ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Τελικά θα μείνει κανένας για να γράφει στο φόρουμ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2006, 10:39:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πήρε το μάτι μου τις πρόσφατες απενεργοποιήσεις dim.kar και του sceptic. Ισως να έχουν γίνει κι άλλοι που δεν γνωρίζω, καθώς τις τελευταίες μέρες δεν πολυμπαίνω.
Ετσι όπως πάει το πράγμα φοβάμαι ότι δεν θα μείνει κανένας για να συζητάμε. Ακόμα βλέπω, και πείτε μου αν κάνω λάθος, ότι τελευταία η όλη κατάσταση φαίνεται να μας έχει κουράσει όλους (εμένα τουλάχιστον σίγουρα) καθώς δεν βλέπω και πολύ μεγάλη συμμετοχή στις συζητήσεις γενικώς.

Δεν θα ασχοληθώ με το αν οι συγκεκριμένες απενεργοποιήσεις είναι δικαιολογημένες ή όχι (-παρόλο που συμπαθώ και τους δύο- προσωπικά νομίζω ότι σωστά απενεργοποιήθηκαν), αλλά θα ήθελα να συζητήσουμε λίγο τον χρόνο του ενός μηνός για τις απενεργοποιήσεις.
Θεωρώ ότι είναι πολύς, ειδικά όταν το όποιο παράπτωμα γίνεται πάνω στην αντιπαράθεση ιδεών και όχι σε προσωπικές διαφορές.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-

Δύναμη Βρίλ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


158 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2006, 11:43:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δύναμη Βρίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ θα μείνεις...

Εδώ θα μείνεις ...

Εδώ θα μείνεις ...

(έλα, τραγούδα το. Την ξέρεις την με-λω-δία)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2006, 11:59:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"...Της καληνύχτας τα φιλιά μη μου τα δίνεις..."

Γεια σου Ostria...

Ε δεν κατάλαβες που πηγαίνει το πράγμα; Θα μείνουμε μόνοι μας στο τέλος οπότε που θα πάει, θα τον ρίξουμε εκείνον τον καυγά και θα 'ναι και τρικούβερτος!

Επί του θέματος : Συμφωνώ ότι ένας μήνας "τιμωρίας" είναι λίγο υπερβολικός, ειδικά όταν είναι και η πρώτη φορά που κάποιος απενεργοποιείται (τώρα για τα δυο συγκεκριμένα μέλη δεν είμαι και 100% σίγουρος, αλλά δεν είχε πάρει κάτι το μάτι μου μέχρι τώρα, αν κάνω λάθος διορθώστε με!). Αυτό πάντως είναι ένα γενικότερο πρόβλημα στο Esoterica και το είχα καταδείξει και στο άλλο θέμα περί αρμοδιοτήτων των συντονιστών...Δηλαδή : Το Esoterica μου θυμίζει στρατόπεδο χωρίς λοχίες και κατώτερους αξιωματικούς... Κι αυτοί που υπάρχουν, άντε το πολύ πολύ να "σε βγάλουν αναφερόμενο", καμπάνα όμως δεν μπορούν να "μοιράσουν"! Και είναι λογικό όταν το πράγμα φτάσει στο..."διοικητή" να "πέφτουν κεφάλια"... Είμαι υπερβολικός ίσως;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δύναμη Βρίλ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


158 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2006, 12:30:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δύναμη Βρίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επί του θέματος : Συμφωνώ ότι ένας μήνας "τιμωρίας" είναι λίγο υπερβολικός, ειδικά όταν είναι και η πρώτη φορά που κάποιος απενεργοποιείται

Χα, χα

Εμένα με απενεργοποίησαν για ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ και μου στέρησαν και το ΒΑΘΜΟ (δηλ. το "Vril") και ήθελαν να περάσω και από ΑΝΑΦΟΡΑ Διοικητού...

Και ξέρεις γιατί ? Γιατί "κοντραρήστηκα" με κάτι τύπους, που αργότερα έκαναν το φόρουμ "Ωπα" με τις "προφητείες" και άλλες τέτοις μαλακλανίες...

Συμπέρασμα.

Το φόρουμ είναι δικό τους και ας το κάνουν ότι θέλουν. Ας το "διοιηκούν" με λοχίες ή με συνταγματάρχες. Να τιμωρούν με "στέρηση" ή με "καρατομή".

Το ξαναλέω. Δικό τους είναι.

Εγώ δεν γράφω για το φόρουμ ΠΙΑ, ούτε το υποστηρίζω ΠΙΑ, ούτε θα "κοντραρηστώ" ΠΙΑ, με το σκεπτικό ότι θα "μυρίζω" τον κάθε ... μαλακλανιάρη που θέλει να λερώσει το φόρουμ.

Ζικό τους είναι, ας τα βρούνε μόνοι τους.

Εζω σα μείνειιιιςςςςς

Εζω σα μείνειιιιςςςςς

Εζω σα μείνειιιιςςςςς


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2006, 13:27:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ostria

Πήρε το μάτι μου τις πρόσφατες απενεργοποιήσεις dim.kar και του sceptic. Ισως να έχουν γίνει κι άλλοι που δεν γνωρίζω, καθώς τις τελευταίες μέρες δεν πολυμπαίνω.



η τελευταια μεγαλη συρραξις ειχε πολλα θυματα καλη μου Οστρια...

quote:


Ετσι όπως πάει το πράγμα φοβάμαι ότι δεν θα μείνει κανένας για να συζητάμε. Ακόμα βλέπω, και πείτε μου αν κάνω λάθος, ότι τελευταία η όλη κατάσταση φαίνεται να μας έχει κουράσει όλους (εμένα τουλάχιστον σίγουρα) καθώς δεν βλέπω και πολύ μεγάλη συμμετοχή στις συζητήσεις γενικώς.



ειναι εμφανες...


quote:

Δεν θα ασχοληθώ με το αν οι συγκεκριμένες απενεργοποιήσεις είναι δικαιολογημένες ή όχι (-παρόλο που συμπαθώ και τους δύο- προσωπικά νομίζω ότι σωστά απενεργοποιήθηκαν), αλλά θα ήθελα να συζητήσουμε λίγο τον χρόνο του ενός μηνός για τις απενεργοποιήσεις.
Θεωρώ ότι είναι πολύς, ειδικά όταν το όποιο παράπτωμα γίνεται πάνω στην αντιπαράθεση ιδεών και όχι σε προσωπικές διαφορές.



δεν πηρα χαμπαρι την απενεργοποιηση του sceptic, αλλά η καμπανα του ενος μηνος στον dim.kar ειναι υπερβολικη!


ειναι υπερβολικη και για εναν ακομη (πολυ σημαντικο κατ εμε) λογο: μπαινει στο φορουμ επωνυμα, αρα αναλαμβανει αμεσα τις ευθυνες για ο,τι γραφει.


και οπως πολυ σωστα παρατηρησες, εξεφρασε τις προσωπικες του ιδεες.


δεν συμφωνω μαζι του σε ολα, αλλά μπορω να διαφωνησω ελευθερα μαζι του χωρις να ξεκατινιαστουμε!


κατι που ειχαμε κανει στο παρελθον με τον βριλ.


ποιον βριλ?

αυτον που τουριξαν διμηνη αποβολη ντε, και αναγκαστηκε να αλλαξει φυλλο στην Καζαμπλανκα ο φουκαρας, και να γινει Δυναμη Βριλ.


απο την αλλη το φαινομενο "Λεμουριος-Lorantos" (ονομασθηκε ετσι απο τους επιστημονες που το ανακαλυψαν ), δεν θα εξαλειφθει ποτέ και το ξερουμε ολοι μας!

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2006, 13:44:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
απο την αλλη το φαινομενο "Λεμουριος-Lorantos" (ονομασθηκε ετσι απο τους επιστημονες που το ανακαλυψαν ), δεν θα εξαλειφθει ποτέ και το ξερουμε ολοι μας!

Jonnie σου απαντώ εδώ για την ερώτηση που έκανες στο άλλο θέμα περί του "φαινομένου" Lorantos :

quote:
να παρατηρησω οτι φτασαμε να κανουμε προφητειες και δεν εχουν ακομη κοκκινησει και μεταφερθει στο μουσειο τα μηνυματα του, ή θα γινω παλι κακος?

για να μη χαθεί η ροή εκείνου του θέματος...

Είδες κι εσύ όπως όλοι μας ότι έγινε μια παρατήρηση από τον Dying Incubus στον "κύριο" αυτό και τίποτε περισσότερο...Η αλήθεια είναι ότι ούτε θα κοκκινήσει το μήνυμά του ούτε και θα πάει στο μουσείο αν δεν έρθει η Αμαλία! Οι συντονιστές δεν μπορούν να κάνουν τίποτε περισσότερο από απλές παρατηρήσεις! Τουλάχιστον, όπως μου απάντησε ο Πλωτίνος στο θέμα περί συντονιστών, σκέφτονται να επανενεργοποιήσουν τη δυνατότητα παρέμβασης σε μηνύματα και αυτό είναι κάτι πολύ θετικό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2006, 14:29:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν Βριλ, έγραψες για συνταγματάρχη και θυμήθηκα ένα κρητικό διοικητή…

Άκου φάση!

Είμαστε η πρώτη φουρνιά over 29, ως επί το πλείστον εξ εξωτερικού, για να υπηρετήσουμε τα πάτρια εδάφη.
Θεώρησαν μάλιστα καλό, να μας βάλουν ολους μαζι σε ένα λόχο στο Ρέθυμνο, με μπόλικο χαβαλέ και καθημερινές κοπάνες.
Έλα που σε μια έφοδο ένας λοχίας, δεν με βρίσκει σε βραδινή αναφορά.
Ο λοχαγός την επόμενη, ήταν και ολυμπιακός, μου ζήτησε εξεγησεις, μα μόλις του είπα πως βγήκα με μια δανεζα, και ειχε και πανέμορφη φίλη, αντί για την Centra (anafora) πήγαμε μαζί στου καψυμη για κόκα κόλες.


Ένα βράδυ λοιπόν, πάλι ο ίδιος κολλημένος λοχίας, περασμένες οι 11 νaτόν για βραδινή αναφορά.
Πετάχτηκαν οι συνάδελφοι, μα εγώ ψιλό κοιμόμουν και ονειρευόμουν τη δάνεζα, που να σηκωθώ…
Ερχεται δυπλα στο κρεββατι, και αρχησε να ουρλιαζει τοσο δυνατα μαλιστα που ο δηηκοιτης δεν ξερω πως βρησκοταν στο ταγμα, νατος και μπουκερνει στο θαλαμο.

Προσοχη!!!! φωναζει…ο λοχιας.

Τι εχουμε εδω!!!!! Ανταρσια???? Βρηχαται ο διοικητης!

Εγω εξακολουθω να μενω στο κρεββατι μου, μαζι με ένα πειρηνικο φυσικος που ηταν λιγο παρα περα..

Τι έγινε? Ρωτησε το λοχια, και τα φρύδια του ενώθηκαν στο κούτελο

Κυριε δοιηκητα, ο Πλάτωνας και ο Δημόκριτος δεν υπακούν σε διαταγές..

Πάει πρώτα στον Δημοκριτο, εκείνος του δείχνει χερι και πόδι καμένα στα πειράματα, και του λεει πως δεν μπορεί να γδύνεται και να ντύνεται συνεχώς, γιατί ερεθίζεται και πονάει.

Τι είναι ο πονος στο καλέσαμε των οπλων!!!!!!… ουρλιάζει ο διοικητής, και αρχίζει τον εξάψαλμο στον Επίκουρο, απειλώντας τον με στρατοδικείο, και την επόμενη μέρα...αναφορά.

Παίρνω λοιπόν μολυβί και χαρτί (τα οπλα μου ), και άρχισα να σημειώνω, όποτε με βλέπει και εξαγριώνεται περισσότερο. Πήγε ο χοντρούλης να με χτυπήσει.

Χτυπα με του απάντησα, αύριο έτσι και αλλιώς, θα είσαι σε όλες τις εφημερίδες. (Δεν ήξερε πως ήμουν πρόεδρος ανυπόταχτων, και είχα γράψει τα περισσότερα, που μας αφορούσαν)

Τι τι τι…. είσαι εσύ... με κοίταγε με γουρλωμένα μάτια.

Δημοσιογράφος, του απάντησα σοβαρός. (Άντε να βρει τα στοιχεία, μέχρι να φτάσουν, θα είχαμε πάει στα τάγματα.)

Άλλαξε καμία δεκαριά χρώματα, βρόντηξε και άστραψε, έσπρωξε τον λοχία και έφυγε με βήμα ταχύ…

Την άλλη μέρα, καθώς ντυνόμαστε με τον Επίκουρο, νασου ο λοχαγός.

Πλάτωνα και Επίκουρε, ελατέ μαζί μου.

Πάμε στο γραφείο του, και με λόγια όλο γλύκα μας λέει τι καλός άνθρωπος που είναι ο διοικητής.

Εγώ κούναγα το κεφάλι μου, σαν να έλεγα άστα ρε κουρελα….και για να μην γράφω πολλά, πριν από την αναφορά, βρεθήκαμε στο γραφείο του διοικητού

Τι γράμματα ξέρεις εσύ, ρώτησε με ενδιαφερον τον Επίκουρο.

Πυρηνικός φυσικός, στην αεράμυνα της Αγγλίας

Κάθε μέρα τον έστελναν να καθαρίζει τα αποχωρητήρια,

Οταν είμαστε μόνοι, τον ρώτησα αν μπορούσε να φτιάξει μια Ατομική Βόμβα, απάντησε πως αν είχε τα μέσα δεν ήταν δύσκολο, μα και θα μπορούσε να σχεδιάσει, όλες τις προδιαγραφές...για το στρατο!

Κατάληξη.

Δεν βγήκαμε αναφορά,
ξεχάσαμε θάλαμοφυλικια,
σκοπιές,
όπλα,
τρέξιμο,

και ακόμα καλύτερα,

μας έδωσαν ένα γραφείο με θεά τη θάλασσα, και αρχειοθετούμε τα πρωινά… καταλόγους, σε περίπτωση πόλεμου.

Κάναμε όταν θέλαμε γυμναστική, (μην χάνουμε και την φόρμα μας) μα προτιμούσαμε τα απογεύματα την παραλία του Ρεθύμνου με τα ποτά μας με κάτι νινινια να ανανεώνουν την φιλοσοφική σκέψη, και τις καταπιεσμένες ψυχούλες μας.

Α!!που και που παίρναμε το λοχαγό μαζί, ιδιαίτερα αν πετυχαίναμε απαιτητικές αγγλίδες τυπο (Μπεσαντ), που σίγουρα δεν βγάζαμε άκρη, είχαμε μαζί την ολυμπιακαρα

Γκοαλ!!!!Γκολ…. φώναζε ο λοχαγός, Γκολαρα ρε ψαρουκλες! Προσοχη!

Αποτελεσμα,

Φιλοσοφικός - Αμαλιακος 2-0!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2006, 23:11:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να πάρουμε τη ζωή στα χέρια μας.
Να ρουφήξουμε από κάθε στιγμή, το νέκταρ της αθανασίας.
Ή - όπως λέει και ο Πίνδαρος, "Ψυχή μου, μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα, αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!"

Δυνατά είναι όλα για εμάς. Απενεργοποιήσεις και επανενεργοποιήσεις, είναι μονάχα τεχνητοί κανόνες, εμπόδια που σταματούν μόνο εκείνη την πλευρά μας που δεν μπορεί να στρέψει το βλέμμα λίγο πιο πάνω από τον ορίζοντα, που την κάνει να νομίσει πως έχει όρια. Μόνοι μας όμως βάζουμε τα όρια αυτά. Και μόνοι μας μπορούμε να τα ξεπεράσουμε.
Και πως θα το κάνουμε αυτό; Πως θα πάρουμε τη ζωή στα χέρια μας;

Οι περισσότεροι από εμάς, έχουμε μάθει να σκεφτόμαστε ανταγωνιστικά. Σε κάθε σύγκρουσή μας, το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι να φέρουμε τον απέναντί μας, εκεί που θέλουμε εμείς. Γιατί τέτοιος κόπος; Σε τι πραγματικά θα μας οφελήσει κάτι τέτοιο; Αντί να κοιτάξουμε τον εαυτό μας και να στίψουμε το μυαλό μας για να δούμε, πως εμείς θα γίνουμε καλύτεροι, βαλθήκαμε να αλλάξουμε τους άλλους; Πόσες πιθανότητες έχουμε να ωφεληθούμε εμείς από αυτό;

Ας πάρουμε για παράδειγμα τις απενεργοποιήσεις.
Ένα μέλος που έχει απενεργοποιηθεί, πιστεύει πως αδικήθηκε και θέλει να δικαιωθεί. Έστω λοιπόν, πως το πιστεύουν αυτό και άλλα μέλη και τελικά καταφέρνει να πείσει την ομάδα των υπευθύνων, πως δεν έκριναν σωστά.

Ποιό το δικό του όφελος;
Και ποιό το όφελος της ομάδας των υπευθύνων;

Όσον αφορά την ομάδα των υπευθύνων, η ευεργεσία που τους έχει κάνει θα είναι τεράστια. Τους βοηθάει να έρθουν αντιμέτωποι με τη λάθος κρίση τους και τους δίνει την ευκαιρία να την επανεξετάσουν ώστε να βελτιώσουν τη στάση τους.

Το δικό του όφελος θα είναι, να αποκαταστήσει το όνομά του σ' αυτόν τον χώρο. Και να συνεχίσει να γράφει (που ούτως ή άλλως θα μπορούσε, εάν ερχόταν σε ειλικρινή επικοινωνία με τους ανθρώπους που ανέλαβαν τη φροντίδα αυτού του χώρου).

Ποιό όφελος από τα δύο αποτελεί μια πραγματική νίκη;
Και σε τι θα βοηθούσε το μέλος που απενεργοποιήθηκε, να μπει στη διαδικασία να συζητήσει κάποια πράγματα με τον εαυτό του; Θα ήταν άχρηστο; Μήπως, με τον τρόπο αυτό, θα επαναπροσδιόριζε το ρόλο του, ώστε και αυτός να γίνεται ολοένα καλύτερος, αλλά και να οφελήσει τους άλλους περισσότερο;

Ostria
Τι κι αν μείνουμε 3 και ο κούκος να γράφουμε;
Εάν η συμμετοχή μας εδώ δεν μπορεί να αποτελέσει εργαλείο για να γίνουμε πιο δυνατοί, τότε και πάλι - όσοι και να είμαστε - θα είμαστε λίγοι.
Τι μπορεί να σημαίνει ο ένας μήνας απενεργοποίησης;
Ο ρόλος του ως ποινή, είναι το λιγότερο. Θα μπορούσε να είναι μια μέρα και να είναι αρκετός χρόνος, θα μπορούσε να είναι δέκα χρόνια και να μην φτάνει. Ο χρόνος δε μετράει ώρες και μέρες, μετράει στιγμές συνειδητότητας.

Θέλετε να εκλάβετε το γεγονός της απενεργοποίησης με δυσάρεστο τρόπο;
Θέλετε να το δείτε από μια πιο θετική οπτική γωνία;

Δεν αρνούμαι, πως ένα γεγονός, μπορεί να βιωθεί με δυσάρεστο και βλαβερό τρόπο.
Δεν αρνούμαι όμως, πως το ίδιο γεγονός μπορεί να βιωθεί, αν όχι με ευχάριστο, σίγουρα όμως με τρόπο ωφέλιμο για τον άνθρωπο. Ρωτώ όμως, ποιός μπορεί να υποχρεώσει κάποιον άνθρωπο, να ζήσει με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο μια κατάσταση, αν όχι ο ίδιος του ο εαυτός;

Άλλωστε μην ξεχνάμε, ότι,

"στον άνθρωπο, συμβαίνουν δύο λογιών πράγματα:
Τα καλά, και τα ευχάριστα.
Οι έξυπνοι άνθρωποι, επιλέγουν τα καλά.
Οι υπόλοιποι, τα ευχάριστα".
(Σρι Σατύα Σάι Μπάμπα)



Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TheChosenNone
Μέλος 1ης Βαθμίδας


110 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2006, 01:05:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TheChosenNone  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
amalia
Τα ίδια Παντελάκη μου,
Τα ίδια Παντελή μου.

Ας είναι (που λέει και ο morent11 )


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2006, 02:08:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω θα ηθελα να ρωτησω τους παραπονεμενους και "διαγεγραμμενους":
Ακομη δεν εχετε συνειδητοποιησει οτι ακομη και οι διαχειριστες και οι αντμιν και τα αφεντικα (οπως θελετε ονομαστε τα), παραβιασαν τους ιδιους τους κανονες της συγκεκριμενης ιστοσελιδας για να σας φιλοξενουν ακομη εδω;
Αυτο το ονομαζετε αντιπολιτευση και δικτακτορια;
Λυπαμαι που θα το πω, αλλα απο μερους σας λεγεται "αχαριστια" και ελλειψη ευστροφιας.
Τοσο καιρο, οι ανθρωποι, με ευγενικο τροπο προσπαθουν να σας δωσουν να καταλαβετε τι στο καλο κανουν για σας, κι εσεις ειστε κλεισμενοι μεσα σ΄ενα ασπαστο καλουπι και αρνειστε να κοιταξετε στον καθρεφτη!!!
Γραψτε κι αλλα ....γραψτε κι αλλα για να βγαλετε το θυμο σας και να ξεσπασετε ή να αποκτησετε ο,τι σας λειπει (μεσα απο ενα διαδικτυο).
Αλλα σας βροντοφωναζουν καθε μερα " Υπαρχουν και κανονες. Κι εμεις οι ιδιοι τους παραβιασαμε
ΓΙΑ ΕΣΑΣ!!!

www.myhoroscope.gr

Edited by - angi on 15/02/2006 02:10:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dragon rider
Μέλος 2ης Βαθμίδας


267 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2006, 02:53:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dragon rider  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι μερικοί άνθρωποι που βολεύονται τόσο πολύ από την συζήτηση που έχουν με τον εαυτό τους ώστε μια κουβεντούλα με κάποια άλλη ύπαρξη φαντάζει ανούσια.

Είναι μερικοί άνθρωποι Αμαλία που βλέπουν οφέλη σε πράγματα που δεν υπάρχει περίπτωση να τους επηρεάσουν.
Κάτσε μιλά με τον εαυτό σου για να δεις που έκανες λάθος.
Έξυπνο.

Το δικό του όφελος;
Από ποτέ η δικαιοσύνη είναι προσωπικό όφελος;

Η δικιά σας δικαιοσύνη ίσως και να είναι.

Στον άνθρωπο συμβαίνουν πολλά πράγματα.
Κάποια τα αντιμετωπίζει και με κάποια πρέπει επιτέλους να ασχοληθεί.

Τι μπορεί να σημαίνει ένας μήνας απενεργοποίηση;
Μια τιμωρία που δεν συζητήθηκε.

Τι σημαίνει ο καιρός που πέρασε από την στιγμή που απενεργοποιήσατε μέλη που πρόσφεραν στο forum και εσείς ακόμα κάνετε γάργαρες;

Για πες μου για τα οφέλη που προσφέρει αυτό το γεγονός.

Ακολουθήστε έστω και μια από τις συμβουλές που δίνετε.
Ρωτήστε τον εαυτό σας.
Ωραίε μου εαυτέ δεν είναι θεϊκή παρέμβαση το ότι δεν κάνω ποτέ λάθος;
Δεν είναι υπέροχο που δεν χρειάζεται να επανορθώνω τα λάθη μου;

Οι κανόνες που παραβιάσαμε;
Τελικά είσαι τόσο πολύ εύστροφη ή κυνηγάς τους κυνηγημένους για να γλύψεις κανένα κοκαλάκι;

Εσύ που είσαι εύστροφη για πες μου ποιον κανόνα παραβίασα για να το διασταυρώσω με την αιτία που ακόμα δεν έχει ανακοινωθεί επίσημα.
Μην γλύφεις την καραμέλα από το ίδιο μάγουλο γιατί θα σου μουδιάσουν τα ούλα.

Αυτή η ευγενική απουσία και το τοπίο στην ομίχλη με έχουν σκλαβώσει.
Αυτή η ασυδοσία μου φέρνει δάκρυα συγκίνησης.
Αυτό το έτσι θέλω μου φέρνει ρίγη συγκίνησης στην ψυχούλα μου.
Σας κοιτάζω από εδώ κάτω με δέος.
Είστε υπέροχοι.

Θα μείνετε λίγοι γιατί έχουν αρχίσει να σας παίρνουν χαμπάρι και όχι επειδή είστε λίγοι και εκλεκτοί.

Εσύ Αμαλία είσαι στην νέα ακρόπολη;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nobody5001
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
399 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2006, 03:52:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nobody5001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου φίλοι θα ήθελα να σας χαιρετίσω και εγώ από την πλευρά μου και θα προσπαθίσω να προσθέσω μία χαλαρή και "αστεία" νότα στη συζήτησή σας (κουβέντα να κάνουμε δηλαδή):

Ρε παιδιά είμαι σχεδόν δύο χρόνια εδώ στο φόρουμ και μόλις τώρα ψιλιάστηκα πως απενεργοποιούμαστε για τυχόν παραπτώματα, μωρέ τι μας λες... (ααα, δεν παίζω... μπουγιουρούμ ρε ψάρι...)

Όσο για το θέμα της απενεργοποίησης για να λέμε και την αλήθεια,είτε μου αρέσει είτε όχι - προσωπική μου άποψη πάντα - μισό να καθαρίσω λίγο το λαιμό μου μιας και στέγνωσε, είναι πως άσχετα με το πως προσεγγίζει κανείς το θέμα της εξέλιξεις μέσω διαλόγου κτλ... οφείλει τουλάχιστον να σεβαστεί τους εκάστοτε κανόνες του χώρου, στον οποίο κινείται κανείς, κυρίως όταν αυτοί αποσκοπούν να μας βοηθίσουμε να βελτιωθούμε από πολλές σκοπιές...

- Μας γλείφεις ρε πεθαμεναντζή (εμουά δηλαδή)?
- Τσου...

Πέρα τούτου για να πω την αλήθεια και εγώ από πλευράς μου μυρωδιά δεν πήρα πως απενεργοποιήσατε τον σκέπτικ και τον ντιμ (που οφείλω να πω πως ήτανε και από τα πιο ΄"ενεργά" μέλη του φόρουμ)...

Όσο για τα άλλα που έχουν υποθεί εδώ μέσα, συμφωνώ μαζί σας (τι τετριμένος που καταντάω ώρες-ώρες, φτού μου)...

Ρε παιδιά εντυπωσιάστηκα, κινήστε τελείως αθόρυβα, stealth ένα πράγμα ρε παιδί μου

Εν κατακλείδι, ναι εεε, παίζει και απενεργοποίηση... τςτςτς

Με εκτίμηση,

nobody

Edited by - nobody5001 on 15/02/2006 03:52:39

Edited by - nobody5001 on 15/02/2006 03:53:07

Edited by - nobody5001 on 15/02/2006 03:53:54

Edited by - nobody5001 on 15/02/2006 03:54:47

Edited by - nobody5001 on 15/02/2006 03:56:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2006, 04:53:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο καθένας με τον πόνο του TheChosenNone.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2006, 08:37:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη μπορεί κάποιος να με ενημερώσει σχετικά με τους dim.kar και sceptic?

Τι συνέβει? Που μπορώ να δω το story? Σε ποιο θέμα?

Είναι βλέπετε οι καιροί δύσκολοι, πρέπει να δω τι παίζεται......

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2006, 09:25:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να πάρουμε τη ζωή στα χέρια μας.
Να ρουφήξουμε από κάθε στιγμή, το νέκταρ της αθανασίας.
Ή - όπως λέει και ο Πίνδαρος, "Ψυχή μου, μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα, αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!"

Δυνατά είναι όλα για εμάς. Απενεργοποιήσεις και επανενεργοποιήσεις, είναι μονάχα τεχνητοί κανόνες, εμπόδια που σταματούν μόνο εκείνη την πλευρά μας που δεν μπορεί να στρέψει το βλέμμα λίγο πιο πάνω από τον ορίζοντα, που την κάνει να νομίσει πως έχει όρια. Μόνοι μας όμως βάζουμε τα όρια αυτά. Και μόνοι μας μπορούμε να τα ξεπεράσουμε.
Και πως θα το κάνουμε αυτό; Πως θα πάρουμε τη ζωή στα χέρια μας;



Αμαλιτσα, τι πέρασες ματάκια μου την αθανασια? Πρωινή ζεστή σοκολάτα?

Παντος ο Πλάτωνας που είναι πάντα πνευματικός φίλος , μιας και μιλάς για όρια, άκου τι πραγματικά χρειάζεται ώστε να τα ξεπεράσεις.

Πρώτα από όλα, ένα σπίτι έξω από την Αθηνα, μακριά από κόσμο και κατά προτιμήσει κοντά σε θάλασσα.

Θα μαζέψεις όλα σου τα Βιβλία, και θα τα βάλεις σε τσουβάλια.
Πστ, και που εισαι. Ασε τις ζαβολιές, μην κρύψεις τις Καμπάλας, βλατβασκιδες, και τα μυστικοτεκτονικα σου. Όταν λέμε όλα, όλα σε τσουβάλια.
Θα δεις παρακάτω σε τι θα χρειασθούν

Να βρεις το DVD άνοιξη, καλοκαίρι, χειμώνας, φθινόπωρο, άνοιξη…. Ναι, εκείνο που σου άρεσε…

Θα ζητήσεις άδεια από την δουλειά σου για 15 μέρες.

Αφησε την διαχείριση του εσωτερικά στην ΑΤΜΑ. Μην φοβάσαι, δεν πρόκειται να διαγραψει κανενα.

Θα πεις σε φίλους και συγκενεις πως φεύγεις για την Γουαδελούπη. Δεν θα πάρεις ούτε το κινητό μαζί σου.

Ματς μουτς αδερφουλα, μπαμπα, μαμα…..στο πορπαγκαζ μην ξεχασεις τα τσουβαλια, και φυγαμε.

Α που εισαι, επιτρεπεται μονο για το ταξιδι ο καφες, μετα για 15 μερες Yok καφες , όπως και τα τσιγγαρα!

Φτανεις στο απομακρο σπιτι.
Μπροστα σου η θαλασσα. Τα χρωματα του ουρανου καθρεπτιζονται μεσα, και οι γλαροι σε καλοσωριζουν. Μπαινεις στο σπιτι και αφου εξοικειωθείς, παιρνεις απο το τσουβαλι 4 βιβλια. Ολα σε μια τσαντουλα, βαλε και το μαγιο σου, αν και δεν χρειαζεται, μονη σου εισαι Φεβρουαριος είναι, σιγα μην σε παρουν ματι.

Παμε στη θαλασσα.
Κανενας.
Ωραια.

Αρχιζει αυτό που λεει (καλό) ο σαι μπαμπος!

Βγαζεις όλα σου τα ρουχα, και πανω στην αμμο αρχιζεις το χωρο.

Μουσικη?

Δεν χρειαζεται…εχεις τα κύματα.

Χόρεψε για μια ωρα συνέχεια.

Στην αρχη κρυωνεις, μα σιγα σιγα, δεν το αισθάνεσαι.

Οππς…κουραστηκες?

Μη.. μην καθησεις! Δεν επιτρεπεται. Μπορεις όμως να κολυμπήσεις!

Τρελάθηκες Πλάτωνα, εδώ εχει 0 βαθμούς.

Αμαλιτσα, αν θελεις την Αθανασια, κανε ότι σου λεω.

Μπουρ στη θαλασσα….και αρχισε να αισθανεσαι τι κρυο….να εισαι το κρυο. Κολυμπα. Και το κεφαλι μεσα. Ουαου.
Αρχισες να αισθανεσαι τωρα το κορμι σου? Οι αρχικες μαχαιριες, δεν ενοχλουν πια. Αν καθησεις 10 λεπτα, περασες το πρωτο τεστ.

Μπορεις να βγεις, μα δεν εχεις ουτε πετσετα!
Τα βιβλια!. Πιασε τη Μπλατβασκυ.
Τι κανεις? Όχι να την διαβασεις! Πιασε τα σπιρτα και βαλε τους φωτια!

Αυτο που μπορει να σου κανει, είναι να σε ζεστανει.

Καπνος, φουντωσε….απλωσε τα χερια σου και κοιτα τον ουρανο.

Σκεψου αν γινοταν τοσο ευκολα, να εκαιγες και ότι εμαθες πανω σε αυτά.. Δεν θα εβλεπες βουνο, και θα ελεγες εκει εχει δασκαλο, ουτε τον ουρανο... και θα σκεφτωσουν, εκει μενει ο θεος.

Θα έβλεπες χρώμα, ομορφιά αγάπη παντου.

Ξεκίνα παλι να περπατάς στο μηκος της θαλασσας.

Ασε κάθε χρωμα, κάθε αλλαγη της φυσης και του αερα να σε χαϊδεύει. Εξοικειωσου μαζι τους. Οι σκεψεις, σαν το φορουμ, τι κανει ο Αντμιν, του σκεπτικ ερριξα μεγαλη καμπανα, σε ενοχλουν.

Αστες να ερχονται, δεν μπορείς να κανεις διαφορετικα.

Ασε χρωμα και η ομορφια να μπουν μεσα σου, να γινουν ένα με την Αμαλια...
Αν κουρασθηκες, ξανα μπανιο, και… ξανα καψημο σε άλλο βιβλιο.

Αν παρουσιασθουν δυσκολιες, δεν θα τα καταφερω κλπ κλπ…μπορεις να προσευχηθης, μα όχι τις προσευχες που γνωριζεις.

Πρεπει να τις επινοήσεις. Να είναι καινουργιες

Μπορεις λοιπον να λες.

Κυριε,
σε ευχαριστω που μου εδωσες τοσο μυαλο και με εκανες γυναικα και όχι κότα.
Σε ευχαριστω που μου εδωσες σαν συντροφο τον Αντμιν.
Κύριε, σε ευχαριστω για την ομορφια που πλουσιοπαροχα μας χαρίζεις.
Θα γίνω καλύτερη...
Αν θες ρωτα τον τι πρεπει να κανεις…
και μην παραξενευτείς αμα ακούσεις, να μην κλειδώνεις τα μέλη του εσωτερικά!

Εδώ σταματάει η προσευχή, να μην τον πολυζαλιζουμε.

Αφου εκανες επι 5-6 ωρες τα παραπανω, γυρνας κουρασμενη σπιτι.

Σιγουρα θα τρεξεις στο ψυγειο, σε γνωριζω, μα εδώ είναι το μυστικο.

Το ψυγειο είναι αδειο! Υοκ φαγητο.

Γουργουλιζει η κιλιτσα?

Αθανασια δεν θελεις? Ο χριστος δεν εφαγε 40 μερες, εσυ δεν μπορεις ουτε 15 ?

Νερακι, και κανα κρακερ μονο

Πάμε παρακάτω.

Πλησιάζει το βραδυ.

Στο μυαλο σου ερχονται συνεχεια εικονες από το φορουμ, οι συντονιστες, τα εργαστηρια, ο αβαταργρ, κλπ κλπ.

Πιανεις το DvD.

Καθεσαι αναπαυτικα και το κοιτας με προσοχη.

Μεσα υπαρχουν ολες οι ενδειξεις για το τι θα κανεις τις επομενες μερες.
Μπορεις να βλεπεις μονο αυτό το DVD. Κάθε μερα θα κανεις ότι εκανες την πρωτη μερα, μεχρι να καψεις όλα τα βιβλια.

Μετα από 7 μερες θα αρχισεις να αισθανεσαι το σωμα σου, η σκεψη σου θα εχει ηρεμησει, και θα σου αποκαλυψω το πρωτο μυστηριο. Τα υπολοιπα θα τα βρεις μονη σου.

Όταν ερθει σιγη στο ΝΟΥ, (γιατι σταματησε η συνεχεια που μεχρι τωρα εζησες), γινεται κατι καταπληκτικα ομορφο μεσα. Αυτή η ομορφια που εβλεπες και βιωνες αυτές τις μερες, (εξω), ξαφνικα είναι ολη εκει.

Και το πιο ομορφο είναι, πως εχει εξαφανισθει από μεσα, κάθε ιχνος φοβου, και ψυχο ελειψης!

Τωρα αμαλιτσα θα με ρωτησεις

Εγω τα κάνω όλα αυτά, μα μολις γυρίσω στον κόσμο, δεν θα επανέλθει η συνεχεία που έζησα μέχρι τώρα?

Αν δεις ότι σου λεω, είναι τετοια η ομορφιά, που τα του κοσμου όλα τα καλα, περνανε σε δευτερη μοιρα. Ότι και να κάνεις, σε προστατεύει αυτή η εξυπνάδα.(Μη συνεχεια)

Πράγματα που έκανες πριν, απλά δεν τα έχεις πια ανάγκη.

Κάντο γλυκιά μου, και θα δεις αν έρθει, πως δεν θα βλεπεις την ωρα να γυρίσεις στην αθηνα,
να αναψεις το κομπουτερ σου,

και να δωσεις πισω σε ολους τους φιλους τους λογαριασμούς τους.

Πλάτωνας, with love!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δύναμη Βρίλ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


158 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2006, 09:45:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δύναμη Βρίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάλι είδα τον Dim.Kar εχθές σε μια συνάντηση.

Μετά τη διαγραφή απέκτησε νέο "παρατσούκλι"...

Ο ... Διεγραμμένος

Και ξέρετε, έχει μια σταναχώρια...


Βρέ, κάποιοι και κάποιες, δεν έχετε καταλάβει ακόμα ΓΙΑΤΙ γράφουμε στο συγκεκριμένο φόρουμ.

Έχετε σκεφτεί ποτέ, ότι στο μεγαλόπνοο Σχέδιο του Δημιουργού, στο αχανές Σύμπαν της Τάξης, υπάρχουν πράγματα που υπάρχουν ετσι απλά, γιατί ... έτσι ?

Το τί "προσφέρει" ο καθένας είναι καθαρά υποκειμενικό. Σε άλλον μπορεί να φαντάζει σαν κάτι άπιαστο και μεγάλο, σε κάποιον άλλον είναι απλά ... φαντασμαγορικές μπούρδες.

Για σκεφτείτε λίγο, ότο όπως και στη μια περίπτωση "βρίσκονται" αυτοί που ταιριάζουν, έτσι ακριβώς και στην άλλη...

Άη άμ σόρυ.

Edited by - Δύναμη Βρίλ on 15/02/2006 09:48:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2006, 10:36:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Jonniebegood, θα ήθελα να σου δώσω μια απάντηση επάνω σε κάτι που ρώτησες εχθές τόσο εχθές το πρωΐ στο topic: Πρέπει να ζητήσει η Δύση συγνώμη από τους Μουσουλμάνους; στο μήνυμα σου στις 13:01:39 όσο και στο μήνυμα σου στο παρόν topic.

Εχθές μετά την επέμβαση μου στο topic του Μύθου με ρώτησες αν αυτό ήταν μόνο και τίποτα άλλο.
Ομολογώ πως η ερώτηση σου με εξέπληξε λόγω του οτι ως παλιό μέλος θα έπρεπε να ξέρεις οτι ένας Συντονιστής στην παρούσα φάση των forums δε μπορεί να επέμβει στα μηνύματα κάποιου μέλους.
Δεν σου ήταν γνωστό αυτό, φίλε μου?
Εάν υπήρχε η δυνατότητα επέμβασης νομίζεις οτι δεν θα την έκανα εκείνη την στιγμή?
Μάλιστα ανέφερες ως παράδειγμα τον dim.kar που απενεργοποιήθηκε για ένα μήνα.
Όπως θα είδες πρώτα απ' όλα, η επέμβαση στα μηνύματα του Lorantos έγινε το συντομότερο δυνατόν.
Θα ήθελα λίγο να σταθώ όμως σε κάποια πράγματα που είπες για τον dim.kar, παρόλο που δεν θέλω να πώ κάποια πράγματα για κάποιον ο οποίος αυτή την περίοδο δε μπορεί να εκφράσει την άποψη του.
Πρώτα απ' όλα ας αναλογιστούμε οτι μια χρονική απενεργοποίηση έχει σκοπό όχι να τιμωρήσει ή να απορρίψει κάποιον αλλά να τον κάνει να αναλογιστεί για την συμμετοχή του ύστερα από κάποια λάθη που έκανε.
Αν θυμάσαι, είχε γίνει παρατήρηση από την Διαχειρίστρια στο εν λόγω μέλος σε κάποιο topic (αν δεν θυμάσαι μπορώ να σου υπενθυμίσω σε ποιό) να προσέχει το λεξιλόγιο που χρησιμοποιεί.
Στο topic λοιπόν στην Κατηγορία του Μύθου ο dim.kar έστειλε ένα μήνυμα προσβλητικότατο που έθιγε τα πιστεύω πολλών συνανθρώπων μας με έναν τρόπο προκλητικό.
Το γεγονός οτι ο ίδιος έχει προβεί σε αποκάλυψη των πραγματικών του στοιχείων προσωπικά δε μου λέει τίποτα.
Το κάθε μέλος του esoterica δεν είναι υποχρεωμένο να προβεί σε μια τέτοια αποκάλυψη κι ούτε του προσδίδει μεγαλύτερη υπευθυνότητα στις συζητήσεις του.
Η υπευθυνότητα αυτή πηγάζει από έναν άνθρωπο είτε μιλάει επώνυμα είτε ανώνυμα.
Έγκειται λοιπόν στον χαρακτήρα του καθενός μας κι όχι στην αποκάλυψη των στοιχείων μας.
Αναλογίσου λίγο πάνω σε αυτό, καλέ μου φίλε...


In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2006, 11:16:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε παιδιά να τα πω λίγο πιό απλά, έτσι όπως τα κατάλαβα από το μήνυμα της Αμαλίας.
Η συμμετοχή σου σε ένα φόρουμ είναι η ευκαιρία να ελέγξεις το είδος και τον τρόπο της σκέψης σου και της συμπεριφοράς σου στην μέσα (διαδικτυακή) και την έξω κοινωνία.
Η απενεργοποίηση είναι μια ακόμα καλύτερη ευκαιρία να ελέγξεις τα αντανακλαστικά σου και την αλληλεπίδραση σου με το κοινωνικό περιβάλλον.

Οταν οι άλλοι δυσκολεύονται να αναγνωρίσουν την αξία σου (αυτή που νομίζεις ότι έχεις δηλαδή) το αλάθητό σου, την σοφία σου, την καλοσύνη σου κλπ τότε παίζουν δύο πράγματα, είτε εσύ δεν την έχεις, είτε όλοι οι άλλοι συνωμοτούν εναντίον σου. Οταν παίζει το δεύτερο (που είναι σπάνια περίπτωση έτσι;), ψάχνεις να βρεις το γιατί και δρας ανάλογα. Οταν συμβαίνει το πρώτο, θα φτάσεις ποτέ να το ψάξεις και να το παραδεχτείς;

Και άντε και το παραδέχεσαι -εδώ έσφαλα- είσαι σε θέση να εντοπίσεις τις βαθύτερες αιτίες που σε οδήγησαν σε αυτό το σφάλμα, έτσι ώστε να μην το επαναλάβεις από δω και μπρος; Είσαι δηλαδή έτοιμος να αναγνωρίσεις τα λάθη σου και αν χρειαστεί να γκρεμίσεις το οικοδόμημα που σε καθορίζει ως άνθρωπο ή ως συμπεριφορά (εγώ δεν τα ξεχωρίζω) και να το ξανακτίσεις πάνω σε καινούργια βάση;

Αυτό είναι το όφελος που νομίζω ότι λέει η Αμαλία.
Αν μείνουμε κολλημένοι στην υποτιθέμενη αδικία που μας έχουν κάνει οι άλλοι χωρίς να ψάξουμε μέσα μας, τότε δεν υπάρχει προσωπική εξέλιξη.
Πάντα και σε όλες τις περιπτώσεις κάποιοι θα είναι δίπλα μας (άνθρωποι που σκέφτονται σαν και μας) αλλά αυτό εμένα δεν μου λέει και πολλά. Επειδή ίσως το "άνθρωποι που σκέφτονται σαν εμάς" να υπονοοεί ανθρώπους που δεν σκέφτονται βαθύτερα (σαν εμάς), που δεν βλέπουν τα λάθη τους (σαν και μας), που είναι εγωιστές (σαν και μας) κλπ.
Επιλογή μας είναι να ακούμε μόνο αυτούς, να συναναστρεφόμαστε μόνο αυτούς και να νοιώθουμε καλά με αυτούς. Αλλά τότε δεν μπορούμε να απαιτούμε να σκέφτονται ΟΛΟΙ σαν εμάς και στην τελική να μας αναγνωρίζουν ως αξίες και να μας παραδέχονται.


Από κει και πέρα νομίζω ότι θα πρέπει να ξεκαθαρίσουν και να επανατοποθετηθούν οι κανόνες στο φόρουμ έτσι ώστε να είμαστε σε θέση να αναγνωρίζουμε και τυπικά πότε ξεφεύγουμε από τα όρια τους, και να επαναπροσδιοριστούν οι 'καμπάνες' και ο τρόπος-χρόνος επιβολής τους, έτσι ώστε να υπάρξει μια γενικότερη συμφωνία μελών και υπευθύνων.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2006, 11:24:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι βρε jonnie μου, εντελώς άστοχη η παρατήρησή σου. Τι παραπάνω θα μπορούσε να κάνει ο Incubus κατά την γνώμη σου;


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2006, 15:35:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι

Το μυστικό, κατά τη γνώμη μου, για να αποφύγει κάποιος την απενεργοποίηση είναι το να μη «τσιμπάει» στις προκλήσεις των άλλων... Δεν είναι εύκολο, βέβαια... Εκείνη τη στιγμή, μπορεί να σου ανέβει το αίμα στο κεφάλι ! Μια και βρισκόμαστε, όμως, σε ένα forum αναζήτησης θα πρέπει να δείχνουμε ανωτερότητα. Ο σοφός άνθρωπος δεν βιάζεται... Μετράει πρώτα τα δεδομένα, αφήνει λίγο χρόνο να τα επεξεργαστεί και μετά με σύνεση απαντά. Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να σφετεριστεί τις απόψεις των άλλων. Μπορεί, κάλλιστα, να υπερασπιστεί τις δικές του, μέσα από λογικά επιχειρήματα και από τη διαλογική συζήτηση. Έτσι, επέρχεται η εξέλιξη...



Φιλικά, η www.greekastrology.gr


karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TheChosenNone
Μέλος 1ης Βαθμίδας


110 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2006, 15:44:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TheChosenNone  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου φίλε/η μου.

Αυτό το μήνυμα είναι για σένα, το απλό μέλος που καιρό τώρα σπέρνεις κομμάτια της ψυχής σου στα σελιδοχώραφα του Esoterica.gr.Είναι για σένα που είσαι η αναπνοή,η φωνή,η τροφή και το αίμα του μικρού τετράχρονου forum.Nαι,σε σένα μιλώ.Σε εσένα που μέσα από τις σελίδες αυτέςμαθαίνεις,ελπίζεις,αγαπάς,ερωτεύεσαι,παίζεις,δημιουργείς,μαλώνεις,πεθαίνεις,σταυρώνεις & σταυρώνεσαι,αναστένεσαι,
ποδοπατάς,χλευάζεις,κακιώνεις,πονάς,προσφέρεις.Σε σένα μιλώ αγαπητέ/ή μου φίλε/η.Σε εσένα που με λίγα λόγια καταθέτεις Ψυχή.

Είμαι απλά μια από τις φωνές σου.Τίποτα άλλο.

Λοιπόν φίλε/η σου λένε διάφορα τελευταία,όπως ότι τo forum δεν είναι τόσο σημαντικό για το esoterica.Σου λένε ότι οι υπόλοιπες δραστηριότητες του esoterica είναι πιο σημαντικές,μα δεν σου λένε το γιατί.Βέβαια Όλο το έργο που παράγεται είναι σημαντικό.Εσύ δεν γράφεις άρθρα με το ονοματάκι σου από κάτω,δεν πληρώνεις τον server,δεν συντονίζεις το χώρο και ούτε βέβαια θα μπορούσες να το κάνεις.Αλλά πάλι εσύ είσαι που πηγαίνεις στο Εργαστήρι,εσύ το απλό μέλος δημιούργησες αυτήν την Δραστηριότητα.Γι αυτό μην αφήνεις κανέναν να σου λέει ότι δεν είσαι σημαντικός.

Εκείνοι το λένε γιατί πλέον το forum,είναι σαν το δελτίο ειδήσεων του Star και βέβαια σε κάποιον σαν εσένα θα μπορούσαν να ρίξουν την ευθύνη σαν λές ότι το forum είναι τα μέλη του.’Οτι σε απαξιώνει στο αποδίδουν και ότι σε αξιώνει το κρύβουν.Παλαιότερα δεν μπορούσαν να πούν τέτοια πράγματα γιατί το επίπεδο ήταν υψηλό.Αυτό το επίπεδο ήταν αυτό που έκανε το esoterica πρώτο ‘Ονομα και έφερε εσένα και εμένα κοντά του.Τώρα πια που υπάρχει το Όνομα (εδώ και καιρό)δεν είσαι απαραίτητος.Είναι λογικό.

Θέλω να αναρωτηθείς για το φαινόμενο της Αρρώστιας που σε προσβάλει κατά καιρούς.Τι παθαίνεις ξαφνικά και τα βάζεις με τις Αρχές αυτού του τόπου;Τι απέγινε με όλα αυτά τα «κορυφαία» μέλη που κατά καιρούς φεύγουν ή κλειδώνονται;Ξέρω θα μου πεις ότι φταίει η Ιδιοτέλεια τους,η υποκειμενικότητα τους,τα πάθη τους,τα ψυχολογικά τους προβλήματα.Είμαι σίγουρος ότι αυτά θα μου πείς.Έχουμε όλοι πειστεί ότι σαν μέλη είμαστε απροστάτευτοι απέναντι σε αυτήν την Αρρώστια.
Έχουμε όλοι πιστεί ότι δεν υπάρχει κανείς ανάμεσα μας που να είναι υγιείς όταν διαφωνεί με το esoterica.Έχουμε όλοι πιστεί ότι δεν μπορούμε να αγαπάμε κάτι,με το οποίο διαφωνούμε.Παράξενη Αρρώστια ομολογουμένως.

Κάνω έναν πρόχειρο υπολογισμό για αυτούς που δεν είναι μαζί μας πια και μου φαίνεται ότι η Αρρώστια έχει μολύνει πολύ κόσμο.Άραγε έχει μολύνει και τα 50.000 μηνύματα που άφησαν πίσω,πριν απομακρυνθούν σαν τον τρελό,τον κακό και τον ιδιοτελή ή απογοητευμένοι να φύγουν;

Σου είπαν ότι δεν έχει σημασία αν θα γράφω εγώ ή εσύ και ότι το esoterica θα συνεχίζει να υπάρχει.Αλήθεια είναι αυτό.Θα συνεχίσει να υπάρχει,αλλά το πώς.Δεν μπορούν να στο πούν.Αλλά εσύ μπορείς να το δείς,αφού ήδη γνωρίζεις πως είναι το forum και πως ήταν παλαιότερα πριν εμφανιστεί αυτή η Αρρώστια και θερίσει τα μέλη του.

Κοίτα,πρόσφατα πάλι η ίδια Αρρώστια έπληξε τον filosofo3.Ήταν μία φωνή σαν την δική σου και μάλιστα φωνάρα.Έκανε 500 πόστ πλούσια σε περιεχόμενο και τα τελευταία 10 ήταν κατά του esoterica.Ευτυχώς που είναι και αυτός ιδιοτελής και τρελός και λέει πράγματα που δεν μπορεί να αποδείξει.Ευτηχώς που όλα όσα είπε ήταν ψέμματα.Ευτηχώς που είμασταν εκεί τα απλά μέλη και τον χλευάσαμε.Ήρθαν και οι διαχειριστές και του είπαν «αέρα στα πανιά σου» όταν δήλωσε οτι θα φύγει.

Μα αναρωτιέμαι δεν υπάρχει ένα εμβόλιο για αυτήν την Αρρώστια;Δεν μπορούμε να κάνουμε μία Συνάντηση με αυτά τα Ακάθαρτα Όντα που μέχρι πριν λίγο προσφέραν τα μαργαριτάρια τους στο forum και να τους πούμε:Έλα εδώ,ποιος σου τα είπε αυτά;Oρίστε,ένα και ένα κάνουν δύο!Θαρρώ πως θα ήταν μια καλή θεραπεία για να μπορέσουν αυτοί οι άνθρωποι να επανενταχθούν και είμαι σίγουρος πως αυτοί θα γυρνούσαν πίσω και θα ζητούσαν και δημόσια συγνώμη.Για τέτοια πράγματα θα έπρεπε να καλούμε τους ανθρώπους σε Συναντήσεις και όχι να καλούμε π.χ την ΑΤΜΑ με τα 80 τόπικ της και τα 6464 μηνύματα να μας αποδείξει ότι αγαπά και μπορεί να συνεισφέρει δημιουργικά στα forums!!!

Πιστέυω σε σένα.Αλήθεια.Ακόμα και αν στο παρελθόν έχουμε γίνει μπίλιες.Πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα καταλάβεις!

Θα μπορούσα να σε βοηθήσω να καταλάβεις.Θα μπορούσα να σου πώ πως Αρρώστησα.Θα μπορούσα να σου πώ πως γνώριζα ότι θέλουν να μάθουν για τον Mοz,θα μπορούσα να σου πώ ποιος διαχειριστής μιλούσε στο τηλέφωνο με την γυναίκα μου και ρωτούσε για αυτόν,θα μπορούσα να σου πώ ποιοι είναι αυτοί που κάποτε με προσφωνούσαν φίλο εκτός και εντός forum και μετά με αναφώνησαν τρελό και εχθρό των forums,θα μπορούσα επίσης να σου πω πού και πώς τους γνώρισα,θα μπορούσα να σου δείξω e-mail για να δείς πώς γίνεσαι συντονιστής,πώς στο φόρουμ να δείχνεις ανιδιοτελής και στο παρασκήνιο να ανυπομονείς να έρθει η σειρά σου να αποκτήσεις μια θεσούλα.Ωωω,είμαι σίγουρος ότι μπορείς να με βοηθήσεις και συ.Μπορείς να μου πείς και εσύ όσα γνωρίζεις και έχεις δεί.Είμαι σίγουρος ότι μπορείς.Μα αυτά είναι Προσωπικά Δεδομένα.Και δεν μπορούμε να τα μοιραστούμε χωρίς την συγκατάθεση τους,γιατί μπορούν να μας μηνύσουν στην χειρότερη.Αλλά έτσι μπορούν και διατηρούν το υπέροχο και ανυπέρβλητο «Φαινεσθαι» τους.Είναι προσωπικά δεδομένα.Μα είναι και η άλλη μισή Αλήθεια που λείπει από την οθόνη του υπολογιστή σου.

Θα μπορούσα να σε βοηθήσω όπως και εσύ αλλά δεν θα το κάνω όπως δεν θα το κάνεις και συ.Θα σε αφήσω να καταλάβεις.Είμαι σίγουρος πως κάποια στιγμή θα καταλάβεις.

Θα έρθει η στιγμή που θα καταλάβεις γιατί η Ανιδιοτέλεια,η Διάθεση για Προσφορά,η Αλήθεια,η Πίστη,η Ηθική,η Δικαιοσύνη που γράφονται με bold γράμματα στα μηνύματα του Admin,είναι ανώτερα της ανιδιοτελειας σου,της προσφοράς σου,της δικαιοσύνης σου.Θα καταλάβεις κάποτε,είμαι σίγουρος.Θα καταλάβεις ότι θεωρήσε καλό μέλος επειδή δεν μιλήσες ενάντια του esoterica,θα καταλάβεις τότε γιατί το φαίνεσθαι τους είναι ανώτερο του Είναι σου.Θα καταλάβεις τότε γιατί θα εσύ θα έχεις πάντα άδικο και εκείνοι δίκιο,θα καταλάβεις γιατί η λέξη Νέα Ακρόπολη σε βάζει στην μαύρη λίστα.Θα καταλάβεις γιατί οι κανόνες τους είναι ανώτεροι του Οργανισμού σου,θα καταλάβεις πως όλα έχουν δύο μέτρα και δύο σταθμά,θα καταλάβεις πως η Αγάπη σου για τον χώρο δεν φτάνει την Αγάπη τους.Θα καταλάβεις τότε εστω και αργά την υγεία τους και την Αρρώστια σου.Τότε όλα θα τα καταλάβεις είμαι σίγουρος.

Τότε που θα στέκεσαι μόνος/η,τότε που θα έρθει η σειρά σου να είσαι ο τρελός του χωριού,ο κακός,ο ιδιοτελής,τότε που θα πρέπει να παρακαλέσεις για τον λογαριασμό σου,τοτε που θα φέρεις το στίγμα,εγώ θα έρθω.Θα σταθώ πλάι σου,για να μην νίωσεις αυτό που νιώθω.Μόνο αυτό θα κάνω για σένα φίλη/ε μου.Ας ελπίσουμε ότι θα έρθουν κι άλλοι,και ίσως κάποτε να μαζευτούμε τόσοι πολλοί Άρρωστοι που θα κάνουμε και αυτούς που μας χαρακτήρισαν έτσι,να καταλάβουν ότι ίσως η Αρρώστια που δημιούργηθηκε και μας αποδώσαν είναι και δικό τους έργο.

Για την ώρα μπορείς να χλευάσεις,να συμφωνήσεις ή να διαφωνίσεις,μπορείς και να αδιαφορίσεις, να με φτύσεις,μπορείς και να αστειευτείς με τους φίλους σου βάζοντας εικονίτσες,μπορείς όλα να τα κάνεις.Εκτός από το να καταλάβεις.

Μα όπως σου είπα θα έρθει και η ώρα γι αυτό.
Μέχρι τότε φιλάκια…


Ryche
IP-ότης Zenji @
Aυτηνής της Αριστερής Αρρώστιας
Still Spreading The Disease


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2006, 15:44:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητοί φίλοι

Το μυστικό, κατά τη γνώμη μου, για να αποφύγει κάποιος την απενεργοποίηση είναι το να μη «τσιμπάει» στις προκλήσεις των άλλων... Δεν είναι εύκολο, βέβαια... Εκείνη τη στιγμή, μπορεί να σου ανέβει το αίμα στο κεφάλι ! Μια και βρισκόμαστε, όμως, σε ένα forum αναζήτησης θα πρέπει να δείχνουμε ανωτερότητα. Ο σοφός άνθρωπος δεν βιάζεται... Μετράει πρώτα τα δεδομένα, αφήνει λίγο χρόνο να τα επεξεργαστεί και μετά με σύνεση απαντά. Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να σφετεριστεί τις απόψεις των άλλων. Μπορεί, κάλλιστα, να υπερασπιστεί τις δικές του, μέσα από λογικά επιχειρήματα και από τη διαλογική συζήτηση. Έτσι, επέρχεται η εξέλιξη...


Αυτό ισχύει γενικότερα...

Άσχετο αλλά αυτό που έγραψες κάνει μπάμ από μακριά ότι το έγραψε παρθένος και όχι άλλο ζώδιο


O Μέγας Απο-συντονιστής και σεντονιστής!!!
Περονόσπορος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2006, 17:29:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ostria

Ναι βρε jonnie μου, εντελώς άστοχη η παρατήρησή σου. Τι παραπάνω θα μπορούσε να κάνει ο Incubus κατά την γνώμη σου;



μηπως να εκανε αυτο που δεν εκανα καποτε εγω και κατηγορηθηκα απο τον αντμινο μας (αν και δεν ειμαι συντονιστης), δηλαδη να ειδοποιησει την Αμαλια ή τον αντμινο?


αν το εκανε και δεν ειχαν την δυνατοτητα να επεμβουν αμεσα, καταληγουμε σε δυο συμπερασματα:

αδικως μου ταριξε ο αντμινος (θελεις λινκ?), αφου και να ειδοποιουσα εγω εγκαιρα, αυτοι πιθανον παλι δεν θα μπορουσαν να επεμβουν αμεσα.


και δευτερον, ειναι αμεση αναγκη να μπορουν οι συντονιστες να κοκκινιζουν τα υβριστικα ποστς και οχι να παιζουν τον ρολο του πυροσβεστη μονο.


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2006, 17:38:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ostria

Οταν οι άλλοι δυσκολεύονται να αναγνωρίσουν την αξία σου (αυτή που νομίζεις ότι έχεις δηλαδή) το αλάθητό σου, την σοφία σου, την καλοσύνη σου κλπ τότε παίζουν δύο πράγματα, είτε εσύ δεν την έχεις, είτε όλοι οι άλλοι συνωμοτούν εναντίον σου. Οταν παίζει το δεύτερο (που είναι σπάνια περίπτωση έτσι;), ψάχνεις να βρεις το γιατί και δρας ανάλογα. Οταν συμβαίνει το πρώτο, θα φτάσεις ποτέ να το ψάξεις και να το παραδεχτείς;

Και άντε και το παραδέχεσαι -εδώ έσφαλα- είσαι σε θέση να εντοπίσεις τις βαθύτερες αιτίες που σε οδήγησαν σε αυτό το σφάλμα, έτσι ώστε να μην το επαναλάβεις από δω και μπρος; Είσαι δηλαδή έτοιμος να αναγνωρίσεις τα λάθη σου και αν χρειαστεί να γκρεμίσεις το οικοδόμημα που σε καθορίζει ως άνθρωπο ή ως συμπεριφορά (εγώ δεν τα ξεχωρίζω) και να το ξανακτίσεις πάνω σε καινούργια βάση;

Πάντα και σε όλες τις περιπτώσεις κάποιοι θα είναι δίπλα μας (άνθρωποι που σκέφτονται σαν και μας) αλλά αυτό εμένα δεν μου λέει και πολλά. Επειδή ίσως το "άνθρωποι που σκέφτονται σαν εμάς" να υπονοοεί ανθρώπους που δεν σκέφτονται βαθύτερα (σαν εμάς), που δεν βλέπουν τα λάθη τους (σαν και μας), που είναι εγωιστές (σαν και μας) κλπ.
Επιλογή μας είναι να ακούμε μόνο αυτούς, να συναναστρεφόμαστε μόνο αυτούς και να νοιώθουμε καλά με αυτούς. Αλλά τότε δεν μπορούμε να απαιτούμε να σκέφτονται ΟΛΟΙ σαν εμάς και στην τελική να μας αναγνωρίζουν ως αξίες και να μας παραδέχονται.



αυτα ισχυουν μονο για τα μελη, ετσι?


προφανως, αφου οι διευθυνοντες ειναι Φωτισμενοι και Τελειοι και δεν ειναι πλεον ανθρωποι σαν κι εμας αλλα εχουν μεταμορφωθει σε ΛΟΑ.


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2006, 17:44:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ας πάρουμε για παράδειγμα τις απενεργοποιήσεις.
Ένα μέλος που έχει απενεργοποιηθεί, πιστεύει πως αδικήθηκε και θέλει να δικαιωθεί. Έστω λοιπόν, πως το πιστεύουν αυτό και άλλα μέλη και τελικά καταφέρνει να πείσει την ομάδα των υπευθύνων, πως δεν έκριναν σωστά.
Ποιό το δικό του όφελος;
Και ποιό το όφελος της ομάδας των υπευθύνων;
Όσον αφορά την ομάδα των υπευθύνων, η ευεργεσία που τους έχει κάνει θα είναι τεράστια. Τους βοηθάει να έρθουν αντιμέτωποι με τη λάθος κρίση τους και τους δίνει την ευκαιρία να την επανεξετάσουν ώστε να βελτιώσουν τη στάση τους.

Τούτου δοθέντος, βρε Αμαλία, ρίξε μου σε περικαλώ καμμια κατοστή απενεργοποιήσεις, μην τσιγκουνεύεσαι, για το καλό μου (και το δικό σου, δώσε με την ευκαιρία να σε ευεργετήσω δια τεραστίων διαστάσεων ευεργεσίας) θα είναι αφού.
quote:
Το δικό του όφελος θα είναι, να αποκαταστήσει το όνομά του σ' αυτόν τον χώρο. Και να συνεχίσει να γράφει (που ούτως ή άλλως θα μπορούσε, εάν ερχόταν σε ειλικρινή επικοινωνία με τους ανθρώπους που ανέλαβαν τη φροντίδα αυτού του χώρου).

Και τουτουνού δοθέντος επίσης, ρίξε μου καπάκι άλλες τόσες για «να αποκαταστήσω το όνομά μου» (έστω και προληπτικά).
quote:
Ποιό όφελος από τα δύο αποτελεί μια πραγματική νίκη;
Και σε τι θα βοηθούσε το μέλος που απενεργοποιήθηκε, να μπει στη διαδικασία να συζητήσει κάποια πράγματα με τον εαυτό του; Θα ήταν άχρηστο; Μήπως, με τον τρόπο αυτό, θα επαναπροσδιόριζε το ρόλο του, ώστε και αυτός να γίνεται ολοένα καλύτερος, αλλά και να οφελήσει τους άλλους περισσότερο;

Και μετά, τράβα μου και μια απενεργοποίηση, έτσι, ώστε «να επαναπροσδιορίσω το ρόλο μου, να γίνω καλύτερος (εγώ κι ο ρόλος μου) αλλά και να οφελήσω και τους άλλους περισσότερο»

Τώρα κατάλαβα…
Αυτούς που απενεργοποιείτε τους αγαπάτε πχιότερο από μας τους δυστυχείς «μη απενεργοποιημένους», θέλετε το καλό τους αφού, γιαυτό το κάνετε ε;

Απενεργοποιήστε μας κι αφήστε μας…
Απενεργοποιήστε γιατί χανόμαστε…
Μια απενεργοποίηση τη μέρα το γιατρό τον κάνει πέρα…


ΤΣΟΝΤΑ:
Μήπως ν' αρχίσουμε να αυτοαπενεργοποιούμαστε (λεξάρα ε;) από μόνοι μας, μη σας ταλαιπωρούμε και σας;

Edited by - lamogio on 15/02/2006 17:48:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2006, 18:01:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Dying_Incubus

Εχθές μετά την επέμβαση μου στο topic του Μύθου με ρώτησες αν αυτό ήταν μόνο και τίποτα άλλο.
Ομολογώ πως η ερώτηση σου με εξέπληξε λόγω του οτι ως παλιό μέλος θα έπρεπε να ξέρεις οτι ένας Συντονιστής στην παρούσα φάση των forums δε μπορεί να επέμβει στα μηνύματα κάποιου μέλους.
Δεν σου ήταν γνωστό αυτό, φίλε μου?
Εάν υπήρχε η δυνατότητα επέμβασης νομίζεις οτι δεν θα την έκανα εκείνη την στιγμή?



πρωτα απ ολα, δεν σου εκανα προσωπικη κριτικη φιλε μου.
ζητω συγνωμη αν ετσι το εξελαβες, αλλα δεν χτυπαγε για σενα η καμπανα (αν και θα σε προτιμουσα με αυστηροτερο λογο σε τετοιες περιπτωσεις.


εκανα κριτικη στο συστημα του φορουμ που δεν σας δινει την δυνατοτητα να κοκκινιζετε υβριστικα μηνυματα.


και δευτερον, υποθετω οτι ενημερωσες αμεσα τους διαχειριστες, αλλά αργησαν να επεμβουν (φυσικο ειναι, εχουν κι αλλες δουλειες και μια ζωη να ζησουν οι ανθρωποι)


καποτε με επεπληξε το υψιστο ΛΟΑ του φορουμ "γιατι δεν ειδοποιησα" αλλά εγραψα κατι αναλογο με αυτο που εγραψα σε σενα, σε εκεινο το τοπικ.

quote:

Μάλιστα ανέφερες ως παράδειγμα τον dim.kar που απενεργοποιήθηκε για ένα μήνα.

Πρώτα απ' όλα ας αναλογιστούμε οτι μια χρονική απενεργοποίηση έχει σκοπό όχι να τιμωρήσει ή να απορρίψει κάποιον αλλά να τον κάνει να αναλογιστεί για την συμμετοχή του ύστερα από κάποια λάθη που έκανε.



γιατι δεν του ριχνατε τοτε καλε μου ενα εξαμηνο να βρει και την φωτιση?

quote:

Στο topic λοιπόν στην Κατηγορία του Μύθου ο dim.kar έστειλε ένα μήνυμα προσβλητικότατο που έθιγε τα πιστεύω πολλών συνανθρώπων μας με έναν τρόπο προκλητικό.


μηπως ομως εξεφραζε τα δικα του "πιστευω" ?


ποια "πιστευω" ειναι τελικα αποδεκτα και ποια οχι?


quote:

Το γεγονός οτι ο ίδιος έχει προβεί σε αποκάλυψη των πραγματικών του στοιχείων προσωπικά δε μου λέει τίποτα.


γιατι δεν δινεις τοτε τα δικα σου φιλε μου?


μηπως χρειαζεσαι εναν μηνα απενεργοποιηση για να αναλογισθεις γιατι δεν το κανεις?

quote:

...κι ούτε του προσδίδει μεγαλύτερη υπευθυνότητα στις συζητήσεις του.
Η υπευθυνότητα αυτή πηγάζει από έναν άνθρωπο είτε μιλάει επώνυμα είτε ανώνυμα.


τα εννοεις αυτα που γραφεις?

αν μπω σαν piripongos και αρχιζω να θιγω τους φανατικους του μυθος και θρησκεια, σκασιλα μου μεγαλη ποσο θα τσατιστουν.


αν μπω με τα στοιχεια μου (κατι που εχω κανει), δινω την δυνατοτητα στον οποιονδηποτε πυροβολημενο ναρθει να με βρει, αρα ο,τι λεω το εννοω και εχω πληρη συνειδηση των ευθυνων μου, οχι σε φορουμικο μονο επιπεδο αλλα και στην πραγματικοτητα.

quote:

στην αποκάλυψη των στοιχείων μας.



ειδες που το θεωρεις αποκαλυψη?


σε πληροφορω οτι καποιοι δεν κρυβονται πισω απο το νικ τους αλλά το χρησιμοποιουν ως δικτυακο ονοματεπωνυμο - και δεν παρουσιαζουν πλασματικους χαρακτηρες στο δικτυο, αλλά αυτο που ειναι σαν ανθρωποι.

"Αναλογίσου λίγο πάνω σε αυτό, καλέ μου φίλε... "


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.gr

Edited by - jonniebegood on 15/02/2006 18:21:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2006, 18:10:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

TheChosenNone

Γειά σου φίλε/η μου.

Θα μπορούσα να σου πώ πως γνώριζα ότι θέλουν να μάθουν για τον Mοz


βρε λες ετσι να κολλησα κι εγω το στιγμα και μεταλαχτηκα σε βιετκονγκ-κομιτατζη?


θα ζησω γιατρε μου?
πεστε μου ολη την αληθεια, θα το αντεξω!


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2006, 18:30:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
TheChosenNone

και οι υπολοιποι...
Αυτη ειναι η ζωη... Οσο εχουμε να δωσουμε...
Αν δεν εχουμε...(και εμπνευση, εννοειται)/

Dragon
Γιατι εχεις τοση προσκολληση στο γλειψιμο;
Δηλαδη, δεν μπορουμε να καταφερουμε κατι στη ζωη μας, χωρις να γλειψουμε;
Εχεις την εντυπωση οτι εγω νιωθω τοσο ανασφαλης και μονη, ωστε να μπορουσα να κολλησω σε ενα σαιτ και ν΄αποκτησω ψυχολογικα προβληματα εξαιτιας της διαγραφης μου;
Εστιαζεσαι στις σκεψεις και οχι στα εργα...
Η δυναμη του χαρακτηρα φαινεται στον παραπανω συνδυασμο.

www.myhoroscope.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2006, 18:35:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Peronosporos
Άσχετο αλλά αυτό που έγραψες κάνει μπάμ από μακριά ότι το έγραψε παρθένος και όχι άλλο ζώδιο

Παρθένος με Ωροσκόπο Ταύρο και Σελήνη στο Ζυγό (αρμονία, διαλλακτικότητα, διπλωματία). Άμα τα «πάρω», όμως, στο κρανίο γίνομαι Ταύρος «εν υαλοπωλείο» και δε με κρατάει τίποτα ! Αυτό, βέβαια, γίνεται σπάνια....

Υ.Γ. Μάλλον τώρα τελευταία το ωροσκόπιο του Esoterica θα δέχεται έντονη επιρροή από τον Άρη !!! (Αμαλία, πότε ιδρύθηκε το forum ;)

Άσχετο. Χαιρετίσματα στον jonniebegood !



Φιλικά, η www.greekastrology.gr

karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sagaviper
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Cyprus
733 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2006, 18:39:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Ostria άλλο μια μέρα απενεργοποίηση που ώσπου να ξαναμπείς μέσα να γράψεις την άλλη μέρα ολα φαίνονται γνώριμα και άλλο ένας μήνας νομίζω εγώ. Στο που θα φάς το μήνα και έλαχιστη περηφάνια να έχεις δεν ξαναπατάς. Μετά απο την πρώτη μέρα η κάθε μέρα που περνά δυναμώνει τη θέληση να μην ξαναγράψεις σε κάποιο φόρουμ που σε πέταξαν έξω.

Αν το φόρουμ έχει την ανάγκη να επιβιώσει στο νέτ θα εξελιχθεί. Ίσως να ζούμε σε εκείνη τη φάση της ραγδαίας εξέλιξης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2006, 19:20:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
(Αμαλία, πότε ιδρύθηκε το forum ;)

Αιγωκεράκι είναι karma.
Τον ωροσκόπο του δεν ξέρω όμως!
Τι λένε λοιπόν τα άστρα;
Θα μείνει κανένας τελικά για να γράφει στο forum;


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy