ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΠΡΕΠΕΙ Η ΟΧΙ ΝΑ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΤΟ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑ ΣΤΗΝ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2006, 11:03:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αθήνα


Στο Συμβούλιο της Επικρατείας προσέφυγε ο τέως καθηγητής του Πανεπιστημίου Πειραιά Γ.Σχινάς, ο οποίος ζητεί να ακυρωθεί η παράλειψη του Τμήματος Ασφαλείας Βάρης να αναγράψει το θρήσκευμά του στο δελτίο αστυνομικής ταυτότητας που εκδόθηκε από το εν λόγω τμήμα.

Το 2001 η Ολομέλεια του ΣτΕ είχε κρίνει ότι είναι συνταγματικά επιβεβλημένη η μη αναγραφή του θρησκεύματος στις ταυτότητες.

Ο κ. Σχινάς στρέφεται κατά του υπουργού Δημόσιας Τάξης και του αρχηγού της ΕΛ.ΑΣ., καθώς δεν έκαναν δεκτό το αίτημά του να αναγραφεί το θρήσκευμά του. Υποστηρίζει ο προσφεύγων ότι ο νόμος 1599/1986 επιβάλλει την αναγραφή του θρησκεύματος στις ταυτότητες και ότι το δελτίο αστυνομικής ταυτότητας που του έδωσαν είναι άκυρο.


Πηγη www.in.gr


Ενας εκπαιδευμένος πολεμιστής πρέπει να είναι ικανός να αντεπεξέλθει εναντίον ενός εχθρικού στρατού χωρίς να χρησιμοποιήσει ματωμένο σπαθί.

ca95f
Νέο Μέλος

Greece
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2006, 11:36:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ca95f  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατά τη γνώμη μου, δεν θα έπρεπε καν να υπάρχει το έντυπο αυτό της "Αστυνομικής Ταυτότητας". Πρακτικά δεν έχει καμία χρήση και υπάρχει μόνο για την τεκμηρίωση των προσωπικών στοιχείων του ατόμου, κάτι που μπορεί να γίνει επίσημα με το διαβατήρια, το δίπλωμα οδήγησης ή το βιβλιάριο του ασφαλιστικού σου ταμείου. Όλα τα άλλα έντυπα που ανέφερα έχουν κάποιο λόγο ύπαρξης εκτός από την ταυτότητα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2006, 11:46:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσοι ΦΤΩΧΟΜΥΑΛΟΙ φαντάζονται ότι η κερκόπορτα της θρησκευτικής διάκρισης και προπαγάνδας επρόκειτο να διαιωνιστεί στην χώρα μας, ας μάθουν επιτέλους ότι το θέμα ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙ ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΜΕΤΑΚΛΗΤΑ.

Μπορεί ο κύριος Σχινάς να στραφεί και κατά…….του Προέδρου της Δημοκρατίας ωστόσο το μόνο που θα αποκομίσει θα είναι ένα βροντερό ΟΧΙ! Βέβαια, θα έχει κάνει σύμφωνα με το μυαλό και τις γνώσεις του κάτι………..εξόχως «ελληνορθόδοξο», καθώς μετά τα λάβαρα στους δρόμους θα έχει αναλάβει αυτός πλέον τον ρόλο του…………ξεχασμένου μάρτυρα της έντυπης ορθοδοξίας!!

Συνάμα, για να ενημερώσουμε και τους αναγνώστες, παραθέτω το παρακάτω κείμενο που αναφέρεται στην ΑΜΕΤΑΚΛΗΤΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ ΕΥΡΩΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟΥ.
http://ta-nea.dolnet.gr/print_article.php?e=A&f=17522&m=N18&aa=1

Με λίγα λόγια, το θρήσκευμα είναι για τις εκκλησιές και το μυαλό του καθενός, και τα δημόσια έγγραφα, όπως η ταυτότητα, είναι υπόθεση ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ.

Τελεία και παύλα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2006, 13:03:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσοι ΦΤΩΧΟΜΥΑΛΟΙ φαντάζονται ότι η κερκόπορτα της θρησκευτικής διάκρισης και προπαγάνδας επρόκειτο να διαιωνιστεί στην χώρα μας, ας μάθουν επιτέλους ότι το θέμα ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙ ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΜΕΤΑΚΛΗΤΑ.

Δεν νομιζω αγαπητε φιλε και δεν μου αρεσει και ο ορος φτωχομυαλοι σε ανθρωπους που θελουν να δηλωνουν σε τι Θεο πιστευουν αλλωστε δεν ειναι κακο στην ταυτοτητα σου να δηλωνεις το θρησκευμα ειτε χριστιανος ειτε βουδιστης ειτε μουσουλμανος ειτε εθνικος ειτε στην τελικη αθεος.
quote:
Μπορεί ο κύριος Σχινάς να στραφεί και κατά…….του Προέδρου της Δημοκρατίας ωστόσο το μόνο που θα αποκομίσει θα είναι ένα βροντερό ΟΧΙ! Βέβαια, θα έχει κάνει σύμφωνα με το μυαλό και τις γνώσεις του κάτι………..εξόχως «ελληνορθόδοξο», καθώς μετά τα λάβαρα στους δρόμους θα έχει αναλάβει αυτός πλέον τον ρόλο του…………ξεχασμένου μάρτυρα της έντυπης ορθοδοξίας!!

Να βελτιωσεις το χιουμορακι σου .
quote:
Με λίγα λόγια, το θρήσκευμα είναι για τις εκκλησιές και το μυαλό του καθενός, και τα δημόσια έγγραφα, όπως η ταυτότητα, είναι υπόθεση ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ.



Ναι αλλα και των δημοτων ετσι δεν ειναι


Ενας εκπαιδευμένος πολεμιστής πρέπει να είναι ικανός να αντεπεξέλθει εναντίον ενός εχθρικού στρατού χωρίς να χρησιμοποιήσει ματωμένο σπαθί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2006, 13:48:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
VELISSARIOS:
«Δεν νομιζω αγαπητε φιλε και δεν μου αρεσει και ο ορος φτωχομυαλοι σε ανθρωπους που θελουν να δηλωνουν σε τι Θεο πιστευουν αλλωστε δεν ειναι κακο στην ταυτοτητα σου να δηλωνεις το θρησκευμα ειτε χριστιανος..»

Όταν δεν έχουν οι πολίτες την ικανότητα να πορευτούνε σωστά και προπάντων ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ στο μέλλον, αφήνοντας στο χρονοντούλαπο ΘΕΟΚΡΑΤΙΚΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ εποχών όπου ΕΠΑΣΧΕ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ, τότε ΟΦΕΙΛΕΙ να γνωμοδοτεί και να θεσμοθετεί το κράτος.

Αυτή είναι μεταξύ άλλων η ευθύνη του, ΝΑ «ΒΛΕΠΕΙ» ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ και όχι πίσω.

Έτσι, όπως προκύπτει και από το σκεπτικό του σχετικού ευρωπαϊκού οργάνου, η αναγραφή του θρησκεύματος ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΣΤΑΜΠΑ, ένας ΒΑΤΗΡΑΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗΣ ΜΙΣΑΛΛΟΔΟΞΙΑΣ και διαχωρισμού μεταξύ των πολιτών.

Δηλαδή, για να ξέρουμε και πόσο σοβαρά μιλάμε, κακό δεν θα ήταν να δήλωνε και ο καθένας μας…….τι ομάδα είναι (!), εφόσον την «πιστεύει» και την λατρεύει την ομάδα του, θα πρέπει να μπορεί να κάνει ότι πιστεύει και εξιτάρεται??

VELISSARIOS:
«Να βελτιωσεις το χιουμορακι σου .»

Για τις γελοιότητες που κάποιοι θεωρούνε «σοβαρά θέματα» ( ο τέως καθηγητής..) τίποτα άλλο δεν μπορώ να προσφέρω…..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2006, 14:12:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όταν δεν έχουν οι πολίτες την ικανότητα να πορευτούνε σωστά και προπάντων ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ στο μέλλον, αφήνοντας στο χρονοντούλαπο ΘΕΟΚΡΑΤΙΚΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ εποχών όπου ΕΠΑΣΧΕ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ, τότε ΟΦΕΙΛΕΙ να γνωμοδοτεί και να θεσμοθετεί το κράτος.

Αυτή είναι μεταξύ άλλων η ευθύνη του, ΝΑ «ΒΛΕΠΕΙ» ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ και όχι πίσω.



Γιατι αγαπητε ποιος ειπε πως η δημοκρατια επηρεαζεται απο το θρησκευμα στις ταυτοτητες αντιθετως δεν σε ενοχλουν που οι πολιτικοι ηγετες αυτης της χωρας επισκεπτονται τον Χριστοδουλο για να αποσπασουν ψηφους.
quote:
Έτσι, όπως προκύπτει και από το σκεπτικό του σχετικού ευρωπαϊκού οργάνου, η αναγραφή του θρησκεύματος ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΣΤΑΜΠΑ, ένας ΒΑΤΗΡΑΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗΣ ΜΙΣΑΛΛΟΔΟΞΙΑΣ και διαχωρισμού μεταξύ των πολιτών.



Αν ετσι το βλεπεις τοτε πρεπει αλλαξεις λιγο την οπτικη του πως τα βλεπεις τα πραγματα.
quote:
Δηλαδή, για να ξέρουμε και πόσο σοβαρά μιλάμε, κακό δεν θα ήταν να δήλωνε και ο καθένας μας…….τι ομάδα είναι (!), εφόσον την «πιστεύει» και την λατρεύει την ομάδα του, θα πρέπει να μπορεί να κάνει ότι πιστεύει και εξιτάρεται??

Καλη προσπαθεια αλλα το χαλια χιουμορακι παραμενει αλλαξε το που σου λεω.
quote:
Για τις γελοιότητες που κάποιοι θεωρούνε «σοβαρά θέματα» ( ο τέως καθηγητής..) τίποτα άλλο δεν μπορώ να προσφέρω…..

Μου αρεσει που κρινεις εναν ανθρωπο που παραμενει πιστος σε αυτα που πιστευει και εχει το θαρρος της γνωμης του.


Ενας εκπαιδευμένος πολεμιστής πρέπει να είναι ικανός να αντεπεξέλθει εναντίον ενός εχθρικού στρατού χωρίς να χρησιμοποιήσει ματωμένο σπαθί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2006, 21:13:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σβαμπέ :
Όταν δεν έχουν οι πολίτες την ικανότητα να πορευτούνε σωστά και προπάντων ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ στο μέλλον, αφήνοντας στο χρονοντούλαπο ΘΕΟΚΡΑΤΙΚΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ εποχών όπου ΕΠΑΣΧΕ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ, τότε ΟΦΕΙΛΕΙ να γνωμοδοτεί και να θεσμοθετεί το κράτος.

ΩΡΑΙΑ, ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΤΟ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑ ΣΤΙΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΕΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΠΡΙΝ?
ΜΗΔΕΝ ΣΤΟ ΠΗΛΙΚΟΝ.

Εμένα δέν με ενδιαφέρει η αναγραφή ή όχι ο πραγματικός Χριστιανός φαίνεται στην ψυχή και όχι στα χαρτιά. Αλλά θα θεωρούσα ολίγο φασιστικό να θέλει κάποιος άνθρωπος να γραφθεί στα προσωπικά στοιχεία το θρήσκευμα και η επίσημη πολιτεία να του το απαγορεύει.
Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΔΕΝ ΖΗΤΗΣΕ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ (αυτό το θεωρώ και εγώ παρατραβηγμένο στην αντίθετη κατεύθυνση)ΑΛΛΑ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΗ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙ, ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΣΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ.
ΤΙ ΠΙΟ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΛΟΓΙΚΟ?
ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΣ ΑΣ ΑΝΑΓΡΑΦΕΙ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΣ, ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΘΕΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΓΡΑΦΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2006, 21:56:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εμένα δέν με ενδιαφέρει η αναγραφή ή όχι ο πραγματικός Χριστιανός φαίνεται στην ψυχή και όχι στα χαρτιά. Αλλά θα θεωρούσα ολίγο φασιστικό να θέλει κάποιος άνθρωπος να γραφθεί στα προσωπικά στοιχεία το θρήσκευμα και η επίσημη πολιτεία να του το απαγορεύει.

Δεν υπάρχει κανένα νόημα να αναγράφεται το θρήσκευμα, δηλαδή μια προσωπική πεποίθηση, σε ένα κρατικό έγγραφο που απλά ταυτοποιεί τον Ελληνα πολίτη για λογαριασμό του Ελληνικού κράτους. Αν είναι να αρχίσουμε να γράφουμε σε ένα κρατικό έγγραφο τα προσωπικά μας, γιατί να μην γράφουμε και τις αθλητικές μας πεποιθήεις, τις πολιτικές μας πεποιθήσεις, τις σεξουαλικες μας προτιμήσεις, τις κινηματογραφικές και μουσικες μας προτιμήσεις κ.α.

quote:
Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΔΕΝ ΖΗΤΗΣΕ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΑΝΑΓΡΑΦΗ (αυτό το θεωρώ και εγώ παρατραβηγμένο στην αντίθετη κατεύθυνση)ΑΛΛΑ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΗ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙ, ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΣΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ.
ΤΙ ΠΙΟ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΛΟΓΙΚΟ?

Είπαμε, ότι δεν έχει κανένα νόημα να γράφεται μια προσωπική πεποίθηση σε ένα κρατικό έγγραφο. Αλλά πέρα από αυτό εγώ δεν το βλέπω και τόσο αθώα το πράγμα όπως εσύ φίλε snoopy. Η Εκκλησία γνωρίζει ότι οι περισσότεροι Ελληνες έχουν μεγαλώσει σε χριστιανικές οικογένειες και δεν θα είχαν ιδιαίτερο πρόβλημα να αναγράψουν το θρήσκευμα στην ταυτότητά τους αν αυτό ήταν προεραιτικό, ακόμα κι αν δεν πολυ-πιστεύουν.

Σκέψου όμως ότι έτσι ουσιαστικά η Εκκλησία μπορεί να κοκορεύεται και να διατυμπανίζει σε μια μελλοντική διαμάχη με την πολιτεία ότι "κοιτάχτε, έχουμε 6-7 εκατομμύρια Ελληνες που δηλώνουν χριστιανοί και μάλιστα αποδεδειγμένα στα χαρτιά τους!!Γι' αυτό μην τολμήσετε να μας διαχωρίσετε από το Κράτος".

Τέλος πάντων, αυτό που θέλω να σου πω είναι να μην βλέπεις τόσο αθώα την προαιρετική αναγραφή του θρησκεύματος στην ταυτότητα. Εχει κι αυτή η τακτική την σκοπιμότητά της. Και το γνωρίζουν καλά αυτό οι της Εκκλησίας.

Κάποιοι θεσμοί που έχουμε κληρονομήσει από παλιές δικτατορίες και μας πάνε πίσω σαν κοινωνιά, πρέπει επιτέλους να πάψουν να υφίστανται.


Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 00:11:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΡΑΤΙΚΟ ΕΓΓΡΑΦΟ , ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΥΠΟ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΩΝΕΙ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ''ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΖΕΙ '' ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΤΑ ΣΗΜΕΙΩΝΟΥΝ
Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΕΠΙΣΗΜΟ ΚΡΑΤΙΚΟ ΕΝΤΥΠΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΟΧΡΩΜΕΝΟΙ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΞΟΥΜΕ ΣΕ ΣΥΝΑΛΑΓΕΣ ΜΑΣ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΚΙ ΦΑΝΕΡΩΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΑΣ
ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΔΑΝΕΙΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΙ ΝΑ ΓΡΑΦΩ ΣΑΝ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑ ''ΔΩΔΕΚΑΘΕΙΣΤΗΣ'' ΚΙ Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΘΡΗΣΚΕΥΟΜΕΝΟΣ
ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΑΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΝΟΙΚΙΑΣΩ ΣΠΙΤΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΕΠΑΡΧΕΙΑ ΚΛΠ
Η ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΗ ΕΣΤΩ ΑΝΑΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΕΜΕΣΟΣ ΚΙ ΥΠΟΥΛΟΣ ΕΚΒΙΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΡΟΒΑΤΑ ΤΗΣ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΝΤΡΙ [ ΠΧ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΛΛΟΥ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΟΣ ΘΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΚΑΤΑΚΡΑΥΓΗ ΚΙ ΑΠΟΡΙΨΗ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΣΟΥ , Η ΑΝ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΟ ΘΑ ΚΙΝΕΙΣ ΥΠΟΨΙΕΣ ΑΝ ΔΕΝ ΑΝΑΓΡΑΦΕΙΣ ΤΟ Χ.Ο . ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΕΣΥ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ.
ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟ
ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΠΟ Η ΟΧΙ ; ΤΟ ΠΟΣΟ ΣΕΒΕΤΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΘΡΗΣΚΟΥΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΔΕΙΞΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 00:28:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως το λέει και η λέξη, μιλάμε για ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ, δηλαδή για κάτι με το οποίο ο κάτοχος ταυτίζεται αμετάκλητα. Περιέχει τα βασικότερα στοιχεία που παραμένουν αναλλοίωτα σε όλη τη ζωή του. Μιλάμε δηλαδή για τον φαινότυπο του κάθε ανθρώπου, για την ομάδα αίματός του και για τους γονείς του. Κάθε τι άλλο είναι μεταβλητό.

Κατά συνέπεια, στα αμετάβλητα στοιχεία ΔΕΝ ανήκουν οι θρησκευτικές (αν υπάρχουν) πεποιθήσεις. Όποιος είναι υπερήφανος για το θρήσκευμά του, καλά κάνει, αλλά η ταυτότητα δεν είναι τοίχος να γράφουμε συνθήματα. Άλλωστε είναι πολύ πιθανό, ο κάτοχος της ταυτότητας να αλλάξει στην πορεία της ζωής του μπορεί 5 ή 10 διαφορετικές θρησκείες. Όμως το χρώμα των μαλλιών του δεν αλλάζει, το χρώμα των ματιών του δεν αλλάζει, οι γονείς δεν αλλάζουν, όπως και η ομάδα αίματος. Δεν μπορώ να δεχτώ πως ανάμεσα στα πιο σημαντικά χαρακτηριστικά μας είναι η όποια (και αν υπάρχει) θρησκευτική μας πεποίθηση. Δηλαδή η αγάπη για τη μάνα μας είναι λιγότερο σημαντική; ή μήπως δεν αναγράφεται γιατί είναι πιθανότερο να αλλάξει σε σχέση με τη θρησκεία;

Είμαι σίγουρος πως η κίνηση της εκκλησίας κάπου αποσκοπεί. Το πρώτο που μου έρχεται στο νου δεν είναι ο άρρηκτος δεσμός της με το κράτος γιατί νομίζω πως αυτό, έστω και θεωρητικά-φιλοσοφικά-παραδοσιακά-υποσυνείδητα το έχει κερδίσει εδώ και χρόνια, μιας και ο λαός πάντα θα είναι μαζί της.

Αυτό που ίσως να κρύβεται από πίσω, είναι κατά μία έννοια μια "απογραφή" των πιστών. Ίσως η εκκλησία μετράει τα κουκιά της. Δεν είναι τυχαίο πως τα τελευταία χρόνια, πολύ περισσότερο από ποτέ αναφέρεται στην ιστορία της, στους ανθρώπους που την πιστεύουν, στην παρακαταθήκη της και στην ακλόνητη παρουσία της. Από την άλλη πλευρά διάφοροι πιστοί βλέπουν το συγκεκριμένο θέμα ως τη μέγιστη (και ίσως ύστατη;) ευκαιρία να αποδείξουν την πίστη τους. Χαίρονται όχι τόσο για το ότι μπορεί κάπου να αναγράφεται το θρήσκευμα, αλλά γιατί ήλπιζαν να αναγράφεται στην ταυτότητα συγκεκριμένα.

Κατά τη γνώμη μου, ο άνθρωπος που έχει σταθερή, σαφή και άποψη για τα θρησκευτικά θέματα δεν ασχολείται με το να διαφημίζει την πίστη του. Γνωρίζει πως ο "παράδεισος" δεν εξαγοράζεται με δηλώσεις, αναγραφές και διαφημίσεις, αλλά με έργα. Δεν αφήνει κανένα αρχηγό εκκλησίας να τον σέρνει από τη μύτη και να καλείται να αποδείξει την πίστη του ανά πάσα στιγμή. Αν πρέπει να αποδείξουμε το οτιδήποτε θα το κάνουμε όχι στον όποιο Χριστόδουλο, αλλά εκεί, στα ανώτερα πεδία!

Επίσης ήθελα να σημειώσω πως η προαιρετική αναγραφή είναι χειρότερη από την υποχρεωτική αναγραφή. Αυτό γιατί το κράτος αν και αποφασίζει να αλλάζει τα αναφραφόμενα δεδομένα, υποκύπτει στην όποια κεφαλή θρησκείας και δείχνει πως δεν αποφασίζουν οι νόμοι αλλά οι ηγήτορες της εκκλησίας. Και το χειρότερο είναι πως πλέον η ηγεσία της εκκλησίας κρύβεται πίσω από φράσεις του τύπου "ο λαός ζητά αυτό...", "ο λαός μας καλεί να κάνουμε αυτό..." κλπ Ξάρετε δεν έχουν άδικο. Πράγματι πλέον ο λαός είναι τόσο καλά εκπαιδευμένος που δεν χρειάζεται άλλη χειραγώγηση. Τα μυαλά είναι πλέον πλασμένα κατά τις επιθυμιτές προδιαγραφές των "αρχόντων" εδώ και εκατοντάδες χρόνια. Πραγματικά τα μυλά είναι έτοιμα...

Για όποιους βιάζονται να με χαρακτηρίσουν, διευκρινίζω πως τα ίδια θα έγραφα για οποιαδήποτε θρησκεία επικρατούσε στην Ελλάδα μας και αξίωνε κάτι ανάλογο.

Πάντα καλοπροαίρετα.


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 02:33:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για καθίστε γιατί αρχίζετε να βγάζετε προς τα έξω κάθε άλλο παρά δημοκρατικές πεποιθήσεις!

Είτε το θέλουμε είτε όχι, το θρήσκευμά μας συνδέθηκε και συνεχίζει να είναι πολύ στενά συνδεδεμένο με την ιστορία αλλά και την ταυτότητα του έθνους μας!!

Γιατί να μου απαγορεύσει κάποιος το δικαίωμά μου να αναγράφω στην ταυτότητα το θρήσκευμά μου;

Εφόσον κάποιος το επιθυμεί ποιος έχει δικαίωμα να του το απαγορεύσει;;

Θα μπορούσε να πάει και ένας Χριστιανός σε έναν δωδεκαθεϊστή διευθυντή τράπεζας και να μη του δώσει το δάνειο, π.χ.!
Είναι σοβαρά πράγματα αυτά που λέτε τώρα;;
Σε τέτοια βάση πάμε να χτίσουμε την ανεξίθρησκη και δημοκρατική κοινωνία μας; Σε τέτοιου είδους σχέσεων θα οικοδομηθεί η αμοιβαία εμπιστοσύνη;;

Γιατί να είναι υποχρεωτικό να αναγράφεται, π.χ., αν είμαι παντρεμένος ή όχι;
Αν εγώ είμαι ομοφυλόφιλος ή είμαι κατά του γάμου ή έχω χωρίσει, γιατί να με υποχρεώνει να αναγράφω τότε έγγαμος ή άγαμος ή διαζευγμένος (δεν είμαι σίγουρος αν το τελευταίο αναγράφεται στο δελτίο ταυτότητας);

Γιατί να αναγράφεται το ύψος μου;; Αν στείλω π.χ. το βιογραφικό μου ή απευθυνθώ κάπου για να ζητήσω μια θέση εργασίας και μου ζητηθεί αντίγραφο της ταυτότητάς μου, και είμαι πολύ κοντός ή κοντή, αν είμαι γυναίκα, (προς Θεού μην παρεξηγηθώ, ένα παράδειγμα αναφέρω), μπορεί π.χ. αυτό να λειτουργήσει ως εμπόδιο στην πρόσληψή μου.

Γιατί να αναγράφεται το χρώμα των μαλλιών μου;; Αν εγώ θέλω να βάψω στο χρώμα της Αελάρας, για παράδειγμα, γιατί να είμαι υποχρεωμένος στα σύνορα, κατά την έξοδό μου ή την είσοδό μου στη χώρα, να έχω χρώμα μαλλιών όπως αυτό που αναγράφεται στην ταυτότητα, διαφορετικά μπορεί να έχω και προβλήματα;;

Γιατί να αναγράφεται το χρώμα ματιών;; Αν εγώ θελήσω να τα κάνω πορτοκαλί θα ανταποκρίνεται αυτό με ότι θα αναγράφεται στην ταυτότητα;;

Γιατί να αναγράφεται ο τόπος διαμονής;;
Εγώ έχω αλλάξει 5-6 τόπους διαμονής από τότε που έβγαλα την ταυτότητά μου. Τι ισχύ έχει λοιπόν η αναγραφή του τόπου διαμονής και σε τι χρησιμεύει;;

Δεν ενοχλούμαστε εμπρός στην υποχρεωτική αρπαγή των προσωπικών μας δεδομένων όταν πάμε να αγοράσουμε κάτι π.χ. από το Ίντερνετ, και μας ενοχλεί η επιθυμία τρίτων που θέλουν να αναγράφεται το θρήσκευμά τους στην ταυτότητα;;


Όσο αντι......(βάλτε ότι θέλετε) μπορεί να είναι η υποχρεωτική αναγραφή του θρησκεύματος, άλλο τόσο αντι......(βάλτε ότι θέλετε) είναι και η υποχρεωτική μη αναγραφή του θρησκεύματος!

Όσα δικαιώματα και λόγους έχει ο σημερινός δωδεκαθεϊστής που απαιτεί να «επισημοποιηθεί» η θρησκεία του, άλλα τόσα δικαιώματα έχει και ο Χριστιανός, ο Βουδιστής, ο Μουσουλμάνος, ο ........, να απαιτεί την «επισημοποίηση», και μέσω της αναγραφής στην ταυτότητά του, της πίστης του!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 04:52:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το δελτίο ταυτότητας είναι ένα έντυπο που χορηγεί η ελληνική πολιτεία και στην οποία αναγράφονται τα στοιχεία με βάση τα οποία μπορεί να ταυτοποιηθεί ο κάτοχος. Τα παραδείγματα που φέρνεις είναι σαφώς πλασματικά, γιατί συγκρίνεις ανόμοια πράγματα...

quote:
Ψηλός
Είτε το θέλουμε είτε όχι, το θρήσκευμά μας συνδέθηκε και συνεχίζει να είναι πολύ στενά συνδεδεμένο με την ιστορία αλλά και την ταυτότητα του έθνους μας!!

Με την ιστορία μας ναι. Με την ταυτότητα του έθνους μας, όχι. Ο "Ελληνοχριστιανισμός" επιβλήθηκε με νομοθετικά διατάγματα και αναγκαστικούς νόμους, δεν είναι φυσικό επακόλουθο.

quote:
Ψηλός
Γιατί να μου απαγορεύσει κάποιος το δικαίωμά μου να αναγράφω στην ταυτότητα το θρήσκευμά μου;

Πρώτα απ'όλα δεν είναι δικαίωμά σου. Στα δημόσια έγγραφα δεν γράφουμε ό,τι θέλουμε. Γράφουμε ό,τι απαιτείται, ό,τι πρέπει. Η ταυτότητα δεν είναι βιογραφικό σημείωμα. Είναι συγκεκριμένο δημόσιο έγγραφο που πρέπει να περιέχει συγκεκριμένα στοιχεία τα οποία θα προσφέρουν συγκεκριμένες πληροφορίες προς τις αρχές της ελληνικής (και όχι μόνο) πολιτείας. Το ότι αναγραφόταν μέχρι πρότινος το θρήσκευμα ήταν απόρροια των διαταγμάτων που προανάφερα, μέσω του ελέγχου που ασκεί η εκκλησία στο ελληνικό κράτος.

quote:
Ψηλός
Αν εγώ είμαι ομοφυλόφιλος ή είμαι κατά του γάμου ή έχω χωρίσει, γιατί να με υποχρεώνει να αναγράφω τότε έγγαμος ή άγαμος ή διαζευγμένος (δεν είμαι σίγουρος αν το τελευταίο αναγράφεται στο δελτίο ταυτότητας);

Στην ταυτότητα δεν αναγράφεται ούτε αν είσαι ομοφυλόφιλος ούτε αν είσαι κατά του γάμου, γιατί αυτά είναι πεποιθήσεις, άρα προσωπικά δεδομένα. Το αν είσαι έγγαμος ή άγαμος δεν είναι πεποίθηση, είναι υπάρχουσα κατάσταση.

quote:
Ψηλός
Γιατί να αναγράφεται το ύψος μου;;... Γιατί να αναγράφεται το χρώμα των μαλλιών μου;;... Γιατί να αναγράφεται ο τόπος διαμονής;;...

Το ύψος, το χρώμα μαλλιών, το σχήμα του προσώπου και το χρώμα των ματιών που αναφέρεις είναι φυσικά χαρακτηριστικά. Ο τόπος διαμονής επίσης.

Τα παραπάνω (εκτός του τόπου διαμονής) αποτελούν βιομετρικά στοιχεία και ταυτοποιούν το φέροντα την ταυτότητα με τον αναγραφόμενο σ'αυτήν. Με το νέο νόμο περί διαβατηρίων, αν η φωτογραφία σου σε έχει με μαύρα μαλιά και συ τα έχεις βάψει πορτοκαλί, όπως λες, δεν μπορείς να μπεις σε πολλές χώρες εκτός Σενγκεν, γιατί δεν διαπιστώνεται η ταυτοπροσωπία.

quote:
Ψηλός
Δεν ενοχλούμαστε εμπρός στην υποχρεωτική αρπαγή των προσωπικών μας δεδομένων όταν πάμε να αγοράσουμε κάτι π.χ. από το Ίντερνετ, και μας ενοχλεί η επιθυμία τρίτων που θέλουν να αναγράφεται το θρήσκευμά τους στην ταυτότητα;;

Το ιντερνετ δεν αποτελεί δημόσιο έγγραφο.Όσο για την επιθυμία σου να διαλαλείς το θρήσκευμά σου, μπορείς να κάνεις ένα τατουάζ στο μέτωπό σου και να γράψεις "ΕΙΜΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ" δεν θα σου πει κανείς τίποτε. Δυστυχώς για την εκκλησία, τα δημόσια έγγραφα είναι αρμοδιότητα του ελληνικού κράτους και η αναγραφή του θρησκεύματος είναι αντισυνταγματική.

quote:
Ψηλός
Όσα δικαιώματα και λόγους έχει ο σημερινός δωδεκαθεϊστής που απαιτεί να «επισημοποιηθεί» η θρησκεία του, άλλα τόσα δικαιώματα έχει και ο Χριστιανός, ο Βουδιστής, ο Μουσουλμάνος, ο ........, να απαιτεί την «επισημοποίηση», και μέσω της αναγραφής στην ταυτότητά του, της πίστης του!

Και πάλι συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Η επισημοποίηση ενός θρησκεύματος γίνεται μέσω δικαστικής απόφασης, δε γίνεται μέσω της ταυτότητας.

Είπαμε, το ξαναλέμε και θα το ξαναπούμε: Η ταυτότητα αποτελεί δημόσιο έγγραφο και τα στοιχεία που περιέχει πρέπει να εξυπηρετούν τις αρχές του ελληνικού κράτους. Τι σκοπό θα εξυπηρετούσε η αναγραφή του θρησκεύματος, των πολιτικών πεποιθήσεων ή των σεξουαλικών προτιμήσεων του καθενός; Στο κάτω κάτω τι θα ενδιέφερε την πολιτεία τι θρήσκευμα έχεις εσύ ή ο καθένας; Κι αφού δεν την ενδιαφέρει γιατί να το αναγράφει;

Θα ήθελα μια απάντηση πάνω στο ερώτημα αυτό.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 08:50:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είτε το θέλουμε είτε όχι, το θρήσκευμά μας συνδέθηκε και συνεχίζει να είναι πολύ στενά συνδεδεμένο με την ιστορία αλλά και την ταυτότητα του έθνους μας!!

Σε αυτό διαφωνώ, αγαπητέ Ψηλέ.
Και πιστεύω οτι αυτό το σημείο είναι πολύ λεπτό καθώς μπορεί να μας ρίξει σε μια "παγίδα" του τύπου οτι πραγματικός Έλληνας είναι μόνο ένας Χριστιανός.
Σαφώς κάτι τέτοιο δεν ευσταθεί...

Σχετικά με την αναγκαιότητα της αναγραφής των στοιχείων κάποιου στην ταυτότητα του όπως χρώμα μαλλιών, ματιών, κατοικίας, οικογενειακής κατάστασης, ύψος κτλ τα θεωρώ πολύ σημαντικά.
Αν κάποιος, αγαπητέ μου, δεν βοηθούν όλα αυτά τα στοιχεία στην αναζήτηση του?
Σαφώς και μερικά από αυτά τα στοιχεία μπορούν να αλλάξουν, μπορεί όμως να αλλάξει και το θρήσκευμα.
Εάν κάποιος είναι Χριστιανός μόνο στην ταυτότητα έχει κάποια χρησιμότητα να αναγράφεται αυτό?
Μάλλον όχι...
Οπότε η προαιρετική αναγραφή του θρησκεύματος είναι η καλύτερη λύση.

Βεβαίως πρέπει να σεβόμαστε την επιλογή των τρίτων να αναγράφεται η θρησκευτική τους πίστη, πρέπει όμως να σεβόμαστε κι αυτούς οι οποίοι δεν επιθυμούν κάτι τέτοιο.
Οπότε η λύση δόθηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, πιστεύω.

quote:
Όσα δικαιώματα και λόγους έχει ο σημερινός δωδεκαθεϊστής που απαιτεί να «επισημοποιηθεί» η θρησκεία του, άλλα τόσα δικαιώματα έχει και ο Χριστιανός, ο Βουδιστής, ο Μουσουλμάνος, ο ........, να απαιτεί την «επισημοποίηση», και μέσω της αναγραφής στην ταυτότητά του, της πίστης του!

Είναι αυτονόητο οτι όσα δικαιώματα έχει ένας Μουσουλμάνος έχει κι ένας Βουδιστής.
Δεν καταλαβαίνω όμως την σύνδεση που κάνεις σχετικά με την επισημοποίηση του Δωδεκαθεϊσμού με την επισημοποίηση της πίστης ενός Χριστιανού μέσω της αναγραφής της στην ταυτότητα του.
Όποιος το βλέπει με αυτή την σκοπιά μπορεί να το κάνει.
Όποιος δεν το επιθυμεί δεν το πράττει.
Απολύτως δίκαιο δεν είναι αυτό?

Από την άλλη όμως, τι νόημα έχει φίλε μου η επισημοποίηση της αναγραφής της πίστης κάποιου στην ταυτότητα του?
Εφόσον εκείνος πιστεύει σε κάποιο θρησκευτικό δόγμα με όλο του το είναι δεν θα πρέπει να τον αφορά η αναγραφή του στην ταυτότητα του.
Δεν θα αλλάξει κάτι στην ένταση της πίστης του.

Θέλω όμως να σου θέσω ένα ερώτημα και θα ήθελα την γνώμη σου επ' αυτού.
Γιατί πρέπει να είναι τόσο σημαντική η υποχρεωτική αναγραφή του θρησκεύματος και δεν είναι υποχρεωτική η αναγραφή της ομάδας αίματος του?
Αν το άτομο αυτό έχει κάποιο ατύχημα και πρέπει να μεταφερθεί στο νοσοκομείο επειγόντως, με το σκεπτικό να προλάβουμε κάποιες καταστάσεις έγκαιρα, θα κοιτάξουμε το θρήσκευμα του ή την ομάδα αίματος του?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 09:43:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying_Incubus
Οπότε η προαιρετική αναγραφή του θρησκεύματος είναι η καλύτερη λύση.

Φίλε Dying_Incubus διαφωνώ απόλυτα στη θέση σου αυτή.

Το θρήσκευμα, όπως κι ένα σωρό άλλα παρόμοια θέματα αποτελούν προσωπικές πεποιθήσεις, όχι στοιχεία. Με το σκεπτικό αυτό, μπορεί όποιος θέλει να γράφει το θρήσκευμά του, όποιος θέλει την ομάδα του, όποιος θέλει το αγαπημένο του χρώμα, τις γυναίκες που προτιμάει, κτλ.

Όπως και συ γνωρίζεις, στα δημόσια έγγραφα δεν μπορεί ο καθένας να γράφει ό,τι επιθυμεί. Η έστω προαιρετική αναγραφή του θρησκεύματος σαφώς και οδηγεί σε διακρίσεις εις βάρος των πολιτών, ειδικά σε μια θεοκρατούμενη χώρα όπως είναι η Ελλάδα. Ακόμα και σήμερα που το 37% των Ελλήνων είναι τυπικά ορθόδοξοι (και όχι το 98% που υποστηρίζει η εκκλησία), οι διακρίσεις έστω και χωρίς την ταυτότητα είναι "άγραφοι νόμοι" του κράτους, κάνοντας πράξη τους μεταξικούς νόμους και τους νόμους του 1955:

Μη Χριστιανοί αποκλείονται αυστηρά από ορισμένες δημόσιες θέσεις.

Το Υπουργείο Παιδείας, μετά από τόσες αποφάσεις της Αρχής Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων (που είναι δεσμευτικές για τη διοίκηση) αρνείται να συμμορφωθεί όσον αφορά το μάθημα του υποχρεωτικού προσηλυτισμού στα σχολεία.

Στο στρατό οι εγκύκλιοι διαταγές βρίσκονται ακόμη σε στάδιο θρησκευτικού μεσαίωνα, καθώς επιβάλλουν τόσο τον εκκλησιασμό όσο και την ανάρτηση χριστιανικών εικόνων στα μαγειρεία και στους θαλάμους. Δεν γνωρίζω αν ισχύει ακόμη η χορήγηση διαφορετικού απολυτηρίου ανάλογα με το θρήσκευμα, όπως ίσχυε όταν απολύθηκα εγώ το 1987.

Εν πάσει περιπτώσει, το θέμα της αναγραφής του θρησκεύματος σε δημόσια έγγραφα έχει κλείσει οριστικά και αμετάκλητα. Ελπίζω να είναι μια αρχή απεγκλωβισμού του κράτους από την ασφυκτική αρπάγη της ορθόδοξης εκκλησίας, ώστε να διευθετηθούν με τον καιρό και τα υπόλοιπα ζητήματα εις βάρος του ελληνικού λαού που ξεκίνησαν επί των Ρωμαίων αυτοκρατόρων και συνεχίζονται ως τις μέρες μας.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 11:40:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
VELISSARIOS:
«….δεν σε ενοχλουν που οι πολιτικοι ηγετες αυτης της χωρας επισκεπτονται τον Χριστοδουλο για να αποσπασουν ψηφους.»

Για να σπάσει το ΑΠΟΣΤΗΜΑ, η δυσώδης σύνδεση πολιτικής και παπαδαριού, πρέπει από κάπου να γίνουνε βήματα. Αυτό, είναι ένα πρώτο ελάχιστο βήμα.

Είναι οπισθοδρόμηση και σκοταδισμός η εμπλοκή αυτόκλητων «Σωτήρων» και διαχειριστών του δήθεν Θείου με τα δημόσια πράγματα.

VELISSARIOS:
«Αν ετσι το βλεπεις τοτε πρεπει αλλαξεις λιγο την οπτικη του πως τα βλεπεις τα πραγματα.»

Σφάλεις φίλτατε, και σφάλεις διότι έχεις εξόχως κοντό ορίζοντα σκέψης και κρίσης. Με το συμπάθιο δηλαδή, αλλά αναλογίσου πως τόσο το ελληνικό ανώτατο νομοθετικό όργανο όσο και το ευρωπαϊκό έχουν απορρίψει αυτή την ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ΠΡΑΚΤΙΚΗ.

Θαρρείς πως πρέπει όλοι αυτοί να αλλάξουν οπτική και…..όχι εσύ??

VELISSARIOS:
«Καλη προσπαθεια αλλα το χαλια χιουμορακι παραμενει αλλαξε το που σου λεω.»

Οτιδήποτε αναδεικνύει ΤΟ ΧΑΛΙ της σκέψης που άπτεται μιας ΤΑΜΠΕΛΑΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ (η αναγραφή..), θα σου είναι «χάλια χιουμοράκι» αγαπητέ.

Δεν πείθεις φίλτατε, δεν πείθεις……

VELISSARIOS:
«Μου αρεσει που κρινεις εναν ανθρωπο που παραμενει πιστος σε αυτα που πιστευει και εχει το θαρρος της γνωμης του.»

Κρίνω έναν ΑΝΑΧΡΟΝΙΣΤΙΚΟ άνθρωπο, έναν που δεν έχει προφανώς ποτέ του αντιληφθεί τι εστί Άγνωστο Θείο και τι μεταπράτηση της αφηγηματικής αμπελοφιλοσοφίας του εκάστοτε ιερατείου.

Κρίνω έναν γραφικό του «ελληνορθόδοξου» Think Tank, έναν που προφανώς ακόμα θα μυξοκλαίει για το «χαμένο μας βυζάντιο» και άλλα τέτοια παραμύθια που με το λέγε λέγε τα έχει πλέον περάσει στο υποσυνείδητο του ως «αλήθειες».

Οφείλουμε να είμαστε καυστικοί με παρόμοια φαινόμενα, προκειμένου να αντιλαμβάνονται οι συμπολίτες μας ότι όπου υπάρχει επίκληση ιεροπρέπειας δεν υπάρχει απαραίτητα και αγαθή πρόθεση.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 15:22:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:
quote:
Γιατί να μου απαγορεύσει κάποιος το δικαίωμά μου να αναγράφω στην ταυτότητα το θρήσκευμά μου;

Εφόσον κάποιος το επιθυμεί ποιος έχει δικαίωμα να του το απαγορεύσει;;


Φυσικά και σου απαγορεύεται γιατί η "επιθυμία" δεν τίθεται εντός των οδηγιών του νόμου. Η επιθυμία ποικίλλει από άτομο σε άτομο. Κοινώς με τη δική σου λογική, κάθε ταυτότητα θα ήταν έκθεση με ελεύθερο θέμα. Understood?

quote:
Γιατί να είναι υποχρεωτικό να αναγράφεται, π.χ., αν είμαι παντρεμένος ή όχι;
Αν εγώ είμαι ομοφυλόφιλος ή είμαι κατά του γάμου ή έχω χωρίσει, γιατί να με υποχρεώνει να αναγράφω τότε έγγαμος ή άγαμος ή διαζευγμένος (δεν είμαι σίγουρος αν το τελευταίο αναγράφεται στο δελτίο ταυτότητας);
Εδώ συμφωνούμε. Όπως αναφέρεις κι εσύ, στοιχεία που επιδέχονται μεταβολής είναι άσχετα με την ταυτότητά του.

Όμως,

quote:
Γιατί να αναγράφεται το ύψος μου;;
Γιατί να αναγράφεται το χρώμα των μαλλιών μου;;
Γιατί να αναγράφεται το χρώμα ματιών;;
Εδώ μας τα χαλάς. Μιλάς για τρία βασικά και ΑΝΑΛΛΟΙΩΤΑ στοιχεία του ατόμου σου. Αυτά, όσο και να χτυπιέσαι δεν αλλάζουν. Τώρα το να βάψεις τα μαλλιά ή τα μάτια σου είναι επιχείρημα πραγματικά παιδαριώδες

quote:
Γιατί να αναγράφεται ο τόπος διαμονής;;
Εγώ έχω αλλάξει 5-6 τόπους διαμονής από τότε που έβγαλα την ταυτότητά μου. Τι ισχύ έχει λοιπόν η αναγραφή του τόπου διαμονής και σε τι χρησιμεύει;;
Το ίδιο μπορεί να συμβεί και με το θρήσκευμα. Ποιός μου λέει πως ο τάδε δεν θα αλλάξει 5-6 διαφορετικές θρησκείες όσο ζει; Μήπως στηρίζεσαι στις πιθανότητες; Ελπίζω πως όχι...

quote:
Δεν ενοχλούμαστε εμπρός στην υποχρεωτική αρπαγή των προσωπικών μας δεδομένων όταν πάμε να αγοράσουμε κάτι π.χ. από το Ίντερνετ, και μας ενοχλεί η επιθυμία τρίτων που θέλουν να αναγράφεται το θρήσκευμά τους στην ταυτότητα;;
Μα εδώ μιλάμε για αντιδιαμετρικά αντίθετα πράγματα. Στην περίπτωση του internet προσπαθούμε να κρατήσουμε κρυφά κάποια προσωπικά δεδομένα γιατί η γνωστοποίησή τους μπορεί να αποβεί επικίνδυνη, ενώ στην περίπτωση του θρησκεύματος μιλάμε απλά για μια δήλωση (φραστική) που το λιγότερο που κάποιοι θέλουν να κάνουν είναι να το κρύψουν.


quote:
Όσα δικαιώματα και λόγους έχει ο σημερινός δωδεκαθεϊστής που απαιτεί να «επισημοποιηθεί» η θρησκεία του, άλλα τόσα δικαιώματα έχει και ο Χριστιανός, ο Βουδιστής, ο Μουσουλμάνος, ο ........, να απαιτεί την «επισημοποίηση», και μέσω της αναγραφής στην ταυτότητά του, της πίστης του!
Αναφέρεσαι σε δύο εντελώς άσχετες μεταξύ τους περιπτώσεις. Ο δωδεκαθεϊστής ζητά αυτό που το ίδιο το σύνταγμα του επιτρέπει. Διεκδικεί δηλαδή το δικαίωμά του να ασκεί ελεύθερα κι όχι κρυφά τα θρησκευτικά του καθήκοντα (κρίμα, ντροπή και αίσχος που στην πιο δημοκρατική χώρα του κόσμου αυτό άργησε 1800 χρόνια και ξέρουμε όλοι γιατί ).

Αυτό όμως που γράφεις περί "επισημοποίησης" της θρησκείας του είναι απίστευτα γελοίο! Δηλαδή δε μας φτάνουν 1800 χρόνια υποκριτικής, υφέρπουσας και ύπουλης εξουσίας των παπάδων ανά τον κόσμο και δη στην Ελλάδα μας και τώρα μας ζητάς και επισημοποίηση της θρησκείας σου Δηλαδή τι σημαίνει επισημοποίηση; Μήπως θέλεις να πεις πως μέχρι τώρα δεν είναι επίσημα αναγνωρισμένη θρησκεία ο χριστιανισμός;;; Πρόσεξε τι θα γράψεις γιατί μόλις τώρα έφαγα και δεν μπορώ να γελάσω


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 16:43:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κρίνω έναν ΑΝΑΧΡΟΝΙΣΤΙΚΟ άνθρωπο, έναν που δεν έχει προφανώς ποτέ του αντιληφθεί τι εστί Άγνωστο Θείο και τι μεταπράτηση της αφηγηματικής αμπελοφιλοσοφίας του εκάστοτε ιερατείου.

Κρίνω έναν γραφικό του «ελληνορθόδοξου» Think Tank, έναν που προφανώς ακόμα θα μυξοκλαίει για το «χαμένο μας βυζάντιο» και άλλα τέτοια παραμύθια που με το λέγε λέγε τα έχει πλέον περάσει στο υποσυνείδητο του ως «αλήθειες».

Οφείλουμε να είμαστε καυστικοί με παρόμοια φαινόμενα, προκειμένου να αντιλαμβάνονται οι συμπολίτες μας ότι όπου υπάρχει επίκληση ιεροπρέπειας δεν υπάρχει απαραίτητα και αγαθή πρόθεση.



Η αντιπαθεια σου για το βυζαντιο με κανει να γελαω μην ανησυχεις αγαπητε γιατι οι προγονοι σου ηταν βυζαντινοι οσο και αν δεν το θελεις προερχεσε απο το βυζαντιο οσο και αν θελεις να το αλλαξεις δεν μπορεις.Οσο για τα αλλα αρχισες παλι τα ιδια.


Ενας εκπαιδευμένος πολεμιστής πρέπει να είναι ικανός να αντεπεξέλθει εναντίον ενός εχθρικού στρατού χωρίς να χρησιμοποιήσει ματωμένο σπαθί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 17:51:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η αντιπαθεια σου για το βυζαντιο με κανει να γελαω μην ανησυχεις αγαπητε γιατι οι προγονοι σου ηταν βυζαντινοι οσο και αν δεν το θελεις προερχεσε απο το βυζαντιο

Κι εμένα η αντιπάθειά σου για την αρχαία Ελλάδα με κάνει να γελάω. Μην ανησυχείς αγαπητέ γιατί οι πρόγονοί σου ήταν αρχαίοι Έλληνες όσο κι αν δεν το θέλεις προέρχεσαι από την αρχαία Ελλάδα. Οπότε το λιγότερο που έχεις να κάνεις είναι να σέβεσαι τους προγόνους σου και την ιστορία.

Εκτός κι αν μας έρχεσαι από "αλλού", οπότε άκυρο τα προηγούμενα


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 20:40:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Agnostic: Είπαμε, ότι δεν έχει κανένα νόημα να γράφεται μια προσωπική πεποίθηση σε ένα κρατικό έγγραφο. Αλλά πέρα από αυτό εγώ δεν το βλέπω και τόσο αθώα το πράγμα όπως εσύ φίλε snoopy. Η Εκκλησία γνωρίζει ότι οι περισσότεροι Ελληνες έχουν μεγαλώσει σε χριστιανικές οικογένειες και δεν θα είχαν ιδιαίτερο πρόβλημα να αναγράψουν το θρήσκευμα στην ταυτότητά τους αν αυτό ήταν προεραιτικό, ακόμα κι αν δεν πολυ-πιστεύουν.

Αυτό που γράφεις φίλε Agnostic είναι μιά έμμεση αναγνώριση οτι οι Έλληνες πιστεύουν στον Χριστιανισμό άλλοι λιγότερο, και άλλοι περισσότερο. Και πιστεύουν με την θέληση τους, όχι γιατί τους το επέβαλαν να το κάνουν.
Άν δέν πιστεύεις στο χέρι σου είναι να πείς δέν θέλω, ή θέλω να γράφει κάτι άλλο σωστά??
Και απο την στιγμή που έχουμε δημοκρατία πρέπει να σεβαστούμε τις θρησκευτικές πεποιθήσεις των πολιτών που στην Ελλάδα τις εκπροσωπεί ο Χριστιανισμός.
Το άν οι εκπρόσωποι της εκκλησίας τους εκμεταλλεύονται μόνο οι ίδιοι οι πολίτες είναι σε θέση να το αναγνωρίσουν και να αλλάξουν άν θέλουν τακτική.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Guantanamera
Μέλος 1ης Βαθμίδας


83 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 20:41:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Guantanamera  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στις νέες ταυτότητες δεν αναγράφεται παρά όνομα, επώνυμο, ονόματα γονέων,ημερομηνία γέννησης, τόπος γέννησης, ύψος, στοιχεία δηλαδή αναλλοίωτα του κάθε ατόμου που θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν και σαν προσωπική σφραγίδα.

Η θρησκεία σαφώς και δεν κολλάει μαζί τους, όπως δεν κολλάει και το τι ομάδα (ποδοσφαιρική) είσαι.

Κανένας πραγματικός χριστιανός δεν έχει ανάγκη από ένα κωλόχαρτο για να αποδείξει την πίστη του. Το τελευταίο μπορεί να το επιτύχει κάλλιστα και με τις πράξεις του. Άλλωστε ο Ιησούς και οι μαθητές του δεν είχαν καμιά ταυτότητα που να γράφει χριστιανός.

Αν δεν κάνω λάθος οι αντιδράσεις κάποιων σε αυτό το θέμα στηριζόταν κυρίως σε κάποιες προφητείες του Νοστράδαμου ή κάτι τέτοιο...Έχω την αίσθηση πάντως ότι ο πραγματικός κίνδυνος στο απώτερο μέλλον είναι η παρακολούθηση των πάντων μέσω μιας μορφής αποτυπώματος με το οποίο θα στιγματίζουν οι κρατούντες και οι αρχές κάθε άνθρωπο όταν γεννιέται για να τον ελέγχουν, στο όνομα της ασφάλειας. Αλλά και αυτό όχι και τόσο σύντομα,ίσως σε καναδυό γεννιές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 21:49:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άν δέν πιστεύεις στο χέρι σου είναι να πείς δέν θέλω, ή θέλω να γράφει κάτι άλλο σωστά??
Και απο την στιγμή που έχουμε δημοκρατία πρέπει να σεβαστούμε τις θρησκευτικές πεποιθήσεις των πολιτών που στην Ελλάδα τις εκπροσωπεί ο Χριστιανισμός.

Φίλε μου άλλο να σέβεσαι τις θρησκευτικές πεποιθήσεις των συμπολιτών σου και άλλο η προαιρετική του αναγραφή στο κρατικό έγγραφο της ταυτότητας. Παραπάνω εξήγησα κι εγώ και οι υπόλοιποι φίλοι πολύ καλά για ποιους λόγους δεν έχει κανένα νόημα να αναγράφεται το θρήσκευμα στην ταυτότητα.


Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 21:57:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΔΑΝΕΙΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΙ ΝΑ ΓΡΑΦΩ ΣΑΝ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑ ''ΔΩΔΕΚΑΘΕΙΣΤΗΣ'' ΚΙ Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΘΡΗΣΚΕΥΟΜΕΝΟΣ
ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΑΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΝΟΙΚΙΑΣΩ ΣΠΙΤΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΕΠΑΡΧΕΙΑ ΚΛΠ

LOL!!!

Ας πω κι εγώ ένα παράδειγμα ημι-χιουμοριστικό για μπλεξίματα που μπορούν να προκύψουν με τις αναγραφές θρησκεύματος στην ταυτότητα.

Φαντάσου να οδηγείς και να σε σταματήσει αστυνομικός για έλεγχο. Ο αστυνομικός να είναι παθιασμένος ορθόδοξος και στην ταυτότητά σου να γράφεις "παγανιστής", "δωδεκαθεϊστής", "άθεος", "σατανιστής" ή κάτι ανάλογο!!!

Και εκεί που θα είχες το δίπλωμα και την άδεια όλα ok, να σε γράψει επίτηδες επειδή δεν έχεις...πυροσβεστήρα...(υπάρχουν πολλοί λόγοι που μπορεί να σε γράψει αν θέλει ο αστυνομικός), παρασυρόμενος από το θρησκευμά σου


Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 22:52:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν υπάρχει λόγος να αναγράφεται το θρήσκευμα στην ταυτότητα. Δεν βοηθάει σε τίποτα την αστυνομία και το κράτος το αν δηλώνεις Χριστιανός ή ό,τι άλλο. Ισως παλιότερα να χρειαζόταν καθώς με την διεύθυνση σου και το θρήσκευμα θα μπορούσαν θεωρητικά τουλάχιστον να μάθουν μερικά πράγματα για σένα από την ενορία σου.

Θυμάστε που λέγαμε ότι στο "Βυζάντιο" έπαιρνες ένα χαρτί από την ενορία σου και μπορούσες να πας σε οποιαδήποτε ενορία και να σε δεχτούν, να σε φιλοξενήσουν κλπ. Αυτό βοηθούσε ιδιαίτερα τους εμπόρους της εποχής. Μάλλον από τότε έγινε συνήθεια...


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2006, 01:12:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
VELISSARIOS:
«Η αντιπαθεια σου για το βυζαντιο με κανει να γελαω μην ανησυχεις αγαπητε γιατι οι προγονοι σου ηταν βυζαντινοι οσο και αν δεν το θελεις προερχεσε απο το βυζαντιο οσο και αν θελεις να το αλλαξεις δεν μπορεις.»

Ε ρε ζόρι που τραβάς Βελισάριε!!!!!!!!

Ξέρεις κάτι μεγάλε? Όσο Μουσουλμάνοι είναι οι εξισλαμισμένοι Ίωνες άλλο τόσο……«βυζαντινοί» υπήρξαν και οι ΕΛΛΗΝΕΣ!

Το πιάνεις ή ξεπερνά την δυνατότητα σου?

Οι πρόγονοι σου λοιπόν φίλτατε, αν και έχει αναφερθεί, ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ, έγιναν γνωστοί ΑΝΑ ΤΗΝ ΥΦΗΛΙΟ με τον Σωκράτη, με τον Πλάτωνα, με τον Αριστοτέλη, με τον Μέγα Αλέξανδρο, με τον Θαλή, με τον Αρχιμήδη, με τον Παρθενώνα, με το Θέατρο, με τους Ολυμπιακούς Αγώνες, με την μυθολογία του Δωδεκάθεου, την μαγεία του έργου ενός Οδυσσέα, και πάει λέγοντας ο κατάλογος του Ελληνικού θαύματος.

Κανείς δεν μας θεωρεί Έλληνες επειδή ετεροχρονισμένα τρέχουμε και τρέξαμε να καπηλευτούμε έναν Ισπανοεβραίο-ρεμάλι-Θεοδόσιο, έναν Ρωμαίο σφαγέα Φλάβιο Βαλέριο ή ένα τσούρμο Αρμένιους, Πάρθους ή Αρμενοσλάβους!

Εάν εσύ και οι ομόσταυλοι σου θεωρείτε «Έλληνες» όλους όσους έζησαν μέσα σε ένα πολυεθνικό κράμα, μόνο και μόνο επειδή έτσι το χρειάστηκε το «ελληνορθόδοξο» κατασκεύασμα μετά την απώλεια του θεοκρατικού συστήματος, τότε ΛΟΥΣΤΕΙΤΕ ΤΟΥΣ. Είναι δικοί σας!

Μυαλό δεν θα βάλετε, σας το έβαλε όμως η ιστορία….Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2006, 08:15:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ macedon, σαφώς και το θρήσκευμα είναι ένα στοιχείο που αφορά μόνο τον κάθε πιστό και κανέναν άλλον.
Όπως θα είδες στο μήνυμα μου αναφέρω πως η αληθινή πίστη κάποιου δεν περνάει από τα χαρτιά, η αναγραφή του θρησκεύματος δεν ισχυροποιεί την πίστη κάποιου ούτε η μη αναγραφή του την αποδυναμώνει.

Εσύ όμως πιστεύεις πως δεν πρέπει να αναγράφεται το θρήσκευμα ούτε καν προαιρετικά.
Θα πρέπει να έχουμε υπόψιν μας, φίλε μου, πως αυτό δεν θα μπορούσε να ισχύσει τουλάχιστον στην παρούσα φάση της Ελληνικής κοινωνίας.
Όπως θυμόμαστε όλοι μας ξεσηκώθηκαν πολλές αντιδράσεις εκείνη την εποχή για αυτό το λόγο την στιγμή που η αναγραφή του θρησκεύματος ήταν προαιρετική.
Εαν η μη αναγραφή του θρησκεύματος ήταν υποχρεωτική νομίζω οτι πραγματικά θα είχαμε δράματα...

Πιστεύω λοιπόν οτι η Ελληνική κοινωνία έχει αρχίσει σε κάποιο βαθμό να ξεφεύγει από κάποιους περιορισμούς θρησκευτικού χαρακτήρα που της είχαν επιβληθεί ή είχε επιβάλλει αυτή η ίδια στα μέλη της.
Δε νομίζω όμως πως είμαστε στο σημείο ακόμα να απαλλαγούμε εντελώς από αυτούς...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2006, 10:14:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι πρόγονοι σου λοιπόν φίλτατε, αν και έχει αναφερθεί, ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ, έγιναν γνωστοί ΑΝΑ ΤΗΝ ΥΦΗΛΙΟ με τον Σωκράτη, με τον Πλάτωνα, με τον Αριστοτέλη, με τον Μέγα Αλέξανδρο, με τον Θαλή, με τον Αρχιμήδη, με τον Παρθενώνα, με το Θέατρο, με τους Ολυμπιακούς Αγώνες, με την μυθολογία του Δωδεκάθεου, την μαγεία του έργου ενός Οδυσσέα, και πάει λέγοντας ο κατάλογος του Ελληνικού θαύματος.

Κανείς δεν μας θεωρεί Έλληνες επειδή ετεροχρονισμένα τρέχουμε και τρέξαμε να καπηλευτούμε έναν Ισπανοεβραίο-ρεμάλι-Θεοδόσιο, έναν Ρωμαίο σφαγέα Φλάβιο Βαλέριο ή ένα τσούρμο Αρμένιους, Πάρθους ή Αρμενοσλάβους!



LOL XAXAXAXAOσο προγονος ειναι ενας Γαλλος η Αγγλος η Γερμανος με τους αρχαιους τοσο εισαι και εσυ υστερα απο 2500χρονια.
Η διαφορα μας ειναι οτι ενω εγω αγαπω ολο την ιστορια της Ελλαδος εσυ την τεμαχιζεις και κρατας αυτο που σου αρεσει πιο πολυ ε δεν παει ετσι αγαπητε.


Ενας εκπαιδευμένος πολεμιστής πρέπει να είναι ικανός να αντεπεξέλθει εναντίον ενός εχθρικού στρατού χωρίς να χρησιμοποιήσει ματωμένο σπαθί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ca95f
Νέο Μέλος

Greece
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2006, 10:45:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ca95f  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για κάτσε ρε VELISSARIOS, εσύ δεν τεμαχίζεις την ιστορία δηλαδή;
Αποκλείεις ότι μπορεί να είσαι Τουρκόσπορος, Φράγκος, Καταλανός, Σλάβος, Αρμένιος, Σαρακηνός, Αλβανός (όπως ήταν ο αγαπημένος σου πρόγονος ο Ιουστινιανός), Γερμανός, Ιταλός, Αιγύπτιος ακόμη και Μογγόλος στο αίμα, αγνοώντας όλες αυτές τις φυλές (και άλλες τόσες ακόμα) που πέρασαν από την Ελλάδα, άλλες για πολύ, άλλες για λίγο, κατηγορώντας μάλιστα τον συνομιλητή σου επειδή αισθάνεται περισσότερο Έλληνας από εσένα...

Edited by - ca95f on 30/06/2006 10:53:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2006, 11:22:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ισα ισα αγαπητε εγω συμφωνω με αυτα που λες απο την στιγμη που δεν υποστηριζεται την ενιαια συνεχεια του ελληνικου εθνους απο τα αρχαια στα ελληνιστικα υστερη αρχαιοτητα ρωμαικα κτλ χρονια τοτε οι ποιο πολοι ειμαστε λογης λογης.


Ενας εκπαιδευμένος πολεμιστής πρέπει να είναι ικανός να αντεπεξέλθει εναντίον ενός εχθρικού στρατού χωρίς να χρησιμοποιήσει ματωμένο σπαθί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2006, 16:28:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ισα ισα αγαπητε εγω συμφωνω με αυτα που λες απο την στιγμη που δεν υποστηριζεται την ενιαια συνεχεια του ελληνικου εθνους απο τα αρχαια στα ελληνιστικα υστερη αρχαιοτητα ρωμαικα κτλ χρονια τοτε οι ποιο πολοι ειμαστε λογης λογης.

Μπορεί, όμως το τελευταίο που μπορεί να είμαστε είναι "βυζαντινοί", κάτι που περιέργως ξεχνάς. Άλλωστε το να είσαι "βυζαντινός" δεν αποτελεί φυλετικό γνώρισμα και το ξέρεις, οπότε μην ανακατεύεις δύο άσχετους μεταξύ τους ορισμούς.

Επίσης θέλω να πω πως η προαιρετική αναγραφή του θρησκεύματος έχει λιγότερο πολιτικό κόστος από την υποχρεωτική μη αναγραφή αυτού. Νομίζω γίνομαι κατανοητός...


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2006, 16:43:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μπορεί, όμως το τελευταίο που μπορεί να είμαστε είναι "βυζαντινοί", κάτι που περιέργως ξεχνάς. Άλλωστε το να είσαι "βυζαντινός" δεν αποτελεί φυλετικό γνώρισμα και το ξέρεις, οπότε μην ανακατεύεις δύο άσχετους μεταξύ τους ορισμούς.

Εαν δεν αποδεχεσαι τον ορο Ρωμηος σαν εθνικη ονομασια των Ελληνων οπως Αχαιοι κτλ τοτε αυτοματως αναγνωριζεις την νεκρωση του Ελληνισμου για 1100 χρονια και την ζυμωση του μεσα σε ενα μωσαικο εθνοτητων με αποτελεσμα την αλλοιωση του σε μεγαλο βαθμο κατι που υποστηριζουν πολλοι ξενοι μελετητες και ειναι εναντια στα συμφεροντα του Ελληνισμου.Το κοστος αυτης της πολιτικης το πληρωνουμε με τα Σκοπια και το Αλβανικο μην μπλεκεις θρησκειες δεν θελω να τις μπλεξεις δες το σαν Ελληνας καθαρα.
quote:
Επίσης θέλω να πω πως η προαιρετική αναγραφή του θρησκεύματος έχει λιγότερο πολιτικό κόστος από την υποχρεωτική μη αναγραφή αυτού. Νομίζω γίνομαι κατανοητός...


Θα συμφωνησω.


Ενας εκπαιδευμένος πολεμιστής πρέπει να είναι ικανός να αντεπεξέλθει εναντίον ενός εχθρικού στρατού χωρίς να χρησιμοποιήσει ματωμένο σπαθί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2006, 17:27:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαν δεν αποδεχεσαι τον ορο Ρωμηος σαν εθνικη ονομασια των Ελληνων οπως Αχαιοι κτλ τοτε αυτοματως αναγνωριζεις την νεκρωση του Ελληνισμου για 1100 χρονια και την ζυμωση του μεσα σε ενα μωσαικο εθνοτητων με αποτελεσμα την αλλοιωση του σε μεγαλο βαθμο κατι που υποστηριζουν πολλοι ξενοι μελετητες και ειναι εναντια στα συμφεροντα του Ελληνισμου.Το κοστος αυτης της πολιτικης το πληρωνουμε με τα Σκοπια και το Αλβανικο μην μπλεκεις θρησκειες δεν θελω να τις μπλεξεις δες το σαν Ελληνας καθαρα.

Μάλιστα. Και ο όρος "βυζαντινός" τι σχέση έχει με όλα αυτά;


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2177734
Maintained by Digital Alchemy