ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΙ ΝΕΚΡΟΙ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΟΥΝ ΜΕ ΜΑΣ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
marsilia
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2003, 13:20:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους marsilia  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος marsilia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΙ ΝΕΚΡΟΙ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΣΟΥΝ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΜΕ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΤΡΟΠΟ.ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΡΘΡΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΟΝΤΩΣ ΕΠΙΚΟΙΝΟΝΟΥΝ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ.ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΘΑ ΧΑΡΩ ΠΟΛΛΗ ΝΑ ΤΗΝ ΑΚΟΥΣΩ Η ΜΑΛΛΟΝ ΝΑ ΤΗΝ ΔΙΑΒΑΣΩ

Ο ΔΡΟΜΟΣ ΠΟΥ ΑΝΗΦΟΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΗΦΟΡΙΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ

dimindy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2003, 15:46:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimindy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
adiafilonikita nai.......................................oi tropoi poikiloun............................analoga se poio pedio einai i psixi...................vevaia ennoeitai oti ean i psixi,exei ekplirwsei to skopo tis,ean exei ftasei konta stin plirwsi tis,tote den epikoinwnei.........................gia ton aplo logo oti den xreiazetai......................an einai "fylakismeni" apo tis ghines katastaseis pou ezise,tote safws thelei na epikoinwnei,...................alla akrivws ayto einai pou theloume oloi na apofygoume pethainontas...........................................ean ta pathi pou zeis sti gi,einai toso dynata,kai exoun kerdisei tin psixi sou,kanontas ti meta to thanato na thelei na einai se epafi me ti gi............... gia ayto akrivws to logo,sto makrino tibet,afou pethanoun oi anthrwpoi,tous kratane mia evdomada sto spiti,milwntas tous,legontas tous oti tha ta kataferoun oi oikogeneies tous kai pws den xreiazontai voitheia,parakinontas tous na arxisoun to taxidi xwris na koitoun pisw.....................................prospathwntas na min pesoun sti pagida twn pathwn,kai katepektasi,tis ensarkwsis

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

marsilia
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2003, 19:43:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους marsilia  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος marsilia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΣΟΥΝ.ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΘΕΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΚΑΝΑΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΛΟΓΩΝ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΜΙΑ ΣΟΒΑΡΗ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΣΟΥΝ ΜΕΤΑ ΘΑΝΑΤΟ ΘΑ ΕΒΡΙΣΚΕ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΔΕΙΞΕΙ.ΕΧΕΙ ΦΥΓΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΤΙ

Ο ΔΡΟΜΟΣ ΠΟΥ ΑΝΗΦΟΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΗΦΟΡΙΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2003, 02:31:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκείνη προσπαθεί να επικοινωνήσει μαζί σου...

Έξαρτάται αν εσύ marsilia μπορείς να την "ακούσεις",
γιατί το θέμα δεν είναι αν οι "νεκροί" μπορούν αν επικοινωνήσουν μαζί μας
(σίγουρα μπορούν).

Το θέμα είναι, αν εμείς ήμαστε σε θέση να τους ακούσουμε...


Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangewonderer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


133 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2003, 03:49:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangewonderer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kai pou xeroume pos theloun na epikoinonoun mazi mas . borei n a exoun kati kalitero na kanoun . mporei na mas vlepoun san to " the wall ".

Edited by - strangewonderer on 14/05/2003 03:50:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Amanda
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2003, 16:55:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Amanda  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και φυσικά!
Μέσω των ονείρων!Είναι και η καλύτερη ευκαιρία για να μας πλησιάσουν χωρίς να φοβηθούμε και να μπορέσουμε να τους δούμε.Τα όνειρα είναι για μένα ο καλύτερος τρόπος επικοινωνίας. Το μόνο ίσως πρόβλημα είναι οτι δεν έρχονται όποτε θέλουμε εμείς αλλά όποτε πιστεύουν αυτοί οτι είναι σημαντικό και συνήθως είναι!

Φιλικά

P.S.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2003, 18:17:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πως τελικα ολα τα θεματα αλληλομπλεκονται
Αντιπαραθετω παρακατω απαντηση μου απο αλλο τοπικ..δειχνει ομως καθαρα την διαθεση επικοινωνιας απο ατομα που εχει πεθανει...

quote:
Η μητερα μου εβλεπε συχνα τον πεθερο της στον υπνο της (τον παππου μου)ο οποιος ειχε πεθανει. Καθε φορα τον εβλεπε σε ενα τραπεζι, να τρωει, να πινει και να ειναι χαρουμενος.
Καποιος της ειπε να παρατηρησει αν συνεβαινε καποιο γεγονος μετα που τον εβλεπε. Τα βαλαμε κατω λοιπον... και ανακαλυψαμε πως σε καθε "εμφανιση" του παππου μετα απο 2-3 μερες καποιος πεθαινε (συγγενεις, φιλος, γνωστος) Καθε φορα λοιπον που μας ελεγε οτι τον ειδε...περιμεναμε να ακουσουμε ποιος θα μας "αφηνε"
Καποιο βραδυ λοιπον ξανα κανει την εμφανιση του ο παππους μου αλλα αυτη την φορα η μητερα μου τον διωχνει... του φωναζε...δεν η8ελε να τον δει...και ξυπνησε με μεγαλη ενταση. Μετα απο 2 μερες πεθανε ο πατερας της!!! Ο παππους δεν ξανα εμφανιστηκε στον υπνο της ...

Μαλλον τα ονειρο ή η κατασταστη που βρισκομαστε κατα την διαρκεια του υπνου κανουν την επικοινωνια πιο απλη...ισως και λιγοτερη "τρομακτικη" αφου τα μεταφραζουμε απλα σαν ονειρα :)

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fefeli
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2003, 05:02:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fefeli  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
xmm kai h mitera moy blepei th mana ths sta oneira ths prin apo kapoio 8anato. pleon de mas fainete periergo giati to sini8isame

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2003, 09:00:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλημέρα μου σε όλους...

Διβάζοντας τα μηνύματά σας φίλοι μου, "παρατήρησα" ότι αποδέχεστε το γεγονός του τίτλου...
Οι νεκροί, ΜΠΟΡΟΥΝ να επικοινωνούν μαζί μας....

Δηλαδή ένας ΝΕΚΡΟΣ, αναρωτιέμαι ΤΟ ΓΙΑΤΙ να θέλει να επικοινωνήσει μαζί μας;;;
Μήπως ΕΜΕΙΣ είμαστε που θέλουμε να επικοινωνήσουμε μαζί τους;;;
Μήπως ο μηχανισμός της ΨΥΧΗΣ μας, έρχεται και μας δίνει "σημεία" απο μιά τέτοια επικοινωνία;;;

Απλά παραθέτω μια διαφορετική οπτική στο θέμα....

Η απάντηση της καλής μας Μάρας, λέει πολλά...
Είναι σε ανάπτυξη και έτσι δίνει την οπτική που μόλις σας παρέθεσα...
Λέει:

quote:
Η μητερα μου εβλεπε συχνα...

Το ίδιο υποστηρίζει πολύς κόσμος...

Και ξαναρωτάω...
Αφού ΕΜΕΙΣ βλέπουμε, γιατί αποδίδουμε ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΤΟΥΣ ΝΕΚΡΟΥΣ να επικοινωνήσουν μαζί μας;;;

Την καλημέρα μου σε όλους...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Amanda
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2003, 11:55:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Amanda  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα φίλε Κέλσο,
έθεσες κάποια ενδιαφέροντα ερωτήματα πάνω σε αυτό το σκεπτικό,για το αν τελικά μπορούν οι νεκροί να επικοινωνήσουν μαζί μας.

Δηλαδή ένας ΝΕΚΡΟΣ, αναρωτιέμαι ΤΟ ΓΙΑΤΙ να θέλει να επικοινωνήσει μαζί μας;;;
Μήπως ΕΜΕΙΣ είμαστε που θέλουμε να επικοινωνήσουμε μαζί τους;;;
Μήπως ο μηχανισμός της ΨΥΧΗΣ μας, έρχεται και μας δίνει "σημεία" απο μιά τέτοια επικοινωνία;;;

Στην πρώτη ερώτηση απαντώ με μια ερώτηση.Και γιατί να μην θέλει ένας νεκρός μας συγγενής να επικοινωνήσει μαζί μας;
Επιπλέον πώς είναι δυνατόν μια ψυχή που κατά τη διάρκεια της ζωής
είχε κάποια αισθήματα για κάποιους ανθρώπους όταν αυτή αφήνει το σώμα να αποχωρίζεται και αυτά τα αισθήματα;Πιστεύω πως αυτά τα αισθήματα την ακολουθούν, οπότε όταν θέλει να προειδοποιήσει κάποιο αγαπημένο πρόσωπο εμφανίζεται με την μορφή ονείρου γιατί το αγαπάει και θέλει να το προστατέψει.Πιστεύεις ειλικρινά φίλε μου οτι όταν αφήσεις τα επίγεια(και συγγνώμη αν ακούγεται μακάβριο)θα σβήσουν όλα τα αισθήματα που έχεις για κάποια άτομα και θα τα αφήσεις χωρίς να κοιτάξεις ούτε μια φορά πίσω,ακόμα και αν σου δοθεί η ευκαιρία να τους βοηθήσεις έστω και κάτω από τέτοιες συνθήκες;

Ναι είναι γεγονός οτι και εμείς νιώθουμε την ανάγκη να δούμε κάποιον που έχει "φύγει" για τον άλφα ή βήτα λόγο και έστω και ασυνείδητα τον καλούμε στο όνειρο μας.Αλλά θα σου πω ένα παράδειγμα.Σκέψου οτι τα όνειρα είναι το σπίτι μας που καμμιά φορά δέχονται και απρόσκλητους επισκέπτες (σε αυτή την περίπτωση κάποιος που δεν είναι εν ζωή).Δεν είμαστε παντά εμείς που επιθυμούμε να τους δούμε μπορεί κι αυτοί να το επιθυμούν.Κι έτσι έρχονται χωρίς να τους έχουμε καλέσει σαν έναν απρόσκλητο επισκέπτη.

Τώρα όσον αφορά την τρίτη ερώτηση θα ήθελα να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός.Τι "σημεία" εννοείς ακριβώς;

Τους βλέπουμε γιατί όπως προείπα στο παράδειγμα με το σπίτι είμαστε οι οικοδεσπότες κατα κάποιον τρόπο.Την πόρτα των ονείρων μας μόνο εμείς μπορούμε να την ανοίξουμε.
Τα όνειρα είναι ο πιο απλός και όμορφος τρόπος για να βρεθούμε και πάλι με αυτούς που έχουν "φύγει".

Φιλικά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2003, 12:42:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΝ...
ΜΕΣΩ ΠΙΝΑΚΑ OUIJA
ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΛΕΣΩ??????

η δηναμη της μαγειας ειναι μεγαληΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2003, 16:11:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tην καλησπέρα μου σε όλους...

Καλή μου Αμάντα, αν θεωρείς την ερώτηση της ΚΟΛΟΚΥΘΙΑΣ, ως απάντηση σηκώνω τα χέρια ψηλα...
Με κόλησες στον τοίχο...
Δεν έχω τίποτα άλλο να πώ...

Για το "επιπλέον" που θέτης, περί ΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ της Ψυχής ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ εν ζωή σε σχέση με ανθρώπους του οικείου περιβάλοντός της, ας το δούμε λίγο ποιό βαθεία και ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΑ...

Πρίν να έρθει σε σάρκωση μία ΨΥΧΗ, αυτή "κάπου βρισκόταν"...
Εκεί λοιπόν που βρισκόταν ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΚΑΘΟΔΟ ΣΤΗΝ ΥΛΗ, (αναρωτιέμαι) δεν είχε εκεί "πρόσωπα συγγενικά" (κατα το μέτρο το ανθρώπινο ΠΑΝΤΑ) για τα οποία το γεγονός της ΣΑΡΚΩΣΗΣ ΤΗΣ στον κόσμο της Μορφής, σημαίνει ΘΑΝΑΤΟ, όπως ΑΚΡΙΒΩΣ συμβαίνει και με το ΓΗΙΝΟ γεγονός;;;;;

Τηρούμενοι τον Νόμο των Αναλογιών του Τρισμέγιστου Ερμή, "ως εν ουρανό ΚΑΙ επι της γής" (και έτσι φτάνω σε ένα πρώτο συμπέρασμα) θα έπρεπε να έχουν ΠΑΡΑΤΗΡΗΘΕΙ και ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΘΕΙ περιπτώσεις ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ των Ζωντανών (εννοώ αυτούς στον φυσικοϋλικό κόσμο, ΕΜΑΣ δηλαδή) με εκείνους που βρίσκονται στον κόσμο των ΝΕΚΡΩΝ!!!!
Απ'όσο γνωρίζω, κάτι τέτοιο ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ή ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΙ....

'Αρα πώς θεωρείς ΤΟΣΟ βέβαιο το επιχείρημά σου ότι :

quote:
Πιστεύω πως αυτά τα αισθήματα την ακολουθούν...

Δεν θα έπρεπε να ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ το αυτό και στον κόσμο των νεκρών;;;;

Στην ερώτησή σου που τη θεωρείς λίγο μακάβρια, εγώ πάλι ΚΑΘΟΛΟΥ, μιάς και την ΗΜΕΡΑ που θα έρθει το ΤΕΛΟΣ του γήινου σαρκίου μου, θα είναι η ανατολή μιάς ημέρας ΔΙΧΩΣ ΒΡΑΔΥ...

Απο εκείνον λοιπόν τον κόσμο που ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΗ ΜΑΥΡΗ ΝΥΧΤΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ, φυσικά και θα στέλνω τις ΣΚΕΨΕΙΣ ΑΓΑΠΗΣ πρός τους αγαπημένους μου, ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΑΤΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ...

Ας ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ότι όπως εδώ ερχόμαστε για να επιτελέσουμε ένα "έργο", έναν "σκοπό", έτσι και εκεί όταν βρισκόμαστε, συνεχίζουμε το "έργο" και τον "σκοπό" που αφήσαμε στη μέση για να έρθουμε να σαρκωθούμε σε αυτόν τον γκριζόμαυρο πλανήτη...

'Οσο για τα "σημεία" που ανάφερα, είναι όλα αυτά τα γεγονότα που έρχονται να επιβαιβεώσουν την "επαφή" με τους ΝΕΚΡΟΥΣ, που μόνο ΝΕΚΡΟΙ δεν είναι....

Φιλικά,
Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2003, 16:18:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λυπαμαι που θα απογοητευθουν πολλοι, αλλα επικοινωνια με πεθαμενους μαλλον δεν ειναι εφικτο να γινει. Ολες οι περιπτωσεις κλησης πνευματων που μελετηθηκαν, ερμηνευτηκαν με τελειως διαφορετικες ερμηνειες απο αυτες που θα ηθελαν πολλοι. Οι φωτογραφησεις (ειναι σημερα εφικτες) των ΔΗΘΕΝ επικλησεων πνευματων, απεδειξαν οτι δεν επροκειτο για πνευματα νεκρων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Amanda
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2003, 04:14:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Amanda  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου Κέλσο,
τώρα μπορώ να πω ότι με κόλλησες εσύ στον τοίχο!Δεν έχω τις δικές σου γνώσεις και πάντα εξηγούσα κάποια πράγματα απλοϊκά.Ναι μπορεί να συμβαίνει κι αυτό που είπες κι εσύ αλλά δυστυχώς δεν μπορούμε ούτε αυτό να το εξακριβώσουμε πριν αφήσουμε τα επίγεια.Εκτός βέβαια κι αν έχει εξακριβωθεί οπότε και είμαι λάθος!Αλλά όσον αφορά το θέμα ότι μιλάω με βεβαιότητα που λες, το αντίθετο δεν είμαι βέβαιη για το αν αυτά τα συναισθήματα μας ακολουθούν απλώς εξέφρασα μια άποψη και ένα σκεπτικό.
Δεν γνωρίζω που ήταν η ψυχή μου πριν έρθω σε αυτόν τον κόσμο κι ούτε γνωρίζω που θα είναι όταν φύγω από αυτόν αλλά δεν μπορώ να καταλάβω το εξής:πώς είναι δυνατόν αίσθήματα όπως η αγάπη ή και το μίσος που είναι δημιουργήματα της ψυχής, γιατί προσωπικά έτσι το νιώθω εγώ,να μην την ακολουθήσουν στο επόμενο ταξίδι της;Για μένα η ψυχή και το κάθε συναίσθημα είναι όπως το σώμα και τα διάφορα λειτουργικά όργανά του.Είναι αλληλένδετα και είναι μαζί έτσι το νιώθω εγώ τουλάχιστον.
Μου λες ότι θα στέλνεις στους αγαπημένους σου ακόμα σκέψεις αγάπης όπως και τώρα.Δηλαδή ακόμα και όταν αφήσεις την ύλη θα μπορείς να τους παίρνεις τηλέφωνο οπως και τώρα;Συγγνώμη αν ακούγεται ειρωνικό και πίστεψε με δεν είναι απλώς προσπαθώ να καταλάβω τι ακριβώς εννοείς όταν λες οτι θα κάνεις ότι και τώρα!
Και μια τελευταία ερώτηση δηλαδή εσύ το αποκλείεις ότι κάποια άτομα μπορούν να δουν κάποιον που έχει αφήσει την ύλη μέσω των ονείρων και γιατί αν ναι;
Κλείνοντας θέλω να σε ευχαριστήσω που μοιράστηκες τις γνώσεις σου και μου απάντησες γιατί μου έδωσες έναυσμα για να σκεφτώ κάποια πράγματα επιπλέον.

Φιλικά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2003, 01:00:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλησπέρα μου σε όλους τους φίλους...

Καλή μου Αμάντα...
Καταρχάς, πίστεψέ με, ούτε ΜΙΑ στιγμή δεν πέρασε απο το μυαλό μου ότι με ΕΙΡΩΝΕΥΕΣΑΙ...
Αναγνωρίζω την απλότητα των αποριών σου - ερωτήσεών σου και προσπαθώ ΕΠΙΣΗΣ απλοϊκά να δώσω απάντήσεις, οι οποίες είναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ, δεν έχουν το ΑΛΑΘΗΤΟ και φυσικά είναι υπό τη ΚΡΙΣΗ του συνομιλητή μου, ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ...

Τα "επίγεια" ΦΥΣΙΚΑ όσοι τα "άφησαν", τα ΑΦΗΣΑΝ ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΜΕΤΑΚΛΗΤΑ για την σάρκωση που μέχρι εκείνη τη στιγμή ΖΟΥΣΑΝ...
Επι του θέματος ΚΑΙ εγώ δεν έχω νεώτερα ...
'Ομως...
Λές πώς :

quote:
Δεν γνωρίζω που ήταν η ψυχή μου πριν έρθω σε αυτόν τον κόσμο κι ούτε γνωρίζω που θα είναι όταν φύγω από αυτόν

Αυτό που παρέθεσα, δεν είναι ενα καλό πρώτο βήμα για να αρχίσουμε να ΕΡΕΥΝΟΥΜΕ;;;
quote:
Πρίν να έρθει σε σάρκωση μία ΨΥΧΗ, αυτή "κάπου βρισκόταν"...
Εκεί λοιπόν που βρισκόταν ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΚΑΘΟΔΟ ΣΤΗΝ ΥΛΗ, (αναρωτιέμαι) δεν είχε εκεί "πρόσωπα συγγενικά" (κατα το μέτρο το ανθρώπινο ΠΑΝΤΑ) για τα οποία το γεγονός της ΣΑΡΚΩΣΗΣ ΤΗΣ στον κόσμο της Μορφής, σημαίνει ΘΑΝΑΤΟ, όπως ΑΚΡΙΒΩΣ συμβαίνει και με το ΓΗΙΝΟ γεγονός;;;;;

Τηρούμενοι τον Νόμο των Αναλογιών του Τρισμέγιστου Ερμή, "ως εν ουρανό ΚΑΙ επι της γής" (και έτσι φτάνω σε ένα πρώτο συμπέρασμα) θα έπρεπε να έχουν ΠΑΡΑΤΗΡΗΘΕΙ και ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΘΕΙ περιπτώσεις ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ των Ζωντανών (εννοώ αυτούς στον φυσικοϋλικό κόσμο, ΕΜΑΣ δηλαδή) με εκείνους που βρίσκονται στον κόσμο των ΝΕΚΡΩΝ!!!!
Απ'όσο γνωρίζω, κάτι τέτοιο ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ή ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΙ....


Η απορία σου εκεί που γράφεις πώς:

quote:
"...προσπαθώ να καταλάβω τι ακριβώς εννοείς όταν λες οτι θα κάνεις ότι και τώρα!"

Αν, λέω ΑΝ ήσουν λίιιιγο πιό "προσεκτική" θα έβλεπες πώς αυτό που έγραψα ήταν :
quote:
Απο εκείνον λοιπόν τον κόσμο που ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΗ ΜΑΥΡΗ ΝΥΧΤΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ, φυσικά και θα στέλνω τις ΣΚΕΨΕΙΣ ΑΓΑΠΗΣ πρός τους αγαπημένους μου, ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΑΤΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ...

Δεν γράφω ΤΙ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ ( με ποιό τρόπο), αλλά γράφω ΟΠΩΣ ΠΡΑΤΩ ΤΩΡΑ...
Γιατί αν σου περιγράψω το ΤΙ ΚΑΝΩ και με ποίο τρόπο, το κείμενο αυτό θα θεωρηθέι ΚΑΙ ΕΡΩΤΙΚΟ συν όλων των άλλων και η κουβέντα θα καταλήξει ΑΛΛΟΥ....

Στη τελευταία σου ερώτηση, θέτεις το θέμα ΑΚΡΙΒΩΣ όπως το έθεσα μέσα απο την αρχική μου τοποθέτηση!!!!
Ρωτάς λοιπόν :

quote:
Και μια τελευταία ερώτηση δηλαδή εσύ το αποκλείεις ότι κάποια άτομα μπορούν να δουν κάποιον που έχει αφήσει την ύλη μέσω των ονείρων και γιατί αν ναι;

Η απάντησή μου λοιπόν είναι : ΝΑΙ...
quote:
Μήπως ΕΜΕΙΣ είμαστε που θέλουμε να επικοινωνήσουμε μαζί τους;;;

ΝΑΙ, εμείς είμαστε που βλέπουμε το αγαπήμένο μας πρόσωπο...

'Αντε λοιπόν, να σου κάνω το χατήρι και να πάμε κι'άλλο παρακάτω...

Ας υποθέσουμε ότι περπατάς στο δρόμο της πόλης σου...
Και ξαφνικά έρχεται κάποιος γνωστός σου πρός το μέρος σου...
Και ΜΟΛΙΣ πλησιάσει και ΑΦΟΥ σε δεί, σου μιλάει...
Εσύ τι κάνεις;;;

Φιλικά,
Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tzo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2003, 22:47:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το Τελικο ερωτημα που προκυπτει απο οτι καταλαβα ειναι: Οι νεκροι δεν θελουν η δεν μπορουν να επικοινωνησουν μαζι μας?


Τζο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2003, 16:38:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η προσωπική μου άποψη είναι πως ναι, οι νεκροί μπορούν να επικοινωνήσουν μαζί μας.

Είχα την ατυχία να χάσω την μητέρα μου στα 7 μου χρόνια και υπήρξαν στιγμές που η μητέρα μου επικοινώνησε (μέσω όνειρου)με εμένα και την γιαγιά μου (την πεθερά της). Αυτό γινόταν πάντα λίγο πριν μου συμβεί κάτι πολύ άσχημο (βαριά ασθένεια, ατύχημα κλπ.).

Επίσης κατά την διάρκεια των 40 ημερών μετά των θάνατό της που η χριστιανική θρησκεία υποστηρίζει ότι η ψυχή "γυρνάει", νιώθαμε την παρουσία της πολύ έντονα μέσα στο σπίτι μας. Ειδικότερα δεν έχω καμία αμφιβολία γι' αυτά που αισθανόμουν/έβλεπα εγώ και η μικρότερή μου εξαδέρφη, γιατί ήμασταν πολύ "αθώα" και τα δύο λόγω ηλικίας ώστε να δημιουργήσουμε μία τέτοια κατάσταση και πολύ μικρά για να ξέρουμε ότι η ψυχή "γυρνάει".

Πάντως πιστεύω πως ναι.. μπορούν να επικοινωνήσουν μαζί μας όταν εκείνοι νιώσουν πως πρέπει.

* Irene *
~ Love is the only truth ~
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ektos_oriwn
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2003, 15:57:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ektos_oriwn  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος ektos_oriwn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας
Η προσωπική μου άποψη είναι ότι
- η δική μας επιθυμία επαφής προς τα αγαπημένα μας πρόσωπα που έφυγαν, είναι που δημιουργεί την αίσθηση της παρουσίας τους κοντα μας κάποιες στιγμές.
Η ψυχή -για μενα- μαζί με το γήινο σώμα της αφήνει πίσω και την ταυτότητα που σχετιζόταν με αυτό το σώμα και φεύγει για άλλα ταξίδια, για άλλες ταυτότητες, προσπαθώντας να ολοκληρώσει τον σκοπό της ερχόμενη ξανά και ξάνα σ αυτή τη διαστάση πέρνωντας κάθε φορα και ενα καινουργιο μάθημα που την ωθεί πιο ψηλά σε πιο ώριμα επίπεδα ύπαρξης και κατανόησης του εαυτού της και Όλων.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2003, 16:12:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ektos_oriwn, πάνω στην άποψη που διατύπωσες θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι. Πιστεύεις δηλαδή ότι η δική σου ψυχή, αφού πεθάνεις, θα σταματήσει να υπάρχει(ως αυτό που ήσουν μέχρι εκείνη την στιγμή)? Δηλαδή θα μετενσαρκωθείς σε κάτι άλλο και αυτό που ήσουν θα "τερματίσει" την ύπαρξή του την στιγμή του θανάτου σου?

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση εκ των προτέρων.

* Irene *
~ Love is the only truth ~
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2003, 19:05:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλησπέρα μου σε όλους τους φίλους...

Χμμμμ φίλε μου κάθε άλλο παρά ΕΚΤΟΣ ΟΡΙΩΝ είσαι...
Πράγματι αυτή είναι μια ΥΠΟΘΕΣΗ (την παρέθεσα λίγο πρίν στο τόπικ) απλά ώς σημείο για ΕΡΕΥΝΑ επάνω στο θέμα...

quote:
Δηλαδή ένας ΝΕΚΡΟΣ, αναρωτιέμαι ΤΟ ΓΙΑΤΙ να θέλει να επικοινωνήσει μαζί μας;;;
Μήπως ΕΜΕΙΣ είμαστε που θέλουμε να επικοινωνήσουμε μαζί τους;;;
Μήπως ο μηχανισμός της ΨΥΧΗΣ μας, έρχεται και μας δίνει "σημεία" απο μιά τέτοια επικοινωνία;;;

'Οσο για το ερώτημα που θέτης καλή μας Ονειρεμένη, η προσωπική μου άποψη είναι ΚΑΠΩΣ έτσι...

Ζούμε ΣΗΜΕΡΑ με μιά προσωπικότητα και μόλις πεθάνουμε αυτή η προσωπικότητα ΧΑΝΕΤΑΙ μαζί με την ΥΛΗ που τη δημιούργησε, το ΣΩΜΑ...
Η Ψυχή ΕΛΕΥΘΕΡΩΝΕΤΑΙ και οδηγήται στο επίπεδο εκέινο που πρέπει να συνεχίσει να ΖΕΙ (με τα εκεί δεδομένα) μέχρις ότου να πρέπει να ΠΕΘΑΝΕΙ "εκεί" και να ΞΑΝΑΣΑΡΚΩΘΕΙ - ΓΕΝΝΗΘΕΙ "εδώ"...

Εδώ θα δημιουργήσει μια ΝΕΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ανάλογα τα "δεδομένα" της γέννησης της και το "σκοπό" που έρχεται σε νέα σάρκωση....

Ρωτάς όμως Ονειρεμένη φίλη :

quote:
Δηλαδή θα μετενσαρκωθείς σε κάτι άλλο και αυτό που ήσουν θα "τερματίσει" την ύπαρξή του την στιγμή του θανάτου σου?

Αυτό που ρωτάς, επιφέρει μια μικρή, αλλά ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ σύνχυση...
Σε ΚΑΘΕ θάνατο αυτό που ΤΕΡΜΑΤΙΖΕΤΑΙ είναι το υλικό και σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση το ψυχοπνευματικό μέρος του ΑΝΘΡΩΠΟΥ (μιας και μιλούμε για τους ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ)
Η ΥΠΑΡΞΗ λοιπόν είναι η ΨΥΧΟΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΖΩΗ και όχι η φθαρτή και πρόσκαιρη ΥΛΙΚΗ που ο εγκέφαλος με την λογική προσπαθεί να μας πείσει ότι όταν ΑΥΤΟΣ ΠΕΘΑΝΕΙ, τελειώνει και η ΥΠΑΡΞΗ ΜΑΣ...

Με σεβασμό στις απόψεις των άλλων,

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ektos_oriwn
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2003, 19:15:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ektos_oriwn  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος ektos_oriwn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ektos_oriwn, πάνω στην άποψη που διατύπωσες θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι. Πιστεύεις δηλαδή ότι η δική σου ψυχή, αφού πεθάνεις, θα σταματήσει να υπάρχει(ως αυτό που ήσουν μέχρι εκείνη την στιγμή)? Δηλαδή θα μετενσαρκωθείς σε κάτι άλλο και αυτό που ήσουν θα "τερματίσει" την ύπαρξή του την στιγμή του θανάτου σου?

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση εκ των προτέρων.

* Irene *
~ Love is the only truth ~


Θα προσπαθήσω να σου εξηγήσω με ένα παραδειγμα τι εννοώ ελπίζω να το πετυχώ
Ας υποθέσουμε ότι είμαι στην δραματική σχολή με στόχο μου να τελειωσω και να γίνω
ηθο-ποιός.
Για να το πετύχω αυτό πρέπει να υποδυθώ κάποιους ρόλους ώστε να πάρω τη γνώση που μου χρειάζεται.Κάθε ρόλος είναι μοναδικός και μου διδάσκει κάτι διαφορετικό.Κατα τη διάρκεια των παραστάσεων και για όσο υποδύομαι τον κάθε χαρακτήρα "πρέπει" ξεχάσω τις ιστορίες όλων των προηγούμενων χαρακτήρων που έχω "παίξει". Ο σκοπός μου και το μόνο ζητούμενο είναι να τα πάω καλά σ αυτόν που είμαι τώρα.
Πέφτοντας η αυλαία σε κάθε παράσταση δεν παύω να υπάρχω εγώ..

Δεν ξέρω αν μπόρεσα να το δώσω ικανοποιητικά.
Με τον θάνατο μου η ψυχή μου συνεχίζει να υπάρχει.. συνεχίζει να αναζητά απαντήσεις συνεχίζει να αναζητά τροπους για να γίνει καλύτερη, τρόπους για να πλησιασει το Θείο και να ενοποιηθεί με Αυτό.
Το άτομο που είμαι σήμερα που ήμουν χτες και θα είμαι αυριο σ αυτή μου την ενσαρκωση θα πάψει να υπάρχει, η ψυχή θα κρατήσει το νέκταρ των εμπειριων μου καλό ή κακό και θα συνεχίσει το ταξίδι της αναζήτησης της.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νικολακης
Νέο Μέλος

USA
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2003, 23:07:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νικολακης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περισοτερες ερωτησεις παρα απαντησεις σ'αυτο το θεμα.
Τι ειναι ψυχη και απο που ηρθε;
Πως ειναι η ψηχη "κολημενη" στην υλικη μας υποσταση;
Που ξερουμε τι συμβαινει μετα θανατον;
Που παει το "αυθαρτον" μερος του ανθρωπου μετα θανατον;
Θα απαντησω γενικα σε ολες τις ερωτησεις με βαση αυτα που εγω πιστευω.
Η μετα θανατον ζωη ειναι μια ελπιδα που θρεφουμε σαν ανθρωποι. Θελουμε να πιστευουμε, γιατι διαφορετικα θα πρεπει να παραδεχτουμε οτι ο θανατος ειναι το τελος.
Ο κοσμος μου αρχισε οταν το μυαλο μου αρχισε να γνωριζει αυτον τον κοσμο, και θα τελειωση με τον θανατο μου. Ακομα και αν εξακολουθησουμε να πιστευουμε στην μετα θανατον υπαρξη, μια νεα ερωτηση γεννιεται. Θα εχει αυτη η υπαρξη κατι κοινο με το "εγω" που πεθανε;

Νικος
Together we can do itΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2003, 23:55:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για σας.Η δικη μου αποψη πανω στο θεμα ειναι οτι ο θανατος δεν
σημαινει το τελος του ανθρωπου.Απλως ειναι το τελος της προηγουμενης
ζωης σου.Δηλαδη η αρχη μιας νεας ζωης.Πιστευω λοιπον πως ξαναγενιομαστε χωρις να γνωριζουμε τιποτα για την προηγουμενη ζωη μας.
Η ψυχη μας θα ειναι σε ενα νεο σωμα θνητο και αφθαρτο και οχι
οτι θα ζησουμε στον παραδεισο η στην κολαση.Φυσικα το αν θα υποφερουμε
η θα ειμαστε ευτυχεις στην επομενη ζωη καθοριζεται απο
τις πραξεις μας στην προηγουμενη ζωη.Ετσι δεν πιστευω οτι
οι νεκροι μπορουν να επικοινωνησουν μαζι μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

natalia
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2003, 15:44:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους natalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας και από μένα :)
Πρώτα απ' όλα θα ήθελα να συμφωνήσω με τον VIKING και συμφωνώ ότι όταν ξαναγεννηθούμε σίγουρα ορισμένα πράγματα που κάναμε στην προηγούμενη ζωή ή που πάθαμε θα τα κουβαλάμε..
Βέβαια σας μιλάω μετά από συζητήσεις που έχω κάνει με διάφορα άτομα που "ξέρουν κάτι παραπάνω" από μένα. Αν είναι λάθος τότε λάθος σας τα γράφω και εγώ. Πιστεύω ότι κάθε φορά που γεννιόμαστε σκοπός μας είναι να τελειώσουμε κάτι που ίσως έχει μείνει μισό στην προηγούμενη ζωή..
Τώρα θέλω να κάνω μια ερώτηση στους φίλους που λένε ότι οι νεκροί έρχονται στον ύπνο μας για να επικοινωνήσουν μαζί μας..
Εχετε σκεφτεί ποτέ ότι μπορεί να μην μας επισκέπτονται αυτοί αλλά εμείς να αυτούς σε κάποιο άλλο επίπεδο κατά την διάρκεια του ύπνου;
Θα περίμενα να ακούσω τις απόψεις σας..

Φιλικά

ΝαταλιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2003, 16:05:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη ektos oreiwn σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου! Προσωπικά ακόμα δεν έχω μία "ξεκάθαρη" άποψη στο θέμα, αν και στο μυαλό μου δεν μπορώ να δεχτώ ότι με τον θάνατο έρχεται το τέλος. Δεν ξέρω εάν πιστεύω δηλαδή ότι η ψυχή μας θα μετενσαρκωθεί σε κάτι άλλο.. Ακόμα το "ψάχνω"!

Φίλη Νάταλι αυτό που λές, ναι και εγώ το έχω σκεφτεί! Φυσικά δεν έχω την απάντηση αλλά πιστεύω ότι μέσω των ονείρων μπορούμε να πάμε μόνο μέχρι τα "χαμηλά" αστρικά επίπεδα, όπου εκεί "ζουν/υπάρχουν" κάποιες ψυχές όπου έχουν πεθάνει βίαια, απότομα κλπ.


* Irene *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νικολακης
Νέο Μέλος

USA
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2003, 19:16:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νικολακης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Φυσικα το αν θα υποφερουμε
η θα ειμαστε ευτυχεις στην επομενη ζωη καθοριζεται απο
τις πραξεις μας στην προηγουμενη ζωη..

Πρεπει αραγε να αναγνωρισουμε το eightfold path του Βουδισμου; Ο καθε ανθρωπος ξαναγενιεται οσπου να φθαση στην Νιρβανα, οποτε δεν ξαναγενιεται πια.


Νικος
Together we can do itΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2003, 13:37:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΔΟΥΝ!!!
ΟΠΩΣ ΣΤΗΝ ΕΚΤΗ ΕΣΘΗΣΗ ΜΕ ΕΚΙΝΟ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ. ΕΒΛΕΠΕ ΝΕΚΡΟΥΣ.!.!.!.!.!

η δηναμη της μαγειας ειναι μεγαληΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2003, 16:57:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλησπέρα μου σε όλους τους φίλους...

Καταρχάς να υποθέσω ότι ΔΕΝ έχετε διαβάσει ΟΛΑ τα post;;;;
Χμμμμμμ...
Μπορεί...

Γιατί το λέω αυτό;;;
Μα γιατί έχω θέσει και εγώ μαζί σας αυτή την ερώτηση....

quote:
Μήπως ΕΜΕΙΣ είμαστε που θέλουμε να επικοινωνήσουμε μαζί τους;;;


Οι απαντήσεις που δώθηκαν ήταν και είναι ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΕΣ...

Φίλε μου Νικολάκη, πραγματικά ΠΟΟΟΟΟΟΟΛΑ τα ερωτήματά σου...
"Τι ειναι ψυχη και απο που ηρθε;"
Η ψυχή είναι το ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΠΕΡΙΒΛΗΜΑ του Πνεύματος, το οποίο ΠΝΕΥΜΑ, είναι ένα ΑΠΟΣΠΑΣΜΕΝΟ ΚΟΜΜΑΤΙ (τρίμμα) ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ ΤΟΥ "ΘΕΟΥ"

"Πως ειναι η ψηχη "κολημενη" στην υλικη μας υποσταση;"
Είναι "κολημένη" γιατί η ΥΛΙΚΗ ΥΠΟΣΤΑΣΗ είναι το δικό της ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΠΕΡΙΒΛΗΜΑ και γιατί ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΗΝ το περίβλημα αυτό, ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ.

"Που ξερουμε τι συμβαινει μετα θανατον;"
Δε το ξέρουμε, αλλά το ΕΡΕΥΝΟΥΜΕ με νόμους και κανόνες δανεισμένους απο τα μαθηματικά.

"Που παει το "αυθαρτον" μερος του ανθρωπου μετα θανατον;"
Ξαναγυρίζει εκεί απ'όπου έχει προέλθει, από τους ΑΦΘΑΡΤΟΥΣ ΠΝΕΥΜΑΤΟΨΥΧΙΚΟΥΣ ΚΟΣΜΟΥΣ.

Πολύ τηλεγραφικές απαντήσεις, που δίνουν όμως τροφή για ΣΚΕΨΗ!!!
Τώρα σε αυτό που αναφέρεις για το ΝΙΡΒΑΝΑ...
Χμμμμ δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι ΤΟΤΕ μόνο φτάνεις σε αυτή τη κατάσταση...
Δηλαδή ΜΕΤΑ απο το ΝΙΡΒΑΝΑ, ο άνθρωπος ΔΕΝ ΞΑΝΑΣΑΡΚΩΝΕΤΑΙ;;;;

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2003, 17:44:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τώρα σε αυτό που αναφέρεις για το ΝΙΡΒΑΝΑ...

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΙΡΒΑΝΑ?
ΤΟ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΣΤΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΕ...
ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΠΑΓΩΤΟ.

η δηναμη της μαγειας ειναι μεγαληΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΛΥΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2003, 00:56:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΛΥΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι γειά σας.
Αγαπητέ φίλε Κέλσο ,διερωτάσαι εάν και το πνεύμα που ενσαρκώθηκε άφησε αγαπημένους εκεί που ήταν και αν τους σκέπτεται.
Πιστεύω , λοιπόν, πως ο χρόνος των ανθρώπων διαφέρει πολύ απ'τον χρόνο των πνευμάτων.Δηλαδή για μας τα εξήντα ή εβδομήντα χρόνια φαίνονται πολλά για τα πνεύματα όμως ΙΣΩΣ να είναι,απλά,ένα ταξίδι Αθήνα-Θεσσαλονίκη με επιστροφή.Άρα δεν νοιώθουν την έλλειψη των αγαπημένων τους προσώπων.
Μετά είναι και η νυχτερινή αστρική μας έξοδος κατά την οποία μπορεί να ερχόμαστε σ'επαφή μαζί τους.
Όσον αφορά δε το ποιός έχει ανάγκη να έλθει σ'επαφή εκ των δύο,πιστεύω ότι εμείς έχουμε ανάγκη,ενώ τα πνεύματα απλώς μας προειδοποιούν.
Βέβαια θα ρωτήσει ,ίσως ,κανείς : γιατί αυτό που θέλουν δεν μας το λένε "στα ίσια" αλλά μέσα παραβολικού ονείρου? Είμαι της γνώμης πως επειδή οι δονήσεις και οι κώδικες δεν είναι ίδιοι και προκειμένου να μας δώσουν κάποια μηνύματα ,τα κωδικοποιούν κατά τρόπο που δεν θα φοβίσει το μυαλό μας ώστε να "κλειδώσει" και να μην τα λάβει.
Αυτά για την ώρα.

ΑΝΑΛΥΩΝ

+Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nNoe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
51 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2003, 12:03:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nNoe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σας και καλο μηνα..
Θελω μεσα απ αυτο το topic ,να μοιραστω ενα ονειρο μαζι σας."Ειδα την μητερα μου ,που εχει φυγει εδω και 2 χρονια ,να μ επισκεπτεται ,και να συζηταμε για τον πατερα μου ,ο οποιος ειναι πολυ στεναχωρημενος για την απουσια της.Η μητερα μου μου λέει"παμε να τον δουμε λοιπον"."πως θα παμε?" αναρωτιεμαι...."ακολουθησε με" μου λεει.Πραγματι μετα απο λιγο,βλεπουμε τον πατερα μου να καθεται σε μια καρεκλα πολυ στεναχωρημενο.Εμεις τον βλεπαμε,αυτος οχι."Κοιτα τον",λεω."Κοιτα "μου ειπε,"θελω να πας να του μεταφερεις" κατι.Αν ειναι στεναχωρημενος για μενα,πες του οτι ειμαι πολυ καλα""αν ειναι στεναχωρημενος για τον ευατο του,αυτα που περναει δεν ειναι παρα πολυ προσκαιρα,συντομα θα καταλαβει οτι δεν ειναι μονο αυτα τα ασχημα συναισθηματα που περναει,τα πιο σημαντικα".
Η φωνη της,ο αερας της,η "ψυχροτητα" μπροστα στον θλιψη και τη στεναχωρια,η καπως "αδιαφορη"θεση της,μου προξενησαν ταραχη και μεσα στον υπνο αλλα και οταν ξυπνησα.Η αισθηση που απεκομισα (και λεω αισθηση και οχι γνωση) ηταν πολυ δυνατη και ειχe το αρωμα της σιγουριας.Η νεκρη μητερα μου,δεν βιωνει τα γηινα συναισθηματα στην ενταση ,στον βαθμο ,και με τον τροπο που τα βιωνε οντας εδω στη γη.Ηταν ενα σκαλι παραπανω.Εβλεπε,αλλα δε συμμετειχε ,καταλαβαινε αλλα δε συμμεριζοταν τα πραγματα με τον τροπο που το εκανε εν ζωη.
Ξαναλεω.Ηταν ενα ονειρο.Απ αυτα τα ονειρα που μυριζουν γνωση,αλλα δε θα βαζες την υπογραφη σου σ ενα "επισημο" γηινο χαρτι για κατι τετοιο...

nNoeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy