ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Σχέδιο ερημοποίησης της χώρας;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2007, 20:34:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2007, 23:12:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"Πολλοί είναι εκείνοι που επιχειρούν να λάβουν το επίδομα των πυροπαθών ενώ δεν το δικαιούνται καθώς ο συνωστισμός και η απουσία εγγράφων λόγω της καταστροφής των σπιτιών δημιουργεί σημαντικά προβλήματα.

Αστυνομικές δυνάμεις μάλιστα, βρίσκονται στην περιοχή προκειμένου να αποφευχθούν φαινόμενα έντασης καθώς άτομα που δεν δικαιούνται το βοήθημα προσέρχονται στις τράπεζες.

Δεκαπέντε αθίγγανοι συνελήφθησαν στον Πύργο και στην Αμαλιάδα χθες,γιατί προσήλθαν σε τράπεζες προερχόμενοι από άλλες περιοχές,και υπέβαλαν ψευδείς δηλώσεις για να εισπράξουν την οικονομική ενίσχυση.
Οι πέντε από αυτούς πρόλαβαν και εισέπραξαν την ενίσχυση των 3.000 ευρώ συν 1.000 ευρώ επιπλέον ο καθένας ως πολύτεκνοι, ενώ οι υπόλοιποι συνελήφθησαν πριν παραλάβουν τα χρηματικά ποσά.
Συνολικά, προσήχθησαν για να εξεταστούν 60 άτομα που πήγαν για να εισπράξουν την ενίσχυση.

Σε ανακοίνωσή της η Αστυνομία επισημαίνει ότι στο Νομό Ηλείας έχουν ληφθεί όλα τα μέτρα από την τοπική αστυνομική διεύθυνση που έχει ενισχυθεί και από αστυνομικούς από την Αττική και άλλους νομούς της χώρας, με περιπολίες στις πληγείσες περιοχές όλο το 24ωρο και επιτήρηση στις τράπεζες που χορηγούν την οικονομική ενίσχυση προκειμένου να παράσχουν προστασία στους πυρόπληκτους και να τους στηρίξουν στις δύσκολες ώρες που αντιμετωπίζουν.

Εκτός από τους 15 που συνελήφθησαν, οι υπηρεσίες της Ασφάλειας κάνουν συνεχώς ελέγχους προκειμένου να εντοπιστούν και άλλες περιπτώσεις ατόμων που επιχειρούν να εισπράξουν παράνομα την οικονομική βοήθεια."

πηγή: www.skai.gr

Δυστυχώς μετά από κάθε μεγάλη καταστροφή τέτοια φαινόμενα είναι συνηθισμένα πλιάτσικο και προσπάθεια εύκολου κέρδους.
Ας μη κολλάμε μόνο στη περίπτωση των τσιγγάνων, εδώ οι ίδιοι οι πολιτικοί έχουν στήσει χορό πάνω από το πτώμα της Ελλάδας στη προσπάθεια εξοικονόμησης ψήφου. Τα κανάλια με το δήθεν προσωπείο της θλίψης έχουν πέσει στη μάχη της ακροαματικότητας ποιός θα δείξει τις πιο τραγικές εικόνες και θα φέρει πιο πολύ χρήμα στο σταθμό του. Τα παράθυρα με τις κοκκορομαχίες δίνουν και πάίρνουν, είναι ακόμα νωπά όλα, σε λίγες μέρες που θα έχουν περάσει και οι εκλογές οπότε δεν θα φοβούνται πια τίποτα (σε όποια παράταξη και αν ανήκουν, έτσι και αλλιώς οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος είναι), θα έχουν ξεχάσει πάλι και τους νεκρούς και τα καμένα.Μου θυμίζουν όλους αυτούς που πάνε στη κηδεία να συλλυπηθούν,γυρνούν μετά στο σπίτι συνεχίζουν την ζωή τους,αναρωτιούνται άραγε πόση δύναμη ψυχής χρειάζεται αυτός που πενθεί να γυρίσει πίσω; Νομίζουν ότι το χρήμα μπορεί όλα να τα διορθώσει; νομίζουν ότι με την δήθεν κατσουφιασμένη μούρη συμπάσχουν;

Καίγεται η Ελλάδα και μυαλό δεν βάζουμε, όλοι έχουμε ευθύνες άλλοι μεγάλες άλλοι μικρότερες όχι μόνο το κράτος.Κατέβηκα για δύο μέρες στη Πελοπόννησο, φταίμε και μεις οι πολίτες ,είδα δρόμους μπροστά απο αυλές σπιτιών γεμάτους με ψηλά ξερόχορτα απεριποίτητες αγροικίες μέσα στα πουρνάρια και τ' αγριόχορτα, οι ιδιοκτήτες οι δήμοι οι κοινότητες δεν έδειξαν καμία μέριμνα γι αυτά, δεν γνωρίζουν ότι καθαρίζοντάς τα βάζουν απαγορευτικό στο πέρασμα της πύρινης λαίλαπας; είδα χωριά να έχουν τους σωλήνες ύδρευσης επίγειους και όχι υπόγειους, πως να μη καούν πως να μη κοπεί το νερό στη πυρκαγιά;Το γελοίο της υπόθεσης είναι το εξής, καθώς γυρνούσα Αθήνα το μεσημέρι στη Κορίνθου-Πατρών ο δήμος Κορίνθου αποφάσισε να κόψει τα ξερόχορτα στην εθνική οδό στο ύψος της Κορίνθου, νωρίς το θυμήθηκε. Η πρόληψη είναι υποχρέωση όλων μας.

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2007, 08:20:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Eπίσης,
αγαπητή maraki8 όπως θα είδες, έγινε επέμβαση και σε αρκετά δικά σου μηνύματα. Όντας ένα αξιόλογο μέλος των forums, που συμμετέχεις στις συζητήσεις εδώ και αρκετό καιρό με δημιουργικότατο τρόπο, πιστεύουμε ότι από μόνες τους οι διαγραμμίσεις κάποιων από τα γραφόμενά σου μαζί με τις υποσημειώσεις αρκούν, ώστε να μη δοθεί από σένα οποιαδήποτε συνέχεια σε τέτοιου είδους αντιπαραθέσεις.
Έτσι δεν είναι;
Το ήξερα ότι θα έπεφτε κοκκίνισμα και ορθώς έγινε.Δεν είχα σκοπό να εμπλακώ σε μικροπολιτικές διαφωνίες,άλλωστε δεν έχω δείξει ποτέ μου πολιτικές πεποιθήσεις και δεν έχω ποστάρει ποτέ πολιτικό μήνυμα.Είμαι απλά αγανακτισμένη γιατί η πατρίδα μου είναι καμμένη και στα πρόθυρα κατάρρευσης και κάποιοι ασχολούνται με τα κομματικά...Συγγνώμη από μένα στους συνφορουμίτες.

quote:
Ανοίξτε κανένα blog (που είναι και της μόδας) και πλακωθήτε εκεί πολιτικά...
Δεν υπάρχει περίπτωση!!!



καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2007, 08:41:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή υγεία σε όλους

quote:
Το ήξερα ότι θα έπεφτε κοκκίνισμα και ορθώς έγινε.Δεν είχα σκοπό να εμπλακώ σε μικροπολιτικές διαφωνίες,άλλωστε δεν έχω δείξει ποτέ μου πολιτικές πεποιθήσεις και δεν έχω ποστάρει ποτέ πολιτικό μήνυμα.Είμαι απλά αγανακτισμένη γιατί η πατρίδα μου είναι καμμένη και στα πρόθυρα κατάρρευσης και κάποιοι ασχολούνται με τα κομματικά...Συγγνώμη από μένα στους συνφορουμίτες.


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Ανοίξτε κανένα blog (που είναι και της μόδας) και πλακωθήτε εκεί πολιτικά...
--------------------------------------------------------------------------------

Δεν υπάρχει περίπτωση!!!


ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το παλιό καλό Μαράκι.... είχα αρχίσει να ανησυχώ, αλλά ευτυχώς με διέψευσες!!!
Για το θέμα με τους πολιτικούς, το νόμισμα έχει πάντα δύο όψεις (για να μην πω ότι υπάρχει και η όρθια θέση) : αν δεν πολυεμφανιστούν, κατηγορούνται ότι κρύβονται στις δύσκολες ώρες της ευθύνης, αν εμφανιστούν (και πουν και καμία κοτσάνα, όπως συχνά μπορεί να τύχει σε στιγμές έντασης) κατηγορούνται για μαϊντανοί. Προσωπικά τους θεωρώ λίγους, αλλά δεν πρόκειται να τους χαρακτηρίσω από τις πράξεις ή τις παραλείψεις τους μόνο σε αυτή την περίπτωση. Για μένα δείγμα του είναι τους μας χαρίζουν χρόνια τώρα και μάλιστα είτε σε δύσκολες, είτε σε νορμάλ συνθήκες. Οι περισσότεροι είναι τυχοδιώκτες και ανεπαρκείς, βάσει αποδείξεων. Αυτό όμως δεν αποδεικνύεται μόνο τώρα και (δυστυχώς) δε χαρακτηρίζει μόνο τα δύο μεγάλα κόμματα, αλλά και κάποιους μεμονωμένους εκπροσώπους των μικρότερων. Για μένα π.χ. δεν έχει έννοια να κάνεις προεκλογική εκστρατεία στα χωριά και στις πόλεις υπό τις παρούσες συνθήκες : βγάζεις απλά μία επίσημη ανακοίνωση στον Τύπο με τις θέσεις του κόμματός σου, επισημοποιείς την αποχή σου από τα κομματικά "πάρτι" - συγκεντρώσεις για λόγους συμπαράστασης και οδύνης και θέτεις στη διάθεση των Μ.Μ.Ε. τον αρχηγό του κόμματος ΜΟΝΟ για την περίπτωση πολιτικού debate αρχηγών. Αυτή η διαδικασία των παραθύρων ήταν που ήταν γραφική και κουραστική, πλέονκαταντά και προσβλητική για τη μνήμη ανθρώπων, αλλά και για την αξιοπρέπειά μας.
Αυτά τα ολίγα και να θυμάστε που και που το περιβάλλον.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2007, 09:00:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή keraynos, συμφωνώ απόλυτα με το μήνυμα σου!
Ειλικρινά αναρωτιέμαι τι είναι χειρότερο και πιο τραγικό.
Οι φωτιές που έσπειραν το κακό που έσπειραν στο διάβα τους ή τα παιχνίδια - πολιτικά και μη - που στήθηκαν στην συνέχεια με αφορμή τις πυρκαγιές.
Ψηφοθηρία από τη μία, τρομοκρατία και χειρισμός της συνείδησης της κοινής γνώμης εκ μέρους αρκετών δημοσιογράφων από την άλλη, στοιχεία που προσωπικά μου θυμίζουν τις ύαινες και τα όρνεα...

quote:
Μου θυμίζουν όλους αυτούς που πάνε στη κηδεία να συλλυπηθούν,γυρνούν μετά στο σπίτι συνεχίζουν την ζωή τους,αναρωτιούνται άραγε πόση δύναμη ψυχής χρειάζεται αυτός που πενθεί να γυρίσει πίσω;

Προσωπικά μου θυμίζουν τις τραγελαφικές περιπτώσεις διαφόρων συγγενών που πηγαίνουν στην κηδεία και βαλαντώνουν στο κλάμα και στον καφέ ρίχνουν κλωτσοπατινάδες για το ποιός θα πάρει το κτηματάκι του πλούσιου θείου, ποιός θα πάρει το μαγαζάκι που νοίκιαζε, ποιός θα πάρει το ρετιρέ που είχε, ποιός τον αγαπούσε περισσότερο κλπ...
Έλεος!

quote:
Αυτή η διαδικασία των παραθύρων ήταν που ήταν γραφική και κουραστική, πλέονκαταντά και προσβλητική για τη μνήμη ανθρώπων, αλλά και για την αξιοπρέπειά μας.
Αυτά τα ολίγα και να θυμάστε που και που το περιβάλλον.

Φίλε μου, άνοιγα που άνοιγα την τηλεόραση αραιά και που, τώρα θα ανοίξει πάλι από Οκτώβρη και βλέπουμε...

Ένα άλλο θέμα που θεωρώ σημαντικό τις τελευταίες ημέρες είναι το γεγονός ότι ο κόσμος αρχίζει να κουράζεται σε συναισθηματικό επίπεδο.
Μπήκαν οι πυρκαγιές, είχαμε πράγματι μια εθνική τραγωδία αλλά όλος αυτός ο βομβαρδισμός που ακολούθησε από τα Μ.Μ.Ε. και τα πολιτικά παιχνίδια που παίζονται ακόμα, κουράζει την κοινή γνώμη.
Βλέπω αρκετούς ανθρώπους γύρω μου τις τελευταίες ημέρες συναισθηματικά κουρασμένους, από την μεγάλη θλίψη να έχουν οδηγηθεί σε μια - φαινομενικά τουλάχιστον - απάθεια.
Ακόμη και στον χώρο εργασίας μου άκουγα πχ την Δευτέρα, την Τρίτη ανθρώπους να εκφράζουν μια έντονη αγωνία για τις πυρκαγιές, τους πυροπαθείς, την κατάσταση που επικρατεί, το μέλλον του τόπου μας σε διάφορα επίπεδα και παρατηρώ σιγά σιγά να αναφέρονται στα ίδια θέματα κι η χροιά της φωνής τους είναι πιο "άχρωμη", πιο επίπεδη.
Δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου, βρε παιδιά...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2007, 09:22:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


"Πολλοί είναι εκείνοι που επιχειρούν να λάβουν το επίδομα των πυροπαθών ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΟ!

Δεκαπέντε αθίγγανοι συνελήφθησαν στον Πύργο και στην Αμαλιάδα χθες,γιατί προσήλθαν σε τράπεζες προερχόμενοι από άλλες περιοχές,και υπέβαλαν ψευδείς δηλώσεις για να εισπράξουν την οικονομική ενίσχυση.
Οι πέντε από αυτούς πρόλαβαν και εισέπραξαν την ενίσχυση των 3.000 ευρώ συν 1.000 ευρώ επιπλέον ο καθένας ως πολύτεκνοι, ενώ οι υπόλοιποι συνελήφθησαν πριν παραλάβουν τα χρηματικά ποσά.
Συνολικά, προσήχθησαν για να εξεταστούν 60 άτομα που πήγαν για να εισπράξουν την ενίσχυση.

ΛΙΓΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΟΒΩ!

Δυστυχώς μετά από κάθε μεγάλη καταστροφή τέτοια φαινόμενα είναι συνηθισμένα πλιάτσικο και προσπάθεια εύκολου κέρδους.
Ας μη κολλάμε μόνο στη περίπτωση των τσιγγάνων, εδώ οι ίδιοι οι πολιτικοί έχουν στήσει χορό πάνω από το πτώμα της Ελλάδας στη προσπάθεια εξοικονόμησης ψήφου. Τα κανάλια με το δήθεν προσωπείο της θλίψης έχουν πέσει στη μάχη της ακροαματικότητας ποιός θα δείξει τις πιο τραγικές εικόνες και θα φέρει πιο πολύ χρήμα στο σταθμό του. Τα παράθυρα με τις κοκκορομαχίες δίνουν και πάίρνουν, είναι ακόμα νωπά όλα, σε λίγες μέρες που θα έχουν περάσει και οι εκλογές οπότε δεν θα φοβούνται πια τίποτα (σε όποια παράταξη και αν ανήκουν, έτσι και αλλιώς οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος είναι), θα έχουν ξεχάσει πάλι και τους νεκρούς και τα καμένα.Μου θυμίζουν όλους αυτούς που πάνε στη κηδεία να συλλυπηθούν,γυρνούν μετά στο σπίτι συνεχίζουν την ζωή τους,αναρωτιούνται άραγε πόση δύναμη ψυχής χρειάζεται αυτός που πενθεί να γυρίσει πίσω; Νομίζουν ότι το χρήμα μπορεί όλα να τα διορθώσει; νομίζουν ότι με την δήθεν κατσουφιασμένη μούρη συμπάσχουν;

ΤΑ ΠΕΣ ΟΛΑ!! ΠΟΣΟΙ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΟΜΩΣ?


είδα χωριά να έχουν τους σωλήνες ύδρευσης επίγειους και όχι υπόγειους, πως να μη καούν πως να μη κοπεί το νερό στη πυρκαγιά;Το γελοίο της υπόθεσης είναι το εξής, καθώς γυρνούσα Αθήνα το μεσημέρι στη Κορίνθου-Πατρών ο δήμος Κορίνθου αποφάσισε να κόψει τα ξερόχορτα στην εθνική οδό στο ύψος της Κορίνθου, νωρίς το θυμήθηκε. Η πρόληψη είναι υποχρέωση όλων μας.

ΠΟΥ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΟ ΤΙ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ, ΕΥΦΛΕΚΤΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΠΗ ΤΩΝ ΞΕΡΟΧΟΡΤΩΝ. -ΤΕΛΙΚΑ ΑΝΤΙ ΝΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΟΥΝ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΟΙ ΓΥΦΤΟΙ! ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ, ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΟΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ!

Wolf


ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2007, 09:26:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είναι η ιδέα σου καλέ μου D.I.Εκτός από το φαινόμενο της απάθειας που είπες,εγώ παρατηρώ και κυνισμό.Ακούω π.χ."τώρα που κάηκε όλη η Πελοπόννησος,σειρά έχει η Μακεδονία.Γιατί να μην καεί η Μακεδονία δηλαδή;" ή "μόνο η Αρκαδία έμεινε από την Πελοπόννησο,κρίμαι είναι να είναι μόνη της,να μην καεί κι εκείνη;"
Απίστευτα πράγματα από ανθρώπους που δεν είναι κυνικοί,δεν είναι τέρατα,δεν είναι απαθείς..
Και κάτι ακόμα.Βάσει συζητήσεων με φίλους,γνωστούς κλπ αλλά και βάσει του ίδιου μου του εαυτού,ο κόσμος βλέπει συνέχεια εφιάλτες παιδιά.Εφιάλτες με φωτιές,με καμμένους,με εκείνη την μάνα που κάηκε με τα τέσσερα παιδιά της..Προσωπικά έχω να κοιμηθώ καλά από τον καιρό που ξέσπασαν οι φωτιές και σηκώνομαι κάθε πρωί σαν πτώμα...Μια φορά μόνο είδα ένα όμορφο όνειρο,ότι όλα αυτά που ζούμε ήταν ένα κακό όνειρο.Και δυστυχώς ξύπνησα...


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wainamoinen
Μέλος 1ης Βαθμίδας


123 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2007, 10:22:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wainamoinen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλα στο παιχνίδι είναι. θυμάστε την πρώτη φορά που είδατε ακρωτηριασμένο άνθρωπο? Θυμάστε πως αισθανθήκατε όταν σε κάθε φανάρι βλέπατε κάνα - δυο?
Απευαισθητοποίηση θα το έλεγα. Και όχι τόσο αθώα.
Το ίδιο δεν έγινε και με τον πόλεμο του κόλπου ? την πρώτη φορά που τον μετατρέψανε σε τηλεοπτικό σόου, στην αρχή όλοι συγκλονισμένοι ….. και μετά με ποπ κορν στην τηλεόραση.
Αλλά ας σκεφτούμε και τα οφέλη, η κατακραυγή μειώνεται, το κακό γίνεται συνηθισμένο φαινόμενο – εντάσσεται στην καθημερινότητα – και έτσι μπορούμε κάθε φορά να προχωρούμε σε νέα αίσχη. Ένα βήμα την φορά.
Ίσως αυτό είναι το ποιο επικίνδυνο από όλα ακόμα και από όλη αυτή την καταστροφή. Το ότι κάποιοι μπορούν να χειρίζονται αυτές τις καταστάσεις, να χειραγωγούν συναισθήματα, οργή και αντιδράσεις και εάν νομίζουμε ότι είμαστε εξαγριωμένοι και αντιδρούμε, γίνεται αυτό μια ψευδαίσθηση ένα όργανο στα χέρια τους. Έχετε δει τον «κύβο» την ταινία ? ώρες ώρες είναι σαν να ζούμε μια τέτοια κατάσταση.

Την καλημέρα μου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2007, 15:01:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από το ιντερνετ που δείχνει δορυφορική εικόνα:

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2007, 16:52:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Μητσάκο η εικόνα από δορυφόρο που έβαλες είναι σημερινή;;;;;;
Αυτή η εικόνα δείχνει να καίγεται αυτή τη στιγμή σχεδόν όλη η Ελλάδα(κάτι το φρικτό δηλαδή), ακόμα και περιοχές που δεν έχουν πλέον φωτιά , από ποιό site είναι;

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
SoSaT
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
106 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2007, 17:19:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SoSaT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είμαι της γνώμης ότι η καταστροφή που παρακολουθήσαμε τις τελευταίες μέρες από τη τηλεόραση ήταν σαν ένα τσίμπημα καρφίτσας στη χοντρόπετση συνείδησή μας. Αυτό το λέω γιατί ενώ από τις αρχές του καλοκαιριού βλέπαμε το χάος που επικρατούσε από ανάλογου μεγέθους πυρκαγιές σε άλλες χώρες (Αυστραλία, ΗΠΑ, Ισπανία, Πορτογαλία, Αλβανία, Ιταλία) ελάχιστοι ήταν αυτοί που είδαν πιο μακρυά. Τί εννοώ? Κανείς δε μπορούσε να φανταστεί ότι στην Ελλάδα θα αντιμετωπίζαμε φωτιά με μέτωπο μέχρι 100χλμ. Αυτά ήταν για τους άλλους. Δυστυχώς βέβαια δεν έχουμε τελειώσει, όσο απαισιόδοξο και αν ακούγεται. Το επόμενο καλοκαίρι ίσως δούμε πολύ χειρότερα. Αλλά δε συμβαίνει μόνο εδώ. Συμβαίνει σε όλα τα δάση του πλανήτη. Διάβασα αρκετές απόψεις που διατυπώθηκαν σε αυτό το θέμα και φυσικά την αρχική τοποθέτηση του Απέριττου η οποία με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Απλά εγώ θέλω να επικεντρωθώ στο θέμα νερό το οποίο νομίζω θα είναι και το σοβαρότερο πρόβλημα για τις πληγείσες περιοχές τα επόμενα χρόνια. Ο Απέριττος γράφει: "Αν θα θέλαμε να προχωρήσουμε σε ένα ακόμα πιο συνομωσιολογικό σενάριο πρέπει να σκεφτούμε ότι μπορεί να υπάρχει η πρόθεση για συρρίκνωση ακόμη περισσότερο του αγροτικού πληθυσμού της χώρας και η εξώθηση των αγροτικών πληθυσμών σε αστικές περιοχές, ούτως ώστε όλο και περισσότεροι άνθρωποι να πάψουν να είναι αυτάρκεις και να εξαρτούν την τροφοδοσία τους και την επιβίωσή τους από τις μεγάλες αλυσίδες παραγωγής και διανομής της τροφής, με ότι συνεπάγεται αυτό στην ποιότητα και την ποσότητα της διατροφής τους." Ίσως αυτός να είναι ο μακροπρόθεσμος και απώτερος σκοπός. Για κάποιους πρέπει να μην μπορεί κανείς να είναι αυτάρκης. Να μην τρώει ντομάτα από το κήπο του, αυγό από τη κότα του, γάλα από τη κατσίκα του. Δυστυχώς ή ευτυχώς οι κατά βάση αγροτικές μεσογειακές χώρες έχουν πολλούς κατοίκους με τέτοιο "εγκληματικό προφίλ". Φέτος έγινε μια ακόμα σοβαρή και συντονισμένη προσπάθεια για να μειωθούν αυτοί οι "αντάρτες" της υπαίθρου. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2007, 18:31:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
SoSat Θα συμφωνήσω ότι αυτό που έγινε φέτος με τις πυρκαγιές παγκόσμιος
Είναι το λιγότερο που μπορώ να πω ύποπτο κάτι μεγάλο παίζεται
Πίσω από όλα αυτά .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2007, 22:22:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σήμερα το είδα σε προεκλογική αφίσα αριστερού κόμματος:
Τα τσιμέντα και τα κέρδη δικά τους.
Οι νεκροί δικοί μας.
Μην το πάτε μακριά: και η ηλιθιότητα που μας δέρνει και πιστεύουμε τους δήθεν δημοκράτες (δημοσιογράφους και πολιτικούς) για τις φωτιές, όπως και η επιλεκτική αμνησία είναι ΟΛΗ δική μας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2007, 23:06:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι...
σε ένα σημείο στην αρχική μου τοποθέτηση, αναρωτιόμουν αν οι ψεκασμοί έχουν κάποια σύνδεση ή σχέση με την καταστροφή που έγινε...
Δεν ξέρω πόσοι απο εσάς έχουν παρατηρήσει ότι εδω και δυο μήνες σχεδόν οι ψεκασμοί έχουν σταματήσει;
Τουλάχιστον πάνω απο τον ουρανό της Αθήνας δεν έχω δει.
Σημαίνει κάτι αυτό; Και πως θα μπορούσε να συνδεθεί με αυτό που είπε κάποιος ότι μπορεί οι φωτιές να προκαλούνται και απο δορυφόρους;
Απλά ας το σκεφτούμε λιγο...

"ΚΥΚΛΟΥ ΛΗΞΑΙ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2007, 07:36:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
maraki8:
Το ήξερα ότι θα έπεφτε κοκκίνισμα και ορθώς έγινε.Δεν είχα σκοπό να εμπλακώ σε μικροπολιτικές διαφωνίες,...



Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2007, 07:38:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2007, 13:31:34  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολυ "κοκκινηλα" βρε παιδια!!!

Να κανω μια ερωτηση? Αντι να ξοδευουμε τοση "ενεργεια" σε αντιπαραθεσεις, γιατι δεν την αξιοποιουμε για "ΕΡΓΑ"??? Και στην προκειμενη περιπτωση, σε αυτους που την εχουν αναγκη?

Δεν μιλαω μονο για τους πυροπληκτους της Πελοποννησου, της Ευβοιας ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΚΑΤΑΚΑΜΕΝΩΝ ΠΕΡΙΟΧΩΝ, οπως του Βορρα, των Πιεριων και πολλων πολλων περιοχων ακομα?

Μπορει να υπαρχει - υπαρχουν καποιος-καποιοι που θελουν να μας βλαψουν... ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΕΙ, συμφωνα, φυσικα, ΠΑΝΤΑ... ΜΕ ΤΙΣ "ΔΕΣΜΕΥΣΕΙΣ" τους? Υποτιθεται, ειναι ΑΥΤΟΙ που πρεπει να κινηθουν!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2007, 19:26:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγγνώμη keraynos δεν είδα ποιό πρίν το μήνυμά σου.
Δεν ξέρω πηγή γιατί μου την δώσανε την φωτό λέγοντας απλά ότι είναι από δορυφόρο.

Βρήκα όμως αυτό:


quote:
Σε αυτή την διεύθυνση http://satellite.ehabich.info/globalfire.htm
μπορείτε να βλέπετε καθημερινά δορυφορικές φωτογραφίες του πλανήτη μας το οποίου απ'ότι φαίνεται το 1/3 βρίσκεται στις φλόγες.

Μια φωτογραφια αξιζει οσο χιλιες λεξεις...αυτη εδω σου κοβει την ανασα...
Ισως,οπως ελεγε και ο Πατερας Σεραφειμ Ροουζ,"ειναι πολυ πιο αργα απο οσο νομιζεις..."
Παντως,εχουμε ακομα καιρο να πεσουμε στα γονατα με καυτα δακρυα μετανοιας...


http://christianos.info/christos/photos/general/planet_on_fire_01-09-2007_l.bmp
(Ολόκληρη η εικόνα)

-------------------------------------
Έγινε επέμβαση στο μέγεθος
της εικόνας για να μην
επηρεάζεται η ανάγνωση της
σελίδας(εμφάνιση οριζόντιας
ράβδου κύλισης)
- 03/09/07 , 05:00
-------------------------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2007, 21:53:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Μητσάκο ,αν και ο χάρτης που παραθέτεις είναι σημερινός, βλέπω σε αυτόν κάποια στοιχεία που μου γεννούν απορίες.
1) Πως είναι δυνατόν να υπάρχουν πυρκαγιές στην έρημο Σαχάρα.
2) Πως είναι δυνατόν να υπάρχουν πυρκαγιές στην έρημο της Σαουδικής Αραβίας
3) Πως γίνεται να υπάρχουν πυρκαγιές στην βόρειο Ειρηνικό Ωκεανό χωρίς ύπαρξη νησιού εκεί.
4) Πως γίνεται να υπάρχουν πυρκαγιές στην βόρεια Σκανδιναβία κοντά στον Βόρειο πόλο.
5) Πως γίνεται να δείχνει ακόμα και σήμερα να φλέγεται όλη η Πελοποννησος, ενώ έχουν σχεδόν σβήσει οι περισσότερες πυρκαγιές στη περιοχή.
Κάτι δεν μου πάει καλά με αυτόν τον χάρτη δεν μπορεί όλα αυτά να υποδηλώνουν φωτιές. αν δεις τον σημερινό χάρτη της Νάσα θα δεις άλλα αποτελέσματα.
http://rapidfire.sci.gsfc.nasa.gov/realtime/single.php?T072440855


Wolf

Edited by - keraynos on 01/09/2007 22:22:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2007, 00:15:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1) Φίλε μου αυτές οι φωτιές που βλέπεις μάλλον είναι σημιώσεις πάνω στο χάρτη που είχαμε πυρκαγιές στον πλανήτη.
2) Αν μας δουλεύουν και αυτοί δεν το ξέρω.
3) Για την Σαχάρα και την Σαουδική Αραβία το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι ότι παρόλο που είναι έρημος θα υπάρχουν εκεί και πόλεις που θα έχουν κάποια μέρη κοντά με πράσινο, ή γενικά δεν μπορεί να είναι η έρημος μόνο αυτό που βλέπουμε στην τηλεόραση, έχει και μέρη με κάποια σχετική βλάστηση.
4) Για τις πυρκαγιές στην βόρεια Σκανδιναβία, δεν βλέπω παρά μόνο μία μικρή σχετικά, μόνο μία στα μεγάλα δάση εκεί, καθώς και στην Αλάσκα πιο πολλές.
5) Ο βόρειος Ειρηνικός Ωκεανός έχει πολλά μικρά νησιά άλλα και αυτό που βλέπεις ή είναι η Σειχέλες ή η Αλάσκα πιο πάνω.
Αυτά βλέπω εγώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2007, 01:17:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ' αρχάς είμαι η και όχι ο keraynos.Λοιπόν αυτή είναι μία εικόνα από δορυφόρο που ανανεώνεται ok; Αυτό σημαίνει ότι δεν δείχνει παρελθόν αλλά παρόν,άρα αν μας δείχνει φωτιές προηγούμενων ημερών αυτό είναι πολύ σοβαρό λάθος από μέρους τους και δεν βοηθάει στην ενημέρωση αλλά στην παραπληροφόρηση έτσι δεν είναι;Σου είπα και στο προηγούμενο μηνυμά μου δες μόνο τις σημειωμένες φωτιές στην Ελλάδα και θα καταλάβεις πόσο ανακριβείς είναι οι σημειώσεις τους.Επίσης πρόσεξε τη ζώνη του ισημερινού, αυτό δεν είναι μόνο φωτιές είναι και αύξηση θερμοκρασίας τα κόκκινα είναι η μεγάλη θερμοκρασία των περιοχών εκείνων.Αν καιγόντουσαν τόσο εκτεταμένα εκείνες οι περιοχές που είναι τεράστιες νομίζεις δεν θα είχε αναφερ8εί κάπου;Α και κάτι άλλο στο νότιο ημισφαίριο(πολύ νότια) τώρα τελειώνει ο χειμώνας λίγο περίεργο δεν είναι για φωτιές; Όπως και στο βόρειο ημισφαίριο Σκανδιναβία και Βερίγγιο πορθμό το κλίμα και μόνο δεν τις ευνοεί.

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2007, 11:24:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι να σε πω δεν ξέρω φίλη μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2007, 11:39:07  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδω καιγεται ΟΛΗ Η ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΚΑΙ ΝΟΤΙΑ ΑΦΡΙΚΗ, ΚΑΙ ΟΛΗ Η ΝΟΤΙΑ ΑΜΕΡΙΚΗ, ΟΛΟΚΛΗΡΗ Η ΜΑΔΑΓΑΣΚΑΡΗ, ΟΙ ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ...και... και... και

Και προβληματιζομαστε για τις ερημους???? Μα ΑΝ καουν ολα αυτα τα μερη, θα καταληξουν σαν την Σαχαρα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2007, 11:41:24  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκτος, και αν ο χαρτης που παρεθεσε ο Μητσακος, ειναι καθαρα προπαγανδιστικος... Σχεδιασμενος απο ατομο (copy paste το κοκκινακι)!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2007, 18:41:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η διεύθηνση είναι:
http://satellite.ehabich.info/globalfire.htm
Δεν ξέρω ποιοί την έχουν και τι είναι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2007, 19:16:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O χάρτης του Μητσάκου είναι από το The Fire Information for Resource Management System (FIRMS) του Παν/μιου του Maryland. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τον χάρτη, όσο κιαν αυτό σας φαίνεται παράξενο.

Περισσότερες πληροφορίες εδώ

http://maps.geog.umd.edu/firms/

"The Fire Information for Resource Management System (FIRMS) integrates remote sensing and GIS technologies to deliver MODIS hotspot/fire locations to natural resource managers and other stakeholders around the World. FIRMS is funded by NASA and builds
on Web Fire Mapper, a web mapping interface that displays hotspots/fires detected by the
MODIS Rapid Response System delivering near real-time hotspot/fire information to users to
support fire managers around the World.""


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2007, 20:41:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο συγκεκριμένος χάρτης καθώς είδα λίγο τις λειτουργίες του δίνει την δυνατότητα να δεις πυρκαγιές που έχουν εκδηλωθεί από χρονικό όριο τελευταίας μέρας έως τελευταίων ετών, επίσης άν πλησιάσουμε πολύ στο χάρτη του modis θα δούμε ότι ναι μεν υπάρχουν αρκετές πυρκαγιές σε όλο τον πλανήτη αλλά δεν είναι όλες ούτε τόσο μεγάλης έντασης ούτε τόσο πυκνές όσο φαινονται από μεγάλη απόσταση ( το εικονίδιο που υποδηλώνει φωτιά σε ένα μέρος είναι τόσο μεγάλο σχεδιαστικά, που δείχνει όταν είναι δίπλα σε ένα όμοιο εικονίδιο μεγάλη πυκνότητα εστιών), υπάρχει αντίστιχο πρόγραμμα και στο google earth ( της Nasa και αυτό) εκεί μπορείς να πλησιάσεις τόσο κοντά που μπορείς να δεις τι είναι αυτό που φλέγεται ακριβώς

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αεροπός
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2007, 00:43:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αεροπός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα,

Θέλω να σταθώ στα εξής θέματα-παρατηρήσεις:

1) Στην Αρχαία Ελλάδα η πολιορκία πόλεων συνοδευόταν από πυρκαιές

σε σοδειές του πολιορκούμενου. Με αυτό τον τρόπο τον εξανάγκαζαν σε

πείνα που μαζί με τον αποκλεισμό που του προκαλούσαν,παραδίδονταν.

2)Στην Νέα Ελλάδα το καλοκαίρι του 2007 το πρώτο κύμα πυρκαιών ήρθε

Ιούνιο- Ιούλιο και το δεύτερο τον Αύγουστο και μάλιστα μετά την

προκήρυξη Εκλογών.Αφενός ο αριθμός των θυμάτων και

αφετέρου οι εκλογές έκαναν το θέμα περισσότερο σημαντικό.Σημαντικό

είναι επίσης ότι καταστράφηκε ένα μεγάλο μέρο ςτης Οικονμίας της

Πελοπονήσοου,αποσταθεροποιήθηκε το Κράτος, αλλάζουν οι εκλογικές

δημοσκοπήσεις.

3) Το δεύτερο κύμα των πυρκαιών παρατηρήθηκε επίσης σε

Πελοπόννησο, Βορειοδυτική Ελλάδα, Αλβανία,Κροατία,Ιταλία και όχι

τόσο έντονα σε Βουλγαρία, Τουρκία και Βόρειο Ανατολική Ελλάδα.

4) Για να δικαιολογήσω τον εμπρησμό προσπαθώ να βρώ πως οργανώνεται

μια τέτοια κατάσταση σε τόσες πολλές χώρες και από ποιούς σε κάθε

χώρα δίνοντας βάση:

1)Πόσοι είναι αυτοί που μπορούν να οργανώσουν τέταοιας κλίμακας πυρκαιές;
2)Με ποιό τρόπο;
3)Έχουν τα ίδια κίνητρα σε κάθε χώρα;

Επίσης ένα θέμα που με απασχολεί και το οποίο βλέπω να

αποσιωπείται είναι το θέμα με τους δύο Τσέχους τουρίστες στη Λευκάδα

με το αμάξι γεμάτο γκαζάκια.

Επίσης,

επειδή το μοντέλο υπερθέμανσης του πλανήτη από τους

Επιστήμονες δεν έχει ακόμα πλήρως ξακαθαριστεί:

Μήπως με τέτοιας κλίμακας πυρκαιές το σενάριο των Επιστημόνων για

υπερθέρμανση επαληθεύεται, με την ακρίβεια των βαθμών Celcius που

έχουν προβλέψει;

Μήπως από τέτοιες πυρκαιές ανεβαίνει τόσο ραγδαία η θερμοκρασία του πλανήτη τα τελευταία χρόνια;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2007, 01:16:59  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aυτο θα φανει στα επομενα 5-10 χρονια, αν οχι ΑΜΕΣΑ απο του χρονου το καλοκαιρι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2007, 10:52:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω την φερεγγυότητα του χώρου που παρέθεσα αλλά όταν επίσημη πηγή κάθεται και δίνει εικόνα τέτοια στην Αφρική και Νότια Αμερική, είναι χοντρό να κάνει αστεία...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1560059
Maintained by Digital Alchemy