ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΚΑΜΠΑΛΛΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2004, 14:21:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...σόρρυ όμως αν σε ενόχλησε...

Καθόλου! Χιούμορ έκανα...


quote:
αλήθεια τι σημαίνει Εβραϊκή καμπάλα αφού η καταγωγή της είναι από αλλού?


Για πες κι άλλα... Από πού είναι η καταγωγή της;

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2004, 21:06:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια και χαρά καλοί μου φίλοι,

Θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους για όλα όσα έδωσαν και δίνουν στο θέμα και γενικά στο φόρουμ.
Σήμερα διάβασα όλα τα μηνύματα αν και γνώριζα την ύπαρξη του θέματος καιρό. θα κάνω μια ερώτηση και θα ζητήσω βοήθεια.
Θέλω λοιπόν να ακούσω τι γνώμη σας για το εξής, Ο ανθρώπινος νους δε γνωρίζει άλλο τρόπο υπάρξεις από αυτόν της μορφής και της δραστηριότητας. Έτσι, δύσκολα αποκτά μια ολοκληρωμένη αντίληψη αυτής της εντελώς άμορφης κατάστασης παθητικότητας, που παρόλα αυτά δεν είναι ύπαρξη. Εντούτοις , αν θέλουμε να καταλάβουμε τις βασικές αρχές της κοσμικής φιλοσοφίας , δεν θα πρέπει να σύρουμε το Πέπλο της Αρνητικής Ύπαρξης μπροστά από το Κέτερ , γιατί διαφορετικά θα καταδικαστούμε σε μια αιώνια και άλυτη δυαδικότητα. Ο Θεός και ο Διάβολος θα πολεμούν αιώνια στον κόσμο μας και δε θα υπάρχει τέλος στην σύγκρουση τους.
Απόσπασμα από το βιβλίο της Dion Fortune “Η μυστική Καββάλα” σελ145
Δεν θα πω ακόμη τι εικόνες δημιούργησε σε εμένα απλά θα πω ότι μου ανέτρεψε εντελώς την εικόνα του αρνητικού, θα ήθελα και τα δικά σας σχόλια , αν και είναι αδύνατον να προσεγγίσουμε κάτι που δεν γνωρίζουμε και δεν καταλαβαίνουμε, νομίζω όμως από την άλλη ότι η οποιαδήποτε προσπάθεια προσέγγισης αυτής της Υψηλότατης Σεφίρας θα μπορούσε να έχει θαυμάσια αποτελέσματα.


Ευχαριστώ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2004, 11:54:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πόσο συχνό είναι το φαινόμενο , να μας απορροφά κάτι τόσο ώστε να εξετάζουμε τα πάντα κάτω από το ίδιο πρίσμα και να χανόμαστε σε μια πλάνη ; Βάζω την ερώτηση σε αυτό το θέμα γιατί νομίζω ότι η Καββάλα προσφέρεται για να εξετάζεις το μικρόκοσμο και το μακρόκοσμο με βάση αυτή , που όμως έχει τα όρια της; πως μπορεί ο αμύητος να προστατευθεί και να μην παρασυρθεί νομίζοντας ότι όλα είναι ένα δέντρο ; Φτάνει μόνο η λογική η χρειάζεται και πολύ γνώση ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 12:01:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Crystal_tear ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΙΣΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΔΩΣΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΗΣ ΚΑΜΠΑΛΛΑ.

quote:
Πόσο συχνό είναι το φαινόμενο , να μας απορροφά κάτι τόσο ώστε να εξετάζουμε τα πάντα κάτω από το ίδιο πρίσμα και να χανόμαστε σε μια πλάνη ; Βάζω την ερώτηση σε αυτό το θέμα γιατί νομίζω ότι η Καββάλα προσφέρεται για να εξετάζεις το μικρόκοσμο και το μακρόκοσμο με βάση αυτή , που όμως έχει τα όρια της; πως μπορεί ο αμύητος να προστατευθεί και να μην παρασυρθεί νομίζοντας ότι όλα είναι ένα δέντρο ; Φτάνει μόνο η λογική η χρειάζεται και πολύ γνώση ;

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΟΝ ΔΙΑΛΕΓΕΙΣ ΕΣΥ.....
ΣΥΜΦΩΝΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΟΣΥΝΘΕΣΗ ΣΟΥ....
ΔΕΝ ΧΑΝΕΣΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΔΕΝΔΡΟ Η ΣΕ ΟΠΟΙΟ ΣΥΣΤΗΜΑ...
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΟΥ ΤAIΡΙΑΖΕΙ ΕΣΕΝΑ ????
ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΕΣΥ ΠΩΣ ΔΥΝΑΣΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΕΙΣ ΑΥΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ????
ΕΑΝ ΝΑΙ ΠΡΟΧΩΡΑΣ...
ΕΑΝ ΟΧΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟΝ ΔΡΟΜΟ...
ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΑ...
ΕΣΥ ΔΙΑΛΕΓΕΙΣ...

ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΔΕΝΔΡΟ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ...
ΧΡΩΜΑΤΑ....
ΑΡΙΘΜΟΙ....
ΓΡΑΜΜΑΤΑ...
ΠΛΑΝΗΤΕΣ...
ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΙ..
ΤΑΡΩ..
ΑΤΡΑΠΟΙ....
ΕΠΙΠΕΔΑ....

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Zadok ΕΡΩΤΑΣ ...

quote:
Από πού είναι η καταγωγή της;


ΕΧΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΤΑ ΕΞΗΣ..
quote:
ΑΠΟ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ Η ΚΑΜΠΑΛΛΑ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΣΟΠΟΤΑΜΙΑ.

ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΙΘΡΑΙΣΜΟ.

ΤΗΝ ΕΦΕΡΕ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ Ο ΑΒΡΑΑΜ.
Η ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΑΒΡΑΑΜ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΟΥΡ ΤΗΣ ΜΕΣΟΠΟΤΑΜΙΑΣ.

Η ΔΕ ΕΞΑΠΛΩΣΗ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΓΡΑΠΤΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΣΤΟΜΑ ΣΕ ΑΦΤΙ.

ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΑΠΛΩΣΗ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΣΧΕΔΟΝ, ΑΝΑΠΤΥΧΘΗΚΑΝ ΠΟΛΛΕΣ ΣΧΟΛΕΣ.

ΟΙ ΚΥΡΙΟΤΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΙΣΠΑΝΙΑΣ , ΓΑΛΛΙΑΣ ΚΑΙ ΙΤΑΛΙΑΣ.



ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 15:22:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε AVATARGR,

σε υπερ-ευχαριστώ για την απάντηση και με συγχωρείς που σε ανάγκασα να επαναλάβεις το ποστ σου.

Το ερώτημά μου αφορούσε στην απορία της αγαπητής Avallon και μάλλον θα πρέπει να διευκρινίσουμε κατά την ταπεινή μου άποψη, ότι είναι διαφορετικό το γεγονός ότι η παράδοση αυτή έχει τις ρίζες της σε άλλες παραδόσεις (βλέπε Μεσοποταμία), διαφορετικό το γεγονός ότι η original version (η οποία τουλάχιστον έφτασε σε μας) είναι εβραϊκή και διαφορετικό το ότι υπάρχουν και άλλες νεώτερες εκδοχές...

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 20/04/2004 15:25:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2004, 18:51:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ AVATARGR,

Συνφωνω με αυτα που λες αλλα νομιζω οτι δεν εγινε καποιο λαθος , δεν αναφερόμουν στην Καββάλα , την χρησημοποιησα σας παραδηγμα.
Θα κανω την ερωτηση διαφορετικα, οταν κατι σου αρεσει πολυ και ασχολισαι με αυτο αρκετες ωρες την ημερα κυνδινευεις να το κανεις εμονή σου και να νομιζεις οτι τα παντα εχουν σχεση με αυτο ;
Φτανει μονο η λογική η ειναι απαρετικη η καθοδήγηση απο καποιον γνώστη για να αποφύγεις λαθη ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2004, 22:17:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ Crystal_tear ΕΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ....
ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΧΑΝΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ ΔΡΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ????
ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΛΕΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ ΓΝΩΣΤΗΣ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΔΡΟΜΩΝ...

ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΘΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΥΠΛΟΚΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΔΡΟΜΩΝ....
ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ....
ΕΚΕΙ ΧΑΝΕΣΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ....

ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ,ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΔΡΟΜΟ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΘΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΕΑΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ....
ΟΔΗΓΟΣ Η ΚΑΡΔΙΑ...

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Zadok ΤΟ ΔΕΝΔΡΟ ΣΑΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΕΚΦΡΑΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ.
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΥΘΑΓΟΡΑ ΟΙ ΟΥΡΑΝΙΕΣ ΣΦΑΙΡΕΣ (SEFIROTH)...
ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΜΕΛΕΤΗ ΥΠΑΡΧΗ ΑΠΟ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΕΜΑΝΟΥΕΛ ΛΑΒΙΝΑΣ..
4 ΤΑΛΜΟΥΔΙΚΕΣ ΜΕΛΕΤΕΣ...
ΕΚΕΙ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΜΕ ΑΜΕΣΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΥΘΑΓΟΡΑ..

ΔΗΛΑΔΗ ΣΧΕΣΗ ΚΑΒΒΑΛΙΣΤΙΚΟΥ ΔΕΝΔΡΟΥ ΚΑΙ ΟΥΡΑΝΙΩΝ ΣΦΑΙΡΩΝ ΤΟΥ ΠΥΘΑΓΟΡΑ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΙΓΥΠΤΙΑΚΟ ΔΕΝΔΡΟ (ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΠΑΛΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΒΡΑΙΚΟ).
ΣΕ ΑΥΤΟ ΕΑΝ ΔΕΝ ΑΠΑΤΩΜΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟ ΤΕΚΤΟΝΙΚΟ ΤΑΓΜΑ ΜΥΣΡΑΙΜ ΜΕ ΤΟΥΣ 99 ΒΑΘΜΟΥΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2004, 17:58:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά χαρά,

Οχι αγατητέ AVATARGR , δεν χάνεται αυτος που ψάχνει για να βρει ποιος δρομος του τεριάζει με αποτελεσμα να βλεπει πολλους, αυτος που ακολουθει καποιον και τελικα ξεστρατίζει χανεται.
Νομίζεις οτι φτάνει μονο η καρδία σαν οδηγος, εγω δεν ξερω νομιζω οτι καλο θα ηταν να μπορω να ρωταω για να λυνω τις αποριες μου, χωρις αυτο να συμενει οτι δεν εμπιστευομαι την καρδια μου!

Σε ευχαριστω πολυ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2005, 21:40:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περασμένο ναι, ξεχασμένο όχι, αυτό το topic.

Eίπα να το επαναφέρω από τις πίσω σελίδες, καθώς από το τελευταίο post μέχρι και σήμερα πολλά νέα μέλη έχουν πλαισιώσει τη μεγάλη παρέα του esoterica.


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2005, 21:21:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Oannes ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΦΕΡΕΣ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟΠΙΚ ΤΟΥ ΑΓΑΠΗΤΟΥ Knight MIXAIL.

ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΠΩΣ ΕΙΧΑ ΑΦΙΣΕΙ ΜΙΑ ΑΝΑΠΑΝΤΗΤΗ ΑΝΑΦΟΡΑ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΦΙΛΟ Crystal_tear.

ΝΟΜΙΖΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Crystal_tear ΠΩΣ ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ..
ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΔΕΣ ΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΩ...

quote:
ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΧΑΝΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ ΔΡΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ????
ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΛΕΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ ΓΝΩΣΤΗΣ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΔΡΟΜΩΝ...

ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΘΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΥΠΛΟΚΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΔΡΟΜΩΝ....
ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ....
ΕΚΕΙ ΧΑΝΕΣΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ....


ΟΠΩΣ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΕΙΣ ΠΩΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΝΑ ΜΗΝ ΨΑΧΝΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙΣ ΓΝΩΣΤΗΣ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΔΡΟΜΩΝ...
ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΥΠΛΟΚΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΔΡΟΜΩΝ.

ΑΜΑ ΒΡΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2005, 10:19:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.kabbalah.info/greekab/

http://www.kabbalah.info/engkab/holidays_eng/hanukah.htm

http://www.crcsite.org/GreekKabala1.htm

http://www.angelfire.com/wizard/simply-mystical/

http://www.angelfire.com/wizard/simply-mystical/kabala/10.html

http://www.angelfire.com/wizard/simply-mystical/hermes/9.html

δεν ξερω κατα ποσο ισχυουν,εχουν ενδιαφερον ομως:)

μελετω....τον αριθμο 7...που υπαρχει σε τοπικ...

σε συνδιασμο.....

http://www.blather.net/bookstore/barry_greek.html
Kieren Barry

The Greek Qabalah

"...widespread awareness of Hebrew Qabalah in the West has often led to the mistaken belief that the Jews were the original founders of the literal Qabalah, and even that it was the Jews who first used letters as numbers... It was, in fact, the Greeks who, as early as the eighth century B.C.E., invented alphabetic numerals, the very essence of Qabalistic numerology" (preface p.xiii).
........

The Greek Qabalah is a great book but is heavy going at times (my knowledge of Greek letters being paltry) but its bibliography will no doubt lead me - and you - elsewhere: the ancient world always invites us to study it further.

- Barry Kavanagh


με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

WHISPERS OF THE DREAMS

Edited by - manos on 07/01/2005 10:29:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Typhwnas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Israel
128 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2005, 00:45:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Typhwnas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως ένα είναι το σίγουρο... Καμπάλλα= παράδοση... τώρα ότι και αν εχει βγει γύρω από αυτή την λέξη συνήθως δεν είναι και ότι καλύτερο λόγω του προορισμού της....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2005, 15:46:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πάντως ένα είναι το σίγουρο... Καμπάλλα= παράδοση... τώρα ότι και αν εχει βγει γύρω από αυτή την λέξη συνήθως δεν είναι και ότι καλύτερο λόγω του προορισμού της....

Αγαπητέ Typhwnas μήπως θα μπορούσες να γίνεις λίγο πιό συγκεκριμένος σε αυτό που γράφεις; Ομολογώ ότι δεν κατάλαβα και πολλά.


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2005, 19:41:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΜΑΝΟ...
ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ ΨΑΧΝΕΙΣ...
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΑ ΣΙΤΕΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΘΕΤΕΙΣ...

ΦΙΛΕ Typhwnas Η ΛΕΞΗ kabbalah ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΡΑΔΟΣΗ Η ΜΕΤΑΦΕΡΩΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΤΟ ΑΥΤΙ...
ΔΗΛΑΔΗ ΜΕΣΩ ΜΥΣΤΙΚΩΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΩΝ ΚΑΙ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ..

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΙΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΤΟΝ Oannes ΣΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ΣΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ kabbalah.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Typhwnas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Israel
128 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2005, 03:09:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Typhwnas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Avatar GR + Oannes

λέγοντας προέλευση εννοώ ότι η λέξη αυτή προήλθε από ευραϊκές ρίζες... Για ποιο λόγο να εμπιστευτώ λοιπόν κάτι τέτοιο... Πολύ απλά δλδ δεν εμπιστεύομαι το οτιδήποτε είναι ευραϊκής προελευσεως...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2005, 10:20:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Typhwna ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΠΑΡΩΠΙΔΕΣ...

ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΒΡΑΙΚΕΣ ΛΕΞΕΙΣ Η ΡΙΖΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΑΜΑΙΚΗ...

Η ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ ΚΑΜΠΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΗ ΜΕΤΑΔΙΔΟΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΤΟ ΑΥΤΙ.

ΕΑΝ ΕΣΥ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ.

ΕΥΧΑΡIΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Typhwnas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Israel
128 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2005, 03:49:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Typhwnas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AvatarGr ξέρω από που προέρχεται αλλά και δεν παύω να έχω διαβάσει κάποια πράγματα... Μήπως αρνήσε αυτά που λέει το Ταλμούδ μέσα? πως λες να μην έχω παροπίδες? Και συγκεκριμένα εγώ δεν κατηγορώ τίποτε άλλο παρα την ευραϊκή καμπάλλα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
266 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2005, 22:10:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γνωριζετε το ανεκδοτο
" Για ολα φταινε οι Εβραιοι και οι περιπτεραδες.."

Οι αφορισμοι δεν προσφερουν τιποτα απολυτως

Ασχετως απο την προελευση της η Καμπαλλα
αποτελει τον αλγοριθμο της Δυτικης Εσωτερικης Παραδοσης

Ειναι δεδομενο οτι εχει μεσα παρα πολλα Πλατωνικα στοιχεια
στην φιλοσοφια της
Ναι, αποτελεσμα των πρωτων μετα χριστον αιωνων.
Ομως η παραδοση των εβραιων πηγαζει απο την Αιγυπτο,
που για τα μυστηρια και την εσωτερικη αναζητηση, δεν ειναι
ξεκομενη απο την Ελλαδα

LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT

Knight ΜΙΧΑΗΛ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2005, 21:45:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η συζητηση μεταφερεται στο φυσικο της χωρο, απο το topic, "Η ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ"
και συνεχιζεται εδω...
Ειχε γραψει τελευταια ο φιλτατος filosofos3,
quote:

Θα πρέπει να μου απαντήσεις σε αυτά τα τρία ερωτήματα:

[b]1)γιατί επιλέγουμε αυτή τη διάταξη τη στιγμή που τουλάχιστον άλλες 8 (τόσες σίγουρα μπορεί και περισσότερες) έχουν περιοδική εμφάνισή τους κατά την κίνηση των πλανητών; Δεν είναι ζωτικής σημασίας ερώτημα να ξέρει κανείς γιατί επιλέγεται η συγκεκριμένη διάταξη και αντιστοίχηση;

2)Γιατί αντιστοιχήθηκαν με τρόπο που δεν ταιριάζει στην απόστασή τους οι Ποσειδώνας και Πλούτωνας και αποδόθηκε στη Νταάτ ο Ποσειδώνας και όχι στην Κέτερ ,όπως φαίνεται σε ένα από τα δέντρα που αντέγραψα παραπάνω,τη στιγμή που ούτε μεταξύ Κρόνου-Δία βρίσκεται ούτε αυτός είναι που βρίσκεται πολύ έξω από το επίπεδο όλων των άλλων πλανητών όπως ο Πλούτωνας;

3)Γιατί υπάρχει μια εντελώς διαφορετική αντιστοίχηση σφαιρών πλανητών στο τρίτο δέντρο (ασπρόμαυρο,εβραικό όπου ο Κρόνος αντιστοιχεί στο Γκεμπούρα ,Αφροδίτη στο Χόντ,Άρης στο Νετζά κλπ)
Περιμένω την απάντησή σου με ενδιαφέρον είτε εδώ είτε αλλού και θα συνεχίσω με τα θέματα που άφησα.



1. Επειδη η διαταξη η συνηθης που αναπαριστανται οι σφαιρες, σχηματικα υποδηλωνουν
ενα ορθιο σωμα, το σωμα του θεου, οπως εχει επικρατησει να λεγεται,
το ιδιο το ανθρωπινο σωμα, το οποιο ειναι "κατ' εικονα και ομοιωση" του θεου,
ετσι εφτασε να επικρατησει εναντι των αλλων σχηματων,
χωρις απαραιτητα αυτο να ειναι το αποκλειστικα σωστο και τα αλλα λαθος.
ΕΙΝΑΙ ζωτικης σημασιας το να ξερει κανεις το γιατι επιλεγεται η συγκεκριμμενη διαταξη,
να προσθεσω ακομα οτι,
η διαταξη αυτη αναπιριστα το "ονομα" του θεου,
αν γραφει η λεξη Ιεχωβα, (ΓΙΟΝΤ-ΧΕ-ΒΑΟΥ-ΧΕ) καθετα, με εβραϊκους χαρακτηρες.
Αναπαριστα τον πρωταρχικο ανθρωπο, τον ΑΔΑΜ...


2.Αστρονομικα, ο Πλουτωνας ειναι ο, μεχρι σημερα τουλαχιστον, γενικα αποδεκτος εξωτερικος πλανητης του
πλανητικου μας συστηματος.
Ξερουμε ομως οτι ειναι ενας Γαιωδης πλανητης, με πολυ μικρο μεγεθος, με μια τροχια -οπως αναφεραμε-
με υπερδιπλασια αποκλιση ως προς το επιπεδο περιφορας των αλλων πλανητων
και η θεση του βρισκεται στο εξωτερο ακρο, ενω θα επρεπε να βρισκεται μαζι με τους λοιπους γαιωδεις
εσωτερικους πλανητες η τουλαχιστον εσωτερικα απο τη ζωνη των αστεροειδων.

Ενα χρησιμο στοιχειο ακομα, ειναι η αστρολογικη του αντιστοιχηση και ερμηνεια
και το γεγονος οτι θεωρειται κυβερνητης του Σκορπιου.
Ο Πλουτωνας στην αστρολογια, συμβολιζει το "μικροτερο" και το "μεγαλυτερο".
Ειναι ο κυριαρχος του ατομου αλλα και του συμπαντος ολοκληρου,
ως προς τη γνωση,
ειναι η γνωση του ελαχιστου και του απειρου,
ειναι ο "θησαυρος" του V.I.T.R.I.O.L.,
αυτος που ανακαλυπτουμε στα εγκατα της Γης, στα εσωτερα βαθη του εαυτου μας,
η φιλοσοφικη λιθος !!!
Ειναι το συμβολο που εκφραζει το απειροελαχιστο (αδιαστατο σημειο) και το απεριοριστο (απειρο).
Ειναι το κεντρο ενος κυκλου, που η θεση του ειναι παντου, ενω η περιφερεια του δεν υπαρχει πουθενα...

Ειναι το ΜΗ-ΔΕΝ του Πυθαγορα, απ' οπου εκπορευεται ολη η δημιουργια, απ' οπου προβαλλεται ολη η δημιουργια.

Νομιζω λοιπον οτι η θεση του ειναι στο ΚΕΤΕΡ το οποιο ερμηνευει τελεια...

Απο την αλλη ο Ποσειδωνας, ο τελευταιος αεριωδης πλανητης,
παρουσιαζει ενα μοναδικο παραδοξο.
Η τροχια του, τεμνει την τροχια του Πλουτωνα,
οποτε σε καποιες χρονικες περιοδους, καθισταται αυτος ο εξωτερος πλανητης.

Παλι αστρολογικα θα επιμεινω σε ερμηνειες, οπου ο Ποσειδωνας συμβολιζει τη φυσικη και μεταφυσικη ΓΝΩΣΗ.
Γνωση λοιπον η λεξη κλειδι του Ποσειδωνα, αλλα και πλανητης ΦΥΓΗΣ, κατι που
δυστυχως εχει οδηγησει σε παρερμηνειες τους απροσεκτους και επιφανειακους μελετητες της Καμπαλλα.

Το γεγονος ακομα, οτι το ανωτερο τριγωνο με ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ, ΟΥΡΑΝΟ και ΚΡΟΝΟ, ειναι το κατ' εξοχην
ΓΝΩΣΤΙΚΟ ΤΡΙΓΩΝΟ (γνωση, σοφια, κατανοηση),
μας υποδεικνυει τη θεση του Ποσειδωνα στο Καμπαλλιστικο δεντρο,
αλλα και μας φανερωνει τις ΕΛΛΕΙΠΟΥΣΕΣ ατραπους, κατι που θα φανει αργοτερα.

Οπως εχω πει και στο topic "τα σωματα του ανθρωπου", ο Πλουτωνας, οπως και η Γη, βρισκονται
ουσιαστικα εκτος δεντρου,
η μεν Γη το στηριζει, ο δε Πλουτωνας, το εικονιζει, το προβαλλει.

Ετσι, οι σφαιρες ΧΟΧΜΑ-ΜΠΙΝΑ, σχηματιζουν ΔΥΟ τριγωνα, ενα με το ΚΕΤΕΡ και ΕΝΑ με το ΝΤΑΑΤ, επαλληλα,
σαν σελιδες βιβλιου.

Η Θεση που σε καποια δεντρα εικονιζεται το ΝΤΑΑΤ, ειναι καθαρα συμβολικη, χωρις να ανταποκρινεται στην
πραγματικη του θεση,
γιατι η ολη καταταξη των ανωτερων σφαιρων, μπορει να μοιαζει με την καταταξη των τεσσαρων κατωτερων,
ομως ΔΕΝ εχει καμμια αναλογικη αντιστοιχια...
Δεν θα μεινω αλλο εδω, αλλωστε αν συνεχισουμε την αναλυση, θα φανει η θεση και η λογοι που συνηγορουν στην οποια θεση...

3.Η διαφορετικοτητα στις σφαιρες των δυο δεντρων, ειναι (λυπαμαι που το λεω) δακτυλος πρωτοχριστιανων,
προτου αποβληθει η Καμπαλλα απο το επισημο δογμα.
Φυσικα αναγνωριζεται ευκολα η γνωστικη επιδραση.
Απλα, να θυμηθουμε το τελειωμα της Κυριακης προσευχης (Πατερ Ημων) που λεει,
"Οτι Σου εστι η Βασιλεια και η Δυναμη και η Δοξα ...."
Φραση που προερχεται αυτουσια απο μια Καμπαλλιστικη ευχη στα εβραϊκα
και για να την αποδωσουν στον ανωτερο σταυρο, δεν καθυστερησαν καθολου να
παραποιησουν ολακερο το δεντρο της ζωης,
αρκει αυτο να "ταιριαζει" με την πλανη τους...

Δυστυχως φιλε μου, filosofos3, θα βρουμε πολλες παραποιησεις,
σκοπιμες η απο παρανοηση,
κατι που φανταζομαι θα εχεις παρατηρησει σε πολλα σημεια,
οπως δειχνουν οι ευστοχες αποψεις που διατυπωνεις.

Φιλοδοξω να αναδειχθουν οι παραποιησεις και να λαμψει η πραγματικη και αξεπεραστη
αυτη φιλοσοφια,
η Καμπαλλιστικη εσωτερικη φιλοσοφια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2005, 23:24:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Gothic
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα Απεστάλη: 07/10/2004, 14:43:31 Αυτό που σας έταξα


" Ω Ιωτ δημιουργέ
που κατοικείς μέσα
στο ΑΙΝ-ΣΟΦ.
Αγιασμένος να είναι ο λόγος σου,το Κέτερ.
Είθε το φωτοβόλο Τιφερέτ να ακτινοβολεί
στη βασιλεία σου,εκπέμποντας τις ακτίνες του.
Είθε ο Γιαχβέ του κυκλικού σου νόμου
να βασιλέψει στο Μαλκχούτ,
όπως βασιλεύει στο Κέτερ.
Δίνε κάθε μέρα στο Νεσαμάχ
τη φώτιση μιάς από τις 50 Θύρες του Μπινάχ.
Αντέταξε το άπειρο Έλεος στο Χεζέντ
στα κελύφη που δημιουργώ κατ' Εικόνα μου,
όταν παραγνωρίζοντας τις 32 οδούς του
Χοκμάχ,εκπέμπω την σκληρότητα του Ρουάχ
προς τους αδελφούς μου.
Διαφύλαξε το Νεσαμάχ από τα θέλγητρα
του Νεφές και απάλλαξέ μας από
το Ναχάς.


Γιατί είσαι
Resch η αρχή, ή EL
Tphereth,
η Δημιουργός ή IOD Στα Elohim
Ακτινοβολία,
Iesod η Μήτρα ή ΜΕΜ "

Papus : "Επιστήμη επί των Αποκρύφων Επιστημών"
Εκδόσεις Τετρακτύς

Από το θέμα: Το μυστικό των Ναϊτών.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2005, 12:44:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Πασχάλη
Διάβασα με προσοχή όσα έηραψες για το δέντρο και σε ευχαριστώ για την καλή σου διάθεση αν και πάλι βιάστηκες λίγο να πεις ότι οι χριστιανοί απέρριψαν το δέντρο ή το διαστρέβλωσαν για να ταιριάζει στην πλάνη τους ενώ μάλλον το αντίθετο συνέβη:απέβαλλαν πολλά πρόσθετα στοιχεία ,ίσως και χρήσιμες γνώσεις που θα ήταν εύκολα παρεξηγήσιμες απο τους πολλούς και μη γνώστες και κράτησαν την ουσία άνευ σχημάτων,για τους εξωτερικούς ή με σχήματα που πέρασαν στην χριστιανική παράδοση αλλά μόνο λίγοι ήξεραν τη σημασία τους. Αλλά επ' αυτού μορούμε να συζητήσουμε εκτενέστερα άλλη φορά.
Ας επιστρέψουμε στο θέμα μας το οποίο είναι το δέντρο και για να είμαι πιο σαφής,όταν έθεσα το ερώτημα για το σχήμα του δέντρου έθετα τρία ερωτήματα ταυτόχρονα:

1)Γιατί να έχει το συγκεκριμένο σχήμα (ανεξαρτήτως της αναλογίας των αποστάσεων)

2)Γιατί να έχει τη συγκεκριμένη αναλογία αποστάσεων

3)Γιατί να έχει τη συγκεκριμένη διαδοχή στις σφαίρες (εννοώ με τη μέ το σχήμα της "αστραπής" και όχι με άλλο/α ή και με άλλα/α) ,παράλληλα ή όχι με τη γνωστή αστραπή

4) Γιατί να έχει τη συγκεκριμένη αντιστοίχηση με τους πλανήτες τη στιγμή που δεν βγαίνει σαν ακολουθία ή κμε άλλο τρόπο.κατά τη γνώμη μου.

Επειδή είναι πολλά τα ερωτήματα άς λύσουμε πρώτα το πιο βασικό και μετά συνεχίζουμε στα άλλα.

Αυτό είναι το πρώτο που αφορά το σχήμα ,ανεξαρτήτως της αναλογίας αποστάσεων. Στην πρώτη απάντηση που έδωσες ,ότι προέρχεται απο τα σημεία το μής και τα κέντρα κύκλων με βρήκες γενικά σύμφωνο αλλά με αυτό που λες εδώ έρχεσαι σε αντίφαση με αυτό που είπες τότε!!!
Δίνεις δύο εκδοχές που αν και θεωρείς ότι ταυτίζονται δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο, παρά μόνο επιφανειακά.
Και ας ξεκινή σω από το Γιαχβέ το οποίο παρουσιάζω σε σχήμα εδώ.

Αν πάρεις τα 4 γράμματα τα εκτυπώσεις ,κόψεις το χαρτί στο σχήμα των γραμμάτων και προσπαθήσεις να τα βάλεις σε οποιοδήποτε ύψος, διατηρώντας την ακολουθία όμως γιατί αλλοιώς δε θα είναι το ίδιο όνομα,για να αναπαραστήσεις το δέντρο θα δεις ότι ΔΕ ΒΓΑΙΝΕΙ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΡΟΠΟ ΤΟ ΣΧΗΜΑ ΤΟΥ ΔΕΝΤΡΟΥ. Δηλα΄δη αν θεωρήσεις το κάθε "χε" ως τετράγωνο και του αποδώσεις 4 σφαίρες και το Κέτερ στο "γιοντ" θα πρέπει να επιμηκύνεις υπερβολικά το "βαύ" για να πιάσει Τίγαρετ και Γεσούντ αλλά θα σου περισσέψουν δύο σφαίρες (!!!) στα άκρα των σκελών του κάτω "χε". Αν θεωρήσεις κάθε "χε" ως οριζόντια γραμμή μόνο δε βγαίνει ούτε το μισό δέντρο. Δοκίμασέ το και μην επαναπάυεσαι σε πρόχειρες ερμηνείες που δώσανε όσι ασχολήθηκαν με την Καμπάλλα παλαιότερα προκειμένου να αποδείξουν "θεία προέλευση " των διάφορων άγνωστης προέλευσης παραδοχών που βρήκαν από επίσης παλαιότερους.
Δεν τους ενδιέφερε να αναλύσουν αυτές τις απραδοχές αλλά μόνο να τις αποδείξουν θείοες γιατί αλλιώς ,νόμιζαν,θα καταρεύσει όλο το οικοδόμημά τους, το οποίο έθεσαν σε υψηλότερη προτεραιτότητα από την αλήθεια.
Οπότε ΑΠΟΡΡΊΠΤΕΤΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ Η ΠΙΘΑΝΌΤΗΤΑ ΝΑ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΣΧΗΜΑ ΤΟΥ ΔΕΝΤΡΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΓΙΑΧΒΕ ,ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝ ΟΝΟΜΑ (ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΛΛΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ).
Επίσης το σχήμα της λεξης Γιαχβε δεν απεικονίζει το ανθρωπινο σωμα παρά μονο μερικώς και να παραμορφώσουμε τα γράμματα ,κάτι που δε λέει τίποτε γιατί υπάρχουν πολλες άλλες λέξεις,ίσως εκατοντάδες στα εβραικά και ΄λαλλες γλώσσες που το΄κάνουν καλύτερα.

Η δεύτερη εκδοχή που έδωσες ,να προέρχεται το σχήμα από το ανθρώπινο σώμα βρίσκει πολλά ερίσματα και φαίνεται πιο πιθανή γιατί ήταν κοινός τόπος στους αρχαίους να παρατηρούν αντιστοιχίες και να χρησιμοποιούν την εικόνα του ανθρώπινου σώματος για την παράσταση μεγαλύτερων όντων,υπερανθρώπινων,ως μεγλάλων ανθρώπων. Το ίδιο έκανε και και ο Πλάτωνας ,μάλλον ο Σωκράτης στην "Πολιτεία" και μάλιστα με μεγάλη προσοχή και σχολαστικότητα.
Η εκδοχή αυτή συμπίπτει με μερικές εικόνες μεσαιωνικές που παρισταναν μικρότερες τις τρεις πρώτες σφαίρες του δέντρου από τις άλλες 7. Αν όμως το δεχτούμε θα βρεθούμε πάλι σε αδιέξοδο γιατί θα πρέπει να αντιστοιχίσουμε σε κάποιου είδους κέντρα τις σφαίρες. Αν είναι να τις αντιστοιχήσουμε σε κέντε αυτά δε μπορέι να είναι πχ στο δέρμα αλλά θα είναι ο "πυρήνας" του ανθρωπίνου σώματος ο οποίος είναι το νευρικό σύστημα. ¨ομως αυτό έχει πολλά κέντρα και μάλιστα τα σημαντικότερα στη σπονδυλική στήλη και όχι στην περιφέρεια. Αν η πρώτη τριάδα αντιστοιχηθεί στο κεφάλι (τα δύο ημισφαίρια +το κέντρο) που θα πάει η δεύτερη τριάδα; Πρέπει να βρεθεί μια τριάδα ισοδύναμων περίπου νευρικών κέντρων και τέτοιο δεν υπάρχει( οι ώμοι δεν είναι ισοδύναμοι με το κέντρο του λαιμού το οποίο σαφώς φαίνεται και στην αύρα και στο νευρικό σύστημα). Το κέντρο του λαιμού πάλι βρίσκεται στην ίδια σχεδόν οριζόντια ευθεία με τους όμους οποτε έρχεται σε αντίφαση αυτό με το δέντρο. Ομοίως και η ύπαρξη του κέντρου της καρδιάς που θα έπρεπε να χωρίζεται με δύο άλλες σφαίρες από το κέντρο του λαιμού που κατά το υπάρχον σχήμα του δέντρου δε θα έπρεπε να υπάρχει έστω και αν αντιστοιχήσουμε τα Έσεντ και Γκεμπούρα στους πνεύμονες!
Με τις τρέχουσες ερμηνείες ΔΕΝ ΜΠΟΡΈΙ ΝΑ ΓΊΝΕΙ ΟΎΤΕ ΑΥΤΌγιατί οι πνεύμονες δεν έχουν καμμια ουσιώδη διαφορά στο ανθρώπινο σώμα όπως έχουν τα¨Έσεντ και Γκεμπούρα. Ομοίως και αν αντιστοιχήσουμε τα νεφρά στα Χοντ και Νετζά. Εκείνο που παρατηρούμε στο ανθρώπινο σώμα είναι να υπάρχει κάτι σαν κυρήκειο αλλά αυτό δεν επιφέρει διαφοροποιήσεις στα δεξιά με τυα αριστερά μέρη και αν δεχτούμε την αντιστοιχία του σώματός μας με το δέντρο δε μπορούμε να δεχτούμε την ερμηνεία του δέντρου όπως την ξέρουμε!!!
Επειδή κατ' εμέ σημαντικότερο είναι να παρατηρούμε τη φύση και όχι τις ανθρώπινες προσθήκες στην ερμηνεία των νόμων της προτέινω να απορρίψουμε την ερμηνεία του δέντρου που θέλει διαφορετικές τις σφαίρες που βρίσκονται στο ίδιο επίπεδο και να κρατήσουμε αυτό που λέει η φύση, δηλαδή το σχήμα που μοιάζει με "8" αφήνοντας για αργότερα την ερμηνεία και την αντιστοίχηση των σφαιρών με οτιδήποτε άλλο.
Αν δεχτείς αυτή την ερμηνεία και συ, τότε έχοντάς την ως βάση θα στραφούμε στο ΔΕΥΤΕΡΟ ερώτημα που αφορά τις αναλογίες αποστάσεων για να δούμε τι ισχύει και εδώ. Από την άποψη αναλογίας αποστάσεων τα δύο ημισφαίρια του εγκεφάλου δεν απέχουν όσο οι πνείμονες μεταξύ τους ,ούτε όσο τα νεφρά. Στο διάγραμμα που πρότεινες με την τομ΄'η κύκλων τα τρία ζεύγη σεφιρώθ που είναι οριζόνται έχουν τις ίδιες αποστάσεις. Ερχόμαστε σε αντίφαση με την αντιστοίχηση που μόλις δεχτήκαμε αν επιμείνουμε και στις αποστάσεις. Αλλά όμως δε μπορούμε και να μην επιμείνουμε μιας και υπαρχουν λόγοι σοβαροί που συγκλίνουν υπέρ του εξαγώνου (αυτό παράγεται από την τόμή των κύκλων που περιέγραψες),όπως έγραψα και στο τοπικ για τις Ν-αδικότητες.
Ποια είναι η λύση εδώ;
Η απάντηση βρίσκεται στην παρατήρηση των κοινων σημείων και των διαφορών. Το κοινό σημείο είναι το σχήμα που μοιάζει 8 που υπάρχει και στις δύο περιπτώσεις . Διαφέρουν οι αποστάσεις είτε οριζόντια είτε κάθετα. Θα μπορούσαμε λοιπόν να δεχτούμε ότι το γενικό σχήμα είναι ένα 8-ειδές σχήμα σαν κηρύκειο πολλών επιπέδων ,όσων ορίζουν κάθε φορά οι νόμοι της φύσης, και η υλοποίηση του σχήματος αυτού έχει τις μικρότερες η μεγαλύτερες αποκλίσεις από αυτό έχοντας το όμως σαν βάση και σκελετό διαμόρφωσης. Το 8ειδές σχήμα μας το υποδεικνύειο πολλάκις η φύση και στα ηλεκτρομαγνητικά κύματα και στην ίδια την "ταλάντωση" των εποχών και γενικά όλων των φαινομένων. Μένει να δούμε τι είναι ακριβώς αυτό που κα΄νει την ταλάντωση και δηνιουργεί το δέντρο, το ιδεατό πρώτα, και γιατί "λείπουν" κάποιες σφαίρες σε μερικά σημεία ενώ θα έπρεπε να υπάρχουν ως τομές κύκλων.
Δηλαδή το σχήμα με τους κύκλους είναι ,ας πούμε, η "ιδέα" που υλοποιείται σε συνδυασμό με άλλες "ιδέες" με διαφορετικό κάθε φορά τρόπο.
Έτσι θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε ότι όταν μιλάμε για δέντρο τι εννοούμε. Αυτό που προβάλλεται μέχρι στιγμής από τους περισσότερους καβαλλιστές είναι ένα συμπίλημα ιδεών και είκόνων με ελάχιστη ή καμμιά σχέση μεταξύ τους μερικές φορές. Με τη λέξη δέντρο θα πρέπει να πουμε και σε ποιο δέντρο αναφερόμαστε:στο ανθρώπινο σώμα, στο ιδεατό, σε κάτι άλλο; Δεν ισχύουν παντα όλες οι αντιστοιχίες γιατί όπως είπαμε ,η υλοποίηση μια "ιδέας" γίνεται σε "συνεργασία" με άλλες "ιδέες" και αν δεν ξέρουμε σε ΠΟΙΑ από αυτές αντιστοιχεί κάτι που θέλουμε να αντιστοιχήσουμε ΜΑΤΑΙΟΠΟΝΟΥΜΕ. Αφήνω τις αντιστοιχίες των πλανητών για επόμενο μήνυμα γιατί δεν έχω χρόνο και περιμένω τη γνώμη σου,αλλά κι όποιου άλλου ενδιαφέρεται, για τα παραπάνω.

Να είστε όλοι καλά

Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2005, 12:47:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ Zadok ΚΑΙ Πασχαλη ΚΑΛΕΣ ΚΑΙ ΣΩΣΤΕΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΤΕ...

ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΥΜΕ ΠΩΣ Η ΚΑΜΠΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΝΟΙΧΤΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΑΦΟΜΟΙΩΣΗ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΕΞΗΓΗΣΕΙ ΚΑΘΕ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ/ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣ.....

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΟΓΜΑΤΑ ΙΣΩΣ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΑΖΗΤΗΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ (ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΗΣ ΑΡΧΗΣ)....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 12:52:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φιλε μου filosofos3, γραφεις,
quote:

...Αγαπητέ Πασχάλη
Διάβασα με προσοχή όσα έηραψες για το δέντρο και σε ευχαριστώ για την καλή σου διάθεση αν και πάλι βιάστηκες λίγο να πεις ότι οι χριστιανοί απέρριψαν το δέντρο ή το διαστρέβλωσαν για να ταιριάζει στην πλάνη τους ενώ μάλλον το αντίθετο συνέβη:απέβαλλαν πολλά πρόσθετα στοιχεία ,ίσως και χρήσιμες γνώσεις που θα ήταν εύκολα παρεξηγήσιμες απο τους πολλούς και μη γνώστες και κράτησαν την ουσία άνευ σχημάτων,για τους εξωτερικούς ή με σχήματα που πέρασαν στην χριστιανική παράδοση αλλά μόνο λίγοι ήξεραν τη σημασία τους. Αλλά επ' αυτού μορούμε να συζητήσουμε εκτενέστερα άλλη φορά....

Στη συζητηση που ειχαμε στο προηγουμενο topic, ειχες παραθεσει, μαλλιστα δυο φορες , το τριτο δεντρο της ζωης, γραφοντας, "Στο δέντρο που θεωρείται ελληνικό ,μάλλον γνωστικής προέλευσης", οπου, εκτος της σειρας των γραμματων και των διαφορετικων ατραπων τα οποια θα μελετησουμε αργοτερα,
εχει και μια πιο οφθαλμοφανη αλλαγη.
Η 4η σφαιρα αναγραφεται ΔΟΞΑ και η 8η ΜΕΓΑΛΟΣΥΝΗ, γεγονος που μας ΔΕΙΧΝΕΙ οτι εχει γινει
αμοιβαια αλλαγη μεταξυ τους,
αφου η ΔΟΞΑ αντιστοιχει στο ΧΟΝΤ -8η σφαιρα- και η ΜΕΓΑΛΟΠΡΕΠΕΙΑ(μεγαλοσυνη) στο ΓΕΝΤΟΥΛΑ(Χεσεντ)-4η σφαιρα.

Η Εβραϊκη τελετουργικη ΕΠΙΚΛΗΣΗ, ειναι,
Ateh, malkuth, ve-Geburah, ve Gedulah, le-Olahm, Amen..
Που σημαινει,
"Σου εστι, η Βασιλεια, η Δυναμη, η μεγαλοπρεπεια η το Ελεος, για παντα, Αμην"
και υπενθυμιζω παλι πως τελειωνει το "Πατερ ημων", ΤΙ επικαλειται καθε Κυριακη
ο Χριστιανος και δη ο Ορθοδοξος Ιερεας στη λειτουργια, που ψαλλει,
"Οτι ΣΟΥ εστι η ΒΑΣΙΛΕΙΑ και η ΔΥΝΑΜΗ και η ΔΟΞΑ...εις τους αιωνας των αιωνων, ΑΜΗΝ".

Ο ανωτερος Καμπαλλιστικος σταυρος της Εβραϊκης επικλησης εχει ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΘΕΙ
η ΠΑΡΑΝΟΗΘΕΙ και η ισορροπη Καμπαλλιστικη θεουργικη επικληση,
εχει αποβει μια ΑΝΙΣΟΡΡΟΠΗ τελετουργικη επικληση.

Οσιαστικα, αποδιδεται η επικληση στον ΓΕΧΟΒΑ ΕΛΟΧΙΜ, στη σεφιρα ΜΠΙΝΑ, σφαιρα ΣΑΜΠΑΩΘ -ΚΡΟΝΟ,
που βρισκεται στη κορυφη της στηλης της αυστηροτητας
και προϊσταται των σφαιρων ΔΥΝΑΜΗΣ-ΓΚΕΒΟΥΡΑ, ΔΟΞΑΣ-ΧΟΝΤ και ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ-ΜΑΛΚΟΥΤ.

Υπενθυμιζω ακομα την αυστηρη ρηση για τις γραφες,
οτι, ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΓΡΑΜΜΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΧΘΕΙ,
κατι που ειναι γνωστο σε οσους εχουν ασχοληθει με λειτουργικα τυπικα και
τελετουργιες επικλησης.
Εστω και μια, φαινομενικα αθωα αλλαγη,
μπορει να μετατρεψει τη θεουργικη τελετουργια σε ανισορροπη αρνητικη μαγικη επικληση,
κατι που φανταζομαι οτι αντιλαμβανεσαι φιλε filosofos3,
γιατι δειχνεις να εχεις ασχοληθει και με την αξια των τελετουργιων.

Οποτε, ΜΗ ΒΙΑΖΕΣΑΙ να με κατηγορησης οτι "βιαστηκα να πω οτι οι χριστιανοι απερριψαν το δεντρο η
το διαστρεβλωσαν γαι να ταιριαζει στην πλανη τους",
ζητα μου τις αποδειξεις και θα τις εχεις.
Φανταζομαι ειναι καταφανερη η ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΗ της παραπανω επικλησης
και η παραποιημενη τελετουργια που επαναλαμβανεται σε καθε χριστιανικη λειτουργια.
Και δυστυχως, δεν ειναι η μοναδικη παραποιηση-διαστρεβλωση.

Εχω την τυχη να εχω πατερα ιερεα (απο τους ελαχιστους ατυχως ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ιερεις)
κατι που μου επετρεψε να ασχοληθω αρκετα με την πατρολογια και με τα τελετουργικα τυπικα.

Αμα γνωριζε ο κοσμος τι φοβερα εξυφαινοντα σε βαρος του στις κατ' ονομα μονο
"θειες λειτουργιες",
η αντιδραση του θα ηταν τετοια,
που η γαλλικη επανασταση θα φανταζε "ανοιξιατικη εκδρομη"...

Τελειωνοντας, να ευχαριστησω την Zadok για την πολυ χρησιμη συμβολη της,
τον Oannes που ανεστησε τη συζητηση,
και να επαναλαβω τα πολυ αξιολογα που παραθετει ο AVATARGR,

<<ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΥΜΕ ΠΩΣ Η ΚΑΜΠΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΝΟΙΧΤΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΑΦΟΜΟΙΩΣΗ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΕΞΗΓΗΣΕΙ ΚΑΘΕ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ/ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣ.....


Θα επανελθω συντομα για τη συνεχεια της αναλυσης των ερωτηματων και του συμβολισμου
του δεντρου της Ζωης...

ΜΕΜΝΗΣΟ ΑΠΙΣΤΕΙΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 16:06:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητά Πασχάλη έχω δίκιο που λέω ότι βιάζεσαι!
Μην το παίρνεις προσωπικά γιατί είναι γενικό φαινόμενο και οφείλεται στο ότι θεωρούμε πως έχουμε αρκετή πληροφόρηση για ένα θέμα χωρίς να συμβαίνει κάτι τέτοι. Έθιξες το θέμα των επικλήσεων και εδώ θα συμφωνήσω εν μέρει αλλά και θα διαφωνήσω εν μέρει μαζί σου διότι δεν έχεις λάβει υπόψιν σου τι ακριβώς λέει η χριστιανική επίκληση και τι η καμπαλιστική που δεν είναι ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΕΣ ΠΟΥ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ. Η ΜΊΑ χριστιανική στη θεία λειτουργία λέει ότι και στο τέλος του Πα΄τερ Ημών σε απόλυτη συμφωνία με το εβραϊκό δέντρο "ότι σου ετσιν η Βασιλεία (Μαλκούτ) και η Δύναμις (Νετζά) και η Δόξα(Χοντ) του Πατρός και του Υιού και του Αγίου Πνεύματος" Η απόδοση της ονομασίας "Δύναμις" στη θέση που βρόισκεται το Νετζά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΈΙΣ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΠΙΣΤΏΣΕΙΣ ΑΥΤΌ ΑΠΌ ΤΟΥΣ ΚΑΒΑΛΛΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΣΕΦΙΡΑ.
Η ΑΛΛΗ είναι ταυτόσημη με την καμπαλιστική "ότι σου εστιν η Βασιλέια και η Ισχύς και η Μεγαλοπρέπεια" και επίσης υπάρχει αλλά λέγεται σε άλλες περιστάσεις. Υπάρχει διαφορά μεταξύ δυνάμεως και ισχύος. Ελοχίμ Γκιμπόρ δε μεταφράζεται ως "θεός ισχυρός"; Οπότε δεν είναι λανθασμένη καμμιά προσευχή! το φνωστικό δέντρο εγώ δεν το αποδέχτηκα ως γνήσια παραδοσιακό όπως δεν αποδέχομαι και τα άλλα. Αν διάβασες το τελευταίο τοπικ θα είδες που κατέληξα. Δεν έφτασα ακόμη στην ονοματοδοσία αλλά έχω μείνει στο γενικό σχήμα. Ας μείνουμε σε αυτό προς το παρόν.

Καλή σου μέρα

Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 18:10:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Οχι φιλε μου, δεν ειναι ετσι...

Στην Καμπαλλα, ορισμενες λεξεις-κλειδια αντιστοιχουν απολυτα με καποιες σφαιρες.
Το αν αποδιδονται -ΠΕΡΑ ΓΙΑ ΠΕΡΑ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ - και σε αλλες σφαιρες, αυτο ειναι ακριβως και το
λεπτο σημειο της παρανοησης η διαστρεβλωσης.

Να σου υπενθυμισω ακομη το σταυροκοπημα, σε ποια σημεια γινεται.
Πανω στο μετωπο, κατω μερος σωματος,δεξι ωμο, αριστερο ωμο.
Μη φανταζεσαι βεβαια οτι αποτελει εφευρεση χριστιανικη,
αφου αποτελει μια πολυ γνωστη και σοβαρη καμπαλλιστικη τελετη για το σφραγισμα της αυρας,
με σκοπο την προστασια.

Απο την αλλη, γνωριζεις φανταζομαι την αποψη που εχει ο χριστιανισμος για την σφαιρα της αφροδιτης,
του ΕΩΣΦΟΡΟΥ, του ΔΡΑΚΟΝΤΑ ΤΟΥ ΑΡΧΑΙΟΥ (ΝΕΤΣΑΧ η ΝΑΧΑΣ) και τις αναφορες που
αντιστοιχουν στη σφαιρα αυτη σε σχεση με τον Ερωτα και τη Φυση,
οτι πιο Σατανικο δηλαδη για τον χριστιανισμο.

Θα φτασουμε και εκει να δουμε το μεγεθος της παρανοησης και της διαστρεβλωσης της Αγιας αυτης Σεφιρα.

Οποτε, δεν νομιζω οτι υπαρχουν καποιες βασιμες ενδειξεις που να υποστηριζουν την παραπανω αντιληψη.
Απο την αδαη παρανοηση η σκοπιμη διαστρεβλωση που υπεστη η Καμπαλλα, προεκυψαν
οι παραποιημενες αναφορες και καταταξεις, οπως η τελευταια που βρηκες και μας εδειξες,
γεγονος που μαλλον πετυχε το στοχο του, αφου γεννησε αμφιβολιες για την αξιοπιστια σε καποιους,
οπως και σε σενα τον ιδιο.

Τωρα, για τις λεξεις ισχυς και δυναμη, θα τις δουμε με τις ατραπους, οπου εχει γινει αλλο χοντρο
μπερδεμα, απο πολλους, αλλα ειδικοτερα απο τον Κροουλι..

Το ασχημο ειναι οτι αναγκαζομαστε να αναλυσουμε την Καμπαλλα ως επιφανειακοι ερευνητες,
κατι που μειωνει την διερευνυτικη αντιληψη και μας αναγκαζει να προβαλλουμε καποιες αποψεις
λιγο ακομψα και σχεδον δογματικα,
κατι που ερχεται σε πληρη αντιθεση με την φιλοσοφια της Καμπαλλα,
η οποια αποκαλυπτει τις αληθειες της στον στοχαστη,
σ' αυτον που διαλογιζεται πανω στις σφαιρες και στις ατραπους.
Ετσι αποκαλυπτεται πληρως το τι ειναι σωστο και τι δεν στεκει,
αφου μεσα απο τους αλληλοσυσχετισμους μονο του καταπιπτει το ΑΣΧΕΤΟ !!!.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 21:12:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε Πασχάλη η σατανοποίηση του έρωτα ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΠΟΥ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ/ Σε κάθε θρησκεια ,κυριολεκτικά ΣΕ ΚΆΘΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑ, οι "εξωτερικοί" πιστοί είναι αυτοί που το κάνουν αυτό. Απόδειξη:διάβασε τους λόγους του Γρηγορίου Νύσσης που αναφέρονταισ τον εκκλησιαστή και στο Σολομώντα. Όχι μόνο δε λέει ότι είνβαι σατανικό αλλά το βλέπει σαν μια άσκηση και δοκιμασία που επέβαλλε στον εαυτό του ο Σολομώντας προκειμένου να έχει εμπειρία από όλες τίς πλευρές της ζωής. Διάβασέ το σε παρακαλώ. Αυτά βέβαια που λέει εκεί δεν τα δίδασκαν σε κηρύγματα εκτός και αν το ακροατήριο μπορούσε να τα κατανοιήσει και να μην τα ερμηνεύσει ως παραίνεση για ασυδοσία ή απόλαυση αδιακρίτως των ηδονών. Ο καρπός της γνώσης που περιλαμβάνει και την ηδονή είναι απαγορευμένος στους ανώριμους. Η ταύτιση της λέξης "εωσφόρος" με το κακό είναι όντως παρεξήγηση γιατί υπό προυποθέσεις οτιδήποτε μπορέι να γίνει κακό ή καλο. Αλλά αυτό δεν προέρχεται από την Καινή Διαθήκη, παρά από ερμηνεία. Εγώ ποτέ δεν είπα ότι δεν έκαναν λάθη οι πατυέρες της εκκλησίας και σε ερμηνείες όπως αυτή. Αλλά τα λάθη τους δεν υποχρεούται κανένας χριστιανός να τα αποδεχτεί. Ειδικά όπου υπάρχουν περισσότερες από μία γνώμες και δεν υπαρχει μια αυταπόδεικτη γενική συμφωνία. Άλλο τα δόγματα, άλλο τα αμφιβαλλόμενα και άλο τα άδηλα θέματα που δε μπορέι να πει κανένας τίποτε. Αμφιβαλλόμενο είναι και η γένεση της ψυχής του ανθρώπου. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΟΓΜΑ ΕΠ ΑΥΤΟΥ, μόνο ένας περιορισμός ότι η ψυχή δε δημιουργείται πριν η μετά από το σώμα αλλά ταυτόχρονα. Κανένας δεν είπε τίποτε και δεν απέκλεισε τίποτε για το ΝΟΥ.

Σου είπα όμως να μην ασχοληθούμε με την ονοματολογία πριν τελειώσουμε με το άλλο . Γιατί δε θέλεις να ακολουθήσουμε τα πράγματα με τη σειρά;
Ακόμη και αν είναι λάθος η ονοματολογία των χριστιανών αυτό δε μπορούμε να το συζητήσουμε πριν τελειώσουμε με τα άλλα τα βασικότερα.
Αυτή τη στιγμή ασχολούμαστε με το σχήμα και δεν ήταν το σχήμα των γνωστικών που με έβαλε σε αμφιβολίες αλλά οι διαφορές των ίδιων των εβραίων. Ας μείνουμε στο σχήμα ακόμη δεν τελειώσαμε. Απαντησέ μου αν συμφωνείς με το σκεπτικό γιατο σχήμα κατ' αρχήν . Αυτό περιμένω.

Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2005, 15:37:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΝΟΜΙΖΩ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΟΥΜΕ ΠΩΣ Η ΚΑΜΠΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΔΟΓΜΑΤΑ...

ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΧΑΡΤΟΓΡΑΦΗΣΗ ΕΝΟΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ.

ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΕΝΑ...

ΣTΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΤΟ ΔΕΝΔΡΟ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΙΣ ΣΧΟΛΕΣ
ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΤΩΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΩΝ ΠΕΡΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΠΕΡΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2005, 15:44:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)



ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2005, 15:47:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)



ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2005, 15:52:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)



ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy