ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΚΑΜΠΑΛΛΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2005, 11:18:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έθεσες ένα πολύ ενδιαφέρον ερώτημα Άβαλλον αν και δεν ξέρω κατά πόσο αφορά το τόπικ. Η γνώμη μου είναι ότι είναι μια η αλήθεια αλλά ότι τη βλέπουμε διαφορετικά ο καθένας. Οπότε φαίνεται σαν να μην υπάρχει μια αλήθεια,κάτι που είναι αδύνατο όμως. Και οι αλήθειες είναι σαν τα δέντρα: η ρίζα είναι μία τα κλαδιά πολλά. Η ύπαρξη πολλών κλαδιών δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει η ρίζα. Υπάροχυν και τα δύο ταυτόχρονα και μάλιστα το κλαδί στηρίζεται στη ρίζα και υφίσταται χάρις σ'αυτήν.

Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2005, 13:17:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Απεικονίσεις του Δέντρου της Ζωής βλέπουμε σε πανάρχαιες σουμεριακές σφραγίδες, σε παραστάσεις των Ινδιάνων Ναβάχο, στους μύθους των Σκανδιναβών και των φυλών της Σιβηρίας.

Στην Αίγυπτο επίσης και στη Βόρειο Αφρική γενικότερα, υπήρχε η λατρεία ενός Δέντρου της Ζωής, το οποίο συνδεόταν με τον Όσιρι και θεωρείτο ένα είδος ελιξηρίου της αιώνιας ζωής.
Ακόμη και στην Κρήτη συναντάμε το Δέντρο της Ζωής. Συγκεκριμένα, σε ένα αγγείο, το οποίο τώρα βρίσκεται στο Μουσείο Ηρακλείου, παριστάνεται μία θεά, η οποία κρατάει δύο Δέντρα.
Zadok


quote:

ΟΜΩΣ αυτό που έχει σημασία είναι η ΑΛΗΘΕΙΑ και αυτή είναι μια...
Η ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.
Avallon

Η ασυλληπτα τεραστια σε μεγεθος εικονα, η εικονα της μιας και μοναδικης αληθειας,
κομματιαστηκε σε απειρα κομματια και διασκορπιστηκε παντου.

Ευτυχης οποιος συμμετεχει στο κυνηγι του θησαυρου,
στο πανεμορφο αυτο παιχνιδι της επανανακαλυψης των κομματιων της αληθειας
και της ευχαριστης προσπαθειας της επανασυνθεσης της κομματιασμενης εικονας.

ΥΓ1: Η "εικονα" ειναι φρακταλ και καθε μεμονωμενο κομματακι περιεχει ολοκληρη την εικονα.

ΥΓ2: Φιλτατη Avallon, οταν επανηλθα στο "πνευματικο συμποσιο", μια θεση ηταν κενη.
Ευχομαι να μεινεις για το "δειπνο"...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2005, 01:02:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΥΣ....

ΟΥΤΕ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΣΤΗΝ ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΤΩΝ ΣΧΟΛΩΝ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΑΡΚΕΤΕΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2005, 02:14:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω με το φίλτατο AVATARGR.

Ουσία δεν έχει να δούμε αν υπάρχουν δόγματα, αλλά πίσω από αυτά να βρούμε τη σοφία της όποιας κρυμμένης παγκόσμιας αλήθειας.

Τα δόγματα σίγουρα τα γέννησαν ανθρώπινα μυαλά, τα οποία τόσο αντιλαμβάνονταν τόσο έπρατταν.

Αν κάποιοι δεν μπορούν να δουν πίσω από αυτά, δε χάλασε κι ο κόσμος.
Η αλήθεια υπάρχει παντού... Μπορούν απλά να στραφούν, όπου νομίζουν...

Κλείνοντας αυτή μου την επισήμανση, θα ήθελα να εφιστήσω την προσοχή των αναγνωστών και των συμμετεχόντων στην παρούσα συζήτηση, διότι στην προηγούμενή μου τοποθέτηση αναφέρθηκα σε Ιουδαϊκή και όχι Εβραϊκή παράδοση.

Εν πάσει περιπτώσει, λέγεται ότι χιλιάδες χρόνια μετά το διασκορπισμό της γνώσης των Ατλάντων, συναντήθηκαν στην περιοχή της Μεσοποταμίας 7 σοφοί, τους οποίους απασχολούσε το πρόβλημα της διεσπαρμένης γνώσης. Ανέλαβαν λοιπόν, την αποστολή να ψάξουν και να βρουν τα κομμάτια, τα οποία έλειπαν.

Δε θα σταθώ σε λεπτομέρειες του θρύλου αυτού, αλλά υποτίθεται ότι μονάχα ο τελευταίος πρόλαβε να αφήσει μερικές πολύ συμπυκνωμένες σημειώσεις και τις εμπιστεύθηκε σε ένα μαθητή του, ο οποίος ορκίστηκε να μην επιτρέψει ποτέ σε κανέναν να τις δει, αν δεν ήταν έτοιμος.

Οι σοφοί, οι οποίοι ασχολήθηκαν τους επόμενους αιώνες, αντιλήφθηκαν ότι μονάχα με δεκαδικό σχηματισμό μπορούσε να χαλιναγωγηθεί (στην κυριολεξία) αυτή η βαθιά σοφία και η δύναμή της.

Ο δεκαδικός σχηματισμός μας θυμίζει τις δέκα σφαίρες του Δέντρου της Ζωής και τους δέκα βασιλιάδες της Ατλαντίδας και της Χαλδαίας.
Η κλασική μορφή της Καββάλα στηρίχθηκε πάνω στις αναλύσεις και προεκτάσεις, τις οποίες έκαναν οι σοφοί αυτοί.

Τότε, υιοθετείται από τους μυστικιστές και τους σοφούς του νομαδικού λαού, ο οποίος μόλις σχηματιζόταν και είναι γνωστός ως Εβραίοι.

Τούτοι εξύψωσαν, αλλά και περιόρισαν την Καββάλα, αφού έπρεπε να στοιχειοθετήσουν τη δική τους παράδοση συνδυάζοντας στοιχεία από διαφορετικούς λαούς.
Είχαν πάρει το αλφάβητο και τις ονομασίες των ημερών από τους Χαλδαίους, τους μύθους για τη δημιουργία, την πτώση και τον κατακλυσμό από τους Σουμέριους, το θεό Γιάχ ή Γιαχάου (τον οποίο μετέτρεψαν σε Γιεχόβα) από τους Χαναναίους και την εσωτερική φιλοσοφία μέσω του Μωυσή από τους Αιγυπτίους.

Η λεγόμενη εβραϊκή παράδοση δεν παραδέχεται ότι αυτή η σοφία προήλθε από ξένους, τα κοτσιδάκια μας μαράνανε...
Η παράδοση λοιπόν, λέει, ότι ο γενάρχης τους Αβραάμ έλαβε την απόκρυφη αυτή επιστήμη μέσω του ύψιστου αρχάγγελου Μέτατρον.
Ας δούμε όμως, πώς μπορούμε να αναλύσουμε αυτή την πρόταση:

Κατ' αρχήν, η λέξη Αβραάμ είναι Χαλδαϊκή και σημαίνει "αυτός, ο οποίος έχει κοσμική συνείδηση".
Η Βίβλος αναφέρει ότι ο Αβραάμ ήταν από την "Ουρ των Χαλδαίων".
Η λέξη Ουρ όμως, σημαίνει "Φως" και Χαλδαίος κατά λέξη σημαίνει "μάγος μυημένος στις απόκρυφες επιστήμες".

Η ίδια παράδοση αναφέρει, ότι ο αρχάγγελος Μέτατρον είχε ενσαρκωθεί στο φυσικό σώμα του βασιλιά της Σελήμ Μελχισεδέκ, του "μόνου ιερέα του αληθινού Θεού μεταξύ των εθνικών", όπως τον περιγράφει η Γένεση.

Όταν λοιπόν, ο μυημένος με την κοσμική συνείδηση, ο οποίος καταγόταν από το φως των μάγων, δηλαδή ο Αβραάμ από την Ουρ των Χαλδαίων, συναντήθηκε με το μοναδικό ιερέα του αληθινού Θεού, δηλαδή το Μελχισεδέκ, πραγματοποιήθηκε μία εσωτερική επικοινωνία και ανταλλαγή, η οποία περιγράφεται στη Γένεση (ΙΔ' 18) ως εξής:

"και ο Μελχισεδέκ έφερε έξω άρτο και οίνο... και ευλόγησε τον Αβραάμ... και ο Αβραάμ του έδωσε το ένα δέκατο από τα υπάρχοντά του.

Ο Αβραάμ λοιπόν, ο κάτοχος της κοσμικής συνείδησης, είναι αυτός, ο οποίος συνέχισε την Καββαλιστική Παράδοση κι όλα αυτά συμπληρώθηκαν από τον μαθητεύσαντα εν Αιγύπτω Μωυσή με τις 10 εντολές, τις 10 εκπορεύσεις του Θεού αντίστοιχες των 10 σφαιρών του Δέντρου της Ζωής, ως πιο άμεση και πρακτική μορφή, απαραίτητη για εκείνη την εποχή.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2005, 16:21:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ..

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Zadok ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΠΕΣ ΠΟΛΛΑ.....

ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΜΙΑ ΧΟΥΦΤΑ ΛΕΞΕΙΣ....

ΜΟΥ ΗΛΘΕ ΣΤΟ ΝΟΥ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΕ ΕΝΑΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ "Σελήμ Μελχισεδέκ"...

ΙΕΡΗ-ΣΕΛΗΜ,ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ...

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2005, 17:41:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν δεν κάνω λάθος Zadok,σελήμ πρέπει να προέρχεται από το Shalom=ειρηνεύω ή πιο σωστά "ειρηνεύει",αρα κάτι με ειρήνη πρέπει να έχει σχεση.
Μελχι-σεδέκ=βασιλεύς δικαιοσύνης.

Ίσως σε βοηθούν στο συλλογισμό σου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2005, 19:41:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σημαντική η συμπλήρωση, φίλτατε Gothic!

Οι μελετητές των σεφίρων του Δέντρου αρκεί να στραφούν προς την στήλη του Ελέους και σίγουρα θα εννοήσουν περισσότερα...

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 24/01/2005 19:44:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astradeni
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 02:04:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astradeni  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eho arxisei na diavazo san proti epafi tin mistiki kavvala tis dion fortune. poso kalo theoreitai se sxesi me to vivlio tou regerdie?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 02:39:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατά την γνώμη μου, κορυφαίο!
Αν έχεις διαβάσει Regardie, θα πρέπει να μη σε δυσκολέψει.

Καλώς ήλθες, astradeni!

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 22:51:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητή astradeni καλώς όρισες στο esoterica.
Σου εύχομαι καλή παραμονή και γόνιμες και δημιουργικές συζητήσεις.

Aφού σε ενδιαφέρει το θέμα αυτού του topic και ψάχνεσαι για βιβλιογραφία, δύο βιβλία που σου προτείνω είναι το «Εισαγωγή στην Καββαλά» και το «Θεματολογία της Kαββαλά» (Συγγραφέας: Gershom Scholem, Εκδ.: Νέος Σταθμός). Ο Gershom Scholem, θεωρείται από πολλούς ο διασημότερος μελετητής και ιστορικός της Kabbalah στον αιώνα που πέρασε. Eίναι δύο «βαριά» βιβλία, που ενδεχομένως να σε απογοητεύσουν, αλλά κατά τη γνώμη μου, η ανάγνωσή τους σε συνδυασμό με άλλα μπορούν να σου λύσουν αρκετές απορίες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2005, 15:32:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή astradeni,είναι πολύ καλό βιβλίο και θα έλεγα (συγγνώμη Zadok ),ότι προτιμώ αυτό σαν πρώτο και μετά τον Regardie που είναι λίγο πιο βαρύς.
Επίσης τα βιβλία που σου είπε ο φίλτατος Oannes είναι πάρα πολύ καλά αλλά κατ' εμέ πρώτα η fortune,είναι πιο "εύπεπτη"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2005, 18:29:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κανένα πρόβλημα, φίλτατε Gothic!

Εξάλλου, νομίζω ότι δε διαφωνούμε...

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2005, 16:06:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Αστραδενή θεωρώ τα βιβλία που πρότεινε ο Οάννες σαν τα πιο σημαντικά γιατί απομυθοποιούν πολλά πράγματα που πεοβάλλονται ως θεόδοτες διδασκαλίες ενώ είναι απλώς ιδέες μερικών ανθρώπων λανθασμένες τις περισσότερες φορές.
Αγαπητέ Πασχάλη μίλησα για γένεση και όχι γέννηση της ψυχής. Για όλα τα άλλα :ναι είμαι απόλυτα βέβαιος πλέον ότι είναι σωστά και επειδή με ενδιαφέρει να κάνω αντιπαράθεση ιδεών,αφού δε φαίνεται να ωφελέιται κανένας από αυτή, αποχωρώ από το παρόν τοπικ, χωρίς να λεχω πρόθεση να επιστρέψω. Αν γίνει δε θα επιστρέψω με άλλο ψευδώνυμο χωρίς να ενημερώσω γιαυτό. Αν κανείς νομίζει ότι έχουν κάτι σημαντικό αυτά που έχω γράψει ως τώρα ας επικοινωνήσει μαζί μου στο e mail που θα βρει στο προφίλ. Έχω κουραστεί να αντιμετωπίζω δόγματα (όπως το ότι τα κείμενα του Μωυσή είναι αιγυπτιακά και άλλες τέτοιες αυθαιρεσίες) που προέρχονται από πλημελλή "επιστημονική" έρευνα σκόπιμη ή μη. Συνεχίστε ο καθένας με ότι πιστεύετε , όπως θα συνεχίσω και εγώ. Ο χρόνος θα δείξει ποιος έχει δίκιο και αν τα φέρουν έτσι οι άνεμοι του χρόνου ίσως ξανασυνατηθούμε σε κάποια άλλη στροφή του δρόμου.
Γεια σας.

Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2005, 16:34:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς, δεν είναι η πρώτη φορά που συναντάμε το φαινόμενο κάποιος να διαβάζει λέξεις και να αντιλαμβάνεται νοήματα, τα οποία απέχουν από αυτό καθ' αυτό το νόημα των λέξεων, το οποίοι όλοι οι κοινοί νόες αντιλαμβάνονται.

Αυτό μπορεί να συμβαίνει για πολλούς λόγους συνδυαστικά ή μεμονομένα ανά περίπτωση:

1. Δεν γνωρίζει καλά Ελληνικά.
2. Διάφοροι ψυχολογικοί παράγοντες επιδρούν κατά την αντιληπτική διαδικασία του νου δίνοντας το ανάλογο αποτέλεσμα.

Πέραν τούτων, το φαινόμενο αυτό συνήθως συνοδεύεται και από συνεπακόλουθες συμπεριφορές, ανάλογα και κυρίως υπό την επίρροια του δεύτερου παράγοντα, αλλά και της εν γένει πνευματικής εξέλιξης του ατόμου.

Έτσι, προκύπτουν συναισθήματα απογοήτευσης και απόρριψης, τάσης φυγής και απομόνωση σε έναν κόσμο, ο οποίος τελικά καταλήγει να είναι αποκύημα της φαντασίας και ενός υπερ-διογκωμένου εγώ, κάτι σαν εικονική πραγματικότητα.

Ας δούμε το δεδομένο παράδειγμα:

Γράφεται:

quote:
Είχαν (εννοείται: οι Εβραίοι) πάρει το αλφάβητο και τις ονομασίες των ημερών από τους Χαλδαίους, τους μύθους για τη δημιουργία, την πτώση και τον κατακλυσμό από τους Σουμέριους, το θεό Γιάχ ή Γιαχάου (τον οποίο μετέτρεψαν σε Γιεχόβα) από τους Χαναναίους και την εσωτερική φιλοσοφία μέσω του Μωυσή από τους Αιγυπτίους.

Και αντιλαμβανόμαστε:

quote:
Έχω κουραστεί να αντιμετωπίζω δόγματα (όπως το ότι τα κείμενα του Μωυσή είναι αιγυπτιακά και άλλες τέτοιες αυθαιρεσίες) που προέρχονται από πλημελλή "επιστημονική" έρευνα σκόπιμη ή μη.

Η έντονη γραφή και οι υπογραμμίσεις είναι δικές μου.

Τα δόγματα δυστυχώς, τα 'χουμε μέσα στο μυαλό μας. Και ο νοών νοείτο.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 04/02/2005 16:39:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2005, 16:59:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
κάτι σαν εικονική πραγματικότητα.


Γιατί αγαπητή μου ωραιοποιείς τα πράγματα;
Δεν είναι "κάτι σαν",είναι "αυτό ακριβώς".

Σύνηθες φαινόμενον είναι για μερικούς ανεξάρτητα με το τι λέγεται και πώς,ναγυρίζουν το θέμα εκεί που θέλουν αυτοί και αν δεν γίνονται αποδεκτοί να βρίζουν ή να βάζουν τα κλάματα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2005, 14:47:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Zadok ΕΙΠΕΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΕΙ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΕΜΕΣΑ ΑΛΛΑ ΕΣΥ ΤΟ ΕΙΠΕΣ ΞΕΚΑΘΑΡΑ......

quote:
Τα δόγματα δυστυχώς, τα 'χουμε μέσα στο μυαλό μας. Και ο νοών νοείτο.

ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΞΕΠΗΔΑΝΕ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΜΑΣ....

ΓΙΑΤΙ Η ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΘΕΩΡΙΑ ΣΩΣΤΗΝ ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ????
Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ...

ΕΤΣΙ Ο ΘΕΟΣ ΥΜΝΕΙΤΑΙ ΟΧΙ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΥΜΝΕΙΣ ΕΣΥ....
Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΘΕΩΡΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ...

ΑΥΤΗ ΗΘΕΩΡΙΑ ΤΗΣ ΚΑΜΠΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ...

ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Zadok ΝΑ ΑΝΟΙΓΕΣ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΙΤΛΟ...

quote:
ΤΑ ΔΟΓΜΑΤΑ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΟ ΜΙΑΛΟ ΜΑΣ..ΚΑΙ Ο ΝΟΩΝ ΝΟΕΙΤΟ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2005, 22:38:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Zadok ΝΑ ΑΝΟΙΓΕΣ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΙΤΛΟ...
quote:
ΤΑ ΔΟΓΜΑΤΑ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΟ ΜΙΑΛΟ ΜΑΣ..ΚΑΙ Ο ΝΟΩΝ ΝΟΕΙΤΟ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


Δεν είναι καθόλου κακή ιδέα, φίλτατε AVATARGR.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Typhwnas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Israel
128 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 00:12:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Typhwnas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σιγά τα σορόπια/γλύκες...................................

...
....

Τα τάγματα φυσικά και υπάρχουν...
Η καμπάλλα φυσικά και υπάρχει... Πόσο αλήθεια είναι τα παραμυθάκια που γράφει? Κατά πόσο να τα εμπιστευτεί κάποιος... καθώς του κάνουν χρήση ορισμένα κοινωνικά σύνολα...?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 00:26:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα τάγματα φυσικά και υπάρχουν...
Η καμπάλλα φυσικά και υπάρχει... Πόσο αλήθεια είναι τα παραμυθάκια που γράφει? Κατά πόσο να τα εμπιστευτεί κάποιος...

Φίλτατε Typhwnas,σαφώς και υπάρχουν τάγματα και ίσως να γνωρίζεις κάποια.

Θα ήθελα να σταθώ στο θέμα των "παραμυθιών" που αποκαλείς.
Εδώ υπάρχει ένα μεγάλο σφάλμα σχετικά με την καμπαλά.
Η καμπαλά δεν διδάσκει τίποτε.
Η καμπαλά είναι "σύμβολο ή εργαλείο" αν θέλεις.
Είναι μία "ιερή τέχνη"
Δεν υπάρχει "διαβάζω ή μαθαίνω καμπαλά".
Υπάρχει "κάνω" καμπαλά.

Ποιός τα κάνει χρήση;
Μιλάς για έναν λαό;
Όλα βέβαια κάπου ξεκίνησαν αλλά το ότι εκατομμύρια μυστικιστές ανά τους αιώνες ασχολήθηκαν με αυτήν δεν σημαίνει ότι "ανήκει" σε κλίκες.

Για μένα προσωπικά είναι όπως είπα"Ιερή Τέχνη","Γνώση",που πρέπει να αγωνιστής να "βιώσεις".

Θα ήταν πάντως ενδιαφέρον να μας αναφέρεις ένα από τα "παραμύθια" της.
.


Edited by - Gothic on 06/02/2005 00:29:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 00:32:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σιγά τα σορόπια/γλύκες...................................

...
....

Τα τάγματα φυσικά και υπάρχουν...
Η καμπάλλα φυσικά και υπάρχει... Πόσο αλήθεια είναι τα παραμυθάκια που γράφει? Κατά πόσο να τα εμπιστευτεί κάποιος... καθώς του κάνουν χρήση ορισμένα κοινωνικά σύνολα...?


Ζηλεύεις

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 00:35:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγγνώμη που δευτερολογώ αλλά ...δεν νομίζω να μας ενδιαφέρει αν κάποιοι έχουν φιλικές σχέσεις μεταξύ τους ή "γλύκες/σιρόπια" όπως τα αποκαλείς.
Δεν νομίζεις ότι είσαι λίγο κακοπροαίρετος;
Δεν καταλαβαίνω τι σε πειράζει κάποια ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΑ ΜΕΛΗ να είναι φίλοι;

Πάντως με καμπαλά δεν έχει σχέση πιστεύω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Typhwnas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Israel
128 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 00:42:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Typhwnas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά γιατί αρπαχτήκατε?? Και για την καμπάλλα απάντησα... "ΠΑΛΑΙΑ ΜΕΛΗ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 00:43:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Zadok ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟ ΝΕΟ ΤΟΠΙΚ....

ΦΙΛΕ Typhwnas ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...

quote:
Η καμπάλλα φυσικά και υπάρχει... Πόσο αλήθεια είναι τα παραμυθάκια που γράφει? Κατά πόσο να τα εμπιστευτεί κάποιος... καθώς του κάνουν χρήση ορισμένα κοινωνικά σύνολα...?

ΔΗΛΑΔΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΣΥ ΚΡΙΝΕΙΣ ΕΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΠΟΥ ΤΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΣΥΝΟΛΑ ???????

ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΟΙΑ ΧΡΗΣΗ ΚΑΝΟΥΝΕ ΤΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ (ΚΑΠΟΙΑ) ΣΥΝΟΛΑ...
ΚΑΙ ΕΑΝ ΝΑΙ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ??????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 00:48:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλά γιατί αρπαχτήκατε?? Και για την καμπάλλα απάντησα... "ΠΑΛΑΙΑ ΜΕΛΗ"

...σεβαστή η άποψή σου...

Edited by - Gothic on 06/02/2005 00:48:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Typhwnas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Israel
128 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 00:49:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Typhwnas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΣΥΝΟΛΑ ΘΕΣ? ΨΑΞΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΣΟΥ... ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ... ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΣΟΥ... ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΝ...

ΑΑ: και ενα ρητό λέει :

"όποιος έχει τη μύγα....,
να την φέρει πίσω...."


ΠΑΡΑΚΑΛΩ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Typhwnas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Israel
128 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 00:52:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Typhwnas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α και Gothic σύμβολο φιλοσοφίας??? Τη θεωρείς ανωτερη απο τη αρχαία έλληνική????? Αν ναι καταλαβαίνω γιατί δεν τα θεωρείς παραμύθια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 00:52:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλά γιατί αρπαχτήκατε?? Και για την καμπάλλα απάντησα... "ΠΑΛΑΙΑ ΜΕΛΗ"

Γιατί μας τσάκωσες και δεν ξέραμε πώς να κρύψουμε την αμηχανία μας ...

Έχουμε απορίες όμως, "ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ". Μπορείς να μας τις λύσεις

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 00:53:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω την εντύπωση ότι μάλλον για να δημιουργήσεις πρόβλημα ήρθες και συγγνώμη που το λέω έτσι.

Πάντως ίσως είμαι λάθος,οπότε θα με ενδιέφερε να μάθω από ποιούς κινδύνεύω ή ως άφρων ακολουθώ τα...παραμυθάκια τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 00:57:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΣΥΝΟΛΑ ΘΕΣ? ΨΑΞΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΣΟΥ... ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ... ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΣΟΥ... ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΝ...

ΑΑ: και ενα ρητό λέει :

"όποιος έχει τη μύγα....,
να την φέρει πίσω...."


ΠΑΡΑΚΑΛΩ.



Να τα πάρει το ποτάμι ή θέλεις να μας κρατάς σε αγωνία

Ορίστε, έφερα και μια μύγα, για να 'χεις δική σου και να μη ζητάς των άλλων:

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 14:15:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Α και Gothic σύμβολο φιλοσοφίας??? Τη θεωρείς ανωτερη απο τη αρχαία έλληνική????? Αν ναι καταλαβαίνω γιατί δεν τα θεωρείς παραμύθια...


ανέφερα πουθενά τη λέξη "φιλοσοφία";
Ξαναπαραθέτω το μήνυμά μου :

"Φίλτατε Typhwnas,σαφώς και υπάρχουν τάγματα και ίσως να γνωρίζεις κάποια.

Θα ήθελα να σταθώ στο θέμα των "παραμυθιών" που αποκαλείς.
Εδώ υπάρχει ένα μεγάλο σφάλμα σχετικά με την καμπαλά.
Η καμπαλά δεν διδάσκει τίποτε.
Η καμπαλά είναι "σύμβολο ή εργαλείο" αν θέλεις.
Είναι μία "ιερή τέχνη"
Δεν υπάρχει "διαβάζω ή μαθαίνω καμπαλά".
Υπάρχει "κάνω" καμπαλά.

Ποιός τα κάνει χρήση;
Μιλάς για έναν λαό;
Όλα βέβαια κάπου ξεκίνησαν αλλά το ότι εκατομμύρια μυστικιστές ανά τους αιώνες ασχολήθηκαν με αυτήν δεν σημαίνει ότι "ανήκει" σε κλίκες.

Για μένα προσωπικά είναι όπως είπα"Ιερή Τέχνη","Γνώση",που πρέπει να αγωνιστής να "βιώσεις".

Θα ήταν πάντως ενδιαφέρον να μας αναφέρεις ένα από τα "παραμύθια" της."

Όπως βλέπεις αγαπητέ μου,δεν ανφέρω πουθενά τη λέξη "φιλοσοφία" και ακριβώς διότι γνωρίζω ότι η Καμπαλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ φιλοσοφία.
Είναι κάτι ΠΟΛΥ ανώτερο από οποιαδήποτε "φιλοσοφία".

Δεν καταλαβαίνω ειλικρινά,έστω και εάν ήταν φιλοσοφία γιατί θα έπρεπε να θεωρώ την αρχαία ελληνική ανώτερη;

Θα ήθελες λίγο να μας το αναλύσεις αυτό;

Όχι όμως επί μακρόν διότι όπως αντιλαμβάνεσαι το θέμα είναι η καμπαλά και αφορά μέλη που θα ήθελαν να εμβαθύνουν σε αυτήν και ίσως δεν τους αφορά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy