ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Τι σας ενοχλεί περισσότερο σε έναν άνθρωπο;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2005, 17:42:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλές φορές κάτι μας ενοχλεί κάτι μας απομακρύνει κάτι μας αποξενώνει από φίλους γνωστούς συγγενείς σχέσεις...
Εμένα εκτός από το ψέμα και την αναισθησία, η αδιακρισία και η φτήνεια της ψυχής, με αδειάζουν από συναισθήματα φιλευσπλαχνίας και αφοσίωσης...
Αλλά είναι τόσα...

ΔΡΑΚΟΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΣ.
Α.Ρ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΣ. ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.

judas priest
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2005, 18:30:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους judas priest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραίο τοπικ φίλη (και κούκλα) Αφροδίτη.....Μου ταιριάζει γάντι γιά να τα σούρω τι μου τη δίνει σε ανθρώπους,γύρω μου.....Αν και τα περισσότερα τα έχω πει στη φιλοσοφία....ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΝΩΝΤΑΣ ΘΑ ΠΩ,....Μου τη δίνουν όσοι δεν έχουν ΓΝΩΘΙ Σ` ΕΑΥΤΟΝ & δεν τηρούν το ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ....Που η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ τους δεν περιορίζεται έκει που άρχίζουν τα όρια της ελευθερίας του άλλου συνανθρώπου του,οι ΓΟΝΕΙΣ γύρω μου, που με άλλοθι την αγάπη τους και το καλό των παιδιών τους ,ΠΙΕΖΟΥΝ με παρεμβάσεις στις επιλογές των παιδιών τους (ακόμη και ενήλικα) και ΚΑΤΣΤΡΕΦΟΥΝ ,ΔΥΣΤΥΧΟΥΝ,ΕΥΝΟΥΧΙΖΟΥΝ τις ζωές αυτών,χωρίς ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ...Ολα΄γιά το ΚΑΛΟ.....να το ρίξουν τσο ΓΥΑΛΟ..
ΑΛλα ή στραβός ΕΙΝΑΙ Ο ΓΥΑΛΟΣ ή ΣΤΡΑΒΑ ΑΡΜΕΝΙΖΟΥΝ......?????
Γιατί αντί να θέλουν να είναι ελεύθεροι,μην ελπίζοντας και μη φοβούμενοι τίποτε και κανένα (ούτε το θάνατο) ΣΚΛΑΒΩΝΟΥΝ μεσα από τις αδυναμίες τους και τους ΓΥΡΩ τους.....
Επίσης τα ΚΑΤΙΝΑΡΙΑ της γειτονιάς ,του χωριού, της διπλανής πόρτας που βγαίνουν και απλώνουν τα ρούχα στη ταράτσα,παρακαλάνε να ψωφίσει ο γάιδαρος του διπλανού,παρακολουθούν τα τηλεοπτικά & ΕΝΤΥΠΑ κατιναριά,έχουν γνώμη και άποψη ΕΠΙ ΠΑΝΤΟΣ ΕΠΙΣΤΗΤΟΥ ,βάζουν μηχανάκια της AGB,μετέχουν στη καταμέτρηση της κοινής γνώμης και διαμορφώνουν και ΣΥΝΟΛΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ για όλους εμάς που παραμένουμε ΦΙΜΩΜΕΝΟΙ-ΟΜΗΡΟΙ στη χλαπάτσα της ΖΩΗΣ, φυλακισμένοι στο ΠΑΡΟΝ και το ΜΕΛΛΟΝ,που φτιάχνουν αυτοί γιά μας,χωρίς΅ΕΜΑΣ...Και καμμιά ΕΙΣΑΓΓΕΛΙΚΗ αρχή ,ούτε ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΣ δε παρεμβαίνει στο μικρόκοσμο αυτονών των ελεηνών που ΧΑΝΤΑΚΩΝΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΖΩΕΣ......
Γιατί βέβαια και τα παιδιά ,μπορούν να αντέξουν ένα κακό ή άχρηστο γονειό, άλλα όχι την ΑΠΟΥΣΙΑ του....
Οποιος δεν κατανοεί τα παραπάνω ,ας κοιτάξει γύρω του και θα καταλάβει....γιατι ακόμη δεν υπάρχει ΤΕΙ ή ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ που μοιράζει πτυχία και πιστοποιεί τι είναι ``ΓΟΝΙΟΣ``.......και μη ξεχνάμε η οικογένεια είναι ο ΠΥΡΗΝΑΣ της ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ μας....
Τι είπατε έγινα ΚΑΚΟΣ ,ΑΚΡΑΙΟΣ & ΦΑΣΙΤΙΚΟΣ....Καλά όταν ξυπνήσω θα γυρίσω και πλευρό ,μεχρι να πεθάνω ,και να αναλάβουν οι επομενες,αφαλωκομένες εκ ΚΟΥΝΙΑΣ ΓΕΝΕΕΣ...ο νοών νοήτω


Open mind for a different view....

ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΩΝ ΓΡΑΜΜΑΤΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nossoforos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


295 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2005, 18:34:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nossoforos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραίο θέμα!
Λοιπόν,αυτο που με ενοχλεί περισσότερο είναι το να μη κρατάει κάποιος τον λόγο του...
Επίσης με ενοχλεί όταν κάποιοι σκόπιμα προσπαθούν να μειόσουν κάποιον...
Η δειλία...
Φυσικά το ψέμα...
Οι "δήθεν"...
Αυτοί που νομίζουν οτι τα ξέρουν όλα...
Και τέλοςο ύπουλος άνθρωπος...οτι πιο κακό...

"Χύνομαι μέσα στα αφιλόξενα όνειρά της...

Σαν να γεννήθηκα χθές ένιωσα στο πρώτο άγγιγμα της..."
NossoforosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2005, 19:28:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε Judas αυτό το κούκλα Αφροδίτη με έστειλε!!!
Καλησπέρα σε όλους.
Πολλά μας ενοχλούν. Τα ψέματα η υποκρισία άλλος να είσαι κι άλλος να βγαίνεις άλλη να παρουσιάζεσαι και να αποδεικνύεσαι στην πορεία.
Να επί παραδείγματι πρόσφατα έπεσα από τα σύννεφα.
Μας απογοητεύουν οι άνθρωποι παιδιά.Κι η απογοήτευση αυτή πονάει συνθλίβει αλλά μας βοηθάει να βλέπουμε πιό καθαρά μετά. Να είμαστε προσεκτικότεροι στις επιλογές μας. Αληθινοί με τον ίδιο μας τον εαυτό.
Πολλά μας πονούν. Κι άλλα τόσα μας κάνουν να πεθαίνουν μέσα μας κάποιοι ενώ είναι ζωντανοί...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΣ. ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2005, 19:31:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ωραίο θέμα!
Λοιπόν,αυτο που με ενοχλεί περισσότερο είναι το να μη κρατάει κάποιος τον λόγο του...
Επίσης με ενοχλεί όταν κάποιοι σκόπιμα προσπαθούν να μειόσουν κάποιον...
Η δειλία...
Φυσικά το ψέμα...
Οι "δήθεν"...
Αυτοί που νομίζουν οτι τα ξέρουν όλα...
Και τέλοςο ύπουλος άνθρωπος...οτι πιο κακό...

"Χύνομαι μέσα στα αφιλόξενα όνειρά της...

Σαν να γεννήθηκα χθές ένιωσα στο πρώτο άγγιγμα της..."
Nossoforos


Ναι με συγκίνησες. Με αγρίεψες. Χαλαρά βέβαια. Δεν τη μπορώ την υπουλία. Να μου το πεις ξεκάθαρα κι ας πονέσω. Χύμα σταράτα.
΄Ετσι πρέπει. Αλλά τι είναι απόλυτα καθαρό και τέλειο. Τι άραγε;
Να σήμερα έμαθα κάτι που με πίκρανε. Μετά το ξεπέρασα. Γιά ένα άτομο που το είχα ψηλά.
Μιά απ΄τα ίδια κατέρρευσε. Μέσα μας είναι σκληρό να σπάνε κάποιες φιγούρες ανθρώπων. Να ζουν και να είναι γιά μας πεθαμένοι. Ανύπαρκτοι. Ο χειρότερος εχθρός γιά κάποιον είναι η αδιαφορία. Να γυρνάς την πλάτη. Να προχωράς. Αυτό πονάει περισσότερο και από τα πικρά λόγια.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΣ. ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2005, 19:34:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επίσης τα ΚΑΤΙΝΑΡΙΑ της γειτονιάς ,του χωριού, της διπλανής πόρτας που βγαίνουν και απλώνουν τα ρούχα στη ταράτσα,παρακαλάνε να ψωφίσει ο γάιδαρος του διπλανού,παρακολουθούν τα τηλεοπτικά & ΕΝΤΥΠΑ κατιναριά,έχουν γνώμη και άποψη ΕΠΙ ΠΑΝΤΟΣ ΕΠΙΣΤΗΤΟΥ ,
Μιά από τα ίδια Judas άνθρωποι που γεννιούνται γιά να πεθάνουν...
Να λυώσουν, πριν καν ανθίσουν.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΣ. ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

matmat
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
319 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2005, 19:59:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους matmat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πολλά θα μπορούσαν να ειπωθούν σε τούτο το πολύ όμορφο
Θέμα που άνοιξες καλή μας Αφροδίτη …

Θα μπορούσαμε να πούμε για αυτά που κατά καιρούς μας
Ενοχλούν σε κάποιους ανθρώπους που γνωρίσαμε στο διάβα μας
Αλλά και να το γενικεύσουμε .
Θεωρώ πάντως με γνώμονα την προσωποποίηση είναι ορθότερο να αναφερθώ
Σε αυτούς που γνώρισα όχι ότι δεν σκιαγραφεί η άποψή μου και μερίδα από τους
Αγνώστους
Δεν μου αρέσει και με ενοχλεί σε αφάνταστο βαθμό ο κάθε λογής έλεγχος
Και άσκηση ψυχολογικής εξουσίας επάνω μου ( άσχετο αν το αφήνω κατά καιρούς )
Η προσπάθεια για χειραγώγηση που διακρίνω γύρω μου
Η προσπάθεια για την στέρηση των ονείρων
Η τσιγκουνιά και όχι μόνο σε υλικό επίπεδο αλλά και σε συναισθηματικό
( αγαπάς βρε ; δώστο απλόχερα τι το κρύβεις ; )
Πολλά θα μπορούσα να γράψω … αλλά θα καταντήσω γραφικός και κουραστικός
Ίσος επανέλθω κάποια στιγμή .
Να είστε καλά και να προσέχετε αυτούς που δεν χαμογελούν τα μάτια τους

[ ακόμα και στο πιο θλιμμένο βλέμμα διακρίνεται το πραγματικό χαμόγελο]

Γιατι τώρα??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

23rd_Thief
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2005, 20:08:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 23rd_Thief  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΜΕΤΑΦΕΡΘΕΙ ΣΤΗ:
ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ
amalia
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2005, 20:19:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν τη μπορώ την υπουλία. Να μου το πεις ξεκάθαρα κι ας πονέσω. Χύμα σταράτα.

εμένα αυτή η σιγουριά πάλι με ενοχλεί....

κατά τ'άλλα μια χαρά...


G.


Δ
Ε Κ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nossoforos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


295 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2005, 21:06:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nossoforos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω οτι θα ήταν βαρετό αν είμασταν όλοι τέλειοι...

Με ενοχλεί επίσης το να μου μιλάει κάποιος και να μη μπορώ να αναπνεύσω απο την βρομερή αναπνοή του...

ακόμα αυτοί που βάζουν αποσμητικό πάνω απο τον ιδρώτα(μπλιάκ!)...κάνε ένα μπάνιο ρε φίλε!

"Χύνομαι μέσα στα αφιλόξενα όνειρά της...

Σαν να γεννήθηκα χθές ένιωσα στο πρώτο άγγιγμα της..."
NossoforosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

23rd_Thief
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2005, 21:40:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 23rd_Thief  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μιά από τα ίδια Judas άνθρωποι που γεννιούνται γιά να πεθάνουν...

Όλοι οι άνθρωποι γεννιούνται για να πεθάνουν. Εσύ θα ζεις αιώνια καλέ κυρία ? Μα την υπέρλαμπρη καράφλα του Βούδα, ποια είσαι ? Η ΑΛΛΑΓΗ


Deva Parinito

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2005, 21:42:12  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΙ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ?
ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΟΧΛΟΥΝ ΠΟΛΛΑ...
ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΤΟ ΨΕΜΑ,
Η ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ,
Η ΕΛΑΦΡΟΤΗΤΑ ΕΠΙ ΜΟΝΙΜΟΥ ΒΑΣΕΩς..
Ο ΩΧ ΑΔΕΡΦΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ,ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΕ,
Η ΤΕΜΠΕΛΙΑ,ΑΔΡΑΝΕΙΑ,
ΤΟ ΑΣΚΟΠΟ ΞΟΔΕΜΑ
Ο ΛΟΓΟΣ ΔΙΧΩΣ ΒΑΣΗ...
Η ΑΝΟΗΣΙΑ..

Ε ΑΥΤΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΩΡΑ..

ΑΛΛΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΡΩΤΟΥΣΕΣ ΤΙ ΣΑΣ ΕΝΟΧΛΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΤΟΝ
ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ


ΔΩΣ ΜΟΥ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΣΟΥ,ΠΑΡΕ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2005, 21:53:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η πονηρια δεν με ενοχλει....με εξιταρει.
σεβομαι τον εξυπνο και τον υπουλο.σεβομαι αυτον που οσο κατωτερος και αν ειναι,θα παιξει με τετοια μαεστρια...που δεν θα τον καταβει κανεις.
με ενοχλει πολυ η δειλια και ο φοβος.

ο θανατος σου,η ζωη μου


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Demon_LordGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
139 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2005, 01:04:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Demon_LordGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αυτό που με ενοχλεί αφάνταστα είναι η πονηριά όμως με τη κακή έννοια!η πονηριά που θα πληγώσει τον άλλον.η πονηριά που σκοπό έχει την προσωπική ικανοποίηση και τίποτα άλλο

[url=http://imageshack.us][img=http://img199.imageshack.us/img199/7505/immortal36gm.jpg][/url]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2005, 01:30:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η βλακεία.
Αν λείπει όλα τα άλλα αντιμετωπίζονται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2005, 04:20:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η βλακεία.
Αν λείπει όλα τα άλλα αντιμετωπίζονται

Η βλακεία είναι το λιγότερο.
Χειρότερη ακόμα είναι η κουτοπονηρια.
Ο βλάκας που νομίζει ότι είναι έξυπνος και πλασάρει την κενότητα του ως κάτι σπουδαίο με εκνευρίζει περισότερο από όλους τους συνανθρώπους μου.
Επίσης με εκνευρίζει ο σιγανοπαπαδιάς. Α! άλλο χαρακτηριστικό είδος ανθρώπου. Είναι αυτός που θα στήσει ένα ολόκληρο παρασκήνιο εις βάρος σας για να κατακτήσει κάτι για το οποίο μοχθήσατε. Είναι αυτός που δεν θα διστάσει να πατήσει επί πτωμάτων για να ανελιχθεί. Είναι αυτός που επί κατοχής φοράει μαύρη κουκούλα και λέει"οι Γερμανοί είναι φίλοι μας, θέλουν το καλό μας".
Ας μην ξεχνάμε και τον γραφικό. Αυτός είναι ειδική περίπτωση.

Τώρα ίσως πει κανείς ότι δεν αναφέρομαι σε στοιχεία προσωπικότητας αλλά σε "είδη" ανθρώπων, ότι βάζω ταμπέλες κλπ.

Αν κάποιος ρουφιανέψει, δεν είναι ρουφιάνος?
Αν κάποιος ξεστομίζει ηλιθιότητες και ασυναρτησίες με το τσουβάλι, δεν είναι ηλίθιος?
Αν κάποιος μιλάει για πάρτυ 5χρονης σε σπηλιές στην Πεντέλη, δεν είναι γραφικός?

Μάλλον αυτό που μας ενοχλεί περισσότερο σε έναν άνθρωπο, είναι και αυτό που τον χαρακτηρίζει τελικά(υποκειμενικά πάντα).

Το τι μας αρέσει σε έναν άνθρωπο είναι μία άλλη ιστορία...

Edited by - DAGON on 27/11/2005 04:22:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Didorium
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Macao
355 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2005, 10:13:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλές ενοχλήσεις έχετε μου φένεται...

Αλλά ντάξι όταν είναι να μιλάμε για τους άλλους - μας - είναι πολύ πιο εύκολο να τους κρίνουμε και να τους βρούμε ελαττώματα.

ΠΙ.ΧΙ..

Η βλακεία.. πόσες φορές ΟΛΟΙ μας έχουμε κάνει ή πει βλακείες.. όταν όμως την δούμε στον άλλο μας ενοχλεί αφάνταστα..

Ηλιθιότητα.. πόσες φορές φτάσαμε στο σημείο να φερθούμε με τον οποιοδήποτε τρόπο ηλίθια.. αλλά όταν πεί η κάνει κάτι ο άλλος που δεν μας αρέσει είναι ηλίθιος

Αν κάποιος ΡΟΥΜΑΝΟΣ μπένει έστο στον απλό κόπο του ΣΥΣΤΡΑΝ.. για να μοιραστεί έστω μια "ηλίθια" εμπειρία του μαζί μας.. εμείς του βάζουμε ταμπέλα.. και τον κοροιδεύουμε.. αντί να τον αντιμετωπίσουμε σοβαρά.. και τον μειώνουμε αυτομάτως (κι αυτό είναι ευγένεια κι όχι ασέβεια!!).. - Ελλήναρες ευρωπαίοι.. 2006

Η πονηρία.. πόσες φορές φερθήκαμε έστω και με πολύ αθώα πονηρία για να πετύχουμε κάτι..

Το ψέμα.. πόσες φορές έχουμε πει έστω και αθώα ψεματάκια για να σώσουμε μια κατάσταση.. αλλά όταν τα λέμε εμείς τα δικαιωλογούμε σαν αθώα..για να χουμε ήσυχη τη συνείδηση μας..

Η δειλία.. έεεεεεελα.. μέγα θαραλλέοι..

και άλλα πολλά..

Όταν είναι να κρίνουμε τον πλησίον μας είμαστε πρώτοι.. και με μεγάλη ευκολία βρίσκουμε ένα κατεβατό ελαττώματα για τη πάρτη του..
Όταν είναι να σκεφτούμε πιο δικό μας χαρακτηριστικό (συμπεριφοράς) ενοχλεί τους άλλους.. φάσκουμε και αντιφάσκουμε..

Στο ουσιαστικό θέμα τώρα.. εμένα με ενοχλεί το να θέλει να επεμβένει κάποιος στα προσωπικά μου με το έτσι θέλω.. να κριτικάρει το τι περνώ και το πως περνώ.. κι αυτό γιατί είναι το μόνο πράγμα που δεν θα ήθελα να κάνω ούτε και γω σε κάποιο συνάνθρωπο μου.. (φίλο μου)..

Better to save the mystery than surrender to the secret..
Gentleman's Apocalypse
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2005, 10:45:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KAI H ΦΤΗΝΕΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ. ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΓΥΦΤΟΣ.
ΧΘΕΣ ΠΕΣΑΝΕ 2 ΑΤΟΜΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ.
ΟΧΙ ΟΤΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟΣ. ΑΛΛΑ ΝΑ ΔΕΝ ΣΑΣ ΠΟΝΑΕΙ ΝΑ ΒΛΕΠΕΤΕ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΕΤΕ ΨΗΛΑ ΝΑ ΚΑΤΑΡΡΕΟΥΝ. ΕΜΕΝΑ ΑΥΤΟ ΜΕ ΠΛΗΓΩΝΕΙ.
ΧΘΕΣ ΒΓΗΚΑ ΜΕ 2-3 ΑΤΟΜΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΜΑΣ. Ο ΕΝΑΣ ΦΥΣΙΚΟΣ ΓΡΑΦΙΚΟΣ ΚΑΙ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΜΟΥΡΗ, ΕΙΠΕ: ΠΑΝΤΟΥ ΤΑ ΠΑΝΤΑ. ΤΙ ΨΑΧΝΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ. ΚΑΘΑΡΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ. ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΨΑΧΝΕΣΑΙ. ΒΑΡΥ ΤΟ ΠΛΗΓΜΑ ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ.

ΚΑΠΟΤΕ ΕΜΑΘΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΤΑΝ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΣΤΕΛΝΕ ΑΣΕΜΝΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΠΟΡΝΟ ΣΚΛΗΡΟ ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΔΕΛΕΑΣΕΙ. ΤΗΝ ΗΞΕΡΑ. ΕΠΕΣΕ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΣΑΝ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟΣΤΗΜΕΝΑ ΤΡΑΠΟΥΛΟΧΑΡΤΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΡΡΕΟΥΝ. ΠΡΕΠΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Η ΑΓΑΠΗ ΝΑ ΛΕΡΩΝΕΤΑΙ; ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΨΥΧΗΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ.
ΤΟ ΕΠΑΙΖΕ ΚΥΡΙΑ ΒΕΒΑΙΑ. ΑΥΤΟ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ. ΒΓΑΛΕ ΤΗ ΜΑΣΚΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΣΟΥ. ΠΡΟΣΤΥΧΟΣ, ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΣ ΨΕΥΤΗΣ ΣΑΚΑΤΗΣ ΣΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΓΑΙΔΑΡΑ, ΑΝΑΙΣΘΗΤΟΣ. ΔΕΙΞΕ ΤΙ ΕΙΣΑΙ.
ΕΧΩ ΠΟΛΛΑ ΑΤΟΜΑ ΚΟΝΤΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ. ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΛΑΜΠΟΥΝ. ΔΕΝ ΑΠΟΡΡΙΠΤΩ. ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΟΥΣ ΟΜΩΣ.
ΒΕΒΑΙΑ Η ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΩ ΕΥΘΕΩΣ. ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΕΣΤΕΛΝΑ ΦΩΤΟ ΑΣΕΜΝΕΣ ΕΙΠΕ Η ΕΝ ΛΟΓΩ ΚΥΡΙΑ, ΤΟ ΑΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ Η ΟΧΙ ΤΟ ΔΕΙΧΝΩ ΜΕ ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΤΡΟΠΟΥΣ... ΑΗΔΙΑΣΑ. ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ. ΟΧΙ ΠΩΣ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ ΣΤΗ ΜΑΥΡΗ ΛΙΣΤΑ, ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΖΩ ΗΘΙΚΗ ΚΙ ΑΝ ΕΧΩ ΓΥΡΩ ΜΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΟ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΤΣΙ Η ΑΛΛΟΙΩΣ ΕΜΦΑΝΙΣΙΑΚΑ, ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΨΥΧΟΥΛΑ. ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΤΟ ΛΕΝΕ. ΟΧΙ ΕΓΩ.

ΠΟΣΟΙ ΚΑΙ ΠΟΣΟΙ ΔΕΝ ΠΕΦΤΟΥΝ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ.
ΚΑΙ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ;
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΑΚΟΥΛΕΣ ΣΚΟΥΠΙΔΙΩΝ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΛΕΡΩΜΕΝΕΣ ΑΠ΄ΕΞΩ ΘΑ ΤΙΣ ΠΙΑΣΩ ΜΕΤΑ ΘΑ ΠΛΥΝΩ ΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ. ΤΑ ΑΝΡΘΡΩΠΙΝΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΔΕΝ ΤΑ ΑΓΓΙΖΩ.

ΤΙ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΟΛΛ;
ΝΑ ΠΑΡΙΣΤΑΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΟΥΣ ΗΘΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΧΤΗ. ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΕΞΩ. ΑΥΤΟ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΣ. ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2005, 10:47:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πολλά θα μπορούσαν να ειπωθούν σε τούτο το πολύ όμορφο
Θέμα που άνοιξες καλή μας Αφροδίτη …

Θα μπορούσαμε να πούμε για αυτά που κατά καιρούς μας
Ενοχλούν σε κάποιους ανθρώπους που γνωρίσαμε στο διάβα μας
Αλλά και να το γενικεύσουμε .
Θεωρώ πάντως με γνώμονα την προσωποποίηση είναι ορθότερο να αναφερθώ
Σε αυτούς που γνώρισα όχι ότι δεν σκιαγραφεί η άποψή μου και μερίδα από τους
Αγνώστους
Δεν μου αρέσει και με ενοχλεί σε αφάνταστο βαθμό ο κάθε λογής έλεγχος
Και άσκηση ψυχολογικής εξουσίας επάνω μου ( άσχετο αν το αφήνω κατά καιρούς )
Η προσπάθεια για χειραγώγηση που διακρίνω γύρω μου
Η προσπάθεια για την στέρηση των ονείρων
Η τσιγκουνιά και όχι μόνο σε υλικό επίπεδο αλλά και σε συναισθηματικό
( αγαπάς βρε ; δώστο απλόχερα τι το κρύβεις ; )
Πολλά θα μπορούσα να γράψω … αλλά θα καταντήσω γραφικός και κουραστικός
Ίσος επανέλθω κάποια στιγμή .
Να είστε καλά και να προσέχετε αυτούς που δεν χαμογελούν τα μάτια τους

[ ακόμα και στο πιο θλιμμένο βλέμμα διακρίνεται το πραγματικό χαμόγελο]

Γιατι τώρα??


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ, ΑΛΛΑ ΤΟΥΤΟ ΕΔΩ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΜΕ ΑΓΓΙΞΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ.
ΚΑΤΙ ΑΙΩΝΕΣ ΨΑΧΝΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ. ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΖΩΕΣ. ΑΣ ΜΗ ΒΓΑΛΩ ΕΔΩ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΠΟΙΗΤΙΚΗ ΜΟΥ ΦΛΕΒΑ.ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ.
ΑΨΟΓΟ. ΑΛΗΘΕΣ. ΦΩΤΕΙΝΟΤΑΤΟ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΣ. ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Didorium
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Macao
355 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2005, 10:56:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΠΟΣΟΙ ΚΑΙ ΠΟΣΟΙ ΔΕΝ ΠΕΦΤΟΥΝ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ.

το θέμα δεν είναι πόσοι πέφτουν .. αλλά πόσοι χωράνε.. αυτό πρέπει να μας απασχολεί..

Better to save the mystery than surrender to the secret..
Gentleman's Apocalypse
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2005, 11:22:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

ΠΟΣΟΙ ΚΑΙ ΠΟΣΟΙ ΔΕΝ ΠΕΦΤΟΥΝ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ.

το θέμα δεν είναι πόσοι πέφτουν .. αλλά πόσοι χωράνε.. αυτό πρέπει να μας απασχολεί..

Better to save the mystery than surrender to the secret..
Gentleman's Apocalypse


΄Εγραψες πάλι!!!
ΑΧ!!! ΜΕ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΓΕΛΑΣΑ. ΠΙΚΡΟΧΟΛΑ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΘΑΡΡΕΤΑ. ΣΩΣΤΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ!!!
ΜΟΥ ΕΦΤΙΑΞΕΣ ΤΗΝ ΨΙΛΟΡΑΓΙΣΜΕΝΗ ΜΕΡΑ!!!
ΓΙΟΥΠΙ!!!

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΣ. ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2005, 11:22:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παίδες όταν έλεγα βλακεία δεν ενοούσα την αλλότρια αλλά την δική μας.
Και αναλύω
Οταν λείπει η βλακεία απο πάνω μας ισως αφήσουμε χώρο στην εξυπνάδα
[ όση έχουμε ] να μπορέσει να διακρίνει και την κουτοπονηριά και το ψέμα και την απάτη και την ψευδαίσθηση...

Ευχαριστώ

Αφροδίτη ξεκόλλα... Σωστός ο καθηγητής.
Που θα μου πάει ....θα τα καταφέρω....άμα πεισμώσω δεν θα μου αντισταθείς...χι χι

φιλικάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2005, 11:27:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα είδα όλα καθαρά.
Είναι ωραίο να ξεχωρίζεις την αλήθεια από το ψέμα.
Ο καθηγητής γάτος. Βγαίνει στην tv είναι γραφικότατη φάτσα.
΄Αστους να κουρεύονται. Το δικό σου μαλλί να είναι ανέπαφο. Μακρύ και ξανθό.ΕΤΣΙ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΟΤΑΝ ΜΕ ΒΛΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΦΤΩ. ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ.
Αν και με αυτά που ακούω τελευταία ανησυχώ μήπως καραφλιάσω. Και δεν λέει...
Με ενοχλεί, η αδιακρισία, με ενοχλεί η υποκρισία οι πλεκτάνες, το να ανακατεύεσαι εκεί που δεν σε σπέρνουν.
Το να μην είσαι ο εαυτός σου. Να προσποιείσαι. Παντού.
Αλλά γελώ.
Είμαι πολύ πιό γλυκιά όταν γελώ. ΜΕ ΕΚΑΝΕΣ ΕΣΥ...
Ο Didorium ΕΠΙΣΗΣ, με έκανε πρωί πρωί να γελάσω. Τι άλλο θέλω;

ΠΟΣΟΙ ΠΟΣΕΣ ΔΕΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ;
ΜΕΤΑ ΒΕΒΑΙΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΟ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ;

ΕΓΩ ΕΧΩ. ΠΑΝΤΑ ΣΤΑ ΥΨΗ.
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΤΟΥΣ ΚΑΘΑΡΟΥΣ ΤΩΝ ΚΑΙΡΩΝ. ΑΥΤΟΥΣ ΓΟΥΣΤΑΡΩ. ΜΟΝΟ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΣ. ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.

Edited by - ΑΦΡΟΔΙΤΗ on 27/11/2005 11:28:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Didorium
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Macao
355 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2005, 11:34:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α.. μιας και το φερε η κουβέντα οι σκούρες που βάφονται ξανθίες δεν υποκρίνονται?..

Better to save the mystery than surrender to the secret..
Gentleman's Apocalypse
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2005, 11:44:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
΄Οπως το πάρεις...
Αν δεν είναι χείλη μισάνοιχτα
και μυαλό μεσάνυχτα.

Το είπα σε ραδιοφωνική εκπομπή, στο STAR RADIO ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΡΙΤΑ ΠΡΑΛΗ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΤΩΝ ΤΟΤΕ ΕΠΟΧΩΝ...ΚΙ ΕΓΙΝΕ ΧΑΜΟΣ...
ΜΑΛΙΣΤΑ ΧΕΙΛΗ ΜΙΣΑΝΟΙΧΤΑ...
ΚΑΙ ΜΥΑΛΟ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ...
ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΕΤΣΙ ΘΕΛΟΥΝ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΣ. ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2005, 14:44:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Didorium λες

quote:
Αν κάποιος ΡΟΥΜΑΝΟΣ μπένει έστο στον απλό κόπο του ΣΥΣΤΡΑΝ.. για να μοιραστεί έστω μια "ηλίθια" εμπειρία του μαζί μας.. εμείς του βάζουμε ταμπέλα.. και τον κοροιδεύουμε.. αντί να τον αντιμετωπίσουμε σοβαρά.. και τον μειώνουμε αυτομάτως (κι αυτό είναι ευγένεια κι όχι ασέβεια!!).. - Ελλήναρες ευρωπαίοι.. 2006


και φυσικά απευθύνεσαι σε εμένα.
Ωραία, ας δούμε πως έχουν τα πράγματα


Ας δούμε τι είπε ο Ρουμάνος λοιπόν(αν είναι, γιατί μπορεί πολύ απλά να μας δουλεύει για να σπάσει πλάκα)

quote:
εκει ηταν απο τη αρχη δυο ελληνες τρελοι μου φανηκαν γιατι με παρακολουθουσαν που αφησα τα γλυκισματα και αναψα τα κερια.

quote:
Το οτι διαλεξα να κανω γιορτη εκει οπου βγηκαν τα μαρμαρα του παρθενωνα δεν νομιζω οτι αποτελει ιεροσυλια. Αν το νομιζετε εσεις δικαιωμα σας.

quote:
Αν στο μελλον μου επιτραπει να κανω γιορτη στη ακροπολη η στην ελευσινα θα το κανω.
Αλλωστε ολα τα σκυλια σας στην επιδαυρο, στο ηρωδειο και οπου αλλου κρινετε σωστο, τα βαζετε να τραγουδανε... η γιορτη μου θα σας πειραξει;

quote:
-Εχω παει αμετρητες φορες στη πεντελη και οποτε μου δινεται η ευκαιρια διοργανωνω και οργια με μαγισσες και σαταναδες και καθε τοσο ερχεται και ο καρπαθιος φιλος μου και συμμετεχει.
Αλλα τα ΄οργια΄ που ειδα προσφατα εκει ξεπερασαν καθε προηγουμενο

quote:
Συγνωμη που εκανα τρομοπαρτυ με γλυκα και δεν εσφαξα 2 αρνια να τα σουβλισω εκει οπως εσεις... φυλακες της σπηλιας.

Αυτός ο άνθρωπος φαίνεται να τρέφει μεγάλο σεβασμό για την χώρα που τον φιλοξενεί και για τους κατοίκους της. Ναι σου λέω! Μιλάμε για την ευγένεια σε όλο της το μεγαλείο. Ναι!

Ακόμα

quote:
ημουν σε ετοιμασια να τραβηξω οπλο γιατι ειμαι αστυνομος στη χωρα μου και εργαζομε στην πρεσβεια και οπλοφορο παντα.

Δηλαδή λίγο ακόμα και μπορεί να μας άφηναν χρόνους οι βοσκοί.

Και το βασικότερο:τρομοπάρτυ 5χρονου σε σπηλιά!

Και λες να τον αντιμετωπίσουμε και σοβαρά! Και γιατί να το κάνουμε αυτό? Για να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε-πώς το πες- "Ελληνάρες"?
Ο άνθρωπος αυτός νομίζω ότι έδειξε αν χρήζει σοβαρής αντιμετώπισης.

Και σε αυτό το σημείο έχω να παρατηρήσω κάτι:
Την ευκολία που κάποιοι προβαίνουν σε χαρακτηρισμούς τύπου "Ελληνάρες". Αυτό δεν αποτελεί ταμπέλα? Εσύ δεν ταμπελοποίησες κάποιους μόλις τους αποκάλεσες έτσι?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Didorium
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Macao
355 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2005, 18:03:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ωραία, ας δούμε πως έχουν τα πράγματα
Αυτός ο άνθρωπος φαίνεται να τρέφει μεγάλο σεβασμό για την χώρα που τον φιλοξενεί και για τους κατοίκους της. Ναι σου λέω! Μιλάμε για την ευγένεια σε όλο της το μεγαλείο. Ναι!

Και λες να τον αντιμετωπίσουμε και σοβαρά! Και γιατί να το κάνουμε αυτό? Για να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε-πώς το πες- "Ελληνάρες"?
Ο άνθρωπος αυτός νομίζω ότι έδειξε αν χρήζει σοβαρής αντιμετώπισης.

Και σε αυτό το σημείο έχω να παρατηρήσω κάτι:
Την ευκολία που κάποιοι προβαίνουν σε χαρακτηρισμούς τύπου "Ελληνάρες". Αυτό δεν αποτελεί ταμπέλα? Εσύ δεν ταμπελοποίησες κάποιους μόλις τους αποκάλεσες έτσι?


Δεν πιστεύω να σε πρόσβαλα με την λέξη Ελληνάρες.. δεν ειναι χαρακτηρισμός αυτός φίλε μου είναι το πιόν μας.. δεν καταλαβαίνω γιατί σε ενόχλησε.. δεν έβαλα καμιά ταμπέλα περισσότερη απο αυτή που ήδη έχουμε..

Όσον αφορά τον Ρουμάνο .. πραγματικά δεν κάθησα να ασχοληθώ με το περιεχόμενο του ποστ του ούτε αν του πάτησαν τα γλυκά ούτε αν του χύθηκαν τα ποτά.. απλά κατάλαβα ότι ήθελε να συμμέτασχει στο φόρουμ και έγραψε την δική του εμπειρία - έστω και ηλίθια .. τώρα αλήθεια η ψέμα δεν μας αφορά - κάπου στο τέλος του ποστ του μάλιστα έγραψε και τον προβληματισμό του.

Φιλικά

Όταν δεν έχεις τι να πείς, μην ενοχλείς τις λέξεις

Better to save the mystery than surrender to the secret..
Gentleman's Apocalypse
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2005, 20:41:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΚΟΜΑ ΘΑ ΜΕ ΕΝΟΧΛΟΥΝ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΨΩΜΟΤΥΡΙ ΣΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΣΤΟΜΑ.

ΑΣ ΕΙΝΑΙ...
ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ. Ο ΖΩΓΡΑΦΟΣ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΤΙΣ ΜΟΡΦΕΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΣΥΓΚΙΝΟΥΝ, ΞΑΝΑΚΑΛΕΙ ΚΕΙΝΕΣ ΠΟΥ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΞΕΣΗΚΩΝΟΥΝ ΘΥΕΛΛΕΣ ΚΡΥΜΜΕΝΑ ΠΑΘΗ.
ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΝΕΙ ΚΙ Ο ΠΟΙΗΤΗΣ.
ΖΩΓΡΑΦΙΖΕΙ ΜΝΗΜΕΣ ΑΓΓΙΖΕΙ ΤΟ ΑΥΡΙΟ ΑΓΚΑΛΙΑΖΕΙ ΤΟ ΤΩΡΑ.
ΘΑ ΜΕ ΕΝΟΧΛΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΚΤΗΝΗ.
ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΕΝΟΧΛΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΠΕΘΑΝΑΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΡΕΠΗ ΚΗΔΕΙΑ...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΣ. ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 18:06:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν πιστεύω να σε πρόσβαλα με την λέξη Ελληνάρες..

Μα..δεν είπα ότι με προσέβαλες.

quote:
δεν ειναι χαρακτηρισμός αυτός φίλε μου είναι το πιόν μας.. δεν καταλαβαίνω γιατί σε ενόχλησε.. δεν έβαλα καμιά ταμπέλα περισσότερη απο αυτή που ήδη έχουμε..

Αυτο με ενόχλησε. Γιατί είναι το πιόν μας φίλε μου? Ξέρεις, η μεγαλύτερη παραδοχή της κατάστασης είναι ακριβώς αυτή. Αν λέμε και ξαναλέμε εμείς οι ίδιοι ότι δεν είμαστε ικανοί για τίποτα, ότι δεν έχουμε καμία σχέση με τους προγόνους μας, ότι δεν είμαστε Έλληνες είμαστε ελληνάρες του 2006 κλπ, αυτό είναι ο μεγαλύτερος ωχαδερφισμός(δεν είναι χαρακτηρισμός προς εσένα, είναι το πιόν μας-μία σύγχρονη τάση που κάποιοι καλλιεργούν πολύ όμορφα). Διστυχώς έτσι δεν πάμε μπροστά...

quote:
Όσον αφορά τον Ρουμάνο .. πραγματικά δεν κάθησα να ασχοληθώ με το περιεχόμενο του ποστ του ούτε αν του πάτησαν τα γλυκά ούτε αν του χύθηκαν τα ποτά.. απλά κατάλαβα ότι ήθελε να συμμέτασχει στο φόρουμ και έγραψε την δική του εμπειρία - έστω και ηλίθια .. τώρα αλήθεια η ψέμα δεν μας αφορά - κάπου στο τέλος του ποστ του μάλιστα έγραψε και τον προβληματισμό του.

Καταρχάς όπως ξανάπα άλλες 2 φορές υπάρχει η περίπτωση να μας δουλεύει και να μην είναι καν Ρουμάνος. Τελικά μάλλον αυτό συμβαίνει. Δες το τόπικ του JBG για την Πεντέλη για περισσότερα.

Επί της ουσίας τώρα. Έκανα κριτική στα γραφόμενα κάποιου ο οποίος υποτίθεται ότι είναι Ρουμάνος και δεν εκφράζεται καθόλου όμορφα για την χώρα που τον φιλοξενεί. Ωστόσο στο 1ο μου ποστ εδώ δεν μίλησα για αυτό είπα απλά ότι είναι γραφικός κάποιος που κάνει τρομοπάρτυ για τα γεννέθλια της 5χρονης κόρης του σε σπηλιές.

Εσύ, ενώ όπως είπες δεν κάθησες να ασχοληθείς με το περιεχόμενο του ποστ(άρα δεν πρόσεξες και τις ασυναρτησίες που έλεγε αλλά και την γνώμη που έχει για την Ελλάδα και τους Έλληνες) αμέσως έσπευσες να μου απαντήσεις στον χαρακτηρισμό "γραφικός" που του απέδωσα υπονοόντας ότι τον αντιμετώπισα έτσι επειδή είναι ΡΟΥΜΑΝΟΣ(και το Ρουμάνος με μεγάλα γράμματα για έμφαση).

Αυτό είναι το πρόβλημα φίλε μου. Η συγκεκριμένη αντίληψη που έχεις για το πιον των σημερινών Ελλήνων δεν σου επέτρεψε να εξετάσεις και να αντιμετωπίσεις ρεαλιστικά την κατάσταση, αλλά με προκατάληψη.

Φιλικά

Edited by - DAGON on 28/11/2005 18:08:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2005, 02:47:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα από τα πολύ διάσημα ψυχολογικά τεστ, αλλά και πολύ επαναστατικό έλεγε...

Περιέγραψέ μου 10 πράγματα που σου αρέσουν στους άλλους

Περιέγραψέ μου 10 πράγματα που δεν σου αρέσουν στους άλλους...

Όταν λοιπόν τα γράψεις και τα 20, μπορείς να διαβάσεις και να κατανοήσεις ποιός είσαι...

Το μόνο που βλέπουμε αγαπητή μου Αφροδίτη είναι ο εαυτός μας, αν δεν μας αρέσει κάτι πάνω μας, τότε ο νους μας ψάχνει τον κατάλληλο φορέα για να προβάλλει αυτό που μας ενοχλεί πάνω του, ώστε να μπορέσουμε να το δούμε.
Δεν υπάρχει ειλικρινά τίποτα που να μην μας αρέσει στους άλλους και να μην είναι δικό μας πρόβλημα. Σαφώς αυτό που μας ενοχλεί μπορεί να μεταμφιέζεται κατά καιρούς... αλλά αν αναλογιστούμε εις βάθος, καταλήγουμε οτι πράγματι τελικά σε ενοχλεί μόνο ο εαυτός σου...

Εάν πραγματικά δεν πάταγε κάτι μέσα μας η συμπεριφορά του άλλου η δεν θα το βλέπαμε καθόλου, ή θα μας ήταν αδιάφορο

Ευχαριστώ

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2005, 13:45:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΟΣ.
ΝΑ ΜΗΝ ΣΕΒΕΤΑΙ.
ΝΑ ΥΠΟΤΙΜΑ.
ΝΑ ΝΟΙΩΘΕΙ ΠΩΣ ΤΑ ΞΕΡΕΙ ΟΛΑ.
ΝΑ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΜΟΝΙΜΑ, ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΚΑΚΟ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ...

ΔΡΑΚΟΝΤΕΣ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΣ. ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1523438
Maintained by Digital Alchemy