ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΕΝΤΟς ΜΑς .
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2006, 20:58:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Το θαυμα απο οπου αρχιζουμε να υπαρχουμε μεχρι και την στιγμη της ανυπαρξιας , είναι μεσα μας .
Πνευμα αυλο , που ευτυχως για εμας ολους τους θνητους μπορει να προσδιορισθει .

Γιατι να ασχοληθει oμως καποιος με αυτό ;;;
Τι μπορει να του δωσει ,αυτη η προσπαθεια ;;;

Πνευματικες αρετες .

Τι να τις κανει αυτες , οταν μεσα σε ολες τις οργανωμενες κοινωνιες του κοσμου ( όπως και η ελληνικη ) ,ολοι οι θνητοι ασχολουνται αδιαλειπτως με τις υλικες αρετες ;;;

Αυτος ειναι ο προσωπικος μου προβληματισμος ,που ευχομαι να συμμεριστειτε μαζι μου .

Αν συμφωνειτε η αναζητηση ξεκινησε .

Δεν γνωριζω που θα τελειωσει, διοτι δεν εχουμε καλλιεργησει ολοι ,το πνευμα εντος μας , στο ιδιο πνευματικο επιπεδο .

Υπαρχει ομως ενα κριτηριο .
Ανωτατος καρπος των πνευματικων αρετων μας ,ειναι η ΣΟΦΙΑ .

Αυτη δεν ειναι μια αφηρημενη ενοια ,προυποθετει αδιαλειπτη πνευματικη καλλιεργεια.

Η σοφια ειναι η πνευματικη δυναμη, με την οποια μπορουμε να ξεχωρισουμε το ψεμμα & την αληθεια .

Ποιες ειναι οι πνευματικες αρετες ,που εχει μια σοφη ανθρωπινη υπαρξη ;;;

Μπορουμε να τις προσδιορισουμε .
Στην ουσια ειναι ( κατά εμε ) μια και μοναδικη και την αποκαλουμε ΤΑΠΕΙΝΩΤΗΤΑ .

Τι αντιλαμβανομαι εγω ως μεγιστη ταπεινοτητα ;;;
Να υπαρχει μια δυναμη , που εχει δημιουργησει τα παντα & να μην επαιρεται για αυτο το επιτευγμα , παροτι θα μπορουσε ανετα να το κανει .
Σε ποιους θα απευθυνεται αυτή η επαρση ;;;

Σε θνητους ανθρωπους .
Και τι θα κερδιζε αν το εκανε ;;;
Την δοξασια μας .
Μα δεν το πραττουμε ;;;
Δυστυχως , η ευτυχως οχι .
Γιατι ;;;
Διοτι ,επιτρεψτε μου να γραψω ,λιγοι από εμας τους θνητους ειμεθα ταπεινοι .
Ταπεινοι ως προς τι , ποιον ;;;
Το δημιουργημα που ονομαζουμε ΚΟΣΜΟς .

Τωρα θβεβαια , το αν υπαρχει δημιουργος , η δημιουργοι για αυτόν τον κοσμο , το αφηνω στην δικη σας προσωπικη κριση .

Εγω μπορω να πιστευω οτι θελω και για οτι διψαει η ψυχη μου & αυτό είναι ενα καθαρα προσωπικο δεδομενο .


Τι σας ψιθυριζει φιλοι μου , το δικο σας το αδειαλειπτα ενεργο πνευμα εντος της πανεμορφης ψυχης σας ,καθημερινα ;;;


Ναι θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας αυτο το προσωπικο σας δεδομενο .

Αναζηταω πολλα ;;;

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2006, 10:52:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα alfa-omega.
Το ερώτημα που διατυπώνεις το έχω κάνει και εγώ στον εαυτό μου,
όπως πιστεύω και πολλοί άλλοι. Γιατί; Γιατί χρειάζεται η συνειδητή
ενασχόληση με το πνεύμα για να γίνω "καλύτερος άνθρωπος";
Βλέπεις, αν εξαιρέσουμε τη θρησκεία, που με αυτήν έχουμε μεγαλώσει
και μας επιβάλλει την αναγκαιότητα του πνευματικού στη ζωή μας,
αλλά που για πολλούς είναι πλέον ένα καμμένο χαρτί, τότε δεν υπάρχουν
γύρω μας τα στοιχεία που θα ενισχύσουν τη θέση ότι η πνευματική
εξέλιξή μας είναι μια επιτακτική ανάγκη, ή τουλάχιστον ότι για να
εξελιχτούμε ως άνθρωποι χρειάζεται συνειδητή ενασχόληση σε κάποιον
πνευματικό δρόμο.

Το ερώτημα ξανατίθεται: Τόσο ατελής λοιπόν είναι ο άνθρωπος,
που "φυσικά", απλά μέσα από τη διαδικασία του-να-ζει, δε μπορεί να
εξελιχθεί σε ένα φωτεινό πλάσμα και χρειάζεται να το προσπαθήσει
αυτό πέρα από τα όρια της κοινωνικής διαμόρφωσης, μέσα στην οποία
εντάσσεται; Τόσο λάθος ή ελλειπή είναι τα ερεθίσματα, που χρειάζεται
ένας συγκεκριμένος δρόμος για τη "φώτιση";

Γιατί τελικά να πρέπει να κάνουμε κάτι, ώστε να κερδίσουμε την
πνευματική μας αναγέννηση, γιατί να μη ζούμε ήδη σε μια κατάσταση
ευδαιμονίας;

Επειδή καθένας από εμάς ζει την προσωπική του ζωή, κανένας δε ζει
την ίδια ζωή για δύο φορές -η ζωή δεν έχει πρόβα!- και επειδή
η πνευματική διάσταση της ζωής είναι αυστηρά προσωπικά -δε μπορούμε
παρά εμείς να βιώσουμε την πνευματικότητα της ζωής μας- μόνο
δοκιμάζοντας μπορούμε να βρούμε το νόημα μέσα σε αυτό που κάνουμε.

Πώς θα ήταν αν δεν; Αυτό είναι ένα ερώτημα, που ίσως ποτέ δε θα
μπορέσουμε να απαντήσουμε για τον εαυτό μας. Οπότε καλούμαστε
να πιστέψουμε και να επιλέξουμε το δρόμο, την ανάγκη για πνευματική
ανάταση.

Γιαυτό ο Καζαντζάκης το περιέγραψε ίσως ως μια βουτιά στην άβυσσο,
γιατί βουτάμε στο άγνωστο...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2006, 21:09:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη λίλιθ , σε ευχαριστω που εγραψες για το αγνωστο , που εγω αποκαλεσα πνευμα .
Διαβαζοντας τις σκεψεις σου ,μου δημιουργηθηκε μια και μοναδικη απορια .

Επισκεπτεσαι καποιον πνευματικο ;;;

Ελπιζω να μην σε αντιληφθηκα λαθος και να ενοεις τον πνευματικο ,στον οποιο απευθυνονται πολλοι ( καποτε και εγω ) οταν εχουνε πνευματικες ανυσηχιες , που δεν μπορουνε να επιληφθουνε μονοι τους .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2006, 00:32:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτον τον καιρο, διαβαζω το "περι ψυχης" του Αριστοτελη... δυσκολο κειμενο αλλα αξιζει τον κοπο.


Νομιζω οτι η καλλιεργεια του πνευματος, ειναι μια προσωπικη υποθεση, και δεν θα πρεπει να αναζητουμε κοινωνικες προτροπες ή αξιώσεις. Αλλωστε, παραδοσιακα, ο "μεσος" ανθρωπος, διαλεγει τον ευκολο δρομο.


Το μεγαλο ψεμα νομιζω πως ειναι, η εικονα που εχει περασει, για αυτους που λεμε "κουλτουρε" ατομα. Στην πραγματικοτητα, εχεις μεγαλυτερες πιθανοτητες να συμπαθισεις εναν ψιλοψαγμενο ανθρωπο, παρα εναν ρηχο. Don' trust TV!

_________________________


"... Ο φανατισμός του, ο σαδισμός του, το σκλαβωμένο του μυαλό και οι απολυταρχικές του απόψεις σε καμία περίπτωση δεν προσιδιάζουν σε θεράποντα της επιστήμης."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2006, 02:19:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ alfa-omega,
οι όψεις πνεύμα και ύλη στη ζωή ήταν και είναι για μένα
αντικείμενο έρευνας με διάφορους τρόπους. Ο όρος "πνευματικός
δάσκαλος" δεν περιορίζεται ούτε σε ένα πρόσωπο, μα και όχι μόνο
σε κάτι ανθρώπινο, υλικό, άυλο, μπορεί να είναι ο,τιδήποτε.

Δεν είμαι εξοικειωμένη με την έννοια του "πνευματικού", ίσως όπως
εσύ εννοείς, αν κατάλαβα καλά, αλλά θα θεωρούσα ως πνευματικό οδηγό
το πρόσωπο, που μεσολαβεί μια δεδομένη στιγμή μεταξύ εμού και της
γνώσης, την οποία είμαι σε ετοιμότητα και διάθεση να λάβω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2006, 10:34:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνω και εγω φιλε velial ,η καλλιεργεια του πνευματος εiναι καθαρα προσωπικη υποθεση .
Αυτο το γνωριζω γιατι αντιθετα , αν ειχε εξιληχθει σε ομαδικο αθλημα , θα βλεπαμε στην ελληνικη τελεοραση αμετρητες εκπομπες για τον αριστοτελη και οχι μονον για τον υπεροχο αυτον ανθρωπο .


λίλιθ ο ιδανικος Πνευματικος δασκαλος , είναι για εμενα αυτος που καλλιεργει αδιαλειπτα το πνευμα εντος του .

Το ερωτημα μου προς εσας ειναι το ακολουθο :

Μας ανηκει ;;;

Θετω αυτο το απλο ερωτημα διοτι ,αν ανηκει στον καθεναν απo εμας , τοτε λογικο θα ητανε να γνωριζουμε και το πως βρηθηκε εντος μας .

Οσο για το προσωπο που μεσολαβει στην ζωη σου και μπορεις να λαβεις πνευματικα ερεθισματα ,πως θα το αντιληφθεις .
Υπαρχουνε ενδειξεις , το χαρακτηριζει κατι ιδιαιτερο ;;;

Ευχαριστω εκ των προτερων για τα πνευματικα ερεθισματα που ελπιζω οτι θα ακολουθησουνε .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2006, 11:55:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο άνθρωπος είναι διπλής φύσεως : ΣΩΜΑ + ΨΥΧΗ.
ΣΩΜΑ --> ΥΛΗ και ΨΥΧΗ --> ΠΝΕΥΜΑ.
Το πνεύμα βρίσκεται παντού σκορπισμένο μέσα στο Σύμπαν, είναι κοινό απέναντι σε κάθε ανθρώπινη ψυχή που μπορεί οποιαδήποτε στιγμή να το προσεγγίσει. Όπως το σώμα που έρχεται σε επαφή με την ύλη έχει ανάγκη απο υλικές φροντίδες, αγαθά, φάρμακα, διατροφή, νερό, ντύσιμο ανάλογα και η ψυχή έχει ανάγκη απο πνευματικές φροντίδες απο πνευματικά αγαθά.
Η ύλη είναι κάτι το ορατό το κατανοητό για τις ανθρώπινες αισθήσεις, αλλά το πνεύμα είναι κάτι το ακατανόητο, το μή ορατό αλλά και ταυτόχρονα ανώτερο απο την Ύλη.
Σύμφωνα με όλες τις θρησκείες το πνεύμα προυπήρχε της ύλης, δημιούργησε την ύλη. Κατα την γνώμη πολλών η δημιουργία της ύλης ήταν αποτέλεσμα μιάς μορφής ΕΚΠΤΩΣΗΣ του πνεύματος απο την αρχική αιώνια κατάσταση.
Η ύλη είναι κάτι το φθαρτό, το παροδικό το πνεύμα είναι κάτι το αιώνιο, το αθάνατο. Αλλά δυστυώς ο άνθρωπος τις περισσότερες φορές το αγνοεί αγκαλιάζοντας την προσωρινότητα της ύλης. Το αγνοεί γιατί είναι κάτι που δέν είναι αντιληπτό με τις σωματικές του αισθήσεις ΑΡΑ ΤΟ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙ. Και εγώ έχω έρθει πολλές φορές στην δυσάρεστη αυτή θέση, γιατί η καθολική εξάρτηση απο την ύλη μας οδηγεί στην δυστυχία. Η Ύλη υπόκειται σε νόμους ανεπιθύμητους που περιορίζουν την ελευθερία των κινήσεων μας, και μόνο με την βοήθεια του πνεύματος μπορούμε να προχωρήσουμε ένα βήμα ώστε να τους ξεπεράσουμε.
Το πνεύμα στην συνολική του μορφή είναι εντελώς απροσέγγιστο απο τον άνθρωπο. Ψήγματα προσπαθούμε να κερδίσουμε απο αυτό θεωρώντας τα γνώση κερδίζοντας τα με την αγάπη, την αρετή και τον δρόμο της σωστής συμπεριφοράς απέναντι στην φύση και τον άνθρωπο.

http://www.seasite.niu.edu/Indonesian/Indonesian_Elections/Indo-pemilu99/21.jpg
"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2006, 15:33:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Krisnna χαιρομαι ,που εχουμε ταυτοσημη αποψη, για τις δυο φυσεις μας . ( τεστ )Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2006, 15:53:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπηκα στην ( υποθετω προσωπικη ιστοσελιδα ),που υπεδειξες στο μυνημα σου ,αλλα διαπυστωσα δεν υπαρχει πνευματικο υλικο .
Υποθετω οτι ειναι υπο κατασκευη, η τροποποιηση .

Προσφατα εψαξα να βρω κατι στο οποιο να ειμαι εγω και εσεις παμπλουτοι .
Αφου βρηκα μεσα μου αμετρητα αισθηματα , υποθετω οτι ολοι ειμαστε πλουσιοι σε αυτα .

Μολις εχθες σε μια τυπικη εργασιμη καθημερινη ημερα , καλλιεργησα ενα απο αυτα .
Ενας συναδελφος μου φερθηκε με ενα πολυ αποτομο τροπο ( ετσι το αντιληφθηκα εγω ) .
Μου δημιουργηθηκε η εσωτερικη ανγκη να του το ανταποδωσω .
Προτιμησα να κανω ασκηση στην πνευματικη αρετη που καλουμε ΥΠΟΜΟΝΗ .
Ο συναδελφος καταλαβε την( πατατα του ).
Ηρθε κοντα μου και αρχισε την συζητηση .
Ο λογος που αντεδρασε με αποτομο, αγενει τροπο ητο το πνιξιμο .
Εχει πνιγει ο αμοιρος στα γραμματια .
Του ειπα οτι και εγω αντιμετωπεισα παρομοια προβληματα ,αλλα κρατησα το προσωπικο πνευματικο μου επιπεδο σε υψηλο βαθμο .

Καταφερα να τον προτρεψω να μου ζητησει μια ,ταπεινη συγνωμη .
Απολαυσα την στιγμη εκεινη οσο τιποτε αλλο .

Γνωριζω οτι ειναι φυση αδυνατον να εχουμε ολοι την ιδια ευδιαθεσια .
Ειναι ομως θετικο ,για την προσωπικη πνευματικη εξελιξη μας , να την επιδιωκουμε σε τακτικα χρονικα διαστηματα .

Θα ελεγα οτι ειναι ηθικη υποχρεωση ολων μας , αλλα καλλυτερα να μην το αναπτυξω γιατι θα επρεπε να το συσχετισω με κατι .
Το παρακαμπτω προς το παρον .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2006, 22:00:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μπηκα στην ( υποθετω προσωπικη ιστοσελιδα ),που υπεδειξες στο μυνημα σου ,αλλα διαπυστωσα δεν υπαρχει πνευματικο υλικο .
Υποθετω οτι ειναι υπο κατασκευη, η τροποποιηση .

Σε μένα αναφέρεσαι?
Ψηφιακή υπογραφή είναι αυτό, δέν έχει καμία σχέση με ιστοσελίδα, μήν περιμένεις να δείς τίποτα

quote:
Προτιμησα να κανω ασκηση στην πνευματικη αρετη που καλουμε ΥΠΟΜΟΝΗ .
Ο συναδελφος καταλαβε την( πατατα του ).
Ηρθε κοντα μου και αρχισε την συζητηση .

Είναι γεγονός οτι πολλοί λιγότεροι θα αντιδρούσαν με τον δικό σου τρόπο. Και εγώ με την σειρά μου αμφιβάλλω άν θα είχα κατορθώσει και σε ποιόν βαθμό να συγκρατηθώ, αλλά τελικά με τον τρόπο αυτό βγήκες κερδισμένος. Γιατί ο δύσκολος δρόμος πάντοτε ανταποδίδει, αποδείχθηκε φυσικά οτι και ο συνάδελφος είχε τους λόγους του που έδειξε τέτοια συμπεριφορά πάντοτε κάτι κρύβεται πίσω απο οτιδήποτε νομίζουμε παράξενο.

http://www.seasite.niu.edu/Indonesian/Indonesian_Elections/Indo-pemilu99/21.jpg
"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2006, 23:39:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το ερωτημα μου προς εσας ειναι το ακολουθο :

Μας ανηκει ;;;

Θετω αυτο το απλο ερωτημα διοτι ,αν ανηκει στον καθεναν απo εμας , τοτε λογικο θα ητανε να γνωριζουμε και το πως βρηθηκε εντος μας .

Οσο για το προσωπο που μεσολαβει στην ζωη σου και μπορεις να λαβεις πνευματικα ερεθισματα ,πως θα το αντιληφθεις .
Υπαρχουνε ενδειξεις , το χαρακτηριζει κατι ιδιαιτερο ;;;


Αγαπητέ alfa-omega,
σχετικά με το πρώτο ερώτημά σου, αν δηλαδή το πνεύμα μας ανήκει...
Το πνεύμα είναι αέρινο, αυτό σημαίνει η λέξη πνεύμα, δηλαδή αέρας.
Είναι λοιπόν μια ουσία άυλη, ή πολύ λεπτοφυής ύλη, που διαφεύγει
από τα όρια της πυκνής ύλης.
Θα μου άρεσε να πάρω ένα παράδειγμα από τη χημεία: Ένα αέριο
καταλλαμβάνει πάντα όλο τον όγκο του δοχείου, μέσα στο οποίο
βρίσκεται, χωρίς να αφήνει κενό.
Το ίδιο αντιλαμβάνομαι ότι ισχύει για το πνεύμα, βρίσκεται παντού.
Ουσιαστικά, βρίσκεται μέσα μας και έξω μας, μας διαπερνά.
Η έννοια του "ανήκειν" δε μπορεί κατά τη γνώμη μου να περιγράψει
τη σχέση μας με το πνεύμα, αφού δεν μπορούμε να το περιορίσουμε.

Για το δεύτερο ερώτημά σου: Σίγουρα θα αντιληφθεί κάποιος το
μεσολαβητή, από το αποτέλεσμα της μεσολάβησης. Αν δεν υπάρξει
αποτέλεσμα, πολύ πιθανό να μη γίνει αντιληπτός και ο μεσολαβητής.
Γιαυτό στο προηγούμενο μήνυμά μου έγραψα ότι

quote:
θα θεωρούσα ως πνευματικό οδηγό
το πρόσωπο, που μεσολαβεί μια δεδομένη στιγμή μεταξύ εμού και της
γνώσης, την οποία είμαι σε ετοιμότητα και διάθεση να λάβω.

γιατί πολύ απλά, όταν κάτι δεν έχει φτάσει η ώρα του να το μάθουμε,
όταν ακόμη ανήκει στο πεδίο του αγνώστου, δε μπορούμε να το
αντιληφθούμε ως τίποτε, είναι κάτι ακατανόητο ή άνευ σημασίας για
εμάς. Έτσι δε μπορούμε να αντιληφθούμε και το φορέα του μηνύματος.
Όταν όμως είμαστε έτοιμοι για ένα καινούργιο άνοιγμα, τότε θα είμαστε
και σε θέση να αντιληφθούμε τον τρόπο, που το καινούργιο θα μας
προσσεγγίσει, είτε αυτό έλθει μέσω ενός ανθρώπου, είτε μέσω μιας
κατάστασης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2006, 01:33:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη λίλιθ αυτος οι αυτοι που θα ερθουνε να σου δωσουνε τα φωτα της γνωσης τους , ειναι εντος σου .
Αυτο καθοριστηκε πριν ακομη υπαρξεις . (ισχυει για ολα τα πλασματα που ειχανε την τυχη, η αν θελεις την ευνοια να αποκτησουνε ψυχη ).

Καθε πραγμα στον καιρο του και ο κολλιος τον αυγουστο ,λεει και μια σοφη λαικη παροιμοια μας .


Η δυναμη που μας τροφοδοτει με την απαραιτητη πνευματικη ενεργεια , για να μπορουμε να υπαρχουμε ειναι ασυληπτη ,απο την λογικη μας .

Μπορουμε να κανουμε υποθεσεις για το πως υπαρχει , η να ακολουθησουμε τις τελευταιες επιστημονικες ερευνες για να εξοιχνοιασουμε αυτο το μυστηριο ,ακομη μπορουμε να δημιουργησουμε προσωπικες θεωριες ,που θα πρεπει βεβαια να τις στηριξουμε με επιχειρηματα .

Ολα αυτα δεν θα αποκαλυψουνε το μυστικο ,αντιθετα θα χαθουμε στο απειρο συμπαν ,που δεν εχει αρχη και τελος .

Αφηνοντας το πνευμα εντος μας ελευθερο να εξελιχθει ,εχουμε τις περισσοτερες πιθανοτητες να μας οδηγησει εκει απο οπου ξεκινησε την πορια του .

Η ικανοτητα αυτη ειναι εμφυτη σε ολους .
Υπηρχε το πνευμα εντος μας πριν ακομη ερθουμε στον κοσμο αυτον, ως θνητα πλασματα .
Κανεις δεν γνωριζει την αρχικη μορφη του, ειναι ομως μια χρησιμη πληροφορια το γεγονος οτι μπορουμε ολοι να το ακολουθησουμε .

Απο που δεχτηκα αυτην την πληροφορια ;;;

Οι πνευματικες αρετες που ανεφερα στο αρχικο μου μυνημα , οδηγουνε στην σοφια .
Το πνευμα εντος μας ειναι σπορος . ( τον χαρακτηρισμο θεικος σπορος , τον αφηνω στην προσωπικη σας αντιληψη ).
Γεγονος που βιωσα παραμενει η προσωπικη καλλιεργεια αυτου του σπορου .

Τι εχω βιωσει ;;;

Οσο αναζηταω το νοημα που μπορει να εχει η δικη μου προσωπικη υπαρξη, μεσα σε αυτον τον κοσμο , χανομαι μεσα στον λαβυρνηθο του ιδιου μου του μυαλου .
Οσο ομως προσπαθω να ειμαι ευγενικος, ταπεινος, καλοπροαιρετος & φιλικος προς το αμεσο περιβαλλον οπου υπαρχω ,τοσο ποιο πολυ μεγαλωνει ο πνευματικος μου οριζοντας .

Μα μεχρι που θα φτασει, δεν θα καταληξει καποτε καπου ;;;

Εχει ηδη καταληξει .
Πορευεται προις το φως .

Ποτε θα φτασω εκει ;;;

Δεν υπαρχει για εμενα χρονικο περιθωριο ,γιατι ο χρονος δεν μπορει να περιορισει κανενα πνευμα που επιδιωκει αδιαλειπτη καλλιεργεια .

Αυτα που γραφω ισως να προσδιδουνε εναν αλαζονικο χαρακτηρισμο προς το ατομο μου ,για ολους εσας που διαβαζεται τις σκεψεις μου .

Αυτο δεν με ανυσηχει και ουτε με προβληματιζει .
Εγω μπορω να γραφω και να ισχυριζομε οτι θελω ,οπως αλλωστε ο καθενας απο εμας .

Αν μεινω μονος , θα αγωνιζομαι ατομικα , μεσα από την περιορισμενη καθημερινοτητα μου, μεχρι τοτε θα προσπαθω να μεταδιδω αυτο το φως που ειδα με τα ματια της αυλης ψυχης μου ομαδικα, μεσα και απο αυτην την δημοσια τοποθετηση της .

Καθε στιγμη της ζωης μου ,ειναι κυριολεκτικα μια σταγονα ,μεσα σε εναν απεραντο ωκεανο .
Ειναι χρησιμη ,γιατι αν δεν υπηρχε δεν θα υπηρχε και ο ωκεανος .

Ο πλανητης γη μας φανταζει ολους τεραστιος μονον επειδη ,τον βλεπουμε απο μια πριορισμενη οπτικη γωνια .

Αν τον παρατηρουσαμε ολοι , απο ενα απομακρισμενο και ομως υπαρκτο απομακρισμενο σημειο του διαστηματος , θα λεγαμε ολοι :

Ο κοσμος αυτος ειναι πολυ ,παρα πολυ μικρος .

Καλα και σε τι θα μας βοηθουσε αυτη η καινουργια οπτικη θεαση ;;;

Στο να σηκωσουμε το κεφαλι μας , πανω απο την καθημερινοτητα μας και να εκτιμησουμε ακομη καλλυτερα ( περισσοτερο αντικειμενικα ) τον χρονοχωρο ,που οριοθετει την πνευματικη ορατοτητα μας .
Αυτος ο περιορισμος ειναι μια ψευδαισθηση .

Πως αλλιως μπορουμε να διευρυνουμε καθημερινα τον πνευματικο μας οριζοντα ;;;

Επενδυοντας ολη την πνευματικη μας δυναμη, σε αυτο που κανουμε .
Τι κανουμε ;;;

Υποθετω οτι προσπαθουμε ολοι να ζουμε ευσυνειδητα .
Αυτη η προσπαθεια πρεπει να ειναι αδιαλειπτη ,αν θελουμε ( οσοι πραγματικα θελουμε ) να κερδισουμε το πνευματικο επαθλο της :

Σ Ο Φ Ι Α ς .

Απo ποιον ,ποιους θα μας απονεμηθει ;;;

Απο τον συνανθρωπο ,συνανθρωπους μας , που τους ανοιξαμε τα ματια της ψυχης .

Μα αυτο μοιαζει με παραμυθι , κανενας ( σχεδον κανενας δεν νοιαζεται για τις αλλες ψυχες ) .

Υπαρχει το πνευμα εντος μας και αυτο το αγνωστο δεδομενο ,καταγραφει ολες τις δραστηριοτητες μας .

Τολμω να γραψω :
Αλοιμονο στα πνευματα που νοησαν ,αλλα δεν τολμανε να το ρισκαρουνε .


Ευχομαι σε ολους μας ,ουσιαστικη πνευματικη καλλιεργεια .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2006, 15:14:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα!
Αγαπητέ alfa-omega γράφεις,
quote:
Οσο αναζηταω το νοημα που μπορει να εχει η δικη μου προσωπικη υπαρξη, μεσα σε αυτον τον κοσμο , χανομαι μεσα στον λαβυρνηθο του ιδιου μου του μυαλου .
Οσο ομως προσπαθω να ειμαι ευγενικος, ταπεινος, καλοπροαιρετος & φιλικος προς το αμεσο περιβαλλον οπου υπαρχω ,τοσο ποιο πολυ μεγαλωνει ο πνευματικος μου οριζοντας

Έτσι κάπως το αντιλαμβάνομαι και εγώ. Όταν αναζητώ το νόημα για μένα,
τότε δε μπορώ να δώσω απάντηση. Όπως για παράδειγμα, γιατί βρέθηκα
εδώ, ποιός είναι ο σκοπός μου κλπ. Όταν δηλαδή σκέφτομαι με βάση
το Εγώ, προσωπικά. Όταν οι ίδιες ερωτήσεις γίνονται πιό συνολικά,
γιατί βρεθήκαμε εδώ, ποιός είναι ο σκοπός μας κλπ, τότε η αντίληψή
μου ανοίγει.
Αυτό βέβαια δεν αίρει τον προσωπικό σκοπό του καθενός, αλλά τονίζει
την ιδέα, ότι όλοι μαζί θα εξελιχθούμε, ο καθένας βέβαια με τον
τρόπο του και στο δρόμο του, αλλά η εξέλιξη αφορά όλους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lord of green
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2006, 15:53:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lord of green  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το πνεύμα,η ψυχή, μέσα μας είναι το Θείο.
Όσο κι αν εμείς οι άνθρωποι προσπαθούμε να αδιαφορούμε γι' αυτό και να το λερώνουμε με τις βρωμιές μας αυτό θα παραμένει εκεί σημάδι του αιωνίου φωτός.
Μην γελιέστε φίλοι μου, ο χαρακτήρας μας, τα συναισθήματα δεν είναι η ψυχή μας αν και αυτή επηρεάζεται από αυτά.
Η σοφία έρχεται με την ταπεινότητα, ο πραγματικός σοφός δεν έχει εγώ,
δεν αντιδικεί με την φύση, αφήνεται στο ρεύμα της ζωής.
Πίσω από όλα είναι η ψυχή φίλε μου,
Αυτή σας φωνάζει αλλά εσεις δεν την ακούτε,
Ακολουθήστε την καρδιά σας όπως έλεγε κι ο Δον Χουάν
Αυτό είναι που μετρα. Ελευθερώστε την άμοιρη ψυχή σας από τα δεσμα και αφήστε την να εκδηλωθεί στην καθημερινότητά σας, στις σχέσεις με τους ανθρώπους και με την φύση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2006, 19:10:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε lord of green ολο και περισσοτεροι ανθρωποι οδηγουνται προς το συμπερασμα ,οτι το πνευμα εντος μας ειναι θειος σπορος .
Αυτο το πιστευω και εγω .

Γραφεις :
Αυτό είναι που μετρα. Ελευθερώστε την άμοιρη ψυχή σας από τα δεσμα και αφήστε την να εκδηλωθεί στην καθημερινότητά σας, στις σχέσεις με τους ανθρώπους και με την φύση.

Πως θα μπορουσαμε να ελευθερωσουμε το πνευμα στην καθημερινοτητα μας ;;;

Υπαρχει οπως γραφεις , ο δρομος της καρδιας .
Μπορεις να περιγραψεις τον δρομο αυτoν ;;;

Κανω τις ερωτησεις αυτες , για να βρουμε εσυ, εγω , η λίλιθ και ολοι οσοι το επιδιωκουνε , κοινα σημεια μεταξυ μας .

Το σιγουρο ειναι οτι στην πλειοψηφια δεν ακολουθουμε τον δρομο της καρδιας μας .
Ολοι καπου κανουμε λαθη και αυτα θα τα φερουμε στην επιφανεια , αν διεκρινησουμε ο καθενας μας την δικη του προσωπικη προσπαθεια ,μεσα απο τις καθημερινες του δραστηριοτητες .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2006, 12:03:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα!
Αφού μιλάμε για το δρόμο της καρδιάς, ως ο δρόμος της πνευματικής
απελευθέρωσης, θα ήθελα να ρωτήσω:
Τί είναι η καρδιά; Τί εννοούμε όταν λέμε καρδιά;
Και ποιός είναι ο σκοπός της καρδιάς;

Θα απαντήσω και εγώ στη συνέχεια, εννοείται!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lord of green
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2006, 16:35:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lord of green  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Α-Ω
Θα σου εξηγήσω τι θέλω να πω λέγοντας
να ελεθερώσουμε την ψυχή από τα δεσμά.
Αυτά τα δεσμά είναι ο ίδιος ο νους μας.
Οτιδήποτε κάνουμε δεν το κάνουμε από την ψυχή μας,
δεν το κάνουμε αυθεντικά, το κάνουμε όπως μας έχουν
υποδείξει άλλοι, όπως μας έχει μάθει η κοινωνία.
Στην καθημερινότητα, είσαι με μια παρέα και βλέπεις ένα
ζητιάνο. Τον λυπάσαι, θέλεις να του πεις κάτι ή να του δώσεις κάτι
αλλά δεν το κάνεις γιατί νοιάζεσαι γι' αυτό που θα πουν οι άλλοι.
Αυτό όμως το ζητάει από μέσα η ψυχή σου, αλλά εσύ δε το κάνεις
Αυτό που σου λέω είναι να την αφήσεις να εκδηλωθεί και
να μην σε νοιάζουν οι συνέπειες
Αυτό λείπει από τον κόσμο. Το βλέπεις στους ανθρώπους,
είναι όλοι τους ψεύτικοι. Οι πιο πολλοί από αυτούς μάλιστα έχουν χάσει κάθε επικοινωνία μαζί της. Δεν την ακούνε πια.
Δώσε στην ψυχή σου ένα μερίδιο στις πράξεις σου και στα λόγια.
Μου λες τώρα για τον δρόμο της καρδιάς.
Ένας ινδιάνος μάγος είχε απαντήσει κάποτε καλύτερα από μένα.
"Θέλεις να σου πω που οδηγεί ο δρόμος σου. Είναι εύκολο. Πουθενα.
Αυτό που έχει σημασία είναι να ακολουθείς τα Μονοπάτια που έχουν Καρδιά.Να ρωτάς, έχει καρδιά το μονοπάτι που βαδίζω; Αν ναι, ακολούθησέ το και μην φοβάσαι τίποτα ακόμη και αν όλος ο κόσμος θέλει να σε αποστρέψει από το να τ' ακολουθήσεις. Αν όχι, άφησε το, δεν είναι καλό μονοπάτι. Να ψάχνεις πάντα τα μο οπάτια που έχουν καρδιά, κι όταν καταλαβαίνεις πως δεν έχουν, να μην διστάζεις να τα εγκαταλείπεις.Ποιο μονοπάτι σου λέει η καρδιά σου πως είναι σωστό;
Σε περιμένει να το βαδίσεις. Πήγαινε. Τα μονοπάτια μπορούν να περιμένουν απίστευτα πολύ. Το πρόβλημα είναι πως οι άνθρωποι δεν έχουν
αρκετό χρόνο στη διάθεσή τους..."
Λίλιθ, όταν λέμε καρδιά εννοούμε τη ψυχή μας, αυτό που έχουμε μέσα μας. Ο σκοπός της; Δεν υπάρχει συγκεκριμένος σκοπός.
Είνα μάλλον μια ώθηση. Είναι μια εσωτερική παρόρμηση η θέληση της
ψυχής να εκφραστεί στον εξωτερικό κόσμο...
Λοιπόν σας χαιρετάω, περιμένω συνέχεια στην συζήτηση
Εύχομαι φως


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2006, 23:38:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλλιεργουμε ολοι το πνευμα εντος μας ;;;

Πως το καλλιεργουμε ;;;

Επιδιωκουμε υλικο, η πνευματικο πλουτο ;;;
Τι σημαινει αληθεια πνευματικος πλουτος ,για τον καθενα μας ;;;

Μια καλη καλλιεργεια του πνευματος , γεμιζει την ψυχη με γαληνη και αυτο ειναι μια σαφης ενδειξη οτι βαδιζω στο σωστο μονοπατι .
Μια προβληματικη καλλιεργεια , δημιουργει το πνευμα εντος μου ανυσηχιες και αυτο ειναι μια σαφης ενδειξη, οτι δεν το οδηγω στο σωστο μονοπατι . (αλλου θελει να παει και αλλου το τραβαω )

Προσωπικα με διακατεχει μια διαχρονικη πνευματικη ανυσηχια :
Δεν καταφερνω να κανω τοσες καλες πραξεις ,οσες πραγματικα θα μπορουσα να υλοποιησω .

Εσας lord of green , λίλιθ , velial & Krisnna ,ανυσηχει το πνευμα εντος σας για κατι ,αυτο το χρονικο διαστημα ;;;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2006, 00:44:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλλιεργουμε ολοι το πνευμα εντος μας ;;;

Πως το καλλιεργουμε ;;;

Επιδιωκουμε υλικο, η πνευματικο πλουτο ;;;
Τι σημαινει αληθεια πνευματικος πλουτος ,για τον καθενα μας ;;;


Πνευματικός πλούτος και καλλιέργεια...
Η ενασχόληση με πράγματα, που γεννούν ευγενή αισθήματα.
Για παράδειγμα, αυτό που νιώθει κάποιος μετά από μια επίσκεψη σε
ένα μουσείο, ή με το άκουσμα κλασικής μουσικής, ή συζητώντας
φιλοσοφικά, για να αναφέρω τρία εντελώς κλασικά παραδείγματα .
Βάλτε λοιπόν τώρα αυτά απέναντι από μια βραδιά στο σκυλάδικο,
με πολύ ποτό και καπνό, ή σε ένα γήπεδο, που όλοι γύρω βρίζουν
και φωνάζουν, ή σε έναν καυγά στο δρόμο, μεταξύ δύο οδηγών.

Είναι βέβαια αλήθεια ότι όλα χρειάζονται και εδώ δεν καταδικάζω
συμπεριφορές και περιστάσεις, αλλά χρησιμοποιώ τα παραδείγματα
για να γίνει φανερό το τί σημαίνει για μένα πνευματική καλλιέργεια
και πνευματικός πλούτος και τί δε σημαίνει...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lord of green
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2006, 15:46:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lord of green  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για τους περισσότερους πνευματικός πλούτος σημαίνει γνώσεις.
Οι γνώσεις δεν είναι παρά ηλεκτρικές ώσεις στον εγκέφαλο.
Πνευματικός πλούτος είναι οι εμπειρίες που αποκτάμε μέσα από
τις οποίες έχουμε μπορέσει να νιώσουμε ένα έστω ίχνος ευδαιμονίας
έκστασης ή όποιων άλλων φωτεινών συναισθημάτων.
Αω ερωτάσαι για το πως να καλλιεργήσει κανείς το πνεύμα του.
Το πνεύμα δεν καλλιέργεια, είναι ήδη θεϊκό.
Το μόνο που χρειάζεται είναι να μπορείς να το νιώθεις μέσα από τις
πνευματικές εμπειρίες και να το αφήνεις να εκδηλώνεται στις πράξεις σου.

Με φιλικούς χαιρετισμούς,
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2006, 18:55:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδη τα ευγενικα αισθηματα εχουνε πεσει βορρας στα αγενη ( ακομψα ) αισθηματα ,εχει επικρατησει η αγενεια .

Ειναι ποιο ευκολο να εισαι αγενης ,απο το να επιδιωκεις την ευγενεια .
Για αυτον το λογο επικρατησε ανα τον κοσμο η αγενεια .

Γιατι ομως ειναι ποιο ευκολο να εισαι αγενης σε αυτον τον κοσμο ;;;

Γιατι η ευγενεια θελει κοπο για να αποκτηθει και οταν την αποκτησουμε ,θα πρεπει να την εμβαθυνουμε μεχρι το σημειο που αυτη καλλιεργειται .

Σιγουρα βοηθανε πολυ σημαντικα ,αυτα που αναφερες στο προυγουμενο μυνημα σου λίλιθ .

Αυτο που για εμενα μετραει περισσοτερο ,ειναι η καθημερινη εξασκηση .

Αν βεβαια ολοι λεμε ,ναι πρεπει να εξασκουμεθα ,δεν σημαινει και οτι το πραττουμε και ετσι εναπομενει στον καθεναν ξεχωριστα , το ποσο ευγενης ,ταπεινος & σοφος θελει να γινει σε αυτην την ζωη και σε αυτον τον κοσμο που βιωνουμε ολοι .

Η πνευματικοτητα ενος θνητου μετρεται μονο με τις πνευματικες αρετες , που εχει καλλιεργησει ο ιδιος .
Αυτο γινεται γιατι , οσο ευγενεια & ταπεινοτητα και αν καλλιεργησουμε , παντα θα υπαρχει κατι , που θα μας ξεπερνα και αυτο δεν ειναι τιποτε αλλο, απο το ιδιο θειο πνευμα εντος μας ,που δεν μας ανηκει .

Αυτο προπορευεται παντοτε για να φωτιζει σαν φαρος τις ψυχες που αναζητανε το φως .

Φιλε lord of green , θα ηθελα να γραψω στο επομενο μυνημα μου κατι για τις προσωπικες μου πνευματικες εμπειριες .
Θα επιθυμουσα να το κανεται και εσεις , για να αποκομησω και εγω καποια απο τα δικα σας πολυτιμα πνευματικα ερεθισματα .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2006, 01:14:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατι ομως ειναι ποιο ευκολο να εισαι αγενης σε αυτον τον κοσμο ;;;

Γιατι η ευγενεια θελει κοπο για να αποκτηθει και οταν την αποκτησουμε ,θα πρεπει να την εμβαθυνουμε μεχρι το σημειο που αυτη καλλιεργειται .


Αγαπητέ alfa-omega, γιατί πάντα αγωνιζόμαστε για τα δύσκολα;
Γιατί ερωτευόμαστε εκείνους/ες που μας παιδεύουν;
Γιατί στην προσπάθεια υπάρχει μετά η ευχαρίστηση;

Όλα αυτά τα ερωτήματα και πολλά άλλα φυσικά, σχετίζονται με το
ερώτημά σου. Για να απαντηθεί το ερώτημα... το γιατί... δε νομίζω
ότι μπορεί να απαντηθεί. Πιστεύω όμως ότι όσα παραδείγματα και
να φέρουμε θα δούμε ότι ισχύει ο νόμος της προσπάθειας / ανταμοιβής.
Ο νόμος της δράσης και της αντίδρασης. Αν το πάμε παραπέρα, δε
θα βρούμε κάτι άλλο, γιατί αυτό για το οποίο μιλάμε είναι
πέρα ως πέρα καθολικό...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lord of green
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2006, 15:16:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lord of green  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία το μύνημά σου ΑΩ.
Συμφωνώ με τα περισσότερα που λες.
Όντως, η ευγένεια είναι κάτι που λείπει από τον άνθρωπο τη
σημερινή εποχή.
"Και χάθηκε με ένδοξο θάνατο εκείνο το ανίκητο ρεύμα ηρώων,
των εκλεκτών της Φύσηςε, κι εγώ πρέπει για μια ακόμη φορά
να καταγράψω το πώς, σε εποχές τυρρανίας,
κάποιοι άγνωστοι άνθρωποι,
που τ' όνομά τους δεν ακούστηκε στα χρονικά
των βασιλιάδων, υπέφεραν μέσα στη σιωπή,
για την αγάπη της αλήθειας..."
Λίλιθ κάποιος είχε πει
Πάντα υπάρχουν δύο δρόμοι να επιλέξεις.
Ο ένας είναι έυκολος. Και αυτή είναι η μόνη του ανταμοιβή.
ΑΩ όσο για πνευματικές εμπειρίες τι ακριβώς εννοείς;
Π.χ αστρική προβολή, lucid dreaming;
Λοιπόν σας χαιρετώ και ακόμη να πω πως η συζήτηση είναι πολύ όμορφηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2006, 18:18:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατι ομως ειναι ποιο ευκολο να εισαι αγενης σε αυτον τον κοσμο ;;;

Φίλε Alfa-οmega αυτό που έχει πάνω απ'όλα σημασία είναι να μπούμε στην θέση του άλλου. Να μήν κάνουμε δηλαδή στον άλλον αυτό που δέν θα θέλαμε να κάνουν οι άλλοι στον εαυτό μας. Μόνο με αυτόν τον τρόπο είναι δυνατό να βρεθεί ο δρόμος ώστε να υπάρξει ισορροπία στις ανθρώπινες σχέσεις. Αλλά δέν γίνεται αυτό γιατό ο καθένας μας νομίζει οτι αποτελεί το κέντρο του κόσμου. Σε αυτό το αποτέλεσμα οδηγεί η απομάκρυνση, η παραμέληση του πνεύματος, η ολοκληρωτική βαρύτητα που δίνουμε στην ύλη.
Και αυτό οδηγεί και στην αγένεια, η παροδική ψεύτικη ικανοποίηση μας οτι με την αγενή συμπεριφορά είμαστε ανώτεροι απο τον άλλον, το θύμα. Το υποτιμούμε με την συμπεριφορά αυτή σε σχέση με τον εαυτό μας, θέλουμε να αποδείξουμε οτι είμαστε κάτι παραπάνω. Άν ο άλλος δέν αντιδράσει νομίζουμε οτι νικήσαμε, και είμαστε πανέτοιμοι να το επαναλάβουμε και σε δεύτερο, και τρίτο, και τέταρτο θύμα. Αλλά κάποια στιγμή θα πάρουμε και την απάντηση που μας αξίζει.

http://www.seasite.niu.edu/Indonesian/Indonesian_Elections/Indo-pemilu99/21.jpg
"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2006, 19:46:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε αυτα ολα τα ερωτηματα σου αγαπητη λίλιθ ,εχω απαντηση αλλα οπως πολυ σωστα ειπες ,δεν μπορει να ειναι καθολικη .

Γνωριζω οτι ο ανθρωπος διχως το σωμα , θα βιωνε μια διαχρονικη ευτυχια .

Πως το γνωριζω ;;;

Θυμησου εναν ανθρωπο ( αν θες ανηρ ) που σου εχει φαρμακωσει την ζωη .
Βαλε τωρα το πνευμα σου να τον πλαση ως μια υπαρξη που δεν μπορει να ζησει ουτε στιγμη διχως την παρουσια σου .

Δεν γινεται ;; και βεβαια γινεται .

Τι λυπει απο αυτην την πανευκολη πνευματικη σου εργασια ;;;


Μηπως η υλοποιηση ?

Για αυτον τον λογο αγωνιζομαστε ( οχι ολοι βεβαια ) , για τα δυσκολα .

Γιατι το πνευμα μας δεν ειναι σοφο .

Αυτο αναζηταμε εδω μεσα απο αυτο το θεμα .
Τον δυσκολο δρομο, οπως εγραψε ο φιλος lord of green .

Μπορει το θειο πνευμα ,να μας δωσει ηθικη ικανοποιηση ,αν τον επιδιωξουμε ;;;

Και βεβαια μπορει, αρκει να προσπαθουμε με ολη μας την διανοια .

Πνευματικες εμπειριες ειναι για εμενα , οι σκεψεις,ιδεες ,λογισμοι και γενικα οτιδηποτε πνευματικο ,που καταφεραμε να υλοποιησουμε σε αυτην την ζωη .

Ειναι για εμενα γελοιο , να ισχυριστω οτι η επιβιωση ειναι επαρκης στοχος για την πνευματικη μου εξελιξη .
Καποτε ,ναι υπερετουσε το πνευμα μου αυτον τον σκοπο .

Η διαφορα , η πνευματικη διαφορα απο το καποτε μεχρι σημερα , ειναι οι πνευματικες εμπειριες .

Γνωριζω πλεον οτι το πνευμα μου ,δεν ειναι υπηρετης ( δουλος ) της αφεντιας μου, αλλα το εισητηριο για εναν αγνωστο κοσμο .

Τι πρεπει να κανω ;;;
Μια αδιαλειπτη πνευματικη καλλιεργεια δεν θα μου καθοταν ασχημα ,ελα ομως που εχω και εγω ο φουκαρας τα υλικα παθη ,που την διακοπτουνε .

Προσπαθω παντως σε καθημερινο επιπεδο , αυτο ειναι για εμενα ενα πνευματικο επιτευγμα .

Θα αναφερθω σε αυτο συντομα .

Καλη η σκεψη σου φιλε Krisnna .
Τι μπορει να γινει ;;;
Μπορουμε να αλλαξουμε μεσα απο την καθημερινοτητα μας , τους συνανθρωπους μας που εχουνε αυτην την νοοτροποια ;;;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LOCKHEART
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2006, 23:18:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LOCKHEART  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος LOCKHEART  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να μήν κάνουμε δηλαδή στον άλλον αυτό που δέν θα θέλαμε να κάνουν οι άλλοι στον εαυτό μας. Μόνο με αυτόν τον τρόπο είναι δυνατό να βρεθεί ο δρόμος ώστε να υπάρξει ισορροπία στις ανθρώπινες σχέσεις.

Πολυ σωστό αυτό αλλα ειναι δυσκολο στην σημερινη εποχή και ειδικα στον Δυτικό κόσμο που ειναι γεματος πειρασμους και ερεθίσματα.
Βασικα όλα έχουν να κάνουν με τον <βρωμικο νουν> που μολύνεται απο την ίδια την κοινωνία η οποία τον καλλιεργεί μέσα στα δικά της πλαίσια.

Πρέπει απλα να σκεφτομαστε περα απο τα όρια του νου χωρις πάθη και προκαταλήψεις, με πνευματική καθαρση αλλά αυτο ειναι πολύ δυσκολο , συνήθως χαρακτηρίζεσαι μάυρο πρόβατο.

"I PREFER NOTHING THAN A BAD SOMETHING"
"Life is a bad place, life is a sad place always"
"Truth is never clear"
"H Καλύτερη περίοδος ειρήνης είναι η προετοιμασία για πόλεμο"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2006, 02:02:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα!
Κάπου σε έχω χάσει alfa-omega.

Γράφεις:

quote:
Σε αυτα ολα τα ερωτηματα σου αγαπητη λίλιθ ,εχω απαντηση αλλα οπως πολυ σωστα ειπες ,δεν μπορει να ειναι καθολικη

ενώ έγραφα:

quote:
Αν το πάμε παραπέρα, δε
θα βρούμε κάτι άλλο, γιατί αυτό για το οποίο μιλάμε είναι
πέρα ως πέρα καθολικό
...

Κάπου έγινε μήπως μια παρανόηση;
Δέστο λίγο!

Σχετικά με αυτό που αναφέρεις για το πνεύμα και τη σάρκα, το
ιδανικό και το πραγματικό, αν καταλαβαίνω, θα απαντήσω αύριο,
που θα είμαι και πιό "φρέσκια" γαρρρ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lord of green
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2006, 16:18:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lord of green  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To σώμα είναι ο υπηρέτης της ψυχής
Αν και στη σημερινή εποχή συμβαίνει το αντίθετο
Φίλε Αω από τη στιγμή που είμαστε άνθρωποι
είναι φυσικό να έχουμε υλικά πάθη
Το θέμα είναι όπως έλεγαν και οι Αρχαίοι να έχουμε ενα μέτρο
Δηλαδή να μην δίνουμε σημασία μόνο στην ύλη αλλά και στο πνεύμα
και φυσικά να μην παραμελούμε το σώμα μας
Πνευματικές εμπειρίες όπως τις εννοείς εσύ συνήθως ζω μέσα
από διάφορα βιβλία, από τη μουσική και γενικά από την τέχνη.
Ακόμη τις έχω ζήσει και μέσα από καθημερινές καταστάσεις
Θα ήθελα να αναφέρεις εσύ καμία ή οποιοσδήποτε άλλος θέλει...
Φιλικούς χαιρετισμούς,
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
loveworks
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2006, 17:54:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους loveworks  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο. δεν χρειάζεται να κοπιάσεις για να γίνεις κάτι το οποίο ήδη είσαι. δεν χρειάζεται να προσπαθήσεις καθόλου επιδιώκοντας την ψυχική ολοκλήρωση, τη φώτιση, τη σοφία. δεν χρειάζονται οι αμέτρητες γνώσεις των βιβλίων, των πνευματικών δασκάλων, οι αμέτρητες θεωρίες και αλήθειες, τα απίστευτα πολλά μονοπάτια. δεν χρειάζεσαι απολύτως τίποτα για να γίνεις άνθρωπος, γιατί άνθρωπος ήδη είσαι. αλλά δεν το ξέρεις. μη δίνεις σημασία στην πολυλογία του μυαλού που κατασκευάζει συνεχώς σενάρια και διαλόγους, δώσε σημασία στο "κενό" από το οποίο προκύπτουν, αυτό από το οποίο κι εσύ προκύπτεις.
είσαι ύπαρξη, είσαι ζωή και αυτό δεν σβήνει, γιατί αυτό προκύπτει από τη μη-ύπαρξη.
μάθε τι είσαι και γίνε αυτό που θέλεις να είσαι γιατί αυτό που θέλεις να είσαι, το ίδιο θέλει και ο θεός, δεν μπορεί να θέλει κάτι διαφορετικό. μπορεί να νομίζεις ότι είσαι αρκετά πράγματα, αλλά πάντα όταν γίνεσαι κάτι "ανώτερο" πιστεύοντάς το απλά, θα βλέπεις ότι και πάλι υπάρχει κάτι ανώτερο.
δώσε για να λάβεις. δώσε αυτό που θέλεις να λάβεις. αν νομίζεις ότι δεν το έχεις, κάνεις λάθος. έχεις ήδη τα πάντα, γιατί η αλήθεια είσαι ήδη. αν περιμένεις το "μέλλον" για να επιτύχεις κάτι, τότε πάντα στο "μέλλον" θα είναι αυτό το κάτι.
η ζωή σου είναι η μόνη εξήγηση για το τι είσαι, παρατήρησέ την. όλα σε καθρεφτίζουν και όλα είσαι εσύ. μπορείς να την φτιάξεις όπως πιστεύεις ή νομίζεις, πάντα το έξω θα καθρεφτίζει το μέσα.

μη μου το dna τάρατεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2006, 19:36:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λιλιθ σε παρανοησα , εχεις δικαιο .

Αλλα ρωτησες και αλλα απαντησα .
Θα προσεχω περισσοτερο .
Ευχαριστω για την υποδειξη .

Φιλε LOCKHEART ,τα δυσκολα κυνηγαμε (επιδιωκουμε ) μεσα απο αυτο το θεμα .
Εγραψες την λεξη θεος και αυτο μου δινει την αφορμη να σε ρωτησω :
Πως τον αντιλαμβανεσαι εσυ προσωπικα ;;;

Φιλε lord of green ,σου αφιερωνω μια πνευματικη εμπειρια μου :
Ειχα βαλλει στοχο να ζω οπως ενιωθα .
Αφησα τα αισθηματα μου να με οδηγουνε , για ενα χρονικο διαστημα στην ζωη .
Προεκυψε ενα προβλημα .
Ενω αισθανομουνα κατι π.χ μισος για καποιον ,αδυνατουσα να αντιληφθω τι εφταιγε .
Μετα απο την πνευματικη επεξεργασια του αισθηματος (σκεψη ) , κατεληξα στο συμπερασμα οτι το μισος μου δεν απευθυνοτανε στο προσωπο για το οποιο ειχε δημιουργηθει, αλλα για κατι αλλο .
Το προσωπο ητανε η αφορμη .
Το αληθινο αιτιο ητανε ο αγνωστος εαυτος μου .
Προσπαθησα να το περιορισω , ψαχνοντας για τον εαυτο μου .
Ειχα βαλλει στοχο να μην νιωσω ποτε ξανα μισος για κανεναν .
Μεσα απο αυτην την αναζητηση , ανακαλυψα οτι μπορει να γινει .
Καθημερινα εκανα εξασκηση στην ευγενεια .
Ημουνα τοσο ευγενικος με τους συνανθρωπους μου, που καποιος παρεξηγηθηκε .
Οταν τον ρωτησα να μου εξηγησει το γιατι το κανει ,μου απαντησε οτι , προσπαθουσα να ειμαι ευγενικος ενω στην ουσια δεν ημουνα .

Τον ρωτησα , πως συμπερανε κατι τετοιο και μου ειπε :
Κανενας δεν πρεπει να ειναι υπερβολλικα ευγενικος , οπως το εκανα εγω .

Και γιατι δεν πρεπει ;; ρωτησα .
Γιατι ειναι σπαστικο μου απαντησε .

Αλαξα τον στοχο μου και προσπαθησα να ειμαι τοσο ευγενικος , οσο μου το επετρεπε ο συνανθρωπος μου (οι συνανθρωποι μου ).

Ο στοχος επιτευχθει .
Κανενας δεν εχει παραπονεθει πλεον , για καποιες πνευματικες αρετες που εξασκω στην καθημερινοτητα μου ,γιατι φροντιζω να ανεβαζω , η να κατεβαζω το πνευματικο μου επιπεδο αναλογα με τις αντιληψεις που εχουνε οι αλλοι για εμενα .

Συνεδεσα την πνευματικη αυτη εμπειρια μου ,με τις πνευματικες αρετες ,γιατι μεσα απο αυτες εθεσα υψηλους πνευματικους στοχους στοχους για τον εαυτο μου .

Δεν ξερω αν εγινα κατανοητος φιλε μου .
Αν δεν συνεβει , θα σου αναφερω ενα αλλο παραδειγμα ,αρκει να το θελεις .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2006, 19:49:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλη η σκεψη σου φιλε Krisnna .
Τι μπορει να γινει ;;;
Μπορουμε να αλλαξουμε μεσα απο την καθημερινοτητα μας , τους συνανθρωπους μας που εχουνε αυτην την νοοτροποια ;;;

Λίγο ώς πολύ δύσκολο, αλλά όχι και ακατόρθωτο.
Πάνω απ'όλα πρέπει να γίνουμε καλοί ψυχολόγοι, ώστε να καταλάβουμε στην κάθε περίπτωση τί οδήγησε τον διπλανό μας στην συγκεκριμένη συμπεριφορά, την συγκεκριμένη ώρα.
Αρκεί να καταλάβει οτι κάτι που πασχίζει να κερδίσει κάθε φορά με νύχια και με δόντια ή "πατώντας επι πτωμάτων" χρησιμοποιώντας μιά σκληρή έκφραση μπορεί να το χάσει πολύ ευκολότερα ή να μήν του χρησιμεύσει σε τίποτα.

http://www.seasite.niu.edu/Indonesian/Indonesian_Elections/Indo-pemilu99/21.jpg
"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2324219
Maintained by Digital Alchemy