ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η ΠΙΣΤΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
NEKTARIOS
Νέο Μέλος

United Kingdom
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2012, 14:53:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΚΣΩ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΣΕ ΟΤΙ ΑΝΑΦΟΡΑ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ Η ΟΧΙ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ Η ΟΧΙ. ΠΡΩΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΠΟ ΑΡΧΑΙΟΤΑΤΩΝ ΧΡΩΝΩΝ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΚΑΠΟΥ ΣΕ ΕΝΑΝ ΕΠΙΓΕΙΟ ΘΕΟ Η ΚΑΠΙΟΝ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΤΩΝ ΙΔΙΩΝ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΠΕΡΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΛΠΙΖΕΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ ΑΡΑ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΣΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟΡΙΑΣ ΑΞΙΟ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΟΝΟΜΑΖΟΝΤΑΙ ΑΘΕΟΙ ΣΕ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ΑΝΤΛΟΥΝ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΖΟΥΝ Η ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΣΤΟ ΟΤΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΑΟΜΗ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΟΥΝ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΚΑΠΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕΣΑΤΟΥΣ ΣΤΑ ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ

SN

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2012, 15:12:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ

Κατ'αρχήν να σε καλοσωρίσω στην κοινότητά μας και να σου ευχηθώ ειλικρινά καλή και εποικοδομητική παραμονή.

quote:
ΠΡΩΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΠΟ ΑΡΧΑΙΟΤΑΤΩΝ ΧΡΩΝΩΝ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΚΑΠΟΥ ΣΕ ΕΝΑΝ ΕΠΙΓΕΙΟ ΘΕΟ Η ΚΑΠΙΟΝ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΤΩΝ ΙΔΙΩΝ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ

Ουσιαστικά έτσι ακριβώς δημιουργήθηκαν οι διάφοροι θεοί, μηδενός εξαιρουμένου: Από την ανάγκη του πρωτόγονου ανθρώπου να ερμηνεύσει το φυσικό του περιβάλλον και να δώσει απαντήσεις σε θέματα και γεγονότα των οποίων αγνοούσε την προέλευση, την αιτία και το περιεχόμενο.

quote:
ΑΡΑ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΣΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΧΡΟΝΙΑ

Γι' αυτό το θέμα, ο καθένας μπορεί να μιλήσει με σιγουριά μόνον όσον αφορά στον εαυτό του. Δεν μπορείς να ξέρεις τι κάνει και πώς σκέφτεται ο καθένας από τα 6 δισεκατομμύρια ανθρώπους του πλανήτη. Εγώ για παράδειγμα, δεν κάνω "το ίδιο" μ' αυτό που αναφέρεις και ξέρω κάποιους που ανήκουν στην κατηγορία αυτή.

quote:
ΑΠΟΡΙΑΣ ΑΞΙΟ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΟΝΟΜΑΖΟΝΤΑΙ ΑΘΕΟΙ ΣΕ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΑ

Δεν ξέρω γι' αυτούς. Εγώ είμαι άθεος χωρίς εισαγωγικά.

quote:
ΑΠΟ ΠΟΥ ΑΝΤΛΟΥΝ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΖΟΥΝ

Από τον εαυτό τους, από τους γύρω τους, από την οικογένειά τους, από την ίδια την κοινωνία. Δεν έχουν ανάγκη από κανένα θεό να τους δίνει κουράγιο.

Άλλωστε, όπως εσύ παραδέχτηκες, οι θεοί ήταν δημιουργήματα της φαντασίας των ανθρώπων, όπως ακριβώς ήταν ο Μπάτμαν κι ο Σούπερμαν. Χρειάζεσαι έναν Mπάτμαν να σου δίνει κουράγιο; Χρειάζεσαι ψευδαισθήσεις;

quote:
Η ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΣΤΟ ΟΤΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ

Αν θέλει κανείς να δείχνει διαφορετικός, υπάρχουν πολλοί τρόποι και η αθεϊα δεν εντάσσεται σ'αυτούς.

quote:
ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΑΟΜΗ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΟΥΝ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΚΑΠΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕΣΑΤΟΥΣ ΣΤΑ ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ

Σε ποια θρησκεία θα βρεθεί κανείς και στο όνομα ποιου θεού θα βαφτιστεί, είναι θέμα τύχης. Σε ποιό σημείο όμως θα καταλήξει, είναι θέμα επιλογής.

Αυτό που πραγματικά συμβαίνει, είναι το τελείως αντίθετο απ' αυτό που αναφέρεις. Οι άθεοι έχουν φτάσει εκεί μετά από ενδελεχή μελέτη και σκέψη και είναι ίσως οι μόνοι που έχουν τελείως ξεκαθαρισμένα μέσα τους τα θέματα περί πίστης.

ΥΓ. Μην γράφεις κεφαλαία και βάζε καμιά τελεία γιατί το κείμενό σου είναι μάλλον δυσανάγνωστο.

Και πάλι καλώς ήρθες.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απλά_Πράγματα
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2012, 21:21:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ήρθες Νεκτάριε. Εγώ, ως καινούργιο μέλος, θα ήθελα να σου πω απλά πως δεν υπάρχει άθρησκος άνθρωπος. Αν και εκφράζω αντίθετες απόψεις από του macedon θα σου έλεγα να κρατάς αυτά που σου λένε οι άθεοι και με αυτά να αναπτύσσεις την σκέψη σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2012, 04:18:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απλά_Πράγματα

Καλώς ήρθες Νεκτάριε. Εγώ, ως καινούργιο μέλος, θα ήθελα να σου πω απλά πως δεν υπάρχει άθρησκος άνθρωπος. [...]



Απλά_Πράγματα
θεωρώ πως είναι καλό να διαχωριστεί εγκαίρως το "άθρησκος" από το "άθεος". Ο NEKTARIOS πάντως, στο εισαγωγικό του μήνυμα αναφέρεται στην πίστη σε θεό και όχι στο να ασπάζεται κανείς μια θρησκεία. Υπάρχουν κοινά σημεία μεταξύ του ένθεου και του ένθρησκου, αλλά ο ένθεος δε χρειάζεται να πιστεύει σε ένα συγκεκριμένο σύστημα πεποιθήσεων (δηλαδή, ένα δόγμα) ούτε και χρειάζεται να ακολουθεί κανόνες που επιβάλλονται από τη θρησκεία που έχει επιλέξει. Η ελάχιστη παραδοχή (και ικανή, για να θεωρείται κανείς ένθεος) είναι το να πιστεύει στην ύπαρξη ενός ανώτερου όντος που στις περισσότερες περιπτώσεις χαρακτηρίζεται ως πάνσοφο και παντοδύναμο. Μπορεί να κάνει, ο απλά και μόνο ένθεος, ακόμα και τη δική του ερμηνεία σχετικά με τον θεό, κάτι που δεν ισχύει στις θρησκείες - εκτός βέβαια εάν κάποιος θέλει να ξεκινήσει μια αίρεση.

Τα παραπάνω που έγραψα, συνοψίζουν μονάχα τα πάρα πολλά που μπορούν να γραφτούν για το τι είναι ένθρησκος και τι ένθεος και για τις διαφορές μεταξύ τους.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2012, 22:26:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon
quote:
Ουσιαστικά έτσι ακριβώς δημιουργήθηκαν οι διάφοροι θεοί, μηδενός εξαιρουμένου
Πώς το ξέρεις; Υπάρχει κάποια επιστημονική έρευνα που το αποδεικνύει αυτό;
quote:
Αν θέλει κανείς να δείχνει διαφορετικός, υπάρχουν πολλοί τρόποι και η αθεϊα δεν εντάσσεται σ'αυτούς.
Οποιαδήποτε χαρακτηριστικό ενός ανθρώπου δεν το καθιστά διαφορετικό από τους άλλους; Πώς ξέρουμε ότι κάποιος δεν επιλέγει το συγκεκριμένο χαρακηριστικό για να φανεί διαφορετικός; Άλλωστε αν το κάνει, το κάνει χωρίς να έχει συνείδηση ότι το κάνει. Επομένως θεωρώ αστήρικτο αυτό που λες, γιατίδεν μπορούμε να μιλήσουμε αυθαίρετα για όλους τους ανθρώπους, σαν να ξέρουμε τις αιτίες πίσω από τις επιλογές τους. Ακριβώς με τον ίδιο τρόπο μπορεί να νιώθει ξεχωριστός ένας άνθρωπος επειδή είναι κομμουνιστής, κομφουκιανιστής, βουδιστής, κοκ.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 14/01/2012 23:12:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2012, 23:41:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Doctor

quote:
Πώς το ξέρεις; Υπάρχει κάποια επιστημονική έρευνα που το αποδεικνύει αυτό;

Όχι. Μόνον η απλή λογική. Η οποία λέει μάλιστα πως ο άνθρωπος έπλασε το θεό κατ' εικόνα και καθ' ομοίωση.

Άλλωστε, μια ματιά στους διάφορους θεούς ανά τον κόσμο θα σε πείσει πως κάθε λαός πλάθει τους δικούς του θεούς, όπως νομίζει αυτός ότι τον εκφράζουν και όπως νομίζει ότι θα δώσουν (οι θεοί) απαντήσεις στα ερωτήματά του.

Αν ίσχυε το αντιθετο, όλοι οι άνθρωποι θα είχαν τον ίδιο θεό, με το ίδιο όνομα, μια και αυτός θα ήταν ο κοινός δημιουργός.

quote:
Οποιαδήποτε χαρακτηριστικό ενός ανθρώπου δεν το καθιστά διαφορετικό από τους άλλους;

Προφανώς.

quote:
Ακριβώς με τον ίδιο τρόπο μπορεί να νιώθει ξεχωριστός ένας άνθρωπος επειδή είναι κομμουνιστής, κομφουκιανιστής, βουδιστής, κοκ.

Άλλο πράγμα το "νιώθω διαφορετικός" και άλλο το "δείχνω διαφορετικός".

Στην πρώτη περίπτωση είναι εσωτερικό του θέμα. Στη δεύτερη περίπτωση, η όποια επιλογή του γίνεται για λόγους κοινωνικής καταξίωσης, κατά κάποιο τρόπο. Επιλέγει κάποια θεωρία, χωρίς να τη γνωρίζει, χωρίς να την ασπάζεται καν μερικές φορές, απλά και μόνο για να δείξει πως διαφέρει από τους άλλους.

Νομίζω είναι φανερή η διαφορά.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NEKTARIOS
Νέο Μέλος

United Kingdom
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2012, 23:51:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα θα ηθελα να σας ευχαριστησω για τις ειλικρινεις αποψεις σας.ευχαριστω για την παρατηρηση του macedon για την γραφη μου.δεν το εκανα σκοπιμα να γραφω με κεφαλαια.ωπως βλεπεις φιλε μου το διωρθωσα.ωπως επεισης και των φιλο με την επωνυμια απλα πραγματα.κραταω παντα φιλε μου ολες τις αποψεις των ανθρωπων που συναναστρεφομαι για να γινομαι καλυτερος και χρησιμος στην κοινωνια.οποτε δεν εχει να κανει το αν ειναι ο καθε ενας αθεος η μη. φιλε μου macedon δεν χρειαζομαι κανεναν μπατμαν η μικυ μαους για να αντλησω δυναμη απλα ειναι εσωτερικη μου αναγκη και λογο καταστασεων να εχω την αναγκη να πιστεψω στο θεο που εχω επιλεξει εγω να πιστευω.αλωστε ποτε μου δεν διαχωρησα τους ανθρωπους σε αθεους η μη.


SNΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NEKTARIOS
Νέο Μέλος

United Kingdom
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2012, 00:13:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε,μου Dr jekyll mr hyde δεν κρινω κανεναν και ουτε ειμαι σε θεση να κρινω απλα εξεφρασα μια απορια που εχω για να παρω απαντησεις και να βοηθηθω στο να καταλαβω.Αλωστε δεν πιστευω κανεις μας να ειναι σε θεση να καταλαβει αν αυτο που πιστευει η αποκαλει θεο του ειναι αληθες η οχι.μεσα απο ελετες ολοι μας εχουμε φτασει σο σημειο να υπερασπιζομαστε τις αποψεις μας.εσυ μπορεις να μου αποδειξεις οτι αυτο που εγω πιστευω ειναι ψευτικο?εδω ειμαι να σε ακουσω οπως και πολους αλους

SNΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2012, 00:25:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άλλο πράγμα το "νιώθω διαφορετικός" και άλλο το "δείχνω διαφορετικός".

Στην πρώτη περίπτωση είναι εσωτερικό του θέμα. Στη δεύτερη περίπτωση, η όποια επιλογή του γίνεται για λόγους κοινωνικής καταξίωσης, κατά κάποιο τρόπο. Επιλέγει κάποια θεωρία, χωρίς να τη γνωρίζει, χωρίς να την ασπάζεται καν μερικές φορές, απλά και μόνο για να δείξει πως διαφέρει από τους άλλους.



Δεν είπα μόνο "νιώθει", είπα "φανεί" που είναι συνώνυμο του "δείχνει" στο σημείο του αποσπάσματος που δεν παρέθεσες. Το ξαναπαραθέτω όμως με την διόρθωση στο σημείο που παρατήρησες:
Οποιαδήποτε χαρακτηριστικό ενός ανθρώπου δεν το καθιστά διαφορετικό από τους άλλους; Πώς ξέρουμε ότι κάποιος δεν επιλέγει το συγκεκριμένο χαρακηριστικό για να φανεί διαφορετικός; Άλλωστε αν το κάνει, το κάνει χωρίς να έχει συνείδηση ότι το κάνει. Επομένως θεωρώ αστήρικτο αυτό που λες, γιατί δεν μπορούμε να μιλήσουμε αυθαίρετα για όλους τους ανθρώπους, σαν να ξέρουμε τις αιτίες πίσω από τις επιλογές τους. Ακριβώς με τον ίδιο τρόπο μπορεί να δείχνει ξεχωριστός ένας άνθρωπος επειδή είναι κομμουνιστής, κομφουκιανιστής, βουδιστής, κοκ.
quote:
Όχι. Μόνον η απλή λογική. Η οποία λέει μάλιστα πως ο άνθρωπος έπλασε το θεό κατ' εικόνα και καθ' ομοίωση.

Άλλωστε, μια ματιά στους διάφορους θεούς ανά τον κόσμο θα σε πείσει πως κάθε λαός πλάθει τους δικούς του θεούς, όπως νομίζει αυτός ότι τον εκφράζουν και όπως νομίζει ότι θα δώσουν (οι θεοί) απαντήσεις στα ερωτήματά του.

Αν ίσχυε το αντιθετο, όλοι οι άνθρωποι θα είχαν τον ίδιο θεό, με το ίδιο όνομα, μια και αυτός θα ήταν ο κοινός δημιουργός.


Ναι, αλλά πώς ξέρεις ότι οι άνθρωποι δεν θεοποίησαν κάποιον άλλον άνθρωπο,(είτε ήταν άνθρωπος για τα μέτρα τους είτε υπερ-άνθρωπος) παρα λες ότι είναι σίγουρα και πάντα θέμα ψευδαισθήσεων;

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 15/01/2012 00:31:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2012, 00:41:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φιλε,μου Dr jekyll mr hyde δεν κρινω κανεναν και ουτε ειμαι σε θεση να κρινω απλα εξεφρασα μια απορια που εχω για να παρω απαντησεις και να βοηθηθω στο να καταλαβω.Αλωστε δεν πιστευω κανεις μας να ειναι σε θεση να καταλαβει αν αυτο που πιστευει η αποκαλει θεο του ειναι αληθες η οχι.μεσα απο ελετες ολοι μας εχουμε φτασει σο σημειο να υπερασπιζομαστε τις αποψεις μας.εσυ μπορεις να μου αποδειξεις οτι αυτο που εγω πιστευω ειναι ψευτικο?εδω ειμαι να σε ακουσω οπως και πολους αλους
Οι μελέτες όμως δεν αποδεικνύουν τίποτα, τα πειράματα αποδεικνύουνε. Μάλλον εννοείς ότι με τα πειράματα που έχουμε κάνει έχουμε καταλήξει σε συμπεράσματα. Δεν μπορώ να σου αποδείξω κάτι, ο δικός μου πειραματισμός δείχνει ότι το ενδεχόμενο ύπαρξης μιας ανώτερης δύναμης ειναι σημαντικό. Αυτό βέβαια δεν αποτελεί θεμελιώδης απόδειξη για κάτι, και αν αποτελεί, αποτελεί μόνο για μένα. Ο πειραματισμός συνεχίζεται λοιπόν. Η Γνώση έρχεται μόνο με τον πειραματισμό, ψευτο-αναζητητές είναι μόνο αυτοί που δεν πειραματίζονται αλλά αρκούνται στο να διαβάζουν θρησκευτικά και επιστημονικά ευαγγέλια, και να θεωρούν δεδομένη την αλήθεια τους. Θεωρίες και θεωρίες και θεωρίες.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 15/01/2012 00:47:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2012, 01:13:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
doctor

quote:
Πώς ξέρουμε ότι κάποιος δεν επιλέγει το συγκεκριμένο χαρακηριστικό για να φανεί διαφορετικός;

Δεν το ξέρουμε. Μπορούμε να το ανακαλύψουμε όμως...

quote:
Επομένως θεωρώ αστήρικτο αυτό που λες, γιατί δεν μπορούμε να μιλήσουμε αυθαίρετα για όλους τους ανθρώπους, σαν να ξέρουμε τις αιτίες πίσω από τις επιλογές τους.

Σωστά. Γι' αυτό και γω μίλησα για τον εαυτό μου και μόνον, αν παρατήρησες καλά.

quote:
Ναι, αλλά πώς ξέρεις ότι οι άνθρωποι δεν θεοποίησαν κάποιον άλλον άνθρωπο,(είτε ήταν άνθρωπος για τα μέτρα τους είτε υπερ-άνθρωπος) παρα λες ότι είναι σίγουρα και πάντα θέμα ψευδαισθήσεων;

Δεν το ξέρω. Εκφράζω μια προσωπική άποψη βασισμένη σε ένα γενικό φαινόμενο.

-Επειδή θεωρώ αδύνατο ΟΛΟΙ οι λαοί του κόσμου να θεοποίησαν κάποιον άνθρωπο
-Επειδή το θρησκευτικό συναίσθημα είναι γενικό
-Επειδή ο "θεός" εμφανίζεται σχεδόν ταυτόχρονα με τον άνθρωπο
-Επειδή σε αρχαίους λαούς συναντάμε πολλούς "θεούς" που "εκπροσωπούν" φυσικά φαινόμενα,

καταλήγω στο συμπέρασμα πως οι θεοί είναι δημιουργήματα των ανθρώπων για να δώσουν μια εύκολη απάντηση σε ερωτήματα που ο άνθρωπος δεν μπορούσε να απαντήσει.

Όταν σήμερα ο άνθρωπος του 21ου αιώνα, ενδόμυχα προσωποποιεί το αυτοκίνητό του και το καλοπιάνει για να πάρει μπροστά, ή τον υπολογιστή του και τον βρίζει όταν κολλάει (λες και κααλαβαίνει), πόσο απίθανο σου φαίνεται ο άνθρωπος του 21ου αιώνα παχχ να είχε θεοποιήσει τον κεραυνό που τον σκοτώνει, τη γη που του δίνει τροφή, τον ουρανό που του στέλνει βροχή;

Ο θεός χρειάζεται τον άνθρωπο: για να τον υμνεί, να τον φοβάται, να τον προσκυνάει.

Αντίθετα ο άνθρωπος δεν χρειάζεται καθόλου το θεό. Δεν μπορεί να κάνει τίποτε ο θεός που δεν μπορεί να το κάνει κάποιος άλλος άνθρωπος... Ο άνθρωπος όμως, μπορεί να κάνει πράγματα που ο θεός ούτε στον ύπνο του τα έχει δει...

macedon

Edited by - macedon on 15/01/2012 01:15:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2012, 08:55:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon

Ο θεός χρειάζεται τον άνθρωπο: για να τον υμνεί, να τον φοβάται, να τον προσκυνάει.

Αντίθετα ο άνθρωπος δεν χρειάζεται καθόλου το θεό. Δεν μπορεί να κάνει τίποτε ο θεός που δεν μπορεί να το κάνει κάποιος άλλος άνθρωπος... Ο άνθρωπος όμως, μπορεί να κάνει πράγματα που ο θεός ούτε στον ύπνο του τα έχει δει...


Συνεπώς, ο Θεός δεν έπλασε τον άνθρωπο κατ' εικόναν και καθ' ομοίωσίν του. Μάλλον το αντίστροφο συνέβει ... και εξακολουθεί να συμβαίνει δηλ. Ο άνθρωπος έπλασε έναν Θεό (ή θεούς) κατ' εικόνα και καθ' ομοίωσίν του.

Γενικά, συμφωνώ κι εγώ με την θέση του macedon.

quote:
NEKTARIOS

ΠΡΩΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΠΟ ΑΡΧΑΙΟΤΑΤΩΝ ΧΡΩΝΩΝ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΚΑΠΟΥ ΣΕ ΕΝΑΝ ΕΠΙΓΕΙΟ ΘΕΟ Η ΚΑΠΙΟΝ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΤΩΝ ΙΔΙΩΝ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΠΕΡΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΛΠΙΖΕΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ [...]


NEKTARIOS, καλώς όρισες στα forums. Παραπάνω, με bold τονίζω αυτό που λες, που είναι κατά την άποψή μου και το "κλειδί" της όλης ιστορίας. Αυτή η ανάγκη όπως λες ... Συνεπώς αγαπητέ ...

"Ανάγκα ... και Θεοί πλάθονται"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2012, 09:11:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Πώς το ξέρεις; Υπάρχει κάποια επιστημονική έρευνα που το αποδεικνύει αυτό;


Ρε Dr Jekyll Mr Hyde, αμάν δηλ. με αυτές τις "επιστημονικές έρευνες". Δηλ. για να δεχτείς μια άποψη ενός συνανθρώπου σου, πρέπει αυτή η άποψη να συνοδεύεται και από μια ... επιστημονική έρευνα ; Δηλ. όταν εσύ κάνεις μια κουβέντα με κάποιους φίλους σου και κάποιος από αυτούς λέει την άποψή του, εσύ του λες "Φέρε ρε μάγκα μια ... επιστημονική έρευνα που να αποδεικνύει αυτό που λες" ; Πολύ κόλλημα με αυτές τις ... επιστημονικές έρευνες ρε παιδί μου ... πολύ κόλλημα.

Πιο πάνω από την επιστημονική έρευνα φίλε Dr Jekyll Mr Hyde, και πιο πάνω από κάθε επιστημονική έρευνα είναι όπως λέει κι ο macedon ... η λογική. Για να αρθρώσεις μια λογική πρόταση, χρειάζεται να είσαι επιστήμονας ; Για να διατυπώσεις μια λογική άποψη, χρειάζεται να έχεις διδακτορικό ; Μήπως με αυτήν την στάση μας [ το να επικαλλούμαστε διαρκώς την τεκμηρίωση μιας ... επιστημονικής έρευνας δηλ. για τα λεγόμενά μας ] υπερεκτιμούμε και μυθοποιούμε την ίδια την διαδικασία της έρευνας και ταυτόχρονα υποτιμούμε την ίδια την λογική και την νοημοσύνη μας ; [ Σκέψου λίγο αυτό το τελευταίο ερώτημα που κάνω ... ]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2012, 09:31:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Ναι, αλλά πώς ξέρεις ότι οι άνθρωποι δεν θεοποίησαν κάποιον άλλον άνθρωπο,(είτε ήταν άνθρωπος για τα μέτρα τους είτε υπερ-άνθρωπος) παρα λες ότι είναι σίγουρα και πάντα θέμα ψευδαισθήσεων;


Κατ' αρχήν, το να φτιάξεις δηλ. το να .. θεοποιήσεις έναν άλλον άνθρωπο ή τέλος πάντων ένα πράγμα ή μια έννοια (π.χ τον Θεό του οργισμένου Ποταμού που περνάει από τα χωράφια και ποτίζει τα σπαρτά ή π.χ την έννοια της ελευθερίας ή της τύχης, π.χ Θεά Τύχη ) , δεν είναι θέμα ψευδαίσθησης. Δεν έχω εγώ ψευδαισθήσεις αν πιστεύω στον Θεό της Κληματαριάς έξω στην αυλή μου. Είναι θέμα ... ανάγκης, όπως λέει ο NEKTARIOS.

Tώρα, το ... πώς θα το θεοποιήσεις αυτό που θες να θεοποιήσεις, είναι άλλο πράγμα, δηλ. ο τρόπος που λέμε. Συνήθως οι άνθρωποι "θεοποιούν" κάτι [ οτιδήποτε κι είναι αυτό και βάζω την λέξη σε εισαγωγικά γιατί στην ουσία δεν είναι "Θεό-ποιώ" αλλά είναι σκέτο "ποιώ" δηλ. δημιουργώ, κατασκευάζω ], "θεοποιούν" λοιπόν κάτι, δίνοντάς του όσα χαρακτηριστικά λείπουν από τους ίδιους τους εαυτούς τους. Π.χ δεν έχω αγαπήσει ποτέ στ' αλήθεια κάποιον άλλον συνάνθρωπό μου, δεν ξέρω τι πάει να πει συμπόνοια, συμφιλίωση κτλ. συνεπώς, φτιάχνω έναν θεό που ... αγαπάει "πραγματικά", που συμπονεί "πραγματικά" κτλ. δηλ. κάνει όσα δεν μπορώ να κάνω εγώ. Αυτά τα χαρακτηριστικά που δίνω στον θεό μου (ή στους θεούς μου) είναι ανθρώπινα χαρακτηριστικά. Έννοιες ή συναισθήματα όπως αγάπη, μίσος, συμπόνοια, φιλανθρωπία, φιλευσπλαχνία κτλ. είναι πράγματα που οι άνθρωποι τα έχουν (;). Ακριβώς όμως επείδη ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΟΥΝ, που τα ψάχνουν και που θα τα βρουν ; Σε έναν "θεό" (ή σε περισσότερους "θεούς"). Αυτή είναι όλη η ιστορία ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2012, 09:42:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde, εγώ θέλω να σε ρωτήσω άλλο πράγμα. Λες

quote:
Δεν μπορώ να σου αποδείξω κάτι, ο δικός μου πειραματισμός δείχνει ότι το ενδεχόμενο ύπαρξης μιας ανώτερης δύναμης ειναι σημαντικό.

Κατ' αρχήν, πως γνωρίζεις πως αυτό που έχεις κάνει είναι όντως πείραμα ; Καταλαβαίνεις την ερώτηση ; Δηλ. πως ξέρεις ρε παιδί μου, πως είσαι σίγουρος, πως αυτό που έκανες είναι πείραμα ;

Και δεύτερον, θες να μας περιγράψεις τι ακριβώς έκανες, τον πειραματισμό σου δηλ. [ αφ' ενός για να σου πω εγώ την άποψή μου - αν σε ενδιαφέρει βέβαια - σχετικα με το αν είναι ή όχι πείραμα αυτό που έκανες ] για να δούμε κατά πόσον ευσταθεί αυτό που λες σχετικά με το ενδεχόμενο ύπαρξης μιας "ανώτερης" δύναμης ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2012, 10:11:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
εσυ μπορεις να μου αποδειξεις οτι αυτο που εγω πιστευω ειναι ψευτικο?

Xε, χε ...

Αυτό που πιστεύουμε είναι στην ουσία αυτό που δεν γνωρίζουμε. H Πίστη βασίζεται στην Άγνοια και η Άγνοια [ το Άγνωστο δηλ. ] είναι κάτι που δεν μπορούμε να το χαρακτηρίσουμε ούτε ψεύτικο ούτε αληθινό ...

Συνεπώς, το να ρωτάμε κάποιον "εσυ μπορεις να μου αποδειξεις οτι αυτο που εγω πιστευω ειναι ψευτικο?", είναι μάλλον ερώτηση μούφα που γίνεται λόγω του προσωπικού μας αυνανισμού και της αρχέγονης επιθυμίας μας για αυτο-ικανοποίηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2012, 12:36:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ρε Dr Jekyll Mr Hyde, αμάν δηλ. με αυτές τις "επιστημονικές έρευνες". Δηλ. για να δεχτείς μια άποψη ενός συνανθρώπου σου, πρέπει αυτή η άποψη να συνοδεύεται και από μια ... επιστημονική έρευνα ;
Η απάντηση είναι: Εξαρτάται. Ο καθένας με τα μέτρα που κρίνει, κρίνεται. Κατάλαβες;
Εσύ μπορεί να λες ότι θέλεις όμως, ελεύθερα

Απλά η επιστήμη δεν μπορεί να εξηγήσει τα πάντα, γιατί δεν υπάρχουν συγκεκριμένα "πειράματα" για τα πάντα. Π.χ. μπορεί η επιστήμη να αποδείξει ότι το λεμόνι είναι ξινό;
Εντάξει, μπορεί να χώσει το κεφάλι κάποιου σε ένα μηχάνημα και να πει "να, όταν του δίνουμε να φάει λεμόνι ενεργοποιούνται αυτοί οι νευρώνες και αυτά τα μέρη του εγκεφάλου" ωραία... και; Ενεργοποιούνται καποιοι νευρώνες.. μάλιστα. Που εμείς οι ίδιοι ορίσαμε ότι αυτό δείχνει ότι κάτι είναι ξινό μετά από κάποιο άλλο πείραμα.. μάλιστα.. αυτό εμένα που ζω στο Γκουαλανταχάρ που δεν έχει λεμόνια μου λέει κάτι; Προφανώς αν δε δαγνώσιες το λεμόνι δεν έχεις μάθει τίποτα


quote:
Πιο πάνω από την επιστημονική έρευνα φίλε Dr Jekyll Mr Hyde, και πιο πάνω από κάθε επιστημονική έρευνα είναι όπως λέει κι ο macedon ... η λογική.
Ναι.. η λογική όμως βασίζεται στη παρατήρηση. Γιατί η λογική χρειάζεται δεδομένα για να δουλέψει. Αν δεν μπορείς να παρατηρείς σωστά, τι να την κάνεις την λογική;
quote:
Κατ' αρχήν, πως γνωρίζεις πως αυτό που έχεις κάνει είναι όντως πείραμα ; Καταλαβαίνεις την ερώτηση ; Δηλ. πως ξέρεις ρε παιδί μου, πως είσαι σίγουρος, πως αυτό που έκανες είναι πείραμα ;
Είναι πείραμα για τα δικά μου μέτρα, με την έννοια δηλαδή ότι κάνεις μια πράξη και παίρνεις ένα αποτέλεσμα. Επειδή όμως για να κρίνεις το συγκεκριμένο πείραμα συνολικά χρειάζεσαι περισσότερες δυνατότητες και μέσα από όσα διαθέτει βιολογικά ο οργανισμός μου, δεν μπορείς να βγάλεις ένα σίγουρο συμπέρασμα, παρά μόνο ενδεχόμενα. Αυτό είναι όλο.
quote:
Και δεύτερον, θες να μας περιγράψεις τι ακριβώς έκανες, τον πειραματισμό σου δηλ. [ αφ' ενός για να σου πω εγώ την άποψή μου - αν σε ενδιαφέρει βέβαια - σχετικα με το αν είναι ή όχι πείραμα αυτό που έκανες ] για να δούμε κατά πόσον ευσταθεί αυτό που λες σχετικά με το ενδεχόμενο ύπαρξης μιας "ανώτερης" δύναμης ;
Αυτό που έκανα είναι ότι κάνουν οι περισσότεροι πιστοί - θρησκευόμενοι ή μη, άνθρωποι, απο το Ισλάμ έως την Αμερική, τίποτα το καινούριο. Αφού αυτοί με αυτόν τον τρόπο βρίσκουν τον Θεό και γω τον ίδιο τρόπο ακολούθησα.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 15/01/2012 12:41:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2012, 12:57:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde,

quote:
Η απάντηση είναι: Εξαρτάται. Ο καθένας με τα μέτρα που κρίνει, κρίνεται. Κατάλαβες;

Εγώ κατάλαβα πολύ καλά, αλλά εσύ γιατί δεν λες αυτό που θες να πεις στα ίσα ; Φοβάσαι ή ντρέπεσαι ;

quote:
Εσύ μπορεί να λες ότι θέλεις όμως, ελεύθερα

Ακριβώς ... όπως το λες : Ελεύθερα.

quote:
Απλά η επιστήμη δεν μπορεί να εξηγήσει τα πάντα, γιατί δεν υπάρχουν συγκεκριμένα "πειράματα" για τα πάντα. Π.χ. μπορεί η επιστήμη να αποδείξει ότι το λεμόνι είναι ξινό;

Ασφαλώς και μπορεί. Η επιστήμη της Χημείας π.χ, μπορεί άνετα να το κάνει.

quote:
Εντάξει, μπορεί να χώσει το κεφάλι κάποιου σε ένα μηχάνημα και να πει "να, όταν του δίνουμε να φάει λεμόνι ενεργοποιούνται αυτοί οι νευρώνες και αυτά τα μέρη του εγκεφάλου" ωραία... και; Ενεργοποιούνται καποιοι νευρώνες.. μάλιστα. Που εμείς οι ίδιοι ορίσαμε ότι αυτό δείχνει ότι κάτι είναι ξινό μετά από κάποιο άλλο πείραμα.. μάλιστα.. αυτό εμένα που ζω στο Γκουαλανταχάρ που δεν έχει λεμόνια μου λέει κάτι; Προφανώς αν δε δαγνώσιες το λεμόνι δεν έχεις μάθει τίποτα

Ασυναρτησίες. Δεν χρειάζεται να δαγκώσεις ένα λεμόνι για να διαπιστώσεις και να αποδείξεις την οξύτητά του. Έχεις ακούσει ποτέ την έκφραση "χημική αντίδραση"; [ αλλά τι λέω ε; ξερόλες όλοι εδώ μέσα ... ]

quote:
Ναι.. η λογική όμως βασίζεται στη παρατήρηση. Γιατί η λογική χρειάζεται δεδομένα για να δουλέψει. Αν δεν μπορείς να παρατηρείς σωστά, τι να την κάνεις την λογική;

Η παρατήρηση είναι στην ουσία αίσθηση. Με τα μάτια παρατηρείς το φαινόμενο. Αν δεν έχεις μάτια, δηλ. αίσθηση, δεν μπορείς να παρατηρήσεις κανένα φαινόμενο. Συνεπώς, η λογική βασίζεται ΚΑΙ στην αίσθηση, στο ερέθισμα δηλ. και αυτό είναι και το δεδομένο της. Το ερέθισμα σχετίζεται με την έρευνα, όμως αυτή η έρευνα [π.χ αυτό το ερευνητικό βλέμμα που αφορά την παρατήρηση ] δεν χρειάζεται να συνοδεύεται από επιστημονικής φύσης χαρακτηριστικά.

quote:
Είναι πείραμα για τα δικά μου μέτρα, με την έννοια δηλαδή ότι κάνεις μια πράξη και παίρνεις ένα αποτέλεσμα.

Α, εντάξει, για τα δικά σου μέτρα ... ok, έγινε

quote:
Αυτό που έκανα είναι ότι κάνουν οι περισσότεροι πιστοί - θρησκευόμενοι ή μη, άνθρωποι, απο το Ισλάμ έως την Αμερική, τίποτα το καινούριο. Αφού αυτοί με αυτόν τον τρόπο βρίσκουν τον Θεό και γω τον ίδιο τρόπο ακολούθησα.

Ναι, εντάξει, αλλά δεν μας λες τι έκανες. Θα μας πεις ;

Έπειτα λες : "έκανα ότι κάνουν οι περισσότεροι πιστοί". Οι πιστοί σε τι, σε ποιον ; Οι πιστοί της Θεάς Κάλι, ας πούμε ; Αυτοί λέγεται πως πίνουν αίμα. Ε, ήπιες κι εσύ αίμα ; Γιατί δεν απαντάς πιο συγκεκριμένα βρε φίλε μου ;

Κι επειδή μιλάμε για την Πίστη, αυτό που λες παραπάνω, είναι ρε παιδί μου χαρακτηριστικό δείγμα ψυχολογίας πιστού. Λέει ο πιστός : "Πιστεύω που πιστεύω, αλλά ρε γαμώτο, θέλω και μια απόδειξη για να δω ότι πιστεύω σωστά εκεί που πιστεύω. Ένα πείραμα ρε παιδί μου να κάνω για να δω. Και που θα το βρω αυτό το πείραμα ; Θα παρατηρήσω αυτό που κάνουν όσοι πιστεύουν το ίδιο με μένα!". Τρομερή ιδέα! Να παρατηρείς τι κάνουν όσοι πιστεύουν το ίδιο με σένα, να το κάνεις μετά κι εσύ [ βλ. μιμητισμός ] και μετά να λες "Α, εντάξει, πειραματίστηκα κι εγώ και βρήκα τις αποδείξεις μου!" To άκρον άωτον της υπέρτατης αυταπάτης και ψυχεδέλιας.

Edited by - zip on 15/01/2012 13:34:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NEKTARIOS
Νέο Μέλος

United Kingdom
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2012, 14:10:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα.φιλε μου zip η ερωτηση δεν ειναι μουφα.μαλλων τα λογια δεν ειναι πονηρα. Οι σκεψεισ των ανθρωπων ειναι πονηρες.επωμενος αφου δεν μπορεις να μου αποδειξεις οτι αυτο που πιστευω ειναι ψευτικο η οχι μου απαντησες εσυ με μια απαντηση[μουφα]ισως γιατι δεν εχεις καπιο επιχειρημα.Συμφωνω ωμως με την αποψη σου περι αναγκης στο να πιστευουμε καπου.Ειναι πολυ ευστοχο αυτο.Απλα φιλε μου Dr jekyll mr hyde δεν χρειαζεται να τα αναλυουμε ολα και να τα απλοποιουμε ολα,πιστευοντας οτι ετσι θα μαθουμε η θα βρουμε τις λυσεις.Καμια φορα οι λυσεις ειναι μπροστα μας και επειδη φοβομαστε να τις δουμε και να παραδεχτουμε οτι ειμαστε λαθος εμεις και οι αλλοι ειναι σωστοι τις αποφευγουμε.ξεροντας ομως οτι τελικα εμεις ειμαστε λαθος.Φιλε μου zip πιστευω οτι ειναι λιγο εγωιστικη η αποψη σου.την εκφραζω ως αυτη του απιστου θωμα.Δηλαδη πρεπει να δεις για να πιστεψεις οτι ισως υπαρχει κατα την αποψη σου ο θεος.το ιδιο ακριβως μπορω λοιπον να σε ρωτησω και εγω ΄στο αν πιστευεις οτι υπηρξε η φιλικη εταιρια και αν οντως την επανασταση του 21 την κυρηξαν οι ελληνες.αφου δεν ησουν εκει για να δεις.αρα πιστευεις αυτα που σου εχουν [ΠΛΑΣΕΙ ΟΙ ΣΤΓΡΑΦΕΙς].ΑΡΑ ΟΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΣΜΑΤΑ ΤΗς ΦΑΝΤΑΣΙΑς ΜΑΣ?ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ.συμφωνω ομως με την παρτηρηση σου στων dr jekyll mr hyde οτι ολα δεν χρειαζονται επιστημονικη εξηγηση Καλη Σας μερα.

SNΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2012, 14:43:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Nεκτάριε καλώς ήλθες, μόνο για την συζήτηση ας δούμε τι είναι Πίστη.
«Πίστη σημαίνει σιγούριά γι αυτά που ελπίζουμε και βεβαιότητα γι αυτά που δεν βλέπουμε.
Με άλλα λόγια: «Είναι δε η Πίστη ελπιζομένων πεποίθησις, βεβαίωσις πραγμάτων μη βλεπομένων»
Με αυτή την Πίστη καταλαβαίνουμε ότι με το λόγο του ο Θεός δημιούργησε το σύμπαν και ότι, συνεπώς, κάθε τι που βλέπουμε δημιουργήθηκε από κάτι που δεν φαίνεται, μ’ αυτή την πίστη απέκτησαν καλή μαρτυρία οι γενιές που έζησαν πριν από μας, αυτό μαρτυρούν και οι στρατιές μυριάδων μαρτύρων.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2012, 15:58:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και γιατί πρέπει ντε και καλά να πιστεύει κάπου ο άνθρωπος;
Γιατί πρέπει ντε και καλά να πλάσει έναν Θεό ή Θεούς;
Βάση ποιας λογικής καταλήγει, όποιος καταλήγει, σε αυτό το συμπέρασμα, δηλαδή ότι ο άνθρωπος οδηγήθηκε στο να δημιουργήσει θεό ή θεούς;

Άραγε, τα άλλα ζώα κάνουν το ίδιο πράγμα; Οι ανησυχίες και οι φόβοι τους τα οδήγησαν στο να πλάσουν και αυτά τους θεούς τους;
Και γιατί αυτές οι ανησυχίες, του ανθρώπου, όποιες κι αν είναι, να τον οδηγούν στο πλάσει έναν ή πολλούς θεούς;

Γιατί αυτές του οι ανησυχίες να μην τον οδηγήσουν σε κάτι άλλο; Σε μια άλλη αντίδραση .....;

Είναι λογικό άραγε με το που γίνεται η σύλληψη, τα δύο κύτταρα ενώνονται, να υπογράφεται ταυτόχρονα και ένα συμβόλαιο θανάτου; Να αρχίζει η αντίστροφη μέτρηση;
Τι είδους "λογική" είναι αυτή που επιβάλλει κάτι τέτοιο;

**Μόνο "λογικές" απαντήσεις παρακαλώ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2012, 16:28:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
**Μόνο "λογικές" απαντήσεις παρακαλώ


Καταλαβαίνεις τι θυσία ζητάς απο τους συνδίκτυους?

Που να βρεί κανείς λογικές απαντήσεις,να συζητήσει μαζί σου?

Σε όλα τα θέματα,η τακτική σου είναι ίδια.

Αρλούμπες Χ αρλούμπες στο 2 και όλο στον κύβο . 10 στην 3 !!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2012, 17:05:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Συνεχίζω Nεκτάριε, χωρίς αντιπαραθέσεις κι αυτό για την Είρηνη που όλοι επιδιώκουμε, κι επειδή όλα τ’ άλλα δεν φέρουν καρπό.

Ο πριγκιπάς κατέκτησε την πόλη κι έθεσε σ’ ένα σοφό το ακόλουθο ερώτημα. Ποια Πίστη είναι η καλύτερη, η Χριστιανική, η Βουδιστική η Εβραϊκή, η Μωαμεθανική..
Θα σου πω, του είπε ο σοφός, ότι κάποτε ένας βασιλιάς είχε ένα μαγικό δαχτυλίδι, και όταν γέρασε, ζήτησε να του φτιάξουν άλλα δύο όμοια δαχτυλίδια όμοια με το πρώτο.

Τα ανακάτεψε με τρόπο που να μην μπορεί να ξεχωρίσει ούτε ο ίδιος ποιο ήταν το μαγικό δαχτυλίδι.
Κάλεσε μετά τον πρωτότοκο και του έδωσε το ένα δαχτυλίδι μαζί με το ένα τρίτο του βασιλείου του και το ίδιο έκανε και με τους άλλους δυό γιούς του.

Αργότερα επισκέφτηκε τον πρωτότοκο, είδε ότι ο λαός ζούσε στη δυστυχία στις αρρώστιες στις στερήσεις...
Δεν ήταν λοιπόν ο πρώτος που είχε το δαχτυλίδι. Όμως και στο βασίλειο του δεύτερου γιού κι εκεί ο λαός ζούσε με πολέμους και συνεχείς δυστυχίες.
Τέλος έφτασε στον τρίτο γιό του, είδε ότι οι υπήκοοί του ήταν πλούσιοι , υγιείς, ζούσαν ειρηνικά κι ευτυχισμένα.
Κατάλαβε ότι ο νεώτερος γιός ήταν εκείνος που είχε κληρονομήσει το δαχτυλίδι.

Έτσι λοιπόν θα αναγνωρίσεις που βρίσκεται η αληθινή Πίστη: Είναι εκεί που βασιλεύουν η ειρήνη, η αγάπη, η σοφία, ευτυχία η αφθονία και η χαρά.
Πολλές φορές δεν κατορθώνουμε να ανακαλύψουμε την Αλήθεια, ίσως γιατί μέσα μας τα περάσματα είναι πολύ φραγμένα για να αφήνουν τα ρεύματα να κυκλοφορούν αδελφέ μου Νεκτάριε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2012, 17:20:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
agelos

quote:
«Πίστη σημαίνει σιγούριά γι αυτά που ελπίζουμε και βεβαιότητα γι αυτά που δεν βλέπουμε.

Πίστη με κανέναν τρόπο δεν σημαίνει "βεβαιότητα γι' αυτά που δεν βλέπουμε". Σημαίνει άγνοια γι' αυτά που δε βλέπουμε και παροχή εμπιστοσύνης σε κάποιον που χωρίς αποδείξεις μας λέει τι είναι αυτό που δεν βλέπουμε.

quote:
αυτό μαρτυρούν και οι στρατιές μυριάδων μαρτύρων.

Οι "μυριάδες μαρτύρων" δεν είναι παρά μυθοπλαστικά εφευρήματα των χριστιανών που αγνοεί παντελώς η παγκόσμια ιστορία και είναι βασισμένα σε ανύπαρκτους διωγμούς τους οποίους επίσης επινόησαν οι ίδιοι μάγειρες...

Ψηλός

quote:
Και γιατί πρέπει ντε και καλά να πιστεύει κάπου ο άνθρωπος;

Γιατί αυτό δέχεται η ψυχολογία.

quote:
Γιατί πρέπει ντε και καλά να πλάσει έναν Θεό ή Θεούς;

Για να εξηγήσει αρχικά το περιβάλλον του και τις δυνάμεις που το διέπουν. Όντας πρωτόγονος και με μικρή γνώση ακόμη και για το ίδιο το στενό του περιβάλλον, χρειαζόταν μια ερμηνεία γι' αυτά που έβλεπε που δεν ήταν άλλη παρά αυτή της "ανώτερης δύναμης".

Ας το δούμε λογικά το πράγμα. Υποτίθεται ότι ο Γιαχωβάς δημιουργεί όλα τα ζώα και τελευταίο τον άνθρωπο, ο οποίος αποτελεί και το τελειότερο δημιούργημά του. Παρ' όλα αυτά αφήνει τα ερπετά να κυριαρχούν στη γη για περίπου 150 εκατομμύρια χρόνια, κατόπιν τις υπόλοιπες μορφές ζωής, τα πρώιμα θηλαστικά και εμφανίζει τον άνθρωπο μόλις στην Πλειστόκαινο εποχή, δηλαδή σχετικά πρόσφατα.

Και, λίγο μετά την εμφάνιση του ανθρώπου... τσουπ! κάνει την εμφάνισή του και ο θεός, ο οποίος τόσα εκατομμύρια χρόνια κρυβόταν...

Φαίνεται περίμενε να ωριμάσουν οι συνθήκες...

quote:
Μόνο "λογικές" απαντήσεις παρακαλώ!

Η λογική των κοινών ανθρώπων (η "κοινή λογική" δηλαδή) με τη λογική των χριστιανών δεν έχει και μεγάλη σχέση...

macedon

Edited by - macedon on 15/01/2012 18:50:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2012, 17:56:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός

quote:
Και γιατί πρέπει ντε και καλά να πιστεύει κάπου ο άνθρωπος;

Γιατί αυτό δέχεται η ψυχολογία.



Αυτό δεν είναι απάντηση.

quote:

quote:
Γιατί πρέπει ντε και καλά να πλάσει έναν Θεό ή Θεούς;

Για να εξηγήσει αρχικά το περιβάλλον του και τις δυνάμεις που το διέπουν.

macedon



Γιατί ο άνθρωπος ένιωσε/νιώθει αυτή την ανάγκη να δώσει αυτή την εξήγηση στον εαυτό του;
Από πού πηγάζει αυτή η ανάγκη ή όπως θες πέστη;

Άραγε και τα άλλα ζώα, ως συνδημιουργήματα του ανθρώπου, ως δημιουργήματα συμπτώσεων και τύχης, ένιωσαν την ίδια ανάγκη;
Ναι ή όχι και γιατί;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2012, 18:25:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΚΣΩ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΣΕ ΟΤΙ ΑΝΑΦΟΡΑ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ Η ΟΧΙ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ Η ΟΧΙ. ΠΡΩΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΠΟ ΑΡΧΑΙΟΤΑΤΩΝ ΧΡΩΝΩΝ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΚΑΠΟΥ ΣΕ ΕΝΑΝ ΕΠΙΓΕΙΟ ΘΕΟ Η ΚΑΠΙΟΝ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΤΩΝ ΙΔΙΩΝ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΠΕΡΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΛΠΙΖΕΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ ΑΡΑ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΣΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟΡΙΑΣ ΑΞΙΟ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΟΝΟΜΑΖΟΝΤΑΙ ΑΘΕΟΙ ΣΕ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ΑΝΤΛΟΥΝ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΖΟΥΝ Η ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΣΤΟ ΟΤΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΑΟΜΗ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΟΥΝ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΚΑΠΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕΣΑΤΟΥΣ ΣΤΑ ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ

Γεια σου φίλε Νεκτάριε,

Η άγνοια των ανθρώπων σε ότι αφορά την πίστη,τους κάνει να την σνομπάρουν και να θεωρούν τον εαυτό τους ανώτερο σε σχέση με αυτούς που πιστεύουν.Η πίστη είναι ό,τι πιο ισχυρό υπάρχει στο σύμπαν.Ο χριστός δεν είπε τσάμπα οτι η πίστη μετακινεί βουνά.Το μυστικό της δημιουργίας του κόσμου στηρίζεται στην πίστη.Αυτό που πιστεύεις,αυτό βλέπεις και όχι όπως λανθασμένα νομίζουν κάποιοι οτι αυτό που βλέπεις αυτό πιστεύεις.Πρώτα έρχεται η πίστη και μετά η γνώση.Τι θέλω να σου πώ με αυτό? Θέλω να σου πώ οτι ο θεός υπάρχει για κάποιον που πιστεύει σε αυτόν.Υπάρχει ΜΟΝΟ για αυτόν που τον πιστεύει.Με αυτήν την λογική,αν κάποιος ψάχνει για αποδείξεις για την ύπαρξή του,το αν θα τις βρεί θα εξαρτηθεί με το τί πιστεύει οτι είναι η αλήθεια.Οσον αφορά την ΑΝΑΓΚΗ του ανθρώπου να πιστεύει στον θεό,πιστεύω οτι ακόμα και αυτό μπορεί να θεωρηθεί ως μια αντήχηση της αλήθειας που υπάρχει στις καρδιές όλων μάς.


quote:
Συνεχίζω Nεκτάριε, χωρίς αντιπαραθέσεις κι αυτό για την Είρηνη που όλοι επιδιώκουμε, κι επειδή όλα τ’ άλλα δεν φέρουν καρπό.

Ο πριγκιπάς κατέκτησε την πόλη κι έθεσε σ’ ένα σοφό το ακόλουθο ερώτημα. Ποια Πίστη είναι η καλύτερη, η Χριστιανική, η Βουδιστική η Εβραϊκή, η Μωαμεθανική..
Θα σου πω, του είπε ο σοφός, ότι κάποτε ένας βασιλιάς είχε ένα μαγικό δαχτυλίδι, και όταν γέρασε, ζήτησε να του φτιάξουν άλλα δύο όμοια δαχτυλίδια όμοια με το πρώτο.

Τα ανακάτεψε με τρόπο που να μην μπορεί να ξεχωρίσει ούτε ο ίδιος ποιο ήταν το μαγικό δαχτυλίδι.
Κάλεσε μετά τον πρωτότοκο και του έδωσε το ένα δαχτυλίδι μαζί με το ένα τρίτο του βασιλείου του και το ίδιο έκανε και με τους άλλους δυό γιούς του.

Αργότερα επισκέφτηκε τον πρωτότοκο, είδε ότι ο λαός ζούσε στη δυστυχία στις αρρώστιες στις στερήσεις...
Δεν ήταν λοιπόν ο πρώτος που είχε το δαχτυλίδι. Όμως και στο βασίλειο του δεύτερου γιού κι εκεί ο λαός ζούσε με πολέμους και συνεχείς δυστυχίες.
Τέλος έφτασε στον τρίτο γιό του, είδε ότι οι υπήκοοί του ήταν πλούσιοι , υγιείς, ζούσαν ειρηνικά κι ευτυχισμένα.
Κατάλαβε ότι ο νεώτερος γιός ήταν εκείνος που είχε κληρονομήσει το δαχτυλίδι.

Έτσι λοιπόν θα αναγνωρίσεις που βρίσκεται η αληθινή Πίστη: Είναι εκεί που βασιλεύουν η ειρήνη, η αγάπη, η σοφία, ευτυχία η αφθονία και η χαρά.
Πολλές φορές δεν κατορθώνουμε να ανακαλύψουμε την Αλήθεια, ίσως γιατί μέσα μας τα περάσματα είναι πολύ φραγμένα για να αφήνουν τα ρεύματα να κυκλοφορούν αδελφέ μου Νεκτάριε.


Πολύ καλό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2012, 18:32:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός


Ρωτάς ειλικρινά ή ρητορικά; Σε ενδιαφέρει όντως η απάντηση ή απλώς πετάς κενές ερωτήσεις για τις οποίες είσαι σίγουρος ότι δεν έχουν απάντηση; Είσαι πρόθυμος να αμφισβητήσεις αυτά που πιστεύεις μέχρι τώρα; Είσαι ανοιχτός στο ενδεχόμενο να κλονιστούν αυτά που πιστεύεις ή αν εμφανιστούν κάποιες λογικές απαντήσεις θα αρχίσεις να τις βαφτίζεις απατεωνιές των άθεων;


Με λίγα λόγια:


Αντέχεις την αλήθεια;


Μη διαβάσεις παρακάτω αν δεν απαντήσεις στα πρώτα...


quote:
Και γιατί πρέπει ντε και καλά να πιστεύει κάπου ο άνθρωπος;

Δεν πιστεύει πουθενά ντε και καλά. Υπάρχουν και άθεοι και ένθεοι άνθρωποι. Γιατί όμως οι ένθεοι άνθρωποι πιστεύουν; Εδώ πρέπει να σταθούμε. Είσαι πρόθυμος να θεωρήσεις τη θρησκεία ένα βιολογικό,ψυχολογικό,κοινωνιολογικό φαινόμενο; Είσαι πρόθυμος να αλλάξεις το πρίσμα κάτω από το οποίο εξετάζεις τα πράγματα;


Αν σου πω ότι από τα προϊστορικά χρόνια οι άνθρωποι που πίστευαν αυτά που τους δίδασκαν ΕΝ ΓΕΝΕΙ επιζούσαν διαινίζωντας αυτή τη συμπεριφορά γιατί τις περισσότερες φορές η διδασκαλία των σοφών γέρων της φυλής περιείχε χρήσιμες συμβουλές τι θα μου πεις; Για παράδειγμα όταν έλεγαν ότι ο τάδε τόπος είναι επικίνδυνος γιατί έχει αρπακτικά ή ότι το νερό της δείνα πηγής δεν είναι πόσιμο, όσοι τους πίστευαν είχαν πλεονέκτημα. Βέβαια μαζί με αυτά τα χρήσιμα, οι γέροι της φυλής δίδασκαν ότι πχ για να βρέξει έπρεπε να θυσιάσεις μια κατσίκα στο θεό της βροχής. Οι άνθρωποι που ήταν υπάκουοι ακολουθούσαν το σύνολο των διδαγμάτων των γερόντων και επομένως η θρησκεία καθιερώθηκε. Αυτή είναι μια βιολογική-κοινωνιολογική προσέγγιση. Μια λογική εξήγηση.


Μια άλλη εξήγηση είναι ότι ο άνθρωπος λόγω του ότι έχει αυτοσυνείδηση βιώνει την αγωνία του θανάτου, ως ένα καθολικό φαινόμενο στη διάρκεια της ζωής του. Θάνατος τόσο για τον εαυτό του όσο και για αυτούς που αγαπάει ή ακόμα και για πράγματα που αγαπάει. Για παράδειγμα μια ανέμελη περίοδος της ζωής του κάθε ανθρώπου (πχ το καλοκαίρι που πήγαινε κατασκήνωση όταν ήταν παιδάκι) που έχει πια παρέλθει γιατί μεγάλωσε είναι κατά κάποιον τρόπο ένας θάνατος. Το ίδιο μπορεί να πει κάποιος για μια σχέση ή για μια φιλία που δεν υπάρχει πλέον. Όλα αυτά τα γεγονότα δημιουργούν στον άνθρωπο την ανάγκη να πιστέψει ότι ο "θάνατος" δεν είναι οριστικός. Ότι κάποια πράγματα θα τα ξαναζήσει και ακόμα περισσότερα ότι Ο ΙΔΙΟΣ κάποια στιγμή θα ξαναζήσει είτε κάπου αλλού (μεταθάνατια ζωή) είτε πάλι στη γη με άλλη μορφή (μετενσάρκωση-μετεμψύχωση). Είναι καθαρά θέμα εγωκεντρισμού. "Γιατί ΕΓΩ να πάψω να υπάρχω;"


Μια τρίτη εξήγηση που μπορούμεν να δώσουμε είναι η εθιμική-κοινωνική. Οι άνθρωποι πιστεύουν γιατί έτσι τους ΕΜΑΘΑΝ να κάνουν από τότε που γεννήθηκαν οι γονείς τους και η κοινωνία στην οποία ανήκουν. Είναι άραγε τυχαίο ότι οι Μουσουλμάνοι γεννάνε Μουσουλμάνους και οι Χριστιανοί Χριστιανούς;


quote:
Γιατί πρέπει ντε και καλά να πλάσει έναν Θεό ή Θεούς;
Βάση ποιας λογικής καταλήγει, όποιος καταλήγει, σε αυτό το συμπέρασμα, δηλαδή ότι ο άνθρωπος οδηγήθηκε στο να δημιουργήσει θεό ή θεούς;


Οι θεοί πρέπει να είναι ανθρωπογενείς γιατί συγκεντρώνουν πάρα πολλά ανθρώπινα χαρακτηριστικά. Είναι υπερεθνικιστές, ομοφοβικοί, μισογύνηδες, εκδικητικοί, εγωιστές, εγωλάτρες, μνησίκακοι, σεξομανείς κτλ κτλ.

quote:
Άραγε, τα άλλα ζώα κάνουν το ίδιο πράγμα; Οι ανησυχίες και οι φόβοι τους τα οδήγησαν στο να πλάσουν και αυτά τους θεούς τους;
Και γιατί αυτές οι ανησυχίες, του ανθρώπου, όποιες κι αν είναι, να τον οδηγούν στο πλάσει έναν ή πολλούς θεούς;

Γιατί αυτές του οι ανησυχίες να μην τον οδηγήσουν σε κάτι άλλο; Σε μια άλλη αντίδραση .....;



Αν ένα ζώο αναπτύξει ευφυΐα τέτοια ώστε να έχει αυτοσυνείδηση πολύ πιθανόν να αποκτήσει τέτοιες ανησυχίες και τις καλύψει με παρόμοιο τρόπο. Μια άλλη αντίδραση πχ από τη συνειδητοποίηση του αναπόφευκτου του θανάτου είναι η αυτοκαταστροφική τάση.

quote:
Είναι λογικό άραγε με το που γίνεται η σύλληψη, τα δύο κύτταρα ενώνονται, να υπογράφεται ταυτόχρονα και ένα συμβόλαιο θανάτου; Να αρχίζει η αντίστροφη μέτρηση;
Τι είδους "λογική" είναι αυτή που επιβάλλει κάτι τέτοιο;


Είναι άραγε λογικό κάποιος κύριος Τίποτα όπως εσύ να απαιτεί να υπάρχει αιώνια; Σε τι είσαι χρήσιμος στην πλάση και στην ανθρωπότητα εσύ ψηλέ ώστε να αξίζεις να σε τρώμε στη μάπα στο αιώνα τον άπαντα; Θα πεθάνεις όταν έρθει η ώρα σου και μαζί με εσένα θα πεθάνουν και οι ιδέες σου. Η ανάμνησή σου θα συνεχίσει να υπάρχει για λίγο περισσότερο μέχρι να πεθάνουν και οι συγγενείς σου. Έτσι πάνε τα πράγματα. Αν γίνεις φιλόσοφος ή επιστήμονας οι ιδέες και οι ανακαλύψεις σου θα μείνουν. Νομίζω ότι είναι αρκετά δίκαιο. Σε έχω ξαναρωτήσει αυτό το πράγμα αλλά δεν είδα απάντηση.

Edited by - IndustrialAngel on 15/01/2012 18:36:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2012, 18:55:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Αυτό δεν είναι απάντηση.

Αυτό είναι η απάντηση, απλά δεν σε εξυπηρετεί.

quote:
Και γιατί πρέπει ντε και καλά να πιστεύει κάπου ο άνθρωπος;

Ρώτα τον εαυτό σου. Γιατί χρειάζεσαι έναν ασιάτη θεό να σε έχει δούλο του;


macedon

Edited by - macedon on 15/01/2012 19:04:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2012, 19:13:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alex22

quote:
Η πίστη είναι ό,τι πιο ισχυρό υπάρχει στο σύμπαν.

... για τον έλεγχο συνειδήσεων και ανθρώπων.

quote:
Ο χριστός δεν είπε τσάμπα οτι η πίστη μετακινεί βουνά.

Ο "χριστός", μεταξύ μας, δεν είπε τίποτε. Οι ανώνυμοι ευαγγελιστές του έβαζαν λόγια στο στόμα...

quote:
Αυτό που πιστεύεις,αυτό βλέπεις και όχι όπως λανθασμένα νομίζουν κάποιοι οτι αυτό που βλέπεις αυτό πιστεύεις.

Σωστά. Αν βλέπεις κάτι, το γνωρίζεις δεν χρειάζεται να το πιστεύεις. Αν όμως πιστεύεις σε κάτι (π.χ. τον Αη Βασίλη), είσαι σίγουρος ότι τον βλέπεις, παραμονή χριστουγέννων να πετάει με το έλκηθρό του.

quote:
Πρώτα έρχεται η πίστη και μετά η γνώση.

Όταν έρχεται η γνώση, η πίστη πάει περίπατο. Είναι άχρηστη πλέον.

quote:
Θέλω να σου πώ οτι ο θεός υπάρχει για κάποιον που πιστεύει σε αυτόν.

Το ίδιο συμβαίνει και με τον Μπάτμαν. Τελικά συμφωνούμε ότι πρόκειται για ψευδαισθήσεις που χρειάζεται ο άνθρωπος για να νιώθει καλύτερα.

quote:
Οσον αφορά την ΑΝΑΓΚΗ του ανθρώπου να πιστεύει στον θεό,πιστεύω οτι ακόμα και αυτό μπορεί να θεωρηθεί ως μια αντήχηση της αλήθειας που υπάρχει στις καρδιές όλων μάς.

Είναι ανάγκη του αδύναμου ανθρώπου, να υποστηρίζεται από κάποιο θεό, να είναι αναγκασμένος να ενεργεί με ένα συγκεκριμένο τρόπο ώστε να αποφύγει την τιμωρία και να ανταμοιφθεί στο μέλλον.

Ο συνειδητοποιημένος άνθρωπος δεν χρειάζεται κανέναν θεό (όπως και καμία νομοθεσία) να του πει ότι π.χ. δεν πρέπει να κλέβει. Του το λέει η συνείδησή του κι αυτό φτάνει.

Και φυσικά, δεν έχει ανάγκη κανένα πλάσμα της φαντασίας του πρωτόγονου ανθρώπου για να τον προστατεύει.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2012, 19:27:26  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο συνειδητοποιημένος άνθρωπος δεν χρειάζεται κανέναν θεό (όπως και καμία νομοθεσία) να του πει ότι π.χ. δεν πρέπει να κλέβει. Του το λέει η συνείδησή του κι αυτό φτάνει.


macedon και η συνειδηση του ,αν δεν χρειαζεται καμια νομοθεσια να του το υπαγορευει ,απο ποια βαση τοτε προσδιοριζεται!

Απο που αντλει την συνειδητοτητα του για το ποιο ειναι το σωστο ή το λαθος?

Edited by - stiv on 15/01/2012 19:29:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2012, 20:16:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Ο συνειδητοποιημένος άνθρωπος δεν χρειάζεται κανέναν θεό (όπως και καμία νομοθεσία) να του πει ότι π.χ. δεν πρέπει να κλέβει. Του το λέει η συνείδησή του κι αυτό φτάνει.


macedon και η συνειδηση του ,αν δεν χρειαζεται καμια νομοθεσια να του το υπαγορευει ,απο ποια βαση τοτε προσδιοριζεται!

Απο που αντλει την συνειδητοτητα του για το ποιο ειναι το σωστο ή το λαθος?

Edited by - stiv on 15/01/2012 19:29:02


Το εξηγεί η ψυχολογία!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy