ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η ΙΔΑΝΙΚΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΘΕΟ ...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2008, 00:09:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
''Με τον θεο εχω την καλυτερη σχεση Δεν του ζητησα ποτε τιποτ δεν με απογοητευσε ποτε δεν γογγυσα ποτε εναντιον του''
Απο τον Ελ Γκρεκο του Καζατζακη ... να το λεγει ενας παλιος Κρητικος Καπετανιος ...
Καπου αυτη η ρηση .. με εκφραζει θρησκευτικα σε συνδυασμο με τις Επικουριες αντικηψεις μου [ θεωρω τον εαυτο μου οπαδο των αποψεων του Αρχαιου Ελληνα Φιλοσοφου Επικουρου ..]
Θα ηθελα την γνωμη σας ...
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2008, 13:41:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για μένα φίλε ΑΙΝΕΙΑΝ06, το όλο θέμα έχει να κάνει με το
κατά πόσο αναγνωρίζουμε ότι έχουμε σχέση με τον Θεό και
κατά πόσο πιστεύουμε –λαθεμένα- ότι συνυπάρχουμε, όπως
νομίζω εννοείς…
Είναι σαν να λέμε ότι υπάρχει θέμα συγκατοίκησης με τους
ανθρώπους της οικογένειας μας. Μπορεί κανείς να νοιώθει
ότι συνυπάρχει με τον πατέρα του βτην μάνα του, τα αδέλφια
του; Δεν νομίζω…
Για μένα ο Θεός είναι ο Πατέρας ολων μας και βλέπω στον άνθρωπο
το ίδιο πρόβλημα στη σχέση μαζί του, όπως π.χ. υπάρχει μεταξύ
ενός εφήβου με τον πατέρα του που ο νέος νομίζει ότι ο
πατέρας του δεν τον καταλαβαίνει…
Άτοπο και άδικο…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2008, 15:18:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολυ καλα ... Υπαρχει μεν θεος αλλα εγω δεν του ζητω τιποτε , δεν του δινω τιποτε .. Λυθηκε το - θρησκευτικο- ζητημα;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2008, 18:23:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου ΑΙΝΕΙΑΝ06, δεν έθεσα θρησκετικό ζήτημα,
αναφέρθηκα στη σχέση πατέρα - γιού, τη δέχεσαι;
Μια σχέση που πρέπει να περάσει πολλά στάδια,
μέχρι να φτάσει στην σωστή επικοινωνία κι όχι σε ένα
πάρε-δώσε...
Φίλε μου εσύ δεν βρίσκεις πως ο άνθρωπος διάγει μια
μακροχρόνια εφηβική ηλικία;
Γιατί εγώ αυτό προσπαθώ να πω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2008, 20:20:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε μου ΑΙΝΕΙΑΝ06, δεν έθεσα θρησκετικό ζήτημα,
αναφέρθηκα στη σχέση πατέρα - γιού, τη δέχεσαι;
Μια σχέση που πρέπει να περάσει πολλά στάδια,
μέχρι να φτάσει στην σωστή επικοινωνία κι όχι σε ένα
πάρε-δώσε...
Φίλε μου εσύ δεν βρίσκεις πως ο άνθρωπος διάγει μια
μακροχρόνια εφηβική ηλικία;
Γιατί εγώ αυτό προσπαθώ να πω...

ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
1. Οχι .. δεν θεωρω κανεναν Θεο πατερα μου . Ειναι λαθος παραλληλισμος . Ο φυσικος μου πατερας ειναι συγκεκριμενος ανθρωπος κι φυσικα ... δεν ειναι Θεος ..
2. Γιατι .. θα πρεπει να εχω επικοινωνια με καποιον υποτιθεμενο Θεο ο οποιος παραλληλιζεται με τον ορο ''πατερας''[ ορος που σημαινει πολυ καθορισμενη εννοια .. εναν απο τους ανθρωπους που μεσω πολυ συγκεκριμενης φυσικης διεργασιας με εφεραν στον κοσμο] .. κι να μην ασχοιληθω με αλλα πιο ζωτικα θεματα στην ζωη μου [οπως .. η τιμη του Οβελια !]
3. Οχι , ειναι λαθος να παραλληλιζουμε την ιστορια ολοκληρου του ανθρωπινου γενους με την ζωη ενος ανθρωπου και να μιλαμε για ... εφηβεια του ανθρωπινου γενους ..
4. Αν μου επιτρεπεις φιλικα μιλωντας .. το λαθος σημειο της σκεψης σου ειναι οτι κανεις ατοπους παραλληλισμους και συγκρισεις ανομοιων πραγματων κι χρησιμοποιεις λαθος παρομοιωσεις [ Αλλη η εννοια , ο ορισμος η η χρηση του Θεου , αλλη του ..Βασιλια αλλη του Πατερα ... ]
5. ΚΑΛΕΣ ΕΟΡΤΕΣ [ σαν αθεος που ειμαι δεν λεγω ποτε Καλο Πασχα ..]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2008, 20:51:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΑΙΝΕΙΑΝ06, καταλαβαίνω ότι συνεχίζεις την συμπεριφορά
'του έφηβου,όλοι περάσαμε απο κει, αλλά η παραβολικότητα
που προσπάθησα να σου δώσω και η άρνηση σου να τη δεις
δείχνει ότι θέλεις κάποια χρόνια ακόμη... Ελπίζω όχι
εκατοντάδες...
Κι η ψυχική ωρίμανση είναι προσδοκούμενο αποτέλεσμα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2008, 01:01:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε ΑΙΝΕΙΑΝ06, καταλαβαίνω ότι συνεχίζεις την συμπεριφορά
'του έφηβου,όλοι περάσαμε απο κει, αλλά η παραβολικότητα
που προσπάθησα να σου δώσω και η άρνηση σου να τη δεις
δείχνει ότι θέλεις κάποια χρόνια ακόμη... Ελπίζω όχι
εκατοντάδες...
Κι η ψυχική ωρίμανση είναι προσδοκούμενο αποτέλεσμα...

Κατα την παγια τακτικη ..Ιεροκυρηκα ο οποιος ξερει μονο να κανει κυρηγμα μονολογο απο αμφωνα .. δεν απαντας αλλα
α. απαξιωνεις τον αντιπαλο συνομιλητη [ εφηβος , ψυχολογικα ανωριμος , αρνητικος στο... να δεχτει τις σωστες σου !!!!αποψεις κλπ]
β . Αν δεν το καταργιεσαι απειλοντας τον με ... φωτιες της κολασης .. του ευχεσαι να ... γνωρισει καποτε την - δικη σου - αληθεια [ ψυχικη ωριμανση .. προσδοκουμενο αποτελεσμα ..]
ΠΑΓΙΑ ΚΟΛΠΑ .. ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗΣ ΑΠΟΛΟΓΗΤΙΚΗΣ !!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2008, 14:10:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε ΑΙΝΕΙΑΝ06, καταλαβαίνω ότι συνεχίζεις την συμπεριφορά
'του έφηβου,όλοι περάσαμε απο κει, αλλά η παραβολικότητα
που προσπάθησα να σου δώσω και η άρνηση σου να τη δεις
δείχνει ότι θέλεις κάποια χρόνια ακόμη... Ελπίζω όχι
εκατοντάδες...
Κι η ψυχική ωρίμανση είναι προσδοκούμενο αποτέλεσμα...

Αγαπητέ trexagireve, δε μπορώ να κατανοήσω το λόγο που αποδίδεις στον συνομιλητή σου το χαρακτηριστικό της συμπεριφοράς εφήβου και - εμμέσως - της ψυχικής ανωριμότητας.
Ο καθένας μας έχει τα πιστεύω του, τις απόψεις του και τις δικές του πεποιθήσεις.
Δε μπορώ λοιπόν να καταλάβω το λόγο που όταν κάποιος εκφράζει απόψεις που δεν συμφωνούν με τις δικές σου να πρέπει να τον χαρακτηρίσεις και να του αποδώσεις κάποια χαρακτηριστικά γνωρίσματα.

Σε παρακαλώ, προσπάθησε να το αποφεύγεις αυτό διότι δεν βοηθάει καθόλου τον διάλογο η συγκεκριμένη τακτική...



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
outside37
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2008, 01:24:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους outside37  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

''Με τον θεο εχω την καλυτερη σχεση Δεν του ζητησα ποτε τιποτ δεν με απογοητευσε ποτε δεν γογγυσα ποτε εναντιον του''
Απο τον Ελ Γκρεκο του Καζατζακη ... να το λεγει ενας παλιος Κρητικος Καπετανιος ...
Καπου αυτη η ρηση .. με εκφραζει θρησκευτικα σε συνδυασμο με τις Επικουριες αντικηψεις μου [ θεωρω τον εαυτο μου οπαδο των αποψεων του Αρχαιου Ελληνα Φιλοσοφου Επικουρου ..]
Θα ηθελα την γνωμη σας ...


Νομίζω πως είναιμια λογική στάση.
Το να ζητάς κάτι από τον Θεό ,σημαίνει πως τον βλέπεις σαν προσωπικότητα με την οποία μάλιστα ανοίγεις διάλογο και όχι μόνο.... κλείνεις και συμφέρουσες συμφωνίες!!!
Πιστεύω πως αν υπάρχει Θεός, ουδεμία σχέση έχει με την περιγραφή που του δίνει το χριστιανικό δόγμα. Αυτό είναι πολύ ευχάριστο, καθώς τον απενοχοποιεί από όλα εκείνα για τα οποία θα ήταν ένοχος ένας Θεός όπως τον φαντάζεται το δογμά.
Αν δώσουμε την ονομασία Θεός στο σύνολο της υλοενέργειας που αποτελεί το σύμπαν, σαφώς η επικοινωνία μας μαζί του δεν θα έχει καμμιά σχέση με λεκτική επικοινωνία, με συμφωνίες, υποσχέσεις κλπ.
Πολύ καλός ο Καζαντζάκης ( διάβασε την ''Ασκητική'' του,μάλλον θα σου αρέσει ) Για τον επίκουρο γνωρίζω ελάχιστακαι θυμάμαι ακόμα λιγότερα, αλλά θυμάμαι οτι κάποιες απόψεις του μου είχαν φανεί πολύενδιαφέρουσες.


outside37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2008, 11:19:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ D Incubus ο λόγος που μιλώ για εφηβική σχέση πατέρα - γιού, κι΄όχι ότι έτσι χαρακτηρίζω τον ΑΙΝΕΙΑΝ06, αν διάβαζες καλύτερα τις θέσεις μου, θα έβλεπες ότι δεν αφορά σε αυτόν όπως με κατηγορείς, αλλά στη μορφή της σχέσης που λέει ο φίλος μεταξύ ανθρώπου Θεού… Είναι αρκετά σαφές…
Αγαπητέ Outsider37, ο Θεός δεν έχει αποδοθεί με κάποια έννοια από
τον χριστιανισμό.. Για τον χριστιανισμό,Θεωρείται ακατάληπτος και ακατανόητος γιατί δεν ορίζεται ο Θεός από τις δικές μας παιδικές καταστάσεις…Ο χριστιανισμός αυτό ακριβώς κάνει δεν οριοθετεί τον Θεό, αφού τον χαρακτηρίζει αχώρητο και αθεώρητο για τα ανθρώπινα μεγέθη, οι άνθρωποι που προτιμούν θεούς ανθρώπινους δίνουν ορισμούς για το πώς είναι οι θεοί αυτοί…Όταν κατανοήσουμε τον Θεό, θα είναι μια εποχή που το πνεύμα μας θα έχει ξεφύγει από τα χαζά που μας απασχολούν σήμερα…
Και για να γίνει μια τέτοια υπέρβαση στην αντίληψη, θα έπρεπε να μην είναι χειραγωγήσιμος και ελεγχόμενος ο άνθρωπος όπως γίνεται τώρα, είτε μέσω των ΜΜΕ είτε μέσω σχολών και λεσχών ψευτουπερανθρώπων που κυβερνάνε τον κόσμο και καθορίζουν την πορεία μας…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GALEX
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
133 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2008, 15:45:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GALEX  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το συγκεκριμένο θέμα αφορά μόνο αυτούς που πιστεύουν στην ύπαρξη του θεού. Για όλους του άλλους "Βλάπτει Σοβαρά την υγεία".
Γι' αυτό έχει πολύ μικρή συμμετοχή δίοτι απευθύνεται σε ένα πολύ περιορισμένο κοινό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GALEX
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
133 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2008, 15:49:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GALEX  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης φίλε Αινεία αφού όπως λες:
quote:
[ σαν αθεος που ειμαι δεν λεγω ποτε Καλο Πασχα ..]

Γιατί άνοιξες αυτό το θέμα? Τι σε ενδιαφέρει εσένα ποιά νομίζουν οι θεϊστές ότι είναι η ιδανική τους σχέση με τον θεό?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2008, 00:04:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλεος ρε φίλε galex, τρεις μέρες έχει το θέμα τη λογική
του και τις συμμετοχές του μετράς εσύ; Δώσε του λίγο
περιθώριο...
Όσο για την ιδανική σχέση του ανθρώπου με τον Θεό, είναι
πάντα η αρμονική και σωστή σχέση γιού με πατέρα, όπου ο
γιός πρέπει να μάθει από τον Πατέρα...
Κι αυτο αφού ο άνθρωπος είναι παιδί του Θεού...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2008, 00:39:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έλεος ρε φίλε galex, τρεις μέρες έχει το θέμα τη λογική
του και τις συμμετοχές του μετράς εσύ; Δώσε του λίγο
περιθώριο...
Όσο για την ιδανική σχέση του ανθρώπου με τον Θεό, είναι
πάντα η αρμονική και σωστή σχέση γιού με πατέρα, όπου ο
γιός πρέπει να μάθει από τον Πατέρα...
Κι αυτο αφού ο άνθρωπος είναι παιδί του Θεού...

Εγω μενω στο νοημα της φρασης του Καζατζακη ..
''Δεν του ζητησα ποτε τιποτε , δεν με απογοητευσε ποτε δεν γογγυσα ποτε εναντιον του''
Τωρα .. εαν θεωρω τον - καθε- Θεο ...Πατερα η Μητερα [ Μεγαλη Θεα ] η ..Βασιλια των Ουρανων η ..Αρχοντα , Κυριο κλπ κλπ ... αυτα τα θεωρω ..ΑΝΘΡΩΠΟΜΟΡΦΙΣΜΟΥΣ ...
Πατερας η Μητερα ειναι μια πολυ συγκεκριμενη σχεση η οποια εχει σχεση με ανθρωπους οι οποιοι με μια πολυ συγκεκριμενη φυσικη διαδικασια μας εφεραν στον κοσμο ..
Ειναι λαθος να χρησιμοποιειται αυτη η εννοια αλλου ...

Σημ Πατερα [ Πατερουλη ελεγαν κι οι Σοβιετικοι τον ...Σταλιν !!!!!!]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2008, 10:51:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μυ ΑΙΝΕΙΑΝ06 να υποθέσω ότι δεν κατάλαβες
ότι μιλάμε για κάτι ανώτερο ή όχι;
Φίλε, θα κάνουμε διάλογο ή θα προσπαθύμε να παίξουμε
με τις λέξεις;
Πατέρας μας είναι ο Θεός, αφού από αυτόν προερχόμαστε και
κάποια στιγμή θα γυρίσομε σπίτι, όπως ο άσωτος, γιατί εκεί
θα μας αντιμετωπίσει καλύτερα ο Πατέρας μας ΑΠΌ ΤΗ ΞΈΝΗ ΓΉ..
Γίνεται κατασνοητό, ή όχι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GALEX
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
133 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2008, 14:36:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GALEX  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Trexagireve,

quote:
Έλεος ρε φίλε galex, τρεις μέρες έχει το θέμα τη λογική
του και τις συμμετοχές του μετράς εσύ; Δώσε του λίγο
περιθώριο...

Παρ' όλο που δεν έχω να προσθέσω τίποτα σ' αυτό το θέμα, πρέπει να παραδεχθώ ότι έχεις δίκιο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2008, 00:53:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ μυ ΑΙΝΕΙΑΝ06 να υποθέσω ότι δεν κατάλαβες
ότι μιλάμε για κάτι ανώτερο ή όχι;
Φίλε, θα κάνουμε διάλογο ή θα προσπαθύμε να παίξουμε
με τις λέξεις;
Πατέρας μας είναι ο Θεός, αφού από αυτόν προερχόμαστε και
κάποια στιγμή θα γυρίσομε σπίτι, όπως ο άσωτος, γιατί εκεί
θα μας αντιμετωπίσει καλύτερα ο Πατέρας μας ΑΠΌ ΤΗ ΞΈΝΗ ΓΉ..
Γίνεται κατασνοητό, ή όχι;

Εκεινο το οποιο θα παραδεχθω ειναι οτι εχουμε ΠΛΗΡΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΑΠΟΨΕΩΝ
1. Δεν θεωρω οτι μιλαμε για κατι ανωτερο ... υπερανω της λογικης του ανθρωπου
2. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΑΣ .. οπως δεν ειναι ουτε ...Βασιλιας [ των Ουρανων ] ουτε μπορουμε να τον παρομοιασουμε με κατι αλλο ΑΝΘΡΩΠΟΜΟΡΦΙΚΟ
3. Δεν γυριζουμε σπιτι ... πεθαινουμε , παυουμε να υπαρχουμε ..

Το θεμα μου πανω στην φραση του Καζατζακη ειναι συγκεκριμενο
Δεν κολακευω τον θεο με υμνους προσευχες , δεν τον δωροδοκω με δωρα ταματα θυσιες ... δεν αισθανομαι οτι του χρωστω τιποτε δεν του ζητω τιποτε .. δεν γογγυζω εναντιον μου ..
Κι αυτο το θεωρω μια ιδανικη θρησκευτικη σταση η οποια ταιριαζει με τις Επικουριες αντιληψεις μου ..

ΥΣ Εαν εσυ ως Χριστιανος διαφωνεις με αυτα που γραφω , αφησε αλλους συνομιλητες να εκφρασουν τις αποψεις τους...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2008, 00:58:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκεινο το οποιο με κανει ΑΘΕΟ δεν ειναι οτι δεν θεωρω οτι υπαρχει μια ανωτερα δυναμη - δημιουργος αιτια εστω του συμπαντος κοσμου- την οποια θα μπορουσαμε να ονομασουμε - εμεις οι ανθρωποι- ως Θεο ..
Ουτε το ονομα που θα δωσουμε - παλι εμεις οι ανθρωποι- στα πλαισια των δικων μας θρησκευτικων πεποιθησεων σε αυτη την ανωτερα δυναμη - Ιαχωβα , Δια , Μανιτου , Βραχμα κλπ
Αλλα αθεο με κανει η πεποιθηση οτι οποιαδηποτε ανωτερα δυναμη
1. Δεν κολακευεται με υμνους - προσευχες
2. Δεν δωροδοκειται με δωρα ταματα και θυσιες
προκειμενου να με βοηθησει .. κανοντας μου θεικα θαυματουργα ρουσφετια ... γιατι τους ειμαι πιστος τους ...κολακας .Οπαδος ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2008, 01:01:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και το βασικο χαρακτηριστικο σε οποιαδηποτε θρησκεια .. δεν ειναι οι θεολογικες φιλοσοφικες ηθικες της αποψεις , ουτε η προσφορα αυτης της θρησκειας σε πολιτιστικο , καλιτεχνικο , ιστορικο επιπεδο .. αλλα .. το βασικο χαρακτηριστικο σε οποιαδηποτε θρησκεια ειναι η ΚΟΛΑΚΕΙΑ και η ΔΩΡΟΔΟΚΕΙΑ με τα δεδομενα κοσμικης εξουσιας, ανωτερων προσωπομορφικων υπερφυσικων οντοτητων προκειμενου να μας βοηθησουν ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2008, 01:06:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βουδιστης πχ ΔΕΝ ειναι οποιος μελετα την βουδιστικη φιλοσοφια και διδασκαλια .. ουτε οποιος εφαρμοζει καποια - επιλεγμενα;;- σημεια αυτης στην προσωπικη του ζωη ...
Ουτε οποιος μελετα την ιστορια του Βουδισμου η την επιδραση του στον πολιτισμο .. η στην φιλοσοφια ειτε στις τεχνες πχ ιερη βουδιστικη μουσικη , αρχιτεχτονικη ναων , γλυπτικη κλπ ..
Ουτε οποιος δηλωνει Βουδιστης για .. κοινωνικους , οικογενειακους , εθνικους η πολιτικους λογους [ εδω αμα θελει ...ας κανει κι αλλιως !]
Αλλα Βουδιστης κατ εμε ειναι μονο οποιος ...προσευχεται στον Βουδα να τον φυλαγει στον δρομο οταν οδηγει με το αυτοκινητο του για να μην τρακαρει !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sonofzeus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Australia
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2008, 06:40:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonofzeus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε AINEIAN06
Μπορούμε να κάνουμε την υπέρβαση να κόψουμε τον ομφάλιο λώρο.
Είμαστε ανώτεροι του Θεού αφού δεν μπορεί να μας σώσει η Χάρις Του με κανένα τρόπο, αν δεν θέλουμε να σωθούμε οι ίδιοι. Πετάμε πλέον με τα δικά μας φτερά και με οδηγό τη συνείδηση μας μέσα σε ένα σκάφος με βοηθητικές μηχανές τη γνώση που παρέχει η επιστήμη, η φιλοσοφία και η ιστορία.
Φιλικά ΓιάννηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2008, 07:09:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και αφού την κάναμε την υπέρβαση, και αφού τον ομφάλιο λώρο τον κόψαμε,
μας έρχεται καπάκι μια λοίμωξη του αναπνευστικού, και ΄κάνα εγκεφαλικό, και πάνε τα φτεράκια...
άντε να πετάξεις μετά...
μετά στρώνεσαι στα χαμηλά, το σκύβεις το κεφάλι, και αρχίζεις τις προσευχές...


και τότε καταλαβαίνουμε όλοι πόσο αδύναμα ζώα είμαστε...
και τότε (στα μουλωχτά) ζητάμε βοήθεια, απο κάποιον που μπορεί να μας βοηθήσει...
θα το κάνει;;
γιατί να το κάνει;;
η καλή σχέση με τον Δημιουργό μας αποτελεί μονόδρομο,
γιατί είναι ο Μόνος που μπορεί να μας απαλάξει απο την αρρώστια και τον θάνατο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sonofzeus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Australia
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2008, 08:58:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonofzeus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε eidos
Δεν κατάλαβες καλά αφού λες
"...και τότε... ζητάμε βοήθεια, απο κάποιον που μπορεί να μας βοηθήσει...θα το κάνει;; γιατί να το κάνει;;"
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να μας βοηθήσει. ΔΕΝ είναι πια στο χέρι ΤΟΥ.
ΟΙ ερωτήσεις "θα το κάνει;; γιατί να το κάνει;;" στερούνται λογικής, αφού η μόνη απάντηση είναι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ, του αφαιρέσαμε το δικαίωμα, τη δυνατότητα να μας βοηθήσει. Μιλάω φυσικά για τον Θεό όπως αποκαλύπτεται ο ίδιος στην Α.Γ. και όπως ερμηνεύεται από τους Χριστιανούς και μη σ'αυτό το σημείο.
Δεν μιλάω για άλλους θεούς που δεν γνωρίζω πως ορίζονται.
φιλικά ΓιάννηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2008, 09:30:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου ΑΙΝΕΙΑΝ 06 αυτή είναι και η βασική διαφορά με τις
άλλες θρησκείες, καθώς όπως είπε κι ο Κύριος ημών Ιησούς
Χριστός, υπάρχει ανάσταση νεκρών, καθώς ο Θεός του Αβραάμ,
του Ιακώβ, κλπ δεν είναι Θεός νεκρών αλλά Θεός ζώντων και
εξ ‘αυτού μένει το ότι όλοι αναστήσονται τη ημέρα της Κρίσεως
όπως κριθούμε για τα έργα μας και για το κατά πόσο τιμήσαμε
αυτό που είμαστε…
Μια έννοια που θέλω να αναλογιστείς, γιατί περί αυτού πρόκειται: Πόσο τιμάμε αυτό που είμαστε και φυσικά πρώτα από όλα αν έχουμε συνείδηση τι είμαστε…
Πολύ πεσιμιστικό και φτωχό μου μοιάζει, με συγχωρείς κιόλας, αυτό το «πεθαίνουμε, παύουμε να υπάρχουμε…» Αυτό πιστεύεις ότι είναι
ο άνθρωπος ένα ανακυκλούμενο πράγμα που έρχεται σαν μαριονέτα
να πληρώσει κενά διαστήματα στο …κουρδιστό πορτοκάλι της γης;

Φίλε μου γι’ αυτό λέω: τόσο λίγη αξία δίνεις στον άνθρωπο;
Αυτή η ανώτερη δύναμη που λες, θέλω να σου κάνω λίγες ερωτήσεις περί ορισμού της:
Έχει σχέση με τον άνθρωπο ή απλά συνυπάρχουμε;
Αισθάνεται τίποτα για τον άνθρωπο ή μόνο τον βλέπει ως ζημιογόνο
στο τέλειο στολίδι ( κόσμο) που έφτιαξε;
Και φυσικά , γιατί δεν αντιδρά στις εξωφρενικές μ...κίες
που κάνουμε;
Αυτά που λες κολακεία, αν δείς, επαναλαμβάνω, θυμίζουν σχέση
πατέρα – παιδιού…
Φίλε Sonofzeus να’ σαι καλά παληκάρι μου… Μ’ έκανες και γέλασα… «Πετάμε μόνοι μας…» και ....καταστρεφόμαστε μόνοι μας
γιατί δεν το συμπλήρωσες;Δεν έχουμε ανάγκη το Θεό για να αυτοκτονήσουμε... Ξέρεις που έχει φτάσει η καταστροφική και αυτοκαταστροφική μας μανία; Σε λίγες δεκαετίες, θα μείνουν μόνο …..οι κατσαρίδες σ’ αυτό τον πλανήτη, από την …ώριμη ικανότητα
μας διαχείρισης…
Δεν είναι πια στο χέρι του; Γιατί ρε φίλε; Την ανικανότητα μας ποιός άλλος μπορεί να καλύψει;
Φίλε, καλά θα είναι να έχουμε επαφή με το περιβάλλον γύρω μας και να μην ζούμε μόνο στον εγκέφαλο μας… Η καταστροφή της γης αγγίζει οριακά σημεία και κανείς δεν κάνει τίποτα, αυτό δεν μπορεί να μην το βλέπεις…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2008, 09:36:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σονοφζευς

Φαντασου ότι ένας δάσκαλος εξηγεί στους μαθητές του πώς να λύσουν κάποιο δύσκολο πρόβλημα.
Ένας έξυπνος αλλά στασιαστικός μαθητής ισχυρίζεται ότι ο τρόπος με τον οποίο ο δάσκαλος λύνει το πρόβλημα είναι λανθασμένος.
Υπονοώντας ότι ο δάσκαλος δεν είναι ικανός, αυτός ο στασιαστής επιμένει ότι ξέρει έναν πολύ καλύτερο τρόπο για να λύσει το πρόβλημα.
Ορισμένοι μαθητές νομίζουν ότι έχει δίκιο και στασιάζουν και αυτοί. Τι πρέπει να κάνει ο δάσκαλος; Αν αποβάλει τους στασιαστές από την τάξη, πώς θα επηρεάσει αυτό τους υπόλοιπους μαθητές; Δεν θα πιστέψουν ότι ο συμμαθητής τους και εκείνοι που τον ακολούθησαν έχουν δίκιο;
Όλοι οι άλλοι μαθητές της τάξης θα μπορούσαν να χάσουν το σεβασμό τους για το δάσκαλο, πιστεύοντας ότι φοβάται μήπως αποδειχτεί πως κάνει λάθος. Ας υποθέσουμε, όμως, ότι ο δάσκαλος επιτρέπει στο στασιαστή να δείξει στην τάξη πώς θα έλυνε εκείνος το πρόβλημα.

Ο Δημιουργός έχει κάνει κάτι παρόμοιο με αυτό που κάνει ο δάσκαλος. Θυμησου ότι οι στασιαστές στην Εδέμ δεν ήταν οι μόνοι που περιλαμβάνονταν. Εκατομμύρια άγγελοι παρακολουθούσαν.
Ο τρόπος με τον οποίο ο Δημιουργός θα αντιμετώπιζε το στασιασμό θα επηρέαζε πολύ όλους εκείνους τους αγγέλους και τελικά ολόκληρη τη νοήμονα δημιουργία. Τι έχει κάνει, λοιπόν, ο Δημιουργός-Ιεχωβά;
Έχει επιτρέψει στον Σατανά να δείξει πώς θα κυβερνούσε εκείνος την ανθρωπότητα. Ο Θεός έχει επιτρέψει επίσης στους ανθρώπους να αυτοκυβερνηθούν υπό την καθοδηγία του Σατανά.

Ο δάσκαλος στο παράδειγμά μας ξέρει ότι ο στασιαστής και οι μαθητές που τον υποστηρίζουν έχουν άδικο. Αλλά ξέρει επίσης ότι, αν τους δώσει την ευκαιρία να προσπαθήσουν να αποδείξουν τον ισχυρισμό τους, αυτό θα ωφελήσει ολόκληρη την τάξη.
Όταν οι στασιαστές αποτύχουν, όλοι οι ειλικρινείς μαθητές θα δουν ότι ο δάσκαλος είναι ο μόνος που έχει τα προσόντα να καθοδηγεί την τάξη.
Θα καταλάβουν γιατί ο δάσκαλος θα βγάζει στο εξής από την τάξη όσους στασιάζουν.
Παρόμοια, ο Ιεχωβά ξέρει πως όλοι οι άνθρωποι που έχουν ειλικρινή καρδιά και οι άγγελοι θα ωφεληθούν βλέποντας ότι ο Σατανάς και όσοι στασίασαν μαζί του απέτυχαν και ότι οι άνθρωποι δεν μπορούν να αυτοκυβερνηθούν.

κατάλαβες τώρα αν ο Δημιουργός μπορεί, και αν θέλει;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2008, 12:44:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε AINEIAN06
Μπορούμε να κάνουμε την υπέρβαση να κόψουμε τον ομφάλιο λώρο.
Είμαστε ανώτεροι του Θεού ...

Στην θεση του θεου βαλαμε τον ΑΝΘΡΩΠΟ !!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2008, 12:47:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε eidos
Δεν κατάλαβες καλά αφού λες
"...και τότε... ζητάμε βοήθεια, απο κάποιον που μπορεί να μας βοηθήσει...θα το κάνει;; γιατί να το κάνει;;"
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να μας βοηθήσει. ΔΕΝ είναι πια στο χέρι ΤΟΥ.
ΟΙ ερωτήσεις "θα το κάνει;; γιατί να το κάνει;;" στερούνται λογικής, αφού η μόνη απάντηση είναι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ, του αφαιρέσαμε το δικαίωμα, τη δυνατότητα να μας βοηθήσει. Μιλάω

Θελετε να πειτε σε απλη λαικη γλωσσα .. οτι θα χρειαστει στην ζωη μας σε περιοδο που θα ειμαστε αδυναμοι κι ΘΑ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ .. να του ζητησουμε να μας κανει ... θεικο θαυματουργο ρουσφετι ... βοηθωντας μας στην ασθενεια μας η στην κακοτυχια μας ... κι αυτος θυμωμενος μαζι μας γιατι ... δεν τον κολακευουμε η δεν τον δωροδοκουμε σαν υποτελεις του πιστοι οπαδοι ... δεν θα μας βοηθησει [ η θεικη βοηθεια υπαρχει μονο για υμετερους υποτακτικους κολακες ... πιστους οπαδους !!!!!!!!!!!!!!!!!]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2008, 12:52:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην πολυθειστικη Κινα .. τους περασμενους αιωνες με τους χιλιαδες θεους .. οπου καθε θεος ειχε το ..αξιωμα του με συγκεκριμενα καθηκοντα πχ θεος της βροχης κλπ ... εαν ενας θεος .. δεν ηταν συνεπης στα καθηκοντα του αυτα τον καταργουσαν κι εβαζαν στην θεση του αλλον θεο !!!!!!
Υπο αυτη την λογικη .. εαν ο θεος της Ελλαδας δεν αντεπεξερχεται στα θεικα καθηκοντα προστασιας των Ελληνων οι οποιοι ειναι πιστοι του οπαδοι ... τον αντικαθιστουμε με αλλον θεο .. πιο αποτελεσματικο στα καθηκοντα του ..
Η εαν ο Αγιος προστατης της παιδειας .. δεν αντεπεξερχεται στα καθηκοντα του να προστατευει και να βοηθα την ..Ελληνικη παιδεια .. τον αντικαθιστουμε ...
ΚΑΙ ΟΙ ΘΕΟΙ [οπως κι οι αφεντες] ...ΚΡΙΝΟΝΤΑΙΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2008, 12:55:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και - ποαροτι αθεος - .. δεν θα ειχα προβλημα να ζητησω βοηθεια και να κανω καποιο ταμα σε καποια υπερφυσικη δυναμη .. εαν προκειται να με βοηθησει .. ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ... θα ζητησω τα χρηματα μου πισω κι θα κινησω αγωγη .. κατα των γιηνων αντιπροσωπων της ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2008, 12:58:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

και αφού την κάναμε την υπέρβαση, και αφού τον ομφάλιο λώρο τον κόψαμε,
μας έρχεται καπάκι μια λοίμωξη του αναπνευστικού, και ΄κάνα εγκεφαλικό, και πάνε τα φτεράκια...
άντε να πετάξεις μετά...
μετά στρώνεσαι στα χαμηλά, το σκύβεις το κεφάλι, και αρχίζεις τις προσευχές...
και τότε καταλαβαίνουμε όλοι πόσο αδύναμα ζώα είμαστε...
και τότε (στα μουλωχτά) ζητάμε βοήθεια, απο κάποιον που μπορεί να μας βοηθήσει...
θα το κάνει;;
γιατί να το κάνει;;
η καλή σχέση με τον Δημιουργό μας αποτελεί μονόδρομο,
γιατί είναι ο Μόνος που μπορεί να μας απαλάξει απο την αρρώστια και τον θάνατο...

Η πρακτικη λοιπον χρησιμοτητα του Θεου -ων ειναι να μας ... βοηθαει οταν εχουμε προβληματα .. εφοσον του ειμαστε ... πιστοι υποτακτικοι υποτελεις οπαδοι που τον [ τους] ... λιβανιζουμε και υμνουμε καθημερινως [ συν τα δωρα .. ταματα θυσιες κλπ ..]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2008, 13:04:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε μου ΑΙΝΕΙΑΝ 06 αυτή είναι και η βασική διαφορά με τις
άλλες θρησκείες, καθώς όπως είπε κι ο Κύριος ημών Ιησούς
Χριστός, υπάρχει ανάσταση νεκρών, καθώς ο Θεός του Αβραάμ,
του Ιακώβ, κλπ δεν είναι Θεός νεκρών αλλά Θεός ζώντων και
εξ ‘αυτού μένει το ότι όλοι αναστήσονται τη ημέρα της Κρίσεως
όπως κριθούμε για τα έργα μας και για το κατά πόσο τιμήσαμε
αυτό που είμαστε…

Φιλε μου ...Εσυ εισαι θρησκευομενος Χριστιανος [ αναφαιρετο δικαιωμα σου ] κι εγω δηλωνω οπαδος της φιλοσοφιας του Αρχαιου Ελληνα φιλοσοφου Επικουρου ..
Η ρηση του Καζατζακη .. ταιριαζει με τις Επικουρειες αντιληψεις μου γιαυτο την εβαλα προς συζητηση στο φορουμ ..
Κατα τα αλλα ..ολα οσα λες εκπηγαζουν απο ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ... που θεωρουν εκ προοιμιου δεδομενη την θεοπνευστια της Βιβλου κι το Αλαθητο του Χριστιανικου ορθοδοξου δογματος .. πραγματα με τα οποια εγω διαφωνω ..
Φαντασου ενας ..Μαγος των Ζουλου να συζητα μαζι σου υπο την προυποθεση να θεωρεις δεδομενη την .. θεοπνευστια του και το αλαθητο των αποψεων του ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy