ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Τελικά θα μείνει κανένας για να γράφει στο φόρουμ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Laryp
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2006, 15:41:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Laryp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τίποτα δεν υπάρχει, τα πάντα είναι
[με αφορμή την υπογραφή και πάντα αυθόρμητα]


Της ζωής ζητώ το μυστικό
κι όποιος το βρήκε ας το πει
η αλήθεια για να γελαστεί

Τον ίδιο θέλω τον Θεό
κι όποιος τον είδε... σιωπή
η λήθη να μη θυμηθεί

Φως τα τραγούδια, τα όνειρά μας
σε έναν αβύθιστο βυθό
Μούσες που πίζουνε κρυφτό

Ήλιος λαμπρός τα σκοτεινά μας
είναι το δόγμα μου αυτό
βρήκα επί τέλους τον Θεό

Δεν βρίσκω νόημα εδώ
άραγε που να 'χει κρυφτεί
είναι η ψυχή μου βιαστική

Να δώσω θέλω ορισμό
προσπάθεια κάνω περιττή
γιατί η αλήθεια είναι νεκρή

Φως τα τραγούδια, τα όνειρά μας
σε έναν αβύθιστο βυθό
Μούσες που πίζουνε κρυφτό

Ήλιος λαμπρός τα σκοτεινά μας
είναι το δόγμα μου αυτό
βρήκα επί τέλους τον Θεό

Τα σέβη μου,
Ραψωδός

Φωνές, αλαλαγμοί, χαρές
ενθουσιασμοί, ζητωκραυγές!
Και ποιος τολμάει να τους πει
πως νίκησαν οι δύσμοιροι
τρέχοντας στον ανεμπόδιστο δρόμο της κατηφόρας...
Χρ. ΚατσιγιάννηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2006, 16:27:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Hear the rime of the Ancient Mariner
See his eye as he stops one of three
Mesmerises one of the wedding guests
Stay here and listen to the nightmares
of the Sea

And the music plays on, as the bride passes by
Caught by his spell and
the Mariner tells his tale.

Driven south to the land of the snow and ice
To a place where nobody's been
Through the snow fog flies on the albatross
Hailed in God's name,
hoping good luck it brings.

And the ship sails on, back to the North
Through the fog and ice and
the albatross follows on

The mariner kills the bird of good omen
His shipmates cry against what he's done
But when the fog clears, they justify him
And make themselves a part of the crime.

Sailing on and on and North across the sea
Sailing on and on and North 'till all is calm

The albatross begins with its vengeance
A terrible curse a thirst has begun
His shipmates blame bad luck on the Mariner
About his neck, the dead bird is hung.

And the curse goes on and on at sea
And the curse goes on and on for them and me.

"Day after day, day after day,
we stuck nor breath nor motion
As idle as a painted ship upon a painted ocean
Water, water everywhere and
all the boards did shrink
Water, water everywhere nor any drop to drink."

[SAMUEL TAYLOR COLERIDGE (1798-1834)]

There, calls the mariner
there comes a ship over the line
But how can she sail with no wind
in her sails and no tide.

See... onward she comes
Onwards she nears, out of the sun
See... she has no crew
She has no life, wait but there's two

Death and she Life in Death,
they throw their dice for the crew
She wins the Mariner and he belongs to her now.
Then ... crew one by one
They drop down dead, two hundred men
She... She, Life in Death.
She lets him live, her chosen one.

[NARRATIVE]
"One after one by the star dogged moon,
too quick for groan or sigh
Each turned his face with a ghastly pang
and cursed me with his eye
Four times fifty living men
(and I heard nor sigh nor groan),
With heavy thump, a lifeless lump,
they dropped down one by one."

[SAMUEL TAYLOR COLERIDGE (1798-1834)]

The curse it lives on in their eyes
The Mariner he wished he'd die
Along with the sea creatures
But they lived on, so did he.

And by the light of moon
He prays for their beauty not doom
With heart he blesses them
God's creatures all of them too.

Then the spell starts to break
The albatross falls from his neck
Sinks down like lead into the Sea
Then down in falls comes the rain.

Hear the groans od the long dead seamen
See them stir and they start to rise
Bodies lifted by good spirits
None of them speak
and they're lifeless in their eyes

And revenge is still sought, penance starts again
Cast into a trance and the nightmare carries on.

Now the curse is finally lifted
And the Mariner sights his home
Spirits go from the long dead bodies
Form their own light and
the Mariner's left alone

And then a boat came sailing towards him
It was a joy he could not believe
The Pilot's boat, his son and the hermit
Penance of life will fall onto Him.

And the ship it sinks like lead into the sea
And the hermit shrieves the mariner of his sins

The Mariner's bound to tell of his story
To tell his tale wherever he goes
To teach God's word by his own example
That we must love all things that God made.

And the wedding guest's a sad and wiser man
And the tale goes on and on and on.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2006, 19:02:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς admin:

quote:
WWalker, η απενεργοποίηση οποιουδήποτε θέματος δεν σχετίζεται κατ'ανάγκη με σένα, ούτε με το αν ήθελες να απαντήσεις ή όχι. Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι μπορεί και να υπάρχουν ανώτεροι λόγοι από κάτι τέτοιο.

Κυρ διαχειριστά, δεν ξέρω αν το καταλαβαίνεις, αλλά μπορείς να κλειδώσεις ένα θέμα χωρίς να αφήσεις αιχμές. Τώρα με το να μου λες "το κλείδωσα επειδή έπρεπε να το κλειδώσω, αλλά είπα επί τη ευκαιρία να στην πω" τι να σου πω. Μετά αναρωτιέσαι γιατί λέω την συμπεριφορά σου ανώριμη. Αφου μου θυμίζει το μικρό παιδάκι που καθώς τρέχει γυρνάει και φτύνει την τσίχλα του πάνω στο άλλο που κάθεται ακίνητο και μετά την κοπανάει για να μην τον βρίσει, σαφώς και δεν είναι ώριμη συμπεριφορά αυτή.

quote:
Σε παρακαλώ μην οδηγείς τα πράγματα σε σημεία που δεν θα ήθελες και σε καταστάσεις που ίσως παρατηρώντες τες μετά από καιρό θα πεις "όντως δεν ήμουν σε θέση να καταλάβω τότε και θα ήθελα να είχα προσέξει περισσότερο κάποιους άνθρωπους που μου μιλούσαν δίκαια και με πραγματική κατανόηση για εμένα".

ΟΚ, τώρα σε έπιασε η νοοτροπία "μην μ' αγγίζεις γιατί στην άναψα" οπότε σε παρατάω να ηρεμήσεις.


----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Don_Kixwtis
Νέο Μέλος


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2006, 19:14:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Don_Kixwtis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Κάποτε, ένας μαθητευόμενος της Θεολογίας, κλήθηκε από τον καθηγητή του να απαντήσει στην ερώτηση "Τι δεν μπορεί να κάνει ο Θεός".

Ο μαθητευόμενος, τα 'χασε, δεν ήξερε τι να απαντήσει. "Ακούς εκεί, τι δεν μπορεί να κάνει ο Θεός ? Τι σόϊ ερώτηση είναι αυτή ? Ο Θεός μπορεί να κάνει τα πάντα", έλεγε και ξανάλεγε, "Πως είναι δυνατόν να απαντήσω σε ένα τέτοιο ερώτημα?"

Ο μαθητευόμενος όμως ήταν και χαρτοπαίχτης. Σκέφτηκε λίγο, έφερε την εικόνα ενός τραπεζιού στο μυαλό του, την εικόνα μιας πράσινης τσόχας, συλλογίστηκε τις φιγούρες της τράπουλας και είπε στον καθηγητή του :

"Ελάτε τώρα κύριε καθηγητά. Όλοι ξέρουν πως ούτε κι ο Θεός ο ίδιος θα χτυπούσε το φλος με δυάρια!"


deva_parinito@yahoo.gr
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lancelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας


281 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2006, 02:16:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lancelot  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με καλυψε πληρως ο WWalker.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2006, 15:25:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πήρε το μάτι μου τις πρόσφατες απενεργοποιήσεις dim.kar και του sceptic. Ισως να έχουν γίνει κι άλλοι που δεν γνωρίζω, καθώς τις τελευταίες μέρες δεν πολυμπαίνω.
Ετσι όπως πάει το πράγμα φοβάμαι ότι δεν θα μείνει κανένας για να συζητάμε. Ακόμα βλέπω, και πείτε μου αν κάνω λάθος, ότι τελευταία η όλη κατάσταση φαίνεται να μας έχει κουράσει όλους (εμένα τουλάχιστον σίγουρα) καθώς δεν βλέπω και πολύ μεγάλη συμμετοχή στις συζητήσεις γενικώς.
Έχει πέσει πολύ το επίπεδο Ostria, δυστυχώς.

Εγώ δεν μπαίνω πλέον γιατί έχω εκνευριστεί από την αναμονή 15 λεπτών να μπώ στο site. Κύριοι διαχειριστές έχουμε και καλύτερα πράγματα να κάνουμε στην ζωή μας από το να περιμένουμε τόση ώρα για να κάνουμε ένα ρημάδι post..Δεν έχω χρόνο για "σκότωμα" και έχει καταντήσει πλέον φόρουμ για ανθρώπους που έχουν άφθονο χρόνο ή καθόλου προσωπική ζωή, που αποκλείει αυτόματα όλους τους φυσιολογικούς ανθρώπους (δεν θέλω να προσβάλλω αυτούς που έμειναν που μπορεί να έχουν δικούς τους λόγους).

Οστρια, Ο jbg και εσύ έχετε μείνει μόνο από ότι βλέπω, άντε και ο Ryche. Γενικότερα έχω να δώ ενδιαφέρον θέμα κανά δίμήνο στο site και αυτό έχει να κάνει και με τις αποχωρήσεις όλων αυτών των μελών (όχι ότι έγιναν πάντα αναίτια αλλά σίγουρα έβλαψαν).

Έχει καταντήσει επίσης κουραστική η αντιπαράθεση στο Μύθος-Θρησκεία. Από αυτά που συμπεραίνω οι περισσότεροι εκεί μέσα μπαίνουν για να μαλώσουν και να βγάλουν γούστα παρά για να κάνουν σοβαρή κουβέντα.(εγώ προσωπικά έχω να συμμετέχω σε συζήτηση εκεί κανά 3μηνο αν εξαιρεθούν κανα δυό νύξεις).

Στο θέμα γνώση μάλιστα δεν μπορείς να μπείς και να πείς κάτι, έχουν ήδη κάνει κλίκα οι οπαδοί του Σαμαήλ.

Στο σοφία είχα ανοίξει ένα πολύ καλό θέμα προ τριμήνου και εκεί φάνηκε πραγματικά τί συμβαίνει στο site, κανένας δεν απάντησε, μόνο μετά από 4 μέρες το ψάρεψαν ο AvatarGr και καναδύο άλλοι που αναγνώρισαν κάτι χρήσιμο σε αυτό το post με κάποιο φιλοσοφικό περιεχόμενο.

Το παράξενο άρχισε να γίνεται όλο και πιο παράξενο, τα ποστ εκεί μέσα γίνονται όλο και πιο παρανοϊκά. Τα ποστ που με οδήγησαν εδώ σε πρώτη φάση που ήταν ωραία, με ενδιαφέροντες συνομιλητές, που πήγαν

Με τα βάση τα παραπάνω θεωρείς ότι έχω άδικο που δεν μπαίνω. Πήρα κάποια πράγματα από το φόρουμ, ελπίζω να έδωσα. Ο κύκλος του site πρέπει να κλείσει κάποτε, (για ανανέωση, όχι μόνιμα, ο χώρος έχει πολλά να δώσει ακόμα).

Κάντε ότι νομίζετε, αλλά ήδη τα σημάδια παρακμής στο site είναι έκδηλα. Εγώ θα παρακολουθώ να δώ πως θα αντιμετωπισθεί η κατάσταση, άλλα μάλλον πρέπει να τα μαζεύω σιγά σιγά...



O Μέγας Απο-συντονιστής και σεντονιστής!!!
Περονόσπορος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2006, 16:07:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω σε γενικές γραμμές με τον Peronosporo. Σχετικά με την 15λεπτη και μερικές φορές να φτάνει μέχρι και 30λεπτη αναμονή είναι πραγματικά ότι το ποιό άσχημο. Για όποιον βέβαια διαθέτει σπίτι του φθηνό ή τσάμπα Internet μικρό το κακό. Αλλά άν πετύχει κανένα ακριβό Internet Cafe έστω και κατα σύπτωση πολύ χλωμό τον βλέπω
Τα θέματα έχουν επικεντρωθεί περισσότερο στις κατηγορίες Μύθος και Θρησκεία και Παράξενο. Στο πρώτο έχουν ηρεμήσει λίγο τα πράγματα τον τελευταίο καιρό λόγω μικρότερης συμμετοχής μελών που βρίσκονται κατα καιρούς στο μάτι του κυκλώνα. Αλλά η θεματολογία του φαίνεται οτι έχει εξαντληθεί μετά απο όλες αυτές τις καταιγίδες που πέρασαν στα θέματα γύρω απο τον Χριστιανισμό.
Νομίζω οτι υπάρχουν αρκετά ενδιαφέροντα θέματα αλλά θαμένα εδώ και πολλούς μήνες που θα ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρον να επανεμφανιστούν. Αλλά με την κατάσταση που υπάρχει τώρα φαίνεται δύσκολο.

http://www.seasite.niu.edu/Indonesian/Indonesian_Elections/Indo-pemilu99/21.jpg
"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2006, 00:36:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί Περονόσπορε και Κρίσνα, δεν έχετε άδικο ως προς το ζήτημα της αναμονής, το έχω επισημάνει και εγώ. Συνήθως το φόρτωμα της σελίδας του φόρουμ μου κολλάει στο 38% και μένει εκεί... μένει εκεί... μένει εκεί... και μπορεί απλά να μείνει εκεί και να μην κουνιέται!
Τώρα όμως μου φόρτωσε αμέσως!


Οσο για τα θέματα στα διάφορα φόρα. Οπως και να το κάνουμε τα περισσότερα ενδιαφέροντα θέματα τα έχουμε ήδη ψιλοσυζητήσει κι αν δεν μπουν νέα μέλη για να δώσουν μια νέα ώθηση στο όποιο θέμα είναι λογικό κάποια στιγμή να μην έχουμε τι άλλο να πούμε. (δεν ισχύει για όλα τα θέματα βέβαια αλλά για τα περισσότερα τουλάχιστον του παράξενου και του μύθος και θρησκεία).

Μετά είναι και η προσωπική διάθεση. Μερικές φορές βαριέμαι να γράψω και προτιμώ να διαβάζω. Αυτό που με "ξυπνάει" προσωπικά είναι όταν μπει ένα θέμα που θέλει ψάξιμο.

Τέλος πάντων, νομίζω ότι είναι στο χέρι μας να αλλάξει η κατάσταση, ήδη έχει αρχίσει να αλλάζει νομίζω και στο παράξενο και στον μύθο και θρησκεία και στην σοφία και στην γνώση που ποτέ δεν είχε ιδιαίτερα πολλές συμμετοχές.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2006, 03:31:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πραγματι κι εμένα κάποιες φορές μπαίνει αμεσως και κάποιες άλλες, εχω κάνει κλικ, πάω για καφέ, για ψώνια και μόλις γυρίσω έχει μπει στο τόπικ
Για να καταλάβω...επειδη ειμαι απο Ιανουάριο εδω....παλιοτερα είχε πιο πολύ κόσμο στο φορουμ και πιο "δυνατές" συζητήσεις? Πάντως έχεις δίκιο φίλη Ostria ότι πολλά θέματα έχουν συζητηθει. Πολλές φορές απο το google σε πετάει σε τοπικ του esoterica. Ποσα θέματα να ανοίξει κανείς για UFO, για τα Αστρα, για τον Χριστιανισμό ή οποιαδήποτε άλλη θρησκεία, για τον άνθρωπο, την ψυχή κτλ. Δεν ξέρω πόσο παλιό είναι το φορουμ αυτό αλλά είναι λογικό κάποια θέματα να κορεστούν και να μην υπάρχει ενδιαφέρον από τον κόσμο.
Το τυράχλαδο πάντως καλά κρατεί

Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2006, 12:05:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΑΝΑΜΟΝΗΣ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΡΓΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΛΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟ ΕΓΩ ΠΧ ΠΑΩ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΚΑΦΕ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΟΡΤΩΣΕΙΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΥΝΗΘΟΣ ΦΟΡΤΩΝΕΙ ΜΕ ΤΗ ΜΙΑ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΤΙ ΤΑ
ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΜΕΛΗ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΕΜΑ ΔΙΑΘΕΣΗΣ ΠΟΥ
ΛΕΕΙ ΚΑΙ Η OSTRIA ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΒΑΡΙΕΣΕ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΤΙΜΑΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΔΡΑΜΑΤΙΚΗ Η ΠΤΩΣΗ ΣΤΙΣ
ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΓΚΥΡΙΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΠΧ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΠΟΛΛΑ ΜΕΛΗ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΧΑΝ ΑΡΚΕΤΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΧΡΟΝΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΑΜΟΣ ΑΠΟ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2006, 14:03:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
. Αυτό που με "ξυπνάει" προσωπικά είναι όταν μπει ένα θέμα που θέλει ψάξιμο.

Τέλος πάντων, νομίζω ότι είναι στο χέρι μας να αλλάξει η κατάσταση, ήδη έχει αρχίσει να αλλάζει νομίζω και στο παράξενο και στον μύθο και θρησκεία και στην σοφία και στην γνώση που ποτέ δεν είχε ιδιαίτερα πολλές συμμετοχές.


Ναι άλλα όπως είναι λογικό αυτά γίνονται όλο και λιγότερα με το που περνά ο καιρός διότι το φάσμα του παράξενου δεν είναι ανεξάντλητο, όπως και τα περιθώρια φιλοσοφικής συζήτησης.

Ήδη τα σπαρταριστά θέματα είναι εμφανώς λιγότερα, τα καλά θέματα έχουν ήδη συζητηθεί και κανείς δεν ξέρει πλέον τί έχει υποθεί στα 4+ χρόνια που είναι ενεργό το forum. Αφού πλέον έχω βαρεθεί να βλέπω τον Dying να παραπέμπει τους νέους χρήστες σε παλαιότερα θέματα με αντικείμενο παραπλήσιο σε αυτό που άνοιξαν...

Το εσωτέρικα απλά είναι σε φάση γήρανσης και είναι σε μια κρίσιμη καμπή. Το τί θα κάνει σε αυτή την φάση είναι καθαρά εσωτερικό θέμα του φόρουμ. Απλά θα ήθελα να γίνει κάτι για την καθυστέρηση διότι εμένα προσωπικά με εμποδίζει αφάνταστα να γράψω. Και για όσους σκέφτονται γιατί, θα τους απαντήσω ότι ούτε "φτηνό" ίντερνετ έχω, ούτε γρήγορο (όχι ότι θα έκανε διαφορά δηλαδή, η isdn κάνει 15 λεπτά να συνδεθεί ) και ούτε τόσο χρόνο έχω να ξοδέψω για να περιμένω 1 ώρα να πλοηγήσω το site και να απαντήσω σε 2-3 θέματα.


O Μέγας Απο-συντονιστής και σεντονιστής!!!
Περονόσπορος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2006, 15:50:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Peronosporos:
"Το εσωτέρικα απλά είναι σε φάση γήρανσης και είναι σε μια κρίσιμη καμπή."

Μα τι λες Peronospore;; Πούθε και με ποιον τρόπο συνάγεις αυτό το συμπέρασμα; Μήπως εστιάζεσαι στα Forums(ή εν γένει στην διαδικτυακή έκφραση του ESOTERICA) και ειδικότερα στην δική σου αντίληψη γι'αυτά(που είναι φυσιολογικό να σχετίζεται από λίγο έως πολύ με τις δικές σου προτιμήσεις, ενδιαφέροντα και... "φίλτρα συνήθειας");

Απλά η Προσπάθεια του ESOTERICA βρίσκεται αυτή τη στιγμή στην καλύτερη και πιο ευρεία φάση ανάπτυξης της σχεδόν 9ετούς ιστορία της!

Αυτή και είναι η αντικειμενική καθημερινή μας πραγματικότητα. Και γι'αυτό τον λόγο - ανάμεσα στ'άλλα... τρέχουμε και δεν προλαβαίνουμε.

Σχετικά με τις καθυστερήσεις, φυσικά υφίσταται πρόβλημα και έχει τονιστεί και από εμάς. Καταβάλουμε κάθε προσπάθεια αυτό να βελτιωθεί. Αλλά δεν είναι καθόλου εύκολο... Σε αυτό το επίπεδο όλα μεταφράζονται σε ενέργεια, ήτοι ενέργεια-χρόνος-χρήμα, και δεν είναι φυσικά αστείρευτη.

Σχετικά με αυτό το ζήτημα - των καθυστερήσεων - θα ήθελα να σας ανακοινώσω μία "δυσάρεστη" πληροφορία που αφορά τις μεγάλες καθυστερήσεις που επισυμβαίνουν σε κάποια χρονικά διαστήματα της ημέρας. Εκτός από την μεγάλη επισκεψιμότητα, που τις τελευταίες ημέρες φτάνει και ξεπερνάει τους 10.000 επισκέπτες, αυτά τα φαινόμενα σχετίζονται σε κάποιο βαθμό και με "επιθέσεις τύπου Denial of Service" που δέχεται το site τους τελευταίους καιρούς...
Και δυστυχώς δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει στην ιστορία του Τόπου του ESOTERICA... έχουν προσπαθήσει αρκετοί στο παρελθόν.

Ασχολούμαστε με την... διερεύνηση αυτών των συμβάντων(που σχετίζονται και με κάποια άτομα που συμμετέχουν σε κανάλια IRC...) και σε κάποιο επίπεδο σε συνεργασία με σχετικούς φορείς... κάποια από αυτά τα συμβάντα αφορούν και χρήση(μάλλον κατάχρηση) πόρων δημόσιας χρήσης - θα μπορούσα να πω "κρατικής φύσης"... εξ'ου και η συνεργασία.
Κάποιοι άνθρωποι πραγματικά γίνονται άβουλα θύματα των εμμονών και των παθών τους... Και αυτό τους κάνει να υποταχθούν στο οτιδήποτε. Σε κάθε καταστροφική στάση...

--------

Μία πρόταση αντιμετώπισης των φαινομένων καθυστέρησης - εννοείται μέχρι να τελειώσει αυτή η φάση αναβάθμισης που βρισκόμαστε εδώ και αρκετό καιρό:

Αποφεύγετε την Αρχική Σελίδα των Forums. Σ'αυτήν είναι που παρουσιάζεται και η μεγάλη καθυστέρηση και τα χιλιάδες ταυτόχρονα φορτώματά της μερικές φορές είναι που συμβάλλουν σ'αυτή.

Κρατήστε στα Bookmarks ή Favorites του Browser που χρησιμοποιήτε τις επιμέρους σελίδες των διαφόρων Χώρων/Forums της Κοινότητας Συζητήσεων.

Εναλλακτικά κρατήστε αυτήν ακριβώς τη σελίδα στην οποία θα τοποθετήσω αμέσως στη συνέχεια τα Links για όλους τους χώρους(Συζήτησης και ανακοινώσεων), έτσι ώστε να μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως άμεσοι Είσοδοι.

Εν τω μεταξύ θα προσπαθήσουμε να βρούμε και ενδιάμεσους/μεταβατικούς τρόπους διευκόλυνσης της κατάστασης έως ότου ολοκληρωθούν οι αναβαθμίσεις.

---------------------

.-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
.-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
.-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
.-= Η ΨΥΧΗ =-.
.-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
.-= ΤΑ ΑΣΤΡΑ =-.
.-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
- Κινηματογράφος -
----
ΝΕΑ - Μέσα από το Διεθνές Internet
ΕΙΚΟΝΕΣ
Περιοδικά - Βιβλία
----
Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
Τεχνικά θέματα των Forums, Προβλήματα-Λύσεις
"Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
----
!! Νέα των Forums !!
Συνεντεύξεις
!! ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ - Downloads, Screensavers κ.ά. !!

---------------------



Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------
Ζούμε, μέσα στην πλέον αποτρόπαια εποχή,
ίσως τη μεγαλύτερη ευκαιρία για Ελευθερία
που έχει ποτέ εμφανιστεί!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2006, 16:39:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα τι λες Peronospore;; Πούθε και με ποιον τρόπο συνάγεις αυτό το συμπέρασμα; Μήπως εστιάζεσαι στα Forums(ή εν γένει στην διαδικτυακή έκφραση του ESOTERICA) και ειδικότερα στην δική σου αντίληψη γι'αυτά(που είναι φυσιολογικό να σχετίζεται από λίγο έως πολύ με τις δικές σου προτιμήσεις, ενδιαφέροντα και... "φίλτρα συνήθειας");
Προφανώς δεν διάβασες τί γράφω...
Έγραψα ότι το έσωτέρικα είναι σε κρίσιμη καμπή. Και είναι. Κρίσιμη καμπή δεν σημαίνει κατ'ανάγκη προς το χειρότερο μπορεί να είναι οδός για κάτι καλύτερο. Δηλαδή εσύ δεν αναγνωρίζεις ότι τα θέματα του εσωτέρικα έχουν χιλιοσυζητηθεί και ανακυκλώνουμε τις ίδιες απόψεις?? Εγω φοβάμαι μην γίνει το site πλέον καθαρά reference site και πάψει να είναι forum, αφού δεν πρόκειται κανείς να πεί μια νέα άποψη. Εσύ τί κατάλαβες δηλαδή

Και κατά δεύτερο, δεν σε ρώτησα ούτε σου απευθήνθηκα. Μίλησα στην ostria, που άνοιξε το θέμα. Είπα μια άποψη και τσούπ πετάχτηκε ως δια μαγείας ο admin. Γιατί παρενέβηκες τώρα?? Το πρόβλημα το ξέρετε εδώ και πάνω από 8 μήνες, τώρα που το ανέφερα ευαισθητοποιηθήκατε??. Άμα δεν σου αρέσει η άποψή μου καλά κάνει και δεν σου αρέσει, εγώ την λέω μπορεί να εκφράζει και άλλους εδώ μέσα. Σε τελική ανάλυση, δημοκρατία έχουμε και δεν παραβιάζω καμία αρχή της αυτήν την στιγμή, εξασκώ το δικαίωμά μου να μιλώ ελεύθερα χωρίς να σε περιορίζω ούτε να σε θίγω.
Το ότι το site αργεί εκνευριστικά, είναι αδιαμφισβήτητο.
Το ότι οι εργασίες αναβάθμισης γίνονται από το καλοκαίρι για να το διορθώσετε πάλι είναι αδιαμφισβήτητο. Μα καλά το γιοφύρι της Άρτας χτίζετε???

Άμα δεν προλαβαίνετε βάλτε κόσμο να ασχοληθεί με αυτό, τόσους moderators έχετε. Δεν μπορείς δηλαδή να βρείς κόσμο να σε βοηθήσει?? Πλάκα σπάς εγώ μπορώ να σου βρώ 5 άτομα και δεν ασχολούμαι με τον χώρο του διαδικτύου.Στα μηνύματά μου δεν σας κατηγόρησα για τίποτα. Ξέρω ότι έχετε περιορισμένο χρόνο.

Δεν μου άρεσε καθόλου που τα έγραψα αυτά αλλά η παρέμβασή σου με εξόργισε Δείχνει ότι δεν είσαι και πολύ αντικειμενικός στις παρεμβάσεις σου. Εδώ σε άλλα θέματα σε παρακαλούσαν οι άλλοι να εμφανιστείς και πουθενά. Και εδώ σε μια άσχετη συζήτηση που θίχθηκε το site, τσουπ πετάγεται ο admin...

Και κάτι άλλο το ότι η ostria προβληματίζεται για την πορεία του forum, δεν σε νοιάζει δηλαδή??? Η Ostria είναι από τα παλαιότερα ενεργά μέλη και έχει άψογο ιστορικό στο forum. Ο προβληματισμός της δεν ήρθε από τα ουράνια. Δεν ξύπνησε μια ωραία πρωία και είπε "μα καλά δεν θα μείνει κανείς να γράφει στο εσωτέρικα" "άρα θα το βάλω για θέμα
στο forum". Άμα θέλεις ρώτα την τί στο καλό την ώθησε να τα γράψει. Από μένα ζητάς τα ρέστα για υπαρκτό και γνωστό πρόβλημα??

Στραβός είναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε δηλαδή για να ξέρω.


O Μέγας Απο-συντονιστής και σεντονιστής!!!
Περονόσπορος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2006, 17:41:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλαδή εσύ δεν αναγνωρίζεις ότι τα θέματα του εσωτέρικα έχουν χιλιοσυζητηθεί και ανακυκλώνουμε τις ίδιες απόψεις??

Εχεις δίκιο peronospore.. χεχε.. το είπα σωστά εεε..
Εχουν συζητηθεί τα πάντα λοιπόν.

Εγώ συγκεκριμένα ψάχνοντας στο google για κάτι.. σε κάθε αναζήτηση μου βγαίνει το esoterica.
Το οτι εχουν χιλιοσυζητηθεί τα πάντα, αυτό είναι γεγονός.
Το θέμα καλέ μου φίλε είναι ομως οτι οσοι αγαπούν αυτό το χώρο, συνεχίζουν να τον συντηρούν. Οπως μπορούν. Ακόμα και εάν ο admin κάνει το λάθος και τον απενεργοποιήσει ακόμα και τότε το χώρο αυτό που τον φιλοξένησε, που απέκτησε τόσους φίλους, που εξέφρασε τις απόψεις του, που απέκτησε κάποιες γνώσεις, που αφιέρωσε τόσες και τόσες ώρες.. εεε. δεν νομίζεις λοιπόν φίλε μου οτι το χώρο αυτό, πρέπει να τον αγαπάμε, να τον συντηρούμε.
Σκέφθηκες ποτέ.. εγώ πρόσφερα κάτι?
Ανοιξα ενα τόπικ ?
Πρόσφερα τις γνώσεις μου?
Εμαθα τίποτα?

Τώρα με το πόσο αργεί το esoterica τα συναφή.. δεν νομίζω οτι χρειάζεται να το κάνουμε θέμα. Θέλω να μπώ. Μπαίνω. Δεν θέλω, δεν μπαίνω. Μου την δίνουν εκει μέσα , δεν ξαναμπαίνω.

Σε γενικές γραμμές βρε παιδιά εχουμε βαρεθεί να ακούμε τα ίδια και τα ίδια... αμαν πιά έλεος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2006, 18:20:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Peronosporos
quote:
Και κατά δεύτερο, δεν σε ρώτησα ούτε σου απευθήνθηκα. Μίλησα στην ostria, που άνοιξε το θέμα. Είπα μια άποψη και τσούπ πετάχτηκε ως δια μαγείας ο admin.

Ωραία. Μιας και "παίζει" πέταγμα δια μαγείας εδώ, είπα να πεταχτώ κι εγώ.

Χωρίς παρεξήγηση Peronospore, πιστεύω πως ο τρόπος που απευθύνθηκες στον Admin δεν ήταν και ο πιο ευγενικός. Ελπίζω να μην εισπράξω παρόμοια αντιμετώπιση...
Δεν ξέρω, ίσως να είμαι της "παλιάς σχολής", αλλά το να απαντάει κάποιος σε αυτόν, ο οποίος δημιούργησε έναν χώρο έκφρασης - όπως αυτός που συνομιλούμε - με απαξιωτικό τρόπο, δεν είναι κάπως μη πρέπον;
Να εξηγήσω το "της παλιάς σχολής": Όταν μπήκα στο ESOTERICA, υπήρχαν στο ελληνικό διαδίκτυο πολύ λίγα forums και σχεδόν κανένα παραπλησιας θεματολογίας, με αυτή που έχει το ESOTERICA. Τώρα, σχεδόν όλοι μπορούν να βάλουν και μια εφαρμογή για forum και να γίνουν διαχειριστές, Admin, καπετάνιοι και ότι άλλο θέλετε. Άλλοι χειρίζονται επάξια το ρόλο αυτό, άλλοι δυστυχώς, δεν είναι ικανοί να διαχειριστούν καν τον ίδιο τους τον εαυτό. Πολλά έχουν δει τα ματάκια μου. Από συντονιστές, διαχειριστές και μέλη άλλων ιστοχώρων που παίρνουν άρθρα και νέα από το ESOTERICA και βάζουν την υπογραφή τους από κάτω, μέχρι και forum που αν τολμήσεις να διαβάσεις, θα διαπιστώσεις πως οι βρισιές και οι χυδαιότητες που είναι γραμμένες, ξεπερνούν κατά πολύ τους καυγάδες έξω από τα γήπεδα - ξέρετε αυτούς που βγάζουν τη μάνα σου &%&^&^ την ώρα που σε σπάνε στο ξύλο με ρόπαλα.
Θλιβερό.
Θλιβερό, γιατί όπως μας έχει συνηθίσει η κοινωνία του σήμερα, όλα τείνουν να εξομοιωθούν και να γίνουν μία αμφίβολης ποιότητας σαλάτα, όπου κάθετι καλό ή κακό αντιμετωπίζεται με την ίδια δυσπιστία και απαξίωση, ή άλλοτε χαιρετίζεται με ενθουσιασμό τόσο, που δεν μπορείς πια να ξέρεις εάν πίσω από αυτές τις εκφάνσεις, υπάρχει συνείδηση, υπάρχει σκέψη, υπάρχει καρδιά...

Έτσι Peronospore, δε σου κρύβω πως με απογοήτευσε αυτός σου ο τρόπος, όπως με έχει απογοητεύσει και ο τρόπος άλλων ανθρώπων που απευθύνονται σε άλλους διαδικτυακούς συνομιλητές τους.

Δεν ξέρω καν αν αυτά που γράφω μπορούν να σε προβληματίσουν. Το εύχομαι και για σένα, αλλά και για όλους όσους τα διαβάζουν. Το internet είναι κατά τη γνώμη μου ένα πολύ καλό εργαλείο. Όχι μόνο για την άντληση πληροφοριών, αλλά και για την καλλιέργεια παιδείας. Κάθε μέρα που περνάει, γίνεται ολοένα και δυσκολότερο να κρατηθεί ως τέτοιο. Σ' αυτόν τον αγώνα, αναγνωρίζω πως προβλήματα όπως καθυστερήσεις σελίδων, διαπλοκές μεταξύ χρηστών, απενεργοποιήσεις μελών, θεμάτων κ.λπ. δικαίως μπορεί να δυσαρεστούν πολύ κόσμο. Βαριά είναι η "καλογερική" και είναι πολύ πιο εύκολο να είσαι ο αξιαγάπητος της παρέας. Το δύσκολο, το ζούμε καθημερινά εδώ, να είσαι σίγουρος.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2006, 01:00:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια μέρα, κάποιος βλέποντας ένα τυφλό καθισμένο στα σκαλιά ενός κτηρίου με το καπέλο στα ποδιά και με ένα καρτέλα που έγραφε,

Είμαι τυφλός, βοηθήστε με σας παρακαλώ!

πλησίασε, παρατήρησε τον τυφλό, και πρόσεξε πως μέσα στο καπέλο υπήρχαν ελάχιστα νομίσματα.

Άφησε ένα νόμισμα, μα ρώτησε ευγενικά τον Τυφλό αν μπορούσε να γράψει κάτι στην καρτέλα που είχε στα πόδια του.

Ο τυφλός τον εμπιστεύτηκε, ετσι ο φιλος μας έγραψε κάτι, γύρισε το καρτελάκι και έφυγε για την δουλεία του.

Όταν κατά το απόγευμα ξαναπέρασε από το μέρος που καθόταν ο τυφλός, παρατήρησε πως το καπέλο ήταν γεμάτο με νομίσματα και χαρτονομίσματα.
Ευχαριστημένος, έκανε να προσπεράσει τον Τυφλό, μα αυτός τον αναγνώρισε από τα βήματα και τον κάλεσε.

Πες μου καλέ μου άνθρωπε σε παρακαλω, τι έγραψες στο καρτελάκι μου?

Έγραψα τα ίδια, με λιγο διαφορετικό τρόπο.

Σήμερα είναι άνοιξη, μα δεν μπορώ να την δω!

Υ.Γ Όταν έχετε πρόβλημα, άλλαχτε στρατηγική. Τα πράγματα θα πάνε καλύτερα!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2006, 03:18:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Amalia δεν θα εισπράξεις τίποτα δεν χρείαζεται να φοβάσαι. Εγώ δεν θεωρώ δόκιμο καθόλου να απομονώνω εκφράσεις από τα λεγόμενα του άλλου. Ο Admin ξεχώρισε αποκλειστικά τις λέξεις που τον ενόχλησαν. Τα άλλα που δικαίωναν ως ένα σημείο την δουλειά σας τα αγνόησε. Η παρατήρησή του ήταν αδόκιμη. Τόση ώρα δεν έκανε επέμβαση στο θέμα, όταν μίλησα εγώ γιατί έκανε επέμβαση???
Και σου επαναλαμβάνω αυτό που έγραψα:
quote:
Και κάτι άλλο το ότι η ostria προβληματίζεται για την πορεία του forum, δεν σε νοιάζει δηλαδή??? Η Ostria είναι από τα παλαιότερα ενεργά μέλη και έχει άψογο ιστορικό στο forum. Ο προβληματισμός της δεν ήρθε από τα ουράνια. Δεν ξύπνησε μια ωραία πρωία και είπε "μα καλά δεν θα μείνει κανείς να γράφει στο εσωτέρικα" "άρα θα το βάλω για θέμα
στο forum". Άμα θέλεις ρώτα την τί στο καλό την ώθησε να τα γράψει. Από μένα ζητάς τα ρέστα για υπαρκτό και γνωστό πρόβλημα??
Μου την λέει ο admin για ένα υπαρκτό πρόβλημα που σίγουρα εμποδίζει και άλλο κόσμο να γράψει. Έχετε δεί πρόσφατα την avallon ή την valnta για παράδειγμα. Αυτές γιατί δεν γράφουν πια?? Αυτό δεν είναι απώλεια??
Μπορεί να το βλέπεις σαν ανανέωση αλλά είναι καλό να υπάρχουν παλιά μέλη-πυρήνες στις συζητήσεις που έχουν κάποια εμπειρία σε κάποια θέματα και μπορούν να λειτουργήσουν καταλυτικά στην συζήτηση. Βλέπεις πολλά τέτοια μέλη στο forum τελευταία αμαλία?? Εγώ προσωπικά βλέπω ότι "την κάνουν". Δεν μπορεί το forum να κερδίζει από αυτό μόνο να χάνει.

quote:
Τώρα με το πόσο αργεί το esoterica τα συναφή.. δεν νομίζω οτι χρειάζεται να το κάνουμε θέμα. Θέλω να μπώ. Μπαίνω. Δεν θέλω, δεν μπαίνω. Μου την δίνουν εκει μέσα , δεν ξαναμπαίνω.
Φίλε Allzzaro εγώ δεν μπορώ όσο και να θέλω να αφιερώσω 1 ώρα (γιατί τόσο θέλω) για να πλοηγηθώ στο site και να απαντήσω σε 3 ερωτήσεις lol δηλαδή... Εσύ που προλαβαίνεις δηλαδή πόσο ψηλά στις προτεραιότητες σου είναι το site??? Εγώ προσωπικά τον τελευταίο καιρό έχω ελάχιστο χρόνο. Είναι ζήτημα να έχω 1 ώρα ελεύθερη και δεν μπορώ να αφιερώσω το 80% της στην αναμονή για να απαντήσω σε 3 θέματα.


O Μέγας Απο-συντονιστής και σεντονιστής!!!
Περονόσπορος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2006, 04:53:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Peronosporos
quote:
Τόση ώρα δεν έκανε επέμβαση στο θέμα, όταν μίλησα εγώ γιατί έκανε επέμβαση???

Εμ και συ έπεσες στην κακιά την ώρα!
Αστειεύομαι ασφαλώς.
Μην παίρνεις την απάντηση του Admin περισσότερο ή λιγότερο από αυτό που είναι: Μια ανταπόκριση σε μια τοποχρονική κρίση σου, από έναν άνθρωπο που είναι ο δημιουργός και αυτός που ξέρει καλύτερα από τον καθένα αυτόν τον χώρο. Αν πιστεύεις πως παρεξήγησε τις καλές σου προθέσεις, το πιο απλό θα ήταν να το γράψεις χωρίς εκνευρισμό. Ούτως ή άλλως, από τη συμμετοχή σου και μόνο ως τώρα στις συζητήσεις, δεν έχεις λόγο να πιστεύεις πως θεωρήθηκες ως κακοπροαίρετος!

Η Αvallon που αναφέρεις, συμμετέχει κανονικά στις συζητήσεις! Μόλις πριν από λίγες ώρες είχε γράψει σε κάποιο άλλο τόπικ, αλλά γενικότερα δεν έχω παρατηρήσει κάποια αραίωση ή έστω και προσωρινή παύση στη συμμετοχή της. Ξέρεις, ο ρυθμός συμμετοχής του καθενός είναι διαφορετικός. Υπάρχουν μέλη που για κάποιο διάστημα δε γράφουν, μετά γράφουν πάλι, άλλοι για κάποιο διάστημα γράφουν πολλά μηνύματα και μετά εξαφανίζονται, κάποιοι αφιερώνουν χρόνο για να διαβάσουν, μέλη με απενεργοποιημένο τον παλιό τους λογαριασμό ξαναμπαίνουν, κ.ο.κ.
Για κάποιους το forum είναι ένα σπίτι, για κάποιους ένας δρόμος στον οποίο είναι απλά περαστικοί, για άλλους πάλι ένα πλατύσκαλο, ή μια μικρή πλατεία που την επισκέπτονται πότε πότε.
Μην ανησυχείς
Το Πνεύμα είναι ακόμα εδώ


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2006, 10:09:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το ότι οι εργασίες αναβάθμισης γίνονται από το καλοκαίρι για να το διορθώσετε πάλι είναι αδιαμφισβήτητο. Μα καλά το γιοφύρι της Άρτας χτίζετε???

Σαράντα πέντε μάστοροι κι εξήντα μαθητάδες
γιοφύρι εθεμέλιωσαν στης Άρτας το ποτάμι.
Ολημερίς το χτίζανε, το βράδυ εγκρεμιζόταν.
Μοιρολογιούν οι μάστοροι και κλαιν οι μαθητάδες:
"Αλοίμονο στούς κόπους μας, κρίμα στις δούλεψές μας,
ολημερίς να χτίζουμε το βράδυ να γκρεμιέται."
Πουλάκι εδιάβη κι έκατσε αντίκρυ στό ποτάμι,
δεν εκελάηδε σαν πουλί, μηδέ σαν χελιδόνι,
παρά εκελάηδε κι έλεγε ανθρώπινη λαλίτσα:
"Αν δε στοιχειώσετε άνθρωπο, γιοφύρι δε στεριώνει,
και μη στοιχειώσετε ορφανό, μη ξένο, μη διαβάτη,
παρά του πρωτομάστορα την όμορφη γυναίκα,
που έρχεται αργά τ' αποταχύ και πάρωρα το γιόμα."

Τ' άκουσ' ο πρωτομάστορας και του θανάτου πέφτει.
Πιάνει, μηνάει της λυγερής με το πουλί τ' αηδόνι:
Αργά ντυθεί, αργά αλλαχτεί, αργά να πάει το γιόμα,
αργά να πάει και να διαβεί της Άρτας το γιοφύρι.
Και το πουλι παράκουσε κι αλλιώς επήγε κι είπε:
"Γοργά ντύσου, γοργά άλλαξε, γοργά να πας το γιόμα,
γοργά να πας και να διαβείς της Άρτας το γιοφύρι."

Να τηνε κι εμφανίστηκε από την άσπρη στράτα.
Την είδ' ο πρωτομάστορας, ραγίζεται η καρδιά του.
Από μακριά τους χαιρετά κι από κοντά τους λέει:
"Γειά σας, χαρά σας, μάστοροι και σεις οι μαθητάδες,
μα τι έχει ο πρωτομάστορας και είναι βαργομισμένος;
"Το δαχτυλίδι του 'πεσε στην πρώτη την καμάρα,
και ποιός να μπει, και ποιός να βγει, το δαχτυλίδι νά 'βρει;"
"Μάστορα, μην πικραίνεσαι κι εγώ να πά σ' το φέρω,
εγώ να μπω, εγώ να βγω, το δαχτυλίδι νά 'βρω."
Μηδέ καλά κατέβηκε, μηδέ στη μέση πήγε,
"Τράβα, καλέ μ' τον άλυσο, τράβα την αλυσίδα
τι όλον κόσμο ανάγειρα και τίποτες δεν βρήκα."

Ένας πηχάει με το μυστρί κι άλλος με τον ασβέστη,
παίρνει κι ο πρωτομάστορας και ρίχνει μέγα λίθο.
"Αλίμονο στη μοίρα μας, κρίμα στο ριζικό μας!
Τρεις αδελφάδες ήμαστε, κι οι τρεις κακογραμμένες,
η μια 'χτισε το Δούναβη, κι η άλλη τον Αφράτη
κι εγώ η πιό στερνότερη της Άρτας το γιοφύρι.
Ως τρέμει το καρυόφυλλο, να τρέμει το γιοφύρι,
κι ως πέφτουν τα δεντρόφυλλα, να πέφτουν οι διαβάτες."

"Κόρη, το λόγον άλλαξε κι άλλη κατάρα δώσε,
που 'χεις μονάκριβο αδελφό, μη λάχει και περάσει."
Κι αυτή το λόγον άλλαζε κι άλλη κατάρα δίνει:
"Αν τρέμουν τ' άγρια βουνά, να τρέμει το γιοφύρι,
κι αν πέφτουν τ' άγρια πουλιά, να πέφτουν οι διαβάτες,
γιατί έχω αδελφό στην ξενιτιά, μη λάχει και περάσει.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

e******* a********
Διαγραμμένος Λογαριασμός

Greece
44 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2006, 10:46:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους e******* a********  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


_____________________________________________________________
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗ "ΓΕΝΙΚΗ ΣΑΛΑΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ"
_____________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
e******* a********
Διαγραμμένος Λογαριασμός

Greece
44 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2006, 10:49:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους e******* a********  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


_____________________________________________________________
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗ "ΓΕΝΙΚΗ ΣΑΛΑΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ"
_____________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2006, 11:24:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μεταφορά >> ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

e******* a********
Διαγραμμένος Λογαριασμός

Greece
44 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2006, 11:48:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους e******* a********  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


_____________________________________________________________
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗ "ΓΕΝΙΚΗ ΣΑΛΑΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ"
_____________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
e******* a********
Διαγραμμένος Λογαριασμός

Greece
44 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2006, 11:50:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους e******* a********  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


_____________________________________________________________
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗ "ΓΕΝΙΚΗ ΣΑΛΑΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ"
_____________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2006, 12:06:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μεταφορά >> ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2006, 13:47:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω ότι φταίει ο καιρός (put the blame on...), ναι είμαι σίγουρη ότι όλος αυτός ο εκνευρισμός οφείλεται στις καιρικές συνθήκες! Δεν ξέρω για σας αλλά εγώ κακοκοιμήθηκα χτες (ή μάλλον κατάφερα να κοιμηθώ μετά τις 6 το πρωί). Η άνοιξη είναι μια μεταβατική περίοδος. Σίγουρα.

Τις τελευταίες μέρες παλεύω με τις σκέψεις. Θέλω να απαντήσω σε δύο θέματα και διστάζω. Το ένα είναι του Εχέμβροτου και το άλλο του junk. Είναι παλιά θέματα που κάποιοι τα ανέβασαν τις τελευταίες μέρες. Πώς να απαντήσεις όταν ξέρεις ότι οι θεματοθέτες τους λείπουν και πιθανόν να μην εμφανιστούν ξανά για να απαντήσουν; Junk, Εχέμβροτος, Valnta, sceptic, dimkar, για να μην αναφερθώ σε άλλους που απλώς εξαφανίστηκαν αλλά έχεις την ελπίδα ότι μπορεί και να τους ξαναδεις να γράφουν κάποια στιγμή όπως ο Πέτρος, ο μάνος και διάφοροι άλλοι.
Θα μου πείτε μάλλον σε έπιασε ο ανοιξιάτικος συναισθηματισμός. Αυτή είναι η πορεία των φόρουμ. Μέλη έρχονται και φεύγουν. Καινούργια μέλη έρχονται και ανανεώνουν το ενδιαφέρον, ευτυχώς.

Χτες χάζευα το dream show. Τραγούδησε κάποια κοπελιά με ωραία φωνή και την έκρινε ένας από την επιτροπή. Της είπε λοιπόν, από την αρχή που ήρθες εδώ, είπα ότι είσαι πολύ καλή. Και σήμερα ήσουν πολύ καλή, αλλά... αλλά δεν υπάρχει εξέλιξη. Από σένα έχω απαιτήσεις να γίνεις ακόμα καλύτερη. Είσαι καλή αλλά στάσιμη. Αυτός είναι αν θέλετε ο προβληματισμός μου και για εδώ μέσα. Είμαστε καλοί, αλλά στάσιμοι, ο καθένας ξεχωριστά και το φόρουμ (για το φόρουμ μιλάω μόνο) του esoterica.
Είμαστε καλοί αλλά στάσιμοι. Για σκεφτείτο το. Μπορεί και να έχω άδικο..;


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2006, 14:42:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ostria

Σιγουρα φταίει η ανοιξη. Στασιμοι δεν μενουμε, αλλα οσοι προχωράμε, αποχωρούμε
κιόλας. (Αλλος απο εδώ αλλος απο εκει). Αλλοι πάλι προχωράνε αλλα δεν αποχωρούνε.
Ειναι θέμα πλανητικής συγγυρίας . Α ναι έρχονται και καινούριοι.

Το οτι τελικά δεν θα μεινει κανενας να γράφει στο forum ειναι δεδομένο,
διοτι τίποτα δεν ειναι αιώνιο.Ποσο μάλλον ένας δυκτιακός τόπος.


Αγγελος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

E***
Διαγραμμένος Λογαριασμός


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2006, 17:09:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους E***  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νομίζω ότι φταίει ο καιρός (put the blame on...), ναι είμαι σίγουρη ότι όλος αυτός ο εκνευρισμός οφείλεται στις καιρικές συνθήκες! Δεν ξέρω για σας αλλά εγώ κακοκοιμήθηκα χτες (ή μάλλον κατάφερα να κοιμηθώ μετά τις 6 το πρωί). Η άνοιξη είναι μια μεταβατική περίοδος. Σίγουρα.

Τις τελευταίες μέρες παλεύω με τις σκέψεις. Θέλω να απαντήσω σε δύο θέματα και διστάζω. Το ένα είναι του Εχέμβροτου και το άλλο του junk. Είναι παλιά θέματα που κάποιοι τα ανέβασαν τις τελευταίες μέρες. Πώς να απαντήσεις όταν ξέρεις ότι οι θεματοθέτες τους λείπουν και πιθανόν να μην εμφανιστούν ξανά για να απαντήσουν; Junk, Εχέμβροτος, Valnta, sceptic, dimkar, για να μην αναφερθώ σε άλλους που απλώς εξαφανίστηκαν αλλά έχεις την ελπίδα ότι μπορεί και να τους ξαναδεις να γράφουν κάποια στιγμή όπως ο Πέτρος, ο μάνος και διάφοροι άλλοι.
Θα μου πείτε μάλλον σε έπιασε ο ανοιξιάτικος συναισθηματισμός. Αυτή είναι η πορεία των φόρουμ. Μέλη έρχονται και φεύγουν. Καινούργια μέλη έρχονται και ανανεώνουν το ενδιαφέρον, ευτυχώς.

Χτες χάζευα το dream show. Τραγούδησε κάποια κοπελιά με ωραία φωνή και την έκρινε ένας από την επιτροπή. Της είπε λοιπόν, από την αρχή που ήρθες εδώ, είπα ότι είσαι πολύ καλή. Και σήμερα ήσουν πολύ καλή, αλλά... αλλά δεν υπάρχει εξέλιξη. Από σένα έχω απαιτήσεις να γίνεις ακόμα καλύτερη. Είσαι καλή αλλά στάσιμη. Αυτός είναι αν θέλετε ο προβληματισμός μου και για εδώ μέσα. Είμαστε καλοί, αλλά στάσιμοι, ο καθένας ξεχωριστά και το φόρουμ (για το φόρουμ μιλάω μόνο) του esoterica.
Είμαστε καλοί αλλά στάσιμοι. Για σκεφτείτο το. Μπορεί και να έχω άδικο..;


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Tην είδα την κοπέλα κι εγώ. Μου έκανε εντύπωση το σκηνικό. Και η φαγούρα εδώ μέσα.
Είμαι καινούργια αλλά και παλιά. Αφού κυττώ στα φόρουμς.
Προβληματίζομαι. ΄Οσο καλός και να είσαι δεν πηγαίνεις μπροστά.
Κι εγώ στραβοξύπνησα.
Αλλά καλύτερα από το να μην κοιμόμαστε.
Ας αγαπήσει ο ένας τον άλλον. Κακό είναι ή δύσκολο;

ELEYUERH SKECHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2006, 20:22:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Και η φαγούρα εδώ μέσα.

ELEYUERH SKECH



ο συνωστισμος φταιει και πιασαμε ψειροι (διασταυρωση ψειρας και ψυλου )

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lancelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας


281 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2006, 04:05:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lancelot  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνω με Peronosporos...μα και να τα λεμε :
Στου κουφου την πορτα οσο θελεις βροντα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy