ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 θα ήθελα την βοήθεια σας για βιβλία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
geokal12
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2014, 23:30:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη αν το θέμα το άνοιξα σε λάθος topic αλλά δεν ήξερα που να το ανοίξω. Θέλω να αγοράσω το νεκρονομικόν και την σολομωνική. Έχω βρει δυο βιβλία νεκρονομικόν και θα ήθελα να μου πείτε ποιο απ'τα δυο είναι και για την σολομωνική αν είναι αυτό το βιβλίο. Ευχαριστώ.


http://www.aiolos.com.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=29939

http://www.books2u.gr/Product/114705/Instance/114705/Page/1769/

http://www.captainbook.gr/book/55922/to-kleidi-tou-vasilia-solomonta

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2014, 23:55:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το νεκρονόμικον είναι βιβλίο φαντασίας.
Το Κλειδί του Σολομώντα του Mathers είναι καλό για εγκυκλοπαιδική, ίσως και κάποια πρακτική, γνώση, χωρίς να είναι κάτι απ' το οποίο επί της ουσίας θα "μάθεις μαγεία"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
geokal12
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2014, 13:08:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχετε να μου προτείνετε κάποια καλά βιβλία για μαγεία;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2014, 16:06:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Geokal12.
Κατ'αρχάς να σου πώ ότι διαφωνώ με την μαγεία, γιατί θεωρώ ότι η μαγεία προέρχεται η έλλειψη κατανόησης του κόσμου που μας περιβάλλει. Είναι μια άγνοια που οδηγεί σε αυτοματοποίηση, και μπορεί να οδηγήσει σε χειραγώγηση των αμφότερα συμβαλλόμενων της διαδικασίας. Και οι εξωγενείς παράγοντες είναι πολύ επικίνδυνοι μερικές φορές.

Αλλά να μην σε μπερδεύω. Επειδή προφανώς η δική μου οπτική περί μαγείας θέλει άπειρο χρόνο, που ομολογουμένως είναι πρακτικά αδύνατο να έχουμε, αν είσαι καινούργιος/καινούργια με το άθλημα, θα σου πρότεινα μερικά απλα πράγματα αρχικά.

Πρώτα δες με τι θες να ασχοληθείς από αυτό που λέμε μαγεία.
Ρίξε μια ματιά σε βασικά πράγματα όπως οι αύρες, το αστρικό πεδίο κ η αστρική προβολή, η αλχημεία και τα 4 (5 επί του προκειμένου) στοιχεία της φύσης, τα πνεύματα της γης που συνδέονται με αυτή. Ρίξε μια γενική ανάγνωση των κύριων θρησκειών , και μετά αναλογίσου τι είναι αυτό στο οποίο πιστεύεις, η δεν πιστεύεις.

Στοιχειοθέτησε τη θέση σου όσον αφορά τη ζωή (δλδ τι είναι αυτό που πιστεύεις, και το να είσαι άθεος το ίδιο είναι), και σιγουρέψου ότι έχει γερές βάσεις και θεμέλια. Μην το πάρεις αψήφηστα αυτό.

Μετά, ανέτρεξε σε μάγους που ασχολήθηκαν με το αντικείμενο που σε ενδιαφέρει στη μαγεία. Δες λίγα πράγματα για το βίο τους και την κατάληξη τους ή το μύθο τους αν προτιμάς.

Αν θες να γνωρίσεις τον κόσμο της "μαγείας" θα σου πρότεινα να βρεις κάποιον "δάσκαλο" που δεν θέλει λεφτά ή ανταλλάγματα για να σε βοηθήσει, αλλιώς μην ασχοληθείς καν μαζί του.

Σου επαναλαμβάνω ότι εγώ δεν πιστεύω σε μαγείες και ξόρκια, η άποψη μου για αυτό το θέμα είναι κάτι σαν τον Τομ Μπομπαντίλ του Τολκιν (μην γελάς αναλογίσου το, κι αν δε ντον γνωρίζεις τον κύριο, η λογοτεχνία είναι ΨΥΧαγώγική ρίξε μια ματιά) Οταν ξέρεις κάτι χάνεται η μαγεία του. Οταν ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ κάτι πατάς στα πόδια σου και είσαι ελεύθερος/η από αυτό.

Τώρα αν αυτό που σε ενδιαφέρει είναι οι επικλήσεις... φίλε/η μου, εκτός του ότι πολύ ψέμα και παραμύθα το όλο σκηνικό, είναι και ανθυγιεινό, και δεν θα μπορούσα να σε βοηθήσω.

Αν θες να το πάρεις γενικά και εγκυκλοπαιδικά, θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στην Αιγυπτιακή βίβλο των νεκρών, η όπως σωστά ονομάζεται "Ανάδυση στην ημέρα".

Διάβασε Ερμή Τρισμέγιστο, διάβασε Ορφικά, διάβασε για το Διόνυσο και τη λατρεία του. Διάβασε τον Τίμαιο του Πλάτωνα. Δώσε βάση στα τυπικά της λατρείας που διαβάζεις.

Οι γνωστικοί μας φίλοι εδώ μπορούν να σου προτείνουν και γνωστικούς δασκάλους, που δεν είναι του γούστου μου, αλλά όλες οι απόψεις είναι σεβαστές.

Πριν σου μιλήσουν για ενωχιανά συστήματα, κοίτα να διαβάσεις το βιβλίο του Ενώχ και τι και ποιος ήταν αυτός ο Ενώχ.
Πριν ασχοληθείς με πεντάλφες, ασχολήσου με τα στοιχεία της φύσης και τι συμβολίζουν, καθώς και την ιστορία τους.

Πριν ασχοληθείς με οτιδήποτε, κοιτα να έχεις μια ΓΕΡΗ γενική βάση ηθικων αξιών στις οποίες πιστεύεις, νομίζω στο ξαναείπα, αλλιώς το να κολλήσεις με κάτι και να "χαθείς" στη μετάφραση θα είναι ένας κίνδυνος ορατός και λυπηρός.

Ελπίζω να σε βοήθησα.
Κατά τα άλλα η έρευνα και ο δρόμος είναι δικά σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2014, 16:19:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και κάτι ακόμα. Ολοι αυτοί που θα διαβάσεις, αν το κάνεις, όλοι αυτοί οι μάγοι, όλα αυτά τα αξιώματα, τείνουν να "έχουν δίκιο".

Θες γιατί αυτοί που τα έγραφαν είχαν κοινό από κάτω, θες γιατί το χέρι του συγγραφέα είχε τη "θεία επιφοίτηση", όλοι και όλα σε αυτό το έργο έχουν μια σιγουριά για το ότι έχουν δίκιο και κατέχουν την αλήθεια. Ολοι όμως, ανεξάρτητα με το τι λένε.

Μην αφήσεις αυτή τη σιγουριά να σε παρασύρει και να νομίσεις ότι είναι η δική σου σιγουριά. Φίλτραρε κάθε πληροφορία και ότι δεν καταλαβαίνεις ψάχνε το ή πέτα το αν δεν ευσταθεί στην ψυχοσύνθεση σου. Είναι η τρίτη φορά που στο λέω με διαφορετικό τρόπο, και επειδή το 3 είναι σημαντικό νούμερο, σταματάω εδώ.

Η ατομική ελευθερία της δημιουργίας είναι πολύ δυνατή έννοια κατά τη δική μου ψυχοσύνθεση, αλλά ακόμα και αυτό αν δεν σου κάνει, ψάξε το ή πέτα το.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2014, 17:55:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλοι

Όποιος ενδιαφέρεται να γνωρίσει τι είναι μαγεία είναι καλύτερο να μελετήσει βιβλία όπως του Eliphas Levi εκ των οποίων το πιο εκτεταμένο κατά τη γνώμη μου για το θέμα είναι το "Dogma Et Rituel De La Haute Magie" (Δόγμα και τυπικό της Υψηλής Μαγείας)

Αυτό μπορεί να το βρει κάποιος και σε ελληνικά βιβλιοπωλεία (νομίζω στα ελληνικά το λένε και "ΔΟΓΜΑ ΤΗΣ ΥΨΗΛΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ"). Αν κάποιος δεν μπορεί να βρει αυτό (καλό θα ήταν να βρει το συγκεκριμένο) μπορεί να διαβάσει άλλα βιβλία του συγγραφέως που επίσης μπορεί να είναι διαφωτιστικά.

(Πρώτο μέρος του βιβλίου στα αγγλικά, σε ηλεκτρονική μοφή:
http://www.globalgrey.co.uk/Books/Esoteric/Dogma-Et-Rituel-De-La-Haute-Magie-Part-I.pdf )

ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΑ:
Σημειώνω οτι κατα τη γνώμη μου, πιο πολύ έχει να ωφεληθεί κάποιος με την ενασχόλησή του με τον πρακτικό ανατολικό εσωτερισμό π.χ. με τέχνες όπως το Qi gong, Taoist Yoga κ.α. παρά με δυτική "τελετουργική μαγεία" (χωρίς αυτό να σημαίνει όμως οτι το ένα αναιρεί το άλλο).

Θυμίζουμε οτι ο σκοπός του εσωτερισμού είναι η αυτοβελτίωση και όχι η ικανοποίηση διαφορετικών παθών μας, όπως του πάθους για υλικά αγαθά/ηδονές και εξουσία.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2014, 19:33:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είναι όλος ο δυτικός εσωτερισμός αριστερό μονοπάτι, αν και o E.L πέφτει τελικά σε αυτήν τη παγίδα. Υπάρχουν κι άλλοι συγγραφείς, πρέπει να ξέρεις όμως καλά Αγγλικά γιατί στην Ελληνική βιβλιογραφία δεν υπάρχουν και πολλά σοβαρά, ίσως εκτός της Dion Fortune.

Edited by - Heretic on 10/10/2014 19:35:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2014, 19:47:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω οτι αυτό που θέλει πραγματικά να πει ο Gnostic, αλλά ίσως δεν του επιτρέπουν οι "γνωστικοί" του τρόποι, είναι οτι γενικά ο pop δυτικός εσωτερισμός (όσο και ο undergound σε σημαντικό βαθμό) , είναι ΑΧΡΗΣΤΟΣ. Είτε δεξί μονοπάτι είτε αριστερό ΑΠΛΑ ΧΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΟΥ. Γιατί τα αποτελέσματα που έχει, δεν αξίζουν του κόπου και του χρόνου που χρειάζεται να αφιερώσεις σε αυτόν.
...ίσως και να κάνω λάθος, αλλά σπάνια είμαι ΠΟΛΥ λάθος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2014, 20:28:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομιζω πως ναι θα συμφωνήσω, αν και η χρησιμότητα είναι υποκειμενικό θέμα. Νομίζω πως η εποχή της δυτικής τελετουργικής μαγείας εχει περάσει πια στη σφαίρα του γραφικού, εκεί που της αρμόζει (κατ' εμέ). Αν και οι περισότεροι σύγχρονοι δυτικοί αποκρυφιστές χρησιμοποιούν αρκετές απο τις ανατολικές πρακτικές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Τριπτόλεμος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2014, 23:56:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικά με τον Τομ Μπομπαντίλ, δεν γνωρίζω να έχει εκφράσει ποτέ άποψη περί της τελετουργικής μαγείας. Το μόνο στοιχείο του χαρακτήρα του που μπορεί να έχει (ελάχιστη) σχέση με το συγκεκριμένο θέμα είναι το γεγονός ότι παραμένει άτρωτος απέναντι στη "μαγεία" του δαχτυλιδιού κι αυτό μάλλον συμβαίνει επειδή -μεταξύ άλλων- ο Τομ προφανώς δεν είναι άνθρωπος. Πολύ αμφιβάλλω ότι μπορούμε να εξισώσουμε τις δυνατότητες των ανθρώπων με το επίπεδο του Τομ, αλλά ακόμα και αν το κάναμε δεν θα είχε καμμία σημασία διότι ο geokal12 ρώτησε για βιβλία "σολομωνικής", πράγμα που μάλλον σημαίνει ότι πρωτίστως ενδιαφέρεται να μάθει να εξασκεί αυτό που ονομάζεται "σολομωνική" και όχι να προφυλάσσεται από εκείνους που ίσως κάποτε τύχει να το εξασκήσουν εναντίον του.

Ιταλέ, βλέποντας πως έμπλεξες πολλά άσχετα πράγματα με το θέμα της μαγείας (και δη της "σολομωνικής"), από Ορφικούς, Διόνυσο και Τίμαιο του Πλάτωνα μέχρι και τον Τομ Μπομπαντίλ, βγαίνει το συμπέρασμα πως δεν ξέρεις πολλά για το θέμα, πράγμα που από μόνο του είναι απολύτως φυσιολογικό και καθόλου μεμπτό. Αυτό που πειράζει όμως είναι το να δίνουμε απαντήσεις απλώς για να τις δώσουμε και κυρίως το να μπερδεύουμε γι αυτό το λόγο πολλά και διάφορα θέματα που κατά τ'άλλα είναι άσχετα μεταξύ τους ή που στην καλύτερη περίπτωση είναι απλώς χαλαρά συνδεδεμένα.

Gnostic Student, ο δυτικός εσωτερισμός και η τελετουργική μαγεία μπορεί να αποτελούν συγκοινωνούντα δοχεία όμως η γέφυρα μεταξύ τους είναι αυτό που αποκαλείται "υψηλή" μαγεία και σίγουρα όχι πρακτικές όπως η "σολομωνική" που είναι είδος "χαμηλής" μαγείας. Επομένως όταν κάποιος ζητάει να μάθει "σολομωνική" δεν νομίζω να ζητάει να μάθει για αυτοβελτίωση (τουλάχιστον όχι στο 99,9% των περιπτώσεων).

geokal12, από την εμπειρία μου γνωρίζω πως σε παρόμοιες καταστάσεις οι νουθεσίες δεν πιάνουν σχεδόν ποτέ, όποτε θα σου δώσω απλώς μια πληροφορία για να την έχεις υπόψιν: εκείνος που θέλει να ασχοληθεί με "χαμηλή" μαγεία πρέπει να έχει ισχυρό και ισορροπημένο χαρακτήρα ειδάλλως στην περίπτωσή του θα ισχύει η παροιμία "όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα τον τρώνε οι κότες"...

ΕΝ ΒΥΘΩ ΓΑΡ Η ΑΛΗΘΕΙΑ

Edited by - Τριπτόλεμος on 12/10/2014 23:58:47

Edited by - Τριπτόλεμος on 13/10/2014 00:00:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2014, 00:06:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τριπτόλεμος
Ιταλέ, βλέποντας πως έμπλεξες πολλά άσχετα πράγματα με το θέμα της μαγείας (και δη της "σολομωνικής"), από Ορφικούς, Διόνυσο και Τίμαιο του Πλάτωνα μέχρι και τον Τομ Μπομπαντίλ, βγαίνει το συμπέρασμα πως δεν ξέρεις πολλά για το θέμα, πράγμα που από μόνο του είναι απολύτως φυσιολογικό και καθόλου μεμπτό. Αυτό που πειράζει όμως είναι το να δίνουμε απαντήσεις απλώς για να τις δώσουμε και κυρίως το να μπερδεύουμε γι αυτό το λόγο πολλά και διάφορα θέματα που κατά τ'άλλα είναι άσχετα μεταξύ τους ή που στην καλύτερη περίπτωση είναι απλώς χαλαρά συνδεδεμένα.

Gnostic Student, ο δυτικός εσωτερισμός και η τελετουργική μαγεία μπορεί να αποτελούν συγκοινωνούντα δοχεία όμως η γέφυρα μεταξύ τους είναι αυτό που αποκαλείται "υψηλή" μαγεία και σίγουρα όχι πρακτικές όπως η "σολομωνική" που είναι είδος "χαμηλής" μαγείας. Επομένως όταν κάποιος ζητάει να μάθει "σολομωνική" δεν νομίζω να ζητάει να μάθει για αυτοβελτίωση (τουλάχιστον όχι στο 99,9% των περιπτώσεων).



Σωραίος.
Πού ήσουν εσύ τόσο καιρό;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2014, 12:46:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πύρινος
quote:
Σωραίος.
Πού ήσουν εσύ τόσο καιρό;

Α ρε Πύρινε... και εγώ και ο Gnostic kai o Heretic δώσαμε μια συμβουλή στον Geokal, δεν αναφερθήκαμε καθόλου στο θέμα της Σολωμονικής, ο καθένας από την σκοπιά του, για τον λόγο που αναφέρετε. Γιατί δεν αξίζει να ασχολείσαι καν με Σολωμονικές και παραμύθια. Παρεπιπτόντως το παιδί ρώτησε παρακάτω τι τον προτρέπουμε να διαβάσει.

Τριπτόλαιμε είναι άσχετα αυτά που τον προέτρεψα να διαβάσει με την ουσία της μαγείας; Είναι άσχετα; Σωραίος. Θα σου απαντήσω στο επόμενο ποστ αναλυτικά, όπως κάνω πάντα... Αν και δεν βλέπω πως μπορούμε να συμφωνήσουμε αν τα θεωρείς άσχετα. Και δεν βλέπω να αντιπρότεινες κάτι προς ανάγνωση εσύ, σε κάποιον που προφανώς έχει αρχίσει να ψάχνεται επί του θέματος όπως φαίνεται από το να θέλει να διαβάσει το .... Νεκρονόμικον...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Τριπτόλεμος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2014, 16:26:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το όνομά μου είναι Τριπτόλεμος και όχι "Τριπτόλαιμος". Έχω λοιπόν να σου πω, φίλε μου Ιταμέ, ότι αυτά που τον προέτρεψες να διαβάσει είναι τελείως (μα τελείως) άσχετα με το θέμα της μαγείας και δη της σολομωνικής! Αν θέλεις να μου απαντήσεις αναλυτικά, "όπως κάνεις πάντα", τότε θα περιμένω με αγωνία (καταλαβαίνω ότι θέλεις χρόνο για να μου απαντήσεις αναλυτικά, αφού πρέπει να προβείς σε ακροβατικούς συλλογισμούς για να υποστηρίξεις μια θέση που απλώς δεν υποστηρίζεται) αλλά σε προειδοποιώ καλύτερα να μην επιμένεις πάνω σε θέματα στα οποία είσαι προφανώς άσχετος διότι το μόνο που θα καταφέρεις είναι να ενισχύσεις το συμπέρασμά μου και να ρεζιλέψεις τον εαυτό σου.

Έχεις δίκιο, δεν αντιπρότεινα κάτι προς ανάγνωση διότι ο μόνος λόγος που θέλησα να παρέμβω είναι όχι για να απαντήσω στον geokal12 αλλά για να απαντήσω κυρίως σε αυτά που έγραψες εσύ. Αν ο geokal12 θέλει πραγματικά να μάθει για το θέμα τότε θα τον βρει τον δρόμο του μόνος του όπως έκαναν τόσοι και τόσοι άλλοι πριν από αυτόν. Οι μόνες απαντήσεις πάντως που ήταν εντός θέματος ήταν αυτές του Πύρινου και του Heretic, σίγουρα όμως όχι η δική σου. Κι επίσης, ΑΝ θελήσω να αντιπροτείνω κάτι για ανάγνωση, για το συγκεκριμένο θέμα, τότε και πάλι σίγουρα αυτό δεν θα είναι... ο Τίμαιος του Πλάτωνα!

Υ.Γ. Ο μόνος λόγος που είμαι επιθετικός είναι επειδή βλέπω πως επιμένεις και μάλιστα με μια τάση ειρωνείας απέναντι σε μένα που τόλμησα να σε διορθώσω.

ΕΝ ΒΥΘΩ ΓΑΡ Η ΑΛΗΘΕΙΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geokal12
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2014, 16:53:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτά τα βιβλία αξίζει να τα διαβάσω;

https://drive.google.com/file/d/0BwqCerV-5ZIeVmp5NG14UjBnZHM/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/0BwqCerV-5ZIedXNVbW52elZkZnc/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/0BwqCerV-5ZIedVJTMUF6dEVnRFk/view?usp=sharing

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2014, 17:10:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

....Ιταλέ, βλέποντας πως έμπλεξες πολλά άσχετα πράγματα με το θέμα της μαγείας (και δη της "σολομωνικής"), από Ορφικούς, Διόνυσο και Τίμαιο του Πλάτωνα μέχρι και τον Τομ Μπομπαντίλ, βγαίνει το συμπέρασμα πως δεν ξέρεις πολλά για το θέμα, πράγμα που από μόνο του είναι απολύτως φυσιολογικό και καθόλου μεμπτό. Αυτό που πειράζει όμως είναι το να δίνουμε απαντήσεις απλώς για να τις δώσουμε και κυρίως το να μπερδεύουμε γι αυτό το λόγο πολλά και διάφορα θέματα που κατά τ'άλλα είναι άσχετα μεταξύ τους ή που στην καλύτερη περίπτωση είναι απλώς χαλαρά συνδεδεμένα....
Μαγεία είναι το να μπορείς να "δεις" το γιατί όλα αυτά τα "πολλά άσχετα πράγματα" τελικά συνδέονται με το θέμα. Απλά του έδωσε απάντηση που αν έχει όλίγη μαγεία μέσα του θα του χρησιμεύσουν.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Τριπτόλεμος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2014, 17:11:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαγεία είναι πολλά πράγματα, αλλά εδώ μιλάμε για σολομωνική, και όσον αφορά αυτό τον συγκεκριμένο κλάδο, τότε όχι, δεν ειναι αυτό που λες φίλε μου.

ΕΝ ΒΥΘΩ ΓΑΡ Η ΑΛΗΘΕΙΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2014, 17:32:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικά εσύ υπήρξες ειρωνικός ΤριτόλΕμε, χωρίς να με ξέρεις, και συνεχίζεις να είσαι ειρωνικός. Την απάντηση στην γράφω, σιγά σιγά γιατί είμαι και στη δουλειά.

Καλά κάνεις και με διορθώνεις, επουδενί δεν είμαι ειδήμων σε κανένα θέμα, αλλά επειδή βλέπω ότι έχεις υφάκι σου επαναλαμβάνω ότι απάντησα στην παρακάτω ερώτηση του Geokal αν ξέρουμε κανένα καλό βιβλίο περί μαγείας να διαβάσει, και όχι στα περι σολομωνικής, την οποία και του πρότεινα να μη διαβάσει, και ναι δεν την έχω διαβάσει και γω και δεν έχω και καμία όρεξη, αφού δεν βλέπω το λόγο.
Τον Τίμαιο τον πρότεινα για να διαβάσει την κοσμογονία από άποψη εγκυκλοπαιδικών γνώσεων, αφού ψάχνεται να διαβάσει κάτι. Οτι θεωρεί χρήσιμο ο καθένας.

Δεν είμαι ειρωνικός, δεν μπορώ να κάνω ΜΑΓΙΚΑ να φαίνεται το ύφος μου στο πληκτρολόγιο, εσύ έχεις ύφος και μάλιστα από το πουθενά, αφού φαίνεται ότι δεν διάβασες τι έγραψα, παρά πιάστηκες από κάτι για να χώσεις. Δεν έχω πρόβλημα συνέχισε, και δώσε μας τα φώτα σου αν το επιθυμείς, να αποκομίσουμε και κάτι εκτός της κριτικής σου.

Και για να μην το ξαναπούμε, δεν απάντησα όσον αφορά τη σολομωνική, αλλά τη δεύτερη ερώτηση:

quote:
Έχετε να μου προτείνετε κάποια καλά βιβλία για μαγεία;

για να έχει μια σφαιρική άποψη πριν αρχίσει να ασχολείται με αυτά που έχεις στο μυαλό σου εσύ.

Θα μπορούσες να μου υποδείξεις γιατί είναι λάθος αυτό;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2014, 17:36:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσύ μιλάς για σολομωνική, το παιδί ρώτησε κάτι συγκεκριμένο ακριβώς πάνω από την ερώτηση μου. Το δε ΘΕΜΑ αναγράφει: ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΒΙΒΛΙΑ. Οταν "ανάβεις" δεν βλέπεις καθαρά Τριπτόλεμε....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Τριπτόλεμος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2014, 18:21:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ιταλέ, είναι λάθος για τον εξής πολύ απλό λόγο: εμφανίζεται ένας άνθρωπος ο οποίος ψάχνει να διαβάσει βιβλία για την "σολομωνική" και το "νεκρονομικόν", όπως λέει, ενώ στην δεύτερη ερώτησή του προσπαθεί να γενικεύσει και ρωτάει αν μπορεί να του προτείνει κανείς κάποιο βιβλίο περί μαγείας. Με λίγα λόγια, κάποιος έρχεται να ρωτήσει που μπορεί να βρει κάποιο σουβλατζίδικο, κι εσύ τον στέλνεις για ψάρεμα. Αν εσύ θεωρείς πως αυτή είναι μια κατατοπιστική απάντηση, τότε αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να συμφωνήσουμε μαζί σου, ούτε σημαίνει πως δεν μπορώ να κάνω κριτική στην απάντησή σου, η οποία φυσικά ήταν άσχετη με το θέμα. Όταν ένας άνθρωπος ψάχνει βιβλία για "σολομωνική" και αμέσως μετά γενικεύει και ρωτάει για βιβλία περί μαγείας είναι ηλίου φαεινότερον το τι ψάχνει. Σίγουρα δεν ψάχνει για τον Τίμαιο του Πλάτωνα, απλούστατα! Το κατά πόσο έχω δίκιο ή όχι νομίζω πως φαίνεται από το τελευταίο μήνυμα του geokal12 και από τα links που παραθέτει, ακόμα κι εσύ που προφανώς δεν γνωρίζεις πολλά για το θέμα πιστεύω πως μπορείς να διακρίνεις τι υπάρχει μέσα σε αυτά τα βιβλία.

Και για να μην παρεξηγηθώ επαναλαμβάνω ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με το να μην γνωρίζει κάποιος για το θέμα, υπάρχει όμως όταν δίνει απαντήσεις (και μάλιστα με τον αέρα του ειδικού) οι οποίες περιπλέκουν και μετατοπίζουν το θέμα σε υπερβολικό βαθμό (αυτός είναι ένας πιο ευγενικός τρόπος για να περιγράψω τις απαντήσεις που είναι άσχετες με το θέμα).

Επιθετικός ήμουν μόνο στην δεύτερη απάντηση και εξήγησα τον λόγο. Αν εσύ θεωρείς πως όποιος δεν συμφωνεί μαζί σου και προσπαθεί να σε διορθώσει έχει υφάκι και είναι εξ ορισμού ειρωνικός τότε δεν μπορώ να κάνω κάτι γι αυτό.

Δεδομένου ότι θέλησα να παρέμβω για να απαντήσω κυρίως σε αυτά που έγραψες εσύ (με συχγωρείς για το θράσος μου) όπως ανέφερα και πιο πάνω, κρίνω ότι από τις δύο τελευταίες παραγράφους του πρώτου μου μηνύματος μπορείς να "αποκομίσεις" κάτι πάνω στο συγκεκριμένο ζήτημα. Αν θελήσω να πω περισσότερα αυτό είναι δικό μου θέμα και πάντως θα προσπαθήσω να βρισκομαι αυστηρά εντός του θέματος.

Και όχι, δεν μιλάω εγώ για σολομωνική, ο geokal12 μίλησε, απλώς εσύ δεν το είδες, δεν το κατάλαβες ή δεν θέλησες να το καταλάβεις, ελπίζω τώρα όμως να το καταλαβαίνεις.

ΕΝ ΒΥΘΩ ΓΑΡ Η ΑΛΗΘΕΙΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2014, 18:43:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εντάξει Τριπτόλεμε, αφού ο σκοπός του θέματος είναι να προβάλλετε βιβλία τύπου Σολωμονικής και Γριμμορίων, και βλέπω ότι εσύ το ορίζεις αυτό και όχι ο Geokal12 που δεν το διευκρινίζει κάπου νομίζω θα πρέπει τότε να αλλάξετε και τoν τίτλο του θέματος σε : "Θα ήθελα την βοήθεια σας σε βιβλία τύπου Σολωμονικής", για να μην είναι και παραπλανητικός.

Και όταν κάποιος πάει για σουβλάκι καλό είναι να γνωρίζει ότι τρώει χοιρινό, μην του βγει γκοντζίλα..

Σε τέτοιο ενδεχόμενο να ζητήσω τη συγνώμη μου δεν είμαι του κλάδου και δεν θα γίνω, να σας ευχηθώ καλή συνέχεια στις αναζητήσεις σας.

Για το Θεαθήναι θα παραθέσω και την απάντηση για τα παραπάνω που μου έγραψες, κυρίως για τον αγαπημένο Τομ Μπομπαντίλ.

Ναι σαι καλά και καλή συνέχεια στην εσωτερική σου αναζήτηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2014, 18:47:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τριπτόλεμε, εχω διαβάσει τα βιβλία του J.R.R. Tolkien γύρω στις 400 φορές. Ειδικά το Silmarillion. Πριν βγουν στους σινεμάδες. Μάλλον εσύ δεν κατανοείς κάποια πράματα γιατί τα διαβάζεις επιφανειακά, και δεδομένου ότι έχεις διαμορφωμένη άποψη, το μυαλό σου συνειρμικά φτάνει σε δεδομένο συμπέρασμα. Αυτό φαίνεται ξεκάθαρα κιόλας από την πρώτη σου πρόταση:

"Σχετικά με τον Τομ Μπομπαντίλ, δεν γνωρίζω να έχει εκφράσει ποτέ άποψη περί της ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΚΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ".

Και πολύ καλά κάνει. Γιατί στην αναφορά μου στον Μπομπαντιλ δεν ανέφερα έννοιες όπως η τελετουργική μαγεία, την άποψη μου περί του πως βλέπω το όλο θέμα ανέφερα.
Περιεκτικά γιατί νομίζω δεν ενδιαφέρει και κανέναν:
Ο Μπομπαντίλ είναι από την αρχή της Αινουλιντάλης στη δημιουργία της Μέσης γης: είναι μέρος αυτής της δημιουργίας, είναι δεμένος με τη φύση του κόσμου της Μέσης Γης.

Το Ενα από την άλλη (το δαχτυλίδι ντε), όπως και τα τέσσερα των ξωτικών που ήταν όχι τυχαία της φωτιάς, τους νερού, του αέρα και της γης, κατασκευάστηκαν βασισμένα στη δύναμη της ίδιας της φύσης του κόσμου.

Χωρίς να είσαι πυρηνικός φυσικός, πιστεύω μπορείς να καταλάβεις γιατί ο Τομ λοιπόν έβλεπε τον δαχτυλιδοκουβαλητή ολοκάθαρα όταν το φορούσε. Θα σου θυμίσω δε ότι οι άνθρωποι δεν ήταν "δεμένοι" με αυτόν τον κόσμο. Νομίζω αυτά είναι αρκετά.

Αυτή είναι και η λογική μου. Οταν δεν γνωρίζουμε την αιτία για κάτι, το θεωρούμε "μαγικό"ενώ στην πραγματικότητα είναι φυσικό, η μαλλον φυσιολογικό, απλά εμείς δεν είχαμε ιδέα για την ύπαρξη του ή/και πως λειτουργεί.

Αν ήμουν στο 1500 π.χ και κουβαλούσα έναν αναπτήρα, ένα λαπτοπ βρε παιδί μου, θα ήμουν ένας μικρός μάγος. Αν εξηγούσα το πως λειτουργεί αυτό το πραματάκι στους έκθαμβους παρατηρητές, η μαγεία θα "χανόταν".

Το να αγνοούμε έναν κόσμο πέρα από τον δικό μας, δεν κάνει αυτόν τον κόσμο ανύπαρκτο. Το να μπορείς εσύ η εγώ η ο οποιοσδήποτε επίσης να επικοινωνεί με αυτόν τον κόσμο ή και με άλλους, με κάποιους συγκεκριμένους τρόπους, δεν μας κάνει και περιπατητές εκείνου του κόσμου. Μας κάνει όμως ευάλωτους στους "κατοίκους" του. Εδώ καλά καλά δεν εχουμε ιδέα για τον δικό μας.

Δεν σου λέω να μην ερευνάς, το αντίθετο, η μαγεία είναι υπαρκτή. Σου λέω όμως ότι για να μην αποκτάς την ψευδαίσθηση του φωτεινού παντογνώστη επειδή πήρες μια γεύση του άγνωστου, για τους υπόλοιπους αλλά και εσένα που απλά πήρες μια ιδέα, πρέπει πρώτα να ξεκινάς από τα βασικά. Αλλιώς πας ξεβράκωτος στα αγγούρια.

quote:
Ιταλέ, βλέποντας πως έμπλεξες πολλά άσχετα πράγματα με το θέμα της μαγείας (και δη της "σολομωνικής")

Δεν ανέφερα πουθενά τη σολωμονική, βασικά τον απέτρεψα να ασχοληθεί μαζί της γιατί θεωρώ ότι θα κάψει τσάμπα φαιά ουσία, αφού σαν άτομο δεν έχει να αποκομίσει τίποτα από αυτή.

quote:
από Ορφικούς, Διόνυσο και Τίμαιο του Πλάτωνα μέχρι και τον Τομ Μπομπαντίλ, βγαίνει το συμπέρασμα πως δεν ξέρεις πολλά για το θέμα, πράγμα που από μόνο του είναι απολύτως φυσιολογικό και καθόλου μεμπτό.

Οσον αφορά την Τελετουργική μαγεία, τα περί σεξουαλικής και τα τοιάυτα, που εσύ είχες στο μυαλό σου όταν έγραφες τα παραπάνω, θα σου πω ότι έχω γενικές θεωρητικές γνώσεις θεωρώ αρκετές, αλλά όχι πρακτικές, αφού από αυτά που μελέτησα και ασχολήθηκα δεν θεώρησα ότι έχω να αποκομίσω κάτι για την βελτίωση μου ως ύπαρξη.
Από την άλλη τώρα, ενώ εσύ κατ'ευθείαν και συνειρμικά περιόρισες το αντικείμενο του θέματος, εγώ τον προέτρεψα να ασχοληθεί με τις ΒΑΣΕΙΣ της μαγείας...όχι της τελετουργικής. Για να αποκτήσει πρώτα μια διευρυμένη άποψη. Την αλχημεία βλέπω απέφυγες να την αναφέρεις.

Για το αν τα ορφικά κείμενα και ύμνοι, τα διονυσιακά μυστήρια, οι θρησκείες άπαντες (Ζωροαστρισμός, Αιγυπτιακή, Δωδεκαθεισμός, Εβραική, Βουδισμός, Χριστιανιμός κτλ) συνδέονται χαλαρά και είναι άσχετα μεταξύ τους με το θέμα της Τέχνης, θα ήθελες να αρχίσουμε τις παραπομπές με το τι καταπιάνονταν π.χ. η αναγραφούσα παραπάνω Dion Fortune,ο Crowley και η Μπλαβάτσκυ; Να δούμε τους Αριους πχ του Τάγματος της χρυσής αυγής από που προέρχονται ως ιδέα; Ενδεικτικά πάντα.
Οταν ένας μάγος κάνει μια επίκληση από που έρχεται τι; Πάνω σε ποια θρησκεία και κοσμοθεωρία είναι βασισμένη αυτή η επίκληση; Γιατί εγώ νόμιζα ότι αυτά συδέονται Τριπτόλεμε, διόρθωσε με σε παρακαλώ.
Οταν αναφέρεται ο μάγος σε άγγελο, είναι κάτι διαφορετικό από αυτό που αναφέρονται οι θρησκείες η πατάνε πάνω σε αυτές;

Δεν είναι καλύτερα πριν αρχίσεις να καλείς κόσμο, να ξέρεις τι είναι αυτό που κάνεις, αν κάνεις καλά που το κάνεις, τι συνέπειες μπορεί να έχει αυτό που κάνεις κτλ;

Θα πήγαινες να βρεις θησαυρό χωρίς χάρτη φίλε μου;

Ο Geokal12, από τα βιβλία που βλέπω να προτείνει, για μένα δεν το χει πάρει καλά, δεδομένου και ότι δεν φαίνεται να χει και τα απαραίτητα "πολεμοφόδια". Βέβαια ο καθείς είναι ελεύθερος να ασχοληθεί με ότι τον ενδιαφέρει.

Η ΔΙΚΗ μου άποψη για τις επικλήσεις είναι ότι είναι επικίνδυνες, κατ'εμέ ηθικά λανθασμένες, μάλλον θα πιαστείς και κορόιδο, και δεν σου δίνουν και τίποτα, αναλογικά με το τι δίνεις τουλάχιστον.

Είμαι της άποψης ότι με τον εσωτερισμό ασχολείσαι για να ανυψώσεις την ύπαρξη σου και μπορείς να βρεις πολλά μονοπάτια αν ψάξεις. Δεν αποκλείω κανένα, για μένα η αγάπη είναι το πρωτεύον.

Αυτά.

Η απάντηση αυτή προηγείται των προηγούμενων αναρτήσεων και απαντήθηκε αφού εξηγήθηκε και ο σκοπός του συγκεκριμένου θέματος.
Καλή μας συνέχεια...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geokal12
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2014, 18:54:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέλω να διαβάσω βιβλία που έχουν να κάνουν με μαγεία (σοβαρά βιβλία). Την σολομωνική θέλω να την διαβάσω ποιο πολύ εγκυκλοπαιδικά, σε καμιά περίπτωση δεν έχω σκοπό να κάνω κάτι από αυτά που γράφει μέσα. Δεν ξέρω όμως ποιο βιβλίο είναι γιατί υπάρχουν ένα κάρο βιβλία με σολομωνική. Γι'αυτο και ρώτησα στο πρώτο ποστ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2014, 20:50:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
geokal12, θα ήθελα πρώτα να σε ρωτήσω αν είσαι ανήλικος. Για να σε προλάβω, απο τα γραπτά σου δείχνεις ανήλικος, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος. Αυτό δεν το ρωτάω επειδή δεν κάνει να ασχοληθείς με "σολομωνικές", αλλά επειδή ενδέχεται να αναζητάς σε λάθος μέρος, λύσεις σε πρακτικά προβλήματα της ηλικίας σου (πχ sex, bullying).

Επειδή είδα και ανέφερες μερικά από τα συνήθη "οτι να 'ναι" που βγάζουν διάφοροι κερδοσκόποι, καλό είναι να μείνω κι εγω στην πρόταση του gnostic και να σου συστήσω το ίδιο:

http://www.tetraktys.gr/el/products-795/dogma-ths-ypshlhs-mageias-no8.htm

Θα σου δώσει μια ιδέα του τι αφορούσε την λεγόμενη "υψηλή μαγεία" έως την εποχή του E.L. Για εγκυκλοπαιδικούς λόγους είναι καλό να ξέρεις, πριν ασχοληθείς τώρα ή μελλοντικά και το συγκεκριμένο είναι ουδέτερο (σε σχέση με άλλα του).
Δυστυχώς άλλα σύγχρονα σοβαρά βιβλία, μαγείας και αποκρυφισμού γενικά είναι στα Αγγλικά και πολλά (που δεν είναι Αμερικάνων) έχουν λεξιλόγιο στριφνό. Ξεκαθάρισε μας, αν θέλεις, μερικά απο τα παραπάνω και προχωράμε μαζί.

-Τριπτόλεμος, βλέπω οτι έχεις μια πολύ αξιόλογη άποψη για τα συγκεκριμένα θέματα, που πιθανότατα προέρχονται απο γνώσεις ουσίας. Μην πέφτεις στην παγίδα της κόντρας, ειδικά με συνομιλητές που δεν είχαν την πρόθεση αυτή, γιατί οι απόψεις σου χρειάζονται γενικά εδω μέσα. Εχω κάνει κι εγω το λάθος να κοντραριστώ για ασήμαντα θέματα αλλά μετά απο ώριμη σκέψη κατάλαβα οτι απλά ήθελα να κάνω κριτική. Ας το αφήσουμε να το κάνουν αυτό οι αποδέκτες, σιωπηρά.


Edited by - Heretic on 13/10/2014 20:56:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geokal12
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2014, 21:36:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είμαι 31.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2014, 22:31:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α, ωραία (σόρρυ ). Όταν είσαι μεγάλος πάντως, σαν κι εμένα (40+ ΟΚ δεν έγινα μπάρμπας) θέλεις να μικρύνεις! Στο μαγικό έργο geokal12 τώρα. Στο υποθετικό μαγικό έργο μιλάμε, που μπορεί και να είναι και απλά υποκριτική, θέατρο. Να απαγγείλεις έναν μονόλογο που να καταριέσαι την τύχη σου (γμτ την ατυχία μου που λένε; Έτσι! ). Πολλές φορές δεν είναι κάτι παραπάνω από αυτό που σου λέω.

Δεν έχει σημασία λοιπόν τι πραγματικά λες, αν λες κάτι, θα μπορούσε να είναι μια επίκληση οντότητας εις το όνομα του Θεού για προστασία, θα μπορούσε να είναι ο οραματισμός μιας ενεργειακής φούσκας που κλείνεσαι μέσα ή γεμίζει το δωμάτιο που βρίσκεσαι. Ο δικός σου ιερός χώρος. Σημασία έχει η πρόθεση σου. Τι πρόθεση βάζεις για να το κάνεις. Πόσο πιστεύεις σε αυτό που κάνεις, με ποιό σκοπό το ξεκινάς, τι προσδοκάς απο αυτό, και ποιά αρχή επικαλείσαι. Θα το κάνεις για παράδειγμα εις όνομα του Θεού γιατί έτσι πιστεύεις πως πρέπει να κάνεις, εκτελείς δηλαδή θείο έργο ή θα χρησιμοποιήσεις το όνομα του Θεού για να «ψαρώσεις», να υποτάξεις αυτό που καλείς, επειδή το θεωρείς defacto κατώτερο σου; Όπως τα διαβάζεις αυτά σου λένε κάτι; Μπορείς να μου πεις πάνω κάτω τι σκέψεις σου γεννούν;

Γράφουν οι αποκρυφιστές ότι στο μαγικό έργο σημασία έχει η εσωτερική σου ισορροπία. Balance ή magical equilibrium. Έχει φυσικά και σχέση με την γνωστή μας ψυχική ισορροπία αλλά αναφέρεται σαν ισορροπία των ρευστών και όχι στατικών ιδιοτήτων του Είναι σου. Ιδιοτήτων που μεταβάλλονται απο την αλληλεπίδραση με το περιβάλλον που βρίσκεσαι και τις ενέργειες των άλλων που βρισκονται σε αυτόν. Πρόσεχε τι θα σου πω τώρα. Δεν σε ρωτάω να μου εξηγήσεις τι μλκιες είναι όλες αυτές, ούτε να κάνεις googling και να μου φέρεις κάτι copy-paste. Όπως τα ακούς τι σου λένε; Σου κάνει κλικ κάτι για παράδειγμα ή σου φαίνονται όλα αρλούμπες; Δεν θα ‘πρεπε τώρα (άμα ήμουν "μυημένος" ) να σου κάνω πάσα ένα σκονάκι πως να περνάς το βράδυ μέσα από τους τοίχους (σαν το κοριτσάκι των X-MEN), άντε το λιγότερο να βάζω τους άλλους να δουλεύουν για μένα, και κάθομαι και σου αραδιάζω αμπελοφιλοσοφίες;
Πες μου την γνώμη σου γι όλα αυτά που διάβασες.


Edited by - Heretic on 13/10/2014 22:42:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Τριπτόλεμος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2014, 23:23:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη από τον Heretic, αλλά μου είναι αδύνατο να μην απαντήσω σε έναν άνθρωπο που μιλάει για πράγματα για τα οποία δεν έχει ιδέα - απλώς για να μιλήσει! Η αδυναμία μου αυτή είναι ένα ελάττωμα του χαρακτήρα μου που προς το παρόν δεν έχω καταφέρει να ελέγξω, και ίσως αυτός να είναι ένας από τους πολλούς λόγους που ασχολούμαι και με τον εσωτερισμό. Απλώς εγώ ξέρω την διαφορά του εσωτερισμού και της χαμηλής μαγείας, καθώς και την διαφορά τους με πολλά άλλα θέματα, εν αντιθέσει με τον Ιταλό που απ' ότι φαίνεται δεν ξέρει ούτε το ένα το άλλο.

Ιταλέ, κατ'αρχήν προφανώς έχεις πρόβλημα με τα μάτια σου αλλιώς δεν εξηγείται η επιμονή σου στο ότι ο geokal12 δεν μίλησε για σολομωνική. Είτε για πρακτικούς είτε για... "εγκυκλοπαιδικούς" λόγους, μίλησε για σολομωνική και απ' ότι βλέπω το ξαναείπε. Τι να πω, έχω πέσει πάνω σε τοίχο αλλά δυστυχώς όταν αυτό συμβαίνει έχω κι εγώ την τάση να μετατρέπομαι σε τοίχο! Η επιμονή σου σε αυτό το σημείο αλλά και στα υπόλοιπα με αφήνει έκπληκτο, σε ενημερώνω πάντως ότι δεν πρόκειται να σταματήσω να απαντάω στα μηνύματά σου και ειδικά όταν αυτά απευθύνονται σε μένα.

Δεν με ενδιαφέρει καθόλου το αν και πόσες φορές έχεις διαβάσει τα βιβλία του Τόλκιν, και πόσα από αυτά έχεις διαβάσει. Κι εγώ έχω διαβάσει Τόλκιν, και τώρα που το σκέφτομαι έχω διαβάσει και Ντοστογιέφσκι και Νίτσε και Σοπενάουερ και ένα σωρό άλλους. Μήπως θες να στους απαριθμήσω; Ή μήπως αυτό σημαίνει πως πρέπει να κάνω διατριβή πάνω σε κάποιον από αυτούς τους συγγραφείς μέσα σε ένα θέμα που δεν έχει καμμία απολύτως σχέση με αυτούς; Μου γράφεις ολόκληρο κατεβατό άνευ ουσίας, όχι γιατί αυτά που λες στερούνται ενδιαφέροντος αλλά διότι και πάλι (και κατά την συνήθη πρακτική σου όπως πλέον έχω αρχίσει να αντιλαμβάνομαι) είσαι εκτός θέματος.

"Σου επαναλαμβάνω ότι εγώ δεν πιστεύω σε μαγείες και ξόρκια, η άποψη μου για αυτό το θέμα είναι κάτι σαν τον Τομ Μπομπαντίλ του Τολκιν". Αυτά ήταν τα ακριβή σου λόγια, και αυτά ακριβώς σχολίασα. Δεν περίμενα ότι θα χρειαζόταν να επεκταθούμε και σε θέματα λογικής επιστήμης, αλλά ας το κάνουμε κι αυτό. Επειδή η σολομωνική είναι είδος τελετουργικής μαγείας, και επειδή ανήκει στην κατηγορία της χαμηλής μαγείας (ίσως κάποια στιγμή μπορέσεις να το καταλάβεις) και επειδή το θέμα ήταν τα βιβλία σολομωνικής, και επειδή η παραπάνω πρότασή σου πήγαινε ως απάντηση στο συγκεκριμένο θέμα, τα όσα σου είπα για τον Τομ Μπομπαντίλ συνεχίζουν να ισχύουν σχετικά με το θέμα μας. Οπότε γιατί με βάζεις στον κόπο να τα επαναλάβω; Εσύ αυθαίρετα συνδέεις την "μαγεία" του δαχτυλιδιού με την "μαγεία" του συγκεκριμένου θέματος. Ακόμη κι αν το δεχτούμε, εντελώς υποθετικά και χάριν της συζήτησης, το επιχείρημά μου συνεχίζει να ισχύει. Ο Τομ Μπομπαντίλ είχε φυσική ιδιότητα, όχι άποψη επί του θέματος! Αν θεωρείς ότι η απάντησή μου είναι άστοχη τότε καλύτερα να αναθεωρήσεις εσύ τον τρόπο που έγραψες την συγκεκριμένη πρόταση.

Πέραν από τους Τίμαιους και τους Μπομπαντίλ, μέχρι και σε "ενωχιανά συστήματα" αναφέρθηκες, προφανώς διότι κάπου-κάποτε άκουσες για κάποιο υπαρκτό σύστημα "ενωχιανής" μαγείας του J.D. και σκέφτηκες ότι είναι σωστό γι αυτό τον λόγο να παραπέμψεις στο Βιβλίο του Ενώχ, πράγμα άσχετο κι αυτό, διότι όσοι γνωρίζουν για το συγκεκριμένο θέμα ξέρουν πως η μόνη σχέση μεταξύ του συγκεκριμένου συστήματος και του Βιβλίου του Ενώχ αρχίζει και τελειώνει στην ονομασία.

Το ότι είσαι άσχετος με το θέμα έχει ήδη εξακριβωθεί. Αυτό που κάνεις τώρα είναι να συνεχίζεις, μάλλον από πείσμα, να ασχολείσαι με θέματα που δεν γνωρίζεις και να επεκτείνεσαι σε αυτά, επιβεβαιώνοντας την άποψη που είπα προηγουμένως, ότι δηλαδή θα ρεζιλέψεις τον εαυτό σου. Ποιος σου είπε ότι είχα στο μυαλό μου σεξουαλική τελετουργική μαγεία; Όταν κάποιος μιλάει για σολομωνική, ή τελος πάντων για τελετουργική μαγεία εν γένει, εσύ όπως φαίνεται πιστεύεις ότι μιλάει οπωσδήποτε για σεξουαλικά τελετουργικά, αλλά δυστυχώς για σενα, όχι μόνο κάνεις (πάλι) λάθος, αλλά εκτός αυτού μου αποδεικνύεις ότι δεν έχεις καν ούτε τις "γενικές θεωρητικές γνώσεις" που ισχυρίζεσαι ότι έχεις. Κι εδώ σε αυτό το σημείο θα κάνω μια υπόθεση: κάποια στιγμή, κάποτε, άκουσες για τον Άλιστερ Κρώουλυ που ανέφερες, και φυσικά χωρίς να έχεις διαβάσει κανένα έργο του Κρώουλυ, και αφού άκουσες και κάτι περίεργα περί σεξουαλικής μαγείας, στο μυαλό σου συνδέθηκαν τα κομμάτια του παζλ, και ιδού το μέγα συμπέρασμα, τελετουργική μαγεία ίσον σεξουαλική μαγεία! Προσοχή, εδώ δεν παίρνω θέση ούτε υπέρ, ούτε κατά του Κρώουλυ, αλλά αντίθετα καταδεικνύω την (σίγουρη για μένα) πορεία του συλλογισμού σου.

Μου λες ότι εσύ προτρέπεις τον geokal12 να ασχοληθεί με τις βάσεις της μαγείας, και προσθέτεις τώρα, όχι της τελετουργικής. Για τις βάσεις της μαγείας πρότειναν ο Gnostic και ο Heretic ένα σχετικό βιβλίο, κάτι με το οποίο όμως μάλλον διαφωνώ και εξήγησα γιατί συνοπτικά στο πρώτο μου μήνυμα. Εσύ όμως αποτελείς ειδική περίπτωση, επειδή δεν είπες τίποτα το σχετικό. Μαγεία όπως είπα και παραπάνω είναι πολλά πράγματα. Η γιαγιά μου όταν ήταν εν ζωή έφτιαχνε κάτι μαγικούς κεφτέδες, αλλά εγώ δεν έδωσα συνταγή μαγειρικής! Ο καθένας μπορεί να έχει στο μυαλό του χίλια δύο διαφορετικά πράγματα σε σχέση με τη μαγεία, τελετουργική και μη. Όπως εσύ για παράδειγμα αμέσως φαντάζεσαι σεξουαλικά τυπικά (και πιθανώς ανείπωτες ακολασίες) όταν ακους για τελετουργική μαγεία, έτσι και κάποιος άλλος μπορεί να συγχέει την μαγεία (και συγκεκριμένα την χαμηλή μαγεία) με τον εσωτερισμό. Αυτό συμβαίνει συχνά, και κυρίως συμβαίνει επειδή οι άνθρωποι που κάνουν τέτοια λάθη στην πραγματικότητα δεν έχουν καταλάβει τι είναι ούτε το ένα ούτε το άλλο. Όσον αφορά τον Gnostic και το βιβλίο που πρότεινε πάντως, μάλλον θεωρώ ότι το έκανε από σκοπιά "νουθεσίας" και όχι γιατι δεν γνωρίζει ότι η σολομωνική δεν είναι "υψηλή" μαγεία.

Αλλά αυτό που είναι πραγματικά πρωτότυπο είναι η προσπάθεια σύνδεσης της σολομωνικης με θέματα όπως ο Τίμαιος του Πλάτωνα και οι Ορφικοί Ύμνοι (την αλχημεία κάνω πως δεν την πρόσεξα). Και με βάση ποιά λογική γίνεται αυτό; Μα φυσικά, επειδή οι θρησκείες άπαντες συνδέονται με την "Τέχνη", οπως λες (να μην ρωτήσω πως αντιλαμβάνεσαι εσύ την "Τέχνη" γιατί τότε κυριολεκτικά θα χαθούμε στη μετάφραση). Πετάς και λίγα ονόματα παρακάτω, με τα έργα των οποίων πραγματικά αμφιβάλλω ότι έχεις ασχοληθεί, πέραν από αυτά που έχεις ακούσει από δω και από κει, και προσπαθείς να δημιουργήσεις εντυπώσεις. Και ποιο είναι το επόμενο επιχείρημα; Ότι οι επικλήσεις του μάγου "βασίζονται" πάνω σε κάποια "θρησκεία και κοσμοθεωρία". Επομένως, όταν κάποιος ρωτάει για σολομωνική, δώσ' του λίγη κοσμολογία (και καμουφλαρισμένο εσωτερισμό) από Τίμαιο, δώσ' του και λίγους Ορφικούς Ύμνους, και είμαστε εντάξει! Τον κατατοπίσαμε! (πάρε να'χεις, δηλαδή).

Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι ο συλλογισμός είναι ακροβατικός, σχεδόν ταχυδακτυλουργικός, κι επομένως δεν χρειάζεται ιδιαίτερη επεξήγηση. Ας προσπεράσουμε και το γεγονός ότι από όσους ασχολούνται με την "τελετουργική μαγεία", μεταξύ αυτών υπάρχουν και άνθρωποι που όχι μόνο είναι άθρησκοι, αλλά και άθεοι (ναι, ισχύει, αλλά είναι λογικό να μην το γνωρίζεις διότι όπως είπαμε έχεις πολύ θαμπή πληροφόρηση για την μαγεία εν γένει και για την χαμηλή μαγεία ειδικώς, αν όχι καθόλου) και που η "τελετουργική μαγεία" έχει γι αυτούς τα ίδια αποτελέσματα.

Δεν αμφιβάλλω πως τα πάντα συνδέονται, και σίγουρα δεν περίμενα εσένα να μου το διδάξεις. ΕΝ ΤΩ ΠΑΝ. Αλλά αφού εσύ προβαίνεις σε συλλογισμούς "σοφιστικής" φύσεως, γιατί να μην το κάνω κι εγώ; Μ' αυτό το σκεπτικό λοιπόν, και αφού σε τελική ανάλυση είμαστε όλοι αστρική σκόνη, τότε σου προτείνω να ανοίξεις σουβλατζίδικο όπου αντί για σουβλάκια θα δίνεις ψάρια! Λογικό δεν είναι; Αφού και τα ψάρια και τα σουβλάκια, αλλά κι εμείς οι ίδιοι είμαστε στην ουσία αστρική σκόνη, ποιά η διαφορά; Οπότε... πάρε να'χεις! (και ίσως τώρα να μπορέσεις να καταλάβεις την ουσία του παραδείγματός μου). Και όταν πάλι κάποιος θέλει να μάθει Μαθηματικά, εσύ να του προτείνεις βιβλία Φυσικής. Γιατί όχι; Αφού όλα συνδέονται. Εύγε, λοιπόν! Και, παρεμπιπτόντως, η σχέση μεταξύ Μαθηματικών και Φυσικής είναι πολύ πιο ισχυρή από την υπερβολικά χαλαρή, υπερβολικά αμυδρή, για να μην πω ανύπαρκτη, σχέση της σολομωνικής με τον Τίμαιο του Πλάτωνα. Για να μην αναφερθώ και σε άλλα άσχετα θέματα τα οποία πέταξες μέσα στη σαλάτα.

Οι απόψεις σου για τις επικλήσεις από "ηθική" πλευρά με αφήνουν παντελώς αδιάφορο. Δεν σε ρώτησα και ούτε σκόπευα να το κάνω. Γιατί μου τα λες όλα αυτά; Είσαι αποσυντονισμένος, συντονίσου!

ΕΝ ΒΥΘΩ ΓΑΡ Η ΑΛΗΘΕΙΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2014, 23:39:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ουάου, σε έκανα να γράψεις ολόκληρο κατεβατό για να μου πεις τα ίδια με παραπάνω;

ΜΕ κολακεύεις, αν και δεν διαβάζεις τι γράφω.

Λοιπόν... έχεις δίκιο είμαι άσχετος με το θέμα. Δεν θα σου πάω κόντρα εσύ ξέρεις καλύτερα. Χαλάρωσε τώρα, ηρέμησε.

Το τελειώνουμε εδώ, κέρδισες. Το παιδί θέλει σολομωνική, δωσ'του σολομωνική. Μια απ΄΄ολες.
Ο καθείς που βλέπει θα κρίνει, άρα τι αγχώνεσαι;

Καλό σου βράδυ και μην συγχύζεσαι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Τριπτόλεμος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2014, 23:55:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα δεν συγχύζομαι, ούτε αγχώνομαι, πάλι λάθος κάνεις. Δεν βαριέσαι να είσαι συνέχεια λάθος; Τελικά όταν κάποιος διαφωνεί μαζί σου όχι μόνο πρέπει να είναι εξ ορισμού ειρωνικός, επιθετικός και να έχει υφάκι, αλλά μάλλον πρέπει να είναι και αγχωμένος! Εγώ διάβασα τι γράφεις (ήταν επίπονο αλλά το έκανα), εσύ δεν διάβασες τι γράφω. Καλό βράδυ και σε σένα, και ηρέμησε κι εσύ.

ΕΝ ΒΥΘΩ ΓΑΡ Η ΑΛΗΘΕΙΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2014, 23:57:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παντως ολοι βρισκομαστε εδω μεσα για να μαθουμε κατι. Μικρο, μεγαλο, λιγα ή πολλα δεν εχει σημασια. Εγω παντως ακομα πειραματιζομαι στο πως να γραφω, τι να λεω δηλαδη στους αλλους, ετσι ωστε να μη με παρεξηγουν. Και φυσικα διαβαζω παντα αυτα που γραφετε, οσοι εχετε να πειτε πραγματα. Και υπαρχουν πολλα.
Νομιζω παντως πως μια απλη εγκυκλοπαιδικη γνωση δεν βλαπτει κανεναν Τριπτολεμος. Λιγο παρακατω θα βρει κατι χειροτερο οποτε ας του δωσουμε κατι καλυτερο για αρχη. Νομιζω οτι αυτη ηταν και η προθεση του Ιταλος.

Edited by - Heretic on 14/10/2014 00:01:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2014, 00:20:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και αυτή θα είναι πάντα Heretic η πρόθεση μου, αφού δεν πρόκειται ποτέ να κάνω τον ειδήμονα και να υποδείξω ποιον δρόμο πρέπει να ακολουθήσει σε κανέναν,ανεξάρτητα τι πιστεύω, ελπίζω στα γραπτά μου εδώ μέσα να φαίνεται αυτό.

Να με συγχωρείς Τριπτόλεμε για την επίπονη διαδικασία να διαβάσεις τα γραπτά μου, και σε ευχαριστώ για τον χρόνο που διέθεσες.
Αν είμαι λάθος για σένα το σέβομαι απόλυτα, όπως σέβομαι και την άποψη σου είτε συμφωνώ είτε διαφωνώ. Παραπάνω δεν σου άσκησα κριτική, αμύνθηκα των θέσεων μου. Δεν είσαι επουδενί υποχρεωμένος να τις δεχτείς.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2014, 06:22:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβάζω το θέμα του geokal12 με ενδιαφέρων και βλέπω ότι δεν ρωτήσατε κάτι σημαντικό, ναι θα μου πείτε είναι προσωπικό, αλλά γιατί αποφασίζει μέσα σε ένα σάιτ εσωτερισμού και μάλιστα εφόσον λέει και την ηλικία του (τριάντα ένα) να ασχοληθεί με την μαγεία;

Αυτό πιστεύω ότι είναι και ένα κύριο ερώτημα, για να μιλήσουν ειδήμονες και μη για το αν θα πρέπει να ασχοληθεί ή όχι με αυτήν και αν ναι μετά να του δοθεί και η ανάλογη ύλη.

Θα μου πείτε ως προς εμένα που είμαι ανίδεα και το τονίζω ξανά η πρακτική και η τελετουργική μαγεία είναι το ίδιο και ναι θα στηρίξω τον φίλο Italos λέγοντας ότι για να ασχοληθεί κανείς με την χαμηλή μαγεία όπως λέγεται πρέπει πρώτα να γνωρίσει την κοσμογονία, την φύση δηλαδή και την γη, να είναι γήινος, ένα παράδειγμα δηλαδή που υπήρχε ανά αιώνες σε Ελληνικά χωριά και μη ήταν όταν ξεκινούσαν να χτίσουν ένα σπίτι στα θεμέλια έριχναν το αίμα κόκορα, αυτό το κάνανε γιατί ήταν καλό για το ριζικό του σπιτιού, σε όσα συνεπάγονται από αυτό, άρα βλέπουμε ότι σαν λαός είμαστε πλούσιοι σε παραδόσεις, αλλά από που ξεκινάνε και τι μπορούν να θεωρηθούν;

Και όταν λέω είναι το ίδιο και θα στηρίξω την άποψη μου πάνω σε αυτό, μπαίνω στην λογική και λέω, αν δεν γνωρίσω τα στοιχεία της φύσης, φωτιά, νερό, αέρας και γη τι μπορώ να κάνω;

Δηλαδή είμαι Σαμάνος μάλλον θέλω να γίνω και επικαλούμαι ένα ζώο για βοήθεια, ή μάλλον προστασία για να θωρακίσω τον χώρο μου, τι θα μου βγει αν δεν ξέρω τι δύναμη του ζώου και πως να το χρησιμοποιήσω και γιατί;

Ή θέλω να κάνω μία τελετουργική μαγεία υψηλή για να έρθω ποιο κοντά ή να επικοινωνήσω με μία άλλη διάσταση, πάλι για βοήθεια να το θέσω, αν δεν έχω εμπεδώσει τους νόμους της γης ξεκινώντας από χαμηλά τι θα κινήσω και με τι συνέπειες;

Κάνω μία τελετουργία για παράδειγμα είναι τελετή ξέρουμε την λέξη που την κάνω; Ιεροτελεστία θα έλεγα, σε ποιον;

Αν δεν εξασκηθώ στις δονήσεις για αρχή πως θα συνειδητοποιώ πότε το έδαφος έγινε έφορο και πιάσανε <<τα μάγια>>, δηλαδή αυτό που επικαλέστηκα ήρθε;

Μα θα μου πείτε αυτό κάνουν οι μάγοι θέλουν να συμβεί αυτό, κάνουν την τελετουργία με το ανάλογο που τους έχουν μάθει, δηλαδή θα πάρεις μία κόκκινη κλωστή που την έχεις αφήσει έξω για τρεις πανσελήνους, την βελόνα θα την έχεις εξαγνίσει και θα είναι καθαρή, όταν μεσολαβεί η τέταρτη ημισέληνος στις δέκα το βράδυ θα την ράψεις στον ρούχο σου, το δε ρούχο θα είναι καθαρό μπλα μπλα μπλα και θα είσαι προστατευμένος και ρωτάω εγώ γιατί δέκα το βράδυ;

Άρα δεν πρέπει να ξέρουμε τις ώρες του κάθε στοιχείου και γιατί;

Οπότε φίλε μου η Σολομωνική στα λέει όλα αυτά, είναι η βάση για τις συζυγίες τις ώρες κτλ. εκτός αν την τελετουργία την κάνεις από το φεγγάρι..

Επειδή όμως σας κούρασα καταλήγω λέγοντας ποια ανώτερη οντότητα θα έρθει επειδή έτυχε να είναι η ώρα της και το έδαφος της και είδε όλα αυτά τα μαντζούνια την κλωστή κτλ. οπότε και κατάλαβε τι θέλουμε να επιτελέσουμε;

Αν είχαμε επικοινωνία με κάτι ανώτερο από εμάς, θα χρειαζόταν όλα αυτά;

Όχι θα το κάναμε μόνο με την σκέψη γιατί θα μας άκουγε, χωρίς να της δείχνουμε τίποτα, θα είχαμε επικοινωνία δηλαδή.

Οπότε geokal12 η συμβουλή που σου δίνω είναι μην παίρνεις τυποποιημένα πράγματα άνοιξε την συνείδηση σου και υλοποίησε τις σκέψεις σου, για να προστατευτείς από τους φόβους σου, εσύ είσαι ο κρίκος δυνάμωσε ξέροντας ότι είσαι προστατευμένος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.546875
Maintained by Digital Alchemy