ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Πληροφορίες για την "Εσωτερική προσπάθεια"
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Manu
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Arab Emirates
54 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2006, 14:36:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Manu
amalia:
quote:
Το έχουμε δηλώσει τόσες φορές εδώ και πολλά χρόνια wendigo, ότι το ESOTERICA δεν είναι ένας απρόσωπος και εικονικός διαδικτυακός χώρος, όπου ο καθένας μπαίνει, βγαίνει και λέει τον πόνο του, περνάει την ώρα του, ή οτιδήποτε άλλο.
Πάνω από όλα είναι μια εσωτερική προσπάθεια.
Που χρησιμοποιεί και το Internet



Τα bold δικά μου εκτός του //και//.

Ερωτήματα που με ταλαιπώρησαν το τελευταίο 24ωρο και προέχονται από την παραπάνω δήλωση της amalias.

Tι εννοείτε με τον όρο Εσωτερική Προσπάθεια;Ψιλοκαταλαβαίνω ή τουλάχιστον νομίζω οτι καταλαβαίνω, ρωτώ όμως για να δω αν εννοούμε το ίδιο.
Ποιος είναι αυτός ή αυτοί που παίρνουν μέρος σε αυτήν δηλ ποιοι την κάνουν;
Λαμβάνω σαν μέλος του forum μέρος σ'αυτήν την εσωτερική προσπάθεια εν αγνοία μου;
Kαι αν ναι θα μπορούσατε να με πληροφορήσετε πως μπορώ να συμβάλλω σ'αυτήν συνειδητά;
Εν τέλει ποιός είναι ο σκοπός αυτής της προσπάθειας,που στοχευει;

Ελπίζω να έθεσα ορθά τις ερωτήσεις μου και να έγινα κατανοητός.

Ευχαριστώ πολύ.

Τζαβάρας Εμμανουήλ.

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 13:58:49  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Εσωτερικη Προσπαθεια σε τι? Αναζητηση των Εσωψυχων μας και των "Εσωτερικων", γενικως, Στοιχειων της ζωης?

H εχει στοχο κατι αλλο ?

Φιλε Manu, ουτε εγω γνωριζω...απλως συμμετεχω στις συζητησεις !!

...and the Predators will prevail...

Katsu kangae wa motsu na makenu kangae wa hisuyo...Tekki ni yotte tenka seyoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 16:14:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
Λαμβάνω σαν μέλος του forum μέρος σ'αυτήν την εσωτερική προσπάθεια εν αγνοία μου;

quote:
Εσωτερικη Προσπαθεια σε τι? Αναζητηση των Εσωψυχων μας και των "Εσωτερικων", γενικως, Στοιχειων της ζωης?

H εχει στοχο κατι αλλο ?



Στην κεντρική σελίδα του ESOTERICA, επάνω δεξιά, μπορεί να διαβάσει οποιοσδήποτε ενδιαφέρεται, το Μήνυμα της Ομάδας του ESOTERICA:

_____________________________________________

ESOTERICA.gr - Μήνυμα από τη συντακτική ομάδα -

Καλωσήλθατε στο ESOTERICA.gr, την Πύλη στον ελληνικό δικτυακό χώρο για τη Μεταφυσική έρευνα και την Εσωτερική αναζήτηση. Τα Μυστήρια του κόσμου που μας περιβάλλει και τα Μυστήρια του εσωτερικού μας κόσμου αποτελούν τα αντικείμενα μελέτης του ESOTERICA.gr.


Ζούμε σε έναν "Θαυμαστό Καινούργιο Κόσμο" όπου τα μέσα (και κέντρα) ενημέρωσης και επικοινωνίας, στα οποία συγκαταλέγεται και το παγκόσμιο διαδίκτυο - που άλλωστε χρησιμοποιούμε σ'αυτή την προσπάθεια, αποτελούν μία αχανή και πλούσια πηγή πληροφόρησης αλλά και "παραπληροφόρησης" πολλές φορές για τον επίδοξο αναζητητή. Το ESOTERICA.gr φιλοδοξεί να είναι ένας χώρος που θα προσφέρει στους Έλληνες ερευνητές του Μυστηρίου μία όσο το δυνατόν σοβαρή, έγκυρη και υπεύθυνη βοήθεια στην πορεία τους. Απευθύνεται σ'αυτούς που είναι νέοι σ'αυτόν το δρόμο αλλά και σε όσους έχουν ήδη διανύσει κάποιο τμήμα του. Ευελπιστεί ακόμη να γίνει ένας τόπος συζήτησης και φιλοξενίας απόψεων, ακόμη και δημιουργικής αντιπαράθεσης γύρω από τα θέματα ενδιαφέροντός του.

Αποτελεί μία από τις "φιλοδοξίες" μας ο τόπος αυτός να ανανεώνεται συνεχώς και να είναι όσο περισσότερο δυναμικός γίνεται. Για τον λόγο αυτό προσπαθούμε να αξιοποιήσουμε με τον καλύτερο τρόπο την επανατροφοδότηση των Επισκεπτών μας, εντάσσοντας καινούργιες υπηρεσίες-τμήματα ή βελτιώνοντας τα ήδη υπάρχοντα. Στην μέχρι τώρα πορεία μας, η συμμετοχή των Φίλων μας υπήρξε κάτι παραπάνω απο ενθαρρυντική, άκρως δημιουργική καθώς και συνεχώς αυξανόμενη σε μέγεθος και βελτιούμενη σε ποιότητα, γι'αυτό δεν θα ήταν καθόλου υπερβολή να δηλώσουμε ότι "Τον τόπο αυτό τον Δημιουργούμε Μαζί καθημερινά!"

Το ESOTERICA.gr, στα πλαίσια της πολύπλευρης και ευρείας πληροφόρησης των επισκεπτών του, επιθυμεί και προσφέρει τη συνεργασία (και χώρους φιλοξενίας) για όσες και όποιες οργανώσεις, ομάδες ή φορείς Μεταφυσικής και Εσωτερικής μελέτης, που δραστηριοποιούνται στον ελληνικό χώρο, θα ήθελαν να συμβάλλουν στην προσπάθειά μας και να προβάλουν τις δραστηριότητές τους. Κάποιες πρώτες επαφές έχουν ήδη γίνει. Οι ενδιαφερόμενες ομάδες παρακαλούνται να αναζητήσουν τις απαραίτητες λεπτομέρειες για τους όρους συνεργασίας και τον τρόπο επικοινωνίας με το ESOTERICA.gr στο αντίστοιχο τμήμα του τόπου.:
- Φιλοξενίες - Συνεργάτες - e-mail: filoxenies@esoterica.gr

Οι μεμονωμένοι μελετητές θα βρουν τις αντίστοιχες πληροφορίες στο τμήμα:
- Βήμα Επισκεπτών - e-mail:episkeptes@esoterica.gr

Θα θέλαμε να ενημερώσουμε τους επισκέπτες μας ότι το ESOTERICA.gr - "Η Πύλη των Μυστηρίων" φέρει την ευθύνη για οποιοδήποτε υλικό (άρθρα, δηλώσεις, ειδήσεις ή άλλο) συνοδεύεται από τα ειδικά ενδεικτικά σημεία του τόπου. Για το υπόλοιπο περιεχόμενο του τόπου την ευθύνη φέρουν οι αντίστοιχες ομάδες ή άτομα και η συντακτική και ερευνητική ομάδα του ESOTERICA.gr δηλώνει εκ των προτέρων ότι δεν είναι απαραίτητα σύμφωνη και δεν συνυπογράφει οποιεσδήποτε απόψεις εκτός εάν αυτό δηλώνεται σαφώς.

Σε οποιαδήποτε πάντως περίπτωση το περιεχόμενο οποιουδήποτε τμήματος του ESOTERICA.gr πρέπει να σέβεται τους σκοπούς και τις αρχές του τόπου (όπως δηλώνονται παραπάνω) καθώς και τους αντίστοιχους όρους συνεργασίας.


Ταυτότητα υπευθύνων του ESOTERICA.gr


Όσοι ανήκουμε στην συντακτική και ερευνητική ομάδα του ESOTERICA.gr θα θέλαμε να πληροφορήσουμε το φίλο επισκέπτη ότι οι περισσότεροι από εμάς έχουν ήδη διανύσει μία μακρόχρονη πορεία στον χώρο της σοβαρής μεταφυσικής και εσωτερικής μελέτης που για κάποιους αγγίζει ή και υπερβαίνει ακόμη τις δύο δεκαετίες. Η πορεία αυτή περιλαμβάνει για πολλούς και την πιο οργανωμένη έρευνα στα πλαίσια έγκριτων και σημαντικών ομάδων - φορέων του ευρύτερου χώρου.

Στην πολύ υπεύθυνη όμως, όπως την αισθανόμαστε, προσπάθεια που αναλαμβάνουμε για τη δημιουργία και λειτουργία αυτού του δικτυακού τόπου προσπαθούμε να παραμερίσουμε οποιεσδήποτε προσωπικές προτιμήσεις θα έθεταν σε κίνδυνο τους σκοπούς και τις αρχές του ESOTERICA.gr με γνώμονα πάντα την όσο δυνατόν ευρύτερη και σοβαρότερη πληροφόρηση του επισκέπτη-αναζητητή (και συνοδοιπόρου).

Τα μέλη της συντακτικής και ερευνητικής ομάδας λαμβάνουν σε αυτόν τον τόπο μόνον την ταυτότητα του ιδιώτη, ανεξάρτητου ερευνητή του Μυστηρίου, του Μεταφυσικού και του Εσωτερικού.

Καλή Πλοήγηση !

_____________________________________________


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Manu
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Arab Emirates
54 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 17:05:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Manu
Eυχαριστώ πολύ amalia.

quote:

Ζούμε σε έναν "Θαυμαστό Καινούργιο Κόσμο" όπου τα μέσα (και κέντρα) ενημέρωσης και επικοινωνίας, στα οποία συγκαταλέγεται και το παγκόσμιο διαδίκτυο - που άλλωστε χρησιμοποιούμε σ'αυτή την προσπάθεια, αποτελούν μία αχανή και πλούσια πηγή πληροφόρησης αλλά και "παραπληροφόρησης" πολλές φορές για τον επίδοξο αναζητητή. Το ESOTERICA.gr φιλοδοξεί να είναι ένας χώρος που θα προσφέρει στους Έλληνες ερευνητές του Μυστηρίου μία όσο το δυνατόν σοβαρή, έγκυρη και υπεύθυνη βοήθεια στην πορεία τους. Απευθύνεται σ'αυτούς που είναι νέοι σ'αυτόν το δρόμο αλλά και σε όσους έχουν ήδη διανύσει κάποιο τμήμα του. Ευελπιστεί ακόμη να γίνει ένας τόπος συζήτησης και φιλοξενίας απόψεων, ακόμη και δημιουργικής αντιπαράθεσης γύρω από τα θέματα ενδιαφέροντός του.

quote:
Στην πολύ υπεύθυνη όμως, όπως την αισθανόμαστε, προσπάθεια που αναλαμβάνουμε για τη δημιουργία και λειτουργία αυτού του δικτυακού τόπου προσπαθούμε να παραμερίσουμε οποιεσδήποτε προσωπικές προτιμήσεις θα έθεταν σε κίνδυνο τους σκοπούς και τις αρχές του ESOTERICA.gr με γνώμονα πάντα την όσο δυνατόν ευρύτερη και σοβαρότερη πληροφόρηση του επισκέπτη-αναζητητή (και συνοδοιπόρου).


Aυτό που κατάλαβα είναι οτι η πληροφόρηση πάνω σε θέματα μεταφυσικής και εσωτερισμού είναι μια εσωτερική προσπάθεια!Σωστά;
Aν ναι το περιοδικο Υοga που κρατάω στα χέρια μου καθώς και το ντοκυματερ που είδα στον skay για τον ανθρώπινο οργανισμό είναι μια εσωτερική προσπάθεια!Οτιδήποτε μας πληροφορεί για τις αναζητήσεις μας είναι μια εσωτερική προσπάθεια που γίνεται απο αυτούς που μας πληροφορούνε!Ομολογώ οτι δεν το είχα δει ποτέ έτσι.Τι μαθαίνει κανείς στο διαδύκτιο!

αλλά τώρα μου δημιουργήθηκε η εξής απορία:

quote:
Το έχουμε δηλώσει τόσες φορές εδώ και πολλά χρόνια wendigo, ότι το ESOTERICA δεν είναι ένας απρόσωπος και εικονικός διαδικτυακός χώρος, όπου ο καθένας μπαίνει, βγαίνει και λέει τον πόνο του, περνάει την ώρα του, ή οτιδήποτε άλλο.
Πάνω από όλα είναι μια εσωτερική προσπάθεια.
Που χρησιμοποιεί και το Internet


Αν το esotrerica δεν είναι απρόσωπο ποιό είναι το πρόσωπό του;Που μπορώ να το δώ;Η μήμπως εννοείτε την Νοοτροπία που παράγεται από την εσωτερική προσπάθεια;

Eυχαριστώ και πάλι,συγγνώμη αν σας κουράζω.

Tζαβάρας Εμμανουήλ

Edited by - Manu on 12/10/2006 17:09:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Manu
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Arab Emirates
54 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 17:39:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Manu
quote:

Όσοι ανήκουμε στην συντακτική και ερευνητική ομάδα του ESOTERICA.gr θα θέλαμε να πληροφορήσουμε το φίλο επισκέπτη ότι οι περισσότεροι από εμάς έχουν ήδη διανύσει μία μακρόχρονη πορεία στον χώρο της σοβαρής μεταφυσικής και εσωτερικής μελέτης που για κάποιους αγγίζει ή και υπερβαίνει ακόμη τις δύο δεκαετίες. Η πορεία αυτή περιλαμβάνει για πολλούς και την πιο οργανωμένη έρευνα στα πλαίσια έγκριτων και σημαντικών ομάδων - φορέων του ευρύτερου χώρου.

Επίσης θα ήθελα να μάθω τι είναι οΕσωτερισμός. Θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος από την ερευνητική ή συντακτική ομάδα του esoterica που να αγγίζει ή να ξεπερνά τις δύο δεκαετίες ενασχόλησης με το αντικείμενο.Πιστεύω οτι θα με βοηθήσει στην κατανόηση του όρου εσωτερική προσπάθεια.

Ευχαριστώ

Τζαβάρας ΕμμανουήλΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 18:48:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Κοίτα Μανώλη,
δε νομίζω ότι ταιριάζει,
ούτε ότι θα είναι δίκαιο για σένα
να σου μιλήσει κάποιος γι' αυτά τα θέματα.

Τι άλλωστε θα μπορούσε να προσθέσει σ' αυτήν
την ευρεία και βαθιά κατανόηση των πραγμάτων...

Και πώς οποιαδήποτε άποψή μας θα μπορούσε να έρθει
σε "διάλογο" με τις τόσο πλούσιες απαντήσεις,
που ήδη έχεις προ-αποφασίσει;


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Manu
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Arab Emirates
54 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 19:35:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Manu
quote:
Κοίτα Μανώλη,
δε νομίζω ότι ταιριάζει,
ούτε ότι θα είναι δίκαιο για σένα
να σου μιλήσει κάποιος γι' αυτά τα θέματα.

Δεν ξέρω τινομίζειςοτι είναι δίκαιο για μένα και δεν αφορά την συζητησή μας αλλά ούτε και εσένα.


quote:
Τι άλλωστε θα μπορούσε να προσθέσει σ' αυτήν
την ευρεία και βαθιά κατανόηση των πραγμάτων...


Η ειρωνία και η υποτίμιση δεν είναι απάντηση ειδικά όταν αυτη προερχεται από την διαχειρίστρια του esoterica.Θα σε παρακαλούσα να μην με προσβάλλεις ξανά και να τηρείς τους κανόνες διαλόγου που έχεις υοθετήσει και ασκείς στα μέλη.

quote:
Και πώς οποιαδήποτε άποψή μας θα μπορούσε να έρθει
σε "διάλογο" με τις τόσο πλούσιες απαντήσεις,
που ήδη έχεις προ-αποφασίσει;

Εγώ ρωτάω amalia.Δεν προαποφασίζω για τίποτα.Θέτω ερωτήσεις. Ξαναδιαβασε λοιπόν:

quote:
Aυτό που κατάλαβα είναι οτι η πληροφόρηση πάνω σε θέματα μεταφυσικής και εσωτερισμού είναι μια εσωτερική προσπάθεια!Σωστά;



Αν ο συλλογισμός μου-που ακολουθεί παρακάτω-είναι λάθος οφείλεις να πάρεις αυτο το "σωστά;" που ρωτάω και να μου πεις "όχι manu κάνεις λάθος,εσωτερική προσπάθεια είναι μπλα μπλα και όχι να ειρωνευεσαι.

Λοιπόν αν δεν μπορείς να απαντήσεις στις ερωτήσεις που θέτω,μην απαντάς.Και να με αποκαλείς Εμμανουήλ ή Μanu.
Eντάξει αμαλίτσα;

Edited by - Manu on 12/10/2006 19:37:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alefantos
Διεγραμμένος Λογαριασμός


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 19:50:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alefantos
Όταν με κατηγορούν για κάτι που νομίζουν
κι όταν με παρεξηγούν χωρίς να με γνωρίζουν
όταν άδικα με βάζουν ν' απολογηθώ,
θυμάμαι τον Αλέφαντο.

Γεια σου ρε Αλέφαντε, είσαι παλικάρι,
γεια σου ρε Αλέφαντε, κράτα όσο μπορείς.
Γεια σου ρε Αλέφαντε, είσαι παλικάρι,
μην υποχωρείς!

Όταν με δικάζουνε χωρίς να έχω φταίξει,
κι όταν το δίκιο μου δεν μπορώ να βρω,
όταν ένοχοι με βάζουν ν' απολογηθώ,
θυμάμαι τον Αλέφαντο.

Γεια σου ρε Αλέφαντε, είσαι παλικάρι,
γεια σου ρε Αλέφαντε, κράτα όσο μπορείς.
Γεια σου ρε Αλέφαντε, είσαι παλικάρι,
μην υποχωρείς!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 20:43:49  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Καλος Ηρθες στην παρεα μας Φανταρε...εεεε....Αλεφαντε, σορρυ

...and the Predators will prevail...

Katsu kangae wa motsu na makenu kangae wa hisuyo...Tekki ni yotte tenka seyoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 21:44:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Κε Εμμανουήλ, δεν σε υποτιμώ.
Έχουμε αφήσει να αναλάβεις εσύ αυτό το έργο, για αρκετές ημέρες τώρα.

Απλά τοποθετήθηκα σε καταστάσεις, λαμβάνοντάς τις όπως ακριβώς είναι.
Το να λες "θέτω ερωτήσεις" δεν είναι σωστό.
Για την ακρίβεια, θέτεις και έθετες "έξυπνες" ερωτήσεις, με τρόπο τέτοιο που να μας φέρνει σε δύσκολη θέση - ας πούμε να μας "κολλάει στον τοίχο", όπως από την πλευρά σου θα ήθελες να είναι.

Και για να είμαι ακόμα πιο ακριβής,
αυτό που επιχειρείς είναι να κάνεις να νομίσουν άλλοι άνθρωποι ότι "μας κόλλησες στον τοίχο" και να συμπεράνουν έτσι, ότι "για να μην μπορούμε να απαντήσουμε" θα πρέπει εσύ να έχεις δίκιο για τα όσα άδικα ή άσχημα μας καταμαρτυρείς.
Πιστεύω ότι κατά βάση πρόκειται για έναν "ψυχολογικό" χειρισμό στον οποίο προεξοφλείς για τους συνανθρώπους σου αντιδράσεις και συμπεριφορές συνομωσιολογικές, κουτσομπολίστικες, "εναντίον της οποιασδήποτε εξουσίας", και γενικότερα τέτοιες, που αδημονούν για "πιπεράτες λεπτομέρειες".
Ευτυχώς που παρολαυτά, οι άνθρωποι διαθέτουμε ένα πλούτο πολύ πιο θαυμαστών επιλογών και άξιων πραγμάτων, ακόμα κι αν μερικές φορές επιδυκνείουμε τάσεις για τα παραπάνω.

Θα ήθελα πάντως να θεωρηθεί ότι το "ενδιαφέρον" σου για τις "εσωτερικές προσπάθειες" είναι ειλικρινές και να σου πω ότι οι πραγματικά αυθεντικές υπερβαίνουν κατά πολύ το επίπεδο του επιτηδευμένου και καλοσχηματισμένου λόγου και ότι δεν προσκολλούνται σε κανενός είδους εξωτερικές "μάχες" (και διαμάχες) αλλά στοχεύουν στην κατανόηση της "εσωτερικής μάχης" σε πρώτη φάση...

Τέλος πάντων όμως, θα πρέπει να περιοριστώ στα παραπάνω.

Αυτό που "οφείλω" να συμπληρώσω είναι, ότι θα επανέλθουμε με απαντήσεις σε ζητήματα που πιθανώς σε ενδιαφέρουν περισσότερο.

Στα δύο τελευταία μου μηνύματα έχουν συμμετάσχει με απόψεις και άλλα μέλη της ομάδας υπευθύνων του ESOTERICA.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Manu
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Arab Emirates
54 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 23:14:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Manu
quote:
Κε Εμμανουήλ, δεν σε υποτιμώ.
Έχουμε αφήσει να αναλάβεις εσύ αυτό το έργο, για αρκετές ημέρες τώρα.

Tι εννοείται;Δεν καταλαβαίνω μιλήστε καθαρά παρακαλώ.Πως γνωρίζετε οτι εγω υποτιμώ τον εαυτό μου τις τελευταίες μέρες όπως λέτε;

quote:
Απλά τοποθετήθηκα σε καταστάσεις, λαμβάνοντάς τις όπως ακριβώς είναι.


Eγώ απάντησεις ζήτησα σε συγκεκριμένα ερωτήματα όχι σε "καταστάσεις".

quote:
Για την ακρίβεια, θέτεις και έθετες "έξυπνες" ερωτήσεις, με τρόπο τέτοιο που να μας φέρνει σε δύσκολη θέση - ας πούμε να μας "κολλάει στον τοίχο", όπως από την πλευρά σου θα ήθελες να είναι.


Έθετα;Εγώ;Πότε;
Σας παρακαλώ να προσκομίσετε τα αντίστοιχα στοιχεία που να αποδεικνύουν την παραπάνω πεποίθηση σας.

Περί προθέσεως μου να σας "κολλήσω στον τοίχο" πως το γνωρίζετε;Δήλωσα εγώ κάτι τέτοιο;Πως γνωρίζετε τι θα "ήθελα απο την πλευρά Μου να είναι" όπως λέτε;

quote:
Και για να είμαι ακόμα πιο ακριβής,
αυτό που επιχειρείς είναι να κάνεις να νομίσουν άλλοι άνθρωποι ότι "μας κόλλησες στον τοίχο" και να συμπεράνουν έτσι, ότι "για να μην μπορούμε να απαντήσουμε" θα πρέπει εσύ να έχεις δίκιο για τα όσα άδικα ή άσχημα μας καταμαρτυρείς.



Τι άσχημο και άδικo καταμαρτυρώ;Tι σας κάνει να με κατηγορείτε με αυτόν τον απαράδεκτο τρόπο;Tελικά μήπως εσείς επιχειρείτε να νομίζουν οι άνθρωποι διάφορα για μένα;Γνωριζόμαστε και απο χθές;

quote:

Πιστεύω ότι κατά βάση πρόκειται για έναν "ψυχολογικό" χειρισμό στον οποίο προεξοφλείς για τους συνανθρώπους σου αντιδράσεις και συμπεριφορές συνομωσιολογικές, κουτσομπολίστικες, "εναντίον της οποιασδήποτε εξουσίας", και γενικότερα τέτοιες, που αδημονούν για "πιπεράτες λεπτομέρειες".



Ψυχολογικό χειρισμό εγώ;Ολα αυτά τα κουτσομπολιστικοσυνομωσιολογικά που προεξοφλώ για τους συνανθρωπους μου όπως μου καταλογίζεις έγιναν
ρωτώντας για την εσωτερική προσπάθεια;Mα τι λέτε;

quote:

Ευτυχώς που παρολαυτά, οι άνθρωποι διαθέτουμε ένα πλούτο πολύ πιο θαυμαστών επιλογών και άξιων πραγμάτων, ακόμα κι αν μερικές φορές επιδυκνείουμε τάσεις για τα παραπάνω.


Έχεις δίκιο,αυτός ο πλούτος είναι που με κάνει να απαντάω έτσι στις απίστευτες κατηγορίες που εκτοξευετε εναντίον μου.

quote:
Θα ήθελα πάντως να θεωρηθεί ότι το "ενδιαφέρον" σου για τις "εσωτερικές προσπάθειες" είναι ειλικρινές και να σου πω ότι οι πραγματικά αυθεντικές υπερβαίνουν κατά πολύ το επίπεδο του επιτηδευμένου και καλοσχηματισμένου λόγου και ότι δεν προσκολλούνται σε κανενός είδους εξωτερικές "μάχες" (και διαμάχες) αλλά στοχεύουν στην κατανόηση της "εσωτερικής μάχης" σε πρώτη φάση...


Μάχες,διαμάχες εξωτερικές ή εσωτερικές κτλ δεν με αφορούν.

Εγώ έκανα μερικές ερωτήσεις και εσείς νομίζετε διαφορα ακατανόμαστα.Δείτε τι ρώτησα και τι απαντήσατε.

quote:
Αυτό που "οφείλω" να συμπληρώσω είναι, ότι θα επανέλθουμε με απαντήσεις σε ζητήματα που πιθανώς σε ενδιαφέρουν περισσότερο.

Πως γνωρίζετε ότι με ενδιαφέρουν άλλα από αυτά που ρώτησα;

Επειδή όμως με ενδιαφέρει ειλικρινά να μάθω, σας ξαναπαραθέτω τις ερωτήσεις μου προσπερνώντας τις όποιες διαμάχες προσπαθείτε να δημιουργήσετε:

quote:
Tι εννοείτε με τον όρο Εσωτερική Προσπάθεια;

quote:
Επίσης θα ήθελα να μάθω τι είναι ο Εσωτερισμός. Θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος από την ερευνητική ή συντακτική ομάδα του esoterica που να αγγίζει ή να ξεπερνά τις δύο δεκαετίες ενασχόλησης με το αντικείμενο.Πιστεύω οτι θα με βοηθήσει στην κατανόηση του όρου εσωτερική προσπάθεια


Eλπίζω σε μια καλοπροαίρετη ανταλλαγή απόψεων, που η στάση μου αντίθετα απο την δική σας,φανερώνει απ την αρχή.

Τζαβάρας ΕμμανουήλΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nausika317
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
85 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2006, 03:14:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nausika317
quote:
amalia: Κε Εμμανουήλ, δεν σε υποτιμώ.
Έχουμε αφήσει να αναλάβεις εσύ αυτό το έργο, για αρκετές ημέρες τώρα.

Απλά τοποθετήθηκα σε καταστάσεις, λαμβάνοντάς τις όπως ακριβώς είναι.
Το να λες "θέτω ερωτήσεις" δεν είναι σωστό.
Για την ακρίβεια, θέτεις και έθετες "έξυπνες" ερωτήσεις, με τρόπο τέτοιο που να μας φέρνει σε δύσκολη θέση - ας πούμε να μας "κολλάει στον τοίχο", όπως από την πλευρά σου θα ήθελες να είναι.

Και για να είμαι ακόμα πιο ακριβής,
αυτό που επιχειρείς είναι να κάνεις να νομίσουν άλλοι άνθρωποι ότι "μας κόλλησες στον τοίχο" και να συμπεράνουν έτσι, ότι "για να μην μπορούμε να απαντήσουμε" θα πρέπει εσύ να έχεις δίκιο για τα όσα άδικα ή άσχημα μας καταμαρτυρείς.
Πιστεύω ότι κατά βάση πρόκειται για έναν "ψυχολογικό" χειρισμό στον οποίο προεξοφλείς για τους συνανθρώπους σου αντιδράσεις και συμπεριφορές συνομωσιολογικές, κουτσομπολίστικες, "εναντίον της οποιασδήποτε εξουσίας", και γενικότερα τέτοιες, που αδημονούν για "πιπεράτες λεπτομέρειες".


Αγαπητοί διαχειριστές, συντονιστές και λοιποί του χώρου, γιατί τόσο μένος? Τι φοβάστε?

Είναι προφανές ότι ο Εμμανουήλ είναι αντίθετος με τον εσωτερισμό. Αλλά, δεν θα έπρεπε τα άτομα της συντακτικής όμάδας , εφ'όσον έχουν ασχοληθεί μεχρι και δύο δεκαετίες με τον εσωτερισμό,να είναι σε θέση στοιχειώδους ψυχικής ηρεμίας , τουλάχιστον να αντιμετωπίζουν ψύχραιμα τις όποιες αντιρρήσεις, η και επιθέσεις ακόμα , μπορεί να δεχθούν? Αν η βαθειά και μακρόχρονη ενασχόληση με τον εσωτερισμό, δεν τους δίδαξε αυτό, τότε, τι τους δίδαξε?

Συναντάμε συχνά στην καθημερινή μας ζωή άτομα , που ενώ δεν έχουν σχέση με εσωτεριστικά θέματα, ούτε είναι θρήσκοι, αλλά που μπορούν να κρατήσουν ψύχραιμη στάση απέναντι σε αυτούς που τους επιτίθενται, για τα όποια ζητήματα. Να θεωρήσουμε ότι αυτοί είναι ήδη " ανεπτυγμένες ψυχές" και δεν χρειάζονται τον εσωτερισμό? Να θεωρήσουμε επίσης ότι αυτοί που ασχολούνται μανιωδώς με τον εσωτερισμό, το κάνουν για να εκτονώσουν τις έντονες εσωτερικές τους συγκρούσεις, ψυχικά και προσωπικά προβλήματα, ανυψώνοντας τον εαυτό τους πάνω από τους πληβείους, αλλά το οικοδόμημα τους είναι χάρτινο, και αντιδρούν βίαια, όταν "κάποιοι" δεν τους χαϊδεύουν τα αυτιά?


"Sarcasm is the lowest form of wit",λέει μια παροιμία ( Ο σαρκασμός είναι η χαμηλότερη μορφή πνεύματος)...

Και, ενώ τα ερωτήματα του Εμμανουήλ είναι κεκαλλυμένα προκλητικά/σαρκαστικά, οι απαντήσεις που πήρε είναι απροκάλυπτα έτσι!

Μιά και , όπως φαίνεται οι έμπειροι εσωτεριστές δεν είναι σε θέση να απαντήσουν ψύχραιμα στους όποιους αντιρρησίες, τι να πούμε εμείς οι "πρωτάρηδες"?? να καταληξουμε και μείς στον σαρκασμό και την -λεκτική μέχρι στιγμής - επιθετικότητα?

Ας είναι έτσι...

Ισως ,λοιπόν, για κάποια άτομα που ασχολούνται με τον εσωτερισμό, όχι μόνον δύο δεκαετίες δεν είναι αρκετές, αλλά ούτε δύο χιλιετίες!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2006, 05:10:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Γειά σου Nausika317

Αν κρίνω από το περιεχόμενο του μηνύματός σου, μπορεί να σε παραξενέψει αυτό που θα σου πω, αλλά συμφωνώ στο μεγαλύτερο μέρος του.

Θα διαφωνίσω μόνο στην παροιμία για το σαρκασμό, μιας και πιστεύω πως μία μικρή δόση σαρκασμού και ιδιαίτερα αυτοσαρκασμού, είναι απαραίτητη, ίσως για να μην ξεχνάμε ότι σ' αυτή τη ζωή είμαστε "φιλοξενούμενοι" ή και "ηθοποιοί", προ πάντων όμως περαστικοί, που μας δίνεται ακόμα μία ευκαιρία να θυμηθούμε από που ήρθαμε και προς τα που πάμε, χωρίς να κολλάμε σε ψευδαισθήσεις, που σε ένα μεγάλο βαθμό οι ίδιοι δημιουργούμε.

Διαφωνώ επίσης και στο σημείο που γράφεις,
"Ισως ,λοιπόν, για κάποια άτομα που ασχολούνται με τον εσωτερισμό, όχι μόνον δύο δεκαετίες δεν είναι αρκετές, αλλά ούτε δύο χιλιετίες!!"
Πιστεύω πως όχι μόνο για κάποια άτομα, αλλά για την συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων, ούτε ακόμα και μία ολόκληρη ζωή δεν είναι αρκετή για να τολμήσουν να ρίξουν έστω και μερικές πεταχτές ματιές στο βαθύτερο Είναι τους.

Θεωρώ φυσικά, πως ανήκω κι εγώ στην συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων, που χρειάζονται μερικές χιλιετίες ακόμα για να γνωρίσουν τον Εαυτό τους.

Στα υπόλοιπα που θίγεις στο μήνυμά σου, συμφωνώ.
Συμφωνώ, αλλά επίσης λυπάμαι, διότι δεν μπορώ (και πλέον μετά από τόσα χρόνια, δεν έχω ούτε τη διάθεση) να σου μεταφέρω όλη την ιστορία των forums σε ένα μήνυμα.
Κάθε συμμετοχή στα forums Nausika317, έχει και τη δική της ιστορία.
Το μήνυμα που σχολιάζεις, δεν αποτελεί τίποτε άλλο από μία ακόμα πινελιά στον καμβά αυτόν της ιστορίας. Για να το κατανοήσεις, θα πρέπει να δεις όλον τον πίνακα...

Πολλές φορές τα πράγματα δεν είναι όπως μπορεί να φαίνονται από την ανάγνωση μερικών μηνυμάτων. Ούτε ακόμα και η προαίρεση ενός ανθρώπου που φαίνεται ότι "καλοπροαίρετα" κάνει κάποιες ερωτήσεις, δεν μπορεί να αξιολογηθεί μέσα από ένα θέμα "ερωτήσεων" όπως αυτό, ιδιαίτερα εάν στοχεύει - ανάμεσα σε άλλα όπως αυτά που αναφέρθηκαν στο προηγούμενο μήνυμά μου - στην λογική και αναμενόμενη άγνοια των ανθρώπων σχετικά με παρελθοντικές καταστάσεις των forums, που διαβάζοντάς τις θα πιστέψουν ότι συμμετείχε για πρώτη φορά, εκφράζοντας την "ειλικρινή" απορία του!


Μην ανησυχείς, δεν είμαστε "εσωτεριστές" που "τρώνε" ανθρώπους!
Εάν ρίξεις μία βαθιά ματιά, θα το διαπιστώσεις.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2006, 05:24:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Το παρακάτω μήνυμα προέρχεται από την ομάδα υπευθύνων του ESOTERICA
______________________________________________________________________

Επανερχόμαστε σε κάποια περασμένα κεφάλαια της ιστορίας των forums, ώστε να επαναγνωστοποιήσουμε και να συνοψίσουμε πράγματα, τα όποια πολλάκις έχουν γραφτεί από τους ανθρώπους που συντονίζουν τον παρόντα χώρο. Αφορούν τις χρονικές ή μη, απενεργοποιήσεις λογαριασμών και τις συνθήκες κάτω από τις οποίες, άνθρωποι οι οποίοι συμμετείχαν παλιότερα με κάποιους λογαριασμούς (έναν ή περισσότερους κατ' άτομο) μπορούν ή δεν μπορούν να συμμετάσχουν ξανά στις συζητήσεις των forums του ESOTERICA. Η ανακοίνωση αυτή αφορά το πως έχουν τα πράγματα τώρα, συμπεριλαμβάνοντας κάποιες μικρές μετατροπές, που έχουν γίνει εκ μέρους μας, ως ένδειξη καλής διάθεσης.

  • Οι άνθρωποι που συμμετείχαν στο παρελθόν με τους λογαρισμούς:

    - Labolas Glasya
    (συμμετείχε στα forums μέχρι τις 15/09/2004 ως Labolas Glasya, ταυτόχρονα με τουλάχιστον άλλον έναν λογαριασμό, καθώς και με διάφορους άλλους - κατά καιρούς - λογαριασμούς)
    - ngw
    (συμμετείχε στα forums μέχρι τις 10/10/2004, κυρίως με τον αναφερόμενο λογαριασμό)

    δεν επιτρέπεται να συμμετάσχουν στις συζητήσεις του ESOTERICA με οποιονδήποτε λογαριασμό. Οι λογαριασμοί που έχουν χρησιμοποιήσει έχουν απενεργοποιηθεί, καθώς και οποιοιδήποτε τυχόν απέμειναν και τους αντιληφθούμε, θα απενεργοποιηθούν επίσης άμεσα.


  • Οι άνθρωποι που στο παρελθόν, μεταξύ των άλλων κατά καιρούς λογαριασμών, έχουν χρησιμοποιήσει τους παρακάτω (γνωστότερους) λογαριασμούς:

    - pixeldream
    (συμμετείχε στα forums μέχρι τις 21/12/2005 ως pixeldream, καθώς και με άλλους λογαριασμούς, πριν από τον αναφερόμενο όπως φάνηκε, αλλά και μετά)
    - ryche
    (συμμετείχε στα forums μέχρι τις 10/10/2005 ως ryche, καθώς και με αρκετούς άλλους λογαριασμούς στη συνέχεια)
    - ΑΦΡΟΔΙΤΗ
    (συμμετείχε στα forums μέχρι τις 7/3/2006 και ακολούθως με αρκετούς άλλους λογαριασμούς)
    - Deva_Parinito
    (συμμετείχε στα forums μέχρι τις 5/12/2005 ως Deva_Parinito, καθώς και με πλήθος άλλων λογαριασμών, με τη χρησιμοποίηση λογαριασμών άλλων μελών και αποστέλλοντας κάποια μηνύματα από τον κοινό λογαριασμό praying fairy, ο οποίος μετά από την εξακρίβωση ότι αποτελούσε παραπλανητικό λογαριασμό, απενεργοποιήθηκε)

    μπορούν να συμμετέχουν ξανά στις συζητήσεις των forums με οποιονδήποτε νέο λογαριασμό, εφόσον εκπληρωθούν 2 βασικές προϋποθέσεις:
    1). Εφόσον έχουν - μετά από σκέψη επί του θέματος - πραγματική και ειλικρινή πρόθεση να συμμετέχουν στην κοινότητα των forums.
    2). Εάν ισχύει το πρώτο, μπορούν να μας ειδοποιήσουν, ώστε να κανονιστεί μία ή και περισσότερες συναντήσεις, ώστε στην άμεση, κατά πρόσωπο και πάνω από όλα ανθρώπινη συνδιαλλαγή, να μπορέσουμε κι εμείς να διαπιστώσουμε ότι αυτή η ειλικρινής πρόθεση όντως ισχύει.

  • Επαναγνωστοποιούμε ότι o άλλοτε χρονικά απενεργοποιημένος λογαριασμός, για την διατήρηση του οποίου τέθηκε η προϋπόθεση συνάντησης της κοπέλας που τον χρησιμοποιούσε με την ομάδα των υπευθύνων:

    - ATMA (συμμετείχε στα forums μέχρι τις 10/12/2005)

    μπορεί ελέυθερα να συμμετέχει με οποιονδήποτε άλλο λογαριασμό επιλέξει και την εκφράζει, εκτός από εκείνον ο οποίος είναι απενεργοποιημένος. Ο νέος αυτός λογαριασμός, δεν μπορεί να είναι κάποιο άμεσο παράγωγο του γνωστότερου προηγούμενου λογαριασμού (π.χ. ΑΤΜΑ - ατμα - atma - ΑΤΜΑ!, κ.λπ.), μπορεί ωστόσο να χρησιμοποιήσει όποια ψηφιακή υπογραφή θέλει ή άλλον τρόπο, που να υποδηλώνει πως είναι ο ίδιος άνθρωπος που χρησιμοποιούσε τον παλιότερο λογαριασμό. Η ΑΤΜΑ, η οποία στο παρελθόν επέμενε να διατηρησει τον παλιό της λογαριασμό, πιστεύουμε, πως εφόσον έχει συμμετάσχει και σε άλλους χώρους - εκτός του ESOTERICA - με διαφορετικά usernames, μπορεί κάλλιστα να συμμετάσχει κι εδώ με κάποιον νέο λογαριασμό και λογικά δε θα πρέπει να υφίσταται κάποιοι τέτοιο κώλυμα εκ μέρους της.

    Ισχύει βέβαια η προϋπόθεση, της ειλικρινούς διάθεσης για τη συμμετοχή της στην κοινότητα των forums και η αποφυγή της εμπλοκής της σε καταστάσεις παρόμοιες με εκείνες, που αποτέλεσαν αιτία για την απενεργοποίηση του προηγούμενου λογαριασμού της.

_______________________________

Σε κάθε περίπτωση που κάποιος άνθρωπος από αυτούς που αναφέρθηκαν πιο πάνω, συμμετάσχει ξανά στην κοινότητα των forums, είναι ευνόητο πως εάν με τη συμμετοχή του καταστρατηγήσει και πάλι τους γραπτούς και άγραφους κανονισμούς του χώρου, η παρελθοντική του συμμετοχή, με οποιαδήποτε χροιά κι αν έχει, θετική ή αρνητική, αποτελεί δικιά του ιστορία, ιστορία όμως και των forums και δεν παραγράφεται.

Εκφράζοντας τη νοοτροπία και τις αρχές του ESOTERICA, πιστεύουμε στον άνθρωπο και στην εσωτερική του δύναμη, οπότε σε καμιά περίπτωση δεν μπορούμε να πούμε για κάποιον άνθρωπο, ότι δεν υπάρχει ενδεχόμενο να προσπαθήσει για κάτι καλύτερο (ή πολύ καλύτερο) και να το επιτύχει.

Οπότε, ακόμα και οι άνθρωποι που συμμετείχαν παλιότερα στα forums και εμπίπτουν στην πρώτη κατηγορία (στους οποίους δεν επιτρέπεται πλέον η συμμετοχή στα forums), υπάρχει περίπτωση - αν και είναι δύσκολο (το αδύνατο δεν υφίσταται ως έννοια) - να συμμετάσχουν ξανά, κάποια στιγμή στο μέλλον. Δεν μπορούμε όμως να προβλέψουμε, ούτε και να προτείνουμε, πως θα πειστούμε, ότι πληρούν τις προϋποθέσεις για να συμμετάσχουν ξανά.

Είναι επίσης εις γνώσιν μας, πως ακόμα και τώρα υπάρχουν λογαριασμοί που προσπαθούν να περάσουν διάφορες εντυπώσεις και να δημιουργήσουν "καταστάσεις", αλλά στο παρόν μήνυμα δεν υπάρχει λόγος, ούτε να αναφερθούμε σε αυτό, ούτε να κάνουμε κάτι παραπάνω προς το παρόν.
Πιστεύουμε και ελπίζουμε όπως πάντα, στη συνολική αντίληψη της κοινότητας.

Τέλος, και εύχομαι να γίνεται κατανοητό αυτό από το παρόν μήνυμα, ο φαινομενικά μεγάλος αριθμός των απενεργοποιημένων λογαριασμών, που έχει κατά καιρούς αναφερθεί από μέλη, αλλά και έχει χρησιμοποιηθεί από κάποιους ανθρώπους σκόπιμα για τη δημιουργία εντυπώσεων, αφορά στην πραγματικότητα κατά κύριο λόγο, ένα μεγάλο πλήθος λογαριασμών, που έχουν ανοιχτεί και ξανα-ανοιχτεί από τους ίδιους ελαχιστότατους ανθρώπους.

______________________________________________________________________

Το παρόν θέμα απενεργοποιείται.
Επίσης απενεργοποιείται και ο κοινός λογαριασμός Totem.
Ο λογαριασμός manu θα απενεργοποιηθεί σε 2 ημέρες. Στο διάστημα αυτό, μπορεί να ολοκληρώσει - όπως είχε και πρωταρχικά ζητήσει - την κατάθεση των σκέψεών του στο θέμα που έχει ανοίξει στην ενότητα Περιοδικά - Βιβλία με τίτλο:

Κενή Διαθήκη

Πέρα από τα υπονοούμενα και τη δημιουργία εντυπώσεων υπονομευτικών για το ESOTERICA, πολλές από τις απόψεις αυτές μας βρίσκουν σύμφωνους και πιστεύουμε ότι πιθανώς είναι χρήσιμες για αρκετούς άλλους ανθρώπους.
Μπορεί λοιπόν να συμμετάσχει μόνο στο συγκεκριμένο θέμα. Σε διαφορετική περίπτωση, θα αναγκαστούμε να προβούμε σε απενεργοποίηση νωρίτερα.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy