ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Είναι οι εβραίοι εχθροί της ανθρωπότητας?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2003, 02:35:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.

Το να κλειδώσω το topic είναι κάτι πολύ εύκολο, αλλά, σκεφτείτε, είναι λύση;

Αν ο δημιουργός του topic δεν καταλαβαίνει αυτήν την αναγκαιότητα, αν βλέπει ότι το θέμα έχει εκτραπεί σε λεκτικό "πετροπόλεμο" και δεν το σταματάει από μόνος του, τι πραγματικά χρήσιμο μπορώ να κάνω εγώ;

Αν το κλειδώσω, κανένας δεν εμποδίζει τον Παρμενίωνα να ανοίξει το topic κάπου αλλού με παραπλήσιο θέμα και να ξεκινήσει μια άλλη συζήτηση που πάλι θα καταλήξει όπως αυτή.

Κι έτσι θα οδηγηθώ να ζητήσω από το Admin να αφαιρέσει την δυνατότητα από τον Παρμενίωνα να στέλνει μηνύματα και γενικά να οδηγηθούμε σε δυσάρεστες καταστάσεις. Άσχημο σενάριο, ε;

Παρμενίωνα άφησα το θέμα να εξελιχθεί σε 6 σελίδες, για να δώσω το δικαίωμα σε εσένα και στους άλλους να αποδείξουν ότι μπορεί να αναδειχθεί ίσως μια εσωτερική διάσταση αλλά μάλλον αυτό δεν έγινε κατορθωτό.

Αυτό το θέμα δεν μπόρεσε να "απογειωθεί" πάνω από τα λιβάδια της πολιτικής, της γενετικής, της συνομωσιολογικής φλυαρίας κ.α.

Υπήρξαν και καλές στιγμές αλλά και αυτές πολύ δύσκολα θα άγγιζαν το πνεύμα του forum αυτού.

Όπως βλέπεις Παρμενίωνα σε ένα ανοικτό και ανεκτικό forum όπως του Esoterica.gr μπορείς να μιλήσεις και να υπερασπίσεις ακόμη και τον εθνικοσιαλισμό ως ιδεολογία, κάτι που είναι απαγορευμένο στην χώρα που ζεις. Σκέφτηκες αν σε ένα forum εθνικοσοσιαλιστικού προσανατολισμού θα... "επιβίωνε" κάποιος π.χ. αναρχικός στέλνοντας 88 μηνύματα σε 1,5 μήνα;

Δεν θα κρίνω την ιδεολογική ή πολιτική σου τοποθέτηση όσο δεν στρέφεται εναντίον μου και δεν μου επιβάλλει την θέλησή της. Ούτε θα κρίνω την δική σου οπτική να βλέπεις την σύγχρονη ιστορία. Είναι δικαίωμά σου να πιστεύεις αυτό που θέλεις.

Μπορώ να κρίνω όμως, σε ικανοποιητικό βαθμό, αν αυτές σου οι θέσεις και οι απόψεις αφορούν στο θεματικό μας προσανατολισμό, στο μυστήριο της ανθρώπινης ψυχής, στην εσωτερική μας φύση, στην εσωτερική γνώση.

Και νομίζω ότι όσο περνάνε οι σελίδες τόσο απομακρυνόμαστε από αυτόν τον στόχο. Αντίθετα το topic αρχίζει και φαίνεται σαν ιδεολογικό βήμα προώθησης μιας πολιτικής ιδεολογίας. Δεν νομίζω, όμως, ότι αυτό είναι συμβατό με την φιλοσοφία μας. Τονίζω, ότι δεν κρίνω, από τη θέση του Διαχειριστή, την ιδεολογία αλλά τον τρόπο και το μέσο παρουσίασης.

Θα σε παρακαλούσα να αποφασίσεις εσύ ότι δεν μπορεί να συνεχιστεί μια τέτοια συζήτηση και να μην χρειαστεί να δούμε άλλα σενάρια.

Καλύτερα αποφασιστικά παρά... φασιστικά

Περιμένω την άποψή σου και τη θέση σου

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
267 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2003, 07:52:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΡΟΣ thoth ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΥΣ ΑΝΑΖΗΤΗΤΕΣ

Ζουμε την αποκορυφωση της ελλειψεως Νοηματος, Πνευματος και Πνοης ζοωγονου, την ιδια στιγμη μαλιστα που τα λογια κι οι ανουσιοτητες πληθαινουν δικην πολλαπλως μετασταντος καρκινωματος σε φαση εκρηκτικης εξαπλωσεως. Ο λογος εχει εμφανως απολεσει το ερμα του επι το παλαι ποτε αυτον ζωογονησαντος πνευματος - και αντ' αυτου μαλλον κατηντησε να "πουλαει πνευμα"...

Καποτε το πνευμα ηταν Θεος, επειτα εγινε ανθρωπος - και τωρα δα εχει καταντησει ο ελεεινοτατος οχλος...", επεσημανε ο μεγας Νιτσε σε μια εποχη ακομη, που κοντα στη δικη μας καταβαραθρωση φανταζει χρυση. Αλλα μαλλον επιχρυση, αφου μεσα της ηδη ειχαν αρχισει να αναφυονται ολοι οι σποροι της Σηψεως: της οποιας η εκτοτε προοδος, εχει καταλυσει τα παντα και οι μερες των κρατουντων τενεκεδων ειναι μοιραιως μετρημενες!!!

Τετοια ειναι τα καρκινωδη παραγωγα της ελωδους σηψεως, του βουρκου στον οποιο παντοτε καταληγει η "Ειρηνη" των φαυλων και η ανενοχλητη δικτατορια των κατωτερων! Οι οποιοι εχοντες κατα βαθος σαφη και απολυτη επιγνωση της φυσικης τους κατωτεροτητος και φαυλοτητος, επιβαλλουν μια τεχνητη απατηλη αισθηση ισοτητος και αδιακρισιας, ουτως ωστε, οταν "ολα θα εχουν γινει μυλος", να μπουν αυτοι ως κυριοι μιας χαωδους καταστασεως οπου φυσει τεινουν, να κυριαρχησουν, με ολα τα καθως πρεπει διασημα του "δικαιου" που εγκαθιδρυει αυτη η ανωμαλια.

Στερουμενη πασης αλλής ηθικης δικαιωσεως, αυτη η ανωμαλια καταχραται της διαχυτως υποβεβλημενης (με πλυση εγκεφαλου) εμμονου συλλογικης πλανης περι "λαικης κυριαρχιας", στης οποιας και τ' ονομα, δικην ιερας εξετασεως, προβαινει στον αποκεφαλισμο οιουδηποτε εκφευγει των προκαθωρισμενων μετρων και προτυπων φαυλομετριοτητων της Προκρουστειου κλινης τους.Τουτο μαλιστα το αποκαλουν και..."ανθρωπισμο"...

Η λαγνεια του μετριου, η αποδοση ευσημων στη δειλια, στην αδυναμια, στην αρρωστη ανισορροπια, η συσχετιση της μαλθακοτητος και της ανανδριας με μια "καλοσυνη" ραμμενη στα μετρα της, η πληρης απωλεια της ανδρικης φιλοτιμιας και αιδους, σ' ενα κλιμα ενδοτικοτητος, ελαφροτητος και προθυμου επιδειξεως "καλης" διαγωγης εναντι του κλιματος του "συνασπισμενου αδελφατου" και της συντονισμενης αποπνικτικης ακολουθιας του, αποτελουντα σημα κατατευθεν του φυραματος του κρατουντος τελματος - δεν ειναι παρα η αναμενομενη αποληξη παλαιων αμαρτιων. Αμαρτιων οχι εναντι καποιου εκδικητικου Γιαχβε - αλλα αμαρτιων ουσιας. Δηλαδη των δικων μας εκτροχιασμων και αστοχιων εναντι της ιδιας μας της αληθους ταυτοτητος, εναντι της αυθεντικης Ελληνικης Αρετης!

Αυτη η κηβδιλη δυιστικη ηθικολογια του μανιωδους Γιαχβε επεφερε στην Ψυχη μας μια "ενοχη",ξενη προς την φυση μας, και επισης ενα βεβιασμενο αυθαδες κυρος μιας μεταφυσικης μονοκαθεδριας κι ενος μονοχνωτου εβραικου δογματισμου - αυτου της κρατουσης ιδεοληψιας-μισαλλοδοξιας των "ανθρωπινων δικαιωματων": Αυτος ο με ανηκουστα πολεμικα και ειρηνικα(πολυ πιο εκφυλιστικα) μεσα επιβαλλομενος δογματισμος (Θρησκεια της Βιβλου και η "πεφωτισμενη" εκδοχη της - Διαφωτισμος, Γαλλικη Επανασταση, Υλισμος),καταντησε το ηθικο αλλοθι των Σιωνιστικων Δυναμεων της εβραικης "Νεας Παγκοσμιας Ταξεως"... Αλλα και το αλλοθι ολων των προαγωγων της ουσιαστικης διαβρωσεως και σηψεως που συντελειται εν ονοματι αυτης της ψευδολογιας. Μιας ψευδολογιας και αναισχυντιας, που ηθικολογει ασταματητα και δασκαλευει κουνωντας το δαχτυλο προειδοποιητικως και παραπεμποντας ειτε στην παλια βιβλο των αιμοσταγων προφητων, ειτε στις νεοτερες του διαφωτισμου και του μαρξισμου, του αναρχο-(π)ηθικισμου και του αστικου ψευδους του καθωσπρεπισμου, του "αντιφασισμου, τελος, και της επικερδεστατης θρησκειας του "Ολοκαυτωματος". Ολα αυτα τελικως μας κανουν ενα αλλοθι - θεωρητικο θεμελιο, ολων των εκτροχιασμων απο τη προαναφερθεισα αυθεντικη ελληνικη Αρετη. Ειναι το κοινο υποβαθρο ολων των "ηθικολογων" ανευ ηθους και εθους και εθνους, που μας μιαινουν και μας αλλοτριωνουν και μας αποσυνθετουν, ως μια βαρυνουσα Υβρη! Η πληρης αποτυναξη της ειναι και η απολυτως θεμελιωδης προüποθεση για την επανευρεση της ΑΡΕΤΗΣ εκεινης που θα μας αποκαταστησει και θα μας οδηγησει στον α-ληθη Εαυτο μας!

Η Αρετη αυτη δεν επιλεγεται, δεν ψηφιζεται, δεν συμπεραινεται:
Υπαρχει εκει, στο αφατο και αβατο βαθος του Πνευματος και της Ψυχης μας, ως αφετηρια και στοχος μαζι, ως θεος που μας επλασε και μας προσμενει για να επιτελεσουμε το καθηκον μας ως στρατιωτες του, επανευρισκοντας τον απο χιλιους δρομους και δρασεις κι ανυψωνοντας ως τα ολυμπια νοηματα τον Κοσμο! Τον Κοσμο - θειο στολισμα (κοσμημα) των Αριων Προγονων μας, που χυμουν ολοενα κι απαυστως να εντροπιασουν οι υποχθονιες και αποθρασυμμενες δυναμεις της ημιμαθειας και της χυδαιοτητος.

Και μονο οταν αυτη η αυθεντικη Αρετη ξαναγεμισει αυτον τον αδειο και αζωο κοσμο, η Δικη θα επανελθει στον πρεποντα θωκο της: Θωκο που τωρα ανομαλως και υβριστικως κατεχει η μικροτητα, η αστικη δειλια και η αναιδεια των κουφιων της εκπροσωπων. Οι οποιοι μαλιστα επισφραγιζουν τον συστηματικο ενταφιασμο των Αξιων εκεινων που ειναι αρρηκτα συνυφασμενες με τον αυθεντικως εθνικο χαρακτηρα και Αρετη ακριβως, του οποιου την πληρη απουσια η δειλη τους υπαρξη ακρατα διαλαλει, με τον εξης μοναδικα δολιο τροπο: ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΟΜΠΗ Σ'ΑΥΤΕΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙΣ ΑΞΙΕΣ !!! [ καλου κακου ΚΑΙ για να ενισχυουν το κυρος τους ΚΑΙ για για να μειωνουν τις Αξιες και να επιτεινουν τη Συγχυση της χαβουζας στην οποια στηριζεται ( η μαλλον ως κοπρος επιπλεει!) η ολη τους υποσταση ], οποτε αυτο κρινεται και βολικο και χρησιμο στην αγωνια τους να αναρριχηθουν περαιτερω στην επιφανεια της χαβουζικης τους υποληψεως, δρεποντες και δαφνες "πολιτικης ορθοτητος" ! Αυτο λεγεται..."το τερπνον μετα του ωφελειμου", δηλ. "ΚΑΙ την Συγχυση μας επιτεινουμε ΚΑΙ τη χαβουζα μας συντηρουμε ΚΑΙ πολυτιμους αντιφασιστικους ποντους κερδιζουμε, σκυλοβριζοντας αυτους τους καταραμενους εκπροσωπους αυτων των Αξιων, που εχουν το θρασος να επανερχονται μετα την Νικη των δημοκρατικων δυναμεων στον Πολεμο και να μας απειλουν! Ακου θρασος, μεσα στην εποχη της Νεας Παγκοσμιας Ταξης!

Επιτελους, εχουμε φτασει σ'ενα σημειο οπου ο Διαχωρισμος ειναι αναποφευκτος. Απο τη μια οι οψιμοι "ελληνοκενρικοι" - "αρχαιολατρες" - "αναζητητες" - "ουφολογοι" - "εψιλονιστες" του Συστηματος, απαραιτητοι για την ακινδυνη απορροφηση και ελαχιστοποιηση των κραδασμων των τυχων αντιδρασεων καποιων που ακομη διαθετουν την αγνοτητα να αισθανονται και να σκεπτονται πατριωτικα. Διοτι ενω ολοι οι παραπανω ζουν στον κοσμο τους...η Ελληνικη Ψυχη εχει πληρως , σχεδον , τεθει εκτος μαχης, υπο τους αθιγγανοειδεις κτυπους ενος υποκουλτουρωδους πλεγματος - δικτυου εμπορων, κομματαρχων, ηθικοδιδασκαλων - "ουμανιστων", αναλφαβητων και ημιμαθων, εκρηκτικως πολλαπλασιαζομενων αθιγγανων και πλημμυρηδον εισαγομενων αφροασιατων, διεθνιστων και αλλων...

Απο την αλλη ειμαστε εμεις , οι "κακοι φασιστες"...οπως ολοι καματε πως καταλαβατε και πως γνωριζετε τι σημαινει φασισμος και εθνικοσοσιαλισμος...Η αντιθεση μας προς τους παραπανω "ελληνοκεντρικους" δυναται να χαρακτηρισθει ως το χασμα! Ο δικος μας ελληνισμος δεν εχει καμια σχεση με τις παρανοησεις και τις συγχυσεις εννοιων που οι παραπανω καμουν. Κατορθωσαν ολοι αυτοι οι ανερματιστοι "ελληνοκεντρικοι - αναζητητες" να επιβαλουν εαυτους και την ιδια την ιδεοληψια τους ΕΝ ΕΙΔΕΙ ΑΔΙΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΟΥ ΕΙΔΩΛΟΥ ως μονη δυνατη επιλογη μας...Και πετυχαν τη μιζερια , την ενδοτικοτητα και τη σηψη τους να την περιτυλιξουν ειτε με "εθνικοχριστιανικα", ειτε με "παγανιστικα" προσχηματα ευπρεπειας...

Ολα αυτα μου θυμιζουν τα λογια του θειου Νιτσε :

"Ολα θελει να σας τα δωσει, αν το λατρεψετε, το νεο ειδωλο: ετσι αγοραζει για δικη του τη λαμψη της αρετης σας και το βλεμμα του περηφανου ματιου σας. Δολωμα θα του γενητε στους περιττους...θανατος που καυχαται πως ειναι ζωη...Προοδο ονομαζουν αυτη την κλεψια τους και ολα επανω τους γινονται αρρωστια και δυστυχια. Καμαρωστε μου λοιπον αυτους τους περιττους! Αρρωστοι ειναι παντα, ξεχυνουν τη χολη τους,(...)πλουτη αποχτουν κι ομως φτωχοτεροι γινονται. Δυναμη θελουν και πρωτα το μοχλο της δυναμης, πολλα χρηματα, αυτοι οι ανικανοι!

Καμαρωστε τους πως σκαρφαλωνουν, οι ευκινητοι αυτοι πηθικοι, ο ενας πανω στον αλλον και σπρωχνονται στη λασπη και στο γκρεμο.

Προς το θρονο τρεχουν ολοι: αυτη ειναι η τρελλα τους, ως εαν η ευτυχια καθοτανε στον θρονο. Συχνα η λασπη καθεται στο θρονο κι ο θρονος στη λασπη.

Λασπη κειται στα βαθη της ψυχης τους:κι αλλοιμονο αν η λασπη τους εχει πνευμα! Αν ησαν τουλαχιστον τελειο κτηνος! Μα το κτηνος ειναι αθωο!

Αδελφοι μου, θελετε λοιπον να πλανταξετε απ'την ανασα του ρυγχους και της ακολασιας των; Σπαστε τα τζαμια καλλιτερα και πεταχθητε στον ελευθερο αερα!

Ελευθερη ειναι ακομα για τις μεγαλες ψυχες η γη!Ακομη ειναι για μεγαλες ψυχες διαθεσιμη μια ελευθερη ζωη!

Εκει που τελειωνει το σαπιο τους ειδωλο, απο ΄'κει μονο αρχιζει ο ανθρωπος που δεν ειναι περιττος....

Εκει οπου το ειδωλο τους , παυει - ω, κοιταξτε με λοιπον αδελφοι! Δεν θωρρειτε περ' αυτου το ουρανιο τοξο και του Υπερανθρωπου τα γιοφυρια;;;

Ετσι μιλησε ο Ζαρατουστρας!"

Ομως μονο οι Αυθεντικοι Στρατιωτες του Πνευματος και του Αιματος(Φυλης) ειναι ικανοι να ζησουν! Οι λοιποι απλως επιβιωνουν και παρηγοριουνται με ανουσιες και ματαιες μικροχαρες τρωκτικοειδων - και αυτο αποτελει και την κυρια τους εγνοια...(Θα ερθει η οχι η ομαδα Ε;) Και μονο εκεινοι μπορουν ως αετοι να πεταξουν ως την αληθη απτοτητα του Ελληνικου Ουρανου των Ιδεων και να αναμορφωθουν και να οπλιστουν ως πραγματικοι Ελληνες - τωρα, ακριβως αυτη τη στιγμη που ολα τα καλοεπιτηδευμενα ψευδη του Συστηματος εχουν ξεφτισει! Και οση λασπη και αν εκτοξευουν, ουτε τους Αετους μπορουν να ξε-αετισουν, ουτε να μας αναχαιτισουν με τους χαρταετους τους!

Συγνωμη, παντως, για την ταραχη που προκαλεσα με την εθνικοσοσιαλιστικη μου συμπεριφορα. Δεν μπορουσα να φαντασθω οτι θα διεταρασσα την αραχνοüφαντη γαληνη του πνευματος του forum. Φανηκε ετσι, αθελα μου, σαν με το βεβηλο υψωμενο χερι μου προς φασιστικο χαιρετισμο, να εσπαζα τα κρυσταλλα του θερμοκηπιου της ορθοτητας σας! Κατανοω λοιπον οτι εσεις ολοι δυνασθε να με αντιμετωπισετε μονον αναπαριστων με ως "απολυτο κακο", "κακο φασιστα" κλπ...

Οι εικωνικες ομως "αξιες" ΔΕΝ μπορουν να ξορκισουν την Αληθεια. Και ολοι εσεις οι "γνωστες" του "μυστικου" και του "απολυτου", παραμεινετε στον κοσμο σας τον - φυσικα - δημοκρατικοτατο..."ΣΤΥΓΕΙΤΕ ΓΑΡ ΔΕΙΠΝΑ ΑΙΕΤΩΝ!!!" - φυσικοτατα...

"ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΖΗΣΕΙ , ΑΣ ΠΟΛΕΜΗΣΕΙ !"

Edited by - ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ on 10/01/2003 07:59:01

Edited by - ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ on 10/01/2003 13:26:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2003, 09:01:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρμενίων κάνεις λάθος να νομίζεις οτι όλοι δεν σε καταλαβαίνουμε και ότι όλοι θέλουμε να σε χαρακτηρίσουμε με μια ταμπέλα... και μας υποτιμάς πολύ λέγοντας οτι ζούμε σε "θερμοκήπια".Οπως είπα και σε άλλους που βιάστηκαν να κολήσουν την χαρακτηριστική ταμπέλα σε ένα άλλο τόπικ δεν έχεις ιδέα τι κάνω εγώ,τι πιστεύω ,αν αγωνίζομαι,αν παλεύω. Δεν έχεις ιδέα ποιός άνθρωπος σου μιλάει αυτή τη στιγμή...οπότε γιατι βιάζεσαι να κρίνεις και να κατατάξεις?

Τέλος πάντων θέλω να σου κάνω ένα ερώτημα πάνω σε αυτό που είπες

quote:
Καμαρωστε τους πως σκαρφαλωνουν, οι ευκινητοι αυτοι πηθικοι, ο ενας πανω στον αλλον και σπρωχνονται στη λασπη και στο γκρεμο.

Προς το θρονο τρεχουν ολοι: αυτη ειναι η τρελλα τους, ως εαν η ευτυχια καθοτανε στον θρονο. Συχνα η λασπη καθεται στο θρονο κι ο θρονος στη λασπη.


δεν υπήρξαν τέτοιοι και οι Ναζι ? Δεν υπήρξαν τέτοιοι και οι Αθηναίοι ? Θυμίσου ... Θυμίσου τον Μιλτιάδη και πως του φέρθηκαν ,Θυμίσου τον Αριστείδη , για θυμίσου....
Αρα είναι θέμα "αίματος" και "φυλής" ? Ποιό είναι το σύστημα που θα μας εγγυηθεί οτι δεν θα γίνει αυτό ? Υπάρχει ή επανερχόμαστε σε αυτό που είπα πιο πάνω περι συνείδησης ?
Απάντησε πάνω στο συγκεκριμένο παρακαλώ νομίζω οτι έχει ενδιαφέρον να το δούμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2003, 12:32:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρνενιωνα,

Στο θειο Νιτσε βρήκα και εγώ πάρα πολλά, μα παρέμεινα λάτρης της δημοκρατίας!

Της λείπει φυσικά η αξιοκρατία….τι θα κάνουμε?

Αν παραμελήθηκε η λεηλατήθηκε ο Παρθενώνας,…… θα τον γκρεμίσω?

Εκεί είναι, αυτές οι δυνάμεις ….ας γίνει μια προσπάθεια!


Φίλε EoN άμα είσαι ο χριστοδουλος, πολύ σε πάω!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2003, 12:48:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμα ήμουν ο Χριστόδουλος δεν θα με πήγαινα εγώ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2003, 14:15:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν πιστεύω ότι πρέπει να κλειδωθεί το forum ούτε ότι πρέπει να γίνει καμμία απαγόρευση στον ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ.

Edited by - Wolffaced on 10/01/2003 21:19:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2003, 03:23:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΝΤΩΣ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΞΕΝΙΖΟΥΝ ΟΙ ΦΡΑΣΕΙΣ
quote:
Ολα αυτα μου θυμιζουν τα λογια του θειου Νιτσε :
ΛΕΞΕΙΣ ΟΠΩΣ
quote:
ο Εθνικοσοσιαλισμος ,ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΣΚΕΨΕΩΣ !

ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΕ ΛΕΞΕΙΣ ΟΠΩΣ ΑΥΤΕΣ: Αρα εξ'αρχης το πολιτευμα δεσμευεται απο εναν καταφανως πλουτοκρατικο παραγοντα. Αυτη η πραγματικοτητα δινει τη δυνατοτητα στους οικονομικα ισχυρους να εκτραπουν ειτε ευθεως κατερχομενοι σε εκλογες οι ιδιοι, ειτε χρηματοδοτωντας κομματα...Και το κεφαλαιο μετα τις εκλογες ζητα ανταλλαγματα
quote:

ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΟΦΑΝΕΣ.......

ΝΙΠΤΩ ΤΑΣ ΧΕΙΡΑΣ ΜΟΥ
ΦΙΛΙΚΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2003, 10:30:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ

quote:
Επιτελους, εχουμε φτασει σ'ενα σημειο οπου ο Διαχωρισμος ειναι αναποφευκτος. Απο τη μια οι οψιμοι "ελληνοκενρικοι" - "αρχαιολατρες" - "αναζητητες" - "ουφολογοι" - "εψιλονιστες" του Συστηματος, απαραιτητοι για την ακινδυνη απορροφηση και ελαχιστοποιηση των κραδασμων των τυχων αντιδρασεων καποιων που ακομη διαθετουν την αγνοτητα να αισθανονται και να σκεπτονται πατριωτικα. Διοτι ενω ολοι οι παραπανω ζουν στον κοσμο τους...η Ελληνικη Ψυχη εχει πληρως , σχεδον , τεθει εκτος μαχης, υπο τους αθιγγανοειδεις κτυπους ενος υποκουλτουρωδους πλεγματος - δικτυου εμπορων, κομματαρχων, ηθικοδιδασκαλων - "ουμανιστων", αναλφαβητων και ημιμαθων, εκρηκτικως πολλαπλασιαζομενων αθιγγανων και πλημμυρηδον εισαγομενων αφροασιατων, διεθνιστων και αλλων...


ΤΙ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΟΥΝ ΤΙ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΟΥΝ ........
ΕΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΣΑΣ ΣΑΣ ΘΥΜΙΖΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ??????

ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΟΛΕΜΙΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΦΥΛΑΞΟΥΜΕ
ΝΑ ΠΡΟΦΥΛΑΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΑΣ ..........ΝΑΙ
ΝΑ ΠΡΟΦΥΛΑΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ....ΝΑΙ
ΝΑ ΠΡΟΦΥΛΑΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ ΜΑΣ...........ΝΑΙ
ΝΑ ΔΙΑΦΥΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΜΑΣ...........ΝΑΙ
ΝΑ ΜΕΤΑΔΩΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΜΑΣ .........ΝΑΙ

ΑΛΛΑ ΑΠΑΝΘΡΩΠΟΙ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ...

ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΜΝΗΜΗ ΜΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ......

ΔΙΑΦΩΝΩ ΦΙΛΕ ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ ΜΑΖΙ ΣΟΥ...
OI ΕΛΛΗΝΕΣ Η ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ ΑΠΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΕΓΙΝΑΝ ΠΟΤΕ


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dirty Worm
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2003, 23:42:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dirty Worm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια χαρα σε ολους!

Τα ανθελληνικά αισθήματα τα οποία τρέφουν οι εβραίοι για τον Ελληνισμό είναι πασίγνωστα και δεν επιδέχεται αυτός ο ισχυρισμός την ελάχιστη διάψευση. Για να μη θεωρηθεί όμως ότι ομιλούμε εξ ονόματος των εβραίων, κρίνεται αναγκαίο να παρατεθούν οι αντιλήψεις των ιδίων σε σχέση με τον Ελληνισμό, όπως αυτές διατυπώνονται στα ιερά τους βιβλία, αρχής γενομένης από το Ταλμούδ:

«Κατηραμένος ας είναι εκείνος, όστις την του Ελληνος Σοφίαν διδάσκει τοις υιοίς αυτού».

Επίσης στο έργο «αποκάλυψις» αναφέρονται επί λέξει τα εξής... φιλελληνικά: «Ενα από τα επτά κεφάλια του θηρίου είναι η Ελλάς».

Επιπροσθέτως το «Δευτερονόμιον» (34) περιλαμβάνει, μεταξύ των άλλων και τα ακόλουθα: «Η μάχη εκτυλισσόμενη εις τους ουρανούς όπου αι κατηραμέναι πνευματικαί δυνάμεις των βασιλείων της Περσίας και της Ελλάδος ανθίστανται εις τον Κύριον, αργοπορούντες την εκπλήρωσιν του έργου Αυτού».

Εξ άλλου στο «Δευτερονόμιον» (17, 12) αναφέρονται τα εξής προκλητικά: «Αυτός που δεν θα θελήση να υπακούση στην εξουσία του Γιαχβέ, θα πεθάνη».

Στον «Ιερεμία» (12, 3) οι εβραίοι απευθυνόμενοι προς τον εβραιοθεό γιαχβέ, του εκφράζουν την κατωτέρω επιθυμία: «Πάρε τους ω Γιαχβέ, όπως τ' αρνιά προς το σφαγείο και ετοίμασέ τους για το μακελειό».

Αναφορικά με την εκλεκτικότητα των εβραίων, το... θεόπνευστο «Δευτερονόμιο» παραθέτει τα ακόλουθα: Ο λαός του Ισραήλ είναι διάφορος των άλλων. Ο Θεός εξ υπ αρχής έθεσε αυτόν εκτός και διάχωρον των άλλων εθνών».

Τα ανωτέρω αποσπάσματα, τα οποία όλων ενδεικτικώς επελέγησαν, θα ήταν οπωσδήποτε χρήσιμο να καταστούν αντικείμενα επισταμένης αναγνώσεως και αναλύσεως από τους υποστηρικτές της ανύπαρκτης «ελληνοεβραϊκής φιλίας»...

Ο ανθελληνισμός ωστόσο των εβραίων, δεν εξαντλείται μόνο στα ιερά τους κείμενα. Προσλαμβάνει και επιστημονικοφανή χαρακτήρα, ή μάλλον οι ιουδαίοι καταφεύγουν ακόμη και στην επιστημονική παραποίηση, προκειμένου να εκδηλώσουν το ανθελληνικό τους μένος.

Ο εβραίος καθηγητής Ερνέστος Μαξ, εκστόμισε το 1903 βαρύτατη ύβρη κατά του Ελληνικού Πολιτισμού, ισχυριζόμενος ότι «...το αρχαίο ελληνικό πνεύμα εμποδίζει την πρόοδο του πολιτισμού και των επιστημών, γi αυτό πρέπει να πάψουμε να ασχολούμαστε μ αυτό...». Πόσο αλήθεια εναρμονίζεται η μειωτική αυτή θέση του σιωνιστή, καθώς και όσες ενδεικτικώς παρατιθέμενες έπονται, για το αρχαίο Ελληνικό Πνεύμα, με τα όσα αναφέρονται σχετικά στα Πρωτόκολλα των Σοφών της Σιών: «...Θ αντικαταστήσουμε τον κλασικισμό, καθώς και κάθε μελέτη της αρχαίας ιστορίας, η οποία δίνει περισσότερα κακά παρά καλά παραδείγματα, με τη μελέτη του προγράμματος του μέλλοντος...»

Θα ήταν επουσιώδης παράλειψη να μην αναφερθεί ότι οι διαστρεβλωτικές προσπάθειες των εβραίων δεν εστιάζονται μόνο στον τομέα της αρχαιογνωσίας, αλλά εκτείνονται και στον τομέα της ιστορίας και όλων κατ επέκταση των επιστημών. Εβραίοι και «ιουδαϊζοντες» καθηγητές, αποδύονται σε μία συστηματική προσπάθεια να διαστρέψουν την ιστορία και την επιστημονική αλήθεια, καθώς η ανάδειξή της καταδεικνύει την ανεπιθύμητη για τους πιστούς της Σιών, πνευματική ανωτερότητα του Ελληνισμού έναντι ολόκληρης της Οικουμένης.

Στα πλαίσια αυτά εντάσσεται και η απόπειρα του εβραίου μαθηματικού των αρχών του αιώνα μας Δαυίδ Χίλμπερτ, να καταργήσει την Ευκλείδιο Γεωμετρία. Ο Χίλμπερτ εξέδωσε το 1900 δική του γεωμετρία, η οποία τελικώς απεδείχθη αστήρικτη και ακατανόητη με αποτέλεσμα να καταρριφθεί

Ενας άλλος εβραίος από την Αυστρία, ο Οθων Νοϊγκεμπάουερ, προέβη χωρίς κανέναν απολύτως ενδοιασμό, στη συνολική κριτική του Ελληνικού πνευματικού οικοδομήματος, αναφέροντας ότι «οι αρχαίοι Ελληνες εμπόδισαν την ανάπτυξη των μαθηματικών και του Πολιτισμού επί 2000 έτη». Ο ίδιος συγγραφέας υποστήριξε την άποψη, ότι το Πυθαγόρειο θεώρημα είχε επινοηθεί στη Βαβυλώνα ήδη από το 1800 π.Χ. καθώς και ότι η μαθηματική σκέψη του Πυθαγόρα δεν περιείχε κανένα είδος αποδείξεως. Την επίθεση κατά του Ευκλείδη, συνέχισε ο Ολανδοεβραίος «καθηγητής» Εβερτ Μ. Μπρουνς από το Αμστερνταμ. Ο σιωνιστής αυτός, εξέδωσε το 1968 μία μελέτη με τίτλο «Η Ευκλείδιος γεωμετρία κατά την αρχαιότητα» στην οποία επιχείρησε να παρουσιάσει τον Ευκλείδη σαν «έναν άξεστο και πειραματικό φυσικό», αμφισβητώντας άμεσα την κατάρτισή του. Αυτός ήταν και παραμένει ο σιωνισμός ανά τους αιώνες, αμείλικτος εχθρός του ανθρώπου και του πολιτισμού.

Μία πολύ «περίεργη» άποψη περί του Πυθαγόρου, δημοσιεύουν τα εβραϊκά «Χρονικά» (τεύχος Μαίου - Ιουνίου 1988).

Το σχετικό δημοσίευμα αναφέρει επί λέξει τα ακόλουθα: «Ενας από τους πρώτους Ελληνες φιλοσόφους που κατά τον Ιώσηπο ήρθε σε επαφή με την εβραϊκή φιλοσοφία ήταν ο Πυθαγόρας, επικαλούμενος κάποιον μεταγενέστερο βιογράφο του, το Ερμιππο...». Και παρακάτω υποστηρίζει: «...Με άλλα λόγια ο Ιώσηπος υποστηρίζει ότι ο γνωστός φιλόσοφος της Σάμου, που όπως γνωρίζουμε προφανώς να έχει έρθει σε επαφή και με άλλες ανατολίτικες δοξασίες, είχε εισαγάγει στη φιλοσοφική του σκέψη, στοιχεία από την εβραϊκή θρησκεία...».

Δυστυχώς για τους εβραίους, ουδεμία έγκυρη ιστορική μαρτυρία υφίσταται που να τεκμηριώνει τον ισχυρισμό ότι ο Πυθαγόρας «εισήγαγε στη φιλοσοφική του σκέψη στοιχεία από την εβραϊκή θρησκεία!», γι αυτό θα ήταν συνετό να προσέχουν τι ισχυρίζονται, διότι η ιστορική παραποίηση έχει και τα όριά της...

Καλό θα ήταν επίσης ο συντάκτης του κειμένου, να μας εκθέσει σε τι συνίσταται η διαβόητη «εβραϊκή φιλοσοφία», διότι πέρα από τη νομαδική ζωή και τις μαστροπείες του Αβραάμ, δεν γνωρίζομε να είχε επιδείξει τίποτε άλλο ο εβραϊσμός.

Οσον αφορά τον συγγραφέα του κειμένου Μ. Λίτση, θα έπρεπε να γνωρίζει ότι σε αντίθεση προς αυτά που υποστηρίζει, οι Ελληνες είναι εκείνοι που έχουν πανάρχαιη ιστορία και όχι οι εβραίοι που οπωσδήποτε μόνο «βίοι παράλληλοι» δεν υφίστανται μεταξύ Ελλήνων και Εβραίων. Κι η προπαγάνδα ακόμη, χρειάζεται την τέχνη της. Οταν είναι απροκάλυπτη, όχι μόνο δεν πείθει αλλά και γελοιοποιεί. Κύριοι του Κεντρικού Ισραηλιτικού Συμβουλίου, γνωρίζομε ποια είναι η τέχνη σας, λίγη σοβαρότητα όμως δεν βλάπτει, έστω και για να τηρούνται κάποια προσχήματα, εκτός κι εάν κρίνετε ότι είναι τέτοιο το επίπεδο εκείνων στους οποίους απευθύνετε την προπαγάνδα σας, ώστε δεν χρειάζεται...

Μετα απο ολα αυτα, δεν πιστευω οτι μπορει κανεις να αμφισβητει οτι οι εβραιοι ειναι εχθροι του ελληνισμου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2003, 17:13:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
<<Αυτή τη στιγμή τη στιγμή γίνεται τελική αποδυνάμωση του Παρθενώνα, κατά την οποία κατέβηκαν και τα τελευταία ειδικά μάρμαρα, τα οποία όλα στέλνονται στο Ισραήλ για να χρησιμοποιηθούν στην ανακατασκευή του Ναού του Σολομώντα, που θα χτιστεί πάνω στα ερείπια του Τεμένους του Ομάρ.>>
Ιωάννης Φουράκης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

faye
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2003, 19:41:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους faye  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος faye  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΛΛΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ!!!!

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΙΟ ΚΟΜΠΛΕΞΑΡΙΣΜΕΝΟ ΛΑΟ.ΠΑΣΧΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΙΑΤΗ ΝΟΣΟ ΤΟΥ "ΦΤΩΧΟΥ ΣΥΓΓΕΝΗ".ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΧΩΡΙΣ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΡΙΖΕΣ.
ΖΗΛΕYΟΥΝ ΑΦΟΡΗΤΑ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ,ΤΩΝ ΦΩΤΩΝ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ "ΑΛΛΑΞΟΥΝ" ΤΑ ΦΩΤΑ.
ΠΡΙΝ ΜΕ ΚΑΤΑΚΡΙΝΕΤΕ ΩΣ ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΟ ΜΟΥΤΡΟ,ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΝΑ ΡΙΞΕΤΕ ΜIA ΜΑΤΙΑ ΣΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ SITE.
www.ohr.org.il/judaism/concern/concern7.htm
ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΠΩΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ...ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟ ΤΟ ΣΕΤΑΚΙ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑΣ ΑΝΤΙ ΓΙΑ 7 ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΤΕ 00.
ENJOY!!!"Η ΑΛΗΘΕΙΑ!!!!ΦΟΡΙΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΕΞΙ ΣΑΝ ΚΟΣΜΗΜΑ".
ΦΙΛΙΚΑ,
FAYE

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Redivivus
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2003, 15:24:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Redivivus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...''το αιμα ΤΟΥ επι των κεφαλων μας και επι των τεκνων μας''..
Η ΑΝΩΤΕΡΩ ΦΡΑΣΗ ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ,ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΕΔΩΣΑΝ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2003, 17:24:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Wolffaced <<Αυτή τη στιγμή τη στιγμή γίνεται τελική αποδυνάμωση του Παρθενώνα, κατά την οποία κατέβηκαν και τα τελευταία ειδικά μάρμαρα, τα οποία όλα στέλνονται στο Ισραήλ για να χρησιμοποιηθούν στην ανακατασκευή του Ναού του Σολομώντα, που θα χτιστεί πάνω στα ερείπια του Τεμένους του Ομάρ.>>
Ιωάννης Φουράκης

Επππ τώρα κατάλαβα ποιός πήρε και τα ΔΙΚΑ ΜΟΥ μάρμαρα απο το σπίτι μου!!!!
Ε ρε που φτάσανε.... Να κλέβουν τα μάρμαρα απο την διπλανή οικοδομή....

Φέρτε πίσω τα μάρμαρα του Παρθενώνααααααα
'Οχι εσείς Αγγλοι.... εσείς κρατήστετα για τις δεξιώσεις σας...
Οι άλλοι... οι Εβραίοι να μας τα επιστρέψουν πίσω ΤΩΡΑΑΑΑΑΑ

ΚΑΙ ΜΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΝΑ ΛΕΜΕ (δεν ξέρω ποιός το πρωτόπε, αλλα ΚΑΙ εδω ταιριάζει ΑΠΟΛΥΤΑ)

Κέλσος ο Κρυπτοεβραίος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2003, 08:46:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΕΛΣΟ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ,ΕΙΧΑΜΕ ΜΙΑ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ ΠΡΙΝ ΠΕΣΕΙ Η ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΟΤΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΑ.
ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ Η ΑΜΕΡΙΚΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΛΑΝΗΤΙΚΟΣ ΚΕΡΒΕΡΟΣ.
ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΤΗΣ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ.
ΡΙΞΕ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΠΟΙΟΣ KATEΧΕΙ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΞΟΥΣΙΑ ΣΤΙΣ ΗΠΑ.
ΠΟΙΟΣ ΚΑΤΕΧΕΙ ΤΑ ΜΜΕ.
ΠΟΙΟΣ ΚΑΤΕΧΕΙ ΤΟ HOLLYWOOD.
ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ,Ο ΕΚΛΕΚΤΟΣ ΛΑΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΙΠOΤΑ ΑΛΛΟ ΑΛΛΑ ΠΡΟΑΓΟΥΝ ΤΟ ΑΙΜΑ,ΑΝ ΠΡΟΗΓΑΓΑΝ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ (ΤΟΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ..) ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ Η ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ?
ΧΥΘΗΚΕ ΤΟΣΟ ΑΙΜΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΝΑΖΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΝΑΖΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΝΑΖΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΥΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΙΟΥΣ.
ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΤΙ ΠΟΛΛΟΙ ΤΑ ΡΙΧΝΟΥΝ ΟΛΑ ΕΠΑΝΩ ΤΟΥΣ..
Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΤΟΥ ,ΑΛΛΟΣ ΘΥΜΑΤΑΙ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ,ΑΛΛΟΣ ΤΙΣ ΣΚΗΝΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗ,ΑΛΛΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥΣ ΣΥΝΟΛΙΚΟΤΕΡΑ.
ΕΝΤΑΞΕΙ ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΚΑ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΟΣ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ,ΑΛΛΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΣΥΝΔΥΑΣΕΙ ΓΕΓΟΝΟΤΑ,ΚΑΙ ΤΩΡΙΝΑ ΚΑΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ.
ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΟΜΑΙ ΡΑΤΣΙΣΤΗΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΚΑΝΟΥΝ ΡΕ GAMOTO..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2003, 10:35:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχχχχ φίλε μου ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που λές εσύ υποστηρίζω ΚΑΙ εγώ...
Λές πώς
quote:
Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΤΟΥ, ΑΛΛΟΣ ΘΥΜΑΤΑΙ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ, ΑΛΛΟΣ ΤΙΣ ΣΚΗΝΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗ, ΑΛΛΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥΣ ΣΥΝΟΛΙΚΟΤΕΡΑ.

Ε, εγώ τα έχω μαζί τους γιατί μου έκελψαν τα μάρμαρα απο την οικοδομή μου.....

Το σίγουρο φίλε μου είναι ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ, αλλά ΘΥΜΑΜΑΙ...
Θυμάμαι ΤΟΤΕ που είμασταν παρέα σε κάποιο Εβραϊκό χωριό παιδιά μικρά και παίζαμε ανέμελα...
Θυμάμαι ΤΟΤΕ που είμσταν παρέα σε κάποιο απο τα Τουρκικά σταρτεύματα και σφάζαμε τους Γιαούριδες...
Θυμάμαι ΤΟΤΕ που είμασταν παρέα στον στρατό του δαρείου και με τα χιλιάδες βέλη κάναμε το πεδίο της μάχης σκιερό....
Θυμάμαι ΤΟΤΕ που είμασταν παρέα στρατιώτες του Αλέξανδρου και που βιάζαμε γυναίκες στα όρη του Αφγανιστάν όπου και μας τιμώρησαν με εκτέλεση...
Θυμάμαι ΤΟΤΕ που είμασταν παρέα στις στρατιές του Κορτέζ και λεηλατούσαμε του Ινκας...
Θυμάμαι....
Θυμάμαι....
Θυμάμαι....

Εσύ όμως γιατί κλείνεις τα μάτια;;;;
Γεννήθηκες ΣΗΜΕΡΑ στο γένος των Ελληνών...
Αναρωτηθήκατε ΓΙΑΤΙ;;;
Ποιός νόμος είναι εκείνος που μας φέρνει σε σάρκωση σε συγκεκριμένους λαούς σε συγκεκριμένες στιγμές;;;

Στα ερωτήματα αυτά θα ήθελα μια απάντηση απο εκείνους που υπερμάχοντε ή πολεμούνε τους λαούς της Γής...

Δές φίλε μου τι έγραψε ο Καραϊσκάκης (το μέλος μας) στο τόπικ για τους Ελληνες καθώς και τι έγραψα και εγώ....
Ο Διαλόγος, ΤΩΡΑ αρχίζει....

Κέλος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2003, 11:38:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΤΑΤΕ ΚΕΛΣΟ,ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΟΡΡΙΠΤΩ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΤΗΣ ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗΣ(Η ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΕΜΨΥΧΩΣΗ ?)ΔΕΝ ΤΙΣ ΠΟΛΥΠΙΣΤΕΥΩ ,ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ..
ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΧΕΙΣ ΕΜΒΑΘΥΝΕΙ ΠΟΛΥ ΣΤΟ ΟΛΟ ΘΕΜΑ,ΕΙΧΑΜΕ ΠΕΙ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΘΥΜΑΜΑΙ..
ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΕΙΧΑ ΞΑΝΑΥΠΑΡΞΕΙ ΩΣ ΕΒΡΑΙΟΣ ΣΤΗ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ π.χ.
ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΨΥΧΗ Η ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ,ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ κ.λ.π ?
ΑΝ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ?
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΛΩΝΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΗ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΜΟΥ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΟΚΤΟΥΣΑ ΠΟΤΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΠΕΜΒΑΙΝΟΥΝ ΤΟΣΟΙ ΧΑΟΤΙΚΟΙ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ 2 ΠΑΝΟΜΟΙΟΤΥΠΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΕΣ,ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ,ΜΝΗΜΕΣ,ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ κ.λ.π.
ΑΡΑ Ο ΤΟΤΕ BEYOND ΕΒΡΑΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΕΜΕΝΑ ΣΗΜΕΡΑ,ΣΑΝ ΥΛΙΚΟ ΟΝ.
ΣΕ ΑΥΤΟ ΜΑΛΛΟΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ?
ΕΠΙΣΗΣ ΟΙ ΜΝΗΜΕΣ ,ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ,ΓΝΩΣΕΙΣ,ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ? ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ?(ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΑΥΤΟ ΔΕΙΧΝΟΥΝ)
ΚΑΙ ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ..ΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΜΠΕΡΙΕΧΟΝΤΑΙ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ(ΜΙΑ ΘΑΥΜΑΣΤΗ ΣΥΝΕΝΩΣΗ ΥΛΗΣ) ΤΟΤΕ ΤΙ ΑΠΟΜΕΝΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ?
ΟΥΤΕ ΕΧΕΙ ΜΝΗΜΕΣ (ΚΑΘΑΡΑ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ),ΟΥΤΕ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ,ΟΥΤΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ,ΟΥΤΕ ΓΝΩΣΕΙΣ..ΕΙΠΑΜΕ ΟΛΑ ΕΜΠΕΡΙΕΧΟΝΤΑΙ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΑΡΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ,ΣΚΕΠΤΟΜΑΙ,ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ.ΑΝ Η ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΤΟΤΕ ΕΒΡΑΙΟΥ ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΜΟΥ ΣΩΜΑ ΣΕ ΤΙ ΜΕ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ?

ΕΧΕΙΣ ΣΚΕΦΤΕΙ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΑΠΛΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΙΔΙΟΤΡΟΠΙΑ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ (ΚΑΛΗ Η ΚΑΚΗ ?) ΜΑΣ ΕΚΑΝΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΖΩΙΚΟ ΕΙΔΟΣ .ΖΟΥΜΕ ΟΣΟ ΖΟΥΜΕ,ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΣΟ ΠΙΟ ΣΩΣΤΟΙ ΚΑΙ ΑΝΤΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΤΙΜΗΣ ΑΥΤΗΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΕΡΜΑ,Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΣΙΩΠΗ,ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΕΞΩ.ΑΛΛΟΙ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΗΝ ΣΚΥΤΑΛΗ ΑΠΛΑ..

ΚΑΙ ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΨΑΓΜΕΝΟΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΤΗΝ ΜΑΤΑΙΟΤΗΤΑ..ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΝ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΜΙΑ ΕΛΠΙΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΕΞΟΥΜΕ ΜΕ ΘΑΡΡΟΣ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ,ΟΠΩΣ ΠΟΛΛΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΑ ΖΩΑΚΙΑ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ, ΝΟΜΟΙ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΑΠΛΑ..

ΜΗΝ ΜΕ ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ ΑΘΕΟ Η ΥΛΙΣΤΗ ΑΠΛΑ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ..
ΞΕΦΥΓΑΜΕ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΟΚ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2003, 15:31:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλε μου...
Κρατάω ΜΟΝΟ αυτό που θεωρώ σωστό απο την δική μου οτική στο θέμα
quote:
...ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΨΥΧΗ...

Ναι ΕΙΧΕΣ, ΕΧΕΙΣ και ναι θα συνεχίσεις την ΙΔΙΑ ΨΥΧΗ και στο μέλλον...

'Ολα ΜΑ ΟΛΑ που ανέφερες ανταποκρίνοντε στον φτωχό φορέα της ΛΟΓΙΚΗΣ που δεν είναι άλλος ΠΑΡΑ Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ...

Εχουμε πεί τόσα μα τόσα πολλά ΚΑΙ στο θέμα για τη ΨΥΧΗ αλλά και στο θέμα της ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗΣ (αυτή είναι η σωστή ορολογία για το ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΕΙΔΟΣ)
Αναρωτιέμαι ΓΙΑΤΙ να καθόμαστε και να σπαταλάμε το χρόνο μας για να γράφουμε αυτά που δεν διαβάζουνε οι άλλοι;;;

Κάνε λοιπόν ένα ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΠΟ γιατί είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ πολλά τα στοιχεία που παραθέτουμε και μετά ΙΣΩΣ να κατανοήσεις τι ήθελα να πώ φίλε μου...

Την καλησπέρα μου,
Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ Απο το θέμα ΔΕΝ ΦΥΓΑΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ... Μη "φοβάσαι" φίλε μου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2003, 13:58:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΡΟΣΦΑΤΩΣ ΕΝΑΣ ΑΡΚΕΤΑ ΗΛΙΚΙΩΜΕΝΟΣ,ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΖΗΣΕΙ ΕΞΩ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ..
ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΛΗ Η ΧΩΡΑ ΑΝΑΒΡΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΔΕΙΣ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΝΑ ΜΕΝΟΥΝ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ..
ΑΝ ΟΜΩΣ ΤΟΥΣ ΔΕΙΣ ΝΑ ΑΝΑΧΩΡΟΥΝ ΤΟΤΕ ΤΡΕΧΑ ΚΑΙ ΣΥ ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2004, 19:23:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γει σας.Σημερα διαβασα ενα αρθρο του Ουμπερτο Εκο σε καποια εφημεριδα, ο οποιος
αναφερθηκε στο ζητημα του αντισημιτισμου.Ο λογος που θα αναφερθω στο ζητημα ειναι
επειδη θλιβομαι για αυτο το φαινομενο του αντισημιτισμου και ρατσισμου εναντιον ενος
λαου που ουσιαστικα δεν ευθυνεται για την πολιτικη Σαρον,δεν ειναι τυχαιο οτι εχουμε και αντιδρασεις στην αθλια πολιτικη Σαρον απο απλους ισραηλιτες πολιτες.Ποσες φορες εχουμε ακουσει στην τηλεοραση διαφορους γελοιους ,γραφικους, Φουρακηδες και Καρατζαφερηδες να μιλουν για τα λεγομενα «Πρωτοκολλα της Σιων» και τα σχεδια
των Σιωνιστων.Εγω δεν ειμαι Φιλοσημιτης, αλλα ειμαι φιλος ολων των λαων ειτε ειναι Εβραιοι,ειτε ειναι Τουρκοι,ειτε ειναι Αλβανοι κ.λ.π.Δεν νομιζω οτι εχουμε να χωρισουμε τιποτα με κανεναν λαο και για αυτο πρεπει να σεβομαστε τις θρησκειες ολων των λαων.
Οσο υπαρχει φανατισμος,μισσαλοδοξια,προκαταληψεις και θεωρουμε καποιους λαους συμφορα για την ανθρωποτητα,δεν προκειται ποτε να δουμε ενα καλυτερο κοσμο.Ας δουμε περα απο ιδεολογιες,συνορα και εθνη.Ας σκεφτουμε την σοφη φραση
του Σωκρατη:»

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΘΗΝΑΙΟΣ ΟΥΤΕ ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΟΛΙΤΗΣ,ΑΛΛΑ ΠΟΛΙΤΗΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ»

Επιτελους ας μην κρινουμε εναν λαο ολοκληρο και ισοπεδωνουμε τα παντα.
Νομιζω οτι η κριτικη πρεπει να γινεται,αλλα εναντιον της πολιτικης της Κυβερνησης Ισραηλ αλλα οχι να ταυτιζουμε το λαο του Ισραηλ με την Κυβερνηση.Καθε μερα εχουμε νεκρους απλους πολιτες Παλαιστινιους και Ισραηλιτες στην Μεση Ανατολη,θυματα
απο την μια της Πολιτικης Σαρον και απο την αλλη των θρησκευτικων Παλαιστινιακων φονταμεταλιστιων τρομοκρατικων οργανωσεων.Και φυσικα η Αμερικη και ο μουλας Μπους και οι Ευρωπαιοι ηγετες που μας παριστανουν τα αθωα περιστερακια οπως ο κυριος Πουτιν ,Ζιρακ και Σρεντερ μονο λυση δεν ενδιαφερονται να βρουν,παρα μονο να εχουν τον γεωπολιτικο ελεγχο της περιοχης.


Αναφερει λοιπον συγκεκριμενα ο Ουμπερτο Εκο με τον οποιο συμφωνω απολυτα οτι
ο αντισημιτισμος (που δυστυχως τον βλεπουμε σε ολη την Ευρωπη και προκειται περι θεολογικου αντισημιτισμου) ειναι καταρχην δυσκολο να διακριθει απο την αντιθεση στην πολιτικη Σαρον.Τα λεγομενα πογκρομ οφειλονταν καθαρα σε θρησκευτικους λογους.Αντιθετα ο αραβικος αντισημιτισμος ειναι εδαφικος και οχι θεολογικος.Αν για
παραδειγμα οι Σιωνιστες του 19ου αιωνα ειχαν εγκαθιδρυσει το νεο κρατος του Ισραηλ
στην Γιουτα,οι Αραβες δεν θα ηταν αντισημιτες.Ας μην ξεχναμε οτι το κορανι αναγνωριζει την παραδοση των μεγαλων Πατριαρχων της Βιβλου,απο τον ΑΒΡΑΑΜ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ.Μαλιστα οι μουσουλμανοι στην περιοδο της επεκτασης τους οπως αναφερει ο Εκο,υπηρξαν αρκετα ανεκτικοι απεναντι στους Εβραιους και τους Χριστιανους.


Ο λαικος αντισημιτισμος που υποστηριζεται απο το θρησκευτικο αντισημιτισμο γεννησε σφαγες και πογκρομ.
Και ολα αυτα στην πολιτισμενη Ευρωπη.Επιτελους ειναι δυνατον να καταδικαζουνε ορισμενοι γραφικοι και διαφοροι μουλαδες της Εκκλησιας
εναν λαο επειδη πριν 2000 χρονια σταυρωθηκε ο Χριστος.Μα ειναι δυνατον;
Οσο για τα περιβοητα Πρωτοκολλα της Σιων,ο Εκο αναφερει:
Η ιστορικη ερευνα απεδειξε οτι υπηρξαν κατασκευασμα φιλομοναρχικων ιησουιτων(ποσο δικιο ειχε ο Μαρξ οταν ελεγε οτι «οι θρησκειες ειναι το οπιο του λαου»,ποσοι εχουν πεθανει για μια θρησκεια και για εναν Θεο) και γαλλορωσσικων μυστικων υπηρεσιων και μονο αργοτερα υιοθετηθηκαν ως αδιαμφισβητητο εργο απο Τσαρικους αντιδραστικους και ναζιστες.
Και επιτελους ας καταλαβουν ορισμενοι αντιεβραιοι και καποιοι μουλαδες της καθολικης και ορθοδοξης εκκλησιας οτι ειναι δικαιωμα του καθε λαου να πιστευει σε οποιον θεο θελει,αρκει να μην φανατιζει και στρεφεται εναντιον αλλοθρησκων.Δηλαδη δεν καταλαβα πρεπει να αναγνωρισουν οι Εβραιοι τον Χριστο ως ΜΕΣΣΙΑ για να σταματησει ο αντισημιτισμος;Μαλιστα ορισμενοι αναφερουν τις λεηλασιες και σφαγες που διεπραξαν οι Εβραιοι εναντιον αλλοθρησκων πριν πολλα χρονια.Μα καλα,ποιος λαος δεν εχει κανει τετοια πραγματα(λεηλασιες,ανθρωποκτονιες,σφαγες) στο μακρινο παρελθον,απο τους Ελληνες Εθνικους,Ρωμαιους,Ασιατες μεχρι τους φανατικους Χριστιανους και Μουσουλμανους.Αλλα μπορουμε να κρινουμε τους σημερινους λαους με βαση αυτα που εγιναν στο μακρινο παρελθον;Aλλες εποχες,αλλες αντιληψεις.
Μην κρινουμε το τοτε με τα σημερινα δεδομενα.


Edited by - VIKING on 11/01/2004 19:26:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2004, 22:15:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε VIKING βιάστηκες να . . . παρασυρθείς Ανεξάρτητα αν συμφωνώ ή διαφωνώ με το κείμενο σου, έχω να παρατηρήσω τα εξής: Η όλη θεώρηση και τοποθέτηση του θέματος, μου φαίνεται πολύ ρηχή και επιφανειακή για να είναι του Ουμπέρτο Έκο. Δεν νομίζω ότι είναι στ αλήθεια δικό του το άρθρο. Σε ποιά εφημερίδα το διάβασες και ποιας ημερομηνίας;

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2004, 00:26:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε VIKING βιάστηκες να . . . παρασυρθείς Ανεξάρτητα αν συμφωνώ ή διαφωνώ με το κείμενο σου, έχω να παρατηρήσω τα εξής: Η όλη θεώρηση και τοποθέτηση του θέματος, μου φαίνεται πολύ ρηχή και επιφανειακή για να είναι του Ουμπέρτο Έκο. Δεν νομίζω ότι είναι στ αλήθεια δικό του το άρθρο. Σε ποιά εφημερίδα το διάβασες και ποιας ημερομηνίας;

Ελεύθερος




ΓΕΙΑ σου φιλε Ελευθερε.Το διαβασα το αρθρο στην εφημεριδα Ελευθεροτυπια 11 Ιανουαριου και ανηκει στον Εκο.
Κοιταξε μην μπερδευεσαι ολα αυτα που γραφω δεν αναφερονται στο αρθρο του Εκο,ορισμενα αναφερονται ,αλλα ειναι δικα μου σχολια τα οποια ομως αντικατροπτιζουν τις αποψεις του.


To παρακατω ειναι απο το αρθρο του:

quote:
ο αντισημιτισμος (που δυστυχως τον βλεπουμε σε ολη την Ευρωπη και προκειται περι θεολογικου αντισημιτισμου) ειναι καταρχην δυσκολο να διακριθει απο την αντιθεση στην πολιτικη Σαρον.Τα λεγομενα πογκρομ οφειλονταν καθαρα σε θρησκευτικους λογους.Αντιθετα ο αραβικος αντισημιτισμος ειναι εδαφικος και οχι θεολογικος.Αν για
παραδειγμα οι Σιωνιστες του 19ου αιωνα ειχαν εγκαθιδρυσει το νεο κρατος του Ισραηλ
στην Γιουτα,οι Αραβες δεν θα ηταν αντισημιτες.Ας μην ξεχναμε οτι το κορανι αναγνωριζει την παραδοση των μεγαλων Πατριαρχων της Βιβλου,απο τον ΑΒΡΑΑΜ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ.Μαλιστα οι μουσουλμανοι στην περιοδο της επεκτασης τους οπως αναφερει ο Εκο,υπηρξαν αρκετα ανεκτικοι απεναντι στους Εβραιους και τους Χριστιανους.


Ο λαικος αντισημιτισμος που υποστηριζεται απο το θρησκευτικο αντισημιτισμο γεννησε σφαγες και πογκρομ.


επισης το παρακατω ειναι απο το αρθρο του:

"Η ιστορικη ερευνα απεδειξε οτι υπηρξαν κατασκευασμα φιλομοναρχικων ιησουιτων(ποσο δικιο ειχε ο Μαρξ οταν ελεγε οτι «οι θρησκειες ειναι το οπιο του λαου»,ποσοι εχουν πεθανει για μια θρησκεια και για εναν Θεο) και γαλλορωσσικων μυστικων υπηρεσιων και μονο αργοτερα υιοθετηθηκαν ως αδιαμφισβητητο εργο απο Τσαρικους αντιδραστικους και ναζιστες."

Τα υπολοιπα ειναι δικες μου παρατηρησεις.


Edited by - VIKING on 12/01/2004 00:28:41

Edited by - VIKING on 12/01/2004 00:30:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2004, 03:06:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι

Σαν νέο μελος, πρεπεί να πω οτι με ξαφνιάζει το ύφος πολλών μελών σε αυτό το θέμα.
Μπας και δεν διάβασα καλά;

Αν ήθελα το forum ΜΙΣΟΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ, θα πήγαινα κατ'ευθείαν στο soc.culture.greek ---
όσοι απο σας δεν έχουν γευθεί το θεσπέσιο εκείνο newsgroup, κάντε καμμιά βολτίτσα κατά μεριά
http://groups.google.com/groups?group=soc.culture.greek να δείτε τι ωραίοι είμαστε
όταν μπερδεύουμε τον εσωτερισμό με τόν εθνικισμό!

Προσωπικά, η εκτίμισή μου για το Ελληινικό Πνεύμα δεν ειναι τόσο μικρή ή αδύναμη
ωστε να κάθωμαιι να σκάω μπας και κανένας εχθρός της ανθρωπότητας το έθιξε!

Μα τι φρικιαστική ανασφάλεια ειναι αυτή !!;;
<< Ουρέ άκουσης ο Ωμβραίους ου Χίλμπερτ είπη ουτι ου Ηφκλείδης μας εινη πούστης; >>
<< Ναί κι ου άλλους ο 'βραίος, ου Αινστάιν λέει τα ίδια για τουν Αριστουτέλη μας! >>
<< Σώπα, καυμένε, να τσ' κρημάσουμ' ούλλους! >>

Ήμαρτον.

Αλλα ακομά κι άν υποθέσουμε οτι αυτη η συζήτηση ua μπορoύσε να ήταν σοβαρή, πειτε μου σας παρακαλλώ, ποιοί ακριβώς ειναι αυτοί οι Εβραοι;
Είναι όσοι ασπάζονται τήν Εβραική θρησκεία; Δηλαδή θα μπορούσα κι εγώ να γίνω κι εγώ εχθρός,
αν αλλαξοπιστίσω;
Ή είναι μόνο όσοι γενιούνται; Δηλαδη ειναι ράτσα απο γεννησημιού, και πρέπει να θεωρούνται
εχθροί ακόμα και αν είναι άθρησκοι; Τι γινεται με τους μισοεβραιους τοτε; Είναι ημίεχθροι;

Επειδή ποτέ δεν συμπάθησα ούτε τον Woody Allen ούτε τον Karl Marx μπορώ να μείνω ήσηχος
οτι ηταν εχθροί του Ελληνισμού και της Ανθρωπότητας;

Ο ιστορικός Charles Mackay αναφέρει οτι τον καιρό των Σταυροφοριών, κυκλοφορούσαν
ομάδες ατόμων που ειχαν αποφασίσει να μην παν στρατιώτες στους Ιερούς Τόπους,
γιατι ο αληθινός εχθρός δεν ήταν οι Σαρακινοί (με τα άγρια γιαταγάνια τους), αλλα οι μικροέμποροι
Εβραίοι της γειτωνιάς τους.
Φτιάγνανε ομάδες λυντσαρίσματος, και χρησημοποιόντας μια χήνα και έναν χοίρο (που τους οδηγούσαν αλάνθαστα στους κρυμμένους κακομοίριδες), δεν είχαν αφίσει εχθρό για εχθρό της ανθρωπότητας.

Ελπίζω οι φίλοι του forum να μου υποδείξουνε κάποιον εύκολο τρόπο να διακρίνω αυτούς τους αχρείους εχθρούς, διοτι αν αναγκαστώ να αποκτίσω χοίρον και χήναν, προβλέπω πολλά ντράβαλλα με τους γείτονές μου...

ΜΦΧ
Κ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

o paiktis
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2004, 03:43:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους o paiktis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς όλους…

Το κόμπλεξ κατά των εβραίων προέρχεται κυρίως λόγω της αυξημένης οικονομικής επιφάνειάς τους που τους επιτρέπει να έχουν και την απαραίτητη δύναμη να επηρεάζουν καταστάσεις με τέτοιο τρόπο ώστε να μην είναι ενάντια στα οικονομικά τους συμφέροντα. Επίσης λόγω του τρόπου με τον οποίο λειτουργούν ως λαός, με αλληλοβοήθεια μεταξύ εβραίων σε όλα τα επίπεδα, κατά κάποιο τρόπο σαν μέλη κάποιας λέσχης, προκαλούν απέχθεια. Τα υπόλοιπα είναι απλά το κάλυμμα του κομπλεξισμού κάποιων ανθρώπων.
Σας ρωτώ, πόσοι από εσάς λειτουργείτε ενάντιων των οικονομικών συμφερόντων σας;;;;
Έχετε συναναστραφεί με κάποιον εβραίο;
Αντί να ρίχνετε τη κατάντια της Ελλάδας στους εβραίους ,έχετε σκεφτεί ότι σε αυτή τη χώρα μένουν έλληνες, ψηφίζουν έλληνες και δημιουργούν έλληνες……

Και στο τέλος-τέλος αν οι εβραίοι κατάφεραν να ελέγχουν αυτόν τον κόσμο επειδή κατόρθωσαν να αναρριχηθούν οικονομικά σε παγκόσμια κλίμακα ενώ οι έλληνες παρέμειναν στον στείρο θαυμασμό της αρχαιότητας, μεμψιμοιρώντας, παραπονούμενοι για τη κατάντια τους και την υποτιθέμενη «κλοπή» της ιστορίας, φταινε περισσότερο οι έλληνες που αντί να βρουν ρεαλιστικό τρόπο να βγουν από τελματώδεις καταστάσεις έλεγαν και λενε… ωχ αδερφέ… και ζητούν αξιώματα και θέσεις…. την ίδια ώρα που οι .. άλλοι … οι «κακοί» βάζουν το κεφάλι κάτω και δουλεύουν σαν τα σκυλιά….(εκτός αν θεωρεί κάποιος ότι το χρήμα ή η δύναμη ή η επιτυχία ή ό,τι δύσκολο έρχεται χωρίς κόπο ..αλλά να μου πει και εμένα τον τρόπο)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2004, 15:11:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Ελευθερε σε τι ακριβως πραγμα διαφωνεις με αυτα που ανεφερα;


Σωστος φιλε Παικτη.Αλλα ο αντισημιτισμος οφειλεται
και σε θρησκευτικους λογους κυριως.Δυστυχως ποσες φορες εχουμε ακουσει μουλαδες της καθε Εκκλησιας να μιλανε ασχημα για τους Εβραιους.Δηλαδη δεν καταλαβα οι Εβραιοι δεν εχουν δικαιωμα για διαφορους μουλαδες
να λατρευουν τον Θεο τους και να μην πιστευουν στην Καινη διαθηκη;
Φυσικα για το δυσαρεστο φαινομενο του αντισημιτισμου ευθυνη εχουν και τα Μ.Μ.Ε.Και για αυτο πριν παρεθεσα καποια
πολυ σωστα πραγματα που ειπε ο Ουμπερτο Εκο.


quote:
Εγω απλως θελησα να πω οτι τελικα το προβλημα οφειλεται στην ιδια τη φυση του Εβραιου.Σημερα, αρκετα χρονια μετα, ζουμε στο ελεος ενος εξεβραισμενου κοσμου.Ο διεθνισμος , ο ατομικισμος , το χρημα , κυριαρχουν παντου. Ομως , ο εβραιος και ο αντισημιτισμος χανουν το νοημα τους, μπροστα στον αγωνα για εναν ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ.


Αγαπητε Παρμενιων λυπαμαι αλλα εισαι και εσυ ενας απο αυτους που νομιζουν οτι για ολα τα κακα σε αυτον τον κοσμο ευθυνονται οι Εβραιοι.Φιλε ο πολυς Καρατζαφερης και Βοριδης βλαπτει.

Edited by - VIKING on 12/01/2004 15:12:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2004, 00:01:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε VIKING δεν είπα αν συμφωνώ ή διαφωνώ. Αμφισβήτησα μόνο τη γνησιότητα του άρθρου. Αν είναι του Ουμπέρτο Έκο σίγουρα του το έχουν κατακόψει, τροποποιήσει κλπ. Να σου πω την αλήθεια, πιστεύω ότι χρησιμοποιούν το όνομα του και τα . . . κυβικά του για να περάσουν τη δικιά τους γραμμή και να παρασύρουν όσους μπορέσουν.
Μάλλον σε παρέσυραν κι εσένα εκεί που λες:
quote:
Μαλιστα ορισμενοι αναφερουν τις λεηλασιες και σφαγες που διεπραξαν οι Εβραιοι εναντιον αλλοθρησκων πριν πολλα χρονια.Μα καλα,ποιος λαος δεν εχει κανει τετοια πραγματα(λεηλασιες,ανθρωποκτονιες,σφαγες) στο μακρινο παρελθον,απο τους Ελληνες Εθνικους,Ρωμαιους,Ασιατες μεχρι τους φανατικους Χριστιανους και Μουσουλμανους.Αλλα μπορουμε να κρινουμε τους σημερινους λαους με βαση αυτα που εγιναν στο μακρινο παρελθον;Aλλες εποχες,αλλες αντιληψεις.
Μην κρινουμε το τοτε με τα σημερινα δεδομενα.

Επιφανειακά έχεις δίκαιο. Αλλά αν οι απόγονοι εκείνων των λαών λένε: Καλά έπραξαν οι πρόγονοι μας και τους καθάρισαν όλους εκείνους. Τότε τι θα έλεγες; Να μην συγκρίνουμε το τότε με τα σημερινά δεδομένα;
Άν τα σημερινά δεδομένα καταδικάζουν το τότε ή τέλος πάντων λυπούνται για το τι έγινε τότε, ε μάλλον πάμε καλά. Αλλά άν χαίρονται και ελπίζουν κάτι παρόμοιο και για το σήμερα, δεν πάμε καθόλου καλά. Γενικές ιδέες βάζω τώρα, δεν μιλώ για τους Εβραίους. Γι αυτούς η άποψη μου είναι ότι ούτε δύναμη έχουν ούτε τον κόσμο κρατάνε στα χέρια τους. Μάλιστα θεωρώ ότι χρησιμοποιούνται για εξυπηρέτηση ξένων προς αυτούς συμφερόντων, κάτι το οποίο τους φέρνει σε δυσκολώτερη θέση απ αυτήν που είχαν επί Ρώμης. Απειλούνται με γενοκτονία από τους Άραβες και τους Μουσουλμάνους. Πόσο θ αντέξουν; Είναι πασίγνωστο ότι η γη γυρίζει. Δεν χαίρομαι καθόλου για την κατάσταση τους. Μου θυμίζουν τους επιβάτες του τιτανικού. Δεν νομίζω ότι είναι εχθροί της ανθρωπότητας, αλλά και να ήσαν δεν θα έτρεχε και τίποτα. Μια σταγόνα στον ωκεανό είναι. Κοτζάμ Γερμανία επί Χίτλερ και χάθηκε όταν τα έβαλε με την ανθρωπότητα, θα φοβηθούμε τώρα μερικούς φοβισμένους ποικιλοεθνείς; Οι Αμερικάνοι, οι Κινέζοι, οι Ρώσσοι, οι Ευρωπαίοι κλπ τρώνε κουτόχορτο; Ή μήπως αυτοί δεν έχουν υπ όψιν τους την Παλαιά διαθήκη. Δεν νομίζω. Γιατί έτσι όπως το βάζουν μερικοί, είναι σαν να μας λένε ότι όλοι αυτοί θα απλωθούν σαν χαλί μπροστά στα πόδια των Εβραίων και θα γίνουν υπηρέτες των. Ας γελάσω.
Φίλε μου, η περίοδος που περνά τώρα το Ισραήλ, είναι η ίδια με την περίοδο που τα Ελληνικά στρατεύματα προέλαυναν στην μικρά Ασία το 22.
Τότε είχαμε και μεις πολλούς φίλους. Κάποιοι στρατιώτες μας έλεγαν ότι είδαν με τα μάτια τους τον Άη Γιώργη πάνω στο άλογο του κρατώντας τη σημαία, να ανοίγει τον δρόμο στις δυνάμεις μας.
Και είδαμε το αποτέλεσμα. Πλήρης καταστροφή, με τους φίλους να γελάνε από μακριά, και να μας κατηγορούν κι από πάνω. Κι ο Άη Γιώργης ξαναμπήκε κι αυτός στην εικόνα του με απλωμένο χέρι, για τα λεφτουδάκια της χαροκαμένης γριούλας που πήγαινε να προσευχηθεί για την ανεύρεση του αγνοούμενου γιου της στην μικρά Ασία.

Ελεύθερος

Edited by - Ελεύθερος on 13/01/2004 00:15:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2004, 05:47:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι οι εβραίοι εχθροί της ανθρωπότητας?

Ο...άνθρωπος είναι ο εχθρός της ανθρωπότητας...Όντας άνθρωπος και όχι Άνθρωπος


Ω Μητέρα! Ο αέρας είν'εκείνο το ανάλαφρο πράγμα..
που γυρίζει μέσα στο κεφάλι σου και γίνεται πιο καθαρό όταν γελάς!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2004, 07:05:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν αποφάσιζα κάποτε να βλάψω την ανθρωπότητα θα φρόντιζα να διαδώσω τα ναρκωτικά , το αλκοόλ, να διέβρωνα τους οικογενειακούς δεσμούς ,
να πέρναγα καταστροφικά μηνύματα μέσω της τέχνης, να έκανα τους ανθρώπους δέσμιους των αναγκών τους και οικονομικά εξαρτώμενους.
Θα έθετα το χρήμα ως υπέρτατο αγαθό και θα βάφτιζα τους πλούσιους "ενάρετους" και ¨εκλεκτούς".
Θα στείρωνα τους ανθρώπους με φάρμακα , θα μόλυνα το νερό, θα κατέστρεφα τις καλλιέργειες και θα διέδιδα τα μεταλλαγμένα τρόφιμα.
Θα δέσμευα τις πλουτοπαραγωγικές πηγές , θα έκανα πολέμους εδώ και κεί .
Θα φρόντιζα να σπάσω τον κοινωνικό και φυλετικό ιστό κάθε χώρας και θα αλλοίωνα την εθνική συνείδηση των λαών με πλαστογράφηση της ιστορίας και της παράδοσης και με την ανάμειξη λαών και πολιτισμών
Θα αλλοίωνα τη γλώσσα ώστε να κρατούσα μακρυά τους ανθρώπους απο τα αληθινά νοήματα.
Θα εξαγόραζα τις κυβερνήσεις .

Θα έβαζα λαούς να αλληλοτρώγονται και εγώ θα καρπωνόμουν το όφελος της σύγκρουσης.

Αν κάνω όλα αυτά , τότε είμαι σίγουρα εχθρός της ανθρωπότητας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2004, 07:26:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν αποφάσιζα κάποτε να βλάψω την ανθρωπότητα θα...
[snip]
Αν κάνω όλα αυτά , τότε είμαι σίγουρα εχθρός της ανθρωπότητας.

Πάλι καλά που δέν το αποφάσισες, φιλε steelspring γιατι αλλοιώς σίγουρα θα την είχαμε βαμμένη.
Φιού, φτηνά την γλυτώσαμε....

---

Δεν μού λές τώρα, μπας κι ξέρεις εσυ κανέναν καλό τρόπο να αναγνωρίζω αυτούς τους εχθρούς, αν ποτέ τούς πετύχω;
Εσεις οι Αυστριακοι δοκιμάσατε ποτέ την μέθοδο του χοίρου καί της χήνας;
Ή έχεις καμμιά καλύτερη πρόταση;


Κ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2004, 09:09:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Kynikos.
Είναι τέχνη να γνωρίζει κανείς τι ερωτήσεις να κάνει και σε ποιόν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2004, 16:19:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Steelspring.
quote:

Είναι τέχνη να γνωρίζει κανείς τι ερωτήσεις να κάνει και σε ποιόν.


Πράγματι φιλέ μου, αυτό το ξέρω. Αλλα επειδή ο kynikos ειναι λίγο μπουνταλάς, αγενής, καοαναθρεμένος και ατζαμής, δεν τα παέι καλά με τις <<τέχνες>>.

Υπάρχει όμως πολύ διάθεση για μάθηση.... Για φώτησέ μας!

Κ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy