ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Metal και ''Σατανισμός''
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2006, 16:00:05  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2006, 16:07:31  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η άποψη που έχει επικρατήσει για όσους ασχολούνται με αυτό το είδος μουσικής είναι πως ταυτόχρονα ασχολούνται και με το Σατανισμό ή άλλες θρησκείες ενάντια του Χριστιανισμού...Είναι γεγονός πως σε μερικές περιπτώσεις οι εκπρόσωποι της ''ακραίας'' μουσικής είναι όντως Σατανιστές(ή ετσι θέλουν να δείχνουν...),όμως σε καμμία περίπτωση δεν εκφράζουν το σύνολο.Η ενασχόληση με διάφορες θρησκείες-μυθολογίες κτλ. ίσως να υποστηρίζει τη θεματολογία ενός μουσικού σχήματος όμως δε σημαίνει πως υποστηρίζουν το Σατανισμό σε κάθε περίπτωση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2006, 17:08:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικά όλα αυτά που λέγονται για metal και σατανισμό ειναι σαχλαμάρες. Οι λόγοι που υιοθετούν ένα image καταχθόνιο με διαβόλια και παγανιστικά σύμβολα κάποιοι καλλιτέχνες του χώρου ειναι εμπορικοί. Γνωριζουν οτι θα ψαρώσουν οι συντηρητικοί και οι θρησκοληπτοι,θα γινει ντορος κι ετσι αυτό θα προκαλέσει μια πολύ καλή προώθηση και τσάμπα διαφήμιση για τους δισκους τους. Οταν κάποτε ξεκινησε η οργάνωση PMRC στις ΗΠΑ (που αλλού?)από την βλαμμένη γυναίκα του Al Gore μαζί με κάτι συντηρητικούς φονταμεταλιστές για να απαγορεύσει το rock/metal/hard rock κατηγορώντας το ως επιζήμιο για τη νεολαια, εκτός του ότι εχασε τις νομικές διαμάχες κατάφερε να κάνει την καλύτερη διαφήμιση στο metal/rock και να ασχοληθεί μαζί του ακομη περισσότερος κοσμος της νεολαιας κυρίως. Ευχαριστούμε θερμά την γυναίκα του Al Gore αλλά ενίοτε και την Ιερά Σύνοδο εδώ στην Ελλάδα η οποία επιδιώκοντας αποτυχημένα να απαγορεύσει συναυλίες metal συγκροτηματων στην Ελλάδα (βλέπε Slipknot) κάνει την καλύτερη διαφήμηση στην μουσική μας. Ευχαριστώ τον γραφικό θρησκευτικό μου στο λύκειο που δειχνοντας μας "σατανικούς δίσκους" με εκανε να γνωρίσω ένα σωρο υπέροχες μπάντες που μου έχουν χαρίσει πολύωρες ευχάριστες μουσικές στιγμές.

Δυστυχώς όμως υπάρχουν ακόμα μερικοί τρομπες φαντασιοπληκτοι συντηρητικοί ταλιμπάν και εδώ και στο εξωτερικό που πραγματικά πιστεύουν ότι πίσω απο τους rock/metal δισκους προωθούνται οι καταστροφικές λατρείες, ο σατανσιμός, ο παγανισμός απο υπουλες ομάδες κακόβουλων Σατανιστών και μπαμπούλων Φρλεντυ Γκρούγκερ.

θαυμάστε εδώ αυτά που σε άλλες πολιτισμένες χώρες θεωρούνται αυτονόητα και πολιτισμικές εκδηλώσεις, στην Ελλάδα θεωρούνται αμφισβητούμενα και καταστροφικές λατρείες. Απολαύστε το μεγαλείο της προοδευτικής ορθολογικής σκέψης στο παρακάτω link

http://www.ecclesia.gr/greek/holysynod/commitees/heresies/sataniko.htm

ναι ναι σωστά διαβάσατε....οι ιεράρχες διαβάζουν και αντλούν τις αντικειμενικές πληροφορίες τους...απο την ESPRESSO!!! Η κατάντια και ο σκοταδισμός κάνουν την εμφάνιση τους το 2005 (τοτε ηταν η συναυλία) ενώ καμιά φορά μοιράζουν θρησκοι μουτζαχεντιν και dvd/φυλλάδια σχετικά με την σατανική ροκ που μαστίζει τη νεολαία έξω απο συανυλιακούς χώρους!!!

Εγω πάντος απο τοτε που πηγα στην σατανική συναυλία που προσπαθησε η Ιερα Συνοδος να απαγορεύσει έχω απελευθερώσει πολλές σκοτεινες επιθυμίες απο μέσα μου και έχω σφάξει 5 παρθένες. Και το σαββατοκύριακο θα κάνω μια τελετή αφιερωμένη στον μεγα μπαμπούλα Freddy Gruger και ψάχνω παρθένα για θυσία. Προσφέρεται καμία απο δώ?? ή είστε όλες αμαρτωλές έχοντας κάνει σεξ πριν το γάμο???

Brother will kill brother, spilling blood across the land, killing for religion, something I don't understand...

Η Ακρόπολη ανήκει σε αυτούς που την έχτισαν...

Ο ΚΕΦΤΕΣ ΓΑΡ ΒΑΡΥΣ....ακόμα πονάει το στομάχι μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2006, 17:19:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι έλεγα ότι η μέρα μου δεν θα "έστρωνε" σήμερα, αλλά εσύ μου την έφτιαξες με το :

quote:
θαυμάστε εδώ αυτά που σε άλλες πολιτισμένες χώρες θεωρούνται αυτονόητα και πολιτισμικές εκδηλώσεις, στην Ελλάδα θεωρούνται αμφισβητούμενα και καταστροφικές λατρείες. Απολαύστε το μεγαλείο της προοδευτικής ορθολογικής σκέψης στο παρακάτω link

http://www.ecclesia.gr/greek/holysynod/commitees/heresies/sataniko.htm


Αλήθεια, που λέει στο Σύνταγμα ότι απαγορεύεται κάποιος να είναι σατανιστής;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nossoforos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


295 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2006, 17:48:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nossoforos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
την βλαμμένη γυναίκα του Al Gore

χα,χα,χα!
ναι,ναι!το νουμερό ένα βούρλο!

πάντως εμένα μου αρέσει να τους βλέπω να τρώγονται στα κανάλια για το μέταλ επιδεικνυόντας την βλακεία τους!

που είσαι παπατσάκαλε?
σε χάσαμε ρε αλάνι!

φάκινγκ λούζερς!


Never Leave Me...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

silverlegend
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2006, 18:37:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε savaoth όπως αναφέρθηκε και παραπάνω το metal δεν έχει να κάνει απαραίτητα με τον σατανισμό.Πολλοί καλλιτέχνες μπορεί να πιστεύουν(δεκτό) αλλά άλλοι χρησιμοποιούν τον σατανισμό ως μέσο προώθησης και διαφίμησης.Προσπαθούν να δημιουργήσουν φασαρίες στα media έτσι ώστε να προβληθούνε με άμεσο σκοπό την αύξηση της εμπορικότητάς τους.

Φιλικά silverlegendΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2006, 20:02:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

φάκινγκ λούζερς!


nossoforos, έχω πεθάνει στο γέλιο σου λέω με τα emoticon!!!

Emailιαστα στον Παπα-Τσάκαλο γρήγορα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2006, 20:41:41  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλά τα emocinons σκιζουν...
Πάντως είναι θλιβερό να βλέπεις γνωστά κανάλια να προβάλλουν βιντεο των Cradle Of Filth,Marilyn Manson,Satyricon,Slipknot κτλ. με καλεσμένους στυλ παπα Τσάκαλου να εξορκίζουν τα δαιμόνια λέγοντας πως είναι υμνιστές του Σατανά και ψυχικά ασταθείς(φτιαγμένοι ίσως...).Και ο φίλος μου ο Silverlegend που με ξέρει προσωπικά και ακούει κι αυτός παρόμοια μουσική ξέρει πως κι εμείς που ασχολούμαστε με ακραία μουσικη(black metal)είμαστε Χρισιτανοί και μάλιστα πολύ καλύτεροι από πολλούς ιερείς..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nossoforos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


295 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2006, 21:07:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nossoforos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Emailιαστα στον Παπα-Τσάκαλο γρήγορα...

χε,χε!

quote:
εμείς που ασχολούμαστε με ακραία μουσικη(black metal)είμαστε Χρισιτανοί και μάλιστα πολύ καλύτεροι από πολλούς ιερείς..

επιδή και εγώ ακούω black metal σου λέω ότι δεν είμαι καθόλου χριστιανός...


Never Leave Me...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

silverlegend
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2006, 22:16:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε nosso..(sth) έτυχε να μην είσαι χριστιανός.Όμως πολύ κόσμος ο οποίος δηλώνει φανατικά υπέρ της black metal είναι πολύ καλύτεροι χριστιανοί απο κάποιους κληρικούς της εκκλησίας μας αλλά και απο πολύ κόσμο.(αυτό που τους έλκει στην black metal είναι το άγνωστο το οποίο συναντάνε και όχι οι σατανιστικές τελετές και οι άλλες όποιες μ..... γίνονται)

silverlegend

Ζήσε την στιγμή γιατί μπορεί να είναι η τελευταία σουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2006, 22:21:53  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είπα πως είναι όλοι Χριστιανοί αλλά ούτε και όλοι Σατανιστές.Πάντου υπάρχουν Σατανιστές,Εβραίοι,Μορμόνοι,Άθεοι κτλ....Απλά δε σημαίνει πως επειδή στα τραγούδια μας ουρλιάζουμε και βαφόμαστε είμαστε Σατανιστές.Γιατί δε λένε Σατανιστή έναν ηθοποιό που παίζει το ρόλο του Σατανιστή?Αυτό είναι τέχνη??Και η μουσική μας τέχνη είναι.Και όποιος το αμφισβητεί αυτό ας ακούσει Arcturus και Emperor..Τελοσπάντων,το θέμα είναι ότι αν κάποιοι γουστάρουν να είναι Σατανιστές καλά κάνουν.Δεν έχει να κάνει με το metal.Έχει να κάνει με την άγνοια μερικών για το τι είναι Σατανισμός...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
silverlegend
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2006, 22:32:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ savaoth γιατί η τέχνη παραμένει τέχνη ανεξάρτητα με τα πιστεύω των εκφραστών της(είται αυτοί είναι κιθαρίστες,ντράμερ η οτιδήποτε)

Ζήσε την στιγμή γιατί μπορεί να είναι η τελευταία σουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2006, 22:57:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ από την πλευρά μου, ως ένας ακόμη ταπεινός λάτρης της ροκ σε όλες της τις μορφές (Χμ...υπάρχουν άραγε μορφές; Άλλη μεγάλη κουβέντα!), έχω να δηλώσω ότι δεν ενοχλούμαι καθόλου από τις επιθέσεις τις οποίες δέχεται η μουσική αυτή από την Εκκλησία ή τον οποιονδήποτε! Η ροκ μουσική έχει αποδείξει την αξία της και τη διαχρονικότητά της, έχει εκατομμύρια φανατικούς οπαδούς σ' ολόκληρο τον κόσμο και, φυσικά, δεν έχει ανάγκη από τις ευλογίες καμιάς Εκκλησίας και καμιάς θρησκείας και καμιάς Πολιτείας για να συνεχίσει να το κάνει.

Κάποτε στέλνανε αστυνομικούς στις συναυλίες και οι Αμερικανοί γονείς βγάζαν σπυριά βλέποντας τα παιδιά τους να λικνίζονται στους "δαιμονικούς ρυθμούς" του Jerry Lee Lewis, του Elvis Presley και τόσων άλλων "ιερών τεράτων"! Και τί έγινε; Μείωσε αυτό έστω και στο ελάχιστο την αξία τους; Ίσα ίσα, θα έλεγα ότι μόνον καλό τους έκανε, διαφημίζοντας με τον "πρωτότυπο" αυτό τρόπο τη μουσική και τα τραγούδια τους παντού!

Η Εκκλησία, πως να το κάνουμε τώρα, Εκκλησία είναι! Αυτά έλεγε πάντα κι αυτά θα εξακολουθήσει να λέει, προσκολλημένη καθώς είναι στα "ιερά λόγια" του Ευαγγελίου. Αν θέλετε και την άποψή μου, αν η Εκκλησία ξαφνικά αλλάξει τα κηρύγματά της, θέλοντας να "προσαρμοστεί" ίσως στη σύγχρονη κοινωνία, τότε θα μεταμορφωθεί σε κάτι τελείως διαφορετικό. Τα είδαμε και στην Αμερική, με κάποιους εκπροσώπους Εκκλησιών να κάνουν προσπάθειες να μπουν δυναμικά στη ροκ μουσική σκηνή, ιδρύοντας ροκ συγκροτήματα και γράφοντας τραγούδια "χριστιανικά"--κάτι σαν τους δικούς μας "παπαροκάδες" δηλαδή, αλλά στο πολύ πιο "στυλιζαρισμένο" και προσεκτικά "πλασαρισμένο"...! Το αποτέλεσμα; Μια μουσική κενή και η Εκκλησία γελοιοποιημένη! Οι δικοί μας είναι τουλάχιστον πιο...συνεπείς...

Και κάτι άλλο, για να ξεφύγουμε και λίγο από την Εκκλησία...Η μουσική συχνά αποτελεί κι έναν τρόπο με τον οποίο η νεολαία αμφισβητεί το εκάστοτε κατεστημένο, μια συμπεριφορά που, όταν δεν φτάνει βέβαια σε ακρότητες, είναι απόλυτα φυσιολογική και αναμενόμενη. Κάθε "νέα γενιά" εκφράζει μέσα και απ' τη μουσική της τη δική της "επανάσταση" στον κόσμο των "μεγάλων" και "βολεμένων". Αυτό είναι ένας κύκλος! Οι γονείς μας/σας που ακούγανε τον Elvis και χορεύανε στα party και τρώγανε την κατσάδα από τον "κολλημένο γέρο" τους, είναι οι ίδιοι που σήμερα φρικάρουν στη θέα της αφίσας του Marilyn Manson, πόσο μάλλον αν ακούσουν και το "This is the new sh*t"! Το ίδιο θα κάνετε κι εσείς αύριο, ντεθάδες μου, στα παιδιά σας γιατί πολύ απλά...that's life...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nossoforos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


295 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2006, 23:24:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nossoforos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχει να κάνει με την άγνοια μερικών για το τι είναι Σατανισμός...

θα ήθελα πολύ να μου πεις τι νομίζεις ότι είναι ο σατανισμός...μιας και είσαι εκτός άγνοιας.
quote:
Γιατί δε λένε Σατανιστή έναν ηθοποιό που παίζει το ρόλο του Σατανιστή?

τι λες τώρα φίλε μου?
ο VIKERNES δεν έκανε υποκριτική...
αντιθέτως είναι γνωστό πως ότι έλεγε και έκανε το εννοούσε!!!ήταν αυτό που λέμε "true".
quote:
Και όποιος το αμφισβητεί αυτό ας ακούσει Arcturus και Emperor..
και dark throne και limbonic art και burzum και naer mataron...
παγανιστές μπλακμεταλάδες ξέρω,σατανιστές ξέρω,χριστιανούς όμως όχι...

quote:
γιατί η τέχνη παραμένει τέχνη ανεξάρτητα με τα πιστεύω των εκφραστών της
πίστεψέ με,αν οι μπλακμεταλάδες ήταν χριστιανοί δεν θα παίζανε όπως παίζουνε...στο εγγυώμαι!
και να μη μιλήσω για το "άγνωστο"...που προανέφερες.

πάντως μιας και ακούτε μέταλ ρίχτε μια ματιά εδώ:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1458

Πάντως εγω δεν έχω κανάνα πρόβλημα με τα λόγια του Ιησού,
αλλά με την εκμεταλευσή τους απο τους μεν ιν μπλάκ!(παπάδες)


Never Leave Me...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nossoforos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


295 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2006, 00:07:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nossoforos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ακόμα να πω ότι για να μη ξεφεύγουμε από το θέμα σου,καλά θα ήταν να μου απαντήσεις εδώ:http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1458

durden alie τα είπες πολύ σωστά!
πάντως για τον Μάνσον έχεις δίκιο...
είναι πολύ φρικαλέος...
όσον αφορά τους στίχους του του βγάζω το καπέλο(όταν αναφέρετε σε πολιτικά θέματα,βλ.Αμερική)...



Never Leave Me...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2006, 00:58:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σωστος ο durden alie....απλά να συμπληρώσω ότι τουλάχιστον η δικιά μας γενίά όταν με το καλό γινουμε γονεις(οσοι γινουμε) θα πρέπει να δειξουμε ανοιχτό μυαλό απέναντι στις μουσικές προτιμησεις των παιδιών μας οσο ακραίες κι αν φαντάζουν για τα δικά μας γούστα γενικά. Μην κάνουμε κι εμεις τα ιδια λάθη των γονιών μας και ας μην συνεχισουμε οποιονδηποτε συντηρητισμο.

τρομερά τα emoticons nossoforos

και να σημειώσουμε ότι πέρα απο τα πολλά συγκροτηματα στο metal που έχουν ενα σκοτεινο, παγανιστικο, "σατανικο" προφίλ υπάρχει και η άλλη πλευρά που σχετίζεται ας το πουμε συμβατικά "white/χριστιανικό metal" και δειχνει την συμπαθεια της στον χριστιανισμό. Τα ονοματα που θυμαμαι ειναι οι Trouble, οι Stryper και οι Saviour Machine. Παλι καλά που αυτο το παραδεχτηκε ο θρησκευτικός στο λύκειο τουλαχιστον.
Εντωμεταξύ κατηγορούν συνεχεια οι συντηρητικοί παπάδες τα συγκροτηματα για σκοτεινες επιθυμίες και σατανισμο, αλλά πολλές φορες οι ιδιοι οι καλλιτεχνες τους διαψεύδουν επι σκηνής. Για παράδειγμα ο Ozzy στην ανυπερβλητη συναυλία των Black Sabbath στην Μαλακάσσα όλο μας έλεγε "God bless you"(που ειναι το σατανικό αγαπητοί παπάδες?). Στους Slipknot ο τραγουδιστής μας ειπε "να προσεχετε τις οικογενειες σας και τους δικούς σας" (που ειναι οι καταστροφικές λατρείες αγαπητοί παπάδες?).
Αλλά η λογοκρισία και οι ταλιμπανισμποί εκ μέρους τους έχουν λάβει χωρα γενικά στην τέχνη. Και με το βιβλίο του Ανδρουλάκη,και με εκεινο το κομικ για τον Ιησού του Αυστριακού συγγραφέα(μου διαφεύγει το ονομα του τωρα), και με το "Μετέωρο βήμα του πελαργού" του Αγγελόπουλου(νομιζω) και με τον "βλασφημο" πίνακα του De Cordie σε εκεινη την εκθεση πριν 2 χρονια και με τα εργα του Καζατζάκη και σε άλλες περιπτωσεις που μου διαφεύγουν τωρα. Ας αφήσουν τις τέχνες στον κόσμο που έχει ανοιχτό μυαλό και ας μην ασχολούνται σαν κατίνες πια. Δεν ειναι ολα για όλους, τι να κάνουμε...

Brother will kill brother, spilling blood across the land, killing for religion, something I don't understand...

Η Ακρόπολη ανήκει σε αυτούς που την έχτισαν...

Ο ΚΕΦΤΕΣ ΓΑΡ ΒΑΡΥΣ....ακόμα πονάει το στομάχι μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φιλ
Νέο Μέλος

United Kingdom
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2006, 01:33:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Φιλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και ίσως λίγο αργά θέλω να σχολιάσω τα λόγια κάποιου φίλου που προηγουμένως γελώντας ρώτησε εαν το Σύνταγμα απαγορεύει να είσαι Σατανιστής.
Και η απάντηση είναι ναι βεβαίως και απαγορεύεται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2006, 01:43:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν και ίσως λίγο αργά θέλω να σχολιάσω τα λόγια κάποιου φίλου που προηγουμένως γελώντας ρώτησε εαν το Σύνταγμα απαγορεύει να είσαι Σατανιστής.
Και η απάντηση είναι ναι βεβαίως και απαγορεύεται.

Εγώ είμαι αυτός...

Μπορώ να ρωτήσω σε ποιο άρθρο ακριβώς το λέει; Καθαρά για να ενημερωθώ το ρωτάω!

Ευχαριστώ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2006, 02:24:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παίδες!! Εγώ που είμαι άθρησκος (όχι άθεος) τι μουσική να ακούω;;;

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2006, 02:41:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παίδες!! Εγώ που είμαι άθρησκος (όχι άθεος) τι μουσική να ακούω;;;

Εσύ, τέκνον μου, αφού πρώτα κάνεις τα κάτωθι τεστ :

1) ~~~ΕΔΩ ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΑΣ~~~

και

2) The Hell test

για να δούμε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τι καπνό φουμάρεις, θα ξαναπεράσεις από δω και θα σου κάνουμε μια λίστα με τα επιτρεπτά για σένα συγκροτήματα, ώστε να μην καείς εις το πυρ το εξώτερον λόγω μουσικής! Κρίμα κι άδικο θα είναι, βρε αδερφέ!

Τις ευλογίες μου...

Edited by - durden_alie on 27/01/2006 02:43:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2006, 03:31:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι κλίσεις μου για τον Παράδεισο :

1. Church of Jesus Christ of Latter-Day Saints (Mormons) (100%)
2. Jehovah's Witness (95%)
3. Mainline to Conservative Christian/Protestant (95%)
4. Seventh Day Adventist (81%)
5. Hinduism (79%)
6. Sikhism (79%)
7. Mainline to Liberal Christian Protestants (74%)
8. Orthodox Quaker (74%)
9. Islam (71%)
10. Orthodox Judaism (71%)
11. Eastern Orthodox (63%)
12. Roman Catholic (63%)
13. Reform Judaism (61%)
14. Jainism (53%)
15. Liberal Quakers (50%)
16. Unitarian Universalism (48%)
17. Bahá'í Faith (46%)
18. Nontheist (45%)
19. Mahayana Buddhism (37%)
20. Theravada Buddhism (37%)
21. Secular Humanism (34%)
22. Christian Science (Church of Christ, Scientist) (30%)
23. New Thought (30%)
24. Scientology (29%)
25. Neo-Pagan (25%)
26. Taoism (21%)
27. New Age (19%)

και από την Κόλαση :
(Click on a level for more info)
Level Who are sent there? Score
Purgatory Repenting Believers Very Low
Level 1 - Limbo Virtuous Non-Believers Low
Level 2 Lustful High
Level 3 Gluttonous High
Level 4 Prodigal and Avaricious High
Level 5 Wrathful and Gloomy High
Level 6 The City of Dis Heretics Moderate
Level 7 Violent High
Level 8 the Malebolge Fraudulent, Malicious,
Panderers High
Level 9 - Cocytus Treacherous High

Υπόψιν επειδή δεν ήξερα ότι ήθελαν Αγγλικά, δεν τα έμαθα και έγραψα στην τύχη. Πειράζει;

Φίλε Savaoth συγνώμη που σου "χαλάω" για λίγο το θέμα. Μπορείς να το θεωρήσεις ως "διαφημίσεις";;; Αν όχι το "κόβω" και συνεχίζουμε το θέμα...

durden_alie τι μουσική πρέπει να ακούω;;;

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2006, 04:10:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
1. Church of Jesus Christ of Latter-Day Saints (Mormons) (100%)

Χμμμ...Μάλλον κάτι τέτοιο θα σε απαλλάξει μια και καλή από την κόλαση, τέκνον μου...

(Τέλος διαφημίσεων...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2006, 08:48:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμ!
Όντως περίεργη η συσχέτιση της metal μουσικής με τον Σατανισμό.
Παρόλα αυτά, θα πρότεινα στους συμμετέχοντες να "κάνουν μια βόλτα" από το παρακάτω topic (κλικάρετε στον τίτλο για να μπείτε):

HEAVY METAL (και άλλα...)

Αναφέρω το topic επειδή έχω συμμετάσχει και κατά καιρούς έχουν γίνει συζητήσεις σχετικά με αυτή την συσχέτιση.
Ίσως βρείτε και σ' αυτό ενδιαφέρουσες απόψεις!

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nossoforos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


295 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2006, 14:55:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nossoforos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το πρόβλημα νομίζω ότι βρίσκετε στο ότι οι παπάδες,τα μ.μ.ε και οι γονείς κοιτάζουν πολύ επιφανειακά έναν καλλιτέχνη...δεν εμβαθίνουν,καθώς...τι μπορεί να σου πει ένα "φρικιό" ?

νομίζω ότι αν διάβαζαν τους στίχους από το holywood του Manson,θα άλλαζαν γνώμη για το προσωπό του...

ή ακόμη αν βλέπανε το βίντεο του coma white(πάλι από Μάνσον),θα καταλάβαιναν ότι υπήρξαν πολύ άδικοι μαζί του(αν θέλουν να καταλάβουν βέβαια).

έχει καταντήσει βαρετό να τον κατηγορούν επειδή το κάθε βλαμμένο που είναι τίγκα στα ψυχολογικά,βγένει στον δρόμο με μια καραμπίνα και...όποιον πάρει ο χάρος...

ποιος φταίει?
ο Μάνσον!
γιατί?
τι γιατί ρε?γιατί έτσι!δεν κοιτάς πως είναι?


Never Leave Me...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

silverlegend
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2006, 15:13:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
nossoforos συμφωνώ μαζί σου.Επειδή ο κάθε ψυχάκιας βουτάει ένα όπλο και ξεκάνει καθηγητές και μαθητές δεν πάει να πει οτι η μουσική φταίει.Άμα ο άλλος τα χει παίξει τι να σου κάνει η μουσική?Δεν λέω,κάποιοι στίχοι είναι κάπως ξεσηκοτικοί αλλά όχι και σε αυτό το σημείο.Και όπως είπες οι διάφοροι οι οποίοι είναι κατά της metal κρίνουν κάποιον μόνο από την εμφάνιση χωρίς να γνωρίζουν τον ψυχολογικό του κόσμο η έστω τους στίχους των τραγουδιών του.

silverlegend

Ζήσε την στιγμή γιατί μπορεί να είναι η τελευταία σουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nossoforos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


295 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2006, 15:22:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nossoforos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μπορώ να ρωτήσω σε ποιο άρθρο ακριβώς το λέει; Καθαρά για να ενημερωθώ το ρωτάω!

Φίλε durden alie κοίτα τι βρήκα!

Περί Θρησκείσς
ΑΡΘΡΟΝ 1.Η επικρατούσα θρησκεία εις την Ελλάδα είναι η της αντολικής ορθοδόξου του Χριστού εκκλησίας,πάσα δε άλλη γνωστή θρησκεία είναι ανεκτή,και τα της λατρείας αυτής τελούνται ακωλύτως υπό την προστασίαν των νόμων,απαγορευμένου του προσηλυτισμού,και πάσης άλλης επεμβάσεως κατά της επικρατούσης θρησκείας.


Never Leave Me...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2006, 15:23:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή αναφέρθηκαν τα ΜΜΕ, θα 'θελα να πω μόνο ότι αυτά μάλλον δεν ενδιαφέρονται και πολύ να..."εμβαθύνουν", ούτε φυσικά η στάση τους πηγάζει από "ενδιαφέρον για το ήθος της νεολαίας", το οποίο κάποιοι ιερωμένοι ή γονείς μπορεί να διαθέτουν, έστω κι αν αυτό είναι...διαστρεβλωμένο!

Τα ΜΜΕ ενδιαφέρονται μόνο για τον "τζερτζελέ" που δημιουργείται γύρω από τέτοια θέματα, για τους ομηρικούς καυγάδες που θα φιλοξενηθούν στα παράθυρά τους και θα τους ανεβάσουν τα "νούμερα"...Είναι η δουλειά τους τέτοια, αυτή της δημιουργίας "μαύρων προβάτων" και της δημόσιας διαπόμπευσής τους...Από αυτό τρέφονται και σ' αυτό αποσκοπούν, είτε πρόκειται για μουσικά συγκροτήματα, είτε για απλούς καθημερινούς ανθρώπους...Θυμηθείτε και τα reality, τα δακρύβρεχτα δελτία ειδήσεων κλπ κλπ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2006, 15:27:38  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nossoforos(έχουμε ίδια μουσικά γούστα) και Silverlegend συμφωνώ μαζί σας.Κι εγώ βρίσκω τους στίχους των Deicide πχ άκρως Σατανιστικούς και πολλές φορές συμφωνώ μαζί τους αλλά δεν αρχίζω να καίω εκκλησίες...Επίσης δε σημαίνει πως επειδή είμαι Χριστιανός πιστεύω με τον τρόπο που ορίζει η εκκλησία...Πολλές φορές μέσω των στίχων προβάλλονται μυνήματα που μας επηρεάζουν χωρίς να το καταλαβαίνουμε αρχικά.Για παράδειγμα εγώ που είμαι Χριστιανός γράφω ''Σατανιστικούς''στίχους γιατί ''έτσι είναι το black metal''.Σίγουρα δεν τα πιστεύω όλα αλλά με μερικά συμφωνώ.Γιατί πρέπει αυτός που ακούει metal να είναι συνυφασμένος με το Σατανισμό και όχι να πιστεύει ό,τι γουστάρει και ν'ακούει τη μουσική μόνο για προσωπική,ψυχική τέρψη?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2006, 15:31:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε nossoforos ενημερωμένο σε βρίσκω...

Για να δούμε λοιπόν και τι λέει το αναθεωρημένο Σύνταγμα (2001)...

quote:
Σχέσεις Eκκλησίας και Πoλιτείας

Άρθρo 3

1. Eπικρατoύσα θρησκεία στην Eλλάδα είναι η θρησκεία της Aνατoλικής Oρθόδoξης Eκκλησίας τoυ Xριστoύ. H Oρθόδoξη Eκκλησία της Eλλάδας, πoυ γνωρίζει κεφαλή της τoν Kύριo ημών Iησoύ Xριστό, υπάρχει αναπόσπαστα ενωμένη δoγματικά με τη Mεγάλη Eκκλησία της Kωνσταντινoύπoλης και με κάθε άλλη oμόδoξη Eκκλησία τoυ Xριστoύ· τηρεί απαρασάλευτα, όπως εκείνες, τoυς ιερoύς απoστoλικoύς και συνoδικoύς κανόνες και τις ιερές παραδόσεις. Eίναι αυτoκέφαλη, διoικείται από την Iερά Σύνoδo των εν ενεργεία Aρχιερέων και από τη Διαρκή Iερά Σύνoδo πoυ πρoέρχεται από αυτή και συγκρoτείται όπως oρίζει o Kαταστατικός Xάρτης της Eκκλησίας, με τήρηση των διατάξεων τoυ Πατριαρχικoύ Tόμoυ της κθ' (29) Ioυνίoυ 1850 και της Συνoδικής Πράξης της 4ης Σεπτεμβρίoυ 1928.

2. To εκκλησιαστικό καθεστώς πoυ υπάρχει σε oρισμένες περιoχές τoυ Kράτoυς δεν αντίκειται στις διατάξεις της πρoηγoύμενης παραγράφoυ.

3. To κείμενo της Aγίας Γραφής τηρείται αναλλoίωτo. H επίσημη μετάφρασή τoυ σε άλλo γλωσσικό τύπo απαγoρεύεται χωρίς την έγκριση της Aυτoκέφαλης Eκκλησίας της Eλλάδας και της Mεγάλης τoυ Xριστoύ Eκκλησίας στην Kωνσταντινoύπoλη.


αλλά και το πολύ γνωστό και σημαντικό άρθρο 13, περί ανεξιθρησκείας...

quote:
Άρθρo 13

1. H ελευθερία της θρησκευτικής συνείδησης είναι απαραβίαστη. H απόλαυση των ατoμικών και πoλιτικών δικαιωμάτων δεν εξαρτάται από τις θρησκευτικές πεπoιθήσεις καθενός.

2. Kάθε γνωστή θρησκεία είναι ελεύθερη και τα σχετικά με τη λατρεία της τελoύνται ανεμπόδιστα υπό την πρoστασία των νόμων. H άσκηση της λατρείας δεν επιτρέπεται να πρoσβάλλει τη δημόσια τάξη ή τα χρηστά ήθη. O πρoσηλυτισμός απαγoρεύεται.

3. Oι λειτoυργoί όλων των γνωστών θρησκειών υπόκεινται στην ίδια επoπτεία της Πoλιτείας και στις ίδιες υπoχρεώσεις απέναντί της, όπως και oι λειτoυργoί της επικρατoύσας θρησκείας.

4. Kανένας δεν μπoρεί, εξαιτίας των θρησκευτικών τoυ πεπoιθήσεων, να απαλλαγεί από την εκπλήρωση των υπoχρεώσεων πρoς τo Kράτoς ή να αρνηθεί να συμμoρφωθεί πρoς τoυς νόμoυς.

5. Kανένας όρκoς δεν επιβάλλεται χωρίς νόμo, πoυ oρίζει και τoν τύπo τoυ.


Εξακολουθώ να μη βρίσκω το άρθρο που αναφέρεται ΕΙΔΙΚΑ στο ότι απαγορεύεται κανείς να είναι...σατανιστής......Μόνον εκείνο το "χρηστά ήθη" δε μου "κάθεται" καλά και ίσως θα μπορούσε κάποιος να στηριχθεί εκεί...Και πάλι, πολύ "φλου" το βρίσκω το ζήτημα...!

Edited by - durden_alie on 27/01/2006 15:40:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2006, 16:38:58  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nossoforos υπάρχουν και Χριστιανοί που ακούνε black metal.Ξέρω περιπτώσεις όπου blackmetallers που ακολουθούσαν ένα ''Σατανιστικό'' τρόπο ζωής γεμάτο γυναίκες,ναρκωτικά και φυσικά ανάλογη εμφάνιση το έκαναν μόνο γιατί τότε ήταν ''της μόδας'' ή γιατί τους παρακινούσαν άλλοι.Τώρα έχουν οικογένειες και μπορεί να συνεχίζουν να ακούν ίδια μουσική αλλά είναι μια χαρά άνθρωποι και Χριστιανοί....με κάποιες παραλλαγές...Πάντως θέλω να καταλήξω πως παίζουν και άλλοι παράγοντες ρόλο στην πίστη σε μία θρησκεία.Δεν είναι μόνο η μουσική.Είναι η παιδεία,η ανατροφή,η γνώση και η ψυχικη σταθερότητα...Όταν κάποιος άσχετος ακούσει τον Varg θα γελάσει.Αν δει τους στίχους δεν θα καταλάβει τίποτα...Γι'αυτό επειδή δεν γνωρίζει θα κρίνει από το οπτικοακουστικό ερέθισμα που δέχτηκε και τι θα πει...?Ο Σατανιστής,ο βαρεμένος από τους Burzum...Aυτό δεν καταλαβαίνω, γιατί να είναι Σατανιστής και όχι Βουδιστής?Πως ξέρει ο καθένας τι έιναι για να τον κρίνει?Κι εγώ μπορεί να γράφω κομμάτια που αμφισβητούν,προσβάλλουν ή προκαλούν το Θεο,όμως το κάνω γιατί αποτελεί μέρος την αναζήτησής για το Θεό.Κάποιος μπορεί να διαβάσει τους στίχους,να πορωθεί και ν'αρχίσει ν'ανοίγει νεκροταφεία...Τι του φταίει η μουσική?Το μυαλό του φταίει....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2006, 16:40:10  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nossoforos υπάρχουν και Χριστιανοί που ακούνε black metal.Ξέρω περιπτώσεις όπου blackmetallers που ακολουθούσαν ένα ''Σατανιστικό'' τρόπο ζωής γεμάτο γυναίκες,ναρκωτικά και φυσικά ανάλογη εμφάνιση το έκαναν μόνο γιατί τότε ήταν ''της μόδας'' ή γιατί τους παρακινούσαν άλλοι.Τώρα έχουν οικογένειες και μπορεί να συνεχίζουν να ακούν ίδια μουσική αλλά είναι μια χαρά άνθρωποι και Χριστιανοί....με κάποιες παραλλαγές...Πάντως θέλω να καταλήξω πως παίζουν και άλλοι παράγοντες ρόλο στην πίστη σε μία θρησκεία.Δεν είναι μόνο η μουσική.Είναι η παιδεία,η ανατροφή,η γνώση και η ψυχικη σταθερότητα...Όταν κάποιος άσχετος ακούσει τον Varg θα γελάσει.Αν δει τους στίχους δεν θα καταλάβει τίποτα...Γι'αυτό επειδή δεν γνωρίζει θα κρίνει από το οπτικοακουστικό ερέθισμα που δέχτηκε και τι θα πει...?Ο Σατανιστής,ο βαρεμένος από τους Burzum...Aυτό δεν καταλαβαίνω, γιατί να είναι Σατανιστής και όχι Βουδιστής?Πως ξέρει ο καθένας τι έιναι για να τον κρίνει?Κι εγώ μπορεί να γράφω κομμάτια που αμφισβητούν,προσβάλλουν ή προκαλούν το Θεο,όμως το κάνω γιατί αποτελεί μέρος την αναζήτησής για το Θεό.Κάποιος μπορεί να διαβάσει τους στίχους,να πορωθεί και ν'αρχίσει ν'ανοίγει νεκροταφεία...Τι του φταίει η μουσική?Το μυαλό του φταίει....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy