ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Ημερολόγιο Οδοστρώματος
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2005, 00:10:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
..παρεμβολη αλλου ημερολογιου -σχολιαστη- στο αυτο.. του Π.

quote:
"Forum"! Τραγικό ε ? Πολύ αμφιβάλλω αν το πρόσεξε..

Δεν ξερω αν αυτη η Αφροδιτη το προσεξε ...*


hare Deva!..(back2V_r(>i)tualreality)

Atma Croft**


---*ως μια αλλη Αφροδιτη παντως ..το ειχα υποψιν,πριν καθησουμε και σε ζαλισω με τ'αστρα.ΡΡΡ//θα'λεγε κανεις πως επραξα..επιτουτου//κι εσυ;...ΡΡΡ---

--**1 of the 2 Moz's fvrts---


--παρακλησι προς Κυριον(στα πλαισια "του ζητα και θα λαβεις"):Συνεχισε το διηγημα σου στη Μεταφραση//ο,τι καλυτερο εχω διαβασει μετα απο το διηγημα που ειχε ξεκινησει παλαιοτερα ο Πλατωνας..//αυτο μαλιστα μου θυμιζει εποχη πρωτου παγκοσμιου πολεμου..//στα καλυτερα μου στυλιστικως//plzzz continue..---



..
Αtma Reloaded

cprtght@tm@2005

ουπς!γυρισα σελιδα στο ημερολογιο...

Edited by - ΑΤΜΑ on 11/09/2005 00:12:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 09:58:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
quote:

Η Αφροδίτη - ναι, η γνωστή μας Αφροδίτη - βρίσκεται στην Θεσσαλονίκη. Ήπιαμε καφέ σήμερα το πρωί σε μια καφετέρια που λέγεται - άκουσον, άκουσον! - "Forum"! Τραγικό ε ? Πολύ αμφιβάλλω αν το πρόσεξε, καθώς φάνηκε να την απασχολούν πολύ σοβαρότερα ζητήματα. Ζήλειες, ανασφάλειες, τέτοια πράγματα. Τι να πεις..?


Η Αφροδίτη τα πάντα προσέχει. Είναι γεννημένη παρατηρητική όχι περίεργη με την κακή έννοια του θέματος. ΄Αρα ο όρος τραγικό δεν ταιριάζει εδώ. ΄Οσο γιά καφέ. Μάλλον εσύ δεν είσαι παρατηρητικός. Σοκολάτα ήταν και μάλιστα άγευστη. ΄Ισως να λησμόνησες πως ένα εκ των σοβαρών θεμάτων μας ήταν και ο Νίτσε. Τον βρίσκεις, άκαρδο ψυχρό απάνθρωπο, βοήθα με deva κάπως έτσι δεν το είπες; Εγώ πάλι θυμάμαι κάποια φοβερή φράση του που δεν πρόλαβα ίσως να στην πω...Βιαζόμαστε να φύγουμε. Είχε πορεία. Ευτυχώς δεν πέσαμε στα [σκληρά γεγονότα].

Γύρω από έναν ήρωα όλα γίνονται τραγωδία, γύρω από έναν ημίθεο όλα γίνονται σατιρικό δράμα. Και γύρω από τον Θεό όλα γίνονται τι λοιπόν; Μήπως κόσμος;
--
Το να ανέχεσαι τους ανθρώπους το να κρατάς την καρδιά σου ανοιχτή γιά τους άλλους αυτό είναι φιλελεύθερο, αλλά απλώς φιλελεύθερο. Οι καρδιές που είναι ικανές γιά ευγενή φιλοξενία αναγνωρίζονται από τα πολλά κλειστά παράθυρα και παντζούρια. Άφήνουν άδεια τα καλύτερα δωμάτιά τους. Γιατί; Γιατί περιμένουν καλεσμένους με τους οποίους δεν μπαίνει θέμα ανοχής...

΄Οσο γιά ανασφάλειες και ζήλειες δεν θυμάμαι να είπαμε κάτι συγκεκριμένο. Χλωμά συναισθήματα deva... Αδύναμα.
Μιά ψυχή όπως έλεγε ο Νίτσε που δεν συμπαθείς μιά ψυχή που ξέρει ότι την αγαπούν αλλά η ίδια δεν αγαπά, προδίδει το κατακάθι της, το κατώτερο επίπεδό της ανεβαίνει στην επιφάνει. Κι ο χρόνος ξέρει.

υ.γ. Πάντως το συγκεκριμένο βιβλιοπωλείο που σταθήκαμε είχε αρκετή δόση...ΝΙΤΣΕ. Σε χαιρετώ...

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Φοράω τα διάφανα...
Ξανθά λυτά μαλλιά μου!
Στη μοναξιά του δειλινού,
δώστε άρωμα βυθού.
Αστέρι,φως και άναμμα φεγγάρι βασιλιά μου!
Θαρρώ πως είμαι αλλουνού
αθάνατου θνητού...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 10:02:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
quote:

Δεν ξερω αν αυτη η Αφροδιτη το προσεξε ...*


ΑΤΜΑ ΜΟΥ, η Αφροδίτη όλα τα προσέχει. ΄Οσα πρέπει τουλάχιστον...Κάτι δεν θα μου ξεφύγει; Θνητή είμαι...Τώρα που θα μένω μόνιμα στην λατρευτή Θεσσαλονίκη ελπίζω να σε γνωρίσω...Μπορεί να χρειαστώ βοήθεια γιά μικρολεπτομέρειες της αγαπημένης πόλης. Να είσαι καλά. Καλημέρα.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Φοράω τα διάφανα...
Ξανθά λυτά μαλλιά μου!
Στη μοναξιά του δειλινού,
δώστε άρωμα βυθού.
Αστέρι,φως και άναμμα φεγγάρι βασιλιά μου!
Θαρρώ πως είμαι αλλουνού
αθάνατου θνητού...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 19:02:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
Δευτέρα, 12 του Σεπτέμβρη 2005, Θεσσαλονίκη.

Η Αφροδίτη – όχι, όχι η γνωστή μας Αφροδίτη – μου είπε να σας πω, πως η σοκολάτα που σερβίρεται σε μια καφετέρια που ονομάζεται «Forum», μόνο γευστική δεν πρόκειται να είναι. Δεν έχει κι άδικο. Εμ, τι περιμένατε ντάρλιγκς ?

Ουδέν προσωρινότερο εκ του μόνιμου.

Α! Γουστάρω πολύ εκείνη την διαφήμιση της πορτοκαλάδας. Ξέρετε, εκείνη με τον τύπο που λέει : «Μπαμ-Μπάτσα!» Ας μη το σχολιάσω για την ώρα.

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2005, 19:35:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
Πέμπτη, 29 του Σεπτέμβρη, 2005, Δράμα.

Καμιά φορά, να όπως τώρα, κάθομαι και σκέφτομαι πως το να μιλάς σε δύο γεμάτα, μεγάλα γυναικεία μάτια χωρίς αυτά να κλείνουν, είναι πρόκληση ερωτικής σύντηξης. Η πρόκληση βέβαια δεν είναι της γυναίκας, αλλά το πιθανότερο είναι πως προέρχεται ντουγρού από την ίδια την ζωή. Το αστείο είναι πως ενώ έχεις την εντύπωση πως την «ψήνεις», σε ψήνει εκείνη. Είναι το λεγόμενο «ψηστήρι», "καμάκι" ή «πρόλογος» και συνήθως σε τέτοιες «αναγνωριστικές» καταστάσεις, το ερωτικό νεφελώδες σύννεφο του καπνού της ψησταριάς έχει ήδη αρχίσει να φτάνει μέχρι τις οσφρητικές σου απολήξεις, πάλλοντας μέχρι και την τελευταία δηλ. τριχοειδής μουντζούρα της μύτης σου, γεγονός που θα έκανε ακόμη και τον Ηρακλή Πουαρό να αναθεωρήσει τις εγωπαθής του δηλώσεις περί οσφρητικής υπεροχής.

H κατάσταση αυτή μπορεί να διατηρηθεί για αρκετό χρονικό διάστημα, στο οποίο η αύρα σου μετατρέπεται σε πυρηνικό αντιδραστήριο, ωσότου ένας εκ του ζευγαριού σπάσει το τζάμι του φάϊρ αλάρμ και ενεργοποιήσει τα σπρίγκλερς ενός φιλιού. Αντίθετα από ότι λέει η λαϊκή κουλτούρα, ένα φιλί δεν είναι ποτέ «καυτό». Εμπεριέχει πυροσβεστική δράση έναντι των διακαών μας πόθων και δρα ως καταλύτης της ανισόρροπης φλυαρίας μας. Μας διακόπτει την λογοδιάρροια εξ’ αιτίας των αντι-οξειδωτικών του ιδιοτήτων και μας επιτρέπει να περάσουμε από την παραγωγή στην κατανάλωση του «ψητού» όταν ροδοκοκκινίσει. Τα ψητά, παρ’ ότι πως ταλαιπωρούνται από την καύση τους, στα βαθύτερα πυρίμαχα υποστρώματα της ύπαρξής του είναι σχεδόν βέβαιο πως χαίρονται.

Εγώ πάλι, αν αισθάνομαι κάποια χαρά, είναι επειδή διαπιστώνω πως τα «γυφτάκια» μου συνεχίζουν να παίρνουν την εκδίκησή τους και να μου υπενθυμίζουν πως οι επιθυμίες μου, όταν αυτές προέρχονται από την κρυστάλλινη καθαρότητα του αρχέγονου διπολικού μοντέλου, διατηρούν τις φυσικές μαγνητικές τους ιδιότητες χωρίς ποτέ να μπορούν να κάνουν κάτι διαφορετικό από αυτό για το οποίο υπάρχουν.

Σε τέτοιες παρεϊστικες ζευγαροειδής αναγνωριστικές καταστάσεις, δύσκολα μπορείς να διακρίνεις ποιος είναι ο «ψητάς» και ποιο είναι το «ψητό». Κοντολογίς, αν υποθέσουμε πως ένας «ψητάς» είναι δυο μεγάλα, γιομάτα και λαμπερά μάτια, ένα καλοσχηματισμένο στόμα με δυο ξεκάθαρα χείλη, τότε το «ψητό» είναι ένα δάκρυ, ένα χαμόγελο και ένα φιλί.

Χαλαρώστε ψωνάρες μου. Σας το έχω πει :

Σας ήρθε η πλημμύρα, να ξεπλυθεί η μοίρα,
να ξενυστάξει ο λογισμός, xρειάζεται σεισμός.
Πιστέψτε την κουβέντα μου, να βρούμε μια ελπίδα,
πριν γίν' η γνωρίμια μας, χαμένη Ατλαντίδα.

Άν ποτέ θα 'ρθει η άμπτωτη, θα φύγει η πλημμύρα
και θα στεγνώσει η γνώση σας, που πια δεν θα 'ναι στείρα.

Τρε ζολί κι ωραία η Κ. Να πέσει φωτιά να με ψήσει αν σας λέω ψέμματα, παρ' ότι τα δικά μου τα σπρίγκλερς δεν ενεργοποιήθηκαν χθες.

Ωραία ιστορία. Θα μου πεις, πάντα έτσι δεν γίνεται

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 29/09/2005 21:16:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2005, 11:22:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
Παρασκευή, 30 του Σεπτέμβρη 2005, Θεσσαλονίκη

Όλα από αγάπη γίνονται. Όλα από αγάπη. Κι οι προαιώνιοι εχθροί, κι αυτοί, από αγάπη!

Ε! ψιτ! Φίλε. Αγάπα μας και μην μας χαιρετάς!

Καλημέρα.

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 30/09/2005 11:25:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2005, 20:40:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
Βράδυ...

Δεν πίστευα στ' αφτιά μου για όσα μου έλεγε χθες η Κ. σχετικά με τις τεχνικές και τα κόλπα που χρησιμοποιούν διάφορα μέλη των φόρουμς, με σκοπό και 'γω δεν ξέρω τι. Έτσι, είπα να δω κι από μόνος μου για να βεβαιωθώ. Η Κ. είχε δίκιο & την ευχαριστώ για όσα μου είπε χθες.

Σ' αυτά τα άρρωστα παιδιά - παιδιά? - έχω να πω μονάχα το εξής :

Όσο εσείς εκσπερματώνετε & ηδονίζεστε πάνω από τα πληκτρολόγιά σας, αυταπατώντας τις σάπιες ερωτικές σας επιθυμίες & προβάλοντας την ανέραστη δυστυχισμένη φύση σας, κάποιοι άλλοι απολαμβάνουν την αληθινή πεμπτουσία της ερωτικής παραζάλης βυθίζοντας εαυτούς στην ιλιγγιώδης λαμπρότητα που συνοδεύει το σμίξιμο των σωμάτων & των ψυχών. Επειδή ο "ειμαιογαμάουα" εαυτός σας, έχει βατέψει μέχρι και την τελευταία δηλ. όψη του, δεν θα μπορέσετε ποτέ να φτάσετε εκεί που φτάνει η ανεξίτηλη γεωδεσία του Έρωτα. Αν σας είχα μπροστά μου, θα σας έκανα να βλαστημάτε την ώρα που γεννηθήκατε με όργανα αναπαραγωγής και θα σας τα αφαιρούσα γιατί δεν τα χρειάζεστε. Αντί αυτών, θα σας τοποθετούσα μπιτ & μπάϊτς, ασέμπλι κόλπους, τσιπς κλειτορίδων, γραμματοσειρές εφηβαίου, κλικαρισμένες ωοθήκες, λίνκς πέους, μακροεντολικούς τράχηλους, 3D σάλπιγγες, φρακταλοειδής χείλη, τεκνοσαμανιστικούς υμένες & βίρτουαλ σημεία G.

Εντάξει λοιπόν κυρία μου, μας έδειξες το βρακί σου & το πράμα σου. Δείξε μας τώρα και το θάμα σου!

Kαλό βράδυ ανέραστοι ιντερνετάκηδές μου. Τα ξωτικά του Μέγα Μπήχτη είθε να σας προσφέρουν ότι σας στέρησαν οι άντρες σας, οι γυναίκες σας, οι σύντροφοί σας.

Κωλόπαιδα...

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 30/09/2005 21:55:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2005, 02:45:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Πω !πω! Τι ήταν αυτό Deva?
Θέλω να σου πω τι σκέφτηκα μόλις το διάβασα.
Αραγε γελούσε ή έκλαιγε την ώρα που το έγραφε?

Γιατί εμένα μου προκάλεσε και τα δύο.

Πάντα φιλίκαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2005, 11:30:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
quote:

Βράδυ...

Δεν πίστευα στ' αφτιά μου για όσα μου έλεγε χθες η Κ. σχετικά με τις τεχνικές και τα κόλπα που χρησιμοποιούν διάφορα μέλη των φόρουμς, με σκοπό και 'γω δεν ξέρω τι. Έτσι, είπα να δω κι από μόνος μου για να βεβαιωθώ. Η Κ. είχε δίκιο & την ευχαριστώ για όσα μου είπε χθες.

Σ' αυτά τα άρρωστα παιδιά - παιδιά? - έχω να πω μονάχα το εξής :

Όσο εσείς εκσπερματώνετε & ηδονίζεστε πάνω από τα πληκτρολόγιά σας, αυταπατώντας τις σάπιες ερωτικές σας επιθυμίες & προβάλοντας την ανέραστη δυστυχισμένη φύση σας, κάποιοι άλλοι απολαμβάνουν την αληθινή πεμπτουσία της ερωτικής παραζάλης βυθίζοντας εαυτούς στην ιλιγγιώδης λαμπρότητα που συνοδεύει το σμίξιμο των σωμάτων & των ψυχών. Επειδή ο "ειμαιογαμάουα" εαυτός σας, έχει βατέψει μέχρι και την τελευταία δηλ. όψη του, δεν θα μπορέσετε ποτέ να φτάσετε εκεί που φτάνει η ανεξίτηλη γεωδεσία του Έρωτα. Αν σας είχα μπροστά μου, θα σας έκανα να βλαστημάτε την ώρα που γεννηθήκατε με όργανα αναπαραγωγής και θα σας τα αφαιρούσα γιατί δεν τα χρειάζεστε. Αντί αυτών, θα σας τοποθετούσα μπιτ & μπάϊτς, ασέμπλι κόλπους, τσιπς κλειτορίδων, γραμματοσειρές εφηβαίου, κλικαρισμένες ωοθήκες, λίνκς πέους, μακροεντολικούς τράχηλους, 3D σάλπιγγες, φρακταλοειδής χείλη, τεκνοσαμανιστικούς υμένες & βίρτουαλ σημεία G.

Εντάξει λοιπόν κυρία μου, μας έδειξες το βρακί σου & το πράμα σου. Δείξε μας τώρα και το θάμα σου!

Kαλό βράδυ ανέραστοι ιντερνετάκηδές μου. Τα ξωτικά του Μέγα Μπήχτη είθε να σας προσφέρουν ότι σας στέρησαν οι άντρες σας, οι γυναίκες σας, οι σύντροφοί σας.

Κωλόπαιδα...

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 30/09/2005 21:55:31



ΩΩΩ! Επιφώνημα φωτός!!!
Ν΄αφήσω ατόφιο το κείμενο. Ω ναι! ΄Ετσι κραυγαλέο. Γιατί όχι; Τι σόκ!!!
Ξημέρωμα...Α ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΜΑΣ ΜΗΝΑ! ΝΑ ΜΑΣ ΕΙΣΕΛΘΕΙ ΚΑΛΑ!!!
Τι έκπληξη! Να μιλήσω ως ΚΩΛΟΠΑΙΔΟ Η ΚΑΛΟΠΑΙΔΟ; Καλόπαιδο φυσικά αφού έχω και την φήμη της [καλής] χρόνια τώρα και την συντηρώ επάξια.
Τώρα ομιλεί ο deva, το τζίνι ή ***;
Αν ομιλεί *** ως θνητός συγχωρείται. Αλλά αν μιλά ο DEVA;
Αν μιλά το Τζίνι;

Πάμε με ένα λόγο του Ομάρ Καγιάμ, ψωνάρες -είδες γιά να το ακούμε συχνά-μας έγινε δεύτερη φύση, πάμε γιά να δείτε πόσο μικρή διαφορά υπάρχει ανάμεσα στην καλωσύνη και την κακία.

΄Ισως μιά τρίχα -χωρίζει- το λάθος από το σωστό
ναι, και ένα μόνο ΑΛΦΑ, είναι το κλειδί
μπορείς να το βρεις γιά το θησαυροφυλάκιο
και ίσως και γιά τον ΔΑΣΚΑΛΟ...

Αν τρώμε χέσιμο, από τον Ντεβά [αυτή είναι η σωστή έκφραση] είναι απαράδεκτο. Φωτεινό ον, είναι, θεός άγγελος. Είναι κοντά μας γιά να μας να μας σώσει όχι να μας τα [χώσει]. Εκτός αν μιλάμε με τον Ντεβ των Περσών τον κακό δαιμονάκο που πάει να μας εξευτελίσει.
Τότε...
Οι Ντεβά λοιπόν φιλαράκια είναι όπως οι Ουαλί, Γκάθουθ, Κούτμπ, Ναμπί, και Ρασούλ, κάτι σαν καρποί, που έπεσαν στη γη, αλλά εξακολουθούν να συνδέονται ακόμα με το κλαδί. Το κλαδί λύγισε και άγγιξε τη γη αλλά δεν έχασε τη σύνδεσή του με τον μίσχο. Αυτή η ψυχούλα ονομάζεται Ντεβά. Μας μαθαίνουν μεταξύ άλλων πως ο κριτής υπάρχει στην καρδιά του ανθρώπου. Από την καρδιά του ανθρώπου διαβάζουν εκείνο που πρέπει να σημειώσουν ως καλές και κακές πράξεις. Ο Θεός λοιπόν είναι στο πεδίο της καρδιάς. Ο αγγελικός κόσμος ο Θεός το Σύμπαν υπάρχουν στην καρδούλα. ΄Εχουμε κακώς συνηθίσει να τα τοποθετούμε απ΄έξω, αλλά βρίσκονται όλα στην καρδιά. ΄Οχι έξω.
Οι ντεβά ίσως μας μαθαίνουν ακόμη, πως η καρδιά είναι ένας καθρέφτης με δύο όψεις. ΟΧΙ ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΑΣ ΒΡΙΖΟΥΝ.
Αντικαθρεφτίζει λοιπόν, όλα όσα βρίσκονται έξω και όλα όσα είναι μέσα. Επομένως ο Θεός οι άγγελοι κι όσα βρίσκονται εντός αντανακλώνται στην καρδιά. ΄Ολα όσα βρίσκονται έξω επίσης αντανακλώνται, επειδή ο καθρέφτης έχει δύο όψεις. Οι ντεβά δεν φωνάζουν ούτε θίγουν, μαθαίνουν απλά σε όσους έχουν ανοιχτά τα μάτια και τα αυτιά πως μέσα στην ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ καθρεφτίζεται ολόκληρο το σύμπαν και καθώς ολόκληρο το σύμπαν καθρεφτίζεται μέσα στην καρδιά του ανθρώπου αυτή μπορεί να ονομαστεί καρδιά του σύμπαντος.
΄Οσο γιά τον έρωτα αυτά θα τα πούμε άλλη στιγμή, αλλά μιάς και αναφέρθηκε ο deva Parinito, ο έρωτας είναι θαυμαστός κυρίως μεταξύ αγνών ανθρώπων, και εδώ στο φόρουμ, υπάρχουν πολλλά φιλοσοφημένα και αξιολογότατα άτομα, και παρόντα και απόντα.
Πάμε τώρα στα Τζιν, να δούμε αν μιλάει ως άνω το τζίν, και προσβάλει και μαλώνει και πετάει λάσπες σε όμορφα ή άσχημα μουτράκια. Γιά να δούμε.
Τα τζιν είναι οντότητες. Διαθέτουν νου αλλά όχι ίδιο με του ανθρώπου. ΄Ενα νου, αγνό καθαρό που φωτίζεται από τη λάμψη της διάνοιας.
Πως λοιπόν το λατρευτό σου τζιν, και όχι τζίνι deva Parinito χυμάει να μας φάει, αν χυμάει αυτό;
Ο νους των τζιν έχει βαθύτερη αντίληψη και ΣΥΛΛΗΨΗ γιατί είναι κενός δεν είναι γεμάτος με σκέψεις και φαντασιώσεις όπως του ανθρώπου. Είναι ένα άδειο κύπελλο που μέσα του χύνεται η γνώση, όπου υπάρχει χώρος. Γι αυτό το λόγο ΟΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ στην πνευματική ατραπό εκτιμούν αυτή την ιδιότητα των τζιν στο νου των μαθητών τους όπου βρίσκουν χώρο γιά γνώση. Τα τζιν εκτός του ότι διαθέτουν οξεία αντίληψη και σύλληψη έχουν ικανότητα έκφρασης με λόγια και πράξεις.
Η πράξη του τζιν, εκτείνεται τόσο μακριά όσο μπορεί να φθάσει ο νους.Και τα λόγια του παίρνω όρκο, φθάνουν ακόμη πιό μακριά από τη φωνή του γιατί κινούνται πάνω στη νοητική σφαίρα που βρίσκεται πάνω από τα κύματα της ατμόσφαιρας...
Τα τζιν πλησιάζουν κοντά στον άνθρωπο κατέχοντας τη δύναμη της ενόρασης και της έμπνευσης, γιατί διαθέτουν μόνο αυτήν την πηγή γιά να αντλούν τη γνώση.
θέματα όπως, ποίηση μουσική τέχνη εφευρέσεις φιλοσοφία και ηθική ΚΑΙ ΗΘΙΚΗ είναι οικεία στη φύση του τζιν.
Επομένως ο καλλιτέχνης και ο ποιητής καθώς και φιλόσοφος με το ταλέντο τους δείχνουν την κληρονομιά των τζιν, που τους αναδεικνύει ως ιδιοφυίες στην ζωή τους.
Η λέξη dijinn προέρχεται από την σανσκριτική λέξη jnana που σημαίνει γνώση. Επομένως τα τζιν είναι όντα της γνώσης, που διψούν γιά δαύτη.
Η χαρά τους είναι η μάθηση η κατανόηση η ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ, και φυσικά ένα τζιν προτιμά από όλες τις γνώσεις εκείνη της ΑΛΗΘΕΙΑΣ που βρίσκεται στην εκπλήρωση του σκοπού της ζωής του.
ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΜΑΣ ΣΚΥΛΟΒΡΙΖΕΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΤΟ ΤΖΙΝ.
Η ζωή είναι μία συμφωνία και οι πράξεις του καθενός στη συμφωνία είναι να παίξει το ρόλο του, το συγκεκριμένο κομμάτι του στη μουσική.
ΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΒΡΙΣΚΕΙ ΑΤΕΛΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ;;;
*** ΤΟ ΤΖΙΝ Η Ο ΝΤΕΒΑ;
Η Ατέλεια δεν μαθαίνεται. Είναι μιά κατάσταση ύπαρξης. Ο περιορισμός είναι ατέλεια. Ο περιορισμός είναι η συνθήκη της ζωής. Αν ο Θεός είναι τέλειος όλα τα άλλα είναι ατελή. Οσοδήποτε μεγάλα, ενάρετα αγνά ισχυρά ή δυνατά είναι όλα ατελή. ΄Ολα προχωρούν προς την τελείωση.
Το ξεσκέπασμα της ψυχής είναι η αποκάλυψη του Θεού.
Εσύ τι κάνεις; Πιό πάνω. Μας θεωρείς σκουπίδια;
Στη ζωή κι εδώ μέσα υπάρχουν στο ορυκτό βασίλειο, και πέτρες και διαμάντια.
Ποιά η διαφορά ανάμεσα σε μία πέτρα και ένα διαμάντι;
Υπάρχει διαφορά πυκνότητας. Το διαμάντι αντανακλά το φως που πέφτει πάνω του ενώ η πέτρα είναι τόσο πυκνή που δεν αφήνει το φως να ανακλαστεί πάνω της. Το διαμάντι επιτρέπει η πέτρα όχι.
Εδώ μέσα και στη ζωή, υπάρχουν αρκετά διαμάντια, όπως και πέτρες. Η πλειοψηφία όμως είναι διαμάντια.
Αν ο ήλιος ήταν πάντα σκεπασμένος με σύννεφα πυκνά, το φως δεν θα έφτανε στη γη. ΄Ετσι και η ψυχή που είναι θεία, και έχει όλο το φως αν είναι καλυμμένη με πυκνά νέφη ο άνθρωπος δεν μπορεί να δεχθεί το φως που υπάρχει εντός του. Τα διαμάντια επιδέχονται κοπή αλλά η ανθρώπινη φύση επιδέχεται;
Το να μας θίγεις δεν οδηγεί πουθενά.
Το σώμα δεν είναι νεκρή ύλη. Είναι ύλη και πνεύμα. Το πνεύμα είναι φως.
Και δεν νομίζω πως οι άνθρωποι εντός forum δεν έχουν αυτογνωσία γιά να είναι εδώ, ή και αλλού και δεν μπορούν να αισθανθούν τη μαγεία του έρωτα.
Η αντίληψη της αλήθειας του έρωτα έρχεται με τη μορφή ευδαιμονίας.
Κάνοντας έρωτα οι άνρωποι αφήνονται στην ενισχυτική ενέργεια την ηλεκτρική κι ενίοτε ως ηλίθιοι στην απομυζητική. ΄Οταν κανείς ερωτεύεται το ενεργειακό του πεδίο είναι πιό μεγάλο και πιό οργανωμένο. Μερικά ζευγάρια διατηρούν αυτήν την ενισχυτική ενέργεια γιά πολύ καιρό, κάνοντας ο ένας τον άλλον να αισθάνεται πάντα καλύτερα. ΄Οταν είσαι εστιασμένος - η, και πλήρης ενεργειακά δημιουργείς ολοκληρωμένες σοβαρές σχέσεις και εντονότατες εκρηκτικές στιγμές πάθους. ΟΣΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΤΟ ΖΟΥΝ. Γιά κάποιους η ερωτική πράξη ή εμπειρία μάγκες μου μοιάζει σαν την εμπειρία των ρώσικων βουνών στο λούνα παρκ. Συναρπαστική έντονη κι αναζωογονητική. Δεν κρατά όμως πολύ. Ο έρωτας δεν είναι θολή και μπερδεμένη ενέργεια. Ο ένας συντονίζεται με τις ενεργειακές δονήσεις του άλλου. Τα μηνύματα φθάνουν και με τη γλώσσα του σώματος και με πράξεις. Δυό άνθρωποι που κάνουν έρωτα ουσιαστικό λεβέντες μου, ακόμα και έρευνες το έχουν αποδείξει οι καρδιακοί παλμοί τους είναι συγχρονισμένοι. Μην μας κάνεις μαθήματα πεμπτουσίας ερωτικής γιατί άπειροι εδώ μέσα και άπειρες κυρίες γνωρίζουν πως όταν ένα ευτυχισμένο ζευγάρι κάνει έρωτα δεν συναντιούνται τα σώματα. Η επαφή με τα μάτια είναι σημαντική. Και με την ψυχή. Ο ένας ανταμείβει τον άλλο με τη γλώσσα του σώματος που δείχνει μοναδικά την ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ΠΟΥ ΝΙΩΘΕΙ ΜΕ ΑΝΕΠΑΙΣΘΗΤΕΣ ΚΑΙ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΕΣ Η ΚΑΙ ΣΥΝΕΙΔΗΤΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ.

Τώρα πάλι εκείνο το ΚΥΡΙΑ μου, μας έδειξες το βρακί μας έδειξες το πράμα σου δείξε μας και το θάμα σου.
Η σωστή φράση είναι θαύμα.
Γιατί κάθε γυναίκα που μέσα στο βρακί της κρύβει το πράμα της πιό κει κρύβει και το θάμα της που κάποιοι ίσως δεν το βλέπουν, όχι γιατί δεν υπάρχει φυσικά.
Λατρεύω τη γυναίκα. Γιατί γίνεται μάνα.
Και πίσω από το βρακί και το πράμα κρύβεται σαν ήλιος το θάμα, που η κάθε μία το έχει. Το θαύμα του να βγάλει μέσα από τα σπλάχνα της ένα μωρό,Τότε που η ψυχή αντιλαμβάνεται πλήρως ότι υπάρχει. Αλλά η ψυχή που φθάνει στο στάδιο αυτής της πραγμάτωσης συνειδητά έχει μιά διαφορετική εμπειρία. ΄Ενα μωρό. Το θάμα είναι ένα μωρό.
Από το Πνεύμα το θεικό έρχεται και στο φως το θεικό επιστρέφει.
Η ψυχή καλύπτεται από το νου κι ο νους από το σώμα αλλά ταυτόχρονα ο νους καλύπτει το σώμα και η ψυχή το νου.
Γι αυτό deva, άς μη μιλάμε γιά βρακιά. Και γιά πράματα.
Το θάμα είναι το μαγικό φανάρι που είναι η αναζήτηση κάθε ψυχής γυναικείας ορατό στον ορίζοντα. Τίποτα δεν ασκεί μεγαλύτερη έλξη από αυτό το φως που καίει μπροστά τους. Ζουν και κινούνται και υπάρχουν σ΄αυτό το θείο φως. Το θάμα είναι ΤΟ ΚΛΑΜΑ ΕΝΟΣ ΠΑΙΔΙΟΥ ΜΙΑ ΕΚΦΡΑΣΗ ΝΟΣΤΑΛΓΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΓΓΕΛΙΚΟ ΟΥΡΑΝΟ.ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΕΝΟΣ ΒΡΕΦΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΔΙΗΓΗΣΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΝΗΣΗΣ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΣΦΑΙΡΕΣ.
Το θάμα που κρύβεται πίσω από το βρακί, είναι η αγνότητα μιάς ερχόμενης ψυχής μάγκα, με μιά νέα ζωή και φως που χαρίζει ανακούφιση όχι στη μάνα στην κάθε ψυχή που αγωνίζεται προς τον σκοπό και φωτίζει την ατραπό της.
Ποιήτρια θα μου πείτε. Μέλος της ΄Ενωσης Λογοτεχνών, 10 ακόμα συλλόγων και σε κάνα-δυό-τρεις ιδρυτικό μέλος και βραβευθείσα σε Ελλάδα και εξωτερικό. Ε και τι έγινε. Τίποτα. ΄Ενα μάτσο σκατά είμαι και γω, όπως χαρακτηριστήκαμε όλοι.
Τα βλέπω όλα κάτω από το πρίσμα της γυναικαίας ευαισθησίας.
Και η γυναικεία ευαισθησία ξέρετε κρύβει αρκετά θάματα. Συγνώμη θαύματα είναι η σωστή έκφραση.

Καλημέρα από ένα κωλόπαιδο.
Που θα σας θυμίσει πως οι ψυχές στον πνευματικό κόσμο έχουν περισσότερο έλεγχο στη ζωή και στο θάνατο από ότι εδώ πάνω στην γη. Ο κόσμος του πνεύματος είναι ένας δικός τους πλανήτης. Εκεί ταξιδεύω τα βράδια.
Ναι ο κόσμος του πνεύματος είναι ένας πλανήτης. ΄Οταν χάσει τη δύναμη και το μαγνητισμό που συγκρατούν την ψυχή που λειτουργεί εκεί, τότε πέφτει σαν ένα άστρο από τον ουρανό και η ψυχή αναχωρεί γιά την πηγή της.
Καλημέρα από ένα αισιόδοξο κωλόπαιδο,
μην ξεχνάτε φιλάρες μου ο απαισιόδοξος στέκεται μπροστά στο δικό του φως καταστρέφοντας το δικό του σκοπό εδώ και πολύ περισσότερο στη μετέπειτα ζωή, όπου η επιθυμία είναι ο σπόρος που έχει σπαρεί στο έδαφος τουπνευματικού κόσμου.
Εγώ φυσικά το αισιόδοξο κωλόπαιδο, είμαι το νερό που τρέφει το φυτό και ταυτόχρονα η νοημοσύνη παρέχει το φως που βοηθάει το φυτό να μεγαλώσει τόσο πάνω στη γη όσο και στις σφαίρες των τζιν.
-ΠΟΥ ΚΡΥΦΤΗΚΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΟΥ ΤΖΙΝ-
Καλημέρα από ένα κωλόπαιδο.
Α, πιστεύω πάντα πως μπροστά στη φωτισμένη ψυχή όλες οι ψυχές στέκουν σαν χαραγμένα γράμματα.
Ας αφήσουμε τα πράματα τα θάματα και τα βρακιά, να αισθανθούμε το απλό. Πως τίποτα δεν χάνεται
Απλώς εισπνέεται και εκπνέεται. Η δημιουργία ή η καταστροφή είναι απλώς μιά θεική πνοή.
Πάω έξω να πάρω καθαρό αέρα. Βρέχει κι είναι όμορφο.
Η εισπνοή μου κι η εκπνοή θα είναι ανυψωτική και θεραπευτική.
΄Οπου κινούνται οι κραδασμοί μου θα δημιουργούν την θεραπευτική ατμόσφαιρα.
Πάω έξω να ανυψώσω τη συνείδησή μου πέρα από τους περιορισμούς του χρόνου και του χώρου απελευθερώνοντας την ψυχή καθώς την ανυψώνω σε θείες σφαίρες.
Εκεί έξω κι ας βρέχει περιέχεται η διάνοια που είναι το φως της ζωής που είναι η ουσία ολόκληρης της ύπαρξης.

΄Ενα κωλόπαιδο.
Αντίο σας.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Στο βαθμό που γνωρίζετε την αγάπη γίνεστε η αγάπη!Η αγάπη είναι κάτι παραπάνω από ένα συναίσθημα!Είναι μία φυσική δύναμη και πρέπει συνεπώς να περικλείει την αλήθεια.


---------------------------------
Έγιναν επεμβάσεις σε αυτό
το μήνυμα λόγων αναφορών, ή
φερόμενων ως τέτοιων, σε
προσωπικά δεδομένα.
- Admin, 01/10/2005 -
---------------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2005, 17:41:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Θα ήθελα, θερμά, να παρακαλέσω οποιουσδήποτε νιώθουν την τάση να καταθέτουν στην παρούσα Συζήτηση(και φυσικά σε όσες άλλες) προσωπικά δεδομένα, δικά τους αλλά κυριότερα τέτοια που να αφορούν και άλλους ανθρώπους, να προσέξουν ιδιαίτερα όσον αφορά το εξής:

Ο παρών Χώρος διατίθεται για την έκθεση Προσωπικών στοιχείων μόνον στις περιπτώσεις όπου αυτό εξυπηρετεί την "οικονομία" της Συζήτησης επί θεμάτων που αφορούν την γενικότερη Θεματολογία μας, δηλαδή μόνον εφόσον είναι απολύτως αναγκαία και κάτι τέτοιο είναι εμφανές και δικαιολογήσιμο. Σε καμία περίπτωση δεν επιτρέπεται η κατάθεση δεδομένων ή στοιχείων που αφορούν ή υποδεικνύουν άλλους ανθρώπους - ειδικότερα χωρίς την άδειά τους(που θα πρέπει να μας κοινοποιείται με κάποιον τρόπο, φυσικά).

Το Νομικό Πλαίσιο που αφορά στην καθαυτό Προστασία των Προσωπικών Δεδομένων, το θεωρούμε Δίκαιο και το Σεβόμαστε Απολύτως. Πολύ πριν από αυτό δε, τους Άγραφους Ηθικούς Νόμους που θα πρέπει να διέπουν τις ανθρώπινες Συνδιαλλαγές.

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για τη Συνεργασία σας πάνω σ'αυτό!

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2005, 19:20:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream
ΑΥΤΗ ΗΤΑΝ Η ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΤΟΥ ADMIN ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ;...ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ;...ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ;
ΕΣΤΩ...ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ...ΑΟΡΙΣΤΕΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ.
ΤΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΚΟΥΤΣΟΜΠΟΛΙΑ ΠΟΥ ΣΤΑΥΡΩΝΟΥΝ ΑΟΡΙΣΤΑ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΣΑΣ ΔΕΝ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ.
ΑΥΤΑ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΑΝ ΤΟ ΘΕΜΑ ΗΤΑΝ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΟΛΟΥΣ...ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ.

ΤΟ ΥΠΕΡΟΧΟ """ΕΓΩ""" ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑΕΙ

..

Edited by - pixeldream on 01/10/2005 19:21:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2005, 01:58:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
pixeldream, ομολογώ πως δεν κατανόησα ούτε το ύφος, ούτε το νόημα αλλά ούτε και τη σκοπιμότητα του αμέσως παραπάνω μηνύματός σου...

Έκανα κάπου λάθος; Θα μπορούσα να κάνω κάτι άλλο ή κάτι καλύτερο και δεν το έκανα έτσι;

Σε παρακαλώ βοήθησέ με να καταλάβω!

Εξάλλου νομίζω το οφείλεις, αφού αυτό που έκανες μπορεί να φέρνει στο νου κάποιων από τους ανθρώπους που σε διάβασαν, δηλώσεις κατηγορίας εναντίον μου...

Θα πρέπει να εξηγήσεις καλύτερα τον εαυτό σου λοιπόν.


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2005, 08:26:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream
δεν κατηγορώ...σκέφτομαι και προτείνω.
δεν μου αρέσουν τα δημόσια δικαστήρια.
δεν γνωρίζω αν είναι αρεστά σε κάποιους άλλους.

ζήτησες να εξηγήσω τον εαυτό μου όμως αυτό δεν γίνεται.
μπορώ ομως να μιλήσω πιο απλά.
οταν είσαι έξυπνος με σφραγίδα και χωρίς πατέντα εμφανίζονται προβλήματα στην κατανόηση.
δικό μου το λάθος...θεωρώ ότι αυτά που λέω είναι αυτονόητα.

πριν απλοποιήσω την σκέψη μου θα πάρω το θάρρος να σε ρωτήσω τι ήταν αυτό που σε ενόχλησε.

συνεχίζω:
τον pixeldream δεν τον ενόχλησε κανένα προσωπικό δεδομένο/δεμονεδό και ούτε τον ενδιαφέρουν οι ασχολίες των άλλων.

τον pixeldream τον ενόχλησε η επέμβαση για λόγους προσωπικών δεδομένων ενώ έμεινε ασχολίαστο και στο περιθώριο η λέξη κωλόπαιδα την οποία δεν την ταίριαξα με το υπόλοιπο κείμενο αλλά σαν ένα επίθετο που κάθισε σαν λεκές στα υπόλοιπα μέλη.

αυτή ήταν η ουσία του πρώτου κειμένου και υποθέτω ότι τελικά δεν ήταν και τόσο δύσκολο στην κατανόηση...λύθηκε το θέμα χωρίς την παρέμβαση του δικαστηρίου.

η φωτογραφία απεικονίζει αυτό ακριβώς που είχα στο μυαλό μου:
μαζέψτε τον γιατί θα βγάλω το λουρί από την αξιόλογη νοημοσύνη μου.

λοιπόν;
τι σε ενόχλησε;
το δεδομένο;
τα μέλη του forum που είναι κωλόπαιδα;
κάποιος που εκφράζεται όπως στο οδόστρωμα και δεν αντιδρά κανένας;

εμένα με ενόχλησε το τρίτο.

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2005, 11:59:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Καλημέρα σε όλους.
Χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν ούτε και να υποστηρίξω κάποιον άλλο, θέλω να εκφράσω την εντελώς υποκειμενική μου άποψη.

Η αναφορά σε προσωπικά δεδομένα χωρίς την άδεια του ενδιαφερόμενου, έστω και αν πιθανώς έχουμε επαφή μαζί του εκτός φόρουμ, με βρίσκει τελείως αντίθετη.
Υπάρχουν τηλέφωνα, μειλ κλπ που μπορούμε να μιλήσουμε με την ησυχία μας.

Επίσης μια και υποτίθεται οτι είμαστε σε δημόσια συζήτηση, οι προσωπικές αντιπαραθέσεις δεν έχουν χώρο γιατί είναι ιδιωτικές.


quote:
το δεδομένο;
τα μέλη του forum που είναι κωλόπαιδα;
κάποιος που εκφράζεται όπως στο οδόστρωμα και δεν αντιδρά κανένας


Απ ότι φαίνεται ο καθένας ενοχλείται για διαφορετικό λόγο.
Εμένα παραδόξως δεν με ενόχλησε η φράση που χρησιμοποίησε ο Deva
γιατι δεν την ανάγω έπάνω μου.

Ισως να ήταν αγενής, αυτό όμως που με προβλημάτισε ήταν το γιατί κάποιος άνθρωπος ένιωσε τόση οργή ωστε να φτάσει στο σημείο να εκφραστεί με αυτό το τρόπο?

Και το χειρότερο που σκέφτηκα είναι η πιθανότητα να έχει δίκιο.
Ισως κάνω λάθος αλλά κάτω απο την συγκεκριμένη απάντηση δεν διακρίνω ούτε χιούμορ ούτε αιχμή.
Διακρίνω οργή και απογοήτευση.
Γιατί?

Φιλικά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2005, 18:59:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
Λογική και σύνεση.
Ηρεμία και γαλήνη.
Κατανόηση και ξεκάθαρα χαμόγελα.
Το νήμα μπερδεύεται και ξεμπερδεύεται αν το προσπαθήσει κανείς.
Σας χαμογελώ κι αν κάπου ενόχλησα κάποιους οφείλω να ζητήσω μία αγνότατη συγνώμη.
Σας χαμογελώ.

Και τα καλόπαιδα έχουν ψυχή... Να βρε η σωστή λέξη.
Καληνύχτα.

Υ. Γ. ADMIN, συγνώμη αν υπήρξα υπερβολική κάπου. Γνωρίζεις ότι είμαι συγκρατημένη και συγκροτημένη. ΄Ολοι ξεφεύγουμε που και που και επανερχόμεθα. ΄Οπου έπρεπε να ζητήσω συγνώμη αν έπρεπε την ζήτησα.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Στο βαθμό που γνωρίζετε την αγάπη γίνεστε η αγάπη!Η αγάπη είναι κάτι παραπάνω από ένα συναίσθημα!Είναι μία φυσική δύναμη και πρέπει συνεπώς να περικλείει την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2005, 18:53:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
pixeldream, "δεν κατηγορείς" λες... "σκέφτεσαι και προτείνεις"

Παρολαυτά στο προηγούμενο μήνυμά σου, για το οποίο υπήρξε και η "ένστασή" μου, "επέλεξες"... μετά από σκέψη υποθέτω, να αναρωτηθείς με "παχιά και ΜΕΓΑΛΑ γράμματα" αν η "μόνη" τοποθέτηση που είχε να κάνει ο Admin ήταν για ζητήματα Προσωπικών Δεδομένων...

Είναι για μένα σίγουρο πως ο τρόπος που οποιοσδήποτε από εμάς επιλέγει για να εκφράσει κάτι, υποδεικνύει πολλά περισσότερα πράγματα, μερικές φορές, από όσα μεταφέρουν τα ίδια τα λόγια("γραφόμενά") του. Και αυτά είναι πολύ προφανή... επίσης μερικές φορές.

Παρολαυτά όμως θα αποδεχτώ την Καλή σου Πρόθεση που διαφαίνεται στο 2ο σου μήνυμα και δεν θα θελήσω να δώσω καμία απολύτως συνέχεια στο ζήτημα. Πιστεύω ότι είναι πραγματικά επουσιώδες.

Θα συμφωνήσω σχεδόν στο σύνολο αυτών που έγραψε ο nst στη συνέχεια και θα περιοριστώ να δηλώσω ότι εξέλαβα το μήνυμα του Deva_Parinito ως, κατά κάποιον τρόπο, χρωματιζόμενο από τυπολογία "ποιητικής αδείας" και σε καμία περίπτωση δεν θα πίστευα ότι η συγκεκριμένη λέξη "Κωλόπαιδα" είχε σκοπό να γενικευτεί και ότι θα έπρεπε και κάποιος άλλος να την εκλάβει ως τέτοια. Αυτή όμως είναι η δική μου άποψη... παρεπιπτόντως νομίζω πως είναι και η σωστή!

Φαίνεται όμως, πως εσύ pixeldream έχεις μία διαφορετική άποψη. Αποδεκτό! Θα σου πρότεινα όμως, αντί να καταδεικνύεις την "έλλειψη αντίδρασης", να αντιδράσεις ο ίδιος εναντίον των συμπεριφορών και των στάσεων που πιστεύεις πραγματικά πως είναι λανθασμένες. Αυτό, κατά την γνώμη μου, και θα έπρεπε να κάνεις εξαρχής και όχι να μεταφέρεις σε εμένα τη δική σου "έλλειψη αντίδρασης". Σου προτείνω όμως ανεπιφύλακτα να είσαι ο ίδιος πρώτα απ΄όλα πεπεισμένος για αυτά που υποστηρίζεις και να έχεις πριν απ'όλα καταθέσει στον ίδιο σου τον εαυτό τα "επιχειρήματα" που χρειάζονται για να δικαιούσαι να κάνεις τέτοιες κρίσεις, να κάνεις τις κρίσεις σου με τον ορθό και τον δίκαιο τρόπο, μη στοχεύοντας σε ανθρώπους αλλά σε συμπεριφορές, και να έχεις πάντα στο μυαλό σου το δικό σου περιθώριο σφάλματος.

Θα συμφωνήσω τέλος μαζί σου για το ότι τα πάσης φύσεως "κουτσομπολιά" και μάλιστα με "υπόγεια" υπονοούμενα και αοριστικολογίες που κάποιοι άνθρωποι(λίγοι ευτυχώς... όμως "φωνάζουν πολύ") επιμένουν να μεταφέρουν σε ποικίλες συζητήσεις είναι παντελώς εκτός νοοτροπίας "ESOTERICA" και θα πρέπει με κάθε ευκαιρία και με κάθε δυνατή προσπάθεια από πλευράς μας(εννοώ από πλευράς των Μελών στο σύνολό τους) να τα μειώσουμε ή και να τα εξαλείψουμε. Ένα καλό μα απαραίτητο πρώτο βήμα είναι να μην ενδίδουμε οι ίδιοι στη δική μας "σκοτεινή" πλευρά γιατί αυτά τα δημοσιεύματα εκεί ακριβώς στοχεύουν.

Καλή συνέχεια!


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2005, 19:12:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel
Μία ερώτηση μόνο αγαπητέ admin :

το παρακάτω ισχύει για όλα τα μέλη ή μόνο για μερικά?

quote:
Θα συμφωνήσω τέλος μαζί σου για το ότι τα πάσης φύσεως "κουτσομπολιά" και μάλιστα με "υπόγεια" υπονοούμενα και αοριστικολογίες που κάποιοι άνθρωποι(λίγοι ευτυχώς... όμως "φωνάζουν πολύ") επιμένουν να μεταφέρουν σε ποικίλες συζητήσεις είναι παντελώς εκτός νοοτροπίας "ESOTERICA" και θα πρέπει με κάθε ευκαιρία και με κάθε δυνατή προσπάθεια από πλευράς μας(εννοώ από πλευράς των Μελών στο σύνολό τους) να τα μειώσουμε ή και να τα εξαλείψουμε.


ευχαριστώ
Galadriel

in God we trust

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2005, 19:13:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
να δηλώσω ότι εξέλαβα το μήνυμα του Deva_Parinito ως, κατά κάποιον τρόπο, χρωματιζόμενο από τυπολογία "ποιητικής αδείας" και σε καμία περίπτωση δεν θα πίστευα ότι η συγκεκριμένη λέξη "Κωλόπαιδα" είχε σκοπό να γενικευτεί και ότι θα έπρεπε και κάποιος άλλος να την εκλάβει ως τέτοια. Αυτή όμως είναι η δική μου άποψη... παρεπιπτόντως νομίζω πως είναι και η σωστή!

Σωστά εξέλαβες & σ' ευχαριστώ. Φυσικά και δεν απευθύνεται σε όλους.

Τα δέοντα,
Deva Parinito

Έγινε, τα λέμε...

Edited by - Deva_Parinito on 03/10/2005 19:15:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2005, 19:19:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
το παρακάτω ισχύει για όλα τα μέλη ή μόνο για μερικά?

Εδώ βρήκες να κουβεντιάσεις με τον Admin ντάρλιγκ ? Εδώ είναι το ημερολογιάκι μου galadriel, κοπρέντε ?

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2005, 19:32:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
Μάλλον εγώ πρέπει να είμαι λάθος που μου έκατσε στραβά η λέξη καλόπαιδα.
΄Αντε γειά σας φιλαράκια.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Στο βαθμό που γνωρίζετε την αγάπη γίνεστε η αγάπη!Η αγάπη είναι κάτι παραπάνω από ένα συναίσθημα!Είναι μία φυσική δύναμη και πρέπει συνεπώς να περικλείει την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2005, 20:05:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel
Kαλησπέρα,

αγαπητέ deva , όποτε ανοίγουμε ένα καινούριο θέμα στα πλαίσια των φόρουμ του esoterica πρέπει να συνειδητοποιούμε ότι πρόκειται για ελεύθερες συζητήσεις που απευθύνονται σε όλα τα μέλη...
δεν μπορούν και δεν πρέπει να υπάρχουν κλειστές "λίστες" μελών που επιτρέπεται ή δεν επιτρέπεται να συμμετέχουν σ'αυτά...

γι'αυτό ακριβώς και ονομάζονται δημόσιες συζητήσεις...

πόσο μάλλον, όταν γίνεται σχολιασμός πάνω σε κάτι που αφορά την νοοτροπία συμμετοχής ΟΛΩΝ των μελών...
στην προκειμένη περίπτωση δεν υπήρξε από μέρους μου ούτε καν σχολιασμός αλλά μία διευκρινιστική ερώτηση...

όπως θα έχεις παρατηρήσει δεν συμμετείχα στο παρόν θέμα καθώς δεν με ενδιέφερε το περιεχόμενο του... και κάτω απ' αυτή την οπτική έχω παρακαλέσει πολλές φορές στο παρελθόν να μην συμμετέχουν σε θέματα δικά μου, όσοι μπαίνουν με μοναδικό σκοπό την αλλοίωση της πορείας τους και όχι το περιεχόμενο αυτό καθ'αυτό...

αντιθέτως, έχω παρατηρήσει πως πολλές φορές άλλα μέλη απαγορεύουν την "είσοδο" σε "άτομα" που δεν είναι της αρεσκείας τους... ελπίζω πως δεν ανήκεις σε αυτά...

τέλος, για να γίνει κατανοητός ο λόγος που κάνουμε μία ερώτηση πρέπει να μπορούμε να διαβάσουμε τι έχει οδηγήσει σε αυτήν και έτσι να εξάγουμε συμπεράσματα, με αυτή την λογική έθεσα το ερώτημα μου στο παρόν θέμα και όχι σε κάποιο νέο...

πρέπει να ομολογήσω δε, ότι εκφράσεις τύπου "ντάρκλινγκ" και "κοπρέντε" δεν ανήκουν ούτε στην γλώσσα που χρησιμοποιώ, ούτε στην οπτική μου για τους γενικά αποδεκτούς κανόνες ευγένειας μέσα σε μία συζήτηση...

αποδέχομαι όμως το προσωπικό ύφος γραφής του καθενός και μέσα σ'αυτά τα πλαίσια εντάσσω και τις δικές σου εκφράσεις... σε τελική ανάλυση ο καθένας εκφράζει τον χαρακτήρα του μέσα από τον λόγο του και έτσι κρίνεται από τους υπόλοιπους...

αυτά...

εύχομαι καλή συνέχεια και ασυννέφιαστη


G.

in God we trust

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2005, 20:43:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
galadriel:
Μία ερώτηση μόνο αγαπητέ admin :

το παρακάτω ισχύει για όλα τα μέλη ή μόνο για μερικά?

quote:
Θα συμφωνήσω τέλος μαζί σου για το ότι τα πάσης φύσεως "κουτσομπολιά" και μάλιστα με "υπόγεια" υπονοούμενα και αοριστικολογίες που κάποιοι άνθρωποι(λίγοι ευτυχώς... όμως "φωνάζουν πολύ") επιμένουν να μεταφέρουν σε ποικίλες συζητήσεις είναι παντελώς εκτός νοοτροπίας "ESOTERICA" και θα πρέπει με κάθε ευκαιρία και με κάθε δυνατή προσπάθεια από πλευράς μας(εννοώ από πλευράς των Μελών στο σύνολό τους) να τα μειώσουμε ή και να τα εξαλείψουμε.


Γεια όσους/ες το κάνουν αγαπητή Galadriel. Λέω και στο μήνυμά μου πως αυτοί είναι ευτυχώς λίγοι. Για όσους/ες το κάνουν... περισσότερο για όσους/ες το κάνουν καθ'έξιν... περισσότερο ακόμη για όσους/ες το κάνουν καθ'έξιν και με Κακοβουλία...


Deva_Parinito:
Εδώ βρήκες να κουβεντιάσεις με τον Admin ντάρλιγκ ? Εδώ είναι το ημερολογιάκι μου galadriel, κοπρέντε ?

Εγώ... "νο κοπρέντε" πάντως Deva_Parinito. Δεν κατάλαβα αλήθεια... αιτήσαι ιδιωτικού χώρου; Όπως σου γράφει ορθά και η Galadriel, γράφεις σε έναν δημόσιο χώρο... σίγουρα το έχεις καταλάβει και ο ίδιος αυτό... για την ώρα όλες οι καθεαυτό Συζητήσεις έχουν ίσα δικαιώματα πρόσβασης για όλους και δεν έχουμε δηλώσει κάτι διαφορετικό.

Ελπίζω αλήθεια να μην ανέλαβες το "δικαίωμα" να απαγορεύεις την είσοδο σε Μέλη αυτής της Κοινότητας...

Δεν νομίζω... άλλωστε ο μόνος λόγος που επιτρέψαμε τη δημιουργία θέματος Συζήτησης που εξ'ορισμού του ο δημιουργός του δηλώνει πως είναι "ολίγον τι, πριβέ" είναι γιατί αντιληφθήκαμε πως απλώς "δεν θα απαντούσε" - όπως δήλωσε αρχικά - σε όλα τα μηνύματα.

Ελπίζω να είναι τελικά τα πράγματα όπως... τα νομίζω και να μην υπάρχουν άλλες, "στενάχωρες", εκδοχές.


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2005, 20:59:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Δεν κατάλαβα αλήθεια... αιτήσαι ιδιωτικού χώρου;

Ναι, δεν κατάλαβες. Δεν πειράζει.

Όχι, δεν αιτούμαι τίποτε. Απλώς εννοώ πως δεν είναι το θέμα μας αυτό, αλλά πάλι, αν θέλετε, συνεχίστε. No problem από εμένα...

Τα δέοντα
Deva Parinito

Έγινε, τα λέμε...

Edited by - Deva_Parinito on 03/10/2005 21:00:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2005, 00:46:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
ΤΙ ΕΙΡΩΝΙΑ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2005, 01:45:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream
Admin
quote:
μετά από σκέψη υποθέτω, να αναρωτηθείς με "παχιά και ΜΕΓΑΛΑ γράμματα"

ΜΕΓΑΛΑ ΚΑΙ ΠΑΧΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ...ΟΧΙ ΛΟΓΙΑ.

quote:
ότι εξέλαβα το μήνυμα του Deva_Parinito ως, κατά κάποιον τρόπο, χρωματιζόμενο από τυπολογία "ποιητικής αδείας" και σε καμία περίπτωση δεν θα πίστευα ότι η συγκεκριμένη λέξη "Κωλόπαιδα" είχε σκοπό να γενικευτεί και ότι θα έπρεπε και κάποιος άλλος να την εκλάβει ως τέτοια.

ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΤΙ ΣΑΝ...LICENCE TO KILL;
ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΛΑΒΕΙΣ ΜΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΠΡΙΝ ΤΟ ΔΕΧΤΕΙΣ...ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ " ΚΟΣΜΗΤΙΚΑ ΕΠΙΘΕΤΑ" ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΕ ΠΡΟΣΒΑΛΛΟΥΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΙΔΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΜΕΝΑ...ΑΛΛΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΡΑΦΗΣ...ΑΛΛΟ...ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΠΡΟΣΒΟΛΗΣ.

quote:
Θα σου πρότεινα όμως, αντί να καταδεικνύεις την "έλλειψη αντίδρασης", να αντιδράσεις ο ίδιος εναντίον των συμπεριφορών και των στάσεων που πιστεύεις πραγματικά πως είναι λανθασμένες.

ΑΥΤΟ ΕΚΑΝΑ...ΚΑΙ ΗΜΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΩΣ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ Η ΠΟΙΗΤΙΚΗ ΑΔΕΙΑ...ΕΛΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΤΗΝ ΠΟΙΗΣΗ...ΕΚΤΟΣ ΚΙ ΑΝ...ΚΑΠΟΙΟΙ ΒΛΕΠΟΥΝ ΕΝΑ ΛΥΡΙΣΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ Ο DEVA ΜΕ ΑΛΛΟ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ...ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΣΑΝ ΘΕΜΑ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟΥΣ...ΕΚΤΟΣ ΚΙ ΑΝ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΟΝ ΛΥΡΙΣΜΟ ΣΤΟΝ ΑΝΕΡΑΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤΑΚΙΑ...ΚΑΙ ΤΟΥΣ ASSEΜBLY ΚΟΛΠΟΥΣ...ΜΠΛΕΞΙΜΟ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΒΑΘΟΣ; ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΡΗΧΟ ΤΥΠΟ.

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2005, 01:54:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream
Deva_Parinito
quote:
Σωστά εξέλαβες & σ' ευχαριστώ. Φυσικά και δεν απευθύνεται σε όλους.

ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ...ΑΠΕΥΘΗΝΟΣΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΙΝΤΕΡΝΕΤΑΚΙΔΕΣ.
quote:
Απλώς εννοώ πως δεν είναι το θέμα μας αυτό, αλλά πάλι, αν θέλετε, συνεχίστε. No problem από εμένα...

ΣΕ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ...ΩΡΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΜΕ ΕΛΑΦΡΑ ΠΗΔΗΜΑΤΑΚΙΑ.


..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2005, 14:50:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
quote:
Θα συμφωνήσω τέλος μαζί σου για το ότι τα πάσης φύσεως "κουτσομπολιά" και μάλιστα με "υπόγεια" υπονοούμενα και αοριστικολογίες που κάποιοι άνθρωποι(λίγοι ευτυχώς... όμως "φωνάζουν πολύ") επιμένουν να μεταφέρουν σε ποικίλες συζητήσεις είναι παντελώς εκτός νοοτροπίας "ESOTERICA" και θα πρέπει με κάθε ευκαιρία και με κάθε δυνατή προσπάθεια από πλευράς μας(εννοώ από πλευράς των Μελών στο σύνολό τους) να τα μειώσουμε ή και να τα εξαλείψουμε. Ένα καλό μα απαραίτητο πρώτο βήμα είναι να μην ενδίδουμε οι ίδιοι στη δική μας "σκοτεινή" πλευρά γιατί αυτά τα δημοσιεύματα εκεί ακριβώς στοχεύουν.


Αν και είμαι λίγο καιρό στο Φόρουμ επειδή το έχω αγαπήσει και επειδή αυτό με κάνει να ενδιαφέρομαι για την πορεία του θα ήθελα να εκφέρω ορισμένες σκέψεις.

Ο μόνος τρόπος για να μην αλλάξει αυτή η ζεστή και αξιόλογη εικόνα του, είναι η ομαδική προσπάθεια με στόχο την διατήρηση αυτής της γωνιάς ως έχει καθώς και την εξέλιξή της.

Αύτό συνεπάγεται τον σεβασμό και την ευγενική αντιμετώπιση του κάθε μέλους απέναντι στο άλλο,
την ανταλλαγή απόψεων με στόχο την αυτογνωσία και τα μαθήματα που μπορεί να δώσουμε ο ένας στόν άλλον,
την αγάπη για όλους,
και
αναιρεί τις κόντρες,
την αρνηση και επιλογή απαντήσεων,
και τον εγωισμό.

Ας προσπαθήσουμε όλοι να ανταποκριθούμε στίς απαιτήσεις ενός τέτοιου
μέρους και ας μην επιτρέπουμε να συμβαίνουν παρεξηγήσεις ή ακόμα χειρότερα εξηγήσεις με στόχο την υποτιθέμενη εξίψωση του ''πονηρού''
εγώ μας, που όλοι ψάχνουμε.
Ισως φαίνεται ρομαντικό αλλά είναι το μόνο που σκέφτηκα όταν διάβασα την παράθεση, παρ' οτι δεν το είδα ποτέ να λειτουργεί στην '' εξω''
καθημερινή ζωή .

Φιλικά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2005, 15:27:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
Είθε κανείς ποτέ να μην δικάζει. Εδώ υπάρχει συννενόηση.
Μου ήρθε κάτι καλό.
Ημερολόγιο είναι.
Να καταθέσω.
Ελεύθερα.
΄Οχι γιατί υπάρχουν και λαμπερές δίκες...


Δ Η Δύναμι ή κορυφή της διοικητικής πυραμίδος ή ο
ισχυρός, ο διευθύνων ο ηγέτης.

Ι Ίσχει -συγκρατεί-

Κ τα κτυπήματα που διαχωρίζουν άρα ο ηγέτης
συγκρατεί τους ανθρώπους στα κοινά συμφέροντα.

Η με αποτέλεσμα το φως στις καρδιές
ήλιος - ήτορ

Χαλαρά και όμορφα. Στο φως στις καρδιές στέκομαι.
Κι αν τ΄ακούσουμε, κάτι φορές μπορεί να είναι γιά το καλό μας.

Δεν ξέρω αν είναι όμορφα τα φτερά μου
μα να με πιάσεις δεν μπορείς
υψώνω τα πανάρχαια οχυρά μου
όνειρά μου
θαύματά μου
ίσως γιά τ΄αύριο να απορείς.
Πέταξα.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Στο βαθμό που γνωρίζετε την αγάπη γίνεστε η αγάπη!Η αγάπη είναι κάτι παραπάνω από ένα συναίσθημα!Είναι μία φυσική δύναμη και πρέπει συνεπώς να περικλείει την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2005, 15:33:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
ΣΕ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ...ΩΡΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΜΕ ΕΛΑΦΡΑ ΠΗΔΗΜΑΤΑΚΙΑ.

Σε ελεύθερη μετάφραση, μπορεί ο καθένας να γράφει ό,τι γουστάρει. Όπως εσύ...

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2005, 15:36:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ...ΑΠΕΥΘΗΝΟΣΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΙΝΤΕΡΝΕΤΑΚΙΔΕΣ.

Απευθηνόμουν στους ΑΝΕΡΑΣΤΟΥΣ ιντερνετάκηδες φίλε. Έχει διαφορά με αυτό που λες.

Έγινε, τα λέμε...

Edited by - Deva_Parinito on 04/10/2005 15:37:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy