ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 θα ήθελα την βοήθεια σας για βιβλία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Τριπτόλεμος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2014, 18:09:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επί τη ευκαιρία, κι έπειτα από προσεκτική ανάγνωση των προηγούμενων αναρτήσεων, θα ήθελα να εκπέμψω τηλεπαθητικώς την ειλικρινή μου συγγνώμη στην ευγενική Μαρία, όχι για το περιεχόμενο των απαντήσεών μου σε εκείνη, αλλά για το επιθετικό τους ύφος (ο μικρός Κθούλου φταίει για όλα).

Μαρία, για να εξιλεωθώ, θέλω να ξέρεις πως όταν επανέλθω στη Γη θα είσαι ο μοναδικός άνθρωπος που θα γλυτώσει από την παράνοια.

Επειδή όμως διατρέχω τον κίνδυνο να (ξανα)χαρακτηριστώ ως μια άχρωμη, κοινότυπη και πουτανιάρικη οντότητα που τρώει συνεχώς χρωματισμένες ευγενικές φόλες (οι ευγενικοί εσωτεριστές άλλωστε δεν καλοβλέπουν ποτέ τη συμφιλίωση), θέλω επίσης να δηλώσω ειλικρινώς πως δεν παίρνω τίποτα πίσω αναφορικά με τη γνωστή πλέον διαστημική αγέλη του Enterprise.

Επομένως, αν παραμείνω στο φιλόξενο αυτό φόρουμ, θα συνεχίσουμε να είμαστε εχθροί (κανένας χαβαλές σ' αυτό το σημείο).

Με κάφρικους, πανηλίθιους, μνησίκακους και πάνω απ' όλα ιερόσυλους χαιρετισμούς,

Αζαθώθ ο Τυφλός

Υ.Γ. Μαρία, αν δεν με ξέρεις, google me.

ΕΝ ΒΥΘΩ ΓΑΡ Η ΑΛΗΘΕΙΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2014, 18:28:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσπαθώντας πάντα να είμαι εντός θεμάτων φόρουμ, θα απαντήσω πρώτα στον Πύρινο.


quote:
Σκέφτομαι για πρώτη φορά να ανοίξω θέμα στο Εσωτέρικα, όσον αφορά τον όφι (συμβολικά) και το κατά πόσο η "γνώση", το πέρασμα από τον ένα και μοναδικό αργό δρόμο στην εποχή της συνειδητής επιλογής που παρεκλίνει της πηγής, τελικά μας ωφέλησε ως ανθρωπότητα

Ιταλέ, δε καταλαβαίνω τι θες να πεις σε αυτό το κομμάτι, αν θες κάνε ένα rephrase


Ελπίζω να ανοίξουμε το θέμα και να το συζητήσουμε, και να ναι και ο Τριπτόλεμος παρων, και ο Νικόμαχος και ο DSM και ο Πάνος και όλοι, καθώς η σειρά είναι τυχαία.

Ενδεικτικά να πω ότι θεωρώ ότι μέσα σου, πέρα από ηθικούς κώδικες ανεξαρτήτως πιστεύω, πάντα ξέρεις πιο είναι το σωστό πριν κάνεις κάποια ενέργεια, ανεξάρτητα αν αυτό συγκρούεται με τα θέλω σου και με τα πιστεύω σου που είναι επίκτητα.
Το ότι πρέπει να βρεις τροφή για να επιβιώσεις, όπως και το ότι πρέπει να έχουμε απογόνους για να διαιωνίσουμε το είδος, είναι τέτοια τρανταχτά ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΑ παραδείγματα. Το αν το φαί θα ναι σουβλάκι, πίτσα ή πατσάς, καθώς και το αν πρέπει πρώτα να παντρευτείς, η γυναίκα σου να χει όμορφα μάτια ΣΥΜΦΩΝΑ με τα πρότυπα της εποχής, είναι επίκτητα και ταμπέλες που κολλάμε.

Ο δρόμος αυτός που είναι εκ φύσεως ουδέτερος, οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια στην πραγματική γνώση και ως ένα βαθμό στην εκπλήρωση του ΡΟΛΟΥ σου, που έιναι υπαρκτός ακόμα και αν στο βάθος των αιώνων ξεχάστηκε, και είναι πάνω ακόμα και από τα κίνητρα των πιθανών δημιουργών σου.

Το ποιοι μας φέρανε εδώ ή ποιοι μας φτιάξανε ή τι σκοπούς εξυπηρετούσαν, θεοί δαίμονες εξωγήινοι κτλ δεν μπορεί να επηρρεάσει τον παραπάνω συλλογισμό, αφού και αυτοί αποτελούν μέρος του όλου.
Το δε αυτό όλο, όπως και να το ονομάσεις (Θεό, σύμπαν, κόσμος, σημείο του Big Bang ) είναι καταφανέστατο ότι διέπεται από συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, για να μην πω και προθέσεις. Η ΖΩΝΤΑΝΗ φύση στην πλειοψηφεία της και όπου ΔΕΝ την επηρρεάζει το ανθρώπινο χέρι, αν την παρατηρήσεις, λειτουργεί με αυτά τα χαρακτηριστικά.

Εκεί είναι και η ΠΗΓΗ, που κάποιοι την είπανε ΣΟΦΙΑ, άλλοι ΓΝΩΣΗ, και άλλοι ΑΛΗΘΕΙΑ. Είναι δε και αυτό που αναζητούν στο σύνολο τους οι θρησκείες, οι οργανώσεις παντός είδους, μυστικιστικές και μη, καθώς και οι επιστήμες. Είναι δε και η ίδια αυτή πηγή, που ευρισκόμενοι στον πάτο του δέντρου της Καμπάλα (που ο φιλος Τριπτόλεμος μου έδωσε αυτή την οπτική για να μην ευλογούμε τα γένια μας) , έχοντας παραποιημένη άποψη του πραγματικού, ξεχνάμε ότι είναι και ο πραγματικός προορισμός μας.

Ο Οφις αποτελεί σταθμό στην ανθρώπινη αυτή τραγική ιστορία.
Είμαστε στην εποχή που θεωρούμε ότι εμείς έχουμε τη συνείδηση, ενώ ότι δε μιλάει λειτουργεί αντανακλαστικά. Εδώ βρίσκεται και μια μεγάλη αντιπαράθεση και τροφή για συζήτηση. Στο κατά πόσο και ανάλογα το "σενάριο" της καταγωγής μας, η στροφή στον "πολιτισμό" όπως έγινε, μας έβγαλε κερδισμένους.

Την άποψη μου επ'αυτού την έχω ξανακαταθέσει: Ο άνθρωπος είναι πνευματικά παιδί, με γνώσεις που ξεπερνάνε το πνευματικό του επίπεδο. Αυτή η ανισορροπία μας φυλακίζει σε μια "πραγματικότητα", που επί της ουσίας δεν είναι πραγματική με τον ορισμό της λέξης.

ΑΝ με εννοείς, θεωρώ ότι μας παγιδέψανε. Μας είπανε εκεί μου μαθαίναμε ότι 5+5 κάνει δέκα, για δυανύσματα μιλώντας αλληγορικά.
Αυτό μας οδήγησε σε χαρακτηριστικά όπως η έπαρση, η αίσθηση ανωτερώτητας, και αναπόφευκτα ο φόβος.

Στηρίζω το ότι υπήρξε εξωγενής παράγοντας, σε κάτι πολύ απλό. Δεν μπορείς να φτάσεις ποτέ κάτι που είναι μακρύτερα από το χέρι σου.
Με την κανονική μέθοδο, πρώτα κατανοείς κάτι, μετα το αναλύεις, και μετά βγάζεις τα συμπεράσματα, προχωρόντας στο επόμενο σκαλί. Βλέπουμε και σήμερα, ότι πρώτα αντιλαμβανόμαστε κάτι και μετά προσπαθούμε να το κατανοήσουμε.

Αλλά γιατί μας παγιδέψανε και ποιοι; Πως έγινε στραβός ο γυαλός; Ακόμα και τεκμηριωμένα λογικοί συλλογισμοί ότι αυτά που λέω δεν έχουν δίκιο, και λέω χαζομάρες μπορούν να βοηθήσουν τη συζήτηση.

Οπως και να εξετάσουμε τις πιθανότητες του ποιοι και τι τελικά είμαστε.

Το θέμα είναι πολύ γενικό,αν και έχω συγκεκριμένα πράγματα στο υαλό μου και επίτηδες δεν το έθεσα από καμία θρησκευτική η επιστημονική σκοπιά, γνωρίζοντας μάλιστα ότι αφού ο καθένας μας έχει την δική του οπτική, απκλείεται να έχουμε την ίδια άποψη, ούτε να φτάσουμε δε και στο ίδιο πόρισμα.

Ο σκοπός όμως είναι εννιαίος: Μέσα από τις σκέψεις μας και την αντιπαράθεση τους,όλοι εμείς που το ψάχνουμε, γι'αυτό είμαστε και εδώ, να βρούμε πατήματα που θα μας βοηθήσουν να "ξυπνήσουμε" από τον λήθαργο. Να πάρουμε μια μικρή δόση φωτός. Γιατί όλα αυτά τα πολλά μικρά, έχουν αναπόφευκτα μια κοινή αρχή, πέρα από την παραποιημένη οπτική μας η οποία δεν αποτελεί παρά μια αντανάκλαση του όλου.

Τέλος, βασικός κανόνας για να συμμετέχεις σε ένα τέτοιο θέμα,όπως και παράπλευρος σκοπός του, είναι να αφήσουμε στην ακρη το μανδύα του λογικά ορθού, κάνοντας κατά βάση υποθέσεις, συμφωνόντας και διαφωνόντας, μη φοβόμενοι την κριτική, αφού έτσι κι αλλιώς όλοι θνητοί είμαστε και δεν την κατέχουμε τη ρημάδα τη ΓΝΩΣΗ , συνολικά τουλάχιστον.

Μου φαίνεται καλό σαν πρόλογος, αν είναι να το κάνω copy paste αν δεηθώ να το ανοίξω τελικά.


Για τους τσακωμούς χωρίς ουσία, νομίζω πιο σωστά μίλησε εν τέλει ο Πύρινος.

Ο Τριπτόλεμος πρέπει να ηρεμήσει, και να μείνει να καταθέσει απόψεις,δεδομένου ότι ξέρω ότι μπορεί και δύναται, όπως και εγώ ξέρω με επιτυχία να κάνω το ντουβάρι, ο Heretic πρέπει να μη φοβάται τόσο τη γνώμη των άλλων ανεξαρτήτως λόγων, καθότι προσφέρει ήδη απόψεις και οι Dsm Νικόμαχος να εξασκούνται περισσότερο σε εκθέσεις απόψεων και πολύ σημαντικότερα ανταπόψεων που θεωρώ ότι είναι παραπάνω από ικανοί και αν και όταν επιθυμούν ιδιαίτερα εύστοχοι, παρά σε προσωπική κριτική, που αποτρέπει κόσμο από το να βγει και να πει τη γνώμη του, μη γίνει ρεζίλι ή απλά μην δεχθεί κριτική. Και γω να μην παίρνω τα πάντα τόσο σοβαρά όπως είπε ο Πύρινος και νωρίτερα ο Πάνος.

Θεωρώ ότι αρχικά κανείς από μας δεν είναι τόσο τρόμπας που να θέλει απλά να εκνευρίζει χωρίς επί της ουσίας να μιλάει, και για όλα φταίει
ο μεγάλος κατεργάρης όπως είπε και ο Πύρινος. Ειλικρινά το πιστεύω αυτό.

Το να πλακωνόμαστε άνευ ουσίας και να ασκούμε προσωπική κριτική που δεν οδηγεί πουθενά, μεγαλώνει απλά το ποσοστό αποβλάκωσης, αποτρέπει κόσμο από το να ασχοληθεί με τέτοια ζητήματα,και και κάνει το ιδεατό 2% του Νικόμαχου που αντιλαμβάνονται κάποια πράγματα, να μικραίνει. Πρέπει όλοι μας να συνεισφέρουμε σε αυτό, αφού είμαστε μια μικρή κοινωνία. Καθως και το 2 να γίνει 99.

Θα παρακαλούσα ΟΛΟΙ να συνεισφέρουμε σε αυτό, μιλώντας πάντα σαν αναγνώστης του εσωτέρικα από την αρχή του, και χωρίς να το παίζω Διαχείρηση, η οποία καθορίζει τους κανόνες σε αρχικό και τελευταίο λόγο.

Ας αναλογιστούμε όλοι το ρόλο μας και τις ευθύνες μας. Ας γίνουμε σε αυτό το χώρο το παράδειγμα προς μίμηση και όχι προς αποφυγή. Εξάλλου, αυτό είναι ένα "βήμα" για μας, για να μοιραζόμαστε το εγώ μας με άλλους, να παίρνουμε και να δίνουμε. Δεν νομίζω ότι ενδιαφέρομαι και σέβομαι μόνο εγώ αυτόν τον χώρο, μάλλον είμαι σίγουρος για το αντίθετο, που γίνεται φανερό από τα πολλά και ενδιαφέροντα θέματα ολονών.

Η επιλογή είναι προσωπική του καθενός. Για μενα το θέμα λήγει εδώ, και δεν το θεωρώ αναγκαστικά κακό που άνοιξε.

Μετά τιμής, κάποιος που έχει παρευρεθεί σε συζήτηση ασχημομούρηδων καλλικάτζαρων, και μάλιστα στο χώρο τους υπογείως της γης που πατάμε, κυριολεκτικά...!!!

Υ.Γ. Μαρία αυτή η υποβολή του Λαβκραφτ... σωστός...Μάγος της συγγραφής, μετά την ιστορία με τον ποντικό και τη μάγισσα, περπάταγα στο δρόμο και τα έβλεπα όλα...γκρι...!!!

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2014, 19:22:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πύρινος είχα μιλήσει σε κάποιο άλλο θέμα και είχα θίξει τον άνθρωπο και τις αγέλες που δημιουργεί, εκεί θα πατήσω και θα πω στον φίλο Italos ότι η γνώση δεν μας δίδεται ή μάλλον δεν περνάει σε εμάς, γιατί έχουμε δει ακόμα και όταν δίδεται σε συγκεκριμένους ανθρώπους είναι καταστροφική, όχι γιατί είναι επικίνδυνη προς το είδος μας αλλά προς τα άλλα είδη, άρα πολλές φορές θεωρώ αν και χριστιανή ορθόδοξη σύμμαχο μας τον όφις και όχι για κανέναν άλλο λόγο γιατί έκανε την προσπάθεια του τουλάχιστον, άσχετα αν εμείς καθίσαμε να κοιτάμε απλά το δέντρο, μάλλον μείναμε εκεί και δεν ακούσαμε τα λόγια του Θεού, όπου μας λέει καθαρά ότι γυναίκα θα πολεμάει συνέχεια μαζί του, άρα προς τι πως την εξάπλωση του πληθυσμού και το συγκεκριμένο είδος που θα γεννηθεί μετέπειτα από αυτήν τον άνθρωπο.

Πως πολεμάμε όμως πραγματικά τι πρέπει να κάνουμε;

Εδώ είναι και το δίλημμα να πάμε σύμφωνα με την αγέλη και τον αρχηγό ή να πάρουμε την γνώση και αν ναι τι θα την κάνουμε;

Και εδώ φίλε Τριπτόλεμος θα σου πω ότι τα πάντα και ότι έχει να κάνει με την φαντασία, έχει δομηθεί πάνω στην αλήθεια, έχει διαφορά από του άρχοντες του σκότους και αν ο σατανάς και ο διάβολος δεν αρέσκεται να τον αποκαλούμε με τα παραπάνω ονόματα αλλά με τίτλο;

Λέμε ο Θεός και περικλείουμε τα πάντα και την δημιουργία γιατί πρέπει να δώσουμε όνομα στο Θεό;

Γιατί αρέσκεται άραγε;

Υ.Γ δυστυχώς δεν έχω ξεφύγει από την παράνοια κυριολεκτικά, αλλά ποιος ξέρει; Μπορεί ένας παρανοϊκός να παρανοήσει περισσότερο, ή αν λυτρωθεί και βγει από εκεί βρει πραγματικά την γνώση;

Άρα πιστεύω ότι η παράνοια μόνο με παράνοια πολεμάτε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2014, 20:46:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ιταλέ

την εισαγωγή που έκανες ήδη για το θέμα του "όφι"
πάρ'την όπως είναι από δω και άνοιξε ένα νέο θέμα.

Εδώ και θα 'πνιγεί' και θα λειτουργήσει αποπροσανατολιστικά ο τίτλος και οι μέχρι τώρα τοποθετήσεις.

Είναι πραγματικά μια πολύ ενδιαφέρουσα προσέγγιση ενός γενικότερου προβληματισμού, σχετικά με το πόση γνώση μπορεί ή μπορούσε 'να σηκώσει' το ανθρώπινο γένος, πότε και πώς την πήρε και από πού

(διότι πέρα από το μύθο/συμβολισμό του όφεως, υπάρχουν άλλοι τόσοι, όπως ο παραπλήσιος του Προμηθέα με τη 'φωτιά' κλπ)
γιατί υπάρχει αυτή η διαφορά ή η φαινομενική αναντιστοιχία (αυτο΄που είπες με το παιδί και το χέρι)
ότι ενώ φαινόμαστε να είμαστε μέρος και μέλος του ζωικού βασιλείου, με τις ίδιες συμβατικές ανάγκες, επιδιώξεις και "ένστικτα" εντούτοις πάμε να φορέσουμε κατά καιρούς (και όσοι και όσο μπορούν) μεγαλύτερα κουστούμια από το...μπόι μας (πνευματικό και νοητικό).

Πραγματικά ένα μεγάλο θέμα για συζήτηση, για αποσυμβολισμούς,
και επέτρεψέ μου να διαφωνήσω στο πρόωρο συμπέρασμά σου, σχετικά με τις διαφορές και τις διαφωνίες (που προφανώς θα υπάρξουν στο επίπεδο της αφετηρίας) ως προς το τέλος και το νόημα ή την 'αλήθεια' θα συγκλίνουν αναγκαστικά. Αξίζει τον κόπο λοιπόν να το δούμε σε τελείως αφιερωμένο τόπικ και όχι εδώ.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2014, 20:52:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό θα ήταν φίλοι μου πρώτα να ξεκαθαρίσουμε σε ποια γνώση αναφερόμαστε...

Την τεχνική γνώση; (τεχνολογία)
Την γνώση του εαυτού;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2014, 21:39:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλό θα ήταν φίλοι μου πρώτα να ξεκαθαρίσουμε σε ποια γνώση αναφερόμαστε...
Την τεχνική γνώση; (τεχνολογία)
Την γνώση του εαυτού;


Αν και φαίνονται διαφορετικοί κλάδοι/κατηγορίες της Γνώσης αυτά που αναφέρεις, θεωρώ ότι ανήκουν στο Όλον που ονομάζεται [ή μπορεί να ονομαστεί] ΓΝΩΣΗ
και από ένα σημείο και έπειτα είτε ταυτίζονται είτε όχι, μάλλον δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία.

Η πηγή μάλλον είναι μία, και είναι η ίδια και για τα δυο.

Μπορεί προσωρινά να φαίνεται ότι κάποιος προχωράει πιο πολύ στο ένα και αμελεί ή αγνοεί το άλλο,
αλλά μάλλον για να φτάσει συνολικά σε ανώτερα επίπεδα πρέπει να τα αναπτύξει και τα δυο και όχι κάποιο από αυτά να το αφήσει ακουσίως ή εκουσίως να ...ατροφήσει.

Αυτό μάλλον είναι και το κοσμικό όριο 'υπέρβασης επιπέδου' (συλλογικού/πολιτισμικού), δηλαδή αν δεν φτάσει ένας πολιτισμός σε επαρκή επίπεδα Γνώσης και των 2 αυτών κατηγοριών, να είναι καταδικασμένος σχεδόν 'αυτοκαταστροφικά' να μείνει στο επίπεδο που βρίσκεται, μέχρι να 'πάρει το μάθημα'....


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy