ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 "Να πεθαίνεις και να λες, ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!" Ν. Καζαντζάκης
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2005, 16:50:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Δεν δέχουμε τα σύνορα, δε με χωρούν τα φαινόμενα, πνίγουμαι! Την αγωνία τούτη βαθιά, αιματερά να τη ζήσεις, είναι το δέυτερο χρέος.
Ο νους βολέυεται, εχει υπομονή, του αρέσει να παίζει,μα η καρδιά αγριεύει, δεν καταδέχεται αυτή να παίξει, πλαντάει και χυμάει να ξεσκίσει το δίκτυ της ανάγκης.

Να υποτάξω τη γης, το νερό, τον αγέρα, να νικήσω τον τόπο και τον καιρό, να νοιώσω με ποιους τρόπους αρμολογούνται κι έρχουνται και ξανάρχουνται οι αντικαθρεφτισμοί που ανεβαίνουν από την πυρωμένην έρημο του νου, τι αξίαν έχει;

Ενα μονάχα λαχταρίζω: Να συλλάβω τι κρύβεται πίσω από τα φαινόμενα, τι είναι το μυστήριο που με γεννάει και με σκοτώνει, κι αν πίσω από την ορατή ακατάπαυτη ροή του κόσμου κρύβεται μια αόρατη ασάλευτη παρουσία.
Αν ο νους δεν μπορεί, δεν είναι έργο του να επιχειρήσει πέραν από τα σύνορα την ηρωϊκήν απελπισμένην έξοδο, νά ταν να μπορούσε η καρδιά μου!

Πέρα! Πέρα! Πέρα! Πέρα από τον άνθρωπο ζητώ το αόρατο μαστίγι που τον βαράει και τονε σπρώχνει στον αγώνα. Πέρα από τα ζώα ενεδρεύω να δω το πρόσωπο το αρχέγονο που μάχεται δημιουργόντας, συντρίβοντας, καναχύνοντας τις αρίφνητες μάσκες να τυπωθεί στο ρεούμενο κρέας. Πέρα από τα φυτά αγωνίζουμαι να ξεχωρίσω τα πρώτα παραπατήματα του Αοράτου μέσα στη λάσπη.

Μια πρόταση μέσα μου:
- Σκάψε! Τι βλέπεις;
- Ανθρωπους και πουλιά, νερά και πέτρες!
- Σκάψε ακόμα! Τι βλέπεις;
- Ιδέες και ονείρατα, αστραπές και φαντάσματα.
- Σκάψε ακόμα! Τι βλέπεις;
- Δε βλέπω τίποτα! Νύχτα βουβή, πηχτή σα θάνατος. Θά'ναι ο θάνατος.
- Σκάψε ακόμα!
- Αχ! Δεν μπορώ να διαπεράσω το σκοτεινό μεσότοιχο! Φωνές γρικώ και κλάματα, φτερά γρικώ στον άλλο όχτο!
- Μην κλαις! Μην κλαίς! Δεν είναι στον άλλον όχτο! Οι φωνές, τα κλάματα και τα φτερά είναι η καρδιά σου!


Πέρα από το νου, στον ιερό γκρεμό της καρδιάς, ακροποδίζω τρέμοντας. Το ένα μου πόδι αδράχνεται από το σίγουρο χώμα, το άλλο ψάχνει στα σκοτεινά, επάνω από την άβυσσο.

Ψυχανεμίζουμαι πίσω απ'όλα τούτα τα φαινόμενα μια μαχόμενη ουσία. Θέλω να σμίξω μαζί της.

Ψυχανεμίζουμαι πως κι η μαχόμενη ουσία πολεμάει πίσω από τα φαινόμενα να σμίξει με την καρδιά μου. Μα το σώμα στέκεται ανάμεσα και μας χωρίζει. Ο νους στέκεται ανάμεσα και μας χωρίζει.

Ποιο είναι το χρέος μου; Να συντρίψω το σώμα, να χυθώ να σμίξω με τον Αόρατο. Να σωπάσει ο νους, ν'ακούσω τον Αόρατο να φωνάζει.
Περπατώ στ'αφρόχειλα της άβυσσος και τρέμω. Δυό φωνές μέσα μου παλεύουν.

Ο νους: "Γιατί να χανόμαστε κυνηγώντας το αδύνατο; Μέσα στον ιερό περίβολο των πέντε αισθήσεων χρέος μας να αναγνωρίσουμε τα σύνορα του ανθρώπου".

Μα μια άλλη μέσα μου φωνή, ας την πούμε έχτη δύναμη, ας την πούμε καρδιά, αντιστέκεται και φωνάζει: "Οχι! Οχι! Ποτέ μην αναγνωρίσεις τα σύνορα του ανθρώπου! Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου! Να πεθαίνεις και να λες: Θάνατος δεν υπάρχει!"

Ο νους: "λαγαρό και ανέλπιδο είναι το μάτι μου και θεάται τα πάντα. Η ζωή είναι ένα παιχνίδι, μια παράσταση που δίνουν οι πέντε θεατρίνοι του κορμιού μου.

Κοιτάζω με απληστία, με ανείπωτη περιέργεια, και δεν έχω την αφελεια του χωριάτη να πιστέψω, και να ανέβω επάνω στη σκηνή επεμβαίνοντας στην αιματηρή κωμωδία.

Είμαι ο θαυματοποιός φακίρης που ακίνητος, καθούμενος στο σταυροδρόμι των αιστήσεων, θεάται να γεννιέται και να αφανίζεται ο κόσμος, θεάται τα πλήθη να σαλεύουν και να φωνάζουν στα πολύχρωμα μονοπάτια της ματαιότητας.
Καρδιά, απλοϊκή καρδιά, γαλήνεψε και υποτάξου!"

Μα η καρδιά ανατινάζεται και φωνάζει: "Είμαι ο χωριάτης και πηδώ απάνω στη σκηνή κι επεμβαίνω στην πορεία του κόσμου!"

δε ζυγιάζω, δε μετρώ, δε βολεύουμαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι.
Ρωτώ, ξαναρωτώ χτυπώντας το χάος: Ποιος μας φυτεύει στη γης ετούτη χωρίς να μας ζητήσει την άδεια; Ποιος μας ξεριζώνει από τη γης ετούτη χωρίς να μας ζητήσει την άδεια;

Είμαι ένα πλάσμα εφήμερο, αδύναμο, καμωμένο από λάσπη κι ονείρατα. Μα μέσα μου νογώ να στροβιλίζουνται όλες οι δυνάμεις του Σύμπαντου.
Θέλω μια στιγμή, προτού με συντρίψουν, να ανοίξω τα μάτια μου και να τις δω. Αλλο σκοπό δεν δίνω στη ζωή μου.

Θέλω να βρω μια δικαιολογία για να ζήσω και να βαστάξω το φοβερο καθημερινό θέαμα της αρρώστιας, της ασκήμιας, της αδικίας και του θανάτου.

Ξεκίνησα από ένα σκοτεινό σημείο, τη Μήτρα, οδεύω σε ένα άλλο σκοτεινό σημείο,το Μνήμα. Μια δύναμη με σφεντονάει μέσα από το σκοτεινό βάραθρο, μια άλλη δύναμη με συντραβάει ακατάλυτα στο σκοτεινό βάραθρο.
Δεν είμαι ο κατάδικος που τον πότισαν κρασί για να θολώσει το μυαλό του, με λαγαρά τα φρένα, νηφάλιος, δρασκελώ το ανάμεσα στους δυό γκρεμούς μονοπάτι.

Κια μάχουμαι πως να γνέψω στους συντρόφους, προτού πεθάνω. Να τους δώσω το χέρι μου, να προφτάσω να συλλαβίσω και να τους ρίξω έναν ακέραιο λόγο. Να τους πω τι φαντάζουμαι πως είναι τούτη η πορεία, και κατά που ψυχανεμίζουμαι πως πάμε. Και πως ανάγκη να ρυθμίσουμε όλοι μαζί το περπάτημα και την καρδιά μας.

Ενα σύνθημα, σα συνωμότες, ένα λόγο απλό να προφτάσω να πω στους συντρόφους!

Ναι, σκοπός της γης, δεν είναι η ζωή, δεν είναι ο άνθρωπος. Εζησε χωρίς αυτά, θα ζήσει χωρίς αυτά. Ειναι σπίθες εφήμερες της βίαιης περιστροφής της.

Ας ενωθούμε, ας πιαστούμε σφιχτά, ας σμίξουμε τις καρδιές μας, ας δημιουργήσουμε εμείς, όσο βαστάει ακόμα η θερμοκρασία ετούτη της γης, όσο δεν έρχουνται σεισμοί, κατακλυσμοί, πάγοι, κομήτες να μας εξαφανίσουν, ας δημιουργήσουμε έναν εγκέφαλο και μιαν καρδιά στη Γης, ας δώσουμε ένα νόημα ανθρώπινο στον υπερανθρώπινον αγώνα!

Τούτη η αγωνία είναι το δεύτερο χρέος."

Νίκος Καζαντζάκης, ασκητική.

Το δεύτερο χρέος, ο δρόμος της καρδιάς.
Και ένα μήνυμα:

"Οχι! Οχι! Ποτέ μην αναγνωρίσεις τα σύνορα του ανθρώπου! Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου! Να πεθαίνεις και να λες: Θάνατος δεν υπάρχει!"

Πως ερμηνεύετε τα λόγια αυτά του Καζαντζάκη;
Τι σημαίνει "καρδιά" στο παραπάνω κείμενο, μία καρδιά, η οποία υπερβαίνει το νου;

Πως θα την βρούμε μέσα μας και πως θα την ακολουθήσουμε;


Λίγα ερωτήματα για αρχή, θα επανέλθω για τις δικές μου θέσεις λίγο αργότερα (απλώς λόγω χρόνου )

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2005, 19:25:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Μα μια άλλη μέσα μου φωνή, ας την πούμε έχτη δύναμη, ας την πούμε καρδιά, αντιστέκεται και φωνάζει: "Οχι! Οχι! Ποτέ μην αναγνωρίσεις τα σύνορα του ανθρώπου! Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου! Να πεθαίνεις και να λες: Θάνατος δεν υπάρχει!"

Με αυτόν τον τρόπο η ζωή του ήρωα δεν τελειώνει με τον θάνατο αλλά προχωρεί δουλεύοντας μες στους αιώνες και ξυπνώντας σαν υπέρτατο παράδειγμα και στην κοιμώμενη συνείδηση των άλλων, τον ανώτατο που κλείνουν προορισμό, το πως να παίρνουν ζωντανή συνείδηση της ίδιας των εξέλιξης και με τον τρόπο αυτό κατακτώντας θετικά την δύναμη να ξεπερνούν τον εαυτό τους, να ξανοίγουνε, αδιάκοπα και για όλους, τους πλατύτερους ορίζοντες της Σκέψης και της Ζωής.

...Απάνω απο τον πόνο σας χορέψετε, αδελφοί,
στο πιο ψηλό σκαλί της συλλογής σας,
έτσι μονάχα αγγίζεται η κορφή
απ' όπου θα φανεί η καινούργια γη σας.
Κι όπως και να ΄ν' ο ανήφορος
κι όση και να 'ναι της σαρκός η αποστασία,
του πόνου φτάστε την ψηλότερη κορφή,
κι αιχμαλωτίστε την αιχμαλωσία.

{Ο Χριστός στη Ρώμη}


Πρέπει πρώτα με δύναμη να συλλάβει ο νους
κι έπειτα η καρδιά θερμά να αισθανθεί ό,τι ο νους συνέλαβε

Σολωμονική φράση


Μια λύρα, του ήλιου,
Ακούγονταν στον τρίσβαθον αιθέρα!
....Και μέσα μου έκραξε η καρδιά
ωσάν αετού φοβερή κλαγγή
ανέβα, ανέβα, ανέβα!

Αλαφροϊσκιωτος
Οδ. Ελύτης

Κατά τον Καζαντζάκη υπάρχει χωρίς άλλο λύτρωση του ανθρώπου που αγωνίζεται έτσι που αρμονικά ενεργώντας λησμονεί τον ’δη, και μια ακόμη πιο μεγάλη λύτρωση Του Ήρωα, που έπειτα απο αμέτρητες συγκρούσεις των αντινομιών της ζωής, αράζει στην επίγνωση των αιώνιων Ρυθμών..


Φιλία κι εκτίμηση
lorenzo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2005, 19:44:32  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπραβο Αμαλια!

τι να πεις για την μορφη που ονομαζεται Καζαντζακης ας αφησουμε να μιλησει ο ιδιος...


Α' ΣΚΑΛΟΠΑΤΙ: ΕΓΩ
Δεν είμαι καλός, δεν είμαι αγνός, δεν είμαι ήσυχος! Αβάσταχτη είναι η ευτυχία κι η δυστυχία μου, είμαι γιομάτος άναρθρες φωνές και σκοτάδι' κυλιούμαι όλο δάκρυα κι αίματα μέσα στη ζεστή τούτη φάτνη της σάρκας μου.

Φοβούμαι να μιλήσω. Στολίζουμαι με ψεύτικα φτερά, φωνάζω, τραγουδώ, κλαίω, για να συμπνίγω την ανήλεη κραυγή της καρδιάς μου.

Δεν είμαι το φως, είμαι η νύχτα' μα μια φλόγα λοχίζει ανάμεσα στα σωθικά μου και με τρώει. Είμαι η νύχτα που την τρώει το φως.

Με κίντυνο, βαρυγκομώντας, τρεκλίζοντας μέσα στο σκοτάδι, πασκίζω να τιναχτώ από τον ύπνο, να σταθώ λίγη ώρα, όσο μπορώ, ορθιος.

Μια μικρή ανυπόταχτη πνοή μάχεται μέσα μου απελπισμένα να νικήσει την ευτυχία, την κούραση και το θάνατο.

Γυμνάζω σαν άλογο πολεμικό το σώμα μου, το συντηρώ λιτό, γερό, πρόθυμο. Το σκληραγωγώ και το σπλαχνίζουμαι. ’λλο άλογο δεν έχω.

Συντηρώ το μυαλό μου ακοίμητο, λαγαρό, ανήλεο. Το αμολώ να παλεύει ακατάλυτα και να κατατρώει, φως αυτό, το σκοτάδι της σάρκας. ’λλο αργαστήρι να κάνω το σκοτάδι φως δεν έχω.

Συντηρώ την καρδιά μου φλεγόμενη, γενναία, ανήσυχη. Νιώθω στην καρδιά μου όλες τίς ταραχές και τις αντινομίες, τις χαρές και τις πίκρες της ζωής. Μα αγωνίζουμαι να τις υποτάξω σ' ένα ρυθμό ανώτερο από το νου, σκληρότερο από την καρδιά μου. Στο ρυθμό του Σύμπαντου που ανηφορίζει.

Η Κραυγή κηρύχνει μέσα μου επιστράτεψη. Φωνάζει: «Εγώ, η Κραυγή, είμαι ο Κύριος ο Θεός σου! Δεν είμαι καταφύγι. Δεν είμαι σπίτι κι ελπίδα. Δεν είμαι Πατέρας, δεν είμαι Γιος, δεν είμαι Πνέμα. Είμαι ο Στρατηγός σου!

»Δέν είσαι δούλος μου μήτε παιχνίδι στις απαλάμες μου. Δεν είσαι φίλος μου, δεν είσαι παιδί μου. Είσαι ο σύντροφος μου στη μάχη.

»Κράτα γενναία τα στενά που σου μπιστεύτηκα' μην τα προδώσεις! Χρέος έχεις και μπορείς στο δικό σου τον τομέα να γίνεις ήρωας.

»Αγάπα τον κίντυνο. Τι είναι το πιο δύσκολο; Αυτό θέλω! Ποιο δρόμο να πάρεις; Τον πιο κακοτράχαλον ανήφορο. Αυτόν παίρνω κι εγώ' ακλούθα μου!

»Να μάθεις να υπακούς. Μονάχα όποιος υπακούει σε ανώτερο του ρυθμό είναι λεύτερος.

»Να μάθεις να προστάζεις. Μονάχα όποιος μπορεί να προστάζει είναι αντιπρόσωπος μου απάνω στη γης ετούτη.

»Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω.

»Ν' αγαπάς τον καθένα ανάλογα με τη συνεισφορά του στον αγώνα. Μη ζητάς φίλους' να ζητάς συντρόφους!

»Να 'σαι ανήσυχος, αφχαρίστητος, απροσάρμοστος πάντα. Όταν μια συνήθεια καταντήσει βολική, να τη συντρίβεις. Η μεγαλύτερη αμαρτία είναι η ευχαρίστηση.

»Που πάμε; Θα νικήσουμε ποτέ; Προς τι όλη τούτη η μάχη; Σώπα! Οι πολεμιστές ποτέ δε ρωτούνε!»

Σκύβω κι αφουκράζουμαι την πολεμική τούτη Κραυγή στα σωθικά μου. Αρχίζω και μαντεύω το πρόσωπο του Αρχηγού, ξεκαθαρίζω τη φωνή του, δέχουμαι με χαρά και με τρόμο τις σκληρές εντολές του.

Ναι, ναι, δεν είμαι τίποτα. Ένας αχνός φωσφορισμός απάνω στην ογρή πεδιάδα, ένα άθλιο σκουλήκι που σούρνεται κι αγαπάει, φωνάζει και μιλάει για φτερούγες, μια ώρα, δυο ώρες, κι ύστερα το στόμα του φράζει με χώματα. ’λλη απόκριση οι σκοτεινές δυνάμες δε δίνουν.

Μα μέσα μου, μια Κραυγή ανώτερη μου φωνάζει αθάνατη. Τι, θέλοντας και μη, είμαι κι εγώ, σίγουρα, ένα κομμάτι από τ' ορατό κι αόρατο Σύμπαντο. Είμαστε ένα. Οι δυνάμες που δουλεύουν εντός μου, οι δυνάμες που με σπρώχνουν και ζω, οι δυνάμες που με σπρώχνουν και πεθαίνω είναι, σίγουρα, και δικές του δυνάμες.

Δεν είμαι ένα μετέωρο αρίζωτο στον κόσμο. Είμαι χώμα από το χώμα του και πνοή από την πνοή του.

Δε φοβούμαι μοναχός, δεν ελπίζω μοναχός, δε φωνάζω μοναχός μου. Μια παράταξη μεγάλη, μια φόρα του Σύμπαντου φοβάται, ελπίζει, φωνάζει μαζί μου.

Είμαι ένα πρόχειρο γιοφύρι, και Κάποιος αποπάνω μου περνάει και γκρεμίζουμαι ξοπίσω του. Ένας Αγωνιστής με διαπερνάει, τρώει τη σάρκα μου και το μυαλό μου, ν' ανοίξει δρόμο, να γλιτώσει από μένα. Όχι εγώ, Αυτός φωνάζει!



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2005, 12:01:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΑΜΑΛΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ ΑΛΛΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΖΩ ΤΗΝ ΑΣΚΗΤΙΚΗ....

ΕΝΑ ΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΕΝΑ ΝΕΟ ΚΕΙΜΕΝΟ.....
ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ..

quote:
Τι σημαίνει "καρδιά" στο παραπάνω κείμενο, μία καρδιά, η οποία υπερβαίνει το νου;

Πως θα την βρούμε μέσα μας και πως θα την ακολουθήσουμε;



ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΝΟΜΑΤΟΔΩΣΙΕΣ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΟΧΙ ΑΠΤΕΣ...

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΣΑΝ "ΚΑΡΔΙΑ" ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΒΙΩΜΑΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ (ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ...
Η ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΥΠΕΡΒΑΣΗ (ΟΠΩΣ ΣΩΣΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ) ΕΙΝΑΙ Η ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ...

Η ΘΕΙΑ ΕΚΕΙΝΗ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΤΙΛΗΨΗΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2005, 15:47:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΑ ΠΕΘΑΙΝΕΙΣ......ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΑΝΟΙΧΤΑ........ΚΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΔΕΣ..........ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΡΟΥΠΟΘΕΤΟΥΝ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΖΗΣΕΙΣ........ΝΑ ΜΗΝ ΗΡΩΠΟΙΕΙΣ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ........ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ ΓΕΡΟΣ ΚΑΙ ΣΟΦΟΣ.......ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΖΗΣΕΙ ΩΣ ΑΜΥΑΛΟΣ ΚΑΙ ΝΕΟΣ.

Don't judge a book just by the cover
Unless you cover just another
And blind acceptance is a sign
Of stupid fools who stand in line.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2005, 17:13:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα!

quote:
"Δεν δέχουμε τα σύνορα, δε με χωρούν τα φαινόμενα, πνίγουμαι! Την αγωνία τούτη βαθιά, αιματερά να τη ζήσεις, είναι το δέυτερο χρέος.
Ο νους βολέυεται, εχει υπομονή, του αρέσει να παίζει,μα η καρδιά αγριεύει, δεν καταδέχεται αυτή να παίξει, πλαντάει και χυμάει να ξεσκίσει το δίκτυ της ανάγκης.

Διαβάζοντας το παραπάνω απόσπασμα σκέπτομαι:
Τα πρώτα σκιρτήματα της καρδιάς είναι ο Έρωτας.
Αυτή η δύναμη, που στα χρόνια της εφηβίας, (γιατί εκεί
πρωτοεκδηλώνεται με όλη της τη δύναμη),
μας κάνει να ατενίζουμε έναν "αγαπημένο" και να ελπίζουμε
πέρα από τη λογική.
Αυτήν τη μορφή του έρωτα ας μην την υποτιμήσουμε,
επειδή μας μαθαίνει πολλά:
Μας οπλίζει με μια διάθεση ουράνια, νομίζουμε ότι θα φτάσουμε
τα αστέρια, και πράγματι Εκεί τοποθετούμε τον Αγαπημένο...
Μας μαθαίνει να δίνουμε σε Αυτόν -(που μπορεί ο έρωτάς μας
να κάνει την προσφορά αυτή ιδιοτελή)- και μαθαίνουμε
να προσφέρουμε, χωρίς να λογαριάζουμε τί έχουμε να δώσουμε
και αν φτάνει...
Μας ξυπνά την τέχνη, την αναζήτηση, το συναίσθημα, μας μαθαίνει
να εκφράζουμε την καρδιά μας προς τα έξω.
Και άλλα πολλά.

Είναι βέβαια, αυτός ο έρωτας προς τον άνθρωπο ίσως διαφορετικός
από τον Έρωτα, που περιγράφει ο Καζαντζάκης.
Όμως τον Έρωτα περιγράφει, τον ουράνιο έρωτα προς το αληθές ον.
Η καρδιά είναι ο φορέας του έρωτα, το να βιώνεις με την καρδιά
σημαίνει να ερωτεύεσαι, και όπως αναφέρθηκε και σε κάποιο άλλο θέμα,
(για την Τέχνη και τον Εσωτερισμό), πολλοί φιλόσοφοι μίλησαν
για τον Έρωτα του Ωραίου, που είναι υπεράνω λογικής και που σε
παίρνει στα φτερά του, σε γεμίζει, σε υπερβαίνει, σε καταλαμβάνει
απόλυτα. Έτσι ο ουράνιος έρωτας μοιάζει όντως με το φτερωτό άγγελο
που παίρνει την καρδιά/ψυχή μαζί του και πετάνε στα ουράνια
και εκεί η καρδιά/ψυχή βιώνει την αιώνια κατοικία της.
Η αναζήτηση μόνο εκεί έχει ένα τέλος, αλλιώς είναι βασανιστική.

Η φύση της ψυχής είναι διαφορετική από τη φύση του νου,
ή του σώματος.
Όπως το αντιλαμβάνομαι, η ψυχή είναι μια κατακόρυφη κίνηση.
Η αιώνια κατοικία της, όπως προανέφερα, είναι ο ουρανός.
Από εκεί κατεβαίνει, παίρνει εμπειρίες, αλλά ποτέ δε ξεχνά
την καταγωγή της, πράγμα που εκφράζει με την λαχτάρα της
να επιστρέψει εκεί.
Νομίζω ότι η καρδιά συνδέεται με την αυτή την έννοια της Ψυχής.
Λέμε "έχει καρδιά" και εννοούμε ότι η ψυχή κάποιου ανεβαίνει προς
τα πάνω.

Ίσως λοιπόν, έρωτας + ψυχή να είναι η καρδιά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2005, 01:07:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας.

lorenzo.
Καταπληκτικά τα τρία κείμενα που παρέθεσες στο θέμα αυτό.
Μιλάνε από μόνα τους κι έχουν πολλά να πούνε.
Προσωπικά, σε ευχαριστώ.

Εγώ θα προσθέσω - μιας και μου άρεσε πολύ η ιδέα της παράλληλης παράθεσης σχετικών κειμένων - ένα απόσπασμα από τη Μπαγκαβάτ Γκίτα, που αναφέρεται στο θάνατο:

"Ότι πραγματικά υπάρχει, δεν μπορεί να πάψει να υπάρχει, καθώς κι εκέινο που είναι μη υπάρχον δεν μπορεί να αρχίσει να υπάρχει. Το τέρμα τούτης της αντιθέσεως ανάμεσα στο είναι και το μη - είναι, έγινε αντιληπτό από εκείνους που βλέπουν τις ουσιαστικές αλήθειες.

Ξέυρε το Εσύ, αδιάφθορε, που χάρις σε Σένα έχει ο κόσμος τούτος απλωθεί. Ποιός μπορεί να σκοτώσει το πνεύμα το αθάνατο;

Τα σώματα που έχουν όρια, έχουν ένα τέλος, όμως εκείνο που κατέχει και χρησιμοποιεί το σώμα είναι άπειρο, απεριόριστο, αιώνιο, αδιάφθορο. Κι έτσι λοιπόν, ω Βαράτα, αγωνίσου."

Επίσης, σε ευχαριστώ spirit για την όμορφη συμπλήρωση με το πρώτο σκαλοπάτι από την ασκητική.


Καλέ μου AVATARGR.
Πόσο συμπνέει η άποψή σου:
"ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΝΟΜΑΤΟΔΩΣΙΕΣ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΟΧΙ ΑΠΤΕΣ...

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΣΑΝ "ΚΑΡΔΙΑ" ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΒΙΩΜΑΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ (ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ...
Η ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΥΠΕΡΒΑΣΗ (ΟΠΩΣ ΣΩΣΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ) ΕΙΝΑΙ Η ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ...
"
με το δεύτερο χρέος της ασκητικής του Καζαντζάκη!
Πράγματι, μας προτείνει να πάμε πέρα από το νου, που "του αρέσει να παίζει" και να ακολουθήσουμε την καρδιά.

Το κέντρο της ύπαρξής μας. Τον άνθρωπο μέσα μας, που εδρεύει σε ψηλότερο κι από το νου θρόνο, δεν φοβάται και δεν χλωμιάζει μπροστά σε φόβους και πάθη, επιθυμίες και εμμονές για επιτυχία, εξωτερικές νίκες και ήττες.
Αυτή είναι η καρδιά, που κατά τη γνώμη μου αναφέρεται ο Νίκος Καζαντζάκης.

Ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή στο θέμα. Θα επανέλθω αργότερα, μιας και έχουν τεθεί κι άλλα ζητήματα και ενδιαφέρουσες απόψεις.

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2005, 17:47:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
amalia
quote:
Το κέντρο της ύπαρξής μας. Τον άνθρωπο μέσα μας, που εδρεύει σε ψηλότερο κι από το νου θρόνο, δεν φοβάται και δεν χλωμιάζει μπροστά σε φόβους και πάθη, επιθυμίες και εμμονές για επιτυχία, εξωτερικές νίκες και ήττες.
Αυτή είναι η καρδιά, που κατά τη γνώμη μου αναφέρεται ο Νίκος Καζαντζάκης.

ΣΩΣΤΑ.......ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΜΟΝΟ ΘΑ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ.

Don't judge a book just by the cover
Unless you cover just another
And blind acceptance is a sign
Of stupid fools who stand in line.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2005, 18:10:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι pixeldream δε συμφωνώ.

Είναι ο άνθρωπος, τον οποίο πρασπαθούμε να φτάσουμε.
Για μένα, είναι και το υψηλότερο νόημα για να ζει κανείς.
Να φτάσει εκεί και να έχει το χέρι του προταμένο σε όλους όσους νιώθουν το κάλεσμα και θέλουν να ακολουθήσουν τον ίδιο δρόμο.

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2005, 22:52:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Ναι, σκοπός της γης, δεν είναι η ζωή, δεν είναι ο άνθρωπος. Εζησε χωρίς αυτά, θα ζήσει χωρίς αυτά. Ειναι σπίθες εφήμερες της βίαιης περιστροφής της.


αυτο νιωθει η καρδια...


τι ειναι η "καρδια" του Καζαντζακη?


η καρδια!


αν σιωπησει η λογικη, μπορεις να την ακουσεις...

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2005, 22:57:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

ένα απόσπασμα από τη Μπαγκαβάτ Γκίτα, που αναφέρεται στο θάνατο:

"Ότι πραγματικά υπάρχει, δεν μπορεί να πάψει να υπάρχει, καθώς κι εκέινο που είναι μη υπάρχον δεν μπορεί να αρχίσει να υπάρχει. Το τέρμα τούτης της αντιθέσεως ανάμεσα στο είναι και το μη - είναι, έγινε αντιληπτό από εκείνους που βλέπουν τις ουσιαστικές αλήθειες.

Ξέυρε το Εσύ, αδιάφθορε, που χάρις σε Σένα έχει ο κόσμος τούτος απλωθεί. Ποιός μπορεί να σκοτώσει το πνεύμα το αθάνατο;

Τα σώματα που έχουν όρια, έχουν ένα τέλος, όμως εκείνο που κατέχει και χρησιμοποιεί το σώμα είναι άπειρο, απεριόριστο, αιώνιο, αδιάφθορο. Κι έτσι λοιπόν, ω Βαράτα, αγωνίσου."


μετα την ασκητικη, η μπαγκαβατ γκιτα!


εμπλουτιζεται το θεμα με γοργους ρυθμους!


μπραβο Αμαλια!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2005, 23:37:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Και πως τη μέρα αυτή, το πρώτο ρίγος
του άγραφου χώρου επήρε την ψυχή μου,
την πήρε από τότε και την πήγεν
απάνω από τον ίλιγγον, απάνω
κι απ' τον φόβο, μέσα στη Νεφέλη
της τρικυμίας και μ' άνοιξε τα μάτια
στις αστραπές και φύσηξε βαθιά μου
την πνοή του μυστηρίου, τον τεράστιο
του Μυστηρίου παλμό μες στην καρδιά μου

Ο. Ελύτης {φθινόπωρο 1936}

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peter Gore
Νέο Μέλος

Argentina
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 03:51:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Peter Gore  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΒΑΤΑΡ GR διαβαζοντας το σχολιο σου ηταν σαν να διαβαζα τον εαυτο μου.

Κατα καιρους διαβαζω και ξαναδιαβαζω την ΑΣΚΗΤΙΚΗ και παρα τα χρονακια μου ανακαλυπτω συνεχεια νεα πραγματα.

Ενα σχολιο απο μενα. Αυτο το εργο θα επρεπε να διδασκεται στη δευτεροβαθμια εκπαιδευση η οποια στερειται μαθηματος αυτογνωσιας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 08:52:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
amalia
quote:
Είναι ο άνθρωπος, τον οποίο πρασπαθούμε να φτάσουμε.
Για μένα, είναι και το υψηλότερο νόημα για να ζει κανείς.
Να φτάσει εκεί και να έχει το χέρι του προταμένο σε όλους όσους νιώθουν το κάλεσμα και θέλουν να ακολουθήσουν τον ίδιο δρόμο.

ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ.
ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΣΕ ΑΦΟΡΙΣΟΥΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ.
ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΠΡΟΤΑΜΕΝΟ......ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΜΕΡΙΚΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΑΓΚΩΣΟΥΝ/ΑΦΟΡΙΣΟΥΝ......ΑΥΤΟΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΠΡΟΤΑΜΕΝΟ Ή ΕΣΥ;
ΝΑ ΤΟΝ ΦΤΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΑΚΡΑΙΝΟΝΤΑΣ ΤΑ ΝΥΧΙΑ; Ή ΝΑ ΤΟΝ ΦΤΑΣΕΙ ΠΕΡΠΑΤΩΝΤΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΕΙ; ΤΟ ΕΠΑΘΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΦΤΑΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ;;;;;;;; ΗΜΑΡΤΟΝ.

Don't judge a book just by the cover
Unless you cover just another
And blind acceptance is a sign
Of stupid fools who stand in line.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 11:24:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους και καλή πνευματική καλλιέργεια.

Εκτιμώ ότι ο Καζαντζάκης με την καρδιά εννοεί την έκτη αίσθηση .

Πιστεύω ότι αυτή υπάρχει έμφυτη μέσα στα άβατα ψυχικά στρώματα του καθενός μας.
Δεν γίνεται εύκολα αντιληπτή ,επειδή πρέπει πρώτα να καλλιεργηθεί.
Όταν αρχίσει η καλλιέργεια , γίνεται βατή η πρόσβαση της.

Στην ουσία το μυαλό και οι αισθήσεις , είναι οι δημιουργοί της .
Θα την παρομοίαζα ως ένα αρχείο, μέσα στο οποίο αποθηκεύουνε , σημαντικές πληροφορίες.

Αυτές έχουνε την μορφή εικόνας και ήχου .

Προσωπικά ένιωσα πολλές φορές την ανάγκη να συνθέσω , με τα δύο αυτά στοιχεία ,ένα ολοκληρωμένο έργο ζωής.
Όπως κάνει για παράδειγμα ένας ζωγράφος.
Ένας ολοκληρωμένος πίνακας ζωγραφικής , δεν έχει σχεδόν ποτέ μόνο μια οπτική γωνία.

Ποτέ η προσπάθειά μου δεν ολοκληρώνεται.

Το μυαλό και η αίσθηση πάντοτε μου προσκομίζουνε καινούργιες πληροφορίες.

Για παράδειγμα θέλω να αναφέρω τα ερεθίσματα που δέχομαι από αξιόλογες υπάρξεις ,
μέσα από τα φόρουμς του esoterica.gr. Δεν αναφέρω ονόματα για να μην αδικήσω κανενός την προσφορά.


Επιλέγω πάντοτε πληροφορίες από άτομα, που έχουνε θετική στάση προς την ζωή.
Έτσι με αυτές τις χρήσιμες αναβαθμίσεις ,το έργο μου προχωράει προς την τελική του ευθεία.

Αυτά που υλοποίησα μέχρι σήμερα , είναι ουσιαστικά έργα που περιέχουνε , επιρροές από όλους εσάς, ακόμη και από εσένα αγαπητή amalia.

Να πω τέλος , ότι το ανώτατο σημείο στο οποίο ,με έχει οδηγήσει η έκτη αίσθησή μου , είναι η πίστη σε μια παραλλαγή της φράσης του Καζαντζάκη.

Να πεθαίνω και να λέω :


Επιτέλους θα δω την μία και μοναδική αλήθεια κατάματα.

Δεν μπορώ να πω με ακρίβεια αν αυτό είναι απόλυτη πίστη, αλλά με ωφελεί ,γιατί με κρατάει πνευματικά ανήσυχο .

Να είστε όλοι παντού και πάντα καλά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 13:10:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Το ενδιαφέρον αυτής της ζωής είναι η πτώση..

Μόνο αν πέσει κανείς απο ψηλά καταλαβαίνει την σημασία των φτερών για τα πουλιά..

Πολλές φορές σκέφτομαι ότι η ζωή είναι μια πτώση στο κενό της γνώσης...

Γι' άλλους αυτή η πτώση είναι ατυχία, γι' άλλους τύχη, ανεξαρτήτως των συνεπειών της πτώσεις.

Η κάθε νίκη φτιάχνεται απο άπειρες μικρές ήττες. Οι δρόμοι της ψυχής είναι παράξενοι. Ας την ακούσουμε όταν μας λέει ότι απο την μεγάλη απελπισία προέρχεται η ελπίδα.

....Το λευκό αναζήτησα ως την ύστατη ένταση του μαύρου.
την ελπίδα ως τα δάκρυα
Τη χαρά ως την άκρα απόγνωση.
{’ξιον Εστί}
Ο. Ελύτης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 17:14:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
pixeldream

"ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ."
Και βέβαια, εάν μόνο συμφωνείς με αυτά που διαβάζεις δεν κάνεις τίποτα, ή τουλάχιστον πολύ λίγα. Το ζητούμενο είναι να πάρεις ερεθίσματα από αυτά που διαβάζεις και να τα εφαρμόσεις πρώτα απ'όλα στον εαυτό σου. Εάν συμφωνείς με αυτά κι αν συμπλέουν με τον πνευματικό άξονα της ύπαρξής σου.

(Δεν κατάλαβα την αναφορά σου "ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΣΕ ΑΦΟΡΙΣΟΥΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ.")


"ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΠΡΟΤΑΜΕΝΟ......ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΜΕΡΙΚΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΑΓΚΩΣΟΥΝ/ΑΦΟΡΙΣΟΥΝ......ΑΥΤΟΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΠΡΟΤΑΜΕΝΟ Ή ΕΣΥ;
ΝΑ ΤΟΝ ΦΤΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΑΚΡΑΙΝΟΝΤΑΣ ΤΑ ΝΥΧΙΑ; Ή ΝΑ ΤΟΝ ΦΤΑΣΕΙ ΠΕΡΠΑΤΩΝΤΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΕΙ; ΤΟ ΕΠΑΘΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΦΤΑΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ;;;;;;;; ΗΜΑΡΤΟΝ."

Το έπαθλο είναι να φτάσεις να ενσαρκώνεις πραγματικά την ουσία του όντος "Ανθρωπος".
Εάν έφτασε και κάποιος άλλος εκεί πριν από εσένα, δεν είναι κακό.
Αλλωστε ο Βούδας, στέκεται προ των πυλών(της αιωνιότητας και του φωτός - καθώς λέγεται) και περιμένει όλη την ανθρωπότητα να φτάσει κι εκείνη εκεί.

Όσο για κείνους που μακραίνουν νύχια...

"Πως να σωπάσω μέσα μου
την ομορφιά του κόσμου
Ο ουρανός δικος μου,
η θάλασσα στα μέτρα μου

Πως να με κάνουν να τον δω
τον Ήλιο μ' άλλα μάτια
στα ηλιοσκαλοπάτια
μ' έμαθε η μάνα μου να ζω

Στου βούρκου μέσα τα νερά
ποια γλώσσα μου μιλάνε
αυτοί που μου ζητάνε,
να χαμηλώσω τα φτερά...;"

Ξαρχάκος - Κινδύνης

Υ.Γ.
lorenzo, κάθε επιλογή σου στα αποσπάσματα, είναι και μια ευχάριστη πνοή στο θέμα αυτό.


κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 22:36:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Να πεθαίνω και να λέω :


Επιτέλους θα δω την μία και μοναδική αλήθεια κατάματα.



"ο "πολεμιστης" προσπαθει σε ολη του την ζωη για να γινει "ανθρωπος της γνωσης".

και η μοναδικη στιγμη που μπορει να το πετυχει ειναι την στιγμη του θανατου του."

δον Χουαν


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 22:41:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

"ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ."
Και βέβαια, εάν μόνο συμφωνείς με αυτά που διαβάζεις δεν κάνεις τίποτα, ή τουλάχιστον πολύ λίγα. Το ζητούμενο είναι να πάρεις ερεθίσματα από αυτά που διαβάζεις και να τα εφαρμόσεις πρώτα απ'όλα στον εαυτό σου. Εάν συμφωνείς με αυτά κι αν συμπλέουν με τον πνευματικό άξονα της ύπαρξής σου.



ετσι ειναι.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν!


quote:

(Δεν κατάλαβα την αναφορά σου "ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΣΕ ΑΦΟΡΙΣΟΥΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ.")


εγω νομιζω πως καταλαβα...


ολοι οι ανθρωποι που θαυμαζουμε και διδασκομαστε απο αυτους, στην εποχη τους καταδιωχθηκαν απο καποιο κατεστημενο.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2005, 00:25:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
jonniebegood
quote:
εγω νομιζω πως καταλαβα...


ολοι οι ανθρωποι που θαυμαζουμε και διδασκομαστε απο αυτους, στην εποχη τους καταδιωχθηκαν απο καποιο κατεστημενο.



ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΧΑΙΡΟΜΑΙ/ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ/ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ.

amalia

quote:
Το ζητούμενο είναι να πάρεις ερεθίσματα από αυτά που διαβάζεις και να τα εφαρμόσεις πρώτα απ'όλα στον εαυτό σου. Εάν συμφωνείς με αυτά κι αν συμπλέουν με τον πνευματικό άξονα της ύπαρξής σου.

ΤΟ ΝΑ ΣΕ ΑΦΥΠΝΗΣΕΙ ΚΑΤΙ.....ΚΑΛΟ.......ΤΟ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΝΕΡΓΗΣΕΙΣ ΑΝΑΛΟΓΑ.......ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ......ΤΟ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΑΦΥΠΝΗΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΒΑΡΟ.......ΠΟΛΥ ΗΛΙΘΙΟ.......ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΕ ΕΝΟΧΛΟΥΣΕ ΠΡΙΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΒΑΛΕ ΣΕ ΣΚΕΨΕΙΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ..........ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΣΜΑ.

ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΠΡΟΤΑΜΕΝΟ......ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΜΕΡΙΚΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΑΓΚΩΣΟΥΝ/ΑΦΟΡΙΣΟΥΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟ ΑΠΛΩΣΑΝ ΑΛΛΑ ΤΟΥΣ ΕΦΤΥΣΑΝ/ΑΦΟΡΙΣΑΝ....ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΚΑΙΩΘΟΥΝ ΑΡΓΟΤΕΡΑ/ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ.....ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ ΔΕΝ ΣΑΛΕΥΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ....ΜΕΤΑ ΘΑΝΑΤΟΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΟΠΑΣΕΙ Η ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ ΟΛΟΙ ΣΗΚΩΝΟΥΝ ΤΟ ΛΑΒΑΡΟ.
ΝΑ ΤΟΝ ΦΤΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΑΚΡΑΙΝΟΝΤΑΣ ΤΑ ΝΥΧΙΑ; ΨΕΥΤΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ....ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ....ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΜΟΔΑ.
ΤΟ ΕΠΑΘΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΦΤΑΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ;;;;;;;; ΘΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΣΤΟΧΟ ΣΟΥ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΣΤΑ ΧΝΑΡΙΑ ΠΟΥ ΑΦΗΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΟ ΧΙΟΝΙ; ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΗ Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΚΑΙ ΕΞΕΡΕΥΝΗΜΕΝΗ.....ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΙΧΝΗ.......ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑΣ ΣΤΟΝ ΣΤΟΧΟ ΠΟΥ ΕΒΑΛΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ............Να πεθαίνεις και να λες: Θάνατος δεν υπάρχει!"....ΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ; ΝΑ ΠΑΩ ΠΑΡΑΠΕΡΑ ΝΑ ΔΩ.

quote:
Το έπαθλο είναι να φτάσεις να ενσαρκώνεις πραγματικά την ουσία του όντος "Ανθρωπος".

ΤΟ ΕΠΑΘΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ/ΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ/ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΥΤΟ/ΝΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΣΟΥ.
quote:
Εάν έφτασε και κάποιος άλλος εκεί πριν από εσένα, δεν είναι κακό.
ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΟΛΥ ΚΑΚΟ........ΑΝ ΣΤΑΘΕΙΣ ΚΙ ΕΣΥ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙΣ.....ΒΑΛΤΩΝΕΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ......ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΕ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΠΟΙΗΜΑΤΟΣ;.....ΑΔΙΚΟΣ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΑΝ ΟΝΕΙΡΕΥΕΣΑΙ ΜΕ ΞΕΝΑ ΠΟΙΗΜΑΤΑ.......ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΑΣ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΣΕΛΙΔΕΣ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ.

lorenzo

quote:
Πολλές φορές σκέφτομαι ότι η ζωή είναι μια πτώση στο κενό της γνώσης...

ΤΟ ΚΕΝΟ ΤΟ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΤΟΥ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ......ΑΛΛΟΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΚΑΛΥΨΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΠΤΗΣΗ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ........ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΛΥΠΤΩ....ΟΥΤΕ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΩ ΤΑ ΚΕΝΑ ΑΕΡΟΣ......ΑΠΛΑ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΛΟΓΟ ΕΧΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΕΝΟ........ΜΗΠΩΣ ΚΡΥΒΕΙ ΚΑΤΙ;......ΑΒΥΣΟΣ Η ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ......Η ΑΒΥΣΟΣ ΚΡΥΒΕΙ ΠΟΛΛΑ ΟΜΩΣ.


"Να πεθαίνεις και να λες: Θάνατος δεν υπάρχει!"....ΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ; ΘΑ ΠΑΩ ΠΑΡΑΠΕΡΑ ΝΑ ΔΩ.

ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΘΑ ΕΔΙΝΑ ΣΤΟΝ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗ ΑΝ ΤΟΝ ΣΥΝΑΝΤΟΥΣΑ....ΚΙ ΟΧΙ.....ΠΟΣΟ ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ.

Don't judge a book just by the cover
Unless you cover just another
And blind acceptance is a sign
Of stupid fools who stand in line.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2005, 01:36:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία pixeldream.

Απ'ότι κατάλαβα, συμφωνούμε στα σημαντικότερα τουλάχιστον σημεία.
Απλά, χρησιμοποιούμε μία κάπως διαφορετική γλώσσα.

Συμφωνώ και επαυξάνω στην παρατήρησή σου:
"ΤΟ ΕΠΑΘΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΦΤΑΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ;;;;;;;; ΘΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΣΤΟΧΟ ΣΟΥ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΣΤΑ ΧΝΑΡΙΑ ΠΟΥ ΑΦΗΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΟ ΧΙΟΝΙ; ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΗ Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΚΑΙ ΕΞΕΡΕΥΝΗΜΕΝΗ.....ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΙΧΝΗ.......ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑΣ ΣΤΟΝ ΣΤΟΧΟ ΠΟΥ ΕΒΑΛΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ............"

Ποτέ ο δρόμος δεν είναι ακριβώς ο ίδιος. ’λλωστε, αυτός που βρίσκεται πιο μπροστά, μπορεί να γίνει μονάχα το φανάρι για να δεις κι εσύ το δρόμο, αλλά δεν μπορεί να τον βαδίσει αντί για σένα.
Όμως οι δρόμοι της εξέλιξης, στην πορεία αρχίζουν να ενώνονται, όταν πάυει να κυριαρχεί η χωριστικότητα. Αυτό δεν σημαίνει όμως πως θα βαδίσεις τον δρόμο κάποιου άλλου. Δεν έχει αξία έτσι!

Και ένα σχετικό απόσπασμα - από τη Μπαγκαβάτ Γίτα κι αυτή τη φορά...

"Ο γυιέ του Πρίθα, δεν υπάρχει κανένα έργο που Εγώ θα πρέπει να κάμω σε κανέναν από τους τρεις κόσμους, τίποτε που Εγώ να μην έχω κερδίση και να μην έχω Εγώ να κερδίσω ακόμη, και στ' αλήθεια, παραμένω Εγώ μέσα στην οδό της δράσεως.

...

Είναι καλύτερα για τον καθένα, ο δικός του νόμος δράσεως έστω και ατελής, παρά ο νόμος του πλησίον, έστω κι αν εφαρμόζεται καλά. Καλύτερα να αφανισθείς μέσα στον δικό σου νόμο, είναι επικίνδυνο να ακολουθήσεις το δρόμο του πλησίον."


κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2005, 13:50:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητή μου amalia,
χαίρομαι αν πρόσθεσα κι εγώ ένα λιθαράκι στο υπέροχο θέμα σου.

Γράφεις pixeldream

quote:
ΤΟ ΚΕΝΟ ΤΟ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΤΟΥ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ......ΑΛΛΟΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΚΑΛΥΨΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΠΤΗΣΗ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ........ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΛΥΠΤΩ....ΟΥΤΕ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΩ ΤΑ ΚΕΝΑ ΑΕΡΟΣ......ΑΠΛΑ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΛΟΓΟ ΕΧΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΕΝΟ........ΜΗΠΩΣ ΚΡΥΒΕΙ ΚΑΤΙ;......ΑΒΥΣΟΣ Η ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ......Η ΑΒΥΣΟΣ ΚΡΥΒΕΙ ΠΟΛΛΑ ΟΜΩΣ

Ο δρόμος που διανύει κανείς προκειμένου να προσεγγίσει τον κεντρικό τον μοναδικό πυρήνα του εαυτού του, της αναζήτησης επαφής με το βαθύτερο μέρος, το αρχέτυπο του Είναι, σημειώνεται μέσα στη στιγμή όταν καταφέρνει να την ανοίξει... να της δώσει διάρκεια... μια υπερφυσική διάρκεια.
Και τότε πράγματι χάνεται η αίσθηση της θλίψης και της χαράς, γιατί μπαίνουμε σε μια άλλη διάσταση, πιο πλατιά, όπου οι ποιοτικές εκτιμήσεις δε μετράνε.. Τότε θα μπορέσουμε να δούμε πως στην πραγματικότητα τα πράγματα δεν προσδιορίζονται απο το χρόνο και τον χώρο, ερχόμενα απο το παρελθόν και επεκτεινόμενα στο μέλλον, αλλά γεννιούνται και ξαναγεννιούνται κάθε στιγμή.

"Κάθε στιγμή το κάθε τι ξαναδημιουργείται, όμορφο απο την αρχή στα μέτρα της καρδιάς λέει ο Ελύτης.

Πρέπει να αδειάσουμε το θάνατο απ' αυτά που του 'χουμε φορτώσει, να τον φτάσουμε στην απόλυτη καθαρότητα για ν' αρχίσουν να ξεχωρίζουν μέσα απ' αυτόν τα αληθινά βουνά κι η αληθινή χλόη, ο γδικιωμένος κόσμος γιομάτος δροσοσταλίδες που λάμπουν καθαρότερες απο τα πιο πολύτιμα δάκρυα.
Να τι είναι αυτό που περιμένω κάθε χρόνο, με μια ρυτίδα περισσότερο στο μέτωπο, μια ρυτίδα λιγότερο στην ψυχή: Την πλήρη αντιστροφή, την απόλυτη διαφάνεια...

...Και αυτός αλήθεια που ήμουνα,
Ο πολλούς αιώνες πριν.
Ο ακόμα χλωρός μες στην φωτιά.
Ο άκοπος απο τον ουρανό.
{’ξιον Εστί} Ο. Ελύτης

Κι ο Καζαντζάκης

Μα μέσα μου νογώ να στροβιλίζουνται όλες οι δυνάμεις του Σύμπαντου.
Θέλω μια στιγμή, προτού με συντρίψουν, να ανοίξω τα μάτια μου και να τις δω. Αλλο σκοπό δεν δίνω στη ζωή μου.

Ξεκίνησα από ένα σκοτεινό σημείο, τη Μήτρα, οδεύω σε ένα άλλο σκοτεινό σημείο,το Μνήμα. Μια δύναμη με σφεντονάει μέσα από το σκοτεινό βάραθρο, μια άλλη δύναμη με συντραβάει ακατάλυτα στο σκοτεινό βάραθρο.
Δεν είμαι ο κατάδικος που τον πότισαν κρασί για να θολώσει το μυαλό του, με λαγαρά τα φρένα, νηφάλιος, δρασκελώ το ανάμεσα στους δυό γκρεμούς μονοπάτι.

Κι ο Πίνδαρος
Στην χώρα των Υπερβορείων,
κανείς δεν φτάνει
"μήτε με τα πόδια, μήτε με καράβι" αλλά
"Τόλμα τε
και σθένει"
και "Θρασεία πνέων καρδία"

pixeldream γράφεις:

quote:
ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΟΛΥ ΚΑΚΟ........ΑΝ ΣΤΑΘΕΙΣ ΚΙ ΕΣΥ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙΣ.....ΒΑΛΤΩΝΕΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ......ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΕ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΠΟΙΗΜΑΤΟΣ;.....ΑΔΙΚΟΣ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΑΝ ΟΝΕΙΡΕΥΕΣΑΙ ΜΕ ΞΕΝΑ ΠΟΙΗΜΑΤΑ.......ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΑΣ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΣΕΛΙΔΕΣ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ

H Ποίηση pixeldream έχει εκπαιδευτική αποστολή. Διαβάζοντας ένα ποίημα νοιώθεις σαν παιδί και γίνεσαι παιδί. Ο Λόγος σε συνεπαίρνει, αφήνεσαι στα χέρια του ποιητή για να σου μάθει πως να βλέπεις, τα αυτιά σου πως ν' ακούνε και τα ρουθούνια σου πως ν' ανασαίνουν ξανά τις μυρωδιές της γης.
ΠΩΣ ΌΧΙ ΤΙ!!! Σου δείχνει τον άλλο τρόπο, την άλλη οπτική, την σημαντικότητα του ...ασήμαντου, την ανάγκη της "δεύτερης" ματιάς. Όχι αυτά που συλλαμβάνει η όραση αλλά αυτά που η καρδιά βλέπει. Η πραγματικότητα των πραγμάτων που μας παρέχει η φαντασία και το πνεύμα κι όχι η αίσθηση της οράσεως.

Ένας μηχανισμός είναι η Ποίηση που μηχανοποιεί τον άνθρωπο και τις σχέσεις του με τα πράγματα. Ο Ποιητής φτάνει στο σημείο να προσεταιρίζεται την αντίφαση του. Η χαρά και η θλίψη, το πάθος και η έκσταση, το όνειρο και η δράση, ο φόβος και η ελπίδα, η θέρμη κι η δροσιά, το ναι και το όχι, επιτέλους συναντιούνται, συμφιλιώνοντας το θάνατο με την ζωή

Απο την άλλη μεριά είμαι ο ίδιος.
{Π, 122}

Μη μόνον, όσα βλέπετε πιστεύετε, των ποιητών το βλέμμα είναι οξύτερον.Κ. Π. Καβάφης

"...Kαι πλατύς επάνου ο ουρανός,
για να διαβάζεις μόνος σου την απεραντοσύνη.
Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας.

...Εντολή σου, είπε, αυτός ο κόσμος
και γραμμένος μες στα σπλάχνα σου είναι.

...Διάβασε και προσπάθησε και πολέμησε είπε.
Ο καθείς με τα όπλα του, είπε.

{’ξιον Εστί}


Φιλία κι εκτίμηση σ' όλους
lorenzo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2005, 17:30:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
pixeldream:
quote:
ΑΔΙΚΟΣ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΑΝ ΟΝΕΙΡΕΥΕΣΑΙ ΜΕ ΞΕΝΑ ΠΟΙΗΜΑΤΑ.......ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΑΣ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΣΕΛΙΔΕΣ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ

"Η στερνή, η πιο ιερή μορφή της θεωρίας είναι η πράξη.

Όχι να βλέπεις πως πηδάει η σπίθα από τη μια γενεά στην άλλη,
παρά να πηδάς, να καίγεσαι μαζί της."

Καζαντζάκης, Ασκητική

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2005, 18:15:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lorenzo

quote:
Και τότε πράγματι χάνεται η αίσθηση της θλίψης και της χαράς, γιατί μπαίνουμε σε μια άλλη διάσταση, πιο πλατιά, όπου οι ποιοτικές εκτιμήσεις δε μετράνε..

ΑΝ ΧΑΣΕΙΣ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΕΙΣΑΙ.....ΤΙΠΟΤΑ....ΓΝΩΣΗ ΧΩΡΙΣ ΘΛΙΨΗ/ΧΑΡΑ...ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ.

ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ Ή ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΟΝΤΟΤΗΤΑ;.....ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ..........ΠΩΣ ΘΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ;.....ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΟΠΟΥ ΔΕΝ..."ΜΕΤΡΑΝΕ"....ΧΑΝΕΙΣ ΠΟΛΛΑ....ΧΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΠΑΛΗ.

quote:
Τότε θα μπορέσουμε να δούμε πως στην πραγματικότητα τα πράγματα δεν προσδιορίζονται απο το χρόνο και τον χώρο, ερχόμενα απο το παρελθόν και επεκτεινόμενα στο μέλλον, αλλά γεννιούνται και ξαναγεννιούνται κάθε στιγμή.

Η ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ.....ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΔΕΣΜΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΠΑΣΟΥΜΕ...ΓΕΝΝΙΟΜΑΣΤΕ/ΖΟΥΜΕ/ΠΕΘΑΙΝΟΥΜΕ......ΕΓΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΩ ΠΑΡΑΠΕΡΑ.

quote:
Κι ο Καζαντζάκης

Μα μέσα μου νογώ να στροβιλίζουνται όλες οι δυνάμεις του Σύμπαντου.
Θέλω μια στιγμή, προτού με συντρίψουν, να ανοίξω τα μάτια μου και να τις δω. Αλλο σκοπό δεν δίνω στη ζωή μου.



Η ΖΩΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΣΚΟΠΟΥΣ...ΤΥΧΟΝ ΕΚΠΛΗΡΩΣΗ ΤΟΥ ΜΟΝΑΔΙΚΟΥ ΣΤΟΧΟΥ.........ΣΤΡΑΓΓΙΖΕΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΗΣ.

quote:
H Ποίηση pixeldream έχει εκπαιδευτική αποστολή. Διαβάζοντας ένα ποίημα νοιώθεις σαν παιδί και γίνεσαι παιδί. Ο Λόγος σε συνεπαίρνει, αφήνεσαι στα χέρια του ποιητή για να σου μάθει πως να βλέπεις, τα αυτιά σου πως ν' ακούνε και τα ρουθούνια σου πως ν' ανασαίνουν ξανά τις μυρωδιές της γης.

ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΑΜΑΛΙΑ....ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΜΟΥ ΜΑΘΕΙ ΠΩΣ ΝΑ ΑΝΑΠΝΕΩ/ΑΚΟΥΩ......ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΝΑΠΝΟΗΣ ΜΕ ΠΝΙΓΟΥΝ.....ΑΝΑΠΝΕΩ ΓΙΑ ΜΕΝΑ....ΜΥΡΙΖΩ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.....ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΩ.....ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΜΟΥ ΔΕΙΞΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΩΣ.....Η ΑΝΑΣΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ........ΟΠΩΣ ΚΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ.

quote:
Η πραγματικότητα των πραγμάτων που μας παρέχει η φαντασία και το πνεύμα κι όχι η αίσθηση της οράσεως.

ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ/ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ/ΦΑΝΤΑΣΙΑ....ΝΑ ΝΟΙΩΘΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ/ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ/ΦΑΝΤΑΣΙΑ...ΜΗΝ ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΣΑΙ.
amalia
quote:
’λλωστε, αυτός που βρίσκεται πιο μπροστά, μπορεί να γίνει μονάχα το φανάρι για να δεις κι εσύ το δρόμο,

ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΠΟΙΟΣ/ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΡΑΤΑΕΙ.....ΙΣΩΣ ΝΑ ΑΡΜΕΝΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΟΔΗΓΟ ΤΟΝ ΦΑΡΟ.......ΤΟ ΦΑΝΑΡΙ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΚΕΡΑΤΑ ΤΗΣ ΚΑΤΣΙΚΑΣ.....ΟΠΩΣ ΣΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ.

"Our Ship of Fools, all boards handmade
Sinks, dashed by seismic waves..."

CRADLE OF FILTH
Death Magick For Adepts

Don't judge a book just by the cover
Unless you cover just another
And blind acceptance is a sign
Of stupid fools who stand in line.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2005, 20:36:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

pixeldream

quote:
ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΜΟΥ ΔΕΙΞΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΩΣ.....

Δεν διαφωνώ. ’λλωστε το έχω γράψει:

Ο καθείς με τα όπλα του, είπε.


"Η ΖΩΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΣΚΟΠΟΥΣ...ΤΥΧΟΝ ΕΚΠΛΗΡΩΣΗ ΤΟΥ ΜΟΝΑΔΙΚΟΥ ΣΤΟΧΟΥ.........ΣΤΡΑΓΓΙΖΕΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΗΣ"
ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ/ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ/ΦΑΝΤΑΣΙΑ....ΝΑ ΝΟΙΩΘΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ/ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ/ΦΑΝΤΑΣΙΑ...ΜΗΝ ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΣΑΙ

Νομίζω ότι το προφανές είναι ορατό, απλοϊκό κι "επίπεδο".
Το φως όμως έχει διαβαθμήσεις..σκιές...
Το απόλυτο φως, η ολόπλευρη θέαση είναι το Όλον.

Αν νομίζεις ότι αυτός ο σκοπός είναι απλός και περιοριστικός, είναι σεβαστή ως άποψη σου.

Αλλά το ΕΝΑ ως ζητούμενο σε μένα ως σκοπός και στόχος ζωής δεν είναι όπως πεζά και επίπεδα τον μετράς ως 1. Είναι το απόλυτο ΕΝΑ που εμπεριέχει το ΟΛΟΝ, την ΟΥΣΙΑ. Το "ξεφλούδισμα" των διαφανιών στην πορεία προς το απόλυτο φως, η διασαφήνιση, η πλήρης διαφάνεια.

Αυτή η πορεία προς τα έσω, προς την ουσία αποκαλύπτει συνεχώς κάτι καινούργιο μη ορατό με την πρώτη ματιά. Αυτό ονομάζω αναγέννηση. Αναπαρθένευση της εικόνας! Εξαγνισμός!

Καινούρια, φρέσκια πέρα απ' το χρόνο αφου ο χρόνος της ματιάς της προσλαμβάνουσας εντύπωσης συμβαίνει ταυτόχρονα με την διασαφήνηση!

Αλλά βέβαια αυτή είναι η δική μου θέαση. Η δική σου είναι δική σου!!! Εσύ, εγω κι ο καθένας "βλέπει ό,τι έχει στο μάτι του όπως λέει κι ο Καβάφης κι αυτό είναι απολύτως σεβαστό, αναγκαίο και φυσικό.

Φιλία και εκτίμηση
lorenzo


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 15:12:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lorenzo
quote:
Ο καθείς με τα όπλα του, είπε.

ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ....ΜΕ ΤΑ ΕΦΟΔΙΑ ΤΟΥ.


quote:
Αλλά βέβαια αυτή είναι η δική μου θέαση. Η δική σου είναι δική σου!!! Εσύ, εγω κι ο καθένας "βλέπει ό,τι έχει στο μάτι του όπως λέει κι ο Καβάφης κι αυτό είναι απολύτως σεβαστό, αναγκαίο και φυσικό.

Don't judge a book just by the cover
Unless you cover just another
And blind acceptance is a sign
Of stupid fools who stand in line.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευθύμης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2005, 00:49:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευθύμης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρετε αγαπητοί φίλοι!

Συμπαθάτε με που θα πάρω το λόγο δίχως να έχω μελετήσει τον Καζαντζάκη, αλλά ως προσκεκλημένος της amalia σε αυτήν τη συζήτηση, της οποίας το έρεισμα έδωσα σχολιάζοντας την υπογραφή της σε μιά άλλη συζήτηση, θα 'θελα να διατυπώσω ένα σύντομο σχόλιο.

quote:
Να σπας τα σύνορα!

Κάποιων ανθρώπων το πνεύμα γιράσκει παράλληλα με το σώμα, επειδή η "καρδιά" τους έχει υποταχθεί σε αυτό.

Κάποιοι άλλοι προσπαθούν να σπάσουν τα σύνορα της δέσμευσης αυτής και γιράσκουν αεί διδασκόμενοι. Είναι πάντοτε ακμάζοντες στην καρδιά, οφελώντας παράλληλα, λόγω συνέπειας, από την πνευματική αυτή διαδικασία και το σώμα.

Τι κυριαρχεί μέσα μας, η αιωνιότητα η ο χρόνος; Η αγάπη ή ο φόβος;

quote:
Πως θα την βρούμε μέσα μας και πως θα την ακολουθήσουμε;

Μια μικρή αλλαγή..

"Όταν αυτή μάς βρει, πώς θα την ακολουθήσουμε;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2005, 01:08:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Οχι! Οχι! Ποτέ μην αναγνωρίσεις τα σύνορα του ανθρώπου!"

Τα σύνορα του ανθρώπου.
Ποιά είναι για εσάς τα σύνορα του ανθρώπου;

Είναι πολλές οι στιγμές στη ζωή μας, που σηκώνουμε τα χέρια ψηλά, σα να χτυπάμε σε ένα αόρατο όριο, ένα σύνορο, αν και σαν μικρά παιδιά, πιστεύαμε πως όλος ο κόσμος είναι απέραντος, δεν έχει σύνορα, ούτε όμως και ο δικός μας είχε, μπορούσαμε να κάνουμε τα πάντα.
Ουσιαστικά η διαπαιδαγώγησή μας βασίστηκε, στο να μας θέτουν σύνορα - όρια στο τι είμαστε και τι μπορούμε να κάνουμε.
Έτσι, η ζωή μας γέμισε σύνορα και τοίχους απροσπέλαστους, μορφές που μέσα τους φυλακιστήκαμε κι εμείς ως όντα που με τη γέννησή τους πήραν μορφή.
Η γέννησή μας στον κόσμο αυτό της φυσικής ύπαρξης, είναι ένας περιορισμός, ένα σύνορο.

Γιατί να υπάρχουν τα σύνορα;

Κι έτσι, ενώ σιγά σιγά μάθαμε τι δεν είμαστε και τι δεν μπορούμε να καταφέρουμε, άρχισε να ξυπνά μέσα μας ένα παράπονο. Γιατί;
Επειδή φοβόμαστε το θάνατο, το τέλος, το ύστατο όριο.
Για να πολεμήσουμε αυτόν τον εχθρό, προσπαθούμε να αναπαράγουμε τον εαυτό μας, σε όποια έκφραση μας είναι δυνατή.
Βάζουμε στόχους, άλλοτε για να ξεχάσουμε κι άλλοτε για να ξεπεράσουμε το μεγάλο σύνορο.
Τότε, τα σύνορα λειτουργούν ως κίνητρα για να θέσουμε στόχους, να εξελιχθούμε,
τότε τα σύνορα, γίνονται προϋπόθεση για να αποκτήσουμε συνείδηση.

Έχει "ο άνθρωπος του Καζαντζάκη", σύνορα;

Ποιον άνθρωπο εννοεί ο Καζαντζάκης στην ασκητική;
Ποιος γεννημένος σε αυτόν τον κόσμο, δεν μπορεί να αναγνωρίσει σύνορα;

Μήπως ο Εσωτερικός Ανθρωπος, αυτός που φυλακίζεται κατά τη γέννησή μας, μόνο και μόνο, για να βιώσει την ευδαιμονία του να σπάσει τα δεσμά του; Να ανεβάσει τη συνείδησή του σε τέτοια ύψη, που κανένα σύνορο δεν θα τον φτάνει. Στη χώρα που δεν υπάρχουν σύνορα, στην αιωνιότητα του Όντος, στο Είναι.

------------------------------------------------------------------

Εσάς, τι σκέψεις σας γεννάει η φράση αυτή της Ασκητικής;

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2005, 01:20:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευθύμη,
φοβερό!

Όταν έγραφα το προηγούμενο μήνυμα για τα σύνορα, δεν είχα δει ότι έγραψες...για σύνορα κι εσύ!

Καλώς ήρθες στο θέμα αυτό.

quote:
"Όταν αυτή μάς βρει, πώς θα την ακολουθήσουμε;"

Πρέπει να χτίσουμε μια γέφυρα Ευθύμη.
Μια γέφυρα διαφορετική από αυτές ίσως που ξέρουμε, με κλίση προς τα πάνω.
Τα υλικά που θα χρησιμοποιήσουμε είναι ο πόνος, και η χαρά.

Ο πόνος, αντιστοιχεί σε όλα όσα θα χρειαστεί να αποβάλλουμε από αυτό, με το οποίο ταυτίζουμε την τοποχρονική ύπαρξή μας. Πρέπει να γκρεμίσουμε κάποια πράγματα, για να χτίσουμε νέα και καλύτερα. Να κάνουμε χώρο μέσα μας, γιατί η καρδιά πνίγεται και η φωνή της δεν ακούγεται στα πολυάσχολα αφτιά μας.

Η χαρά - από την άλλη - είναι αυτή που πρέπει να στραγγίξουμε, για να αντλήσουμε το απόσταγμα της καρδιάς. Αυτό, που θα μας κάνει να θέλουμε να χτίσουμε τη γέφυρα.

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2005, 01:42:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
amalia
quote:
Ποιά είναι για εσάς τα σύνορα του ανθρώπου;

Ο ΕΑΥΤΟΣ ΤΟΥ.

quote:
Γιατί να υπάρχουν τα σύνορα;

ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΕΠΙΝΟΗΣΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ.....Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΓΑΠΑΕΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΟΣΟ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ...ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ -ΑΥΤΟ-ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΤΑΙ......ΟΠΩΣ ΚΙ ΑΝ ΤΟ ΔΕΙΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΚΡΗ ΑΛΗΘΕΙΑ......Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ -ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΚΟΥΣΙΑ- ΑΝΑΖΗΤΑ ΤΟΝ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟ.....ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ.

quote:
Ποιος γεννημένος σε αυτόν τον κόσμο, δεν μπορεί να αναγνωρίσει σύνορα;

ΟΣΟΙ ΑΓΝΟΟΥΝ/ΑΠΑΡΝΟΥΝΤΑΙ ΤΟΝ ""ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ""...ΤΑ ΣΥΝΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΦΡΑΓΜΟΣ ΚΙ ΟΧΙ ΣΤΟΧΟΣ....ΝΑ ΣΠΑΣΩ ΤΑ ΣΥΝΟΡΑ...ΝΑ ΣΠΑΣΕΙΣ ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΣ...ΨΕΥΤΙΚΑ ΣΥΝΟΡΑ/ΨΕΥΤΙΚΟΙ ΣΤΟΧΟΙ

Ευθύμης

quote:
Τι κυριαρχεί μέσα μας, η αιωνιότητα η ο χρόνος; Η αγάπη ή ο φόβος;

ΟΛΑ ΟΣΑ ΑΝΕΦΕΡΕΣ....ΚΡΙΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΑΛΥΣΙΔΑΣ.......ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΚΡΙΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ.


quote:
Συμπαθάτε με που θα πάρω το λόγο δίχως να έχω μελετήσει τον Καζαντζάκη,

ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΛΟΓΟ ΝΑ ΣΕ ΜΙΣΟΥΜΕ............ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΤΟΝ ΕΧΩ ΜΕΛΕΤΗΣΕΙ......ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΕ ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ.....ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΜΙΛΑΕΙ......ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ......ΓΝΩΣΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΗΛΑΔΗ.....ΟΠΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΥΝΟΡΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ;

Don't judge a book just by the cover
Unless you cover just another
And blind acceptance is a sign
Of stupid fools who stand in line.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2005, 01:48:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΕ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΑΤΗΣΑ ΚΑΤΑΛΑΘΟΣ ΤΗΝ "ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΝΕΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ" ΚΑΙ ΔΕΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΑ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ.

ΑΝ ΔΕΝ ΠΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΠΩΣ ΘΑ ΛΑΒΕΙΣ ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ;...........ΑΝ ΣΕ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΒΕΒΑΙΑ.

Don't judge a book just by the cover
Unless you cover just another
And blind acceptance is a sign
Of stupid fools who stand in line.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy