ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΚΑΜΠΑΛΛΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 14:43:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Aγαπητοί φίλοι καλησπέρα.

Θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος στην εξής απορία:
Yπάρχουν κοινά σημεία ανάμεσα στην Kαμπαλά και τον Eλληνικό ή τον Xριστιανικό μυστικισμό?

Ή θα βρούμε το δρόμο ή θα τον δημιουργήσουμε



Η Καμπαλά είναι ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ η "Προφορική Παράδοση"
Κάθε τι λοιπόν που παραδίδεται ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ και όχι γραπτά ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ να έχει σχέση...
Δε νομίζεις και σύ φίλε μου Ωάννες;;;
Νομίζω πώς ΚΑΤΕΞΟΧΗΣ ο Χριστιανικός Μυστικοσμός έχει να κάνει με τη Καμπαλά...

Γενικός ως ΤΕΧΝΗ έχει μεγάλο ενδιαφέρον και αν κάποιος ερευνά ΚΑΙ τον Τεκτονισμό, ο Μύθος του Χιράμ (μυητική οδός για το βαθμό του Διδασκάλου), έχει να κάνει με μια ΠΡΟΦΟΡΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ...

Για τα κατ'ιδίαν δε γνωρίζω, αν ξέρεις κάτι ενημέρωσέ μας...

Φιλικά,
Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 21:29:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω οτι οι Ιουδαϊκές παραλλαγές νεοπλατωνικών θεωριών σχετικά με το Λόγο, την εκπόρευση, την ψυχή, λειτούργησαν σαν ενα δυναμικό ερέθισμα. Εχουμε επίσης την ιδέα της Ενεργητικής Ευφυίας (ως κοσμική δύναμη). Την ίδια ιδέα ξανασυναντάμε στον Χριστιανικό αλλά και στον Ισλαμικό μυστικισμό του Μεσαίωνα αλλά και με τη μορφή του κυρίως δεσμού μεταξύ των έργων των κυριότερων Καββαλιστών και του Μαϊμονίδη. Τέλος ας μην ξεχνάμε την επίδραση του ασκητισμού των Χαβώτ χα Λεβαβώτ (σηαντικός ρόλος στις ηθικές διατυπώσεις) και στην θεωρία της μυστικιστικής επικοινωνίας


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 03:09:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(H MOYΣΙΚΗ ΤΩΝ ΣΦΑΙΡΩΝ:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2379 )

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2003, 17:11:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή δύο φίλοι αναζητητές μου έστειλαν κάποια e-mails σχετικά με αυτό που ανέφερα σε προηγούμενο μήνυμα...
quote:
Χαβώτ χα Λεβαβώτ

κι επειδή και κάποιοι άλλοι ίσως να αναρωτήθηκαν «τί είναι αυτό;»
έχω να πω τα εξής:
Το βιβλίο «Χαβώτ χα Λεβαβώτ» είναι η πρώτη γραπτή έκφραση των χασιδικών κινημάτων του 11ου (αν δεν απατώμαι) αιώνα στην Ισπανία. Η ελληνική ονομασία του είναι «Τα Καθήκοντα της καρδιάς». Το περιεχόμενό του, έχει να κάνει με τη ζωή του Πραγματικού Υπηρέτη του Θεού που αφοσιώνεται στην επικοινωνία μαζί του. Πρόθεση του συγγραφέα ήταν να συντάξει ένα κανόνα ηθικής συμπεριφοράς για τους Εβραίους. Τελικώς, επηρεασμένος και απο κάποια Σουφικά συγγράματα αλλά σαφέστατα και απο Νεοπλατωνικά φιλοσοφικά στοιχεία, έγινε ένα βιβλίο μυστικιστικών παραινέσεων.


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME

Edited by - Oannes on 20/10/2003 20:46:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2003, 20:03:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.kabbalah.info/engkab/holidays_eng/hanukah.htm

http://www.geocities.com/Athens/Delphi/3839/judaica.html

http://www.crcsite.org/kabala_lib.htm

http://www.wisdomworld.org/additional/ListOfCollatedArticles/TheKabbalah-Part1of3.html

εαν εχετε τον χρονο πεστε μου ,τα σχολια σας για το ποσο αξιοπιστα ειναι τα site's που παραθετω,σας ευχαριστω:)

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2003, 17:44:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Μάνο καλησπέρα. Για τα sites δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη γιατί στο διαδίκτυο κυκλοφορούν πάρα πολλά και διάφορα για το θέμα.
Αν κι εφόσων σ ενδιαφέρει το θέμα αυτού του topic, ένα καλό βιβλίο (κατά την υποκειμενική μου πάντα άποψη) είναι το
«Εισαγωγή στην Καββαλά»
Συγγραφέας: Gershom Scholem, Εκδόσεις: Νέος Σταθμός


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2003, 18:53:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
oannes :))))))))))))))

σε ευχαριστω,οπως εχεις κααλαβει ,δεν εχω εκφερει την γνωμη μου στο συγκεκριμενο θεμα,οχι γιατι δεν με ενδιαφερει,αλλα γιατι δεν το γνωριζω,θα κοιταξω να προμηθευτω το βιβλιο που προτεινεις,για να εχω τουλαχιστο μια ιδεα)))))))))))))

και παλι ευχαριστω

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2003, 20:07:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Μάνο το καλύτερο κατά πολλούς γνώστες βιβλίο θεωρείται το Μυστική Καμπαλα της DION FORTUNE. Ρώτησε και άλλους που έχουν διαβάσει πολλά και έχουν μέτρο σύγκρισης να δεις τι θα σου πουν...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2003, 21:59:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
:))))))))

ευχαριστω παιδια

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2003, 13:27:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΙΣΩΣ ΠΡΙΝ ΝΑ ΑΡΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΚΤΙΖΟΥΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΠΑΛΛΑ.

ΑΠΟ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ Η ΚΑΜΠΑΛΛΑ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΣΟΠΟΤΑΜΙΑ.

ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΙΘΡΑΙΣΜΟ.

ΤΗΝ ΕΦΕΡΕ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ Ο ΑΒΡΑΑΜ.
Η ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΑΒΡΑΑΜ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΟΥΡ ΤΗΣ ΜΕΣΟΠΟΤΑΜΙΑΣ.

Η ΔΕ ΕΞΑΠΛΩΣΗ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΓΡΑΠΤΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΣΤΟΜΑ ΣΕ ΑΦΤΙ.

ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΑΠΛΩΣΗ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΣΧΕΔΟΝ ΑΝΑΠΤΥΧΘΗΚΑΝ ΠΟΛΛΕΣ ΣΧΟΛΕΣ.

ΟΙ ΚΥΡΙΟΤΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΙΣΠΑΝΙΑΣ , ΓΑΛΛΙΑΣ ΚΑΙ ΙΤΑΛΙΑΣ.

ΑΝΤΙΜΑΧΟΜΕΝΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΠΡΙΝ ΣΤΗΝ ΙΟΥΔΑΙΑ.

ΤΟ ΔΕΝΔΡΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΕΣΑ Η ΚΑΛΙΤΕΡΑ ΑΚΟΥΜΠΑΝΕ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΔΕΝΔΡΟ ΠΟΛΛΑ.

ΟΠΩΣ ΤΑ ΤΑΡΩ ΚΑΙ Η ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ.

ΕΠΙΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΟΥΜΕ ΠΩΣ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΣΕΦΙΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΚΛΙΦΩΘ.
(Η ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΔΕΝΔΡΟΥ)...

ΑΣ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΛΟ ΘΕΜΑ....

ΑΝΑΜΕΝΩ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2003, 15:38:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος στην εξής απορία:
Yπάρχουν κοινά σημεία ανάμεσα στην Kαμπαλά και τον Eλληνικό ή τον Xριστιανικό μυστικισμό?

εντελώς συμπτωματικά χθες έπεσε το μάτι μου σε ένα κειμενάκι, που συσχέτιζε ένα αρχαιοελληνικό κόσμημα -σκουλαρίκι νομίζω μηκυναικό- με την εβραική 7φωτη λυχνία -απεικόνηση, σύμβολο της Καμπαλά.


όσον αφορά τώρα βιβλία γιά την Καμπαλά,
έχω διαβάσει το "ο δρόμος της Καμπαλά" του Ζεβ Μπεν Σιμόν Χαλεβί, που χωρίς να ξέρω πολλά γύρω από τη σχετική βιβλιογραφία, το βρήκα εξαιρετικό. όχι μόνο γιά την "διδασκαλία" της καμπαλά καθαυτής, αλλά και γιά ορισμένα πιό "πρακτικά" κεφάλαια, που αφορούν έννοιες όπως η θέληση ή η πειθαρχία και ο τρόπος προσέγγισής τους -ως στόχοι- μέσα από την Καμπαλά.


Λάρα Κροφτ -η αποθέωση!!!
click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2003, 16:16:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ....

ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Η ΚΑΛΗ ΦΙΛΗ Avallon ΤΗΣ DION FORTUNE
ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.
ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΕΚΠΛΗΞΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΕΣ ΔΙΕΡΓΑΣΙΕΣ ΠΟΥ ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2003, 00:27:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΜΠΑΛΑ...

Το αρχαιοτερο φιλοσοφικο συστημα γνωσης που κατεχει η ανθρωποτητα.
Το βρισκουμε στην πρωταρχικη του μορφη σε ολους τους αρχαιους πολιτισμους.
Στις ΒΕΔΕΣ των Ινδιων, στην Φαραωνικη Αιγυπτο, στη Σουμεριακη μυθολογια, στο ΤΑΟ των Κινεζων, στους Χαλδαιους και τους Περσες του Ζωροαστρισμου.

Στην παλαιοτερη μορφη του βρισκεται στη ΓΕΝΕΣΗ και στο επος ΡΑΜΑΓΙΑΝΑ.
Ο Ιακωβος Μπαιμε κανει μια πολυ πλουσια αναλυση των καμπαλιστικων γνωσεων που περιλαμβανονται στη Γενεση του Μωυση.

Στην Ελλαδα το συστημα αυτο το πρωτοσυνανταμε στους Ορφικους Υμνους και αργοτερα στην Πυθαγορεια φιλοσοφια.
Η ΤΕΤΡΑΚΤΥΣ ειναι μια αλλη μορφη του καμπαλιστικου δεντρου.
Μετα τους Πυθαγορειους, οι Νεοπλατωνικοι περιλαμβανουν στα εργα τους
πολλα σπερματικα στοιχεια της καμπαλιστικης φιλοσοφιας.
Ο εμπλουτισμος και η σημερινη ομως αιγλη της ΚΑΜΠΑΛΑ, οφειλεται στους
Γνωστικους.
Ετσι εμπλουτισμενη ξαναπαραληφθηκε απο τους Εβραιους με παρα πολλους ορους Ελληνικους, οπως ο Αρχαγγελος ΜΕΤΑΤΡΟΝ, οι ΣΕΦΙΡΕΣ (ΣΦΑΙΡΕΣ), τα ΚΛΙΦΟΘ (ΚΕΛΥΦΗ)...
Μαλλιστα, οι Ορθοδοξοι Ιουδαιοι την θεωρουσαν ξενη και επικινδυνη για τη θρησκεια τους και φθασαν να κατηγορησουν τους Ελληνες οτι ηταν Ελληνικη διδασκαλια που αποσκοπουσε να αλλοιωσει τον ορθοδοξο Ιουδαϊσμο!

Οι μυημενοι ομως Ραβινοι "μυουνταν" σ' αυτη τη γνωση και μεσω αυτων διαδοθηκε κατα τον 11ο αιωνα στην Ευρωπη.

Η αγγελολογια της ΚΑΜΠΑΛΑ οφειλεται στο Ζωροαστρισμο, η πρακτικη Μαγεια στις Σουμεριακες και Χαλδαϊκες πρακτικες, η τελετουργικη μαγεια ελκει την καταγωγη της απο την Μινωικη Κρητη και την Αιγυπτο, η ΓΚΕΜΑΤΡΙΑ και το ΝΟΤΑΡΙΚΟΝ οφειλονται στους νεοπυθαγορειους και τους Γνωστικους και η θεουργια στους νεοπλατωνικους.

Ως φιλοσοφια της δημιουργιας ομως, παρουσιαζεται μονον στις Βεδικες γραφες και στην Ορφικη διδασκαλια.

Στο θεμα "ΟΡΦΙΚΑ-ΟΡΦΙΣΜΟΣ στην κατηγορια ΜΥΘΟΙ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ", θα προσπαθησω να αναπτυξω τις σχετικες αναφορες.

Εχουν γραφτει πολλα βιβλια για την ΚΑΜΠΑΛΑ.
Με διαφορα ομως απο τα αλλα το καλυτερο θεωρειται αυτο που ανεφερε η φιλτατη Avallon.

Ολο το συστημα της ΚΑΜΠΑΛΑ βασιζεται πανω σε μια ειδικη καταταξη των σφαιρων του πλανητικου μας συστηματος.
Οι ιδιοτητες που εχουν οι σφαιρες, για μας τους Ελληνες ειναι λιγο-πολυ γνωστες, γιατι ειναι οι ιδιοτητες των θεων της Ελληνικης θεογονιας.Αλλα και ο Χριστιανισμος εχει ενσωματωσει πολλες καμπαλιστικες δοξασιες, τις οποιες εχει διασωσει "καλυμμενες" μεσα στις διδασκαλιες του.Μεσα απο την ΚΑΜΠΑΛΑ θα μας αποκαλυφθει η αληθινη ταυτοτητα του ΥΙΟΥ ΤΟΥ ΘΕΟΥ και δεν εχει καμια σημασια αν τον ονομαζουμε ΔΙΟΝΥΣΟ η ΜΙΘΡΑ η ΩΡΟ η ΧΡΙΣΤΟ η ΑΠΟΛΛΩΝΑ η ΚΡΙΣΝΑ η με οποιοδηποτε αλλο ονομα.

Ακομα, οσοι κατεχουν καποιες στοιχειωδεις γνωσεις αστρολογιας, θα ξανασυναντησουν τις ιδιες ιδιοτητες των πλανητων στις καμπαλιστικες σφαιρες του κατωτερου κοσμου, του κοσμου μας.

Στη διαταξη των σφαιρων της ΚΑΜΠΑΛΑ, οι 22 "γραμμες" που ενωνουν μεταξυ τους τις σφαιρες, ειναι τα γνωστα 22 χαρτια του ΤΑΡΟ, συστημα μυητικο και μαντικο που αναπτυχθηκε στην αρχαια Αιγυπτο.
Η γνωστη μεγαλη ΑΡΚΑΝΑ.
Η καταταξη των καρτων ΤΑΡΟ πανω στο Καμπαλιστικο δεντρο, εχει μεγαλη σημασια για μυητικες διαδικασιες αλλα και για μαγικες πρακτικες και τελετουργιες.

Προσοχη ομως, γιατι εχουν αλλαξει τις θεσεις των καρτων-μονοπατιων.
Λεγεται οτι ο Μαθιου Μαδερς εδωσε προς τα εξω καποιες λανθασμενες κατανομες, καθιστωντας τα καμπαλιστικα δεντρα αχρηστα για τελετες.
Το ταγμα της χρυσης αυγης και αργοτερα ο Κροουλι, εχουν δωσει καποιες δικες του κατανομες των καρτων ΤΑΡΟ πανω στο δεντρο,οχι ομως σωστες.

Για διαλογισμο, το διαστρεβλωμενο δεντρο προκαλει συγχυση και για "αλλες" πρακτικες ειναι απο ανενεργο μεχρι επικινδυνο.

Η ΚΑΜΠΑΛΑ ειναι οτι πιο τελειο συστημα εχει ο ανθρωπος για να διεισδυσει στα βαθυτερα σημεια της γνωσης.
Καθε μυητικη σχολη για να εχει πρακτικο αποτελεσμα στους μαθητες της, οφειλει να ακολουθει τη μυητικη διαδικασια που διδασκει το δεντρο της γνωσης, το καμπαλιστικο δεντρο.
Καθε φιλοσοφια μπορει να ξεπερασει τον εαυτο της, ακολουθωντας τα μονοπατια του δεντρου της γνωσης.
Η ΚΑΜΠΑΛΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2003, 14:07:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε Πασχάλη, ευχαριστώ γιά τις πολλές και σπουδαίες πληροφορίες, που μας παραθέτεις στο μήνυμά σου!

θα αγοράσω αύριο κιόλας το βιβλίο της Dion Fortune.
σχετικά με τα ταρώ και την καμπαλά, ξέρεις που μπορώ να βρώ πληροφορίες;

Υ.Γ. στο βιβλίο που διάβασα γιά την καμπαλά, η καμπαλά ερμηνεύεται ως "ακολουθώ". βρίσκω και αυτή την ερμηνεία αρκετά ενδιαφέρουσα.

Λάρα Κροφτ -η αποθέωση!!!
click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2003, 21:43:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σας

Σας παραθετω το παρακατω κομματι, τμημα μελετης που εχω ξεκινησει για την Καμπαλλα ελπιζωντας να βοηθησει λιγο την συζητηση :)

"Συστήματα όπως ο σαμανισμός και ο παγανισμός σου δίνουν μια ιδέα – σου μαθαίνουν πώς να αποκτάς εμπειρίες. Μετά από αυτό όμως θα πρέπει να αναπτύξεις το υπόλοιπο σύστημα μόνος σου βάση των δικών σου αναγκών. Η Σαμανιστικη και η Παγανιστικη θρησκεία έχουν πολλές αποτελεσματικές μεθόδους μέσα τους. Επίσης τείνουν να βασίζονται αρκετό συχνά σε ψευτο - καθησυχαστικές επιδράσεις για επιτυχία – αν και δεν είναι πάντα έτσι τα γεγονότα. Το να δημιουργήσεις το προσωπικό σου πλήρες σύστημα μπορεί να μην ακούγεται καθόλου δύσκολο στην αρχή, αλλά αν σκεφτείς πόσες διαστάσεις υπάρχουν στην ζωή θα καταλάβεις πόσο αμφίβολη αποστολή είναι πραγματικά. Με την ΚΑΜΠΑΛΑ μπορείς να χρησιμοποιήσεις την αποκορύφωση χιλιάδων ιδεών και ανακαλύψεων. "

Ελπιζω να βοηθησα λιγο την ροη της κουβεντας...

Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2003, 14:02:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πασχάλη σ ευχαριστώ που μέσα σε λίγες γραμμές γραπτού λόγου είπες τόσα πολλά...


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2003, 21:37:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απορία:
Πολλοί καμπαλιστές αντιμεταθέτουν τους δύο αρχαγγέλους, τον Μιχαήλ, που είναι στο κέντρο της Τιφερέθ με τον αντίστοιχο της Χοντ τον Ραφαήλ. Σε κάποιες εκδόσεις βλέπουμε στη θέση της Τιφερέθ τον Ραφαήλ και τον Μιχαήλ στη θέση του Ραφαήλ, κάτω στη Χοντ.
Κατά την προσωπική μου άποψη, η θέση της Τιφερέθ, η θέση του Ηλιου είναι θέση του αρχάγγελου Μιχαήλ. Είναι εκείνος που διώχνει τα σκοτάδια και αφήνει να φανεί το φέγγος της μέρας.
Θα ήθελα την άποψή σας...


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2003, 14:25:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και οι γνωσεις μου ειναι σε σταδιο αρχικο ακομα, θα τολμησω να παραθεσω την αποψη μου

Η Τιφερεθ (Tipareth) βρισκεται ακριβως στην μεση του δεντρου και ενωνεται απευθειας με ολες τις σεφιρες εκτος απο την Malkuth. Ισσοροπει ολους τους υπολοιπους κοσμους και στεκεται ακριβως αναμεσα στην σεφιρα Kether - η οποια αντιπροσωπευει την απολυτη ενοτητα - και την σεφιρα Malkuth - η οποια αντιπροσωπευει την ατομικοτητα. Η Τιφερεθ ειναι η σεφιρα της χαρης και της ομορφιας. Μια ομορφια η οποια μπορει να επελθει μεσα απο το Φως, μεσα απο την κατανοηση του μυαλου και των σκεψεων μας... η ομορφια η οποια θα μεγαλωνει μαζι με την πιστη μας ως προς το εργο μας. Και ολα αυτα τα αντιπροσωπευει ο Αρχαγγελος Ραφαηλ.

Η Χοντ (Hod) ειναι ο κοσμος στον οποιο μπορουμε να φιλτραρουμε και να αρχισουμε να αναλυουμε τις αντανακλασεις του Θειου στην δικη μας κοσμοθεωρια. Η Hod ειναι ο κοσμος της νοητικης ικανοτητας και η ιδιοτητα της ειναι η αφοσιωση και η συλλογη γνωσης απο το ερευνητη. Στον κοσμο αυτο το Εγω μας καταπνιγετε και διαμορφωνονται τα ενστικτα μας βαση των φυσικων νομων και των νομων της ευγενειας.
Για ολα αυτα χρειαζομαστε κατα πρωτον την φλογα του ενθουσιασμου και την ενεργεια για να προχωρησουμε. Αυτο ακριβως κανει και ο Αρχαγγελος Μιχαηλ - προκαλει τον ενθουσιασμο μας χρησιμοποιωντας το ραβδι του απο το οποιο αντιπροσωπευει την εννοια του κουραγιου ποθ χρειαζομαστε ωστε να καταφερουμε να εξαλιψουμε τους φοβους μας, το εγω μας και να μπορεσουμε να προχωρησουμε προς τα πανω.

Ελπιζω να μην τα εχω μπερδεψει !!!!

Μάρα
Η Σεναριογράφος
Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2003, 19:50:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mara σ' ευχαριστώ που παρέθεσες την άποψή σου... Αναμένονται και άλλες απαντήσεις επί του θέματος...


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2003, 22:29:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα Oannes

Θα με ενδιεφερε βεβαια να ακουσω και την βαση της δικης σου σκεψης...καθως βεβαιως και των υπολοιπων

Μάρα
Η Σεναριογράφος
Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2003, 22:44:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα Mara

Η βάση της σκέψης μου στα προαναφερθέντα, πηγάζει απο το γεγονός οτι ο αρχάγγελος Μιχαήλ, είναι εκείνος που συμβολικά κατακρημνίζει τον δράκοντα, στη μάχη μεταξύ τους, η επικράτηση δηλαδή του φωτός πάνω στο σκότος. Γι αυτό κατά την προσωπική μου άποψη η θέση της Τιφερέθ ανήκει στον Μιχαήλ.


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME

Edited by - Oannes on 28/10/2003 22:46:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2003, 16:59:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ Η ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΚΥΡΙΑΡΧΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΣΕΦΙΡΑ/ΣΕΦΙΡΩΘ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΕΠΕΞΗΓΗΣΗΣ ΤΩΝ , ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΧΟΛΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΝΑΠΤΥΧΘΕΙ.

ΓΙΑ ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ "ΔΙΑΒΑΣΜΑ" ΤΟΥ ΔΕΝΔΡΟΥ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΚΑΘΕ ΣΕΦΙΡΑ, ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΟΛΟΝ, ΤΟΥ ΔΕΝΔΡΟΥ.

Η ΜΕΛΕΤΗ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΣΕΦΙΡΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΤΑ .....

ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΙΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ Πασχαλη ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΙΟΣ ΕΔΩΣΕ ΤΙ,ΣΤΗΝ ΚΑΜΠΑΛΛΑ.
ΟΛΟΙ ΟΙ ΛΑΟΙ ΤΗΣ ΜΕΣΟΠΟΤΑΜΙΑ ΕΔΩΣΑΝ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.
ΕΞ' ΑΛΛΟΥ ΗΤΑΝ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΛΑΟΙ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ Η ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΚΗ ΜΑΓΕΙΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΧΩΡΙΣΕΙ.
ΠΡΑΞΗ ΧΩΡΙΣ ΤΕΛΕΤΗ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. (ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΒΑΣΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΑΣ)

Ο ΚΥΡΙΟΣ ΜΕΤΑΦΟΡΕΑΣ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ (ΚΑΜΠΑΛΛΑ)ΣΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗ ΗΤΑΝ Ο ΑΒΡΑΑΜ (ΓΝΩΣΤΟΣ ΜΑΓΟΣ)ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΓΝΩΣΤΗΣ ΤΗΣ ΚΑΜΠΑΛΙΣΤΙΚΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ (ΠΡΑΚΤΙΚΗ/ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΚΗ)

ΑΣ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΚΑΙ ΚΑΤΙ Η ΕΠΤΑΦΩΤΟΣ ΛΥΧΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΕΝΔΡΟ ΤΗΣ ΚΑΜΠΑΛΛΑ.

ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΟΛΟΙ Η ΕΒΡΑΙΟΙ ΤΗΝ ΔΕΧΟΝΤΟΥΣΑΝ, ΑΠΛΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΟ ΤΗΣ ΦΥΛΕΣ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΔΕΧΟΝΤΕ ΑΚΟΜΑ AKOMA ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΣΑΝ ΒΑΣΙΚΗ ΓΝΩΣΗ.

ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΒΡΑΙΚΕΣ ΣΥΝΑΓΟΓΕΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΜΗΜΑ ΜΕΛΕΤΗΣ ΤΗΣ ΚΑΜΠΑΛΛΑ.

ΤΑ ΔΕ ΚΛΙΦΟΘ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΚΑΜΠΑΛΛΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΑΡΝΗΤΙΚΗΣ ΤΗΣ ΠΛΕΥΡΑΣ.(ΔΗΛΑΔΗ ΕΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΔΕΝΔΡΟ)

ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Πασχαλη ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...

quote:
Ως φιλοσοφια της δημιουργιας ομως, παρουσιαζεται μονον στις Βεδικες γραφες και στην Ορφικη διδασκαλια.

ΜΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΕΠΕΞΗΓΗΜΑΤΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΔΙΑ ΜΕΣΟΥ ΤΟΥ ΔΕΝΔΡΟΥ ΤΗΣ ΖΩΗΣ..
ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ ΛΑΜΠΡΟΤΗΤΑΣ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΑ ΠΕΡΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2003, 18:32:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστω παιδια για τα καλα σας λογια, αν θελουμε ομως να αποδωσουμε "τα του Καισαρος τω καισαρι", ας θυμηθουμε τα λογια της Μπλαβατσκι: "Την ανθοδεσμη που εφτιαξα, αποτελειται απο τα λουλουδια
των διδασκαλιων των αληθινων διδασκαλων".

Φιλτατη Λιλιθ, "ΤΟ ΠΡΟΦΗΤΙΚΟ ΤΑΡΟ" του Παπυς, εκδοσεις Πυρινος Κοσμος,
δινει συνοπτικα αρκετα στοιχεια απο την αναλυση των καρτων, ενω επιπλεον εχει αρκετα στοιχεια απο τη μαντικη των "ταρο".

Φιλε Oannes, πολυ σοβαρο το θεμα που θιγεις. Εμενα προσωπικα με ταλαιπωρησε πολυ καιρο και ειναι ευκαιρια να το προσεγγισουμε και να το αναλυσουμε εκτενεστερα.

Η αμοιβαια αντιμεταθεση των ονοματων του Μιχαηλ και Ραφαηλ, εξωτερικα δειχνει να μην εχει ουσιαστικη σημασια.
Οσοι ομως προχωρουν και στην πρακτικη Καμπαλα, εκει και η παραμικρη αλλαγη η μεταβολη εχει τεραστια σημασια.

Το ονομα Ραφαηλ, στη χριστιανικη παραδοση, εχει αποδοθει σε αγιο, τον αγιο Ραφαηλ.Εκεινο ομως που δειχνει να εχει σημασια, ειναι οι ιδιοτητες που συνδεονται με το ονομα αυτο. ΘΕΡΑΠΕΙΑ. Μαλλιστα ο αγιος Ραφαηλ της Μυτηληνης, φημιζεται πανελλαδικα για τις θεραπευτικες του δρασεις, γεγονοτα βεβαια που αποδιδονται σε θαυματα, κατα την προσφιλη συνηθεια των δογματικων και δυσειδαιμονων.

Ακομα, το ονομα ΡΑ Φ Α ΕΛ (Ραφαηλ), αν εχει Αιγυπτιακη προελευση, θα ερμηνευονταν σαν, "η κεφαλη που ειναι μεσα στο φως" η "η φωτεινη κεφαλη που βρισκεται μεσα".
Το Ρα στην αρχη, μας δινει το δικαιωμα να σκεφτουμε μηπως εχει σαν βαση τον ΡΑ (ηλιο).
Ακομα, στα μονοπατια της Καμπαλα, η "επαφη" με τον Αρχαγγελο του ηλιου, επιτυγχανεται μονο εαν "εισελθουμε μεσα στη σφαιρα του ηλιου.

Τα παραπανω, μαζι με το γεγονος οτι ΘΕΡΑΠΕΥΤΗΣ ειναι ο εκαστοτε ηλιακος θεος, οπως και ο Χριστος στο χριστιανισμο, μας υποδεικνυει να αντιστοιχισουμε τον ηλιο με τον Ραφαηλ.

Ας δουμε ομως και τον Μιχαηλ.

Ο Μιχαηλ για δυο κυριες ιδιοτητες ειναι γνωστος.
Πρωτον, σαν νικητης του αρχαιου δρακοντα και δευτερον, σαν ο αρχαγγελος του θανατου, σαν ψυχοπομπος.
Σαν ψυχοπομπος, μας θυμιζει τον Thoth και τον δικο μας Ερμη, αφου ο Ερμης στη δικη μας μυθολογια ειναι ο συνοδος των ψυχων.

Σαν νικητης του δρακοντα Εωσφορου, ο Μιχαηλ εγινε πρωτος τη ταξει Αρχαγγελος, παιρνοντας δικαιωματικα τη θεση που κατειχε ο Εωσφορος πριν απο την εξεγερση.
Απο δω ξεκινανε πληθος αλληγοριες που θα προσπαθησω να εκθεσω οσο γινεται συντομοτερα.

Ο Εωσφορος ταυτιστηκε με την Αφροδιτη, τη θεα του Ερωτα, το οτι βεβαια το πρωπατορικο αμαρτημα συνδεθηκε με το sex, διολου δεν ειναι τυχαιο.
Η Αφροδιτη στη Καμπαλα, ονομαζεται ΝΑΓΚΑΣ η ΝΕΓΚΑ η ΝΕΤΣΑΧ ,αναλογα με την προφορα.
ΝΑΓΚΑΣ ομως ειναι οι οφιομορφοι δρακοι σε ολες σχεδον τις ανατολικες μυθολογιες (και στην Ινδικη).
Φαινεται ξεκαθαρα ο ΦΑΛΛΙΚΟΣ χαρακτηρας του παραπανω συμβολισμου.
Ο οφιουχος δρακος ειναι ακομη συμβολο των τυφλων ενστικτων και κατωτερων παθων, ιδιοτητες που αποδιδονται στον κατωτερο κοσμο της σφαιρας της Αφροδιτης.

Στα τυφλα αυτα ενστικτα και παθη, ο μονος που μπορει να κυριαρχησει, ειναι ο νους.Φυσικα ο νους συμβολιζεται απο τον Ερμη (ΧΟΝΤ).
Αν παρατηρησουμε το δεντρο της καμπαλα, ο Ερμης βρισκεται απεναντι απο τη Αφροδιτη και το ζητουμενο δεν ειναι να κυριαρχησει η μια πλευρα, γιατι παλι εχουμε ανισορροπια, αλλα να ισορροπησουν μεταξυ τους.

Κυριολεκτικα λοιπον, δε χρειαζεται να "σκοτωσουμε" τα ενστικτα και τις επιθυμιες, αλλα ο νους να αποκτησει ελεγχο πανω σ' αυτα, οπως ακριβως ο Μιχαηλ κυριαρχησε και θα κυριαρχησει τελικα πανω στον Δρακο τον Αρχαιο.
Η πλουσια ενεργεια του Ερωτα, οταν ελεγχθει και μορφοποιηθει απο τον Νου, τοτε επιτελειται το μεγα εργο της Δημιουργιας..

Ας μη σας ζαλισω ομως περισσοτερο κι ας σταματησω εδω..

Καλο βραδυ σε ολη την αξιολογη "παρεα".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2003, 19:09:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Ως φιλοσοφια της δημιουργιας ομως, παρουσιαζεται μονον στις Βεδικες γραφες και στην Ορφικη διδασκαλια.
---------------------------------------------------------------------------Πασχαλης


ΜΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΕΠΕΞΗΓΗΜΑΤΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΔΙΑ ΜΕΣΟΥ ΤΟΥ ΔΕΝΔΡΟΥ ΤΗΣ ΖΩΗΣ..
ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ ΛΑΜΠΡΟΤΗΤΑΣ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΑ ΠΕΡΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.

Avatargr


Συνοδοιπορε Avatargr, υποστηριξα και συνεχιζω να υποστηριζω το παραπανω αναγραφεν.

Οι Ιουδαιοι, παροτι κατειχαν το "υλικο" απο την αληθεια, δυστυχως δεν ανεπτυξαν καμμια φιλοσοφια.
Στο Ζοχαρ (βιβλιο της Λαμπροτητας) που αναφερεσαι, αυτο ειναι εκτεταμενη αναλυση μιας θεογονιας, του "Σεφιρα Ντζιενουτα".
Ομως μη ξεχναμε οτι γραφτηκε σε χρονια της Ρωμαϊκης εποχης, οταν πλεον οι Ιουδαιοι, οπως ανγραφω στο πιο προηγουμενο μυνημα, εχουν ξαναπαραλαβει την εμπλουτισμενη Καμπαλα.
Αυτη η Καμπαλα ομως ΔΕΝ ειναι Εβραϊκη..
Εχει σημασια να δουμε τις αρετες καθε λαου και τις ιδιαιτεροτητες του.
Στα πλαισια αυτων των ιδιαιτερων χαρακτιριστικων καθε λαου, βρισκουμε και την προσφορα του σ' αυτο το τελειο συστημα που λεγεται Καμπαλα.
Ο καθε λαος προσφερε κατι απο αυτο που ανεπτυξε.
Η προσφορα των Εβραιων ειναι οτι, συγκεντρωσαν, διατηρησαν και μας μετεδωσαν τη σοφια αυτη..

φιλικα
Πασχαλης..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2003, 09:15:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχω πολυ δρομο ακομα ...

Μάρα
Η Σεναριογράφος
Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2003, 11:24:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εχω πολυ δρομο ακομα ...

δεν είσαι η μόνη...και γω καλή μου...γι'αυτό ακούω και δε μιλάω


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2003, 11:42:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ολοι έχουμε δρόμο...


Οι ρίζες της Καμπαλά, πάντως, απ όσα μέχρι σήμερα έχω διαβάσει, βρίσκονται στα εσωτεριστικά και θεοσοφικά ρεύματα των Ιουδαικών κύκλων της Παλαιστίνης και της Αιγύπτου. Εκείνο όμως που νομίζω, καλοί μου φίλοι συζητητές αυτού του θέματος, είναι πως δεν πρέπει να λησμονούμε οτι η πορεία αυτών των ρευμάτων παρακολούθησε απο κοντά την ανέλιξη της Ελληνιστικής θρησκείας προς τα τέλη της εποχής που σήμερα καλείται «αρχαιότητα». Κάποιοι μάλιστα μελετητές του Γνωστικισμού των πρώτων μ.Χ αιώνων, θεωρούν τις ακραίες ομάδες του ραββινικού Ιουδαισμού ως ελληνιστικά φαινόμενα.

Φίλε Πασχάλη σ ευχαριστώ για την εκδοχή

quote:
Το Ρα στην αρχη, μας δινει το δικαιωμα να σκεφτουμε μηπως εχει σαν βαση τον ΡΑ (ηλιο).



Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME

Edited by - Oannes on 30/10/2003 11:55:00

Edited by - Oannes on 30/10/2003 11:59:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2003, 15:14:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Κι αν εισαι στο σκαλι το πρωτο,πρεπει
νασαι περηφανος και ευτυχισμενος.
Εδω που εφτασες, λιγο δεν ειναι.
Τοσα που εκανες, μεγαλη δοξα.
Κι αυτο ακομα το σκαλι το πρωτο
πολυ απ' τον κοινο τον κοσμο απεχει...

Κ. ΚΑΒΑΦΗΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2003, 16:29:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρίξτε μια ματιά εδώ:

Πασχάλη θα σε μαλώσω...
Πως θα βρεις χρόνο να μου ετοιμάσεις αυτό που μου είπες όταν τριγυρνας συνεχώς εδώ?


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2003, 00:55:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΑΝΟΙΧΤΗΚΑΜΕ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΠΑΛΛΑ....

ΘΑ ΕΠΙΜΕΙΝΩ ΠΟΛΥ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ/ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΥ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΔΕΝΔΡΟ.

ΦΙΛΕ Πασχαλη ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΤΗΣ ΛΑΜΠΡΟΤΗΤΑΣ ΑΝΑΦΕΡΟΜΟΥΝ ΣΤΟ ΒΙΒΛΟ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ (ΣΕΦΕΡ ΓΕΤΖΙΡΑ).

Η ΒΙΒΛΟΣ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΕΝΑ ΚΛΑΣΙΚΟ ΕΡΓΟ ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΜΟΡΦΗ ΓΡΑΠΤΟΥ ΚΕΙΜΕΝΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΒΒΑΛΙΣΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΗΤΑΝ Ο ΑΠΟΔΙΟΠΟΜΠΑΙΟΣ ΤΡΑΓΟΣ ΤΩΝ ΟΡΘΟΔΟΞΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ.

ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΟΙΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΥΝΕΓΡΑΨΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΡΓΟ.
ΤΟ ΠΛΕΟΝ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ ΕΚΕΙΝΗΣ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΘΕΛΗΣΑΝ ΝΑ ΕΙΣΑΓΟΥΝ ΤΙΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΗΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΑ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ.

ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΑΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ.
ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΛΕΓΕΤΟ ΒΙΒΛΟΣ ΤΗΣ ΛΑΜΡΟΤΗΤΑΣ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΔΩΣΑΝ ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΑ ΣΤΑ 3 ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ "ΖΟΧΑΡ" η (ΒΙBΛΟΣ ΤΗΣ ΛΑΜΡΟΤΗΤΑΣ).
ΤΑ ΔΥΟ ΑΥΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΑΛΛΗΛΟΕΡΜΗΝΕΥΟΝΤΑΙ.

ΑΛΛΑ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΕΚΤΑΘΟΥΜΕ ΣΤΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ ΠΡΟΕΧΕΙ Η ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΤΟΥ ΔΕΝΔΡΟΥ ΤΩΝ 10 ΣΕΦΙΡΩΘ ΚΑΙ ΤΩΝ 22 ΑΤΡΑΠΩΝ.
ΤΟ ΛΕΩ ΑΥΤΟ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΧΑΘΗ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΥΠΛΟΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΔΕΝΔΡΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy