ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΚΑΜΠΑΛΛΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 17:28:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανοίξαμε και σας περιμένουμε:

Τα δόγματα δυστυχώς, τα 'χουμε μέσα στο μυαλό μας. Και ο νοών νοείτο.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 20:30:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
199.....θα σου χρειαστεί ]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 22:04:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

199.....θα σου χρειαστεί ]

Το 'χεις δει το έργο, ε;

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2005, 22:44:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Eπειδή το θέμα είναι πολύ ωραίο για να καταδικαστεί σε "αφάνεια"...


...και μια που τό'φερε ο λόγος περί αφάνειας δείτε και το παρακάτω με την Ντάατ...



"H Γνώση είναι δύναμη...1234"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Typhwnas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Israel
128 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2005, 15:43:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Typhwnas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν ειναι να μιλήσουμε με εικόνες ένα καλό site είναι το παρακάτω:


http://www.hermeticgoldendawn.org/art.htmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2005, 15:58:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή με τις λέξεις τα καταφέρνεις καλύτερα;

Ωραία ιστοσελίδα, αλλά όχι ακριβώς καμπαλιστικής θεματολογίας.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2005, 17:35:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Typhwnas ΤΟΛΜΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΟΛΥ ΑΥΤΗ Η ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ KAI ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ.

Η ΠΡΩΤΗ ΕΙΚΟΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΜΕ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΤΡΟΠΟ ΤΗΝ ΚΑΘΟΔΟ ΤΗΣ ΘΕΙΑΣ ΔΥΝΑΜΗΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ..

Ο ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ ΡΑΦΑΗΛ ΔΕΣΤΕ ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΟ ΚΗΡΥΚΕΙΟ...

ΚΑΝΤΕ ΜΙΑ ΝΟΗΤΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΚΗΡΥΚΕΙΟΥ ΜΕ ΤΟ ΔΕΝΔΡΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ

Edited by - AVATARGR on 21/02/2005 17:37:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2005, 17:35:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eγώ πάντως δεν είπα να μιλήσουμε με εικόνες...

Είπα να επαναφέρουμε το τόπικ με τις εικόνες...


"H Γνώση είναι δύναμη...1234"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2005, 09:40:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ουπς!
Ετσι εξηγείται γιατί δεν είδα το μήνυμα του AVATAR...γράφαμε ταυτόχρονα.
Λοιπόν έχουμε ένα στοιχείο παραπάνω για να αναθεωρήσουμε τη Θέση του Μιχαήλ όπως πολύ σωστά ανέφερε ο ΑVATARgr...
Νομίζω ότι η εικόνα αυτή του Ραφαήλ αξίζει όσο χίλιες λέξεις...


"H Γνώση είναι δύναμη...1234"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Typhwnas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Israel
128 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2005, 01:10:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Typhwnas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλαδή με τις λέξεις τα καταφέρνεις καλύτερα;

Είδα και τα δικά σου λόγια με τη μύγα...

quote:
Ωραία ιστοσελίδα, αλλά όχι ακριβώς καμπαλιστικής θεματολογίας.


Δηλαδή τι θέμα έχει?


quote:
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Typhwnas ΤΟΛΜΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΟΛΥ ΑΥΤΗ Η ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ KAI ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ.

Η ΠΡΩΤΗ ΕΙΚΟΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΜΕ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΤΡΟΠΟ ΤΗΝ ΚΑΘΟΔΟ ΤΗΣ ΘΕΙΑΣ ΔΥΝΑΜΗΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ..

Ο ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ ΡΑΦΑΗΛ ΔΕΣΤΕ ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΟ ΚΗΡΥΚΕΙΟ...

ΚΑΝΤΕ ΜΙΑ ΝΟΗΤΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΚΗΡΥΚΕΙΟΥ ΜΕ ΤΟ ΔΕΝΔΡΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


Μπορείτε να μου εξηγήσετε τι το καταπληκτικό έχει αυτή η εικόνα... και ιδιαιτέρως περί κυρηκείου?

quote:
Λοιπόν έχουμε ένα στοιχείο παραπάνω για να αναθεωρήσουμε τη Θέση του Μιχαήλ όπως πολύ σωστά ανέφερε ο ΑVATARgr...
Νομίζω ότι η εικόνα αυτή του Ραφαήλ αξίζει όσο χίλιες λέξεις...

????
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2005, 01:57:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είδα και τα δικά σου λόγια με τη μύγα...

Τα λόγια είχαν μύγα κι ήταν δική σου

quote:
Δηλαδή τι θέμα έχει?

Δεν ξέρεις

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2005, 09:14:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μπορείτε να μου εξηγήσετε τι το καταπληκτικό έχει αυτή η εικόνα... και ιδιαιτέρως περί κυρηκείου?

Mα... δες από ποια Σεφίρα κρατάει ο Ραφαήλ το κυρήκειο...
Αυτό νομίζω θα σου απαντήσει για τις δυιστάμενες γνώμες που διατυπώθηκαν πριν πάνω σε αυτό το θέμα (σχετικά με το ποιός άγγελος αντιστοιχεί σε αυτή τη Σεφίρα ο Μιχαήλ ή ο Ραφαήλ...)

Ελπίζω να σου έλυσα την απορία.

Σε αυτό τουλάχιστον γιατί στα άλλα (ως προς τη θεματολογία) θα συμφωνήσω με σένα αφού ο Ερμητισμός θεωρείται ότι επέδρασε στην δημιουργία της Καμπαλλα...

Ομως ακόμα δεν ακούσαμε τη γνώμη του Oannes...



"H Γνώση είναι δύναμη...1234"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2005, 09:27:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Typhwna ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΕΙΚΟΝΩΝ ΝΑ ΤΙΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΠΟΛΥΔΙΑΣΤΑΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟΔΙΑΣΤΑΤΑ...

Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗ....

quote:
Ο ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ ΡΑΦΑΗΛ ΔΕΣΤΕ ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΟ ΚΗΡΥΚΕΙΟ...

ΚΑΝΤΕ ΜΙΑ ΝΟΗΤΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΚΗΡΥΚΕΙΟΥ ΜΕ ΤΟ ΔΕΝΔΡΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ..



ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ....

ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ (ΚΗΡΥΚΕΙΟΥ) ΕΒΡΑΙΚΗΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ (ΡΑΦΑΗΛ) ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΑΝΙΚΗΣ ΚΑΜΠΑΛΛΑ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2005, 19:24:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ομως ακόμα δεν ακούσαμε τη γνώμη του Oannes...

Aγαπητή Avallon τη γνώμη μου ή μάλλον τον προβληματισμό μου σχετικά με τις αντιμεταθέσεις των δύο αρχαγγέλων τον έχω ήδη εκφράσει στις αρχικές σελίδες του topic.

Γενικότερα, πάντως, τα σύμβολα που χρησιμοποιούνται σε οτιδήποτε έχει να κάνει με την έρευνα των εσωτερικών πεδίων, έστω και αν εκφράζουν μεταφυσικές και κοσμολογικές αρχές, βιώνονται μαζί με προσωπικές ιδέες και συγκινήσεις. Eν ολίγοις, το σύστημα για το οποίο συζητάμε, παρά τις επιδράσεις από γνωστικά και νεοπλατωνικά έργα έχει ουσιαστική αυθυπαρξία υπόστασης γιατί κρύβει την μυστικιστική εμπειρία και η εμπειρία αυτή είναι προσωπική.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2005, 11:21:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενα πολύ καλό δέντρο με όλες τις αντοιστιχίες... μια μεγένθυση θα σας βοηθήσει να το μελετήσετε καλύτερα.



"H Γνώση είναι δύναμη...1234"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2005, 18:40:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ Oannes ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΜΥΣΤΙΚΙΣΤΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΔΙΑ ΛΙΘΟΣ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗΣ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ................

ΕΝΑ ΜΕΣΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΩΝ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΜΟΡΦΩΝ ΤΟΥ ΔΕΝΔΡΟΥ...

Η ΑΠΛΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΤΑΥΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΜΥΣΤΙΚΙΣΤΙΚΑ ΣΥΖΤΗΜΑΤΑ
ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΟΡΜΗ ΤΟΥ..(ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Typhwnas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Israel
128 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2005, 22:41:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Typhwnas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα λόγια είχαν μύγα κι ήταν δική σου


ΛΟΓΙΑ ΗΤΑΝ ΟΧΙ ΕΙΚΟΝΕΣ...

quote:
Δεν ξέρεις

Θα έπρεπε να ξέρω την εβραϊκή παράδοση???
Εξάλλου είμαι νέο μέλος...


quote:
ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ (ΚΗΡΥΚΕΙΟΥ) ΕΒΡΑΙΚΗΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ (ΡΑΦΑΗΛ) ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΑΝΙΚΗΣ ΚΑΜΠΑΛΛΑ....

Ποιο πολύ μου ακούγεται σαν αντιγραφή της αρχαίας ελληνικής παράδοσης παρα σαν συνδιασμός... Επίσης πόσο μεγάλη διαφορά μπορεί να έχει η ευραϊκή καμπάλλα από τη χριστιανική παράδοση? Εμένα μου φαίνεται σαν συνέχεια απο ευραϊκή σε χριστιανική παράδοση...

quote:

Mα... δες από ποια Σεφίρα κρατάει ο Ραφαήλ το κυρήκειο...
Αυτό νομίζω θα σου απαντήσει για τις δυιστάμενες γνώμες που διατυπώθηκαν πριν πάνω σε αυτό το θέμα (σχετικά με το ποιός άγγελος αντιστοιχεί σε αυτή τη Σεφίρα ο Μιχαήλ ή ο Ραφαήλ...)

Ελπίζω να σου έλυσα την απορία.


Το πρόσεξα και ελπίζω πως το κατανόησα... Ευχαριστώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2005, 23:15:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΛΟΓΙΑ ΗΤΑΝ ΟΧΙ ΕΙΚΟΝΕΣ...

Δε σε εννοώ, αλλά τεσπα...

quote:

Θα έπρεπε να ξέρω την εβραϊκή παράδοση???
Εξάλλου είμαι νέο μέλος...

Θεώρησα ότι εφόσον μας σύστησες την ιστοσελίδα αυτή, θα γνωρίζεις ότι ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΠΕΡΙ ΕΒΡΑΪΚΗΣ ΠΑΡΑΔΟΣΕΩΣ και ούτε καν ακριβώς περί παραδόσεως. Αν και εφόσον είσαι νέο μέλος (που αν θυμάμαι καλά, έχεις γράψει ότι δεν είσαι ουσιαστικά), δε σημαίνει ότι είσαι ανίδεος επί παντός επιστητού.

Αν θέλεις, ρίξε μία ματιά εκ νέου...

Η ιστοσελίδα (κυρίως στην κύρια σελίδα της) γράφει ότι αφορά στο Ερμητικό Τάγμα της Χρυσής Αυγής και δίνει αρκετές πληροφορίες.

Αν δεν γνωρίζεις περί τίνος πρόκειται και θέλεις να μάθεις περισσότερα, μπορούμε να επανέλθουμε.

Πάντως σαφώς δεν είναι αμιγώς Καμπαλιστική οργάνωση, όπως δεν είναι και αμιγώς σχετιζομενη με τον Ερμητισμό παρά τον τίτλο.
Είναι ένας συνδυασμός διαφόρων φιλοσοφικών ρευμάτων (μεταξύ των οποίων και ο Ερμητισμός και η Καμπαλλά) ο οποίος είναι σχετικά ιστορικά πρόσφατος.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 24/02/2005 23:21:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Typhwnas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Israel
128 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2005, 14:18:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Typhwnas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θεώρησα ότι εφόσον μας σύστησες την ιστοσελίδα αυτή, θα γνωρίζεις ότι ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΠΕΡΙ ΕΒΡΑΪΚΗΣ ΠΑΡΑΔΟΣΕΩΣ και ούτε καν ακριβώς περί παραδόσεως. Αν και εφόσον είσαι νέο μέλος (που αν θυμάμαι καλά, έχεις γράψει ότι δεν είσαι ουσιαστικά), δε σημαίνει ότι είσαι ανίδεος επί παντός επιστητού.

Και όμως το τάγμα αυτό όντως ασχολείται με την Ευραϊκή καμπάλλα...
Αφού οι αρχές τους, τα στοιχεία τους και γενικά αυτά που μελετάνε είναι παρμένα απο εκεί...
Εννοόντας νέο μέλος, θα μπορούσε να σημαίνει πως ίσως διαβάζω τα άρθρα αυτού του site πολύ καιρό... Αλλά αυτό δεν σημαίνει πως μπορώ να ξέρω τα παντα...

quote:
Αν δεν γνωρίζεις περί τίνος πρόκειται και θέλεις να μάθεις περισσότερα, μπορούμε να επανέλθουμε.

Εξακολουθώ να είμαι ανοιχτός σε καθε θέμα...

quote:
Πάντως σαφώς δεν είναι αμιγώς Καμπαλιστική οργάνωση, όπως δεν είναι και αμιγώς σχετιζομενη με τον Ερμητισμό παρά τον τίτλο.
Είναι ένας συνδυασμός διαφόρων φιλοσοφικών ρευμάτων (μεταξύ των οποίων και ο Ερμητισμός και η Καμπαλλά) ο οποίος είναι σχετικά ιστορικά πρόσφατος.

Πόσο πρόσφατος δηλαδή... Μην μου πεις απο τον μεσαίωνα πάντως...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2005, 15:07:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Typhwnas Η ΚΑΜΠΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΒΡΑΙΚΗ ΟΠΩΣ ΠΟΛΛΟΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝ.

ΗΛΘΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΒΡΑΑΜ ΣΤΗΝ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗ..
Ο ΑΒΡΑΑΜ ΗΛΘΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΟΥΡ ΤΗΣ ΜΕΣΟΠΟΤΑΜΙΑΣ...

Η ΚΑΜΠΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΕΛΘΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΜΥΘΡΑΙΚΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2005, 15:37:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και όμως το τάγμα αυτό όντως ασχολείται με την Ευραϊκή καμπάλλα...
Αφού οι αρχές τους, τα στοιχεία τους και γενικά αυτά που μελετάνε είναι παρμένα απο εκεί...
Εννοόντας νέο μέλος, θα μπορούσε να σημαίνει πως ίσως διαβάζω τα άρθρα αυτού του site πολύ καιρό... Αλλά αυτό δεν σημαίνει πως μπορώ να ξέρω τα παντα...

Νομίζω ότι η ακόλουθη πρότασή μου:

quote:
Είναι ένας συνδυασμός διαφόρων φιλοσοφικών ρευμάτων (μεταξύ των οποίων και ο Ερμητισμός και η Καμπαλλά) ο οποίος είναι σχετικά ιστορικά πρόσφατος.

η οποία είναι αρκετά σαφής και ακριβής και την οποία παρέθεσες και εσύ στη συνέχεια, καλύπτει αυτό το οποίο νομίζω ότι θέλεις να πεις.

Το Τάγμα αυτό ασχολείται με την Εβραϊκή Καμπάλλα, δεν είπα το αντίθετο.
Απλά επεσήμανα ότι ασχολείται και με άλλες παραδόσεις. Επίσης, αν μελετήσεις περισσότερο και κάνεις σχετικές συγκρίσεις, θα δεις ότι στην πορεία δραστηριοποίησής του στο χώρο του αποκρυφισμού, διατύπωσε δια των εκπροσώπων του πιο προωθημένες (μοντέρνες αν προτιμάς) και όχι τόσο παραδοσιακές απόψεις και σχηματοποίησε μία συνδυαστική δική του φιλοσοφία.

quote:
Πόσο πρόσφατος δηλαδή... Μην μου πεις απο τον μεσαίωνα πάντως...

E, δε θα θεωρούσα πρόσφατο το Μεσαίωνα.

Αν είχες κάνει τον κόπο να διαβάσεις την αρχική σελίδα του Διαδικτυακού χώρου στον οποίο μας παρέπεμψες, θα έβλεπες ότι το εν λόγω Τάγμα ιδρύθηκε το 1888, δηλαδή περί τα τέλη του 19ου αιώνα.

Στη διάθεσή σου για οτιδήποτε άλλο χρειάζεσαι και δύναμαι να βοηθήσω...


.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Typhwnas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Israel
128 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2005, 00:45:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Typhwnas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
E, δε θα θεωρούσα πρόσφατο το Μεσαίωνα.

Έχω Πληροφορίες ότι γενικά είναι από ποιο παλιά ακόμα...

quote:
ΦΙΛΕ ΜΟΥ Typhwnas Η ΚΑΜΠΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΒΡΑΙΚΗ ΟΠΩΣ ΠΟΛΛΟΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝ.

ΗΛΘΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΒΡΑΑΜ ΣΤΗΝ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗ..
Ο ΑΒΡΑΑΜ ΗΛΘΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΟΥΡ ΤΗΣ ΜΕΣΟΠΟΤΑΜΙΑΣ...


Για τη συγκεκριμενη που μιλάμε είναι όμως

quote:
Στη διάθεσή σου για οτιδήποτε άλλο χρειάζεσαι και δύναμαι να βοηθήσω...

Eυχαριστώ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2005, 01:02:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έχω Πληροφορίες ότι γενικά είναι από ποιο παλιά ακόμα...

Νομίζω ότι κάπου τα έχεις μπλέξει τα πράγματα κι ίσως δεν φταις εσύ.

Αν αναφέρεσαι στο Ερμητικό Τάγμα της Χρυσής Αυγής σου έγραψα ότι ιδρύθηκε το 1θθθ.
Γι' αυτό μιλάγαμε και σε αυτό αναφέρεται η ιστοσελίδα την οποία είδαμε.
Αν κάποιος σε πληροφόρησε ότι είναι παλιότερο Τάγμα, λάθος πληροφορία.

Αν αναφέρεσαι στην Καμπαλλά, φυσικά και είναι πολύ παλιά παράδοση. Είναι αρχαία παράδοση για την ακρίβεια και έχει τις ρίζες της σε λαούς πριν ακόμα και της υπάρξεως του έθνους των Εβραίων.

quote:

Eυχαριστώ...

Παρακαλώ. Να 'σαι πάντα καλά!

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2005, 10:54:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tελικά όταν υπάρχει καλή θέληση λύνονται όλες οι παρεξηγήσεις

quote:
Η ΚΑΜΠΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΕΛΘΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΜΥΘΡΑΙΚΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ...

Αγαπητέ AVATARgr ... δηλαδή θέλεις να πεις ότι η ΚΑΜΠΑΛΛΑ βασίζεται στην ηλιακή γνώση?... γιατί μάλλον εγώ το αντίθετο έχω καταλάβει.

Διαφωτίστε με λιγάκι παρακαλώ...


"H Γνώση είναι δύναμη...1234"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2005, 20:53:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΑΓΑΠΗΤΗ Avallon ΩΣ ΓΝΩΣΤΟ ΜΕΣΑ ΤΗΣ Η ΚΑΜΠΑΛΛΑ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΗΛΙΟ..

ΟΠΟΥ Ο ΗΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΣΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΚΑΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΣΕ ΑΜΕΣΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΚΕΤΕΡ..

ΣΥΝΑΜΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΜΥΘΡΑΙΚΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΦΑΙΡΕΣ. (ΣΕΦΙΡΟΘ)

ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΕΙΚΟΝΙΣΕΙΣ ΤΟΥ ΔΕΝΔΡΟΥ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΣΤΑΥΡΟΣ....

ΕΧΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΜΕΣΟΠΟΤΑΜΙΑ -ΜΕΣΩ ΑΒΡΑΑΜ (ΜΑΓΟΣ)- ΣΤΗΝ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΜΕΤΑΦΕΡΕΤΑΙ Η ΚΑΜΠΑΛΛΑ ΣΕ ΕΥΡΩΠΗ...
ΟΠΟΥ ΕΚΕΙ ΠΕΡΝΕΙ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Typhwnas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Israel
128 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2005, 21:41:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Typhwnas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Είχα καιρό να γράψω στο forum λόγω κάποιων "τρεξιμάτων"...
Τέλος πάντων...

quote:
Αν αναφέρεσαι στην Καμπαλλά, φυσικά και είναι πολύ παλιά παράδοση. Είναι αρχαία παράδοση για την ακρίβεια και έχει τις ρίζες της σε λαούς πριν ακόμα και της υπάρξεως του έθνους των Εβραίων

Κυρίως για την καμπάλλα εννούσα... Αλήθεια όταν λές πριν των Ευραίων ποιους εννοείς?


quote:
ΑΓΑΠΗΤΗ Avallon ΩΣ ΓΝΩΣΤΟ ΜΕΣΑ ΤΗΣ Η ΚΑΜΠΑΛΛΑ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΗΛΙΟ..

Κάτι μου θυμίζει ο ήλιος... Τον φοίβο ίσως (και όχι τον μουσικοσυνθέτη)
Κάποιος λαός μάλλον τελικά αντέγραψε κάποιον άλλον...


quote:
ΗΛΘΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΒΡΑΑΜ ΣΤΗΝ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗ..
Ο ΑΒΡΑΑΜ ΗΛΘΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΟΥΡ ΤΗΣ ΜΕΣΟΠΟΤΑΜΙΑΣ...

Και αυτοί οι λαοί τι ήταν άραβες? Πέρσες, βαβυλώνιοι κτλ... Ευραίοι δεν ήταν? Και το όνομα Αβρααμ μήπως είναι γερμανικό ή ελληνικό...? Εξάλλου δεν υπήρχε επίσημα το Ισραήλ τότεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2005, 22:28:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κυρίως για την καμπάλλα εννούσα... Αλήθεια όταν λές πριν των Ευραίων ποιους εννοείς?

Ωραία! Τώρα που ξεκαθαρίσαμε τα προηγούμενα, κάνε σε παρακαλώ τον κόπο να διαβάσεις στην προηγούμενη σελίδα όπου έχουμε αναφερθεί στην προέλευση της παράδοσης των Εβραίων από διαφόρους γειτονικούς λαούς.

Το να μιλάμε για αντιγραφές νομίζω ότι είναι αρκετά άτοπο, διότι όλες οι παραδόσεις κάπου τα βρήκαν και τα πήραν, αν και όλες θεωρούν ότι ο δικός τους προφήτης ήταν ο πρώτος ή/και η δική τους αλήθεια ανώτερη, καλύτερη κλπ.

Αυτό που έχει σημασία είναι ότι υπάρχουν κοινά στοιχεία.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Typhwnas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Israel
128 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2005, 20:46:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Typhwnas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το να μιλάμε για αντιγραφές νομίζω ότι είναι αρκετά άτοπο, διότι όλες οι παραδόσεις κάπου τα βρήκαν και τα πήραν, αν και όλες θεωρούν ότι ο δικός τους προφήτης ήταν ο πρώτος ή/και η δική τους αλήθεια ανώτερη, καλύτερη κλπ.


Mπλα,μπλα,μπλα... και? Να ξεχασουμε λοιπόν την ιστορία των πολιτισμών...

quote:
Αυτό που έχει σημασία είναι ότι υπάρχουν κοινά στοιχεία.



Τα κοινά σίγουρα είχαν μια αρχή. Όμως δεν μας ενδιαφέρει? Τυφλοσούρτης?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2005, 21:12:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Mπλα,μπλα,μπλα... και? Να ξεχασουμε λοιπόν την ιστορία των πολιτισμών...

Κοίτα να δεις Typhwnas, όταν θα επιχειρηματολογήσεις με στοιχεία κι όχι με φτηνές ειρωνίες του στυλ "μπλα, μπλα, μπλα", ίσως να λάβω υπ΄ όψιν τα λόγια σου.

Έως τότε, επέτρεψέ μου να έχω την άποψή μου, την οποία είναι προφανές ότι δεν έχεις εννοήσει και δεν είσαι ικανός να αντικρούσεις, διότι εγώ ουδέποτε σε προέτρεψα να ξεχάσεις οποιαδήποτε ιστορία, αντίθετα σου παρέδωσα τζάμπα μαθήματα ιστορίας, την οποία δεν γνώριζες και "κακοποιούσες" με ιδιαίτερη ευκολία έως τώρα.

Αναμένουμε λοιπόν, να μας δώσεις τα φώτα σου επί του θέματος, εφόσον το μπορείς.


quote:

Τα κοινά σίγουρα είχαν μια αρχή. Όμως δεν μας ενδιαφέρει? Τυφλοσούρτης?

Τί να μας ενδιαφέρει δηλαδή ακριβώς; Ξέρεις εσύ την αρχή;

Έλα... Μη μας κρατάς σε αγωνία...

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2005, 00:44:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


1. Λίλιθ (Lilith) 1.0°. Η πύλη στο άγνωστο.

2. Γκαμάλιελ (Gamaliel) 2.0°. Τα σκοτεινά όνειρα. Αστρική μαγεία. Μάγια (Witchcraft). Τα μυστήρια της μαύρης σελήνης. Η σκοτεινή Θεά.

3. Σάμαελ (Samael) 3.0°. Η φιλοσοφία της αριστερής ατραπού. Η σοφία της παράνοιας. Μαγεία των Γιεζίντι. Η σκοτεινή πλευρά των τσάκρα.

4. Ααράμπ Ζαράκ (A'arab Zaraq) 4.0°. Εωσφορική μαγεία. Η σκοτεινή πλευρά της Αφροδίτης. Ερωτο-μυστικισμός και η ατραπός του μαχητή.

5. Θαγκίριον (Thagirion) 5.0°. Η φώτιση του σκοταδιού. Ο μαύρος ήλιος. Η ένωσις του θεού με το "κτήνος".

6. Γκόλαχαμπ (Golachab) 6.0°. Ragnarök. Η ενεργοποίηση του Σουρτ/ Ζόραθ (Surt/Sorath). Το θέλγητρο και ο μαγνητισμός της λαγνείας και του βασανισμού.

7. Γκάαγκσχεμπλα (Gha'agsheblah 7.0°). Τα υψηλότερα επίπεδα του ερωτο-μυστικισμού. Προετοιμασία για την άβυσσο.

8. Σατάριελ (Satariel 8.0°). Το άνοιγμα του ματιού του Εωσφόρου, Σίβα, Όντιν. Η "αρχή" του Δράκου.

9. Γκάγκιελ (Ghagiel) 9.0°. Το άναμμα του αστεριού του Εωσφόρου.

10. Τάουμιελ (Thaumiel) 10.0°. Η πλήρωση της υπόσχεσης του φιδιού. Θειότητα.

11. Τάουμιελ (Thaumiel) 11.0°. Η μαύρη τρύπα. Το σκαλί προς τη νέα δημιουργία. Σύμπαν Β΄.

Ελπιζω να μην επαναλαμβανομαι....

"Anno IIIxiii Sol 19° Libra, Luna 12° Capricorn Dies Mercurii"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy