ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η ΘΥΣΙΑ ΤΟΥ ΑΒΡΑΑΜ . ΗΘΙΚΟ ΤΗΣ ΔΙΔΑΓΜΑ;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2006, 20:31:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΣ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΤΟ ΗΘΙΚΟ ΔΙΔΑΓΜΑ ΤΗΣ ΘΥΣΙΑΣ ΤΟΥ ΑΒΡΑΑΜ.
ΑΝ Ο ΚΑΛΟΣ ΘΕΟΥΛΗΣ ΜΑΣ ΠΕΙ ΝΑ ΘΥΣΙΑΣΟΥΜΕ ΤΟ ΓΙΟ ΜΑΣ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΕΙΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΜΑΣ ΣΕ ΑΥΤΟΝ , ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΜΑΧΑΙΡΙ , ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΜΑΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΓΓΕΛΙΚΟ ΧΕΡΙ ... ΘΑ ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΟΤΙ ΣΚΟΤΩΣΑΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΑΣ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΤΟ ΕΙΠΕ Ο ΘΕΟΣ .
ΚΑΝΩ ΠΟΥΘΕΝΑ ΛΑΘΟΣ;;
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2006, 22:34:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...και ακούς ισόβια από κάποιους που σε βάζουν να ορκιστείς σε κάποιον που προσπάθησε το ίδιο!

Σημεία των καιρών;
Σχιζοφρένεια το λένε νομίζω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2006, 00:50:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η θυσία του Αβραάμ φίλε AINEIAN06 είναι η μακρυνή ανάμνηση του προβιβλικού (αν δεν κάνω λάθος) εθίμου των Εβραίων να θυσιάζουν τα πρωτότοκα . Κάτι ανάλογο με την θυσία της Ιφιγένειας .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2006, 12:25:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας θυμηθουμε λιγακι την ιστορια με την Ιφιγενεια και τον Αγαμεμνονα που την θυσιασε στους Θεους για να εχει ουριο ανεμο ωστε να φυγουν τα καραβια για την Τροια.Επιτελους σταματηστε να κατηγορειται τον χριστιανισμο για οτιδηποτε συμβαινει σε αυτον τον τοπο με την δικαιολογια οτι ειναι εβραικο απομειναρι διοτι και ετσι να ηταν τι σας πειραζει εφοσον δεν ημαστε ρατσιστες και εχουμε σε υποληψη ολυς τους λαους της γης.Σημερα εχουμε ανεξιθρησκεια και οτι θελετε πιστευτε τι σας πειραζει απο εκει και περα ο χριστιανισμος δεν μπορω να καταλαβω.


Ενας εκπαιδευμένος πολεμιστής πρέπει να είναι ικανός να αντεπεξέλθει εναντίον ενός εχθρικού στρατού χωρίς να χρησιμοποιήσει ματωμένο σπαθί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2006, 15:37:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε όση υπόληψη έχουνε τα άλλα δόγματα την αρχαία πατρώα κοσμοθέαση ή την Ελληνική ιστορία και μυθολογία, συμπεριλαμβανομένου και του χριστιανισμού, σε άλλη τόση και περισσότερη οφείλουνε να έχουνε και όσοι αυτοπροσδιορίζονται διαφορετικά.

Απλά, ξεκάθαρα και ειλικρινά.

Ανεξιθρησκία έχουμε (να’ναι καλά η Δημοκρατία!), ωστόσο το παπαδαριό συχνά πυκνά θυμάται τις «παλιές καλές μέρες», π.χ. επί του Θεοκρατικού Βυζαντίου, και έτσι το πρόσωπο όλο και συχνότερα προβάλει κάτω από το προσωπείο….Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2006, 16:11:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ανεξιθρησκία έχουμε (να’ναι καλά η Δημοκρατία!), ωστόσο το παπαδαριό συχνά πυκνά θυμάται τις «παλιές καλές μέρες», π.χ. επί του Θεοκρατικού Βυζαντίου, και έτσι το πρόσωπο όλο και συχνότερα προβάλει κάτω από το προσωπείο

Κατι ουσιαστικο εχεις να προσαψεις η απλα θα ριχνουμε λασπη.Εσενα σαν Ελληνας πολιτης σε εμποδιζει κανεις το πως θα γαλουχησεις το παιδι σουΤα πιστευω σου πιστευω σου και τα πιστευω μου πιστευω μου δεν νομιζω ποτε να μπηκε η εκκλησια στο σπιτι σου και να σου επεβαλε κατι με το ζορι ουτε ο παπας της καθε ενοριας παιζει και ρολο σεριφη.


Ενας εκπαιδευμένος πολεμιστής πρέπει να είναι ικανός να αντεπεξέλθει εναντίον ενός εχθρικού στρατού χωρίς να χρησιμοποιήσει ματωμένο σπαθί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2006, 16:29:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
VELISSARIOS:
«Κατι ουσιαστικο εχεις να προσαψεις η απλα θα ριχνουμε λασπη…»

Δηλαδή, για να ξέρουμε και τι λέμε, εσύ σχολίασες επί της…..ουσίας και εγώ λασπολόγησα??

Μήπως έχεις μπερδέψει την έννοια της λάσπης με την λογοκρισία?

VELISSARIOS:
«Εσενα σαν Ελληνας πολιτης σε εμποδιζει κανεις το πως θα γαλουχησεις το παιδι σου»

Κοίτα να δεις, ας αφήσουμε την προσωπική ζωή του καθενός στην άκρη, και ας δούμε το ευρύτερο σύνολο. Οι παρεμβολές είναι ΕΜΜΕΣΕΣ, αλλά ΥΠΑΡΚΤΕΣ.

Έτσι, το «μάθημα» για παράδειγμα στα σχολεία δεν είναι μάθημα αλλά ουσιαστικά ΜΙΑ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΓΑΛΟΥΧΗΣΗ, και επιπρόσθετα, όποιος θελήσει να διαφοροποιηθεί οφείλει ΝΑ ΤΟ ΔΗΛΩΣΕΙ (καταντώντας τον εαυτό του δακτυλοδεικτούμενο!), λες και πρέπει σώνει και καλά να υπάρχει ΕΝΑ ΘΕΣΦΑΤΟ (απολίθωμα..) από το οποίο θα πρέπει πρώτα να απομακρυνθούμε δια αιτήσεως και βούλας!!

Αυτά, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΟΔΙΑ και διαχωριστικά τείχη μισαλλοδοξίας ενός σκοτεινού παρελθόντος?

Σαφέστατα και υπάρχουν λοιπόν εμπόδια, και οφείλουμε να ΤΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΟΥΜΕ για το καλό της κοινωνίας και των ελεύθερων πολιτών.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2006, 18:17:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε VELISSARIE,

λες:

quote:
Κατι ουσιαστικο εχεις να προσαψεις η απλα θα ριχνουμε λασπη.Εσενα σαν Ελληνας πολιτης σε εμποδιζει κανεις το πως θα γαλουχησεις το παιδι σουΤα πιστευω σου πιστευω σου και τα πιστευω μου πιστευω μου δεν νομιζω ποτε να μπηκε η εκκλησια στο σπιτι σου και να σου επεβαλε κατι με το ζορι ουτε ο παπας της καθε ενοριας παιζει και ρολο σεριφη.

Την προηγούμενη εβδομάδα έδωσαν στον γιό μου (πάει Δημοτικό) την Αγία γραφή για παιδιά. Δηλαδή έμεσα και λίγο πιεστικά προσπάθησαν να μεταφέρουν στα παιδιά μας τη Εβραική μυθολογία.

Δεν τους αρκεί η διδασκαλία-κατήχηση της Ορθόδοξης θρησκείας που κατ επίφασην ονμάζουν Θρησκευτικά! Προσπαθούν με κάθε τρόπο να κερδίσουν και τον ελεύθερο χρόνο των παιδιών.

Όσον αφορά στον παπά της ενορίας μας δεν είναι τυχαίο ότι είναι από τα "καθάρματα" της πόλης που μένω!
Σίγουρα δεν είναι όλοι οι παπάδες έτσι! Είναι οι περισσότεροι από αυτούς.
Σε ένα χωριό δίπλα από εμάς έδιωξαν τον παπά επειδή έκανε μπίζνες(!!) εκτός και εντός εκκλησίας.(για ευνόητους λόγους δεν αναφέρω την ονομασία του χωριού. Ο Τριανταφυλλόπουλος είχε ασχολειθεί παλαιότερα με το θέμα).

Επανέρχομαι λέγοντας ότι σίγουρα δεν είναι όλοι καθάρματα. Είναι οι περισσότεροι !!!!!


Τέλος, το ηθικό δίδαγμα της θυσίας του Αβρααμ είναι:

"ΑΦΟΥ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΣΤΕ ΤΟΣΟ ΗΛΙΘΙΟΙ ΠΟΥ ΑΠΟΔΕΧΕΣΤΕ ΤΗΝ ΕΒΡΑΙΚΗ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ ΩΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΣΑΣ, ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΕΤΕ !!!!"

Βασίλης
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2006, 18:35:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για θυμηθητε λιγο... ο Αβρααμ πηγε στην Αιγυπτο ως ΜΑΣΤΡΩΠΟΣ, εβγαλε τη Σαρα ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ στο κλαρι, για να παρει καμηλες και δουλους! Αν φτανεις στο σημειο να ξεφτιλιζεις τοσο τη γυναικα σου, γιατι να μη σφαξεις και το παιδι σου?


ΑΥΤΟΣ ειναι ο αποδεκτης της Διαθηκης, ΑΥΤΟΣ ειναι ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΨΕ, ΑΥΤΟΣ ειναι ο κληρονομος της χαρης του θεου.


Αυτη η θρησκεια δεν παιζεται με τιποτα...

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2006, 18:43:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κατι ουσιαστικο εχεις να προσαψεις η απλα θα ριχνουμε λασπη.Εσενα σαν Ελληνας πολιτης σε εμποδιζει κανεις το πως θα γαλουχησεις το παιδι σουΤα πιστευω σου πιστευω σου και τα πιστευω μου πιστευω μου δεν νομιζω ποτε να μπηκε η εκκλησια στο σπιτι σου και να σου επεβαλε κατι με το ζορι ουτε ο παπας της καθε ενοριας παιζει και ρολο σεριφη.


Eδώ θα διαφωνήσω μαζί σου Βελισσάριε.

Δυστηχώς αυτό στην σημερινή Ελληνική κοινωνία είναι δύσκολο αν όχι αδύνατο.

Εδώ επειδή ακούμε μέταλ και φοράμε ένα δαχτυλίδι με αετό μας κατηγορούνε για σατανιστές και μόνο που δε λένε ότι κάθε βράδυ ξεθάβουμε νεκρούς και πίνουμε αίμα από τα κρανία τους.

Φαντάσου δηλαδή να κάνω παιδί και να φοράει κανένα κέλτικο σταυρουδάκι π.χ. Κουδούνια θα μας κρεμάσουνε, στα μεσημεριανά θα μας βγάλουνε.

Δυστηχώς η ανεξιθρησκεία είναι μόνο στα λόγια. Κατά τα άλλα η ελαφριά απόκλιση -ακόμα και στη μουσική που ακούς ή στον τρόπο που ντύνεσαι- από την μεγάλη μάζα είναι αρκετή για να σε χαρακτηρίσουν.


Θα συστήσω και στο παρόν θέμα στους συμμετέχοντες να διατηρήσουν την ψυχραιμία τους


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2006, 19:57:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα της "θυσίας" του Αβραάμ, έχει να κάνει με κάτι ακόμα πιο σημαντικό που συναντάμε παντού στην παλαιά διαθήκη. Είναι η "ελεύθερη βούληση" και ο τρόπος που αυτή υλοποιείται στα κείμενα αυτά.

Προσωπικά πιστεύω πως στο συγκεκριμένο γεγονός, για ακόμα μια φορά καταρρίπτεται αυτό το ιδεώδες. Άραγε για ποια ελεύθερη βούληση μιλάμε, από τη στιγμή που ο Ιεχωβά είναι σαφέστατος για την εξέλιξη της δοκιμασίας; Που αποδεικνύεται η ανθρώπινη πρωτοβουλία και που φαίνεται πως ο άνθρωπος γίνεται κυρίαρχος μιας κατάστασης όπου (φαινομενικά χωρίς λόγο) ενεπλάκη ως απλό πιόνι;

Αν κάποιοι μιλάνε για έμπρακτη απόδειξη της ελεύθερης βούλησης, που βρίσκουν βάση για κάτι τέτοιο στο συγκεκριμένο συμβάν;

Από την άλλη πλευρά, για ακόμα μια φορά ο Ιεχωβά εμφανίζεται κατώτερος των καταστάσεων. Εμφανίζεται όχι μόνον (αναγκαστικά) ανθρωπομορφικός, αλλά και σαδιστής! Για άλλη μια φορά η εικόνα του θεού των εβραίων και μετέπειτα των χριστιανών μπάζει ανεπανόρθωτα... Για τον ανθρωπομορφικό χαρακτήρα που προσδίδεται στον Ιεχωβά μπορούμε να μιλήσουμε αλλού, θεώρησα όμως πως αποτελεί μια βασική παράμετρο του γεγονότος αυτού.


Lux e tenebris

Edited by - Chastity on 16/06/2006 20:25:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2006, 23:49:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για θυμηθητε λιγο... ο Αβρααμ πηγε στην Αιγυπτο ως ΜΑΣΤΡΩΠΟΣ, εβγαλε τη Σαρα ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ στο κλαρι, για να παρει καμηλες και δουλους! Αν φτανεις στο σημειο να ξεφτιλιζεις τοσο τη γυναικα σου, γιατι να μη σφαξεις και το παιδι σου?
velial
Και να σκεφτής φίλε velial οτι οι παπάδες στό γάμο σου σου εύχονται να του μοιάσεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2006, 00:13:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για θυμηθητε λιγο... ο Αβρααμ πηγε στην Αιγυπτο ως ΜΑΣΤΡΩΠΟΣ, εβγαλε τη Σαρα ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ στο κλαρι, για να παρει καμηλες και δουλους! Αν φτανεις στο σημειο να ξεφτιλιζεις τοσο τη γυναικα σου, γιατι να μη σφαξεις και το παιδι σου?

και εδω μπαινει το ερωτημα
το παιδι του αβρααμ ποιον ειχε πατερα;;;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2006, 00:39:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΚΙ ΣΕ ΑΛΛΟ TOPIC ΚΙ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΜΕΝΟΣ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΓΡΑΦΩ ΜΕ ΨΕΥΔΩΝΥΜΟ ΣΑΣ ΛΕΩ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΚΤΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΚΙ ΜΑΘΗΤΗΣ ΣΤΟ ΚΑΤΗΧΗΤΙΚΟ , ΠΕΡΑΣΑ ΜΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ ΠΟΛΥ ΦΡΙΚΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ
ΕΠΗΡΕΑΣΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΟΥ ΚΑΤΗΧΗΤΙΚΟΥ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΘΥΣΙΑ ΤΟΥ ΑΒΡΑΑΜ , ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΚΑΛΟ ΘΕΟΥΛΗ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΕΝΑ ΣΥΓΓΕΝΙΚΟ ΜΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟ.
ΕΝ ΤΩ ΜΕΤΑΞΥ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ ΟΤΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΓΑΠΑΕΙ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΣ ΝΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΜΑΘΗΤΗΣ ΜΟΥ
ΑΥΤΟ ΣΥΝ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΟΛΑΣΜΕΝΟΥΣ ΝΑ ΚΑΙΓΟΝΤΑΙ ΣΤΙΣ ΦΛΟΓΕΣ ΚΑΙ ΔΑΙΜΟΝΕΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΑΣΑΝΙΖΟΥΝ
ΓΙΑ ΗΜΕΡΟΝΥΧΤΑ ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΕΠΙΑΝΑ ΚΙ ΑΦΗΝΑ ΤΟ ΜΑΧΑΙΡΙ , ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΘΑ ΕΚΤΕΛΟΥΣΑ ΤΗΝ ΕΝΤΟΛΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ... ΚΙ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ... ΑΓΑΠΟΥΣΑ ΤΟ ΣΥΓΓΕΝΙΚΟ ΜΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΟ
ΕΝΙΩΘΑ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΑΔΥΝΑΜΙΑΣ ΜΟΥ ΑΥΤΗΣ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΟ ΚΙ ''ΥΙΟΣ ΤΗΣ ΚΟΛΑΣΗΣ'' ΚΙ ΟΤΙ Η ΘΕΣΗ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΟΛΑΣΜΕΝΟΥΣ ΣΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ
ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΕΝΙΩΣΑ ΑΠΟΣΤΡΟΦΗ ΑΠΕΧΘΕΙΑ ΚΙ ΑΗΔΙΑ ΓΙΑ ''ΠΑΝ ΤΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟΝ'' ΚΙ ΑΠΟΚΥΡΗΞΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ''ΣΟΦΙΕΣ'' [ ΑΛΛΗ ΛΕΞΗ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑ ] ΤΟΥ ΚΑΤΗΧΗΤΙΚΟΥ [ ΤΟΤΕΣ ΗΤΑΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΤΟ ΚΑΤΗΧΗΤΙΚΟ ΚΙ ΕΠΑΙΡΝΕΣ ΑΠΟΥΣΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΕΣ ΠΟΥ ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΟΝΤΑΝ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ..] ... ΕΞΙ ΧΡΟΝΙΑ ... ΚΑΤΗΧΗΤΙΚΟ !!!
Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΣΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ ΕΙΝΑΙ ... ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΛΕΕΙ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΜΟΝΟ ΚΑΘΕ ΠΑΣΧΑ ΚΙ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΓΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ
ΑΝ ΕΜΒΑΘΥΝΕΙΣ ΤΑ ΝΟΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΚΙ ΑΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟΙΣ ΜΕΤΡΗΤΟΙΣ ΜΕ ΑΥΣΤΗΡΗ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΚΙ ΑΚΡΙΒΕΙΑ .... ΞΕΦΥΓΕΣ!!
''ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΟΥΚ ΕΣΟΝΤΑΙ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΤΟΥΤΟΥ''
ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΝ ΘΥΣΙΑΖΑ ΤΟ ΣΥΓΓΕΝΙΚΟ ΜΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟ ΣΤΟΝ ΘΕΟ .. Ο ΠΑΠΑΣ ΚΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΘΑ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΝ ΗΘΙΚΟΙ ΑΥΤΟΥΡΓΟΙ;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2006, 01:07:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΚΙ ΣΕ ΑΛΛΟ TOPIC ΚΙ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΜΕΝΟΣ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΓΡΑΦΩ ΜΕ ΨΕΥΔΩΝΥΜΟ ΣΑΣ ΛΕΩ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΚΤΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΚΙ ΜΑΘΗΤΗΣ ΣΤΟ ΚΑΤΗΧΗΤΙΚΟ , ΠΕΡΑΣΑ ΜΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ ΠΟΛΥ ΦΡΙΚΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ
ΕΠΗΡΕΑΣΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΟΥ ΚΑΤΗΧΗΤΙΚΟΥ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΘΥΣΙΑ ΤΟΥ ΑΒΡΑΑΜ , ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΚΑΛΟ ΘΕΟΥΛΗ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΕΝΑ ΣΥΓΓΕΝΙΚΟ ΜΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟ.
ΕΝ ΤΩ ΜΕΤΑΞΥ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ ΟΤΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΓΑΠΑΕΙ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΣ ΝΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΜΑΘΗΤΗΣ ΜΟΥ
ΑΥΤΟ ΣΥΝ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΟΛΑΣΜΕΝΟΥΣ ΝΑ ΚΑΙΓΟΝΤΑΙ ΣΤΙΣ ΦΛΟΓΕΣ ΚΑΙ ΔΑΙΜΟΝΕΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΑΣΑΝΙΖΟΥΝ
ΓΙΑ ΗΜΕΡΟΝΥΧΤΑ ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΕΠΙΑΝΑ ΚΙ ΑΦΗΝΑ ΤΟ ΜΑΧΑΙΡΙ , ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΘΑ ΕΚΤΕΛΟΥΣΑ ΤΗΝ ΕΝΤΟΛΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ... ΚΙ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ... ΑΓΑΠΟΥΣΑ ΤΟ ΣΥΓΓΕΝΙΚΟ ΜΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΟ
ΕΝΙΩΘΑ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΑΔΥΝΑΜΙΑΣ ΜΟΥ ΑΥΤΗΣ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΟ ΚΙ ''ΥΙΟΣ ΤΗΣ ΚΟΛΑΣΗΣ'' ΚΙ ΟΤΙ Η ΘΕΣΗ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΟΛΑΣΜΕΝΟΥΣ ΣΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ
ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΕΝΙΩΣΑ ΑΠΟΣΤΡΟΦΗ ΑΠΕΧΘΕΙΑ ΚΙ ΑΗΔΙΑ ΓΙΑ ''ΠΑΝ ΤΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟΝ'' ΚΙ ΑΠΟΚΥΡΗΞΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ''ΣΟΦΙΕΣ'' [ ΑΛΛΗ ΛΕΞΗ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑ ] ΤΟΥ ΚΑΤΗΧΗΤΙΚΟΥ [ ΤΟΤΕΣ ΗΤΑΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΤΟ ΚΑΤΗΧΗΤΙΚΟ ΚΙ ΕΠΑΙΡΝΕΣ ΑΠΟΥΣΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΕΣ ΠΟΥ ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΟΝΤΑΝ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ..] ... ΕΞΙ ΧΡΟΝΙΑ ... ΚΑΤΗΧΗΤΙΚΟ !!!
Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΣΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ ΕΙΝΑΙ ... ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΛΕΕΙ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΜΟΝΟ ΚΑΘΕ ΠΑΣΧΑ ΚΙ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΓΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ
ΑΝ ΕΜΒΑΘΥΝΕΙΣ ΤΑ ΝΟΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΚΙ ΑΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟΙΣ ΜΕΤΡΗΤΟΙΣ ΜΕ ΑΥΣΤΗΡΗ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΚΙ ΑΚΡΙΒΕΙΑ .... ΞΕΦΥΓΕΣ!!
''ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΟΥΚ ΕΣΟΝΤΑΙ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΤΟΥΤΟΥ''
ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΝ ΘΥΣΙΑΖΑ ΤΟ ΣΥΓΓΕΝΙΚΟ ΜΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟ ΣΤΟΝ ΘΕΟ .. Ο ΠΑΠΑΣ ΚΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΘΑ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΝ ΗΘΙΚΟΙ ΑΥΤΟΥΡΓΟΙ;;

Αν είχες φτάσει σε αυτό το σημείο που λες, γιατί δεν πήγες σε κάποιον "παπά" να του το εκμυστηρευτείς για να έπαιρνες και τη γνώμη του;
Τόσο δύσκολο σου ήταν;; Αφού όπως λες αυτοί ήταν οι "ηθικοί αυτουργοί", θα μπορούσαν να σε συμβουλέψουν και περαιτέρω, δηλαδή τις λεπτομέρειες ώστε να πετύχαινες με την πρώτη και έτσι να γινόσουνα 100% αρεστός στο Θεό!

Γιατί λοιπόν δεν μίλησες μαζί τους;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2006, 01:40:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΨΗΛΕ
ΠΡΩΤΟΝ ΑΜΑ ΕΙΣΑΙ ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΩ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΕΣ ΘΕΟΛΟΓΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΣ ΕΝΗΛΙΚΑΣ
ΔΕΥΤΕΡΟΝ Ο .....ΑΒΒΡΑΑΜ ΔΕΝ ΡΩΤΗΣΕ ΤΟΝ ... ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΤΟΥ ΙΕΡΕΑ , ΟΥΤΕ ΔΙΣΤΑΣΕ ΚΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΘΥΣΙΑΣΕΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΤΟΥ
ΚΑΙ ΤΡΙΤΟΝ ΠΕΣ ΜΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΟ ΗΘΙΚΟ ΔΙΔΑΓΜΑ ΤΗΣ ΘΥΣΙΑΣ ΤΟΥ ... ΑΒΡΑΑΜ
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ
ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΗΧΗΤΙΚΟ ΣΕ ΠΑΙΔΑΚΙΑ Η ΚΥΡΗΓΜΑ ΣΕ ΑΜΟΡΦΩΤΕΣ ΜΑΖΕΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΛΕΣ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΟΙΣ ... ΜΕΤΡΗΤΟΙΣ ΚΙ ΜΕ ΑΥΣΤΗΡΗ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΛΕΣ , ΔΕΝ ΨΑΧΝΟΥΝ ΑΛΛΗΓΟΡΙΕΣ Η ΣΥΜΒΟΛΙΚΑ ΝΟΗΜΑΤΑ ,
ΑΝ ΠΕΙΣ ΣΑΝ ΠΑΠΑΣ ΣΕ ΑΜΟΡΦΩΤΕΣ ΚΙ ΑΓΡΑΜΑΤΕΣ ΜΑΖΕΣ .. ''ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΑΠΙΣΤΟΥΣ'' ΑΥΤΟΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΝ ΤΟΙΣ ΜΕΤΡΗΤΟΙΣ ΣΑΝ ΘΕΛΗΜΑ ΘΕΟΥ , ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΔΟΥΝ ....ΑΛΛΗΓΟΡΙΚΑ.
Η ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΤΟ ΚΑΤΗΧΗΤΙΚΟ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΤΟΙΣ ΜΕΤΡΗΤΟΙΣ Η ... ΦΤΙΑΧΝΩ ΜΕ ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΥΣ ΚΙ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ .... ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΘΡΗΣΚΕΙΑ [ ΑΙΡΕΣΗ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ]
ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ Η ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΑ ΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΣΤΗΡΗ ΕΡΜΗΝΕΙΑ , ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ , ΚΑΙ ΤΟΙΣ ΜΕΤΡΗΤΟΙΣ ΑΛΛΙΩΣ ... ΛΕΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΟΤΙ ΤΟΥ ΚΑΤΕΒΕΙ
ΚΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ
ΑΝ ΠΗΓΑΙΝΑ ΣΕ ΠΑΠΑ Η ΣΕ ΙΕΡΟΜΟΝΑΧΟ , ΚΙ ... ΣΥΜΦΩΝΟΥΣΕ ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΘΥΣΙΑΣΩ ΤΟ ΣΥΓΓΕΝΙΚΟ ΜΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟ [ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΑΠΑΔΕΣ ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΙ ΤΕΛΕΟΦΟΙΤΟΙ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΟΥ] ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ . ΘΑ ΘΥΣΙΑΖΑ ΜΕ ... ΑΔΕΙΑ ΠΑΠΑ;;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2006, 02:12:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΙΛΕ ΨΗΛΕ
ΠΡΩΤΟΝ ΑΜΑ ΕΙΣΑΙ ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΩ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΕΣ ΘΕΟΛΟΓΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΣ ΕΝΗΛΙΚΑΣ
ΔΕΥΤΕΡΟΝ Ο .....ΑΒΒΡΑΑΜ ΔΕΝ ΡΩΤΗΣΕ ΤΟΝ ... ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΤΟΥ ΙΕΡΕΑ , ΟΥΤΕ ΔΙΣΤΑΣΕ ΚΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΘΥΣΙΑΣΕΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΤΟΥ
ΚΑΙ ΤΡΙΤΟΝ ΠΕΣ ΜΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΟ ΗΘΙΚΟ ΔΙΔΑΓΜΑ ΤΗΣ ΘΥΣΙΑΣ ΤΟΥ ... ΑΒΡΑΑΜ
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ
ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΗΧΗΤΙΚΟ ΣΕ ΠΑΙΔΑΚΙΑ Η ΚΥΡΗΓΜΑ ΣΕ ΑΜΟΡΦΩΤΕΣ ΜΑΖΕΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΛΕΣ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΟΙΣ ... ΜΕΤΡΗΤΟΙΣ ΚΙ ΜΕ ΑΥΣΤΗΡΗ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΛΕΣ , ΔΕΝ ΨΑΧΝΟΥΝ ΑΛΛΗΓΟΡΙΕΣ Η ΣΥΜΒΟΛΙΚΑ ΝΟΗΜΑΤΑ ,
ΑΝ ΠΕΙΣ ΣΑΝ ΠΑΠΑΣ ΣΕ ΑΜΟΡΦΩΤΕΣ ΚΙ ΑΓΡΑΜΑΤΕΣ ΜΑΖΕΣ .. ''ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΑΠΙΣΤΟΥΣ'' ΑΥΤΟΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΝ ΤΟΙΣ ΜΕΤΡΗΤΟΙΣ ΣΑΝ ΘΕΛΗΜΑ ΘΕΟΥ , ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΔΟΥΝ ....ΑΛΛΗΓΟΡΙΚΑ.
Η ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΤΟ ΚΑΤΗΧΗΤΙΚΟ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΤΟΙΣ ΜΕΤΡΗΤΟΙΣ Η ... ΦΤΙΑΧΝΩ ΜΕ ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΥΣ ΚΙ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ .... ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΘΡΗΣΚΕΙΑ [ ΑΙΡΕΣΗ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ]
ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ Η ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΑ ΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΣΤΗΡΗ ΕΡΜΗΝΕΙΑ , ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ , ΚΑΙ ΤΟΙΣ ΜΕΤΡΗΤΟΙΣ ΑΛΛΙΩΣ ... ΛΕΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΟΤΙ ΤΟΥ ΚΑΤΕΒΕΙ
ΚΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ
ΑΝ ΠΗΓΑΙΝΑ ΣΕ ΠΑΠΑ Η ΣΕ ΙΕΡΟΜΟΝΑΧΟ , ΚΙ ... ΣΥΜΦΩΝΟΥΣΕ ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΘΥΣΙΑΣΩ ΤΟ ΣΥΓΓΕΝΙΚΟ ΜΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟ [ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΑΠΑΔΕΣ ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΙ ΤΕΛΕΟΦΟΙΤΟΙ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΟΥ] ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ . ΘΑ ΘΥΣΙΑΖΑ ΜΕ ... ΑΔΕΙΑ ΠΑΠΑ;;



Φίλε AINEIAN06,
Ακριβώς για το λόγο ότι ένα δεκάχρονο παιδί δεν ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΕΣ ΘΕΟΛΟΓΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΣ ΕΝΗΛΙΚΑΣ, έχει ανάγκη από καθοδήγηση!

Όσο αμόρφωτος κι αν ήταν ο παπάς στον οποίο θα πήγαινες, είναι σίγουρο ότι θα σε συμβούλευε να μην προβείς στην πράξη που είχες κατά νου!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2006, 02:19:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΚΥΡΗΓΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΥΣΙΑ ΤΟΥ ΑΒΡΑΑΜ ΚΙ ΤΑ ΗΘΙΚΑ ΔΙΔΑΓΜΑΤΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΑΥΤΗΣ ΜΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΠΑΠΑΣ.
ΑΣ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΨΗΛΕ ΤΑ ΔΙΔΑΓΜΑΤΑ ΑΥΤΗΣ ΕΔΩ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ , Η ΟΠΟΙΑ ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΙ ΣΤΟ ΚΑΤΗΧΗΤΙΚΟ , ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ ΓΙΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ
ΦΤΑΝΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ
1. ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΟΛΙΚΗ ΚΙ ΑΛΛΗΓΟΡΙΚΗ , ΕΓΩ ΑΠΟ 10 ΕΤΩΝ ΤΗΗ ΕΚΛΑΜΒΑΝΑ ΩΣ ..ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΗ
2. ΜΗΝ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΑΡΑΛΛΗΛΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΘΥΣΙΑ ΤΗΣ ΙΦΙΓΕΝΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΑΜΕΜΝΩΝΑ .. ΤΟ ΟΤΙ ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ ΚΙ ΜΕ ΤΟ ΔΩΔΕΚΑΘΕΟ Η ΜΕ ΑΛΛΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ [ ΔΗΛΩΝΩ ΚΑΘΑΡΑ ΑΘΕΟΣ ΚΙ ΟΧΙ ΟΠΑΔΟΣ ΑΛΛΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ]
ΑΚΟΥΩ ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ / ΘΕΟΛΟΓΙΚΗ ΣΟΥ ΘΕΩΡΗΣΗ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΕΔΩ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΒΙΒΛΟΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2006, 02:23:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η θυσία της Ιφιγένειας και η θυσία του Ισαάκ

Γίνεται πολλές φορές προσπάθεια να συγκριθούν αυτές οι δύο ανόμοιες καταστάσεις, είτε από άγνοια είτε από εθελοτυφλισμό.

Η θυσία του Ισαάκ ήταν, όπως αναφέρει η Παλαιά Διαθήκη, ένα καπρίτσιο του Γιαχωβά. "Ο θεός επείραζεν τον Αβραάμ" (Γεν. 22.1) και του λέει: "Πάρε το γιό σου αύριο και πάνε να τον θυσιάσεις". (Γεν. 22.2). Έτσι, χωρίς λόγο και αιτία. Επειδή είχε επιθυμήσει λίγο ανθρώπινο αίμα ο Γιαχβέ. Σηκώνεται λοιπόν ο Αβραάμ χωρίς να πεί κουβέντα σε κανένα και πάει να θυσιάσει το παιδί του. Ο δε Ισαάκ, ιδέα δεν είχε.

Η θυσία της Ιφιγένειας από την άλλη ήταν η τιμωρία του Αγαμέμνoνα από την Άρτεμη γιατί όχι μόνο σκότωσε το ελάφι της αλλά υπέπεσε και σε βλασφημία, λέγοντας ότι "ούτε η Άρτεμη δεν με πιάνει στο σημάδι". Παρόλο που από τη θυσία της Ιφιγένειας εξαρτιόταν η αναχώρηση του στόλου, ο Αγαμέμνωνας δεν θυσιάζει την Ιφιγένεια. Της ανακοινώνει τη θέληση της θεάς αλλά δεν την θυσιάζει. Η Ιφιγένεια αποφασίζει να θυσιαστεί μόνη της για το καλό του εγχειρήματος. Αυτοθυσία, όχι θυσία.

Είναι φανερό από τη σύγκριση των δύο αυτών συμβάντων ότι από τη μια μεριά έχουμε ένα Θεό κακό, εκδικητικό, που παραγγέλει θυσίες για το κέφι του σε ένα λαό που του μοιάζει (άλλωστε οι Θεοί γίνονται κατ'εικόνα και καθ'ομοίωση των πιστών), ενώ από την άλλη έχουμε την αυτοθυσία του ενός για το καλό του συνόλου χωρίς εξαναγκασμό.

Έτσι, για να μην τα ισοπεδώνουμε όλα...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2006, 03:04:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν γνωρίζω αν κάποια πράγματα αγνοούνται ή παραλείπονται εσκεμμένα, προκειμένου να "στηθεί" το γεγονός της μη εκτελεσθείσας θυσίας του Ισαάκ, κατά τρόπο έτσι ώστε να προστίθεται και αυτό ως επιχείρημα στην αντιχριστιανική προπαγάνδα του καθενός.

Εφόσον λοιπόν δέχεστε ότι ο Θεός "παραγγέλλει θυσίες για το κέφι του" και με ζήλο προσκολλάστε στο γεγονός της θυσίας, που, επαναλαμβάνω ΔΕΝ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΗΚΕ, σας ζητώ να μου εξηγήσετε και το παρακάτω:

Είπε ο Θεός:

«Γένεσις, κεφ. ΙΓ, 15
15 ότι πάσαν την γην, ην συ οράς, σοί δώσω αυτήν και τω σπέρματί σου έως αιώνος. 16 και ποιήσω το σπέρμα σου ως την άμμον της γης• ει δύναταί τις εξαριθμήσαι την άμμον της γης, και το σπέρμα σου εξαριθμηθήσεται.»

Αν ο «κακός» Θεός ζητούσε, για πλάκα - όπως ισχυρίζεστε, το αίμα του γιου του Αβραάμ, τότε πως είναι δυνατόν να υπόσχεται στον Αβραάμ «και ποιήσω το σπέρμα σου ως την άμμον της γης»;;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2006, 03:25:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν ο «κακός» Θεός ζητούσε, για πλάκα - όπως ισχυρίζεστε, το αίμα του γιου του Αβραάμ, τότε πως είναι δυνατόν να υπόσχεται στον Αβραάμ «και ποιήσω το σπέρμα σου ως την άμμον της γης»;;;;

Προφανώς η υπόσχεση απευθυνόταν μόνον σε όσους πιστεύανε τέτοια πράγματα, εκτός αν δεχτούμε ότι όντως η άμμος της γης έχει 6.352.117 κόκκους, όσοι είναι και οι κάτοικοι του Ισραήλ (ή ότι ο Γιαχβέ είναι ψεύτης, ιδιότητα ανάρμοστη για ένα Θεό).

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2006, 09:25:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου,

είναι τραγικό εν έτι 2006 να ομιλούμε για το ηθικό δίδαγμα της θυσίας του Αβρααμ.

Όσο απομακρυνόμαστε από τα χρόνια της Παλαιάς και της Καινής Διαθήκης, όσο εξελίσσεται η τεχνολογία, τόσο πιό πολύ συμβολική θα γίνεται η Βίβλος.

Πριν από μόλις 100 χρόνια κανείς δεν τολμούσε να θέσει ερώτημα για το εάν είναι συμβολική ή κυριολεχτική η ερμηνεία της Βίβλου. Στα μάτια των Χριστιανών όλα όσα έλεγε η Βίβλος ήταν η μόνη αλήθεια.
Σήμερα φαντάζουν τόσο γελοία και ανόητα τα όσα λέγαν οι Εβραίοι, που οι σύγχρονοι Χριστιανοί τα βάφτισαν συμβολικά!
Συμβολική λοιπόν είναι η θυσία του Ισαάκ στον Γιαχβέ!
Συμβολική η ερμηνεία της Γέννεσης (κάθε ημέρα αντιστοιχεί σε 24 αιώνες κλπ.)
Συμβολική η σφαγή των Χαναναίων από τον Γιαχβέ και τον Ιησού του Ναυή.
Συμβολικά και με παραβολές μίλαγε ο Ιησούς!
Συμβολικά κατακεραύνωσε τον Ανανία και την Σαπφείρα ο Πέτρος!
Συμβολικά καλεί ο Ιησούς τους πιστούς να μισήσουν την οικογένειά τους γι'αυτόν!
Όλα συμβολικά!

Μάλλον συμβολικά είναι τα μυαλά των Χριστιανών που πιστεύουν αυτές τις συμβολικές κοτσάνες !

Βασίλης

Edited by - Vasiliscm on 17/06/2006 09:28:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2006, 10:46:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πριν λιγο καιρο σε ενα αλλο θεμα ο ψηλος ειχε δωσει την αναλυση σε αυτο
quote:
Συμβολικά καλεί ο Ιησούς τους πιστούς να μισήσουν την οικογένειά τους γι'αυτόν!
Όλα συμβολικά!

ειχε πει οτι η αγαπη που εχουμε για τον χριστο πρεπει να ειναι τοσο μεγαλη σε σχεση με την αγαπη που εχουμε για την οικογενεια μας
οσο διαφορα εχει το μισος απο την αγαπη

πανω σε αυτο τον ειχα ρωτησει

<<αν ερχοταν ο θεος και σου ελεγε δειξε μου την αγαπη σου προς εμενα οτι ειναι τοσο μεγαλη θυσιασε το παιδι σου
θα το εκανες;>>

βεβαια απαντηση δεν πηρα γιατι ο ψηλος εχει αναγαγει την γαργαρα σε ολυμπιακο αθλημα


περα τωρα απο τις γαργαρες η θυσια του ισαακ θελει να μας δειξει
οτι οταν ο θεος σου λεει πηδα εσυ πρεπει να ρωτας ποσο ψηλα

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2006, 14:20:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2006, 22:40:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έθεσα ένα ερώτημα που έχει σχέση ΑΚΡΙΒΩΣ με αυτό που αναφέρατε.

Δεν έπλασα δικά μου άσχετα ερωτήματα.

Γηγενή, το ποιος κάνει γαργάρα, φαίνεται από την προσπάθειά σου να εκτροχιάσεις και πάλι τη συζήτηση.

Ο macedon είπε κάτι αλλά μίλησε γενικά και όχι συγκεκριμένα για τον Αβραάμ.

Το ότι ο Θεός υπόσχεται στον Αβραάμ άπειρους απογόνους, είναι η απάντηση προς όλους.

Πιστεύω πως αυτό το θέμα δεν προσφέρεται για το γνωστό σπορ!

Edited by - Ψηλός on 17/06/2006 22:41:58

Edited by - Ψηλός on 17/06/2006 22:45:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2006, 23:00:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το ότι ο Θεός υπόσχεται στον Αβραάμ άπειρους απογόνους, είναι η απάντηση προς όλους.
Ο θεός θα έκανε τους απογόνους, ή ο Αβραάμ Ψηλέ μου;
Δεν καταλαβαίνω πως θα τηρούσε την υπόσχεσή του ο θεός.

Edited by - Αίολος on 17/06/2006 23:02:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2006, 00:07:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλ βρε Ψηλέ μου, ο Αβραάμ δεν μπορούσε να κάνει και άλλα παιδιά; Αφού είχε ήδη τον Ισμαήλ και μετά έκανε άλλα έξι παιδιά με την δεύτερη γυναίκα του.

Γιατί έτσι όπως τα λες, είναι σαν ο Αβραάμ, γνωρίζοντας την υπόσχεση του Θεού, τον ψιλοκορόϊδεψε στο στυλ, "οκ τον θυσιάζω" ενώ ήταν σίγουρος ότι ο Θεός θα απέτρεπε την θυσία την τελευταία στιγμή.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2006, 00:29:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:
«Αν ο «κακός» Θεός ζητούσε, για πλάκα - όπως ισχυρίζεστε, το αίμα του γιου του Αβραάμ, τότε πως είναι δυνατόν να υπόσχεται στον Αβραάμ «και ποιήσω το σπέρμα σου ως την άμμον της γης»;;;;»

Πολύ απλά ρε Ψηλέ: ΔΙΟΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΡΑΞΕ!!!

ΠΟΥ είδες ρε άνθρωπε μου το περίφημο σπέρμα τους να γίνεται……«ως άμμος της γης»?????

ΠΟΥ είδες το σπέρμα τους να κυριεύει επί ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΘΝΩΝ ΤΗΣ ΓΗΣ??

Συγκεκριμένα: «…ότι εξάπαντος θα σε ευλογήσω, και εξάπαντος θα πληθύνω το σπέρμα σου σαν τα αστέρια τού ουρανού, και σαν την άμμο που είναι κοντά στο χείλος τής θάλασσας. και το σπέρμα σου θα κυριεύσει τις πύλες των εχθρών σου. 18. και διαμέσου του σπέρματός σου θα ευλογηθούν όλα τα έθνη τής γης, επειδή υπάκουσες στη φωνή μου».

Λοιπόν Ψηλέ, «ευλογήθηκαν» ΟΛΑ ΤΑ ΕΘΝΗ της γης, ΝΑΙ ή ΟΧΙ?

Ευλογήθηκαν ας πούμε οι Κινέζοι? Ευλογήθηκαν οι Μουσουλμάνοι που την είδαν διαφορετικά και έστειλαν στον αγύριστο τους Εβραίους και τους χριστιανούς μαζί?

Η αυτή η «ευλογία» είχε απήχηση ΜΟΝΑΧΑ εκεί που έτυχε να υπάρχει και……..«ευλογημένη» πολιτική υποστήριξη??

Από ότι βλέπεις Ψηλέ, 2300 χρόνια και κάτι ψιλά περάσανε και……..η περίφημη «ευλογία» του ΓΙΑΧΒΕ δεν λέει να φανεί τρομάρα της!!!!!

Άνθρακες ο θησαυρός Ψηλέ, ΑΝΘΡΑΚΕΣ!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2006, 13:55:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΘΕΟΣ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΡΟΠΟ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΘΑΝΑΤΩΣΕΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΤΟΥ ΑΒΡΑΑΜ.
ΗΘΕΛΕ ΜΟΝΑΧΑ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΤΟΥ, Ο ΙΣΑΑΚ ΘΑ ΣΩΖΩΤΑΝ ΜΕ ΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΤΡΟΠΟ ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΥΠΑΚΟΥΣΕΙ Η ΟΧΙ ΤΟ ΘΕΙΚΟ ΘΕΛΗΜΑ.
ΑΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ ΤΟΝ ΘΕΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΧΑΜΕΝΟΣ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΡΟΠΟ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2006, 13:57:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Schwabe: ΠΟΥ είδες ρε άνθρωπε μου το περίφημο σπέρμα τους να γίνεται……«ως άμμος της γης»?????

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟΙ ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΤΟΥ ΑΒΡΑΑΜ.
ΟΙ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΛΑΙΚΕΣ ΜΑΖΕΣ ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΑΣΠΑΣΤΗΚΑΝ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ ΣΥΜΒΟΛΙΖΕΙ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΑΜΜΟΣ ΤΗΣ ΓΗΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2006, 16:55:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε snoopy, όντως οι χριστιανοί ανά τον κόσμο να είναι πάρα πολλοί, για την ακρίβεια αριθμούν 2.1 δισεκατομμύρια. Όμως!

Πρώτον, εδώ μιλάμε για το σύνολο των χριστιανικών εκδοχών κι όχι μόνον του ορθόδοξου που θεωρητικά αποτελεί τη μοναδική αληθή έκφραση του χριστιανισμού. Περιορίζοντάς το εκεί, οι (πραγματικοί) χριστιανοί είναι περίπου το 11% του συνόλου των χριστιανών, άρα μιλάμε περίπου για 231 εκατομμύρια πραγματικούς χριστιανούς. Μπορεί αυτή η ανάλυση να μη σου αρέσει αλλά τα νούμερα είναι αλάνθαστα. Όλοι οι υπόλοιποι αποτελούν χριστιανικές αιρέσεις, με μεγαλύτερη αυτών τους καθολικούς... Ελπίζω να μην καπηλεύεσαι το σύνολο (που επίσημα δεν είναι αποδεκτό ως χριστιανοί), μόνο και μόνο για να δείξεις-χαρείς για το μέγεθος των πιστών. Και ως γνωστόν, μιλάμε για την μόνη και αληθινή μορφή του χριστιανισμού (ορθόδοξος), άρα κάθε τι άλλο είναι εκτός του χριστιανισμού, με πρώτες στη σειρά τις αιρέσεις αυτού.

Δεύτερον. Δεν μπαίνω ΚΑΝ στον κόπο να ασχοληθώ με το πόσοι πραγματικά ασπάστηκαν τον χριστιανισμό, σε αντίθεση με εκείνους που τους επεβλήθηκε, ή χωρίς να το ψάξουν ιδιαίτερα, απλώς συνέχισαν μια υφιστάμενη οικογενειακή πίστη.

Σχετικά με το θέμα της δοκιμασίας, είναι κάτι που πάντα μου δημιουργούσε αποστροφή! Μα τι σημαίνει δοκιμασία; Είναι δυνατόν ποτέ ο θεός να μπαίνει σε τέτοιες διαδικασίες; Είναι πιο έντιμο να δοθεί μια ερμηνεία του τύπου "δεν γνωρίζουμε γιατί συνέβη κάτι τέτοιο, άλλωστε ο θεός δεν μας είπε γιατί το αποφάσισε, άρα μάλλον κι αυτό θα μείνει αναπάντητο". Πάραυτα, και για ακόμη μία φορά προσδίδετε ανθρωπομορφικό χαρακτήρα στο θεό και μάλιστα τον παρουσιάζετε κατώτερο των καταστάσεων γιατί από τη μία πλευρά δείχνει ανίκανος να γνωρίζει τι θα κάνει ο Αβραάμ και πόσο του είναι πιστός και από την άλλη δείχνει ένας θεός που πραγματικά πλήττει και αποφασίζει να παίξει λίγο με τον Αβραάμ, έτσι για να περάσει το απόγευμά του!

Μα είναι ποτέ δυνατόν ο θεός να μπαίνει σε διαδικασία τεσταρίσματος του δημιουργήματός του; Υποτίθεται πως ΗΔΗ γνωρίζει τα πάντα για τα δημιουργήματά του. Με το να εμπλέκεται ο θεός σε τέτοιες παιδαριώδεις καταστάσεις γίνεται απλά άξιος αυτών που τον ακολουθούν και των πιστεύουν. Απλά νόμιζα πως ο θεός αξίζει μεγαλύτερης σοβαρότητας και βαθύτερης ανάλυσης. Αλλά τι να λέμε τώρα


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy