ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Ο ΕΡΩΤΑΣ ΠΕΘΑΝΕ!!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2003, 01:31:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ήτανε μιά φορά,
τριαντάφυλλο η καρδιά μου...
ο έρωτας φτερούγιζε και άφηνε τη γύρη του.

ήτανε μιά φορά,
μα τώρα δεν υπάρχει!

το χώμα και οι ρίζες μου, μακριά πολύ μακριά...
τα φύλλα μου μαραίνονται μέρα με την μέρα...
τα πέταλα μου χάνονται και πέφτουν ένα-ένα...

όταν οι αναμνήσεις σου είναι πιό νοσταλγικές από το παρόν,
όταν κοιτάς πίσω σου και θυμάσαι τον έρωτα,

τότε ο έρωτας πέθανε...
και κάνεις μνημόσυνο!

είναι αλήθεια αυτό?


λιλιθ -η πρωτη γυνέκα

click ^

dimindy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2003, 03:00:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimindy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lilith........de pethainei pote......o ponos

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2003, 09:25:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλημέρα μου στη Λίλιθ...

Χμμμμμμ καταρχάς καλή μου Πρώτη Γυναίκα, το ποίημα είναι δικό σου;;;
(Αν θές μου απαντάς φυσικά)
Πάντως το κείμενό σου, είναι ΙΔΙΟ με τα λόγια του Βούδδα κατα τη στγμή της ΦΩΤΙΣΗΣ ΤΟΥ!!!!!

Ναι, αλήθεια σου λέω...
Μη γελάς και μην γουρλώνεις τα μάτια σου
Πίστεψέ με....

Το κείμενο του Βούδδα μας το παράθεσε ο Τρισμέγιστος στο θέμα του MATRIX (πάνω στο οποίο θα στηθεί μια ζωντανή εκπομπή του Esoterica.gr)
Και μιάς και δεν βλέπω συμμετοχή στο εκεί θέμα είπα να σου το παραθέσω εδώ, στο δικό σου θέμα...
Ελπίζω να με συγχωρέσεις καλή μου....

Λοιπόν τα λόγια του Σιντάρτα Γκοτάμα ΚΑΤΑ τη στιγμή που καταστήθηκε ΦΩΤΙΣΜΕΝΟΣ είναι τα εξής:

"Μέσα από κύκλους πολλών γεννήσεων περιπλανήθηκα
χωρίς ανταμοιβή,
χωρίς ανάπαυση.
αναζητώντας τον Κτίστη αυτού του Σπιτιού.
Επίπονη η γέννηση
ξανά και ξανά.

Κτίστη του Σπιτιού, έχεις φανερωθεί!
Δεν θα ξαναχτίσεις ξανά Σπίτι.
Όλες οι κολώνες σου έχουν σπάσει,
η οροφή σου έχει καταστραφεί,
στραμμένος, προς το Άμορφο, ο νους
έχει φτάσει στο τέλος της επιθυμίας"

Νταμμαπάντα, ΧΙ
Τα λόγια του Βούδδα στην στιγμή της Φώτισής του

Παραλλήλισε και συνταίριαξε το ποίημά σου με τα λόγια του Φωτισμένου Σιντάρτα και πές μου ότι ΔΕΝ ΕΧΩ δίκιο....

Πάντως, ΟΤΑΝ ο 'Ερωτας πεθάνει, ΤΟΤΕ γεννιέται ένας ΘΕΟΣ...
Για ποιό "μνημόσυνο" λοιπόν μιλάμε;;;
Καλύτερα να μιλάμε για "γεννητούρια"...

Κέλσος ο Φιλάληθης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2003, 12:03:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΛΙΛΙΘ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΠΑΙΣΙΟΔΟΞΑ ΛΟΓΙΑ ??????

Ο ΕΡΩΤΑΣ ΠΕΘΑΝΕ ΜΑΣ ΛΕΣ.
ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΤΟΥ ΓΥΡΙΣΑΜΕ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΚΑΙ ΕΦΥΓΕ ???????
ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ???????
ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΕΛΠΙΔΕΣ ???????
ΠΕΘΑΙΝΕΙ Ο ΕΡΩΤΑΣ ???

ΔΕΣ ΓΥΡΟ ΣΟΥ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ....
ΔΕΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΟΛΩΝ ΓΥΡΟ ΣΟΥ...
ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΣΕ ΕΝΑΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ...

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΕΛΣΟ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΟΙΗΜΑ TOY BOYΔA ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΤΟΣΗ ΓΝΩΣΗ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2003, 12:17:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[τότε ο έρωτας πέθανε...
και κάνεις μνημόσυνο!

είναι αλήθεια αυτό?]


εννοεις οτι πρεπει να δωθει βαση στο γεγονος του μνημοσυνου....
λενε πως στον ερωτα(των...ανθρωπων) αν χασουμε κατι ειναι γιατι δεν το θελουμε πια...

...οσο για τη μεταφυσικη διασταση που δινει στο θεμα ο αγαπητος Κελσος ,συγχωρα με, φιλη Λιλιθ, μα δε διεκρινα κατι τετοιο στο κειμενο, -παρα μια χαρα για το μνημοσυνο(ισως λογω θαυμαστικου)-


αν ειναι αληθεια;

χμμμ...εσυ τι λες;

"υποκειμενικα"...ναι,τωρα εχεις την δυνατοτητα να επιλεξεις... "διασταση"...

...φως!



Let there be Light!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2003, 12:21:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΥΓ.δεν πεθαινω....ως ερωτας...
(ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΙΣ)



Let there be Light!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Fotini
Μέλος 2ης Βαθμίδας


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2003, 15:50:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Fotini  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζητουσε τον ερωτα να δωσει
και να παρει
για να δει το ουρανιο τοξο.

Σχηματιζε σε αστραφτερά υφασματα
το περίγραμμα της καλοσύνης


Το ηθελε οπως τα παιδια
που παιζουν ωρες ατελειωτες στην αλανα της αθωοτητας
φορωντας στα μαλλια λευκα ανθη

Ερωτα..οι ανθρωποι σου εκαναν σημαδια
απο αγκαθια... σου προσφεραν τριανταφυλλα...

Ομως και τι δε θα εδινα για μια στιγμη να
ερθω κοντα σου
με την μελωδια των ανεμων
με το αρωμα του φεγγαριου
τη λαμψη του ηλιου

θα ψιθυρισω το ονομα σου
θα κοιταξω ψηλα στον ουρανο
και θα σε συναντησω στη γη
διπλαμου

θα εδινα τα παντα
να μπορουσα να γιατρεψω τα σημαδια σου

Ερωτα..εισαι εδω...δε πεθανες
απλα ψαχνεις... να βρεις τη γαληνη....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2003, 20:10:29  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


ποιο το xrwma THS αγαπης
ποιοσ 8α μου το βρει
να νε κοκκινο
σαν ηλιος
8α καιει σαν FWTIΑ
ΚΙΤΡΙΝΟ ΣΑΝ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ
8α χει η μονακσια


dsmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2003, 23:42:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είμαι ερωτευμένος.
Ε…. δεν είμαι…..
Είμαι ερωτευμένος;;
Λογικά πρέπει να είμαι…..
Μάλλον τελικά δεν είμαι.
Η μήπως είμαι;;

Βασικά….. Μπeρdεμένοs πρέπει να είμαι…..
Η μήπως δεν είμαι;;;

Αχ…….. αυτός είναι ο έρωτας…….

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2003, 00:14:41  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΧΕΜΒΡΟΝΤΟΣ> ΠΑΡΕ μια μαργαριτα και μαδησε την αυτη ξερει

και δεν λεει ψεμματα ποτε
ΗΡ8Α ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΑΜΨΗ ΠΑΩ ΞΑΝΑ ΣΤΗΝ ΛΑΜΨΗ...

dsmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2003, 00:38:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πως μπορει να πεθανει το συναισθημα που τοσο αναζωογονει
Πως μπορει να πεθανει το συναισθημα που τοσο παρακινει...

Πως μπορει να πεθανει ο ερωτας... ο ερωτας στο ονομα του οποιου τοσος κοσμος δημιουργει ελπιδες, εικονες, ονειρα!

Πως μπορει να πεθανει ο ερωτας που μας ζεσταινει, μας φωτιζει...

Ισως καποιες στιγμες να παραστρατει, να μας δημιουργει την ψευδαισθηση οτι εφυγε...κοιμηθηκε...πεθανε...

Παντα ομως ξανα-βρισκει τον δρομο, τον νοιωθουμε και παλι ζωντανο, μπροστα μας, μεσα μας!!

ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙ !!!

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2003, 10:26:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ζητησα αποψε και ηρθες και κουρνιασες διπλα μου ερωτα
Ενοιωσα ολη σου την ζεστασια, την ενεργεια μεσα απο την ανασα σου
Ψυθιρισα το ονομα σου και ο ψυθιρος με αγκαλιασε
Χορεψαμε μαζι στα αστερια !

Μα ηρθε το πρωι...
Ερωτα μου μεταμορφωθηκες ... πηρες την μορφη του πονου
Ψυθιρισα το ονομα σου και ακουσα μια φωνη
Μεταλικη, ψυχρη... "Τωρα ξερεις πως εχεις ζησει"

Η αχτινες του ηλιου προσπαθουν να ζεστανουν την καρδια μου μα ο πονος δυνατος...μεταμορφωνετε σε μοναξια!

Αγκαλιαζω τον εαυτο μου ... θερμαινω το κορμι μου και μεταλλασω την μοναξια σε ερωτα για μενα ...
Φτιαχνω τον δρομο για να δεχτω και σενα...


And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2003, 16:07:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η συμφορά με τον Ερωτα ειναι οτι μας δινει την ευκαιρία να αγαπήσουμε μονο ενα άτομο αντι να αγαπήσουμε όλους.
Για αυτο φροντιζε οταν η συμφορά εχει τελείωσει να εχεις κανει μπολικο (καλό) σεξ.... και σκεψου
κανενας δεν πέθανε λέγοντας - {μακάρι να είχα κάνει λιγότερο σέξ)

Γιώργος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

agarwaeth
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2003, 18:33:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους agarwaeth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
βασικα για να πεθανει καποιος πρεπει να χε ζησει καποτε... Αναρρωτιεμαι υπειρξε ποτε ερωτας? ή μηπως ηταν μια δικαιολογια για να εχοθν δοθλεια οι τροβαδοροι, οι ποιητες και οι επιδοξοι εραστες?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2003, 23:02:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η καρδια σου τι λεει agarwaeth?
Σταματησες εστω μια στιγμη να την ακουσεις ? Να την νοιωσεις ?

Ψιθυριζει πολλα και μεσα στους ψιθυρους της θα ακουσεις και την απαντηση στο ερωτημα σου :)

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νικολακης
Νέο Μέλος

USA
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2003, 23:17:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νικολακης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ερωτας ειναι κατι υποκειμενικο. Αν μπορεις να αγαπησης, τοτε μπορεις να γνωρισης το ερωτα. Αν οχι μπορει να γνωρισης καλο σεξ. Οπως και ναναι, ο ερωτας δεν πεθαινει

Νικος
Together we can do itΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2003, 15:17:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
άκουσα λόγια σοφά, λόγια καλά και ήρθα...

Καλέ μου Κέλσο, ναι, νομίζω ότι το ποίημα που παραθέτεις έχει σχέση με αυτό που έγραψα, ή καλύτερα, εντάσσεται στο γενικότερο πλαίσιο των στοχασμών περί νοσταλγίας, παρελθόντος κλπ.
Γιαυτό το λόγο, θα παραθέσω ένα κείμενο που μου έστειλε κάποιος φίλος.

quote:
Το χθες είναι νεκρό. Υπηρέτησε το σκοπό του και πέρασε στην ιστορία. Η ζωή που ζήσαμε χθες επηρεάζει την σημερινή, αλλά η σημερινή ζωή μας θα πρέπει να είναι πιο μεγάλη και πιο πλατειά από τη χθεσινή.

Ο Φίλιπ Μπρούκς έλεγε, πως η μοναδική υπηρεσία που το παρελθόν μπορεί να προσφέρει στον άνθρωπο είναι να τον βοηθήσει να προχωρήσει στο μέλλον.

Το χθες έχει τη θέση του στη ζωή μας, αλλά δεν μπορούμε να ζούμε στο Χθες. Αν πέσουμε σε τέτοιο λάθος, ο κόσμος θα μας προσπεράσει και θα μας ξεχάσει.

Το Χθες στάθηκε μια ετοιμασία για το Σήμερα, ας γίνει και το Σήμερα μια ετοιμασία για το Αύριο και ας επωφεληθούμε στον ύψιστο βαθμό.

Μια Σανσκριτική διδασκαλία λέει: Πρόσεξε το Σήμερα γιατί αποτελείται από ζωή, είναι η καθαυτό ζωή της ζωής. Στην βραχεία πορεία του βρίσκονται όλες οι αλήθειες κι όλες οι πραγματικότητες της ύπαρξής μας: η ευλογία της ανάπτυξης, η δόξα της δράσης, η αίγλη της ομορφιάς.

Το Χθες δεν είναι παρά όνειρο, το Αύριο δεν είναι παρά όραμα. Το Σήμερα όμως, αν το ζήσουμε σωστά, θα μεταβάλει κάθε Χθες σε όνειρο ευτυχίας και κάθε Αύριο σε όραμα ελπίδας. Πρόσεχε λοιπόν τη σημερινή σου ημέρα.


καλέ μου ΑΒΑΤΑΡ

quote:
ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΤΟΥ ΓΥΡΙΣΑΜΕ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΚΑΙ ΕΦΥΓΕ ???????
,
μήπως?
εγώ λέω πολύ πιθανά αυτό κάναμε, και αυτό είναι που δεν μπορούμε να συγχωρήσουμε στον εαυτό μας...

καλή μου ΑΤΜΑ,
όχι, δεν είναι χαρμόσυνο το μνημόσυνο...απλά αναγκαίο, γιατί αν δεν το εκφράσεις, τότε μένει μέσα σου ο πόνος -dimindy- και σε κατατρώει...

καλέ μου ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ,
πόσο δίκιο έχεις,
όπως λέει και ένας φίλος μου,
"κι αυτό, σωστό είναι!" -όπως όμως και άλλα, συναισθήματα.
Σημασία έχει τη στιγμή που θα το νιώσεις. Ο έρωτας, πιστεύω δεν έχει διάρκεια, έχει στιγμές. ΄Ολες τις υπόλοιπες ώρες, είσαι και είναι κάτι άλλο!

στους υπόλοιπους που δεν απάντησα,
και σε αυτά που θα ήθελα αυτή τη στιγμή να γράψω, ζητάω συγνώμη,

θα επανέλθω μετά την κρίση!

λιλιθ -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

plane
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Canada
224 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2003, 18:58:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους plane  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο μεγάλος Βασιλιάς φώναξε τους σοφούς του και τους διέταξε:
- Επινοήστε για μένα μια ρήση οι οποία θα με γαληνέψει γιατί ο έρωτάς μου χάθηκε. Όταν θα είμαι θλιμμένος θα μου φέρει χαρά, ενώ τις στιγμές ευτυχίας θα μου προξενεί λύπη. Δεν πρέπει να είναι μεγάλο, γιατί θέλω πάντα να είναι μαζί μου.
Μετά απο τρεις μέρες οι σοφοί προσέφεραν στον Βασιλιά ένα δαχτυλίδι στο οποίο ήταν χαραγμένες αυτές οι λέξεις:
"Και αυτό θα περάσει"
Ο έρωτας Λίλιθ δεν σου λέει ποτέ, ούτε πότε θα'ρθεί, ούτε πότε θα φύγει.Απλά έρχεται και ακόμα πιο απλά φεύγει.Καί τότε είναι που και συ απλά θα πεις: "Και αυτό θα περάσει"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2003, 21:19:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καταπληκτικό παραμύθι γιά τον έρωτα και...
το what-after του
είναι το γνωστό του Όσκαρ Ουάιλντ
"το τριαντάφυλλο και το αηδόνι"

πριν από 5-6 χρόνια είχα ζήσει έναν πολύ δυνατό έρωτα.
Θυμάμαι τον εαυτό μου μετά από λίγο καιρό που ο πόθος μου εκπληρώθηκε και βρέθηκα στην αγκαλιά του αγαπημένου μου, να είμαι σε μιά παραλία το φεγγαρόφωτο και να κλαίω γιατί δεν θα ξαναζούσα το ίδιο συναίσθημα που ένιωσα τις πρώτες στιγμές του έρωτά μου...

ναι, το ξέρω -Κέλσο + ...- ο έρωτας μεταστοιχειώνεται σε κάτι άλλο, αλλά μιλάω γιά την συγκεκριμένη απώλεια του πολύ μοναδικού, δυνατού και ανεπανάλυπτου συναισθήματος που νιώθεις στην αρχή...

αυτό είναι η μία πλευρά του θέματος,
η άλλη,
μιλάει γιά κάτι άλλο...

όταν "μαθαίνουμε" να μην ερωτευόμαστε -μετάφραση- να μην πονάμε τόσο πολύ, μαθαίνουμε να "φεύγουμε γρήγορα" από την οδυνηρή κατάσταση του έρωτα.

όπως λέει και ο αγαπητός μου Εχέμβροτος,

quote:
Είμαι ερωτευμένος.
Ε…. δεν είμαι…..
Είμαι ερωτευμένος;;
Λογικά πρέπει να είμαι…..
Μάλλον τελικά δεν είμαι.
Η μήπως είμαι;;

Βασικά….. Μπeρdεμένοs πρέπει να είμαι…..
Η μήπως δεν είμαι;;;


αυτό είναι κάτι που κάνουμε κάποια στιγμή στον εαυτό μας και "δεν παίρνουμε στα σοβαρά" τον έρωτα,
"άστο, θα σου περάσει"...

έχουμε φοβηθεί να νιώθουμε λοιπόν?
έχουμε φοβηθεί τον πόνο?
έχουμε φοβηθεί να αφαιθούμε και όπου μας βγάλει?

έχουμε βάλει τάξη στη ζωή και τα συναισθήματά μας πιά είναι υπό έλεγχο...

δε μας παίρνει από κάτω, δε βγαίνουμε από το πρόγραμμα, δε θυσιαζόμαστε γιά χάρη ενός συναισθήματος, δεν γινόμαστε ρεζίλι, γιατί ξαφνικά μας ήρθε να τραγουδίσουμε στη δουλειά μας, την ώρα που όλοι οι άλλοι είναι σοβαροί...

ή μήπως δεν είναι έτσι?

η "ανατριχίλα" της πτώσης του έρωτα είναι κάτι που αν δεν το εκτιμήσουμε, δε το διατηρήσουμε, προσπαθήσουμε να το κοντρολάρουμε, θα το νικήσουμε...
και θα καταντίσουμε "χάρτινοι"...και ΞΕΝΕΡΩΤΟΙ!

το θέλουμε όμως αυτό?

λιλιθ -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2003, 22:37:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λιλιθ!!!!

Σαν να βλεπω τον εαυτο μου σε ζωγραφια...οχι ομως με χρωματα αλλα με λεξεις!!

quote:
έχουμε βάλει τάξη στη ζωή και τα συναισθήματά μας πιά είναι υπό έλεγχο...

δε μας παίρνει από κάτω, δε βγαίνουμε από το πρόγραμμα, δε θυσιαζόμαστε γιά χάρη ενός συναισθήματος, δεν γινόμαστε ρεζίλι, γιατί ξαφνικά μας ήρθε να τραγουδίσουμε στη δουλειά μας, την ώρα που όλοι οι άλλοι είναι σοβαροί...


Διαβαζα το μυνημα σου και οι πρωτες σκεψεις ηταν ...μα αν ειναι δυνατον ...συναισθηματα υπο ελεγχο?? Κατσε να στειλω απαντηση τωρα!
Πηγα μεχρι το ψυγειο για χυμο και σκεφτομουνα την απαντηση... μεχρι να ξαναγυρισω στον υπολογιστη εβλεπα εμενα μεσα σε αυτες τις λεξεις... ποσο ημουνα εγω μεχρι πριν απο λιγο καιρο...

Ναι καλη μου Λιλιθ και ομως...βαζουμε τα παντα σε μια ταξη, τα εχουμε ολα υπο ελεγχο, τα κοντρολαρουμε ολα και θεωρουμε πως οχυροθηκαμε και προστατευουμε τον εαυτο μας απο τον πονο που μπορει να μας βρει...!

Ναι

quote:
έχουμε φοβηθεί να νιώθουμε λοιπόν?
έχουμε φοβηθεί τον πόνο?
έχουμε φοβηθεί να αφαιθούμε και όπου μας βγάλει?

Οπως επισης εχουμε φοβηθει να βγουμε απο το προγραμμα μας
Εχουμε φοβηθει να οτι θα χασουμε την βολη μας
εχουμε φοβηθει οτι πολυ απλα καποιος θα μας αγγιξει!

Δεν αφηνομαστε...
Δεν αφηνουμε τις αμυνες μας...
Δεν αφηνουμε κοσμο να μας αγγιξει βαθια...

Ομως καλη μου φιλη χαμογελω...γιατι πολυ απλα οσο και να εχουμε αμπαρωσει τον εαυτο μας...οσο και να ειμαστε προστατευμενοι...
Οταν αποφασισει ο ερωτας να ερθει δεν θα χτυπησει την πορτα...απλα θα περασει μεσα σαν σιφουνας και θα φερει τα πανω κατω...

Αυτο τουλαχιστον εχω βιωσει εγω μεχρι την σημερινη ημερα :)

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2003, 23:39:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η αχτινες του ηλιου προσπαθουν να ζεστανουν την καρδια μου μα ο πονος δυνατος...μεταμορφωνετε σε μοναξια!

Αγκαλιαζω τον εαυτο μου ... θερμαινω το κορμι μου και μεταλλασω την μοναξια σε ερωτα για μενα ...
Φτιαχνω τον δρομο για να δεχτω και σενα...


Ακόμα προσπαθώ να "συνέλθω" από αυτούς τους στίχους...
Οι σκέψεις μου ξαφνικά έγιναν ποστ κάποιου άλλου ανθρώπου...
Σ'ευχαριστώ Mara...

O Σκοτεινός Άγγελος!
"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Glorfindel
Μέλος 2ης Βαθμίδας


385 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2003, 00:37:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Glorfindel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΡΩΤΑΣ ΜΙΑ ΛΕΞΗ ΠΟΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΘΑ ΤΗΝ ΠΡΟΦΕΡΩ ΓΙΑ ΜΕΝΑ...
ΑΛΛΑ Θ'ΑΦΗΣΩ ΤΙΣ ΕΙΚΟΝΕΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΣΕΝΑ...
ΟΤΑΝ ΠΕΘΑΝΩ ΚΑΠΟΤΕ ΣΕ ΜΙΑ ΓΩΝΙΑ...
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣ'ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΑΓΚΑΛΙΑ...

ΤΟ ΠΟΙΗΜΑΤΑΚΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΣΥΝΘΕΣΑ...ΕΙΜΑΙ ΓΝΩΣΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ ΩΣ ΑΙΣΘΗΜΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΙΗΜΑΤΙΑΣ...
ΑΛΛΑ...

ΑΝ Ο ΕΡΩΤΑΣ ΠΕΘΑΝΕ...
ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ...
ΑΦΟΥ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΣΕ ΧΑΝΩ...
ΤΗ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΜΟΥ ΜΑΖΙ ΣΟΥ...
ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΘΑΛΑΣΣΑ ΣΤΗΝ ΑΥΓΗ ΣΟΥ...
ΚΙ ΟΤΑΝ ΕΝΑ ΛΟΥΛΟΥΔΙ ΚΟΨΕΙΣ ΜΙΑ ΜΕΡΑ...
ΣΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΒΑ...
ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ ΘΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΕΥΑ....


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2003, 11:40:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μπράβο σου Glorfindel!
πολύ ωραία και τα δύο ποιήματα,

ποιητικά και κυρίως, ποιοτικά!

λιλιθ -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

octane
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2003, 12:56:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους octane  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...μα μπορεί να πεθάνει ο Ερωτας....??? Οσο και να προσπαθούμε δεν μπορούμε να τον βλάψουμε .Παντα υπήρχε ,πάντα θα υπαρχει...εμείς καθορίζουμε το αν θα τον 'φτάσουμε' η οχι .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2003, 16:16:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Πόσο όμορφος είσαι για μένα... πόσο όμορφος είσαι μάτια μου.. σε βλέπω, σε νιώθω, σε μυρίζω, σε χρειάζομαι. Αν μια μέρα δεν σου μιλήσω, αν μια μέρα δεν σου πω σ' αγαπώ, αν μια μέρα δεν κοιτάξω τα υπέροχα καστανά μάτια σου... Πόσο λίγα είναι όλα χωρίς εσένα. Μου έμαθες να αγαπώ, μου έμαθες να συγχωρώ, να δίνω μία δεύτερη ευκαρία στους ανθρώπους. Αυτό που νιώθω ξέρω... μπορώ να το νιώσω, να το ζήσω μόνο μαζί σου.... ΖΗΤΩ Ο ΕΡΩΤΑΣ"

Στον "δικό μου έρωτα"!

* Irene *
~ Love is the only truth ~
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2003, 11:00:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΛΙΛΙΘ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΙΔΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΟΛΩΝ ΜΑΣ ΙΣΩΣ Ο ΕΡΩΤΑΣ ΔΕΝ ΠΕΘΑΝΕ...

ΙΣΩΣ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΝΑ ΞΑΠΟΣΤΑΣΕ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΕ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΜΩΜΑΤΑ ΜΑΣ ...
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΜΑΣ.....

Ο ΕΡΩΤΑΣ ΔΕΝ ΠΕΘΑΝΕ ...
ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΜΑΣ...
ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ ΚΟΝΤΑ ΜΑΣ
ΕΑΝ ΔΕΝ ΤΟΝ "ΒΛΕΠΟΥΜΕ"
ΔΕΝ ΤΟΝ "ΝΙΟΘΟΥΜΕ" ....
ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΕΡΩΤΑΣ ...
ΕΜΕΙΣ ΦΤΑΙΜΕ........

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2003, 19:16:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Κυρα Των Αντιλαλων:
πεθαινει θεος?Τον ταφο του κανεις δεν ξερει τοπος.

Λυριστης:
Να'διναν τα νερα να 'ρθει κι ενας σκοπος ονειρου.

Η Κυρα των Αντιλαλων:
Μεσα στον νεραιδοκηπο,στον κηπο που εκοιμοταν,
γητεύτη απο την μαγισσα με το γυαλι της λιμνης-
και του εγινε υπνος η ζωη,τ'ονειρο ο στοχασμος του.

Λυριστης:
Και πως τον απαραμοιαστο μαγο πλανεψε η στριγγλα?

Η Κυρα των Αντιλαλων:
Με του ονειρου το μαγεμα το δρομο του επερπατει-
κι ονειρα υπνολαλα εσερνε,τη μερα, μες στη χωρα.
κι οπως σε υπνοφαντασια,στη Φυση εθαυματούργα,
ποθησε ο μαγος να αισθανθει της φυσης το μεθυσι,
και την ασαλευτη εκσταση να ονειρευτει στην Τεχνη.

Λυριστης:
Θαμα!Τα μαγια υποταξε του Ονειρου στην ζωη του?

Η Κυρα Των Αντιλαλων:
Κυκνου..................................
..Και καποιο δειλινο γλαυκο παραμεριζει στο αλσος,
μπαινει μες του Ηλιου το αγαλμα,που τρεμει, βλεφαριζει,
κι ανοιγει απο το μαρμαρο τα ματια της Ψυχης του.
Σκιζοντας δυο δρομους την ζωη του,
τα νιατα του στο μαρμαρο δενει σ'αυτο το δασος.
Κι η αλλη του ζωη του ακολουθησε τον πρωτινο της δρομο:
τον ισκιο του εσαρκωθηκε να παει με τους ανθρωπους.

Λυριστης:
Κι ο ισκιος του τι να'γινε που ζουσε ως πλανη ονειρου?

Η Κυρα Των Αντιλαλων:
Πεθαινει θεος?Τον ταφο του κανεις δεν ξερει τοπος.

Λυριστης:
Χιμαιρα!Υπνωνουν τα νερα και κοσμους νειρονται ηχων.

Η Κυρα των Αντιλαλων:
Ετσι γυρίσαν οι ανθρωποι στην αγκαλια της Φυσης,
απ'οπου ξενιτευτηκαν,και νεα δροσια βυζαινουν.
Κι εκλεισε σε πανυψηλο το γητεμενο πυργο,
αυλο βαρωντας εχτιζε τους τοιχους σ'εφτα κυκλους,
και μαθε: οτι εχτισε ρυθμος δεν το γκρεμιζει χρονος.

(Η Κυρα Των Αντιλαλων=Ιστορια/ Λυριστης= Ποιητης)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιωάννα της Λοραίνης
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2003, 19:19:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ιωάννα της Λοραίνης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ολα αυτά τα λες αγαπητή λίλιθ, γιατί στη φάση που πιθανώς βρίσκεσαι αυτή τη χρονική περίοδο, είναι δυνατον να σου συμβαίνουνε δύο πράγματα:
Ή δεν έχεις συναντήσει ακόμα στη ζωή σου τον μεγάλο ερωτα, ο οποίος δεν έχει ηλικία, άρα θα σου προξενήσει όλα αυτά που φοβάσαι πως έχουνε χαθεί...
Ή τον έχεις συναντήσει, και δεν αφήνεις τον εαυτό σου ελεύθερο να ζήσει όλα αυτά που φοβάσαι πως έχουν πεθάνει...κι όμως υπάρχουν.

Αν είναι να κάνεις κάτι σήμερα μην το αφήνεις για αύριο, γιατί αν είναι ωραίο, το ξανακάνεις κι αύριο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

x-files
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2003, 03:58:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους x-files  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O ερωτας ειναι η πηγη της ζωης.Αν πιστευεις πως πεθανε-ισως σε καποιες προσωπικες στιγμες πονου-ειναι σαν να πιστευεις οτι και η ζωη σου εχει σταματησει,δεν εχεις πια λογο υπαρξης..
Ο ερωτας λοιπον σαν ζωογονος δυναμη μεσα στους αιωνες-οχι μονο με την εννοια σχεσης αντρα -γυναικας,συνυφασμενος με το Λογο ,τη δημιουργια,την υπαρξη, δεν μπορει σαν ιδεα να πεθανει ποτε και ειναι οτι μας δινει δυναμη να ξαναγεννηθουμε απο τις σταχτες μας ,να μαθουμε καποια σημαντικα μαθηματα,να προχωρησουμε μπροστα..
Το παθος-ερωτας με την κακη εννοια,οπως δυστυχως εχουμε συνηθησει να τον εννοουμε σημερα- μπορει να πεθανει,αν χασουμε τον εαυτο μας μεσα σε αυτον,μπορει να τυφλωσει ,να καταστρεψει ,να βγαλει απο το δρομο του τον Εαυτο,να φερει θανατο αν του επιτρεψεις να σε διαβρωσει τοσο βαθια.
Ο ιδεατος ερωτας δινει μονο ζωη,ποτε θανατο και μπορει να σου δωσει μαθηματα για τη συνειδητοποιηση της Αληθειας-της απολυτης ενωσης του ενος με το Παν ,τη δημιουργια την ιδια,μπορει να σε βοηθησει να εξυψωσεις και να ανακαλυψεις νεες πτυχες του κρυφου Εαυτου σου.
ΑΣ διαχωρισουμε επιτελους τα ανθρωπινα παθη απο τις αιωνιες αξιες,αυτες που υμνησαν οι αρχαιοι και πρεπει να ξαναανακαλυψουμε μεσα μας,κυριως εμεις ,η νεα γενια.
Αλλιως κινδυνευει να πεθανει οχι μονο ο ερωτας-ζωογονος πνοη, πηγη εσωτερικων αναζητησεων και δημιουργιας καθως και προσεγγισης του Θειου αλλα ολη η πνευματικοτητα της ανθρωποτητας που ηδη βρισκεται σε ενδοια.
Γιάυτο μην ανησυχεις φιλη Λιλιθ,Ο Ερωτας δεν προκειται να πεθανει οσο υπαρχει Ζωη και ψυχες που μπορουν να αγαπουν και να συγχωρουν.Αν καταλαβες το νοημα δε χρειαζεται να κανεις κανενα μνημοσυνο γιατι δε θα πεθανει ποτε,αρκει να κοιταξεις απο το παραθυρο σου ,τον ηλιο ,τη ζωη καποια αγαπημενα χαμογελα, ενα βλεμμα ,ενα αγγιγμα και θα τον δεις εκει ολοζωντανο..
Αν ακομα "πονας" κοιμησου για λιγο και θα ερθει στα ονειρα σου,οταν ξυπνησεις θα ειναι εκει σε καποιες εκονες,καποια μουσικη ,καποια γνωριμα προσωπα,γιατι οΕρωτας για τη ζωη δεν πεθαινει-ειναι ζωη και δημιουργια- και παντα μπορεις να ερωτευεσαι αν αφησεις τον εαυτο σου ελευθερο στα μηνυματα του,αλλα αυτα δεν προγραμματιζονται, χρειαζεται προσοχη για να μη σου ξεφυγουν ή να μην τα μπερδεψεις με τις "σειρηνες".
Μη λυπασαι και αν εφυγε για λιγο,θα ξαναγυρισει συντομα,εξαλλου ξεχασε τα κλειδια στο σπιτι του,στην καρδια σου....

fyhkgdcfΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2003, 14:32:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΝΙΩΘΩ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ
ΠΩΣ ΖΕΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ .....
ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΑΣ ...
ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΛΥΡΙΚΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΑΥΤΗ ΤΟΥ ΚΑΛΩΝ ΦΙΛΩΝ morent11
oneiric1,Fotini,Mara,Darkangel_78,x-files,λίλιθ.......

ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΛΛΗ ΑΠΟΔΙΞΕΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ?????????

ΟΧΙ ...ΥΠΑΡΧΕΙ, ΖΕΙ, ΑΝΑΠΝΕΕΙ, ΑΠΛΑ ΕΜΑΣ ΠΡΟΣΜΕΝΕΙ

ΤΙ ΜΑΣ ΠΡΟΣΜΕΝΕΙ ?????????
ΜΑ ΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ???

Ο ΕΡΩΤΑΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2003, 15:16:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
να διευκρινήσω κάτι φίλοι μου...

πιστεύω στον ΕΡΩΤΑ

ο λόγος που άνοιξα αυτό το θέμα δεν είναι ότι πιστεύω ότι ο έρωτας πέθανε, αλλά έθεσα μιά ερώτηση,
ίσως και για να γίνει ακόμη μιά φορά φανερό από όλους, ότι ο έρωτας δεν πέθανε.

παρόλαυτά,

έχω δεί ανθρώπους να έχουν παραιτηθεί από την αναζήτηση του έρωτα και αυτό με λυπεί, γιατί νιώθω ότι τους λύπει αυτό από τη ζωή τους...και γω η ίδια έχω βρεθεί σε παρόμοια κατάσταση, και καταλαβαίνω πως είναι...παρ όλ αυτά, πάντα υπάρχει αναβίωση του Θείου συναισθήματος!
απλά, γιά κάποιους αυτό δεν είναι απαραίτητο, τα ισσοπεδώνουν όλα και αυτό είναι λάθος!

τελικά πάντως, όπως λέει και η αγαπητή Ιωάννα της Λοραίνης, ίσως να μην είναι ουσιαστικά θάνατος του έρωτα, απλά να μην έχει έρθει ακόμη η στιγμή.

Φίλε Αβατάρ,
σε όλους εμάς -βάζω και τον εαυτό μου απ ότι βλέπετε μέσα- που έχουν συναντήσει ή πρόκειτε να συναντήσουν τον έρωτα, συμφωνώ μαζί σου και τους εύχομαι να

ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΤΟΥΣ ΑΝΟΙΚΤΑ, ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥΣ ΕΤΟΙΜΗ, ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΥΠΟΔΕΚΤΟΥΝ...

λιλιθ -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy