ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΙ ΤΑΞΙΔΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΟ!!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2004, 02:33:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΑΙ ΚΑΙ ΜΑΓΑΛΗ ΑΠΗΧΗΖΗ!!!
Ο ΧΡΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΟΣΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΝ ΓΥΡΙΣΟΥΜΕ ΠΙΣΩ ΟΜΩΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΕΛΟΣ ΓΙΑΤΙ ΟΤΙ ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΤΗΝΟ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΥΠΟΘΕΤΩ ΑΛΛΑ ΚΑΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΥΤΕ ΑΡΧΗ ΟΥΤΕ ΤΕΛΟΣ?!?!? ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΡΧΙΣΕ ΚΑΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΘΕ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΤΕΛΙΚΑ ΟΣΟ ΓΡΑΦΩ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ!?!
ΕΣΕΙΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΙ ΛΕΤΕ???
ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΚΑΙ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΝ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΑΡΑΓΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΠΙΣΩ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΠΑΜΕ ΘΕ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙ?!?
ΕΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ ΜΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ ΓΙΑ ΕΥΝΟΗΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ!?!
ΟΜΩΣ ΑΚΟΥΣΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΚΑΙ ΟΔΗΓΕΙ ΤΟ ΤΕΞΙΔΙ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΧΕ ΑΤΟΠΟ ΑΝ ΕΓΩ ΘΕΛΗΣΩ ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΣ Κ\ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΦΤΙΑΧΝΩ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΓΥΡΝΑΩ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΦΤΙΑΧΝΩ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΟΠΩΣ ΘΕΛΩ ΕΓΩ ΤΟΤΕ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΠΟΥ ΕΓΩ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΘΕΛΩ ΕΓΩ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ ΠΙΣΩ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΑΡΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΤΗΝ ΧΡΟΝΟΜΗΧΑΝΗ ΟΠΟΤΕ ΦΤΑΝΟΥΜΕ ΣΕ ΑΤΟΠΟ ΕΚΤΩΣ ΑΝ ΔΕΧΤΟΥΜΕ ΟΤΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΑΝ ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΜΙΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΠΟΤΕ Η ΧΡΟΝΟΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΤΗΝ ΧΡΟΝΟΜΗΧΑΝΗ!?!
ΕΠΙΣΗΣ ΕΔΩ ΜΠΑΙΝΕΙ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΣΗΤΗΜΑ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΥΝΕΒΗΣΑΝ Η ΟΧΙ ΕΔΩ ΟΙ ΓΝΩΜΕΣ ΔΥΧΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ!?!
ΛΟΙΠΟΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΠΗΧΗΣΗ ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΓΝΩΜΕΣ ΟΣΕΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΟΣΕΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ!?!!??!!

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2004, 04:20:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ CYBERMASTER,

Εμένα πολύ μου αρέσει το θέμα σου. Αναρωτιέσαι για τη φύση του χρόνου. Και ιδιαίτερα αναρωτιέσαι για το αν μπορούμε να πάμε στο παρελθόν.

Γιατί είναι γεγονός πως στο μέλλον μπορούμε να πάμε, μιας και ως γνωστόν (γενική σχετικότητα) ο χρόνος είναι σχετικός. Και πράγματι φαίνεται πως η ταχύτητα είναι καθοριστικός παράγων. Δεν χρειάζεται η ταχύτητα του φωτός, αλλά χρειάζονται πράγματι μεγάλες ταχύτητες και μεγάλες ενέργειες για αυτές τις ταχύτητες. Αν μιλήσουμε για την ταχύτητα του φωτός, τότε η μάζα γίνεται άπειρη και χρειάζεται άπειρη ενέργεια.

Στο δεύτερο ερωτημά σου για τη φύση του χρόνου, αν δηλ. ο κόσμος έγινε εν' χρόνω ή ο χρόνος δημιουργήθηκε μαζί με τον κόσμο, νομίζω πως ο χρόνος (και ο χώρος) υπάρχει 'αιωνίως' και δεν είναι δημιούργημα του ανθρώπου .
[Εδώ κάνω την υπόθεση ότι δεν ονειρευόμαστε, έτσι; Και επομένως ο χρόνος και ο χώρος έχουν πραγματική ύπαρξη]

Όσο για το αν μπορούμε να πάμε πίσω στο χρόνο αν και δεν έχει αποδειχτεί τίποτα ακόμα, η άποψή μου είναι πως λόγω συμμετρίας θα μπορούσε να γίνει (νομίζω βέβαια πολλοί διαφωνούν με πρώτο αν θυμάμαι καλά τον Einstein). Το πως δεν το ξέρω, ούτε ίσως είναι για τον άνθρωπο εφικτό, αλλά σε κάθε περίπτωση νομίζω πως κάτι τέτοιο δεν θα έπρεπε να μπορεί να αλλάξει το παρελθόν , αλλά μόνο υπό μορφή παρατήρησης. Άλλωστε θα μπορούσε κανείς να υποστηρίξει, πως αν ίσχυε κάτι τέτοιο θα έπρεπε να έχουμε δει αρκετούς να έρχονται στην εποχή μας από το μέλλον, έτσι δεν είναι;;;!!!

Κάτι τέτοιο όμως δεν συμβαίνει νομίζω.

Φιλικά,

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ant-mi
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
100 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2004, 06:05:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ant-mi  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Ant-mi  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Ant-mi  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Ant-mi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό μήνα σε όλους. Φίλε CYBERMASTER καλή τύχη στο θέμα σου.
Λοιπόν, το θέμα της μεταφοράς στο χωροχρόνο με έχει απασχολήσει μόλις λίγες ώρες καθώς έχω κάνει κι εγώ τους προβληματισμούς σου και όντως οδηγούνται σε άτοπο. Η αλλαγή της φυσικής ακολουθίας των γεγονότων οδηγεί σε παράνοια! Παρ'όλ'αυτά πολλές φορές στην ιστορία έχουν καταγραφεί ίστορίες μεταφοράς στο χωροχρόνο και μάλιστα εντελώς ξαφνικά και χωρίς τη χρήση κάποιας μηχανής.

Όποιος διστάζει να πει αυτό που σκέφτεται, καταντάει να σκέφτεται μόνο αυτό που δε διστάζει να πει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

errietta
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
138 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2004, 11:11:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους errietta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και καλό μήνα!!

Cybermaster πολύ ωραίο το θέμα σου. Έχω αναρωτηθεί κι εγώ ουκ ολίγες φορές για το χρόνο και το χωροχρόνο. Προχθές είδα μια ταινία, το paycheck (που την ανέφερα σε άλλο θέμα), στην οποία έχουν κατασκευάσει μια μηχανή που προβλέπει τι μέλλει γενέσθαι. Βασίζεται στη θεωρία του Αϊνστάιν ότι ο χρόνος δεν είναι μια ευθεία γραμμή αλλά κάνει καμπύλη, φαντάσου μία έλλειψη. Με πολύ ισχυρούς φακούς και τηλεσκόπια μπορούσε η μηχανή να δει την άλλη πλευρά της έλλειψης όπως κοιτάμε τον εαυτό μας στον καθρέφτη. Μόνο που επειδή έβλεπε την πίσω πλευρά του σχήματος, έβλεπε στην ουσία το μέλλον. Δεν ξέρω κατά πόσο αυτό θα ήταν ποτέ ευφικτό, αλλά είναι μια ενδιαφέρουσα θεωρία. Τελοσπάντων, όσο πιο πολύ σκέφτεται κάποιος το παράδοξο του χρόνου τόσο πιο πολλά αδιέξοδα συναντά ή καλύτερα χάνεται σε ένα χάος αντιφατικών μεταξύ τους δρόμων. Αλλά το πιο περίεργο από όλα είναι ότι με κάποιο τρόπο, η ίδια η φύση μπορεί και πραγματοποιεί μεταφορές στο χωροχρόνο όπως είπε κι ο Ant-mi. Άρα η έμπρακτη μηχανική αυτής της θεωρίας γίνεται κάτω από ορισμένες προϋποθέσεις, που είναι όμως άγνωστες ακόμα σε εμάς. Νομίζω πως εξαρχής ξεκινάμε από λάθος βάση γι'αυτό φτάνουμε σε τόσα αδιέξοδα και αντιφάσεις. Κι όταν λέω λάθος βάση εννοώ τον τρόπο με τον οποίο μετράμε το χρόνο. Τον μετράμε εντελώς μονοδιάστατα και αυτό δεν μπορεί να είναι σωστό. Ο χρόνος είναι μία έννοια που δεν έχουμε κατανοήσει πλήρως ως νόημα, πόσο μάλλον να έχουμε βρει σωστό τρόπο μέτρησής του. Οι Μάγιας χρησιμοποιούσαν 3 διαφορετικά ημερολογία συνδυαστικά για να μετρούν το χρόνο. Ήταν ένα πολύπλοκο σύστημα που περιλάμβανε όχι μόνο την κίνηση της γης αλλά και των άλλων ουράνιων σωμάτων και μέχρι σήμερα εικάζεται ότι ήταν το πιο ακριβές σύστημα μέτρησης χρόνου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tpt
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2004, 11:25:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tpt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"πολλές φορές στην ιστορία έχουν καταγραφεί ίστορίες μεταφοράς στο χωροχρόνο "
Ant mi ΓΙΑ ΑΝΕΦΕΡΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ...
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΑΥΤΗΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑΥΤΟΣΗΜΗ ΚΑΙ ΣΥΝΗΦΑΣΜΕΝΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΙΝΗΣΗΣ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ.ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΚΙΝΗΤΑ.ΕΧΕΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΟΤΕ Ο ΧΡΟΝΟΣ....
ΑΠ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ,ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΑΤΟΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΤΟΥ...ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΠΟΥ ΤΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ.ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΟΙΜΑΣΑΙ 10 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΞΥΠΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΑΣΕ ΟΥΤΕ ΛΕΠΤΟ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΣΕ ΠΗΡΕ Ο ΥΠΝΟΣ.ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕΓΕΘΗ...
ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ ΟΥΤΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΕΦΙΚΤΟ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΑΜΑ ΗΤΑΝ ΘΑ ΤΟ ΜΑΘΑΙΝΑΜΕ,Π.Χ ΘΑ ΒΛΕΠΑΜΕ Η ΕΜΕΙΣ Η ΟΙ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΜΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΕΠΟΧΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΚΑΤΑΓΡΑΦΟΤΑΝ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΑΣ,ΑΛΛΑ ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΟΤΕ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΟ.
ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΛΙΓΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2004, 03:28:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ!!!
ΠΡΩΤΟΝ ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ Η ΜΑΖΑ ΜΑΣ ΕΠΙΡΕΑΖΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ!!!
ΜΕΤΑ ΦΙΛΕ ΤΠΤ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ ΑΦΟΥ ΙΣΩΣ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΦΤΑΣΑΝ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΝΑ ΕΙΧΑΝ ΠΑΡΕΙ ΤΙΣ ΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ ΠΡΟΦΥΛΑΞΕΙΣ!!!
ΤΩΡΑ ΕΓΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΠΩΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΜΕΣΟ ΟΡΟ ΣΩΗΣ ΔΗΛΑΔΗ ΑΛΛΙΩΣ ΒΛΕΠΕΙ ΕΝΑ ΜΙΡΜΙΓΚΙ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΕΝΑΣ ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΠΟΥ ΖΕΙ ΔΙΣ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΤΑΙ ΤΟΝ ΣΥΛΛΟΓΙΣΜΟ ΜΟΥ!!!
ΤΕΛΟΣ ΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΠΩΣ ΕΝΑ ΤΑΞΕΙΔΙ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΘΑ ΠΡΟΚΑΛΟΥΣΕ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΩΝ ΔΙΑΣΤΑΣΕΩΝ???

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

errietta
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
138 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2004, 11:23:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους errietta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα την προκαλούσε ή θα την χρειαζόταν ως απαραίτητη πρϋπόθεση?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2004, 15:04:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΤΗΝ ΠΡΟΚΑΛΕΣΟΥΜΕ!?!?!!!!

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

afro
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2004, 15:47:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους afro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΓΕΙΑ ΣΑΣ,

ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΠΩΣ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΠΡΟΚΛΗΘΟΥΝ ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ? ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ.

ΛΟΓΩ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟΥ ΑΤΟΠΟΥ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟ, ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΦΤΑΧΤΕΙ ΠΟΤΕ ΜΗΧΑΝΗ ΧΡΟΝΟΥ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΥΠΑΡΞΕΙ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΟ ΛΟΓΟ ΟΤΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ΠΑΛΙ ΑΤΟΠΟ. ΕΑΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ, ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΙΟΡΘΩΤΙΚΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ.

ΦΙΛΙΚΩΤΑΤΑ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

errietta
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
138 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2004, 16:08:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους errietta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω, μπορεί να έχεις δίκιο. Απλά μου φαίνεται πιο λογικό ότι η ύπαρξη περισσοτέρων της μίας διάστασης θα κάνει το ταξίδι στο χρόνο εφικτό παρά το αντίστροφο. Ίσως γιατί εξαρχής νομίζω ότι ο χρόνος δεν είναι μονοδιάστατος. Αλλά πραγματικά δεν έχω τις γνώσεις για να τεκμηρίωσω οποιαδήποτε άποψη. Απλή υπόθεση κάνω και μπορεί να είναι πολύ μακράν της αλήθειας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σκορπιός Νότης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2004, 18:58:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σκορπιός Νότης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτά τα έγραψα στο θέμα του bodark...:
---------------------------------------------------------------------
Καταρχήν να δώσω ένα ακριβή ορισμό του τι εννοούμε όταν λέμε χρόνος.

"Ο χρόνος είναι μία δύναμη που είναι υπαίτια για τις μεταβολές που συμβαίνουν στο κάθετι...είναι υπαίτια για την φράση "τα πάντα ρει"..."

Ο Einstein είπε πως ο χρόνος είναι μία δύναμη όπως η βαρύτητα κλπ. Αλληλεπιδρά με όλες τις άλλες δυνάμεις...και κυρίως με την βαρύτητα που είναι η ισχυρότερη. Όπου η βαρύτητα είναι πιο μεγάλη ο χρόνος μας φαίνεται πιο αργός.

Αλλά εφόσον ο χρόνος είναι μία δύναμη έχει και φορά, και μέτρο...όπως μαθαίνουμε και στην φυσική...

Ήδη για την βαρύτητα οι επιστήμονες ανακάλυψαν ότι την προκαλούν τα βαρυτόνια (σωματίδια) ενώ η αντίθετη φορά της βαρύτητας είναι η αντιβαρύτητα και προκαλείται από τα αντιβαρυτόνια. Σημειωτέον ότι η βαρύτητα είναι δύναμη...

Γιατί ο χρόνος να προκαλείται από κάτι το υλικό, όπως η βαρύτητα, και να μην προκαλείται από κάτι το άυλο?

Θα μπορούσε ο χρόνος να είναι ενέργεια. Η ενέργεια είναι κάτι το υπαρκτό...είναι μία μορφή της ύλης που βρίσκεται πέρα από τις αισθήσεις μας...όπως οι υπέρηχοι. Έτσι δεν μπορουμε να την καταλάβουμε. Πάνω απ' όλα όμως είναι σαν την ύλη...αποτελείται από κάτι το οποίο δεν έχουμε γνωρίσει ακόμη. Αυτά τα άγνωστα αλληλεπιδρούν μεταξύ τους. Έτσι γενικά ήθελα να σας δείξω πως η ενέργεια είναι όπως η ύλη, υπάρχει απλά δεν μας αφορά άμεσα. Μπορεί να είναι υλικό άλλων διαστάσεων. Το οποίο ξεφεύγει από αυτές και έρχεται σε εμάς...

Για μένα ο χρόνος είναι ενέργεια...έχει φορά και μέτρο. Μπορεί να είναι δύναμη μίας ανώτερης διάστασης από την δική μας. Να είναι ίσως δύναμη όλων των διαστάσεων που υπάρχουν...αλλά να προέρχεται από την ανώτερη. Σε εκείνη την διάσταση που αποτελείται από ενέργεια ίσως ο χρόνος να είναι κατανοητός στα όντα που τον κατοικούν,
όπως και σε εμάς η βαρύτητα.

-Αν έχει φορά αυτή η ενέργεια...τότε μπορούμε να γυρίσουμε τον χρόνο πίσω.

-Αν ο χρόνος έχει μέτρο, τότε ο χρόνος μπορεί να είναι γραμμικός ή μή. Άρα αληθεύει ότι ο χρόνος για μας τους ανθρώπους καμιά φορά κυλάει πιο αργά ή πιο γρήγορα...

Αυτά είναι τα βασικά στοιχεία μιας δύναμης. Από την στιγμή που ο χρόνος τα έχει τότε είναι δύναμη. Όπως η βαρύτητα, όπως η πυρηνική ενέργεια ή ασθενής και άλλες.

Ένα από τα βασικά συμπεράσματα είναι ότι τον χρόνο μπορούμε να τον γυρίσουμε πίσω...

Τα συμπεράσματα της θεωρίας μου μπορούν πολύ έυκολα να βγουν από τον καθένα σας.
---------------------------------------------------------------------

Αν θέλετε να δείτε ολόκληρο το θέμα σας παραπέμπω:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=3844

Φιλικά, Νότης!

Όταν θελήσεις κάτι πολύ, όλο το σύμπαν θα συνωμοτίσει μαζί σου για να το πετύχεις...!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2004, 02:15:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΑΦΡΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΝΝΟΩ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΟΡΟ ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΔΙΑΤΣΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΛΗΛΟΥΣ ΚΟΣΜΟΥΣ ΣΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΚΑΠΟΙΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΤΡΟΠΗ ΑΠΟ Ο,ΤΙ ΕΔΩ!!!
ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΓΕΓΟΝΟΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!!!
ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΣΚΕΨΟΥ ΜΙΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ Ο ΧΙΤΛΕΡ ΘΑ ΕΙΧΕ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ!!?!?!!!
ΤΩΡΑ ΦΙΛΕ ΝΟΤΗ ΕΝΝΟΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΔΙΑΝΟΙΣΜΑΤΙΚΟ ΜΕΓΕΘΟΣ???
quote:
Ο χρόνος είναι μία δύναμη που είναι υπαίτια για τις μεταβολές που συμβαίνουν στο κάθετι

ΑΥΤΟ ΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΕΝΝΟΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΚΥΡΙΩΣ Η ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΟΛΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΩΣ ΤΟ ΕΝΝΟΕΙΣ!?!!!!
Α ΚΑΙ Η ΦΡΑΣΗ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛΧΗΜΗΣΤΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ???

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sirXris
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2004, 02:38:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sirXris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο (γραμμική) αίσθηση του χρόνου που έχουμε, είναι μία ψευδαίσθηση, η οποία μάλιστα έχει ήδη αρχίσει σιγά σιγά να καταρρέει. Δεν υπάρχει παρελθόν και μέλλον. Στην πραγματικότητα ζούμε σε ένα αιώνιο Τώρα.

Όσο για τις «μηχανές» του χρόνου, απλά θα πω ότι έχουν επινοηθεί, «κατασκευαστεί» και χρησιμοποιούνται εδώ και περίπου πενήντα χρόνια. Αυτοί που τις χρησιμοποιούν όμως, δεν έχουν καταφέρει να γυρίσουν πίσω και να επηρεάσουν την εξέλιξη μίας κατάστασης, γιατί υπάρχουν πολλές εκδοχές της ίδιας ιστορίας που διαδραματίζονται παράλληλα. Έχουν όμως επισκεφτεί το μέλλον και έχουν κλέψει τεχνολογία του αύριο.

Do your math…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mistirios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2004, 04:10:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mistirios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ sirxris ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΟ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ??? ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΤΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΧΡΟΝΟ. ΑΡΑ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΚΑΙ ΠΑΣ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΚΑΤΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΟΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΕ ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΠΡΙΝ ΠΑΣ ΠΙΣΩ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snikolaidis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2004, 11:03:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snikolaidis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όσο για τις «μηχανές» του χρόνου, απλά θα πω ότι έχουν επινοηθεί, «κατασκευαστεί» και χρησιμοποιούνται εδώ και περίπου πενήντα χρόνια. Αυτοί που τις χρησιμοποιούν όμως, δεν έχουν καταφέρει να γυρίσουν πίσω και να επηρεάσουν την εξέλιξη μίας κατάστασης, γιατί υπάρχουν πολλές εκδοχές της ίδιας ιστορίας που διαδραματίζονται παράλληλα. Έχουν όμως επισκεφτεί το μέλλον και έχουν κλέψει τεχνολογία του αύριο.

Αχεμμμ... συγνώμη, αλλά... από την στιγμή που έχουν φύγει και δεν έχουν καταφέρει να γυρίσουν πίσω, πώς ξέρουμε ότι έχουν πάει στο μέλλον και ότι έχουν κλέψει την τεχνολογία του αύριο;;

Και ποιος μας λέει ότι η "διακτίνηση" προς το μέλλον, δεν είναι τελικά τίποτε περισσότερο από ένα αποτυχημένο πείραμα που έχει ως αποτέλεσμα την μοριακή διάσπαση του μετέχοντος τω πείραμα και την μετατροπή του σε ενέργεια; (κοινώς, πέθαναν αλλά δεν το ξέρουμε...)

--
Στράτος. Ετσι απλά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sirXris
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2004, 11:42:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sirXris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν λέω «δεν έχουν καταφέρει να γυρίσουν πίσω και να επηρεάσουν την εξέλιξη μιας κατάστασης» εννοώ ότι δεν έχουν μπορέσει να αλλάξουν το μέλλον επεμβαίνοντας στο παρελθόν. Όχι ότι έχουν φύγει και δεν έχουν ξαναγυρίσει.

Mistirios, το θέμα δεν είναι τι πιστεύεις εσύ ή τι πιστεύω εγώ. Σημασία έχει τι έχει συμβεί και τι όχι. Δεν υπάρχουν «μηχανές του χρόνου» όπως τις έχουμε δει πολλές φορές σε έργα επιστημονικής φαντασίας. Οι μέθοδοι που χρησιμοποιούν είναι άλλες. Κάντε μία μικρή έρευνα με κλειδιά “Philadelphia experiment,” “Montauk project,” “Ed Cameron,” “Al Beilek.” Τα αποτελέσματα θα είναι αρκετά για όποιον ενδιαφέρεται πέραν της απλής περιέργειας.

Edited by - sirXris on 05/07/2004 12:05:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snikolaidis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2004, 17:02:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snikolaidis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλές φορές, με τους συλλογισμούς μας, καταλήγουμε σε άτοπα, χωρίς να το καταλαβαίνουμε... ορίστε μερικά παραδείγματα:


"Γιατί είναι γεγονός πως στο μέλλον μπορούμε να πάμε.."

Και ερωτώ: Αν κάποιος, καταφέρει να κάνει ταξίδι στο μέλλον, έστω στο 2012 (να δούμε και τί γίνεται εκείνη την χρονιά τελικά :P ), ΠΩΣ θα καταφέρει να γυρίσει στο παρόν; Από την στιγμή που το 2012 θα είναι το τρέχον παρόν για τον χρονοταξιδιώτη, το 2004 δεν θα είναι παρελθόν; Πώς θα καταφέρει να γυρίσει πίσω;


"Αν καταφέρει και ταξιδέψει στο παρελθόν, θα είναι σαν απλός παρατηρητής."

Τι σημαίνει όμως αυτό; Σημαίνει ότι δεν θα μπορεί να επηρεάσει τίποτε, σωστά; Τι σημαίνει όμως το τίποτε; Θα τον βλέπουν οι άνθρωποι ή όχι; Θα μπορεί να μιλήσει μαζί τους; Αν πάει κάποιος να σκοτώσει κάποιον και μπει αυτός -ο χρονοταξιδιώτης- στην μέση, θα σταματήσει το φονικό ή η όλη κίνηση θα τον διαπεράσει;

Κάποτε, πριν χρόνια, όταν ήμουν μπόμπιρας, είχα διαβάσει ένα τεύχος με τον Σούπερ Γκούφυ, ο οποίος έκανε ταξίδι στο παρελθόν. Ξέρετε ποιο ήταν το αποτέλεσμα; Επειδή και εκεί, δεν μπορούσε να αλλάξει ΤΙΠΟΤΕ, πατούσε στο γρασίδι και αυτό του τρυπούσε τα πόδια, όπως επίσης, έτρεχε να κρυφτεί από την βροχή, γιατί θα τον έκανε σουρωτήρι. Γιατί το ΤΙΠΟΤΕ περιλαμβάνει και αυτήν την μία συγκεκριμένη σταγόνα, η οποία ΠΡΕΠΕΙ να ακολουθήσει τον ρου της ιστορίας και να πέσει στο χώμα. Ή το φυλλαράκι από το γρασίδι, που πρέπει να μείνει με την μύτη υψωμένη. Δεν είναι παράλογα αυτά;

Δηλαδή, αυτός που θα ταξιδέψει στο παρελθόν, το πολύ πολύ σε πέντε λεπτά να έχει πεθάνει!!!


"Υπάρχει και η θεωρία της δημιουργίας ενός παράλληλου σύμπαντος."

Χμμμ... αν όντως αλλάξει το παρελθόν, τότε αυτοστιγμής, δημιουργείται ένα καινούριο σύμπαν, παράλληλο με το -γνήσιο- δικό του, σωστά; Αυτός όμως πλέον, ΔΕΝ υπάρχει στο δικό του σύμπαν αλλά στο παράλληλο που έχει δημιουργήσει ο ίδιος. Δηλαδή, ερχόμενος πίσω στο σήμερα, θα συνειδητοποιήσει ότι το σήμερα στο οποίο γύρισε, είναι διαφορετικό από αυτό που είχε αφήσει... Βέβαια, αυτός δεν θα γνωρίζει ότι αυτό δεν είναι το δικό του σήμερα αλλά το -παράλληλο- σήμερα που ο ίδιος δημιούργησε αλλά θα νομίζει ότι είναι στο δικό του... αποτέλεσμα; Στην καλύτερη περίπτωση, θα τρελαθεί...


Σκέψεις που τρελαίνουν το μυαλό... ούτε λίγο ούτε πολύ, καταλήγουμε σε παράδοξα, αντίστοιχα με αυτά που ανέφερε ο cybermaster στην αρχή...

ΥΓ: Προς Θεού, δεν έχω τίποτε με αυτά που γράφτηκαν, είναι όλα σεβαστά. Απλά, εκφράζω απορίες που μου γεννήθηκαν την ώρα που διάβαζα την σελίδα...

--
Στράτος. Ετσι απλά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sirXris
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2004, 18:02:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sirXris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Snikolaidis, έδωσα ήδη υπεραρκετά στοιχεία για έρευνα, ώστε να σου λυθούν όλες οι απορίες. Σε περίπτωση που ασχοληθείς, μπορούμε να τα ξαναπούμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snikolaidis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2004, 12:13:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snikolaidis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Snikolaidis, έδωσα ήδη υπεραρκετά στοιχεία για έρευνα, ώστε να σου λυθούν όλες οι απορίες. Σε περίπτωση που ασχοληθείς, μπορούμε να τα ξαναπούμε.

Χμμμ... μια μικρή ματιά που έριξα (όσο μου αφήνει ο πιεσμένος χρόνος μου δηλαδή) στο google, μου έδωσαν διάφορα sites που περιγράφουν τα διάφορα πειράματα που ανέφερες. Δεν δίνουν όμως απαντήσεις στα θεωρητικά ερωτήματα που δημιουργούνται.

Μήπως έχεις κανένα συγκεκριμένο link που να δίνει αυτές τις απαντήσεις;

--
Στράτος. Ετσι απλά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sirXris
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2004, 13:54:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sirXris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.bielek.com/preston.htm
http://educate-yourself.org/ab/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2004, 02:57:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσο αφορά το γεγονός ότι στο μέλλον μπορούμε να πάμε αυτό είναι γεγονός, αγαπητέ Snikolaidis. Που είναι το άτοπο;;

Για το παρελθόν είναι νομίζω λογικό δύο πράγματα να συμβαίνουν:
- Ή υπάρχουν όντως παράλληλα σύμπαντα αν κάνουμε κάποιες υποθέσεις
- Ή απλώς παρατηρούμε, ούτε μας βλέπει κανείς, ούτε τίποτα
- Η άλλη πιθανότητα του να μην υπάρχει επιστροφή είναι κι αυτή μία λογική πιθανότητα, αν και λόγω συμμετρίας το πιο πιθανό θα ήταν να είναι δυνατό κάτι τέτοιο.

Διαφορετικά δεν είναι λογικό να δεχτούμε ότι υπάρχει επιστροφή σε normal χρόνο, γιατί επαναλαμβάνω, λογικό θα ήταν να έχουμε δει σε αυτή την περίπτωση μπροστά μας ανθρώπους που έρχονται από το .. μέλλον.

ath.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snikolaidis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2004, 10:57:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snikolaidis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όσο αφορά το γεγονός ότι στο μέλλον μπορούμε να πάμε αυτό είναι γεγονός, αγαπητέ Snikolaidis. Που είναι το άτοπο;;

Πού είναι το άτοπο; Αν δεν υπάρχει κάποιο "αστρικό" καλώδιο να συνδέει τον ταξιδιώτη με το παρόν, αν φύγει στο μέλλον, πώς θα μπορέσει να γυρίσει στο παρόν, την στιγμή που μελλοντικά, θα είναι παρελθόν; Και επειδή φοβάμαι ότι δεν τα εξηγώ πολύ καλά, ας πούμε το εξής παράδειγμα:

Είμαστε στο 2004. Στο 2003 δεν μπορούμε να πάμε, ωραία; Γιατί είναι παρελθόν. Αλλά μπορούμε να πάμε στο 2005. Και πηγαίνουμε. Για τον ταξιδιώτη πλέον, το παρόν, δεν είναι το 2004 αλλά το 2005. Για αυτόν, το 2004 αποτελεί παρελθόν. Πώς θα γυρίσει λοιπόν στο 2004;

--
Στράτος. Ετσι απλά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

prologos
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2004, 17:23:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους prologos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρώτα απ' όλα θέλω να σας χαιρετήσω όλους ! Μιας και το συγκεκριμένο θέμα με έχει απασχολήσει κατά περιόδους θα ήθελα να παραθέσω μερικές σκέψεις μου και μερικά πράγματα που έχω διαβάσει στο internet και σε διάφορα βιβλία... 1.Όσον αφορά την ταχύτητα του φωτός και το ταξίδι στον χρόνο: ο Einstein υποστηρίζει ότι η ταχύτητα του φωτός είναι το όριο των ταχυτήτων που υπάρχουν στο σύμπαν και είναι αδύνατο για οτιδήποτε υλικό να κινηθεί με αυτήν την ταχύτητα (πόσο μάλλον να την ξεπεράσει), ωστόσο μεταγενέστερα πειράματα σε μεγάλους επιταχυντές σωματιδίων έχουν εντοπίσει ίχνη σωματιδίων τα οποία έχουν φαίνεται να έχουν αρνητική διάρκεια ζωής (και άρα να κινούνται αντίστροφα στον χρόνο με ταχύτητες μεγαλύτερες του φωτός.) Συγχωρέστε με που δεν θυμάμαι πως ακριβώς ονόμασαν αυτά τα (υποθετικά) σωματίδια. Με βάση αυτά θα κάνω μία υπόθεση... Όπως είναι γνωστό όταν παρατηρούμε την εικόνα ενός άστρου το οποίο βρίσκεται σε απόσταση π.χ. 4 ετών φωτός από την γή, την στιγμή που το παρατηρούμε δεν το βλέπουμε όπως είναι τώρα αλλά οπως ήταν πριν από 4 χρόνια, όσο χρόνο χρειάστηκε δηλαδή το φως του να φτάσει μέχρι την γη. Κοιτάζοντας λοιπόν το σύμπαν κοιτάμε στην ουσία το παρελθόν. Ακόμη και όταν κοιτάμε τον ήλιο τον βλέπουμε όπως ήταν πριν 8 λεπτά. Αν λοιπόν ένα διαστημόπλοιο έφευγε τώρα από την γή με ταχύτητα μεγαλύτερη του φωτός (θεωρητικά πάντα) θα ξεπερνούσε την ταχύτητα με την οποία η "εικόνα" της γης ταξιδεύει στο σύμπαν, οπότε αν ο επιβάτης ήταν εξοπλισμένος με τα κατάλληλα επιστημονικά όργανα (πανίσχυρα τηλεσκόπεια κλπ) θα μπορύσε να παρατηρήσει τον ίδιο του τον εαυτό κατά το παρελθόν πάνω στην γη. Και όσο πιο πολύ απομακρυνόταν από αυτή τόσο πιο βαθειά μέσα στο παρελθόν θα κοιτούσε. Θα έπρεπε βέβαια να ξεπεραστούν πολλαπλά προβλήματα για να γίνει κάτι τετοιο (όπως το είδος του κινητήρα που θα μπορούσε να κινήσει τόσο γρήγορα ενα διαστημόπλοιο, η αποθήκευση μιας τεράστιας ποσότητας καυσίμων, η τεράστια επιτάχυνση που θα έπρεπε να αντέξει τόσο το όχημα όσο και ο επιβάτης αλλά και αρκετές άλλες πάράμετροι). Αν πάντως δεχτούμε την ύπαρξη των σωματιδίων που ανέφερα παραπάνω πρέπει να δεχτούμε ότι θεωρητικά είναι εφικτό.
2. Το ταξίδι στο μέλλον είναι κάτι που το βιώνουμε όλοι μας (και όλοι όσοι έχουν υπάρξει στο παρελθόν ή θα υπάρξουν στο μέλλον)καθημερινά. Όλη μας η ζωή είναι ένα ταξίδι στο χρόνο προς μία μόνο κατεύθυνση... το μέλλον.
3.Με βάση το παραπάνω γεγονός πολλοί υποστηρίζουν ότι οποιαδήποτε απόφαση ή κίνησή του καθενός από μας επιρεάζει όχι ένα αλλά άπειρα μέλλοντα (ή παραλληλα σύμπαντα) τα οποία δημιουργούνται κάθε στιγμή. π.χ. Την στιγμή αυτή κάποιος άλλος εαυτός μου σε ένα άλλο σύμπαν αντι να γράφει αυτές τις γραμμές έχει βγει έξω και γνωρίζει την μέλλουσα γυναίκα του κ.ο.κ.. Είναι λίγο ηλιγγιώδες ε?
Ελπίζω σε μια καλή και επικοδομιτική συζήτηση...
prologos

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Amazona
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
109 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2004, 17:54:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Amazona  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Cybermaster,

πολύ ενδιαφέρον το θέμα σου που με έχει απασχολήσει κι εμένα πολλές φορές στο παρελθόν.
Θέλω να συμφωνήσω απόλυτα με τον Proploge και να εκθέσω το εξής που μας είχε πει μες στη τάξη ένας καθηγητής πριν 1 χρόνο περίπου:

Σύμφωνα με την θεωρία της σχετικότητας του Αινστάιν,αν κάποιος με ένα διαστημόπλοιο κατάφερνε να ξεπεράσει την ταχύτητα του φωτός τότε θα μπορούσε να γυρίσει το χρόνο πίσω και να μπει σε μια χρονοδινή που θα τον μετέφερνε στο παρελθόν,τι πριν 5 χρόνια τι πριν 5000 χρόνια

Βέβαια μου είχε κάνει εντύπωση και το συγκράτησα.Αν και δεν το πιστεύω

Φιλικότατα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2004, 00:32:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Όσο αφορά το γεγονός ότι στο μέλλον μπορούμε να πάμε αυτό είναι γεγονός, αγαπητέ Snikolaidis. Που είναι το άτοπο;;

Πού είναι το άτοπο; Αν δεν υπάρχει κάποιο "αστρικό" καλώδιο να συνδέει τον ταξιδιώτη με το παρόν, αν φύγει στο μέλλον, πώς θα μπορέσει να γυρίσει στο παρόν, την στιγμή που μελλοντικά, θα είναι παρελθόν; Και επειδή φοβάμαι ότι δεν τα εξηγώ πολύ καλά, ας πούμε το εξής παράδειγμα:

Είμαστε στο 2004. Στο 2003 δεν μπορούμε να πάμε, ωραία; Γιατί είναι παρελθόν. Αλλά μπορούμε να πάμε στο 2005. Και πηγαίνουμε. Για τον ταξιδιώτη πλέον, το παρόν, δεν είναι το 2004 αλλά το 2005. Για αυτόν, το 2004 αποτελεί παρελθόν. Πώς θα γυρίσει λοιπόν στο 2004;

--
Στράτος. Ετσι απλά.


Αγαπητέ Στράτο,

Μήπως υπάρχει κάτι που δεν καταλαβαίνω;; Για το μέλλον μιλάμε, αν μπορούμε να πάμε. Κι εσύ ο ίδιος λες "και πηγαίνουμς στο 2005". Μετά γιατί συνεχίζεις το ερώτημα πως θα ξαναγυρίσουμε λες και πρέπει να ξαναγυρίσουμε;

Τέλος πάντων πρόσεξε λίγο..

Ας υποθέσουμε ότι υπάρχει κάποιο σκάφος που κινείται με ταχύτητα μεγάλη, έστω περίπου ίση με την ταχύτηατ του φωτός. Τότε αν αυτό το σκάφος κινηθεί για 1 χρόνο π.χ. με αυτή την ταχύτητα όταν επιστρέψει στη γη θα έχουν παρέλθει π.χ. 50 χρόνια. Υπό αυτή την έννοια έχει ταξιδέψει στο μέλλον. Είναι ένα συμπέρασμα που προκύπτει από την γενική θεωρία της σχετικότητας.

ath.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BRAINSTORM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2004, 00:55:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BRAINSTORM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ.

ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΣΧΥΡΙΣΜΟ ΚΑΠΟΙΟΥ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ.Ο ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ (ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΑΤΗΣΑ ΟΝΟΜΑ) ΑΥΤΟΣ ΘΕΩΡΗΣΕ (ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΦΥΣΙΚΑ) ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΠΑΡΟΝ!

ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΟΤΙ ΠΑΡΟΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΙΠΕ :

ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΣΥΝΕΧΩΣ "ΤΡΕΧΕΙ" ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ ΜΕ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΩΡΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΠΑΡΟΝ? ΑΦΟΥ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΤΗΝ ΛΕΞΗ "ΤΩΡΑ" ΕΙΔΗ ΕΧΕΙΣ ΠΕΡΑΣΕΙ ΕΝΑ ΔΥΟ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΚΑΙ Η ΛΕΞΗ ΗΔΗ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΠΑΡΕΛΘΟΝ!

ΔΗΛΑΔΗ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΒΡΙΚΟΜΑΣΤΕ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΣΤΟ ΜΕΛΟΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ.

ΙΣΩΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ "ΧΡΟΝΟΣ".

ΔΕΝ ΠΟΛΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

piece love unity & respect

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

korleone
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
109 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2004, 08:27:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους korleone  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος korleone  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα φίλοι,

Θέλω να παραθέσω ένα link που βρήκα ψάχνοντας για ......λίγο ελεύθερο χρόνο ...(χε χε) Το link αυτό περιέχει ένα κείμενο που όπως λέει βρέθηκε το σε ένα οπισθόφυλο ενός βιβλίου του 1965 τόσο , ΄το οποίο κείμενο γράφτηκε από έναν άνθρωπο που γεννήθηκε το ... 2004!!!!!
Δεν σχολιάζω τίποτα .Τα σχόλια και οι κρίσεις δικές σας .Περιμένω και γω τα συμπεράσματά σας .

http://www.e-telescope.gr/gr/cat06/art06_040112.htm

Με εκτίμηση ,

korleoneΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seascout
Νέο Μέλος

Cyprus
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2004, 09:14:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seascout  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οπως και η/ο errietta ειπε: "[...]Βασίζεται στη θεωρία του Αϊνστάιν ότι ο χρόνος δεν είναι μια ευθεία γραμμή αλλά κάνει καμπύλη, φαντάσου μία έλλειψη.[...]"
Πραγματι, αυτο ειναι επιστιμονικα αποδεδιγμενο... Θα σας εξηγησω.
Εχει σχεσει με το πως βλεπουμε ενα αστρο στον ουρανο και πως πραγματικα ειναι... υπηρχε μια εικονα καποτε αλλα δεν μπορω να την βρω. Ενα αστερι δεν βρισκετε εκει που το βλεπουμε αλλα λιγο πιο αριστερα/δεξια/πανω/κατω εχει σχεση με το ποσο χρονο χρειαζετε το φως να φτασει εκει (σε ποσα ετη φωτος) Αν καποιος βρει την φωτογραφια παρακαλω να την βαλει στο forum

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Amazona
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
109 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2004, 20:02:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Amazona  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μόλις διάβασα το κείμενο που μας συμβούλεψε ο Korleone να δούμε.
Δεν κρ΄θβω πως μου έκανε τεράστια εντύπωση γιατί όλη η ιστορία μου φαίνεται..ψεύτικη.Δεν ξέρω όμως είμαι μπερδεμένη.Μα γίνεται να γυρίζει ο χρόνος πίσω;
[?}


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

korleone
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
109 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2004, 08:34:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους korleone  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος korleone  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα σχόλια και τα συνπεράσματα αγαπητή Αμαζόνα είναι δικά σας . Εγώ απλά παρέθεσα το κείμενο . Αν θέλεις , τα δικά μου συμπεράσματα βρίσκονται κάπου στο ενδιλαμεσο του επιλόγου του κειμένου. Βέβαια , όπως λέει το κείμενο , '' Αν όλα αυτά δεν είναι το παραλλήρημα ενός τρελού ;''

Φιλικά,

korleoneΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

efi22preb
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2004, 18:30:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους efi22preb  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβάζοντας το θέμα αυτό σκέφτηκα να "καρφιτσώσω" κι εγώ τις σκέψεις μου..
Εφόσον ο χρόνος είναι μια άϋλη και αφηρημένη έννοια, δε δύναται να έχει αρχή και τέλος.. (Νομίζω..Πιστεύω)
Συμφώνα με την λογική μας τώρα, αν ήταν τόσο εύκολο να φτίαξουν μια χρονομηχανή (όπως βλέπουμε στις ταίνιες Επιστ. Φαντασίας) τόσα χρόνια θα το είχαν πράξει. Απ' όσο θυμάμαι όμως πρίν κάτι χρόνια η NASA κατασκεύασε μια χρονομηχανή για να κάνει παρεμβάσεις στο παρελθόν της Αμερικανικής Ιστορίας, αλλά τελικά έπειτα από επιστημονικές μελέτες και συνέδρια συνειδητοποίησαν ότι αν αλλάζαν έστω και 1 χιλιοστό του δευτερολέπτου της Ιστορίας, αυτή θα ακολουθούσε μετά μια άλλη -νοητή- γραμμή..
Απαγορεύτηκε λοιπόν η χρήση της, αλλά νομίζω φυλάσσεται το πρωτότυπο στο αρχηγείο της NASA ώς πρωτότυπη κατασκευή...
Κλείνοντας να πώ ότι καλό θα ήταν να μας φεύγουν τέτοιες σκέψεις από το μυαλό (σκέψεις να αλλάξουμε τηνς ιστορία ή και την ζωή μας).
Σκεφτείτε το πιο απλό ότι πριν κάνουμε κάτι έχουμε την δυνατότητα της επιλογής. άρα συνειδητά επιλέγουμε αυτό που κάνουμε.
Εγώ προσωπικά ακόμα και για ΜΕΓΑΛΑ σφάλματα που έχω κάνει στην ζωή μου, δεν μετανιώνω ποτέ. Προτιμώ να τα θυμάμαι ώς μαθήματα ώστε να με προλαμβάνουν από χειρότερες καταστάσεις.
Χάρηκα πολύ που ανακάλυψα αυτή την ιστοσελίδα. Έχω διαβάσει πολλές ενότητες και θα προσπαθήσω να εκφράσω κι εγώ όπως όλοι εσείς, τις προσωπικές μου ανησυχίες.
Φιλάκιαααααααα
Ευχαριστώ που με διαβάσατε, θα χαρώ να διαβάσω τις απαντήσεις σας, είτε είναι σύμφωνες, είτε διάφωνες...

efi22prebΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1542969
Maintained by Digital Alchemy