ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Τι σας ενοχλεί περισσότερο σε έναν άνθρωπο;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2006, 07:28:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θ΄αφησω λιγες μερες να περασουν 1ον) για να σκεφτω και παλι εαν αυτο που θα κανω ειναι δικαιο 2) για να προετοιμασω καποιους ανθρωπους ωστε να τους δωσω την ευκαιρια για να πραξουν το πρεπον...
3ον) Για να μιλησω και παλι με τον δικηγορο μου.

Καλή μου angi, να προτείνω σαν 4ο την προτροπή για αποστασιοποίηση κι ηρεμία?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
whiz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


196 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2006, 13:21:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους whiz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Kαλησπερα παιδια,

να πω κι εγω με την σειρα μου πως πολλα ειναι αυτα που με ενοχλουν στουν ανθρωπους(το ψεμα,το τουπε, το δηθεν,το ψευτο μαγκικο,το υποκριτικο,ο υπεροπτης ο υπερανο,η αλλαζονια,η ρουφιανα,το κουτσομπολιο και πολλα πολλα ακομα).Τιποτα απο αυτα ομως δεν μου στοιχιζει οσο η αχαριστια και το συμφερων.

Φυσικα το χειροτερο ειναι οταν αυτα γινονται απο συγγενη προσωπο.
Δυστηχως την αχαριστια την αντιμετοπισα προσφατα και ειναι λιγο να πω το ποσο πικροχολο ειναι οταν συμβαινει.

Και το υψιστο που με ενοχλει ειναι (το αιμα νερο δεν γινετε,κι αν γινετε δεν πινετε) οτανπινεις απάυτο το ποτηρι νερο.


φιλε Didorium εγραψες!

΄'το θέμα δεν είναι πόσοι πέφτουν .. αλλά πόσοι χωράνε.. αυτό πρέπει να μας απασχολεί'


Με εκτιμηση Άντα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2006, 13:37:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θ΄αφησω λιγες μερες να περασουν 1ον) για να σκεφτω και παλι εαν αυτο που θα κανω ειναι δικαιο 2) για να προετοιμασω καποιους ανθρωπους ωστε να τους δωσω την ευκαιρια για να πραξουν το πρεπον...
3ον) Για να μιλησω και παλι με τον δικηγορο μου.

angi Καλημερούδια.
Και μόνη της η πρόταση της παράθεσης, θα ήταν ένα τεράστιο θέμα.

Η δική μου γνώμη, είναι οτι άδικα παιδεύεσαι, αν ψάχνεις να βρείς απαντήσεις σε όλο αυτό...διότι βάση των θεωριών του εσωτερισμού τίποτα απ' αυτά δεν ισχύει. Για να πω την αλήθεια μου έδωσες έναυσμα να ''παίξω'' με κάποιες θέσεις που καιρό τώρα με απασχολούν ως πρός την ''σταθερότητα'' τους και που έχουν γίνει αντικείμενο πολύωρων συζητήσεων.

Λοιπόν ένα - ένα..εχουμε και λέμε.

1]<<Θ΄αφησω λιγες μερες να περασουν>>.
Τσάμπα η αναμονή και η υπομονή. Ετσι και αλλιώς χρόνος δεν υφίσταται...[ όπως το πάρεις] ούτε παρελθόν, ούτε μέλλον.

2] <<για να σκεφτω >>
Για να σκεφτούμε θα πρέπει να εχουμε αποκρυσταλλωμένες απόψεις, πράγμα άτοπο στο ταπεινό και χαμηλοδονούμενο σημείο που οι αδαείς υπάρξεις μας, είναι αυτή την στιγμή. Δρούμε ''μηχανικά''. Μην ταλαιπωρείς το όμορφο μυαλουδάκι σου...

3]<< εαν αυτο που θα κανω ειναι δικαιο>>
Ωπα! Αυτό χωράει πολλές εκθέσεις ιδεών. Ποιός θα ορίσει το δίκαιο παιδί μου? Αφού στα ανώτερα επίπεδα όλα είναι όμοια... αν δε λάβεις υπ' όψιν οτι κάθε πράγμα εμφανίζεται διαφορετικό απο εκεί που το βλέπουμε...για τον καθένα...ε, τότε υπάρχουν άπειρα δίκαια και άπειρα άδικα...

4]<<για να προετοιμασω καποιους ανθρωπους ωστε να τους δωσω την ευκαιρια για να πραξουν το πρεπον>>
Τέλεια. Προτείνω μια αλάνθαστη και αποτελεσματική μέθοδο.
Τούς δένουμε ανάποδα σε ένα δένδρο [ κοινό πεύκο η ελιά κλπ.. οχι το δένδρο της ζωής, της γνώσεως, του κακού κλπ]...τούς αφήνουμε νηστικούς και διψασμένους 1-2 ημέρες και αν δεν υποχωρήσουν, αρχίζουμε και τούς γαργαλάμε τις πατούσες [ αυτό θα γίνεται ήδη απο την βοήθεια των συμπαντικών αδελφών μας, τα μυρμήγκια, έτσι και αλλιως], απλώς ενισχύουμε με φτερό]
Το πρέπον όπως είπαμε είναι σχετικό...

5]<<Για να μιλησω και παλι με τον δικηγορο μου>>
Ουάου!!! Α πα πα πα!!! Εμπιστέψου τον εαυτό σου, αποκλείεται να σου πεί ψέμματα.Μόνο άκου αργά και σιγά, όσα δεν σου αρέσουν.

Με πολλή αγάπη και πειραχτική διάθεση
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T_Chameleon of Rodos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
92 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2006, 15:09:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκτός από τα γνωστά πράγματα που ενοχλούν σχεδόν όλους εμένα με ενοχλεί και ή υποτίμηση αλλά κατά κάποιων τρόπο με ευνοεί κιόλας…

ΕΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ..
Ξένος Στρατός θα έρθει. Χριστό θα πιστεύει, γλώσσα δεν θα ξέρει...
P.F.S.O.C.A.T.T.O.SΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2006, 17:23:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμένα φίλοι μου με ενοχλεί όταν ο άλλος δεν είναι εντάξει στο “λόγο” του.
Όταν δίνει το “λόγο” του για κάτι και δεν τον τηρεί.

Το θεωρώ πολύ άσχημο πράγμα.
Και αν θα μπορούσα να το δικαιολογήσω σε μια γυναίκα, δεν το δικαιολογώ με τίποτα σε έναν άντρα.

Επίσης με ενοχλεί και με στεναχωρεί αφάνταστα η αχαριστία στον άνθρωπο.
Πιστεύω ότι είναι από τα μεγαλύτερα ελαττώματα που μπορεί να έχει κάποιος άνθρωπος.


Στράτος


Ήρθα...Διάβασα...Έγραψα...Έφυγα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AFRODITOYLA HELLAS
Διεγραμμένος Λογαριασμός


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2006, 19:56:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AFRODITOYLA HELLAS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα πλέον με τόσες εμπειρίες, με ενοχλεί το να μην συγχωρεί... Είναι τόσο μικρή η ζωή άλλωστε φίλοι μου...
Και σε εμένα το να μην συγχωρώ...Πέρασα κι από τούτο το στάδιο. ΓΝΩΡΙΖΩ.

Ο ΕΓΩΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΗΣ ΣΥΝΑΝΑΣΤΡΟΦΗΣ.


[URL=http://imageshack.us][/URL]
ΑΦΡΟΔΙΤΗ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2006, 10:33:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με ενοχλεί η τρομερή αλαζονεία που προέρχεται από το σύμπλεγμα ανωτερότητας (ή και κατωτερότητας εντέλει, το ίδιο είναι ουσιαστικά) κάποιου.
Με ενοχλεί επίσης η προσποίηση - λες και δεν καταλαβαίνουν οι υπόλοιποι!

Does the goat chew taramas?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2006, 17:16:57  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mε ενοχλει η ΕΙΡΩΝΙΑ και ο μειωτικος χαρακτηρας που εχει ενα προσωπο σε ενα αλλο (παθων προσφατα) ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ... με τσακιζει τα νευρα!!!! (ευτυχως κρατηθηκα)


THE ΗΟUSE CAT

...and the Predators will prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2006, 21:44:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eμένα με ενοχλεί να με περνάνε για μ.....α


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2006, 00:58:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ανωμαλια...η εμμονη και η ψευτικη υπερηφανια...ο εμπαιγμος απεναντι στον εαυτο μας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mystery flower
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
204 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2011, 20:10:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το κακόγουστο χιούμορ και η ειρωνία του.

Ταξίδι στο άγνωστοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

blackfire
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2012, 19:30:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας παιδια, ειμαι νεο μελος και ειναι η πρωτη φορα που γραφω σε forum και ειδικα σε ενα χωρο με τον οποιο νομιζω πως λιγοι ειναι ευαισθητοποιημενοι, αρα για μενα δυσκολο να βρω συνομιλητες.
Το θεμα της συμπεριφορας, με βασανιζει εδω και παρα πολυ καιρο, ειτε εχει να κανει με συγγενεις, με φιλους, με τον συντροφο μου.Δεν ξερω αν εγω ειμαι ενταξει, αλλα τουλαχιστον παντα προσπαθουσα να μην ενοχλω τους αλλους ειτε με τις πραξεις ειτε με τον λογο, αλλα οι αλλοι σχεδον ποτε δεν ανταπεδιδαν.Αυτο ειναι που με ενοχλει περισσοτερο στους ανθρωπους, η ασεβεια και η αχαριστεια.Βεβαια ξερω πως κι εγω φταιω για ολο αυτο, ειτε γιατι δινω σε ανθρωπους που δεν αξιζει, ειτε γιατι ισως δινω πολλα με αποτελεσμα να πνιγω τον αλλο και δεν το λεω αυτο πιστευοντας οτι ειμαι καμια "αγια".Το ξερω οτι ολο αυτο το κανω επειδη εχω αναγκη την αποδοχη των αλλων.Θελω να πιστευω οτι ειμαι σε καλη πορεια και οτι καποια στιγμη θα το φτασω σε φυσιολογικα επιπεδα ετσι ωστε να δινω πραγματα ΜΟΝΟ απο αγαπη και να μην πνιγω τους ανθρωπους με την συμπεριφορα μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2012, 21:46:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ήρθες blackfire
quote:
blackfire:
ειδικα σε ενα χωρο με τον οποιο νομιζω πως λιγοι ειναι ευαισθητοποιημενοι, αρα για μενα δυσκολο να βρω συνομιλητες.

Μπορείς να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες για την "κατηγορία"
μη ευαισθητοποίησης των μελών αυτού του χώρου ,
πάνω σε τι δηλαδή δεν είναι ευαισθητοποιημένοι ?


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2012, 14:11:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AitheroVamon μη κάνεις όπως κάνει η Αμαλία μερικές φορες, η blackfire εννοεί τον χώρο του εσωτερισμού, που λίγοι άνθρωποι ασχολούνται με αυτόν. Τίποτα το πέριεγο.
quote:
Θελω να πιστευω οτι ειμαι σε καλη πορεια και οτι καποια στιγμη θα το φτασω σε φυσιολογικα επιπεδα ετσι ωστε να δινω πραγματα ΜΟΝΟ απο αγαπη και να μην πνιγω τους ανθρωπους με την συμπεριφορα μου.
blackfire σε βρίσκω πολύ σωστή. Πράγματι πολλές φορές κάνουμε πράγματα που μπορεί να δείχνουν ότι τα κάνουμε απο αγάπη, αλλά στην πραγματικότητα τα κάνουμε για άλλους λόγους, ψυχολογικούς. Συχνά, αν αφαιρέσουμε αυτούς τους λόγους, μπορεί να διαπιστώσουμε ότι η πραγματική αγάπη που έχουμε μέσα μας, είναι πολύ λίγη.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 16/04/2012 14:32:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

blackfire
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2012, 22:20:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AitheroVamon kai Dr Jekyll Mr Hyde, σας ευχαριστω πολυ που με καλοσωρισατε.AitheroVamon εννοω αυτο ακριβως που ειπε ο Dr Jekyll Mr Hyde, οτι γενικα οι περισσοτεροι ανθρωποι δεν ασχολουνται με τον εσωτερισμο, ειτε γιατι δεν τους ενδιαφερει να παρουν καποιες απαντησεις ειτε γιατι καποιες φορες τους φοβιζει και αρα προτιμουν την αγνοια.Και εγω εχω αντιληφθει οτι καποια πραγματα μου προκαλουν περιεργα συναισθηματα και εκεινη την στιγμη θα προτιμουσα να μην επαιρνα μερος στην συγκεκριμενη συζητηση.
Dr Jekyll Mr Hyde σ ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2012, 23:53:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλα βρε Dr μη βαράς ! μια ερώτηση έκανα
τι να κάνουμε δεν τα "πιάνω" κι όλα τόσο γρήγορα καμιά φορά


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mystery flower
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
204 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2012, 13:46:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να μου θέτουν όρους, να μου ασκούν έντονη κριτική, να μου λένε ψέματα. Δεν ανέχομαι την ειρωνεία και τη διπροσωπία. Άλλα να σκεφτονται και άλλα να κάνουν.

Ταξίδι στο άγνωστοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

erzebet_bathory
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2012, 00:54:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η κριτικη η ειρωνεια η ζηλια η κακια το κομπλεξ η αχαριστια η ψευτια η μιζερια η γκρινια η αδικια η αγενεια η υποκρισια η τσιγκουνια κ καρμοιρια το ασχημο λεξιλογιο το θρασσος .

Timendi causa est nescire...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιαπετός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
442 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2012, 00:53:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμένα με ενοχλεί η βλαχοπονηριά....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιαπετός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
442 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2012, 01:09:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To ξέρετε ότι η ψυχιατρική λέει απωθείς ότι είναι δικό σου, στην ουσία δηλαδή μισείς ότι είσαι.. Αν κάποιος λόγου χάρη, αντιπαθεί τους αλαζόνες είναι γιατί στην ουσία αισθάνεται και είναι αλαζόνας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2012, 05:40:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

To ξέρετε ότι η ψυχιατρική λέει απωθείς ότι είναι δικό σου, στην ουσία δηλαδή μισείς ότι είσαι.. Αν κάποιος λόγου χάρη, αντιπαθεί τους αλαζόνες είναι γιατί στην ουσία αισθάνεται και είναι αλαζόνας.



Η ψυχιατρική λέει πολλές...μαλακίες!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2012, 12:04:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

To ξέρετε ότι η ψυχιατρική λέει απωθείς ότι είναι δικό σου, στην ουσία δηλαδή μισείς ότι είσαι.. Αν κάποιος λόγου χάρη, αντιπαθεί τους αλαζόνες είναι γιατί στην ουσία αισθάνεται και είναι αλαζόνας.


Κάπως έτσι είναι

Δεν υπάρχει αιτία κάποιος να μισεί το οτιδήποτε. Αν μισεί κάποιος κάτι σε κάποιον άλλο, σημαίνει ότι έχει κάποιο ψυχολογικό στοιχείο μέσα του, που αντιδρά με το ψυχολογικό στοιχείο που εκφράζεται στον άλλο. Σε άλλη περίπτωση, απλά αδιαφορείς, δεν μισείς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Camelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2012, 17:51:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ειναι τοσα που με πληγωνουν και με ενοχλουν μα τα συγχωρω. 4 πραγματα δεν ανεχομαι. 1. Κοροιδια-Ψεμα 2. Ψευτομαγκια 3. Ανωριμοτητα 4. Να μην σου αναγνωριζουν τιποτα και να σε θεωρουν δεδομενο, λες και ηρθαν απο το χωριο του "Παρε" πχ οταν δινω 10 περιμενω ο αλλος να μου δωσει το 1 με τον δικο του τροπο.

!!!Vanish the shadows!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy