ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΓΑΠΗ; Πώς λειτουργεί τι την προκαλεί και απο τι προκαλειται
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
xrysavamp
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 17:01:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xrysavamp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχου!!! τι καλά που συμφωνούμε!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
xrysavamp
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 17:36:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xrysavamp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη charmed δεν είμαι και τόοοοοοοοσο μεγάλη πια...στη γενιά του 82 ανήκω....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 19:01:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλη charmed δεν είμαι και τόοοοοοοοσο μεγάλη πια...στη γενιά του 82 ανήκω....


Είσαι "σιτεμένη"....

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xrysavamp
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 19:18:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xrysavamp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
xaxaxxaxaxxa έπαθες σόκ?
πωπω τώρα ντρέπομαι...δηλαδή εσείς πόσο είστε αν επιτρέπεται? ο μέσος όρος ηλικιών εδώ πέρα?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 19:23:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

xaxaxxaxaxxa έπαθες σόκ?
πωπω τώρα ντρέπομαι...δηλαδή εσείς πόσο είστε αν επιτρέπεται? ο μέσος όρος ηλικιών εδώ πέρα?


Δέκα...δεκα-τριών...άντε δεκα-τεσσάρων...υπάρχουν βέβαια και πιο μικροί -στο μυαλό- , δυό-τριών χρόνων..και υπάρχουν και περιπτώσεις ...μηνών...πέντε-έξη μηνών...

Εγώ είμαι ολίγων ημερών...και κάποιων ωρών...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xrysavamp
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 19:34:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xrysavamp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οκ....τότε φεύγω για να μην με πάρετε με τις ντομάτες! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 19:44:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

οκ....τότε φεύγω για να μην με πάρετε με τις ντομάτες!

Κάτσε ρε σύ Χρύσα...θα μεγαλώσουμε και μείς , ξέρεις μεγαλώνουμε γρήγορα...έλα και είσαι τόσο γλυκειά...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 21:48:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
οκ....τότε φεύγω για να μην με πάρετε με τις ντομάτες!

ΤΙ
ΕΙΝΑΙ
ΑΥΤΑ
ΠΟΥ ΛΕΣ!


ΕΙΣΑΙ ΣΟΒΑΡΗ??
ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΤΑΞΟΥΜΕ ΝΤΟΜΑΤΕΣ??

ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΟ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΝΤΟΜΑΤΑ???
ΞΕΡΕΙΣ??????
ΑΚΟΥΣ ΕΚΕΙ...

ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΠΕΤΑΞΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΤΟΜΑΤΕΣ...
ΠΟΥ ΜΕΝΕΙΣ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΚΑΛΗ Ή ΚΟΛΩΝΑΚΙ???
ΑΝ ΘΕΣ ΝΤΟΜΑΤΕΣ
ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟΥΣ ΑΓΡΟΤΕΣ
ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ
ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΕΤΑΝΕ
ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΝΤΟΜΑΤΕΣ ΠΙΑ
ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΙΣ ΣΠΑΤΑΛΗΣΕΙ ΠΑΝΩ ΣΟΥ........
ΚΑΝΑ ΑΥΓΟ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΤΑΞΟΥΜΕ
ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΟΚΚΙΝΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΣΤΟΛΙΔΙΑ ΤΟ ΠΑΣΧΑ ΚΑΙ ΣΑΠΙΖΟΥΝ..
ΚΑΙ ΑΝ Σ'ΑΡΕΣΕΙ Ε???

Χρύσα μου..
για να καταλάβεις πόσο μικρή είσαι..
Μέχρι και ο πατέρας μου πριν λίγα χρόνια τα είχε με κάποια της ηλικίας σου
γυμνάστρια
Είσαι πολύ μικρούλα
χαχαχα

quote:
Παρακολουθώ με ενδιαφέρον τη συζήτησή σας και τρέχει το τυρί απ το τοστ μου.
quote:
ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΧΕΙΡΙΖΕΤΑΙ ΕΝΑΝ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ .ΩΡΑΙΑ?
Ο ΜΑΘΗΤΗΣ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΜΕ ΤΗΝ ΜΟΡΦΗ
ΚΙΝΟΥΜΕΝΗΣ ΕΙΚΟΝΑΣ ΤΟΝ ΒΑΖΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΝΑ ΠΕΙ
"ΚΑΤΣΕ ΤΙ ΔΕΙΧΝΕΙ ΕΔΩ?" ΠΑΡΑΤΗΡΕΙ - ΠΡΟΣΕΧΕΙ -ΡΩΤΑΕΙ -ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ -ΜΑΘΑΙΝΕΙ
Θα μπορούσες να μας περιγράψεις κάπως σαφέστερα πώς ακριβώς κάνετε μάθημα? Ο καθηγητής ας πούμε "μιλάει" ή μιλάει μόνο αν δεν καταλαβαίνεται κάτι? Και πώς του γνωστοποιείτε ότι δεν καταλάβατε κάτι, υπάρχει κάποιου τύπου επικοινωνία μέσω των υπολογιστών? Γενικά τι συμβαίνει?
quote:
PS ΓΙΑΤΡΕ ΣΟΡΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ..
Νηστεία 40 μέρες και σε συγχωρώ(όχι εγώ ο θεός).
quote:
ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΘΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΣΩ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΛΕΝΕ ΕΤΣΙ
ΛΙΓΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΝΝΟΟΥΝ
Υπάρχουν αρκετά άτομα που στην αφηβεία τους έχει περάσει απ το μυαλό αυτή η σκέψη, κυρίως άτομα στερημένα απο αγάπη ή ανθρώπινη επικοινωνία. Αλλά αυτά τα άτομα δεν το διαλαλούνε ούτε βάφουν τα μαλλιά τους μαύρα και πλακώνονται στο ζελέ. Αν οι δυό αυτές καταστάσεις συμπίπτουν -το ζελέ και οι τάσεις αυτοκτωνίας δηλαδή- τότε αφορά κάποια ιδιαίτερη έκφραση του "εγώ" τους όπως μια, πιθανώς, λανθάνουσα αλαζονεία, ή μία ανάγκη να επικοινωνήσουν στους άλλους αυτά που δεν έχουν την δυνατότητα να πούνε σε κανέναν.

quote:
και για να επιστρέψουμε στο πολύ ωραίο θέμα...τι θα λέγατε αν ακούγατε κάπου πως όταν λέμε στο πρόσωπο που μας ενδιαφέρει τις δυο μοιραίες λεξούλες ¨σ΄αγαπώ¨,στην πραγματικότητα βάζουμε τις βάσεις για να του εξιστορήσουμε το μέρος των φαντασιώσεών μας που τον αφορούν?
Είναι ένα κρίσιμο σημείο για την κατανόηση της φαινομενολογίας αυτής της στιγμής. Ο ερωτευμένος έχει ονειροπολήσει γύρω από το αγαπημένο του πρόσωπο, έχει ονειρευτεί με ανοιχτά μάτια, έχει πλάσει μια ολόκληρη ιστορία, αλλά όταν δηλώνει τον έρωτά του δεν κάνει άλλο από το να επιβεβαιώνει την δική του εσωτερική ζωή. Θέλει να ζωντανέψει μέσα του, να τη θέσει κάτω από το βλέμμα του άλλου.Έτσι όμως δεν εκθέτει τον εαυτό του και δεν κινδυνεύει να δεχτεί μια απόρριψη?
Πολύ σωστά όσα αναφέρεις.
quote:
Πέρα απο την πλάκα,συνήθως τα παιδιά αντιδράνε και ακολουθούνε έναν άλλον τρόπο ζωής,απλά απο αντίδραση και εγωισμό.Έχουν δίκιο και άδικο.
Ναι συμβαίνει αυτό και συχνά αντιδρούνε τόσο στις καλές συμπεριφορές όσο και στις κακές.
quote:
Θέλουν να μειώσουν το έμψυχο δυναμικό των σχολείων, τους δασκάλους, και να τοποθετήσουν απέναντι από κάθε παιδί έναν διαδραστικό πίνακα, έναν υπολογιστή....και σκέφτονται οι απλποί άνθρωποι.......μμμμμμμ....αυτό είναι εξέλιξη!?!?
THIS, IS, SPARTA!!! Είναι η οικονομία της συντηρητικής Ελλάδας παύλα Σπάρτης που θα σκληραγωγεί τους πολίτες κάνοντας περικοπές στο δημόσιο και προωθώντας την απρόσωπη(επικοινωνία) της οθόνης στους μαθητές.
Ακολουθωντας τις τακτικές των αρχαίων ημών πρόγονων θα μας υπηρετούνε οι μηχανές(απαγόρευση δουλείας σύνταγμα του 1844-> no more είλωτες for us)
ώστε οι έλληνες υπήκοοι να έχουν χρόνο να ασκούνται απο μικρή ηλικία στην πολύωρη, απλήρωτη εργασία
προσπαθώντας να επιτύχουν βαθμούς για το "μπράβο" που θα βγαίνει αυτόματα απ' τον υπολογιστή
μαζί με μια τούρτα.gif απο κάτω.
(αυτό δηλαδή
)

και έτσι κατα το τελείωμα της εκπαίδευσής τους να βγαίνουν απ τα σχολεία ετοιμοπόλεμοι φορολογούμενοι.

Εξού και η γνωστή φράση των συζύγων "Ή γύρνα με λεφτά, ή πάνω στη ψάθα".


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
xrysavamp
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 23:33:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xrysavamp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ιιιιιιιιιιιιιιιι!!!! μπράβο σας! για σάπια αυγά με έχετε???
Ωραία δόκτωρ...ειλικρινά δεν έχω κόλλημα με τις ηλικίες...! αστειευόμουν...σιγά μην φύγω μου αρέσει πολύ το θέμα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2010, 00:31:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χριστός Ανέστη!
Και μιας κ δεν έχουμε βεγγαλικά
Ποιος έκανε την περισσότερη φασαρία τώρα ε? εε?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
xrysavamp
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2010, 00:41:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xrysavamp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αληθώς ο Κύριος!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2010, 01:01:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χριστός Ανέστη!
Και μιας κ δεν έχουμε βεγγαλικά
Ποιος έκανε την περισσότερη φασαρία τώρα ε? εε?



Σιγά ...με το μαλακό...με πήρε το ωστικό κύμα..

Όχι τίποτ'αλλο , ήρθαν και πάρκαραν κάτι πουλερικά και περιμένουν την επόμενη έκρηξη , με ανοιχτά τα φτερά...

Καλόμαθαν απο το Seat ibiza...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xrysavamp
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2010, 08:10:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xrysavamp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χαχαχαχαχαχαχαχαχχα
Εαρινέ.....δν παίζεσαι!!!!!!!!! τελικά έχετε πολύύύύύύ πλάκα!!!!!
χρόνια πολλά!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2010, 12:18:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
..Αυτά κάνει κ όλα τα κορίτσια λιώνουν Πω ρε φίλε μα γιατί πρέπει πρωινιάτικα να ρίχνουν γουρούνες.. τα γουρούνια! Καλημέρα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
xrysavamp
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2010, 13:26:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xrysavamp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χαχαχχαχαχχχχα κι εσύ δεν πας πίσω!!!
οι γουρούνες τι είναι???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2010, 16:57:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

χαχαχχαχαχχχχα κι εσύ δεν πας πίσω!!!
οι γουρούνες τι είναι???

Βαρελότα μεγενθυμένα , που γίνονται πολύ αισθητά και μετά την έκρηξη , εύκολα δεν τα ξεχνάς...ξεχειλώνουν τ'αυτιά..... με το "υπερμεγέθες" ωστικό κύμα...

Καλά τα λέω Ντόκτορ???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2010, 17:42:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
χαχαχχαχαχχχχα κι εσύ δεν πας πίσω!!!
οι γουρούνες τι είναι???


(Οι συγκεκριμένες είναι λεσβίες)

quote:
Βαρελότα μεγενθυμένα , που γίνονται πολύ αισθητά και μετά την έκρηξη , εύκολα δεν τα ξεχνάς...ξεχειλώνουν τ'αυτιά..... με το "υπερμεγέθες" ωστικό κύμα...

Καλά τα λέω Ντόκτορ???



Λοιπόν γλυκά μου παιδιά, οι γουρούνες είναι εκείνα τα κόκκινα δυναμιτάκια που θα έχετε δει να σκάνε αυτές τις μέρες(είναι αρκετά διαδεδομένες). Δεν είναι πολύ μεγάλες σε μέγεθος αλλά κάνουν μπόλικη φασαρία.

Αν εννοείς αυτό φίλε Αερινέ σωστά τα λες

Παιδιά δείτε αυτό όλοι(αν δεν το 'χετε δει)
Ράδιο Αρβύλα Μεγάλης Τρίτης: Ελλάδα, οικονομική ανάλυση, κρίση, χρηματοπιστοτικό σύστημα και άλλα


Α και μια εγκυκλοπαιδική πληροφορία, τα γουρούνια είναι τα μόνα ζώα(μετά το κορίτσι μου) που μπορούν να έχουν 30 λεπτα οργασμό.
Δεν είναι τυχαίο άλλωστε το ότι έχουν τόσα κοινά με τον άνθρωπο όπως το ότι είναι παμφάγα..(σε όλα τα υπόλοιπα μοιάζουμε εμείς σε αυτά)


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 04/04/2010 17:47:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2010, 17:50:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άσχετο παιδιά, για γουρονοσυζητήσεις καλύτερα να κάνουμε εδώ συζήτηση:

ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ

Επομένως αν θέλετε(δηλαδή)Στείλτε όποια απάντηση άσχετη με το θέμα αυτό της αγάπης στο παραπάνω θέμα!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2010, 22:54:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο θέμα ολοταχώς , δεν θα μου άρεσε να είμαι με το πιστόλι στον κρόταφο...

Αγάπη λοιπόν , τι είναι άραγε η αγάπη ... -απλά- ένα συναίσθημα και αυτό δεν είναι ???

Και θα ήθελα να ρωτήσω , τό εξής:"Άραγε , αγαπάμε τον καθένα και τον οποιοδήποτε άνθρωπο???"

Και γιατί ενώ λέμε , σε κάποιον/α..:"Σ'αγαπώ.."...μετά απο κάποιο διάστημα και κάτω απο την "έλευση" διαφορετικών παραγόντων...τον ίδιο άνθρωπο τον μισούμε..δεν τον θέλουμε..ή αδιαφορούμε???

Η αγάπη αναρρωτιέμαι ξεχυλίζει απο το είναι μας και αγκαλιάζει όλους τους συνανθρώπους μας ή είναι κάτι που θεμελιώνεται απο την συμπεριφορά και στάση των άλλων απέναντί μας???

Αλλα απο την άλλη μεριά , πολλοί άνθρωποι...υπέροχοι πραματικά άνθρωποι που μόνο αγάπη και σεβασμό επιδεικνύουν , γιατί εισπράττουν την απόρριψη και την ασέβεια κλπ...???

Και απο την άλλη μεριά , η αγάπη εχει οιαδήποτε σχέση με την καλή εν-νόηση αλλα και αντίληψη που ο καθένας έχει..???

Είναι θέμα εν-τύπωσης (σωστής)Ή (ορθής)αν θέλετε???

Και πολλοί συνανθρωποί μας , απλά είναι θύματα -απλά- λάθους εν-τυπώσεων???

Και γιατί όλοι -σχεδόν- αγαπάμε τα μωρά και τα μικρά παιδάκια...είναι τυχαίο αυτό και δεν καθρεπτίζει κάτι???

Ερωτήσεις...

soul

Edited by - Εαρινός on 04/04/2010 22:59:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2010, 02:03:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα της αγάπης με απασχολεί ιδαίτερα τελευταία, και απο εμπειρική άποψη. Παρατήρησα σήμερα κάτι που μου έκανε ιδαίτερη εντύπωση και αναρωτιέμαι αν και πώς συνδέεται με το παρελθόν μου.
Συναντήθηκα πριν κάνα 4ωρο με την παρέα μου, κ ένα καινούριο μέλος ένα αγόρι. Εγώ γενικά όλα τα "καλά παιδιά" όσον αφορά τα αγόρια τα συμπαθώ άμεσα(γιατί τα καταλαβαίνω και άμεσα όντας αγόρι ο ίδιος). Το συγκεκριμένο αγόρι όμως μου έβγαζε μια συμπάθεια-παρ'όλο που λίγο το γνώριζα- που προσέγγιζε την αγάπη. Όταν λοιπόν συναντηθήκα με το παιδί(κ την υπόλοιπη παρέα) ενθυμούμενοι ένα αστείο που είχαμε κάνει τη περασμένη φορά αγκαλιαστήκαμε. Διαπίστωσα ότι η αγκαλιά αυτή μου πρόσφερε μεγάλη συναισθηματική ικανοποίηση, την οποία μάλιστα σπάνια νιώθω αγκαλιάζοντας κορίτσια-φίλες(γιατί εκεί θεωρητικά τίθεται και θέμα ορμονικό-σεξουαλικό: Η μυρωδιά κ η τρυφερή επαφή του άνδρα με το άλλο φύλο προκαλεί την έκλυση κάποιων ορμονών που προκαλούν ευφορία κλπ). Νομίζω λοιπόν πλέον ότι έχω δίκαιο να ζηλεύω το γυναικείο "κατεστημένο".. Γιατί ανάμεσα σε γυναίκες μπορεί να υπάρξει(ή τέλος πάντων υπάρχει περισσότερο) γυναικεία τρυφερότητα και φυσικά δεν τίθονται θέματα φύλου(κάτι που ποτέ δεν κατάλαβα προσωπικά γιατί, προσωπικά, ανέκαθεν συμπαθούσα τόσο το σωματικά αντίθετο μου φύλο όσο κ το "ψυχολογικά" αντίθετο)
Μάλιστα ένα απ' τα βασικά μου προβλήματα με τις ανδρικές παρέες είναι η "ένταση" η οποία κάποιες φορές υπάρχει λόγω ακριβώς της ομο-φυλίας(τα ομό-φυλα είναι ανταγωνιστικά).
Μάλιστα όταν πριν αρκετό καιρό μου είχαν πει για κάποιο άτομο που θεωρούσα ότι σίγουρα είναι.. γιούχου, ότι δεν είναι,
(ήταν απο αυτά τα αγόρια που έχουν εξαιρετικά θηλυκή συμπεριφορά χωρίς να είναι γιούχου όμως-κάπως τη λένε μάλιστα αυτή τη περίπτωση αλλα δε θυμάμαι)
είχα απογοητευτεί. Γιατί εκεί που δεν ένιωθα καθόλου ένταση προς το μέρος του-αφού τον αντιλαμβανόμουνα ως κορίτσι- άρχισα να νιώθω.
Τρωφή για σκέψη...

Λοιπόν θα τα πούμε αύριο γιατί τα έχω πιεί και ψιλονυστάζω.. ΖΖΖΖΖΖΖ........Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2010, 09:37:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και πολύ καλή μάλιστα Ντόκτορ!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2010, 10:46:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και γιατί όλοι -σχεδόν- αγαπάμε τα μωρά και τα μικρά παιδάκια...είναι τυχαίο αυτό και δεν καθρεπτίζει κάτι???

Γιατί τα μωρά έχουν απόλυτη αγνότητα.

quote:
Και θα ήθελα να ρωτήσω , τό εξής:"Άραγε , αγαπάμε τον καθένα και τον οποιοδήποτε άνθρωπο???"

Προφανέστατα όχι.Πρέπει να σου κάνει κλίκ.Πρέπει να έχετε αρμονικές δονήσεις.Μερικές φορές νιώθεις ενστικτώδης συμπάθεια για κάποιον,χωρίς κάν να τον γνωρίζεις και μερικές φορές αντιπάθεια,είναι θέμα δονήσεων του καθενός.Αμα οι δονήσεις είναι αρμονικές μεταξύ τους,τότε υπάρχει συμπάθεια,αν είναι δυσαρμονικές, τότε αντιπάθεια.

quote:
Και γιατί ενώ λέμε , σε κάποιον/α..:"Σ'αγαπώ.."...μετά απο κάποιο διάστημα και κάτω απο την "έλευση" διαφορετικών παραγόντων...τον ίδιο άνθρωπο τον μισούμε..δεν τον θέλουμε..ή αδιαφορούμε???

Γιατί δέν ξέρουμε τί μας γίνεται.

quote:
Αλλα απο την άλλη μεριά , πολλοί άνθρωποι...υπέροχοι πραματικά άνθρωποι που μόνο αγάπη και σεβασμό επιδεικνύουν , γιατί εισπράττουν την απόρριψη και την ασέβεια κλπ...???

Γιατί έχουν να κάνουν με ζώα,όπως ο Ιησούς με αυτούς που τον σταύρωσαν.

quote:
Και απο την άλλη μεριά , η αγάπη εχει οιαδήποτε σχέση με την καλή εν-νόηση αλλα και αντίληψη που ο καθένας έχει..???

Εγώ δέν πιστεύω οτι έχει σχέση αυτό,ο συλογιστικός νούς δέν έχει καμία σχέση με αυτό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2010, 13:38:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]

Σταυρώθηκε και ο Σωκράτης ... και πολλοί άλλοι που παρέμειναν ιστοί στους νόμους της πολιτείας και στις ιδέες τους...αλλα τι είναι αυτό που οργανώνει αυτό το απεχθές συναίσθημα του μίσους εντός των ανθρώπων και οπλίζει το χέρι τους ???

Είναι ο φόβος...η απειλή...ή μήπως η κακία...αλλα και όλα αυτά απο που οργανώνονται και συγκροτούνται και χειραγωγούν αλλα κατευθύνουν τον άνθρωπο???


Και γιατί όλοι -σχεδόν- αγαπάμε τα μωρά και τα μικρά παιδάκια...είναι τυχαίο αυτό και δεν καθρεπτίζει κάτι???


Γιατί τα μωρά έχουν απόλυτη αγνότητα.


Έχω την αίσθηση , ότι υπάρχουν και άνθρωποι , οι οποίοι έχουν απόλυτη αγνότητα -ελάχιστοι αλλα υπάρχουν- και παρ'ολ'αυτά δεν τυγχάνουν της αρμόζουσας συμπεριφοράς και αποδοχής...

Αλλα και όταν λές "απόλυτη αγνότητα" τι εννοείς...και άρα -σύμφωνα με το σκεπτικό σου- η αγάπη εμφανίζεται υπο το καθεστώς προυποθέσεων αλλα και παραμέτρων...να υποθέσω λοιπόν , ότι η αγάπη δεν είναι ένα ανιδιοτελές συναίσθημα..???

soul

Edited by - Εαρινός on 05/04/2010 13:48:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2010, 13:50:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και πολύ καλή μάλιστα Ντόκτορ!

quote:
Αγάπη λοιπόν , τι είναι άραγε η αγάπη ... -απλά- ένα συναίσθημα και αυτό δεν είναι ???
..Ανάλογα με τα πιστεύω του καθενός
quote:
Και θα ήθελα να ρωτήσω , τό εξής:"Άραγε , αγαπάμε τον καθένα και τον οποιοδήποτε άνθρωπο???"

Ας εξετάσουμε τα δεδομένα
-Η αγάπη του εγωικού ανθρώπου προς τους άλλους είναι σίγουρα -δυνάμει-.
Δηλαδή σίγουρα έχουμε τη δυνατότητα να αγαπάμε τους πάντες.
-Σίγουρα ο εγωικός άνθρωπος δυνάμει μισεί τον συνανθρωπό του.
quote:
Η αγάπη αναρρωτιέμαι ξεχυλίζει απο το είναι μας και αγκαλιάζει όλους τους συνανθρώπους μας ή είναι κάτι που θεμελιώνεται απο την συμπεριφορά και στάση των άλλων απέναντί μας???

Πολύ σωστή ερωτηση...

θα τα πούμε αργότερα με λεπτομέρεια για τώρα την κάνω!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2010, 18:15:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Προφανέστατα όχι.Πρέπει να σου κάνει κλίκ.



Άρα -εφόσον συμφωνούν και οι υπόλοιπες συμφορουμίστριες - μπορούμε πλέον- να πούμε ότι υπο προϋποθέσεις μπορούμε να αγαπήσουμε και χρειάζονται "προ-απαιτούμενα" για να εμφανισθεί η αγάπη...διότι ..αν δεν υπάρξει "κλίκ"...αγκάπη ΓΙΟΚ..!

Εξ'αυτού λοιπόν -αναπόφευκτα- ορίζεται και η ιδιοτελειά της..???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2010, 18:23:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άρα -εφόσον συμφωνούν και οι υπόλοιπες συμφορουμίστριες - μπορούμε πλέον- να πούμε ότι υπο προϋποθέσεις μπορούμε να αγαπήσουμε και χρειάζονται "προ-απαιτούμενα" για να εμφανισθεί η αγάπη...διότι ..αν δεν υπάρξει "κλίκ"...αγκάπη ΓΙΟΚ..!

Φυσικά και χρειάζονται "προ-απαιτούμενα",αν δέν συνέβαινε αυτό,τότε θα ζούσαμε σε έναν τέλειο κόσμο,καθώς όλοι μας θα νιώθαμε την αληθινή αγάπη έτσι απλά,άρα όλοι μας θα ανεβαίναμε προς τα πάνω,προς την τελειότητα.

Εαρινε,είναι φανερό οτι δέν καταλαβαίνεις.

Όταν μιλάω για το κλίκ,εννοώ ανάμεσα σε ένα ζευγάρι.Υπάρχουν πολλά είδη αγάπης,όπως η μητρική αγάπη που η μητέρα αγαπάει το παιδί ακόμα και αν είναι ο χίλτερ.Η φιλική αγάπη, η αδελφική κλπ.

Τώρα εσύ διαβάζεις αυτό για το κλίκ και πάς να μας αποδείξεις την ιδιοτέλεια της,κάνεις λάθος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2010, 18:26:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

και για να επιστρέψουμε στο πολύ ωραίο θέμα...τι θα λέγατε αν ακούγατε κάπου πως όταν λέμε στο πρόσωπο που μας ενδιαφέρει τις δυο μοιραίες λεξούλες ¨σ΄αγαπώ¨,στην πραγματικότητα βάζουμε τις βάσεις για να του εξιστορήσουμε το μέρος των φαντασιώσεών μας που τον αφορούν?
Είναι ένα κρίσιμο σημείο για την κατανόηση της φαινομενολογίας αυτής της στιγμής. Ο ερωτευμένος έχει ονειροπολήσει γύρω από το αγαπημένο του πρόσωπο, έχει ονειρευτεί με ανοιχτά μάτια, έχει πλάσει μια ολόκληρη ιστορία, αλλά όταν δηλώνει τον έρωτά του δεν κάνει άλλο από το να επιβεβαιώνει την δική του εσωτερική ζωή. Θέλει να ζωντανέψει μέσα του, να τη θέσει κάτω από το βλέμμα του άλλου.Έτσι όμως δεν εκθέτει τον εαυτό του και δεν κινδυνεύει να δεχτεί μια απόρριψη?
Όμως παρόλο που όταν τα σχέδια των δυο ερωτευμένων συναντιούνται-για να γυρίσουμε πάλι στην φαντασία- έρχονται σε σύγκρουση,δεν υπάρχει άλλη σχέση που να χαρακτηρίζεται από τόσο μεγάλη αλληλεπίδραση. Σε αυτή την κατάσταση, όπου δύο άνθρωποι αλλάζουν, πλησιάζοντας όλο και περισσότερο ο ένας προσ τον άλλον, αισθάνονται να τους διαποτίζει κάτι ¨καινούριο¨ και κάτι ¨παλιό¨.Το ¨καινούριο¨ είναι η μεταμόρφωση που συντελείται και το ¨παλιό¨ είναι η ανάκτηση της υποκειμενικότητας στη σχέση, αυτή που έχτισε τον έρωτα...και του έδωσε ποίηση!


Δεν πέρασε απαρατήρητη , η τόσο εύστοχη παρατηρησή σου και κάποια στιγμή θα τοποθετηθώ Χρύσα πάνω σ'αυτήν...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2010, 18:31:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Άρα -εφόσον συμφωνούν και οι υπόλοιπες συμφορουμίστριες - μπορούμε πλέον- να πούμε ότι υπο προϋποθέσεις μπορούμε να αγαπήσουμε και χρειάζονται "προ-απαιτούμενα" για να εμφανισθεί η αγάπη...διότι ..αν δεν υπάρξει "κλίκ"...αγκάπη ΓΙΟΚ..!

Φυσικά και χρειάζονται "προ-απαιτούμενα",αν δέν συνέβαινε αυτό,τότε θα ζούσαμε σε έναν τέλειο κόσμο,καθώς όλοι μας θα νιώθαμε την αληθινή αγάπη έτσι απλά,άρα όλοι μας θα ανεβαίναμε προς τα πάνω,προς την τελειότητα.

Εαρινε,είναι φανερό οτι δέν καταλαβαίνεις.

Όταν μιλάω για το κλίκ,εννοώ ανάμεσα σε ένα ζευγάρι.Υπάρχουν πολλά είδη αγάπης,όπως η μητρική αγάπη που η μητέρα αγαπάει το παιδί ακόμα και αν είναι ο χίλτερ.Η φιλική αγάπη, η αδελφική κλπ.

Τώρα εσύ διαβάζεις αυτό για το κλίκ και πάς να μας αποδείξεις την ιδιοτέλεια της,κάνεις λάθος.



Διαβάζω ότι διαβάζει ο καθένας..... και αυτά που καταθέτεις......

... και αν εννοείς αυτό ή εκείνο ή το άλλο...προσωπικά δεν είμαι μάντης Άλεξ .....και διαβάζω ..

..ότι ακριβώς γράφεις!

Επαναδιατύπωσε λοιπόν την απόψή σου ακριβώς όπως την σκέπτεσαι και θα τοποθετηθώ ξανά...και μην θυμώνεις..ηρέμησε!

Σ'ευχαριστώ και περιμένω προκειμένου να ξανατοποθετηθώ...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2010, 22:43:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως , οφείλω να παραδεχθώ ... ότι ο τρόπος που ετέθη το θέμα απο τον συντάξαντα , δεν είναι καθόλου τυχαίος και δηλώνει αλλα και στοχεύει στο κέντρο της ουσίας του ερωτήματος...!

Ντοτόρε...αναμένουμε οδηγίες και "κατευθυντήριες οδηγίες"...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2010, 11:00:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τέκνα μου όλα άξια.
Αυτές τις μέρες έχω φούλ(γεμάτο, πλήρες, παστεριωμενο)
πρόγραμμα.
Για αυτό το λόγο δεν θα μπορώ στο βαθμό που θα 'θελα να συμβάλω στη συζήτηση όλων των υπέροχων ανθρώπων που συμμετέχουν σε αυτό το φόρουμ.
Θα τα πούμε.. εν καιρώ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1560059
Maintained by Digital Alchemy