ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Προσευχές --<μεταφορά από " ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ ">--
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Αρχιμανδρίτης
troll


91 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2011, 16:44:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αρχιμανδρίτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ παιδιά μου θα ανοίξω ένα θέμα για προσευχές και μπορεί όποιος θέλει να μεταφέρει κάποια προσευχή που είδε κάπου η και να γράψει αν θέλει την δική του προσευχή.

Θα ξεκινήσω με μια απλή προσευχή προς τον κύριον ημών Ιησού Χριστό.

Εις τον Κύριο Ιησού Χριστό

Δέσποτα Χριστέ, ο Θεός, ο τοις πάθεσί σου τα πάθη μου θεραπεύσας, και τοις τραύμασί σου τα τραύματά μου ιατρεύσας, χάρισαί μοι τω πολλά σοι πταίσαντι δάκρυα κατανύξεως· συγκέρασόν μου το σώμα, από οσμής του ζωοποιού σώματός σου, και γλύκανόν μου την ψυχήν, τω σώ τιμίω αίματι, από της πικρίας, ην με ο αντίδικος επότισεν. Υψωσόν μου τον νουν προς σε, κάτω ελκυσθέντα, και ανάγαγέ με από του χάσματος της απωλείας· ότι ούκ έχω μετάνοιαν, ούκ έχω κατάνυξιν, ούκ έχω δάκρυον παρακλητικόν, τα επανάγοντά με τέκνα προς ιδίαν κληρονομίαν. Εσκότισμαι τον νουν εν τοις βιωτικοίς πάθεσι, και ούκ ισχύω ατενίσαι προς σε εν οδύνη, ού δύναμαι θερμανθήναι τοις δάκρυσι της προς σε αγάπης. Αλλά, Δέσποτα Κύριε Ιησού Χριστέ, ο θησαυρός των αγαθών, δώρησαί μοι μετάνοιαν ολόκληρον, και καρδίαν επίπονον εις αναζήτησιν σου· χάρισαί μοι την χάριν σου, και ανακαίνισον εν εμοί τας μορφάς της σης εικόνος. Κατέλιπόν σε, μη με εγκαταλίπης· έξελθε εις αναζήτησίν μου, επανάγαγέ με προς την νομήν σου, συναρίθμησόν με τοις προβάτοις της εκλεκτής σου ποίμνης, και διάθρεψόν με συν αυτοίς εκ της χλόης των θείων σου Μυστηρίων· πρεσβείαις της πανάγνου Μητρός σου, και πάντων των Αγίων σου· Αμήν.


-----------------------------------------
Μεταφορά από
.-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
την 25/2/2011 ~ 04:00
-----------------------------------------

Αρχιμανδρίτης
troll


91 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2011, 16:49:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αρχιμανδρίτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η προσευχή είναι φύλακας της σωφροσύνης, χαλιναγωγεί τον θυμό, καταστέλλει την υπερηφάνεια, καθαρίζει από την μνησικακία, διώχνει τον φθόνο, καταργεί την αδικία, επανορθώνει την ασέβεια.

Προσευχή (του Οσίου Ιωσήφ του Ησυχαστή)

Δέσποτα γλυκύτατε Kύριε ημών Iησού Xριστέ,
εξαπόστειλον την αγίαν σου χάριν και λύσον με έκ των
δεσμών της αμαρτίας. Φώτισον μου το σκότος της ψυχής
όπως κατανοήσω το Σόν άπειρον έλεος, και αγαπήσω
και ευχαριστήσω αξίως Σε τον γλυκύτατον Σωτήρα μου,
τον άξιον πάσης αγάπης και ευχαριστίας.

Nαι αγαθέ ευεργέτα μου και πολυεύσπλαχνε Kύριε·
μή απώση αφ’ ημών το σόν έλεος, αλλά σπλαχνίσθητι
το Σον πλάσμα.

Γινώσκω, Kύριε, το βάρος των ημών πλημμελημάτων,
αλλά είδον και τον Σόν ανείκαστον έλεος. Θεωρώ το
σκότος της αναισθήτου μου ψυχής, αλλά πιστεύω με
χρήστας ελπίδας, αναμένων θειόν Σου φωτισμόν και
την απαλλαγήν των πονηρών ου κακών και ολεθρίων
παθών· τη πρεσβεία της γλυκυτάτης Σου Mητρός
Δεσποίνης ημών Θεοτόκου και Aειπαρθένου Mαρίας
και πάντων των Aγίων. Aμήν

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2011, 17:38:32  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
<<Κύριε Ιησού Χριστέ, Υιέ του Θεού, ελέησόν με τον αμαρτωλόν>>

Νοερά προσευχή ,που την λέμε όταν χρησιμοποιούμε το κομποσχοίνι,επικεντρώνεται στο πρόσωπο του Χριστού.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αρχιμανδρίτης
troll


91 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2011, 18:27:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αρχιμανδρίτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστώ παιδί μου stiv που είχες την καλοσύνη να γράψεις κάτι σε αυτό το ταπεινό θέμα. Ο θεός να σε έχει καλά.

Βασιλεύ Ουράνιε

Βασιλεύ ουράνιε, Παράκλητε, το Πνεύμα της αληθείας,
ο πανταχού παρών και τα πάντα πληρών,
ο θησαυρός των αγαθών και ζωής χορηγός,
ελθέ και σκήνωσον εν ημίν,
και καθάρισον ημάς από πάσης κηλίδος,
και σώσον αγαθέ τας ψυχάς ημών. Αμήν .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2011, 18:32:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.Η ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΤΟΥ ΣΩΚΡΑΤΗ

Ω φίλε ΠΑΝ τε και άλλοι όσοι τήδε θεοί, δοίητε μοι καλώ γενέσθαι τάνδοθεν έξωθεν δε όσα έχω, τοις εντός είναι μοι φιλία, πλούσιον δε νομιζοιμι τον σοφόν. Το δε χρυσούν πλήθος είη μοι όσον μήτε φέρειν μήτε άγειν δύνατ άλλος ή ο σώφρων.

...........

Ω φίλε(αγαπητέ) ΠΑΝ (Δημιουργέ που έχεις φτιάξει το ΠΑΝ), και σεις άλλοι θεοί, όσοι λατρεύεστε εδώ ,κάνε τε με να γίνω ωραίος εσωτερικά(στην ψυχή). 

Τα δε υλικά αγαθά, όσα έχω, κάντε τα να βρίσκονται σε αρμονική σχέση με τις ιδέες μου. 

Να νομίζω πλούσιο μόνο το σοφό, και να έχω τόση περιουσία, όση θα ήταν αρκετή να έχει και να ανέχεται, όχι άλλος άνθρωπος αλλά ο σώφρων.

Πλάτων (Φαίδρος)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2011, 19:03:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα πολλά και ποικίλα είδη προσευχής δεν θα μπορούσαν να αποτελέσουν όλα μαζί ένα και το αυτό θέμα μελέτης .

Υπάρχουν κατ’αρχήν οι προσευχές , που έχουν σαν αντικείμενό τους την αίτηση γήίνων αγαθών , όπως τροφής , χρήματος , θέσεως επιτυχίας σε υποθέσεις , θεραπείας σωματικής ασθενείας κ,ά.

Ακολουθούν οι επικλήσεις βοηθείας σε ώρες ψυχικών ή νοητικών δυσχερειών , επικλήσεις για πνευματική ανάπτυξη , κατανίκηση παθών , απόκτηση εσωτερικής δυνάμεως , κατανόησης , φωτισμού .

Υπάρχουν τέλος οι προσευχές εκείνες που δεν ζητούν τίποτε, αποτελώντας έναν διαλογισμό πάνω στη Θεότητα , έναν τρόπο λατρείας της μέσα στον φλογερό πόθο για ένωση μαζί της . Τέτοια είναι η έκσταση του Μυστικού , ο διαλογισμός του Σοφού , η θεωρία του Αγίου . Η αληθινή επικοινωνία ανάμεσα στο Θείο και το Ανθρώπινο συνίσταται στη διάχυση του ατόμου μέσα στην αγάπη και τη λατρεία για την Αρχή αυτή , που η ουσία της είναι η έλξη .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2011, 19:17:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ινδιάνικη προσευχή...στον Μανιτού..!!!

Ω Μεγάλο Πνεύμα, που τη φωνή Σου ακούω στους ανέμους
και που η πνοή Σου δίνει στους πάντες ζωή,
εισάκουσέ με.
Σε Σένα έρχομαι ως ένα απʼ τα πολλά παιδιά Σου·
είμαι αδύναμος… είμαι μικρός… Χρειάζομαι τη δύναμη
και τη σοφία Σου.
Άσε με να βαδίσω στην ομορφιά και κάνε τα μάτια μου
πάντα να βλέπουν τʼ άλικα και τα μαβιά ηλιοβασιλέματα.
Κάνε τα χέρια μου να σέβονται όσα έπλασες
και κάνε μου οξεία την ακοή, ώστε νʼ ακούω τη φωνή Σου.
Κάνε με σοφό, ώστε να εννοώ αυτά που
στον λαό μου δίδαξες
και τα μαθήματα που έκρυψες σε κάθε φύλλο και σε κάθε πέτρα.
Ζητώ σοφία και δύναμη,
όχι για νά ʽμαι ανώτερος των αδελφών μου, αλλά για να μπορώ
να πολεμώ τον πιο μεγάλο μου εχθρό, τον ίδιο εμένα.
Δώσε να είμαι πάντα έτοιμος να παρουσιαστώ ενώπιόν Σου
με χέρια καθαρά και μάτι ευθύ,
ώστε η ζωή σαν σβήνεται και ξεθωριάζει ηλιοβασίλεμα ίδια,
το πνεύμα μου νά ʽρθει σε Σένα
χωρίς ντροπή.


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αρχιμανδρίτης
troll


91 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2011, 19:29:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αρχιμανδρίτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας ευχαριστώ αδελφοί για την συνεισφορά σας και ειδικά στον αδελφό Κηφέα που παρέθεσε ένα πολύτιμο σχόλιο, αλλά θα σας παρακαλούσα αν έχετε την καλοσύνη να επικεντρωθείτε σε χριστιανικές προσευχές, γιατί αν τυχόν περάσουν τίποτα κακοπροαίρετοι, είναι πιθανόν να εκλάβουν την ευγενή σας προσφορα ως αγένεια.


Edited by - Αρχιμανδρίτης on 21/02/2011 19:37:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2011, 19:39:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε αρχιμανδρίτη κάνω αυτο που λέει ο φίλος κηφεας, το τρίτο.

Τι κάνω, το παρακανω κάθε μέρα..., κάθε ωρα, κάθε στιγμή!

Έτσι δεν έχω τίποτα άλλο να γράψω.

Σου ευχομαι, να εσαι πάντα καλά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αρχιμανδρίτης
troll


91 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 10:07:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αρχιμανδρίτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είσαι σε καλό δρόμο αδελφέ Πλάτωνα. Ο θεός να σε προσέχει και να σου δίνει δύναμη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αρχιμανδρίτης
troll


91 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 10:11:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αρχιμανδρίτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτή η μανία του βαθύτατα άρρωστου συνανθρώπου μας, να προσβάλει κάθε τι το χριστιανικό φαίνεται και εδώ μέσα. Ο θεός να σας βοηθήσει να βρείτε την ψυχική σας ηρεμία, από τους δαίμονες που τρώνε τις σάρκες σας. Ας κάνουμε και μια προσευχή για τον αδελφό Εαρινό, που έπεσε θύμα του εγωισμού και της αλαζονίας του, αλλά και της πλάνης που έχουν στήσει οι δαίμονες για να παρασύρουν τις ψυχές σας στον κόσμο τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 10:34:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είσαι σε καλό δρόμο αδελφέ Πλάτωνα. Ο θεός να σε προσέχει και να σου δίνει δύναμη.


Ευχαριστώ αδερφε αρχιμανδριτη.

Αν είσαι ο λουπους, θέλω να σου πω πως ο θεός σου έχει δώσει πραγματικα ταλέντο, και τα καταφέρνεις περίφημα και δίχως βρισιές.

Όποιος και να είσαι, να είσαι πάντα καλα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 11:10:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Τικ-τακ, τικ-τακ, τικ-τακ, ...



Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 11:26:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμένα πάντως admin μου έδειξε το σωστό δρόμο!

Εσείς είσαστε όλοι χαμένοι....

Καταλαβαίνω τα λάθη μου στο εσωτερικά, και μετανοω!!!

Προσεύχομαι για όλους σας!

Κύριε ελεησον! Κύριε ελεησον! Κύριε ελεησον! Κύριε ελεησον! Κύριε ελεησον! Κύριε ελεησον! Κύριε ελεησον! Κύριε ελεησον! Κύριε ελεησον! Κύριε ελεησον!Κύριε ελεησον! Κύριε ελεησον! Κύριε ελεησον! Κύριε ελεησον! Κύριε ελεησον!

Ops!

Χαμένα υποκείμενα, που την έχετε δει έλληνες, Κοπρητες σκυλοφλοψωφοι, άντε μην πω και για το σπίτι σας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αρχιμανδρίτης
troll


91 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 11:48:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αρχιμανδρίτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποτέ δεν είναι αργά για να μετανοήσετε πλανεμένα μου παιδιά. Μην ξεχνάτε ότι ο πρώτος που πήγε στον παράδεισο ήταν ένας ληστής.

http://sxr.pblogs.gr/poios-htan-o-prwtos-poliths-toy-paradeisoy.html

Άραγε εσείς θα ξέρατε να απαντούσατε στην ερώτηση: ¨ Ποιος είναι ο πρώτος άνθρωπος που μπήκε στο παράδεισο (στην βασιλεία των ουρανών) σύμφωνα με τις Γραφές;¨

Πολλοί άνθρωποι νομίζουν πως θα ήταν κάποιος από τους μαθητές του Χριστού. Άλλοι μπορεί να νομίζουν κάποιος άνθρωπος που πρέπει να ήταν πολύ άγιος όσο ζούσε.

Η απάντηση όμως βρίσκεται στην εξής περικοπή από τον Λόγο του Θεού:

Ένας δε των κρεμασθέντων κακούργων εβλασθήμει αυτόν λέγοντας Εάν εσύ είσαι ο Χριστός σώσε τον εαυτό σου και εμάς';. Αποκριθείς δε ο άλλος επέπληττε αυτόν και είπε Ούτε τον Θεό δεν φοβάσαι εσύ, όστις είσαι εν τη αυτή καταδίκη; Και εμείς μεν δικαίως διότι άξια των όσων επράξαμε απολαμβάνομε, ούτος όμως κανένα κακό δεν έκανε'; και έλεγε προς τον Ιησού : Θυμήσου με Κύριε όταν έρθεις στην βασιλεία σου'; και είπε προς αυτόν ο Ιησούς : Αλήθεια σου λέω σήμερα θα είσαι μαζί μου στον παράδεισο'; ¨ Λουκάς 23:39-43.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 14:06:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ωραία η τοποθέτησή σου αγαπητές Αρχιμανδρίτη.

Venizelos The Greek MIA MEΡΑ ΘΑ ΤΟ ΓΡΑΨΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ

Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2011, 00:23:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να κανω και εγω μια προσευχη ,μετα απο αυτο που εγινε στη ρωσια.Θεε ,αν υπαρχεις ΣΑΛΤΑ ΚΑΙ ΓΑΜΗΣΟΥ ΕΣΥ ΚΑΙ ΟΛΗ ΣΟΥ Η ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2011, 01:32:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να κάνω και εγώ μια προσευχή…

Θεέ μου αν με ακούς κάνε το θαύμα σου να μάθουν οι άνθρωποι κάποτε να συνδιαλέγονται…
Αλλά και να μην με ακούς δεν πειράζει, έχω την ικανότητα και τον σεβασμό στον εαυτό μου “ως νοήμων ον που είμαι” ,να μάθω μόνος μου τουλάχιστον τα βασικά πράγματα….

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αρχιμανδρίτης
troll


91 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2011, 09:18:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αρχιμανδρίτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας καλά μου παιδιά.

http://www.youtube.com/watch?v=2vvc1vKRLPo

Έχεις την ευλογία μου τέκνον μου Elo και σε ευχαριστώ για την ταπεινή προσφορά σου σε αυτό το ταπεινό θέμα.

Να παραθέσω και μια πρωινή προσευχή για όλους σας παιδιά μου.

Τελείται το πρωί, αμέσως μετά την έγερσή μας από το νυκτερινό ύπνο.


Δι' ευχών των Αγίων Πατέρων ημών, Κύριε Ιησού Χριστέ ο Θεός ημών, ελέησον ημάς. Αμήν.

Δόξα Σοι, ο Θεός ημών, δόξα Σοι.

Βασιλεύ Ουράνιε, Παράκλητε, το Πνεύμα της Αληθείας, ο πανταχού παρών και τα πάντα πληρών, ο θησαυρός των αγαθών και ζωής χορηγός, ελθέ και σκήνωσον εν ημίν, και καθάρισον ημάς από πάσης κηλίδος, και σώσον, Αγαθέ, τας ψυχάς ημών.

(Το Τρισάγιον)

Αγιος ο Θεός, Αγιος Ισχυρός, Αγιος Αθάνατος, ελέησον ημάς. (Τρις).

Δόξα Πατρί και Υιώ και Αγίω Πνεύματι, και νυν, και αεί, και εις τους αιώνας των αιώνων. Αμήν.

Παναγία Τριάς, ελέησον ημάς. Κύριε ιλάσθητι ταις αμαρτίαις ημών, Δέσποτα, συγχώρησον τας ανομίας ημίν, Αγιε επίσκεψαι και ίασαι τας ασθαινείας ημών, ένεκεν του ονόματός Σου. Κύριε, ελέησον. Κύριε, ελέησον. Κύριε, ελέησον.

Δόξα Πατρί και Υιώ και Αγίω Πνεύματι, και νυν, και αεί, και εις τους αιώνας των αιώνων. Αμήν.

Πάτερ ημών ο εν τοις ουρανοίς, αγιασθήτω το όνομά Σου, ελθέτω η Βασιλεία Σου, γεννηθήτω το θέλημά Σου ως εν ουρανώ και επί της γης. Τον άρτον ημών τον επιούσιον δος ημίν σήμερον, και άφες ημίν τα οφειλήματα ημών, ως και ημείς αφίεμεν τοις οφειλέταις ημών. Και μη εισενέγκης ημάς εις πειρασμόν, αλλά ρύσαι ημάς από του πονηρού.

(Μετά τα παρόντα τριαδικά)

Εξεγερθέντες του ύπνου προσπίπτομέν Σοι, Αγαθέ, και τον Αγγέλων τον ύμνον βοώμεν Σοι, Δυνατέ. Αγιος, Αγιος, Αγιος ει ο Θεός, δια της Θεοτόκου ελέησον ημάς.

Δόξα Πατρί και Υιώ και Αγίω Πνεύματι.

Της κλίνης και του ύπνου εξεγείρας με, Κύριε, τον νουν μου φώτισον, και την καρδίαν και τα χείλη μου άνοιξον, εις το υμνείν Σε, Αγία Τριάς. Αγιος, Αγιος, Αγιος ει ο Θεός, δια της Θεοτόκου ελέησον ημάς.

Και νυν, και αεί, και εις τους αιώνας των αιώνων. Αμήν.

Αθρόον ο Κριτής επελεύσεται, και εκάστου αι πράξεις γυμνωθήσονται. Αλλά φόβω κράξομεν εν τω μέσω της νυκτός. Αγιος, Αγιος, Αγιος ει ο Θεός, δια της Θεοτόκου ελέησον ημάς.

Κύριε, ελέησον ιβ' (12).

(Ευχαριστήριες ευχές)

Εκ του ύπνου εξανιστάμενος, ευχαριστώ Σοι, Αγία Τριάς, ότι δια την πολλήν Σου αγαθότητα και μακροθυμίαν, ουκ ωργίσθης εμοί τω ραθύμω και αμαρτωλώ, ουδέ συναπώλεσάς με ταις ανομίαις μου, αλλ' εφιλανθρωπεύσω συνήθως και προς απόγνωσιν κείμενον ήγειράς με, εις το ορθρίσαι και δοξολογήσαι το κράτος Σου. Και νυν φώτισόν μου τα όμματα της διανοίας, άνοιξόν μου το στόμα, του μελετάν τα λόγιά Σου, και συνιέναι ταις εντολαίς Σου, και ποιείν το θέλημά Σου, και ψάλλειν Σοι εν εξομολογήσει καρδίας, και ανυμνείν το πανάγιον όνομά Σου, του Πατρός και του Υιού και του Αγίου Πνεύματος, νυν, και αεί, και εις τους αιώνας των αιώνων. Αμήν.

Δόξα Σοι, Βασιλεύ, Θεέ Παντοκράτορ, ότι τη θεία Σου και φιλανρώπω προνοία ηξίωσάς με τον αμαρτωλόν και ανάξιον εξ ύπνου αναστήναι και τυχείν της εισόδου του αγίου Σου οίκου. Δέξαι Κύριε, και την φωνήν της δεήσεώς μου, ως των Αγίων και νοερών Σου δυνάμεων, και ευδόκησον εν καρδία καθαρά και πνεύματι ταπεινώσεως, προσενεχθήναι Σοι την εκ των ρυπαρών χειλέων μου αίνεσιν. Όπως καγώ κοινωνός γένωμαι των φρονίμων παρθένων, εν φαιδρά λαμπηδόνι της ψυχής μου, και δοξάζω Σε, τον εν Πατρί και Πνεύματι δοξαζόμενον Θεόν Λόγον. Αμήν.

Δι' ευχών των Αγίων Πατέρων ημών, Κύριε Ιησού Χριστέ ο Θεός ημών, ελέησον ημάς. Αμήν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2011, 09:20:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαχαχαχα!

Το είδαμε κι αυτό στο esoterica.gr.

Ποιος να 'σαι ρε κουφάλα Αρχιμανδρίτη .... χαχαχαχα!

Παρακαλώ, ο φωτιστής τα φώτα ... εκεί ... εκεί ... στο τραπέζι ... ναι ... ναι ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αρχιμανδρίτης
troll


91 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2011, 09:56:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αρχιμανδρίτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και σε σένα τέκνον μου zip. O θεος να σε έχει καλά και να σε προσέχει στα μονοπάτια της νύχτας που βαδίζεις.

Την αυγή μπορείς να την φτάσεις μόνο περπατώντας το μονοπάτι της νύχτας.
~Χαλίλ Γκιμπράν~

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2011, 10:06:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια και χαρά σου και σε σένα Αρχιμανδρίτα μου!

Παρακαλώ, ο φωτιστής τα φώτα ... εκεί ... εκεί ... στο τραπέζι ... ναι ... ναι ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2011, 10:31:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα αυτό θα μεταφερθεί σύντομα στην ενότητα "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού" και οι λόγοι γι' αυτό είναι ευνόητοι:

("Μεταξύ τυρού και αχλαδιού": Εδώ φιλοξενούνται οι Συζητήσεις που δεν σχετίζονται με την ευρύτερη θεματολογία του ESOTERICA.gr αλλά δεν είναι παντελώς "άσχετες"... και πάντα, φυσικά, συμφωνούν με τους κανονισμούς που διέπουν τις Ομάδες Συζήτησης!)

Επίσης, δεν επιτρέπεται στο μέλος Αρχιμανδρίτης, τουλάχιστον για την ώρα, να ανοίξει άλλο θέμα.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αρχιμανδρίτης
troll


91 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2011, 10:51:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αρχιμανδρίτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και σε σένα αδελφή Αμαλία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αρχιμανδρίτης
troll


91 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2011, 11:05:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αρχιμανδρίτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αδελφή Αμαλία επιθυμώ να ανοίξω ένα θέμα για γνωμικά στην ενότητα της σοφίας και θα ήθελα αν έχεις την καλοσύνη να μου πεις πότε και αν θα μου επιτραπεί να το ανοίξω.

Υπάρχει φυσικά αυτό το θέμα αλλά οι περισσότεροι από τους συμμετέχοντες δεν είναι ενεργά μέλη και κατά την ταπεινή μου άποψη ο κόσμος της σοφίας τον οποιο υπηρετείτε με καλή και τίμια θέληση μπορεί να χωρέσει ένα νέο θέμα και μια νέα αρχή.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=1&TOPIC_ID=815

Σε ευχαριστώ αδελφή και ο θεός να σε έχει πάντα καλά.

Εδώ είναι και η εισαγωγή που έχω ετοιμάσει για το νέο θέμα και το αφήνω στην κρίση σας:

Εδώ παιδιά μου θα παραθέσω γνωμικά από δασκάλους της σοφίας και από τους αγίους πατέρες μας.

Ο δρόμος του θεού παιδιά μου, είναι ο δρόμος της καρδιάς και είναι κοινός για όλους. Οι γνώμες μας χωρίζουν, αλλά μπορούν και να μας ενώνουν, φτάνει κάποιοι από έμας να τολμήσουν να δουν πίσω από τις λέξεις και τις πολιτικές των δογμάτων την πηγή που είναι κοινή για όλους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αρχιμανδρίτης
troll


91 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2011, 11:36:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αρχιμανδρίτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν σας φέρνω σε δύσκολη θέση με αυτά που λέω αδελφή Αμαλία, πραγματικά απολογούμαι και το αφήνω στην κρίση της καρδιάς σας, αν θα δεχθείτε η όχι την απολογία μου και αν δεν επιθυμείτε να απαντήσετε δημόσια, φοβούμενη την κακοπροαίρετη κριτική η ακόμα και τις δικές μου αντιδράσεις, απλά να σας πω ότι μπορείτε αν το επιθυμείτε να μου στείλετε την απάντηση σας σε π.μ. Σας ευχαριστώ και πάλι για την κατανόηση και την υπομονή σας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2011, 11:43:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρχιμανδρίτη, τσίμπησες για τα καλά ... Μια κουβέντα είπαν οι υπεύθυνοι, δέκα είπες ...

Παρακαλώ, ο φωτιστής τα φώτα ... εκεί ... εκεί ... στο τραπέζι ... ναι ... ναι ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αρχιμανδρίτης
troll


91 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2011, 11:55:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αρχιμανδρίτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως να είχα και την ανάγκη αδελφέ. Όλοι μας έχουμε την ανάγκη να απολογηθούμε και να μετανοήσουμε, ασχέτως αν ο εγωισμός μας δεν το επτρέπει. Αυτός ο κόσμος μπορεί να σωθεί μόνο αν οι χειρότεροι εξ ημών δώσουν το παράδειγμα της μετάνοιας. Οδός άνω και κάτω μία. Ηράκλειτος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2011, 12:27:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσύ πρέπει να είσαι παλιό μέλος ...

Παρακαλώ, ο φωτιστής τα φώτα ... εκεί ... εκεί ... στο τραπέζι ... ναι ... ναι ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2011, 13:47:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε Αρχιμανδρίτη αν δεν είσαι η τελευταία μετάλλαξη του υβριστή των πάντων (Λούπους) , σε καλωσορίζω στην παρέα μας , και σου εύχομαι καλή και δημιουργική παραμονή . Ειλικρινά φίλε μου αν και δεν είμαι χριστιανός , χαίρομαι που θα έχω την δυνατότητα να ανταλλάξω τις σκέψεις και τις απόψεις μου με έναν ιερωμένο ο οποίος ασφαλώς είναι γνώστης της χριστιανικής θρησκείας , αν φυσικά το ψευδώνυμο ανταποκρίνεται και στην ιδιότητά σου , γιατί έως τώρα αντιμετωπίζω θρησκόληπτους χριστιανούς , οι οποίοι δεν γνωρίζουν καλά – καλά ούτε τα ιερά κείμενα της θρησκείας τους . Στην απάντησή σου της 21/02/2011, 19:29:50 φίλε Αρχιμανδρίτη , μεταξύ των άλλων σημειώνεις :
quote:
θα σας παρακαλούσα αν έχετε την καλοσύνη να επικεντρωθείτε σε χριστιανικές προσευχές, γιατί αν τυχόν περάσουν τίποτα κακοπροαίρετοι, είναι πιθανόν να εκλάβουν την ευγενή σας προσφορα ως αγένεια.

Αλλά γιατί φίλε μου είναι αγένεια οι μη χριστιανικές προσευχές ; Αν ανοίξουμε το λεξικό του Μπαμπινιώτη στην σελίδα 1491 , θα διαβάσουμε :

προσευχή : κάθε πράξη επικοινωνίας με το ιερό πρόσωπο , τον Θεό ή τους Θεούς , την υπερβατική πραγματικότητα ή τις υπερφυσικές δυνάμεις . Νοερή , μεγαλόφωνη , ομαδική , προσωπική .

Αυτό όμως ισχύει για όλες τις θρησκείες , και ο χριστιανισμός μπορεί μεν να είναι η επικρατούσα θρησκεία στην χώρα μας , αλλά δεν είναι και η μοναδική , και δεν νομίζω ότι οι προσευχές του υπερτερούν ή υπολείπονται των προσευχών των άλλων θρησκειών . Προσωπικά φίλε μου αν και δεν ανήκω στο ποίμνιο καμιάς θρησκείας αλλά εξετάζω τα πάντα από την καθαρά ιστορική τους διάσταση , θα προτιμούσα αντί οποιασδήποτε προσευχής αυτόν τον υπέροχο Ορφικό ύμνο προς την Φύση .

«Φύσεως» , θυμίαμα αρώματα.

'~Ω Φύσι, παμμήτειρα θεά, πολυμήχανε μήτερ,
ουρανία, πρέσβειρα, πολύκτιτε δαίμον, άνασσα,
πανδαμάτωρ, αδάμαστε, κυβερνήτειρα, παναυγής,
παντοκράτειρα, τιτιμενέα πανυπέρτατε πάσιν
άφθιτε, πρωτογένεια, παλαίφατε, κυδιάνειρα,
εννυχία, πολύτειρε, σελασφόρε, δεινοκαθέκτι,
άψοφον αστραγάλοισι ποδών ίχνος ειλίσσουσα,
αγνή, κοσμήτειρα θεών ατελής τε τελευτή,
κοινή μέν πάντεσσιν, ακοινώνητε δέ μούνη,
αυτοπάτωρ, απάτωρ, ερατή, πολύγηθε, μεγίστη,
ευάνθεια, πλοκή, φιλία, πολύμικτε, δαήμον,
ηγεμόνη, κράντειρα, φερέσβιε, παντρόφε κούρη,
αυτάρκεια, δίκη, Χαρίτων πολυώνυμε πειθώ,
αιθερία, χθονία καί ειναλία μεδέουσα,
πικρά μέν φαύλοισι, γλυκεία δέ πειθομένοισι,
πάνσοφε, πανδώτειρα, κομίστρια, παμβασίλεια,
αυξιτρόφος, πίειρα πεπαινομένων τε λύτειρα.
πάντων μέν σύ πατήρ, μήτηρ, τροφός ηδέ τιθηνός,
ωκυλόχεια, μάκαιρα, πολύσπορος, ωριάς ορμή,
παντοτεχνές, πλάστειρα, πολύκτιτε, ποντία δαίμον,
αιδία, κινησιφόρε, πολύπειρε, περίφρων,
αενάωι στροφάλιγγι θοόν ρύμα δινεύουσα,
πάνρυτε, κυκλοτερής, αλλοτριομορφοδίαιτε,
εύθρονε, τιμήεσσα, μόνη τό κριθέν τελέουσα,
σκηπτούχων εφύπερθε βαρυβρεμέτειρα κρατίστη,
άτρομε, πανδαμάτειρα, πεπρωμένη, αίσα, πυρίπνους,
αίδιος ζωή ηδ' αθανάτη τε πρόνοια:
πάντα σύ εσσι, άνασσα: σύ γάρ μούνη τάδε τεύχεις.
αλλά, θεά, λίτομαί σε σύν ευόλβοισιν εν ώραις
ειρήνην υγίειαν άγειν, αύξησιν απάντων.



*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2011, 13:50:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Admin

Τικ-τακ, τικ-τακ, τικ-τακ, ...



Λες φίλε Admin , ο Λούπους να είναι χωμένος μέσα στο Δούρειο ράσο του Αρχιμανδρίτη ; Ο καιρός θα δείξη .........


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy