ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΙ ΝΕΚΡΟΙ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΟΥΝ ΜΕ ΜΑΣ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
EXELSIOR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 12:36:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω πως το θέμα σας αφορά την διαφορά συχνότητας των δονήσεων της "ύλης". π.χ. πως μπορεί να πιάσεις σταθμούς σε ένα ράδιο που είναι φτιαγμένο μόνο για να πιάνει ένα σταθμό; Αυτό ακριβώς το πρόβλημα έχουμε για να επικοινωνήσουμε με τους νεκρούς: Διαφορά συχνοτήτων, όχι φυσικά μέσα στην γκάμα της ερτζιανής συχνότητας αλλά πολύ πιο πέρα από τις σταθερές του Πλανκ. Ξέρετε, για παράδειγμα τα στριγγλιτά της φάλαινας όταν ηχογραφηθουν και παικτούν αργά είναι ήχοι με μαθηματική κανονικότητα σαν μουσικές ανταποκρίσεις απομακρυσμένων οργάνων που συνθέτουν το ίδιο τραγούδι. Το ίδιο συμβαίνει και με το ανάποδο: Αν διάφορα βουητά ή παράσιτα τα βάλεις να παίξουν πολύ γρήγορα, θα έχεις σχεδόν το ίδιο αποτέλεσμα. Γνωρίζετε φυσικά το φαινόμενο του "λευκού θορύβου" που ερευνούν οι παραψυχολόγοι με ειδικά μαγνητόφωνα όπου ηχογραφούν με την ένταη στο μηδέν και μετά επεξεργάζονται αυτό που γράφτηκε...... κάπου εκεί βρίσκεται το πρόβλημα και η λύση του θέματός σας.

Edited by - EXELSIOR on 08/07/2011 12:38:19

Edited by - EXELSIOR on 08/07/2011 12:49:07

Edited by - EXELSIOR on 08/07/2011 14:33:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 13:46:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολυ σωστα...Εχω διαβασει και σχετικο βιβλιο...''Επικοινωνια με την αλλη πλευρα'' οπου αναφερεται ακριβως σε αυτο,την επικοινωνιαμε τον αλλο κοσμο μεσω ειδικων συσκευων σε συγκεκριμενες συχνοτητες...πολυ ενδιαφερον για οποιον τον ενδιαφερει η σχεση τεχνολογιας με την επικοινωνια απο την αλλη πλευρα....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2011, 12:14:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
EXELSIOR

Νομίζω πως το θέμα σας αφορά την διαφορά συχνότητας των δονήσεων της "ύλης".


Αυτές τις “δονήσεις της ύλης” φίλε Στέλιο , άγνωστες για μας εν ζωή – και στην περίπτωση που εντοπιστούν, ακατανόητες - , γίνονται γνωστές και κατανοητές αυτομάτως μετά τον θάνατον?

Γνωρίζουμε την διαδικασία μετάλλαξης και απόκτησης αυτής της ικανότητας?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EXELSIOR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2011, 23:14:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ για την ερώτηση. Με εκπλήσεις που θυμάσαι το όνομά μου αφού δεν το γράφω πλέον κάπου.
Αυτό που λέω δονήσεις της "ύλης" είναι ο διαφορετικός τρόπος με τον οποίο κάθε ον αντιλαμβάνεται το δικό του κόσμο. Όπως έχω πει π.χ. για τα ψάρια το πρώτιστο ζωτικό στοιχείο είναι το νερό και για μας ο αέρας. Στο διάστημα, εκεί που λέμε κενό, δεν είναι κενό. Είναι το επόμενο σκαλί της ύλης, ο αιθέρας, όπου δονείται σε τέτοιες συχνότητες που είναι έξω από τα σημερινά επιστημονικά δεδομένα. Και κει είναι κόσμος για κάποια άλλα όντα. Και όταν θα πεθάνουμε πιστεύω, δεν θα αλλάξουμε κόσμο, συχνότητα θα αλλάξουμε. Όλοι μέσα στον ίδιο κόσμο είμαστε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2011, 14:42:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ευχαριστώ για την ερώτηση. Με εκπλήσεις που θυμάσαι το όνομά μου αφού δεν το γράφω πλέον κάπου.
Αυτό που λέω δονήσεις της "ύλης" είναι ο διαφορετικός τρόπος με τον οποίο κάθε ον αντιλαμβάνεται το δικό του κόσμο. Όπως έχω πει π.χ. για τα ψάρια το πρώτιστο ζωτικό στοιχείο είναι το νερό και για μας ο αέρας. Στο διάστημα, εκεί που λέμε κενό, δεν είναι κενό. Είναι το επόμενο σκαλί της ύλης, ο αιθέρας, όπου δονείται σε τέτοιες συχνότητες που είναι έξω από τα σημερινά επιστημονικά δεδομένα. Και κει είναι κόσμος για κάποια άλλα όντα. Και όταν θα πεθάνουμε πιστεύω, δεν θα αλλάξουμε κόσμο, συχνότητα θα αλλάξουμε. Όλοι μέσα στον ίδιο κόσμο είμαστε.



Ευτυχώς νους μου ( που για μένα είναι ξεκάθαρα ο εγκέφαλός μου )και τα φρένα μου είναι γερά, και ακόμα θυμάμαι ονόματα φίλε Στέλιο.

Στο διάστημα ξέρω να υπάρχει το ψευδοκενό, όπως το εννοεί η κβαντομηχανική ,
Αν εσύ εννοείς το ίδιο, αλλά το ονομάζεις αιθέρα, δεν είναι μεγάλο το πρόβλημα.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι η γνώση σου, πως εκεί είναι ο χώρος για κάποια άλλα όντα..
Πως την απέκτησες
Και επιπλέον, πως γνωρίζεις πως πεθαίνοντας, οι άνθρωποι, δεν χάνονται, αλλά απλά αλλάζουν συχνότητα?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EXELSIOR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2011, 23:41:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο.Κ. θα σου απαντήσω. Δεν έχω χειροπιαστές αποδείξεις για αυτά που λέω. Είναι η συνισταμένη των απόψεων που έχω σχηματίσει πάνω σε αυτό το θέμα γύρω από όλα αυτά που έχω διαβάσει. Στο συγκεκριμένο θέμα, οι πηγές μου είναι η σύγχρονη μικροφυσική, τα 22 βιβλία του Λόμπσαν Ράμπα, ο μύθος του Ηρός του Πλάτωνα και κάποια πορίσματα της παραψυχολογίας που κυκλοφορούν σε συλλεκτικά τεύχη ανα 6μηνο στον τακτικό περιοδικό τύπο.
Ναι....πιστεύω ότι δεν υπάρχει κενό. Εκεί που σταματούν τα όργανά μας υπάρχει μια άλλη μορφή "ύλης"(στη φιλοσοφία την τελική ύπαρξη την λένε ον και το κεφάλαιο που ασχολέίται με αυτό λέγεται οντολογία)και εκεί πιστεύω είναι ο κόσμος του Νου και του πνεύματος. Μια συχνότητα μας κάνει και διαφέρουμε, διαφορετικά είμαστε όλοι στον ίδιο χώρο.Όσο για την αλλαγή συχνότητας των νεκρών που ρωτάς, αυτό το συμπεραίνω από την επιθανάτιες εμπειρίες κάποιων που για μερικά λεπτά αιωρούνταν και είχαν πλήρη συνείδηση χωρίς ο εγκέφαλος να δίνει συναίνεση σε αυτό, από τον αμφίδρομο υπνωτισμό που φέρει μνήμες από εμπειρίες άλλης ζωής με άλλη γλώσσα επικοινωνίας σε κάποιους και από τα πειράματα του φαινομένου του λευκού θορύβου, αν έχεις υπόψη σου......

Όλα αυτά είναι οι απόψεις μου. Και γω όπως όλοι έχω γνώμη κι όχι γνώση. Γνώση είναι ο απώτατος σκοπός όλων, αν και χλωμό το βλέπω..... θέτω προς συζήτηση ότι λέω και δεν θα διστάσω να αναθεωρήσω οτιδήποτε με μεταπείσει. Όπως βλέπεις δεν ισχυρίζομαι ακράδαντα όλα αυτά... απλά προς τα εκεί γέρνω σύμφωνα με αυτά που λέω ότι γνωρίζω. Αν έχει κάποιος ένσταση να την καταθέσει να την συζητήσουμε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 10:31:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο.Κ. Φίλε μου.
Συνεπώς, δεν καταθέτεις μια επιστημονική άποψη, απλά λες την δική σου γνώμη.

Αυτό ήθελα να διευκρινίσω.
Έγινες κατανοητός.

ΔΕΝ υπάρχει καμία επιστημονική επιβεβαίωση ύπαρξης κάποιων δονήσεων που να εκπέμπεται από νεκρούς, σε οποιαδήποτε χωρική διάσταση και συχνότητα, και επομένως ΔΕΝ υπάρχει κανένας επιστημονικός τρόπος οποιασδήποτε επικοινωνίας με τους νεκρούς.
Όλοι οι νεκροί είναι .....τελείως πεθαμένοι.

Κατά την δική μου γνώμη, όσοι διαδίδουν πως έχουν αυτή την δυνατότητα είναι απατεώνες ή στην καλύτερη περίπτωση κοινοί τσαρλατάνοι, που εκμεταλλεύονται τον δικαιολογημένο ανθρώπινο πόνο που συνεπάγεται με το χαμό κάποιου προσφιλούς προσώπου.

Όσον αφορά τους ιδικούς τρόπους επικοινωνίας (ποτήρια κλπ κλπ) με πνεύματα νεκρών ή και δαιμόνων, που κάποιοι ισχυρίζονται πως κατέχουν, είναι κατά την γνώμη μου αφέλεια, (στην καλύτερη περίπτωση) ή απάτη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νταϊάνα
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2011, 12:54:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε gianipseftis δεν μπορεις να εισαι τοσο απολυτος και σιγουρος για πραγματα που ουτε η ιδια επιστημονικη κοινοτητα εχει απορριψει..απλως μεχρι στιγμης η δεν εχει βγει κατι δημοσια(οπως γνωριζεις πολλες ανακαλυψεις δεν δημοσιευονται)η επειδη οι επιστημονες μενουν ουδετεροι πανω σε αυτο αφου δεν μπορουν να το εξηγησουν.Εκτος αυτου πολλοι ανθρωποι δηλωνουν εμπειριες με περιεργα φαινομενα και επικοινωνια με κατι περα απο τον υλικο κοσμο.Συγχρονως δεν μπορω να καταλαβω το νοημα να πει καποιος ψεμματα πανω σε αυτο.Θεωρω οτι γενικως στη δυση ειμαστε πολλοι κλειστοι σε θεματα οπως ο θανατος παρ'ολα αυτα πολλοι λαοι τον βλεπουν σαν κατι θετικο σαν απλως μια αλλαγη,μια πορεια προς καπου αλλου και οχι σαν το απολυτο τελος.Σιγουρα δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι για πολλα πραγματα αφου και το σταδιο στο οποιο βρισκεται η επιστημη ειναι πραγματικα νηπιακο.θα μπορουσε η επικοινωνια με νεκρους να ειναι μια φυσικη διαδικασια που απλως η επιστημη να μην εχει κατανοησει.τα μοντελα αναθεωρουνται και οι θεωριες αλλαζουν.μην εισαι τοσο σκληρος και απολυτος αφου οι μαρτυριες ειναι πολλες.ξερω βεβαια οτι ειναι πολυ δυσκολο να πιστεψεισ κατι που δεν εχεις βιωσει.αλλα τιποτα δεν μπορει να αποκλειεται.ξερεις εξαλλου οτι η ενεργεια ουτε ξεκινα απο το μηδεν ουτε εξαφανιζεται ποτε αλλα παντα ρεει..και απλως μεταβαλλεται.αρα θα μπορουσε να ειναι κατι τετοιο πιθανο.σκεψου οτι η κβαντομηχανικη θεωρια υποστηριζει οτι οι σκεψεις ειναι ενεργεια και ο εγκεφαλος αντιδρα ακριβως το ιδιο οταν φανταζεται κατι κλεινοντας τα ματια η οταν το βλεπει κανονικα..και αντιδρα το ιδιο.αυτο συμφωνα με τη κβαντικη θεωρια σημαινει οτι οι σκεψεις μας μπορουν να επηρεασουν την υλη.αρα αφου ειναι ενεργεια οι σκεψεις μας σκεψου τι αλλο απιστευτο για την ενεργεια θα μπορουσαμε να μαθουμε..πανω σε αυτο δες το ντοκιμαντερ 'τι στον μπιπ ξερουμε?'δεν αποδεικνυει κατι για το θανατο..ομως τα παντα αναθεωρουνται..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2011, 18:16:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου Νταϊάνα, για το μόνο γεγονός που είμαι απόλυτα σίγουρος, είναι το ότι υπάρχω - μέχρι αυτή την στιγμή που σου γράφω, αν και δεν είμαι απόλυτα βέβαιος πως θα προλάβω να στείλω αυτό το μήνυμα.

Το αν οι νεκροί είναι πεθαμένοι οι όχι, η προσωπική μου γνώμη είναι πως είναι τελείως μα τελείως νεκροί.
Με την διακοπή της εγκεφαλικής λειτουργίας επέρχεται ο πλήρης εκμηδενισμός της προσωπικότητας, και καμία εγκεφαλική ενέργεια δεν έχει ποτέ παρατηρηθεί.

Αδυνατώ να κατανοήσω οποιαδήποτε οντότητα/ύπαρξη που να μπορεί να σκέφτεται και να ενεργεί χωρίς την συμμετοχή κάποιας μορφής ενέργειας και ύλης.

Οποιοιδήποτε διαφημίζουν πως έχουν την ικανότητα να επικοινωνούν με νεκρούς, είναι απατεώνες.
Αν εσύ θες, πίστευε διαφορετικά, και αν αυτή η πίστη σε βοηθά, καλά είναι να την διατηρείς
Αν κάποιοι σε βοηθούν να συντηρείς αυτή την πίστη σου και στην ισχύουν, έναντι κάποιου άμεσου ή έμμεσου οφέλους, προφανώς σε εκμεταλλεύονται.

Είναι λάθος η πληροφόρησή σου πως η κβαντομηχανική υποστηρίζει πως οι σκέψεις είναι ενέργεια.
Οι σκέψεις είναι προϊόν της εγκεφαλικής λειτουργίας. Ο εγκέφαλος λειτουργεί ηλεκτρομαγνητικά και βιοχημικά. Αν αυτό εννοείς, αυτό δεν το έχει διαπιστώσει η κβαντομηχανική, αλλά άλλη επιστήμη που ασχολείται με την δραστηριότητα του εγκεφάλου και έχει χαρτογραφήσει τις λειτουργίες του ανά περιοχή.
Η αντίδραση του εγκεφάλου είναι διαφορετική όταν σκέφτεσαι (με κλειστά μάτια), και διαφορετική όταν παρατηρείς κάτι.
Οι σκέψεις δεν μπορούν να επηρεάσουν την ύλη. Δεν υποστηρίζει κάτι τέτοιο η κβαντομηχανική.
Ο εγκέφαλος μας μπορεί να επηρεάσει το δικό μας υλικό σώμα, μιά και ο εγκέφαλος είναι το κέντρο της υλικής και ψυχικής μας δραστηριότητας.
Ο εγκέφαλος είναι ύλη.

Κάθε μία θεωρία για να γίνει δεχτή απο την επιστήμη, θα πρέπει να μπορεί να επιβεβαιωθεί με κάποιο ελεγχόμενο πειραματικό τρόπο αρκετές φορές, και υπό τις ίδιες συνθήκες να οδηγεί πάντα στο ίδιο αποτέλεσμα.
Αν εσύ γνωρίζεις να έχει γίνει κάτι τέτοιο, σε παρακαλώ δώσε μου τα στοιχεία που γνωρίζεις.
Διαφορετικά είναι η δική σου ΜΟΝΟ άποψη.

Επέτρεψε μου το δικαίωμα να διαφωνώ με τον τρόπο που σχηματίζεις άποψη, για το τι είναι πραγματικό και τι όχι.

Να είσαι καλά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2011, 19:05:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητε gianipseftis δεν μπορεις να εισαι τοσο απολυτος και σιγουρος για πραγματα που ουτε η ιδια επιστημονικη κοινοτητα εχει απορριψει..απλως μεχρι στιγμης η δεν εχει βγει κατι δημοσια(οπως γνωριζεις πολλες ανακαλυψεις δεν δημοσιευονται)η επειδη οι επιστημονες μενουν ουδετεροι πανω σε αυτο αφου δεν μπορουν να το εξηγησουν.Εκτος αυτου πολλοι ανθρωποι δηλωνουν εμπειριες με περιεργα φαινομενα και επικοινωνια με κατι περα απο τον υλικο κοσμο.Συγχρονως δεν μπορω να καταλαβω το νοημα να πει καποιος ψεμματα πανω σε αυτο.

Αγαπητή μου Νταϊάνα, νομίζω πως αυτό το θέμα από την ίδια του την φύση δεν θα μπορέσει ποτέ να απαντηθεί από τον άνθρωπο.
Το εάν δηλαδή υπάρχει ζωή μετά τον φυσικό μας θάνατο είναι κάτι που δε μπορεί να αποδειχθεί ή τουλάχιστον δε μπορώ εγώ να σκεφτώ κάποιον τρόπο με τον οποίο θα μπορούσε να δοθεί μια οριστική απάντηση.
Από κει και πέρα ένας επιστήμονας μπορεί να εξετάσει σύμφωνα με τα δεδομένα τα οποία έχει στα χέρια του, θα εξετάσει δηλαδή - και συγκεκριμένα αναφέρομαι σε κάποιον κλάδο της Ιατρικής - τις αιτίες του θανάτου, τις συνθήκες που οδήγησαν σε αυτόν, να διεξάγει έρευνες και πειράματα ώστε να μπορέσει στο μέλλον ο άνθρωπος να αποφύγει τον θάνατο από αυτά τα αίτια εάν πρόκειται για κάποια μολυσματική ασθένεια κλπ.
Το εάν υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο μπορεί να τον ενδιαφέρει και να τον απασχολεί ως άνθρωπο όμως ως επιστήμονα ίσως να μην τον ενδιαφέρει διότι είναι ένα πεδίο το οποίο δε μπορεί να εξερευνήσει με τα επιστημονικά μέσα.
Εάν εγώ βγω και πω ότι μετά τον θάνατο μας γινόμαστε ενεργειακές πατάτες ή η ψυχή μας ταξιδεύει στον αστερισμό του Σείριου, είναι κάτι το οποίο ούτε μπορεί να παρατηρηθεί άμεσα ούτε είναι μια πληροφορία διαψεύσιμη κι ελέγξιμη.

Ένας άνθρωπος λοιπόν ο οποίος θα πει ότι έχει την ικανότητα ή το χάρισμα να επικοινωνεί με τους νεκρούς είναι πολύ δύσκολο να πείσει τους γύρω του για αυτό.
Και πιστεύω ότι είναι πολύ πιθανό να υπάρχουν ανάμεσα σε αυτούς τους ανθρώπους και περιπτώσεις ανθρώπων οι οποίοι θέλουν να εξαπατήσουν τους γύρω τους και κυρίως τους συγγενείς των νεκρών, εκμεταλλευόμενοι τον πόνο τους.
Και φυσικά υπάρχουν και κάποιες μέθοδοι για αυτό τις οποίες κάποιος να μη μπορεί καν να αντιληφθεί ή η επιθυμία του να επικοινωνήσει με τον άνθρωπο του τον κάνει να μην βλέπει τόσο καθαρά.
Μια μέθοδος είναι το λεγόμενο cold reading.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
retronio22
Νέο Μέλος

Greece
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2011, 18:17:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους retronio22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαι ο πατέρας μου το ίδιο πιστεύει για τη μάνα μου.Συνέχεια μου το λέει ότι η μάνα μου λιώνει στο χώμα,και να σταματήσω να στεναχωριέμαι γιατί όλοι είμαστε τίποτα.Επίσης μου λέει ότι όλα τα όνειρα είναι προϊόντα του εγκεφάλου,και ότι δεν υπάρχει θεός.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2011, 17:28:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Kαι ο πατέρας μου το ίδιο πιστεύει για τη μάνα μου.Συνέχεια μου το λέει ότι η μάνα μου λιώνει στο χώμα,και να σταματήσω να στεναχωριέμαι γιατί όλοι είμαστε τίποτα.Επίσης μου λέει ότι όλα τα όνειρα είναι προϊόντα του εγκεφάλου,και ότι δεν υπάρχει θεός.


Το τίποτα γεννά μόνο τίποτα και όχι ανθρώπους.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2011, 17:44:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστή παρατήρηση , απλή αλλα εύστοχη...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2011, 13:14:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σε όλους σας.
Είμαι νέο μέλος και είχα γράψει και σε ένα άλλο σχετικό θέμα όμως δεν έλαβα κανένα σχόλιο ή απάντηση από κανέναν.
Πρόσφατα βίωσα έναν από τους χειρότερους εφιάλτες μου: "έχασα" το άλλο μου μισό, εντελώς ξαφνικά και αναπάντεχα.
Μέχρι τώρα πάντα πίστευα πως όταν κανείς πεθαίνει, απλώς εκεί τελειώνουν όλα. Τώρα έχω ανάγκη να πιστέψω το αντίθετο: πως κάτι γίνεται, κάτι υπάρχει και συνεχίζει. Δεν μπορώ πια τις ισοπεδωτικές και απόλυτες ατάκες, ενώ κάποτε εγώ ήμουν αυτή που τις χρησιμοποιούσα. Βέβαια, δεν υπάρχουν αποδείξεις, παρά μόνο θεωρίες. Μακάρι να υπήρχε η οποιαδήποτε επικοινωνία με την άλλη πλευρά και να μου έλεγε ότι είναι καλά εκεί που είναι. Μέχρι τώρα το μόνο που έχω δει είναι όνειρα, διάφορα όνειρα. Όμως υπάρχουν στιγμές που τον νιώθω τόσο πολύ κοντά μου, γύρω μου, που νομίζω ότι εάν θα γυρίσω θα τον δω. Βέβαια αυτό δεν έχει συμβεί μέχρι τώρα και το πιθανότερο είναι η ανάγκη μου να το βλέπω έτσι. Χθες είδα και σε dvd την ταινία "Η ζωή μετά". Ουσιαστικά έχει βασιστεί στις επιθανάτιες εμπειρίες που έχουν κατά καιρούς καταγραφεί. Άλλο μεγάλο ζήτημα αυτό που εξάντλησα να διαβάζω εδώ στο esoterica σε άλλο topic.
Τέλος πάντως, για να επιστρέψω στην ταινία, για όσους την έχουν δει, υπήρχε ένα ενδιάμεσο (μέντιουμ), που υποτίθεται είχε το "χάρισμα" να επικοινωνεί με νεκρούς. Ποια είναι η άποψή σας; υπάρχει κάποιος αξιόπιστος στην Αθήνα ο οποίος μπορεί να έρθει σε επαφή με την άλλη πλευρά; τι έχετε ακούσει; Θα με ενδιέφεραν οι απόψεις και οι τοποθετήσεις σας στο ζήτημα. Ευχαριστώ που με ακούσατε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2011, 13:31:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι φανερό πως κάπου θέλεις να πιαστείς αρνούμενη να δεχτείς την πραγματικότητα.
Πρέπει να φανείς δυνατή και να την αντιμετωπίσεις.
Καταλαβαίνω πως σου είναι δυσβάσταχτος ο χαμός ενός αγαπημένου προσώπου (στους περισσότερους έτσι είναι)

Κάνε κουράγιο και προπάντων μην πέσεις θύμα κάθε λογής απατεώνων, που θα ισχυριστούν πως έχουν την ικανότητα επικοινωνίας με τους νεκρούς.

ΔΕΝ υπάρχει τέτοια ικανότατα απο ΚΑΝΕΝΑΝ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2011, 13:38:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου gianipseftis.
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Δεν πρόκειται να ασχοληθώ με απατεώνες και λοιπά λαμόγια. Θα ήθελα όμως να υπήρχε κάτι αντίστοιχο με την ταινία. Ξέρω ότι Θα μου πεις ότι "ήταν απλώς μια ταινία". Αλλά, πες μου σε παρακαλώ, τι εννοείς με τη φράση "αρνούμενη να δεχτείς την πραγματικότητα"? Για σένα δηλαδή, ποια είναι αυτή η πραγματικότητα; ότι απλώς σβήνει το φως;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2011, 13:53:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πιστεύω πως είμαστε φτιαγμένοι από αστρόσκονη, και συγκεκριμένα, από λείψανα παλιών άστρων, όπως αναφέρει ο Ελύτης στο “Άξιον Εστί”.

Η ύλη μας δεν θα χαθεί, αλλά τα δομικά της στοιχεία θα χρησιμοποιηθούν για νέα ζωή ξανά και ξανά.
“Στην αρχή μας υπάρχει το τέλος μας, ξανά και ξανά” όπως γράφει ο Τ.Ελιοτ.

Κουράγιο καλή μου!
Η ζωή συνεχίζεται, αυτός είναι ο κόσμος μας “ο μικρός, ο μέγας”.

Δεν έχω κάτι ποιο χρήσιμο να σου πω, πάρεξ απο αυτήν την αλήθεια μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2011, 14:07:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...έστω και αυτό που λες ότι πιστεύεις, είναι κάτι προτιμότερο από τον μηδενισμό.

Ευχαριστώ για το "κουράγιο" που μου εύχεσαι.

Δυστυχώς, δεν έχω και άλλη επιλογή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2011, 14:41:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dear lixos,
Σου προτεινω να διαβασεις το βιβλιο ''Θα σε δω στον παραδεισο'' του Richard Matheson..Θα σου λυθουν πολλες αποριες αν οχι ολες...

Επισης μακρια απο μηδενιστες και απολυτους ανθρωπους...κανε τη δικη σου ερευνα και θα σου απαντηθουν ολα με λιγη υπομονη και επιμονη..ξεκινα οπωσδηποτε με το βιβλιο που σου προτεινω...σε αφορα ΑΜΕΣΑ...trust me..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2011, 16:06:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tina GR,
Ευχαριστώ για την απάντηση. Το σημείωσα. Έχει γίνει και ταινία με τον Robin Williams απ' ότι το κοίταξα λίγο.
Όσον αφορά στην έρευνα που λες, όσο το ψάχνω τόσο περισσότερο μπερδεύομαι. Πάνω που νομίζω ότι φτάνω κάπου, κάθε φορά σκοντάφτω.
Για να καταλάβεις, έχω διαβάσει ό,τι βρήκα σχετικά με τα NDE's και νομίζω ότι κάπου μέσα από αυτές τις εμπειρίες ίσως να υπάρχει "λογική" εξήγηση & απαντήσεις. Αλλά πάλι, η λογική λέει πως δεν υπάρχουν αποδείξεις και φτου κι απ' την αρχή. Είναι αυτό που λέμε: θα ήθελα να το δω με τα μάτια μου. Αλλά...δυστυχώς μέχρι σήμερα δεν..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2011, 19:26:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και εγω ειχα πολλες αποριες οπως και εσυ αλλα δεν το αφησα...ερευνησα και κατεληξα..δεν υπαρχει τιποτα μπερδεμενο..οσο για τη λογικη..λυπαμαι που θα σε απογοητευσω αλλα δε γινεται ολα τα πραγματα να εξηγουνται με βαση τη λογικη...για οποιαδηποτε απορια θα μπορουσες να μου στειλεις private..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2011, 21:39:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ/τή lixos
Έχεις καμιά σχέση με το Χριστιανισμό;
Αν ναι, γιατί δεν ψάχνεις και εκεί; Η χριστιανική παράδοση, ιδιαίτερα η Ορθόδοξη, θα μπορούσε, ίσως, να σου προσφέρει κάποια άλλη "διάσταση" στο αδιέξοδο που σε οδηγεί ο πόνος που σου προκαλεί ο χαμός του αγαπημένου σου προσώπου.

Λυπάμαι γι' αυτό που σου συνεβει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2011, 21:52:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι έγινε Ψηλέ, κάνουμε και προσηλυτισμό τώρα…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2011, 10:23:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και εγω ειχα πολλες αποριες οπως και εσυ αλλα δεν το αφησα...ερευνησα και κατεληξα..δεν υπαρχει τιποτα μπερδεμενο..οσο για τη λογικη..λυπαμαι που θα σε απογοητευσω αλλα δε γινεται ολα τα πραγματα να εξηγουνται με βαση τη λογικη...για οποιαδηποτε απορια θα μπορουσες να μου στειλεις private..




ΤίναGR καλήμερα,

Σου έχω στείλει mail. Ελπίζω να το έκανα σωστά. Σε παρακαλώ διάβασέ το και απάντησέ μου όταν μπορείς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2011, 10:26:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ/τή lixos
Έχεις καμιά σχέση με το Χριστιανισμό;
Αν ναι, γιατί δεν ψάχνεις και εκεί; Η χριστιανική παράδοση, ιδιαίτερα η Ορθόδοξη, θα μπορούσε, ίσως, να σου προσφέρει κάποια άλλη "διάσταση" στο αδιέξοδο που σε οδηγεί ο πόνος που σου προκαλεί ο χαμός του αγαπημένου σου προσώπου.

Λυπάμαι γι' αυτό που σου συνεβει.




Ευχαριστώ για την απάντησή σου.
Με το Χριστιανισμό πλέον δεν έχω καμία σχέση. Εκτός από την αγάπη που πρεσβεύει, δεν με καλύπτει σαν θεωρία, τουλάχιστον όχι όπως έχει παραποιηθεί από τους παπάδες και τους λοιπούς ακατάλληλους. Ούτε και αυτός προσφέρει αποδείξεις. 2000 χρόνια τώρα έχει βασιστεί στο promotion & marketing του μετά θάνατον φόβου. Τίποτα το ουσιαστικό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2011, 10:29:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
lixos

Γεια σε όλους σας. [ Γεια σου και σένα ]
Είμαι νέο μέλος και είχα γράψει και σε ένα άλλο σχετικό θέμα όμως δεν έλαβα κανένα σχόλιο ή απάντηση από κανέναν.
Πρόσφατα βίωσα έναν από τους χειρότερους εφιάλτες μου: "έχασα" το άλλο μου μισό, εντελώς ξαφνικά και αναπάντεχα.
Μέχρι τώρα πάντα πίστευα πως όταν κανείς πεθαίνει, απλώς εκεί τελειώνουν όλα. Τώρα έχω ανάγκη να πιστέψω το αντίθετο: πως κάτι γίνεται, κάτι υπάρχει και συνεχίζει. [ Αν έχεις ανάγκη να πιστέψεις το αντίθετο, απλά ... πίστεψέ το. Η πίστη σου δεν χρειάζεται καμία επιβεβαίωση όπως ακριβώς η καρδιά σου δεν χρειάζεται το νου σου για να λειτουργήσει ]

Δεν μπορώ πια τις ισοπεδωτικές και απόλυτες ατάκες, ενώ κάποτε εγώ ήμουν αυτή που τις χρησιμοποιούσα. Βέβαια, δεν υπάρχουν αποδείξεις, παρά μόνο θεωρίες. Μακάρι να υπήρχε η οποιαδήποτε επικοινωνία με την άλλη πλευρά και να μου έλεγε ότι είναι καλά εκεί που είναι. Μέχρι τώρα το μόνο που έχω δει είναι όνειρα, διάφορα όνειρα. Όμως υπάρχουν στιγμές που τον νιώθω τόσο πολύ κοντά μου, γύρω μου, που νομίζω ότι εάν θα γυρίσω θα τον δω. Βέβαια αυτό δεν έχει συμβεί μέχρι τώρα και το πιθανότερο είναι η ανάγκη μου να το βλέπω έτσι. Χθες είδα και σε dvd την ταινία "Η ζωή μετά". Ουσιαστικά έχει βασιστεί στις επιθανάτιες εμπειρίες που έχουν κατά καιρούς καταγραφεί. Άλλο μεγάλο ζήτημα αυτό που εξάντλησα να διαβάζω εδώ στο esoterica σε άλλο topic.
Τέλος πάντως, για να επιστρέψω στην ταινία, για όσους την έχουν δει, υπήρχε ένα ενδιάμεσο (μέντιουμ), που υποτίθεται είχε το "χάρισμα" να επικοινωνεί με νεκρούς. Ποια είναι η άποψή σας; υπάρχει κάποιος αξιόπιστος στην Αθήνα ο οποίος μπορεί να έρθει σε επαφή με την άλλη πλευρά; τι έχετε ακούσει; Θα με ενδιέφεραν οι απόψεις και οι τοποθετήσεις σας στο ζήτημα. Ευχαριστώ που με ακούσατε.


quote:
lixos

Είναι αυτό που λέμε: θα ήθελα να το δω με τα μάτια μου. [ Αυτό που θες να δεις, δεν θα το δεις με τα μάτια σου αλλά με την καρδιά σου ]


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2011, 11:44:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
lixos

Γεια σε όλους σας. [ Γεια σου και σένα ]
Είμαι νέο μέλος και είχα γράψει και σε ένα άλλο σχετικό θέμα όμως δεν έλαβα κανένα σχόλιο ή απάντηση από κανέναν.
Πρόσφατα βίωσα έναν από τους χειρότερους εφιάλτες μου: "έχασα" το άλλο μου μισό, εντελώς ξαφνικά και αναπάντεχα.
Μέχρι τώρα πάντα πίστευα πως όταν κανείς πεθαίνει, απλώς εκεί τελειώνουν όλα. Τώρα έχω ανάγκη να πιστέψω το αντίθετο: πως κάτι γίνεται, κάτι υπάρχει και συνεχίζει. [ Αν έχεις ανάγκη να πιστέψεις το αντίθετο, απλά ... πίστεψέ το. Η πίστη σου δεν χρειάζεται καμία επιβεβαίωση όπως ακριβώς η καρδιά σου δεν χρειάζεται το νου σου για να λειτουργήσει ]

Δεν μπορώ πια τις ισοπεδωτικές και απόλυτες ατάκες, ενώ κάποτε εγώ ήμουν αυτή που τις χρησιμοποιούσα. Βέβαια, δεν υπάρχουν αποδείξεις, παρά μόνο θεωρίες. Μακάρι να υπήρχε η οποιαδήποτε επικοινωνία με την άλλη πλευρά και να μου έλεγε ότι είναι καλά εκεί που είναι. Μέχρι τώρα το μόνο που έχω δει είναι όνειρα, διάφορα όνειρα. Όμως υπάρχουν στιγμές που τον νιώθω τόσο πολύ κοντά μου, γύρω μου, που νομίζω ότι εάν θα γυρίσω θα τον δω. Βέβαια αυτό δεν έχει συμβεί μέχρι τώρα και το πιθανότερο είναι η ανάγκη μου να το βλέπω έτσι. Χθες είδα και σε dvd την ταινία "Η ζωή μετά". Ουσιαστικά έχει βασιστεί στις επιθανάτιες εμπειρίες που έχουν κατά καιρούς καταγραφεί. Άλλο μεγάλο ζήτημα αυτό που εξάντλησα να διαβάζω εδώ στο esoterica σε άλλο topic.
Τέλος πάντως, για να επιστρέψω στην ταινία, για όσους την έχουν δει, υπήρχε ένα ενδιάμεσο (μέντιουμ), που υποτίθεται είχε το "χάρισμα" να επικοινωνεί με νεκρούς. Ποια είναι η άποψή σας; υπάρχει κάποιος αξιόπιστος στην Αθήνα ο οποίος μπορεί να έρθει σε επαφή με την άλλη πλευρά; τι έχετε ακούσει; Θα με ενδιέφεραν οι απόψεις και οι τοποθετήσεις σας στο ζήτημα. Ευχαριστώ που με ακούσατε.


quote:
lixos

Είναι αυτό που λέμε: θα ήθελα να το δω με τα μάτια μου. [ Αυτό που θες να δεις, δεν θα το δεις με τα μάτια σου αλλά με την καρδιά σου ]





καλημέρα Zip,
Δυστυχώς η καρδιά δεν σε πείθει, μάλλον σε παραπλανά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2011, 12:09:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lixos δες τα e-mail σου..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2011, 12:31:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...έστω και αυτό που λες ότι πιστεύεις, είναι κάτι προτιμότερο από τον μηδενισμό.

Ευχαριστώ για το "κουράγιο" που μου εύχεσαι.

Δυστυχώς, δεν έχω και άλλη επιλογή.



Όπως και να έχει το θέμα, σε κάθε περίπτωση να είσαι προσεκτική και καχύποπτη.
Κυκλοφορούν πολλοί απατεώνες, αλλά προσοχή, και αβανταδόροι απατεώνων, που εκμεταλλευόμενοι τον ανθρώπινο πόνο της απώλεια αγαπημένου προσώπου, παρουσιάζονται ώς “ενδιάμεσοι”, χρησιμοποιώντας διάφορα κόλπα εξαπάτησης.

ΔΕΝ υπάρχει, κατα την γνώμη μου, δυνατότητα επικοινωνίας με τους νεκρούς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2011, 12:33:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

...έστω και αυτό που λες ότι πιστεύεις, είναι κάτι προτιμότερο από τον μηδενισμό.

Ευχαριστώ για το "κουράγιο" που μου εύχεσαι.

Δυστυχώς, δεν έχω και άλλη επιλογή.



Όπως και να έχει το θέμα, σε κάθε περίπτωση να είσαι προσεκτική και καχύποπτη.
Κυκλοφορούν πολλοί απατεώνες, αλλά προσοχή, και αβανταδόροι απατεώνων, που εκμεταλλευόμενοι τον ανθρώπινο πόνο της απώλεια αγαπημένου προσώπου, παρουσιάζονται ώς “ενδιάμεσοι”, χρησιμοποιώντας διάφορα κόλπα εξαπάτησης.

ΔΕΝ υπάρχει, κατα την γνώμη μου, δυνατότητα επικοινωνίας με τους νεκρούς.




Ναι, συμφωνώ μαζί σου. Υπάρχουν διάφοροι εκμεταλλευτές του πόνου και της ανάγκης, δυστυχώς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy