ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Είναι οι εβραίοι εχθροί της ανθρωπότητας?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Amanda
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2002, 16:51:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Amanda  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχουν κάποιες απόψεις που υποστηρίζουν ότι οι Εβραίοι είναι αίτιοι για τα διάφορα παγκόσμια προβλήματα και ότι τα δημιουργούν με δίαφορες μεθοδεύσεις έτσι ώστε να επιβάλλουν την κυριαρχία τους σε παγκόσμιο επίπεδο. Και όχι μόνο αυτό αλλά και ότι μισούν οτιδήποτε έχει σχέση με τον Ελληνισμό και ότι η κυριότερη επιδίωξη τους είναι να τον καταστρέψουν!Γιατί υπάρχει αυτή η πεποίθηση ότι μας μισούν τόσο πολύ?Και αν όντως είναι πραγματικό αυτό το μίσος τους από τι προκλήθηκε? Μήπως είναι τελικά όλα αυτά υπερβολές κάποιων ανθρώπων που κατάφεραν να τις παρουσιάσουν σαν αλήθεια για να επηρέασουν την κοινή γνώμη?
Ξεκινώ αυτό το θέμα όχι για να κατηγορήσω αλλά κυρίως για να μάθω την αλήθεια ή τουλάχιστον να βγάλω κάποιο συμπέρασμα για όλα αυτά που λέγονται.Πού ξεκινά τελικά ένας μύθος και πού σταματά?Και κυρίως πού είναι η αλήθεια σε αυτά που ακούμε?
Περιμένω τη δική σας άποψη!
Φιλικά

P.S.

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2002, 08:37:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κυκλοφορούν πολλά ιδεολογήματα τον τελευταίο καιρό σχετικά με τον Εβραϊκό λαό οπότε το βρίσκω φυσικό να γίνονται τέτοιου είδους ερωτήσεις...
Αν οι Εβραϊοι είναι τόσο "μάγκες" ωστε κατάφεραν να ελέγχουν τους πάντες, όπως μερικοί ισχυρίζοντε, τότε χαλάλι τους και καλά να κάνουν στα κορόιδα...
Η γνώμη μου είναι οτι ο μόνος εχθρός του Ανθρώπου είναι η έλειψη συνείδησης της θεότητας που φέρει...όλα τα άλλα είναι απλώς παραφιλολογία και τροφή για "ανήσυχες πνευματικά" νοικοκυρές...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

radamanthis
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2002, 14:07:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους radamanthis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
geia sas. Katarhin thelw na proanaferw oti den ehw misallodogmatikes taseis kai oute ideologika anikw stin akra deksia. Otan leme oti oi evraioi einai ehthroi twn ellhnwn, den ennooume oti einai ehthroi tou giwrgou, tou dimitri, tou kwsta ktl. Apla i oli filosofia tou evraismou einai to antipalo deos twn arhaioellinikwn filosofiwn peri zois, psihis, aksiwn, tropou zois, tropou organwsis tis koinwnias kai vevaiws peri theogwnias. Ean thelei kaneis na mathei pragmatika gia tin skepsi twn evraiwn kai to pws vlepoun tous Ellines kai ton arhaioelliniko politismo, den ehei para na diavasei ta thriskeftika tous vivlia "talmoud", opou iparhei kai ksehoristo kefalaio me ton titlo "oi Ellines"... Euharistws na apantisw se oiadipwte aporia.

"Radamanthis"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2002, 14:29:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ radamanthi ΧΕΡΩΜΑΙ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΤΟ ΤΑΛΜΟΥΔ.

ΤΗΑ ΗΘΕΛΑ ΕΑΝ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΜΕΡΙΚΑ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ (ΕΛΛΗΝΩΝ/ΕΘΝΙΚΩΝ-ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΕΘΝΟΥΣ) ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ
ΒΙΒΛΙΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

radamanthis
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2002, 12:04:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους radamanthis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας και παλι. Επειδη το βιβλιο μου που αφορά τα ταλμούδ το έχω δανείσει σε φίλο μου,δε μπορώ να εκθέσω αποσπάσματα από αυτο.Μπορώ όμως βεβαίως να σας κάνω μία αποσπασματική παρουσίαση.

«Κατηραμένος ας είναι εκείνος, όστις την του Ελληνος Σοφίαν διδάσκει τοις υιοίς αυτού».

Επίσης στο έργο «αποκάλυψις» αναφέρονται επί λέξει τα εξής... φιλελληνικά: «Ενα από τα επτά κεφάλια του θηρίου είναι η Ελλάς».

Επιπροσθέτως το «Δευτερονόμιον» (34) περιλαμβάνει, μεταξύ των άλλων και τα ακόλουθα: «Η μάχη εκτυλισσόμενη εις τους ουρανούς όπου αι κατηραμέναι πνευματικαί δυνάμεις των βασιλείων της Περσίας και της Ελλάδος ανθίστανται εις τον Κύριον, αργοπορούντες την εκπλήρωσιν του έργου Αυτού».

Εξ’ άλλου στο «Δευτερονόμιον» (17, 12) αναφέρονται τα εξής προκλητικά: «Αυτός που δεν θα θελήση να υπακούση στην εξουσία του Γιαχβέ, θα πεθάνη».

Στον «Ιερεμία» (12, 3) οι εβραίοι απευθυνόμενοι προς τον εβραιοθεό γιαχβέ, του εκφράζουν την κατωτέρω επιθυμία: «Πάρε τους ω Γιαχβέ, όπως τα αρνιά προς το σφαγείο και ετοίμασέ τους για το μακελειό».

Αναφορικά με την εκλεκτικότητα των εβραίων, το... θεόπνευστο «Δευτερονόμιο» παραθέτει τα ακόλουθα: Ο λαός του Ισραήλ είναι διάφορος των άλλων. Ο Θεός εξ'αρχής έθεσε αυτόν εκτός και διάχωρον των άλλων εθνών».

Θα ήταν υπερβολικό, και άνευ ουσίας, το να αναλωθεί η παρούσα μελέτη στην παράθεση των εκατοντάδων, δίχως υπερβολή, χωρίων τα οποία στάζουν στην κυριολεξία θανατηφόρο δηλητήριο κατά του Ελληνισμού, προερχόμενα από τις χωρίς αξία ιουδαΪκές γραφές, οι οποίες μόνο δολοφονικές διαθέσεις, κτηνώδη ένστικτα και χυδαίες παρορμήσεις -αντιπροσωπευτικές του εβραϊκού ήθους- αντικατοπτρίζουν. Είναι ευκρινές ότι διακατεχόμενοι οι εβραίοι από ένα διαρκές σύμπλεγμα κατωτερότητας, επιδιώκουν να υποβαθμίζουν τεχνηέντως τους άλλους λαούς, επιθυμώντας για αυτούς τα χείριστα.

Τα ανωτέρω αποσπάσματα, τα οποία όλων ενδεικτικώς επελέγησαν, θα ήταν οπωσδήποτε χρήσιμο να καταστούν αντικείμενα επισταμένης αναγνώσεως και αναλύσεως από τους υποστηρικτές της ανύπαρκτης «ελληνοεβραϊκής φιλίας»...

Ο ανθελληνισμός ωστόσο των εβραίων, δεν εξαντλείται μόνο στα ιερά τους κείμενα. Προσλαμβάνει και επιστημονικοφανή χαρακτήρα, ή μάλλον οι ιουδαίοι καταφεύγουν ακόμη και στην επιστημονική παραποίηση, προκειμένου να εκδηλώσουν το ανθελληνικό τους μένος.

Αιώνες τώρα, οι εβραίοι επιχειρούν, ανεπιτυχώς, να αποκρύψουν με δόλια τεχνάσματα, τις τιτάνιες διαστάσεις του Ελληνικού πνευματικού οικοδομήματος, αποσιωπώντας το γεγονός ότι όλες οι τέχνες και οι επιστήμες, γεννήθηκαν και ήκμασαν στην Ελλάδα. Βαθύς γνώστης της πανουργίας αλλά και της ιστορικής παραποιήσεως ο μοχθηρός εβραίος αποστέρησε από την Ελληνική δικαιοδοσία, προσωρινά βεβαίως, ανυπολόγιστη δύναμη γνώσεως.

Αναφορικά με το μέγεθος της πρωτοφανούς ιστορικής παραποιήσεως που συντελέσθηκε, παρατίθενται ενδεικτικά τα ακόλουθα, αδιάσειστα, στοιχεία.

Ο εβραίος καθηγητής Ερνέστος Μαξ, εκστόμισε το 1903 βαρύτατη ύβρη κατά του Ελληνικού Πολιτισμού, ισχυριζόμενος ότι «...το αρχαίο ελληνικό πνεύμα εμποδίζει την πρόοδο του πολιτισμού και των επιστημών, γι’ αυτό πρέπει να πάψουμε να ασχολούμαστε με αυτό...». Πόσο αλήθεια εναρμονίζεται η μειωτική αυτή θέση του σιωνιστή, καθώς και όσες ενδεικτικώς παρατιθέμενες έπονται, για το αρχαίο Ελληνικό Πνεύμα, με τα όσα αναφέρονται σχετικά στα Πρωτόκολλα των Σοφών της Σιών: «...Θα αντικαταστήσουμε τον κλασικισμό, καθώς και κάθε μελέτη της αρχαίας ιστορίας, η οποία δίνει περισσότερα κακά παρά καλά παραδείγματα, με τη μελέτη του προγράμματος του μέλλοντος...»

Θα ήταν επουσιώδης παράλειψη να μην αναφερθεί ότι οι διαστρεβλωτικές προσπάθειες των εβραίων δεν εστιάζονται μόνο στον τομέα της αρχαιογνωσίας, αλλά εκτείνονται και στον τομέα της ιστορίας και όλων κατ' επέκταση των επιστημών. Εβραίοι και «ιουδαϊζοντες» καθηγητές, αποδύονται σε μία συστηματική προσπάθεια να διαστρέψουν την ιστορία και την επιστημονική αλήθεια, καθώς η ανάδειξή της καταδεικνύει την ανεπιθύμητη για τους πιστούς της Σιών, πνευματική ανωτερότητα του Ελληνισμού έναντι ολόκληρης της Οικουμένης.

Στα πλαίσια αυτά εντάσσεται και η απόπειρα του εβραίου μαθηματικού των αρχών του αιώνα μας Δαυίδ Χίλμπερτ, να καταργήσει την Ευκλείδιο Γεωμετρία. Ο Χίλμπερτ εξέδωσε το 1900 δική του γεωμετρία, η οποία τελικώς απεδείχθη αστήρικτη και ακατανόητη με αποτέλεσμα να καταρριφθεί.

Ενας άλλος εβραίος από την Αυστρία, ο Οθων Νοϊγκεμπάουερ, προέβη χωρίς κανέναν απολύτως ενδοιασμό, στη συνολική κριτική του Ελληνικού πνευματικού οικοδομήματος, αναφέροντας ότι «οι αρχαίοι Ελληνες εμπόδισαν την ανάπτυξη των μαθηματικών και του Πολιτισμού επί 2000 έτη». Ο ίδιος συγγραφέας υποστήριξε την άποψη, ότι το Πυθαγόρειο θεώρημα είχε επινοηθεί στη Βαβυλώνα ήδη από το 1800 π.Χ. καθώς και ότι η μαθηματική σκέψη του Πυθαγόρα δεν περιείχε κανένα είδος αποδείξεως. Την επίθεση κατά του Ευκλείδη, συνέχισε ο Ολανδοεβραίος «καθηγητής» Εβερτ Μ. Μπρουνς από το Αμστερνταμ. Ο σιωνιστής αυτός, εξέδωσε το 1968 μία μελέτη με τίτλο «Η Ευκλείδιος γεωμετρία κατά την αρχαιότητα» στην οποία επιχείρησε να παρουσιάσει τον Ευκλείδη σαν «έναν άξεστο και πειραματικό φυσικό», αμφισβητώντας άμεσα την κατάρτισή του. Αυτός ήταν και παραμένει ο σιωνισμός ανά τους αιώνες, αμείλικτος εχθρός του ανθρώπου και του πολιτισμού.

Μία πολύ «περίεργη» άποψη περί του Πυθαγόρου, δημοσιεύουν τα εβραϊκά «Χρονικά» (τεύχος Μαίου - Ιουνίου 1988).

Το σχετικό δημοσίευμα αναφέρει επί λέξει τα ακόλουθα: «Ενας από τους πρώτους Ελληνες φιλοσόφους που κατά τον Ιώσηπο ήρθε σε επαφή με την εβραϊκή φιλοσοφία ήταν ο Πυθαγόρας, επικαλούμενος κάποιον μεταγενέστερο βιογράφο του, το Ερμιππο...». Και παρακάτω υποστηρίζει: «...Με άλλα λόγια ο Ιώσηπος υποστηρίζει ότι ο γνωστός φιλόσοφος της Σάμου, που όπως γνωρίζουμε προφανώς να έχει έρθει σε επαφή και με άλλες ανατολίτικες δοξασίες, είχε εισαγάγει στη φιλοσοφική του σκέψη, στοιχεία από την εβραϊκή θρησκεία...».

Δυστυχώς για τους εβραίους, ουδεμία έγκυρη ιστορική μαρτυρία υφίσταται που να τεκμηριώνει τον ισχυρισμό ότι ο Πυθαγόρας «εισήγαγε στη φιλοσοφική του σκέψη στοιχεία από την εβραϊκή θρησκεία!», για αυτό θα ήταν συνετό να προσέχουν τι ισχυρίζονται, διότι η ιστορική παραποίηση έχει και τα όριά της...


Με εκτίμηση, Ραδάμανθυς


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

radamanthis
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2002, 11:39:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους radamanthis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Υπερίωνα,
είναι γνωστό ότι και στα βιβλια της εκκλησίας μας υπάρχουν πολλά ανθελληνικά αποσπάσματα, κατεξοχήν εβραικά. Μα η ίδια η παλαιά Διαθήκη είναι η καταγραφή της Ιστοριας των Εβραίων και μόνο αυτών! Αλλα πρέπει να παραδεχτούμε ότι γίνεται και μια μικρή αναφορά και στους Ελλήνες...οι γνωστοί σε όλους μας Φιλισταίοι, τι εθνικότητας νομίζετε ότι ήταν???Βεβαίως και ήταν Ελληνες και συγκεκριμένα ήταν Κρητικά φύλα που είχαν αποικίσει για αιώνες στην ευρύτερη περιοχή της Παλαιστινης. Και στα σχολεία απο μικρή ηλικία μας μάθαιναν οτι οι Φιλισταίοι ήταν οι "κακοί"! Εγώ το δηλώνω οτί είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος και είμαι περήφανος δι αυτό, αλλά δεν αποδέχομαι την Πάλαιά Διαθηκη ως μέρος της θρησκειας μου.Είναι ένα εβραικό,ανθελληνικό, χυδαίο πορνογράφημα, και το διαπυστώνει αυτο όποιοσδήπωτε διαβάσει τη Παλαια Διαθήκη.

"Ουκ ελληνικόν το προσκυνείν"
Ραδάμανθυς

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2002, 10:33:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΜΕΡΑ.

ΦΙΛΕ radamanthis ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΙΣΗ ΣΟΥ.

ΤΗΝ ΖΗΤΗΣΑ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΠΡΟΦΑΝΗ ΛΟΓΟ.

ΟΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟΙΧΕΙΑ - ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ.

ΠΟΥ ΑΝΑΦΡΑΦΟΝΤΑΙ ΚΑΘΑΡΟΤΑΤΑ ΣΕ ΘΡΥΣΚΕΥΤΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ.

ΦΙΛΕ ΥΠΕΡΙΩΝ ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΕΛΛΗΝΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ...
ΑΛΛΑ ΘΕΜΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΕΘΝΟΥΣ.
KAI BEBAIA ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΡΑΤΣΙΣΤΕΣ (ΜΑΚΡΙΑ ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛI ΦΙΛΕ radamanthis.

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geo1980
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2002, 10:47:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geo1980  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΙ ΣΥΚΟΦΑΝΤΕΣ ΚΑΙ ΨΕΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ!ΕΧΟΥΝ ΟΙΚΙΟΠΟΙΗΘΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ(=ΠΑΡΑΔΟΣΗ)ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΣΑΝ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥΣ!ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΤΗΣ ΓΕΝΕΣΗΣ.ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΣΤΟΝ ΕΡΜΗ ΤΟΝ ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟ.ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ.Ο ΝΩΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΕΥΚΑΛΙΩΝΑ...ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΡΑΤΑΕΙ ΕΝΑ ΠΡΟΒΑΤΑΚΙ ΣΤΟΥΣ ΩΜΟΥΣ ΤΟΥ..ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΡΜΗΣ!!!ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΤΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΧΑΙΟΤΕΡΟΣ ΤΟΥ ΕΡΜΗ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2002, 13:54:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ Υπερίων ΠΟΛΥ ΑΞΙΟΛΟΓΗ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ.

ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΥΜΕ ΠΩΣ Ο Mέγας Βασίλειος ΚΑΙ Ο Ιωάννης Χρυσόστομος ΕΙΧΑΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ.

ΜΑΘΗΤΕΥΣΑΝ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ.

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Amanda
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2002, 01:04:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Amanda  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ραδαμάνθυ,
διαβάζοντας αυτά που έγραψες σχετικά με τα ταλμούδ μου δημιουργήθηκαν κάποια ερωτήματα.Αυτό που διάβασες ήταν στα ελληνικά γραμμένο ή είσαι γνώστης της εβραϊκής γλώσσας και τα διάβασες στην γνήσια μορφή τους?Σε ρωτώ γιατί αν το διάβασες στα ελληνικά είναι δυνατόν να γράφτηκε από κάποιον που μπορεί να ήταν φανατισμένος εναντιόν των εβραίων και ίσως να παρερμήνευσε τα γραφόμενα τους και να τα μετάφρασε όπως ήθελε.Δεν θέλω να κατηγόρησω κανένα αλλά συμβαίνουν τόσα που μπορεί να υπάρχει και αυτή η μικρή πιθανότητα έτσι δεν είναι?Μπορεί να κάνω και λάθος!Απλώς προσπαθώ να βγάλω κάποια συμπεράσματα όσον αφορά το θέμα.
Φιλικά

P.S.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2002, 12:13:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

ΦΙΛΗ ΑΜΑΝΤΑ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙΣ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΚΩΝ ΚΕΙΜΕΝΩΝ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΑΥΤΑ.
(ΑΛΛΑ ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΟΤΙ ΟΥΔΕΜΙΑ ΕΝΟΧΛΗΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟ ΕΒΡΑΙΚΗΣ ΠΛΕΥΡΑΣ)

ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΛΟΓΟΙ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΥ
ΟΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΟΛΑ.
ΚΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ Υπερίων ΑΛΛΑ ΚΑΙ Ο radamanthis ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.

ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΜΕ ΧΑΡΑ ΘΑ ΤΑ ΔΟΥΜΕ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2002, 13:43:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπερίωνα παίζεις κασσέτα ή cd ? Μάλλον cd γιατι αν ήταν κασσέτα θα είχε κολήσει τώρα....

Αν θές να είσαι σωστός πρέπει να αναφέρεις τον Ωριγένη (ξέρεις να μας πείς τίποτα για αυτόν?) και τόσους άλλους. Εσυ βρήκες πάλι δύο φανατίλες και ανέφερες για να δημιουργήσεις εντυπώσεις και σε αυτό το topic. Μια απο τα ίδια δηλαδή...
Εχω αρχίσει να πιστεύω οτι ανήκεις σε κάποιο υπουργείο προπαγάνδας,δεν εξηγείται αλλιώς αυτό το κόλημα που έχεις.
Το topic έχει θέμα ξεκάθαρο και σύ για μια ακόμη φορά μπαίνεις και λές το ποίημα σου. Έλεος πια... YΣΕ το κάνατε το μαγαζί.
Ξαναλέω για τα αυτιστικά που έχουν προβλήματα προσαρμογής :
ΤΟ TOPIC ΕΧΕΙ ΘΕΜΑ : Είναι οι εβραίοι εχθροί της ανθρωπότητας? ΚΑΙ ΟΧΙ "ΤΙ ΕΙΠΕ ΤΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ ΠΑΠΑΔΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ"

Ξαναματαλέω για τα αυτιστικά που έχουν προβλήματα προσαρμογής :
ΤΟ TOPIC ΕΧΕΙ ΘΕΜΑ : Είναι οι εβραίοι εχθροί της ανθρωπότητας? ΚΑΙ ΟΧΙ "ΤΙ ΕΙΠΕ ΤΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ ΠΑΠΑΔΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ"

να το ξαναπώ ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

radamanthis
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2002, 10:41:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους radamanthis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ ΕοΝ,
ΜΠΟΡΕΙ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΕΚΤΡΑΠΕΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΜΕΝΑ ΑΓΑΝΑΚΤΕΙΣ ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΩΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΩΝ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ.
ΑΛΛΑ:
ΚΑΤΑ ΚΟΙΝΗ ΠΑΡΑΔΟΧΗ, ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΙΔΕΩΔΗ ΚΑΙ ΤΟ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΝΕΥΜΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤ' ΕΞΟΧΗΝ ΦΙΛΑΝΘΡΩΠΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ (ΓΙ' ΑΥΤΟ ΑΛΛΩΣΤΕ ΥΙΟΘΕΤΟΥΝΤΑΙ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ ΑΠ' ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ, ΤΑ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΑ, ΤΙΣ ΔΙΑΚΥΡΗΞΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠ'ΤΟΝ ΚΟΙΝΟ ΠΟΛΙΤΗ."ΗΘΟΣ, ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ, ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ, ΣΕΒΑΣΜΟΣ, ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ, ΙΣΟΤΗΤΑ και τόσα άλλα" ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ. ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΙΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΕΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΤΟΣΟ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΤΟΥΣ ΟΣΟ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΚΟΣΜΟ ΚΑΤΑΠΑΤΟΥΝ ΤΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΡΧΕΣ ΚΑΙ ΣΥΧΝΑ ΚΑΙ ΠΟΙΚΙΛΟΤΡΟΠΩΣ ΒΑΛΛΟΥΝ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΝΤΑΣ ΝΑ ΑΝΑΔΕΙΞΟΥΝ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΑΞΙΕΣ ΚΑΙ ΑΡΧΕΣ, ΜΗ ΣΥΜΒΑΤΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΘΥΜΗΤΗ ΟΜΑΛΗ ΚΑΙ ΥΓΕΙΗ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΟΣ...

Ο ΕΧΩΝ ΝΟΥ, ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ "ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΕΧΘΡΟΙ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ?"

"ΟΥΚ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΤΟ ΠΡΟΣΚΥΝΕΙΝ" ΡΑΔΑΜΑΝΘΥΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2002, 11:06:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Radamanthi νομίζω πως με αυτό που είπες πέφτεις στην παγίδα του "τσουβαλιάσματος" . Αυτά που περιγράφεις δεν είναι ενέργειες του Εβραϊκού λαού αλλά μιας συγκεκριμένης ομάδας,των σιωνιστών.Γνωρίζω Εβραίους που ντρέποντε για την κατάντια του Ισραήλ και αποτελούν ριζοσπαστικές εκδηλώσεις ενάντια στο στρατιωτικό κατεστημένο και αγαπούν την Ελλάδα.Εχουμε ξεχάσει οτι κάποτε είχαμε δεσμούς με τον λαό αυτό και ζούσαμε πολύ φιλικά.
Επίσης δεν περίμενα κάτι διαφορετικό απο έναν λαό που πρίν 50 περίπου χρόνια κάποιοι θέλησαν να τον αφανίσουν απο προσώπου γής.

Την ομαλή πορεία της ανθρωπότητας θα την διαφυλάξει ο καθένας απο μας με τη στάση του απέναντι στα πράγματα και προτιμώ πρώτα να μιλάμε για τον δικό μας τον λαό που έχει γίνει πρωταθλητής στην ρεμούλα,το ρουσφέτι,το λάδωμα,τον ωχαδελφισμό,την κλεψιά,την απάτη και την... παχυσαρκία ....και μετά να πιάσουμε τους άλλους. Γιατι κυνδυνεύουμε φίλε μου να γίνουμε η απόδειξη μια παροιμίας που λένε στο χωριό μου..."Της στραβής.... τα μαλλιά της φταίνε!!!"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

HELEKTRON
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2002, 12:06:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους HELEKTRON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ηι παιδιά...

Λοιπόν τι είναι τελικά αυτη οι ευραίοι;;;;
Ένας φίλος μου πρόσφατα παντος το εξής:"Εγω βλέπω τους ευραίους σαν παιδιά του ελληνισμού ....πήραν τον ελληνικό πολιτησμό τον χρησημοποιήσαν και σήμερα είναι οτι είναι.Όπως κάθε γονιός λοιπόν δεν θα έπρεπε να χερόμαστε για τα παιδιά μας;;;""
Τώρα οσο για τα περη μίσους κ.τ.λ αυτά είναι όλα ιστορίες χιλιάδων χρόνων. πάλη αυτά θα αναμασάμε;..δεν μπορούμε τελος πάντον να πάψουμε να κητάμε τι κάνουν οι "άλλοι" και να αρχήσουμε επιτέλους να κάνουμε κατι για εμάς;

don't cross the borders
HELEKTRONΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2002, 15:25:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν Υπερίωνα άκουσε με!

Δώσε ένα ραντεβού με τον ΕοΝ και να πάτε να δείτε μαζί μια ταινία που έσπασε τα ταμία στην Αμερική!

τίτλος

Ο Μεγάλος και Παχύς ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ ΜΟΥ…*(δεν είδα το original πως λεγοταν !)

Προβλέπω…. να γελάσετε με την καρδιά σας... (ΚΑΙ με τα χαλια μας!)

Α και μην σταματήσετε να τρώγεστε!!….Άρχισα και τη βρίσκω


Φιλικα και στους δυο!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2002, 15:53:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το έχω δεί Πλάτωνα.Χειρότερη ξεφτίλα ταινία δεν έχω ξαναδεί.Παρουσιάζει τους Έλληνες σα γουρούνια που όλη την ώρα τρώνε κρέας .Εχω 3 θείους στην Αμερική και κανένας απο αυτούς δεν είναι έτσι...

όσο για σένα Υπερ-προπαγάνδα καταρχήν δεν μισώ κανέναν αλλά έχω ξαναπεί οτι δεν μπορώ να σεβαστώ τους κάθε λογής ελληνολιγουρονταβατζήδες. Είμαι λάτρης της Ελλάδος και του Ελληνικού πνεύματος και πιστός στα διδάγματα του Ιησού Χριστού. Τώρα αν εσύ δε μπορείς να το χωρέσεις αυτό που μου συμβαίνει, τότε προσευχήσου για μένα να φωτιστώ...καλό θα μου κάνει , να το κάνεις με την καρδιά σου όμως ...όσον αφορά τους ψευτοιεράρχες είπαμε πάμπολλες φορές οτι αυτά είναι ΕΡΓΑ ΑΝΘΡΩΠΩΝ και δεν έχουν να κάνουν με την ουσία της Διδασκαλίας Εκείνου αλλά με τον ανθρώπινο βούρκο της πτώσης...αλλά μάλλον αυτό δεν βολεύει το κάστρο που έχεις χτίσει γύρω σου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KALIGOULAS
Νέο Μέλος

Germany
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2002, 17:27:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KALIGOULAS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mipos omos prepei na kseka8arisoume kati Yperiona ???

Symfono pos to Xristianiko Ierateio exei praksi ta kakista kata tis an8ropotitas kai tou Ellinismou eidikotera afou to Elliniko genos einai katarameno mexri kai simera auti tin stigmi apo to Xristianiko Ierateio . Opou mia ekkliseia xtismeni simera ,enas Ellinikos Naos sto parel8on.

Auta omos einai erga ton An8ropon kai tou Ierateiou pou ekmetaleuonte gia prosopiko ofelos tin Eksousia kai tin Dynami pou exei apoktisi o Xristianismos.
O Xristianismos einai kati to teleios diaforetiko pistevo (oxi i Palaia Dia8iki) kai 8eoro tin filosofia tou Xristianismou mia antigrafi kai prospa8eia synexisis tis Ellinikis Filosofias sto megalitero meros tou .

Den yparxoun katares kai kazania tis kolaseos sto Xristianismo kai opios ta pisteui einai nomizo afelis afou kai i leksi Kolasi simeni apomakrynsy, eite apo to 8eo eite apo tin Ali8eia i to Logo...

Edited by - KALIGOULAS on 20/12/2002 17:28:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2002, 10:12:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΜΕΡΑ.

ΔΙΑΒΑΖΩ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΛΑ ΟΣΑ ΚΑΛΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΓΡΑΦΟΥΜΕ.
ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟΝ ΠΛΑΤΩΝΑ.

ΓΙΑΤΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΜΑΣ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΜΙΑ ΤΑΙΝΙΑ???????????
ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΤΙ ΠΡΟΟΔΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΦΙΑΞΕΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΝΑΔΑ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΑΦΡΙΚΗ???????
ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΡΕΤΕΣ.... ΑΣ ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΝΑΜΕ.

ΒΕΒΑΙΑ ΦΙΛΕ ΠΛΑΤΩΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2002, 16:56:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε avatargr, δεν λέω πως δεν έχουμε φτιάξει οι Eλληνες, αν σκεφτείς τι ιστορικά φρεναρίσματα δεχτήκαμε, μα ανέκαθεν είμαστε ΛΑΟΣ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ, και όχι ΚΡΕΑΤΟΣ, όπως πολύ σωστά παρατήρησε ο ΕοΝ! Με αλλά λόγια, ένας Έλληνας που στο παρελθόν πήγαινε Θέατρο, δράμα παιζόταν η κωμωδία, οι σκηνές για αυτόν ήτανε σαν ένας καθρέπτης που κοίταζε συγχρόνως μέσα του.
Σήμερα επικρατεί ΠΑΝΤΟΥ, ευχαρίστηση και ηδονή, *(και δεν υποστηρίζω πως δεν έχουν θέση στη ΖΩΗ μας), απλά τα ΧΑΛΙΑ ΜΑΣ πάνε εκεί, μιας και κάτι που έχει να κάνει με ποσότητα, (περισσότερη η λιγότερη ηδονή), κυριαρχεί στη ΖΩΗ μας.

Τώρα για ΠΟΙΟΤΗΤΑ, ο Υπερίωνας έγραψε,

quote:
Αυτοί που θεοποιούν την αρχαία Ελλάδα ή κολλάνε στο παρελθόν δεν ξέρουν τι σημαίνει Ελλάδα. Ελλάδα, Φύσις, Άνθρωπος, Εξέλιξη, Γνώση, Θεοί, Χαρά είναι έννοιες ταυτόσημες.

…ξέχασε τη ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
267 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2002, 03:31:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ηθελα να τοποθετησω το ζητημα σε μια νεα βαση που ισως διευκολυνει τη συζητηση σχετικα με τους Εβραιους.Αιωνες τωρα οι Εβραιοι ουδεποτε μπορεσαν να προσαρμοστουν στην Ευρωπαικη Πραγματικοτητα. Ο αντισημιτισμος ειναι τοσο παλιος οσο και ο Εβραιος...

Τι ειναι τελικα αυτο το κατι που καμει τους Εβραιους αντιπαθητικους σε τοσους λαους και σε τοσο διαφορετικες χρονικες περιοδους;

Το διτομο συγγραμμα "Gründriss der menslichen Erblichkeitslehre und Rassenyugiene" των διασημων Γερμανων Επιστημονων ERWIN BAUR , EUGEN FISHER και FRITZ LENZ, υπηρξε το σπουδαιοτερο κειμενο του Μεσοπολεμου πανω στην Κληρονομικοτητα και την Γενετικη. Ηταν δε τοση η σημασια του εργου για τη βιολογικη επιστημη , ωστε να θεωρηθει ως "Το προτυπο εγχειριδιο της Γενετικης σ' ολο τον κοσμο..."(jurnal of Heredity 1928).

Στο επιστημονικο αυτο εργο λοιπον, στο κεφαλαιο των Φυλετικων Διαφορων , αναφορικα με τους Εβραιους ο LENZ εγραφε:" Οι Εβραιοι μπορουν να αναγνωριστουν αμεσως απο την εμφανιση τους, αν και οι πνευματικες τους ιδιαιτεροτητες ειναι πιο ευδιακριτες απο τις φυσιογνωμικες".Ο LENZ ισχυριζεται οτι οι Εβραιοι ειναι εξυπνοι και πνευματωδεις, αλλα υπολειπονται στο αληθινα δημιουργικο ταλεντο. Ο εβραιος ειναι πιο επιτυχημενος σαν ερευνητης της γνωσης παρα σαν παραγωγος της.Γι αυτο το λογο και αληθινα δημιουργικοι διανοητες οπως ο Einstein και ο Spinoza δεν μπορουν πραγματικα να θεωρηθουν εβραιοι - αυτα τα ατομα πρεπει να θεωρηθουν ανηκοντα στον Oriental (ανατολικο) παρα στον Εγγυς Ανατολικο τυπο.Ο Lenz εντοπιζει και κατι αλλο. Ο εβραιος , λογω της ιδιαιτερης ψυχολογιας του ( ανεπαρκους ταλεντου η κλισεως για παραγωγικη εργασια) συμμετεχει στην παραγωγη διαμεσου της δημιουργιας αυξημενων αναγκων και διαμεσολαβωντας στην ικανοποιηση των αναγκων αυτων.

Ο Γερμανος καθηγητης Alfred Bottcher σε ενα συγγραμμα του τονιζει : "Η σκεψη του Εβραιου διακρινεται απο ενα αναμφιβολα αναλυτικο η κατατμητικο χαρακτηρα , η οποια οπως και το αιμα του , παραγεται απο την χαοτικη , μη καθαρη καταγωγη του. Ο εβραιος παντα εχει την ταση να τεμνει και να διαιρει και να χωριζει καθετι στα ατομα του, και μ' αυτη την εννοια να κανει το καθετι περιπλοκο και ακατανοητο, τοσο που ο υγιης ανθρωπος δεν μπορει να βρει καποιο δρομο εγκαταλελειμμενος αναμεσα σε αντιφατικες θεωριες..."

Τοσο ιδιορυθμος ειναι ο Εβραιος , ωστε ο μεγαλος Carl Jung(ο οποιος ΔΕΝ υπηρξε μελος του εθνικοσοσιαλιστικου κομματος) να καμει λογο για μια "Εβραικη Ψυχολογια". Ο Carl jung εγραψε στις 13 Μαρτου 1934 στη Neuste Zoüricher Nachrichte: "Δεν μπορει καποιος να ισχυριστει οτι υπαρχει επισης μια εβραικη ψυχολογια που φερει τα σημαδια του εβραικου αιματος και ιστοριας; Μπορει καποιος να μην ρωτησει ποιες ειναι οι επιμερους διαφορες αναμεσα σε μια ουσιαστικα εβραικη αντιληψη και μια ουσιαστικα ευρωπαικη αντιληψη; Γιατι ο εβραιος εμφανιζεται βαθεια πληγωμενος οταν καποιος υποθετει οτι αυτος ειναι εβραιος; Σιγουρα ο εβραιος δεν θελει να υποθεσουμε οτι αυτος, ως γνωστικο ον ( Erkennender ) ειναι ενα τιποτα, χωρις περιεχομενο η οτι ο εγκεφαλος του μολις αναδυθηκε απο τη θαλασσα της ανιστορικοτητος; Απλως , δεν μπορω να καταλαβω γιατι θα ηταν εγκλημα να μιλησουμε για μια ''Εβραικη Ψυχολογια''. "

Σημερα, αρκετα χρονια μετα, ζουμε στο ελεος ενος εξεβραισμενου κοσμου.Ο διεθνισμος , ο ατομικισμος , το χρημα , κυριαρχουν παντου. Ομως , ο εβραιος και ο αντισημιτισμος χανουν το νοημα τους, μπροστα στον αγωνα για εναν ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ.
Εξαλλου , οπως ελεγε τοτε ο FRITZ LENZ :

"Δεν χρειαζομαστε αντι-αισθηματα για να οδηγηθουμε στη Δραση".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2002, 09:11:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσο για τον ΕοΝ μου θυμίζει ένα παιδικό φίλο που έχω στη Θεσσαλονίκη επίσης Έλληνα και Χριστιανό Ορθόδοξο.


είπα πουθενά οτι είμαι Ορθόδοξος ? καμία σχέση...Χριστιανός σκέτο αν και ούτε αυτό μου αρέσει γιατι είναι ακόμα μια ταμπελίτσα διαχωρισμού... Μπορείς να με λές "Άνθρωπο" ?

quote:
Οι ιδέες του λεγόμενου Χριστού στις οποίες αναφέρεσαι είναι η ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΙΔΕΑ για το τι είπε ο λεγόμενος Χριστός. Αν αυτές τις ιδέες που υποστηρίζεις ότι είπε ο λεγόμενος Χριστός (θεωρώντας ότι υπήρξε) πράγματι τις είχε πει, τότε δεν θα είχαν γίνει όλα αυτά που έχουν γίνει

ε τώρα ρε Υπερίωνα δεν είναι επιχείρημα αυτό.Λίγα γίναν απο τους Ελληνες, απο τους Μουσουλμάνους,απο τους Ινδούς ? Η ιδέες απέχουν πολύ απο την εφαρμογή τους γιατι προσκρούουν στην ύλη και τον μαγνητισμό αυτής...

quote:
Είναι φύσει αδύνατο μια θεωρία να διδάσκει την Αγάπη και να γεννά Έργα Μίσους. "
και ο κομμουνισμός δίδαξε την ισότητα αλλά γέννησε ένα τέρας απολυταρχίας και φασισμού... Είπαμε και πρίν οτι αυτά είναι έργα ανθρώπων. Το χειρότερο που έγινε με τον Χριστιανισμό ήταν οτι αντι να γίνει η θρησκεία της Ελευθερίας (τους έλεγε οτι είναι αδέρφια του και οτι είναι Θεοί!!!) έγινε η θρησκεία του φόβου και της υποταγής ...

quote:
Καλός Χριστός - Κακή Εκκλησία. Όπως τώρα τελευταία λένε Καλός Κομμουνισμός - Κακό ΚΚ.

είμαι βέβαιος απο την ιστορική μου έρευνα οτι και τα δύο διαβρώθηκαν, και η εκκλησία και το κκε,απο ανθρώπους που θέλαν να εξυπηρετήσουν τα προσωπικά τους συμφέροντα. Για μένα δεν γίνεται να είσαι πχ "δεξιος" και να δηλώνεις και Χριστιανός...είναι άτοπο και παράλογο έλα όμως που τα πράματα ξέφτισαν τόσο πολύ ωστε αυτά τα δύο να γίνουν συνώνυμα...Ε δεν φταίει ο Χριστός για αυτό αλλά όσοι παρερμήνευσαν τα πεντακάθαρα λόγια του....

quote:
Ο Μέγας Βασίλειος που αναφέρω παραπάνω (άσε τον Χρυσόστομο, αυτός ήταν .....) είχε ελληνική παιδεία και θεωρείται (και πράγματι είναι) ένα από τα πιο φωτισμένα μυαλά της Χριστιανοσύνης. Φαντάσου, όταν αυτός σου λέει τέτοια, οι άλλοι τι έχουν να πουν.


Εχω διαβάσει τον Βασίλειο αλλά πιστεύω οτι και αυτός μπήκε στο λούκι, όπως και τόσοι άλλοι,του να υπερασπιστεί αυτό που εκείνος κατάλαβε...
quote:
Ο Ωριγένης, που ανέφερες, πράγματι ένα φωτισμένο μυαλό (κι αυτός με ελληνική παιδεία) ΑΥΤΟΕΥΝΟΥΧΙΣΘΗΚΕ για χάρη του Θεού. Δεν ήταν τρελλός. Ήταν καλός χριστιανός κι ακολούθησε τις εντολές του λεγόμενου Χριστού.

" εισιν γαρ ευνουχοι οιτινες εκ κοιλίας μητρος εγεννήθησαν ουτως, και εισιν ευνουχοι οιτινες ευνουχίσθησαν υπο των ανθρώπων, και εισιν ευνουχοι οιτινες ευνούχισαν εαυτους δια την βασιλείαν των ουρανων. ο δυνάμενος χωρειν χωρείτω." (Κατά Ματθαίον κεφ.19/12)


το απόσπασμα είναι άκρως παραβολικό και μυστικιστικό.Φυσικά και δεν λέει να πάμε να κόψουμε τα όργανα μας άλλωστε ευλόγησε τον γάμο και τα παιδιά... Αυτό που εννοεί εδώ είναι ολοφάνερο και έχει να κάνει με τις ενέργειες.Αυτός που θέλει να ανοίξουν τα ανώτερα κέντρα ενέργειας τα οποία συμβολίζονται απο "την βασιλεία των ουρανών" θα πρέπει να μετουσιώσει τα κατώτερα κέντρα.Ενα απο αυτά είναι και το πρώτο κέντρο οπου εδρεύει η σεξουαλική επιθυμία...Αυτή η διαδικασία μετουσιωσης υπάρχει σχεδόν σε όλες τις θρησκείες...

quote:
Ο δυνάμενος χωρείν, χωρείτω. Δηλαδή αυτός που μπορεί, ας το κάνει. Και ο Ωριγένης μπορούσε και τόκανε.
Το "ο δυνάμενος χωρείν" ...έχει να κάνει με αυτούς που θα μελετούσαν στο μέλλον το ίδιο και το "ο έχων ώτα ακουέτω" . Η διδασκαλία του Λόγου δεν έχει χρόνο και χώρο. Ο ίδιος είπε οτι " ο ουρανός και η γή μπορεί να παρέλθουν τα λόγια μου όμως όχι".

quote:
Όλοι αυτοί οι φανατικοί, όπως τους χαρακτηρίζεις (πχ. Άγιος Πατέρας Αναστάσιο Σιναϊτης και οι θέσεις του περί γυναίκας), δεν ήταν απλά φανατικοί. Ήταν καλοί χριστιανοί.

συγνώμη για την έκφραση αλλά ...σκατά ήταν... Ο Χριστιανισμός τώρα θα αρχίσει να δείχνει την αληθινή του όψη και την εσωτερικότητά του...

quote:
Εγώ έμαθα τον Χριστιανισμό μέσα από τα ιερά κείμενά του και από τους "Άγιους" Πατέρες του.

Το ιερό κείμενο του Χριστιανισμού είναι οι λόγοι του Χριστού που διασώθηκαν στην Καινή Διαθήκη. Απο κεί και πέρα αρχίζει το παραμύθι. Οι περισότεροι απο του "Άγιους Πατέρες" ήταν απλοί σκοταδιστές....

quote:
Όσο για την Ελλάδα, το ξανάγραψα. Ελλάδα σημαίνει συνεχής κατάκτηση ιδεών. Αυτή που θεοποιούν την αρχαία Ελλάδα ή κολλάνε στο παρελθόν δεν ξέρουν τι σημαίνει Ελλάδα. Ελλάδα, Φύσις, Άνθρωπος, Εξέλιξη, Γνώση, Θεοί, Χαρά είναι έννοιες ταυτόσημες.


Ξέχασες το ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2002, 09:20:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΟ ΔΕΙΓΜΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΔΩΣΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ.
ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙ.

ΘΑ ΕΙΘΕΛΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΣΑΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.
ΟΣΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ Einstein ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΠΩΣ ΕΙΧΕ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ ΚΑΡΑΘΕΟΔΟΡΗ.
ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝΕΦΕΡΕ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΕΙΤΑΝ ΠΡΟΣ ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΠΩΣ ΑΡΚΕΤΕΣ ΑΠΟ ΤΗΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΤΟΥ ΤΙΣ ΧΡΩΣΤΑΕΙ ΣΤΟΝ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΤΟΥ ΚΑΡΑΘΕΟΔΟΡΗ.

ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΑΝ ΑΝΑΤΡΕΞΟΥΜΕ ΣΕ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΕΛΛΗΝΑ ΜΕΣΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
267 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2002, 12:12:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε AVATAR,
Εσυ αυτο καταλαβες απο το κειμενο μου;
Εγω απλως θελησα να πω οτι τελικα το προβλημα οφειλεται στην ιδια τη φυση του Εβραιου.
Ξαναδιαβασε αυτα που εγραψα και θα δεις οτι καμεις λαθος στη διαπιστωση σου.
Η ιδιαιτερη ψυχοσυνθεση του ειναι αυτη που τον καμει οχι μονο εχθρο της ανθρωποτητος αλλα και του ιδιου του του εαυτου.

Φιλικα ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
267 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2002, 14:01:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε μου AVATAR ,

Θα συνεχισω την παραθεση στοιχειων για να ολοκληρωσω την αποψη μου και να αποφυγω παρεξηγησεις - οτι... κανω εβραικη προπαγανδα ! (ομολογω οτι το αντιθετο εχω ακουσει, αυτο ομως πρωτη φορα μου το λενε..!)

Η εβραικη φυση λοιπον διαβρωνει και καταστρεφει με τον τροπο της αυτο που αλλοι λαοι με κοπο και μελετη εχου δημιουργησε. Ο LENZ στο παραπανω εργο του ("Gründriss der menslichen Erblichkeitslehre und Rassenyugiene") συνεχιζει: "Ο Εβραιος εχει μια ιδιαιτερη αρεσκεια στον Λαμαρκισμο,το δογμα της κληρονομιησης των επικτητων χαρακτηριστικων!Αυτο συμβαδιζει συνηθως με την απεχθεια του προς τον Δαρβινισμο,του δογματος οτι η καταγωγη των ειδων εχει διαμορφωθει απο τη σκληρη πορεια της φυσικης επιλογης, και οχι της "φιλειρηνικης" κληρονομησης των επικτητων χαρακτηριστικων".
"Η ταση των εβραιων προς τον Λαμαρκισμο, ειναι φανερα μια εκφραση της επιθυμιας να μην υπαρχουν αγεφυρωτες φυλετικες διαφορες.Λογικο , αφου παντοτε ησαν ξενοι στις κοινωνιες που ζουσαν και επιθυμουσαν να μη φαινεται κατι τετοιο.Αν μπορουσαν να κληρονομηθουν τα επικτητα χαρακτηριστικα, τοτε ζωντας μεσα σ' ενα Τευτονικο περιβαλλον, και υιοθετωντας την Τευτονικη κουλτουρα, οι εβραιοι θα μπορουσαν να μετασχηματιστουν σε αληθινους Τευτονες!"

Να λοιπον πως διαβρωνουν την επιστημη! Και σημερα, πολλα χρονια απο τις διαπιστωσεις εκεινου του μεγαλου Γερμανου Επιστημονα , σημερα , γινομαστε μαρτυρες μιας τετοιας προσπαθειας. Μας λενε - δεν εχει σημασια η Φυλη(ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟΤΗΤΑ) , αλλα η "Παιδεια"...Μονο που ο Λαμαρκισμος εχει ξεπεραστει και καταδικαστει επιστημονικα!

Ο LENZ συνεχιζει: " Αυτο μας διευκολυνει ν' αντιληφθουμε γιατι το Λαμαρκιανο δογμα δημιουργει τοσο δυνατη ελξη στους εβραιους, των οποιων η μοιρα ειναι να υπαρχουν παντου αναμεσα σε μη-εβραιουςως μια οξεως διαφοροποιημενη μειονοτητα.Αυτο βεβαια δεν μπορει να αλλαξει το γεγονος οτι το Λαμαρκιανο Δογμα ειναι μια ψευδαισθηση...Οι εβραιοι δεν μεταμορφωνονται σε Γερμανους, γραφοντας βιβλια πανω στον Γκαιτε..."

Αργοτερα οι Εβραιοι θεωρηθηκαν υπευθυνοι για την αντιμετωπιση της Ιατρικης ως επιχειρησεως, που μεταμορφωσε τα νοσοκομεια σε εργοστασια.Της εδωσαν ενα υλιστικο, μηχανιστικο πνευμα, μετετρεψαν την κλινικη πραξη σε εργαστηριακη μετρηση. Γενικα τα τελευταια 100 χρονια η "συνθετικη" σκεψη στην επιστημη αντικατασταθηκε απο την "αναλυτικη".

Και μη βιαστουν καποιοι...λογω της εποχης που ειναι τοποθετημενες οι παραπανω διαπιστωσεις...Ερωτηση: Σημερα μηπως, το ιδιο δεν συμβαινει; Ειναι τυχαιο; Ο WAGNER ολο σοφια θα πει: "Ο,τι δημιουργησε ο Ευρωπαιος προς την εξυπηρετηση υψηλων ιδανικων , ο Εβραιος το υποβιβασε σε εμπορικη επιχειρηση".

Καθαρη περιπτωση "εβραικης επιστημης" θεωρειται η λεγομενη κλασικη Φροüδικη Ψυχαναληση. Ως γνωστο, ο Freud αν και αθρησκος, ηταν μεχρι το θανατο του μελος της εβραικης στοας Β και Β RITH. Εγραψε στον Karl Abraham, το 1908: "Θυμηθειτε, σας παρακαλω, οτι η φυλετικη συγγενεια , σας συνδεει με τον διανοητικο μου χαρακτηρα". Στα 1928 στον Enrico Morselli: " Αν και ειμαι απομακρυσμενος εδω και χρονια απο τη θρησκεια των προγονων μου, ποτε δεν εχασα το αισθημα αλληλεγγυης προς τον λαο μου".

Συχνα συναδελφοι, αλλα και βιογραφοι του, αναφερονται στην επιδραση της Ταλμουδικης Παραδοσης στην πορεια της Φρουδικης Ψυχαναλησεως. Για τον Dr.M.Sperber ο φρουδισμος ειναι η τοποθετηση της Παλαιας Διαθηκης στην Ψυχολογια. Ο Dr.Percival Bailey παρουσιαζει το Freud ως "λαικο ραββινο" του οποιου η σταση στο θεμα του σεξ, πηγαζει απο την Καμπαλα. Ο καθηγητης της Ψυχιατρικης κ.Στεφανης, στο ψυχιατρικο του εγχειριδιο, γραφει: "Οι γονεις του (του Freud) εβραιοι μεσοαστοι, τον ενεθρεψαν, με την εβραικη Χασιδικη Παραδοση, που περιελαμβανε την αντιληψη του εμφυτου αλλα ανεπιγνωστου κακου στο ατομο (το "εκεινο" η το "προεγω" ), την ενασχοληση με το σεξ(libido), τις τελετουργικες εξομολογησεις στο ραββινο-δασκαλο (συναισθηματικη καθαρση), στη συμβολικη σημασια των ονειρων (συμβολικη ερμηνεια) και στις αλλες πρωτοαναλυτικες αντιληψεις".

Ειναι γεγονος οτι ο Freud ηταν διχασμενος αναμεσα στην εβραικη του κληρονομια και την Γερμανικη Κλασικη του Παιδεια.Διχασμενος παρεμεινε ως το τελος.

Σημερα, που η συγχρονη Ψυχιατρικη, βασισμενη σε βιολογικες, χημειοφαρμακολογικες βασεις, συμπεριφοριολογικες και ψυχοδυναμικες προσεγγισεις, εχει ουσιαστικα απορριψει την Φρουδικη ψυχαναληση (η θεραπευτικη της αξια δεν ειναι καλυτερη απο το φαινομενο Placebo), περιοριζοντας το φασμα της σ' ενα 2% μολις των ψυχιατρικων νοσηματων.

Αυτη λοιπον ειναι η Εβραικη Ψυχολογια - κατα τον Carl Jung (επικεφαλης της "Διεθνους Εταιριας της Ψυχοθεραπειας) , υπευθυνη για τα οποιοια προβληματα αντιμετωπιζει ο κοσμος απο τη δραση των εβραιων. Αυτη ειναι η ΑΙΤΙΑ. Τα υπολοιπα ειναι ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ της Αιτιας αυτης.

Τονιζω ξανα ομως τη φραση του LENZ: "Δεν χρειαζομαστε αντι-αισθηματα για να οδηγηθουμε στη Δραση".

...κατι που δεν εκαμαν οι Γερμανοι του '30, με τα ολεθρια και γι' αυτους αποτελεσματα...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tomcat
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2002, 17:07:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tomcat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους...

Σε ένα από τα βιβλία του Άλβιν Τόφλερ, αναφέρομαι στο Τρίτο Κύμα, αναφέρεται η τριάδα δύναμης που έλέγχει και κυβερνάει το κοινωνικό-οικονομικό γίγνεσθαι. Η τριάδα αυτή από την πιό "βάρβαρη" δύναμη προς την πιό εκλεπτυσμένη είναι...
1. Η βία (συμπεριλαμβάνει όλες τις μορφές ακόμη και τους νόμους των κρατών που θεωρούνται συγκεκαλημένη και κοινά αποδεκτή βία)
2. Το χρήμα (δεν χρειάζεται περισσότερη ανάλυση)
3. Η πληροφορία (η οποιαδήποτε πληροφορία από όπου κι άν προέρχεται)

Στο ερώτημα λοιπόν αν οι εβραίοι είναι η ρίζα του κακού σε ό,τι συμβαίνει σ' αυτόν τον πλανήτη, θα μπορούσαμε να απαντήσουμε καθορίζοντας σε ποιές και σε ποιό βαθμό (εφόσον θεωρούμε την ανώτερη τριάδα σωστή) από τις παραπάνω μορφές δύναμης έχουν εξουσία οι εβραίοι.
Αν αυτές είναι δομές και εξουσίες βίας (νομοθεσία, στρατός, λόμπυ), αν είναι δομές χρήματος (πολυεθνικές που κατέχονται από εβραίους, οικονομικά λόμπυ κ.ο.κ.) ή δομές πληροφορίας (Μέσα μαζικής ενημέρωσης, Internet, έντυπος τύπος κ.ο.κ.)

Παράλληλα και ένα ακόμη ερώτημα. Μήπως εμείς οι Έλληνες αντί να βλέπουμε τα προβλήματα που εμείς οι ίδιοι δημιουργούμε στους εαυτούς μας και το κράτος μας, μόνιμα μιλάμε για τον "ξένο δάκτυλο" που είναι υπεύθυνος για όλες μας τις κακοδαιμονίες ???

Φιλικά
Tomcat

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2002, 17:51:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Παράλληλα και ένα ακόμη ερώτημα. Μήπως εμείς οι Έλληνες αντί να βλέπουμε τα προβλήματα που εμείς οι ίδιοι δημιουργούμε στους εαυτούς μας και το κράτος μας, μόνιμα μιλάμε για τον "ξένο δάκτυλο" που είναι υπεύθυνος για όλες μας τις κακοδαιμονίες ???



Σωστός

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
267 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2002, 23:35:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το βεβαιο ειναι οτι για οσο διαστημα το εβραικο στοιχειο θα εξακολουθει να εκμεταλλευεται τα εθνη που το φιλοξενουν,
οι αντιδρασεις των λαων θα υπαρχουν και θα διαιωνιζονται μεχρι την οριστικη ανατροπη του επιβεβλημενου απο αυτους status quo.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


161 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2002, 16:30:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KALISPERA SE OLOUS, PERI EBRAIWN KAI IOUDAISMOU EXOUN EIPW8EI KAI GRAFEI POLLA.DEN EINAI TUXAIO TO GEGONOS OTI ARKETOI ELLHNES DEN TREFOUN IDIAITERA AIS8HMATA SUMPA8EIAS GIA TOUS EBRAIOUS.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2002, 22:18:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορώ να ρωτήσω κάτι? Έμείς με τον Αλέξανδρο τους είχαμε κατακτήσει. Αυτοί τι συγκεκριμένο κακό έχουν κάνει στην Ελλάδα?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
267 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2002, 23:35:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε μου,

Θα προσπαθησω να σου δωσω μια γενικη αποψη του ζητηματος, απο το να σου παραθεσω τα προβληματα που μας δημιουργησε το εβραικο στοιχειο - κατι που μπορεις να βρεις σε καποιο σχετικο ιστορικο βιβλιο.

Ο Εβραικος λαος ειναι ο μοναδικος λαος στην Παγκοσμια Ιστορια , που οπου κι αν βρεθηκε, σε οποιαδηποτε ιστορικη στιγμη κι αν τον συναντησουμε, γνωρισε την εχθροτητα των μη-εβραικων λαων. Αυτο σημαινει κατι...

Οι Γερμανοι ναζι δεν ηταν οι μονοι που επεδιωξαν την απομακρυνση των εβραιων απο την πατριδα τους. Απο την Ισπανια
ως την Ουγγαρια κι απο την Γερμανια ως την Αμερικη, εκατονταδες ειναι οι κυβερνητες που σε καθε εποχη επεχειρησαν ειτε να απαγορευσουν την εισοδο τους , ειτε να τους απομακρυνουν.

Στο διαταγμα της Μαριας-Τερεζας της Αυστριας (1771-1789) αναφερεται χαρακτηριστικα: "Εις το εξης, κανενας εβραιος, υπο οποιοδηποτε ονομα, δεν επιτρεπεται να παραμεινει στη χωρα.Δεν γνωριζω πιο ταραχοποιο ζιζανιο εντος του κρατους, απο αυτη τη φυλη η οποια εξαθλιωσε το λαο με τις απατες του, τους τοκους και το δανεισμο και η οποια προβαινει σε καθε πραξη που καθε εντιμος ανθρωπος περιφρονει".

Και ο Φραγκλινος στη Συνταγματικη Συνελευση της Φιλαδελφιας του 1787, λεει: "Συμφωνω με το στρατηγο Ουασινγκτον στο οτι πρεπει να προστατευσουμε αυτο το νεαρο εθνος απο την εισβολη και την επιρροη τους. Η απειλη , κυριοι , ειναι οι Εβραιοι! Σε οποιαδηποτε χωρα εγκατασταθηκαν οι εβραιοι, βυθισαν τις ηθικες αξιες. Οδηγησαν την εμπορικη της ακεραιοτητος στην υποτιμηση. Εχτυσαν δικο τους κρατος μεσα στο κρατος. Και οποτε συναντησαν την αντιδραση των κρατων, τα στραγγαλισαν οικονομικα, οπως συνεβη με την Ισπανια και την Πορτογαλια. Για πανω απο 1700 χρονια οι Εβραιοι κλαιγονται γιατι εξοριστηκαν απο την πατρικη τους γη, οπως αποκαλουν την Παλαιστινη. Αλλα, κυριοι, ακομη και αν ο κοσμος ολος τους πληρωνε για να επιστρεψουν εκει, θα εβρισκαν αμεσως μια δικαιολογια για να μη το πραξουν. Γιατι; Επειδη ειναι Βαμπιρ , και τα βαμπιρ δεν ζουν απ΄τα βαμπιρ. Δεν μπορουν να ζησουν μονο μεταξυ τους, πρεπει να τερφονται απο εθνη που δεν ανηκουν στη φυλη τους".

Ας σκεφτουμε λιγο τα γεγονοτα που ακολουθησαν τη δημιουργια του εβραικου κρατους. Θα περιμενε κανεις οτι οι εβραιοι θα εσπευδαν να εγκατασταθουν εκει. Αυτο ομως δε συνεβη...Ποσο δικιο ειχε ο Φραγκλινος...

Τι να πουμε για τον πολιτισμο και την τεχνη! Στη μουσικη και τη λογοτεχνια, στα κρατουντα φιλοσοφικα ρευματα και ιδιαιτερα στις εικαστικες τεχνες, η παρουσια των εβραιων σταθηκε καταλυτικη. Η σκεψη των Γερμανων του Γ' Ραιχ να προβουν σε εκκαθαρισεις στον τομεα αυτο προκειμενου να αναγεννηθει η αισθητικη του Γερμανικου λαου, ηταν βασισμενη ακριβως στο λαικο συναισθημα που αντδρουσε στις εβραικης εμπνευσεως πεσιμιστικες, αντιφυσικες και ακαλαισθητες δημιουργιες
που προβαλλονταν ως "μοντερνα τεχνη" και γι' αυτο πληρωνονταν αδρα στις (εβραικων συμφεροντων) γκαλερι τεχνης της εποχης...

Αλλα και ανθρωποι της τεχνης και του πνευματος, αναφερθηκαν στην εβραικη παρουσια με σκληρα λογια. Ο μεγαλος Λιστ αναφερει: " Θα 'ρθει μια μερα που ολα τα εθνη στα οποια κατοικουν εβραιοι θα πρεπει να θεσουν το ερωτημα της ολοκληρωτικης τους απελασης, ενα ερωτημα που θα ειναι ερωτημα ζωης και θανατου, υγειας η χρονιας ασθενειας , ειρηνικης υπαρξης η διαρκους κοινωνικου πυρετου".

Ο Ντιντερο , που θεωρειται ο πλεον αντισημιτης απο τους Διαφωτιστες, γραφει: " Και σεις, βαρβαροι ανθρωποι, σκλαβοι αξιοι του ζυγου σας (του Ταλμουδ)...Φυγετε! Παρτε τα βιβλια σας και φυγετε!".

Ο Βολταιρος γραφει στο Περι Ηθων Δοκιμιο : " Το εβραικο εθνος
εχει το θρασος να επιδεικνυει αγεφυρωτο μισος απεναντι στα εθνη...παντα γεματοι προκαταληψεις, παντοτε ζηλοφθονοι για την ευημερια των αλλων, παντοτε βαρβαροι..."

Και ο βρετανος μεγαλος συγγραφεας Μπερναρ Σω, γραφει στην London Morning Post στις 3 Δεκεμβριου 1925: "...Αυτος ειναι
ο πραγματικος εχθρος, ο εισβολεας απο την Ανατολη, το ανατολιτικο παρασιτο, με μια λεξη - ο Εβραιος".

Οι συγχρονες δυτικες κοινωνιες σημερα εβραιοκρατουνται. Απο την Οικονομια ως την Καλλιτεχνικη παραγωγη , τοσο η υλικη οσο και η πνευματικη ζωη των ανθρωπων βρισκεται στα χερια του εβραικου στοιχειου. Τα χρηματιστηρια και οι Τραπεζες , η Βιομηχανια του Κινηματογραφου και της Μουσικης, το εμποριο πολυτιμων λιθων και ευγενων μεταλλων, οι μεγαλοι εμπορικοι οικοι της υφηλιου και τα Μ.Μ.Ε. βρισκονται στα χερια τους. Επομενο ειναι , οσοι συνειδητοποιουν την εκταση του ασφυκτικου ιστου να αντιδρουν...Η δραση των εβραιων φερνει αναποφευκτα και την αντιδραση...που συχνα εκφραζεται βιαια.

Και αυτο θα συμβαινει οσο ο Διεθνης Εβραισμος εκμεταλλευεται τα Εθνη...


Edited by - ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ on 25/12/2002 23:41:33

Edited by - ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ on 25/12/2002 23:43:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy