ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Χωρίς να ακουμπάω . . . . . . . . . .
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
clon8
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2007, 11:47:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους clon8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλήσπρερα! Γράφτηκα στο esoterika για να πω κάποια περιστατικά που μου έχουν συμβεί και να μου πείτε τη γνώμη σας. Λοιπόν,

πρώτο περιστατικό: Ήμουν στην αποθήκη της πολυκατοικίας που μένω όπου έχω μια drumset.Δεν έπαιζα αλλά είχα πάει για να διαβάσω ένα βιβλίο. Έκατσα στο καρεκλάκι των drums και έβαλα το βιβλίο πάνω στο ταμπούρο(βασικό τύμπανο που βρίσκεται ανάμεσα στα πόδια). Ενώ διάβαζα παρατήρησα οτί το ταμπούρο μάζί με το βιβλίο έτρεμαν. Αέρας δεν υπάρχει εκεί κάτω.Ούτε ακουμπούσα με τα πόδια ή τα χέρια μου. Και συνέβη το εξής, όταν έσφιγκα το αριστερό μου χέρι που βρισκόταν σε απόσταση 10cm από το ταμπούρο, αυτό έτρεμε. Πώς το εξηγήτε αυτό;; Το βιβλίο που διάβαζα ήταν άσχετου περιεχομένου(μηχανολογία).

Δεύτερο περιστατικό: Βγήκα από το διαμέρισμα της πολυκατοικίας μου και κατευθύνθηκα προς τον ανσασέρ για να πατήσω το κουμπί και να έρθει πάνω. Πριν όμως προλάβω να πατήσω το δάκτυλο μου στο κουμπί, ενώ το χέρι μου ήταν ήδη σηκωμένο κοντά στο κουμπί, το ανσασέρ άρχισε να ανεβαίνει σαν να είχα πατήσει το κουμπί. Να πω ότι το ανσασερ δεν είναι αυτόματο.

Για πείτε μου τις γνώμες σας. Έχουν να κάνουν όλα αυτά με κάποιο είδος ενέργειας; Αν ναι πως την καλλιεργούμε αυτήν την ενέργεια;

jimi
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2007, 18:46:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jimi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
clon8, αυτό με το ασανσέρ το έχω πάθει κι εγώ 2-3 φορές, οι 2 μάλιστα ήταν σε διάστημα 3 ημερών αν θυμάμαι καλά. Τη δεύτερη ήμουν μαζί με την αδερφή μου και κοιταχτήκαμε με απορία, καθώς η ώρα που το ασανσέρ "κλήθηκε" μόνο του στο ισόγειο να μας παραλάβει ήταν πολύ περασμένη και μάλλον οι ένοικοι βρίσκονταν όλοι στα κρεβάτια τους... Η δε μάνα μας, την οποία και ρωτήσαμε, αρνήθηκε κάθε εμπλοκή στην υπόθεση! Δεν ξέρω τι παίζει... Κάτι με επίδραση του ασυνείδητου στην ύλη ίσως; Ξέρεις κατά βάθος ότι θα πατήσεις το κουμπί λόγω συνήθειας ή ότι θα χτυπήσεις το ταμπούρο. Εκεί "κάτι" γίνεται και επιδράς άθελά σου στην ύλη; Δεν ξέρω... Ίσως είναι παρατραβηγμένα όλα αυτά. Αναμένουμε εμπειρίες και ιδέες!

"Ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει" (Τ. Λειβαδίτης)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

clon8
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2007, 10:21:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους clon8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν πούμε ότι ο άνθρωπος έχει κάποιο είδος ενέργειας μέσα του, πως μπορεί να την καλλιεργήσει και να την χρησιμοποιεί όποτε θέλει;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lisrep
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2007, 12:20:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lisrep  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρέπει να πας σε ειδική σχολή ή να βρεις κάποιον μέντορα ο οποίος θα σου διδάξει πώς να ελέγχεις την δύναμη σου αυτή...

Εγώ προσωπικά βρήκα μέντορα και ώς ένα βαθμό έχω καταφέρει να την ελέγχω ... όχι απόλυτα όμως...

Θέλει προσοχή ...

Λις

------------------------
Τα όνειρα τα ονειρευόμαστε,
Τον κεραυνό τον βλέπουμε και τον ακούμε,
Την βροχή την νιώθουμε,
Και τον σεισμό τον ζούμε !!

_____________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
το οποίο είναι παραπλανητικό και
προέρχεται από άνθρωπο που του έχει
απαγορευτεί η συμμετοχή στις συζητήσεις.

18/6/2007
_____________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bob_cat
Μέλος 1ης Βαθμίδας


128 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2007, 13:58:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bob_cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πρέπει να πας σε ειδική σχολή ή να βρεις κάποιον μέντορα ο οποίος θα σου διδάξει πώς να ελέγχεις την δύναμη σου αυτή...

Σε αυτό το θέμα ειδικά δέν είναι καθόλου εύκολα τα πράγματα, όχι πως δέν γίνεται αλλά υπάρχουν αφάνταστες δυσκολίες.


Αεί ο Θεός γεωμετρείΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2007, 16:11:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2007, 17:11:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά >> ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ - 18/6/2007Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2007, 21:41:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
τωρα να το πω;

Oχι Ολυμπιε αδωνη συγκρατησου αναλαμβανει η δρακονια πρακτωρ.

Για τον φιλο που δοκιμασε αυτες τις εμπειριες:

Γιατι το ριχνεις στο υπερφυσικο παραγοντα?

Στην περιπτωση του ταμπουρλου αυτο μπορεια να δονειται απο χιλιες μια φυσικες αιτιες.

-Απο σενα υποσυνειδητα (κουνας τους μυες των ποδιων,των χεριων η καποιου αλλο μερος του σωματος που βρισκεται σε τμημα του σετ που βρισκεται σεεπαφη με το τυμπανο και το τρανταζεις χωρις να το καταλαβαινεις.).Οταν εσγιγγες το χερακι αποκλειεται νακουνουσες υποσυνειδητα το ποδαρακι?

-δονησεις του εδαφους απο οποιαδηποτε αιτια (πχ μικροσεισμος) που ετυχε να συμπεσουν με το σφιξιμο απο το χερακι.

You get the picture...

Για το ασανσερ:

Το θα πει "δεν ειναι αυτοματο"? Δεν γινεται κληση απο καποιον αλλο που βρισκεται σε αλλο οροφο?Δεν μπορεις να το καλεσεις απο οποιαδηποτε οροφο?Ακομα πως αποκλειεις το ενδεχομενο βλαβης στο συστημα?Η οτι πατησες το κουμπι αφηρημενος (με τα χερια σου ή καποιο αλλο μερος του σωματος και δεν θυμασαι οτι το πατησες?

The plural of anecdote is not data.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2007, 22:04:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά >> ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ - 18/6/2007Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
clon8
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2007, 08:50:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους clon8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν υπάρχει περίπτωση μία στο εκατομύριο να ακουμπούσα κάποιο άκρο στα drums ,το θυμάμαι σαν τώρα. Και δεν μπορεί να ήταν μικροσεισμός γιατί για περίπου ενάμισυ λεπτό, "έπαιζα" με το ταμπούρο(εννοώ το κουνούσα χωρίς να το ακουμπάω.

Τώρα για το ανσασέρ, η περίπτωση του να πάτησα το κουμπί και να μην το κατάλαβα...δεν παίζει.Δεν το πάτησα.Το ανσασέρ, μπορεί να καλεσθεί μόνο στον όροφο από 'που το καλείς.Δεν γίνεται π.χ. να πατήσει κάποιος το κουμπί του πέμπτου χωρίς να μπει μέσα ο ίδιος.

Άν δεν ήμουν σίγουρος για αυτά τα γεγονότα δεν πρόκειται να ήμουν εδώ τώρα και να τα συζητούσα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2007, 18:38:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν υπάρχει περίπτωση μία στο εκατομύριο να ακουμπούσα κάποιο άκρο στα drums ,το θυμάμαι σαν τώρα. Και δεν μπορεί να ήταν μικροσεισμός γιατί για περίπου ενάμισυ λεπτό, "έπαιζα" με το ταμπούρο(εννοώ το κουνούσα χωρίς να το ακουμπάω.

Τώρα για το ανσασέρ, η περίπτωση του να πάτησα το κουμπί και να μην το κατάλαβα...δεν παίζει.Δεν το πάτησα.Το ανσασέρ, μπορεί να καλεσθεί μόνο στον όροφο από 'που το καλείς.Δεν γίνεται π.χ. να πατήσει κάποιος το κουμπί του πέμπτου χωρίς να μπει μέσα ο ίδιος.

Άν δεν ήμουν σίγουρος για αυτά τα γεγονότα δεν πρόκειται να ήμουν εδώ τώρα και να τα συζητούσα.


αν ετσι θες ετσι ειναι

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Philolaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


122 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2007, 22:15:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Philolaos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμενα φιλε Clon8 μου τυγχανει η μου φαινεται το αλλο.Να πεφτει η ματια μου πανω στο δεικτη των δευτερολεπτων του ρολογιου μου(του χεριου),και να νομιζω οτι ακινητοποιειται για περισσοτερο απο ενα δευτερολεπτο.Ειμαι σιγουρος οτι αυτο συμβαινει γιατι ο χρονος αυτος της στασιμοτητας εχω την εντυπωση (η ετσι ειναι)οτι ειναι υπερβολικα μεγαλυτερος απο 1 δευτερολεπτο.Μια φορα μαλιστα μολις επεσε η ματια μου πανω του ο δεικτης σταματησε κυριολεκτικα.Ενταξει,η μπαταρια ηταν καπως παλια,αλλα μετα απο λιγο,αφου το πειραξα λιγο ξαναλειτουργησε με την ιδια μπαταρια, για τουλαχιστον μια βδομαδα χωρις διακοπες.Επειτα σταματησε.

Στην περιπτωση σου,το περιστατικο με το ταμπουρο μπορω να το κατανοησω.Η μεμβρανη του,(αν δεν απατωμαι φερει συμπαθητικες χορδες)ειναι η πιο ευαισθητη σε σχεση με τα αλλα Drums,και θα μπορουσε να προκληθει πολυ ευκολα θορυβος πανω της.Αυτη η παραφυσικη ιδιοτητα οπως καταλαβαινουμε θα πρεπει να ειναι πολυ αποτελεσματικη στα ευαισθητα αντικειμενα.Με το ασανσερ ομως δυσκολευομαι να το κατανοησω,γιατι χρειαζεται αρκετη δυναμη καποιος για να ενεργοποιησει καποιο κουμπι.

Επιπλεον καποιοι πιο πανω που ειρωνευτηκαν το περιστατικο σου,ειναι φανερο οτι ποσταρουν χωρις να σκεφτονται ΚΑΘΟΛΟΥ.Δεν νοειται να εμφανιζεται καποιος στο τοπικ αυτο και να κανει οτι δεν ξερει ΤΙΠΟΤΑ,(!!)ή οντως να μην ξερει τιποτα για την ιδιοτητα των Σκανερ.Μοιαζουν λες και ξεπηδησαν απο τελειως ασχετα με το θεμα,και με το Εσωτερικα,φορα.Λοιπον υπαρχουν ατομα σε ολο τον κοσμο που μπορουν με τη σκεψη και μονο να κινησουν αντικειμενα,ή να αλλαξουν την κατασταση καποιου αντικειμενου(θυμηθειτε τα κουταλια που λυγιζουν).Η ιδιοτητα αυτη,μαλλον υπαρχει σε μικροτερο η σε μεγαλυτερο βαθμο στους περισσοτερους ανθρωπους.Δεν πρεπει να μας ξαφνιαζει και πολυ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2007, 22:27:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εμενα φιλε Clon8 μου τυγχανει η μου φαινεται το αλλο.Να πεφτει η ματια μου πανω στο δεικτη των δευτερολεπτων του ρολογιου μου(του χεριου),και να νομιζω οτι ακινητοποιειται για περισσοτερο απο ενα δευτερολεπτο.Ειμαι σιγουρος οτι αυτο συμβαινει γιατι ο χρονος αυτος της στασιμοτητας εχω την εντυπωση (η ετσι ειναι)οτι ειναι υπερβολικα μεγαλυτερος απο 1 δευτερολεπτο.Μια φορα μαλιστα μολις επεσε η ματια μου πανω του ο δεικτης σταματησε κυριολεκτικα.Ενταξει,η μπαταρια ηταν καπως παλια,αλλα μετα απο λιγο,αφου το πειραξα λιγο ξαναλειτουργησε με την ιδια μπαταρια, για τουλαχιστον μια βδομαδα χωρις διακοπες.Επειτα σταματησε.

το οτι η μπαταρια ηταν παλια προφανως δεν επεξε κανενα απολυτος ρολο
το οτι ολα τα ρολογια κλπ μηχανηματαπου δουλευουν με μπαταριες αρχηζουν να δουλευουν με διακοπες η ποιο αργα να χανει πχ την ενταση του το ραδιο ειναι εντελως τυχαια απλαεκει γυρο υπαρχει καποιος που εχει την δυναμη να κανει εξωπραγματικα πραγματα

quote:
Επιπλεον καποιοι πιο πανω που ειρωνευτηκαν το περιστατικο σου,ειναι φανερο οτι ποσταρουν χωρις να σκεφτονται ΚΑΘΟΛΟΥ.

κοιτα κατι πραγματα η αντιθετη αποψη ειναι ειρωνια
και μαλιστα δεν σκεφτονται καθολου οσοι εχουν αντιθετη αποψη

θα ηθελα να κανουμε κατι πολυ απλο
να βρεθουμε
εσυ εγω η medtech και μια επιτροπη απο το εσωτερικα και να κοιταξεις ενα ρολοι και να σταματησεις τον δεικτη

αν το κανεις τοτε θα με γιαουρτωσεις αν δεν τα καταφερεις τοτε θα σε γιουρτωσω
τι λες δεχεσε;


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Philolaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


122 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2007, 01:20:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Philolaos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://en.wikipedia.org/wiki/Psychokinesis
http://home.xtra.co.nz/hosts/Wingmakers/Telekinesis.html

http://www.alito.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=624
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=4193
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=300
http://www.youtube.com/watch?v=LJAGP9tuNPQ
http://www.youtube.com/watch?v=Nlin0Jls5pc
http://www.youtube.com/watch?v=ZMj_bgzCUw8&mode=related&search=
http://www.youtube.com/watch?v=nzoJB__nsUs
http://www.youtube.com/watch?v=L61RptUUEqU&mode=related&search=
http://www.youtube.com/watch?v=aks49aWJFzA&mode=related&search=

quote:

αν το κανεις τοτε θα με γιαουρτωσεις αν δεν τα καταφερεις τοτε θα σε γιουρτωσω
τι λες δεχεσε;


Εγω μπορει να μην μπορω να σε γιαουρτωσω,αφου δεν εχω εξασκησει τις τηλεκινητικες ικανοτητες που μπορει να εχω.Η Kulagina ομως ???Αυτη σιγουρα μπορει,μονο που θα σου φερνε στο δοξα πατρι ρολογια και βαρυδια,γιατι απο γιαουρτια δεν χαμπαριαζει...


Η υποκρισια των δηθεν σκεπτικιστων,εχει ξεπερασει καθε οριο.Εμφανιζονται με περισση μανια σε σελιδες εσωτερισμου(!!),για να αμφισβητησουν ακομα και επιστημονικες ερευνες,που υποτιθεται υποστηριζουν!!!! (η Κulagina-οπως και αλλοι Σκανερ- υποβληθηκε σε ιατρικες εξετασεις)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2007, 01:24:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλόλαε, γιατί λέγονται σκάνερ; Είναι κάτι συγκεκριμένο που κάνουν που παραπέμπει σε σάρωση;

Καμία προσωπική εμπειρία έχεις; Κάτι που να βίωσες ο ίδιος, και να πιστεύεις ότι δεν ήταν ταχυδακτυλουργικό τέχνασμα;


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2007, 01:50:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως το τελευταίο βίντεο κάνει μπαμ ότι γίνεται με μαγνήτη κάτω από το τραπέζι.

Το πρώτο βίντεο επίσης φαίνεται ύποπτο - θα ήταν ίσως ευκολότερο να σύρει το αντικείμενο πάνω στον λείο πάτο του βάζου, αλλά αντ' αυτού, το κάνει να λυγίσει στη μέση; Για τέχνασμα μοιάζει, για κουκλάκι με μηχανισμό μέσα, ίσως κάτι που επηρεάζεται από μαγνήτη κάτω από το τραπέζι πάλι.

Η Ρωσίδα φαίνεται γνήσια περίπτωση.

Η αύξηση των παλμών της καρδιάς που μετρήθηκε, είναι στάνταρ σε αυτά τα φαινόμενα;


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2007, 02:12:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gigenis:
κοιτα κατι πραγματα η αντιθετη αποψη ειναι ειρωνια

Όχι βέβαια gigenis, η αντίθετη άποψη δεν είναι ειρωνία. Ειρωνία είναι ο τρόπος με τον οποίο επιλέγεις να την εκφράσεις. Και δυστυχώς πίσω από την ειρωνία κρύβονται και άλλα πράγματα, όχι όμως τόσο καλά ώστε να μην φαίνονται, σαν τον ελέφαντα που κρύβεται πίσω από τις παπαρούνες...
Μην προσπαθείς να κάνεις τον έξυπνο.
Πες την άποψή σου με τρόπο που να σέβεται τις απόψεις και την προσωπικότητα των άλλων ανθρώπων. Γιατί όταν δεν το κάνεις, μπορεί να νομίζεις ότι γελοιοποιείς τις απόψεις των άλλων, αλλά στην πραγματικότητα γελοιοποιείς τον εαυτό σου. Δε νομίζω ότι θα ήθελες κάτι τέτοιο. Άλλωστε έχουν υπάρξει φορές που γράφεις με χιούμορ που είναι αποδεκτό και ταιριαστό. Προσπάθησε να βρεις το μέτρο λοιπόν.

Φιλικά


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

clon8
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2007, 12:30:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους clon8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά.. δεν έχει νόημα η συζήτηση εδώ πέρα. Νόμιζα πως είναι κάποιο σοβαρό φόρουμ αυτό εδώ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2007, 15:35:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τώρα για το ανσασέρ, η περίπτωση του να πάτησα το κουμπί και να μην το κατάλαβα...δεν παίζει.Δεν το πάτησα.Το ανσασέρ, μπορεί να καλεσθεί μόνο στον όροφο από 'που το καλείς.Δεν γίνεται π.χ. να πατήσει κάποιος το κουμπί του πέμπτου χωρίς να μπει μέσα ο ίδιος.


Πολλές φορές όταν βγαίνω από το ασανσέρ με την κόρη μου, της έχω πει να μην πατάει το κουμπί 0 (ισόγειο) λίγο πριν κλείσει η πόρτα, γιατί κάποιος που περιμένει κάτω και το δει να κατεβαίνει χωρίς να έχει κληθεί, μπορεί να νομίζει ότι το κτίριο είναι στοιχειωμένο. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2007, 16:51:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όχι βέβαια gigenis, η αντίθετη άποψη δεν είναι ειρωνία. Ειρωνία είναι ο τρόπος με τον οποίο επιλέγεις να την εκφράσεις.

τι νακανω ετσι μου βγαινει προσπαθω να συγκρατηθω αλλα οταν διαβαζω τετοια αστυριχτα πραγματα βγαινει απο μονη της η κυρα-ειρωνια

quote:
Και δυστυχώς πίσω από την ειρωνία κρύβονται και άλλα πράγματα, όχι όμως τόσο καλά ώστε να μην φαίνονται, σαν τον ελέφαντα που κρύβεται πίσω από τις παπαρούνες...

για πες τι κρυβεται

quote:
Πες την άποψή σου με τρόπο που να σέβεται τις απόψεις και την προσωπικότητα των άλλων ανθρώπων.

οταν μου λεει ο αλλος οτι κυτουσε το ρολοι και οι δεικτες σταματουσαν και το καταφερνε αυτο με την σουπερ ντουπερ δυναμη που εχει και οτι δεν εχει καμια σημασια οτι η μπαταρια ηταν πεσμενη τι περημενεις;

ειναι σαν να λεω οτι με το που κοιταω την λαμπα αναβει το οτι ακουμπαω τον διακοπτη δεν εχει καμια σημασια


quote:
Γιατί όταν δεν το κάνεις, μπορεί να νομίζεις ότι γελοιοποιείς τις απόψεις των άλλων, αλλά στην πραγματικότητα γελοιοποιείς τον εαυτό σου.

ας πουμε οτι γελοιοποιω τον εαυτο μου εσυ τι χαλιεσε;
βρε μπας και θες να με παρουσιασεις στους γονεις σου αλλα φοβασε την αντιδραση τους;;

quote:
clon8
Τελικά.. δεν έχει νόημα η συζήτηση εδώ πέρα. Νόμιζα πως είναι κάποιο σοβαρό φόρουμ αυτό εδώ..

τι λε ρε μεγαλε σοβαρα;
για να δουμε τι ειχες γραψει


Καλήσπρερα! Γράφτηκα στο esoterika για να πω κάποια περιστατικά που μου έχουν συμβεί και να μου πείτε τη γνώμη σας. Λοιπόν,

Για πείτε μου τις γνώμες σας.
Έχουν να κάνουν όλα αυτά με κάποιο είδος ενέργειας;

με λιγα λογια δεν ρωτουσες απλα εψαχνες ατομα να σου πουν οτι εισαι ο ενας στο εκατομυριο που ειναι σουπερ ντουπερ


quote:
Philolaos
Εγω μπορει να μην μπορω να σε γιαουρτωσω,αφου δεν εχω εξασκησει τις τηλεκινητικες ικανοτητες που μπορει να εχω.

μπορει να εχεις;
μπορει να εχεις;
ωπα! για κατσε βρε ομορφε
εδω μας ελεγες οτι το κοιτας και παγωνει
βαραει προσοχη
κανει επ ωμου παρουσιαστε και αλλα τετοια
και τωρα μας λες οτι μπορει και να μην
ελα βρε σιγα γιατι κανεις πισω εξαλου οπως λες

Η υποκρισια των δηθεν σκεπτικιστων,εχει ξεπερασει καθε οριο.

για ελα για δειξε σε ολους ποσο καλα κατεχεις την σουπερ ντουπερ δυναμη

quote:
Η υποκρισια των δηθεν σκεπτικιστων,εχει ξεπερασει καθε οριο.Εμφανιζονται με περισση μανια σε σελιδες εσωτερισμου(!!),για να αμφισβητησουν ακομα και επιστημονικες ερευνες,που υποτιθεται υποστηριζουν!!!! (η Κulagina-οπως και αλλοι Σκανερ- υποβληθηκε σε ιατρικες εξετασεις)

ναι ναι ναι
και ο θειος μου σχολαει στις 15:00 και ειναι σπιτι του απο τις 11:00

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2007, 17:00:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2007, 18:52:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η υποκρισια των δηθεν σκεπτικιστων,εχει ξεπερασει καθε οριο.Εμφανιζονται με περισση μανια σε σελιδες εσωτερισμου(!!),για να αμφισβητησουν ακομα και επιστημονικες ερευνες,που υποτιθεται υποστηριζουν!!!! (η Κulagina-οπως και αλλοι Σκανερ- υποβληθηκε σε ιατρικες εξετασεις)

Αναρωτιεμαι σε τι σοι ιατρικες εξετασεις υποβληθηκε και απο ποιους ειδικους.

Βλεπεις πολλοι "προικισμενοι με υπερφυσικες δυναμεις" τυποι,καυχωνται (ή οπαδοι τους καυχονται) οτι εχουν επιστημονικες αποδειξεις για τις ικανοτητες τους αλλα οταν βρεθουν αντιμετωποι με μια επιτροπη με πειρα στον ελεγχο τετοιων φαινομενων (δηλ.επιτροπη που γνωριζει απο ταχυδακτυλουργικα κολπα) αποτυγχανουν παταγωδως.

Πριν αρκετο καιρο κυκλοφορουσε στα δελτια η ιστορια της μικρης Νατασσας απο την Ρωσια που δηθεν τα ματια της μπορουσαν να δουν στο εσωτερικο του ανθρωπινου σωματος (η μικρη Νατασσα το κορτσοπουλο με τα ματια ακτινες Χ).

Μια επιτροπη απο το CSI (http://www.csicop.org)εβαλε την Νατασσα σε ελεγχομενη δοκιμασια και η μικρη Νατασα απετυχε παταγωδως να αποδειξει τους ισχυρισμους της περι δυνατοτητας να βλεπει μεσα στο σωμα.

http://www.csicop.org/si/2005-05/natasha.html
http://www.csicop.org/si/2005-05/demkina.html

Το συμπερασμα της επιτροπης του CSI:Natassa The Girl With Normal Eyes.
]

Εχουμε λοιπον πολλες περιπτωσεις ταχαμου "προικισμενων με υπερφυσικες δυναμεις" που πετυχαν σε δοκιμασιες που πραγματοποιηθηκαν απο ανιδεους και ανυποψιαστους και που εφαγαν τα μουτρα τους οταν τεθηκαν σε δοκιμασια απο εμπειρους ερευνητες.

Ειμαι σιγουρη οτι αν σκαλισω την ιστορια της κυριας που μου αναφερεις,θα βρω μια φαβα με πολλους λακους.Και αυτο που υποστηριζει την υποψια μου αυτη,ειναι η απλη σκεψη οτι αν ειχε καταφερει να αποδειξει τις ικανοτητες της,θα ειχε γινει παταγος στην επιστημονικη κοινοτητα.

Επειδη οποιος κανει τον ισχυρισμο φερει και το βαρος της αποδειξης,φερε μας εδω την επιστημονικη εργασια (ή εστω κανε παραπομπη εκει που ειναι δημοσιευμενη) με τις εξετασεις στις οποιες υποβληθηκε η κυρια και οι οποιες υποτιθεται πιστοποιουν οτι ειναι σκανερ (οτι και να σημαινει αυτο)ωστε να δουμε ποιος ειναι ο σκεπτιστικης και ποιος ο ευκολοπιστος.

ΥΓ Οσο για την αγανακτηση σου για τους σκεπτικιστες που τολμανε να ερχονται σε forum εσωτερισμου (συμπερασμα που προκυπτει απο την φραση σου "Εμφανιζονται με περισση μανια σε σελιδες εσωτερισμου(!!)" εχω να πω οτι καταλαβαινω γιατι αγανακτεις τοσο:Γιατι σου χαλαμε τις ωραιες ψευδαισθησεις ακομα και εδω,σε αυτο το μερος που νομιζες το υπερτατο καταφυγιο να τις αναπτυξεις,εδω που νομιζες οτι δεν θα ακουγες ποτε τις ενοχλητικες φρασεις "μα δεν υπαρχουν επιστημονικες αποδειξεις γιαυτο που ισχυριζεσαι"!.

The plural of anecdote is not data.

Edited by - medtech on 20/06/2007 19:02:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2007, 19:18:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
clon8,
Κατά με έχεις δύο λύσεις:
α) Ή να πας σε ένα κλαψουριάρικο φόρουμ όπως το andidogma και να πεις τον πόνο σου ή
β) Να δεχτείς να επαναλάβεις τους ισχηρισμούς σου μπροστά σε πλήθος και δη επιστημόνων, (Εγώ, εγώ, προσφέρομαι καλέ...)
Όλα τα υπόλοιπα είναι τρίχες κατσαρές...
Μην μπερδεύεις τα γεγονότα με το αποτέλεσμα.
Παράδειγμα δικό μου. Πολλές φορές έχω νιώσει το κρεβάτι μου να τρέμει.
Λες να το κάνουν να τρέμει υπερφυσικές δυνάμεις, πολτεργκάιστ, ή κάτι άλλο;;;

Εκτός θέματος: Ο τύπας που έλεγε ότι μπορούσε να βάλει το χέρι του σε καυτό νερό που κρύφτηκε;;;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Philolaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


122 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2007, 22:55:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Philolaos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τελικά.. δεν έχει νόημα η συζήτηση εδώ πέρα. Νόμιζα πως είναι κάποιο σοβαρό φόρουμ αυτό εδώ..


Φιλε Clon8,ευτυχως καταλαβες γρηγορα οτι δεν εχει νοημα η συζητηση εδω περα.Αν θελεις να βρεις πολιτισμενους συνομιλητες για να ανταλλαξεις γνωμες,που να σου μιλουν με σεβασμο ΦΥΓΕ απ'το Εσωτερικα(χωρις να θελω να προσβαλλω τους Συντονιστες και τους Διαχειριστες,που δεν σχετιζονται με το τι γραφει εδω ο καθενας).Αν παλι θες να ειρωνευτεις,να υποκριθεις,να παριστανεις οτι δεν ξερεις τιποτα αλλο εκτος απ'τη λογικη που σου επιβαλλουν οι Κυριοι σου,να πεταξεις γιαουρτες,ντοματες ή να κανεις οτι αλλη καφριλα σου ερθει στο μυαλο,ΜΕΙΝΕ,θα περασεις καλα,εγω γι'αυτο μενω.

Παντως μπορεις να πας και στο Μεταφυσικο.gr,to Eσωτερικα,το...εχει φαει το Κυκλωμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2007, 23:09:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
> και δη επιστημόνων, (Εγώ, εγώ, προσφέρομαι καλέ...)

Ρε ΟΑΝΝΗΣΕΑ, εγώ έχω μια απορία. Οι Μηχανολόγοι ΤΕΙ είναι επιστήμονες;

> Εκτός θέματος: Ο τύπας που έλεγε ότι μπορούσε να βάλει το χέρι του σε καυτό νερό που κρύφτηκε;;;

Κάποιοι βάζουν τα πόδια τους σε καυτά κάρβουνα. Καυτά κάρβουνα, 800 βαθμοί. Καυτό νερό, 100 βαθμοί.

"Αναστενάρης" με εκπαίδευση και έκσταση: Κανένα έγκαυμα.

"Αναστενάρης" χωρίς εκπαίδευση και έκσταση: Εγκαύματα (πχ Δρούζα).


Dare To Dream


Edited by - gentleman on 20/06/2007 23:19:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2007, 23:22:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν παλι θες να ειρωνευτεις,να υποκριθεις,να παριστανεις οτι δεν ξερεις τιποτα αλλο εκτος απ'τη λογικη που σου επιβαλλουν οι Κυριοι σου,να πεταξεις γιαουρτες,ντοματες ή να κανεις οτι αλλη καφριλα σου ερθει στο μυαλο,ΜΕΙΝΕ,θα περασεις καλα,εγω γι'αυτο μενω.

Παντως μπορεις να πας και στο Μεταφυσικο.gr,to Eσωτερικα,το...εχει φαει το Κυκλωμα.



Ποιος θα κάνει τον κόπο να εξηγήσει και σε μένα τον αμαθή τι είναι όλα αυτά τα υπο-κατα-χθόνια που διηγείται ο Philolaos;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2007, 23:48:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τελικά.. δεν έχει νόημα η συζήτηση εδώ πέρα. Νόμιζα πως είναι κάποιο σοβαρό φόρουμ αυτό εδώ..


Νοημα θα ειχε η συζητηση μονο εαν συμφωνουσαμε μαζι σου?

Τα στοιχεια που αναφερεις δεν συνηγορούν υπερ μιας υπερφυσικης ιδιοτητας αλλα περι φυσικων φαινομενων:

-Η μεμβράνη του τυμπανου μπορει να δονηθει απο χιλιες δυο αιτιες.

-Το ασανσέρ μπορεί να καλεστει και απο αλλον.

Ισχυρίζεσαι ότι:

quote:
Το ανσασέρ, μπορεί να καλεσθεί μόνο στον όροφο από 'που το καλείς.Δεν γίνεται π.χ. να πατήσει κάποιος το κουμπί του πέμπτου χωρίς να μπει μέσα ο ίδιος.


Και τι γινεται δηλ. οταν εισαι στο πεμπτο,το ανσανσερ βρισκεται στον πρωτο και θες να κατεβεις στον τριτο?Πως ερχεται το ασανσέρ σε σενα?Μην μου πεις οτι κατεβαινεις στον πρωτο,πατας το κουμπι του πεμπτου για να ανεβει στον πεμπτο και απο κει πατας το κουμπι του τριτου?

Λογικα οταν πηγαινες να πατησεις το κουμπι του ανσανσερ,καποιος αλλος ηδη χρησιμοποιουσε το ανσανσερ ειτε καλωντας το απο αλλο οροφο,ειτε εχοντας ηδη μπει μεσα και πατώντας τα πλήκτρα μεσα.(δεν μας αναφερεις εαν το ανσανσερ ειχε ατομα μεσα οταν αρχισε να ανεβαινει).

Τα ιδια σχολια εχω να κανω και για τις υποτιθεμενες δηθεν υπερφυσικες ιδιοτητες που ισχυριζεται οτι κατεχει ο Philolaos .Καμία υπερφυσικη ιδιοτητα δεν πιστοποιειται,αντιθετα ειναι ολοφανερο οτι προκειται για καθαρα φυσικο φαινομενο.Μας λεει οτι το ρολοι επασχε απο μπαταρια και ο δεικτης ξεκινουσε και σταματουσε.Δεν βρισκω τιποτα αφυσικο ή παραδοξο σε αυτο.Διαβασε αυτα που σου γραφει ο Gigenis για τις ξεθυμασμενες μπαταριες!Δεν ξερεις τιποτα απο ρολογια?(παρεμπιπτόντως το κόλπο με τα ρολογια ειναι τοσο παλιο,που νομιζα οτι δεν θα το εχαβε κανενας πια,αλλα προφανως οπως βλεπουμε και απο την υποδοχη που ελαβε στην Ελλαδα ενας απο τους πιο διασημους χρηστες αυτου του απλου κόλπου ο ταχαμου «κατοχος υπερφυσικων δυναμεων» Uri Geller οταν εμφανιστηκε στην εκπομπη του Χαρδαβελλα,ο κοσμος εχει ακομα πολλα ανιδεα κοροιδα).

quote:
Philolaos:
(θυμηθειτε τα κουταλια που λυγιζουν).


Philolaos τα κουταλια μπορούν να λυγίσουν με δεκάδες κόλπα!

«Υπάρχουν πιθανώς δωδεκάδες ή περισσότεροι τρόποι για να λυγίσεις κουτάλια π.χ. μια αόρατη εγκοπή ή αδύνατο σημείο στο κουτάλι,ειδικά προετοιμασμένα κουτάλια που πωλούνται στους ταχυδακτυλουργούς,χημικά που ελαττώνουν την σκληρότητα του μέταλλου,η αργή αποκάλυψη ενός κρυμμένου λυγισμένου κουταλιού,η επιδεξιότητα του χεριού,ο απροσανατολισμός της προσοχής-με νέες μεθόδους να εφευρίσκονται καθώς οι παλιότερες γίνονται ύποπτες ή ξεσκεπάζονται».

(από το αρθρο Indigo:Το Χρώμα Του Χρήματος της Lorie Anderson ).

Μας αποκαλεις θρασεις ψευτοσκεπτικιστες Philolaos αλλα αντι να μας φερεις αποδειξεις,μας παραπεμπεις σε..βιντεακια στο Youtube και κανείς αόριστες αναφορές σε επιστημονικές αποδείξεις (χωρίς όμως να φέρνεις τέτοιου ειδους αποδειξεις πχ. έστω μια παραπομπή στην επιστημονική μελέτη που πιστοποιεί ότι η Kulagina έχει οντως αυτές τις δυνάμεις που ισχυρίζεσαι).Πως περιμένεις να σε πάρουμε στα σοβαρα?Ιδιαιτερα όταν σε βλέπουμε να ξεγελιεσαι με ευκολία απο τα πιο απλά και παλια κόλπα που κυκλοφορούν στην αγορά (το ρολοι και το κουταλι…).

quote:

Κάποιοι βάζουν τα πόδια τους σε καυτά κάρβουνα. Καυτά κάρβουνα, 800 βαθμοί. Καυτό νερό, 100 βαθμοί.

"Αναστενάρης" με εκπαίδευση και έκσταση: Κανένα έγκαυμα.
"Αναστενάρης" χωρίς εκπαίδευση και έκσταση: Εγκαύματα (πχ Δρούζα).


Μονο που η εκπαιδευση του αναστεναρη δεν εχει τιποτα το υπερφυσικο.Το εχουμε ξανασυζητησει το περπατημα στην θρακα.Και εκει σε σωζει η φυσικη (η θερμικη συμπεριφορα των καρβουνων,το στρωμα στακτης που λειτουργει ως μονωτικο,προσεκτικο περπατημα ωστε να μην περασει το πελμα το μονωτικο στρωμα στακτης και ερθει σε επαφη με τα γυμνα καρβουνα κτλ) και σε καποιες περιπτωσεις η βιολογια (πχ ατομα με παχυ στρωμα δερματος στα πελματα) και οχι τα πνευματα.

quote:

Κάποιοι βάζουν τα πόδια τους σε καυτά κάρβουνα. Καυτά κάρβουνα, 800 βαθμοί. Καυτό νερό, 100 βαθμοί.

Τα καυτα καρβουνα δεν μπορουν ευκολα να σου μεταδωσουν την θερμοτητα τους.Το καυτο νερο ΜΠΟΡΕΙ.Γιαυτο και δεν προκειται να δουμε αναστεναρηδες σε βραστο νερο.Δεν υπαρχει τιποτα εκει,στο βραστο νερακι που να τους προστατευει απο την μεταδοση της θερμοτητας...

quote:

Ρε ΟΑΝΝΗΣΕΑ, εγώ έχω μια απορία. Οι Μηχανολόγοι ΤΕΙ είναι επιστήμονες;

Ειναι ο Παπας του papimi καιτοι αποφοιτος ΑΕΙ επιστημονας???Εχει δικαιωμα να ονομαζεται επιστημονας?

Επιστημονας ειναι κυριως οποιος ακολουθει την επιστημονικη μεθοδολογια στην ερευνα του.Απο την στιγμη που για οποιοδηποτε λογο την εγκαταλειπει παυει να δικαιουται τον τιτλο.




The plural of anecdote is not data.

Edited by - medtech on 20/06/2007 23:58:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2007, 00:49:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
> Το εχουμε ξανασυζητησει το περπατημα στην θρακα.Και εκει σε σωζει η φυσικη (η θερμικη συμπεριφορα των καρβουνων,το στρωμα στακτης που λειτουργει ως μονωτικο,προσεκτικο περπατημα ωστε να μην περασει το πελμα το μονωτικο στρωμα στακτης

Για άλλη μια φορά λες ανενημέρωτες κουβέντες, πιθανότατα αντεγραμμένες από το ευαγγέλιό σου ή κανά site που γκούκλισες με άκρως μεροληπτικά κριτήρια. Υπάρχουν και οι πυροβάτες στα σεμινάρια, που κυριολεκτικά πατάνε τα κάρβουνα λες και πατάνε σταφύλια για να φτιάξουν μούστο, με δύναμη.

Η εκπαίδευση στα σεμινάρια δεν περιλαμβάνει απολύτως τίποτα για το πως πατάς τα κάρβουνα. Έλεγα να την κάνω κάποτε στην Αγγλία γιατί χρησιμοποιείται σαν μεταφορά προσωπικής ανάπτυξης, ότι δηλαδή, αν μπορείς να καταφέρεις κάτι τόσο απίστευτο τόσο γρήγορα, και μιλάμε για το χρόνο ενός σεμιναρίου, αν μπορείς να ξεπεράσεις τα όρια σου, τότε λες, τι άλλο υπάρχει που μπορώ να επιτύχω στην επαγγελματική μου και προσωπική μου ζωή, και το μόνο πραγματικό εμπόδιο είναι οι λανθασμένες πεποιθήσεις για το τι είναι δυνατό και τι αδύνατο; Καθένας μας κρύβει ένα γίγαντα μέσα του.

Η εκπαίδευση λοιπόν, ασχολείται αποκλειστικά με την κατάσταση του μυαλού, και της καρδιάς, εκείνη τη στιγμή. Δεν υπάρχει καμία τεχνική περπατήματος, ώστε να μη καείς.

Τα άλλα που πιθανότατα επαναλαμβάνεις ξεχνώντας να επεξεργαστείς τι έγραψα στο μήνυμά μου, έχουν ως εξής:

> η θερμικη συμπεριφορα των καρβουνων,

> το στρωμα στακτης που λειτουργει ως μονωτικο

Αν ήταν μονωτικό η στάχτη, δεν θα καίγονταν κανείς. Ή θα καίγονταν μόνο αυτοί που έχουν λεπτό δέρμα. ΟΛΟΙ καίγονται, αν δεν είναι σε έκσταση. Τόσο απλά.

> Τα καυτα καρβουνα δεν μπορουν ευκολα να σου μεταδωσουν την θερμοτητα τους.Το καυτο νερο ΜΠΟΡΕΙ

Να τα μας πάλι. Αν δεν μπορούσαν να σου μεταδώσουν την θερμότητά τους τα κάρβουνα, τότε η Δρούζα γιατί κάηκε καλή μου;

Αφού το λέει το κατά Caroll Ευαγγέλιο, ότι τα κάρβουνα δεν καίνε, τότε βάλ' τα πόδια σου στα κάρβουνα. Τι φοβάσαι;

> Ειναι ο Παπας του papimi καιτοι αποφοιτος ΑΕΙ επιστημονας??? Εχει δικαιωμα να ονομαζεται επιστημονας? Επιστημονας ειναι κυριως οποιος ακολουθει την επιστημονικη μεθοδολογια στην ερευνα του.

Δεν τον ξέρω τον Παπά. Αλλά για σένα, κι αυτός που κάνει ανάλυση ούρων επιστήμονας λέγεται.


Dare To Dream


Edited by - gentleman on 21/06/2007 01:11:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

clon8
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2007, 01:00:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους clon8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
medtech :
-Δεν δονήθηκε η μεμβράνη από το ταμπούρο, αλλά κουνιόταν ολόκληρο το ταμπούρο.

-Το ανσασέρ δεν μπορεί να καλεστεί από άλλον στο όροφο που είμαι, αφού δεν υπάρχει κανείς άλλος να περιμένει μαζί μου το ανσασέρ στο πέμπτο. Και όπως είπα, δεν είναι αυτόματο. Που σημαίνει ότι κάποιος από το ισόγειο π.χ., θα πατήσει το 5 στο ανσασέρ, θα βγει από το ανσασέρ, και το ανσασέρ θα έρθει αυτόματα πάνω. Αυτό δεν ισχύει.Επίσης, το ανσασέρ ήρθε απ'ευθείας στο 5ο, χωρίς άτομα μέσα.(άμα ήταν άτομα μέσα,λες να δημιουργούσα αυτό το θέμα?)


gigenis: ...απλά....ανόητος..


Αυτό που δεν κατάλαβα είναι, το γιατί αφού δεν πιστέυτε (όσοι δεν πιστεύτε) στην ανθρώπινη δύναμη (αν υπάρχει τελικα), είστε σε αυτό το φόρουμ..?!?

Και για να ξεκαθαρίσουμε τα πράμμματα, δεν έκανα αυτό το post για να το παίξω "μούρη" όπως υπονούν κάποιοι. Αλλά για να μάθω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2007, 01:58:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν ήταν μονωτικό η στάχτη, δεν θα καίγονταν κανείς. Ή θα καίγονταν μόνο αυτοί που έχουν λεπτό δέρμα. ΟΛΟΙ καίγονται, αν δεν είναι σε έκσταση. Τόσο απλά.


Εαν πατησεις με δυναμη περα απο το στρωμα στακτης η στακτη παυει να λειτουργει ως μονωτικο...

quote:
Να τα μας πάλι. Αν δεν μπορούσαν να σου μεταδώσουν την θερμότητά τους τα κάρβουνα, τότε η Δρούζα γιατί κάηκε καλή μου;

Πιθανως επειδη πατησε ατσαλα πανω στα καρβουνα.Μπορει να πατησε βαρια και η πατουσα της να διαπερασε το στρωμα στακτης και να εμεινε πολυ ωρα σε επαφη με το γυμνο καρβουνο,μπορει να εχει πιο ευαισθητο δερμα σε σχεση με τους αλλους,ενας συνδυασμος των ανωθεν παραγοντων κτλ.

quote:

Δεν υπάρχει καμία τεχνική περπατήματος, ώστε να μη καείς.

Τεχνικη περπατηματος για να μη καεις:περπατας προσεκτικα ωστε να μην βυθιστει το πελμα και διαπερασει την μονωτικη στακτη,δεν μενεις για πολυ ωρα σε ενα σημειο κτλ.

quote:

Η εκπαίδευση λοιπόν, ασχολείται αποκλειστικά με την κατάσταση του μυαλού, και της καρδιάς, εκείνη τη στιγμή.

Εαν ολα ειναι θεμα ψυχικης δυναμης και η διαφορα θερμικης συμπεριφορας καρβουνου-νερου δεν εχει καμια σημασια σε ρωταω ευθεως:ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΑΝΑΣΤΕΝΑΡΗΔΕΣ ΣΤΟ ΒΡΑΣΤΟ ΝΕΡΟ?????


Οσο για τον ισχυρισμο σου οτι καιγονται μονο οσοι δεν βρισκονται σε εκσταση:Ιδου η εμπειρια 2 σκεπτικιστων που περπατανε στα καρβουνα.Χωρις να ειναι σε εκσταση...Ουτε και οι μη σκεπτικιστες που περπατησαν μαζι τους στην θρακα ηταν σε εκσταση οπως μπορουμε να κρινουμε απο τις περιγραφες του τελετουργικου που προηγηθηκε της πυροβασιας.

http://www.skepticreport.com/newage/firewalk.htm

quote:
Δεν τον ξέρω τον Παπά. Αλλά για σένα, κι αυτός που κάνει ανάλυση ούρων επιστήμονας λέγεται.

Ειναι αυτος ο φυσικος που ισχυριζονταν οτι δεν θα γινουν οι Ολυμπιακοι αγωνες γιατι θα επηρεαστει δυσμενως ο καιρος απο την...ψυχολογια του κοινου.Ειναι ο φυσικος που ισχυριζεται οτι το μηχανημα του θεραπευει το 80% των ασθενειων.Ειναι ο φυσικος που αφου αποκαλεσε ασχετο εναν ογκολογο του αντικαρκινικου νοσοκομειου "Μεταξα",δηλωσε με θαρρος οτι ο καρκινος ειναι...ειδος φλεγμονης!Ειναι ο φυσικος που πιστευει οτι ο αιθερας υπαρχει παρολο που τα πειραματα που εγιναν για να τον εντοπισουν,απετυχαν παταγωδως.Ειναι ο φυσικος που υποστηριζει οτι στον ανθρωπινο οργανισμο γινεται...μεταστοιχειωση!

Επιστημονας ειναι κυριως οποιος ακολουθει την επιστημονικη μεθοδολογια στην ερευνα.Αυτος ειναι ο κυριος ορισμος κατ εμε.Ακομα σε δευτερο βαθμο ειναι εκεινος που κατεχει επιστημονικη γνωση και την εφαρμοζει.

Τωρα μπορει καποιος να λειτουργει ως επιστημονας σε καποια πεδια και σε καποια αλλα να λειτουργει ως τσαρλατανος με την βουλα.

The plural of anecdote is not data.

Edited by - medtech on 21/06/2007 02:07:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Philolaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


122 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2007, 02:02:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Philolaos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στα Λινκς που παρεθεσα,δεν ηταν μονο βιντεακια του youtube Medtech,ηταν και επισημες πηγες,οπως η Wikipaideia,που αναφερονται στην ΤΗΛΕΚΙΝΗΣΗ και ΨΥΧΟΚΙΝΗΣΗ,οροι που ακουγονται συχνα στα βιντεακια.Θα ηταν φρονιμο,να μην εκμηδενισουμε και την αξιοπιστια της Διαδυκτιακης αυτης Εγκυκλοπαιδειας.

http://www.youtube.com/watch?v=V8MOLQP_fpI&mode=related&search=

Σε αυτο το βιντεακι,οπου παρατιθενται αποσπασμα απο ντοκυμανταιρ,που αξιζει ολοι να δειτε,(δυστυχως ειναι στα γερμανικα)αναφερεται οτι η Κουλαγκινα εκανε επιδειξη των δυνατοτητων της,μπροστα σε ομαδα 40 κορυφαιων επιστημονων(μεταξυ τους και δυο με Νομπελ),κανενας δεν την αμφισβητησε,αλλα δυστυχως δεν καταφεραν να εξηγησουν επιστημονικα πως το εκανε.Αναμεσα σε αλλους δινουν συνεντευξη στο βιντεο,ο Dr.Ryschkow του Πανεπιστημιου του Lomonossow,και ο Μαριος Βαρβογλης απο το Institut Metapsychique Internationale του Παρισιου(Ναι,ναι...την ωρα που καποιοι εδω προσπαθουν να αποδειξουν οτι δεν υπαρχει ψυχοκινηση,οπως και μεταφυσικη γενικα,στο εξωτερικο μελετουνται τα φαινομενα αυτα σε ινστιτουτα!!).Οι ειδικοι,που την εξετασαν αν και δεν μπορεσαν να βγαλουν σαφη συμπερασματα για το μαγνητισμο που εξεπεμπε,διαπιστωσαν οτι η καρδια της αγγιζε τους
240 παλμους το λεπτο,ενω φαινονταν ολοφανερα οτι στην προσπαθεια να μετακινησει τα μικρα αντικειμενα κουραζονταν υπερβολικα και ιδρωνε.

http://www.parapsych.org/members/m_varvoglis.html
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy