ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η τραγωδία της ΑΘΕΪΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Usagi
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
64 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2005, 20:42:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Usagi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πραγματικα ΔΕΝ λέμε κάτι διαφορετικό.

Δεν μπορείς να πεις ότι η ύπαξη Θεου είναι ψέμμα. Απλα δεν ξέρεις.
Όποιος ξέρει πως λειτουργούν οι φυσικοί νόμοι μπορεί να καταλάβει που οφείλεται ενα φυσικό φαινόμενο άσχετα από το δόγμα που πιστεύει, και έτσι να μην το ρίξει στον Θεό. Τα φυσικά φαινόμενα δεν είναι θέμα πιθανοτήτων. Είναι απολύτως κατανοητά, και γίνονται όλο και περισσότερο με την βοήθεια της επιστήμης. Είναι θέματα απτά. Μπορούμε με αποδείξεις και τεκμήρια να μιλάμε γι αυτά. ΔΕΝ είναι σαν το θέμα της ύπαρξης Θεού.

quote:
Φυσικα δεν αποδεικνυω οσα δεχομαι. Αλλα δεν δεχομαι τιποτα που μπορω να απορριψω. Γιατι να προσπαθω να αποδειξω ως αληθεια το οποιοδηποτε ψευδος μου πεταξουν, οταν ειναι πολυ πιο απλο να αποδειξω οτι ειναι ψευδος?

Την μη-ύπαρξη Θεού δεν μπορείς να την αποδείξεις. Άρα δέχεσαι μια γνώση χωρίς απόδειξη. Την ύπαρξη Θεού, πάλι, δεν μπορείς να την απορρίψεις. Πώς λοιπόν δεν την δέχεσαι, αφού δεν μπορείς να την απορρίψεις? Τί σε κάνει να διαλέγεις την ύπαρξη από την μη-ύπαρξη. Ούτε το ένα μπορείς να αποδείξεις, ούτε το άλλο. Άρα διαλέγεις με βάση κάποια εσωτερική διαίσθηση-πίστη (πες το όπως θες).

Όσο για αυτόν τον Θεό που μιλάς... Τι να πω? Καμμία πραγματικά σχέση. "τιμωρεί"??? Απο που και ως που? "επιλεκτικά" απο που και ως που???? μήπως ένας τέτοιος θεός θα έδινε ελευθερία βούλησης και στις πέτρες?? Και αυτό για τον Αδάμ από πού το συμπερανες?? κτλ κτλ....

Και ποιός είναι αυτός που εκμεταλεύεται συγκεκριμένα εμένα??? Ή ποιον εκμεταλεύομαι εγώ??? Μήπως εχω κάποιο κέρδος να πιστεύω ό,τι πιστεύω, ή μήπως έχει κάποιος άλλος. Και τι κερδίζει από εμένα???? Τα λεφτά μου που ποτέ δεν έδωσα?? Ή τον χρόνο μου που τον αφιερώνω σχεδόν μόνο σε μένα την δουλειά μου στα χόμπυ μου και σ' αυτό το φόρουμ που όλο διαφωνίες έχω?? Και ποιοί είναι αυτοί που έχουν κακό σκοπό για τον κόσμο?? Και υπάρχουν τέτοιοι, γιατί να είμαι εγώ και όχι εσύ το πιόνι?? Ή μήπως αν είσαι εσύ το πιόνι, πιστεύεις ότι θα το μάθαινες από αυτούς?? Μήπως θα σου έλεγαν την αλήθεια για τους σκοπούς τους? Όχι βέβαια. Μπορεί πολύ απλά να είσαι εσύ ένα πιόνι κάποιων. Μπορεί απ' την άλλη να είσαι εσύ κάποιος από αυτους. Κανείς δεν ξέρει.

Δεν είμαστε αυθεντίες. Ας βάζουμε πάντα ένα ερωτηματικό σε κάθε μας σκέψη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ounos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2005, 22:19:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ounos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν μπορείς να πεις ότι η ύπαξη Θεου είναι ψέμμα. Απλα δεν ξέρεις.

Αληθεια ειναι αυτο. Θεωρω εαυτον αγνωστικιστη. Ομως πεταω πατσαβουρες στα μουτρα αυτων που διαλαλουν οτι "ξερουν". Σ'αυτους που μιλανε σαν "αντιπροσωποι του θεου". Διοτι, με μια λεξη, ψευδονται. Ας ελεγε ο καθενας οτι ηθελε να πει (γουστα ειναι αυτα), αλλα ας ειχε το θαρρος της αποψης του, μην τα φορτωνει στο θεο για να του κανει πλατες. Περι ..."ενθεων" παπαδων ο λογος.

quote:
Πώς λοιπόν δεν την δέχεσαι, αφού δεν μπορείς να την απορρίψεις?

Θεωρω χρεος των ανθρωπων να ζουνε ως (σαν να ηταν) αθεοι, παρ'οτι θα επρεπε σωστοτερα να ειναι αγνωστικιστες. Οσο ακραιο κι αν ακουγεται, ο λογος ειναι εξοργιστικα απλος: ενα ψεμμα λιγοτερο στην πλατη. Οποιοσδηποτε ανθρωπος αποδιδει οποιεσδηποτε ιδιοτητες σε καποια οντοτητα περα του αισθητου, ψευδεται. Οταν το διδασκει ως δογμα, εγκληματει, παραπλανα εν γνωση ανθρωπους, και εκμεταλλευεται ο ιδιος την αδυναμια τους για να χρηστει "προφητης", "απεσταλμενος", "ιερεας" κτλ. Αν ελεγε "υποπτευομαι οτι υπαρχει πιθανοτητα να ειναι ετσι τα πραγματα", θα το συγχωρουσα.


(Αυτο για τα φυσικα φαινομενα, μπορει να ειναι προφανες σε σενα, ομως δεν ειναι καθολου προφανες στις μαζες. Χθες εβλεπα ενα ντοκυμαντερ που μια γιαγιακα διατυπωνε οτι "ηταν θελημα του θεου να μαραζωσουν και να χαθουν οι Ελληνες της Πολης". Δεν χρειαζονται δικα μου παραδειγματα ομως, νομιζω και συ μπορεις να δεις μονος σου ποσο βαθεια εχει εισχωρησει η δεισιδαιμονια στον ανθρωπο - και ο υπευθυνος ειναι, εν πολλοις, το θρησκευτικο δογμα.)

quote:

Όσο για αυτόν τον Θεό που μιλάς... Τι να πω? Καμμία πραγματικά σχέση. "τιμωρεί"??? Απο που και ως που? "επιλεκτικά" απο που και ως που???? μήπως ένας τέτοιος θεός θα έδινε ελευθερία βούλησης και στις πέτρες?? Και αυτό για τον Αδάμ από πού το συμπερανες?? κτλ κτλ....


Αναφερθηκα στον θεο που πιστευεις εσυ, για να γινω κατανοητος. Υποτιθεται οτι ειναι αυτος της ΠΔ, οπου δεν χρειαζεται να σχολιασω τι θεος ειναι εκει. Ας το αφησω αυτο. Αν βλασφημησω το αγιο πνευμα, η ΚΔ λεει ή δεν λεει οτι δεν γλυτωνω απ'την τιμωρια? Οπου τιμωρια κατι απαισια πραγματα οπου θα τριζουμε -λεει- και τα δοντια μας απ'τον πονο.
Οσο για την "επιλεκτικη" "ελευθερια βουλησης", να το ρωτησω αλλιως: ποιος ηταν ο πρωτος προγονος του ανθρωπου με την ιδιοτητα της ελευθεριας βουλησης? Ηταν πριν 5000 χρονια? Πριν 20000? Πριν 100.000? Πριν ενα εκατομμυριο χρονια?
Εκτος κι αν θεωρεις εγκυρη την ιουδαικη μυθολογια και πιστευεις οτι...προερχομαστε απο τον Αδαμ. Ή μαλλον...την φαμελια του Νωε.
Αληθεια, οι ινδιανοι καταγονται αραγε απο τον Νωε? Ή οι κινεζοι? Ή οι αφρικανοι? Και γιατι καμια φυλη απ'αυτες δεν εχει μνημη αυτου του γεγονοτος, παρα μονο οι Ιουδαιοι? Πως το εξηγεις?

quote:

Και ποιός είναι αυτός που εκμεταλεύεται συγκεκριμένα εμένα??? Ή ποιον εκμεταλεύομαι εγώ??? Μήπως εχω κάποιο κέρδος να πιστεύω ό,τι πιστεύω, ή μήπως έχει κάποιος άλλος.

Οταν μιλαμε για μεμονωμενα ατομα, οι απαντησεις ειναι αντιστοιχα: κανεις, κανεναν, κανενα, οχι.
Οταν μιλαμε για εκατονταδες χιλιαδες ομως, υπαρχει ο παραγοντας "εξουσια". Πρεπει να αποδειξω και αυτο?


Edited by - ounos on 08/01/2005 22:23:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Usagi
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
64 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2005, 01:59:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Usagi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα πρώτα, δεν τα σχολιάζω διότι δεν λέμε κάτι διαφορετικό, και δεν πρόκειται να καταλήξουμε πουθενά.

quote:
Αν βλασφημησω το αγιο πνευμα, η ΚΔ λεει ή δεν λεει οτι δεν γλυτωνω απ'την τιμωρια?
Οπου τιμωρια κατι απαισια πραγματα οπου θα τριζουμε -λεει- και τα δοντια μας απ'τον πονο

Θα το εξηγήσω απλά και ελπίζω να το καταλάβεις. Ας λάβουμε υπόψιν ότι υπάρχει ο Θεός της ΚΔ. Αν δεν θεωρούμε ότι υπάρχει τότε δεν έχει κανένα νόημα να μας απασχολεί η "τιμωρία" του. Αν υπάρχει, ας δούμε κατά πόσο αυτή η τιμωρία προέρχεται εκ θεού.
Ο Θεός αυτός είναι αυτός που δίνει ζωή και συντηρεί στην ύπαρξη την δημιουργία. Όταν το δημιούργημα δεν τον θέλει, έμπρακτα τον απορρίπτει και έτσι απομακρύνει τον εαυτό του από την ζωή και την ύπαρξη, επομένως καταλήγει στον θάνατο. Αυτή είναι η λεγόμενη τιμωρία. Είναι συνέπεια των πράξεων του ανθρώπου. Τώρα το πώς θα είναι αυτή η κατάσταση, δεν μπορεί να περιγραφεί, διότι δεν είναι απτή. Βιώνεται μετά θάνατον και κυρίως μετά την ανάσταση. Γι' αυτό δίνονται εικόνες σαν αυτές που ανέφερες (δόντια που τρίζουν από τον πόνο, καζάνια που βράζουν κτλ κτλ). Αν βλασφημίσεις το άγιο πνεύμα από μόνος σου παθαίνεις ό,τι παθαίνεις. Αν πηδήξεις από τον 5ο όροφο, δεν θα έρθει ο κακός θεος τιμωρός να σε σκοτώσει. Μόνος σου θα φάς το κεφάλι σου.

Στην αποκάλυψη αναφέρονται σε κάποια στιγμή οι "φιάλες της οργής του Θεου" που χύνονται στην γή για να τιμωρήσουν τους ανθρώπους. Εκ πρώτης όψεως αυτό φαίνεται τραγικό. Ωστόσω, με λίγη προσοχή, βλέπουμε ότι η οργή αυτή δεν είναι τίποτα άλλο από τις συνέπειες των έργων του ανθρώπου. Αυτά τα οποία ο Θεός φέρεται να τιμωρεί δεν είναι τίποτα άλλο από τα λάθη των ανθρώπων. Δηλαδή οτιδήποτε προκαλεί απομάκρυνση από αυτόν. Και η "τιμωρία" είναι οι συνέπειες των λαθών.

Επίσης όλοι όσοι θέλουν να χτυπήσουν τον χριστιανισμό, αναφέρουν έναν Θεό τιμωρο κτλ κτλ. Κανείς, όμως, δεν αναφέρει ότι ο Θεός της ΚΔ είναι ένας Θεός Δίκαιος αλλά και Φιλευσπλαχνος. Ότι "τιμωρεί" μόνο αυτούς που τους αξίζει σύμφωνα με τα έργα τους, και μόνο αν αυτοί δεν έχουν δείξει μεταμέλεια.

Όσο γι' αυτά που λες για την ελευθερία βούλησης, τον Αδαμ και τα υπόλοιπα που αναφέρεις, μου έρχεται να βάλω τα γέλια. Πριν σου απαντήσω όμως θα σε ρωτήσω κάτι άλλο.

Ένα πιτσιρίκι 4-5 χρονών βλέπει ένα περιστέρει να πεθαίνει. Και σε ρωτάει εσένα "Γιατί δεν κουνιέται?" και του απαντάς "Γιατί πέθανε" και σε ξαναρωτάει "Δηλαδή? Τί σημαίνει πέθανε?" κοκ... Τί θα πεις στο παιδάκι? Πώς θα του δώσεις να καταλάβει τί είναι θάνατος? Θα του μιλήσεις απλά και με διάφορες εικόνες, ή θα αρχίσεις βιολογικές και επιστημινικές αναλύσεις?
Και αν δεν θες τον θάνατο, που είναι και μακάβριο, πες ότι σε ρωτάει το κλασσικό "Πώς έρχονται τα παιδιά στον κόσμο?"
Με τον ίδιο τρόπο απαντας σε ένα πεντάχρονο και με τον ίδιο τρόπο σε ένα δεκατριάχρονο που έχει αρχίσει να νοιώθει τις ορμές του σώματος, και άρα κάτι παραπάνω μπορεί να καταλάβει? Φαντάζομαι καταλαβαίνεις που το πάω. Αν δεν καταλαβαίνεις, τοτε φίλε λυπάμαι, δεν φταίω εγώ.

ΌΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΔΑΜ ΕΝΝΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΑΝ ΩΝ (όχι μόνο βιολογικό). ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ "ΕΠΕΣΕ" ΑΠΟ ΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ. ΓΙ' ΑΥΤΟ ΚΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΝΕΟΣ ΑΔΑΜ, ΝΕΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΗΛΑΔΗ. ΔΙΟΤΙ ΞΑΝΑΣΗΚΩΝΕΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ. ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΦΕΥΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ ΠΑΛΑΙΟΥ ΑΔΑΜ ΚΑΙ ΕΝΟΝΩΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΑΔΑΜ.

Όταν είμουν ακόμα μικρός, μου είχαν πεί ότι όλοι οι άνθρωποι προέρχωνται από τον Αδάμ. Τότε, δεν είχα λόγο να πιστεύω κάτι άλλο, και ούτε με ένοιαζε κιόλας. Όταν αργότερα, στο γυμνάσιο ακόμα, έμαθα για την εξέλιξη των ειδών στον πλανήτη, δεν χρειάστηκε και πολύ σκέψη για να καταλάβω ότι αυτό είναι μια εικόνα. Άντε να πείς στον κόσμο 3000 χρόνια πριν για την εξέλιξη. Κουραφέξαλα θα τα λέγανε. Εγώ είμουν ούτε 13 που κατάλαβα ότι όλη η ιστορία του Αδάμ είναι αλληγορική. Εσυ κοτζάμ ματνράχαλος και ακόμα να το πάρεις χαμπάρι. Πέρνεις ό,τι είναι γραμμένο κατά γράμμα. Ο Θεός "τιμωρεί", και ο "Αδάμ" και το ένα και το άλλο, και τελικά τίποτα δεν μπορείτε να καταλάβετε. Τόσο σοφοί είστε, και τόσο σας βοηθά η λογική σας, που να μην μπορείτε να διακρίνετε μια εικόνα από την πραγματικότητα και μια παραβολή από ένα παραμύθι. Και ένα μικρό παιδί να ρωτήσεις για πάρα πολλά πράγματα των γραφών και θα σου δώσει καταπληκτικές απαντήσεις. Και εσείς κολλάτε στην τελεία στον τόνο και στο κόμμα. Αν πάρεις τις γραφές φράση φράση ξεχωριστά, μπορείς να βγάλεις απίστευτα αντιφατικά και επικύνδυνα συμπεράσματα. Αν την πάρεις, όμως, σαν σύνολο, μόνο τότε μπορείς να καταλάβεις το νόημα κάθε φράσης, και τότε θα δεις ότι δεν υπάρχει καμμία αντίφαση. Αλλά κοιτάτε το δέντρο και χάνετε το δάσος.

Δεν είμαστε αυθεντίες. Ας βάζουμε πάντα ένα ερωτηματικό σε κάθε μας σκέψη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ounos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2005, 11:27:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ounos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πχ ευκολα μπορω να απορριψω εναν θεο δημιουργο ο οποιος τιμωρει τις δημιουργιες του, και δινει "ελευθερια βουλησης" επιλεκτικα μονο σε ενα ειδος που ονομαζεται "ανθρωπινο" (το οποιο προφανως δεν ξεκινησε ως αδαμ - αλλα τι κανει η τυφλη υπακοη στις δοξασιες!)

quote:
Και αυτό για τον Αδάμ από πού το συμπερανες?? κτλ κτλ....

quote:
Εκτος κι αν θεωρεις εγκυρη την ιουδαικη μυθολογια και πιστευεις οτι...προερχομαστε απο τον Αδαμ.

quote:

Όσο γι' αυτά που λες για την ελευθερία βούλησης, τον Αδαμ και τα υπόλοιπα που αναφέρεις, μου έρχεται να βάλω τα γέλια.
...
ΌΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΔΑΜ ΕΝΝΟΥΜΕ ... <ερμηνεια>


Ωραια, ακομα και μεσω παρεξηγησης κατι βγηκε. Οτι δεν ερμηνευεις κυριολεκτικα το ιερο σου βιβλιο. Περιφημα! Αυτο απο μονο του σε ανεβαζει πανω απο πολλες εκατονταδες χιλιαδες πιστων. Ομως πρεπει να γνωριζεις οτι αυτη η τακτικη ανοιγει τους ασκους του Αιολου. Πχ μπορω εγω να ερμηνευσω οτι θελω απο την βιβλο, κι οπως θελω. Ποιος ειναι η αντικειμενικη αρχη? Ποιος μπορει να την ερμηνευσει μοναδικα κι αληθινα? Κανεις...το ιδιο λενε και οι Προτεσταντες.

Τωρα που αναγνωριζουμε οτι οι εξιστορησεις της βιβλου ειναι συμβολικες (δεν εχω κανενα προβλημα να το αναγνωρισω, αν και ισως αυθαιρετο, δεν με νοιαζει), ποιο το δογμα? Ποιος θα με εμποδισει να ερμηνευσω οπως θελω, οτι θελω? Ποιος θα τραβηξει την γραμμη? Εσυ? Ή εγω?

quote:
¶ντε να πείς στον κόσμο 3000 χρόνια πριν για την εξέλιξη.
Και μια παρατηρηση: εδω υπονοεις οτι στην πραγματικοτητα ο συγγραφεας της γεννεσης *γνωριζε* την εξελιξη. Και γιατι παρακαλω η εξελιξη θα ηταν περισσοτερο δυσπεπτη απο την δημιουργια? Οταν καποιος δε ξερει (οπως εσυ στα 13 σου) ο,τι και να σου πουνε το πιστευεις. Ας εγραφε λοιπον την εξελιξη αμα την γνωριζε. Το θεμα ομως ειναι οτι βασικα δεν την γνωριζε. Οπως δεν γνωριζε πχ ο Ιησους του Ναυη οτι η Γη γυριζει γυρω απ'τον Ηλιο. Ειναι αστειο να θεωρεις οτι κατειχαν τετοιες επιστημονικες γνωσεις, νομαδες ανθρωποι. Ή πιστευεις οτι ειχαν?

-edit-
Ξεχασα να σχολιασω περι τιμωριας. Μπορω να σου υπενθυμισω οτι μονιμη επωδος των χριστιανων (μπορεις να βρεις αρκετα παραδειγματα και σ'αυτο το thread) ειναι οτι "αν δεν υπηρχε ο θεος -δηλαδη η τιμωρια- τοτε γιατι να μην κλεψεις, να μην βιασεις, να μη σκοτωσεις" κτλ. Αναιρεσε τους, θα ειναι μεγαλη μου ευχαριστηση!

Οσο "για τους ανθρωπους που το αξιζανε", ξεχνας οτι, κατ'εσε, ο θεος τους εφτιαξε και γνωριζε εκ των προτερων αυτη η δημιουργια πως θα αντιδρουσε στις διαφορες καταστασεις. Αλλη δημιουργια, αλλη συμπεριφορα. Ο θεος γιατι ομως τιμωρει? Θα τιμωρουσες μια πετρα που αφησες και επεσε κατω, επειδη επεσε? Θα τιμωρουσες το ουρανιο τοξο επειδη βγηκε? Θα τιμωρουσες την θαλασσα επειδη φουρτουνιασε? Ελπιζω να καταλαβαινεις που το παω (αλλιως δεν φταιω εγω!).

Κανεις ανθρωπος δεν θα επρεπε να τιμωρειται επειδη ειναι ανθρωπος. Κι αν εχει αδυναμιες, ..."ο θεος" του τις εδωσε. Αν ηθελε να μην παει στην κολαση, ας του εδινε διαφορετικα μυαλα.

Ειναι τοσο ωμος παραλογισμος που δεν ξερω απο που να τον πιασω και που να τον αφησω.

Γιατι να μην παραδεχτουμε, πολυ απλα, οτι φτιαξαμε τον θεο οπως τον θελαμε? Εκφραζοντας σ'αυτον διαφορα ενστικτα μας, διαφορες επιθυμιες μας?

Και μη μου πεις οτι καποιος δεν νιωθει ζηλια και εκδικητικοτητα απεναντι σε εναν αλλο που με καινοτομιες και πρωτοτυπη συμπεριφορα καταφερε και κερδισε αυτο που ηθελε αυτος για τον εαυτο του! Ω, ποσο θα ηθελε να τον εκδικηθει, αυτον τον οπορτουνιστη, που καταφερε και πετυχε, ενω ο πρωτος που επαιζε "με τους κανονες" (με τα ηθη που του δωθηκαν κι ακολουθουσε τυφλα) απετυχε! Ω, ποσο θα ηθελε να τον κρινει, να τον πει αμαρτωλο, να τον στειλει σε καποια κολαση, οπου θα παρει την εκδικηση του! Αμαρτωλο γιατι καινοτομησε! Αμαρτωλο γιατι ριχνει την ευθυνη στον πρωτο και του λεει καταμουτρα: "εσυ, γιατι δεν σκεφτηκες? Γιατι υπακουες τυφλα?"

Ή ενας φτωχος, ποσο θα ηθελε να υπερκερασει τον πλουσιο, που για ολη του τη ζωη υπηρετει! Ποσο βαθυ μισος τρεφει! Ποσο θα ηθελε να υπαρχει ενα μερος που αυτος να μπαινει και να χαιρεται, κι ο πλουσιος να μενει απ'εξω!

Ναι, αυτος ο θεος πραγματικα απανταει στις αναγκες των ανθρωπων που τον δημιουργησαν.

Edited by - ounos on 09/01/2005 11:59:48

Edited by - ounos on 09/01/2005 12:03:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2005, 17:38:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Usagi

"Αυτά τα οποία ο Θεός φέρεται να τιμωρεί δεν είναι τίποτα άλλο από τα λάθη των ανθρώπων. Δηλαδή οτιδήποτε προκαλεί απομάκρυνση από αυτόν. Και η "τιμωρία" είναι οι συνέπειες των λαθών."

Δίκη και Νέμεση το έλεγαν οι πρόγονοί μας. Ελληνας δεν λες ότι είσαι;
Δεν έχεις ακουστά γι' αυτήν την θεά;

"Κανείς, όμως, δεν αναφέρει ότι ο Θεός της ΚΔ είναι ένας Θεός Δίκαιος αλλά και Φιλευσπλαχνος. Ότι "τιμωρεί" μόνο αυτούς που τους αξίζει σύμφωνα με τα έργα τους, και μόνο αν αυτοί δεν έχουν δείξει μεταμέλεια."

Αυτό που το βρήκες γραμμένο;
(Διάβασε τις παραβολές των νυμφών, και των ταλάντων)


"ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΦΕΥΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ ΠΑΛΑΙΟΥ ΑΔΑΜ ΚΑΙ ΕΝΟΝΩΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΑΔΑΜ."

Ποιός είναι πραγματικός χριστιανός και από που αντλείς αυτήν την πεπείθηση;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2005, 18:58:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ounos,
πράγματι αγαπητέ όλοι στο Θεό αυτό πιστεύουν.
Στο Θεό που τους επιβεβαιώνει ότι απευθύνεται
στους ίδιους προσωπικά.
Το είπες με τα καλύτερα λόγια,για φτωχούς-πλούσιους κλπ
και δεν έχω παρά να επικροτήσω.
Ωμή η ζωή φίλε και βρίσκουμε θεωρίες για να την κάνουμε καλύτερη.
Αλλά μόνο για τον εαυτούλη μας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2005, 19:51:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάθε ανθρώπινη διάνοια , έχει ένα όριοθετιμένο σημείο , το οποίο δεν μπορεί να υπερβεί.

Η επιστήμη κάνει βήματα .
Η προσπάθειά της να εξερευνήσει το σύμπαν προχωράει.
Εκτιμώ , ότι όταν το καταφέρει , εγώ τουλάχιστον , θα είμαι από την άλλη μεριά .

Προτιμώ να πιστεύω κάπου , η σε κάτι .
Όσο αυτό με ευχαριστεί πνευματικά , θα προσπαθώ να το μετουσιώνω στην πράξη.

Ο θεός που πιστεύω με βολεύει , γιατί αυτή η πίστη με κάνει αληθινά ευτυχισμένο.
Πιστεύω σε έναν θεό τέλειο.


Η κοινωνία μας είναι ως γνωστόν , τουλάχιστον ατελής.
Στηρίζεται επάνω στην ανθρώπινη ανεπαρκή σοφία.

Από αυτήν δεν πρόκειται να ξεφύγουμε ομαδικά.

Έτσι ξεφεύγω ατομικά.
Προσπαθώ να τελειοποιήσω την πνευματική μου φύση, μέσα σε ένα ατελές κοινωνικό σύστημα .

Προπονώ την ψυχή μου , σε μια και μόνον πνευματική αρετή.
Αγάπη.

Από την εξάσκηση αυτή , έχουνε καλλιεργηθεί μέσα στον εσωτερικό μου κόσμο, αρκετές πνευματικές αρετές.

Η ταπεινοσύνη μου έχει βελτιωθεί κατά πολύ.
Ο σεβασμός στον περίγυρο και στον συνάνθρωπο.
Η συμπόνια .
Η σοφία.
Η αντίληψη.
Γενικά από τότε που εξασκώ την αγάπη , σε καθημερινή βάση , έγινα και γίνομαι διαρκώς καλύτερος άνθρωπος ( αυτοεκτιμήση).
Αυτό με γεμίζει ψυχικά .
Μάλλον δεν θα τελειοποιηθώ ποτέ , αλλά τι πειράζει.
Αυτή η αναζήτηση μου κάνει καλό στην ψυχική μου υγεία.

Κοιμάμαι ήσυχος τα βράδια.
Σπουδαίο πράγμα να μπορείς να το κάνεις.
Το λέω αυτό επειδή γνώρισα άτομα ( βιολογικά υγιέστατα), που δεν μπορούνε να το κάνουν.

Γενικά όταν κάποιος έχει την συνείδησή του ήσυχη, τα πάει καλά με τον εαυτό του .

Ο προ τελευταίος κριτής είναι η συνείδηση.
Τελευταίος κριτής της ψυχής μας είναι ο δημιουργός της ( προσωπική πεποίθεση).

Όποιος προχωράει προς αυτόν τον δρόμο , δεν χρειάζεται να τον δείχνει .
Η ευτυχία τρέχει πολλές φορές από τα μπατζάκια του .

Για τον λόγο αυτό , κάνω το ελάχιστο.
Διαφημίζω την αγάπη , μέσα από την οποία έγινα , όπως θέλω να πιστεύω ένας χρήσιμος άνθρωπος, όσο μπορώ .


Όποιος ζηλεύει την ευτυχία μου και μου το λέει , του δείχνω τον τρόπο , με τον οποίο την γεύομαι.
Αυτός είναι ένας .
Μέσα από την καθημερινή εξάσκηση της ψυχής στην αγάπη .

Αύριο σκέφτομαι να επιδιώξω πάλι μια τελειοποιημένη ημέρα, εξασκώντας την ψυχή μου στην αγάπη.

Δεν με πιστεύεται ;;;

Πρώτα ο θεός .

Μεθαύριο θα σας περιγράψω πως τα πέρασα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ounos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2005, 12:29:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ounos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε χριστιανε,
κοιμησου ησυχος! Τιποτα ας μην διαταραξει την γαληνια ναρκη σου! Κλεισε τα αφτια σου στο θορυβωδες ζουζουνισμα του κοσμου! Δεν χρειαζεται να τον καταλαβαινεις, αγαπα τον!

Υπαρχει ενας θεος για καθε αναγκη - ακομα και για τον υπνο.

Χτυπηστε την πορτα και θα ανοιξει...τι περιμενετε να δειτε πισω απ'αυτην ομως? Τον θεο? Ή μηπως τον ιδιο σας τον εαυτο?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2005, 15:40:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Athagandr,
ζητάς την άποψη κάποιων εξ ημών τους οποίους εκ των προτέρων χαρακτηρίζεις ως ¨ τραγικούς ¨ { Η ΤΡΑΓΩΔΙΑ ΤΗΣ ΑΘΕΪΑΣ }.
Και μας χαρακτηρίζεις έτσι γιατί????????????????
α} Μας θεωρείς ¨απαίδευτους¨ !!!!!!!!!!!
β} Μας θεωρείς ¨δογματικούς¨ !!!!!!!!!!!
γ} Μας θεωρείς ¨κακό προς αποφυγή¨ και μας προσδίδεις κι άλλα τέτοια θεάρεστα επίθετα!!!!!!!!!!!!!!
Τα επιχειρήματα σου συνοψίζονται στο εξής ΕΝΑ ¨ να σου αποδείξουμε ότι δεν υπάρχει ¨Θεός¨ !!!!!!!!!!!!
Και σε ερωτώ ¨ΓΙΑΤΙ¨????????????????
Μήπως αμφιβάλεις για τα πιστεύω σου ??? { υγιές αλλά απίθανο}
Ή μήπως θεωρείς ότι τα επιχειρήματα σου είναι τόσο ισχυρά ώστε θα διέλυες τον οποιονδήποτε αντίλογον???????
Ή μήπως κόπτεσαι δια την Σωτηρίαν των ψυχών μας???????????
Αγαπητέ μου ούτε βλάκες κι απαίδευτοι είμαστε, ούτε δογματικοί γιαυτό κι αμφισβητούμε, ψάχνουμε, ερευνούμε κι ως εκ τούτου κατανοούμε την αδυναμία μας να κατανοήσουμε το ακατανόητο!!!!!!!!!!
Όσο για αποδείξεις κι άλλα τέτοια φαιδρά μακράν ημών!!!!!!!!!!!!
Δεν ψάχνουμε δεκανίκια και ¨ελπίδες¨, ούτε μεταθανάτιες σωτηρίες για να προσδώσουμε νόημα στην ζωή μας!!!!!!!!!!!!!
ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΥΤΕ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΚΑΝΕΝΟΣ!!!!!!!!!!!
ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΣΩΤΗΡΕΣ ΚΙ ΟΥΤΕ ΦΙΛΟΔΟΞΟΥΜΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ!!!!!!!!!!
ΑΡΚΕΤΟΙ ΕΙΣΑΣΤΕ ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ!!!!!!!!!!!!!!

Υ.Γ. Ευαγγελιστές της ΑΓΑΠΗΣ - ΑΓΑΠΑΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΚΙ ΟΧΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΘΕΛΑΤΕ Η ΠΟΥ ΣΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΝΟΜΙΖΕΤΕ!!!!!!!!!!!!!
ΒΛΑΣΦΗΜΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ!!!!!!ΔΕΞΟΥ ΤΗΝ ΜΙΚΡΟΤΗΤΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗΣΕΙΣ!!!!!!!!!!!!
ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΡΕΙ!!!!!!!!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2005, 16:06:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φιλε χριστιανε,
κοιμησου ησυχος! Τιποτα ας μην διαταραξει την γαληνια ναρκη σου! Κλεισε τα αφτια σου στο θορυβωδες ζουζουνισμα του κοσμου! Δεν χρειαζεται να τον καταλαβαινεις, αγαπα τον!

Να σημειωθεί στα πρακτικά ότι δε συμφωνώ με την τόσο ειρωνική αντιμετώπιση του Usagi, που μέχρι στιγμής είναι υπόδειγμα σεβασμού προς το συνομιλητή του και έχει παρουσιάσει μακράν τις πιο σοβαρές θεϊστικές θέσεις σε αυτό το τόπικ.

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2005, 16:41:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε, είναι και ο τίτλος του θέματος εμπρηστικός.

Καλύτερα θα ήταν "Η Τραγωδία της μισαλοδοξίας"

Μερικοί απο τους καλύτερους μου φίλους έιναι θρήσκοι. Ποτέ δεν προσπάθησαν να με "σώσουν" απο την "τραγωδία" της αθείας μου και ποτέ δεν τους χαρακτήρισα
"αποβλακωμένους μυθομανείς".

Αν συμφωνήσουμε οτι διαφωνούμε μπορούμε μετά να πάμε πολιτισμένα να πιούμε καμιά μπυρίτσα ? Σε τελική ανάλυση σημασία δεν έχει τι λες οτι πιστεύεις αλλα τι πράτεις.

Αγγελος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pankyfish
Νέο Μέλος

Albania
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2005, 18:40:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pankyfish  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου lorenzo,

Άλλο "τραγωδία" υπό την έννοια που αναλύω στα πρώτα μηνύματα και άλλο "τραγικός" που λες εσύ.

Εγώ ούτε για απαίδευτους μίλησα, ούτε για βλάκες, όπως λες εσύ.
Επίσης, κανείς δεν μίλησε για σωτήρες, ούτε για σωτηρία ψυχών..

ΤΟ βασικό θέμα συζήτησης είναι αν μπορεί να στηριχθεί με επιχειρήματα η θέση της ΜΗ ύπαρξης Θεού. Αν πάλι όπως φαίνεται, θέλεις να συζητήσουμε με συνθήματα, τότε απλώς επιβεβαιώνεις την αρχική μου εκτίμηση, ότι στην δοξασία της ΑΘΕΙΑΣ κυριαρχεί μία στερεότυπη συνθηματολόγία, που δεν βασίζεται πουθενά αλλού παρά μόνο σε μια αρνητική αντιπαράθεση, απέναντι στις βασικές θέσεις των διαφόρων δογμάτων.

Θα επανέλθω και θα σου απαντήσω εκτενέστερα μόλις βρω περισσότερο χρόνο, μιας και διακρίνεται μία προκατάληψη στους λόγους σου. Αν έχεις την καλοσύνη, εσύ, σε τι ακριβώς πιστεύεις και τι ακριβώς πρεσβεύεις;

..::athakandr::..

Edited by - pankyfish on 10/01/2005 18:43:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2005, 19:33:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Να προσθέσω φίλε ounos ,ότι ο θεός του αιώνιου πνευματικού λήθαργου , είναι ο χειρότερος όλων.
Εσύ όμως πως είσαι τόσο βέβαιος , ότι δεν βρίσκεσαι στην αγκαλιά του ;;
Αφού δεν επιτρέπεις στο εαυτό σου τα μακρινά πνευματικά ταξίδια.


Ναι φίλε μου , τον κόσμο μας τον καταλαβαίνω , γιατί μέσα σε αυτόν βιώνω καθημερινά .
Καταλαβαίνω επίσης και εσένα . Δεν έχει σημασία σε ποια κοινωνική τάξη ανήκεις . Η διάνοιά σου ψάχνει την αλήθεια και αυτό είναι θετικό.


Όσο για την πόρτα , την ανοίγω κάθε ημέρα .
Μπαίνω μέσα στον εαυτό μου ,με όλη την ψυχή .
Προσπαθώ να δώσω καθημερινά στον κόσμο μας, το καλύτερο κομμάτι του εαυτού μου.
Το άλλο κομμάτι με το οποίο δεν είμαι ακόμη ευχαριστημένος , το καλλιεργώ .


Παραθέτω κάτωθι ένα όμορφο απόσπασμα , από τον λόγο του φίλου PHILOSOFOS-1 , που με εκφράζει απόλυτα :
Η ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΔΕΝ ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ ΠΗΓΑΖΕΙ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΑΝΑΠΤΥΣΣΕΤΑΙ ΟΠΩΣ ΕΝΑ ΔΕΝΤΡΟ ΠΟΥ ΖΗΤΑ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΛΙΠΑΣΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΕΡΙΩΣΕΙ ΣΤΟ ΕΔΑΦΟΣ!
ΟΣΟ ΔΙΑΜΟΡΦΩΜΕΝΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΤΟΣΟ ΠΡΟΣΟΔΟΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ
ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΚΥΚΛΟΥΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΜΗ!
ΟΤΙ ΘΕΤΙΚΟ ΕΧΟΥΜΕ ΕΞΕΡΧΕΤΑΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΞΩ ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ!
ΚΟΣΜΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΟΣΜΩ ΑΡΑ ΑΣ ΚΟΣΜΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ
ΜΑΣ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ!

Το ποιο σημαντικό το άφησα για το τέλος.
Η ψυχή σου , δεν είναι ανοιχτή φίλε.
Εργάζεσαι μονάχα με το μυαλό.
Η ψυχή όμως περιέχει και το αίσθημα , το οποίο είναι ίσως σημαντικότερο.
Η άποψη μου είναι καλοπροαίρετη.

Με σεβασμό στην προσωπικότητα σου.
Alfa-omega.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ounos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2005, 11:30:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ounos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(Junk, δεν πηγαιναν προς τον usagi αυτα! αλλα στον προηγουμενο, που εκθειαζε τον υπνο! Δεν ηταν ξεκαρφωτη ειρωνια - ειχε πολυ συγκεκριμενο νοημα!)

-edit-
(...που δυστυχως απ'οτι διαβαζω μαλλον δεν εγινε ιδιαιτερα αντιληπτο...)

Edited by - ounos on 11/01/2005 11:34:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2005, 12:33:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το καλό με εσένα φίλε ounos , είναι ότι ένα πράγμα δεν το έχεις αντιληφθεί ακόμη.
Θα σου το γράψω αλλιώς , μπας και το νοήσεις άρτια.

Πρώτος είναι αυτός που δημιουργεί απόλυτα.
Δεύτερος αυτός που γίνεται χρήσιμος μέσα σε αυτή.
Τρίτος και τελευταίος είναι αυτός , που προσπαθεί να εξηγήσει πρώτα την απόλυτη δημιουργία και μετά να γίνει χρήσιμος μέσα σε αυτή.


Όταν κοιμάται , βρίσκομαι μεταξύ δημιουργού και δημιουργίας .
Δεν γνωρίζω που θα βρίσκομαι ,στο ξύπνιο μου , για αυτό γράφω :

Πρώτα ο θεός και βλέπουμε.

Δεν φταίω φίλε εγώ , που με ειρωνεύεσαι , αλλά ο υπέρμετρος εγωισμός σου.

Αν δεν τον νιώθεις , αγνοείς εαυτόν.

Δεν πειράζει να είσαι καλά , που μας διασκέδασες.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ounos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2005, 13:43:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ounos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν φταίω φίλε εγώ , που με ειρωνεύεσαι , αλλά ο υπέρμετρος εγωισμός σου.

Εσυ, ο ταπεινοφρων, γυρνεις και με κατηγορεις δια εγωισμον? Ενωπιον απαντων? Δεν γιγνωσκεις αραγε, οπως γεγραπτε ο θεοπνευστος λογος εις τας πραξεις των αποστολων, οτι αμαρτανεις, οταν διασυρεις ενα πλασμα του θεου οπως η αφεντια μου? Αγνωσται αι βουλαι του Κυριου, οποτε υπαγε οπισω μου Σατανα!!!

Στο ειπα, μην προσπαθεις να καταλαβεις, ειναι ματαιο. Κανε αυτο που ξερεις καλυτερα. Αγαπα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2005, 19:38:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Εντάξει .

Αγάπα και εσύ φίλε , μια ψυχή είναι λίγη να σώσει τον κόσμο .

Χρειάζονται πολλές ψυχές ακόμη.


Δυνάμωσε την αγάπη , χάρισέ της την ψυχή σου ολάκερη .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ounos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2005, 22:12:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ounos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν θα παρω, ευχαριστω. Η αγαπη που λες οχι μονο δεν μπορει να "σωσει τον κοσμο", αλλα διαφυλασσει οτι ειναι ασχημο και μιζερο στον κοσμο. Δεν μπορω αλλη μιζερια. Ας ξυπνησω μια μερα κι ας δω γυρω μου ανθρωπους περηφανους. Αλλα μη το συζητησουμε. Θα χασουμε τα λογια μας!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Usagi
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
64 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2005, 00:20:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Usagi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σόρρυ φίλε ounos που άργησα να απαντήσω, αλλά έλειψα 3 μέρες απ' το σπίτι.

Βαριέμαι να γράφω πολλά, έχουν αρχίσει και οι σχολές και δεν έχω και πολύ χρόνο. Θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος και σαφής. (Όσο γίνεται, γιατί είμαι και πολυλογάς. Ή μάλλον πολυγραφάς)

(απ' ότι βλέπω εκ των υστέρων μάλλον δεν τα κατάφερα).

quote:
Και μια παρατηρηση: εδω υπονοεις οτι στην πραγματικοτητα ο συγγραφεας της γεννεσης *γνωριζε* την εξελιξη. Και γιατι παρακαλω η εξελιξη θα ηταν περισσοτερο δυσπεπτη απο την δημιουργια? Οταν καποιος δε ξερει (οπως εσυ στα 13 σου) ο,τι και να σου πουνε το πιστευεις. Ας εγραφε λοιπον την εξελιξη αμα την γνωριζε. Το θεμα ομως ειναι οτι βασικα δεν την γνωριζε. Οπως δεν γνωριζε πχ ο Ιησους του Ναυη οτι η Γη γυριζει γυρω απ'τον Ηλιο. Ειναι αστειο να θεωρεις οτι κατειχαν τετοιες επιστημονικες γνωσεις, νομαδες ανθρωποι. Ή πιστευεις οτι ειχαν?

Η εξέλιξη θα ήταν τότε πιο δύσπεπτη για τον απλό κόσμο, για τον ίδιο λόγο που η "στρογγυλή" γή ήταν κάποτε πιο δύσπεπτη από την "επίπεδη". Ένα παιδί δεν δέχεται ό,τι του λένε, αλλά ό,τι κατανοεί από αυτά που του λένε. Τα άλλα, απλά και χωρίς να το καταλάβει, τα απορρίπτει. Είναι θέμα κατανόησης. Με τον καιρό, οριμάζει, και μπορεί να κατανοήσει καλύτερα.

Ο "συγγραφέας" γνώριζε για την εξέλιξη. (ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ. Δεν σου λέω να το δεχτείς. Ας μη μπουμε σε νέο γύρο αντιπαραθέσεων)

Ο Ιησους του Ναυή ΔΕΝ γνώριζε ότι η Γή γυρίζει γύρω από τον Ήλιο. Το Δεύτερο πρόσωπο του Θεού, όμως, γνωρίζει.

Για την ερμηνεία των γραφών....

Πρώτον. Ένα κείμενο έχει ένα target group στο οποίο αναφέρεται. Ένα επιστημονικό σύγγραμμα σε επιστήμονες, ένας τσελεμεντές σε μαγείρους και μαγείρισσες, κτλ κτλ. Το επίπεδο του κειμένου πρέπει να είναι τέτοιο ώστε και να αποδίδει σωστά το νόημα, αλλά και να γίνεται αντιληπτό από όλους αυτούς στους οποίους αναφέρεται. Άρα, έχουμε 1) σωστή απόδοση του νοήματος (και όχι του τρόπου που αυτό δίνεται) και 2) κατανόηση από όλους. Αυτό σημαίνει το εξής. Όταν υπάρχει στο target group μια ομάδα ανθρώπων που δεν έχει (από την φύση της) ανεπτυγμένη αντίληψη (δεν εννοώ "χαζούς" ανθρώπους) γύρω απ' το θέμα, τότε πρέπει το νόημα να αποδοθεί με τρόπο που να γίνεται κατανοητό από αυτούς. Οι υπόλοιποι μπορούν ακόμα να το κατανοήσουν παρ' ότι δεν είναι για το επίπεδό τους. Και κάθε φράση του νέου επιπέδου του κειμένου φιλτράρεται από το νόημα, και δεν γίνεται δεκτή αυτολεξί. (Δεν ερμηνεύεται κάθε φράση κατα κυριολεξία, ούτε όπως θέλουμε εμείς, αλλά με βάση το νόημα)

Η Αγια γραφή μιλάει όχι μόνο σε κάποιους, αλλά, σε όλους τους ανθρώπους, όλων των εποχών. Δεν μπορεί λοιπόν να μιλάει επιστημονικά, ούτε να είναι κατα λέξη συμβατή με το νόημά της. Εξ' άλλου μιλάει για νοήματα ακατάληπτα τις περισσότερς φορές, και έτσι περιέχει πολλές αλληγορίες, εικόνες, παραβολές, παραδείγματα κτλ κτλ. Προσπαθεί να κάνει το νόημα κατανοητό. Και το νόημα είναι, σε λίγες λέξεις, η σωτηρία του ανθρώπου από τον Θεό της Αγάπης.

Δεύτερον. Δεν κοιτάμε τα επιμέρους κομμάτια της γραφής ξέχωρα από όλα τα υπόλοιπα. Μόνο όταν έχουμε μια γενική εικόνα, μπορούμε να καταλάβουμε τις φράσεις. Υπάρχουν κομμάτια που φαίνονται παράλογα, και κομμάτια που έρχονται σε αντίθεση με άλλα (είμαι σίγουρος πως έχεις βρεί αρκετα από μόνος σου ). Το νόημα τους πρέπει να γίνεται αντιληπτό μέσα από το πρίσμα του Θεού της Αγάπης και όχι από οποιοδήποτε πρίσμα θέλω εγώ ή εσύ ή οποιοσδήποτε. Με αυτόν τον τρόπο ΔΕΝ ανοίγουν οι ασκοί του Αιώλου. Λέει πχ σε κάποιο σημείο πως ο Χριστός λέει να μισήσουμε τους γονείς μας!!!! Αν το πάρεις αυτολεξί βγάζεις παράλογα και επικύνδινα συμπεράσματα. Πρέπει να δείς, για ποιόν το λέει, για ποια περίπτωση το λέει, υπό ποιές συνθήκες και τι ακριβώς εννοεί "μισήσουμε". (Στο συγκεκριμένο παράδειγμα εννοεί πως αν θέλουμε να φτάσουμε στον Θεό, δεν πρέπει να Τον αγαπάμε λιγότερο απ' ότι "αγαπάμε" τους γονείς μας. Και ότι η αγάπη για ένα πρόσωπο δεν πρέπει να επισκιάζει την αγάπη στον Θεό. Και τα δύο πρέπει να υπάρχουν εξίσου).

Θα δώσω και μια εικόνα από τον κόσμο των PC για να γίνει και πιο κατανοητό. Έχεις ένα αρχείο εικόνας (*.BMP) και το ανοίγεις. Αν κάνεις ζουμ 800% το μόνο που θα βλέπεις είναι ακατανόητα πίξελ "ατάκτως ερριμένα" (σύμφωνα με αυτά που βλέπεις). Ωστόσω, αν πάς στο 100% θα δείς και όλη την εικόνα, αλλά και θα καταλάβεις ποιό ρόλο έπαιζαν σ' αυτήν, τα πίξελ που προηγουμένως δεν καταλάβαινες τι ήταν. Και θα καταλάβεις ότι αν αυτά έλειπαν τότε η εικόνα δεν θα φαινώταν καλά. Σε εκείνο το σημείο θα έκανε μπαμ. Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

quote:
Ξεχασα να σχολιασω περι τιμωριας. Μπορω να σου υπενθυμισω οτι μονιμη επωδος των χριστιανων (μπορεις να βρεις αρκετα παραδειγματα και σ'αυτο το thread) ειναι οτι "αν δεν υπηρχε ο θεος -δηλαδη η τιμωρια- τοτε γιατι να μην κλεψεις, να μην βιασεις, να μη σκοτωσεις" κτλ. Αναιρεσε τους, θα ειναι μεγαλη μου ευχαριστηση!

Χμμ... Καταλαβαίνω την επιθυμία σου. Αλλά δεν τους αναιρώ. Αλλά για να μετριάσω την δίψα σου θα αντιστρέψω την ερώτηση και θα την κάνω προς όποιον λέει το παραπάνω. "Γιατί, αν υπάρχει Θεός, δεν θα "πρέπει" να κλεψεις, να βιασεις, να σκοτωσεις κτλ"??

Θα σου δώσω πάλι μια εικόνα (δεν γίνεται αλλιώς) για να καταλάβεις κατα ποιον τρόπο είναι "τιμωρός" ο Θεός. Δεν ενεργεί σαν τιμωρός, παρα μόνο όταν προγνωρίζει ότι αυτό θα βγεί σε καλό, και όχι πάντα σε κάθε έναν που θα έπρεπε να τιμωρηθεί.

Είναι η γνωστή εικόνα του Θεού ως φωτιά. Την έχω ξαναναφέρει νομίζω. Όταν το ατσάλι μπεί στην φωτιά, θερμαίνεται και φωτίζει ώπος η φωτιά. Δηλαδή, μέσα στην φωτιά το ατσάλι παίρνει τις ιδιότητές της. Αν όμως βάλεις ένα ξύλο στην φωτιά, θα αρπάξει, θα καεί και θα μείνουν μόνο οι στάχτες του. Στο τέλος, την αλήθεια, τον Θεό, θα τον γνωρίσουμε όλοι. Σε εμάς επαφύεται αν θα μείνουμε ξύλα, ή αν θα γίνουμε ατσάλι.

quote:
Οσο "για τους ανθρωπους που το αξιζανε", ξεχνας οτι, κατ'εσε, ο θεος τους εφτιαξε και γνωριζε εκ των προτερων αυτη η δημιουργια πως θα αντιδρουσε στις διαφορες καταστασεις. Αλλη δημιουργια, αλλη συμπεριφορα. Ο θεος γιατι ομως τιμωρει? Θα τιμωρουσες μια πετρα που αφησες και επεσε κατω, επειδη επεσε? Θα τιμωρουσες το ουρανιο τοξο επειδη βγηκε? Θα τιμωρουσες την θαλασσα επειδη φουρτουνιασε?

Ξέρω που το πάς. "Ποιό το κακό να κάνει κάποιος αυτό που είναι στην φύση του?" Αυτό δεν μου λές?

Ποιος είπε για κακό?

Ποιος σου είπε πως ο Θεός (κατ' εμέ???) μας έφτιαξε φθαρτούς με φυσικές ανάγκες? Ελέυθεροι φτιαχτήκαμε. ΕΜΕΙΣ πέσαμε σ' αυτην την κατάσταση. Το ότι μας αρέσει δεν είναι κακό. Κακό είναι το ότι μας κρατάει σ' αυτή την ανελεύθερη κατάσταση. Ο Θεός λέει, όσο μπορούμε και αντέχουμε, να δείχνουμε με την στάση μας ότι θέλουμε να επανέλθουμε. Και το φαΐ είναι φυσική ανάγκη, αλλά ο Θεός δεν είπε να πάψουμε να τρώμε. Αλλά όποιος θέλει και μπορεί ας κάνει την γνωστή άσκηση (νηστεία) που δείχνει ότι και σ' αυτή την κατάσταση η θέληση μπορεί να επιβληθεί της φύσης. Αν πραγματικά κάποιος δεν αντέχει (η παραβολή με τα τάλαντα για όποιον ξέρει), ας μην το κάνει. Κανείς δεν θα του πάρει το κεφάλι (όπως πολλοί λένε). Και ας το κάνει ΑΝ θέλει . Όχι αν του αρέσει ή δεν του αρέσει. Είναι θέμα πραγματικής επιβολής της θέλησης. Κανεις δεν είπε ότι η νηστεία είναι απόλαυση. Αλλά αν κάποιος θέλει να δείξει θέληση ας κάνει αυτό που μπορέι. Αν κάποιος δεν το κάνει, επειδή ΟΝΤΩΣ δεν μπορεί,ο Θεός δείχνει κατανόηση και ενεργεί η φιλευσπλαχνία Του. Αν κάποιος δεν το κάνει, απλά επειδή δεν θέλει να παιδέψει λίγο το κωλαράκι του (στην ουσία επειδή δεν θέλει να αρνηθεί την εξάρτησή του από την φύση του, είτε ψυχολογική είτε σωματική) τότε ο Θεός, απλά, τον παρατάει στην τύχη του. Αφού ένας δεν θέλει να απεξαρτηθεί, ο Θεός δεν μπορεί να τον πιέσει (ΝΑΙ, ο Θεός ΔΕΝ είναι "παντοδύναμος". Δεν μπορεί να είναι κατι που ΔΕΝ είναι, και δεν μπορεί να επιβάλει την θέλησή του (από την φύση του) σε κάποιον. Κάμπτεται από την θέλησή μας). Και η χειρότερη τιμωρία για κάποιον είναι να τον παρατήσει ο Θεός. Καταλαβαίνεις ότι δεν μιλάμε για θέμα κακού ή καλού? Και ότι δεν μιλάμε για παράβαση νόμων? Και ότι μιλάμε για πράξεις και συνέπειές?

quote:
Γιατι να μην παραδεχτουμε, πολυ απλα, οτι φτιαξαμε τον θεο οπως τον θελαμε? Εκφραζοντας σ'αυτον διαφορα ενστικτα μας, διαφορες επιθυμιες μας?

Όπως τον θέλαμε???? Ποιός θα ήθελε έναν θεό που να τον παιδεύει??? Αλλά ΜΟΝΟ όποιος αγαπάει παιδεύει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.
Ο Θεός της Αγάπης παιδεύει τον άνθρωπο όπως οι γονείς το παιδί, διότι θέλει το καλό του.
Τώρα πες μου σε παρακαλώ... Αν εκφράσαμε σε αυτόν τον Θεό διάφορα ένστικτά μας, τότε ποιά είναι αυτά.

Η αγάπη???? Και ξέρεις τι εννούμε αγάπη? Όχι φυσικά την ερωτική έλξη. Ούτε να θέλουμε απλά το καλό κάποιου ή και όλων. Αγάπη είναι το να υπάρχεις πλήρως παραδομένος στους άλλους. Κανείς άνθρωπος δεν είναι έτσι. Διότι από την φθαρτή φύση του ο καθένας μας υπάρχει για τον εαυτό του και ΑΜΑ περισσέψει και χώρος, βάζει και καναν άλλο. Δεν μπορεί, λοπόν, αυτή η αγάπη να είναι ένστικτο του ανθρωπου. Κάθε ένστικο έχει σκοπό την ικανοποίηση του ΕΓΩ (είτε ψυχολογικό είτε σωματικό). Η Αγάπη όμως είναι ο Θεός.

Η Ελευθερία??? Η απόλυτη ελευθερία του προσώπου. Μήπως αυτό είναι χαρακτηριστικό των ανθρώπων??? Όχι. Είναι όμως του Θεού.

Μήπως ο Θεός έχει ένστικτα επιβίωσης? Που τελικά οδηγούν στην σύρραξη με τον διπλανό μας? Έχει ανάγκη ζωτικού χώρου?!! Αυτός που είναι η ζωή???? έχει ανάγκη αναπαραγωγής???? Αυτός που υπάρχει από πάντα (εκτός χρόνου)???? Σε ποιά ένστικτα αναφέρεσαι.

Υπάρχουν βέβαια πολλές άλλες θρησκείες με θεούς που έχουν ένστικτα και χαρακτηριστικά ανθρώπων. πχ ο Λόκι ο θεός της σκανταλιάς. Ανθρώπινο χαρακτηριστικό. Η Αφροδίτη η θεά του έρωτα. Ανθρώπινο ένστικτο.

quote:
Και μη μου πεις οτι καποιος δεν νιωθει ζηλια και εκδικητικοτητα απεναντι σε εναν αλλο που με καινοτομιες και πρωτοτυπη συμπεριφορα καταφερε και κερδισε αυτο που ηθελε αυτος για τον εαυτο του! Ω, ποσο θα ηθελε να τον εκδικηθει, αυτον τον οπορτουνιστη, που καταφερε και πετυχε, ενω ο πρωτος που επαιζε "με τους κανονες" (με τα ηθη που του δωθηκαν κι ακολουθουσε τυφλα) απετυχε! Ω, ποσο θα ηθελε να τον κρινει, να τον πει αμαρτωλο, να τον στειλει σε καποια κολαση, οπου θα παρει την εκδικηση του! Αμαρτωλο γιατι καινοτομησε! Αμαρτωλο γιατι ριχνει την ευθυνη στον πρωτο και του λεει καταμουτρα: "εσυ, γιατι δεν σκεφτηκες? Γιατι υπακουες τυφλα?"

Νομίζω ότι αυτός που νιώθει ζήλια και εκδικητικοτητα είναι πρώτος αμαρτωλός. Έχω ξαναπεί, νομίζω, ότι αμαρτία σημαίνει αποτυχία και όχι παράβαση νόμου. Και εννοούμε την αποτυχία πραγμάτωσης της ελευθερίας της θέλησης. Αυτός λοιπόν είναι ο τελευταίος που μπορεί να μιλάει για αμαρτία. Πώς μπορεί κάποιος να έχει μέσα του όλη αυτήν την κακία που αναφέρεις και να ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ???? Είναι ο πρώτος που τους παραβαίνει. Φίλε μου, πρόσεχε τι λες. Ο πραγματικός χριστιανός δεν θέλει κανέναν στην κόλαση. Δεν θέλει εκδίκηση. Ένας είναι ο κανόνας γι αυτή τη ζωή. Της αγάπης.

Και πες μου σε παρακαλώ φίλε μου... Τί κερδίζει κάποιος μακριά από τον Θεό που να αξίζει περισσότερο από αυτά που κερδίζει κοντά Του? Πως μπορεί κάποιος να ζηλεύει το ασήμι όταν μπορεί να έχει το διαμάντι? Αφήνουμε τον γάμο να πάμε για πουρνάρια?

Τί νομίζεις ότι πετυχαίνουν οι άνθρωποι μακριά από τον Θεό φίλε μου? Ανεμομαζόματα, ανεμοσκορπισματα. Ξέρεις τι λένε οι κότες? Μηδένα προ του τέλους κακάριζε . Μαζεύει ένας λεφτά, παθαίνει αύριο καρκίνο και τα δίνει μια ζωή στους γιατρούς. Χτίζει ένας μια βίλα, έρχεται αύριο ένας σεισμός την διαλύει. Περηφανεύεται ένας ότι είναι και ο πρώτος και δεν φοβάται κανέναν, και ότι έχει πετύχει τα πάντα κτλ κτλ, γίνεται ένα δυστύχημα, χάνει αδέρφια, σύζυγο, παιδιά, και μετά δαγκώνει την γλώσσα του από τον πόνο. Κερδίζει κάποιος δόξα και αναγνώριση, αύριο μεθαύριο τον ξεχνάνε και γονείς του, και καίγεται μέσα του διότι για να κυνηγίσει την δόξα σημαίνει ότι είναι πάθος του, και τώρα που δεν ικανοποιείται λυσσάει η ψυχή του. Άσε που όλοι στο τέλος... τέζα. Το οποίο τέζα μπορεί (χτύπα ξύλο) να έρθει οποιαδήποτε στιγμή. Ελπίζω, λοιπόν, όταν θα πάμε πάνω να μην έρθει η ώρα να μου πείς "εσύ γιατι δεν επέμενες? γιατί με άφησες να ζω στο σκοτάδι?". Γιατί τότε πραγματικά θα πικραθώ πολύ.

Προχτές πήγα για να πιάσω μια δουλειά, και συνάντησα τον διευθυντή ενός καταστήματος. Πιάσαμε κουβέντα και μου έλεγε για τις επενδύσεις του και τα δύο εξοχικά του και μπλα μπλα μπλα μπλα.... Βαρέθηκα να τον ακούω. Όλη την ώρα μίλαγε μασώντας τα λόγια του, με ένα βλέμμα βατράχου, βαριαστενάζοντας κάθε τρεις και λίγο, καπνίζοντας σαν φουγάρο, μια μιζέρια. Και μου έλεγε για τα εκατομμύρια που έχει στην τράπεζα και περιμμένει να ανέβει το δολλάριο για να αυγατίσουν. Άμα είναι να γίνω σαν κι αυτόν, αγαπητέ μου, τότε μη σώσω και βγάλω ουτε μια δεκάρα. Καλά είμαι κι εδώ με δουλειές του ποδαριού, τους γονείς μου να ξεχρεώνουν δάνεια και να περνάω με τους φίλους μου ζωή και κότα, κι έχει ο Θεός.

Αν αυτοί που κατηγορείς για ζήλεια, είχαν καταλάβει την θέση τους, δεν θα ζήλευαν την θέση των άλλων. Αλλά όποιος το κάνει αυτό τον τυφλώνει άλλον η ζήλεια, άλλον η φιλοδοξία, άλλον το χρήμα. Και ο καθένας θα έχει τον μισθό του πάνω. Όσοι εκμεταλεύονται άλλους θα έχουν τα ανάλογα (σαν τα ξύλα στην φωτιά). Όσοι είναι θύματα εκμετάλευσης θα έχουν μισθό (σαν το ατσάλι στην ίδια φωτιά). Ο καθένας ας προσπαθεί να κάνει τον εαυτό του ατσάλι. Ο Θεός είναι φωτιά δικαιοσύνης.

quote:
Ναι, αυτος ο θεος πραγματικα απανταει στις αναγκες των ανθρωπων που τον δημιουργησαν.

????!!!!!?????
Μιλάμε κουφάθηκα. Αν ο φτωχός θέλει να αποκτήσει χρήμα ΠΩΣ θα πιστεύει σε έναν Θεό που του λέει ότι πιο εύκολα περνάει η κλωστή στο βελόνι παρά ο πλούσιος στον παράδεισο???????? Αν δεν τον νοιάζει ο παράδεισος, αλλά μόνο τα λεφτά, τότε απλά δεν πιστεύει σε αυτόν τον Θεό. Αν τον νοιάζει ο παράδεισος, τότε δεν τον ενδιαφέρουν τα λεφτά (η επιθυμία μπορεί να υπάρχει αλλά δεν την υπακούει).
Λέτε ότι αυτή είναι μια θρησκεία για τους φτωχούς. Εγώ ξέρω πολλούς πλούιους (πάρα πολλοί οικογενιακοί φίλοι) που είναι πολύ πιστοί. Και πολούς φτωχούς που δεν νοιάζονται καθόλου για την θρησκεία, και μιζεριάζουν μέσα στην ζήλεια και το μίσος τους για τους πλούσιους.

ΠΩΣ λοιπόν μπορεί αυτή η θρησκεία να είναι δημιούργημα των φτωχών???? ΠΩΣ αυτός ο Θεός απαντάει στις ανάγκες των φτωχών, αφου ΔΕΝ τους κάνει πλούσιους??? Τους αποτρέπει κιόλας. Και μη μου πείς ότι είναι θέμα παρηγοριάς, θα βάλω τα γέλια. Γιατί να παρηγοριούνται?? Κάποιος χρειάζεται παρηγοριά όταν επιθυμεί κάτι και δεν μπορεί να το έχει, ή όταν έχασε κάτι που είχε. Εδώ αυτοί που κερδίζουν είναι όσοι πάνε παράδεισο, φτωχοί και πλούσιοι. Συνήθως φτωχοί (αλλά όχι όλοι), διότι οι πλούσιοι είναι αυτοί που κατ' εξοχήν μένουν κολλημένοι με την φθαρτή φύση συλλέγοντάς την (ώς χρήμα, υλικά αγαθά, κτλ κτλ). Αν λοιπόν κάποιος πιστεύει σε αυτόν τον Θεό, δεν θέλει και ούτε χρειάζεται παρηγοριά. Την παρηγοριά χρειάζονται αυτοί που θα μείνουν εκτός νυμφώνος. Πολλοί πλούσιοι θα είναι μέσα σε αυτούς.

Τώρα αν κάποιος "φτωχός" το παίρνει αυτό σαν προσωπική δικαίωση, ας ξέρει ότι κατατάσσει τον εαυτό του στην δεύτερη κατηγορία. Γιατί με αυτόν τον τρόπο μένει ακόμα κολλημένος στο εγώ του. Δεν μπορεί να έρθει σε κοινωνία με τους άλλους και τον Θεό.
Ο δολοφόνος κλείνεται στην φυλακή, όχι γιατί το ζητάει η μάνα του θύματος, αλλά γιατί παρέβη έναν νόμο και πρέπει να τιμωρηθεί. Ο άδικος θα μείνει εκτός παραδείσου επειδή ο ίδιος το προκάλεσε με τις πράξεις του, όχι επειδή το ζητάει ο δίκαιος.

Πρέπει να ξέρεις φίλε μου, ότι δεν είναι όλοι οι φτωχοί πιστοί, και δεν είναι όλοι οι πιστοί φτωχοί. Ώστοσω πάντα υπάρχει το αίσθημα της αδικίας στους φτωχούς, για έναν απλό λόγο. Οι περισσότεροι που πλούτισαν, το έκαναν άτιμα. Και δεν μπορείς να πείς όχι. Αυτό είναι αλήθεια. Και οι περισσότεροι τίμιοι άνθρωποι με καθαρή συνείδηση δεν απολαμβάνουν τα έργα των κόπων τους. Δεν μπορείς να πεις λοιπόν ότι κάποιος είναι φτωχός επειδή ακολουθούσε τυφλά τα ήθη που του δοθήκαν. Ούτε ότι κάποιος είναι πλούσιος επειδή το κατάφερε με τα έργα του και με καινοτομίες και πρωτότυπες συμπεριφορές. Το πιο πιθανό είναι ότι επειδή σε αυτόν τον κόσμο κυβερνά η ατιμία, μάλλον οι ισχυροί είναι οι άτιμοι και οι ανίσχυροι οι τίμιοι.
Και αυτός που ζηλεύει τον πλούσιο, το πιθανότερο είναι να γίνει κάποιο τσιράκι κάποιου ανέντιμου ανθρώπου για να μπορεί να τρώει και αυτός από τον βόθρο τους. Όσοι πραγματικά ζητάν τον πλούτο και τους πλουσίους, θα κάνουν όποια ατιμία γίνεται και σίγουρα θα γίνουν και αυτοί. Οι υπόλοιποι που δεν έχουν ζήλεια, ποτέ δεν θα το κυνηγήσουν. Πολλοί από τους πλούσιους ήταν κάποτε φτωχοί. Αν πίστευαν στον Θεό για τον οποίο μιλάμε, δεν θα κυνηγούσαν τα πλούτη.

Μην ακούω λοιπόν μπούρδες (σόρρυ) περι τυφλής υπακοής στα ήθη και καινοτομίες πρωτοτυπίες και οράματα. Μου έρχεται να ξεράσω.

quote:
Ή ενας φτωχος, ποσο θα ηθελε να υπερκερασει τον πλουσιο, που για ολη του τη ζωη υπηρετει! Ποσο βαθυ μισος τρεφει! Ποσο θα ηθελε να υπαρχει ενα μερος που αυτος να μπαινει και να χαιρεται, κι ο πλουσιος να μενει απ'εξω!

Για το μίσος και την ζήλεια μίλησα. Αλλά νομίζω ότι εξ ιδίων κρίνεις τα αλλότρια φίλε μου. Και σίγουρα υπάρχει αυτό το μέρος που ο φτωχός θα μπει και θα χαίρεται και ο πλούσιος θα μείνει απ' έξω.

Μην νομίζεις ότι όλοι είναι σαν και σένα. Υπάρχουν και άνθρωποι που μπορούν να μην ζηλεύουν και να μην μισούν κανέναν. Δύσκολο να το δεχτείς, ιδίως αν δεν είναι ο τρόπος σου, αλλά τι να κάνουμε. Υπάρχουν. Ελάχιστοι μεν, αλλά υπάρχουν. Υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να αγαπούν οποιονδήποτε, ακόμη και τον αφένη τους. Υπάρχουν άνθρωποι που πράγματι ζουν ευτυχισμένοι με αυτά που έχουν γιατί δεν ζουν για αυτά. Υπάρχουν πάρα πολλοι φτωχοί που βλέπουν με συγκατάβαση τους πλουσίους, και λυπούνται γι' αυτους. Δεν τους λυπούνται ούτε χαίρονται για τους εαυτούς τους.

Αίολος.... Είσαι αλλού για αλλού. Άντε τράβα και διάβασε πρώτα αυτά που κατηγορείς και μετά συζητάμε. Αλλά αυτό θα σου πάρει μήνες φυσικά.

Άλφα-Ωμεγα

quote:
Η ταπεινοσύνη μου έχει βελτιωθεί κατά πολύ.

Φιλική συμβουλή. Όπως λές, κράτα τον δρόμο σου για σένα. Με το να λες ότι "είμαι πιο ταπεινός, απ' ότι παλιότερα" δημόσια (ακόμα και αν το κάνεις με καλή καρδιά) βγαίνεις από τον δρόμο που λες ότι ακολουθέις.

Α ρε Angelos. Πως με καταλαβαίνεις. Αρκετοί από εμάς, αν βρισκόμασταν στον πραγματικό κόσμο και δεν έλεγε ο καθένας τα πιστεύω του για τις θρησκείες, θα κάναμε γαμω τις παρέες. Τι σκατά??? Για μια άποψη να αρχίσουμε να τρωγόμαστε (έστω κι αν είναι λάθος). Αν δεν θίγεται κάποιος, γιατί να αντιδρά έτσι? Ή μήπως κάποιος θίγεται από αυτά που πιστεύω εγώ προσωπικά. Μήπως δεν βλέπω τους φίλους μου να κάνουν πράγματα αντίθετα από αυτά που πιστεύω? Δεν τους έκοψα από παρέα, και ούτε πρόκειται. Ούτε και θα προσπαθήσω να τους βάλω στον ίσιο δρόμο. Ο καθένας τον δρόμο του.
Μην πλακωνόμαστε ρε παιδιά.

Δεν είμαστε αυθεντίες. Ας βάζουμε πάντα ένα ερωτηματικό σε κάθε μας σκέψη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2005, 00:31:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ athakandr ή pankyfish {υποθέτω ταυτοπροσωπία},
κατ' αρχήν θα πρέπει να σ' ευχαριστήσω που απάντησες στο γραπτό μου.
Θέλω να σου διευκρινίσω οτι ο περιεκτικός λόγος δεν είναι σύνθημα όπως λανθασμένα - κατά την γνώμη μου - τον χαρακτηρίζεις.
Αν με διαβάσεις προσεχτικά νομίζω οτι είμαι πολύ σαφής κι οχι φλίαρος γιατί θεωρώ οτι όλοι μας έχουμε κάποιο επίπεδο γνώσεων και δεν χρειάζονται μακροσκελείς αναλύσεις για να καταλαβαινόμαστε...
Ίσως αδυνατείς να κατανοήσεις οτι για κάποιους εξ ημών δεν είναι αναγκαίο να πιστεύουμε...
Για κάποιους είναι παράλογο να πιστεύουμε σε κάτι που δεν κατανοούμε.
Ότι είναι τρελό να εφεύρουμε κάτι σαν δεκανίκη, ψυχοφάρμακο για να αντιμετωπίσουμε την ζωή.
Οτι είναι ακόμη πιο σχιζοφρενές να του αποδώσουμε ιδιότητες και δυνατότητες που είναι αναγκαστικά προσαρμοσμένες στις δυνατότητες του νου μας να τις κατανοεί!!!
Πως αλήθεια μπορεί ¨το κουκούτσι να περιγράψει το βερύκοκο¨???
Όσο για τις αποδείξεις της αθεϊας που ζητάς είναι κι αυτό οξύμορον
διότι η α-θεϊα δεν είναι θεωρία με Κανόνες κι Αξιώματα με Δοξασίες και Τελετές με Απαγορεύσεις και Πρέπει με Σωτηρίες και Τιμωρίες με Ηγέτες και Πιστούς με Ποιμένες και Αμνούς ή Λύκους με Παραδείσους -Νιρβάνες - Ατζεμ πιλαφ και Κολάσεις - Μαρτύρια συνεχείς Μετενσαρκώσεις - Μετενψυχώσεις κ.α....
Δεν έχει Εκκλησίες, Τζαμιά, Τεμένοι, Άγ. Τόπους, Μέκκες, Τείχος των κλαθμών, Ιμάμιδες, Χομεινίδες, Πάππες, Γκουρού, Μοναχούς - Σαολιν και Καλογέρους, Δεσποτάδες, Κατηχητές, Κατηχητικά - Σχολεία!!!!!!!!!!!
Και φίλε μου το Θεμελιώδες δεν προσπαθεί να βάλει σε καλούπια τους ανθρώπους και την φύση, ούτε ν' αλλάξει τον κόσμο κατά το δοκούν των αυτόκλητων Σωτήρων!!!!!!!!!
Δέχομαι Εμένα και μ' Αγαπώ όπως είμαι γιατί δεν μπορώ να με κάνω!!!
Δέχομαι κι Αγαπώ τον Κόσμο όλο γιατί μου ταιριάζει και δεν με τρομάζει!!!
Δεν προσπαθώ ν' αλλάξω τα πάντα γιατί ξέρω οτι δεν ξέρω παρά μόνον Εμένα για να ταιριάξω καλύτερα και να ζήσω καλύτερα ΕΓΩ και μόνον ΕΓΏ ξέρω το ΚΑΛΟ μου!!!!!!!!!!
Κλείνοντας λοιπόν εγώ φίλε μου πιστεύω στην Ατομική Συνείδηση κι ευθύνη και γιαυτήν στον μόνο που λογοδοτώ κι άλλοτε επαινώ κι άλλοτε τιμωρώ είναι ο εαυτός μου. Είναι ο μόνος που δεν μπορώ να ξεγελάσω!!!
Ελπίζω να ήμουν σαφέστερος αυτήν την φορά και συγγνώμη αν οι απόψεις μας δεν συμφωνούν αλλά μέσα απο τις διαφωνίες γινόμαστε σοφότεροι νομίζω...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ounos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2005, 01:31:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ounos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οντως πολυλογας! Θα απαντησω με πολυ συντομες διατυπωσεις των επιχειρηματων, χωρις πολλες φανφαρες, οποτε φροντισε να καταλαβεις τι λεω, θα ειναι περιεκτικα:

quote:
Η εξέλιξη θα ήταν τότε πιο δύσπεπτη για τον απλό κόσμο, για τον ίδιο λόγο που η "στρογγυλή" γή ήταν κάποτε πιο δύσπεπτη από την "επίπεδη".

Δηλαδη ο ιουδαιος συγγραφεας ενεπνευστει την δημιουργια επειδη θα ηταν πιο κατανοητη. Αν εγω γραψω κατι και πω οτι ειναι απο θεου, θα με πιστεψεις? Ή θα υποθεσεις οτι αυτο που εγραψα αντικατοπτριζει αυτα που ξερω? -Γιατι δεν κανεις το ιδιο με τους ιουδαιους? (Δικια μου απαντηση: λογω "ιερης" παραπλανησης).

quote:
Ο "συγγραφέας" γνώριζε για την εξέλιξη.

Αφου την γνωριζε, γιατι δεν την εγραψε πουθενα? Για οποιον μπορουσε να καταλαβει. Εγω αν ηξερα τετοιο πραγμα, ισως το εγραφα απλοϊκα για καποιους, ομως σιγουρα θα αφηνα γραπτη μαρτυρια για τους πιο ωριμους, τους πιο μυημενους.

quote:
Ο Ιησους του Ναυή ΔΕΝ γνώριζε ότι η Γή γυρίζει γύρω από τον Ήλιο. Το Δεύτερο πρόσωπο του Θεού, όμως, γνωρίζει.

Καλο ειναι να εχεις μια συνεπη θεση: ο θεος γνωριζει, και τα λεει με "ευσχημο τροπο", ή τα λεει ωμα, κι ο συγγραφεας φτιαχνει τον ευσχημο τροπο? Οπως και να'χει, απαντησα και στις δυο περιπτωσεις.

quote:
¶ρα, έχουμε 1) σωστή απόδοση του νοήματος (και όχι του τρόπου που αυτό δίνεται) και 2) κατανόηση από όλους.

Αυτο δεν μπορει να γινει. Δεν γινεται ενα γραπτο κειμενο να γινει κατανοητο με τον ιδιο τροπο απ'ολους. Αρα:
quote:
Η Αγια γραφή μιλάει όχι μόνο σε κάποιους, αλλά, σε όλους τους ανθρώπους, όλων των εποχών.

αυτος ο στοχος δεν μπορει να επιτευχτει. Ακομα και οι λεξεις αλλαζουν νοημα με τον καιρο. Γιατι αραγε ο θεος να θελει να πει το μηνυμα του σε ενα βιβλιο? (Αισθανομαι λιγο γελοιος που διατυπωνω αυτα τα ερωτηματα, γιατι μου ειναι τοσο προφανες οτι προκειται απλως για ιουδαικη μυθολογια - που εμεις καθομαστε και συζηταμε στα σοβαρα - αμα ημουν ιουδαιος και εβλεπα θα εσκαγα στα γελια...)

quote:
Το νόημα τους πρέπει να γίνεται αντιληπτό μέσα από το πρίσμα του Θεού της Αγάπης και όχι από οποιοδήποτε πρίσμα θέλω εγώ ή εσύ ή οποιοσδήποτε.

Δηλαδη να εμποδιστει η κριτικη προσεγγιση στο κειμενο. Αραγε, το κειμενο γιατι φοβαται τοσο την κριτικη? Ενα θεοπνευστο κειμενο, γιατι φοβαται τοσο την αμφισβητιση? Και γιατι το μοναδικο πρισμα να ειναι οτι ειναι θεοπνευστο το κειμενο, απο τον μοναδικο θεο που καποιοι συγγραφεις παρουσιαζουν? Δεν ειναι αστηρικτο? Δεν ειναι υπερβολικα αφελες καποιος να πιστευει κατι, επειδη καποιος αλλος το ειπε? Αρκει αυτο?

(Διαφορα προβληματα με την αγ. γραφη υπαρχουν εδω, αν θες να εξερευνησεις μονος σου:
http://members.aol.com/jalw/joseph_alward.html )

quote:

Χμμ... Καταλαβαίνω την επιθυμία σου. Αλλά δεν τους αναιρώ. Αλλά για να μετριάσω την δίψα σου θα αντιστρέψω την ερώτηση και θα την κάνω προς όποιον λέει το παραπάνω. "Γιατί, αν υπάρχει Θεός, δεν θα "πρέπει" να κλεψεις, να βιασεις, να σκοτωσεις κτλ"??


Λογω της τρομερης τιμωριας που περιγραφεται, οχι λογω αποφασης του ιδιου του ανθρωπου για το αν ειναι ωφελιμη ή οχι μια πραξη. Αντιλαμβανεσαι την διαφορα? Ναι, ισως αυτο εχει καποιο αποτελεσμα σε αμορφωτους ανθρωπους, να τους κραταει τα λουρια, ομως υπαρχουν ανθρωποι που δεν δεχονται τετοια λουρια, που θελουν να ειναι ελευθεροι.

quote:

Θα σου δώσω πάλι μια εικόνα (δεν γίνεται αλλιώς) για να καταλάβεις κατα ποιον τρόπο είναι "τιμωρός" ο Θεός. Δεν ενεργεί σαν τιμωρός, παρα μόνο όταν προγνωρίζει ότι αυτό θα βγεί σε καλό, και όχι πάντα σε κάθε έναν που θα έπρεπε να τιμωρηθεί.


Η αρχη της δεισιδαιμονιας: "εκανα κατι <<κακο>>, θα μου συμβει κατι <<κακο>>". Γνωριζεις ποτε να τιμωρηθηκε καποιος απ'τον "θεο"? Οποιοδηποτε παραδειγμα και να μου φερεις, μπορω να σου δειξω οτι αυτο που ονομαζεις τιμωρια δεν ειναι τιποτα αλλο παρα φυσικη συνεπεια.

Βεβαια, ετσι απορριπτω εν γενει τις ιδιοτητες που αποδιδουμε σε μεταφυσικες οντοτητες (και καλα κανω). Πριν απλως στηλιτευσα το γεγονος οτι ο (εβραιο)χριστιανισμος λατρευει εναν θεο-τιμωρο. Πραγμα που θεωρω απανθρωπο, ακομα κι αν γενικα το ολο σκηνικο ειναι παραλογισμος (να αποδιδονται ιδιοτητες στο αγνωστο).

quote:

Ποιος σου είπε πως ο Θεός (κατ' εμέ???) μας έφτιαξε φθαρτούς με φυσικές ανάγκες? Ελέυθεροι φτιαχτήκαμε. ΕΜΕΙΣ πέσαμε σ' αυτην την κατάσταση.

Πριν υπαρξουμε, δεν ειχαμε τιποτα δικο μας, αρα τιποτα για να ειμαστε υπευθυνοι. Οταν ο θεος μας εφτιαξε, μας τα εδωσε ολα, δικο μας δεν ειχαμε τιποτα, ακομα και την "ελευθερια" μας, την σκεψη μας, το πνευμα μας, ο θεος τα εφτιαξε, αρα τιποτα για να ειμαστε υπευθυνοι. Για την οποια "πτωση" μας δεν υπαρχει κανενας αλλος υπευθυνος απο τον πρωταιτιο, τον θεο. Ειναι πολυ απλο. Αν συνειδητοποιησεις οτι μοναδικος δημιουργος των παντων ειναι ο θεος, θα το δεις και συ.

quote:
Και ότι δεν μιλάμε για παράβαση νόμων? Και ότι μιλάμε για πράξεις και συνέπειές?

Πραξεις και συνεπειες ναι, αν αφησουμε τον θεο απ'εξω. Βεβαιως. Θα με εβρισκες πληρως συμφωνο.

quote:

Όπως τον θέλαμε???? Ποιός θα ήθελε έναν θεό που να τον παιδεύει???


Ενας καταπιεσμενος, που θα ηθελε να δωσει νοημα στα μαρτυρια του.

quote:

Αλλά ΜΟΝΟ όποιος αγαπάει παιδεύει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.


Αγαπαω πολυ κοσμο, αλλα δεν ειμαι σαδιστης μαζι τους. Δεν θελω να τους κανω οπως θελω εγω. Θελω να γινουν οτι θελουν κι αγαπανε οι ιδιοι.

quote:

Αν εκφράσαμε σε αυτόν τον Θεό διάφορα ένστικτά μας, τότε ποιά είναι αυτά.


Η εκδικητικοτητα κυριως, και η διψα για διακριση. Ειναι βαρυ το θεμα, δε θα το αναλυσω εδω.

quote:
Η αγάπη???? Και ξέρεις τι εννούμε αγάπη?

Ναι, γνωριζω. Αυτη η "αγαπη" κανει τους λυκους προβατα, και ευνουχιζει κριαρια. Μετα ο χριστιανος γινεται το πιο ευκολο ατομο για να εκμεταλλευτει κανεις.

quote:
Αγάπη είναι το να υπάρχεις πλήρως παραδομένος στους άλλους.

Μια τρομερη αηδια. Μιζερια. Ανατριχιλα. Αντι να σερνεται ο ανθρωπος πισω απο αλλους, θα τον ηθελα να στεκεται ορθιος, στα ποδια του, δυνατος, περηφανος. Χωρις να γινεται ανθρωπαριο.

quote:
Κάθε ένστικο έχει σκοπό την ικανοποίηση του ΕΓΩ

Οσο κι αν σου κανει εντυπωση, αυτο συμβαινει και με την υπακοη που κανουν οι χριστιανοι στις ηθικες επιταγες της εκκλησιας. Δεν ειναι παρα ικανοποιηση του εγω.

quote:

Η Ελευθερία??? Η απόλυτη ελευθερία του προσώπου. Μήπως αυτό είναι χαρακτηριστικό των ανθρώπων??? Όχι. Είναι όμως του Θεού.


Ξανα, θα προτιμουσα να εχεις μια συνεπη θεση. Εδω αναιρεις την δικαιολογια που "εχει ο θεος" για να μας τιμωρει (σα δε ντρεπεται).

quote:

Μήπως ο Θεός έχει ένστικτα επιβίωσης? Που τελικά οδηγούν στην σύρραξη με τον διπλανό μας? Έχει ανάγκη ζωτικού χώρου?!!

Φυσικα και εχει. Διαβασε λιγο ΠΔ και θα καταλαβεις. Μεχρι τοτε, δεν θα μπορεις να φανταστεις τι εκπληξη μου προκαλει αυτο που γραφεις εδω!..

quote:

Νομίζω ότι αυτός που νιώθει ζήλια και εκδικητικοτητα είναι πρώτος αμαρτωλός.


Ακριβεστερα, ειναι ο πρωτος δημιουργος της θρησκειας. Αυτο λεω. Πως λες καποιον αμαρτωλο στην θρησκεια που ο ιδιος ιδρυει??? Ο ιδιος ειναι ο "ταπεινος και καταφρονεμενος", "το ταπεινο προβατο", "ο καλος Λαζαρος που παει στους κολπους του Αβρααμ" στη νεα θρησκεια. Δεν εχεις καταλαβει για τι σου μιλαω.

quote:

Και πες μου σε παρακαλώ φίλε μου... Τί κερδίζει κάποιος μακριά από τον Θεό που να αξίζει περισσότερο από αυτά που κερδίζει κοντά Του?

Το ξαναειπα, νομιζω ειναι σ'αυτο το thread. Ενα ψεμμα λιγοτερο. Απο τοτε που ανακαλυψα την διαδικασια, του "φτιαχνω ενα ψεμμα για να στηριξω το προηγουμενο", δεν ξαναμπορεσα ποτε να βαλω αυτο το ψεμμα στο σβερκο μου.

quote:

Ελπίζω, λοιπόν, όταν θα πάμε πάνω να μην έρθει η ώρα να μου πείς "εσύ γιατι δεν επέμενες? γιατί με άφησες να ζω στο σκοτάδι?". Γιατί τότε πραγματικά θα πικραθώ πολύ.

Ενταξει, δε θα σου το χαλασω. Θα πω στον καλο θεουλη οτι αυτα τα μυαλα μου εδωσε, αυτα εκανα. Να δουμε τι θα εχει να πει μετα! Μη σου πω οτι θα στειλω τον ιδιο στη κολαση αμα τον δω μπροστα μου...

Κι αν γινεται, μην θεωρεις οτι κανεις ιερο χρεος, ενταξει? Δεν μιλας με ενα απολωλο προβατο αυτη τη στιγμη, που προσπαθεις να το ξαναφερεις στη μαντρα. Με υποβιβαζει σαν ανθρωπο αυτο. Μην το κανεις αυτο με τους ανθρωπους.

quote:

¶μα είναι να γίνω σαν κι αυτόν, αγαπητέ μου, τότε μη σώσω και βγάλω ουτε μια δεκάρα.

Η λυση στα προβληματα αυτου του ανθρωπου δεν ειναι ο θεος. Καντου λιγη ψυχαναλυση και θα δεις τι συμπλεγματα, τι καταπιεσμενες επιθυμιες, τι αιτιες εχει αυτος ο ανθρωπος. Αν θες να φορτωσεις σ'αυτον τον ανθρωπο ενα ακομα σαμαρι σ'αυτα που κουβαλαει, τι να σου πω. Εγω θα το θεωρουσα απανθρωπο.

quote:
Καλά είμαι κι εδώ με δουλειές του ποδαριού, τους γονείς μου να ξεχρεώνουν δάνεια και να περνάω με τους φίλους μου ζωή και κότα, κι έχει ο Θεός.

Ειναι καλο ο ανθρωπος να αγαπαει την ζωη του. Αλλα αν μπορει να ζησει καλυτερα, και δεν το κανει, εχει προδωσει τον εαυτο του. Ειναι ισοδυναμο με την αυτοτιμωρια. (Με εναν θεο τιμωρο βεβαια, αυτα τα δυο δεν απεχουν πολυ).

quote:

Αν ο φτωχός θέλει να αποκτήσει χρήμα ΠΩΣ θα πιστεύει σε έναν Θεό που του λέει ότι πιο εύκολα περνάει η κλωστή στο βελόνι παρά ο πλούσιος στον παράδεισο?


Την θρησκεια την χρειαζεται για οσο ειναι φτωχος. Το πιστευει γνωριζοντας οτι κατα πασα πιθανοτητα δεν θα καταφερει να γινει ποτε πλουσιος. Κι ετσι, εκφραζει την εκδικητικοτητα του σ'αυτους που εχουν καταφερει αυτο που θελει ο ιδιος.

quote:
Λέτε ότι αυτή είναι μια θρησκεία για τους φτωχούς. Εγώ ξέρω πολλούς πλούιους (πάρα πολλοί οικογενιακοί φίλοι) που είναι πολύ πιστοί.

Σου μιλησα για τους δημιουργους. Οι υπολοιποι ειναι το κοπαδι. Κατα βαση, οι πλουσιοι που λες αντιφασκουν με αυτα που πιστευουν. Αλλα ενδομυχα γνωριζουν οτι δεν ειναι σωστο να δωσουν ολη την περιουσια τους (για την οποια μοχθησαν) στους φτωχους. Ενδομυχα γνωριζουν και δεν προδιδουν τους εαυτους τους, για ενα καπριτσιο.

quote:
ΠΩΣ αυτός ο Θεός απαντάει στις ανάγκες των φτωχών, αφου ΔΕΝ τους κάνει πλούσιους?

Μεσω της μεταθανατιας ανταποδοσης. Η αιωνια κολαση ειναι κατι πολυ ωραιο για τον φτωχο, για να κυρησσει με παρρησια στον πλουσιο: "εισαι πλουσιος, αλλα αν δεν δωσεις την περιουσια σου, ο μπατζανακης μου ο θεος θα σε στειλει στην κολαση - για παντα!". Αληθεια, δεν αντιλαμβανεσαι αυτο που λεω?

quote:
Ο δολοφόνος κλείνεται στην φυλακή, όχι γιατί το ζητάει η μάνα του θύματος, αλλά γιατί παρέβη έναν νόμο και πρέπει να τιμωρηθεί. Ο άδικος θα μείνει εκτός παραδείσου επειδή ο ίδιος το προκάλεσε με τις πράξεις του, όχι επειδή το ζητάει ο δίκαιος.

Πληρως αδοκιμη η συγκριση. Τον δολοφονο τον κλεινουν μεσα για σωφρονισμο, και για να μην κινδυνευσουν αλλοι. Ο "θεος" γιατι καταδικαζει αιωνια ανθρωπους? Για σωφρονισμο? Ή για να μην κινδυνευσουν οι αλλοι? Ειναι αστειο - μεχρι που να φερεις την εννοια της εκδικησης. Ειναι καθαρη εκδικηση, και τιποτα αλλο, ο,τι λεξεις και να βρεις για να το πεις διαφορετικα.

quote:

Μην ακούω λοιπόν μπούρδες (σόρρυ) περι τυφλής υπακοής στα ήθη και καινοτομίες πρωτοτυπίες και οράματα. Μου έρχεται να ξεράσω.

Τα βλεπεις καθε μερα ομως. Ποιος επιτυγχανει στη ζωη με το σταυρο στο χερι? ΚΑΝΕΙΣ. Η θρησκεια ειναι ο καλυτερος τροπος αυτοκαταστροφης. Ο πιο σιγουρος δρομος για να αποτυχει καποιος. Ενω καποιος που δεν ειναι κολλημενος και ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ, χωρις να φοβαται αμαρτιες και τιμωριες, αυτος ειναι πιο αποτελεσματικος, παιρνει αυτο που θελει. Βεβαια, μετα χαρακτηριζεται "αμαρτωλος" απο τους πρωτους, αλλα ποιος τους εχει γραμμενους κι αυτους!

Παρε για παραδειγμα μια παρθενα που περιμενει να βρει γαμπρο που να αγαπαει την ψυχη της, και μια που ξερει να κουναει την ουρα της. Απο τους 1000 ανδρες, τους 999 θα τους κερδισει η 2η, και η 1η απο αυτους το πολυ πολυ να τουμπαρει εναν κουσουρλη. Βεβαια, αυτη, συμφωνα με την ηθικη που ακολουθει, θα πει την 2η "παλιογυναικο" και τετοια φαιδρα. Η ηθικη, και δη η απολιθωμενη θρησκευτικη ηθικη, αποβλακωνει. Το βλεπετε γυρω σας ολοι, μην το αρνειστε. Ανθρωποι που θα μπορουσαν να φτασουν ψηλα, μιζεριαζουν σ'ολη τους τη ζωη, για μια ηθικη που δεν επελεξαν, δεν εκριναν, δεν γνωριζαν τις αληθινες συνεπειες.

quote:
Και σίγουρα υπάρχει αυτό το μέρος που ο φτωχός θα μπει και θα χαίρεται και ο πλούσιος θα μείνει απ' έξω.

Φυσικα υπαρχει - στην φαντασια του φτωχου! Αυτο λεω απο την αρχη! Προτεινω σ'αυτον τον φτωχο να στρωσει τον κωλο του να δει τι μπορει να κανει με τα μεσα που εχει, να καταφερει οσα μπορεσει εδω, να μην περιμενει αφελως να...πεθανει, για να δει μια ασπρη μερα. Βεβαια, αμα εχει καταφερει να κανει τοσο μαρτυριο τη ζωη του, με το να μην προσπαθει γι'αυτα που θελει, ισως και ο θανατος να ειναι μια λυτρωση.

quote:
Υπάρχουν πάρα πολλοι φτωχοί που βλέπουν με συγκατάβαση τους πλουσίους, και λυπούνται γι' αυτους.

Επιβεβαιωνεις πληρως οσα ειπα για το συγκεκριμενο παραδειγμα - τους φτωχους.

Edited by - ounos on 12/01/2005 01:34:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2005, 19:12:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σύντεκνε ounos.
Εκτιμώ ,ότι έτσι σκέφτεται η συνειδητοποιημένη πλειοψηφία των συνανθρώπων μας.
Να αναφέρω ενδεικτικά ότι, αν η χριστιανική πίστη ήτο δίκαιη , θα φρόντιζε να προωθεί ικανά άτομα στην ηγεσία της.

ΠΡΟΛΟΓΟς


Το καπιταλιστικό σύστημα διαβίωσης ,είναι το ορθότερο αυτήν την στιγμή στον πλανήτη μας.
Το αποδέχομαι , γιατί όπως ορθά έγραψες , οι πάντες έχουν την ευκαιρία να επιδιώξουν ,υλικά αγαθά.
Γνωρίζω ότι το ανώτατο σημείο , στο οποίο μπορώ να φτάσω προσωπικά, είναι να συναποφασίζω ,για τις ζωές των συνανθρώπων μου.
Είναι όμως τραγικό να βλέπω , τους ανθρώπους να γεννιούνται γυμνοί και να ισχυρίζονται ορισμένοι , ότι τους ανήκει ένα μεγάλο κομμάτι του πλανήτη μας.
Βίωσα ότι η επίγεια ευτυχία ,δεν μπορεί να δομηθεί, επάνω στα υλικά αγαθά. Μέσα στην ψυχή μου προωθώ περισσότερο το πνεύμα
(σκέψη ,λογική, στοχασμό και αίσθηση), παρά τα υλικά αγαθά.

ΚΥΡΙΩς ΘΕΜΑ


Αναζητώ την σοφία , παρατηρώντας τα έργα της δύναμης , που ευθύνεται για την δημιουργία του σύμπαντος και καλλιεργώ τον εσωτερικό άνθρωπο , μέσα μου.
Πιστεύω ότι υπάρχει ζωή ,μετά τον θάνατο.
Αυτήν την πίστη ,την στηρίζω στην πνευματική δομή της ψυχής μου.
Η σκέψη και η αίσθηση που κυριαρχούν σε αυτήν ,έχουν αναλλοίωτο και άφθαρτο χαρακτήρα.
Η ψυχή είναι αθάνατη.
Το περιεχόμενο κάθε ανθρώπινης ύπαρξης , μπορεί να το εκτιμήσει και να το αξιολογήσει ορθά ,μονάχα ο δημιουργός της.
Οι ψυχολόγοι και οι ψυχαναλυτές , μπορούν να διαφωτίσουν μονάχα ένα κομμάτι και αυτό συμβαίνει ,επειδή σπουδάζουν το φαινόμενο της ψυχής ,περισσότερο από εμάς τους υπόλοιπους.
Δεν πιστεύω , ότι μπορεί να πεθάνει το πνεύμα μου.
Ο θάνατος είναι μονάχα βιολογικός.
Δεν με εκφράζει όμως αρκετά , να μείνει το πνεύμα μου ως αθάνατη κληρονομιά , στις υπόλοιπες γενιές.
( αδιαφορώ για την μεταθανάτια δόξα).
Θέλω να το παραδώσω στον δημιουργό της ψυχής .
Θέλω να είναι όσο ποιο δυνατόν τελειοποιημένο ,σύμφωνα με αυτό του δημιουργού.
Δεν είμαι αυτοδημιούργητος , κάποιος , κάτι με έπλασε.
Οι πράξεις που θα υλοποιήσω , θα είναι η απόδειξη , για την πίστη.
Πράττω σύμφωνα με την αντίληψή μου , το καλό όσο μπορώ καλύτερα.


Η ορθή πράξη του καλού , είναι η μέγιστη πνευματική υλοποίηση , που μπορεί να επιδιώξει μια ανθρώπινη ύπαρξη.


Την επιδιώκω και εξασκούμε καθημερινά σε αυτήν.


ΕΠΙΛΟΓΟς


Τα πάντα πηγάζουν από μια ουσία.
Την αποκαλώ αγάπη.
Επειδή όμως ορθά έγραψες , ότι αυτή μπορούν να την εκμεταλλευτούν κάποιοι επιτήδειοι ,προσπαθώ να την νιώσω μέσα μου.
Την ένοιωσα και θα προσπαθήσω να την περιγράψω.


Aγάπη είναι το τελειοποιημένο αίσθημα ευθύνης , απέναντι στον δημιουργό του σύμπαντος.


Ακόμη εργάζομαι πάνω σε αυτό.
Η προσευχή μου , με βοήθησε αρκετές φορές να το γευθώ , μέσα στην διψασμένη ψυχή μου.

φίλε Usagi ,ευχαριστώ για την συμβουλή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ounos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2005, 21:34:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ounos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλα τα συνταιριαξες και τα ειπες, συντεκνε (αν και αναρωτιεμαι που ακριβως ειδες τις φρασεις που μου αποδιδεις).

Σεβομαι το ξορκι που παρουσιαζεις, μπορει να στηριζεσαι σ'αυτο και το καταλαβαινω. Παρε ομως ενα αλλο ξορκι, αυτο του Καζαντζακη:

quote:

ΠΙΣΤΕΥΩ Σ' ΕΝΑ ΘΕΟ, ΑΚΡΙΤΑ, ΔΙΓΕΝΗ, ΣΤΡΑΤΕΥΟΜΕΝΟ, ΠΑΣΧΟΝΤΑ, ΜΕΓΑΛΟΔΥΝΑΜΟ, ΟΧΙ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟ, ΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΣΤ' ΑΚΡΟΤΑΤΑ ΣΥΝΟΡΑ, ΣΤΡΑΤΗΓΟ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΦΩΤΕΙΝΕΣ ΔΥΝΑΜΕΣ, ΤΙΣ ΟΡΑΤΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΟΡΑΤΕΣ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤ' ΑΝΑΡΙΘΜΗΤΑ, ΕΦΗΜΕΡΑ ΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΠΟΥ ΠΗΡΕ Ο ΘΕΟΣ ΣΤΟΥΣ ΑΙΩΝΕΣ ΚΑΙ ΞΕΚΡΙΝΩ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΑΥΤΗ ΡΟΗ ΤΟΥ ΤΗΝ ΑΚΑΤΑΛΥΤΗ ΕΝΟΤΗΤΑ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟΝ ΑΓΡΥΠΝΟ ΒΑΡΥΝ ΑΓΩΝΑ ΤΟΥ, ΠΟΥ ΔΑΜΑΖΕΙ ΚΑΙ ΚΑΡΠΙΖΕΙ ΤΗΝ ΥΛΗ' ΤΗ ΖΩΟΔΟΧΑ ΠΗΓΗ ΦΥΤΩΝ, ΖΩΩΝ ΚΙ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ, ΤΟ ΧΩΜΑΤΕΝΙΟ ΑΛΩΝΙ, ΟΠΟΥ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΝΥΧΤΑ ΠΑΛΕΥΕΙ Ο ΑΚΡΙΤΑΣ ΜΕ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ.

«ΒΟΗΘΕΙΑ!» ΚΡΑΖΕΙΣ, ΚΥΡΙΕ. «ΒΟΗΘΕΙΑ!» ΚΡΑΖΕΙΣ, ΚΥΡΙΕ, ΚΙ ΑΚΟΥΩ.

ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΟΙ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΚΙ ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΚΙ ΟΙ ΡΑΤΣΕΣ ΟΛΕΣ, ΚΙ ΟΛΗ Η ΓΗΣ, ΑΚΟΥΜΕ ΜΕ ΤΡΟΜΟ, ΜΕ ΧΑΡΑ, ΤΗΝ ΚΡΑΥΓΗ ΣΟΥ.

ΜΑΚΑΡΙΟΙ ΟΣΟΙ ΑΚΟΥΝ ΚΑΙ ΧΥΝΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΣΕ ΛΥΤΡΩΣΟΥΝ, ΚΥΡΙΕ, ΚΑΙ ΛΕΝ: «ΕΓΩ ΚΑΙ ΣΥ ΜΟΝΑΧΑ ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ.»

ΜΑΚΑΡΙΟΙ ΟΣΟΙ ΣΕ ΛΥΤΡΩΣΑΝ, ΣΜΙΓΟΥΝ ΜΑΖΙ ΣΟΥ, ΚΥΡΙΕ, ΚΑΙ ΛΕΝ: «ΕΓΩ ΚΑΙ ΣΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΑ.»

ΚΑΙ ΤΡΙΣΜΑΚΑΡΙΟΙ ΟΣΟΙ ΚΡΑΤΟΥΝ, ΚΑΙ ΔΕ ΛΥΓΟΥΝ, ΑΠΑΝΩ ΣΤΟΥΣ ΩΜΟΥΣ ΤΟΥΣ, ΤΟ ΜΕΓΑ, ΕΞΑΙΣΙΟ, ΑΠΟΤΡΟΠΑΙΟ ΜΥΣΤΙΚΟ:

ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΑ ΤΟΥΤΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!


Κατα τα αλλα, δεν θα σχολιασω κατι, μονο επι της μεθοδου: ξεκλεψε λιγο χρονο απο τις προσευχες, και προσπαθησε να καταλαβεις τον εαυτο σου, τι αναγκες εχει, τι ζηταει απο σενα. Ασε λιγο τον μπατζανακη να ασχοληθει με τα του οικου του, και ασχολησου λιγο εσυ με τα του δικου σου.

Κι αντι να προσευχεσαι, γιατι απλως δεν πραττεις? Αληθεια πιστευεις θα σε βοηθησει ο μπατζανακης? Αφου ως γνωστον ποτε δεν επεμβαινει στη φυση - τουλαχιστον εγω δεν το εχω δει! Εσυ ομως μπορεις να επεμβαινεις στη φυση - κατ'αυτην την αποψη σε θεωρω ανωτερο απ'τον θεο που πιστευεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Usagi
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
64 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2005, 00:59:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Usagi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιλάς και κατηγορείς έναν Θεό, άλλον από αυτόν που πιστεύω εγώ, Ούνος.

Λες μάλιστα ότι αυτός φταίει για όλα όσα υπάρχουν. Ευτυχώς για σένα, μιλάς χωρίς να ξέρεις.

Πέρα απ' αυτά, έχω βαρεθεί πραγματικά να μιλάω σε τοίχο. Όλα όσα μου απάντησες, είναι πλήρως αντιφατικά, ενώ σε πολλά σημεία συμφωνείς απόλυτα μαζί μου. Δεν έχει νόημα πια. Διάβασε αυτά που έχω γράψει πέντε-έξι φορές μπας και καταλάβεις τίποτα. Αλλά δεν πρόκειται. Η προκατάληψή σου εναντίον του χριστιανισμού διαστρεβλώνει και διαβάλλει πλήρως όλα όσα σου λέω.

Ζήσε την ζωή σου, όπως νομίζεις εσύ καλύτερα. Δεν ξέρω την ηλικία σου, όταν θα έρθει η ώρα της τελευταίας σου πνοής, όμως, αναρωτήσου τί άξιζε απ' όλα όσα έζησες, και έκανες. Στην ευχή του Θεού φίλε μου.

Δεν είμαστε αυθεντίες. Ας βάζουμε πάντα ένα ερωτηματικό σε κάθε μας σκέψη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ounos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2005, 09:40:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ounos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενας τοιχος δεν ειναι σε θεση να επιχειρηματολογησει!

Μην ορκιζεσαι οτι δεν γνωριζω για ποιον θεο μιλαω.

Και φυσικα, δεν κατηγορω αυτον τον "θεο" για οσα υπαρχουν - δεν μπορω να κατηγορησω κατι που δεν υπαρχει!

Αυτα που εγραψες, τα διαβασα (τα περισσοτερα). Το γιατι απαντω οπως απαντω, κι οχι ισως οπως θα περιμενεις, δεν ειναι λογος να με αποκαλεις "τοιχο", ουτε σημαινει οτι διαστρεβλωνω και διαβαλλω. Απλως δειχνει οτι δεν εχεις τα αφτια και τον νου να καταλαβεις γιατι λεω αυτα που λεω. Κι οπως ξαναειπα, μη νομιζεις οτι αυτα που γραφεις εσυ και στα οποια απανταω μου ειναι πρωτογνωρα.

Συνομηλικος σου ειμαι παρεπιπτοντως.

Κι εμενα η αντι-συμβουλη θα ειναι να ζησεις την ζωη σου γεματη, ωστε να μην χρειαζεται να φτασουν οι τελευταιες στιγμες σου για να αναρωτηθεις αμα "αξιζε".

Νισαφι πια και με αυτην την (σεσημασμενη) θανατολαγνεια. Ζωη υπαρχει και *πριν* τον θανατο! Και ειναι πιο αληθινη απο οποιαδηποτε μεταφυσικη θεωρια. Ας μην θυσιασουμε το σιγουρο για το αβεβαιο. Γιατι καποτε θα ερθει η στιγμη να εξηγησουμε στον εαυτο μας γιατι, για ποιο καπριτσιο δεν απολαυσαμε, δεν ευχαριστηθηκαμε τη ζωη οσο μπορουσαμε, και πλεον θα ειναι αργα για να το κανουμε!

Αυτα ειχα να πω, με καλη διαθεση, οσο οξεια κι αν τυχον ακουγονται.
(Κι οχι, εγω δε θα σου βαλω αγγαρεια να ξαναδιαβασεις αυτα που γραφω! Μια φορα αρκει - εχω πιστη στη μνημη του ανθρωπου).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2005, 14:42:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η προσευχή μου είναι ευχή προς όλους μας , επειδή μέσα στον εαυτό μου έχεις και εσύ μια θέση , είτε το θες είτε όχι.
Για σένα προσεύχομαι να αξιωθείς να αγαπήσεις τον πλησίον σου ως εαυτόν.
Για εμένα , να έχει ακόμη υπομονή μαζί μου.
Σε ποιον προσεύχομαι ;;
Μα που αλλού, στον άγνωστο θεό .

Το ότι δεν εξασκείσαι αρκετά σε αυτό το άκρως ενδιαφέρον πνευματικό πρωτάθλημα , το εξάγω ως συμπέρασμα από το ήθος της γραφής σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ounos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2005, 15:44:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ounos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τουλαχιστον σ'αυτο τους εκτιμω τους αθεους. Ποτε δεν προκειται να κανουν κατι τοσο απειρως αηδιαστικο, εξοργιστικο, και ναρκισσιστικο, οσο το να μου πουνε οτι..."προσευχονται για μενα"!

Ειναι πραγματικα γελοιο. Προσπαθησε να αντιληφθεις λιγο τι παριστανεις. Οσο και να μου το παιξεις "καλος", δεν περναει σε μενα αυτη η μπογια. Ισως σε κανεναν κατηχητη και σε καναν παπα να περναει, αλλα δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι το ιδιο αφελεις.

Καποια μερα θα ντρεπεσαι, σε προειδοποιω. Μετα θα μετανιωνεις, αλλα θα ειναι αργα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2005, 22:01:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Τον κόσμο τον γνωρίζω φίλε μου.
Δεν ονειρεύομαι να τον διορθώσω , επειδή με αυτόν ασχολείται το αίτιο , από το οποίο προήλθε.
Έχει τον τρόπο του .

Η μη αφέλεια που ανέφερες θέλει ξάστερο λογικό επιχείρημα και πάνω από όλα το θάρρος της γνώμης. Γνωρίζω ότι τα έχεις .

Για δεν εκθέτεις δημόσια , την θεωρεία σου για το γίγνεσθαι του κόσμου.

Αν είναι να μάθω κάτι και εγώ από εσένα θα το κάνω με μεγάλη ευχαρίστηση.


Όσο για το τελευταίο.
Κάποια μέρα θα ντρέπεσαι, σε προειδοποιώ. Μετά θα μετανιώνεις, αλλά θα είναι αργά.

Τι να πω, μήπως ήσουνα κάποτε παπάς ;;;
Μήπως κάποτε ήσουνα πιστός ορθόδοξος χριστιανός ;;;

Εγώ τίποτε από αυτά τα δύο δεν είμαι, ειλικρινά.
Αυτό που επιδιώκω , είναι να είμαι πάνω από όλα άνθρωπος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ounos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2005, 23:57:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ounos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μπορεις να μαθεις τιποτα που δεν θελεις να μαθεις. Δεν εχω σκοπο να σε αναταραξω απο τον ησυχο υπνο που εχεις τις νυχτες. Στο ειπα και πιο πριν. Αυτη ειναι η επιλογη σου, σεβαστη.

Δεν χρειαζεται να σου πω κατι εγω. Δεν με αφορα το θεμα. Αν θες να μαθεις, απλωσε το χερι και παρε τη γνωση.

Ομως ξερω οτι δεν θελεις, γιατι την θεωρεις επικινδυνη. Κι αν εχεις τοσο υψηλα το αγαθο του ησυχου υπνου, τοτε δεν εχεις κι αδικο: ειναι.

Οι αποψεις μου βρισκονται ηδη ξεδιαντροπα σε δημοσια θεα.

quote:

Τι να πω, μήπως ήσουνα κάποτε παπάς ;;;
Μήπως κάποτε ήσουνα πιστός ορθόδοξος χριστιανός ;;;
Εγώ τίποτε από αυτά τα δύο δεν είμαι, ειλικρινά.

quote:
Αυτό που επιδιώκω , είναι να είμαι πάνω από όλα άνθρωπος.

Ειναι πραγματικα κουραστικο να διαβαζω τις αναξιοπιστες ετυμηγοριες και τις ευχες που λες, δηθεν σε μενα, για τον εαυτο σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 19:37:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοι εν "Χριστω" αδελφοι!!

Στατιστικη ερευνα στην USA αλλα και στην Ευρωπη εδειξε οτι οι πλουσιοι (στην τσεπη) ζουν περισσοτερο απο τους φτωχους,τους βρισκουν λιγοτερα δεινα και εν γενει(και εν ολιγης) διαγουν βιον "ανθοσπαρτον". Μηπως λοιπον οι θεοι σας ειναι εχουν λαθος κριτηρια,μηπως ειναι πλουσιοι,μηπως η ζυγαρια τους ηταν χαλασμενη...λεω...μηπως...!(Το αποφθεγμα "η φτωχεια θελει καλοπεραση" δεν βγηκε τυχαια).

Και μη μου πειτε αυτη η ζωη ειναι "δοκιμασια" για το αν θα εισελθουμε εις την αιωνιον ζωη ως μονιμοι κατοικοι του παραδεισου ή της κολασεως.Γιατι αν ειναι ετσι θελω να περασω την δοκιμασια ως πλουσιος και οχι ως πενητας και να κριθω στα 95...100 και βαλε, και οχι στα 60 ...50...40...20...5..!!!!

Τι να πεις δηλαδη σ΄ενα παιδι και στους γονεις του ,που στα 13 του εμεινε αναπηρο απο πολυομελιτιδα;Ετσι εκρινε ο Υψιστος;E; Ή πως ηταν μ......ς ο γιατρος που δεν εκανε σωστη διαγνωση;Ότι και να του πεις ομως μ....α θα ειναι!

Και το οτι ειμαστε δημιουργηματα του τι σημαινει δηλαδη,αν κανουμε 5-6 "αμαρτιες" σ΄αυτη την μικρη μας ζωη ,θα το πληρωσουμε στην αιωνιοτητα στην αλλη ζωη ;Αμοιβομενοι ειμαστε λοιπον ή πειραματα στα χερια των παραλογων θεων ;Δηλωνω απο τουδε και στο εξης "ανεργος".Πηγενετε λοιπον εσεις στα κατεργα των θεων σας και σας ευχομαι η πληρωμη σας στην αιωνια ζωη να ειναι μεσα στους "κολπους" των θεων σας.

Παραλογιζομαστε καπου-καπου θαρρω.Αν υπηρχαν θεοι σημερα εμεις δεν θα ζητουσαμε αποδειξεις για την υπαρξη τους ή τη μη υπαρξη τους.

Παντως αν ηταν εγω να διαλεξω απο ενα πλουσιο και ενα φτωχο θεο θα διαλεγα τον πλουσιο,ισως μας ....δανειζε μερικα χρονακια ακομα!!!!!


<< ΘΑΡΣΕΙΝ ΧΡΗ >>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.265625
Maintained by Digital Alchemy