ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Μήνυμα από τον θείο Κομπαγιάσι!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2006, 16:57:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ΜΟΖ μπορει να μην ηθελε να αποκαλυψει το φυλλο της για τον οποιοδηποτε λογο που αφορα αυτην.

Ακριβώς γι αυτό το λόγο αναρωτιέμαι μήπως η αγαπητή amalia δεν είχε δικαίωμα (κατά τους φορουμικούς κανονισμούς) να δώσει προσωπικά στοιχεία μέλους στη δημοσιότητα, φίλτατε Δημήτριε!
Εις αυτήν την "κακήν πράξιν" αναφέρομαι.
quote:
Μπορει ο Κομπαγιασι να πηγε προς νερου του αλλα αν δεν πηγαινε μπορει να εσπαγε η φουσκα του

Υποκλίνομαι στη σοφία σας, αγαπητέ φίλε! Έχετε απόλυτο δίκιο.
Και επαναλαμβάνω την υπογραφή σας που πάντοτε με χαροποιεί:
quote:
Ευγνωμοσυνη

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2006, 18:19:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[Τι βρίσκεται άραγε πίσω από κάθε Πολύ Ποθητό Θηλυκό;]
quote:
Πάω να πλύνω τα πιάτα

Ένας μοναχός ζήτησε από τον Ζαοζου να τον διδάξει.
Ο Ζαοζου ρώτησε, "Έφαγες το γεύμα σου;"
Ο μοναχός απάντησε, "Ναι, το έφαγα".
"Τότε, πήγαινε να πλύνεις το πιάτο σου"
Εκείνη τη στιγμή ο μοναχός φωτίστηκε.

No Method, No Guru, No Teacher

Edited by - wendigo on 08/10/2006 18:20:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2006, 04:24:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλάτωνα, θα σε παρακαλέσω από εδώ και στο εξής να γράφεις με λίγο μεγαλύτερα γράμματα, τουλάχιστον όπου αναφέρεις «Μοz» γιατί μόλις+μετά βίας είδα το «Π» κι ότι έγραψες κάτι. Θυμάσαι, σύντροφε, εκείνα τα ωραία bold-γίγας της Αφροδίτης; Ε, εσύ θα τα κάνεις τριπλάσια! ειδικά για μένα. Κι αν μπορείς να βάλεις και συναγερμό να χτυπάει ντίνγκι-ντίνγκι όταν τα διαβάζω ΕΓΩ ΕΙΔΙΚΑ, ακόμα καλύτερα. Έτσι για να καταλαβαίνει όλο το φόρουμ ότι, ναι, σε διαβάζω και ναι, τα κατάφερα «με λένε Moz και είμαι καλά».

=======================

dimitris84, τι έγινε; άκουσες ότι προτιμώ την Λάρα από τον Μήτσο και θίχτηκες; Μήτσο σε λένε; Κι όπου ακούς εσύ Μήτσος βλέπεις φως και μπαίνεις; Τώρα θα μου πεις ποιος έχασε την φαντασία για να την βρει ένας Μήτσος που μπορεί να τον λένε και Μητσο-τάκη μπορεί και Τάκη σκέτο (όπως λέμε Moz σκέτο) αλλά μπορεί και Δήμητρα ή Δημητρούλα μου γειά σου κι εντέλει στ @@ μας πώς τον λένε ή πώς την λένε Σωστά;

: dimitris84, αν ήρθες για να παραστήσεις τον συνήγορο του Πλάτωνα, σε διαβεβαιώ ότι ειδικά αυτός δεν χρήζει συνηγόρου. (Γιατί μπορεί να τον λένε και Πλάτωνα αλλά μπορεί και Μοz και να μιλάει κι αυτός στον Εαυτό του...) Ασχολήσου λοιπόν καλύτερα με τον Εαυτό σου. Και πριν βιαστείς ξανά να μου υπενθυμήσεις τι είναι κάτω από τον ήλιο και τι όχι, διάβασε ΤΙ έγραψα, αλλά πιο προσεκτικά, διότι όπως φαίνεται μάλλον δεν γνωρίζω επαρκώς όλες τις ελληνικές διαλέκτους ώστε να είμαι σαφής ΚΑΙ στα δικά σου μάτια > δεν αναφέρθηκα στην απάντηση του Πλάτωνα. Όπως είδες (αν είδες) αυτήν την σχολίασα κι εγώ και όχι γιατί απευθυνόταν σε εμένα (βλέπε «Μοζ»). ((Το γιατί βεβαίως απευθυνόταν σε εμένα, δεν θα σου το πω εγώ, θα πρέπει να βάλεις και λίγο το μυαλό σου να δουλέψει. Θα σου πω μόνο ότι είναι κάτι που ο Πλάτωνας έχει ξανακάνει, εξίσου εύστοχα κι επιτυχημένα, και αν μη τι άλλο θα έπρεπε να σε προβηματίσει.)) Δεν του έθεσα καμία ερώτηση για να περιμένω και απάντηση από αυτόν. Όμως όπως είδες (αν είδες) έθεσα στην Αμαλία. / Επιπλέον «νιανιά», σε σεντονάκι-ον, πρωί πρωί... (Με Ευγνωμοσύνη πάντα! ;-)

wendigo, όπως βλέπουν οι πανέμορφοι όντως οφθαλμοί σου τα ευκόλως εννούμενα δεν είναι ούτε «ευκόλως» ούτε «εννοούμενα» και όπως βλέπουν και οι δικοί μου εξίσου πανέμορφοι, αυτό ισχύει όχι μόνο για τον dimitris84, αλλά και για τον 83 μην πω και την 82 κι αν συνεχίσω μπορεί «να παρελάσει» και κανένα Αdmin11880.

Τώρα για την Αμαλία, μην το αρπάξουμε κι απ-τα μούτρα το κορίτσι, απλώς πέταξε ένα τυράκι κι είπαμε να τσιμπήσουμε κάτι... δεν χάθηκε ο Κόσμος ((δεν με αποκάλεσε και μαλ#κα)) θα στείλουμε άλλο, μην πεινάσουν και τα έρμα τα ποντίκια... ((Κι εγώ ξέρεις, τα ποντίκια τα θεωρώ ιερά. Δεν είναι βέβαια το τοτεμικό μου ζώον, αλλά σέβομαι τις θρησκείες των άλλων ΠΑΝΤΑ.)) Τι να πω, wendigo-σκέτο ((μην πω «καλή μου» κι έχουμε άλλα μετά... ;-)) σε ευχαριστώ που προσπαθείς να διαφυλάξεις «ό,τι απέμεινε* από την αρσενική μου τιμή» - αυτές οι εσωτερίστριες ώρες ώρες είναι χειρότερες κι από τις σκεπτικίστριες, δεν παίζονται με τίποτα>χρατς και πάρτο κάτω / Oh Captain my captain... i am bleeding..... for my country.... and for the last mpougatsa... of the lost mohicans of Arabia....... «οι ωραίοι έχουν χρέη»**

((*Αλλά διάολε, ήταν ανάγκη να το πεις εκείνο για τα γκόσπελ! Που το θυμήθηκες!; / πάνω που έψησα τις μικρές+αθώες μου εσωτερίστριες ότι έχω γκρίζους κρόταφους και κάνω τις καλύτερες μυήσεις σε όλο το κοτέτσι… [ναι σου λέω παιδάκι μου… από αρχαγγελικές και πάνω, μη μας περάσουν για αρπακολλατζήδες. Κάθεσαι εσύ κι ασχολείσαι με γαλλικές κουλτούρες και μπαρμπούτσαλα…] κλικ.))

Θείε Ίσσα, αυτός ο τόπος δεν χωράει το εύρος μας (το πε και ο γκουρού No-guru) φεύγουμε για Σβίτσερλαντ να βρούμε τον Πλατ……….. πρρρρ-μπεεεεεεε!

Τα σέβη μου τις ευλογίες μου και εννοείται τις καλημέρες μου.

Under©&UnderTheSUNofAira
Moz > (**Basho is my father ;-)

Προς απαξ-άπαντες: Όταν αποφασίσω να κάνω αφισοκόλληση το βιογραφικό μου θα φροντίσω να έχει ΚΑΙ φωτό (προφίλ, ανφάς και 3/4) και κατόπιν των τελευταίων γεγονότων όπως με ενημερώνει το μεγάλο κανάλι θα βάλω και 1 φωτό extra προς πάσα ενδιαφερόμενο άνευ βρακιού! Ζήτω ο εσωτερισμός των Εσωτεριστάνων!! / Σαν δεν ντρεπόμαστε λέω εγώ...

Edited by - Moz on 09/10/2006 04:53:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris84
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2006, 15:17:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris84  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΟΖ

Να απολογηθω η θα με πιασεις απο την μουρη;


quote:
Όπως είδες (αν είδες) αυτήν την σχολίασα κι εγώ και όχι γιατί απευθυνόταν σε εμένα (βλέπε «Μοζ»).

Μα κι'εγω αυτο ακριβως εκανα.Οπου ΜΟΖ βαλε εσυ κατι αλλο στα σχολια μου.Το οτι δεν γινεται με προσπαθεια ειναι αυτο που βλεπω εγω αρα δεν χωραει κριση (ουτως η αλλως , οσο με αφορα).Και δεν εννοω τι κανεις εσυ προσωπικα.Ουτε εγω απευθυνθηκα σε σενα (βλεπε ΜΟΖ).
Ερωτηση:Ποτε δεν ασχολουμαι με τον εαυτο μου;

quote:
Και πριν βιαστείς ξανά να μου υπενθυμήσεις τι είναι κάτω από τον ήλιο και τι όχι, διάβασε ΤΙ έγραψα, αλλά πιο προσεκτικά, διότι όπως φαίνεται μάλλον δεν γνωρίζω επαρκώς όλες τις ελληνικές διαλέκτους ώστε να είμαι σαφής ΚΑΙ στα δικά σου μάτια

Με το σκουπιδια δεν αναφερθηκα στους συνομιλητες μου αλλα για οτι θεωρουμε κατακριτεο στην ΜΟΖ ,την Αμαλια ,τον wendigo κλπ.
Το υπενθυμησα στο τοπικ γιατι ειδα πως κατι δεν αρεσε στον wendigo και δεν θα ηθελα να χαλασουμε ενα απο τα αγαπημενα μου θεματα .Θα στο υπενθυμισω ομως τωρα χωρις βιασυνη.
Μια χαρα καταλαβα την διαλεκτο σου στο μηνυμα που μου απευθυνεις εδω.


μεταφραση μητσιου διαλεκτου

quote:
Αλλα οτι και να ισχυει αυτη ειναι η ΜΟΖ για καποιο λογο που αφορα την ματια της τωρα.Ματια παραξενη αλλα οχι ξενη.

Οπου ΜΟΖ βαζουμε οτι θελουμε αλλα
τι θα αλλαζε;Ματια παραξενη - οχι δικη μας (και ισως οχι ευνοητη) αλλα γνωριμη αφου παραμενει ματια .Ποιος κρινει;

Η αποψη μου ειναι πως με καποιο τροπο σε εθιξα αλλοιως δεν θα "επρεπε να ντρεπομαι".Δεν ντρεπομαι αλλα απορω , γιατι οτι εγραψα δεν ειχε σκοπο την προσβολη καποιου απο τους συνομιλητες μου αλλα το αντιθετο που τελικα ειναι μαλλον το αυτο απ'οτι φαινεται.
Ζητω λοιπον συγνωμη αν σε εθιξα .

Οσο για το φιλικα (διαβολακι) σχεδον παντα (γελιο) χιουμοριζω την πιθανη κατασταση επικαιρα θα ελεγα.


wendigo


quote:
Ακριβώς γι αυτό το λόγο αναρωτιέμαι μήπως η αγαπητή amalia δεν είχε δικαίωμα (κατά τους φορουμικούς κανονισμούς) να δώσει προσωπικά στοιχεία μέλους στη δημοσιότητα, φίλτατε Δημήτριε!
Εις αυτήν την "κακήν πράξιν" αναφέρομαι.


Συμφωνω αγαπητε μου wendigo.Ομως δεν εκρινε ετσι και η Αμαλια αν το εκανε συνειδητα.Μεσα απο διαφωνιες οπως λες κι'εσυ.

ΕυγνωμοσυνηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2006, 17:04:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
σε ευχαριστώ που προσπαθείς να διαφυλάξεις «ό,τι απέμεινε* από την αρσενική μου τιμή»

quote:
Ομως δεν εκρινε ετσι και η Αμαλια αν το εκανε συνειδητα.Μεσα απο διαφωνιες οπως λες κι'εσυ.

"Άτιμούλικο" Moz [ευχαριστώ για τα ρούβλια] αλλά και ΔημήτριεΟγδοήκονταΤέσσερα, το θέμα (όπως ενδεχομένως καταλαβαίνετε) δεν είναι τι κρύβει καθένα μας κάτω από την παντελόνα.
Το θέμα μας σήμερα, αγαπητά μου παιδιά, είναι το πώς γινόμαστε αυστηρούληδες με άλλα παιδάκια αν κάνουνε κακές πραξούλες, και τους έχουμε κλειδάκια, επιπληξούλες και διαγραφούλες για να τα βάζουμε στον καλό δρόμο και να "έχουν μια ευκαιρία να αναρωτηθούν πάνω στο σκοπό της συμμετοχής τους" στο ωραίο μας πάρκο.
Όταν κάνουμε εμείς τις κακές πραξούλες "δεν τις κάνουμε συνειδητά" και είναι για τη διαλεκτική της διαφωνίας που θα μας κάνει σοφότερους, όλα είναι σχετικά και θέμα γούστου και δεν τρέχει και τίποτα διότι όποιος έχει το μαχαιράκι έχει και το πεπονάκι (έλεγε η καλή μου η γιαγιούλα).

Εγώ, σαν παιδάκι, αναρωτιέμαι μήπως υπάρχει κάποιος ορθός λόγος πίσω απ'όλ'αυτά και έχω τα αυτάκια μου ανοιχτά να τον ακούσω, γιατί μπορεί να κάνω λάθος και να αδικώ κάποια παιδάκια και δε μου το επιτρέπει η καλή μου ανατροφή και η έμφυτη αίσθηση δικαίου (για την οποία το όνομά μου μνημονεύεται παγκοσμίως)!

ΥΓ: Ζε μ'απέλ γουεντιγκό, κομάν'τ'αλλέ βου;

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2006, 17:30:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μοζημ!!

Παρ την Ventigo, και ελάτε Ελβετία.

Εδώ έχει πραγματική επανάσταση!

Οι Γελάδες και τα πρόβατα… ελευθέρωσαν τους τσοπάνηδες!

Ουτε... τους τρώνε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2006, 17:51:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΥΓ: Ζε μ'απέλ γουεντιγκό, κομάν'τ'αλλέ βου;

^

quote:
(**Basho is my father ;-)

quote:
Να απολογηθω η θα με πιασεις απο την μουρη;

quote:
Μα κι'εγω αυτο ακριβως εκανα.

quote:
Οπου ΜΟΖ βαλε εσυ κατι αλλο στα σχολια μου.

quote:
Ερωτηση:Ποτε δεν ασχολουμαι με τον εαυτο μου;

quote:
Το υπενθυμησα στο τοπικ γιατι ειδα πως κατι δεν αρεσε στον wendigo και δεν θα ηθελα να χαλασουμε ενα απο τα αγαπημενα μου θεματα .

quote:
Θα στο υπενθυμισω ομως τωρα χωρις βιασυνη.

quote:
Μια χαρα καταλαβα την διαλεκτο σου στο μηνυμα που μου απευθυνεις εδω.

quote:
μεταφραση μητσιου διαλεκτου

quote:
Οπου ΜΟΖ βαζουμε οτι θελουμε αλλα τι θα αλλαζε;

quote:
Ποιος κρινει;

quote:
Ζητω λοιπον συγνωμη αν σε εθιξα .

quote:
Οσο για το φιλικα (διαβολακι) σχεδον παντα (γελιο) χιουμοριζω την πιθανη κατασταση επικαιρα θα ελεγα.

quote:
Ευγνωμοσυνη

^

(.)

quote:
No Method, No Guru, No Teacher

Ζεν ματέλ... μοζ..........αλλέ-λετούρ!

YΓ: Πλάααααααααατ!!!!!!
((Δεν σε είδα, σύντροφε! Αμ δεν έβαλες και το άλλο που σου ζήτηξα...
Όλα βλέπεις κινούνται τόοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοσο αργά εδώ μέσα που επηρεάζει και την ρημάδα την όραση!
Τι να κάμω το έρμο το ζωντανό, τα χασα......... πρρρρΜπεεεεε! ;-))

Edited by - Moz on 09/10/2006 18:21:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2006, 18:37:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

(.)

«Μη με μιμείσαι.
Δεν είμαστε από το ίδιο πεπόνι.»

«Παράξενο λουλούδι
ο ουρανός του φθινοπώρου.»

«Αχ, το χορτάρι του καλοκαιριού!
Ό,τι απέμεινε απ τα μεγαλεπίβολα όνειρα
των πολεμιστών.»

[Αγγελιοφόρος: Moz // δια χειρός: Ματσούο Μπασό // Διακομιστής: Εκδ. Ερατώ]

Ευχές / Καλή συνέχεια σε όλους...
SeedNo1©MOZΕΝ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2006, 19:25:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
wendigo:
quote:
...
Εγώ, σαν παιδάκι, αναρωτιέμαι μήπως υπάρχει κάποιος ορθός λόγος πίσω απ'όλ'αυτά και έχω τα αυτάκια μου ανοιχτά να τον ακούσω,
...

Ναι wendigo, έτσι υποθέτω, πως τουλάχιστον για τη φαινομενική μας πραγματικότητα υπάρχει ορθός λόγος πίσω από τα πράγματα, ακόμα κι αν δεν μπορούμε να τον αντιληφθούμε.

Για να το φέρω τώρα στο πιο συγκεκριμένο θέμα της απόδοσης φύλου από μέρους μου στο μέλος Moz.
Στον χώρο αυτό γίνονται συζητήσεις μεταξύ ανθρώπων και όχι μεταξύ πραγμάτων, ή ορυκτών, ή φυτών ή και μαλακίων (ένα πράγμα μπορεί να έχει γένος ουδέτερο - π.χ. το καπάκι, όπως και ένα ορυκτό - π.χ. το αλάτι, ένα φυτό επίσης - π.χ. το ραπανάκι, ή και ένα μαλάκιο - π.χ. το χταπόδι).
Εφόσον στη συγκεκριμένη συζήτηση συμμετέχει ένας άνθρωπος κι όχι ένα καπάκι, ένα ραπάνάκι, ένα χταπόδι ή οτιδήποτε άλλο θα μπορούσε να μην έχει φύλο (και σίγουρα δε θα μπορούσε καν να πληκτρολογήσει ένα μήνυμα, εκτός ίσως από το χταπόδι ), ο άνθρωπος αυτός συμμετέχει έχοντας κάποιο φύλο - έτσι δε γίνεται και στις πραγματικές συζητήσεις εκτός διαδικτύου;
Το τι φύλο θα του αποδοθεί από κάποιον, είναι κάτι που σε πρώτη φάση, βασίζεται στην προσωπική εκτίμηση του ανθρώπου που απευθύνεται στο άλλο μέλος. Από κει και πέρα, το μέλος έχει κάθε δικαίωμα να διορθώσει την εκτίμηση αυτή και να γράψει: "όχι κυρία μου, δεν είμαι αγαπητή, είμαι αγαπητός" ή το αντίθετο. Έχει γίνει πάμπολλες φορές κάτι ανάλογο.

Οπότε, προς τι το όλο θέμα;
Δεν θέλει η Moz να την αποκαλώ "αγαπητή";
Κανένα πρόβλημα. Ας μου το πει και θα την αποκαλώ "αγαπητέ".


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2006, 20:16:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
The Esoteric WORLD!!!


Ο?!Η?!Ο?!Η?!?Ο ΜΟΖ?Ο!?Η!?Ο!?Η!?

απομιμήσεις….

&…..ο θειος... Κομπαγιασης!!!!!!

Χιουμορ, και αληθειες!

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 09/10/2006 20:18:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

***_*****
Διεγραμμένος Λογαριασμός


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2006, 20:46:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ***_*****  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

____________________________________________

To μήνυμα μεταφέρθηκε σε δεσμευμένο χώρο
____________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Manu
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Arab Emirates
54 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2006, 21:56:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Manu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Μοz.
Αγαπητή Μοz.
Αγαπητό Μοz

Δύο πράγματα ενώνουν τους ανθρώπους.

H Αγάπη, είναι το ένα.
Το άλλο είναι τα Κ(λ)ού-τσο μπολιασμένα απ το πρώτο.

Να σου αφήσω μιας και πέρασα το slogan μου δημιουργημένο απ την πνευματική μου φτώχεια και την ταλαίπωρη ζωή μου για να επιστρέψουμε στο θέμα,αυτό θα θελε φαντάζομαι και ο Θείος.(σβήνουν τα φώτα/spot στον ομιλητή/κολληριο για δάκρυα/σπάει η φωνή):

Δεν κατάφερα να πάρω τίποτα απ την ζωή.
Εμένα η ζωή με συνεπήρε.

Tάδε έφη Homo Astohastus.

Καλό σας βράδυ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2006, 22:31:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να μην χαθείτε σε καμία περίεργη μετάφραση *(όχι εσύ Μοζ),
και μετά... φορτώσετε, τρελά…που δεν είπα, ούτε εννόησα,

χταπόδι = Το Εγώ

Ο θειος Κ…= Χρόνος

Αν και καποιον/α ξέχασα,
μα του/της.... αρέσει!

Ξιδάτο!

Φιλια σε ολους, *(και στην Αμαλια μας), και στον περαστικο Ντεβα που στο παρελθον διαβαζα με τοσο ενδιαφερον.

Α και στην Ατμουλα και στον Ραιχ, που τοσο λειπουν απο το φορουμ.

Αν ξεχασα καποιον, φιλια και αγαπη σε εκεινο και εκεινη!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2006, 00:49:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οπότε, προς τι το όλο θέμα;
Δεν θέλει η Moz να την αποκαλώ "αγαπητή";

Το τι θέλει και τι δε θέλει η Moz στη μεταξύ σας σχέση ποσώς με απασχολεί amalia. Προς τι το όλο θέμα; Απλούστατα:
quote:
έτσι δε γίνεται και στις πραγματικές συζητήσεις εκτός διαδικτύου;

Εδώ ιζ δε ίντερνετ, lady, και το αν κάποιος έχει κάποιο χρώμα στο δέρμα του, ράστα ή ξυρισμένα τα μαλλάκια του, σωματική αναπηρία ή προσόντα, αποτέτοιο ή αποτάλλο κάτω από το παντελονάκι ή τη φουστίτσα του, τατού ή πετραχείλια, μερτσεντέ ή γαϊδουράκι, παχάκια ή κορμάρα, διεύθυνση, τηλέφωνο, ΑΦΜ, γκόμενο ή γκόμενα, είναι δικιά του και μόνο δικιά του δουλειά να το πει.
Δεν είμαστε στον ζωολογικό κήπο να ταϊζουμε μαζί τις παπίτσες, ούτε σε καφέ να κάνουμε κοζερί και να βλεπόμαστε κατά πρόσωπο (φυσικά τότε δεν θα είχαμε και διαχειριστές!)
Αν δεν το ξέρουμε αυτό, ίσως η διαχείρηση ενός διαδυκτιακού φόρουμ να παρουσιάσει μερικά... οξύμωρα!

Το μέλος Moz είχε μακρά ιστορία αποφυγής αναφοράς στο φύλο του.
"Γιατί;"
Γιατί έτσι.
"Είναι γνωστό;"
Είναι γνωστότατο. Οι διαχειριστική ομάς ασχολήθηκε με το φαινόμενο Moz υπέρ του δέοντος.
"Τότε γιατί όλα αυτά;"
Δε γνωρίζω. Μπορεί να είναι κάποιο ladies' thing που ξεπερνά την αντίληψή μου. Μπορεί να έγινε λάθος "εν τη ρύμη του λόγου". Μπορεί η amalia να είχε άδεια από το μέλος Moz. Μπορεί να είναι αυτό που παθαίνουν τα παιδάκια στην παραλία και χαλάνε τα κάστρα από άμμο που φτιάχνουν τα άλλα παιδάκια. Μπορεί οι όροι συμμετοχής να καταστρατηγούνται κατά το δοκούν.
Επειδή πολλά "μπορούν" θα έλπιζα σε κάτι καλύτερο από ραπανάκια, χταποδάκια, και μαλάκια. Δεν υποτιμώ το IQ της αγαπητής amalias και η πολλή φυσική ιστορία και η "προσωπική εκτίμηση φύλου" μου πέφτουν λίγο βαριά.
Η προσωπική μου εκτίμηση είναι πως με δουλεύουν.
Έχω κι άλλες προσωπικές εκτιμήσεις. Άλλη φορά όμως, καλά μου παιδιά! Τώρα, νανάκια!


No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2006, 02:26:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι wendigo, εδώ ιζ δε εσωτέρικα.
Και γιου ντον'τ σπικ με την Κατίνα της γειτονιάς που της αρέσει να περιφέρει τα προσωπικά στοιχεία του οποιουδήποτε μέλους, ούτε όμως με απρόσωπα και άφυλα ηλεκτρονικά κυκλώματα!

Στο μήνυμά σου μπερδεύεις την αναφορά σε λεπτά προσωπικά στοιχεία, με την απόδοση φύλου σε ένα άτομο που συμμετέχει σε μία συζήτηση.

quote:
Εδώ ιζ δε ίντερνετ, lady, και το αν κάποιος έχει κάποιο χρώμα στο δέρμα του, ράστα ή ξυρισμένα τα μαλλάκια του, σωματική αναπηρία ή προσόντα, αποτέτοιο ή αποτάλλο κάτω από το παντελονάκι ή τη φουστίτσα του, τατού ή πετραχείλια, μερτσεντέ ή γαϊδουράκι, παχάκια ή κορμάρα, διεύθυνση, τηλέφωνο, ΑΦΜ, γκόμενο ή γκόμενα, είναι δικιά του και μόνο δικιά του δουλειά να το πει.

Δεν είναι ίδια wendigo, κι ας στη δική σου τη λογική φαινόνται έτσι.
Γνώμη σου. Έχε την, αλλά μην την χρησιμοποιείς ως επιχείρημα.
Εάν δεν το αντελήφθηκες, κατηγορείς και προσβάλλεις αδίκως και εμένα, αλλά και όλη την προσπάθεια που λέγεται ESOTERICA!
Το έχουμε δηλώσει τόσες φορές εδώ και πολλά χρόνια wendigo, ότι το ESOTERICA δεν είναι ένας απρόσωπος και εικονικός διαδικτυακός χώρος, όπου ο καθένας μπαίνει, βγαίνει και λέει τον πόνο του, περνάει την ώρα του, ή οτιδήποτε άλλο.
Πάνω από όλα είναι μια εσωτερική προσπάθεια.
Που χρησιμοποιεί και το Internet.
quote:
Οι διαχειριστική ομάς ασχολήθηκε με το φαινόμενο Moz υπέρ του δέοντος.

Ναι, αλήθεια;
Για πες μου wendigo που συνέβη αυτό;
Και μάλιστα υπέρ του δέοντος.
Ιδιαίτερα τη φύση αυτού του "δέοντος" θα ήθελα πολύ να τη μάθω!


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2006, 02:34:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


τι θαυμα, τι μεγαλειο!

κουβαλαω ξυλα, βγαζω νερο


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2006, 08:40:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

τι θαυμα, τι μεγαλειο!

Ένα πουλάκι κάθεται στο νυχτολούλουδο και κελαηδάει!
Μια σταλιά είναι!

quote:

Άλλη φορά όμως, καλά μου παιδιά! Τώρα,

ξημέρωσε... Όμορφα...

Τα σέβη μου
SeedNo1©MasterOfZero.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris84
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2006, 09:24:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris84  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλατωνα θα εξακολουθησω να σε διαβαζω με πολυ ενδιαφερον οπως και την ΜΟΖ ,Χοtchipilli2, τον wendigo τον Γιωργο και τον Jonnie .Περαστικος γιατι ; θιγμενος εννοειται;Φιλια και απο μενα.

wendigo

Μπορει να εχει λογους αποδεκτους μπορει και οχι.
Τι θα ελεγε ο κομπαγιασι εδω αραγε;
Δεν ειμαι σιγουρος εαν συγκρουονται σκεψεις δικαιου και αδικου ειναι "καλη πραξη".Αυτο που νομιζω ειναι πως ειναι εμποδιο στην αντιληψη.


ΕυγνωμοσυνηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

*-*-*
Διεγραμμένος Λογαριασμός


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2006, 11:55:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους *-*-*  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

_____________________________________________________________
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΕ ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΟ ΧΩΡΟ
_____________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2006, 14:26:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Mοζης

«Κάτω από τον ήλιο του καλοκαιριού
και τα σκουπίδια μοιάζουν με χρυσάφι.»


«Φθινοπωριάζει.
Τέτοιες ώρες, καταντά σχεδόν αξιοσημείωτο
να έχεις γεννηθεί άνθρωπος.»


«Όταν φυσάει,
και της πουτάνας η παράγκα
παρθεναγωγείο είναι.»

*


*


*

καθισε ηρεμα, μην κανεις τιποτα

η ανοιξη ερχεται, το χορταρι φυτρωνει απο μονο του


*


*

να αδιαφορεις για τις κλανιες που αφηνουν οι ανθρωποι

και τα λουλουδια που ριχνουν οι δαμασκηνιες

το προσωπο της αγιοτητας


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2006, 15:13:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

παλιά λίμνη

ένας βάτραχος μέσα πηδά

ήχος νερού

(το ποίημα αυτό απαγγέλλεται συχνότατα στην Ιαπωνία, ενώ συχνά γίνεται αντικείμενο έρευνας στην Ευρώπη και Αμερική, σχετικά με τη δυσκολία των Δυτικών να συλλάβουν το βαθύτερο νόημά του)


ΑΣΧΕΤΟ..

Σύμφωνα με τη μυθολογία, ο Σείριος αποτέλεσε το πιστό σκυλί του κυνηγού Ωρίωνα. Τόσο το κυρίως αστέρι όσο και το μικρότερο που το συνοδεύει, ήταν η συντροφιά της αστρικής μυθολογίας της Μεσοποταμίας. Η περίπτωση του Κυνηγού Ωρίωνα, δελεάζει και τον πλέον απαιτητικό ενδιαφερόμενο για τη γνώση του γαλαξιακού στερεώματος.

Ο μύθος φέρει τον θεό του ήλιου Απόλλωνα να ζηλεύει τον Ωρίωνα, εξ αιτίας της αγάπης του για τη θεά Άρτεμη. Για να εξουδετερώσει τον φημισμένο κυνηγό, ο Απόλλωνας μηχανεύεται αγώνες τοξευτικής στους οποίους η θεά συμμετέχει και σκοτώνει άθελα της τον Ωρίωνα. Από τότε τον τοποθετεί σε τέτοιο σημείο στον νυχτερινό ουρανό ώστε να διακρίνεται και από τα δύο ημισφαίρια. Στη συνέχεια αποφασίζει να μην τον αφήσει μόνο. Τοποθετεί σχεδόν δίπλα του τον πιστό σκύλο Σείριο και άλλο ένα μικρότερο κουτάβι για να τον συντροφεύουν στην αστροπολιτεία

Ιστορικά, πολλοί πολιτισμοί έχουν κατανοήσει την ξεχωριστή σημασία του συγκεκριμένου αστεριού. Λατρευόταν στην κοιλάδα του Νείλου πολύ πριν ιδρυθεί η Ρώμη και πολλοί αρχαίοι Αιγυπτιακοί ναοί κατασκευάστηκαν προσανατολισμένοι έτσι ώστε το φως από το αστέρι να μπορεί να διαπεράσει τους εσωτερικούς βωμούς τους. Οι Αιγύπτιοι βάσισαν το ημερολόγιο τους στο Σείριο ενώ οι Έλληνες το συνέδεσαν με τη θερμότητα του καλοκαιριού. Οι ημέρες των σκυλιών το καλοκαίρι, ήταν κατά την αρχαιότητα στην Αίγυπτο οι 40 πιο ζεστές ημέρες του χρόνου.
Ο Σείριος συσχετίστηκε με τον Αιγυπτιακό θεό Ανούβη που είχε όψη τσακαλιού και που ήταν ο κύριος εκφραστής των νεκρικών ιεροτελεστιών, ζυγίζοντας τις ψυχές και απονέμοντας δικαιοσύνη. Άλλοι τον παρομοίωσαν με τον φοβερό Κέρβερο, το τρικέφαλο σκυλί που σύμφωνα με την Ελληνική μυθολογία φύλαγε τις πόρτες του Άδη. Υπάρχουν όμως μερικά άλυτα μυστήρια σχετικά με το άστρο. Οι αρχαίες παρατηρήσεις το περιγράφουν ως κόκκινο όταν σήμερα γνωρίζουμε ότι ο Σείριος Α είναι γαλαζωπό λευκό. Η απόκλιση αυτή στο χρώμα απορρίπτεται από τους αστρονόμους, λόγω του ότι το χρονικό διάστημα χιλιάδων ετών είναι πολύ σύντομο για πιθανή χρωματική αλλαγή. Άλλωστε δεν έχει παρατηρηθεί κάποια πιθανή εξέλιξη από κάποιο νεφέλωμα που θα μπορούσε να προκαλέσει την οποιαδήποτε τροποποίηση.

Η ΦΥΛΗ ΝΤΟΓΚΟΝ

Στο νότιο Μαλί (πρώην Γαλλικό Σουδάν), εκεί που ο ποταμός Νίγηρας παρουσιάζει μεγάλη καμπή, ζει μια φυλή που την αποτελούν φτωχοί αγρότες, οι Ντογκόν. Οι σπηλιές των βουνών Χομπορί στην περιοχή Μόπτι είναι οι κατοικίες τους, ενώ οι κοντινότερες πόλεις είναι το Τιμπουκτού στα βόρεια και η πρωτεύουσα της Άνω Βόλτας Ουαγκαντούγκου στο νότο. Οι Ντογκόν λέγεται ότι κάποτε ήταν μέρος της φυλής Μαντίγκο που αρνήθηκε να εξισλαμιστεί στα τέλη του 17ου αιώνα και κατέφυγε στις σπηλιές για το λόγο αυτό. Η Δυτικοαφρικανική αυτή φυλή έχει αρκετά κοινά σημεία με τις υπόλοιπες της περιοχής. Η μεγάλη διαφορά όμως εστιάζεται στην αξιοσημείωτη προσήλωση στα έθιμα και τις παραδόσεις και ιδιαίτερα στη διατήρηση της θρησκευτικής τους μυστικότητας και πίστης. Οι πανάρχαιες λατρευτικές παραδόσεις τις φυλής και τα μυστικά που κατέχουν, εντυπωσιάζουν τον άνθρωπο των σύγχρονων και πολιτισμένων χωρών. Οι Ντογκόν έχουν ως αρχή και πυξίδα ένα άστρο που σε καμία περίπτωση δεν είναι ορατό δια γυμνού οφθαλμού και που πολύ δύσκολα εντοπίζεται ακόμα και με το τηλεσκόπιο.

Οι έρευνες για το άστρο αυτόεξασφάλισαν φωτογραφικό υλικό μετά το 1970. Οι Γάλλοι ανθρωπολόγοι που το 1930 επισκέφθηκαν τη φυλή έμειναν έκθαμβοι όταν οι Ντογκόν τους μίλησαν για το περίεργο φωτεινό ουράνιο σώμα που μόνο εκείνοι μπορούσαν να διακρίνουν, εξηγώντας τους ότι τις πληροφορίες πήραν από εξωγήινους επισκέπτες που ήρθαν από άγνωστο αστρικό σύστημα.
Η περιγραφή του συγκεκριμένου αστεριού οδήγησε τους αστρονόμους στο συμπέρασμα ότι επρόκειτο για τον Σείριο Β’ που οι άνθρωποι της φυλής αποκαλούσαν Πο Τολό
Το 1844 οι τότε αστρονόμοι παρατήρησαν ορισμένες ανωμαλίες στις κινήσεις του κυρίως αστεριού (Σείριου Α’) και υποπτεύθηκαν ότι μπορεί να υπάρχει και άστρο συνοδός, του οποίου η έλξη βαρύτητας πιθανόν να το επηρέαζε.

Γύρω στο 1862 και μετά από αρκετά χρόνια επίμονης έρευνας, άρχισε να διακρίνεται αμυδρά το δεύτερο αστέρι που ήταν όμως αρκετά πιο μικρό για να μπορεί να ασκεί έλξη στο μεγαλύτερο που είναι σε μέγεθος διπλάσιο από τον δικό μας ήλιο και τουλάχιστον 20 φορές πιο ακτινοβόλο.
Σήμερα γνωρίζουμε ότι ο Σείριος Β’ είναι ένας «Λευκός νάνος» που διαφέρει όμως από τα αστέρια της ίδιας κατηγορίας λόγω του ότι αν και μικροσκοπικός, είναι τόσο βαρύς που μπορεί να ασκεί έλξη βαρύτητας πάνω στον κυρίως Σείριο. Μάλιστα οι Ντογκόν ονομάζουν το άστρο Πο Τολό. Τολό σημαίνει στη διάλεκτο τους αστέρι και Πό ονομάζουν έναν εξαιρετικά μικρό σπόρο φυτού. Θέλουν με τη σύνθετη αυτή λέξη να δώσουν με τον πιο απλό και έντονο τρόπο, το στίγμα του. Ο Πο Τολό (Σείριος Β’) είναι για αυτούς το πιο μικροσκοπικό αστέρι αλλά παράλληλα και το πιο βαρύ. Τόσο βαρύ που ούτε όλα τα πλάσματα του κόσμου μαζί, δε μπορούν να το σηκώσουν. Το χρώμα του είναι λευκό και η τροχιά του ελλειπτική. Οι άνθρωποι της φυλής πιστεύουν ότι πραγματοποιεί μια περιστροφή γύρω από τον Σείριο κάθε 50 έτη και μάλιστα διοργανώνουν ειδική τελετή για να τιμήσουν τη μνήμη αυτού του γεγονότος.

Οι Ντογκόν όμως αναφέρονται και στην ύπαρξη ενός τρίτου άστρου επίσης στο Σείριο το οποίο ονομάζουν Έμε Για «Θηλυκό Ζαχαρόχορτο». Ακόμα δίνουν στοιχεία για τον μοναδικό δορυφόρο που βρίσκεται σε τροχιά γύρω από το αστέρι. Η Αστρονομία δεν έχει ερευνήσει ακόμα την ύπαρξη και αυτού του τρίτου αυτόφωτου ουράνιου σώματος.

Επιπλέον αίσθηση έχουν προκαλέσει στο Μαλί οι ικανότητες των Χογκόν (ιερείς των Ντογκόν). Δρώντας ως θεραπευτές, έχουν δώσει ίαση κυρίως σε πολλές δύσκολες διανοητικές ασθένειες. Οι Χογκόν θεραπεύουν αναμεταδίδοντας στον ασθενή την απίστευτη εσωτερική τους ενέργεια και δύναμη με τη χρήση της Αστρονομικής τους γνώσης. Πιστεύουν ότι σε κάθε άνθρωπο αντιστοιχεί και ένα συγγενικό άστρο που πάντα τον ακολουθεί. Αν σε ένα δεδομένο χρόνο είναι δυνατή η γνώση για τη συγκεκριμένη θέση του αστεριού, τότε η κάθε ασθένεια μπορεί να θεραπευτεί.

Οι αστρονομικές γνώσεις των Ντογκόν εκπλήσσουν ακόμα και τον ικανότερο εξειδικευμένο επιστήμονα. Πέρα από το Σείριο, είναι άριστοι γνώστες του ηλιακού συστήματος. Γνωρίζουν ότι ο Κρόνος διαθέτει δακτυλίους και ότι ο Δίας έχει τέσσερις σελήνες. Είναι επίσης γνώστες της τροχιάς των πλανητών γύρω από τον Ήλιο. Μάλιστα στην καθημερινή τους ζωή, καθοδηγούνται από τέσσερα ημερολόγια για τον Ήλιο, τη Σελήνη, το Σείριο και την Αφροδίτη.

Από πού όμως άντλησαν όλες αυτές τις γνώσεις είναι απορίας άξιο. Οι ίδιοι ισχυρίζονται ότι οι πληροφορίες τους προέρχονται από τους Νόμμος (περίεργα αμφίβια όντα που έφτασαν στην γη από τον Σείριο). Μιλώντας με λεπτομέρειες περιγράφουν και το παράξενο μέσο που τους μετέφερε στα νοτιοανατολικά της περιοχής τους. Κατόπιν ένα ον με τέσσερα πόδια τράβηξε το σκάφος προς μια κοιλότητα που τη γέμισε με νερό μετατρέποντας την σε λίμνη.

Η παρουσία τους στη γη σύμφωνα με τους Ντογκόν είχε να κάνει με τη σωτηρία του κόσμου. Τα αμφίβια αυτά όντα έμοιαζαν περισσότερο με ψάρια παρά με ανθρώπους. Οι Ντογκόν παρουσιάζουν τους Νόμμος ως λυτρωτές και πνευματικούς φύλακες. Θεωρούν ότι ο αρχηγός τους σταυρώθηκε και αναστήθηκε. Στο μέλλον πιστεύουν ότι θα τους επισκεφθεί και πάλι με ανθρώπινη μορφή. Στη συνέχεια θα ξαναπάρει την αρχική όψη του αμφίβιου και θα κυβερνήσει τον πλανήτη από τα νερά
Οι περιγραφές αυτές σχετίζονται με άλλες που υπάρχουν στις αρχαίες γραφές της Βαβυλώνας. Εκεί δεν ονομάζονται Νομμος αλλά «Οάννες». Πρόκειται για αμφίβια όντα που ήρθαν στον πλανήτη για να σώσουν τον κόσμο. Το περίεργο ωοειδές μέσο μεταφοράς τους προσθαλασσώθηκε στην Ερυθρά θάλασσα. Οι Οάννες ήταν μισοί άνθρωποι και μισοί ψάρια και οι Βαβυλώνιοι τους θεωρούσαν ημίθεους. Από αυτούς αποκόμισαν τις μετέπειτα πλούσιες αστρονομικές τους γνώσεις.

Μπορούν άραγε οι Νόμμος να συσχετιστούν με τους Οάννες; Η απάντηση έρχεται από τους ίδιους τους Ντογκόν που υποστηρίζουν ότι η περιοχή στην οποία ζούν δεν αποτελεί την κοιτίδα τους. Οι ίδιοι πιστεύουν ότι κατάγονται από τους Βέρβερους φυλή που δεν είχε συγκεκριμένη πατρογονική εστία. Οι τακτικές νομαδικές μετακινήσεις τους κατά το παρελθόν, τους μετατόπισαν από τη Λιβύη που δρούσαν τον 1ο πχ αιώνα προς τα νότια. Εκεί έγιναν ένα με τους ιθαγενείς και εδραιώθηκαν γύρω στο 1000μχ.

Αν οι Ντογκόν έφτασαν στο Μαλί από τη Λιβύη, περιοχή πλησιέστερη στην Ερυθρά θάλλασα και στη Μεσοποταμία τότε μπορούμε να συμπεράνουμε ότι Οάννες και Νόμμος είναι το ίδιο και το αυτό. Παρότι όμως ο γεωγραφικός συσχετισμός μπορεί να γίνει εφικτός, εξακολουθεί να μας απασχολεί το ερώτημα πως οι Αιγύπτιοι που κατοικούσαν ανάμεσα στις δύο περιοχές δεν γνώριζαν κάτι σχετικό.
Το μυστήριο υφίσταται και η λάμψη του Σείριου εξακολουθεί να εκπέμπει περίεργα σήματα. Είναι η περιοχή του αστεριού χώρος προέλευσης εξωγήινων όντων; Άραγε από εκεί ήρθαν στη γη οι προπάτορες του ανθρώπινου γένους; Δε μένει παρά να στρέψουμε το βλέμμα μας στο νυχτερινό ουρανό για να παρατηρήσουμε την έντονη και γεμάτη μυστήριο λάμψη του. Μια λάμψη που υπερκαλύπτει τον μικρό αμυδρό αλλά μεστό από ερωτηματικά σύντροφό του.



Χμμ.. άσχετο μεν αλλά έτσι μούρθε τώρα..
πειράζει?..


Το λόγο γεννώ
και στον αέρα πεθαίνει.
Η σιγή, ζωή.


όπως κι αν.. τέλος πάντων

ΜΑΚΙΑ.....


ΥΓ.
«Φθινοπωριάζει.
Τέτοιες ώρες, καταντά σχεδόν αξιοσημείωτο
να έχεις γεννηθεί άνθρωπος.»


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2006, 18:18:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όχι wendigo, εδώ ιζ δε εσωτέρικα.

Λυπάμαι, lady amalia. Δις ιζ το διαδυκτιακό φόρουμ του εσωτέρικα που υπάγεται στους περιορισμούς αλλά και τα πλεονεκτήματα του διαδυκτίου.
Σε σχέση με μια κατ'ιδίαν συνάντηση, ή μια συγκέντρωση σε αίθουσα έχει βαθύτατες διαφορές που τις καθορίζει το Μέσο (όχι εγώ).
Είναι μαζικότερο, συνεχές χρονικά, άμεσο αλλά και πιο απρόσωπο, ανώνυμο, ευάλωτο και χαοτικό από ότι μια συγκεκριμένη ομάδα ανθρώπων που δρα δια ζώσης σε ελεγχόμενο χώρο.
Πιστεύω ειλικρινά -και δε μιλά το θυμικό μου αλλά η λογική μου- πως κάποια από τα προβλήματα που αντιμετώπισε στο παρελθόν (ή ίσως και τώρα) οφείλονται στο ό,τι δεν υπάρχει πλήρης συνειδητοποίηση της διαφορετικής φύσης του internet ως μέσου επικοινωνίας.
Και είναι κρίμα, διότι συχνά εστιάζουμε (ως φόρουμ, το λέω) με απίστευτη ένταση σε πράγματα ήσσονος σημασίας και αντιλαμβανόμαστε κινδύνους εκεί που, στην ουσία, δεν υπάρχουν παρά τα ρουτινιάρικα παρελκόμενα μιας διαδυκτιακής δράσης.
quote:
Και γιου ντον'τ σπικ με την Κατίνα της γειτονιάς

Ουδέποτε εκφράστηκα έτσι γαι το άτομό σου, και μια και εγώ, επίσης, δεν είμαι ο Μητσάρας ο νταλικέρης από τα Γκράβαρα, μπορούμε να αφήσουμε αυτό το ύφος, γιατί έχουμε σημαντικότερα να πούμε.
quote:
Γνώμη σου. Έχε την, αλλά μην την χρησιμοποιείς ως επιχείρημα.

Το φόρουμ με τιμά με το να μου δίνει χώρο έκφρασης. Το τιμώ κι εγώ με το να εκφράζω τις απόψεις μου με συνέπεια, ειλικρίνεια και αποδοχή των όρων συμμετοχής. Τα επιχειρήματα που χρησιμοποιώ ασφαλώς και πηγάζουν από τη γνώμη μου! Τι θα προσκόμιζα στο φόρουμ, παστέλια; Αν οι απόψεις μας διαφέρουν εδώ είναι ο σωστός χώρος να αντιπαρατεθούν. Δεν θα σου ζητούσα να μην επιχειρηματολογείς σύμφωνα με τη δική σου γνώμη.
quote:
Εάν δεν το αντελήφθηκες, κατηγορείς και προσβάλλεις αδίκως και εμένα, αλλά και όλη την προσπάθεια που λέγεται ESOTERICA

Δεν κριτικάρω και δεν έχω γνώμη για την όλη προσπάθεια του esoterica γιατί επέλεξα να μετέχω μόνο στο φόρουμ του. Αν αυτό δεν επιτρέπεται, παρακαλώ να μου ανακοινωθεί.
Κριτικάρω (διατηρώντας μάλιστα και τις επιφυλάξεις μου, πράγμα που επιλέγεις να παραβλέπεις) ένα συγκεκριμένο γεγονός που συνέβει στο φόρουμ και το οποίο μου έκανε κακή εντύπωση. Η απάντησή σου δε με ικανοποίησε και θεώρησα καλό να το ανακοινώσω, μαζί με τις αντιρρήσεις μου. Δεν καταχράστηκα την ελευθερία της συμμετοχής μου εδώ.
Ελπίζω η διαχειριστική ομάδα να αποδέχεται την κριτική.
quote:
το ESOTERICA δεν είναι ένας απρόσωπος και εικονικός διαδικτυακός χώρος

Ένας διαδυκτιακός τόπος είναι κατεξοχήν "εικονικός" και σε μεγάλο βαθμό "απρόσωπος" -τουλάχιστον όπως μέχρι πρόσφατα εννοούσαμε τη λέξη.
Γι αυτό και τα φαινόμενα που τον περιβάλλουν είναι ακόμα δυσεξήγητα παγκοσμίως, γι αυτό και οι κίνδυνοι που μπορεί να τον συνοδεύουν δεν έχουν βρει ακόμα αντιμετώπιση, γι αυτό και το διαδύκτιο είναι ένα πείραμα εν εξελίξει για το οποίο γεννιούνται και αναπτύσσονται καθημερινά νέοι τρόποι "ευ φέρεσθαι" και νέα "ετικέττα" συμπεριφορών.
Είπαμε, το Μέσο... Δεν αρκεί να το βαφτίσουμε κάπως αλλιώς για να γίνει "κάπως αλλιώς", όπως ο μοναχός που βάφτιζε το κρέας ψάρι και το έτρωγε.
quote:
όπου ο καθένας μπαίνει, βγαίνει και λέει τον πόνο του, περνάει την ώρα του, ή οτιδήποτε άλλο.

Είναι ευρύτατα παρατηρημένο πως πολλοί κάνουν ακριβώς αυτό. Δεν θα μπορούσαν να εμποδιστούν, άλλωστε. Ούτε μπορούμε να κάνουμε πως δεν το βλέπουμε (το "σβιν, σβουν" μας λέει κάτι;). Πάντως, δεν βλέπω να επιπλήττονται ιδιαίτερα τέτοιες στάσεις.
quote:
Που χρησιμοποιεί και το Internet.

Πάντα υπάρχει περιθώριο καλύτερης χρήσης. Όλοι μαθαίνουμε.
quote:
Για πες μου wendigo που συνέβη αυτό;
Και μάλιστα υπέρ του δέοντος.
Ιδιαίτερα τη φύση αυτού του "δέοντος" θα ήθελα πολύ να τη μάθω!

Το δέον είναι η ομαλή και απρόσκοπτη συμμετοχή στο φόρουμ, η επικοινωνία και η ανταλλαγή απόψεων. Τη φύση του "δέοντος" θα περίμενα να την γνωρίζεις καλύτερα από εμένα. Ενασχόληση "υπέρ του δέοντος" είναι αυτή που δυναμίτισε την ομαλή εξέλιξη θεμάτων που δημιούργησε το μέλος Moz αλλά και που συμμετείχαν πολλά μέλη του φόρουμ. Είναι η κατάσταση που είχε δημιουργηθεί με τα "ΧΑΜΕΝΟΙ ΣΤΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ" και "ΒΡΙΛ ΑΠΟ ΤΟ ΝΙΛΑ-ΓΟΥ" και που προέκυψε από ανησυχίες της διαχειριστικής ομάδας σχετικά με το ρόλο του μέλους Moz ή και κάποιων ακατανόμαστων άλλων. Ανησυχίες που η συνέχεια δεν φάνηκε να δικαιώνει, και η όλη ιστορία "ώδινεν όρος και έτεκεν μυ". Οι επικρίσεις, τα αυστηρά σχόλια και οι αφορισμοί απλά δίχασαν και αποξένωσαν πολλά μέλη του φόρουμ για κάμποσο καιρό. Είναι ακριβώς αυτού του είδους οι καταστάσεις που οι διαχειριστές των φόρουμ ανά τον κόσμο προσπαθούν να αποφύγουν και όχι να δημιουργήσουν.
Ήταν αρκετά ενοχλητική αυτή η περίοδος από μόνη της. Δεν κάνει πολύ καλό να δημιουργούνται υποψίες πως δεν ήταν περαστική (κάποια κρίση από την οποία μάθαμε όλοι διάφορα πράγματα) αλλά κάποιου είδους "βεντέττα" που θα συνεχίσουμε να την υφιστάμεθα.

Αυτά, προσπαθώντας να μιλήσω αντικειμενικά. Γιατί οι "προσωπικές μου εκτιμήσεις" μπορεί να περιλαμβάνουν και πιο δυσάρεστα σενάρια. Αλλά, ακριβώς επειδή είναι προσωπικές, κάνω την καλή αρχή και δεν τους δίνω το λόγο!
--------------------------------------------------------------

quote:
ειναι εμποδιο στην αντιληψη

Και η αντίληψη (που μπορεί να είναι πλάνη) με τα εμπόδια θα ασκηθεί.
--------------------------------------------------------------

Ευχαριστώ jbg. Θα ληφθούν -όπως πάντα- υπόψιν τα λόγια σου.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2006, 21:28:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kατόπιν επιθυμίας του θεματοθέτη, η παρούσα συζήτηση θα ήταν καλό να μεταφερθεί στο παρακάτω λινκ, για να μη χαλάει η ροή του συγκεκριμένου θέματος:

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=8665


Αγαπητέ wendigo θα σου ήταν εύκολο να μεταφέρεις εκεί το μήνυμά σου ή θέλεις να το κάνω εγώ?


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2006, 22:51:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατι ματακια μου να το μετακινησεις? Στη βραση κολαει το σιδερο!

Για να γίνει ένα βήμα, και να ξεκολλήσουμε από τις *(μουπες / σουπες) και τα αιώνια πνεύματο σαντουιντς…

Σε τι διαφέρει ένα χταπόδι από τον κομπαγιαση?

Στο ότι όλα καταλήγουν σε αυτόν?

Ε και?

Η περιεκτικότητα του θειου κομπαγιαση είναι το περιεχόμενο του, δηλαδή τα κομμάτια που συνήθως συγκρούονται, σε μια προσπάθεια επιβίωσης, (η και επιβολής αν θέλετε)

Αυτό δεν γίνεται συνεχώς, θέλετε με το λόγο, θέλετε με τις πράξεις ?

Μα έτσι, δεν ξεφεύγουμε ποτέ.

Τι είναι η συνείδηση?

Γιατί μένουμε στάσιμοι, πάντα μια από τα ίδια?

Μήπως συμβαίνει, γιατί δεν βλέπουμε πως δεν είμαστε διαφορετικοί ο ένας από τον άλλο?

Μήπως γιατί η διαπαιδαγώγηση που λάβαμε, μας έμαθε να ξεχωρίζουμε τους εαυτούς μας, να γινόμαστε συνεχώς κάτι διαφορετικό, και στην πορεία, ξεχάσαμε τη σύγκλιση? Την ένωση?

Είναι δύσκολο αυτό το σημείο, και θέλει πολυ λεπτό χειρισμό.

Πώς να το πω, είναι σαν να αισθάνεσαι υποχρέωση, σαν μανά και πατέρας προς το παιδί σου, μα αυτό δεν θα πει, πως αγαπάς κιόλας το παιδί σου.

Τι κάθομαι και σας γράφω, θα σκεφτείτε…. ρε Πλάτωνα, λες να μην τα γνωρίζουμε…

Από όσα βλέπω και ακούω θα έλεγα… ΤΣΟΥ!

Μα έτσι θα ξεχώριζα *(εγώ) με τη σειρά μου, και είμαι πεπεισμένος πως συνείδηση είναι ο Ντεβας, Η Αμαλία, η/ο Μοζ, οι… ετούτης της σχολής, οι… εκείνης της σχολής, ακόμα και ο θειος κομπαγιασης.

Ίσως σε πολλούς έχω δώσει την εντύπωση του άθεου φιλόσοφου.

….

Με κούρασαν οι θεοί του Μυαλού, και τα παιχνίδια της σκέψης, που είναι συνείδηση.

Σκεφτήκατε ποτέ να ξεφύγετε από τη συνείδηση?

Όχι με ουσίες, κόλπα και τρικ του Μυαλού (συνείδηση είναι όλα αυτά, συμπεριλαμβανομένης, της όποιας διαλογιστικής προσπάθειας)

Μπορεί να πει η να κάνει κανείς άλλη ερώτηση εκεί πάνω?

Φυσικά και μπορεί, μα είναι παιδιάστικη, *(όσο και η αφύπνιση τους….και η εμπειρία τους)…. με το Θεό.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2006, 23:13:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατι ματακια μου να το μετακινησεις? Στη βραση κολαει το σιδερο

Aπλά θα αντιγραφεί -αν συμφωνεί ο συγγραφέας του μηνύματος- στο άλλο τόπικ για να συνεχιστεί εκεί η συζήτηση, εφόσον αυτή είναι η επιθυμία του θεματοθέτη του παρόντος τόπικ.



"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Τυραννόσαυρος
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 05:42:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Τυραννόσαυρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο σπόνσορας (που λέει πως δεν πρόκειται να ξαναγράψει στο έσω – και πάντως όχι ως sponsor) μου ζήτησε να σου μεταφέρω το παρακάτω μήνυμα απ΄ τον θείο του στα όρη Ναγκάνο.


Ποτέ μην ξεχνάς
Περπατάμε στην κόλαση
χαζεύοντας λουλούδια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2006, 00:02:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


μπορω εγω, ενας ψυλλος που χορευει

κατω απο την Ακτινα Σου,

να τολμησω να φανω ευσεβης?


Κοβεντρι Πατμορ


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2007, 04:11:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

κοαν: τι λεει το μοΝγκολακι μου?


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2007, 23:30:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι εγινς μοζημ? Χρόνια και ζαμάνια καναμ να σε διαβασουμ!

Μπας και Παντρευτηκς, κι εχεις ανεβασμενς τς υποχρεωσς?

Η εκεινη πουχ χαρ, σε πισμως να μην γραφεις σε αμ,αλιως κουμαντα?

επιτρεπς καρδασημ να γραφουμ εδώ, μην σκεφτοντ πως χαλαμε θεματα.

Λοιπον, τα δικαμ νεα.

Η μυρτωμ, εμεινε εγκυος, μα απεβαλε στον τριτο! Οι προβατογιατροι της βρηκαν ανεβασμεν Πνευμα, για αυτό απέβαλε το ζωντανό.

Θα με πεις, μετριεται ποτε το πνευμα αδερφε?

Στο εσωτερικά, και αυτό γίνεται!

Η Ζάχαρου πείσμωσε τελευταία, και δεν καθητ στου μητσου!

Ο μητσος βρε να δεις χαρές!

Απαλαχτηκα από σενα, ουλου τραγαδουαει, μα βλεπω σε λιγ να πευφτ κερατο.

Του κερατα μοζημ, ολου ζωη είναι η ζαχαρω.

Προχτες εφτιαχνε τραχανα, και εκει που γυριζ την κουταλα, για να μην πιασει μαθες, με ρωτησε την εξης σπαζοκεφαλια.

Η φωτια δημιουργει τις φουσκαλες. Αμα κλεισεις το καπακι, τι θα γεν?

Τι θα γεν ζαχαρουμ, τις ειπα! Με την πίεση θα εκραγη και θα χυθεί εξω ο τραχανας.

Όχι βρε μου λεει. Κοίτα τις προεκτάσεις!

Τις προεκτάσεις?

Ναι ματιαμ. Κλεισ καλα του καπακ.

Βρε ζαχαρωμ, Πώς να το κλεισω? Και χυτρα ασφαλειας να παρω, ο ατμος καποια στιγμη θα βγει.

αμα δεν βγει, τι θα γεν? Ρωτησε ολου μεστηριο.

Πήγαινα να σκεφτώ κάποια διέξοδ, και τι μου αμόλησε…

Μέσα, δεν έιν πια … Τραχανάς!

Δεν έιν τραχανάς? Και τι έιν ζαχαρωμ?

Εκεινη τι στιγμη, Νασου ο Μητσος… όυλου χαρά! Με και χωρίς την άδεια, κομπαγιαση!

Μοζ…σε αγαπαμε!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2007, 17:00:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


ζωή δεν είναι να ξυπνάς,
να τρώς, να θέτεις πάλι,

ζωή είναι νάσαι ξυπνητός,
όντε κοιμούνται οι άλλοι


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy