεί να μετατρέψει το άχυρο σε χρυσό, και που πάνω από όλα μπορεί να κάνει το μίσος αγάπη, την οργή γαλήνη, την ασχήμια ομορφιά.




Αυτο τι σχεση εχει με τον Αλιστερ κρουλει....???!!!
υποθέτεις οτι ο Α.Κ τα εκανε ολα αυτα..?


Γιώργος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2003, 15:19:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

"Μαγεία είναι η επιστήμη της τέχνης που προκαλεί αλλαγές, μεταβάλλοντας το συνειδητό" - Α.Κρόουλυ

Ενα πολλυ καλο επειχηρημα γιατι ο George Lucas μπορει να θεωρηθει μεγαλος σημερινος μάγος.

Γιώργος

Edited by - Γιώργος on 13/03/2003 15:21:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
91 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2003, 16:36:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΑΙΡΕ ΦΩΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΑΓΕ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ.


ΚΑΠΟΤΕ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕ ΕΝΑΣ ΜΑΓΟΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗ ΖΩΗ.

ΓΕΜΑΤΟΣ ΑΠΟΡΙΑ ΤΗ ΡΩΤΗΣΕ ΠΟΙΟ ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΗΣ ?

Η ΖΩΗ ΠΛΗΜΥΡΙΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΜΟΡΦΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΦΩΣ ΤΟΝ ΚΟΙΤΑΞΕ ΜΕ ΕΝΑ ΒΛΕΜΑ ΓΕΜΑΤΟ ΑΠΛΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΕ

ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΑΓΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΓΙΚΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΣΟ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΟΣΟ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ
ΑΛΛΑ ΝΑ ΖΕΙΣ ΕΣΥ ΜΑΓΙΚΑ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΣΟΥ ΣΤΙΓΜΗ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2003, 18:11:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΙΛΕ ΓΙΩΡΓΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟΜΟΝΩΝΕΙΣ ΤΟΝ ΜΑΓΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΓΕΙΑ???
ΑΥΤΑ ΠΑΝΕ ΜΑΖΙ.
ΔΙΑΜΕΣΟΥ ΤΟΥ ΜΑΓΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΜΑΓΕΙΑ...
Ο ΜΑΓΟΣ Ο ΦΕΡΩΝ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΙΑ ΤΕΧΝΗ.




Μαγεια ΘΕΙΑ τεχνη...? Ενδιαφερουσα γνωμη.

Να υποθέσω και τα ναρκωτικα/παραισθησιογονες ουσιες ειναι μερος της προσπαθειας για φερεις την θεια τεχνη στην επιφανεια..? (βλεπε καστανεντα , κροουλει)

Ας μιλησουμε περισσοτερο για τους ανθρωπους φιλε μου.... τι ανθρωπος ειναι για σενα
ο μαγος... ?
Για μενα ο Μαγος ειναι ενας Αναρχικος (με την οντολογικη εννοια , οχι την πολιτικη).


Γιώργος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2003, 00:36:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη φίλε Γιώργο, αλλά νομίζω ότι έχεις μπερδευτεί λιγάκι.
Τελικά με μας είσαι ή με τους άλλους;

Δηλαδή πες καθαρά ποια είναι η ερώτησή σου, κι ευχαρίστως να σου απαντήσω. Μην κολλάς σε ονόματα. Εσύ ρώτησες τι είναι μάγος, και σου απήντησα. Τώρα μου λες για τον Αλιστερ κρόουλι και τον Λούκας, και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω,
ΣΕ ΠΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΘΕΣ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΙΣΟΥΜΕ;

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2003, 04:14:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Συγνώμη φίλε Γιώργο, αλλά νομίζω ότι έχεις μπερδευτεί λιγάκι.
Τελικά με μας είσαι ή με τους άλλους;

Συγνωμη αμαλια δεν το καταλαβα αυτο το με μας είσαι ή με τους άλλους;
ποιοι ειναι οι αλλοι..?

Εγω μιλαω για συγκεκριμενους ανθρωπους που ξερω οτι ηταν μαγοι η τους θεωρουν μαγους και εσυ μου γραφεις γενικοτητες....
Σου εθεσα το ερωτημα αν ο κροουλει (που ηταν μεγαλος μαγος) εχει σχεση
με το ιδανικο/ιδεα σου {προφανος} που μου γραφεις στο πρωτο σου μηνημα και μου απαντας με μια φαση του κρουλει...
και ο ΦΩΣ μου απανταει με κατι ποιητικο (μαλλον).... αλλα δεν βλεπω επιχηρηματα...


Συγνωμη θα ανταλαξουμε ατακες σε αυτο το φορουμ η θα συζητησουμε ..?
Γιώργος




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φοίνιξ
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2003, 04:24:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Φοίνιξ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΑΓΕΙΑ: Η ΦΥΣΗ ΑΝΑΓΕΝΝΑΤΑΙ ΔΙΑ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ!

Αι γενεαί πάσαι, ύμνον τη Ταφή σου, προσφέρουσι Χριστέ μου.
Καθελών του ξύλου, ο Αριμαθείας, εν τάφω σε κηδεύει.
Μυροφόροι ήλθον, μύρα σοι, Χριστέ μου, κομίζουσαι προφρόνως.
Δεύρο πάσα κτίσις, ύμνους εξοδίους, προσοίωμεν τω Κτίστη.
Ους έθρεψε το μάννα, εκίνησαν την πτέρναν, κατά του ευεργέτου.
Ιωσήφ κηδεύει, συν τω Νικοδήμω, νεκροπρεπώς τον Κτίστην.
Ω γλυκύ μου έαρ, γλυκύτατόν μου Τέκνον, πού έδυ σου το κάλλος;
Υιέ Θεού παντάναξ, Θεέ μου πλαστουργέ μου, πώς πάθος κατεδέξω;
Έρραναν τον τάφον αι Μυροφόροι μύρα, λίαν πρωί ελθούσαι.
Ω Τριάς Θεέ μου, Πατήρ Υιός και Πνεύμα, ελέησον τον κόσμον.
Ιδείν την του Υιού σου, Ανάστασιν, Παρθένε, αξίωσον σους δούλους.


Μη δώτε το άγιον τοις κυσί μηδέ βάλητε τους μαργαρίτας υμών έμπροσθεν των χοίρωνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2003, 12:55:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Συγνωμη αμαλια δεν το καταλαβα αυτο το με μας είσαι ή με τους άλλους;
ποιοι ειναι οι αλλοι..?

Εγω μιλαω για συγκεκριμενους ανθρωπους που ξερω οτι ηταν μαγοι η τους θεωρουν μαγους και εσυ μου γραφεις γενικοτητες....
Σου εθεσα το ερωτημα αν ο κροουλει (που ηταν μεγαλος μαγος) εχει σχεση
με το ιδανικο/ιδεα σου {προφανος} που μου γραφεις στο πρωτο σου μηνημα και μου απαντας με μια φαση του κρουλει...

Συγνωμη θα ανταλαξουμε ατακες σε αυτο το φορουμ η θα συζητησουμε ..?


καλημέρα φίλε Γιώργο. Το "με μας είσαι ή με τους άλλους", είναι απλά κάποιος στοίχος από ένα ανέκδοτο - τίποτε παραπάνω.

οσον αφορά το αρχικό σου ερώτημα τι είναι μάγος, εγώ απλά σου κατέθεσα την προσωπική μου άποψη γιαυτό. Δεν αναφέρθηκα συγκεκριμένα σε κάποιον μάγο, άρα η περιγραφή που έδωσα -γενική ίσως- μπορεί η μη να περιλαμβάνει και τον Αλιστερ Κρόουλυ. Επειδή όμως με ρώτησες εάν περιλαμβάνω το συγκεκριμένο μάγο, σου ανέφερα μία πρόταση που είπε. Για να βγάλεις το δικό σου συμπέρασμα. Όσον δε αφορά την άποψή μου περί τι είναι μάγος (εννοείς και μάγισσα;), κρατώ την πρώτη μου άποψη. Γιατί με την άποψη αυτή πιστεύεις ότι μπερδεύω τον μυστικισμό με τον αποκρυφισμό; Εξήγησέ μου, και ευχαρίστως να σου απαντήσω.

Τέλος έχεις δίκιο που προτείνεις να συζητήσουμε και να μην ανταλάσσουμε ατάκες, συμφωνώ και επαυξάνω δια αυτό. Αν και λίγο πιπεράκι στη συζήτηση καλό κάνει, σε ωθεί να ανοίξεις το τόπικ να δεις ποιος κάηκε - φτάνει να υπάρχει μέτρο και να μην αποτελεί το κύριο συστατικό μιας συζήτησης.

Λοιπόν, εάν επιθυμείς να σου απαντήσω πιο συγκεκριμένα στην αρχική σου ερώτηση (περί τι είναι μάγος ή εάν μπλέκω τον αποκρυφισμό με τον μυστικισμό) βοήθησέ με λίγο. Αναμένω...

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2003, 13:41:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την αποψη σου την καταλαβα αγαπητη αμαλια.
Αλλα σε ρωτησα αν μπορεις να το υποστηριξεις με ενα παραδειγμα.

quote:
δεν εχω ιδεα σε ποιον η σε τι οντοτητα αναφερεσαι αλλα μαλλον απο οτι καταλαβα η περιγραφη σου μαλλον δεν περιλαμβανει τον Αλιστερ Κρουλει (που κατα την γνωμη μου ηταν ενας απο τους μεγαλητερους μαγους του περασμενου αιωνα.
Μπορεις σε παρακαλω να γινεις ποιο συγκεκριμενη?


Δεν με ενδιαφερει τοσο η εγκηκλοπαιδικη αναφορα σου στο τι ειναι μαγος,
υπαρχουν δεκαδες διαφορετικες αποψεις.Με ενδιαφερει να το υποστηριξεις με ενα παράδειγμα.Το δικο μου παραδειγμα ειναι ο Α.Κ αλλα δεν νομιζω
οτι ειναι καν κοντα στην εννοια που εχεις δωσει.
Για τον φιλο μου ειναι ο Λουκας.. για σενα ?

το πρωτο σου μηνημα

quote:
Μάγος είναι αυτός που κατέχει τη γνώση και τους τρόπους της έμπρακτης χρήσης της. Που γνωρίζει τα μυστικά της φύσης, με οτιδήποτε ορατό ή αόρατο αυτή περικλύει. Που ξέρει να διαβάζει τα λόγια τα γραμμένα σε βιβλία, αλλά και στα μάτια των άλλων, αλλά και στα πέταλα των λουλουδιών. Που βλέπει όλο το σύμπαν μέσα σε ένα σπυρί ρυζιού. Που μπορεί να μετατρέψει το άχυρο σε χρυσό, και που πάνω από όλα μπορεί να κάνει το μίσος αγάπη, την οργή γαλήνη, την ασχήμια ομορφιά.
εχει να κανει περισσοτερο με την γνωση των πραγματων

το δευτερο σου μηνημα

quote:

"Μαγεία είναι η επιστήμη της τέχνης που προκαλεί αλλαγές, μεταβάλλοντας το συνειδητό" - Α.Κρόουλυ

εχει να κανει με την θέληση

Γιώργος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2003, 15:03:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχήν σε ευχαριστώ που έγινες πιο συγκεκριμένος.

οσον αφορά το πρώτο σου ερώτημα, σχετικά με το να υποστηρίξω τι είναι μάγος, δίνοντας ένα παράδειγμα, φοβάμαι ότι το παράδειγμα που θα δώσω θα είναι και πάλι εγκυκλοπεδικό, δηλαδή θα στηρίζεται σε όσα έχω διαβάσει σχετικά με το θέμα. Υποψιάζομαι όμως ότι δεν είναι αυτό που ζητάς, έτσι δεν είναι;
Δεν μπορώ να σου αναφέρω λοιπόν ένα συγκεκριμένο παράδειγμα, γιατί για τον δικό μου τρόπο σκέψης, αυτό θα ήταν αρκετά περιοριστικό. Εχοντας μια αμυδρή γνώση περί μαγείας, το μόνο που μπορώ να πω είναι το πως φαντάζομαι εγώ έναν μάγο, γιατί για μένα παρόλο που η μαγεία μπορεί να θεωρηθεί ένας δρόμος, κάθε αντιπρόσωπος αυτού του δρόμου αποτελεί και έναν ξεχωριστό δρόμο. Ετσι, το μόνο ίσως παράδειγμα μάγου που αποδέχομαι θα ήταν η Αμαλία ως μάγισσα (γιατί αυτήν έχω περισσότερες πιθανότητες να γνωρίσω καλύτερα), δεδομένου όμως ότι η επίτευξη αυτού του στόχου είναι μακρά και η κατάληξη ακόμη απροσδιόριστη. Μεταφορικά μιλάω βέβαια.

Τώρα σχετικά με τη φράση του Κρόουλυ και με την έννοια θέληση, είναι πιστεύω αυτονόητο ότι ένας μάγος έχει θέληση. Πως αλλιώς θα μπορούσε να επέμβει στα πράγματα; Η θέληση όμως χωρίς τη γνώση δεν μπορεί να πράξει τέχνη. Και η πράξη της μαγείας είναι τέχνη. Αρα, μέσα στις δυο απαντήσεις μου περικλύω τις δύο αυτές έννοιες: γνώση και θέληση.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2003, 17:10:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΑΓΟΣ!
ομορφη λεξη με πολλα νοηματα.
ενα απο ολα, ειναι κατα τη γνωμη μου το παρακατω.

ο μαγος παιρνει την πραγματικοτητα, την περνα μεσα απο αυτον και την επαναπαρουσιαζει στον κοσμο γυρω του με τον τροπο που αυτος επιλεγει.
ενας επιτυχημενος μαγος κρινεται απο το βαθμο που ο κοσμος γυρω του αλλαζει την πραγματικοτητα του με την πραγματικοτητα του μαγου. (δηλαδη ο κοσμος γυρω του αντιλαμβανεται την πραγματικοτητα ετσι οπως ο μαγος του επιβαλει να την αντιλαμβανεται).

(αν δηλαδη καταλαβα καλα και δεν παρανοησα το νοημα του πρωτου σου μηνυματος, τοτε φιλε Γιωργο, συμφωνω μαζι σου)

λιλιθ -η πρωτη γυναικα

Edited by - λίλιθ on 15/03/2003 17:12:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2003, 20:56:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΓΙΩΡΓΟ ΓΙΑΤΙ ΜΠΕΡΔΕΨΕΣ ΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ/ΠΑΡΑΙΣΘΗΣΙΟΓΟΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΓΕΙΑ?????????

ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΝΑΦΕΡΟΣΑΣΤΕ ΣΤΟΝ Α.Κρόουλυ ΚΑΙ ΚΑΣΤΑΝΕΝΤΑ.
ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΜΕΡΙΚΟΙ ΤΑ ΕΜΠΛΕΞΑΝ ΑΥΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ????????

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΑΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΜΑΓΟΥ.
ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΜΟΝΩΘΕΙ ΤΟ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΛΟ.

ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΡΟΟΥΛΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟΠΙΚ ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙΤΑΙ ΜΕ ΟΤΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΧΕΤΕ.
ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΕΙΝΑΙ
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=903

Ο ΜΑΓΟΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΩΡΓΟ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΕΣΕΝΑ ΕΜΕΝΑ ΟΠΩΣ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.
ΑΠΛΑ ΕΒΑΛΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΚΟΠΟ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΔΙΕΡΓΑΣΙΕΣ....
ΚΑΙ ΔΙΑΛΕΞΕ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΑΥΤΟΝ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2003, 21:19:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ο μαγος παιρνει την πραγματικοτητα, την περνα μεσα απο αυτον και την επαναπαρουσιαζει στον κοσμο γυρω του με τον τροπο που αυτος επιλεγει.


Eίναι ηθικό αυτό ή μιλάμε για την απόλυτη ελευθερία, ανεξαρτήτως εάν βλάψουμε ή "καθοδηγήσουμε" τους γύρω μας με την επαναπαρουσίαση της πραγματικότητας;

Οταν γεννηθήκαμε δεν υπογράψαμε κανένα χαρτί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jason
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2003, 22:48:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jason  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορεί τον νερό να είναι πιο δυνατό από το βράχο;
Κι όμως, σταγόνα-σταγόνα το νερό τρώει τον βράχο!
Το μυστικό της μαγείας, κατά τη γνώμη μου, είναι η πειθαρχία της επανάληψης. Συνέχεια, ξανά και ΞΑΝΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2003, 23:40:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To λέει άλλωστε και το γνωστό ποίημα του Αριστοτέλη Βαλαωρίτη:

"Μέριασε βράχε να διαβώ!", το κύμα ανδριωμένο, λέγει στην πέτρα του γυαλού, θολό μαλανιασμένο.
"Μέριασε, και στα στήθη μου, πού'σαν νεκρά και κρύα, μαύρος Βοριάς εφώλιασε και άγρια τρικυμμία. Αφρούς δεν έχω γι' άρματα, κούφια βοή για αντάρα, έχω ποτάμι αίματα, με θέριεψε η κατάρα, του κόσμου που βαρέθηκε, του κόσμου που έιπε τώρα: Βράχε θα πέσεις, έφτασε η φοβερή σου ώρα...

...και εννοείται ότι το ξέρω όλο απέξω, και το λατρεύω...

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 00:01:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε Χαρυ,
μετα απο συζητηση που ειχα χθες το βραδυ...
περι της ηθικης της μαγειας,

ΘΑ ΕΠΙΜΕΙΝΩ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΜΟΥ:

καθε ανθρωπος, ως ανθρωπος ειναι ελευθερος και καλειται να κανει επιλογες.
ΟΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΘΑ ΚΑΘΟΡΙΣΟΥΝ - ΠΕΡΙΓΡΑΨΟΥΝ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΑΒΗΞΕΙ.

μπορει να χρειαστει να περασει μεσα απο το κακο, χωρις να ειναι ο ιδιος κακος, για να μπορεσει να προσδιορισει το καλο.
αλλα και τι ειναι τελικα καλο και τι κακο?
τι ειναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ?

ο μαγος χειριζεται την πραγματικοτητα που κατασκευαζει με τον τροπο που επιλεγει...
ειναι ενας μικρος θεος, αλλα δεν ειναι αλαθητος.
μπορει να θελει να επαναπαρουσιασει την "πραγματικοτητα" για καλο, αλλα να βγει σε κακο.
μοιραια, πιστευω οτι θα κανει λαθη

ΟΠΟΙΟΣ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ, ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΗ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΟΦΟΤΕΡΟΣ. ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΥΠΟΦΕΡΕΙ...ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΤΩΝ ΠΡΑΞΕΩΝ ΤΟΥ, ΚΑΛΕΣ ΟΙ ΚΑΚΕΣ!

ο σκοπος δεν αγιαζει τα μεσα, αλλα αυτο που ειναι σιγουρο ειναι οτι καποιοι σκοποι χρειαζονται μεσα που δεν ειναι "αγια".

λιλιθ -η πρωτη γυναικα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 11:38:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Λίλιθ,
μιλάμε τρομερή σύμπτωση!!!
Ακριβώς την ίδια κουβέντα είχα και εγώ...

Θα συμφωνήσω μαζί σου περί της πραγματικότητας (υποκειμενική έννοια, η οποία ορίζεται πάντα από τον παρατηρητή), αλλά και περί της έννοιας του καλού και του κακού. Κατά την γνώμη μου, τέτοιες έννοιες δεν μπορούν να οριοθετηθούν και να εμφανισθούν υπό την μορφή ενός ορισμού.

Αρα η λογική μου θα συμφωνήσει μαζί σου, άλλωστε νομίζω ότι αυτά που περιγράφεις είναι ένα βασικό συστατικό της απόλυτης ελευθερίας και όπως έλεγε και ο Aleister Crowley

"DO WHAT THOU WILT SHALL BE THE WHOLE OF THE LAW"
Ας αφήσουμε όμως τον Crowley στην ησυχία του...και ας έρθουμε στα δικά μας...

Εχω ένα τεράστιο ΑΛΛΑ...
το οποίο προκύπτει από την ηθική ή ανώτερο εαυτό (ή δώσε όποιο όνομα θέλεις) που πρέπει να έχει ο άνθρωπος...
Εχει ο άνθρωπος το δικαίωμα να πειραματίζεται πάνω σε άλλους, προσπαθώντας ο ίδιος να κατακτήσει κάποια πράγματα για τον εαυτό του; Με τα όποια θύματα τι γίνεται; Θα το ρίξουμε στο Κάρμα; Μου θυμίζει πολύ ΜΑΘΗΤΕΥΟΜΕΝΟ ΜΑΓΟ...
Ελα στην θέση του θύματος ενός μάγου...θα το ήθελες; Στους βομβαρδισμούς που έγιναν στο Κόσσοβο, εάν θυμάμαι καλά, εισήχθη ο όρος "παράπλευρες απώλειες"...κάτι τέτοιο έχουμε και εδώ;
Και εάν ναι...γιατί να κατηγορούμε όλοι τους Αμερικλάνους (δεν είναι ο δαίμων του P.C. χεχεχε) για τις νέες "παράπλευρες απώλειες" που θα υπάρχουν στο Ιράκ;
Σύμφωνα με αυτά που αναφέρεις έχουμε τηρουμένων των αναλογιών, απλά μία εφαρμογή του Μικρόκοσμου στον Μακρόκοσμο.

Ευχαριστώ
Old Tiger "Belafonte"

Οταν γεννηθήκαμε δεν υπογράψαμε κανένα χαρτί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 15:44:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
βρε παιδιά!
Αυτό είναι πια ανήκουστο!

Κάτι πήραν και τα δικά μου αυτιά από κάποιους που συζητούσαν τώρα τελευταία το ίδιο ακριβώς θέμα!!!

μα είναι φοβερό τελικά. Κάποιες συμπτώσεις δεν μπορεί να είναι μόνο συμπτώσεις...

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 16:14:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητε old tiger

θα ξαναεπαναλαβω τα λογια μου:

ο καθε ανθρωπος εχει θεωρητικα την ελευθερια να πραξει οπως θελει.
η λεξη "δικαιωμα", παραγεται απο τη λεξη "δικαιο", και εχει νοημα μονο μεσα σε ενα συστημα δικαιου, μια νομοθεσια.
η νομοθεσια περιγραφει τις ελευθεριες του ατομου και ετσι καθοριζονται τα δικαιωματα.
οταν μιλαμε για εναν κοινωνικο νομο, γραμμενο η αγραφο, μπορουμε να πουμε τη φραση "εχω το δικαιωμα", και να ειμαστε πολυ ακριβεις.
αν θελουμε ομως να μιληουμε για "δικαιωμα" στη μαγεια, τοτε θα πρεπει να την ενταξουμε σαν εννοια σε ενα συστημα δικαιου, μια νομοθεσια, πχ. κοινωνικο δικαιο. και παλι, κοινωνικο δικαιο της ταδε εποχης, του ταδε λαου, της ταδε χρονικης περιοδου κλπ, κλπ.

αρα, κατα τη γνωμη μου, οταν μιλαμε για τη μαγεια, επειδη η μαγεια μπορει να ξεπερνα τετοια συστηματα, το δικαιωμα που εχουμε να κανουμε κατι, να χρησιμοποιησουμε καποιον για να κανουμε κακο για παραδειγμα το οριζει κατι αλλο.
εδω, το μονο που μπορω να πω, γιατι δε γνωριζω περι μαγειας, ειναι οτι υπαρχει ο νομος του καρμα, δηλαδη αν καποιος προξενησει κατι κακο, αυτο θα του γυρισει πισω.

οταν λεω οτι ενας μαγος ειναι ελευθερος να πραξει οπως θελει, αρκει να γνωριζει οτι υπαρχουν συνεπειες, δεν συμαινει οτι το επικροτω αυτο. απλα, επαναλαμβανω, οτι

αν μιλησουμε για ηθικη της μαγειας, τοτε πρεπει να ενταξουμε τη μαγεια σε ενα κοινωνικο συστημα.
αν δεν την ενταξουμε, δεν μπορουμε να μιλαμε για περιορισμους ηθικους.

λιλιθ -η πρωτη γυναικα

Edited by - λίλιθ on 17/03/2003 16:17:34

Edited by - λίλιθ on 17/03/2003 16:38:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 18:35:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Θα συμφωνησω με την Λιλιθ.

Ολοι εχουμε δικαιωμαι στην μαγεια και να επιλεξουμε την πραγματικοτητα μας / μαγεια.
”Πρεπει να φτιαξω την δικη μου πραγματικοτητα για να μην ειμαι σκλαβος στην πραγματηκοτητα των αλλων” οπως ανεφερε W.Blake

Στον μαγο δεν τιθεται θέμα ηθικο/ καλου και κακου ,τηθετε μονο θέμα λειτουργει - δεν λειτουργει.
Αν δεν λειτουργει η πραγματικοτητα/μαγεια του θα διαλέξει αλλη - Αν λειτουργει θα την χρησημοποιοει συμφωνα με την θεληση του και θα προσπαθει να την βελτιωσει (και ισως να την μάθει σε αλλους)

Τωρα θα μου πεις τι μαγεια θα κανεις αν στην πραγματικοτητα σου υπαρχουν μπαμπουλες
που απειλουν την αιωνια ζωη σου σε ενα ατελειωτο μαρτυριο φωτιας , και φοβερου σκοτους? ...κλπ.κλπ

Δεν κανεις τιποτα - απλα κανεις οτι σου λενε/μαθανε οτι ειναι καλο,κακο,ηθικο....

και οσο και να το σηζηταμε (το καλο το ηθικο ) σε αυτο το φορουμ φιλε tiger , δεν εισαι εσυ που εχεις φτιαξει τους κανονες τι ειναι καλο και κακο. - και αυτο ειναι που εχει τεραστια σημασια στο
να εισαι μαγος και οχι αλλος ενας απλος μαθητης.

quote:

Η ΜΑΓΕΙΑ ΓΚΡΕΜΙΖΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΔΕΣΜΕΥΨΟΥΝ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΡΟΗ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ - ΙΕΡΕΙΣ,ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΕΣ,ΙΕΡΟΦΑΝΤΕΣ,ΜΥΣΤΙΚΙΣΤΕΣ, ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ, ΕΜΠΟΡΑΚΟΥΣ - ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΣ Ο ΜΑΓΟΣ ΑΠΕΙΛΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΤΗΣ ΦΑΡΣΑΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΙΣΤΟ ΤΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ.

Hakim Bey Οντολογικη αναρχια.


Γιώργος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 19:07:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και να λοιπόν, ένα αυθεντικό παράδειγμα του νόμου της μαγείας, του νόμου της δύναμης:

Οτι γράφεις (λίλιθ), γυρίζει πίσω σε σένα, 3 φορές πιο δυνατό!

Αγαπητέ Γιώργο, τι να πω; ούτε επίτηδες να το έκανες...

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 23:31:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΓΙΩΡΓΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
και αυτο ειναι που εχει τεραστια σημασια στο
να εισαι μαγος και οχι αλλος ενας απλος μαθητης.

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΛΑΘΟΣ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ....
ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΑΘΗΤΕΙΑ ????????

ΑΠΟ ΜΑΘΗΤΗΣ ΞΕΚΙΝΑ ΚΑΝΕΙΣ...
ΜΑΘΗΤΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑ ΜΕΣΟΥ ΑΥΤΗΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΜΥΗΣΗ ΣΤΗΝ ΘΕΙΑ ΤΕΧΝΗ.
ΑΛΛΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΑΙ ΕΝΑ ΛΑΘΟΣ ΚΑΤ' ΕΜΕ.

Ο ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΑΓΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1400146
Maintained by Digital Alchemy