ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Είναι οι εβραίοι εχθροί της ανθρωπότητας?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2003, 20:52:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Thimisou mono giati eksafanistikan oi Deinosauroi apo ton planiti mas...

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Amanda
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2003, 22:27:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Amanda  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι,
καταρχήν σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά με μεγάλη μου λύπη διαπίστωσα ότι κάποιος άγνωστος με κατονομάζει ως εβραία χωρίς να γνωρίζει καν το ποιον μου.
Λοιπόν Έλλην δεν είμαι εβραία και ούτε θυμάμαι να υπήρξα ποτέ και θα σε παρακαλούσα να προσέχεις πως εκφράζεσαι σε άτομα που δεν γνωρίζεις.Επιπλέον δεν πρόκειται να σου δικαιολογηθώ για τις απορίες μου όσον αφορά το θέμα.Νομίζω οτι έχω κάθε δικαίωμα να εκφέρω απορίες όπως και ο καθένας μας εδώ.Αλλοίμονο αν καθένας που έγραφε την άποψη του ή την απορία του κατονομαζόταν με διάφορους χαρακτηρισμούς τότε κανείς δεν θα είχε ελευθερία να εκφραστεί.
Όσον αφορά τα γραφόμενα της παλαιάς διαθήκης που αναφέρθηκαν κάποια μέλη δεν μπορώ να πω οτι είναι και ότι καλύτερο αλλά προσπαθώ να δώσω μια πιο λογική εξήγηση στα πράγματα.Δηλαδή εμείς οι Έλληνες μέσω της μυθολογίας μας δώσαμε στους θεούς μας μίση και ανθρώπινα πάθη όχι για να τους κάνουμε τρομερούς και φοβερούς και να τους φοβόμαστε αλλά αντιθέτως για να τους κάνουμε πιο προσιτούς σε εμάς και να τους κατανοήσουμε.Ίσως το αντίστοιχο να προσπάθησαν να κάνουν και οι εβραίοι μέσω της παλαιάς διαθήκης.Τουλάχιστον έτσι πιστεύω εγώ παίρνοντας το θέμα πιο λογικά.
Φιλικά

P.S.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 00:10:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΡΜΕΝΙΩΝΑ, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΑΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΣ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ. ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΟΙ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ (ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΧΩΡΕΣ ΤΟΥ ΑΞΟΝΑ) ΥΠΕΣΤΗΣΑΝ ΗΤΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΚΟΥΣ ΣΥΜΜΑΧΟΥΣ. ΟΙ ΔΕ ΕΒΡΑΙΟΙ ΑΠΛΩΣ ΠΑΘΑΝΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΞΙΖΕ Η, ΚΑΛΥΤΕΡΑ, ΔΕΝ ΠΑΘΑΝΕ ΚΑΘΩΣ ΤΟ ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ. ΕΙΔΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΣΤΑΛΙΝ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΟΙΚΤΟ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΟΜΟΙΟΥΣ ΣΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΕΣΕΙΣ ΕΙΣΤΕ ΠΟΥ ΤΟΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΤΕ, ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΙΣΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

Υ.Γ. ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΠΟΥ 15 ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΕΒΡΑΙΟΙ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ, ΜΕΤΑ ΜΕΙΝΑΝΕ 9.
Υ.Γ.2 ΠΟΛΥ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΣΕΛΙΔΑ.
Υ.Γ.3 ΓΙΑΤΙ ΟΠΟΙΟΝ ΔΙΑΦΩΝΕΙ ΤΟΝ ΛΕΤΕ ΕΒΡΑΙΟ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 01:28:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.

Πολλές φορές, οι Διαχειριστές, αφήνουμε ένα topic να συνεχιστεί ακόμα και αν βρίσκουμε ότι δεν ξεκινάει με τις καλύτερες προϋποθέσεις γιατί ίσως στην πορεία βρεθεί μια διάσταση εσωτερική ή μεταφυσική σε αυτό που δεν διαφαίνεται να υπάρχει στην αρχή.

Ειδικά στο θέμα με τους Εβραίους και τον Σιωνισμό έχουμε δεχτεί μεγάλη κριτική αρκετές φορές ότι έχουμε κάποια πονηρή πρόθεση και δεν αφήνουμε να συνεχιστούν αυτές οι συζητήσεις.

Κάποιος πριν λίγες ημέρες έστειλε ένα μήνυμα στο Φόρουμ που έλεγε σε όλους ότι εμείς του Esoterica.gr είμαστε Εβραίοι και φακελώνουμε όλους όσους είναι ενάντια στους Εβραίους.

Έτσι για να διαλυθεί κάθε ανόητη συνομωσιολογική σκέψη προσπαθούμε να δείξουμε μια μεγαλύτερη ανοχή σε αυτό το ζήτημα γιατί πιστεύουμε ότι κάποια στιγμή θα οδηγηθεί η συζήτηση σε αυτό το σημείο που είναι τώρα. Δηλαδή να βρεθεί κάποιος από τα μέλη που να αναρωτηθεί για το αυτονόητο. Με ποιο τρόπο αυτό το πολιτικό ζήτημα έχει σχέση με το πνεύμα δημιουργίας αυτού του Φόρουμ;

Εγώ απαντώ: Ελάχιστη.

Αυτά τα θέματα μπορούν να συζητηθούν σε άλλα θεματικά Fora που περιλαμβάνουν και συζητήσεις για πολιτικές ιδεολογίες. Θα παρακαλέσω για ακόμη μία φορά να ξανασκεφτείτε το ζήτημα και να επιλέξετε να ασχοληθείτε με ένα θέμα μέσα στα όρια αυτού του Φόρουμ.

Εδώ είμαι, εξάλλου. Και κάνω υπομονή περιμένοντας να δω κάποια κατανόηση και ανταπόκριση.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 01:30:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποια παλαιότερη προσέγγιση στο θέμα...

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=240


«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ελλην
Νέο Μέλος

USA
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 03:00:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελλην  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Amanda. Συγνώμην. Θα έκανα κάποιο λάθος διαβαζοντας τις απαντήσεις σου εδώ καθώς και στα άλλα θέματα.

Και εμένα με παρεξηγούν. Αν και είμαι Μοσουλμάνος Πακιστανός (με ίχνη ιουδαϊσμού και βοθδισμού) πολλοί με περνάνε για Έλληνα -- τους αθεόφοβους...

Ασε παιδάκι μου. Το τι είσαι φαίνεται απο αυτά τα οποία γράφεις. Αν πραγματικά δεν είσαι Εβραικής καταγωγής, τότε μπράβο στούς Εβραίους. Κατάφεραν να πιάσουν και άλλο ένα θύμα ;-)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
267 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 03:20:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΣ "Εnas"

O τονος και ο τροπος που απαντας, γεματος απο κομπλεξισμο και εμπαθεια - δειγμα καθε "δημοκρατικου" πολιτη, που δεν αναγνωριζει στον αντιπαλο του τα δικαιωματα εκεινα για τα οποια ουρλιαζει οταν τα στερουν απ' τον ιδιο - φανερωνει την ελλειψη οχι μονο ψυχραιμιας αλλα και επιχειρηματων. Αυτο το..."Μπραβο...επιτελους μας αποκαλυψες τι πραγματικα πιστευεις"
ομολογω οτι δεν το καταλαβαινω. Ουδεποτε στη ζωη μου απεκρυψα τα πιστευω μου και δεν σκοπευω να το κανω τωρα. Βλεπεις κατι τετοιο ΔΕΝ ειναι ουτε του χαρακτηρος μου, ουτε της ιδεολογιας μου - που εσυ ως ειδικος εχεις την εντυπωση οτι γνωριζεις επειδη ειτε ετσι σου εμαθαν οι ινστρουχτορες μαρξιστες δασκαλοι σου, ειτε επειδη ο,τι γνωριζεις και αν το γνωριζεις, ειναι απο οσα εχεις διδαχθει απο τα κατευθυνομενα και εμετικα ΜΜΕ, τον ρολο των οποιων γνωριζουμε.

Οπως ολοι, ετσι και εγω εχω ενα Πιστευω. Μια κοσμοθεωρηση που αποτελει οδηγο μου. Φυσικα ΔΕΝ εισαι εσυ αυτος που θα κρινει αν ειναι ορθη η οχι. Και ποτε μου δεν δισταζα να εκφρασω αποψεις για τις οποιες αργοτερα ειχα και επιπτωσεις. Ομως ενας αληθινος ιδεολογος και πραγματικος αντρας ουδεποτε
δισταζει να πει αυτο που πραγματικως πιστευει. Κατι τετοιο,
ειναι μαλλον "αστικοδημοκρατικο" χαρακτηριστικο . Κατι παρομοιο
με τη μυστικοτητα της ψηφου - στην οποια υποθετω οτι θα πιστευεις ακραδαντα...Στη θεμελιωδη "αρχη" που σας εμαθαν, οπου σε καθε κουτοπονηρο φιλοτομαριστη αστο, του παρεχεται
η διευκολυνση να ελυσσεται και να παζαρευει εκ του ασφαλους,
που ποτε δεν εκτιθεται για τις επιλογες του στην κριση εστω του περιγυρου του. Ειναι βλεπεις θεμελιωδες αυτο στο οποιο εσυ πιστευεις και αρα εχεις και τους λογους να κρυβεσαι. Διοτι αυτη η δηθεν κατακτηση σας, κατ'ουσιαν καταδικαζει την ειλικρινεια, τη λεβεντια, το θαρρος της Γνωμης,
τη συνεπεια λογων και εργων, την ευθυνη των επιλογων. Πισω απο τα δημοκρατικα παραπετασματα, κουκουλωνεται η Τιμη και η Ανδρεια, η Ειλικρινεια και η Φιλαληθεια. Αν καποιος πραγματικα πιστευει στο δικαιο της γνωμης του, οχι μονο δεν επιθυμει να την αποκρυπτει, αλλα επιδιωκει και να την υπερασπισει ! Και επομενως αν ψαχνεις χαρακτηριστικα ιεροκρυφους
κρυψινοιας, θα τα βρεις σ' εσενα και στους ομοιους σου - ΟΧΙ στους ομοιους μου, οπως καταφανως ειρωνικα τους ονομαζεις αδυνατωντας ισως και εκ φυσεως να τους προσεγγισεις ακομη!

Το ειπα και αλλη φορα, μα θα το πω και τωρα. Η μονη ατυχια του Εθνικοσοσιαλισμου ηταν οτι δεν εχει να αντιμετωπισει καποιον ρωμαλεο αντιπαλο, παρα εναν εσμο φαφουτικων στοματων, που οταν δεν βελαζουν συνθηματα αυτοκαταστροφης, ειναι ξεχειλα απο μνησικακια και φθονο. Μεσα απο τις παραλλαγμενες φιδοτρυπες του Διεθνους Σιωνισμου ξεπροβαλλουν χιλιαδες αρπαχτικα πλοκαμια, που αιωνες τωρα προσπαθουν να αποσπασουν απο τους Ευρωπαιους την ευγενικη Ψυχη τους για να τη φυλακισουν, εξουδετερωνοντας την!
Καποτε ο μεγαλος OSWALD SPENGLER - που η δημοκρατικη και "πολυφωνη" εκπαιδευση ΔΕΝ σου εμαθε - περιεγραψε πολυ παραστατικα στο μνημειωδες εργο του "Η Παρακμη της Δυσεως", την ιστορικη πορεια του Δυτικου μας Πολιτισμου. Σημερα βιωνουμε ολοι μας τον μεγιστο βαθμο της σηψης και του εκφυλισμου, σ' ολους τους θεσμους : πολιτικο, πολιτιστικο, θρησκευτικο, οικονομικο. Η κατασταση ειναι οριακη. Συμφωνα με τον μεγαλο κυκλικο νομο που κυβερναει την εξελιξη των πολιτισμων, ο Δυτικος κοσμος ως μια οργανικη οντοτητα εχει τελειωσει ! Ο συγχρονος δυτικος κοσμος αποτελει μια αλλοκοτη παρωδια πολιτισμου. Αντιπροσωπευει μια παλαια Ταξη της οποιας οι "αξιες" ειναι ψευτικες, ξενοφερτες και αντιφυσικες.Και μεσα σ'ολα αυτα φωναζουν τα εβραικα φερεφωνα να προχωρησουμε σε μια γενικη μειξη, σε μια χοανη οπου ολοι θα γινουμε ενας πολτος μιας χυδαιας ανθρωπομαζας, που θα επιζητα μονο υλη! Ετσι εχουν μετατρεψει τον σημερινο Ανθρωπο σε εναν Μαζανθρωπο, που αποτελει την πιο χυδαια εκφραση εκφυλισμενου αστου...

Η τραγικη κατασταση που δημιουργηθηκε μετα το '45 στην Ευρωπη ειναι ορατη και απ'τον πιο κακοπιστο. Ενα δεδομενο θα χαραχθει στη συνειδηση του καθενος : Ο διευθαρμενος , Φρικτος και Τρισαθλιος συγχρονος κοσμος, η Νεα Παγκοσμια Τξη που εχει επιβληθει ειναι δημιουργημα των πολιτικων συστηματων που εκπροσωπουσαν οι νικητες του Β' Π. Πολεμου. Αυτοι ειναι οι αποκλειστικοι υπευθυνοι για τη σαπιλα και τη διαστροφη της εποχης μας( διαφθορα, ναρκωτικα, εγκληματικοτητα, μαφια, πορνεια, ανεργια, τοκογλυφια κλπ. κλπ. κλπ.).Γνωριζω οτι η δηλωση αυτη εξοργιζει πολλους οπαδους και φορεις του Συστηματος (της παρακμης δηλαδη) διοτι δειχνει μια τολμη να αμφισβητεις εναν εφιαλτικο κοσμο για τον οποιο καποιοι ξοδεψαν δισεκατομμυρια $...

Ομως ειναι σιγουρο οτι καποτε τα πραγματα θα επανελθουν στη φυσικη τους θεση. Η Ευρωπη θα γινει και παλι η ελπιδα της Ανθρωποτητος, φτανει πρωτα να απελευθερωθει απο τα χρυσα δεσμα που της σφυρηλατησαν με τα οπλα , το χρημα και την προπαγανδα οι διαφοροι Κοεν και Λεβι. Γιατι και τωρα οπως και τοτε - Αυτος ειναι ο εχθρος της Ανθρωποτητος, αλλα και του εαυτου του: "Ο Αιωνιος Εβραιος" !

ΔΙΑ ΤΗΣ ΝΥΚΤΟΣ ΣΤΟ ΦΩΣ !

Edited by - ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ on 08/01/2003 03:58:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 08:25:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάντως θα πρότεινα να κλείσει το topic γιατι μου πείραξε τα εντόσθια....
Παρμενίων θα μπορούσες να μου πείς τι διαφορά έχει η τωρινή Παγκόσμια τάξη απο όλες τις αυτοκρατορίες που πέρασαν απο τη γή? Για θυμίσου λίγο..... και μην πείς οτι είμαι οπαδός της Νέας Τάξης αλλά όπως το θέτεις το ζήτημα μόνο αυτό μπορώ να σου απαντήσω.
Ποτέ πιο πριν στην καταγεγραμένη ιστορία ο άνθρωπος δεν ήταν τόσο ελεύθερος να καλλιεργηθεί...Τώρα το αν αποχαυνώνεται με διαφόρων ειδών οθόνες,θεάματα και άρτο... ε δεν φταίνε οι Εβραίοι για αυτό.
Η δικιά μας χώρα βρίσκεται σε ειρήνη εδώ και 30 χρόνια τώρα.Απο τη σύσταση του ελληνικού κράτους δεν είχε ξαναπεράσει τέτοια μακρά περίοδο ειρήνης...Μήπως δεν σου αρέσει αυτό ?
Σου απαγορεύει κανείς να φτιάξεις την δικιά σου τέχνη ? Σου απαγορεύει κανείς να καλλιεργηθείς σαν άνθρωπος? σου απαγορεύει κανείς να μετέχεις στην κοινωνία ? σου απαγορεύει κανείς να λές αυτά που λές ? Σου απαγορεύει κανείς να δημιουργήσεις ένα πολιτικό σχήμα και να υπερασπίσεις τις ιδέες σου ?
Τώρα το αν εσύ δεν κάνεις τίποτα απο όλα αυτά και απλά ξέρεις μόνο να διαμαρτύρεσαι ...έ ούτε και για αυτό φταίνε οι Εβραίοι αλλά μάλλον η οκνηρία...
Θες ένα καλύτερο κόσμο ? βγές και πάλεψε για αυτόν αλλλά πάντα να σέβεσαι την πλειοψηφία γιατι τα μεγαλύτερα λάθη στην ιστορία έγιναν απο αυτούς που πίστευαν οτι μόνο αυτοί κατέχουν την αλήθεια και την σωστή άποψη...και ούτε γιαυτό φταίνε οι Εβραίοι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
267 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 12:18:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς ΕοΝ

Пραγματικα, αν καμεις λογο για παλη και αγωνα, ειναι κατι που προσωπικως το εχω κανει βιωμα. Και οταν μιλας για οκνηρια, μαλλον αναφερεσαι σ' ολους αυτους τους "δημοκρατικους" "αγωνιστες" του καναπε και της θολοκουλτουριαρικης "φιλοσοφιας", που σιγουρα δεν κανουν τιποτε αλλο απο πνευματικο αυνανισμο. Επομενως δεν δεχομαι μαθηματα παλης και δρασης. Και ακριβως επειδη γνωριζω τι σημαινουν τα παραπανω, σου λεω οτι οι απαγορευσεις και οι χυδαιες υβρεις του "δημοκρατικοτατου" οχλου, ειναι τοσες που ουτε καν φανταζεσαι - ειδικως στην Δυτικη Ευρωπη. Αλλα αυτο για σενα δε λεει τιποτα , αφου θα πιστευεις οτι οι ιδεες μου εκπροσωπουν το "απολυτο κακο". Ναι! Το κακο εκπροσωπουν γι' αυτην την τρισαθλια υλιστικη και απολυτως εβραικη κοινωνια!

Οσο για την Ελλαδα μας, αυτην τη χωρα που οι ηγετικσοι την εκαναν να σημαινει "σουβλακι-τζατζικι-τσιφτετελια-"ελληναδικα"-"σκυλαδικα"...-ΔΕΝ ειναι αυτο που περιμενω απο οσους ως υστερικοι κανουν αναφορες για..."ελληνικη παιδεια"!!!
Αν εσυ εισαι ευχαριστημενος με την σημερινη σηψη, τοτε εισαι κι εσυ ενας φορεας του συστηματος. Ισως διχως να το καταλαβαινεις... Αν παλι οχι, τοτε πως αγωνιζεσαι για την καταρευση του; Το να διεγειρεις το παθος, οταν δεν εχεις σκοπο να του δωσεις μια διεξοδο ειναι διπλα επικινδυνο , διοτι η οργη πολυ γρηγορα γινεται πικρα και αυτο που μενει τελικα ειναι μια μονιμη γευση της ηττας! Δεν τρεφεται η ψυχη ενος λαου με "μνημοσυνα" της ιστοριας του και με δηθεν ιστορικοφιλοσοφικες "αναζητησεις", οταν την ιδια στιγμη χανει την ιδια του την Αξιοπρεπεια, την Τιμη του, το ιδιο του το ΑΙΜΑ! Και γι αυτο ολα αυτα τα δηθεν δικτυα "αστικοπατριωτισμου" και "ενασχολησεως με τα εθνικα θεματα, ολα αυτα τα δηθεν "ελληνοκεντρικα" περιοδικα, καλυτερα να μην υπηρχαν! Γιατι δειχνουν μια ψευτικη εικονα οτι δηθεν υπαρχουν καποιοι που αγωνιζονται γι αυτη την πατριδα, και αυτο ειναι ψεμα, ειναι μια ψευδαισθηση...ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕ ΛΥΣΣΑ ΚΤΥΠΑ ΟΠΟΙΟΝ ΤΟΛΜΗΣΕΙ ΝΑ ΚΗΡΥΞΕΙ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΕΓΕΡΤΗΡΙΟ ΨΥΧΩΝ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΑΥΘΕΝΤΙΚΑ ΑΣΥΜΒΙΒΑΣΤΗ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΗ !!! ΑΥΤΟ, ΓΙΑΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΩΣ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΑΕΡΑ, ΑΛΛΑ ΜΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΝΤΟΛΟΔΟΧΟΥΣ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ ΠΟΥ ΕΞΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ !

Βεβαιως για τις δυναμεις του χαους καποτε θα φτασει το τελος τους. Θα συνεχισουν τις προσπαθειες τους να συνθλιψουν καθε πραγματικη αντισταση και να φιμωσουν και να αλλοιωσουν καθε φωνη αληθους αντιρρησεως - μεχρις οτου η Εσωτερικη μας Βουληση καταστει γι' αυτους απτη Ισχυς ! Ο ΛΕΝΙΝ καποτε ελεγε: "Οσο χειροτερα πανε τα πραγματα, τοσο καλυτερα για μας"...Ας το σκεφτουν καλα λοιπον...

ΔΙΑ ΤΗΣ ΝΥΚΤΟΣ ΣΤΟ ΦΩΣ - DURCH NACHT ZUM LICHT !


Edited by - ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ on 08/01/2003 13:16:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 13:01:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ο Χίτλερ έλεγε <<Είναι τύχη για αυτούς που κυβερνούν, το ότι ο λαός δεν σκέφτεται>>.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 13:23:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναρωτιέμαι γιατί γεμίζουμε 5 ηλεκτρονικές σελίδες για το αν κάποιος λαός (Εβραίοι στην προκειμένη περίπτωση) είναι εχθρός της ανθρωπότητας, και το γενικεύουμε τόσο ώστε να θίγουμε ανθρώπινες υποστάσεις και προσωπικότητες...
Εχθρός της ανθρωπότητας πιστεύω πως είναι κάθε φανατισμένη αντίληψη ενάντια σε κάποια μερίδα ανθρώπων...
Πιστεύω πως ΜΙΑ φυλή υπάρχει στον κόσμο και λέγεται ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΦΥΛΗ.
Ας μην ψάχνουμε φαντάσματα και κακούς γύρω μας... Ας κοιτάξουμε καλύτερα μέσα μας.

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
267 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 13:34:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειναι τελειως αντιεπιστημονικο και αυθαιρετο αυτο που λες οτι πιστευεις. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΦΥΛΗ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΕΙΔΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΦΥΛΕΣ! Επιτελους ας σταματησει ο εμπεγμος της νοημοσυνης μας και η διαστρεβλωση της Βιολογικης Πραγματικοτητος. Μπορει αυτο το "Ανθρωπινη Φυλη" να ειναι ενα οπλο στα χερια οσων εχουν ως στοχο να ισοπεδωσουν λαους και πολιτισμους σε εναν ανθρωποπολτο μιας αβουλης μαζας καταναλωτων, αλλα δεν μπορει να ειναι στοχος οσων επιθυμουν την ανελιξη του Ανθρωπου και τον πραγματικο σεβασμο των Φυλων , των Εθνων, της Ψυχης τους και του Πολιτισμου τους!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 13:52:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαφώς. Δεν είμαι επιστήμονας κι έχω το άλλοθι του αυθορμητισμού χρόνια τώρα (γι' αυτό ίσως και οι... αυθαιρεσίες που ενίοτε κάνω)!
Φυσικά και το "ΦΥΛΗ" το χρησιμοποίησα συνειρμικά γιατί στο νου μου είχα συνεχώς το "Φυλετική Διάκριση" αναφορικά με τους Εβραίους.
Το Ανθρώπινο γένος (ή είδος, όπως θες) αποτελούν πολλές φυλές, τις οποίες αποτελούν πολλές ράτσες τις οποίες αποτελούν διάφορα κοινωνικά στρώματα, τα οποία απότελούν κάποιες οικογένειες οι οποίες αποτελούνται από ανθρώπους. Εν τέλη καταλήγουμε και πάλι στον ’νθρωπο.
Δεν ανήκω στην "Εβραϊκή φυλή", δεν ξέρω καν αν ανήκω στην Ελληνική (οι παπούδες μου ζούσαν με τους Τούρκους για πολλά - πολλά χρόνια), δεν θα με πείραζε όμως να είμαι... Κογκολέζος ή οτιδήποτε άλλο. Θα εξακολουθούσα να είμαι ’νθρωπος.
Και πάλι αυθόρμητα απάντησα...

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Edited by - ananasss on 08/01/2003 14:01:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 13:58:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...

Edited by - ananasss on 08/01/2003 14:00:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 14:33:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλλα αυτο για σενα δε λεει τιποτα , αφου θα πιστευεις οτι οι ιδεες μου εκπροσωπουν το "απολυτο κακο". Ναι! Το κακο εκπροσωπουν γι' αυτην την τρισαθλια υλιστικη και απολυτως εβραικη κοινωνια!

Αν είσαι αυτό που υποψιάζομαι , οι ιδέες σου έχουν δοκιμαστεί μέσα στην ανθρώπινη ιστορία πολλές φορές και έχουν αποδειχτεί ελλειπέστατες και μονομερής...
Ποιά είναι αλήθεια η Εβραϊκή κοινωνία που ζούνε οι Έλληνες? δεν το κατάλαβα αυτό... Μακάρι να είχαμε στην κοινωνία μας την αλληλουποστήριξη που έχουν αυτοί ,εμείς κοιτάμε πως να φάμε τον άλλον όχι πως να τον στηρίξουμε...

quote:
Οσο για την Ελλαδα μας, αυτην τη χωρα που οι ηγετικσοι την εκαναν να σημαινει "σουβλακι-τζατζικι-τσιφτετελια-"ελληναδικα"-"σκυλαδικα"...-ΔΕΝ ειναι αυτο που περιμενω απο οσους ως υστερικοι κανουν αναφορες για..."ελληνικη παιδεια"!!!

Εδώ είσαι τελείως λάθος.....και η σκέψη σου είναι ανώριμη...
Αν κρίνεις την ελληνική κοινωνία απο την τηλεόραση (αυτή δείχνει την εικόνα που περιέγραψες) τότε η κρίση σου είναι ελλειπής.... Υπάρχει κόσμος που καλλιεργείται,αγωνίζεται και παλεύει ...τώρα αν εσύ δεν τον βλέπεις τότε φρόντισε να κινηθείς σε πιο "underground" κύκλους...
Επίσης θα ήθελα να μου απαντήσεις στο εξής ,τους ηγετίσκους που αναφέρεις οι Ελληνες δεν τους αναδυκνείουν εδώ και τόσα χρόνια ? Μήπως φταίνε οι Εβραίοι που στις προηγούμενες εκλογές 80% του ελληνικού λαού ψήφισε δύο συγκεκριμένα κομματα ? Μηπως φταίνε οι Εβραίοι που είμαστε πρωταθλητές στην ρεμούλα και τα ρουσφέτια ?
και να σου πώ και κάτι ? Αν όντως για όλα φταίνε οι "κακοί" Εβραίοι ε τότε καλά να μας κάνουν αφού μας βρίκανε κορόιδα και μας δουλεύουν...
quote:
Αν εσυ εισαι ευχαριστημενος με την σημερινη σηψη, τοτε εισαι κι εσυ ενας φορεας του συστηματος. Ισως διχως να το καταλαβαινεις... Αν παλι οχι, τοτε πως αγωνιζεσαι για την καταρευση του;
Πρωσοπικά δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος αλλά ξέρω πολλούς που είναι και δεν τους καίγεται καρφί. Δεν μπορώ όμως και να επιβάλλω στους άλλους την άποψή μου...

quote:
ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕ ΛΥΣΣΑ ΚΤΥΠΑ ΟΠΟΙΟΝ ΤΟΛΜΗΣΕΙ ΝΑ ΚΗΡΥΞΕΙ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΕΓΕΡΤΗΡΙΟ ΨΥΧΩΝ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΑΥΘΕΝΤΙΚΑ ΑΣΥΜΒΙΒΑΣΤΗ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΗ !!!
αν θεωρείς εγερτήριο ψυχών τον Ναζισμό ....που στο κάτω κάτω ξενόφερτο είναι...τότε καλά κάνει και το χτυπάει με λύσσα ...και γώ μαζί του....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
267 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2003, 01:21:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕοΝ,

Στην απαντηση σου παρατηρω καποιες φρασεις που ευκολως χρησιμοποιεις για να τεκμηριωσεις αυτο που πιστευεις, αδυνατωντας να καταφυγεις σε λογικα επιχειρηματα:

"..Αν είσαι αυτό που υποψιάζομαι"(τι υποψιαζεσαι δηλαδη...)
"..Εδώ είσαι τελείως λάθος.."
"...φρόντισε να κινηθείς σε πιο "underground" κύκλους..."
"..Μήπως φταίνε οι Εβραίοι που στις προηγούμενες εκλογές 80% του ελληνικού λαού ψήφισε δύο συγκεκριμένα κομματα.."
"......και γώ μαζί του...."(με το Συστημα δηλαδη)
"..να σέβεσαι την πλειοψηφία.."

Επειδη δεν εμαθα στη ζωη μου να αφηνω αναπαντητα θεματα και μου αρεσει να επιχειρηματολογω και οχι να βελαζω συνθηματα,θα σου απαντησω με μια αναλυση του Συστηματος για να σου αποδειξω ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΙΤΙΑ της κακοδαιμονιας μας, ΠΟΙΟΙ θελησαν κατι τετοι και γιατι.

Μπορει να μην ειναι αμεσα "εσωτερικη" η απαντηση μου , αλλα ισως βοηθησει πολλους "εσωτεριστες" και "αναζητητες" να κατανοησουν την αιτια του σημερινου εκφυλισμου. Και ειναι αποριας αξιον πως δεν βλεπουν ολοι αυτοι το οφθαλμοφανες, αλλα αναζητουν αυτο που δε φαινεται !!!

Ο συγχρονος ανθρωπος δυστυχως ειναι δεσμιος μιας λεξεως με ιδιοτητες μυθου! Αυτη η λεξη ειναι "Δημοκρατια". Θα προσπαθησω να κανω μια αναλυση του μυθου και να σου απαντησω λοιπον - μια που το θελεις - για ποιον λογο φταινε οι σημερινοι ηγετισκοι για την καταντια της Πατριδος μας, αλλα και για τη γενικοτερη παρακμη και διαφθορα στην Ευρωπη, και γιατι οι Εβραιοι διαλεξαν αυτο το συστημα για να διαβρωσουν τους λαους μας. Φυσικα θα καταλαβεις και γιατι ΔΕΝ υπαρχει πραγματικη ελευθερια, αλλα μια επιφαση αυτης.

Επειδη οταν μιλας για "ναζισμο" καταλαβαινω οτι εισαι κι εσυ "δημοκρατης", υπερασπιστης της πολυφωνιας", της "ανεκτικοτητας", της "ερευνας", και αλλων τετοιων μυθων του Συστηματος, θα ηθελα να σου πω κατι. Αυτο ισχυει και για αλλους "δημοκρατες" του forum, την δογματικη λυσσα και τα γνωστα "κλισε" των οποιων συναντησα και σε αλλες συζητησεις. Ο τυπος του πολιτευματος, δηλ. διακυβερνησεως της Πολιτειας δεν ειναι εξ'όρισμου ουτε κακος ουτε καλος. Ολα τα πολιτευματα ειναι αγαθα μεχρι αποδειξεως του αντιθετου. Και ολα τα πολιτευματα στην ιδεατη τους μορφη ειναι ιδανικα. Οι νομοι ομως του ιστορικου γιγνεσθαι, δοκιμαζουν την αξια του καθε πολιτευματος. Λαοι της γης, διαφορετικης καταγωγης και ψυχοσυνθεσεως, μεσα στις χιλιετιες εχουν εφαρμοσει διαφορα πολιτευματα και φαινεται μαλιστα οτι σε καθε λαο , αναλογως με τα ιδιαιτερα ψυχολογικα, κονωνικα και βιολογικα χαρακτηριστικα τους - αυτο που λεμε ΨΥΧΗ του λαου- ταιριαζει και διαφορετικος τυπος. Το Ζητημα για την πολιτικη οργανωση ενος λαου ΔΕΝ μπορει να αντιμετωπιζεται ως Δογμα, αφου ειναι κατι για την εξυπηρετηση του ΣΚΟΠΟΥ. Αν το μεσο εξυπηρετει το σκοπο, τοτε γινεται αποδεκτο, αν οχι , τοτε απορριπτεται ως αναποτελεσματικο και αχρηστο.

Αυτο αποτελει την "ναζιστικη", οπως λες, αποψη. Με την Δημοκρατικη, αλλα και Μαρξιστικη αποψη συμβαινει κατι αλλο. Το καθεστως που προτεινουν αμφοτερες ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣΚΟΠΟΣ !!! Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΑΛΙΣΤΑ ΔΙΑΚΗΡΥΣΣΕΤΑΙ ΜΕ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟ, ΦΑΝΑΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟΤΗΤΑ !!! Αυτο ειναι και η τυφλη του ιδεοληψια! Και οι δυο αυτες θεωριες - αλλα και τα καθεστωτα αυτα -στηριζονται στο Οικονομικο Δογμα. Κατα τη γνωμη μου, ενα πολιτευμα δικαιολογει την χρησιμοτητα του και την αξια του οταν:

α. βοηθαει στην δημογραφικη επιβιωση, υγεια, αναπτυξη και ψυχολογικη βελτιωση του λαου, τον οποιο υπηρετει.
β. Ισχυροποιει τις αμυντικες του δυναμεις που εξασφαλιζουν την προστασια του λαου.
γ. βοηθα στη δημιουργια εσωτερικων προυποθεσεων πολιτιστικης αναπτυξεως.
δ. οταν ενθαρρυνει, ευνοει και εκτρεφει την επιστημονικη, καλλιτεχνικη, πνευματικη, αθλητικη και γενικως την πολιτισμικη αναπτυξη του Εθνους ΣΥΜΦΩΝΑ με την ιστορικη κληρονομια, τη φυλετικη μνημη, τις φυσικες ροπες και τα Οραματα του.

Αυτη ειναι η αποψη των "κακων" - που εισαι κι εσυ "μεσα"(!)για τη διωξη τους... Ειπα οτι αυτοι οι "βρυκολακες" που εχασαν την πολιτικη , πολιτιστικη και πολιτισμικη μαχη στα χρονια που προηγηθηκαν του πολεμου, καταφεραν να νικησουν στρατιωτικως. Ποιοι ηταν αυτοι; Δυο στρατοπεδα με μια επιπλαστη αντιθεση και εχθροτητα, μα με μια ουσιαστικη συγγενεια : το οικονομικο δογμα. Απο τη μια ο ισοπεδωτικος και απανθρωπος Μπολσεβικισμος της Σοβιετιας - που αποτελει τουλαχιστον ως συστημα, μουσειακο αντικειμενο. Απο την αλλη οι φιλελευθερες δημοκρατιες. Αυτες εξακολουθουν να εχουν πολιτικη δυναμη και καπηλευονται ονοματα και συνθηματα για να εξαπατουν τις μαζες. Καταφερνουν ετσι να τις σερνουν ολο και πιο χαμηλα στη ληθη, στον εκφυλισμο και στην αποβλακωση. Φυσικα οι αστικες δημοκρατιες εχουν παρελθον απο τη Γαλλικη επανασταση - ισως και λιγο πιο πριν, με την αποκρυσταλλωση του κοινοβουλευτισμου στην Αγγλια. Απο το '45 ομως κι επειτα ΕΜΕΙΝΕ ΓΙ ΑΥΤΕΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΤΟ ΠΕΔΙΟ ΔΡΑΣΕΩΣ.

Η πιο υπουλη πονηρη επιλογη τους ειναι οτι χρησιμοποιουν το ονομα "ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ". Ειναι μια λεξη με μαγικη δυναμη , στο βαθμο που ετοιμολογικα παραπεμπει σε κατι ευχαριστο και κολακευτικο για τις μαζες. Ονοματολογικα, απο ιστορικης αποψεως, παραπεμπει σε μια λαμπρη περιοδο της κλασικης Ελλαδος ενω συναισθηματικα εχει φορτιστει ετσι , ωστε να οδηγει σε εκδηλωσεις θρησκευτικης μανιας! Ετοιμολογικα σημαινει οτι εξουσιαζει ο λαος...ΤΟΣΟ ΑΟΡΙΣΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ. Καποιοι λοιπον ασκουν την εξουσια στο ονομα του. Αυτο ομως μπορει να το ισχυριστει καθε ενας που ασκει εξουσια. Τοτε θα σπευσουν οι θεωρητικοι της και θα πουν οτι στη Δημοκρατια εξουσιαζει η πλειοψηφια, μεσω των εκλεγμενων αντιπροσωπων... Αυτο μου ειπες κι εσυ! Και εγω θα σε ρωτησω τρια πραγματα:

- Κατα ποσο δικαιουται μια συγκυριακη πλειοψηφια να λαμβανει τοσο σοβαρες αποφασεις;
- Εναντι τινος ειναι υπευθυνοι οι εκλεγομενοι και οι ψηφοφοροι;
- Ειναι η εκαστοτε πλειοψηφια αυτοβουλη και ελευθερη;

Θα σε βοηθησω. Η απαντηση στο τελευταιο μου ερωτημα ειναι και η πιο ευκολη. Και δεν ειναι ορατη μονο στους εθελοτυφλους και στους ηλιθιους. Η συγχρονη δημοκρατια που μας την φορτωσαν "με το ετσι θελω", δεν ειναι αυθυπαρκτη. Δεν στεκεται μονη της. Βρισκεται ενταγμενη σ'ενα πολιτικο-οικονομικο και ψυχολογικο πλεγμα, εντος του οποιου και μονο αποκτα διασταση. Μονο με συνδυασμο των παραμετρων του πλεγματος αυτου ειναι δυνατον να αξιολογηθει ο ρολος και το νοημα της.

Ψυχολογικος μανδυας της ειναι ο ατομισμος και η ιδιοτελεια. Ιδεολογικος μανδυας ειναι ο φιλελευθερισμος μ'ολα τα απατηλα χαρακτηριστικα του. Και μιλω για ολα αυτα τα κλισε που τα διατυμπανιζουν συνεχεια: πολυφωνια, πολυκομματισμος, ελευθερη διακινηση ιδεων, ελευθερες εκλογες, καθολικο δικαιωμα ψηφου, ελευθερια του λογου,κλπ. Οικονομικο υποβαθρο ειναι ο οικονομικος φιλελευθερισμος που αποτελει μια πιο κομψη αποδοση του ορυ κεφαλαιοκρατια. Κοινωνικη διασταση της, ειναι ο αστισμος και ο χυδαιος υλισμος. Και τελος, Ο ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΤΥΠΟΣ ΠΟΥ ΚΥΡΙΑΡΧΕΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΠΟΧΑΥΝΩΜΕΝΟΣ, ΑΝΑΙΣΘΗΤΟΣ, ΑΝΑΛΓΗΤΟΣ, ΙΔΙΟΤΕΛΗΣ, ΑΔΙΑΦΟΡΟΣ, ΑΠΟΒΛΑΚΩΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΧΑΖΟΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ ΚΟΣΜΟΠΟΛΙΤΗΣ ΑΣΤΟΣ. ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΩΤΗ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΣΚΕΨΕΩΣ !

Οι αστικες δημοκρατιες ειναι ενα πολιτευμα που προωθησαν οι μασονοι εμποροι και τραπεζιτες του 17ου-18ου αιωνος, δηλ. η διευθαρμενη μπουρζουαζια της τοτε εποχης, για να αποκτησουν πολιτικη δυναμη περα απο την οικονομικη που ειχαν, και ετσι να προωθησουν τα συμφεροντα τους. Ξεκινησαν εναν αγωνα υπονομευσεως και διαβρωσεως των μοναρχιων, οι οποιες ετσι κι αλλιως ειχαν παρακμασει και ετσι η εξουσια επεσε στα χερια τους ως ωριμο φρουτο. Το ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΔΟΓΜΑ ειναι πανισχυρο. Θεωρητικα ολα ειναι ελευθερα. Ειναι ομως πρακτικως αδυνατο σε καποιο προσωπο η πολιτικο σχηματισμο να εχει ελπιδες εκλογης αν δεν διαθετει τεραστια χρηματικα ποσα. Αφου χωρις αυτα τα ποσα δεν θα καταφερει ποτε του, οχι να γινει αρεστος - ουτε καν γνωστος ! Αρα εξ'αρχης το πολιτευμα δεσμευεται απο εναν καταφανως πλουτοκρατικο παραγοντα. Αυτη η πραγματικοτητα δινει τη δυνατοτητα στους οικονομικα ισχυρους να εκτραπουν ειτε ευθεως κατερχομενοι σε εκλογες οι ιδιοι, ειτε χρηματοδοτωντας κομματα...Και το κεφαλαιο μετα τις εκλογες ζητα ανταλλαγματα...ΟΛΟΙ δηλ. ΕΙΝΑΙ ΔΕΣΜΙΟΙ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΥ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΣΚΕΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΕΞΟΥΣΙΑ. Οι μαζες βεβαιως - οπως κι εσυ, αν κρινω απο τα λεγομενα σου -ειναι ευτυχεις, με την ψευδαισθηση οτι με ελευθερη βουληση εξελεξαν τους αντιπροσωπους τους ! Δεν εχουν ουτε την ελαχιστη απαιτουμενη οξυδερκεια για να συνειδητοποιησουν οτι ειναι θυματα ενος παιχνιδιου. Οσο για τη διαφημιση των κομματων και τη σχεση τους με τα ΜΜΕ(διαπλοκη τα ονομαζουν τελευταιως), ειναι γνωστα. ΕΙΚΟΝΑ και ΗΧΟΣ στην υπηρεσια της προπαγανδας...Και υστερα οι ψηφοφοροι εχουν την εντυπωση οτι "ελευθερα" και "αυτοβουλα" αποφασισαν για το μελλον τους.

Η Αρχη της πλειοψηφιας - που τοσο υπερασπιζεσαι - αναγορευεται σε υπατο ρυθμιστη! Μιλουμε για μια πλειοψηφια που τη συνθετουν ατομα χωρις καμια διακριση! Η δημοκρατια λοιπον εισαγει το πιο ευτελες, ανεπαρκες , επικινδυνο και αδικο κριτηριο. Το ΠΟΣΟΤΙΚΟ ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΠΟΙΟΤΙΚΟΥ. Ετσι η δημοκρατια καταντα δικτατορια της πλειοψηφιας, μια τυραννια των πολλων! Μια τυραννια που συνθλιβει και εκμηδενιζει ολες τις εξαιρετικες ιδιοτητες, ολες τις πρωτοπορες ιδεες που φυσικα προερχονται απο εξεχουσες μορφες, οι οποιες δεν μπορει παρα να ειναι λιγες! Να ανηκουν δηλ. σε μια μειοψηφια! Η μειονοτητα αυτη σθεναζει σε καθεστως "δημοκρατιας". Συμπιεζεται, πνιγεται και ισοπεδωνεται απο την τυραννια του μεσου ορου! Στερωντας ετσι και την κοινωνια απο τις υπηρεσιες της. Αντιστρεφεται η φυσικη πυραμιδα της κοινωνιας! Καταστρεφεται η φυσικη ιεραρχια. Αναγορευονται οι μετριοι σε ρυθμιστες! Η δικτατορια αυτη των μετριων, συνοδευεται με 3 "αρχες": Τη μυστικοτητα της ψηφου, τις τακτικες εκλογες και το καθολικο δικαιωμα ψηφου.

Οι μετριοι λαμβανουν συνεπως αποφασεις, τα αποτελεσματα των οποιων βαρυνουν συχνα , αν οχι παντα, και τις κατοπινες γενιες. Για ολα τα ζητηματα της κοινωνιας, που απαιτουνται ειδικες γνωσεις...Και φυσικα απαιτουνται κυβερνησεις που δεν θα υπολογιζουν το πολιτικο (εκλογικο) κοστος. Τετοιες, οσο κι αν ψαχνεις, δεν θα τις βρεις σε "δημοκρατικα" καθεστωτα. Ακομη ομως κι αν βρεθει μια ομαδα εναρετων και ανιδιοτελων οι οποιοι καταφερουν να αποσπασουν την εξουσια, αυτη η ομαδα ειναι καταδικασμενη να δει το εργο της ανολοκληρωτο, αφου τα μακροπροθεσμα μετρα που θα αναγκαστει να λαβει, μοιραια θα την καταδικασουν στις επομενες εκλογες. Και μονο η τοση συχνη τελεση εκλογων, αποκλειει καθε δυνατη προοδο. Αποτελεσμα: Οι κυβερνησεις εξαντλουν το εργο τους σε δημοκοπιες, ρουσφετολογιες, εντυπωσιασμους και κουφια λογια.

Ετσι εχουμε παντου κοινωνιες ανευθυνων. Η ανευθυνοτητα αποθεωνεται, αφου στις υπνωτισμενες μαζες παρεχεται το δηθεν ιερο δικαιωμα ψηφου, ως υποκαταστατο του ενεργου πολιτικου καθηκοντος. Ενω κατ'ουσιαν το συστημα αμβλυνει και απωθει την αισθηση αληθους πολιτικου και εθνικου καθηκοντος. Οι δηθεν κυριαρχοι ψηφοφοροι με τη σειρα τους χρησιμοποιουν το δικαιωμα αυτο, ως το τελειο αλλοθι της αδιαφοριας τους. Ζουν με τον τροπο που τους εμαθαν- δηλ. της αποβλακωσεως- και ξυπνουν αιφνιδιως απο τις πομπωδεις τυμπανοκρουσιες του πανηγυριου των εκλογων, ωστε να ασκησουν το "ιερο" τους δικαιωμα και υστερα να επανελθουν αποχαυνωμενοι στον υπνο τους. Ετσι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΤΥΧΟΝ ΛΑΘΗ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΡΑΓΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΕΝΟΣ ΕΘΝΟΥΣ. Οι κυβερνησεις δεν εχουν ευθυνη, αφου αυτη μεταφερεται στο λαο. Απο την αλλη η ευθυνη ενος απροσδιοριστου εκλογικου σωματος επιμεριζεται στα εκατομμυρια των ψηφοφορων με συνεπεια, υπαγωμενη στην κλιμακα των μεμονωμενων ψηφοφορων, τελικως να εκμηδενιζεται !!! Ετσι ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ !!!

Για τη μυστικοτητα τι να πω! Ο καθε κουτοπονηρος βλακας μπορει κρυβεται και να παζαρευει εκ του ασφαλους, διχως να εκτιθεται για τις επιλογες του στην κριση κανενος! Τιμη, Ανδρεια, Φιλαληθεια, ολα κουκουλωνονται στα δημοκρατικα παραβαν. Το αντιθετο γινεται μονο με φανερη ψηφοφορια και διαδικασιες. Αντιθετως η υποκρισια και η συνωμοσια συνδεονται αμεσα με την ακρως αυτη φαρισαικη αρχη της μυστικοτητας της ψηφου. ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΙΟ ΟΛΕΘΡΙΟ, ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΘΟΛΙΚΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΨΗΦΟΥ. Η ΥΠΕΡΟΧΗ ΤΗΣ ΠΟΣΟΤΗΤΟΣ ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΟΣ.

Ολοι οι πολιτες εχουν μια ψηφο και ολες ειναι ισοβαρεις!!! Ετσι ενας Στρατηγος, ενας Καθηγητης Πανεπιστημιου, ενας Φιλοσοφος, ενας Ολυμπιονικης, εχουν την ιδια ακριβως ισοδυναμη ψηφο με εναν εγκληματια, εναν νταβατζη, εναν εμπορο ναρκωτικων και ο,τι αλλο υποκειμενο μπορεις να φανταστεις!!! Απο ενα τοσο ισοπεδωμενο εκλογικο σωμα, πως μπορεις να περιμενεις κατι το θετικο; Οι μετριοι, οι τιποτενιοι και οι τυχαρπαστοι, αναγορευονται σε ρυθμιστες, υποσκελιζοντας τους εκλεκτους. Ολοι ψηφιζουν...παρανοικοι, ψυχασθενεις, μαφιοζοι, πορνες, αναλφαβητοι, λιποτακτες, αρνητες στρατευσης...ολοι εχουν μια ψηφο!

Καποιοι θα σπευσουν να πουν τα λογια του μακελλαρη και σφαγεα Τσωρτσιλ, οτι η Δημοκρατια εχει πολλες αδυναμιες, αλλα ειναι το λιγοτερο κακο - αρα το καλυτερο - απ' ολα τα πολιτευματα. Απαντω: Η Παγκοσμια Ιστορια ανεδειξε δεκαδες λαμπρους Πολιτισμους. Γνωρισε πολλα και διαφορα πολιτευματα εκ των οποιων το μονο που δεν εξεθρεψε ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ πολιτισμο , αλλα αντιθετως οδηγει με μαθηματικη ακριβεια στην ανεξελεγκτη μανιωδη και αντιφυσικη καπιταλιστικη αναπτυξη που οδηγει με τη σειρα της στον εκφυλισμο των εθνων και την μη αναστρεψιμη καταστροφη της Φυσης, ειναι η αστικη δημοκρατια. Οσο για τις υποκριτικες αναφορες στο Χρυσο Αιωνα του Περικλεους εχω να πω : Το μονο κοινο σημειο μεταξυ αρχαιας ελληνικης δημοκρατιας και των συγχρονων κοινοβουλευτισμων , ειναι τ' ονομα. Το οποιο δολιως και πονηρως το καπηλευονται για να πασπαλιστουν με καποια αιγλη και να κρυψουν την φρικτη και τερατωδη τους υποσταση.

Και επειδη βλεπω οτι καποιοι εδω αρεσκονται να νομιζουν οτι κατεχουν την απολυτη γνωση του Αρχαιου κοσμου και των μυστικων του, ας δουν επιτελους ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΟΒΑΘΡΟ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΝΑΠΤΥΧΘΗΚΑΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ! Το μοντελλο της αρχαιας δημοκρατιας ειναι ανεφαρμοστο στα σημερινα κρατη με τα τεραστια μεγεθη. Οι δε συγχρονες δημοκρατιες, κακως επικαλουνται τις αρχαιες συνονοματες. Οι αρχαιες ελαμβαναν χωρα σε ενα παντελως διαφορετικο πνευματικο και πολιτιστικο περιβαλλον. Οι αρχαιοι Ελληνες εκαμαν σειρες αποκλεισμων που τις διασφαλιζαν. Για να αναφερθουμε στην Αθηναικη Δημοκρατια, πολιτες με πληρη δικαιωματα ηταν ΜΟΝΟ ΟΣΟΙ ΚΑΤΑΓΟΝΤΑΝ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑΙΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ. Σημερα ο καθε αλλοφυλος μεταναστης μπορει να αποκτησει πολιτικα δικαιωματα ! Τα ιδια δικαιωματα εχουν και οι γυφτοι, οι μιγαδες και ο,τι αλλο μας ερχεται. Επειτα στην Αρχαια Ελληνικη Δημοκρατια στερουνταν πολιτικων δικαιωματων οι γυναικες και οι δουλοι. Συνεπως τις αποφασεις τις επαιρνε μια μειοψηφια. Αν αυτο εχει σχεση με τη σημερινη πραγματικοτητα, ειναι στην κριση του καθενος.

Παρ' ολα αυτα, τα δημοκρατικα πολιτευματα δεν αφορουσαν το συνολο του Αρχαιου Κοσμου, αλλα το μικροτερο μερος αυτου. Ουτε το μεγαλυτερο μερος της αρχαιας ελληνικης ιστοριας, αλλα το πιο συντομο αυτης. Αλλα πολιτευματα, η Αριστοκρατια, η Τυραννιδα, η Μοναρχια κλπ χρεωνονται το κυριο μεριδιο της πατροτητος του ελληνικου πολιτισμου. Οσο για τον χρυσο αιωνα του Περικλεους, πρεπει να μην ξεχνουμε τη συμβολη του Πεισιστρατου, πριν τον Περικλη...Αλλα ο Θουκιδιδης, ο οποιος υπηρξε θαυμαστης του, παρ' οτι ο ιδιος ηταν αριστοκρατικων πεποιθησεων , περιεγραψε το καθεστως του ως εξης: "Ηταν δημοκρατια μονο στο ονομα. Στην πραγματικοτητα ηταν η Αρχη του ενος Ανδρος". Οταν ομως ο δημος εφερε στην εξουσια φαυλους και ανικανους, ηρθε και η παρακμη...Η λαμψη της δημοκρατιας εσβυσε με τον Περικλη. Αρα η ιστορια οφειλει να τιμησει μαλλον τον Περικλη ως προσωπικοτητα και οχι τοσο το πολιτευμα.

Συμπερασματικως θα πω οτι οι συγχρονες κοινοβουλευτικες αξιες που τοσο πολυ υπερασπιζεσαι με δογματισμο και ελλειψη επιχειρηματων - οπως οι περισσοτεροι οπαδοι τους - προωθηθηκαν απο τις συνωμοσιες ιουδαιων τραπεζιτων και μασονων για την επιβολη με υπουλο τροπο, της φρικτης τυραννιας του χρυσου, της εβραικης η εβραιοψυχης καστας αντιανθρωπων δυναστων της ανθρωποτητος. Να, πως φταινε λοιπον οι εβραιοι για τη σημερινη κατασταση!

Ως τωρα θα περιμενα επιχειρηματα, αλλα απ'ο,τι βλεπω υπαρχουν μονο λεκτικα πυροτεχνηματα. Δειγμα κι αυτο "δημοκρατικης ημιμαθειας και δογματικης προσεγγισης απο καποιους μαλιστα που θελουν να παρουσιαστουν ως "ελευθερα" πνευματα.

ΜΟΝΟ ΠΟΥ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΤΩΝ ΑΕΤΩΝ, ΟΧΙ ΤΩΝ ΨΙΤΤΑΚΩΝ !

ΔΙΑ ΤΗΣ ΝΥΚΤΟΣ ΣΤΟ ΦΩΣ !

Edited by - ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ on 09/01/2003 01:25:32

Edited by - ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ on 09/01/2003 02:35:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2003, 04:07:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχουν άνθρωποι καλοί και κακοί αναξαρτήτου χρώματος, κουλτούρας, ή εθνικότητας.

"Κι αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." - ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ


«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2003, 10:10:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρμενίων
Εγώ θα σου απαντήσω, αντίθετα απο εσένα, "Εσωτερικά" γιατι έτσι έχω μάθει να κρίνω όλες τις καταστάσεις.
Απο τα λεγόμενα σου εξάγω το συμπέρασμα (διόρθωσέ με αν έχω λάθος) οτι υποστηρίζεις πως για όλα φταίει μια υπόγεια συνομωσία των Εβραίων οι οποιοι θέλησαν να εκμεταλλευτούν τον πλούτο των εθνών και εγκαθύδρησαν την αστική δημοκρατία πάνω απο τα κεφάλια μας.Αυτό μπορεί να είναι και αλήθεια ,δεν είμαι σίγουρος οτι δεν είναι, αν και δεν με πολυπίθει.Τι έγινε όμως στα βάθη της ιστορίας ,εκέι οπου οι Εβραίοι δεν είχαν εμφανιστεί ακόμα? Γιατί απέτυχε η Αθηναϊκή Δημοκρατία ,γιατί απέτυχαν όλων των ειδών οι μονάρχες,βασιλιάδες,δικτάτορες,χουντικοί,κομμουνιστές. Γιατι για όλα υπήρχε πάντα ένα τέλος ? Μήπως γιατι δεν είχαν ανακαλύψει τον Ναζισμό ? δεν νομίζω.... Θα μου πείς οτι διαβρώθηκαν ,γιατι όμως διαβρώθηκαν ? Είναι πολύ απλό να το δούμε κατα τη γνώμη μου...Ολα τα συστήματα και οι κοινωνικές δομές ανέρχονται και πέφτουν για ένα λόγο: την έλλειψη Συνείδησης απο την πλευρά του ανθρωπίνου γένους, ποιάς συνείδησης? της συνείδησης της ύπαρξης , του σκοπού,της φύσης του,των δυνάμεων του,της καταγωγής του. Για εμάς τους εσωτεριστές ο άνθρωπος είναι υιός θεου...τίποτα πιο πάνω ,τίποτα πιο κάτω και σαν τέτοιος θα πρέπει να κινείται. Δεν βρίσκεται στον πλανήτη γή για να πιάνει χώρο αλλά για να εκπαιδευθεί . Για εμάς τους εσωτεριστές ο πλανήτης γή είναι ένα σχολείο του οποίου οι μαθητές έχουν σα σκοπό να επιστρέψουν στην πηγή της εκπόρευσής τους. Δεν πιστεύουμε σε χώρο ,χρόνο ,αίμα ,φυλή .Πιστεύουμε στο ένα σύμπαν και στον έναν άνθρωπο.
Ο κάθε άνθρωπος είναι ένα σύμπαν απο μόνος του ,δεν είναι ένα προβατάκι που διαμορφώνεται απο τις εκάστοτε κοινωνικές συνθήκες .
Για εμάς ο άνθρωπος σημαίνει επιλογές έξω απο χώρο και χρόνο.Επιλογές που μέσα απο τις ενσαρκώσεις συνθέτουν αυτό που στο τώρα βλέπουμε. Για εμάς όλοι έχουν σημασία, όλοι έχουν φωνή , όλοι έχουν δικαίωμα γιατι ο σημερινός "γύφτος" όπως λές εσύ κάποτε ήταν Βασιλιάς και ο σημερινός βασιλιάς γύφτος...καταλαβαίνεις ? Δεν μπορούμε να είμαστε "Ελιτιστές" όπως εσύ...
Αν με ρωτήσεις, το μόνο πολίτευμα που πιστεύω οτι αξίζει στον άνθρωπο είναι η αναρχία και η αυτοδιάθεση. Ο καθένας να διαθέτει τον ευατό του όπως ορίζει η συνείδηση του.Ο κάθε άνθρωπος να υπάγεται στις αρχές και τους νόμους της θεικής καταγωγής οι οποίοι είναι πολύ ευδιάκριτοι όταν κάποιος αποτινάξει τον ζυγό του εγωισμού.Τότε όντως τα πάντα θα ήταν αρμονικά .
Δεν βιαζόμαστε , ξέρουμε οτι αυτό δεν μπορεί να γίνει άμεσα αλλά δεν έχουμε την πίεση της αλλαγής γιατι ξέρουμε την σχετικότητα του χώρου και του χρόνου.Θα πεί κανείς οτι έχουμε βολευτεί αλλά δεν είναι έτσι γιατι ξέρουμε οτι ουσιαστικά δεν μπορούμε να παρέμβουμε στη συνείδηση του άλλου δεν μπορούμε να αλλάξουμε κανέναν παρα μόνο ο ίδιος αν το θελήσει μπορεί να καταλάβει το σκοπό του και την καταγωγή του.Αγωνιζόμαστε όμως να μεταδώσουμε σε όποιον θελήσει αυτό που καταλάβαμε ...και πάλι επιλογή θα είναι...όλα είναι επιλογή στον κόσμο του "δύο"...ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙ.
Το να αρπάζαμε την εξουσία και να επιβάλλαμε αυτό που εμείς έχουμε καταλάβει ως αλήθεια δεν νομίζω να οδηγούσε πουθενά , σίγουρα κάποιοι θα μας αγαπούσαν και κάποιοι θα μας μισούσαν ,... το να αποκτούσαν όλοι όμως συνείδηση ? Ε ναί είμαι σίγουρος οτι αυτό θα οδηγούσε κάπου...

Δεν περιμένω να συμφωνήσεις γιατι απ'ότι είδες τα βλέπουμε απο διαφορετική οπτική γωνία .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2003, 10:11:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπάρχουν άνθρωποι καλοί και κακοί αναξαρτήτου χρώματος, κουλτούρας, ή εθνικότητας.

Να και μια φράση που αρμόζει σε σύγχρονους Ανθρώπους μακριά από τα φαντάσματα του παρελθόντος! Μπράβο κ. Συντονιστά!
Και... ΖΗΤΩ η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ και η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ!
Τι να πω πια το φρούτο!

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2003, 14:22:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στη γειτονιά μου την παλιά
είχα ένα φίλο
που ήξερε και έπαιζε ακορντεόν.
Όταν τραγούδαγε φτυστός ήταν ο ήλιος
φωτιές στα χέρια του
έβγαζε το ακορντεόν.

Μα ένα βράδυ σκοτεινό σαν όλα τ'αλλα
κραταγε τσίλιες παίζοντας ακορντεόν
Γερμανικά καμιόνια φάνηκαν στη μάντρα
με μια ριπή σταμάτησε τ'ακορντεόν.

Τ'αρχινισμένο σύνθημα παντα μου μένει,
όταν ακούω από τότε ακορντεόν
κι έχει σαν στάμπα τη ζωή μου σημαδέψει.
Δεν θα περά, δεν θα περάσει
ο φασισμός!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2003, 14:32:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σιγοτραγουδώ μαζί σου φίλε μου...

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
267 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2003, 15:03:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν καταλαβα τι νοημα εχουν αυτα τα τραγουδακια στη συζητηση. ΣΥΝΕΧΙΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΥΡΟΤΕΧΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΒΕΛΑΣΜΑΤΑ...
Τοσο λογικο...οσο και αυθεντικως δημοκρατικο...
Τιποτα παραπανω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
267 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2003, 15:16:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Wolffaced ,

ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΑΛΥΣΗ ΜΟΥ ΣΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΜΟΥ ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ. ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΤΟΤΕ ΨΑΞΕ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΤΟ ΛΑΘΟΣ.

Και επειδη βλεπω οτι σας αρεσουν τα ποιηματακια,
θα σας αφιερωσω το παρακατω του Μεγαλου Καρυωτακη - μαλλον
κι αυτον δεν τον γνωριζετε...Δημοκρατια βλεπεις!!!

"Μικραν, μικραν καταπτυστον
ψυχην εχουν αι μαζαι
καρδιαν ιδιοτελη
και παρειαν αναισθητον εις τους κολαφους"

Και οπως ειπα, η Ελευθερια ειναι χαρακτηριστικο των ΑΕΤΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΩΝ ΨΙΤΤΑΚΩΝ...(Η δημοκρατικη σου παιδεια φανταζομαι να σου εμαθε τι σημαινει "ψιττακος")...

Edited by - ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ on 09/01/2003 15:18:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2003, 18:44:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρμενιων αν θες σχολίασε την απάντηση μου .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
267 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2003, 20:34:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕοΝ,

Τα Χριστουγεννα του 1942 ο Γαλλος ποιητης R. Brasillach σε ενα αρθρο του με τιτλο "Χειμερινο Ηλιοστασιο" εγραφε:

"Δεν νοιαζομαστε για μας, σ' αυτη την αβεβαιοτητα της Αυγης, που το τσουχτερο κρυο παραλυει τα δαχτυλα, ωστε να εγκαταλειψουμε τον Αγωνα η να μετανοιωσουμε. Νοιαζομαστε περισσοτερο παρα ποτε, να παραμεινουμε Πιστοι σ'αυτο που υπηρξε το Δικαιο, και που συνεχιζει να παραμενει ακομα. Και το Δικαιο ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΡΙΑ ΤΩΝ ΠΑΛΑΙΩΝ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΕΩΝ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ, ΤΗΣ ΔΕΞΙΑΣ Η ΤΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ, ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΕΓΓΛΕΖΙΚΟΥ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ Η ΤΟΥ ΣΟΒΙΕΤΙΚΟΥ ΤΡΟΜΟΥ. Το Δικαιο βρισκεται Σ' ΑΥΤΗ ΤΗ ΓΗΡΑΙΑ ΓΩΝΙΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΑΠ'ΟΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ Ο ΛΕΥΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ, κατοικει στη θεση ενος Κοσμου στον οποιο το Δικαιο και η Δυναμη θα βασιλεψουν, αδιαφιλονικητα, το ενα διπλα στο αλλο. Ειναι στην Επανασταση του ΧΧ αιωνος. Με τον ερχομο του Νεου ετους ας μην τρεφουμε ψευδαισθησεις, αλλα το σημαντικοτερο ειναι οτι δεν θελουμε να χασουμε την Πιστη μας στη Ζωη!".

Τι να σχολιασω ...σιγουρα βλεπουμε το ζητημα απο διαφορετικη σκοπια και αρα καθε λογικη απο μερους μου θα ηταν αδυνατο να σε πεισει... Ισως καποτε δεις αυτο που ειναι μπροστα σου και μεσα σου... Ισως παλι, οχι...

Ενας Δανος εθελοντης του Ανατολικου Μετωπου , στην τρομερη εκεινη εκστρατεια εναντιον του Μπολσεβικισμου, εγραψε καταπληκτικο κειμενο προς τον ΝΕΟ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ :

"Εσυ, γιε της Ευρωπης, υψωσε το κεφαλι σου. Οπου βλεπεις καμπο,πριν ηταν δασος. Κατω απ' αυτον τον παγο τα παγωμενα βηματα μας εχουν μεινει...Ειναι τα ιχνη απ'τ'αρματα μας που εχουν περασει. Οταν ειναι Πανσεληνος, οταν φυσα ο ανεμος, κατα μηκος του μονοπατιου αυτου, μπορεις ν'ακουσεις ενα τραγουδι...Ενα τραγουδι που διηγειται τοτε που ξεκινησαμε να πολεμησουμε "αορατους" εχθρους. Κατα μηκος του μονοπατιου περασαμε. ΑΜΑΜΕΣΑ ΜΑΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ, ΜΑ ΜΙΑ ΠΑΡΑΔΟΣΗ, ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΕΘΝΗ, ΜΑ ΜΙΑ ΛΕΓΕΩΝΑ. Ξεκινησαμε την Ανοιξη, απο δω περασαμε! Οι καμποι ηταν πρασινοι και τα δεντρα ανθισμενα. Περα απ' αυτα τα παγωμενα βουνα, εκει ηταν που σταματησαμε. Χτυπημενοι απο το Χειμωνα, ΕΜΕΙΣ, οι Νεοι στρατιωτες...Εδω οι καρδιες μας χτυπουσαν μεσα στα τεθωρακισμενα. Εμεις, οι Ασημενιοι Αετοι, Εμεις οι Παγωμενοι Αετοι. Απ' αυτο το μονοπατι δεν θα ξαναπερασουμε! ΕΣΕΙΣ ΝΕΟΙ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ, ΜΗΝ ΜΑΣ ΞΕΧΝΑΤΕ ! ΓΙΑ ΣΑΣ ΠΟΛΕΜΟΥΜΕ !"

Φιλικα
ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tomcat
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2003, 21:23:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tomcat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
’ ρε Wolffaced Ψιττακέ....

Εδώ σου μιλάει ο Παρμενίων του Αετού ο γιός....

ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Ο ΦΑΣΙΣΜΟΣ

Φιλικά ... και δεν ξανασχολούμε με το συγκεκριμένο θέμα
Tomcat

Χρόνια πολλά σε όλους επί τη ευκαιρία


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tomcat
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2003, 21:25:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tomcat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλήθεια...

Ο ψιττακός κλείνεται όπως ο Πατακός??

Φιλικά
Tomcat


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


161 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2003, 21:55:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KAΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ:ΟΤΙ ΟΣΟ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΚΡΥΒΟΜΑΣΤΕ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΠΕΠΟΙΘΗΣΕΙΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΑΚΡΗ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΩ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΠΡΟΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ.ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΙΔΕΕΣ,ΑΛΛΑ ΑΝ ΚΑΘΟΜΟΥΝ ΝΑ ΤΙΣ ΑΝΑΛΥΣΩ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΛΗΓΑΜΕ ΠΟΥΘΕΝΑ.ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΚΥΝΗΓΑΝΕ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΤΗΤΕΣ ΣΕ ΕΝΑ ΤΟΣΟ "ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ" FORUM.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
267 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2003, 21:55:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
tomcat

Γιατι καποιοι την ηλιθιοτητα τη θεωρουν χιουμορ;
Γιατι νομιζουν οτι η ηλιθιοτητα αποτελει και θεση...Και να σκεφτει κανεις οτι αυτοι οι "ανθρωποι" εχουν και δικαιωμα ψηφου!!!

"ΒΛΑΞ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΠΙ ΠΑΝΤΙ ΛΟΓΩΙ ΕΠΤΟΗΣΘΑΙ ΦΙΛΕΙ"(Ηρακλειτος)

Αληθεια , εσας "γνωστες" του αρχαιου...αρχαια ελληνικα σας εμαθε η παιδεια της δημοκρατιας σας...αν κρινω απο τα εγκληματικα ορθογραφικα λαθη...ουτε νεα ελληνικα γνωριζετε...(ακομα και οι Συντονιστες!)

"ειθισται απο τους ηλιθιους να 'ξιππαζονται και να σαστιζουν με το παραμικρο " !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2003, 22:20:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρχίσαμε για μία ακόμη φορά τις παρεκτροπές και τα χτυπήματα κάτω και πάνω απ' τη μέση...
Ας κλείσει επιτέλους το συγκεκριμένο θέμα.
Δεν οδηγεί πουθενά...
Και δεν νομίζω να έχει σχέση με το Μύθο και τη Θρησκεία (αλλά και ούτε με εσωτερικές αναζητήσεις). Είναι πιθανό να πάρει επικίνδυνες πολιτικές διαστάσεις, και δεν θα ήταν σωστό, στο συγκεκριμένο δημοκρατικό forum.

Υ.Γ. Για να έχει κάποιος δικαίωμα ψήφου, θα πρέπει να γνωρίζει να τονίζει και τις λέξεις, ε;... Ειδικά το μονοτονικό, είναι πολύ εύκολο κι εύχρηστο πια... Το ατονικό δεν έχει ακόμα εγκριθεί από τη Δημοκρατία μας... (Ακόμα κι αν φαίνεται ηλίθιο, χιούμορ κάνω...).

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy