ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 «Χαίρε σφόδρα, θυγατέρ Σιων».
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 07:33:22  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ψηλός
Έπλυνες ποτέ τα πόδια κανενός πέρα ίσως από τα πολύ δικά σου άτομα που αγαπάς;;

Ουαί υμίν Γραμματείς και Φαρισαίοι υποκριταί!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 11:09:04  Εμφάνιση Προφίλ
Αυτό που είπες, ποιος πρέπει να το πει σε ποιον;;


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 17:01:27  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός:
«"Όλα όσα θέλετε να σας κάνουν οι άνθρωποι, κάνετε και σεις τα ίδια σ'αυτούς. Αυτός είναι ο νόμος και οι προφήτες."»

Αυτό δεν είναι απάντηση φίλτατε στα όσα ρώτησα εγώ!

Οι υπεραπλουστεύσεις που καταφεύγεις δεν δίνουνε λύσεις αλλά επιτείνουνε την ομίχλη.

Εξάλλου, άλλο το τι θα’θελα να μου κάνουνε οι άνθρωποι, και άλλο το εάν με ενδιαφέρει ή όχι το τι θα μου κάνουνε αλλά και το ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ.

Τα λόγια αυτά που παρέθεσες δεν απαντούν το βήμα που δίνει ο Ιησούς, το βήμα για μισαλλοδοξίες και βιαιότητες. Κάλλιστα μπορεί να ερμηνευτεί ως ένα δεύτερο στάδιο της εξέλιξης, καθώς ο ίδιος δεν αποστασιοποιήθηκε ΠΟΤΕ από τον Θεό της Π.Δ.

Ωστόσο, η άκριτη αποδοχή των «άθλων» της Π.Δ. παραμένει, και ο Ιησούς δεν θέλησε να αποκηρύξει ΤΙΠΟΤΑ απολύτως.

Η θέλεις να μα εις ότι……δεν έβρισκε τα κατάλληλα λόγια?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 22:20:11  Εμφάνιση Προφίλ
Το ξέρω ότι δεν είναι η απάντηση για σένα.
Πως μπορώ να απαντήσω στις απαντήσεις σου;

quote:
Εξάλλου, άλλο το τι θα’θελα να μου κάνουνε οι άνθρωποι, και άλλο το εάν με ενδιαφέρει ή όχι το τι θα μου κάνουνε αλλά και το ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ.

Δεν κατάλαβα τις θες να πεις, αλλά δεν πειράζει. Γιατί να προτιμήσουμε την απλότητα όταν μπορούμε να επιλέξουμε ελεύθερα την πολυπλοκότητα;

Τις υπεραπλουστεύσεις που εγώ προτείνω;;;;;;;;;;;
Μα μιλάς σοβαρά;;;;;;;;

Εγώ δεν προτείνω τίποτα καλέ μου. Άλλος προτείνει.

Καιρός είναι πια να σταματήσεις το παραμύθι περί άκριτης αποδοχή της Π.Δ.
Αν θες να δεις τι αποκήρυξε ο Ιησούς από την Π.Δ., κάνε ένα κόπο να διαβάσεις, όχι να αποστηθήσεις, την Κ.Δ. και θα ανακαλύψεις αυτό που υποτίθεται ότι ψάχνεις.

Να σου θυμίσω ότι εμείς λεγόμαστε Χριστιανοί, όχι Π.Δκιστές.
***Αλλά τι λέω, αυτά εσύ τα ξέρεις ήδη.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 22:55:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader
Φίλε Ψηλέ,
καταδικάζεις απερίφραστα τις κτηνωδιες του θεού της Π.Διαθήκης, όπως έχεις χρέος ως άνθρωπος?
Ή θα μας πεις πάλι το παραμύθι που ακούμε ''άγνωσται αι βουλαί του Κυρίου''?
Και πως είναι δυνατόν ο Ιησούς να αποκύρηξε κάτι απο την Π.Διαθηκη, τη στιγμή που τα όσα διαπράχτηκαν εκεί έγιναν κατα διαταγής του πατρός Του?
Εδώ σε θέλω....

''Μητρός τε και πατρός και των άλλων προγόνων απάντων τιμιώτερον έστι η πατρίς και σεμνότερον και αγιώτερον...''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 23:11:45  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ψηλός
Καιρός είναι πια να σταματήσεις το παραμύθι περί άκριτης αποδοχή της Π.Δ.
Να σου θυμίσω ότι εμείς λεγόμαστε Χριστιανοί, όχι Π.Δκιστές.

Τελικά δέχεσαι την Παλαιά Διαθήκη όπως προέκυψε από τη μετάφραση των εβδομήκοντα (66 βιβλία);

Τη δέχεσαι μερικώς;

Δεν τη δέχεσαι καθόλου;

Γιατί αν τη δέχεσαι μερικώς και όχι εν όλω, τότε συμφωνείς με το προτεσταντικό δόγμα που δέχεται μόνο 33 βιβλία. Αν δε τη δέχεσαι καθόλου, τότε συμφωνείς με το Ισλάμ

Οι ορθόδοξοι πάντως τη δέχονται στο σύνολό της και μάλιστα την ονομάζουν "παιδαγωγό εις Χριστόν".

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 23:13:29  Εμφάνιση Προφίλ
Για το "άγνωσται οι βουλαί του Κυρίου" Invader, είχα διαβάσει μια ανάλυση από τις σοβαρότερες που έχω διαβάσει και προτίθεμαι να την παραθέσω αμέσως μετά, μόλις βρώ τα χαρτιά μου.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 23:23:52  Εμφάνιση Προφίλ

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 23:36:14  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός:
«Πως μπορώ να απαντήσω στις απαντήσεις σου;»

Απαντώντας ΕΝΑ προς ΕΝΑ τα όσα σου δίδω και όχι ανακατώνοντας ότι εσένα σου γουστάρει. Απλό δεν είναι ρε Ψηλέ?

Ψηλός:
«Καιρός είναι πια να σταματήσεις το παραμύθι περί άκριτης αποδοχή της Π.Δ.
Αν θες να δεις τι αποκήρυξε ο Ιησούς από την Π.Δ., κάνε ένα κόπο να διαβάσεις, όχι να αποστηθήσεις, την Κ.Δ. και θα ανακαλύψεις αυτό που υποτίθεται ότι ψάχνεις.»

Σου έχω πει και άλλη φορά φίλτατε, ότι εδώ που είσαι ΉΜΟΥΝΑ ΠΡΟ ΠΟΛΛΟΥ. Άσε επομένως τα πομπώδη και απάντησε στα όσα σε ρωτάνε, και όχι στα όσα θέλεις να συμφωνούμε.

Ο Ιησούς φίλτατε, και αυτό είναι και το μεγάλο κακό που σας ακολουθεί σε κάθε σας βήμα, ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΚΑΤΗΡΓΗΣΕ από τα όσα οι προπάτορες του εμπνεύστηκαν και εκτέλεσαν.

Ο Ιεχωβάς και ο Ιησούς είναι ΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟ!

Ότι λέει ο ένας, λέει και ο άλλος. Ότι απαιτεί ο ένας, απαιτεί και ο άλλος.

Προκειμένου να καταστεί ευδιάκριτο όμως και για τον πλέον αδαή ότι οι ισχυρισμοί περί του ότι ο Ιησούς Χριστός είναι «άσχετος με τον Ιεχωβά», παραθέτω τα παρακάτω στοιχεία τα οποία και αποδεικνύουνε ότι ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΚΑΠΟΙΟΣ «Ένας Ιεχωβάς και ένας Ιησούς» ΠΑΡΑ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ Η ΕΝΑΝΘΡΩΠΙΣΗ ΤΟΥ ΘΕΙΟΥ ΛΟΓΟΥ.

Ας δούμε λοιπόν ΓΙΑΤΙ τόσο ο Ιησούς της εις την ελληνική γλώσσα γραμμένη Καινή Διαθήκη αλλά όσο και ο Γιαχβέ-Ιεχωβάς της εις την εβραϊκή γλώσσα γραμμένη Πεντατεύχου χαρακτηρίζονται από ένα κοινό σημείο: ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ Α ΚΑΙ ΤΟ Ω ούκ ολίγες φορές.

Ας δούμε λοιπόν την σημασία αυτής της πραγματικότητας.

Α) Στην Αποκάλυψη του Ιωάννου, στο κεφάλαιο Α’ και στον στίχο 8, έχουμε την αδιαμφισβήτητη δήλωση του Γιαχβέ ότι ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ Α ΚΑΙ ΤΟ Ω: «Εγώ είμι το Α και το Ω λέγει Κύριος ο Θεός, ο ών και ο ήν και ο ερχόμενος, ο παντοκράτωρ».

Β) Κατά τον Ησαΐα ισχύει επίσης το ίδιο ακριβώς: «Ούτω λέγει Κύριος ο Βασιλεύς του Ισραήλ, και ο Λυτρωτής αυτού, ο Κύριος των δυνάμεων. Εγώ είμαι ο πρώτος (το Α) και εγώ ο έσχατος (το Ω) και εκτός εμού δεν είναι κανείς Θεός» (Ησαϊας κεφ.μδ’6)

Βλέπουμε λοιπόν ότι ο Θεός είναι ΕΝΑΣ, ο Γιαχβέ-Ιεχωβάς, καθώς και ότι ο ίδιος του είναι το Α και το Ω, ΔΙΧΩΣ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΠΑΡΕΡΜΗΝΕΙΑ, μιας και ξεκαθαρίζει ο Ησαΐας ότι ΑΛΛΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΘΑ ΥΠΑΡΞΗ!

Ας δούμε τώρα τα όσα μας επισημαίνει ο Ιησούς της Καινής Διαθήκης ώστε να αντιληφθούμε φίλτατε Ψηλέ την ΠΛΗΡΗ ΤΑΥΤΙΣΗ των δυο Λόγων που είναι ένα και το αυτό.

Α) «Ιδού έρχομαι ταχύ, και ο μισθός μου μετ’εμού, αποδούνται εκάστω ως το έργον έσται αυτού. Εγώ ο Ιησούς είμαι το Α και το Ω, ο πρώτος και ο έσχατος, αρχή και τέλος». (Αποκάλυψη κεφ. Κβ’ 12-13)

Είναι ξεκάθαρο όσο και το λαμπερό φως του ηλίου ότι ο Ιησούς ΘΕΩΡΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ, ΩΣ ΤΟ Α ΚΑΙ ΤΟ Ω, μιας και η ιδιότητα αυτή δύναται να υπάρξει μονάχα μια φορά ειδάλλως……δυο διαφορετικά Α και Ω θα είχανε ως αποτέλεσμα την αλληλοαναίρεση του ίδιου του θεού!!!!

Β) «Και ότε είδον αυτόν, έπεσα προς τους πόδας αυτού ως νεκρός, και έθηκε την δεξιάν αυτού χείρα επ’εμέ λέγων. μη φοβού εγώ είμι ο πρώτος (το Α) και ο έσχατος (το Ω)». (Αποκάλυψη κεφ. Α’ 17)

Μια επίσης ευθύτατη και άνευ παρερμηνειών δήλωση ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ (που ομιλεί δια στόματος του Ιωάννη), όπου για μια ακόμη φορά διαβεβαιώνει τις μελλοντικές γενεές ότι ο ίδιος του είναι το Α και το Ω ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ!!

Συμπέρασμα: τόσο ο Γιαχβέ όσο και ο Ιησούς διαβεβαιώνουνε για ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. Ο Γιαχβέ είναι το Α και το Ω και Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΘΕΟΣ, και ο Ιησούς είναι επακριβώς το Α και το Ω και Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΘΕΟΣ.

Κατά συνέπεια, δεν υφίστανται «πρώτοι και δεύτεροι θεοί» αλλά ούτε κάποιος άλλος Δημιουργός και Παντοκράτορας εκτός από τον Ένα Ιεχωβά-Ιησού.

Ιησούς και Γιαχβέ ή Γιαχβέ και Ιησούς είναι ΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟ. Και όλα αυτά ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΟΣΑ Ο Α ΚΑΙ Ο Β ΘΕΛΟΥΝΕ ΔΗΘΕΝ ΝΑ ΙΣΧΥΟΥΝΕ!

Λοιπόν αγαπητέ, δεν είναι καιρός πια να βάλεις το δάχτυλο σου εκεί που πραγματικά καίει, και να αντιμετωπίσεις την άθλια ιστορική και θρησκευτική πλάνη όπως της αρμόζει?

Η φαντάζεσαι άραγε πως…….δεν γνώριζε ο ραβίνος Ιησούς τόσο καλά την Πεντάτευχο όσο τουλάχιστον και εσύ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 00:00:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader
A ρε αθάνατε Αρκά... Macedon, έγραψες!


''Μητρός τε και πατρός και των άλλων προγόνων απάντων τιμιώτερον έστι η πατρίς και σεμνότερον και αγιώτερον...''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 02:13:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ
ΧΑΙΡΕ ΜΑΚΕΔΩΝ ΤΟΝ ΕΣΤΕΙΛΕΣ ΓΙΑ ΠΕΡΙΤΟΜΗ...


ΝΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΝΑ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ:
30. Γι' αυτόν λοιπόν το λόγο και γιατί ήθελε να γνωρίση τον κόσμο, αποδήμησε ό Σόλων και έφτασε και στην Αίγυπτο, στην αυλή του "Αμαση, κι υστέρα στίς Σάρδεις, στην αυλή του Κροίσου.Σάν έφτασε, τον φιλοξένησε στα βασιλικά του ανάκτορα ό Κροϊσος' κι υστέρα την τρίτη ή την τετάρτη μέρα με προσταγή του Κροίσου, υπηρέτες γυρνούσαν το Σόλωνα να δη τους θησαυρούς και του έδειχναν πόσο ήσαν δλα μεγάλα και πλούσια. Τον άφησε ό Κροίσος να τα δη δλα και να τα εξέταση, κι δταν ήρθε ή κατάλληλη στιγμή, του έκανε την ερώτηση: «Ξένε, ώs εμάς έχει φτάσει ή μεγάλη σου φήμη για τη σοφία και τα ταξίδια σου, πώς ή αγάπη σου'γιά γνώση71 σε έσπρωξε να έπι·^ σκεφτής χώρες πολλές, για να τΙς σπουδάσης. "Ετσι λοιπόν τώρα ξύπνησε μέσα μου ή επιθυμία να σε ρωτήσω αν είδες κάποιον άνθρωπο κιόλας πού να είναι ό πιο ευτυχισμένος άπο δλους». Εκείνος έκανε την ερώτηση με την ιδέα πω; είναι ό ίδιος δ πιο ευτυχισμένος ανάμεσα στους ανθρώπους. "Ομως ό Σόλων χωρίς καμιά κολακεία και με απόλυτη ειλικρίνεια άπαντα: «Βασιλιά μου, τον Τέλλο τον Αθηναίο». Σάστισε ό Κροίσος μ'έ την απάντηση καί ρώτησε ανυπόμονα: «Κι από που κρίνεις τΟν Τέλλο πώς εϊναι ό πιΟ ευτυχισμένος;» Και κείνος αποκρίθηκε: «Ό Τελλος πρώτα πρώτα μέσα σε μια μπορεμένη πόλη, είχε παιδιά καλά καΐ άξια, και είδε από δλα αυτά εγγόνια, κι δλα να ζοϋν' '.', υστέρα άπΟ μια ζωή γεμάτη αγαθά, με τα δικά μας μέτρα72, -ό τέλος της ζωής του ήρθε δλο λάμψη: σε μια μάχη των Αθηναίων με τους γείτονες τους73 στην Ελευσίνα, δρμησε στΟν :εχ/θρό, τον έτρεψε σε φυγή καί βρήκε πάνω εκεί τον πιΟ ωραίο ~θάνατο. Οί Αθηναίοι τΟν έθαψαν με δημόσια δαπάνη και του :/εκ.αναν μεγάλες τιμές74».
31. "Κ™· ...·»'-'—--- -Α ' ^"- ' "


**** offΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 02:17:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ
Οδηγός προστασίας των Ελλήνων από την χριστιανική προπαγάνδα.





Α. Μέθοδοι, τεχνικές, «επιχειρήματα» και σκόπιμα λάθη των Ναζωραίων.




1. Η «συνέχεια» Ελληνισμού-χριστιανισμού.

Το βασικό τους «επιχείρημα», η βασική μέθοδο που ακολουθούν είναι να μας αποδείξουν ότι υπάρχει σχέση/συνέχεια μεταξύ χριστιανισμού και Ελληνισμού ώστε να δεχθούμε αδιαμαρτύρητα τους κατακτητές και σφαγείς μας ως «δικά μας παιδιά». Το τέχνασμα περί ενότητος/συνέχειας χριστιανισμού-Ελληνισμού δεν είναι ούτε καινούριο ούτε το χρησιμοποιούν αποκλειστικώς οι χριστιανοί δημαγωγοί στην Ελλάδα. Το χρησιμοποιούν και οι Τούρκοι στην Κύπρο(ομιλούν για ενωμένη Κύπρο, υπό την τουρκική κυριαρχία φυσικά) αλλά και οι Άγγλοι στην Βόρειο Ιρλανδία(ομιλούν για ένωση, υπό αγγλική κυριαρχία φυσικά).

Γενικώς το τέχνασμα-σύνθημα περί πολιτιστικής και πολιτικής ενότητος χρησιμοποιείται από όλους τους κατακτητές παντού και πάντα για να εξουδετερώνει την όποια ιδεολογική βάση για αντίσταση και εκδίωξη του κατακτητού από τον κατακτημένο.
Προσπαθούν να σε πείσουν ότι «δεν είναι σωστό να μας πολεμάς γιατί είμαστε δικοί σου άνθρωποι». Τα ίδια φυσικά κάνει ο χριστιανισμός σε όποια χώρα κατέκτησε. Στους Γερμανούς λέει ότι συνεχίζει τον πολιτισμό των αρχαίων Γερμανών, στους Ρώσους ότι συνεχίζει τον πολιτισμό των αρχαίων Ρώσων κ.ο.κ. Θα αναλύσουμε τις παραλλαγές με τις οποίες εμφανίζεται αυτό το σύνθημα διεξοδικά παρακάτω.

**** offΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νεφέλη
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 14:01:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νεφέλη
quote:

Τα λίγα που παρέθεσα μαρτυρούν την ταύτιση του Ιησού της Καινής Διαθήκης με τα έργα και τις πράξεις που ευλογήθηκαν από τον Θεό της Πεντατεύχου.

Ακριβώς αυτό που είπες φίλε Schwabe, και που πέρασε κομματάκι ντούκου απ' ότι διαβάζω στα παρακάτω posts, είναι το πιο σταθερό επιχείρημα που θα έπρεπε να χρησιμοποιήσει ο Ψηλός: «Ο Ιησούς της Καινής Διαθήκης»...

Έλα όμως που υπάρχει «κι άλλος» Ιησούς...
Έλα όμως που υπάρχει «κι άλλος» Θεός...
(προσοχή στα εισαγωγικά, για να μη παρεξηγηθούμε, ναι; )

Αλλά βλέπεις ένας άνθρωπος της εκκλησίας (όπως συμπεραίνω ότι είναι ο Ψηλός), δεν θα το παραδεχτεί ποτέ (ούτε αποδεχτεί) ότι τον ταΐζουν κονσερβοποιημένα και από πριν μασημένα ώστε να μην δει πως πραγματικά είχαν και ειπώθηκαν τα πράματα και... «πάρουν τα μυαλά του αέρα»...

Δεν βαριέσαι...
Εμείς οι δυό τα είχαμε ξαναπεί αυτά και σε άλλο thread παλιότερα


_______________
...Not all those who wonder are lost... (lotr)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 15:51:39  Εμφάνιση Προφίλ
Νεφέλη:
«Ακριβώς αυτό που είπες φίλε Schwabe, και που πέρασε κομματάκι ντούκου απ' ότι διαβάζω στα παρακάτω posts, είναι το πιο σταθερό επιχείρημα που θα έπρεπε να χρησιμοποιήσει ο Ψηλός: «Ο Ιησούς της Καινής Διαθήκης»...»

Εγώ αγαπητή Νεφέλη, πάντοτε σημειώνω ότι αναφέρομαι στον Ιησού της Καινής Διαθήκης. Και όπως σωστά επισημαίνεις, δεν το κάνω κατά λάθος.

Αλλά είπαμε, ο νοών νοείτω…….
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 19:34:52  Εμφάνιση Προφίλ
Βρε σεις,
μην κουράζεστε άδικα.

Για όσα κατηγορείτε τον Ιησού και για όσα εσείς θεωρείτε "αγκάθια" σας έχουν δοθεί επανειλημμένως απαντήσεις αλλά ηθελημένα τις αγνοείτε.

Τι Θέλετε λοιπόν, να σας παραθέσω ένα σωρό ιστοσελίδες που έχουν απαντήσεις σε ένα προς ένα στα ασύστολα ψεύδη σας, ή να καθίσω εγώ να κάνω copy paste. Ούτως ή άλλος, σας έχουν πάρει χαμπάρι νωρίτερα κάποιοι άλλοι και φρόντισαν να αποστομώσουν τα ψεύδη σας;;;

Ποιους νομίζετε ότι θα πείσετε με την προπαγάνδα σας;;
Ο καιρός σας πέρασε ανεπιστρεπτί, πάρτε το χαμπάρι!
Αυτό που εσείς πιστεύετε αλλά δεν έχετε το θάρρος να πείτε καθαρά εδώ μέσα, ο κόσμος το έκρινε αρκετές εκατοντάδες, αν όχι χιλιάδες χρόνια πριν και το έστειλε στον αγύριστο και στα αζήτητα!.
Σας πονάει δεν σας πονάει έτσι είναι. Οι χλευασμοί σας δεν περνάνε ούτε με αγγίζουνε.
Να ξέρετε όμως ότι όσο εσείς θα υπάρχετε, θα υπάρχουν και αυτοί που θα σας διαψεύδουν.
Το ψέμα και ο δόλος ντύνεται ωραία για να ξεγελάσει, το ταξίδι του όμως είναι μικρό δεν διαρκεί πολύ.

Το κυριότερο όμως είναι ότι εσείς είστε ικανοί λα λασπολογείτε χωρίς να προτείνετε τίποτα.
Επιχειρηματολογείτε με μια λέξη μόνο, το ΤΙΠΟΤΑ. Έτσι είναι δυστυχώς, μιλάτε και δεν λέτε τίποτα.

Άσε που ακόμη και μεταξύ σας υπάρχει τρομερό χάος στις απόψεις σας!!
(Σβάμπε, δες π.χ. τα περί ορισμού του άθεου).
Για να δικαιολογήσετε την ύπαρξή σας, εφεύρατε έναν εχθρό και κατά αυτού βάλλετε συνεχώς. Αυτό μόνο έχετε μάθει να κάνετε.

Το μήνυμα αυτό πάει σε συγκεκριμένους αποδέκτες και ο νοών …….

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 19:45:44  Εμφάνιση Προφίλ
Βρε "εξαποδώ",
τις γνωρίζουμε αυτές τις "Ελληνικές" ιστοσελίδες απ'όπου πέρνεις τα copy paste σου. Μην κουράζεσαι άδικα.

Θα ήθελα να σου συστήσω και μια άλλη αν τυχόν και δεν τη γνωρίζεις.
Περιέχει πολλές "δημοκρατικές απόψεις ελλήνων" που χαρακτηρίζουν το χώρο από όπου μας έρχεσαι και αντιπροσωπεύεις. Είναι η παρακάτω:

http://www.hellenicreligion.gr

Να είσα πάντα καλά.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 19:57:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader
quote:
Για όσα κατηγορείτε τον Ιησού και για όσα εσείς θεωρείτε "αγκάθια" σας έχουν δοθεί επανειλημμένως απαντήσεις

Και αν μας έδειχνες καμία τέτοια ''απάντηση''? Θα αποτελούσε μια ευχάριστη αλαγή...


''Μητρός τε και πατρός και των άλλων προγόνων απάντων τιμιώτερον έστι η πατρίς και σεμνότερον και αγιώτερον...''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 23:13:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis
Ψηλός:
"Το κυριότερο όμως είναι ότι εσείς είστε ικανοί λα λασπολογείτε χωρίς να προτείνετε τίποτα. "

Δεν νομίζω πως έχεις ανάγκη να σου προτίνει κανείς οτιδήποτε.
Μια χαρά σε βλέπω γαντωμένο στην πίστη σου.
Το οτι δεν βρίσκει κάπους άλλους σύμφωνους η δική σου πίστη για οποιοδήποτε λόγο δεν σημαίνει πως οποσδήποτε έχουμε βρεί άλλο αποκούμπι-θρησκεία, ώστε να κάνουμε "προπαγάνδα", να "λασπολογούμε" ή να προσπαθούμε να "προσυλητίσουμε".
Εξάλλου δεν νομίζω να βρέθηκε εδω μέσα κανείς που να είπε πως τον βρίσκουν σύμφωνο οι σελίδες αυτές που παραθέτεις.
Απλά και αυτές μιλούν ενάντια στην πίστη σου.
Αυτό είναι που σε κάνει να αγανακτείς νομίζω.

Και το κακό είναι πως κάθε φορά αγανακτείς και παρεκτρέπεσε σε χαρακτηρισμούς των συνομιλητών σου, πάντα βέβαια με ¨δημοκρατικές¨ χριστιανικές αντιλήψεις γεμάτες ανοχή και αγάπη προς το πλησίον σου...

Φιλικά ΤοξότηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 23:20:32  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός:
«Για όσα κατηγορείτε τον Ιησού και για όσα εσείς θεωρείτε "αγκάθια" σας έχουν δοθεί επανειλημμένως απαντήσεις αλλά ηθελημένα τις αγνοείτε.»

Τι έχουνε δοθεί Ψηλέ??

Εάν είχατε αγαπητέ μου απαντήσεις, τότε δεν θα ήσασταν χωρισμένοι σε Καθολικούς και Ορθόδοξους, αλλά ούτε και σε τόσες άλλες διαφορετικές απόψεις και τοποθετήσεις.

Αυτά που γράφεις φίλτατε είναι ΑΠΟΨΕΙΣ και όχι απαντήσεις.

Ψηλός:
«Τι Θέλετε λοιπόν, να σας παραθέσω ένα σωρό ιστοσελίδες που έχουν απαντήσεις σε ένα προς ένα στα ασύστολα ψεύδη σας, ή να καθίσω εγώ να κάνω copy paste.»

Τάχα………τι κάνεις όλη την ώρα ρε Ψηλέ???

Ψηλός:
«Ποιους νομίζετε ότι θα πείσετε με την προπαγάνδα σας;;»

Εσείς με την δικιά σας?

Ψηλός:
«Ο καιρός σας πέρασε ανεπιστρεπτί, πάρτε το χαμπάρι!»

Τα στοιχεία για τον αριθμό των πιστών στην Ευρώπη αλλά ακόμα και στην Ελλάδα πάντως, άλλα λένε φίλτατε! Μάλλον δεν έχεις πάρει χαμπάρι ότι σε λίγο θα μείνετε τρεις και ο κούκος…..

Ψηλός:
«Να ξέρετε όμως ότι όσο εσείς θα υπάρχετε, θα υπάρχουν και αυτοί που θα σας διαψεύδουν.»

Μα, αυτό περιμένουμε φίλτατε. ΑΥΤΟ!

Ψηλός:
«(Σβάμπε, δες π.χ. τα περί ορισμού του άθεου).»

Και ΠΟΙΟΣ σου είπε φίλτατε ότι θα πρέπει να συμφωνούμε? ΠΟΙΟΣ σου είπε ότι τα όσα εσύ έμαθες να λες φέρουνε περισσότερο βάρος από τα όσα εδώ ακούγονται?

Λίγη περίσκεψη δεν βλάπτει.

Ψηλός:
«Για να δικαιολογήσετε την ύπαρξή σας, εφεύρατε έναν εχθρό και κατά αυτού βάλλετε συνεχώς. Αυτό μόνο έχετε μάθει να κάνετε.»

Ψηλέ έχεις συγχυστεί και μάλλον δεν ξέρεις τι γράφεις. Εχθρούς, άπιστους και αμαρτωλούς έχει δημιουργήσει ο χριστιανισμός, ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ!

Ψάξε πρώτα στους κόλπους του δόγματος, και πάλι τα λέμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 00:17:02  Εμφάνιση Προφίλ
Θα ήθελα να διευκρινίσω ένα πράγμα που ίσως δεν το έκανα και θεωρώ αναγκαίο να το κάνω.

ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΜΑ ΤΙΠΟΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΒΑΜΠΕ, ΜΑΚΕΔΟΝΑ, ΙΝΒΑΝΤΕΡ, ΓΙΓΕΝΗ, ......

Εναντιώνομαι όμως σε αυτό που προσπαθεί να περάσει ο καθε κακόβουλος.

Δεν έχετε ποτέ παραδεχθεί κάτι το στραβό στην προχριστιανική εποχή.
Μα είναι δυνατόν όλα να ήταν ρόδινα τότε;;
Πρέπει να υποχρεώνομαι να σας τα απαριθμώ εγώ μόνο και μόνο για να αντικρούω τις ανακρίβειές σας;

Είναι δυνατόν εγώ να μην αισθάνομαι υπερήφανος για τους αρχαίους μας όταν οι συμφοιτητές μου οι ιταλοί μου έλεγαν ότι "Εμείς σας κατακτήσαμε με τα όπλα μας αλλά εσείς μας κατακτήσατε με τον πολιτισμό σας", όταν αναγνωρίζουν δημοσίως τον Καβάφη σαν τον μεγαλύτερο ποιητή του 20ου αιώνα, ......;
Γιατί νιώθετε πως μόνο εσείς είσαστε οι μόνοι που εκτιμούν το αρχαίο ελληνικό πνεύμα;
Είναι δυνατόν ο Χριστιανισμός να επικράτησε στην Ελλάδα, και όχι μόνο, για πάνω από 1700 χρόνια μόνο με τη βία και την πονηρία; Οι απόστολοι χρησιμοποίησαν βία για την εξάπλωσή του;
Τότε υποτιμάτε όλους τους Έλληνες και τους θεωρείτε είτε ανόητους είτε δειλούς και φοβισμένους να αντιδράσουν.
Καταλογίζετε στον Ιησού πράγματα τελείως παράλογα.
Τόσος είναι ο θυμός σας κατά του κλήρου που δεν ξέρετε τι λέτε. Τους βάζετε όλους στο ίδιο καζάνι.
Ας δείχνατε το ίδιο ενδιαφέρον και ας αντιδρούσατε το ίδιο δυναμικά εμπρός στην πολιτική σύψη στη χώρα μας πρώτα, και μετά θα μπορούσα να δικαιολογήσω το θυμό σας προς τον κλήρο που επιμόνως τον συγχέετε με την Εκκλησία.

Οι κατηγορίες σας είναι ένα μείγμα επίθεσης κατά του κλήρου, της εκκλησίας με απώτερο στόχο τον ίδιο το Χριστό.
Πολλές και ανάμικτες κατηγορίες.

Θα αρχισω λοιπόν να «δίνω» απαντήσεις στις ανυπόστατες συκοφαντίες σας.
Αναρωτιέμαι αν πρέπει να ανοιχτεί θέμα με τις απαντήσεις που έχουν δοθεί ήδη στις «ερωτήσεις» σας.
Γιατί όμως να σας πειράζει το copy paste; Αν κάποιοι άλλοι έχουν δώσει ήδη απαντήσεις, συνοδευόμενες από στοιχεία, στις «ερωτήσεις» σας, τι το μεμπτό;;

Και τα δικά σας «ερωτήματα» αν ψάξει κανείς θα τα βρει όλα σε διάφορες ιστοσελίδες σαν και αυτές από τις οποίες συνηθίζει να παίρνει το «διδακτικό υλικό» ο φίλος αντίχριστος.
Μην μου πείτε ότι κατέχετε τόσο καλά τη διδασκαλία και τις γραφές του Χριστιανισμού και σας γεννήθηκαν αυθόρμητα όλα αυτά τα «ερωτήματα»;;


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 00:28:57  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ψηλός
Για όσα κατηγορείτε τον Ιησού και για όσα εσείς θεωρείτε "αγκάθια" σας έχουν δοθεί επανειλημμένως απαντήσεις αλλά ηθελημένα τις αγνοείτε.

Αει καλά

quote:
Ψηλός
Ποιους νομίζετε ότι θα πείσετε με την προπαγάνδα σας;;

Η προπαγάνδα γίνεται απ'αυτόν που θέλει να πείσει, ο οποίος μη έχοντας επιχειρήματα, παρουσιάζει το άσπρο μαύρο. Αυτός που μη μπορώντας να προσαρμόσει τα γεγονότα στη θεωρία, προσαρμόζει τη θεωρία στα γεγονότα. Εγώ προσωπικά δεν θέλω να πείσω κανένα και για τίποτε. Ούτε μαντρί έχω ούτε πρόβατα ψάχνω.

Και όπως είπε και κάποιος συνομιλητής αλλού, "κάθε πρόβατο έχει δικαίωμα στην εθελοτυφλία".

quote:
Ψηλός
Σας πονάει δεν σας πονάει έτσι είναι.

Ψηλέ μη συγχίζεσαι. Θα σου ανέβει το ζάχαρο και θα γίνεις κομπόστα.

quote:
Ψηλός
Άσε που ακόμη και μεταξύ σας υπάρχει τρομερό χάος στις απόψεις σας!!

Ό,τι καλύτερο μπορεί να συμβεί. Υποθέτω γιατί ο καθένας από "μας" εκφράζει την προσωπική του άποψη, χωρίς να αναμασάει τα δογματικά φληναφλήματα της οικείας υμών στάνης.

Η συζήτηση και ο διάλογος αυτό τον σκοπό έχει. Τη διαφωνία. Την ανταλλαγή απόψεων και επιχειρημάτων. Αν είχαμε τις ίδιες απόψεις δεν υπήρχε λόγος να συζητάμε. Θα έγραφε π.χ. ο Schwabe (συγνώμη για το αυθαίρετο του ονόματος) ένα άρθρο και από κάτω θα είχαμε τις απαντήσεις:

"Συμφωνώ"
"Κι εγώ"
"Μπράβοοοο"
"Ναι, ναι, κι εγώ συμφωνώ".
"Ζήτω"
"Συμφωνώ απεριφράστως"
κτλ. κτλ.

Βέβαια, καταλαβαίνω πως ο ελεύθερος διάλογος δεν είναι κομμάτι της Χριστιανικής πρακτικής, αλλά δε φταίω εγώ γι'αυτό.

quote:
Ψηλός
Για να δικαιολογήσετε την ύπαρξή σας, εφεύρατε έναν εχθρό και κατά αυτού βάλλετε συνεχώς.

Οι εφευρέσεις παντός δογματικού είδους είναι μάλλον χαρακτηριστικό γνώρισμα άλλων.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 00:43:34  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός:
«ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΜΑ ΤΙΠΟΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΒΑΜΠΕ, ΜΑΚΕΔΟΝΑ, ΙΝΒΑΝΤΕΡ, ΓΙΓΕΝΗ, ......»

Ακούγεται φιλικό, αλλά ας δούμε και την συνέχεια….

Ψηλός:
«Εναντιώνομαι όμως σε αυτό που προσπαθεί να περάσει ο καθε κακόβουλος.»

Κακόβουλος είναι αυτός ο οποίος ΕΠΙΘΥΜΕΙ ή ΕΠΙΔΙΩΚΕΙ ΤΟ ΚΑΚΟ άλλου προσώπου. Γενικότερα, αυτός που έχει κακές προθέσεις. Ενώ λοιπόν δεν έχεις, έτσι λες τουλάχιστον, κάτι εναντίον άλλων, κατά τα άλλα τους έχεις…βαφτίσει ήδη!!

Τι ισχύει τελικά Ψηλέ?

Ψηλός:
«Δεν έχετε ποτέ παραδεχθεί κάτι το στραβό στην προχριστιανική εποχή.»

Σε ότι με αφορά, ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ!

Ψηλός:
«Είναι δυνατόν ο Χριστιανισμός να επικράτησε στην Ελλάδα, και όχι μόνο, για πάνω από 1700 χρόνια μόνο με τη βία και την πονηρία;»

Το Ισλάμ ΓΙΑΤΙ επικράτησε δηλαδή? Επειδή έχει και αυτό την σωστή και ορθή γνώση του Θείου Λόγου? Έχεις ποτέ σου αναρωτηθεί ΓΙΑΤΙ δεν επικράτησε ΠΟΥΘΕΝΑ ο χριστιανισμός άνευ της κρατικής αρωγής?

Ψηλός:
«Τότε υποτιμάτε όλους τους Έλληνες και τους θεωρείτε είτε ανόητους είτε δειλούς και φοβισμένους να αντιδράσουν.»

Λάθος. Απλά πρόκειται για ιστορική άγνοια και, πολύ περισσότερο, θεολογική άγνοια. Εάν κάποιος γνωρίζει, τότε μονάχα είναι σε θέση να κρίνει.

Ψηλός:
«Γιατί όμως να σας πειράζει το copy paste; Αν κάποιοι άλλοι έχουν δώσει ήδη απαντήσεις, συνοδευόμενες από στοιχεία, στις «ερωτήσεις» σας, τι το μεμπτό;;»

Ο «κάποιος» που λες, είναι δειλός και κρύβεται, πράγμα που δηλώνει και τις…… «χριστιανικές του προθέσεις». Η σελίδα του Απολογητή βρίθει από ανακρίβειες και ιστορική πλαστογράφηση, καθώς σκοπός του είναι να χρυσώσει το χάπι σε κάθε χριστιανό που ανακαλύπτει τις ανομίες και τις αθλιότητες που του έκρυβαν εδώ και πολύ καιρό οι «Άγιοι» και οι «Πατέρες» του δόγματος.

Με λίγα λόγια, πρόκειται για μια άθλια γωνιά θρησκόληπτου ζηλωτή και τίποτα περισσότερο.

Ψηλός:
«Μην μου πείτε ότι κατέχετε τόσο καλά τη διδασκαλία και τις γραφές του Χριστιανισμού και σας γεννήθηκαν αυθόρμητα όλα αυτά τα «ερωτήματα»;;»

Υπάρχουνε και κάποιοι αγαπητέ, όσο και να σε ξενίζει, που τυχαίνει να μελετάνε.

Μην βιάζεσαι πια τόσο. Έχεις ακόμα καιρό.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 00:56:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
Θα ήθελα να διευκρινίσω ένα πράγμα που ίσως δεν το έκανα και θεωρώ αναγκαίο να το κάνω.

ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΜΑ ΤΙΠΟΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΒΑΜΠΕ, ΜΑΚΕΔΟΝΑ, ΙΝΒΑΝΤΕΡ, ΓΙΓΕΝΗ, ......

Εναντιώνομαι όμως σε αυτό που προσπαθεί να περάσει ο καθε κακόβουλος.

ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΚΟΒΟΥΛΟΙ;

Δεν έχετε ποτέ παραδεχθεί κάτι το στραβό στην προχριστιανική εποχή.
Μα είναι δυνατόν όλα να ήταν ρόδινα τότε;;

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Π.Χ. ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΝ ΔΙΩΞΕΙΣ ΓΙΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΔΕΝ ΣΦΑΖΑΝΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΕ ΣΕ ΑΛΛΟ ΘΕΟ ΑΠΟ ΟΤΙ ΠΙΣΤΕΥΑΝ ΑΥΤΟΙ
Πρέπει να υποχρεώνομαι να σας τα απαριθμώ εγώ μόνο και μόνο για να αντικρούω τις ανακρίβειές σας;

ΓΙΑ ΠΟΙΕΣ ΑΝΑΚΡΙΒΙΕΣ ΛΕΣ;

Είναι δυνατόν εγώ να μην αισθάνομαι υπερήφανος για τους αρχαίους μας όταν οι συμφοιτητές μου οι ιταλοί μου έλεγαν ότι "Εμείς σας κατακτήσαμε με τα όπλα μας αλλά εσείς μας κατακτήσατε με τον πολιτισμό σας", όταν αναγνωρίζουν δημοσίως τον Καβάφη σαν τον μεγαλύτερο ποιητή του 20ου αιώνα, ......;

ΕΤΣΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΠΟΚΑΛΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΛΕΓΑ ΥΠΕΡΗΦΑΝΕΙΑ


Γιατί νιώθετε πως μόνο εσείς είσαστε οι μόνοι που εκτιμούν το αρχαίο ελληνικό πνεύμα;

ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΚΤΙΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ

Είναι δυνατόν ο Χριστιανισμός να επικράτησε στην Ελλάδα, και όχι μόνο, για πάνω από 1700 χρόνια μόνο με τη βία και την πονηρία;

ΜΕ ΣΦΑΓΕΣ ΑΡΠΑΓΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ
ΒΑΣΑΝΙΣΤΗΡΙΑ ΔΙΩΓΜΟΥΣ ΓΚΡΕΜΗΣΜΑ ΤΩΝ ΙΕΡΩΝ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ
ΚΑΨΙΜΟ ΒΙΒΛΙΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΣΑΝ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΣΜΟΘΕΩΡΙΑ ΤΟΥΣ


Οι απόστολοι χρησιμοποίησαν βία για την εξάπλωσή του;
Τότε υποτιμάτε όλους τους Έλληνες και τους θεωρείτε είτε ανόητους είτε δειλούς και φοβισμένους να αντιδράσουν.

ΟΤΑΝ ΑΠΕΙΛΟΥΝ ΟΤΙ ΘΑ ΣΚΟΤΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΙΑ ΣΟΥ ΤΟΤΕ ΣΚΥΒΕΙΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ

Καταλογίζετε στον Ιησού πράγματα τελείως παράλογα.

ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΟΓΙΖΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ΤΟ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΙΕΡΟ ΣΑΣ ΒΙΒΛΙΟ

Τόσος είναι ο θυμός σας κατά του κλήρου που δεν ξέρετε τι λέτε. Τους βάζετε όλους στο ίδιο καζάνι.

Ο ΚΛΗΡΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ
Ας δείχνατε το ίδιο ενδιαφέρον και ας αντιδρούσατε το ίδιο δυναμικά εμπρός στην πολιτική σύψη στη χώρα μας πρώτα, και μετά θα μπορούσα να δικαιολογήσω το θυμό σας προς τον κλήρο που επιμόνως τον συγχέετε με την Εκκλησία.
ΑΝΤΙΔΡΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΛΙΓΟΙ

Οι κατηγορίες σας είναι ένα μείγμα επίθεσης κατά του κλήρου, της εκκλησίας με απώτερο στόχο τον ίδιο το Χριστό.
Πολλές και ανάμικτες κατηγορίες.

ΕΧΟΥΝ ΣΥΣΩΡΕΥΤΕΙ ΜΕ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ

Θα αρχισω λοιπόν να «δίνω» απαντήσεις στις ανυπόστατες συκοφαντίες σας.

ΑΥΤΟ ΝΑ ΔΩ ΚΑΙ ΤΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ


Αναρωτιέμαι αν πρέπει να ανοιχτεί θέμα με τις απαντήσεις που έχουν δοθεί ήδη στις «ερωτήσεις» σας.

ΣΑΝ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΔΙΝΗ Ο ΑΓΓΕΛΟΣ ΣΤΟΝ ΝΕΚΡΟ ΣΤΟΝ ΑΡΚΑ;


Γιατί όμως να σας πειράζει το copy paste; Αν κάποιοι άλλοι έχουν δώσει ήδη απαντήσεις, συνοδευόμενες από στοιχεία, στις «ερωτήσεις» σας, τι το μεμπτό;;

ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΝ ΒΡΕΘΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΔΩΣΤΗΝ ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΠΥ ΠΑΙΣΤ

Και τα δικά σας «ερωτήματα» αν ψάξει κανείς θα τα βρει όλα σε διάφορες ιστοσελίδες σαν και αυτές από τις οποίες συνηθίζει να παίρνει το «διδακτικό υλικό» ο φίλος αντίχριστος.
Μην μου πείτε ότι κατέχετε τόσο καλά τη διδασκαλία και τις γραφές του Χριστιανισμού και σας γεννήθηκαν αυθόρμητα όλα αυτά τα «ερωτήματα»;;
ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝ ΜΕ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ ΕΔΩ

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 01:32:34  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ψηλός
Πρέπει να υποχρεώνομαι να σας τα απαριθμώ εγώ μόνο και μόνο για να αντικρούω τις ανακρίβειές σας;

Όπως λες και συ, "απαριθμείς". Μέχρι τώρα είπες τα εξής δύο.
1. Η Δίκη του Σωκράτη (που υποστήριξες ότι δικάστηκε για αλλόθρησκος!!!)
2. Η δίωξη του Πρωταγόρα.

Βλέπεις, από τη μια μεριά "απαριθμείς", από την άλλη μεριά εγω δεν μπορώ να απαριθμήσω τα εγκλήματα του Χριστιανισμού "ών ουκ έστι αριθμός" γιατί αυτοί οι καλοί κύριοι του Esoterica που μας φιλοξενούν εδώ, θα έπρεπε να αγοράζουν σκληρούς δίσκους με το κιλό.

quote:
Ψηλός
Θα αρχισω λοιπόν να «δίνω» απαντήσεις στις ανυπόστατες συκοφαντίες σας.

Μα... αυτό περιμένω. Γιατί στο προηγούμενο μήνυμά σου είπες ότι έχεις ήδη εσύ (ή κάποιοι άλλοι) απαντήσει και μπερδεύτηκα. Απαντήσεις, μάλιστα. Όχι αφορισμούς, ευχολόγια και σύμβολα της πίστης σου.

quote:
Ψηλός
Ας δείχνατε το ίδιο ενδιαφέρον και ας αντιδρούσατε το ίδιο δυναμικά εμπρός στην πολιτική σύψη στη χώρα μας πρώτα...

Τι εννοείς ακριβώς; Έχεις συγκεκριμένα στοιχεία; Πρόσεξε γιατί το να καταγγείλεις κάποιον πολίτη σαν "απατεώνα" και μάλιστα σε δημόσια συζήτηση, θεωρείται πλημέλημμα και 3 άρθρα του Ποινικού Κώδικα σε στέλνουν στο αυτόφωρο. Να ένας λόγος που δεν μπορεί κανείς να μιλήσει "με στοιχεία" για την πολιτική σήψη.

Βλέπεις, εδώ δεν μπορείς να πεις "πιστεύω ότι ο Α΄βουλευτής τα παίρνει από εργολάβους", πρέπει να το αποδείξεις κιόλας.

Τώρα, αν θες να δεις κάτι που έχει να κάνει με την προστασία της ελευθερίας πάνε να δεις κάτι στην εφημερίδα TA NEA. Πρόκειται για ένα θέμα που είχα δημιουργήσει και ανακάτεψε όλη την Ευρωπαϊκή Ένωση, μέχρι που δικαιωθήκαμε.

Τώρα για τα υπόλοιπα "φιλοσοφικά" ερωτήματα που θέτεις, μάλλον ήδη γνωρίζεις τις απαντήσεις, μη μακρυγορούμε...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 01:38:29  Εμφάνιση Προφίλ
Θα προσπαθήσω να απαντήσω στο Μακεδόνα
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Ψηλός
Για όσα κατηγορείτε τον Ιησού και για όσα εσείς θεωρείτε "αγκάθια" σας έχουν δοθεί επανειλημμένως απαντήσεις αλλά ηθελημένα τις αγνοείτε.

--------------------------------------------------------------------------------


Αει καλά


έτσι είπες και σε άλλες περιπτώσεις και έσπευσες να με κρίνεις για το copy paste αλλά δεν σχολίασες τα λεγόμενα της παραπομπής. Ή μάλλον όχι, είπες πως προέρχονται από φανατικούς Χριστιανούς οπότε αυτομάτως τα απέρριψες και τελείωσες.


quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Ψηλός
Ποιους νομίζετε ότι θα πείσετε με την προπαγάνδα σας;;

--------------------------------------------------------------------------------


Η προπαγάνδα γίνεται απ'αυτόν που θέλει να πείσει, ο οποίος μη έχοντας επιχειρήματα, παρουσιάζει το άσπρο μαύρο. Αυτός που μη μπορώντας να προσαρμόσει τα γεγονότα στη θεωρία, προσαρμόζει τη θεωρία στα γεγονότα. Εγώ προσωπικά δεν θέλω να πείσω κανένα και για τίποτε. Ούτε μαντρί έχω ούτε πρόβατα ψάχνω.

Και όπως είπε και κάποιος συνομιλητής αλλού, "κάθε πρόβατο έχει δικαίωμα στην εθελοτυφλία".


εξαρτάται από τι θεωρεί ο καθένας ως επιχειρήματα. Είναι όντως άστοχο να προσπαθείς να πείσεις, μετά από πλήθος παραπομπών από γνώμες τρίτων, ότι τον Σωκράτη τον σκότωσαν με την κατηγορία για την αλλοίωση του θρησκευτικού κατεστημένου, κάποιον που δεν θέλει να το δει με τίποτα.
Το αν τα λόγια σου προέρχονται ή όχι από κάποιο μαντρί καθώς και το αν ψάχνεις ή όχι πρόβατα, άστο σε κάποιους άλλους να το κρίνουν.

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Ψηλός
Άσε που ακόμη και μεταξύ σας υπάρχει τρομερό χάος στις απόψεις σας!!

--------------------------------------------------------------------------------


Ό,τι καλύτερο μπορεί να συμβεί. Υποθέτω γιατί ο καθένας από "μας" εκφράζει την προσωπική του άποψη, χωρίς να αναμασάει τα δογματικά φληναφλήματα της οικείας υμών στάνης.

Η συζήτηση και ο διάλογος αυτό τον σκοπό έχει. Τη διαφωνία. Την ανταλλαγή απόψεων και επιχειρημάτων. Αν είχαμε τις ίδιες απόψεις δεν υπήρχε λόγος να συζητάμε.


και εδώ το ερμηνεύεις όπως θες.

Οι εν λόγω απόψεις σας σκοπό δεν έχουν την προώθηση παραγωγικού διαλόγου, αλλά μόνο και μόνο την αντιπαράθεση σε ό,τι είναι Χριστιανικό. Όχι λίγες φορές, ορισμένοι έχουν υποχρεωθεί σε αναδίπλωση της άποψής τους, πάντα συγκεκαλυμένη, προκειμένου να μην έρθει σε σύγκρουση με τον ομοσταβλίτη του (απορώ κιόλας γιατί δεν έχετε συνεννοηθεί από πριν).

quote:

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Ψηλός
Για να δικαιολογήσετε την ύπαρξή σας, εφεύρατε έναν εχθρό και κατά αυτού βάλλετε συνεχώς.

--------------------------------------------------------------------------------


Οι εφευρέσεις παντός δογματικού είδους είναι μάλλον χαρακτηριστικό γνώρισμα άλλων.


Και όπως πάντα, τα κακά είναι χαρακτηριστικό γνώρισμα των άλλων και ποτέ δικό μας.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 01:51:27  Εμφάνιση Προφίλ
Κι όπως είπε κάποτε ο Γρηγόριος ο "Θεολόγος":
"Διαλέξτε πού θα προσκυνάτε, στην Αθήνα ή στην Ιερουσαλήμ".

Εγώ προσωπικά διάλεξα: Αθήνα!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 01:54:27  Εμφάνιση Προφίλ
.......................
...................

Edited by - Ψηλός on 26/05/2005 01:56:39

Edited by - Ψηλός on 26/05/2005 01:58:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 02:21:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ψηλός
Θα προσπαθήσω να απαντήσω στο Μακεδόνα

Εγώ δεν θα προσπαθήσω να απαντήσω γιατί στην αερολογία τι να αντιπαραβάλλω;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 02:34:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis
Ψηλός:
"Τότε υποτιμάτε όλους τους Έλληνες και τους θεωρείτε είτε ανόητους είτε δειλούς και φοβισμένους να αντιδράσουν.
Καταλογίζετε στον Ιησού πράγματα τελείως παράλογα.
Τόσος είναι ο θυμός σας κατά του κλήρου που δεν ξέρετε τι λέτε. Τους βάζετε όλους στο ίδιο καζάνι."

Πρώτ' απ' όλα που τον είδες το θυμό δεν μπορώ να καταλάβω.
Συνήθως εσύ είσαι αυτός που αντιδρά έντονα.
Αλλά λάθος τοποθετείς όσα λέγονται.
Κανείς δεν υποτιμά τους Έλληνες.
Απλά είναι γενικά εμφανές πως οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν που πιστεύουν. Όσοι μελετήσουν θα δουν γρήγορα τις αντιφάσεις.
Θα καταλάβουν το χριστιανικό παιχνίδι στα μαθητικά χρόνια.
Άγνοια είναι ο λόγος και όχι φόβος. Άγνοια και παραπληροφόρηση.
Όποιος μετά απο μελέτη επιμένει να πιστεύει τότε εθελοτυφλεί ή θεωρεί πως καλύπτει έστω και έτσι την ανάγκη του να πιστεύει κάπου.

Κανείς δεν έχει την ανάγκη να πείσει κανέναν.
Όσα λέγονται είναι η προσωπική πνευματική πορεία του καθενός.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 03:54:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ
ΨΗΛΕ ΜΗ ΣΥΓΧΙΖΕΣΕ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΘΑ ΠΑΘΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΘΑΥΜΑ ΝΑ ΑΝΑΡΡΩΣΕΙΣ.
ΣΙΓΑ ΜΗ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ 8 ΩΡΕΣ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΔΟΚΙΜΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΙΡΕΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΙΟ ΑΝΤΙΦΑΤΙΚΗ ΔΟΓΜΑΤΙΚΗ ΠΟΛΕΜΟΧΑΡΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΠΡΟΦΑΝΗ ΔΕ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙΣ;
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΙΔΗ ΝΑ ΜΗ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΤΟ ΜΑΝΑ ΕΞ ΟΥΡΑΝΟΥ + ΝΑ ΠΟΡΕΥΤΕΙΣ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΤΥΧΟΝ ΠΑΘΕΙΣ ΚΑΤΙ-ΠΟΥ ΣΑΦΩΣ ΤΟ ΑΠΕΥΧΟΜΑΙ-ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΘΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΘΕΙ 1 Ο ΕΑΥΤΟΣ ΣΟΥ 2.Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΟΥ 3. ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ +ΠΡΟΝΕΙΑΣ Η ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΞΙΟΣ ΦΙΛΟΣ ---->Ο ΙΗΣΟΥΣ ΠΑΝΤΩΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ...ΣΤΟ ΛΕΩ ΠΟΛΥ ΦΙΛΙΚΑ ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΘΕΙΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ.


ΡΕ ΜΑΚΕΔΩΝ ΣΑΦΩΣ ΟΙ ΙΟΥΔΑΙΟΙ ΣΤΟΥΣ ΙΕΡΟΥΣ ΣΟΛΥΜΟΥΣ η το οροΣ σιων ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΣΤΟ ΔΙΟΝ ΠΡΩΤΑ + ΜΕΤΑ ΑΘΗΝΑ.οκ;

**** offΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy