ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 θα ήθελα την βοήθεια σας για βιβλία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2014, 16:51:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαρία ο άνθρωπος που κάνει πράγματα πέρα από αυτόν για μένα δεν είναι ισορροπημένος άνθρωπος. Θεωρώ ότι είναι η μάστιγα της ανθρώπινης φύσης γενικότερα.Πρώτα ισορροπείς μέσα σου και μετά καταπιάνεσαι με τα έξω σου.

Ποτέ μου δεν κατάλαβα πως κάποιος που θα παπαγαλίσει το εκάστοτε αξίωμα, της φυσικής των μαθηματικών ή της μαγείας που ναι και το προκείμενο, θεωρεί ότι έχει αποκομίσει κάποια γνώση ωφέλιμη προς αυτόν. Γνώση ναι , αλλά ωφέλιμη γιατί; Ωφέλιμη εννοώντας να σε βελτιώνει ως ύπαρξη, να σε κάνει καλύτερο άνθρωπο πρωτίστως, πιο χρήσιμο για σένα και τους γύρω σου.

Θέλω να σας πω μια ιστορία και να με συγχωρήσετε για το χαλαρά σχετικό της θεματολογίας της. Οπως και για το αν δεν φανεί χρήσιμη σε σας.

Εχω γνωρίσει ανθρώπους σε χωριό, που η σχέση τους με τα φυτά γύρω τους είναι για τα δικά μου μάτια εξωπραγματική. Τους μιλάνε, τα χαιδεύουνε, και σου λένε με τέτοια σιγουριά ότι αυτό τα μεγαλώνει και ότι τον ακούνε, και ύστερα σου φτιάχνουνε ένα σωρό "ματζούνια" από αυτά, το ένα λέει είναι καλό για την καρδιά, το άλλο ρίχνει τον πυρετό, το άλλο δεν ξέρω τι..

Εμεινα 3 μήνες σε ένα τέτοιο χωριό, πριν παντρευτώ. Το Λογκανέστι τς Μολδαβίας, δίπλα στην κωμόπολη Χιντσέστι. Η φωτογραφία με τις καμπανούλες σε άλλο θέμα είναι από αυτό το χωριό. Είχα σοβαρό πρόβλημα γαστροοισοφαγικής παλινδρόμισης, ξέρναγα τα έντερα μου μετά συγχωρήσεως, πόναγα.. υπέροχα πράματα. Ο γιατρός μετά από γαστροσκόπηση μου είπε ότι αυτό είναι σύνηθες, και δεν περνάει, παρά θα έπρεπε να κόψω τα μισά φαγητά που έτρωγα, τους καφέδες, το τσιγάρο κτλ, όχι όμως για να μου περάσει αφού την "τάπα" πάνω από τον οισοφάγο την είχα καταστρέψει λέει. Περαιτέρω είχα και ένα ΄θεμα με τα νεύρα μου καθως με την πίεση εκέινης της εποχής, είχαν γίνει σμπαράλια και έβλεπα διάφορα κουλά ανύπαρκτα, αν και προσπαθούσα με τη λογική να το κουμαντάρω. Βασικά είχα μια μορφή κατάθλιψης.

Στο χωριό παίζει να κάπνισα και 10 τσιγάρα όλο τον καιρό, αφού δεν μου έκανε αίσθηση. Ηπιαμε μούστο και βάλαμε το νέο κρασί στα βαρέλια. Περιττό να σου πώ ότι πίναμε και 2 μπουκάλια τη μέρα κόκκινο κρασί από το χωράφι μας. Πηγαίναμε βόλτα τις αγελάδες του χωριού δίπλα στο δάσος 2 φορές τη βδομάδα, το ίδιο έκανε κάθε οικογένεια του χωριού, καθώς και τις πάπιες, το μοσχαράκι (μα τι δύναμη αυτός ο ταυρούκος), τις χήνες... κόψαμε τα ηλιοτρόπια , κουβαλήσαμε τα άχυρα στον αχυρώνα, μοχθήσαμε. Οτιδήποτε τρώγαμε το σκοτώνανε προ 5 λεπτών, πράγμα που πήρε χρόνο να συνηθίσουν τα ευαίσθητα νεύρα του ευαισθητούλη της πόλης, εμού δηλαδή.

Τα απογεύματα περπατούσαμε μέσα στα λουλούδια και μάθαινα τι είναι το κάθε φυτό, ποιον καρπό δεν ακουμπάμε και δεν τον τρώμε (κάτι μαύροι μικροι στρογγυλοί, όνομα δεν ξέρω), ακούσαμε τη φωνή του δάσους στον άνεμο δίπλα μας.

Κάποιες φορές μπήκαμε σε αυτό το δάσος. Αν πήγαινα μόνος μου θα με είχαν φάει τα κουνούπια πρέπει να το ομολογήσω, επουδενί δεν έμπαινες μόνος αν όμως ήξερες από ποιο μονοπάτι να πάς, πως να αποφύγεις τις μικρες λιμνούλες δεξιά αριστερά, σαν αλαφροπάτητος, έμπαινες.
Οταν έμπαινες μέσα ήσουν σε έναν "χώρο" που δεν έβλεπε ήλιος παρά σε κάτι παρυφές. Το δάσος ήταν "ζωντανό και πανύψηλο, άκουγες τη ζωή πάνω στα δέντρα και μακριά αλλά δεν έβλεπες τίποτα. Πραγματικά ένιωσα ξένος σε ξένο τόπο, και όμως ήταν τόσο μαγευτικό, που ήθελα να πάω και πιο μέσα να δω τι άλλο μυστικό μπορεί να έκρυβε. Ξύπνησε το παιδί μέσα μου. Στη δεύτερη στροφή ήταν πεσμένο στη μέση ένα κλαδί ζωντανό, που έμοιαζε εκπληκτικά με staff. Το κουβάλησα και σπίτι, ο πεθερός μου μου κανε πλάκα για κάνα χρόνο μετά, μου κανε τη χάρη όμως και δεν το έκαψε στην αρχή τουλάχιστον...

Απ'ότι έμαθα οι ντόπιοι πηγαίνανε την άνοιξη και κάνανε πικ νικ, τρώγανε μούρα και πίνανε "κομ-ποτ", καθώς και αφήνανε τα παιδιά να παίζουν. Είδαμε κάτι τεράστια χνάρια και με τον μεγάλο γιο της γυναικας μου και μου είπαν ότι επειδή είχαν θέματα δεν θυμάμαι με τι είχαν αμολήσει λύκους στα δάση της Μολδαβίας, λίγους όμως.
Για να μην πολυλογώ το δάσος κάτι άλλαξε μέσα μου.

Τα σκουπίδια δεν τα βγάζαμε ποτέ βράδυ, και στο τραπέζι δεν χασμουριόμασταν, δεν τεντωνόμασταν και δεν λέγαμε όχι στο κρασί, που πίναμε όλοι από το ΙΔΙΟ ποτήρι σε αυστηρή σειρά, (και οι έγκυες σε μικρότερη ποσότητα) σε καμία περίπτωση.

Στις κηδείες αφήνανε το νεκρό πάνω στο κρεβάτι του 2 μέρες για να πάει ο κόσμος να τον χαιρετήσει.

Στους γάμους μετά την εκκλησία, πηγαίνανε οι κάτοικοι δώρα στο τραπέζι του γαμπρού (κόκκορες, κότες, υφαντά, μέλια), φορούσαν κάτι παραδοσιακά ρούχα, και αφού η νύφη πέρναγε το κατώφλι της πόρτας κάτω από μια κουβέρτα και την στολίζανε με κεντήματα από πάνω μέχρι κάτω, και μετά άρχιζε ένας χορός κυριολεκτικά ασταμάτητος για όλο το βράδυ και μέχρι το πρωί- μεσημέρι. Δεν σταματάγανε παρά μόνο για να φάνε και να πιούνε. Μιλάμε για ξεπατωμα, και όλες οι ηλικίες.

Το φθινόπωρο όλα ήταν καφέ. Την άνοιξη ένιωθες την προσμονή παντού (έχω πάει αρκετές φορές), και το χειμώνα βίωνες ανάμεσα στη λάσπη και το χιόνι το θάνατο και την παγωνιά πριν την αλλαγή. Το ένιωθες μέσα σου όμως, βιωματικά.

Για να τελειώνω και να μην κουράζω άλλο, όταν γύρισα πριν τέσσερα χρόνια και από τότε, όπως καταλάβατε, δεν έχω καμία γαστροοισοφαγική παλινδρόμιση, παρά τις προβλέψεις του γιατρού. Επίσης, βρήκα μια ισορροπία μέσα μου, που ήταν πραγματικά λες και ξαναγεννήθηκα. Για μεγάλο χρονικό διάστημα, και πριν αρχίσω πάλι τα τσιγάρα και τους καφέδες και τα καθημερινά ξενύχτια στη δουλειά, είχα μια ενέργεια που δεν ξέρω πως μπορώ να την περιγράψω. Τα νεύρα και την πίεση πάντως με τον καιρό δεν τα απέφυγα. Τα κουλά που έβλεπα σταμάτησαν, και παρά μόνο σε πολύ μεγάλη πίεση με πιάναν οι μαύρες μου...

Δεν ξέρω για σας, εγώ όμως βιωματικά ένιωσα τη μαγεία μέσα σε όλα αυτά που σας είπα. Οι ντοπιοι πάντως φυσικά δεν βλέπαν κάτι μαγικό η ξεχωριστό στην καθημερινότητα τους, ήταν για αυτούς όλα φυσιολογικά. Ηταν η καθημερινή τους ενασχόληση, οι μόχθοι τους, και δουλεύαν όλη μέρα, έχοντας συγκεκριμένο τυπικό καθημερινότητας. Για αυτούς όλη αυτή η μαγεία της φύσης ήταν κάτι το νορμαλ, και μάλιστα πολλές φορές βαρετό.

Παρεπιπτόντως (το χω ξαναπεί) μετά από καιρο, ενω οδηγούσα τη μηχανή στη Βασιλίσσης Σοφίας, ξαφνικά απ΄το πουθενά αντί να βλέπω δρόμο ήμουν σε ένα δάσος παρόμοιο, με έναν λύκο πάνω σε ένα λοφάκι να με κοιτάει και να προσπαθεί να μου πει νοητά κάτι. Ευτυχώς κράτησε λίγο, αλλιώς δεν νομίζω να ζούσα να σας έλεγα τώρα ιστορίες για αγρίους .

Οταν η εμπειρία είναι βιωματική, αναγάγεται σε σοφία. Οχι για μένα που ήμουν περαστικός. Οταν καταπιάνεσαι κάτι θεωρητικά μαγεύεσαι από την εμπειρία. Οταν βλέπεις τη γιαγιά να μιλάει στις χήνες "ελάτε μέσα βράδυασε" και αυτές τσούκου τσούκου πάνε και κλείνονται μέσα στο χώρο που κοιμούνται, η γιαγιά χασμουριέται και συ κοιτάς σαν χάνος. Οταν οι αγελάδες γυρνάνε μόνες τους σπίτι και χτυπάνε την εξώπορτα να μπούν, απορείς ποιος ηλίθιος βλέπει αυτά τα ζώα ως ηλίθια.

Για μένα η μαγεία του κόσμου θέλει χρόνο. Το να τη βιώσεις όχι το να τη διαβάσεις. Θέλει κόπο,μόχθο και εργασία. Και όταν έχεις ισορροπήσει μέσα σου, και είσαι έτοιμος, όταν η ύπαρξη σου έχει κατανοήσει τι σημαίνει σεβασμός για τη ζωή πάσα , σύνδεση με το παν, τότε το μέσα σου βραζει και αναπόφευκτα ανοίγουν οι δρόμοι που κλείσαμε παιδιά, που οδηγούν προς τα πάνω, αφού αυτή είναι και η θέση μας. Χωρίς να φέρνουμε τα πάνω κάτω, κυριολεκτικά. Σωστά και στην ώρα του.

Ελπίζω να μη σας κούρασα, και σας ευχαριστώ που δώσατε σημασία στις ανοησίες μου όσο επίπονο και αν ήταν, παρά το άσχετο του θέματος. Ελπίζω και να καταλάβατε γιατί πρότεινα στον φίλο μας πρώτα να το πάρει σφαιρικά, πριν μπει σε κάτι πιο ειδικό. Για την ισορροπία του.
Ειδικός δεν είμαι σε καμία περίπτωση, και απλά λέω τη γνώμη μου, βιωματικά, προφανώς υπάρχουν και άλλο δρόμοι, και είναι σεβαστοί...

Καλό μεσημέρι σε όλους μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Τριπτόλεμος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2014, 20:16:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ιταλέ, έχεις απόλυτο δίκιο, είμαι σίγουρος ότι το κείμενο σου ήταν όχι μόνο άσχετο αλλά και επίπονο, κι εφόσον δεν απευθυνόσουν σε μενα, έπειτα από τις δύο πρώτες παραγράφους σταμάτησα κάθε προσπάθεια ανάγνωσής του. Για όσα πάντως πρόλαβα να διαβάσω, κρατιέμαι να μην τα σχολιάσω διότι είμαι σίγουρος πως κινδυνεύω να χαρακτηριστώ και επίσημα πλέον κακεντρεχής, εν αντιθέσει με σένα τον τόσο καλό και ταπεινό άνθρωπο που δεν έχει ίχνος ειρωνείας μέσα του.

.
.

Αγαπητή Μαρία, κατ'αρχήν ο geokal12 ρώτησε για το θέμα σε ιστοσελίδα εσωτερισμού επειδή απλούστατα δεν ήξερε που να ρωτήσει. Προφανώς δεν βρήκε κάποιο ελληνικό φορουμ περί μαγείας, επομένως δοκίμασε σε κάποιο ας πούμε "παρεμφερές". Ούτως ή άλλως η συγκεκριμένη ιστοσελίδα πραγματεύεται και θέματα πέραν του εσωτερισμού, μα ακόμη κι αν αυτό δεν συνέβαινε, εδώ υπάρχουν άλλοι που είναι πιο ψαγμένοι με αυτά τα θέματα και παρ' όλα αυτά συγχέεουν τον εσωτερισμό με την σολομωνική - ο geokal12 δεν θα το έκανε, που στο κάτω κάτω ο άνθρωπος ακόμα δεν ξέρει τίποτα περί μαγείας;

quote:
Οπότε φίλε μου η Σολομωνική στα λέει όλα αυτά, είναι η βάση για τις συζυγίες τις ώρες κτλ. εκτός αν την τελετουργία την κάνεις από το φεγγάρι..

Αν και το όνομά μου λάμπει δια της απουσίας του στο κείμενο σου, πιστεύω πως αναφέρεσαι σε μένα μιας και ήμουν το μοναδικό πνεύμα αντιλογίας σχετικά με τα όσα υποστήριξε ο Ιταλός. Φαίνεται μάλιστα πως θεωρείς ότι είμαι άσχετος αφού αναγκάζεσαι να με πληροφορήσεις ότι χρειάζεται κάποιος να γνωρίζει -μεταξύ άλλων- και για τις συζυγίες όταν ασχολείται με την τελετουργική μαγεία. Γενικώς απ' ότι βλέπω ο τρόπος που απαντάω αλλά κυρίως αυτά που υποστηρίζω μάλλον δημιουργούν σε μερικούς εσφαλμένες εντυπώσεις.

Όπως εσύ λοιπόν νιώθεις την ανάγκη να με πληροφορήσεις για πράγματα τα οποία προφανώς σύμφωνα με σένα δεν γνωρίζω, έτσι και ο Ιταλός σε προηγούμενη ανάρτηση και με έντεχνα συγκαλυμμένη ειρωνεία έλεγε, σχετικά με τον Τίμαιο και κατά πόσον χρειάζεται να δοθεί ως πηγή για το συγκεκριμένο θέμα, "ότι θεωρεί χρήσιμο ο καθένας", υπονοώντας δηλαδή ότι 1) δεν έχω διαβάσει τον Τίμαιο, οπότε δεν τον θεωρώ χρήσιμο, ή 2) τον έχω διαβάσει αλλά δεν θεωρώ ότι είναι χρήσιμος, μάλλον επειδή δεν μπορώ να αντιληφθώ το περιεχόμενό του.

Δυστυχώς όμως τα φαινόμενα τις περισσότερες φορές απατούν, και όχι μόνο δεν είμαι ο κακός της υπόθεσης, όπως φαίνεται σε ορισμένους, αλλά δεν είμαι ούτε αμόρφωτος. Εγώ εχω μελετήσει τον Τίμαιο, καθώς και πολλούς πλατωνικούς διαλόγους, καθώς και προσωκρατικούς και εν γένει αρχαία ελληνική φιλοσοφία, και όχι μόνο. Επίσης (όσο απίστευτο κι αν σου φαίνεται) ξέρω και για τις "συζυγίες" ενώ παράλληλα έχω μελετήσει και άλλες κοσμολογίες πέραν αυτή του Πλατωνικού Τίμαιου.

Επειδή λοιπόν εγώ τα έχω κάνει όλα αυτά, αντίθετα με άλλους που δεν το έχουν κάνει αλλά θέλουν να έχουν άποψη για τα πάντα, κι επειδή ξέρω και από χαμηλή μαγεία (θεωρητικώς ή πρακτικώς, αυτό είναι δικό μου θέμα), είμαι σε θέση να υποστηρίξω ότι τα παραπάνω δεν χρειάζονται για να ασχοληθεί κάποιος με την σολομωνική. Οι συζυγίες ίσως, και εν μέρει, αλλά σίγουρα όχι ως προαπαιτούμενο, και εν πάσει περιπτώσει δεν είναι και κάτι τόσο πολύπλοκο.

Προσωπικά πιστεύω πως ο ιδανικός άνθρωπος πρέπει να είναι πανεπιστήμων, ανεξάρτητα από τα ιδιαίτερα ενδιαφέροντά του. Λοιπόν; Αυτή είναι η δική μου οπτική των πραγμάτων. Αλλά όταν κάποιος με ρωτάει για ένα συγκεκριμένο (και μάλιστα πρακτικώς συγκεκριμένο) θέμα προτιμώ να είμαι ακριβής.

Αφού λοιπόν εσύ θεωρείς ότι όποιος θέλει να ασχοληθεί με την σολομωνική πρέπει να γνωρίσει την γη και την φύση και να γίνει "γήινος" όπως το θέτεις τότε μεταξύ άλλων θα σου πρότεινα να παραπέμπεις τους ενδιαφερόμενους πρώτα απ' όλα σε βιβλία γεωλογίας αλλά και κηπουρικής. Επίσης, μιας και οι συζυγίες είναι τόσο αναγκαίες για την σολομωνική, τότε θα έπρεπε η προτεινόμενη βιβλιογραφία να περιλαμβάνει και ορισμένα βιβλία αστρονομίας (για να είμαστε σωστοί).

Τι άλλο; Αέρας, γη, ύδωρ, πυρ. Όντως, τα στοιχεία αυτά ή μάλλον ο συμβολισμός τους είναι απαραίτητος στην τελετουργική μαγεία, ακόμα και στην σολομωνική. Αλλά αφού πρέπει οπωσδήποτε να δώσουμε αναλυτική βιβλιογραφία, τότε θα έπρεπε να παραπέμψουμε τουλάχιστον στον άνθρωπο εκείνον που τα αντιλήφθηκε πρώτος, και τα τέσσερα μαζί, ως βασικά συστατικά του σύμπαντος. Σίγουρα εσύ με τις σφαιρικές γνώσεις που έχεις ξέρεις για ποιόν μιλάω, σωστά; Κι έπειτα βέβαια είναι σημαντικός και ο Αριστοτέλης ο οποίος επεκτάθηκε και φώτισε διάφορες πτυχές του θέματος, οπότε και λίγα βιβλία του τελευταίου σίγουρα δεν βλάπτουν κανέναν.

Ας μην ξεχνάμε επίσης, ότι το τελετουργικό του πεντάγραμμου, ένα όντως πολύ σημαντικό τυπικό της τελετουργικής μαγείας, όχι μόνο είναι σχετικό με τα 4+1 στοιχεία αλλά και με την έννοια της χρυσής τομής, αφού το πεντάγραμμο σαν γεωμετρικό σχήμα κρύβει μέσα του την χρυσή τομή. Επομένως θα έπρεπε να παραπέμπεις και σε βιβλία Γεωμετρίας, για να κατανοήσει ο ενδιαφερόμενος τα πάντα σε σχέση με την χρυσή τομή. Επειδή δε η Γεωμετρία έχει σχέση με τα Μαθηματικά, λίγα βιβλία κατατοπιστικά επί του θέματος νομίζω ότι θα ήταν επίσης αναγκαία. Και φυσικά ο ενδιαφερόμενος θα πρέπει ασχοληθεί με την τέχνη, με τους πίνακες ζωγραφικής ή τα γλυπτά που κρύβουν την χρυσή τομή, και, γιατί όχι, αν είναι δυνατόν να γίνει και ο ίδιος γλύπτης ή ζωγράφος.

Εν ολίγοις, όποιος θέλει να ασχοληθεί με την σολομωνική, θα πρέπει να μελετήσει επισταμένως τα πάντα, και αν ποτέ προλάβει σ' αυτή την ζωή, τότε ίσως να μπορέσει να ασχοληθεί και με το συγκεκριμένο θέμα.

Νιώθω απίστευτο δέος απέναντι σε ένα τόσο λογικό συμπέρασμα.

ΕΝ ΒΥΘΩ ΓΑΡ Η ΑΛΗΘΕΙΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2014, 20:57:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως ένα είναι σίγουρο, έχεις σοβαρό θέμα κατωτερώτητας ή ανωτερώτητας όπως θες παρτο φίλε μου και αρνείσαι να δεχθεις ότι πράγματα που για σένα είναι σημαντικά για τους άλλους δεν ειναι. Συμβαίνει να μην είναι για όλους σημαντικά, δεν θα σου πάρει κανείς το αξίωμα.

Μήπως αντι να μας πάρεις αμπάριζα όλους τους αδαείς επειδή εσύ ξέρεις και οι άλλοι δεν ξέρουνε, να παρέθετες την άποψη σου διαφωνόντας ευγενικα΄και τέλος; Στην τελική πεστα μας εσύ ευγενικά.

Για το Τίμαιο που το λες συνέχεια, το είπα γιατί θεωρούσα ενδιαφέρον την κοσμογονία, αφού σε ενόχλησε τόσο, βάλε στη θέση του κάτι άλλο. Δεν τον συνέδεσα με τη Σολομωνική, σταμάτα να επαναλαμβάνεις το ίδιο.

Δεν σε ειρωνεύτηκα ούτε συγκαλυμένα ούτε κανονικά, και δεν το έχω κανει και με κανέναν μέχρι τώρα. Και ο παντογνώστης να σουνα, αυτό μας στερεί το δικαίωμα να εκφράσουμε άποψη; Θεωρείς τον εαυτό σου αυτόκλητο κριτή; Γιατί ενώ βλέπω τον Heretic πχ να σέβεται τους συνομιλητές του, εσένα δεν σε βλέπω να σέβεσαι και κανέναν.. Και εδώ δεν χρήζει θέμα γνώσεων αλλά χαρακτήρα νομίζω.

Βασικά με τη στάση που κρατάς με επιβεβαιώνεις ότι πριν ασχοληθείς με κάτι, πρέπει πρώτα να τα χεις βρει με τον εαυτό σου, μου θυμίζεις εκπληκτικά τον Σέραπις στα ξεσπάσματα σου. μουκάνει εντύπωση γιατί με έπιασες από τα μούτρα... Δηλαδή μπορείς αλήθεια με το στυλ του τα-ξέρω-όλα να είσαι μαθητής και να απορροφάς γνώσεις από σοφότερους δασκάλους; Γιατί εγώ νόμιζα ότι και από τα μυρμήγκια μαθαίνουμε. Δεν είναι θέμα γενικής παιδείας αυτό και σεβασμού;

Και σε ξαναρωτάω: Δεν έχω σε καμία περίπτωση τις γνώσεις σου επί του θέματος, και δεν θέλω να τις έχω γιατί δεν με ενδιαφέρουν. Θεωρώ όμως αξιεπαινο το να αγαπάς κάτι και να εντρυφείς σε αυτό, και αφού το κάνεις είτε με ενδιαφέρει αυτό είτε όχι, είτε συμφωνώ είτε όχι, είσαι αξιεπαινος, και σου το λέω ειλικρινά. Μπορούμε τώρα να αφήσουμε τις πέτρες κάτω, να αποδεχθούμε ότι δεν είμαστε ίδιοι και να διαφωνούμε παραθέτοντας επιχειρήματα πολιτισμένα; Αν αυτά που λέω σου φαίνονται χαζά, δεν χρειάζεται να απαντήσεις. Δεν σε ανάγκασε κανείς να συμφωνείς με τα πάντα, δεν γίνεται κιόλας. Η τουλάχιστον απάντα σε αυτά που λέω, που είναι και το προκείμενο να γίνονται συζητήσεις.

Και φίλε δεν σε ειρωνεύομαι, σου τα λέω ειλικρινώς φιλικά. Τι λες , θα σταματήσουμε αυτή τη στείρα αντιπαράθεση; Δεν μπαίνουμε εδώ μέσα για να διαβάσουμε διαφορετικές σκοπιές και να παραθέσουμε τη δικιά μας; Μπαίνουμε για να χαλάσουμε τη ζαχαρένια μας; Σου επαναλαμβάνω, δεν σου είπε κανείς ότι είσαι λάθος, εγώ τουλάχιστον είπα απλά τη γνώμη μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2014, 21:05:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ας μην ξεχνάμε επίσης, ότι το τελετουργικό του πεντάγραμμου, ένα όντως πολύ σημαντικό τυπικό της τελετουργικής μαγείας, όχι μόνο είναι σχετικό με τα 4+1 στοιχεία αλλά και με την έννοια της χρυσής τομής, αφού το πεντάγραμμο σαν γεωμετρικό σχήμα κρύβει μέσα του την χρυσή τομή. Επομένως θα έπρεπε να παραπέμπεις και σε βιβλία Γεωμετρίας, για να κατανοήσει ο ενδιαφερόμενος τα πάντα σε σχέση με την χρυσή τομή. Επειδή δε η Γεωμετρία έχει σχέση με τα Μαθηματικά, λίγα βιβλία κατατοπιστικά επί του θέματος νομίζω ότι θα ήταν επίσης αναγκαία. Και φυσικά ο ενδιαφερόμενος θα πρέπει ασχοληθεί με την τέχνη, με τους πίνακες ζωγραφικής ή τα γλυπτά που κρύβουν την χρυσή τομή, και, γιατί όχι, αν είναι δυνατόν να γίνει και ο ίδιος γλύπτης ή ζωγράφος.


Παρόλο που ειρωνεύεσαι, αν θα σε βοηθήσει στα της Μαγείας να καταπιαστείς με όλα αυτά δεν ξέρω, σίγουρα όμως είναι μια καλή βοήθεια στην βελτίωση σου/μου ως άνθρωπος. Κακό σίγουρα δεν θα σου κάνει...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2014, 21:13:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω θα σταθώ πάντως στο οτι ο geokal12 δεν ξανάγραψε. Αν επαληθευτώ, νομίζω πως πήρε αυτά που έπρεπε να πάρει, για την ώρα τουλάχιστον (απ όλους μας)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2014, 03:18:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τριπτόλεμε.

Πιθανώς έχεις σπόρους να σπείρεις. Προφανώς δεν κατέχεις την τέχνη της ναυσιπλοΐας. Επί του παρόντος, είσαι απλώς αχώνευτος.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2014, 07:05:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ας μην ξεχνάμε επίσης, ότι το τελετουργικό του πεντάγραμμου, ένα όντως πολύ σημαντικό τυπικό της τελετουργικής μαγείας, όχι μόνο είναι σχετικό με τα 4+1 στοιχεία αλλά και με την έννοια της χρυσής τομής, αφού το πεντάγραμμο σαν γεωμετρικό σχήμα κρύβει μέσα του την χρυσή τομή. Επομένως θα έπρεπε να παραπέμπεις και σε βιβλία Γεωμετρίας, για να κατανοήσει ο ενδιαφερόμενος τα πάντα σε σχέση με την χρυσή τομή. Επειδή δε η Γεωμετρία έχει σχέση με τα Μαθηματικά, λίγα βιβλία κατατοπιστικά επί του θέματος νομίζω ότι θα ήταν επίσης αναγκαία. Και φυσικά ο ενδιαφερόμενος θα πρέπει ασχοληθεί με την τέχνη, με τους πίνακες ζωγραφικής ή τα γλυπτά που κρύβουν την χρυσή τομή, και, γιατί όχι, αν είναι δυνατόν να γίνει και ο ίδιος γλύπτης ή ζωγράφος.

ΕΝ ΒΥΘΩ ΓΑΡ Η ΑΛΗΘΕΙΑ


Τριπτόλεμος έχεις δίκαιο αλλά μην ξεχνάς την ιερή γεωμετρία ή γεματρία εκτός να δεν έχουν να κάνουν με το μυστικισμό και αν δεν ξέρεις και να ζωγραφίζεις πως θα φτιάξεις την πεντάλφα;

Όσο για την χρυσή τομή, είναι ο νους μας όταν αρχίζουμε να σχεδιάζουμε κάτι έχει αρχή και τέλος και εκεί ενώνονται και τα δύο, άποψη μου βέβαια.

Τέλος πάντων ούτως ή άλλος δεν είμαι γνώστης και ούτε ήθελα να σε προσβάλω, το καταλαβαίνω ότι έχεις διαβάσει περισσότερα πράγματα από εμένα, οπότε και δεν αμφισβήτησα την γνώση σου, η ένσταση μου δεν ήταν πάνω σε αυτό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Τριπτόλεμος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2014, 08:47:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dear Italos,

Τελικά όχι μόνο συγκαλύπτεις με έντεχνο τρόπο την αενάως υποβόσκουσα ειρωνεία σου, αλλά βλέπω πως έχεις και πολύ διπλωματική μέθοδο όταν προτείνεις συμβιβασμό. Με καλείς να αφήσουμε κάτω τις πέτρες και να σταματήσουμε αυτή την στείρα αντιπαράθεση, όπως λες, αφού όμως πρώτα έχεις φροντίσει με μάλλον άχαρο τρόπο να μου ρίξεις μια τεράστια κοτρόνα στο κεφάλι! Μαθαίνω, δηλαδή, από την πρώτη κιόλας πρόταση του κειμένου σου πως εκτός από είρων, επιθετικός, αγχωμένος, συγχυσμένος, υφάκιας, είμαι και άνθρωπος που σίγουρα πάσχει από σύνδρομο ανωτερο-κατωτερότητος (ο μοναδικός στον πλανήτη). Και φυσικά όχι μόνο είμαι αγενής, αλλά και ασεβής χαρακτήρας (όλα αυτά προφανώς επειδή τόλμησα να σε διορθώσω, και μάλιστα πολλάκις). Μετά από αυτή την καθαρά εχθρική πράξη, και ως σωστός τζέντλεμαν που είσαι, υπεισέρχεσαι στο πεδίο της διπλωματίας: οι προσβολές σταδιακά αρχίζουν και μειώνονται, τόσο σε μάζα όσο και σε συχνότητα, οι κοτρόνες γίνονται πετραδάκια (δεν τα έχω βρει με τον εαυτό μου, το παίζω παντογνώστης, κλπ) και στο τέλος εξαϋλώνονται εντελώς ώσπου φτάνουμε στην πρόταση ανακωχής, δηλαδή να αφήσουμε κάτω τις πέτρες (αφού πρώτα μου τις πέταξες όλες στη μούρη).

Εύγε! Αν μη τι άλλο θαυμάζω την εξόχως δαιμόνια διπλωματία σου η οποία μάλιστα διακρίνεται από έναν εκλεπτυσμένο εγγλέζικο τόνο (και μάλλον γι αυτό το λόγο είναι δεινή). Εγώ λοιπόν δέχομαι την πρόταση, αλλά με μια προϋπόθεση: όπως ακριβώς χρησιμοποίησα σοφιστικούς λογισμούς για να αντικρούσω τις δικές σου σοφιστείες, έτσι και τώρα θα χρησιμοποιήσω την ίδια διπλωματική τεχνική με τη δική σου, δηλαδή αυτήν του βαθμιαίου απολιθοβολισμού.

Ελπίζω η Μεγαλειότης σας να μου το επιτρέπει, μιλόρδε (σχετική υπόκλιση).

Εγώ μπορεί να είμαι κομπλεξικός (κατά τη γνώμη σου) αλλά εσύ πάσχεις από το σύνδρομο της τοιχοποιημένης ανθρωποφάνειας. Με απλά λόγια, φαίνεσαι άνθρωπος αλλά στην ουσία είσαι όπως ένας τοίχος. Προσπάθησες ποτέ να μιλήσεις σε έναν τοίχο; Εγώ όχι, μέχρι που μίλησα με σένα! Εις μάτην η προσπάθειά μου, εις μάτην και τα λόγια μου. Ουδεμία ανταπόκριση. Πως αλλιώς εξηγείται το γεγονός πως ακόμα και τώρα, στο τελευταίο σου μήνυμα, μου λες ότι σίγουρα όλες αυτές οι επιστήμες που αναφέρω δεν βλάπτουν τον άνθρωπο; (και αυτό είναι μόνο ένα πρόσφατο παράδειγμα). Που σημαίνει ότι επειδή τις θεωρώ άσχετες με το θέμα μας, τις θεωρώ και γενικότερα ασήμαντες, ενώ εσύ αντιλαμβάνεσαι την χρησιμότητά τους. Να υποθέσω ότι δεν διάβασες αυτό που είπα προηγουμένως, ότι δηλαδή προσωπικά θεωρώ πως ο ιδανικός άνθρωπος είναι ο πανεπιστήμων άνθρωπος; Μα όχι, είμαι σίγουρος ότι το διάβασες. Αλλά ακόμη κι αν δεν διάβασες την συγκεκριμένη πρόταση τότε θα μπορούσες από τα συμφραζόμενα να βγάλεις τουλάχιστον το συμπέρασμα πως δεν τις θεωρώ άχρηστες. Είναι δυνατόν ακόμα και τώρα μετά από τόσα επιχειρήματα να μην έχεις καταλάβει το σκεπτικό του συμπλεγματικού και ανώριμου συνομιλήτη σου; Μα ναι, είναι. Αφού μιλάω σε τοίχο. Από το ένα αυτί στο άλλο!

Εντάξει, αυτή ήταν η κοτρόνα μου. Ελπίζω, μιλόρδε μου, συγγνώμη, εννοώ Ιταλέ, να σε πήρε ξώφαλτσα. Εξάλλου σου την πέταξα με το γάντι, όπως θα έκανε κάθε σωστός τζέντλεμαν.

Είμαι είρων, συμφωνώ. Όχι όμως από το πρώτο μου μήνυμα! Απότομος ίσως, είρων όχι. Εγώ πάντως όταν ειρωνεύομαι δεν το κρύβω. Προσπερνώ την πρόσφατη σχετική μου υπόδειξη περί της ειρωνείας σου, προσπερνώ και όλες τις άλλες διάσπαρτες και προσεκτικά ναρκοθετημένες ειρωνείες προς το πρόσωπο και τα λεγόμενά μου, ακόμα και όταν φαινομενικά δεν απευθύνεσαι σε μένα. Είναι δυνατόν να πιστεύεις στ' αλήθεια πως όταν με προσφωνείς ως "Τριπτόλαιμο", από την πρώτη σου κιόλας απάντηση σε μένα, εγώ θα χάψω ότι αυτό συμβαίνει λόγω ορθογραφικού λάθους, από κάποιον μάλιστα που όπως φαίνεται τα κείμενα του συνήθως στερούνται παρόμοιων λαθών; Ή μηπως περιμένεις να πιστέψω πως έφταιγε ο μαγικός δαίμων του πληκτρολογίου; Εγώ είμαι αγενής και δεν σέβομαι του άλλους (κατά την άποψή σου), αλλά εσύ πάσχεις από οξεία ανειλικρίνεια.

All right, αυτή ήταν μια απλή πέτρα. Να μπούμε στο θέμα μας τώρα;

Με κατηγορείς ότι δεν απαντάω στα γραφόμενά σου, μα έχω απαντήσει σε όλα και ορισμένες φορές αναλυτικότερα απ' όσο (νόμιζα ότι) χρειαζόταν.

Ακόμα δεν έχεις καταλάβει ή δεν θέλεις να καταλάβεις τι λέω, και ούτε πρόκειται απ' ότι φαίνεται. Εσύ θα συνεχίσεις να υποστηρίζεις πως γενικόλογες και αόριστες απαντήσεις όπως η δική σου είναι χρήσιμες και σχετικές με ένα απόλυτα οριοθετημένο και εξειδικευμένο θέμα όπως η τελετουργική μαγεία, και πιο συγκεκριμένα με την σολομωνική, που αποτελεί έναν ακόμα περισσότερο εξειδικευμένο κλάδο της προηγούμενης γενικότερης κατηγορίας. Εγώ όμως μπορώ να συνεχίσω να διαφωνώ μαζί σου; Έχω το δικαίωμα να το κάνω χωρίς παράλληλα να χαρακτηρίζομαι ως άνθρωπος που δεν έχει "γενική παιδεία"; Και πάνω απ' όλα, μπορώ να το κάνω αυτό χωρίς να προσπαθείς να με εμφανίσεις ως τύπο που το παίζει ειδικός και παντογνώστης; Τι σημαίνει ειδικός; Εσύ δεν το έπαιξες ειδικός όταν έδινες απαντήσεις για ένα θέμα που δεν γνωρίζεις, αλλά το έπαιξα εγώ ειδικός όταν διαφώνησα με όσα εγραφες παρ' όλο που μιλούσα για ένα θέμα που γνωρίζω; Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι υπάρχουν άνθρωποι που είναι ειδικότεροι από μένα όχι μόνο σε αυτό αλλά και σε πολλά άλλα θέματα, όμως εγώ είμαι πιο ειδικός από σένα πάνω στο θέμα γιατι εσύ απλώς δεν το γνωρίζεις καθόλου.

Αφήνω κάτω τις πέτρες μου, αν και στην πραγματικότητα σου τις πέταξα όλες, πολιτισμένα πάντα, και τελικώς έμεινα με άδεια χέρια. English politics, you see!

Δεν ξέρω αν τα κατάφερα όσον αφορά τον χειρισμό εγγλέζικων διπλωματικών μεθόδων, πάντως προσπάθησα.

With kind regards,

Sir Triptolemus.

Grand Order of Diplomats (G.O.D.)

P.S. 1: Μαρία (and Italos) ούτε είμαι ούτε το παίζω παντογνώστης, αν όμως διαφωνώ κάπου θα συνεχίσω να το κάνω.

P.S. 2: DSM. Επί του παρόντος δεν ήρθα για να σπείρω αλλά για να ξεριζώσω. Αν θελήσω να προσφέρω κάτι προς βρώση ή χώνευση πιθανώς να το αντιληφθείς. Αλλά πως θα το κάνεις αυτό αφού προφανώς δεν κατέχεις την τέχνη της προσεκτικής παρατήρησης;

P.S. 3: Heretic, το πιο διασκεδαστικό απ'όλα είναι το γεγονός ότι ο geokal12 αποτελεί (σχεδόν) βουβό πρόσωπο στην όλη υπόθεση. Και το λέω αυτό με χιουμοριστική διάθεση και όχι με κακεντρέχεια.


ΕΝ ΒΥΘΩ ΓΑΡ Η ΑΛΗΘΕΙΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panosfromlydian1000
troll


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2014, 14:17:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panosfromlydian1000  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σκιαγραφοντας τον Ιταλο by panosfromlydian.


Ο Ιταλος,οπως και πολλοι αλλοι ανδρες στη συγχρονη κοινωνια,πασχει απο το Συνδρομο του Καλου
Παιδιου...

Το εν λογω συνδρομο Αναπτυχθηκε σε πολυ μικρη ηλικια ,οταν ηταν αβοηθητος ...
Οπως πολλα αλλα παιδια,βιωσε συναισθηματα εγκαταλειψης,συναισθηματικης κακοποιησης,
και συναισθηματικου πνιγμου.
Επειδη τα παιδια σε τετοια ηλικια ειναι ακρως εγωκεντρικα,δηλαδη πιστευουν οτι
η αιτια οσων τους συμβαινουν προερχεται αποκλειστικα απο τα ιδια,δεν μπορεσαν να δουν
οτι η εγκαταλειψη που βιωσαν προερχοταν απο ελλειψη αγαπης και ενδιαφεροντος απο τους αλλους...

Αντιθετα επειδη ακριβως ειναι εγωκεντρικα,ειπαν: Ο Ιταλος ειπε σε μικρη ηλικια:
''Δεν ειμαι αποδεκτος οπως ειμαι,πρεπει να αλλαξω για να ικανοποιησω τις αναγκες μου΄΄

Ειπε επισης ο Ιταλος: ''Αν μπορω να ειμαι καλος με τους αλλους και παω με τα νερα τους
θα ζησω μια ζωη χωρις προβληματα και θα ικανοποιω τις αναγκες μου.''
Ειπε επισης ο Ιταλος ''Θα κρυψω τις αναγκες μου...Πιστευω οτι ειναι κακο να εχω αναγκες..
Επειδη ειχα αναγκες οι αλλοι με εγκατελειψαν...Θα προσπαθησω να τις ικανοποιω με συγκεκαλλυμενους τροπους''...

Τελος ο Ιταλος ειπε: ''Αν ικανοποιω τις αναγκες των αλλων χωρις να τους ρωτησω,τοτε οι αλλοι θα ικανοποιυον τις δικες
μου χωρις να με ρωτησουν''.

Το θεμα ειναι οτι αυτα τα περιστατικα μας σημαδευουν.Δημιουργουν εναν ανακριβη πυρηνα αντιληψεων,που ποτε δεν αναθεωρουμε
και εξακολουθουμε να λειτουργουμε και ενηλικες με βαση τις ιδιες ανακριβεις αντιληψεις.

Ο Ιταλος ειναι Χριστιανος.Πιστευει οτι με το να εισαι καλος απεναντι στους αλλους και να μην ταρακουνας το τοπιο,θα
ζησεις μια ομορφη ζωη χωρις προβληματα.Εξ'ου και η τελεια διπλωματικη του ικανοτητα.
Το προβλημα ειναι 1) η ζωη απο τη φυση της ειναι δυναμικη,απροβλεπτη και χαωδης..2)Ο Ιταλος πιστευει οτι η ζωη ΠΡΕΠΕΙ
να ειναι ετσι...Κατι επισης ανακριβες

Ελλειψη δυναμικοτητας στο να αντιμετωπιζεις καταστασεις χωρις να νοιαζεσαι για το τι λενε οι αλλοι(ΑΡΑ χωρις να ζητας την
αποδοχη τους και επιβεβαιωση τους μεσα απο καθε πραξη σου-αυτο κανει ο Ιταλος :θεωρει οτι η αποδοχη απο τους αλλους θα οδηγησει
στην ευτυχια του-απο μικρος δημιουργηθηκε αυτη η αντιληψη) προερχεται απο ελλειψη ΑΝΔΡΙΚΟΥ ΠΡΟΤΥΠΟΥ ΣΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ.

Γι'αυτο και Ο Ιταλος γραφει πλαι σε DSM και ΝΙΚΟΜΑΧΟ ,παει με τα νερα τους...Οπως και να το κανουμε αυτοι οι δυο αποτελουν
δυο πιο ανδρικες φιγουρες στο φορουμ...Τα εχει πει ο λυδιος.

Tελος,ο Ιταλος πεφτει στην παγιδα τς θυματοποιησης μεσα σε τρια σταδια...

1)Δινει για να παιρνει!Ειπαμε προσπαθει να ικανοποιησει τις αναγκες του με συγκεκαλλυμενους τροπους.
Θα δωσει κατι ωστε να παρει αποδοχη και αυτο που θεωρει ως αγαπη.

2)Οι αλλοι δεν γινεται να ανταποκριθουν στο παραπανω και να δωσουν τα ιδια,γιατι καταλαβιανουν αυτη
τη λεπτοφυη χειραγωγηση.

3)Οταν ο Ιταλος δεν παιρνει πισω τα ιδια,ξεσπαει σε συναισθηματικες εκρηξεις και εξαρτησεις που πληγωνουν τον ιδιο και τους αλλους.

Θα ετοιμασω και part 2 για τον Ιταλο,αλλα προς το παρων του λεω να διαβασει το No More Mr Nice Guy(υπαρχει στο διαδικτυο σε δωρεαν Pdf)
και να αρχιζει να μην ενδιδει στο φοβο να αλλαξει και να κανει αυτο που γουσταρει χωρις να ζητα αποδοχη.Μημν φοβασαι ταρακουνα
το τοπιο οποτε αισθανεσαι την αναγκη,και θα δεις δεν θα βιωσεις εγκαταλειψη.Οταν σεβεσαι τον ευατο σου ,οι αλλοι θα σε σεβαστουν.
Οταν ικανοποιεις τις αναγκες σου και αναλαμβανεις υπευθυνοτητα ευθεως για αυτες,οι αλλοι θα θελουν να ειναι μαζι σου και θα σε σεβονται.


Edited by - panosfromlydian1000 on 15/10/2014 14:20:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2014, 15:10:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ετοιμαζόμουν να απαντήσω στον φίλο και συμπαθέστατο Τριπτόλεμο ή αλλιως μικρό Γκουρτζίεφ, αλλά ήρθε ο Πάνος και με αποτελείωσε...

Πιστεύω αυτό που μένει είναι να γραφεί και η βιογραφία μου μεταφρασμένη στα Αγγλικά... Τελικά όλοι με ξέρουν και εγώ δεν με ξέρω...

Πριν αρχίσω να απαντάω σε όλα αυτά που βλέπουν τα ματάκια μου θα απαντήσω αρχικώς μόνο σε ένα που θεωρώ οφθαλμοφανέστατα ως λάθος.

Πάνο είπες:

quote:
Γι'αυτο και Ο Ιταλος γραφει πλαι σε DSM και ΝΙΚΟΜΑΧΟ ,παει με τα νερα τους...Οπως και να το κανουμε αυτοι οι δυο αποτελουν
δυο πιο ανδρικες φιγουρες στο φορουμ...Τα εχει πει ο λυδιος.

Πάνο δεν ξέρω αν τις βγάλουμε έξω και τις μετρήσουμε.. τις προσωπικότητες μας, ο DSM και ο Νικόμαχος αποτελούν τις πιο ανδρικές φιγούρες του φόρουμ, θα σου θυμίσω όμως ότι και έχω πάρει το μέρος σου, και του Χρίστου Ελ, και της Πανπαμ, και του Νικόμαχου, και του DSM, ακόμα και του... Σέραπις... πάντα δεδομένου και ανάλογα με το αν αυτά που λέτε συμφωνούν με αυτά που θεωρώ σωστά. Αν Πάνο έχω κάνει κάτι διαφορετικό κάπου, σε παρακαλω να μου το δείξεις.
Για τα υπόλοιπα... δεν ξέρω αν χρειάζεται να τα συζητήσουμε δεν έχω πρόβλημα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Τριπτόλεμος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2014, 15:14:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξεκαθαρίζω πως εγώ δεν κάνω προσωπική επίθεση στον Ιταλό, ούτε έχω σκοπό να παρασυρθώ σε έχθρες που μπορεί να υπάρχουν εδώ μέσα. Το τελευταίο μου μήνυμα ή μάλλον η "εγγλέζικη" επιστολή μου ήταν ο τρόπος μου για να αποφορτίσω την κατάσταση χιουμοριστικώς (είμαι άχαρος στην διπλωματία, το ξέρω, αλλά έκανα ότι μπορούσα). Προφανώς η προηγούμενη ανάρτηση έχει ιστορικό που δεν γνωρίζω, πάντως δεν έχω σκοπό να αναμειχθώ στην υπόθεση.

ΕΝ ΒΥΘΩ ΓΑΡ Η ΑΛΗΘΕΙΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2014, 16:12:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Ιταλος ειναι Χριστιανος.Πιστευει οτι με το να εισαι καλος απεναντι στους αλλους και να μην ταρακουνας το τοπιο,θα
ζησεις μια ομορφη ζωη χωρις προβληματα.Εξ'ου και η τελεια διπλωματικη του ικανοτητα.

Ο Ιταλος είναι Χριστιανός. Πιστεύει ότι με το να είσαι φιλικά προκείμενος και ΔΙΚΑΙΟΣ απέναντι στους άλλους, θα ΤΑΡΑΚΟΥΝΗΣΕΙΣ το αυτοεπιβεβαιωμένο βολεμένο εγώ τους και θα τους κάνεις να καταλάβουνε ότι δεν είναι μόνο ο εαυτούλης τους που έχει σημασία, καθώς και ότι αγάπη ή έστω φιλικότητα ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ να περιμένεις να πάρεις όπως φίλε μου μου προσάπτεις, αλλά να δίνεις ΧΩΡΙΣ να περιμένεις αντάλλαγμα. Και ναι θεωρώ ότι ότι δίνεις παίρνεις, ακόμα και αν δεν το παίρνεις από εκεί που το περιμένεις. Το μπινελίκι άνευ ουσίας από την άλλη, συνήθως μεγαλώνει τα τείχη που μας έχει δημιουργήσει η κοινωνία που ζούμε, και φέρνει αντίθετα αποτελέσματα.

Οσο για το ταρακουνημένο τοπίο αγαπητέ Πάνο, αν ήξερες το βαθμό ειλικρίνειας που με διακατέχει και τι προβλήματα μου έχει αυτό δημιουργήσει πάντα όμως αναλαμβάνοντας τις ευθύνες που μου αναλογούν, θα σου είχαν πέσει τα μαλλιά. Περιμένοντας το δεύτερο part, θα προσπαθήσω να απαντήσω στον αγαπητό Τριπτόλεμο, που έχει τελείως διαφορετική προσέγγιση από σένα και το ειρωνικό και υποχθόνιο κατ'αυτόν εγώ μου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2014, 16:16:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γι'αυτο και Ο Ιταλος γραφει πλαι σε DSM και ΝΙΚΟΜΑΧΟ ,παει με τα νερα τους...Οπως και να το κανουμε αυτοι οι δυο αποτελουν
δυο πιο ανδρικες φιγουρες στο φορουμ...Τα εχει πει ο λυδιος.
Τριπτόλεμος, πάρε μαθήματα χιούμορ από τον ΠάνοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Τριπτόλεμος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2014, 23:59:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πύρινε, ελήφθη (και το δικό του και το δικό σου χιούμορ).

Σημειώνω επίσης πως το "χιούμορ" μου επιστρατεύθηκε μεν για να συμπληρώσει την ανοιχτή επιστολή μου, όχι όμως για να αντικαταστήσει την κριτική μου ούτε για να ακυρώσει τα όσα έσουρα στον Ιταλό. Απλώς του τα έσουρα με το γάντι and by the english standards, όπως έκανε κι εκείνος σε μένα.

ΕΝ ΒΥΘΩ ΓΑΡ Η ΑΛΗΘΕΙΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2014, 02:08:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είπα να αφήσω κάτω το γάντι που μου πέταξες στα πόδια Τριπτόλεμε, αλλά βλέπω στο τελευταίο σου μήνυμα το σήκωσες και μου το κούνησες στη μούρη για καποιον ακατανόητο λόγο, μπορώ ακόμα να φανταστώ και μειδίαμα στο χαμόγελο σου
quote:
Πύρινε, ελήφθη (και το δικό του και το δικό σου χιούμορ). (Χιχιχι)
Σημειώνω επίσης πως το "χιούμορ" μου επιστρατεύθηκε μεν για να συμπληρώσει την ανοιχτή επιστολή μου, όχι όμως για να αντικαταστήσει την κριτική μου ούτε για να ακυρώσει τα όσα έσουρα στον Ιταλό. Απλώς του τα έσουρα με το γάντι and by the english standards, όπως έκανε κι εκείνος σε μένα.
...

Οπότε λέω να το σηκώσω το γάντι ΤριπτόλΕμε, παρόλο που θα επαναλάβω δεν σου τα έσουρα, παρά αμυνθηκα των θέσεων μου για την ανάγνωση αθώων βιβλίων όπως η Σολομωνική, από παιδιά (και στα 31 στην εποχή μας δυστυχώς παιδί συνήθως είσαι) που δεν ξέρουν ούτε ότι το καταπληκτικό βιβλίο του τρελού άραβα μαγου Αμπντουλ Αλχαζρέντ δεν υπήρξε ποτέ. Ο δε Λαβκραφτ δεν νομίζω να σχεδίαζε την δημιουργία του, τα δε ψυχολογικά που μπορεί να αφήσει σε κάποιον ευαίσθητο τη ψυχή ευκολόπιστο, αδυνατώ να τα υπολογίσω. Αλλά εμάς δεν μας αγγίζουν τέτοιες πιθανότητες, πρέπει να είμαστε άνδρες όπως λέει και ο αγαπητός Πάνος ο Λύδιος...

Είναι πραγματικά σπάνιο χάρισμα αγαπητέ μου φίλε αυτό που έχεις, να ψυχολογείς τους συνομιλητές σου, από τα πρώτα πέντε μηνυματα τους όπως εσύ ο ίδιος είπες ότι έχεις διαβάσει, για του λόγου το αληθές:

quote:
Προφανώς η προηγούμενη ανάρτηση έχει ιστορικό που δεν γνωρίζω, πάντως δεν έχω σκοπό να αναμειχθώ στην υπόθεση.

Και όμως αγαπητέ, μπορεί κάποιος να διαβάσει τη βεβαιότητα στα λόγια σου όταν λες:

quote:
Τελικά όχι μόνο συγκαλύπτεις με έντεχνο τρόπο την ΑΕΝΑΩΣ υποβόσκουσα ειρωνεία σου
αφού ως γνωστόν από παλιά ΑΕΝΑΑ στο λόγο μου υποβόσκει μια συγκαλυμένη ειρωνία...

αλλά ακόμα και αν προτιμάς:

quote:
Αν θέλεις να μου απαντήσεις αναλυτικά, "όπως κάνεις πάντα", τότε θα περιμένω με αγωνία (καταλαβαίνω ότι θέλεις χρόνο για να μου απαντήσεις αναλυτικά, αφού πρέπει να προβείς σε ακροβατικούς συλλογισμούς για να υποστηρίξεις μια θέση που απλώς δεν υποστηρίζεται) αλλά σε προειδοποιώ καλύτερα να μην επιμένεις πάνω σε θέματα στα οποία είσαι προφανώς άσχετος διότι το μόνο που θα καταφέρεις είναι να ενισχύσεις το συμπέρασμά μου και να ρεζιλέψεις τον εαυτό σου.

αφού είναι ευρέως γνωστό ότι είμαι μέγας ακροβάτης στους συλλογισμούς μου, που παραπατάνε ανάμεσα στο παράλογο και το ανήκουστο.

quote:
; Μου γράφεις ολόκληρο κατεβατό άνευ ουσίας, όχι γιατί αυτά που λες στερούνται ενδιαφέροντος αλλά διότι και πάλι (και κατά την ΣΥΝΗΘΗ πρακτική σου όπως πλέον έχω αρχίσει να αντιλαμβάνομαι) είσαι εκτός θέματος.

Σε ευχαριστώ φιλε μου που μου άνοιξες τα μάτια ,

quote:
Ιταλέ, κατ'αρχήν προφανώς έχεις πρόβλημα με τα μάτια σου

για τις συνήθεις πρακτικές μου, που είναι προφανώς να έιμαι μόνιμα εκτός θέματος, λόγω της καταφανέστατης μειωμένης μου αντίληψης όπως με έχεις πληροφορήσει.
Να σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και τη φιλικά διακείμενη παρουσία σου.

Μετά λύπης μου διαπιστώνω ότι εκτός από τα αναγραφόντα από το δικό σου χέρι μειονεκτήματα

quote:
Μαθαίνω, δηλαδή, από την πρώτη κιόλας πρόταση του κειμένου σου πως εκτός από είρων, επιθετικός, αγχωμένος, συγχυσμένος, υφάκιας, είμαι και άνθρωπος που σίγουρα πάσχει από σύνδρομο ανωτερο-κατωτερότητος (ο μοναδικός στον πλανήτη). Και φυσικά όχι μόνο είμαι αγενής, αλλά και ασεβής χαρακτήρας (όλα αυτά προφανώς επειδή τόλμησα να σε διορθώσω, και μάλιστα πολλάκις)

τα οποία ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΙΣΧΥΡΙΣΤΗΚΑ για το χαρακτήρα σου, παρά αναφερόμουν στα μυνήματα σου που φυσικά δεν είχαν ίχνος επιθετικότητας προς το άτομο μου συμφωνα με τα λεγόμενα σου, μας επέδειξες και ίχνη κομπασμού στο τελευταίο σου μήνυμα. Και να ΤΟΝΙΣΟΥΜΕ εδώ ότι δεν είχες κάτι να διορθώσεις, καθότι ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΣΟΛΟΜΩΝΙΚΗΣ παρά στο ότι αφού δεν ξέρει τι θέλει καλύτερα θα ήταν πρώτα να ασχοληθεί με κάτι πιο γενικό, που θα του κάνει επιβεβαιωμένα και μεγαλύτερο καλό.

ΝΑ πούμε εδώ ότι ενώ σε κανένα μου μύνημα δεν αμφισβήτησα τις γνώσεις σου που δεν γνωρίζω και δεν απαίτησα, όπως ούτε ταυτότητα και δίπλωμα, εσύ βιάστηκες να μας τις τεκμηριώσεις

quote:
Κι εγώ έχω διαβάσει Τόλκιν, και τώρα που το σκέφτομαι έχω διαβάσει και Ντοστογιέφσκι και Νίτσε και Σοπενάουερ και ένα σωρό άλλους. Μήπως θες να στους απαριθμήσω; Ή μήπως αυτό σημαίνει πως πρέπει να κάνω διατριβή πάνω σε κάποιον από αυτούς τους συγγραφείς μέσα σε ένα θέμα που δεν έχει καμμία απολύτως σχέση με αυτούς;

quote:
αλλά δεν είμαι ούτε αμόρφωτος. Εγώ εχω μελετήσει τον Τίμαιο, καθώς και πολλούς πλατωνικούς διαλόγους, καθώς και προσωκρατικούς και εν γένει αρχαία ελληνική φιλοσοφία, και όχι μόνο. Επίσης (όσο απίστευτο κι αν σου φαίνεται) ξέρω και για τις "συζυγίες" ενώ παράλληλα έχω μελετήσει και άλλες κοσμολογίες πέραν αυτή του Πλατωνικού Τίμαιου.

quote:
κι επειδή ξέρω και από χαμηλή μαγεία (θεωρητικώς ή πρακτικώς, αυτό είναι δικό μου θέμα), είμαι σε θέση να υποστηρίξω ότι τα παραπάνω δεν χρειάζονται για να ασχοληθεί κάποιος με την σολομωνική. Οι συζυγίες ίσως, και εν μέρει, αλλά σίγουρα όχι ως προαπαιτούμενο, και εν πάσει περιπτώσει δεν είναι και κάτι τόσο πολύπλοκο.

Οσο περίεργο και να σου φαίνεται από κάποιον υποβόσκων είρωνα, θα σου επαναλάβω ότι το να τα ξέρεις όλα αυτά είναι αξιοθαύμαστο και έχεις το θαυμασμό μου και το σεβασμό μου, ακόμα κι αν εγώ για σένα είμαι κάποιος:

quote:
που δεν το έχουν κάνει αλλά θέλουν να έχουν άποψη για τα πάντα
, και φυσικά ανεξάρτητα με το ότι δεν θέλω να έχω άποψη για τα πάντα, αφού ποτέ δεν αναφέρθηκα σε συζυγίες, σολομωνικές και τα τοιάυτα.

Βέβαια τελικώς είναι σημαντικό να αναφερθούμε και στο ότι

quote:
τα φαινόμενα τις περισσότερες φορές απατούν, και όχι μόνο δεν είμαι ο κακός της υπόθεσης

αφού
quote:
Ξεκαθαρίζω πως εγώ δεν κάνω προσωπική επίθεση στον Ιταλό, ούτε έχω σκοπό να παρασυρθώ σε έχθρες που μπορεί να υπάρχουν εδώ μέσα.

Ηταν σαφές το μήνυμα, άλλωστε ΜΟΝΟ στα ΕΠΤΑ από τα 13 σου μηνύματα συνολικά μου κάνεις προσωπική επίθεση.

Καταλαβαίνω, είναι επειδή είναι ευρέως γνωστό από προηγούμενες μου ζωές, ότι είμαι ανειλικρινής άνθρωπος. Πάντως, ειλικρινώς να σου πω ότι το όνομα σου το έγραψα λάθος στο πρώτο μου ποστ που σου απάντησα στο φιλικό σου κείμενο, επειδή δεν ήξερα τον Τριπτόλεμο, το γιο του Κελεού και της Μετανείρας. Αλλά αυτό ασφαλώς θα το ήξερες, αφού πρέπει να γνωρίζεις την αγάπη μου για την ελληνική γλώσσα και τη γλωσσολογία γενικότερα, αναμφίβολα από τα 5-6 ποστ που έχεις διαβάσει.

Πάντως πήρα ένα μάθημα, καθότι μπορει να μην είμαι τοίχος και ο τοίχος να είναι δικός σου, αλλά σίγουρα είμαι σφίγγα στην κατανάλωση πληροφοριών:

Την επόμενη φορά που θα θέλω να συμβουλέψω έναν άνθρωπο που θέλει να ασχοληθεί με τη μαγεία ενώ δεν έχει ιδέα και ενώ δεν έχω ιδέα από που τραβάει η σκούφια του, να μην τον συμβουλεύω πρώτα να ασχοληθεί με τη ρομαντική πλευρά του θέματος, καθώς και να μην με ενδιαφέρει αν αυτός πιθανώς θα χει μπελάδες, αν πρώτα δεν δείχνω άδεια και δίπλωμα. Εξάλλου είμαστε άντρες σύμφωνα με τον Πάνο τον Λύδιο.

Αυτό θα το κάνω ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ, καθότι δεν έχω καμια ιδέα με το πρακτικό του ζητήματος ενός θέματος που δεν θέλω να έχω ιδέα του πρακτικού μέρους του, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ με το τι έχουν δει τα ματάκια μου να παθαίνουν γνωστοί μου στον ψυχικό του κόσμο οι οποίοι όντας ανισόρροποι οι ίδιοι πήραν μια σολομωνική και το παίζαν μάγοι.

Τελειώνοντας ένα αληθινά ειρωνικό κείμενο λυκειακού επιπέδου για το οποίο δεν καμαρώνω αφού δεν συνάδει με την ψυχοσύνθεση μου, θέλω να σου πω καθόλου ειρωνικά Τριπτόλεμε ότι μου είσαι πολύ συμπαθής.

Σε θεωρώ πολύ έξυπνο ως άτομο, θεωρώ ότι μπορείς να προσφέρεις πολλά στους συνομιλητές σου, και ότι το κράξιμο που μου ριξες αν και το θεώρησα αναίτιο, απολαυσα το ύφος σου και μου κανες τη μέρα στη δουλειά λίγο ποιο χαρούμενη.
Ακόμη και να μη λέει κάτι αυτό για σένα, για χάρη σου σήμερα θα κλείσω δυο ώρες αργότερα ενώ δουλεύω από το πρωί, και αυτό δεν θα το κανα αν θεωρούσα ότι δεν είσαι αξιόλογο άτομο, αν μπορέσεις να το καταλάβεις.

Σου εύχομαι ειλικρινώς στο θεό που πιστεύω καλό βράδυ, όπως καλό βράδυ εύχομαι και σε όλα τα μέλη του εσωτέρικα.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2014, 02:28:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και τώρα δηλαδή, τί? Έτσι θα τελειώσει αυτό? Δεν θα τις απλώσουμε, να τις μετρήσουμε?

Από την άλλη:

quote:
Τριπτόλεμος
DSM. Επί του παρόντος δεν ήρθα για να σπείρω αλλά για να ξεριζώσω. Αν θελήσω να προσφέρω κάτι προς βρώση ή χώνευση πιθανώς να το αντιληφθείς. Αλλά πως θα το κάνεις αυτό αφού προφανώς δεν κατέχεις την τέχνη της προσεκτικής παρατήρησης;

οπόταν, καλύτερα να τις ξαναμαζέψουμε, γιατί δεν ξέρεις ποτέ...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2014, 02:31:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάνο Λύδιε, είναι αλήθεια ένα λυπηρό σημείο της εποχής του Υδροχόου η ευγένεια να παραγνωρίζεται ως αδυναμία. Το πρόβλημα έιναι ότι συνήθως είναι λυπηρό για αυτόν που εκλαμβάνει την ευγένεια ως αδυναμία, αφού η έλλειψη συναισθημάτων έχει οδηγήσει τον κόσμο μας στην "ομορφιά" που βιώνουμε σήμερα, να βλέπουμε παιδάκια να πεθαίνουν τρώγοντας ποπ κορν σαν ρομποτάκια.

Σαν τοίχος από γρανίτη θα παραμείνω ευγενικός με τους ανθρώπους που συναναστρέφομαι, καθότι Πάνο από ζόμπι γεμίσαμε, στους ζωντανούς έχουμε έλλειψη. Δεν θέλω να με συμπονέσεις, θέλω να το σεβαστείς.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2014, 02:33:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DSM

18 είναι καλά; Ηλικιακά πάντα μιλώντας... μην παρεξηγηθούμε, είμαστε και άντρες....

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2014, 02:51:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λεβαντίνε, εκεί που πήγες κι επισκέφτηκες το γυναικοχώρι, εννοώ πριχού τις βόλτες και τις αναζητήσεις, τους είπες πως καταρχήν ήντουσι κάφροι κι αστοιχείωτοι? Μήπως περίμενες λίγο, ή που κι επειδή τόχες το πράγμα, είπες να τους τα ανοίξεις τα ματάκια μια και καλή?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panosfromlydian1000
troll


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2014, 02:52:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panosfromlydian1000  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πάνο Λύδιε, είναι αλήθεια ένα λυπηρό σημείο της εποχής του Υδροχόου η ευγένεια να παραγνωρίζεται ως αδυναμία. Το πρόβλημα έιναι ότι συνήθως είναι λυπηρό για αυτόν που εκλαμβάνει την ευγένεια ως αδυναμία, αφού η έλλειψη συναισθημάτων έχει οδηγήσει τον κόσμο μας στην "ομορφιά" που βιώνουμε σήμερα, να βλέπουμε παιδάκια να πεθαίνουν τρώγοντας ποπ κορν σαν ρομποτάκια.

Σαν τοίχος από γρανίτη θα παραμείνω ευγενικός με τους ανθρώπους που συναναστρέφομαι, καθότι Πάνο από ζόμπι γεμίσαμε, στους ζωντανούς έχουμε έλλειψη. Δεν θέλω να με συμπονέσεις, θέλω να το σεβαστείς.

Μετά Τιμής...ο μικρός Κθούλου


Oι ανδρες αντιλαμβανονται την αυθεντικη ευγενεια και τον καλοσυνατο αυθεντικο αερα ως δειγμα ανδρισμου ,το εκτιμουν ,το βλεπουν και χαιρονται...
Οι περισσοτερες γυναικες το παιρνουν ως δειγμα αδυναμιας καθως επισης και οι θηλυπρεπεις ανδρες και οι ευνουχισμενοι απο τον ανδρισμο τους ανδρες.

Ξερεις οτι δεν εχω τιποτα μαζι σου...Και εγραψα το παραπανω μηνυμα μεταξυ σοβαρου και αστειου.Γιατι ετσι κινουμαστε στη ζωη.

Νομιζω ομως οτι εχεις μια αντζεντα πισω απο την καλοσυνη.Μια καλη αντζεντα.Που ομως δεν παυει να ειναι αντζεντα.
Θα σε κηνυγαει σε ολη σου τη ζωη αυτο.
Γιατι λειτουργεις με κατι που δεν αντιπροσωπευει τα πραγματα οπως ειναι.Ειναι απλα μια προβολη του μυαλου.
Βαζοντας σε προτεραιοτητα τις ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ αναγκες,αναλαμβανοντας υπευθυνοτητα να τις καλυψεις,και αφηνοντας τους αλλους ξεροντας οτι δν μπορεις να τους αλλαξεις,τοτε χωρις να το περιμενεις αρχιζεις να βλεπεις τους ανθρωπους γυρω σου να αναπτυσσονται και να αλλαοζυν μαζι με εσενα.
Αυτη η σταση δημιουργει ενταση σε εσενα...Μεσα σου ...Εξω σου ομως αισθανεσαι ανασφαλεια να δημιουργησεις ενταση.Φαινεται στο φορουμ...Και σου λεω καντο αν αισθανεσαι.Και θα δεις ολοι θα κρατησουμε την ιδια σταση που ειχαμε και πιο πριν.Θα εισαι το ιδιο αποδεκτος και αγαπητος προς τον εξω κοσμο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2014, 08:58:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...από παιδιά (και στα 31 στην εποχή μας δυστυχώς παιδί συνήθως είσαι) που δεν ξέρουν ούτε ότι το καταπληκτικό βιβλίο του τρελού άραβα μαγου Αμπντουλ Αλχαζρέντ δεν υπήρξε ποτέ. Ο δε Λαβκραφτ δεν νομίζω να σχεδίαζε την δημιουργία του, τα δε ψυχολογικά που μπορεί να αφήσει σε κάποιον ευαίσθητο τη ψυχή ευκολόπιστο, αδυνατώ να τα υπολογίσω. Αλλά εμάς δεν μας αγγίζουν τέτοιες πιθανότητες, πρέπει να είμαστε άνδρες όπως λέει και ο αγαπητός Πάνος ο Λύδιος...


Ας ξεφύγουμε λίγο απο τις αψιμαχίες. Αν και μερικοί έχουν δοκιμάσει (ανεπιτυχώς μάλλον) να συνθέσουν διάφορα είδη λαβκραφτικής μαγείας, σε γενικές γραμμές η εποχή δεν ενδύκνυται πια για το γνωστό πέρασμα απο την δημιουργική γραφή στο "μαγικό σύγγραμα που προέρχεται από τα βάθη των αιώνων". Οι αρχές πάντως που έχουν δημιουργηθεί τα περισσότερα έργα πρακτικής μαγείας είναι οι παραπάνω, είτε οι προθέσεις του συγγραφέα ήτανε να εκδόσει το ημερολόγιο των έργων του, ή το έκαναν τρίτοι στην συνέχεια, είτε είχε εξ αρχής τον στόχο να περάσει στην αθανασία με αυτόν το τρόπο.

Φαντάσου όμως μια ανθρωπότητα να αποδεκατίζεται μετά απο ενα παγκόσμια πόλεμο, να επιζεί τελικά μια μικρή μερίδια εξαθλιωμένων και μισότρελων απο την πείνα και τις αρρώστιες, σχεδόν όλα τα βιβλία του ανθρώπινου πολιτισμού να έχουν χαθεί (συμπεριλαμβανομένης της Βίβλου) και κάποιος κάποτε ανακαλύπτει μια έκδοση του Νεκρονομικόν, μια από αυτές της πλάκας που εκδίδουν διάφορι κερδοσκόποι κατα καιρούς. Οι συνθήκες για την γέννηση του νέου ευαγγελίου της τρέλας είνα πλέον ιδανικές και η θρησκεία που οραματίστηκε ο ταλαίπωρος HPL γίνεται πραγματικότητα.

http://necronomiconmagic.weebly.com/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2014, 15:28:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικά καλησπέρα σας.

quote:
Λεβαντίνε, εκεί που πήγες κι επισκέφτηκες το γυναικοχώρι, εννοώ πριχού τις βόλτες και τις αναζητήσεις, τους είπες πως καταρχήν ήντουσι κάφροι κι αστοιχείωτοι? Μήπως περίμενες λίγο, ή που κι επειδή τόχες το πράγμα, είπες να τους τα ανοίξεις τα ματάκια μια και καλή?

DSM στο γυναικοχώρι γνώρισα κάτι γυναίκες που κρατούσαν σπίτι,ζα παιδιά και χωράφια με τέτοια δύναμη και σθένος και σε καθημερινή βάση, που αν έβαζες ένα μαλθακό παιδάκι της μπανανιούπολης με μπλαζέ ύφος δίπλα τους για κάνα 2ωράκι, θα γελούσε και το παρδαλό... κατσίκι. Είχε βέβαια και τους αλκοολικούς του το χωριό, αλλά από χαραμοφάηδες έχουν συνηθίσει τα μάτια μου.

Οσον αφορά τους κάφρους και αστοιχείωτους τώρα, που δεν ξέρουν πόσο κάνει 5+5,, μπορώ μετά βεβαιότητας να πω ότι με δίδαξαν πράματα στα περί ζωής σπουδάματα που εκλεπτυσμένοι μορφωμένοι της μπουρζουαζίας δεν μπορούν ούτε να συλλάβουν στο πολύστροφο κεφάλι τους, ίσως επειδή είναι απλά.
Η αλήθεια είναι ότι περίμενα αρκετά να τους ενημερώσω ότι δεν το χουν, αφού μετά το δεύτερο μήνα άρχισα να ομιλώ την ρουμανικήν(με ρωσικό ιδίωμα) σε ανεκτό για τα αυτιά τους επίπεδο.

All in all, είναι κάτι τέτοιες εμπειρίες που σε κάνουν να εκτιμάς και να σέβεσαι, αφού εκ του αποτελέσματος ομιλώντας, βρήκα την εκδρομή μου άκρως ψυχαγωγική.

Σε βαθμό να σκέφτομαι να χτυπάω πόρτες στο Αθήνα για να δω αν θα με μπάσουν μέσα και θα με προσφέρουν και αυτοί τυρί, κρέας σούπα, κρασί, μέλι για το δρόμο, όλα από τα χέρια τους, όπως κάναν οι ανήξεροι βλάχοι εκ της Μολδοβλαχίας μεριά.

Πάνο Λύδιε,

πράγματι, από τη δεύτερη παράγραφο του μηνύματος σου και μετά, έχεις πολλά δίκια, και με άγγιξαν αυτά που είπες.

Ειδικά εκεί στην εσωτερική ένταση που δεν εξωτερικεύεται.
Ενώ λοιπόν συμφωνώ και δεν θα αρνηθώ ότι μου έχει στοιχίσει, σε πολλά πράγματα στη ζωή, πρέπει να ξέρεις ότι είναι δίκοπο μαχαίρι αυτό. Σε όλα τα επίπεδα.
Οταν και αν κάνεις παιδί θα το καταλάβεις καλύτερα. Εν πάσει περιπτώσει νομίζω ένα δίκιο το έχεις.

Heretic

quote:
Φαντάσου όμως μια ανθρωπότητα να αποδεκατίζεται μετά απο ενα παγκόσμια πόλεμο, να επιζεί τελικά μια μικρή μερίδια εξαθλιωμένων και μισότρελων απο την πείνα και τις αρρώστιες, σχεδόν όλα τα βιβλία του ανθρώπινου πολιτισμού να έχουν χαθεί (συμπεριλαμβανομένης της Βίβλου) και κάποιος κάποτε ανακαλύπτει μια έκδοση του Νεκρονομικόν, μια από αυτές της πλάκας που εκδίδουν διάφορι κερδοσκόποι κατα καιρούς. Οι συνθήκες για την γέννηση του νέου ευαγγελίου της τρέλας είνα πλέον ιδανικές και η θρησκεία που οραματίστηκε ο ταλαίπωρος HPL γίνεται πραγματικότητα.

Διαβολικό το σενάριο θα έλεγα...

Πάντως είναι τέτοια η δύναμη και η επιβολή των ιστοριών του Λάβκραφτ, που αν με ρωτήσεις για το αληθές του πράματος, θα σου πω "μπααα..."
αλλά μέσα μου πάντα θα αμφιταλαντεύομαι. Λες;

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2014, 16:22:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Oι ανδρες αντιλαμβανονται την αυθεντικη ευγενεια και τον καλοσυνατο αυθεντικο αερα ως δειγμα ανδρισμου ,το εκτιμουν ,το βλεπουν και χαιρονται...
Οι περισσοτερες γυναικες το παιρνουν ως δειγμα αδυναμιας καθως επισης και οι θηλυπρεπεις ανδρες και οι ευνουχισμενοι απο τον ανδρισμο τους ανδρες.
Η αδυναμία είναι αδυναμία Πάνος.. το πώς το ερμηνεύεις εσύ, είναι δικό σου θέμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2014, 21:51:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ιταλε, Ιταλε, Ιταλε

Πόσα θες ακόμη για να μας τρελάνεις εντελώς?

Κάθεσαι και γράφεις κατεβατά ολόκληρα, είτε σαν απολογία, είτε σαν επεξηγηματική δικαιολογία των θέσεών σου.Σε ποιόν βρε Ιταλε?

Σε ένα πάσχοντα νόα, που πιστεύει ότι η Γη περικλείεται από γυαλί?

Σε άλλον επαρμένο με την εγγλέζικη μπούρδα, έτοιμο να σε καλέσει σε μονομαχία την αυγή, πάντα με εγγλέζικα στανταρντς?

Σε άλλο πάσχοντα κακομοίρη, που θέλει και καλά να ασχοληθεί με την μαγεία?

Τι λες Ιταλε, να οπλίσω το κεντρικό κανόνι του Εντερπράϊζ, ή όχι?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2014, 00:52:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε η αλήθεια είναι ότι το σκέφτηκα πολύ πως πρέπει να σου απαντήσω. Τελικά νομίζω πως θα πάρω το δρόμο της φειδούς για πολλούς και διάφορους λόγους:

Οπλισε, αλλά μην πυροβολείς ακόμα... γιατί ίσως τα σκάγια να χτυπήσουνε και αθώους . Ιδωμεν...

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Τριπτόλεμος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2014, 01:07:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(Ακολουθεί εξωδιαστατικό τηλεπαθητικό μήνυμα διπλωματικής φύσεως προς τον παναιωνίως καθεύδοντα κάτοικο της μυθικής Ρ'λυε)

Ανίερε Κθούλου,

Από τα βάθη της Αβύσσου και δια μέσου των Αιώνων, συναδελφικά σε χαιρετώ.

Τόσους και τόσους αιώνες, τόσες χιλιετίες, τόσες άπειρες στιγμές μέσα στην αβάσταχτη αιωνιότητα, Εγώ και οι Αδελφοί Μου περιμέναμε εξόριστοι στα σκοτεινά άκρα του Κόσμου, ζώντας μυστικά και εξυφαίνοντας ανείπωτους τυραννικούς ιστούς. Το ίδιο κι εσύ, βυθισμένος κάτω από τη Γη, κοιμόσουν και ειρωνευόσουν -συγγνώμη, ονειρευόσουν- την πολυπόθητη επιστροφή Μας στον ξεχασμένο αυτόν πλανήτη. Είναι αλήθεια, η εποχή του Υδροχόου έφτασε και η ώρα Μας κοντεύει. Οι δύσμοιροι Άνθρωποι πιστεύουν πως εισέρχονται σε μια θαυμαστή καινούργια εποχή, χωρίς να υποπτεύονται οι ανόητοι την τρομερή Νύκτα που τους πλησιάζει!

Αφού λοιπόν κοντοζυγώνει η ώρα που θα μεθύσουμε όλοι μαζί από την επερχόμενη παράνοια,

γιατί να τσακωνόμαστε;

Εγώ μπορεί να μην έπεσα μέσα πουθενά όσον αφορά τις ψυχολογικής φύσεως υποθέσεις Μου για σένα (γέρος και τυφλός γαρ), όμως εσύ έπεσες μέσα τουλάχιστον σε ένα πράγμα: καθώς εξέπεμπα το τελευταίο Μου τηλεπαθητικό μήνυμα όντως διαγραφόταν ένα σατανικό μειδίαμα στο χταποδίσιο πρόσωπό Μου. Διότι αυτή είναι η πραγματική φύση της εγγλέζικης διπλωματίας (την οποία κατέχεις τόσο καλά): Ενώ φαινομενικά έχει αποσυρθεί, στην πραγματικότητα περιμένει ύπουλα μέσα στις σκιές την ευκαιρία να ξαναεπιτεθεί! Δεν είναι τυχαίο άλλωστε, όπως σαφώς γνωρίζεις, το γεγονός ότι ο Office της Γης βρίσκεται υπό την επιρροή Μας και υπηρετεί τόσο πιστά τους βδελυρούς σκοπούς Μας.

Εν πάση περιπτώσει, για να σου αποδείξω πόσο αγαθές προθέσεις είχα εξαρχής, και πόσο ταπεινός είμαι (όχι φυσικά στον δικό σου βαθμό), σε συγχωρώ που χρησιμοποίησες αυτόν τον απαίσιο τρόπο να Μου απαντήσεις, δηλαδή απομονώνοντας λεγόμενά Μου (copy-paste) και σχολιάζοντάς τα απευθείας. Ρισκάρισες πολλά, διότι αν επέλεγα να το κάνω κι Εγώ τότε ο νέος γύρος θα ήταν απίστευτα αιματηρός, πίστεψέ Με!

Δεν το κάνω όμως, και το γάντι που Μου (ψιλο)πέταξες το καίω με την πύρινη φλογέρα Μου.

Τουλάχιστον αποδείχθηκα προφητικός: συνεχίζεις απτόητος να μην καταλαβαίνεις το σκεπτικό Μου κι ενάντια σε κάθε λογική επιμένεις πεισματικά στην άποψή σου, βρωμερέ και τρισάθλιε Κθούλου.

Ε, λοιπόν, χαλάλι σου!

Θέλω να ξέρεις, παιδί Μου, πως κι Εγώ απόλαυσα την συζήτησή Μας. Δεν διασκέδασα όμως τόσο με τις δαιμόνιες αναρτήσεις σου, όσο με τις στυλάτες απαντήσεις Μου. Ξέρεις άλλωστε πόσο επαρμένος και εγωιστής είμαι, αφού είναι γνωστό ότι πάσχω από σύνδρομο ανωτερο-κατωτερότητος. Το αποκορύφωμα του οίστρου Μου, πιστεύω, ήταν όταν συνέτασσα την ανοιχτή εγγλέζικη επιστολή Μου. Δεν σου κρύβω ότι διασκέδασα επίσης με το ψυχογράφημα του Λύδιου, αν και όπως σου ομολόγησε ήταν μεταξύ αστείου και σοβαρού οπότε μην του κρατάς κακία.

Κράτα τις φοβερές σου σκέψεις για την ώρα της επιστροφής Μας, όταν σε αμολήσω στη Γη, κι ας τρέμουν τότε όσοι θέλησαν να αψηφήσουν την ισχύ Μου!

Από το σκοτεινό χείλος της Αβύσσου και εν αναμονή της Βασιλείας Μας,

μετά μεγίστης ατιμίας και με ιερόσυλους χαιρετισμούς,

Αζαθώθ

ΕΝ ΒΥΘΩ ΓΑΡ Η ΑΛΗΘΕΙΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Τριπτόλεμος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2014, 01:09:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ιταλέ! Μήπως τελικά ο Λύδιος έλεγε την αλήθεια όταν υποστήριζε πως πας πακέτο με ορισμένα άτομα; Αναμφισβήτητα είσαι το κεντρικό πρόσωπο της συζήτησης. Οι μισοί απευθύνονται σε σένα, και όταν οι άλλοι μισοί θέλουν να μιλήσουν σε μένα απευθύνονται και πάλι σε σένα!

Για να μην σπάσω λοιπόν την παράδοση σας:

Πες σε κάποιους πως ενδεχομένως να μπορούμε να πούμε ότι ήθελα να ξεριζώσω φίδια, όμως σίγουρα δεν σκόπευα να ξεριζώσω παντελονόφιδα.

Όσον αφορά κάποιους άλλους επαρμένους τσουτσουνόβιους επιστημονικής φαντασίας που περιμένουν τον Scotty να τους διακτινίσει στο υπερπέραν, τι λες, να εκτοξεύσω μια μεγαλοπρεπέστατη πορδή και να γίνουμε όλοι κώλος;


ΕΝ ΒΥΘΩ ΓΑΡ Η ΑΛΗΘΕΙΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2014, 01:30:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

να εκτοξεύσω μια μεγαλοπρεπέστατη πορδή και να γίνουμε όλοι κώλος;

Ναι, μια εγγλέζικη ευγενική πορδή παρακαλώ!

Από αυτές που εκτόξευαν και οι αρχαίοι εγγλέζοι, κρεμασμένοι στα δένδρα από την ουρά τους, για να έχουν ελεύθερα τα χέρια τους, να καθαρίζουν βαλανίδια και να τον παίζουν χασκογελώντας, σαν γνήσιοι υποσαχάριοι Μπονόμπο.

Δεν έχει καμία σημασία το γεγονός, πως την ίδια εκείνη εποχή, οι από δω μεριά αρχαίοι, έχτιζαν Παρθενώνες.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Τριπτόλεμος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2014, 01:59:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε, έχω φορέσει τον πράσινο μπερέ μου, έχω απλώσει φούμο στη μούρη και στο ένα χέρι κρατάω το Μ-16 μου ενώ στο άλλο κραδαίνω το φωτόσπαθό μου. Έχω καθίσει στον θρόνο του αναβαθμισμένου Death Star της Αυτοκρατορίας μου, ετοιμάζομαι να σε διαλύσω κι εσύ έρχεσαι και μου λες το μοναδικό πράγμα που δεν περίμενα να ακούσω ποτέ στη ζωή μου;

Αν θέλεις τόσο πολύ να με προσβάλλεις τότε καλύτερα να σκεφτείς γρήγορα κάτι άλλο να πεις διότι το προηγούμενο ήταν εντελώς άστοχο. Το κανόνι του Enterprise δεν με βρήκε!

Θες να μου πεις πως δεν κατάλαβες την ειρωνεία μου σχετικά με την εγγλέζικη διπλωματία; Είναι δυνατόν να μην αντιλήφθηκες την καθόλου συγκαλυμμένη απέχθεια μου απέναντι στον αγγλοσαξωνικό όφι; Ο Ιταλός πάντως το κατάλαβε (φυσικά), γι αυτό και βράζει στο ζουμί του!

Διάβασες τόσο πεταχτά τις ανοιχτές επιστολές μου απλώς και μόνο για να (προσπαθήσεις να) με προσβάλλεις; Ξαναδιάβασέ τες, προσεκτικά, και μετά ξανα οπλίζεις αν θες!

Αλλιώς άσε με να κλάνω στον αέρα!

ΕΝ ΒΥΘΩ ΓΑΡ Η ΑΛΗΘΕΙΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2014, 02:15:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μήπως είσαι ένας μικρός Γκουρτζίεφ; Με την ανειλικρίνεια που μας διέπει φυσικά...

Δεν μπορεί να έχω πέσει τόσο έξω... Death star αυτοκρατορίες... μη σου πω έβαζα και την υπογραφή μου. τέλοσπάντων κλείνω το μαγαζάκι τώρα, και θα πρότεινα να κρατήσεις την πορδή , όπως και ο Νικόμαχος το όπλο του, και νομίζω αυτή η μάχη μπορεί να έχει πολλούς κερδισμένους.
Πάντως επιμένω, η κριτική σου ΔΕΝ ήταν εύστοχη μην επιμένεις, παρά μάλλον.... στοχευμένη.... απλά για να γίνει.

Καλό μας βράδυ...

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy