ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Τι σας ενοχλεί περισσότερο σε έναν άνθρωπο;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2006, 08:50:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία απάντηση...
Τώρα που το καλοσκέφτομαι, τίποτε δεν με ενοχλεί περισσότερο από το ψέμα.
΄Οχι το απλό. ΄Οχι. Το χονδροειδέστατο. Αυτό που σου φωνάζει ενίοτε πόσο ηλίθιος είσαι. Ψέμα από ψέμα έχει διαφορά...
ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.
=))=II=((=

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.
=))=II=((=
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

javas
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2006, 00:15:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους javas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εμενα με ενοχλει η ζηλεια .
εκεινη η ζηλεια που σου την λενε με τα καλυτερα λογια .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dragon rider
Μέλος 2ης Βαθμίδας


267 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2006, 01:47:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dragon rider  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΣΟΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ...ΑΝΘΡΩΠΟΙ...ΔΥΣΚΟΛΟ ΠΡΑΓΜΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2006, 13:00:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οταν κάποιος νομίζει ότι είναι:


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"

Edited by - gretel on 09/02/2006 13:30:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2006, 19:59:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να είναι πεζός...
Να αρνείται την αγάπη της αλήθειας, και το όραμα της ψυχής.
Αυτό το ταπεινό όραμα, που τρέφεται από τη φωτιά της ελπίδας...
ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΩΤΙΕΣ Ε ΝΑΙ!!!ΕΙΝΑΙ ΑΣΒΕΣΤΕΣ...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.
=))=II=((=
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trovadouros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2006, 01:49:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trovadouros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η λασπολογία, με όποια φτήνια συνοδεύεται, με όποιο ξεπούλημα ηθικής, με όποιο μηδενισμό αξίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2006, 08:57:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[Α!!!΄Εχουμε χορτάσει από δαύτη, στον τόπο μας και όχι μόνο. Είναι θλιβερό, κυρίως από άτομα που τα έχεις τοποθετήσει ψηλά, και τα σέβεσαι. Η τέλεια αδικία...
Προσέχουμε γιά να έχουμε. Τι λέμε, τι υποσχόμεθα τι πράττουμε...
Και καλύτερα αντί να θάβουμε τον άλλον με γερά φτυάρια, να χτίζουμε το μέλλον μας, προστατεύοντας την ψυχή και εκείνων που αγαπάμε.
΄Αλλοι χτίζουν άλλοι γκρεμίζουν.
΄Ετσι δεν είναι];
Θέλω και με ματωμένα, ή κουρασμένα χέρια να χτίζω.
Να δημιουργώ, μέσα στην κατάρρευση τόσων πραγμάτων στους καιρούς...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.
=))=II=((=

Edited by - ΑΦΡΟΔΙΤΗ on 11/02/2006 08:59:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2006, 09:18:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το να κρύβει πράγματα...Να παρουσιάζει διαφορετική εικόνα από την πραγματική. Και μαθαίνοντας εσύ αργά ή γρήγορα να πέφτεις με φόρα [κοινώς με χίλια] από τα σύννεφα...
Αναπόφευκτο θα μου πείτε. Το πνεύμα της εποχής.
Πόσες και πόσοι δεν κρύβονται πίσω από μία μάσκα. Απόκριες θα μου πεις. Τώρα είναι και επίκαιρο.
Ας πετάξουμε τις μάσκες. Μας ασχημαίνουν...
Και η αλήθεια λάμπει η ρουφιάνα. Αποκαλύπτεται περίτρανα κάποια στιγμή.
ΚΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΙΩΣ. ΚΙ ΕΜΕΙΣ. ΚΑΙ ΤΟ ΧΘΕΣ. ΚΑΙ ΤΟ ΤΩΡΑ...
ΟΛΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ.

ΑΛΛΑ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ. ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΑΧΤΥΛΟ. ΜΕΧΡΙΣ ΟΤΟΥ ΓΙΝΕΙ ΓΝΩΣΤΗ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΤΟΥΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ.
ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΠΟΝΑΕΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΟΜΩΣ.
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΦΙΛΗΣΕΙΣ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΑ ΧΕΙΛΗ.
ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΑΝ ΣΤΑ ΜΑΤΩΣΕΙ.
ΡΟΜΑΝΤΙΚΟ;
ΜΠΑ...
ΣΤΑΡΑΤΟ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ.
ΕΙΠΑΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΙ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙΑ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.
=))=II=((=
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trovadouros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2006, 17:42:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trovadouros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ας πετάξουμε τις μάσκες.

Και ξαφνικά αγαπητή Αφροδίτη συνειδητοποιείς πως πάλι ανασαίνεις…αληθινά.

Φιλικά,

TrovadourosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2006, 18:08:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι σας ενοχλεί περισσότερο σε έναν άνθρωπο;

Η ασκοπη φλυαρια και η ελλειψη χιουμορ (ακομη κι αν νομιζει οτι το διαθετει).
Η ελλειψη πρακτικοτητας και ρεαλιστικης αντιμετωπισης των πραγματων σε συνδυασμο με την ελλειψη στοχειωδους ευφυιας και ευστροφιας.

www.myhoroscope.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2006, 08:52:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα καλή μου ΄Ανζι. [΄Ασε με να το γράφω ελληνικά καλό μου κορίτσι]...
Τι δεν με ενοχλεί και με συναρπάζει;
Η τιμιότητα παντού και πάντα...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.
=))=II=((=
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2006, 09:14:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Ας πετάξουμε τις μάσκες.

Και ξαφνικά αγαπητή Αφροδίτη συνειδητοποιείς πως πάλι ανασαίνεις…αληθινά.

Φιλικά,

Trovadouros


Ανασαίνεις ελεύθερα, όταν αφήνεις τον εαυτό σου λεύτερο. Να αντιλαμβάνεται, να αγγίζει και την παραμικρή αμυδρή λεπτομέρεια.
Ανασαίνεις αληθινά όταν είσαι ο εαυτός σου...
Και μοσχοβολάει ο αγέρας πίστεψέ με...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.
=))=II=((=
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2006, 10:35:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
επίσης κάτι που με ενοχλεί πολύ σε έναν άνθρωπο είναι να ειναι φασίστας, ρατσιστής, μισαλλόδοξος και εθνικιστης


Brother will kill brother, spilling blood across the land, killing for religion, something I don't understand...

Η Ακρόπολη ανήκει σε αυτούς που την έχτισαν...

Ο ΚΕΦΤΕΣ ΓΑΡ ΒΑΡΥΣ....ακόμα πονάει το στομάχι μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dragon rider
Μέλος 2ης Βαθμίδας


267 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2006, 03:25:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dragon rider  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΑ ΕΙΠΕΣ ΟΛΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bliss
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2006, 17:02:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bliss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΤΙ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ?
ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΟΧΛΟΥΝ ΠΟΛΛΑ...
ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΤΟ ΨΕΜΑ,
Η ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ,
Η ΕΛΑΦΡΟΤΗΤΑ ΕΠΙ ΜΟΝΙΜΟΥ ΒΑΣΕΩς..
Ο ΩΧ ΑΔΕΡΦΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ,ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΕ,
Η ΤΕΜΠΕΛΙΑ,ΑΔΡΑΝΕΙΑ,
ΤΟ ΑΣΚΟΠΟ ΞΟΔΕΜΑ
Ο ΛΟΓΟΣ ΔΙΧΩΣ ΒΑΣΗ...
Η ΑΝΟΗΣΙΑ..

Ε ΑΥΤΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΩΡΑ..

ΑΛΛΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΡΩΤΟΥΣΕΣ ΤΙ ΣΑΣ ΕΝΟΧΛΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΤΟΝ
ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ


ΔΩΣ ΜΟΥ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΣΟΥ,ΠΑΡΕ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ...



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
bliss
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2006, 18:01:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bliss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χεραιτώ όλους!
Το θέμα πολύ ενδιαφέρον και αγγίζει την ανθρώπινη φύση. Αν και φαίνεται πολυδιάστατο, πολύπλοκο, και άξιο για thesis βασικά ειναι πολύ απλό...
Τη στιγμή που αποφασίσαμε να απομακρυνθούμε απο τους συνανθρώπους μας μια και τους "βρίσκουμε" τόσα λάθη, προφανώς και μείναμε μόνοι να προσπαθουμε να δικαιολογήσουμε αυτή τη μοναξιά στην...ανωτερότητά μας
Τι τελικά ζητάμε από τους άλλους? να τους κάνουμε κατ' εικόνα και ομοίωσή μας? Τι μας κάνει εμας υπεράνω?
Η αφοσίωσή μας στα λάθη των άλλων δρα ανασταλτικα στην εσωτερική μας ηρεμία και ευτυχία. Κάποτε θα πρέπει να αναρρωτηθούμε για το άν θέλουμε να είμαστε σωστοί ή ευτυχισμένοι. Η επιλογή είναι δική μας!

Ας κοιτάξουμε στον καθρέφτη, κι ας αγκαλιάσουμε τον εαυτόν μας χωρίς όρους--μόνο τότε θα μπορέσουμε να κατανοήσουμε τις "αμαρτίες και τα πάθη των άλλων".
Κι εγώ μαζί σας στη διαδρομήΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2006, 18:58:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σας χεραιτώ όλους!
Το θέμα πολύ ενδιαφέρον και αγγίζει την ανθρώπινη φύση. Αν και φαίνεται πολυδιάστατο, πολύπλοκο, και άξιο για thesis βασικά ειναι πολύ απλό...
Τη στιγμή που αποφασίσαμε να απομακρυνθούμε απο τους συνανθρώπους μας μια και τους "βρίσκουμε" τόσα λάθη, προφανώς και μείναμε μόνοι να προσπαθουμε να δικαιολογήσουμε αυτή τη μοναξιά στην...ανωτερότητά μας
Τι τελικά ζητάμε από τους άλλους? να τους κάνουμε κατ' εικόνα και ομοίωσή μας? Τι μας κάνει εμας υπεράνω?
Η αφοσίωσή μας στα λάθη των άλλων δρα ανασταλτικα στην εσωτερική μας ηρεμία και ευτυχία. Κάποτε θα πρέπει να αναρρωτηθούμε για το άν θέλουμε να είμαστε σωστοί ή ευτυχισμένοι. Η επιλογή είναι δική μας!

Ας κοιτάξουμε στον καθρέφτη, κι ας αγκαλιάσουμε τον εαυτόν μας χωρίς όρους--μόνο τότε θα μπορέσουμε να κατανοήσουμε τις "αμαρτίες και τα πάθη των άλλων".
Κι εγώ μαζί σας στη διαδρομή




KAΛΩΣ ΟΡΙΣΕΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ. Τα είπες όλα. Πρέπει να το σκεφτούμε πολύ σοβαρά αυτό τελικά


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
anonumos
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2006, 00:46:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anonumos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμμ

Συνχαρητιρια bliss πολύ ωραία τοποθέτηση. Μέσα σε λίγες γραμμές περιέγραψες μια ολόκληρη “στάση ζωής”. Κάποιοι γεννιούνται έτσι, κάποιους τους παίρνει χρόνια, άλλους δεκαετίες και άλλοι δεν καταλαβαίνουν ποτέ τη σημαίνουν αυτές οι γραμμές. Αξίζουν μια βαθύτερη ανάλυση αλλά δεν μπορώ να πω ότι το έχω καταφέρει και εγώ να εφαρμόσω με επιτυχία αυτό που περιγράφεις, οπότε ας το κάνει κάποιος που του “αξίζει”.

Θα πω μόνο δυο λόγια περί του θέματος. Το να κοιτάξει κάποιος μέσα του, και να βγάλει σωστά συμπεράσματα είναι πολύ δύσκολο. Προϋποθέτει να κατέχει κάποια χαρακτηριστικά σαν προσωπικότητα. Όπως: δύναμη, αντικειμενικότητα, καλή κρίση, εμπειρίες, καθαρή σκέψη κλπ… θα πρέπει να έχει και καλή “ψυχολογική ισορροπία”. Δηλαδή να έχει απεξαρτητοποιηθει από κόμπλεξ, να έχει αυτοσεβασμό, αυτοπεποίθηση, αυτογνωσία, κλπ… κάποιοι από μικρή ηλικία τα έχουν αυτά, και κάποιοι όπως ανέφερα παραπάνω ποτέ δε τα αποκτούν.

Ποιος είναι ο τυχερός και ποιος ο άτυχος? Ειλικρινά δε ξέρω. Είναι ένα άλλο θέμα αυτο και ήδη έχω ξεφύγει αρκετά από το αρχικό θέμα συζήτησης. Ένα πράγμα θα πω. Κάπου διάβασα ότι είναι μέσα στη φύση του ανθρώπου να γίνετε “αρνητικός” προς τους συνάνθρωπους του και όταν δε το κάνει χαλάει την ισορροπία του εαυτού του. Πρέπει να “ξεσπάμε” κάπου κάπου. Ίσως λοιπόν ο τυχερός να είναι αυτός εκφράζει αρνητικότητα όταν αντιλαμβάνεται κάτι “στραβό” σε κάποιον άλλον.

Για να είμαι και μέσα στο θέμα θα πω ότι προσπαθώ να δείχνω ανωτερότητα και να μην με ενοχλεί τίποτα, όσο είναι δυνατόν βέβαια. Δεν είμαι της θεωρίας να ξεσπάω αλλά να ψάχνω να βρίσκω τις αιτίες που δημιουργούν μια αρνητική στάση κάποιου απέναντι μου και έτσι να τους δικαιολογώ. Είμαι της άποψης ότι κάθε αρνητικό πάνω σε έναν άνθρωπο ξεκινάει από κάτι αρνητικό που εισέπραξε και αυτός ο ίδιος κάποια στιγμή στη ζωή του και απλά το μεταφέρει, στην ιδια ή σε άλλη μορφή, για να υπάρχει μια ισορροπία(ασυνείδητα ή και συνειδητά). Έχω φτάσει σε ένα σημείο να λυπάμαι όταν βλέπω τέτοιες αρνητικές συμπεριφορές γιατί ξέρω ότι κάτι τον “τρώει” αυτόν τον άνθρωπο. Θα σκεφτεί κάποιος “τι λες ρε μεγάλε, πες και σε μας το μυστικό”. Θα έχει δίκιο. Της περισσότερες φορές περνάει έτσι κάτι που με ενοχλεί σε κάποιον, έχουν τύχει και φορές όμως που να μην έχω τη δύναμη να αντισταθώ και να τύχει να έρθω και στα χέρια.

quote:
“Τη στιγμή που αποφασίσαμε να απομακρυνθούμε απο τους συνανθρώπους μας μια και τους "βρίσκουμε" τόσα λάθη, προφανώς και μείναμε μόνοι να προσπαθουμε να δικαιολογήσουμε αυτή τη μοναξιά στην...ανωτερότητά μας”

θα διαφωνήσω εδώ ως προς το πως θέτεις την ανωτερότητα. Δεν πιστεύω ότι φέρνει καμία απομάκρυνση ή μοναξιά η ανωτερότητα. Επειδή όμως θα ξεφύγω από το θέμα, μπορώ να σε παραπέμψω σε μια τοποθέτηση που με εκφράζει απόλυτα. Είναι στο θέμα “Η ΣΟΦΙΑ”, “ανωτερότητα”, το πρώτο post του Lorenzo (ακόμα δε ξέρω πως να κάνω short-cut).

;)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2006, 20:01:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και σε εμάς, στον εαυτό μας, μας ενοχλούν πολλά πράγματα.
Διαφωνείτε;
Πασχίζουμε καθημερινά άραγε να τον αλλάξουμε ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ;
Από το λίγο ξεκινάει κανείς.
΄Ετσι δεν είναι;

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-PIXELDREAM.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.
=))=II=((=
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2006, 09:32:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελευταία μου την δίνουν οι άνθρωποι που όταν κάνουν λάθη, όχι μόνο δεν τα καταλαβαίνουν, αλλά και δε νιώθουν την ανάγκη να βελτιωθούν.
Μου την δίνουν επίσης οι κακοί ηθοποιοί...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trovadouros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2006, 01:56:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trovadouros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ/ή Bliss,

Θα συμφωνήσω με αυτά που γράφεις. Ιδίως ότι για την όποια κατανόηση των όποιων ενοχλητικών ιδιαιτεροτήτων των υπολοίπων χρειάζεται να κοιτάξουμε μέσα μας πρώτα και μάλιστα κάποιες φορές αρκετά προσεκτικά και αρκετά βαθιά.

όσο για την παρακάτω πρόταση όμως:

quote:

Κάποτε θα πρέπει να αναρρωτηθούμε για το άν θέλουμε να είμαστε σωστοί ή ευτυχισμένοι. Η επιλογή είναι δική μας!


Γιατί διαχωρίζεις την ευτυχία και την σωστή θέση ή θέασή μας; Εκτός και αν μιλάμε για ευτυχία τύπου επιφάνειας.

Φιλικά,

Trovadouros

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δ** Δ**
Διαγραμμένος Λογαριασμός

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2006, 11:37:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δ** Δ**  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω η ανοησία ο θεατρινισμός η θαμπή γλαφυρότητα και οι κουτές αδυναμίες.

ΔΑΝΑΗ
Τελευταία πεθαίνει η ελπίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2006, 19:42:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά τείνει να μ' ενοχλεί κι η ανθρώπινη βλακεία...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δύναμη Βρίλ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


158 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2006, 21:38:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δύναμη Βρίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τελικά τείνει να μ' ενοχλεί κι η ανθρώπινη βλακεία...

η Αρχαία Αθήνα έγινε γνωστή για την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ της. Όχι τόσο, επειδή έδινε το διακαίωμα στον κάθε μ@$#@$ να λέει τις μ#$#$#$ του, αλλά στους πολίτες που ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΥΠΟΧΡΩΜΕΝΟΙ να ακούν τις μ#@$%@#% του κάθε μ@#@#$@.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2006, 03:18:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τελικά τείνει να μ' ενοχλεί κι η ανθρώπινη βλακεία...

In anticipation of my resurrection...


Σπυριά βγάζω κι εγώ με τη βλακεία...

.
.
.
των άλλων...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΝΙΕΤΑ
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2006, 15:56:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΝΙΕΤΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To πάντα και το ποτέ.
Δεν πρέπει να λέγονται γιατί επιβάλλουν περιορισμούς. Είναι όμως έτσι;
Αυτό σημαίνει όμως ότι δεν πρέπει ποτέ να λέμε πάντα, ούτε ότι πρέπει πάντα να αποφεύγουμε το ποτέ.
Με ενοχλεί το απόλυτο λοιπόν.

ΑΝΝΙΕΤΑ
Πολλές απ΄τις ενοχλήσεις μας περνάνε αν αντικαταστησουμε τις εσωτερικές μας απαιτήσεις με προτιμήσεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2006, 20:03:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να προσθέσω οτι με ενοχλεί κι η παράνοια...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2006, 20:33:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να προσθέσω οτι με ενοχλεί κι η παράνοια...

Μα φίλε μου...Δεν υφίσταται λόγος ενόχλησης...

Και οι ψυχίατροι γιατί υπάρχουν; Κλέφτες θα γίνουν;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

starflower
Μέλος 1ης Βαθμίδας


131 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2006, 20:55:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους starflower  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
να μαι κι εγω με το νεο μου ονοματακι!
πάντως η παρανοια εχει και τα καλα της...
και ο ozzy ειναι (τερμα) παρανοικος αλλα τον προσκυναμε!

When the starflower bloom in the forest's arcane night,then you better turn away...
Because the angels here...They are heartless and cruel.
And their wicked games hold only sorrow for you.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

e******* a********
Διαγραμμένος Λογαριασμός

Greece
44 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2006, 10:26:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους e******* a********  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


_____________________________________________________________
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗ "ΓΕΝΙΚΗ ΣΑΛΑΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ"
_____________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy