ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Σκύλος, ψυχές και πνεύματα!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
MagicalDog
Μέλος 1ης Βαθμίδας

France
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2004, 03:19:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MagicalDog  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Genika exw akoush polles istories tetoies den mpwro na ths katalavwdld den katalabenw pws enas skilos katalavenei thn yparksh mia allhs parousia (mh an8rwpinis?)Genika me endiaferei to 8ema k 8elw na to syzhtisw opoios/a endiaferete as apanthsh

Elfish Dimos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2004, 09:35:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Elfish Dimos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα φιλε μου magicaldog.Ωραιο το τοπικ σου.Πιστευω οτι τα ζωα εχουν επιπλεον αισθησεις και γι αυτο μπορουν να αντιλαμβανονται το σεισμο,πνευματα κλπ.Βεβαια αυτο το θεμα θελει πολυ συζητηση και ψαξιμο..

Keep nature alive..Mother earth will revenge...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2004, 11:54:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο δικός μου σκύλος δεν αντιλαμβάνεται πνεύματα,αλλά κακόβουλους και πονηρούς ανθρώπους.
Και πάντα -το άτιμο- πέφτει μέσα.
Νέους <φίλους>,που δεν τους συμπάθησε από την αρχή,που με το που τους έβλεπε σηκωνόταν η τρίχα του και γρύλιζε ασταμάτητα,αποδείχθηκε μετέπειτα πόσο δίκιο είχε..Ότι αντιλαμβάνονται φυσικά φαινόμενα ναι,συμφωνώ.
Έχει νιώσει τον σεισμό,ένα καταστροφικό χαλάζι κλπ.
Κάποιες φορές όμως,όταν δεν συμβαίνει τίποτα και παρόλα αυτά έχει παράξενη συμπεριφορά,συνήθως περνάει κάποιο ζώο απ'έξω,ή ακούει κάποιον ήχο από πολύ μακριά,που εγώ δεν μπορώ να ακούσω.
Βέβαια δεν αποκλείω και το γεγονός να πιάνουν και <κάτι άλλο>.
Απλά δεν έχω τέτοια περιστατικά για να καταθέσω

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SIMONA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


370 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2004, 11:56:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SIMONA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KAΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.
ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ ΚΑ ΙΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΜΕΙΤΙΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΩ ΕΝ ΜΕΡΗ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΟΥ.
ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΣΚΥΛΟ ΚΑΙ ΕΓΩ, ΜΕΝΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 2 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ (ΚΑΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣΩΜΟΣ). ΑΚΟΥ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΤΩΡΑ.....ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΟΡΟΦΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΝΩ ΣΤΟΝ 2ο ΟΡΟΦΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΣΚΑΛΑ ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΗΝ ΤΑΡΑΤΣΑ..ΕΝΑ ΒΡΑΔΥ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΕ ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΑΣΧΗΜΟ ΤΡΑΚΑΡΙΣΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ...ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΚΑΤΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΩ ΝΑ ΤΟΥ ΑΝΟΙΞΩ ΝΑ ΑΝΕΒΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑΜΕ ΤΡΑΚΑΡΕΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ..Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΤΩ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΔΟΜΗ ΚΑΙ ΑΚΟΥΕΙ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΝΑ ΟΥΡΙΑΖΕΙ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΤΑΡΑΤΣΑ (ΟΠΩΣ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΛΥΚΟΙ ΣΤΙΣ ΤΑΙΝΙΕΣ) ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ..ΟΙ ΓΕΙΤΟΝΕΣ ΒΓΗΚΑΝ ΟΛΟΙ ΕΞΩ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΑΡΓΑ ΚΑΙ ΦΩΝΑΖΑΝ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΞΕΣΗΚΩΣΕΙ ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΓΕΙΤΟΝΙΑ..ΜΟΛΙΣ ΕΜΑΘΕ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΤΟ ΤΙ ΣΥΝΕΒΕΙ ΤΟΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΓΙΑΤΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΣΑΝ ΤΡΕΛΟΣ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ...
ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ;;;; ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΑ ΖΩΑ ΓΕΝΙΚΑ (ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ) ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ 6η ΑΙΣΘΗΣΗ. ΝΙΩΘΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΝΙΩΣΟΥΜΕ ΠΟΤΕ.. ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΓΙΝΕΙ ΣΕΙΣΜΟΣ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΠΡΩΤΑ..ΕΚΠΕΜΠΟΥΝ ΣΕ ΑΛΛΗ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΑΚΟΗΣ,ΑΙΣΘΗΣΗΣ ΚΑΙ ΟΡΑΣΗΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ..ΒΛΕΠΟΥΝ ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΑ ΚΑΙ Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΗ ΑΛΛΑ ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ...
ΙΣΩΣ Η ΑΘΩΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΣΑ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ........
ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΟΡΤΥ ΜΟΥ (ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΜΟΥ)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Elfish Dimos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2004, 12:20:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Elfish Dimos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και πνευματα η'αγνωστη ενεργεια να μπορουσε να αντιληφθει ο σκυλος δεν θα μας ελεγε τιποτα...Οποτε ολα ειναι πιθανα...

Keep nature alive..Mother earth will revenge...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SIMONA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


370 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2004, 12:42:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SIMONA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και πνευματα η'αγνωστη ενεργεια να μπορουσε να αντιληφθει ο σκυλος δεν θα μας ελεγε τιποτα...Οποτε ολα ειναι πιθανα...


OTI ΔΕΝ ΛΕΓΕΤΑΙ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΠΑΥΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!!
ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΚΡΙΝΕΙΣ ΜΙΑ ΑΝΥΣΗΧΙΑ ΣΤΟ ΖΩΟ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ.
ΑΡΚΕΙ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΑΓΑΠΑΣ ΤΑ ΖΩΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙΣ ΤΟ ΚΑΘΕ ΤΙ ΓΥΡΩ ΣΟΥ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Elfish Dimos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2004, 12:53:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Elfish Dimos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Simona δεν ειπα οτι παυει να υπαρχει..Υστερα οποιος ξερει απο ζωα ξερει και να λαμβανει τα μυνηματα τους..Το προηγουμενο μου μυνημα αναφερεται στην ελευθερια που ειπε οτι ο σκυλος της δεν αντιλαμβανεται πνευματα..Αν καποια στιγμη ομως ειδε κατι,το μαθες??Απλη λογικη βαζω και τιποτα αλλο..

Keep nature alive..Mother earth will revenge...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SIMONA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


370 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2004, 13:12:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SIMONA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

AN KAI H ΛΟΓΙΚΗ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΠΑΝΤΑ ΤΙΣ ΣΩΣΤΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ!!
ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Elfish Dimos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2004, 13:21:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Elfish Dimos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΣΥ ΔΗΛΑΔΗ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΤΕ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΘΑ ΣΟΥ ΜΙΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΔΕ ΠΝΕΥΜΑ??? ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΙ ΕΙΠΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΟΠΟΥ ΑΥΤΟ ΧΤΥΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΔΩΣΑ ΠΡΙΝ..

Keep nature alive..Mother earth will revenge...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MagicalDog
Μέλος 1ης Βαθμίδας

France
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2004, 19:16:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MagicalDog  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελευθερία ισχύει φυσικά αυτό που λες..έχω και εγώ 2 σκυλάκια και αν δεν συμπαθούν κάποιον που μπαίνει πρώτη φορά στο σπίτι του γαυγίζουν... Επίσης ξέρω πως τα σκυλιά και τα άλογα είναι τα μόνα ζώα που βλέπουν όνειρα.Το ότι μπορεί να "μουρμουράνε" την ώρα που κοιμούνται οφείλεται στο ότι εκείνη τη στιγμή βλέπουν κάποιο όνειρο. Κάποιο βράδυ (τότε είχα μόνο το ένα σκυλάκι) ενώ καθόμουν και έβλεπα τηλεόραση ξαφνικά σηκώθηκε ο σκύλος στα καλά καθούμενα και άρχισε να πηγαινοέρχεται και να κλαίει μέσα στο δωμμάτιο... έτσι στα ξαφνικά... ίσως αντιλήφθηκε και την ύπαρξη κάποιας άλλης παρουσίας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2004, 22:49:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Simona δεν ειπα οτι παυει να υπαρχει..Υστερα οποιος ξερει απο ζωα ξερει και να λαμβανει τα μυνηματα τους..Το προηγουμενο μου μυνημα αναφερεται στην ελευθερια που ειπε οτι ο σκυλος της δεν αντιλαμβανεται πνευματα..Αν καποια στιγμη ομως ειδε κατι,το μαθες??Απλη λογικη βαζω και τιποτα αλλο..

Αυτό το ξανάπα και πριν,δεν μπορώ να το ξέρω..
Την σκυλίτσα μου αυτή,γιατί έχω και άλλη μια μέσα στο σπίτι,την έχω 10 ολόκληρα χρόνια.
Σας είπα τί παρατήρησα,όπως και δεν απέρριψα το γεγονός να βλέπουν ή να πιάνουν και κάτι πέρα από αυτό.
Όμως αφού στοιχεία δεν έχω,τί να γράψω?Γι'αυτό έκλεισα το προηγούμενο μήνυμά μου έτσι:
quote:
Βέβαια δεν αποκλείω και το γεγονός να πιάνουν και <κάτι άλλο>.
Απλά δεν έχω τέτοια περιστατικά για να καταθέσω

Κι αυτό δεν σημαίνει ότι δεν τα αγαπώ.
Γνωρίζετε πολύ καλά όσοι από εσάς έχετε ζώα μέσα στο σπίτι,πως αν δεν τα αγαπάς δεν τα ανέχεσαι κιόλας.Γι'αυτό γέμισαν οι δρόμοι αδέσποτα...
Εγώ έχω τρεις γάτες και 2 σκύλους.Σίγουρα αν έπιασε κάτι δεν το έμαθα και ούτε θα το μάθω ποτέ...Και με αυτή τη λογική δεν μπορώ να υποθέτω,ίσως και μπορεί..
Αυτό δεν σημαίνει πως αμφισβητώ τα όσα έχω ακούσει για την άλλη αίσθηση αυτών των ζώων.
Και μάλιστα άκουσα παρόμοια περιστατικά από φίλους.
Η ίδια όμως-και συγχωρήστε με γι'αυτό-στοιχεία δεν έχω...

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 00:44:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΑ ΖΩΑ ΓΕΝΙΚΑ (ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ) ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ 6η ΑΙΣΘΗΣΗ.

Και οι άνθρωποι, αλλά και τα ζώα έχουν την έκτη όπως και τις άλλες αισθήσεις. Στα ζώα διαφέρει αρκετά η έκφρασή της, γιατί δεν έχουν τον ανθρώπινο νου, ο οποίος εκλογικεύει σχεδόν τα πάντα κι έτσι κάνει τα μηνύματα της 6ης αίσθησης να φαίνονται σαν μακρυνές, αδύναμες και απροσδιόριστες φωνές. Οπως λέει και η Μπλαβάτσκυ στη φωνή της σιγής:
"Ο Νους είναι ο μεγάλος φονιάς του Πραγματικού"

Βέβαια, δεν ισχυρίζομαι ότι ο άνθρωπος έχει "χάσει" την ικανότητα της διαίσθησης. Απλά είναι πιο εξελιγμένος σε σχέση με τα ζώα. Τα ζώα δεν έχουν το νοητικό σώμα του ανθρώπου. Ετσι, αν μπορούσαν να μας μιλήσουν, στην περίπτωση που θα διαισθανόντουσαν κάτι θα ελεγαν: "κάτι κακό συμβαίνει! Ανησυχώ!".
Αντίθετα, ο εσωτερικά εξελιγμένος άνθρωπος, που έχει τιθασεύσει το νου του, που ακούει πια τη φωνή της διαίσθησης, θα λάμβανε το αντίστοιχο μήνυμα πολύ πιο ξεκάθαρα απ'ότι το ζώο.

αυτή...που τα κατάφερε!κάνε κλικ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MagicalDog
Μέλος 1ης Βαθμίδας

France
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 02:54:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MagicalDog  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
επιδη εχω κ τα 2 σκιλια μου μεσα εχω μαθει της σινηθιες τους κ αυτο το πραγμα που ειχε παθει εκινη την μερα ηταν προτοφανες!! (ασχετο τα πνευματα κ γενικα καθε μη ανθρωπινη υπαρχει ενφανιζονται συγκεκριμενεσ ωρες? η ειναι μυθος?)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SIMONA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


370 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 09:39:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SIMONA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΣΥ ΔΗΛΑΔΗ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΤΕ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΘΑ ΣΟΥ ΜΙΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΔΕ ΠΝΕΥΜΑ??? ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΙ ΕΙΠΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΟΠΟΥ ΑΥΤΟ ΧΤΥΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΔΩΣΑ ΠΡΙΝ..

ΚΑΛΗΜΕΡΑ !!!
ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΠΟΤΕ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΘΑ ΑΙΣΘΑΝΘΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ''ΠΕΙ''.ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΖΕΙΣ ΜΕ ΕΝΑ ΖΩΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΠΙΤΙ,ΤΟ ΠΟΝΑΣ,ΤΟ ΝΟΙΑΖΕΣΑΙ, ΤΟ ΦΡΟΝΤΙΖΕΙΣ, 'ΛΟΓΙΚΟ' ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΝ ΜΕΡΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥ!! ΑΝ ΤΟ ΜΑΛΩΣΕΙΣ ΘΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΤΑ ΑΥΤΙΑ , ΑΝ ΤΟ ΦΩΝΑΞΕΙΣ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ..ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΖΩΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΦΑΝΗΣ!!!!
''ΑΠΛΗ ΛΟΓΙΚΗ''

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MagicalDog
Μέλος 1ης Βαθμίδας

France
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 18:46:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MagicalDog  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ontos etsi einai giafto k egw eixa aporisi me thn symperifora tou!!!
pantos 8eoro tous skilous mesa sto spiti tous kalyterous "krites an8rwpwn" oses fores mphke kapoios k twn gaygisan apodhxthkes trantaxta Mala mpipppp

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 19:54:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ως εκπαιδευτης σκυλων ...

(πραγμα που ειναι γνωστο στο φορουμ ....Σκεφτομαι να ανοιξω κοματι του φορουμ με συμβουλες προς ιδιοκτητες σκυλων και μικρων ζωων ...Τι λες admin???)...

ως εκπαιδευτης λοιπον και εχοντας διαβασει τα αξιολογοτερα Βιβλια που κυκλοφορουν στον χωρο (στο εσωτερικο και διεθνως) δεν εχω βρει πουθενα βιβλιογραφια που να αναφαιρεται στο θεμα 6 αισθηση ...σκυλια και παραξενη συμπεριφορα κλπ...

Υπαρχει ως δεδομενο οτι ο σκυλος ακουει καλυτερα απο εμας απο 2 εως 600 φορες και εχει την δυνατοτητα να ποιανει ακουστικες συχνοτητες περα απο το φασμα που μπορει να συλαβει το ανθρωπινο αυτι.

Αυτο δινει την δυνατοτητα να ακουει πραγματα που εμεις δεν ακουμε και ετσι να διαμορφωνει ενα ειδος συμπεριφορας που δεν μας ειναι γνωστο (οχι σε εμας τους εκπαιδευτες αλλα σε εσας τους ιδιοκτητες ) διοτι δεν εχετε την γνωση να καταλαβατε τι ακριβως συμβαινει...

Η συμπεριφορα του σκυλου καθοριζεται κατα 80% απο ενστικτα και κατα 20% απο εμπειριες
εμεις αυτο που κανουμε ειναι να προσθετουμε εμπειριες σε αυτο το 20% που εχουμε την δυνατοτητα.

Επισεις πρεπει να ξερετε οτι ο σκυλος εχει μνημη Ελεφαντα

και δεν ξεχναει ποτε....

Υπαρχει ομως μια εμφυτη ταση του ανθρωπου να δινει σε αυτο το πλασμα ανθρωπινες ιδιοτητες και ικανοτητες
και να προσπαθει να εξηγησει την συμπεριφορα του σκυλου του με βαση ανθρωπινα κρητηρια...πραγμα λαθος
για να καταλαβεις τον σκυλο πρεπει να παρατηρησεις την συμπεριφορατου στην αγελη οπου ειναι μεταξυ του ιδιου ειδους και εικοινωνουν με την γλωσα του σωματος...
ο σκυλος ξερει μονο αυτην την γλωσα κληρονομια του προγονου του που συμφωνα με αναποδεικτες ακομα θεωρειες προερχεται απο τον λυκο..

Λεω αναποδεικτες διοτι δεν εχει βρεθει ενδιαμεσος κρικος στην πιθανη εξελικτικη αλυσιδα απο τον αρχαιο αγριο λυκο στον οικιακο
σκυλο.

Παρολα αυτα οι απογονοι διασταυρωσης λυκου σκυλου (υβριδια) ειναι γονιμα) που σημαινει οτι γενετικα τα δυο ειδη ειναι ομοια ...

Τελος παντων να μην επεκταθω αλλο

αποδεδειγμενα δεν υπαρχει καμια ικανοτητα του σκυλου να καταλαβαινει κατι μεταφυσικο
ολα ειναι στην σφαιρα της ανθρωπινης φαντασιας


Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MagicalDog
Μέλος 1ης Βαθμίδας

France
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 21:32:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MagicalDog  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παρακολούθησα πρόσφατα μια εκπομπή με διακεκριμένους επιστήμονες, και σε κάποια απορία ενός τηλεθεατή, απάντησαν ότι ο σκύλος και γενικότερα τα ζώα μπορούν να αντιληφθούν πράγματα που ο άνθρωπος αδυνατεί να αντιληφθεί.Θα ήτανε καλό να αναπτήξουμε το θέμα χωρίς να απορήπτουμε αμέσως πιθανές εκδοχές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 22:41:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ως εκπαιδευτης σκυλων ...

(πραγμα που ειναι γνωστο στο φορουμ ....Σκεφτομαι να ανοιξω κοματι του φορουμ με συμβουλες προς ιδιοκτητες σκυλων και μικρων ζωων ...Τι λες admin???)...



Αυτό τώρα άμα σου πω ότι με ενθουσίασε θα είναι λίγο!!!

quote:
Αυτο δινει την δυνατοτητα να ακουει πραγματα που εμεις δεν ακουμε και ετσι να διαμορφωνει ενα ειδος συμπεριφορας που δεν μας ειναι γνωστο (οχι σε εμας τους εκπαιδευτες αλλα σε εσας τους ιδιοκτητες ) διοτι δεν εχετε την γνωση να καταλαβατε τι ακριβως συμβαινει...



Αυτό ακριβώς μου λέει καθημερινά σχεδόν η κτηνίατρος,που τυχαίνει να είναι και καλή μου φίλη(με τόσα ζώα στο σπίτι,μπορούσε να γίνει αλλιώς?)
Αλλά και η εμπειρία μου,αφού ΄μεγάλωσα μαζί με σκυλάκια και γατάκια,και συνεχίζω ακάθεκτη!
Προχτές της είπα για τη συζήτηση αυτή και μου είπε σχεδόν το ίδιο με αυτό που γράφεις εσύ:
quote:
αποδεδειγμενα δεν υπαρχει καμια ικανοτητα του σκυλου να καταλαβαινει κατι μεταφυσικο

Αλλά διαβάζοντας όσα γράφονται στο θέμα,σκέφτηκα πως όλα είναι πιθανά..Γι αυτό και προσπάθησα να μην αποκλείσω τίποτα.
Με κάλυψε πολύ πάντως και η απάντηση της Αμαλίτσας και οφείλω να το πω:
quote:
Βέβαια, δεν ισχυρίζομαι ότι ο άνθρωπος έχει "χάσει" την ικανότητα της διαίσθησης. Απλά είναι πιο εξελιγμένος σε σχέση με τα ζώα. Τα ζώα δεν έχουν το νοητικό σώμα του ανθρώπου. Ετσι, αν μπορούσαν να μας μιλήσουν, στην περίπτωση που θα διαισθανόντουσαν κάτι θα ελεγαν: "κάτι κακό συμβαίνει! Ανησυχώ!".
Αντίθετα, ο εσωτερικά εξελιγμένος άνθρωπος, που έχει τιθασεύσει το νου του, που ακούει πια τη φωνή της διαίσθησης, θα λάμβανε το αντίστοιχο μήνυμα πολύ πιο ξεκάθαρα απ'ότι το ζώο.



Και κλείνω με μια ερώτηση προς τον κ.Εκπαιδευτή(ωχχ!άρχισαν ήδη οι ερωτήσεις...)
Εντάξει δεν πιάνει ο σκυλος το μεταφυσικό.
Άλλα φαινόμενα όμως?
Σεισμούς,έναν δυνατό τυφώνα ίσως?
Αν και νομίζω πως ξέρω ήδη την απάντηση.
Μάλλον η ακοή του.Ή σκυλίτσα μου(στα νιάτα της,γιατί τώρα βαριακούει)καταλάβαινε πότε ξυπνάνε οι γείτονες.Σε ένα σπίτι που είναι απέναντι από το δικό μου στα 100μ περίπου.
Και ενώ ήταν μέσα στο σπίτι εκείνοι,με κλειστές πόρτες..
ΥΓ.Μαγικέ σκύλε,είναι θέμα άποψης,τί θα πεί να μην απορρίπτουμε?
Πώς θα γίνει διάλογος?
Άντε να δεχτούμε την άποψη που έδωσες στην αρχή.Ωραίααα!Πανέμορφα!Αλλά μετά??
Ο φίλος μας drumx13 τεκμηρίωσε την άποψή του άψογα θα έλεγα.
Και βάση εμπειριών του.
Αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι θα συμφωνήσουμε και με αυτήν.
Από το να λέμε μην απορρίπτετε,καλύτερο θα ήταν να αναφέραμε γεγονότα,στοιχεία, που να αποδυκνείουν το αντίθετο από αυτό που είπε ο φίλος μας.
Ευχαριστώ!

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MagicalDog
Μέλος 1ης Βαθμίδας

France
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 23:02:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MagicalDog  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
agaphth ria
dialogo kanoume safws alla leo na mhn eimaste oloi mas toso apolitoi
k egw asxoloume xronia oloklhra me thn ekpedeysh k thn ektrwfh ka8oti to nearo ths hlikias mou alla den to anefera syn ayto
eipa pws exw akoush apo episthmones ka8ightes oti htan oti einai dhnatw,epidi me endiaferei na eimaste anoixta myala diavazw k dexomai oles ths apopshs alla den shmenh pws ths dexomai kiolas

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 23:30:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα..σίγουρα λέμε το ίδιο,όσον αφορά το διάλογο.
Αλλά καλύτερο θα ήταν να δίναμε και κάποια στοιχεία.Κάποια γεγονότα έστω.
Εγώ το ξεκαθάρισα από την αρχή,πως περιστατικά σκύλος και μεταφυσικό,δυστυχώς δεν έχω.
Περιμένω από εσας και συμμετέχω βέβαια γιατί με ενδιαφέρει.
Ποτέ επίσης δεν έγινα απόλυτη,σέβομαι κάθε απάντηση.Κάθε σκέψη ή άποψη.Έχω δικαίωμα όμως να εκφράζω τις δικές μου σκέψεις σε κάθε μήνυμα.

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MagicalDog
Μέλος 1ης Βαθμίδας

France
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 23:42:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MagicalDog  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ok mpwrei na to e8esa la8os k egw
pantws egw genika mesa ap ayto to room 8elw na kanw mia kalh skilosyzhtisi h k na kanoume se sinergasia ena allo topic
me geniko 8ema twn skilo alla 8a 8ela na akousw k na sizitisw k alles apopsis

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 19:17:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και κλείνω με μια ερώτηση προς τον κ.Εκπαιδευτή(ωχχ!άρχισαν ήδη οι ερωτήσεις...)
Εντάξει δεν πιάνει ο σκυλος το μεταφυσικό.
Άλλα φαινόμενα όμως?
Σεισμούς,έναν δυνατό τυφώνα ίσως?
Αν και νομίζω πως ξέρω ήδη την απάντηση.
Μάλλον η ακοή του.Ή σκυλίτσα μου(στα νιάτα της,γιατί τώρα βαριακούει)καταλάβαινε πότε ξυπνάνε οι γείτονες.

Εγινε προσφατα μια ερευνα πανω στο θεμα και προβληθηκε και ενα ντοκυμαντερ στην τηλεοραση που εφτανε στο συμπερασμα οτι τα ζωα με τριχωμα και τα ζωα που βρισκονται κοντα η μεσα στην γη
οπως φιδια, αρουραιοι, και εντομα οπως κατσαριδες εχουν την δυνατοτητα να αντιληφθουν μεταβολες του στατικου ηλεκτρισμου στις περιοχες οπου ζουν και αυτο λογω του τριχωματος τους τα μεν αλλα και της τριβης με την γη τα δε

Μια αλαγη στον στατικο ηλεκτρισμο γινεται αντιληπτη ευκολα απο τα ζωα
αλλα και απο τους ανθρωπους

παρατηρηστε μια μερα με βοριο ανεμο (ξηρο) οτι αν ακουμπησε τε καποια επιφανεια γειωμενη θα κανει τσαφ
(εξαρταται βεβαια και απο τα παπουτσια που φορατε και τα ρουχα τα μαλινα πχ πρωσωμιαζουν ευκολοτερα το τριχωνα που ειχαμε καποτε)
Αυτο εχει να κανει με την τριβη που προκαλει ο αερας στα ρουχα

ενω στον Νοτια ειναι ποιο σπανιο να συμβει το τσαφ καθοτι υγρος ανεμος και η υγρασια εκτονωνει τον στατικο ηλεκτρισμο στην ατμοσφαιρα

παρατηρησεις απο τον σεισμο της κοζανης εδειξαν οτι μιση ωρα πριν το σεισμο γεμισε η πολη αρουραιους και κατσαριδες που βγηκαν απο τα φρεατια.

Τα ζωα με τριχωμα λοιπον μπορουν να αντιληφθουν αυτες της μεταβολες
Αν αυτες η μεταβολες στο στατικο ηλεκτρισμο οφειλονται σε σεισμο ή σε ηλεκτρικη καταιγιδα ή σε τυφωνα δεν μπορει να προβλευτει
οποτε ως μεθοδος προγνωσης ειναι αναξιοπιστη ...
και καλα για τυφωνα ή καταιγιδα εσχουμε την ΕΜΥ

...για σεισμο ομως δεν μπορουμε να βγαλουμε τον κοσμο στους δρομους γιατι τα ζωα φερονται παραξενα....

ουτε η ψχς παραγουν στατικο ηλεκτρισμο κατα την ενδεχομενη παρουσια του διπλα μας οποτε δεν γινονται αντιληπτες.

Η 6η αισθηση κατα την γνωμη μου ειναι εφευρημα για να εκλογικευσουμε καποιες συμπεριφορες ανθρωπων και ζωων που την στιγμη που γινονται δεν ειναι κατανοητο το γιατι
αλλα στο Τελος φαινεται να υπαρχει λογος κρινοντας απο το αποτελεσμα

και το λαθος ειναι οτι κρινουμε το αποτελεσμα

Η ακοη
αν υπαρχει ηχος πριν το σεισμο τοτε ναι μπορουμε να πουμε οτι διαμορφωνει την συμπεριφορα του σκυλου

αλλα αν ηταν τοσο απλο
και καθε σεισμος παραγει ηχο
εστω και σε συχνοτητες που δεν γινονται αντιληπτες απο το ανθρωπινο αυτι θα τοποθετουσαμε μηχανηματα που μπορουν να συλαβουν ηχους μεγαλυτερης η μικροτερης συχνοτητας απο το αυτι μας και θα ειχαμε μια εγκαιρη προγνωση σεισμου.

Αρα ηχως δεν παραγεται παντα πριν το σεισμο...

Η σκυλιτσα σου που ξυπνουσε μαζι με τους γειτονες ηταν γιατι ειχε προηγουμενα με τους γειτονες και τους θεωρουσε εχθρους

αυτο που εκανε ηταν να μπαινει σε κατασταση συναγερμου για να προλαβει την μαχη πριν εκδηλωθει διοτι οπως και στους ανθρωπους η βια ειναι η τελευταια λυση...

Υποθετω πως γαυγιζε.....


.... για να διξει στους αλλους οτι ειναι εκει και να μην τολμησουν να μπουν στην περιοχη της και δευτερον να σημανει συναγερμο στα υπολοιπα μελη της αγελης της (εσενα και την οικογενεια σου πιθανων) για τον ενδεχομενο εισβολεα...

Η περιοχη που τρωνε ζουν και βρισκουν νερο ειναι η ζωτικη περιοχη για τον σκυλο -λυκο και ολα τα αρπακτικα ζωα
για αυτο και την οριοθετουν (ουριση) προστατευουν( φυλαξη ) και οποιος μαπινει πρεπι να ειναι φιλος η με την γλωσα του σωματος να δειξει στον σκυλο οτι δεν ειναι εχθρος

Τελος να επαναλαβω οτι ο σκυλος μας μιλαει καθημερινα στην γλωσα του....
εμεις πρεπει να μαθουμε να καταλαβαινουμε τι μας λεει

δεν ειμαστε ρατσιστες αυτοι ... ειναι γαυροιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MagicalDog
Μέλος 1ης Βαθμίδας

France
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 19:53:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MagicalDog  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μια παράκληση... γράφτε βρε παιδιά λίγο πιο απλά.. δεν δίνετε διαγώνισμα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 21:19:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
μια παράκληση... γράφτε βρε παιδιά λίγο πιο απλά.. δεν δίνετε διαγώνισμα

Τι ενοεις φιλε μου

δεν ειμαστε ρατσιστες αυτοι ... ειναι γαυροιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 22:19:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχήν να σε ευχαριστήσω φίλε μου για τις απαντήσεις που έδωσες.
Προσωπικά με κάλυψες.
quote:
Η σκυλιτσα σου που ξυπνουσε μαζι με τους γειτονες ηταν γιατι ειχε προηγουμενα με τους γειτονες και τους θεωρουσε εχθρους

αυτο που εκανε ηταν να μπαινει σε κατασταση συναγερμου για να προλαβει την μαχη πριν εκδηλωθει διοτι οπως και στους ανθρωπους η βια ειναι η τελευταια λυση...

Υποθετω πως γαυγιζε.....



Χμ...σαν να ήσουν εκεί όταν γινόταν!
Γρύλιζε δείχνοντας τα δόντια της και έξυνε την πόρτα,για να βγει έξω.
Έπειτα έτρεχε από το ένα δωμάτιο στο άλλο μας κοίταγε ,και ξανά το ίδιο.Γρύλισμα-πόρτα-δωμάτια.
Δεν τους συμπαθούσε καθόλου,διότι ο ένας από αυτούς την κλώτσησε και τη χτύπησε όταν ήταν ακόμη κουβάτι.Ακόμη το θυμάται.
Ευχαριστώ και πάλι!


<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MagicalDog
Μέλος 1ης Βαθμίδας

France
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2004, 03:12:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MagicalDog  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
enoo ligo poio apla...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2004, 08:01:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
enoo ligo poio apla...

Τι δεν καταλαβες ?
πεσμου να το κανω ποιο "λιανα"

και δεν το παιζω εξυπνος ή εξυπνιακιας

τα σκυλια ειναι η δουλεια μου εδω και 12 χρονια...
τα μικα ζωα ειναι το χομπι μου απο παντα

ειναι λογικο να γραφω πραγματα (που για εμενα ειναι ευκολα και κατανοητα) χωρις να καταλαβαινω οτι για καποιους αλλους ειναι δυσκολα

δεν ειμαστε ρατσιστες αυτοι ... ειναι γαυροιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2004, 11:25:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
enoo ligo poio apla...

Για μένα απλά ήταν και κατανοητά.
Αλλά φίλε μας Μαγικέ σκύλε,πες μας τί ακριβώς σε μπέρδεψε να καταλάβουμε και να εξηγήσουμε.
Καλημέρα!
Να περάσετε ένα όμορφο τριήμερο!

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2004, 15:18:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ένα ζήτημα που έχω παρατηρήσει με τα σκυλιά (μιας και συμμετάσχει εκπαιδευτής οπότε ας ρωτήσω επ’ ευκαιρίας), είναι ότι γίνονται επιθετικά αν τα κοιτάξω στα μάτια ή αν φοράω μαύρα γυαλιά, η αλήθεια είναι ότι επειδή μικρός είχα δαγκωθεί από ένα στον λαιμό δεν τα συμπαθώ καθόλου ως ζώα (αντίθετα με τις γάτες) οπότε αν υπάρχει κάποια συμβουλή που να τα απομακρύνει από κοντά μου είναι καλοδεχούμενη (συνήθως όταν τα δω, απλά αδιαφορώ –εκτός και αν είναι μικρά και «παιχνιδιάρικα» οπότε αλλάζω δρόμο –αν τα ψυχολογήσω ως «υπερδραστήρια»).

Για να μην ξεφύγω τελείως από το θέμα βέβαια, μπορώ να πω ότι εδώ και μερικές μέρες τα βράδια άκουγα «γοερά» κλάματα σκυλιών (η περιοχή μου είναι γεμάτη από αυτά), τελικά έμαθα πως πέθανε ένα άτομο από την περιοχή οπότε και τα κλάματα προς το παρόν σταματήσανε.. (δεν λέω ότι συμβαίνει πάντα αλλά ήταν αρκετά χαρακτηριστικό το timing μεταξύ του κλάματος & της είδησης του θανάτου του, τώρα που το σκέφτομαι πιο καθαρά..)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2004, 15:27:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, αντιδρούν όταν φοράς μαύρα γυαλιά,καπέλα κλπ.
Όπως έχω παρατηρήσει ότι αντιδρούν παρόμοια σε αλλοδαπούς.Κυρίως σε Αλβανούς,ειδικά άμα τους ακούνε να μιλάνε.
Επ, μην παρεξηγηθώ,δεν το γράφω ρατσιστικά.
Απλά είναι κάτι που πρόσεξα στα δικά μου.
Αλλά καλύτερα να απαντήσει ο ειδικός.Ο εκπαιδευτής.
quote:
Για να μην ξεφύγω τελείως από το θέμα βέβαια, μπορώ να πω ότι εδώ και μερικές μέρες τα βράδια άκουγα «γοερά» κλάματα σκυλιών (η περιοχή μου είναι γεμάτη από αυτά), τελικά έμαθα πως πέθανε ένα άτομο από την περιοχή οπότε και τα κλάματα προς το παρόν σταματήσανε.. (δεν λέω ότι συμβαίνει πάντα αλλά ήταν αρκετά χαρακτηριστικό το timing μεταξύ του κλάματος & της είδησης του θανάτου του, τώρα που το σκέφτομαι πιο καθαρά..)



Αυτό το έχω ακούσει πολλές φορές να το λένε.
Σε κάποια δική μου περίπτωση,ο ετοιμοθάνατος,από καιρό άρρωστος,δεχόταν κόσμο,στα τελευταία του,υπήρχε μια αναστάτωση στο σπίτι.Και υπέθεσα πως γι'αυτό αντέδρασαν έτσι τα σκυλιά.
Μπορεί να κάνω και λάθος.

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2004, 18:20:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
είναι ότι γίνονται επιθετικά αν τα κοιτάξω στα μάτια
Σε καθε αρπακτικο και τα σκυλια υπαρχει ενας ζωτικος χωρος που τα συνορα του ειναι καθορισμενα απο οσμες . Στα σκυλια το ιδιο

Στην στην γλωσα του σωματος το κοιταγμα στα ματια ειναι αιτια πολεμου και οχι μονο στα σκυλια
Ενα ζωο (ακομα και ο ανθρωπος) που εχει την δυνατοτητα να εστιασει και με τα δυο ματια σε ενα σημειο δεν κοιταζει ποτε τον αλλον στα ματια παρα μονο αν η προθεσεις του ειναι "πονηρες" (πχ καμακι)ή ειναι ετοιμος να δωσει μαχη.

Στα σκυλια που δεν τιθεταιθεμα καμακιου (ελπιζω) το αποτελεσμα ειναι να λαμβανεται απο τον σκυλο ως ανοικτη επιθεση
και τα γιαλια που δεν τα χρησιμοποοιει ο σκυλος παιρνουν την θεση δυο μεγαλων ματιων...που τρομαζουν τον σκυλο

Κατι που συναντατε σε πολλα ζωα οπως το παγωνι που η ουρα του ειναι γεματι απο ψευτικα ματια και σκοπο εχει περα απο το να προσεγγισει το θυλικο να τρομαξει τους εχθρους του

απλη στρατηγικη αποφυγης μαχης
μην φοβασαι διοτι γινεται αντιλιπτο απο τα σκυλια απο την γλωσα του σωματος αλλα και απο τους χτυπους της καρδιας σου
και τελος κανε πως σκυβεις να παρεις μια πετρα ή παρε μια πετρα και πεταξε την προς τον σκυλο
αν προκειτε για αδεσποτο θα την κοπανησει..καθως δεν εχει διαθεση να θεσει σε κυνδηνο την ζωη του για ενα χωρο.

Μονο αν προειτε για εκπειδευμενο να νικα ανθρωπους θα εχεις αληθηνα προβλημα
αν προκειτε για αγελη αλαξε δρομο και ειδοποιησε την αστυνομια και τον Δημο στην περιοχη σου.


ουρλιαχτο

ειναι το μεσο εκεινο που θα φερει κοντα τα μελη μια αγελης
εκφαζεται οταν η συνοχη της αγελης λογω κυνηγιου η απουσιας ειναι μικρη
οταν τα μελη δεν ειναι κοντα και οταν υπαρχει η ελειψη ενος μελους..

ο θανατος ειναι εληψη αλλα δεν προβλεπετε απο τα σκυλια

Τα σκυλια αντιδρουν στο θανατο (του αφεντικου τους συνηθως) αφου αυτος εχει συντελεστει και οχι πριν...Αντιλαμβανονται την εληψη

Οταν φευγω απο τα σκυλια μου ουρλιαζουν σαν να προκειτε να πεθανει καποιος και αυτο γινεται καθε μερα.

οι Αλβανοι ειναι
ενα ξενο ζωο στην περιοχη με διαφορετικη μυρουδια απο τα συνιθησμενα ζωα της περιοχης (εμας) τους που τους ειναι αγνωστο και κατα συνεπεια εχθρος.

βεβαια ειναι αναποδεικτο αυτο και επιστημονικα δεν "στεκει'
Υπαρχουν και αλλες θεωρειες.

Ειναι δικο μου συμπερασμα κα δεν ειμαι ρατσιστης (παρα μονο με τους ολυμπιακους)

η ζωη του σκυλου ειναι βασισμενη στην αισθηση της οσμης και λιγοτερο στις υπολοιπες αισθησεις


δεν ειμαστε ρατσιστες αυτοι ... ειναι γαυροιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy