ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 OSHO
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2010, 18:52:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο osho με έχει μπερδέψει.Διάβασα ενα βιβλίο του που μιλάει κυρίως για την αγάπη,και είδα πράγματα πολύ αντιφατικά και επικύνδυνα.

Υπερασπίζει την ιερότητα της αληθινής αγάπης,ξέρετε τώρα,αλλά ταυτόχρονα μας παροτρύνει να ελευθερώσουμε τις σεξουαλικές μας ορμές όπου γουστάρουμε και έτσι όπως το βλέπω θεωρεί την μοιχεία σαν κάτι το καλό.

Πραγματικά είμαι πολύ μπερδεμένος με αυτόν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Platonem
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2010, 11:19:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε stranger το ιδιο θέμα έχω και εγώ με τον Όσσο,αλλά επειδή ήταν λάτρης του Ηρακλείτου ο οποίος μιλούσε επίσης διφορούμενα (ο Πλάτωνας είχε διαβάσει ένα βιβλίο του και είπε οτι αυτά που κατάλαβα ήταν σοφά άρα υποθέτα ότι θα είναι σοφά και αυτά που δεν κατάλαβα...),μάλλον θα πρέπει να διαβάσουμε και Ηράκλειτο για να καταλάβουμε.Υπάρχει και ένα βιβλίο του Όσσο που μιλάει για τον Ηράκλειτο.

Δ.ΜΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2010, 11:41:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπάρχει και ένα βιβλίο του Όσσο που μιλάει για τον Ηράκλειτο.

Η κρυμμένη αρμονία, Ομιλίες πάνω σε αποσπάσματα του Ηράκλειτου, εκδ. Ρέμπελ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2010, 11:48:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε strangerz2, είναι πολυ της μόδας, η ...διαστροφή, γι αυτό,
το βλέπεις, να συνδέεται,τερατώδες, με την αγάπη....Η ύλη, πολεμάει το πνεύμα, λυσσαλεα, αλλά,αυτές οι ενέργειες,αυτές οι μιασματικές παρανοήσεις, είναι οι επιθανάτιοι σπασμοί της,γιατί, πλέον,
ξέρει ότι δεν υπάρχει....Συνειδητοποεί, την ανάγκη, που έχει για
όμορφες αξίες και προσπαθεί, να συνδυαστεί μαζί τους...
Το παλιό κολπο του διαβόλου....
Αλλα, τολμάει κανείς, εύκολα, να το δει;....
Γιατί, αυτή η ανάγκη, για αγάπη, δείχνει το τέλος της σάρκινης λατρείας, δείχνει το τέλος του διαβόλου, το τέλος του κακού....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2010, 12:03:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε stranger το ιδιο θέμα έχω και εγώ με τον Όσσο,αλλά επειδή ήταν λάτρης του Ηρακλείτου ο οποίος μιλούσε επίσης διφορούμενα (ο Πλάτωνας είχε διαβάσει ένα βιβλίο του και είπε οτι αυτά που κατάλαβα ήταν σοφά άρα υποθέτα ότι θα είναι σοφά και αυτά που δεν κατάλαβα...),μάλλον θα πρέπει να διαβάσουμε και Ηράκλειτο για να καταλάβουμε.Υπάρχει και ένα βιβλίο του Όσσο που μιλάει για τον Ηράκλειτο.

Τελικά δεν είμαι ο μόνος.Μπορεί και να είναι έτσι.Ωστόσο,ποτέ στην ζωή μου δεν θα επέτρεπα στον εαυτό μου να κάνει πράξη αυτά που λέει σε αυτό το θέμα.Σε καμία περίπτωση δεν εγκρίνω την ανόητη εγκράτεια,αλλά όπως αυτό είναι το ένα άκρο,το άλλο είναι η απελευθέρωση σε όλα.

quote:
Η ύλη, πολεμάει το πνεύμα, λυσσαλεα

Δεν πρέπει η ύλη να πολεμάει το πνεύμα ούτε το πνεύμα την ύλη.Η αρμονική συνύπαρξη είναι το κλειδί.Βέβαια αυτο απέχει απο την θεωρία στην πράξη άπειρα έτη φωτός.

Edited by - strangerz2 on 08/11/2010 12:05:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2010, 12:06:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ουχί, μόνον, φίλε μου strangerz2 ......
Η συνύπαρξη, των δύο,ανήκει σε ένα άλλο πνεύμα,όπου υπάρχει
άλλη δάσταση,της συνύπαρξης, που εμείς, απλά, αρνούμαστε να δούμε....
Ειναι άλλο επίπεδο,που δεν σηκώνει, η υπάρχουσα λογική..
Αλλά, θέλει ψάξιμο....Δεν θέλει να το εγκαταλείπεις....
Μείνε ενεργός,μέσα σου, στην αναζήτηση....Έχεις λογική, που θα σε
βοηθήσει, να δεις...
Ξέρεις, παλιά, ο προφήτης, λέγονταν, ο βλέπων.....
Όλα είναι γύρω μας,πρέπει να ανοίξουμε τα μάτια να το δούμε....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2010, 12:08:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όλα είναι γύρω μας,πρέπει να ανοίξουμε τα μάτια να το δούμε....

Με τα μάτια τη καρδιάς όμως και όχι με αυτά της λογικής.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2010, 13:25:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε αυτό, ψιλοδιαφωνούμε, φίλε μου...Βλεπεις, έχω, αρχίσει και πιστεύω, ότι υπαρχουν επίπεδα λογικής,που για να ξεπεραστούν, απαιτούν, να έχεις ξεπεράσει το επίπεδο,εις βάρος του συναισθήματος,
που ίσως, λόγω έλλειψης ανώτερης λογικής,δεν μπορεί να ακολουθήσει
την σκέψη....
Αλλά,για το , όλα είναι γύρω μας,επισημαίνω, κάτι που έχω ξαναγράψει:
Λέγεται, πως οι ψυχές, άγγελοι, είναι γύρω μας....Ότι είναι διαστάσεις, άλλες,που δεν αντιλαμβανόμαστε καλά...
Ότι μας ...παρακολουθούν πνευματικά,άλλης φύσεως υπάρξεις,
άλλα όντα,δίχως να προσδιορίζονται, εκ φύσεως, αλλά ως είδος....
Ειναι πολλά, φίλε μου, που πρέπει το πνεύμα, να ανατείνει για να φτάσει,δεν φτάνει η καρδιά...Βλέπει, μόνο ότι την ενδιαφέρει,δεν
βλέπει, ουσιαστικά, τι γίνεται γύρω της....
Σκέψου το, υπο αυτή τη γωνία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Platonem
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2010, 23:07:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο osho με έχει μπερδέψει.Διάβασα ενα βιβλίο του που μιλάει κυρίως για την αγάπη,και είδα πράγματα πολύ αντιφατικά και επικύνδυνα.

Υπερασπίζει την ιερότητα της αληθινής αγάπης,ξέρετε τώρα,αλλά ταυτόχρονα μας παροτρύνει να ελευθερώσουμε τις σεξουαλικές μας ορμές όπου γουστάρουμε και έτσι όπως το βλέπω θεωρεί την μοιχεία σαν κάτι το καλό.

Πραγματικά είμαι πολύ μπερδεμένος με αυτόν.


Δεν αντιφάσκει φίλε.Μάλλον έχει να κάνει με τη θεωρία των εναντίων των Πυθαγορείων.ΣΥγκεκριμένα θέλει να πει οτι όλοι έχουμε τρομερή καταπίεση για διάφορους γνωστούς λόγους σε αυτόν τον τομέα που Επιβάλλεται να εκτονωθούν.Όταν την εκτονώσεις(σιγά,σιγά) θα φτάσεις στο επιθυμητό επίπεδο.Τώρα το πόσο ανώδυνο θα είναι το ταξίδι εξαρτάται απο Εσένα!.Σε κάθε περίπτωση όμως οι εντάσεις πρέπει να φεύγουν και στο συγκεκριμένο θέμα δε φεύγουν με άλλο τρόπο...Έχω κάνει απόπειρες αλλα κατάλαβα ότι πάντα υποβόσκει γιατί η πηγή είναι άλλη...

Δ.ΜΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2010, 09:22:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν αντιφάσκει φίλε.Μάλλον έχει να κάνει με τη θεωρία των εναντίων των Πυθαγορείων.ΣΥγκεκριμένα θέλει να πει οτι όλοι έχουμε τρομερή καταπίεση για διάφορους γνωστούς λόγους σε αυτόν τον τομέα που Επιβάλλεται να εκτονωθούν.Όταν την εκτονώσεις(σιγά,σιγά) θα φτάσεις στο επιθυμητό επίπεδο.Τώρα το πόσο ανώδυνο θα είναι το ταξίδι εξαρτάται απο Εσένα!.Σε κάθε περίπτωση όμως οι εντάσεις πρέπει να φεύγουν και στο συγκεκριμένο θέμα δε φεύγουν με άλλο τρόπο...Έχω κάνει απόπειρες αλλα κατάλαβα ότι πάντα υποβόσκει γιατί η πηγή είναι άλλη...

Υπήρχε όντως τρομερή καταπίεση,οχι οτι έχω ζήσει εκείνες τις εποχές,αλλά έτσι πρέπει να είναι.Ο Osho έλεγε πολύ σωστά οτι με το να καταπιέζουμε την σεξουαλική μας δύναμη,γινόμαστε αδύναμοι ανθρωπάκοι,ετσι πρότεινε την ελευθερία χωρίς ενοχές.

Εδω είναι όμως και το θέμα που δημιουργείται.

Σε έναν διάλογο του ,ένας απατημένος άντρας(καλά να πάθει,είναι το κάρμα του χαχα) του εξομολογείται οτι τον απατησε η γυναίκα του,και αυτός αντι να του πεί οτι είναι το κάρμα σου και οτι αυτός το έφερε αυτό στην ζωή του με τις λάθος πράξεις προς στην αγάπη,του λέει,γιατί δεν αφήνεις την γυναίκα σου να αγαπάει και άλλους άντρες?

Συγνώμη αλλα αυτό εμένα μου φένεται αντιχριστικό.Δεν ταιριάζει καθόλου και με τίποτα στην αγάπη.Αποψή μου βέβαια.

Αυτή η στάση του, είναι το μόνο που δεν μου αρέσει σε αυτόν,όλα τα άλλα που έχει πεί,είναι πραγματικά διαμάντια για τον εσωτερισμό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Platonem
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2010, 09:37:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε μου είναι πολύπλοκο το θέμα η καλύτερα εμείς το μπλέκουμε.Άμα θέλει η γυναίκα σου η η φιλενάδα σου να πάει με κάποιον άλλο κατα τη γνώμη μου είναι χαζό να την εμποδίσεις και δεν είναι και σωστό γιατί:1)Σημαίνει οτι δεν ταιριάζετε και 2)Ο κάθε άνθρωπος είναι ελεύθερος.Άρα η το ανέχεσαι και κάνετε και τριο (χαχαχα) η βρίσκεις άλλη πορτοκαλιά.Διαλέγεις...
quote:
Δεν αντιφάσκει φίλε.Μάλλον έχει να κάνει με τη θεωρία των εναντίων των Πυθαγορείων.ΣΥγκεκριμένα θέλει να πει οτι όλοι έχουμε τρομερή καταπίεση για διάφορους γνωστούς λόγους σε αυτόν τον τομέα που Επιβάλλεται να εκτονωθούν.Όταν την εκτονώσεις(σιγά,σιγά) θα φτάσεις στο επιθυμητό επίπεδο.Τώρα το πόσο ανώδυνο θα είναι το ταξίδι εξαρτάται απο Εσένα!.Σε κάθε περίπτωση όμως οι εντάσεις πρέπει να φεύγουν και στο συγκεκριμένο θέμα δε φεύγουν με άλλο τρόπο...Έχω κάνει απόπειρες αλλα κατάλαβα ότι πάντα υποβόσκει γιατί η πηγή είναι άλλη...

Υπήρχε όντως τρομερή καταπίεση,οχι οτι έχω ζήσει εκείνες τις εποχές,αλλά έτσι πρέπει να είναι.Ο Osho έλεγε πολύ σωστά οτι με το να καταπιέζουμε την σεξουαλική μας δύναμη,γινόμαστε αδύναμοι ανθρωπάκοι,ετσι πρότεινε την ελευθερία χωρίς ενοχές.

Εδω είναι όμως και το θέμα που δημιουργείται.

Σε έναν διάλογο του ,ένας απατημένος άντρας(καλά να πάθει,είναι το κάρμα του χαχα) του εξομολογείται οτι τον απατησε η γυναίκα του,και αυτός αντι να του πεί οτι είναι το κάρμα σου και οτι αυτός το έφερε αυτό στην ζωή του με τις λάθος πράξεις προς στην αγάπη,του λέει,γιατί δεν αφήνεις την γυναίκα σου να αγαπάει και άλλους άντρες?

Συγνώμη αλλα αυτό εμένα μου φένεται αντιχριστικό.Δεν ταιριάζει καθόλου και με τίποτα στην αγάπη.Αποψή μου βέβαια.

Αυτή η στάση του, είναι το μόνο που δεν μου αρέσει σε αυτόν,όλα τα άλλα που έχει πεί,είναι πραγματικά διαμάντια για τον εσωτερισμό.


Δ.ΜΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Platonem
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2010, 09:38:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εν τω μεταξύ μήπως ξέρεται κάποιον καλλιτέχνη (μουσηκής) που να καθαρίζει ενεργειακά?Οποιοδήποτε είδος.

Δ.ΜΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2010, 09:43:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ αγαπητέ μου φίλε strangerz2, έχουμε να κάνουμε, με το άν ο άνθρωπος έγινε, μπορεί, να λειτουργεί, σε συνεργασία, κοινωνία,
με άλλους ανθρώπους, να αποτελεί εγνωσμένα και χρήσιμα,υποσύνολα, ορισμένα, όπως ο γάμος, η οικογένεια,όμως κι όχι αυθαίρετα και νεοτερίζοντα,δήθεν,με άλλο όνομα, σήμερα,ενώ καποτε λέγονταν, όπως και είναι:Διαστροφή...
Άλλο ο γάμος, το μυστήριο κι άλλο το όργιο....Πως να ασεβήσεις απέναντι στο Θεό, την έννοια άνθρωπο, τον εαυτό σου, την οικογένεια σου,για να δεχτείς, να αγαπάς τη διαστροφή;....
Η ...απελευθέρωση των σεξουαλικών ηθών, εξυπηρετεί, μόνο τους
ανώμαλους, γιατί, οι υπόλοιποι, θεωρητικα, ήμαστε απελευθερωμένοι,
αφού, ζούμε κανονικά τη ζωή μας, δεν χάνουμε τιποτε...Μόνο οι ανώμαλοι, δεν ζουν κανονικά και θέλουν απελευθέρωση....
Γι αυτή την απελευθέρωση μιλαμε και πρέπει να το ομολογήσουμε όλοι....
Δεν υπάρχει αγάπη προς τον άλλο, όταν μεταχειρίζεσαι το σώμα σου,
που ενέχεται στο μυστήριο του γάμου,ως σκεύος ηδονής, για σένα ή τους
άλλους....Αυτο λέγεται διαστροφή στον άνθρωπο,γιατί είναι ζωώδες, όχι αγάπη, έννοια πνευματική...
Τέτοιες παρανοήσεις, αναφέρονται,στο ότι "αλλάξει σημεία και καιρούς", για την εποχή μας,τον αντίχριστο, ότι αποτελεί το Νέα Τάξη Πραγμάτων, Νέα Εποχή....Δεν χρειάζεται ο άνθρωπος να χάνει έτσι εύκολα και να ευτελίζει την αξία του...
Αυτό τον αγώνα, δίνει κάθε άνθρωπος, ατομικά, για να ανήκει σε ένα καλυτερο σύνολο, που έρχεται,μοιραία, αύριο...Την κοινωνία των ανθρώπων θεών, που θα ζήσουν, ένα τέλειο μέλλον, εξέλιξη, υπέρβαση του τώρα κι όχι συνέχεια του....
Αντέχουμε την αληθεια;....Γιατί, αυτή θα επικρατήσει...
Γινεται συνετοί ώς οι περιστερές και φρόνιμοι ως ο όφις, λέει...
Τι να εννοεί ο Ποιητής;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2010, 09:46:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αλεξ , νομιζω οτι βλεπεις πολυ "σφιχτα" (να το πω ετσι) , κοιτα το θεμα ποιο χαλαρα φιλε , γενικοτερα , μη βαζεις ταμπλες χριστικα αντιχριστικα κτλπ ... αφησου δεν κανει κακο

ο οσο , για μενα , αυτο που λεει ειναι ζησε ελευθερος απο ολα , ζησε χωρις δεσμα ... ζησε αυτο που εισαι, μαθε τι εισαι ... δεν βαζει ταμπελες , δεν χωριζει , απλα ενωνει ... αυτο κανει και με το παραδειγμα που φερνεις

ασε για την ωρα την αγαπη και δες το θεμα

εισαι με μια κοππελα , γιατι εισαι μαζι της ? φανταζομαι γιατι περνας ομορφα γιατι σε γεμιζει , τι θες ΓΙΑ αυτη ? μα τι αλλο απο το να ειναι ευτυχισμενη , χαρουμενη και φανταζομαι το ιδιο ζητας και εσυ απο αυτο σωστα ?

τι το κακο κανει το να παει με καποιον αλλο ? (περιεγραψε το εαν θες) σου κανει κατι κακο ? και που ? πως ? ουτε καν σε αγγιζει ... εαν σου κανει κακο (που ξερω οτι σου κανει ετσι οπως βλεπεις τα πραγματα) ειναι γιατι μας εχουν μαθει οτι ο αλλος ειναι "ΚΤΗΜΑ ΜΑΣ", ιδιοκτησια μας ...ειναι κτημα σου η κοπελια σου ? οχι φυσικα , εαν νιωθει ομορφα να παει και με αλλους 100 αλλα ειναι και μαζι σου που ειναι το κακο ?

μπορεις να δεις την παραπανω εικονα ? μπορεις να αντιστρεψεις τις θεσεις φυσικα , ποσο ποιο ομορφες θα ηταν οι σχεσεις εαν δεν υπηρχε το "κτημα μας" ? εαν ξεπερνουσαμε την ψευδαισθηση του οτι ΟΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ γιατι ΕΤΣΙ ΕΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ αλλα το εαν δεν αρεσει στον αλλον δεν το εξεταζουμε ποτε ...

ορισε τωρα την αγαπη και δες τι απο τα παραπανω παει κοντρα σε αυτη... αλλα οταν πεις αγαπαω μιλας παντα για την δικη σου μερια οποτε δεν εισαι σε θεση να ορισεις και την αλλη γιατι βαζοντας κανονες για την αλλη πλευρα τοτε ΠΑΥΕΙΣ ΝΑ ΑΓΑΠΑΣ!!! αρα ? αγαπας τελικα ή οχι ?


[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2010, 10:03:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για σου μεγάλε makfor,που μιλάς πάντα με την λογική σου.

quote:
αλεξ , νομιζω οτι βλεπεις πολυ "σφιχτα" (να το πω ετσι) , κοιτα το θεμα ποιο χαλαρα φιλε , γενικοτερα , μη βαζεις ταμπλες χριστικα αντιχριστικα κτλπ ... αφησου δεν κανει κακο

Εχω αφεθεί οταν ήμουν στην εφηβεία(αθώες καταστάσεις,όχι κάτι το σοβαρό),και το αποτέλεσμα ήταν πόνος.Όσο μεγάλωνα καταλάβαινα όλο και περισσότερα.Δεν μπορείς να αγαπάς και να μοιχεύεις ταυτόχρονα,δεν είναι επειδή κάνεις κακό σε εσένα,αλλά κανεις κακό στην ίδια την αγάπη,στον ίδιο τον θεό.Νιώθεις σαν να φεύγει απο μέσα σου,και όταν το νιώθεις αυτό,δεν θέλεις να ζείς.Τι είναι μια ζωή χωρίς την αγάπη θεό μέσα σου?

Μιλάω εμπειρικά όχι φιλοσοφικά.

quote:
εισαι με μια κοππελα , γιατι εισαι μαζι της ? φανταζομαι γιατι περνας ομορφα γιατι σε γεμιζει , τι θες ΓΙΑ αυτη ? μα τι αλλο απο το να ειναι ευτυχισμενη , χαρουμενη και φανταζομαι το ιδιο ζητας και εσυ απο αυτο σωστα ?

τι το κακο κανει το να παει με καποιον αλλο ? (περιεγραψε το εαν θες) σου κανει κατι κακο ? και που ? πως ? ουτε καν σε αγγιζει ... εαν σου κανει κακο (που ξερω οτι σου κανει ετσι οπως βλεπεις τα πραγματα) ειναι γιατι μας εχουν μαθει οτι ο αλλος ειναι "ΚΤΗΜΑ ΜΑΣ", ιδιοκτησια μας ...ειναι κτημα σου η κοπελια σου ? οχι φυσικα , εαν νιωθει ομορφα να παει και με αλλους 100 αλλα ειναι και μαζι σου που ειναι το κακο ?


Στην σημερινή εποχή που ζούμε μόνο οτι έχουμε κτήματα δεν μας έχουν μάθει,όλοι πάνε με όλους ελεύθερα.(Φυσικά δεν συμφωνώ με τον όρο "κτήμα".)

Όπως σου είπα δεν έχει να κάνει με εσένα σαν προσωπικότητα,είσαι ελευθερος να κάνεις ότι θέλεις,το θέμα είναι τι νιώθεις για αυτό που κάνεις.

Πρέπει να το ζήσεις για να καταλάβεις.Μπορούμε να μιλάμε αιώνες και να μην συμφωνήσουμε σε τίποτα.


Edited by - strangerz2 on 10/11/2010 10:05:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

UHURU
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2010, 14:52:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε makfor με το συμπάθειο ρε καρντάσι αλλά έχω μια απορία.... Αν λέω αν...Η κοπέλα που αγαπάς και είσαι μαζί της υποθετικά... Γυρίσει και σου πει... "Αγαπούλα? Λέω να πάω ένα ταξιδάκι με τον Δημήτρη...Είναι υπέροχος και μ αρέσει τόσο που σκέφτομαι μόλις γυρίσουμε από το trip να μείνουμε όλοι μαζί... Άσε που προχθες ήμουν με τον Κώστα και είχα μια θαυμάσια ερωτική εμπειρία μαζί του..."

Τι φάση ρε φίλε?

Οκ γουστάρω τον τρόπο που το σκέφτεσαι έτσι... Σίγουρα κανείς κτήμα κανενός..Αλλά ως ένα σημείο ρε αδερφέ....

Υ.Γ i love osho....Μέγας διδάσκαλος...

life is goodΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2010, 15:25:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε makfor με το συμπάθειο ρε καρντάσι αλλά έχω μια απορία.... Αν λέω αν...Η κοπέλα που αγαπάς και είσαι μαζί της υποθετικά... Γυρίσει και σου πει... "Αγαπούλα? Λέω να πάω ένα ταξιδάκι με τον Δημήτρη...Είναι υπέροχος και μ αρέσει τόσο που σκέφτομαι μόλις γυρίσουμε από το trip να μείνουμε όλοι μαζί... Άσε που προχθες ήμουν με τον Κώστα και είχα μια θαυμάσια ερωτική εμπειρία μαζί του..."

Τι φάση ρε φίλε?

Οκ γουστάρω τον τρόπο που το σκέφτεσαι έτσι... Σίγουρα κανείς κτήμα κανενός..Αλλά ως ένα σημείο ρε αδερφέ....

Υ.Γ i love osho....Μέγας διδάσκαλος...

life is good


Αυτός είναι ο άνθρωπος , ακριβώς όπως εμφανίζεται μέσα απο τις σκέψεις που μόλις κατέθεσες συνδίκτυε...σκέψεις που ευθυγραμμίζονται εντελώς με τις νομότελειές του..ΚΑΙ διαμορφώνουν την σκέψη του , ως προς το "λογικό" και το "λάθος"...!!!

ΣΗΜ:"Δεν το είπα με κακή διάθεση"...και αν ψάξουμε "πίσω" απο κάθε σκέψη και συμπεριφορά του , θα "αφουγκρασθούμε" και την καταστατικότητα του!!!

Life could be good "better"...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2010, 15:44:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
UHURU ,

πες μου τι θα επρεπε ΝΑ ΚΑΝΩ για να το ΚΑΝΩ ...

εαν θελω να ειμαι "τιμιος" με το "μεσα μου" θα πρεπει να την δεχθω , φυσικα μπορω να πω "οχι καρδια μου εγω θα μεινω μονος και οποτε θες ελα", δεν εχει σημασια το τι θα πω ... αλλα το πως θα νιωσω και ΓΙΑΤΙ

οκ , σας "αντρακλας" θα τους εσπαζα στο ξυλο ή θα με σπαζαν εαν ηταν περισσοτερο "κλας" αυτος ... αλλα αυτο θα ηταν λυση, ειναι η λυση ?

ή να την πλακωνα στα μπινελικια γιατι ειμαι κατα της βιας και να της εσουρνα ενα σωρο και την εκανα ρομπα σε ολη την θεσσαλονικη , αλλα και παλι ειναι αυτο λυση ?

σε οποια λυση και εαν δωσω θα πρεπει να σκεφτω το εξης
"η ΑΓΑΠΗ που ενιωθα ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΜΑΘΩ που στο καλο πηγε ?" ή μηπως τελικα ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ και δεν υπαρχει ?

και φυσικα μπαινει και ενα αλλο θεμα , ΜΠΟΡΩ να δω και να αποκωδικοποιησω ολα αυτα που θα νιωσω ? να ψαξω να βρω την αιτια που με κανουν να νιωθω ή να συμπεριφερομαι ετσι? το κανω αυτο αραγε ?ειμαι σε θεση νατο κανω ? μπαινω εστω στον κοπο πριν κανω κατι ΤΕΤΟΙΟ (που ειναι εκρηξη στιγμης) να σκεφτω ΠΡΙΝ ΕΚΡΑΓΩ ?

μπορουμε να δεχθουμε τον αλλον οπως ειναι ? οχι , αραγε θα ηταν καλο να ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ?


[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

UHURU
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2010, 15:45:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλαράκι εαρινέ μυστήριες οι σχέσεις...κυρίως εκείνες με το άλλο φύλλο... απλά δεν κατανόησα την θέση σου φίλε...Δηλαδή συμφωνείς με το να είμαστε μπάτε σκύλοι αλέστε? Δε ξέρω λίγο μπερδεύτηκα τώρα και φυσικά δεν νοιώθω ότι λες κάτι με κακή διάθεση... Σε παρακολουθώ καιρό όπως και άλλα μέλη του χώρου και οι θέσεις σου είναι πολύ λογικές...

Αλλά ρε παιδιά....? Δηλαδή εντάξει.... Ναι να είμαστε free να αγαπάμε τις αλήθειες...Αλλά τι πιο όμορφο από μια κοπελίτσα που είστε μαζί και να έχετε κάνει μια όμορφη σαπουνόφουσκα όπου κανείς άλλος δεν χωράει εκεί μέσα? Όμάδα... Ένωση!

life is goodΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2010, 15:49:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
UHURU , το θεμα δεν ειναι το μπειτε σκυλοι αλεστε , ουτε το καντε το ετσι ...

το θεμα ειναι ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ οταν συμβει κατι ακραιο και αυτο μπορει να συμβει σε οποιαδηποτε στιγμη , σε οποιδηποτε σχεση κτλπ

τον οσο τον ρωτησαν εαν συμβει αυτο τι να κανω , και απαντησε να την δεχθεις οπως ειναι

εαν θες βγαλε την γυναικα και βαλε το παιδι ,,, οταν το παιδι σου του λες κανε το Α και κανει το Β ... στο ιδιο διλλημα εισαι παλι


τουλαχιστον εγω ετσι το εχω δει ... σορυ εαν κανω λαθος

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

UHURU
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2010, 15:55:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"η ΑΓΑΠΗ που ενιωθα ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΜΑΘΩ που στο καλο πηγε ?" ή μηπως τελικα ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ και δεν υπαρχει ?

makfor ούτε συμφωνώ, ούτε διαφωνώ... Απλά προβληματίζομαι και ξύνω την κεφάλα και παρατηρώ... Πραγματικά έχεις φτάσει σε τέτοιο σημείο διανοητικής δύναμης έτσι ώστε να δέχεσαι τόσο ομαλά το αν ο άνθρωπος σου σου πει ότι ναι μεν αλλά?

Πάντως με το όλο concept δεν διαφωνώ απλά ρε φίλε μου φαίνεται λιγάκι στα χαρτιά.... Λιγάκι δύσκολο...Μακάρι να μπορέσω μια μέρα να κάνω πράξη στη ζωή μου τα όσα λες...Ειλικρινά...απλά ακόμα είμαι μπέμπης για τέτοιου είδους οπτικές....

Και φυσικά δε λέω να σπάσεις τα μούτρα του άλλου...Αλλά προς θεού δηλαδή να μην αντιδράσεις? πφφφφφφφφφφ..... αναστατώθηκα!


life is goodΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2010, 15:59:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
τον osho τον ρωτησαν εαν συμβει αυτο τι να κανω , και απαντησε να την δεχθεις οπως ειναι

Αυτή είναι και η αλήθεια αγαπητέ,και να θές δεν μπορείς να αλλάξεις κάποιον.Το να δεχτείς τον άλλον όπως είναι,σε απαλλάσσει απο πολλούς μπελάδες.

quote:
το θεμα ειναι ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ οταν συμβει κατι ακραιο και αυτο μπορει να συμβει σε οποιαδηποτε στιγμη , σε οποιδηποτε σχεση κτλπ

Οταν συμβεί αυτό το ακραίο και άν,το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ψάξεις την αιτία που οδήγησε την κατάσταση να έρθει έτσι.Η αιτία βρίσκεται πάντα,μα πάντα στον ίδιο σου τον εαυτό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2010, 16:13:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φιλαράκι εαρινέ μυστήριες οι σχέσεις...κυρίως εκείνες με το άλλο φύλλο... απλά δεν κατανόησα την θέση σου φίλε...Δηλαδή συμφωνείς με το να είμαστε μπάτε σκύλοι αλέστε? Δε ξέρω λίγο μπερδεύτηκα τώρα και φυσικά δεν νοιώθω ότι λες κάτι με κακή διάθεση... Σε παρακολουθώ καιρό όπως και άλλα μέλη του χώρου και οι θέσεις σου είναι πολύ λογικές...

Αλλά ρε παιδιά....? Δηλαδή εντάξει.... Ναι να είμαστε free να αγαπάμε τις αλήθειες...Αλλά τι πιο όμορφο από μια κοπελίτσα που είστε μαζί και να έχετε κάνει μια όμορφη σαπουνόφουσκα όπου κανείς άλλος δεν χωράει εκεί μέσα? Όμάδα... Ένωση!

life is good


Μίλησα για την καταστατικότητα του ανθρώπου φίλε μου , που σε γενικές γραμμές καθόλου σοφία δεν έχει , ίσως κάποτε να είχε ως προς τις προκλήσεις και τους κινδύνους που αντιμετώπιζε , πλέον όμως όλα αυτά σχεδόν εκ-λείπουν...
Αυτό αποδεικνύεται και εμφανίζεται απο τις εν γένει σκέψεις και συμπεριφορές του...
Η Ιθάκη ακόμα δεν ανταμώθηκε φίλε μου , ούτε καν στον ορίζοντα ορατή ακόμα είναι για τον άνθρωπο...θα ματώσει μέχρι να φθάσει..θα πονέσει..αλλα θα μάθει , θέλει δεν θέλει ... θα μάθει..!!!

Υπάρχουν δύο Εαρινοί φίλε μου...
Ο άνθρωπος Εαρινός ... ο διπλανός σου με ανησυχίες και φοβίες αλλα και προβληματισμούς κοινούς σαν του κάθε ανθρώπου...σαν του δικούς σου..


Και..


Κείνος ο "άλλος" που διαμεσολαβεί σε κάθε σκέψη του , έχοντας υπ'οψιν του την σκληρή πραγματικότητα , που δεν λέω...και γώ πολλές φορές ξεχνώ...διότι δεν με συμφέρει...

Δύσκολο να είναι κανείς άνθρωπος..."All road" όχημα..!!!

-Ναι να είμαστε free να αγαπάμε τις αλήθειες...Αλλά τι πιο όμορφο από μια κοπελίτσα που είστε μαζί και να έχετε κάνει μια όμορφη σαπουνόφουσκα όπου κανείς άλλος δεν χωράει εκεί μέσα? Όμάδα... Ένωση!

Θεωρείς ότι αυτό είναι κάτι εύκολο και ότι όλοι μας δεν το θέλουμε..???
Δεν υπάρχει φίλε μου κανείς , όλοι το ίδιο επιζητούν...αλλα κομματάκι δύσκολο , παρά τις καλές προθέσεις του καθενός.."ανοίκειο" εν'τέλλει...
Δεν υπάρχει διαφωνία ανάμεσά μας...κι'αν υπήρχε δεν θα έπαιζε κανένα ρόλο...η κακία χωρίζει τους ανθρώπους αλλα πρίν τους χωρίσει με τους συνανθρώπους τους , τους χωρίζει απο τον εαυτό τους..!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2010, 16:28:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.facebook.com/note.php?note_id=143425815703625

Προσωπικά δεν θα διαφωνήσω...αλλα μολονότι αναφέρει σκέψεις που και μένα εκφράζουν και τολμώ να πώ ότι αποτελούν και δικές μου σκέψεις-αρχές...δεν μας λέει το πως αυτό θα γίνει...!!!

Θα μ'ενδιέφερε απ'οσους έχουν μελετήσει περισσότερα , να μου πούν -αν ξέρουν- για τον τρόπο που υποδεικνύεται για να γίνουν όλ'αυτά!!!

Και ο Χριστός είπε "αγαπάτε αλλήλους" αλλα και άλλες θρησκείες μιλούν για την αγάπη και για όλα όσα σχεδόν αναφέρονται και δώ...αλλα αυτό ουδέποτε άλλαξε την εσωτερική κατάσταση κανενός...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
UHURU
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2010, 17:07:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι να είμαστε free να αγαπάμε τις αλήθειες...Αλλά τι πιο όμορφο από μια κοπελίτσα που είστε μαζί και να έχετε κάνει μια όμορφη σαπουνόφουσκα όπου κανείς άλλος δεν χωράει εκεί μέσα? Όμάδα... Ένωση!---> UHURU

Εαρινός--> [quote Θεωρείς ότι αυτό είναι κάτι εύκολο και ότι όλοι μας δεν το θέλουμε..??? [/quote]

Εαρινός?

θεωρώ πως δεν είναι καθόλου εύκολο αυτό φίλε μου... Θεωρώ επίσης πως καλό είναι να τα λέμε που και που να τα θυμόμαστε να τα γυρνάμε που λένε.... Γιατί με το πες πες πες... δεν μπορεί ρε φίλε το κλικ θα γίνει..Γιατί τέτοιες προσωπικότητες λένε μεγάλες αλήθειες με απλούστατο τρόπο...Απλά όλους εμάς που δεν το επιλέξαμε αλλά τυγχάνει να είμαστε μέλη μιας κοινωνίας που ίχνος συμπάθειας δεν δείχνει για την ΑΞΙΑ την ανθρώπινη.... Όλους εμάς μας φαίνονται δύσκολα όλα αυτά γιατί το δοχείο είναι full από "φαντάσματα"... Σε πρακτικό επίπεδο για να προσεγγίσουμε την διδασκαλία του όποιου osho ας ξεκινήσουμε με το να γκρεμίσουμε τα τείχη και την καχυποψία μας...Γιατί στο τέλος τέλος εκείνο που αναζητούμε είναι το να νοιώθουμε ΟΜΟΡΦΑ... Και για να νοιώσεις όμορφα δεν χρειάζεται να μελετήσεις κάτι...Χρειάζεται κατα τον uhuru να αφαιρέσεις σκουπιδομάνι από τα όσα σου επιβάλλανε να εστερνιστείς και να υοθετίσεις ως αλήθειες αντίθετες με την παιδική καρδιά σου....

life is goodΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2010, 17:25:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
"η ΑΓΑΠΗ που ενιωθα ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΜΑΘΩ που στο καλο πηγε ?" ή μηπως τελικα ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ και δεν υπαρχει ?

makfor ούτε συμφωνώ, ούτε διαφωνώ... Απλά προβληματίζομαι και ξύνω την κεφάλα και παρατηρώ... Πραγματικά έχεις φτάσει σε τέτοιο σημείο διανοητικής δύναμης έτσι ώστε να δέχεσαι τόσο ομαλά το αν ο άνθρωπος σου σου πει ότι ναι μεν αλλά?

Πάντως με το όλο concept δεν διαφωνώ απλά ρε φίλε μου φαίνεται λιγάκι στα χαρτιά.... Λιγάκι δύσκολο...Μακάρι να μπορέσω μια μέρα να κάνω πράξη στη ζωή μου τα όσα λες...Ειλικρινά...απλά ακόμα είμαι μπέμπης για τέτοιου είδους οπτικές....

Και φυσικά δε λέω να σπάσεις τα μούτρα του άλλου...Αλλά προς θεού δηλαδή να μην αντιδράσεις? πφφφφφφφφφφ..... αναστατώθηκα!


life is good



φιλε μου εαν αυτα τα λες για να με κοροιδεψεις καλα κανεις , εαν τα λες κυριολεκτικα ΠΑΡΤΑ ΠΙΣΩ ΜΗ ΘΥΜΩΣΩ χαχαχα

οχι τιποτα δεν εχω καταφερει, αλλες φορες ναι νιωθω ετσι οπως το περιγραφω , αλλες παλι με παιρνει ο διαλος και με σηκωνει ... και καλα κανει ... για να μη βαριομαστε χαχα

ξερεις τι με ταλανιζει πολλες φορες ? εαν αυτη η συμπεριφορα μας ειναι εμφυτη ή εαν μας εχουν μαθει ετσι ... δηλαδη εαν μεγαλωναμε σε μια κοινωνια που το να πας με αλλη/αλλο δεν ειναι ΤΟ ΚΑΚΟ , το οτι απλα αποτελει επιλογη και τιποτα αλλο, το οτι ΝΑ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΧΙ (σε οτιδηποτε) δεν ειναι επισης κακο και οτι δεν ειναι υποχρωμενος να λεει παντα ΝΑΙ ... θες παραδειγμα ? εξω απο γυναικες κτλπ

περπατας στο δρομο και θες να μαθεις τι ωρα ειναι
με σταματας και μου λες
ΤΙ ΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΕ
και σου απανταω
ΔΕΝ ΣΟΥ ΛΕΩ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΚΥΡΙΕ... και φευγω

πως νιωθεις ? γιατι νιωθεις οπως νιωθεις ?
ναι το εχω κανει , πολλες φορες το κανω , πχ μπαινει καποιος στο γραφειο και μου λεει
ΝΑ σε ρωτησω κατι?
και απανταω ΟΧΙ
αυτος φυσικα ρωταει και του λεω
δες σε ακουω ΕΙΠΑ ΟΧΙ !!!

παραξενο ? γιατι μας συμβαινει ? επειδη ετσι μαθαμε ? ή επειδη ετσι ειμαστε ?
γιατι εαν ετσι ειμαστε , ευκολα δικαιολογουμε τα ΧΑΛΙΑ ΜΑΣ τα μαυρα
εαν ομως ΕΤΣΙ ΜΑΣ ΜΑΘΑΝ μαυρο φιδι που μας εφαγε !!!

μεγαλη κουβεντα ισως ανοιγω , αλλα γιατι δεν μπορουμε να ζουμε ΑΠΛΑ και ομορφα ? γιατι πρεπει να παιδευομαστε με ενα σωρο θεματα και εαν σωρο ΠΡΕΠΕΙ ? εχουμε σκεφτει ποτε ολα τα ΠΡΕΠΕΙ που λεμε ή μας λενε ?? τρελα ...

εχω την υποψια οτι αυτο λεει ο οσο

ζησε οπως εισαι , ζησε οτι ερχεται , ζησε με οτι μενει , ζησε και ασε οτι θελει να φυγει ... ζησε χωρις πρεπει μη κτλπ που οριζουν αλλοι , το πολυ πολυ ισως να ορισεις εσυ σε σενα τα δικα σου και να πας παρακατω αλλα να ειναι δικα σου

οχι δεν εχω διαβασει πολυ απο οσο (κατι λιγα και εχω και 2 βιβλια που δεν τα ανοιξα καν ακομη) αλλα κατι τετοιο μου εχει αφησει ... αλλα φανταζομαι οτι στον καθενα μας ισως αφηνει αλλο πραγμα...


αγαπη, αλλο μεγαλο θεμα ... αγαπη οπως την εννουμε ή αγαπη οπως την ζουμε? γιατι ειναι 2 εντελως διαφορετικα πραγματα ...

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Edited by - makfor on 11/11/2010 17:26:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

UHURU
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2010, 17:35:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
makfor φίλε μου? πρέπει να πάω στην δουλειά... Θα επανέλθω όμως γιατί μ΄αρέσετε δε ξέρω... ωραία σκέφτεστε εδώ μέσα... Τι διάολο τώρα το ανακάλυψα τούτο το forum... ?

life is goodΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Platonem
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2010, 17:41:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Makfor με χαρά διαπιστώνω οτι έχουμε ίδιες απόψεις περι του θέματος.Μήπως είσαι και εσύ Υδροχόος...?χαχαχα.

Δ.ΜΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2010, 17:42:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ναι να είμαστε free να αγαπάμε τις αλήθειες...Αλλά τι πιο όμορφο από μια κοπελίτσα που είστε μαζί και να έχετε κάνει μια όμορφη σαπουνόφουσκα όπου κανείς άλλος δεν χωράει εκεί μέσα? Όμάδα... Ένωση!---> UHURU

Εαρινός--> [quote Θεωρείς ότι αυτό είναι κάτι εύκολο και ότι όλοι μας δεν το θέλουμε..???


Εαρινός?

θεωρώ πως δεν είναι καθόλου εύκολο αυτό φίλε μου... Θεωρώ επίσης πως καλό είναι να τα λέμε που και που να τα θυμόμαστε να τα γυρνάμε που λένε.... Γιατί με το πες πες πες... δεν μπορεί ρε φίλε το κλικ θα γίνει..Γιατί τέτοιες προσωπικότητες λένε μεγάλες αλήθειες με απλούστατο τρόπο...Απλά όλους εμάς που δεν το επιλέξαμε αλλά τυγχάνει να είμαστε μέλη μιας κοινωνίας που ίχνος συμπάθειας δεν δείχνει για την ΑΞΙΑ την ανθρώπινη.... Όλους εμάς μας φαίνονται δύσκολα όλα αυτά γιατί το δοχείο είναι full από "φαντάσματα"... Σε πρακτικό επίπεδο για να προσεγγίσουμε την διδασκαλία του όποιου osho ας ξεκινήσουμε με το να γκρεμίσουμε τα τείχη και την καχυποψία μας...Γιατί στο τέλος τέλος εκείνο που αναζητούμε είναι το να νοιώθουμε ΟΜΟΡΦΑ... Και για να νοιώσεις όμορφα δεν χρειάζεται να μελετήσεις κάτι...Χρειάζεται κατα τον uhuru να αφαιρέσεις σκουπιδομάνι από τα όσα σου επιβάλλανε να εστερνιστείς και να υοθετίσεις ως αλήθειες αντίθετες με την παιδική καρδιά σου....

life is good
[/quote]

Μ'αρέσεις φίλε μου και μ'αρέσεις διότι εμαφανίζεις στοιχεία ευαίσθητου ανθρώπου ... παραπέμπεις με τον λόγο σου σε άνθρωπο που έχει βρει το κλειδί για να μαντέψει τα συναισθήματα του άλλου και αυτό δεν μαθαίνεται εν πολλοίς ... το έχει ή δεν το έχει κάποιος απο την πρώιμη παιδική του ηλικία...
Οι γονείς σου , θα πρέπει να είναι ωραίοι άνθρωποι...!!!



Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
UHURU
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2010, 17:47:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι γονείς σου , θα πρέπει να είναι ωραίοι άνθρωποι...!!!


Εαρινέ? αν σου πω ότι άγγιξες το μεγαλύτερο μου θέμα τώρα...? κι αν σου πω ότι με δυσκολία συγκρατώ τα δάκρυα... γιατί λίγοι μου έχουν πει ότι έχω ωραίους γονείς... και με τους γονείς έχω θεματάρα...

πφφφφφφ anyway....πάω τώρα και έρχομαι μετά.... respect!

χαίρομαι που σας βρήκα αλάνια μου!

life is goodΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1230469
Maintained by Digital Alchemy