ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΙ ΝΕΚΡΟΙ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΟΥΝ ΜΕ ΜΑΣ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2011, 12:37:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:

...έστω και αυτό που λες ότι πιστεύεις, είναι κάτι προτιμότερο από τον μηδενισμό.

Ευχαριστώ για το "κουράγιο" που μου εύχεσαι.

Δυστυχώς, δεν έχω και άλλη επιλογή.



Όπως και να έχει το θέμα, σε κάθε περίπτωση να είσαι προσεκτική και καχύποπτη.
Κυκλοφορούν πολλοί απατεώνες, αλλά προσοχή, και αβανταδόροι απατεώνων, που εκμεταλλευόμενοι τον ανθρώπινο πόνο της απώλεια αγαπημένου προσώπου, παρουσιάζονται ώς “ενδιάμεσοι”, χρησιμοποιώντας διάφορα κόλπα εξαπάτησης.

ΔΕΝ υπάρχει, κατα την γνώμη μου, δυνατότητα επικοινωνίας με τους νεκρούς.




Ναι, συμφωνώ μαζί σου. Υπάρχουν διάφοροι εκμεταλλευτές του πόνου και της ανάγκης, δυστυχώς.




Και ξέρεις κάτι; πολύ θα ήθελα να υπήρχε αυτό που λέμε "θεία δίκη" για τέτοιου είδους αποβράσματα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2011, 12:57:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή lixos, το μόνο που μπορώ να ευχηθώ είναι κουράγιο, δύναμη κι εύχομαι ο χρόνος να βοηθήσει να ξεπεράσεις τον πόνο σου, κάτι το οποίο δεν είναι εύκολο και φυσικά εσύ που βιώνεις την απώλεια του ανθρώπου σου, το γνωρίζεις αυτό.

Είναι λογικό να θέλεις να μάθεις εάν ο άνθρωπος σου είναι πλέον καλά όπου βρίσκεται, είναι μια φυσιολογική αντίδραση κάποιου ανθρώπου ο οποίος χάνει ένα συγγενή του, το ταίρι του ή έναν άνθρωπο τον οποίο αγαπάει πολύ.
Πιστεύω πως ο θάνατος είναι μια από τις φάσεις του κύκλου ζωής του ανθρώπου, κάτι μένει πίσω στο φυσικό πεδίο κι ακολουθεί τους γνωστούς νόμους της Φύσης και κάτι προχωράει σε ένα άλλο επίπεδο όπου ίσως να ισχύουν διάφοροι άλλοι νόμοι.
Νομίζω πως δεν είναι σωστό να προσπαθούμε να παρεισφρήσουμε σε "μυστικά", σε καταστάσεις ή ακόμη και σε πεδία τα οποία μας παραμένουν προς το παρόν κρυφά, για να είναι κρυφά κάποιος λόγος θα υπάρχει.
Εσύ θα ανακαλύψεις ποιός είναι αυτός ο τρόπος ο οποίος θα σε βοηθήσει με τον καιρό να διαχειριστείς όσο καλύτερα γίνεται την απώλεια σου και να συμβιβαστείς με αυτήν, δεν ξέρω εάν θα μπορούσε να σου πει κάποιος ποτέ τον τρόπο αυτό ο οποίος θα σε βοηθούσε πραγματικά.
Η μόνη φιλική συμβουλή που θα μπορούσα να σου δώσω, είναι να έχεις τα μάτια σου ανοιχτά πάντοτε σε διάφορους ανθρώπους οι οποίοι μπορεί να σου παρουσιαστούν ως διάμεσοι, μέντιουμ, άνθρωποι που έχουν το χάρισμα να επικοινωνούν με τον κόσμο των πνευμάτων κλπ.
Δεν ξέρω εάν υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι, ξέρω όμως ότι δυστυχώς υπάρχουν πάρα πολλοί επιτήδειοι οι οποίοι δεν διστάζουν να επωφεληθούν τον ανθρώπινο πόνο των συνανθρώπων τους με σκοπό το δικό τους κέρδος.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2011, 13:01:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
lixos

καλημέρα Zip,
Δυστυχώς η καρδιά δεν σε πείθει, μάλλον σε παραπλανά...


Τα μάτια σου είναι αυτά που σε παραπλανούν. Η καρδιά λέει πάντα την Αλήθεια.

Αν περιμένεις να επικοινωνήσεις με τους νεκρούς με τα μάτια σου, με τα χέρια σου και με το στόμα σου, τότε ok, εγώ σου εύχομαι καλή τύχη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2011, 13:06:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2011, 13:50:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητή lixos, το μόνο που μπορώ να ευχηθώ είναι κουράγιο, δύναμη κι εύχομαι ο χρόνος να βοηθήσει να ξεπεράσεις τον πόνο σου, κάτι το οποίο δεν είναι εύκολο και φυσικά εσύ που βιώνεις την απώλεια του ανθρώπου σου, το γνωρίζεις αυτό.

Είναι λογικό να θέλεις να μάθεις εάν ο άνθρωπος σου είναι πλέον καλά όπου βρίσκεται, είναι μια φυσιολογική αντίδραση κάποιου ανθρώπου ο οποίος χάνει ένα συγγενή του, το ταίρι του ή έναν άνθρωπο τον οποίο αγαπάει πολύ.
Πιστεύω πως ο θάνατος είναι μια από τις φάσεις του κύκλου ζωής του ανθρώπου, κάτι μένει πίσω στο φυσικό πεδίο κι ακολουθεί τους γνωστούς νόμους της Φύσης και κάτι προχωράει σε ένα άλλο επίπεδο όπου ίσως να ισχύουν διάφοροι άλλοι νόμοι.
Νομίζω πως δεν είναι σωστό να προσπαθούμε να παρεισφρήσουμε σε "μυστικά", σε καταστάσεις ή ακόμη και σε πεδία τα οποία μας παραμένουν προς το παρόν κρυφά, για να είναι κρυφά κάποιος λόγος θα υπάρχει.
Εσύ θα ανακαλύψεις ποιός είναι αυτός ο τρόπος ο οποίος θα σε βοηθήσει με τον καιρό να διαχειριστείς όσο καλύτερα γίνεται την απώλεια σου και να συμβιβαστείς με αυτήν, δεν ξέρω εάν θα μπορούσε να σου πει κάποιος ποτέ τον τρόπο αυτό ο οποίος θα σε βοηθούσε πραγματικά.
Η μόνη φιλική συμβουλή που θα μπορούσα να σου δώσω, είναι να έχεις τα μάτια σου ανοιχτά πάντοτε σε διάφορους ανθρώπους οι οποίοι μπορεί να σου παρουσιαστούν ως διάμεσοι, μέντιουμ, άνθρωποι που έχουν το χάρισμα να επικοινωνούν με τον κόσμο των πνευμάτων κλπ.
Δεν ξέρω εάν υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι, ξέρω όμως ότι δυστυχώς υπάρχουν πάρα πολλοί επιτήδειοι οι οποίοι δεν διστάζουν να επωφεληθούν τον ανθρώπινο πόνο των συνανθρώπων τους με σκοπό το δικό τους κέρδος.



In anticipation of my resurrection...




Σ' ευχαριστώ για τα λόγια σου.
Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να διαχειριστώ την απώλεια. Είναι πολύ φρέσκο ακόμη. Αυτό που λένε για τον χρόνο είναι μύθος. Απλώς ξέρεις τι γίνεται με τον χρόνο; η διάρκεια της βουτιάς που τρως στην κατάθλιψη γίνεται συντομότερη. Τίποτε άλλο.
Όσον αφορά στους επιτήδειους, όπως έγραψα και πριν, εύχομαι να υπάρχει θεία δίκη.
Δεν θα έπεφτα στα νύχια τέτοιων αρπαχτικών. Θεωρώ τον εαυτό μου σκεπτόμενο (προς το παρόν τουλάχιστον). Απλώς τους εύχομαι τιμωρία γιατί το να παίζεις με τον πόνο άλλων είναι φριχτό και απάνθρωπο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tasosled
Νέο Μέλος

Greece
32 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2011, 13:55:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσον αφορά την επικοινωνία με τους νεκρούς δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάτι απτό κι έτσι κάποιος αδαής μπορεί εύκολα να γίνει υποχείριο διαφόρων αιρέσεων και μέντιουμ..Πέρα από αυτό, αυτό που ξεχνάει εύκολα ο άνθρωπος είναι η ελπίδα και η πίστη σε κάτι καλύτερο και ανώτερο από αυτό που ζούμε. Αγαπητή lixos όλα έχουν παραποιηθεί και αλλοιωθεί από τον άνθρωπο και τα καθεστώτα. Κάποια πράγματα δεν χρειάζονται αποδείξεις και κοσμοθεωρίες για να τα φτάσεις. Πηγάζουν από μέσα..από την καρδιά. Δυστυχώς σε αυτή την ζωή δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για τίποτα. Αλλά για ένα πρεπει να είσαι. Μακριά από μηδενιστές και απόλυτους ανθρωπους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2011, 14:01:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν θα έπεφτα στα νύχια τέτοιων αρπαχτικών. Θεωρώ τον εαυτό μου σκεπτόμενο (προς το παρόν τουλάχιστον).

Αυτή είναι μια σωστή προσέγγιση.
Συνέχισε να σκέφτεσαι έτσι.

Σου εύχομαι τα καλύτερα να ακολουθήσουν όπως τα θες εσύ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2011, 14:18:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όσον αφορά την επικοινωνία με τους νεκρούς δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάτι απτό κι έτσι κάποιος αδαής μπορεί εύκολα να γίνει υποχείριο διαφόρων αιρέσεων και μέντιουμ..Πέρα από αυτό, αυτό που ξεχνάει εύκολα ο άνθρωπος είναι η ελπίδα και η πίστη σε κάτι καλύτερο και ανώτερο από αυτό που ζούμε. Αγαπητή lixos όλα έχουν παραποιηθεί και αλλοιωθεί από τον άνθρωπο και τα καθεστώτα. Κάποια πράγματα δεν χρειάζονται αποδείξεις και κοσμοθεωρίες για να τα φτάσεις. Πηγάζουν από μέσα..από την καρδιά. Δυστυχώς σε αυτή την ζωή δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για τίποτα. Αλλά για ένα πρεπει να είσαι. Μακριά από μηδενιστές και απόλυτους ανθρωπους.




Δεν ξέρω τι εννοείς όταν λες παραποιηθεί και αλλοιωθεί από τον άνθρωπο και τα καθεστώτα. Αυτό που φοβάμαι είναι ότι ίσως όλα είναι ευσεβείς πόθοι που πηγάζουν από τον φόβο του ανθρώπου για το αιώνιο σκοτάδι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2011, 14:19:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Δεν θα έπεφτα στα νύχια τέτοιων αρπαχτικών. Θεωρώ τον εαυτό μου σκεπτόμενο (προς το παρόν τουλάχιστον).

Αυτή είναι μια σωστή προσέγγιση.
Συνέχισε να σκέφτεσαι έτσι.

Σου εύχομαι τα καλύτερα να ακολουθήσουν όπως τα θες εσύ



Πραγματικά ευχαριστώ γι αυτή την ευχή. Τη χρειάζομαι!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tasosled
Νέο Μέλος

Greece
32 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2011, 14:39:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως αυτό , ίσως εκείνο.. ίσως όλα..είναι θέμα που κανείς δεν μπορεί να σου δώσει 1000% μια απάντηση με σιγουριά. Όλα τα άλλα που προαναφέρθηκαν είναι ένα μεγάλο ίσως.. οπότε από δώ και πέρα , με τόσα πολλά ίσως αυτό που σου μένει είναι να κάνεις την δική σου έρευνα και ΊΣΩΣ πάλι και να κατασταλλάξεις κάπου.

Καλό απόγευμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

starstruck
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
105 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2011, 20:47:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην παρούσα φάση , πιστεύω πως όχι, δεν μπορούν να επικοινωνήσουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2011, 10:47:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν πιστεύω ότι υπάρχει επικοινωνία επειδή κατά τη γνώμη μου, δεν είναι σωστό να υπάρχει επαφή μεταξύ ζωντανών και νεκρών. Ας πούμε, οι νεκροί βρίσκονται στα χέρια του θεού, έκαναν στη ζωή τους ότι μπόρεσαν να κάνουν και τώρα, ας πούμε βρίσκονται σε κατάσταση να υφίστανται τις συνέπειες των πράξεών τους. δεν μου φαίνεται λογικό σε αυτή τη κατάσταση να εξακολουθούν πχ να αγχώνονται με τα προβλήματα των παιδιών τους.

Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ, ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΥΦΥΪΑ ΤΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΗΣΕΙ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2011, 19:36:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν πιστεύω ότι υπάρχει επικοινωνία επειδή κατά τη γνώμη μου, δεν είναι σωστό να υπάρχει επαφή μεταξύ ζωντανών και νεκρών. Ας πούμε, οι νεκροί βρίσκονται στα χέρια του θεού, έκαναν στη ζωή τους ότι μπόρεσαν να κάνουν και τώρα, ας πούμε βρίσκονται σε κατάσταση να υφίστανται τις συνέπειες των πράξεών τους. δεν μου φαίνεται λογικό σε αυτή τη κατάσταση να εξακολουθούν πχ να αγχώνονται με τα προβλήματα των παιδιών τους.

Δηλαδή σαν να λέμε, αντιμετωπίζουν τη θεία δίκη;;; Λίγο ανατριχιαστικό κατά τη γνώμη μου το δόγμα...

Σε παρακαλώ όμως εξήγησέ μου το ρητό της υπογραφής σου.

Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ, ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΥΦΥΪΑ ΤΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΗΣΕΙ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2011, 23:47:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Δεν πιστεύω ότι υπάρχει επικοινωνία επειδή κατά τη γνώμη μου, δεν είναι σωστό να υπάρχει επαφή μεταξύ ζωντανών και νεκρών. Ας πούμε, οι νεκροί βρίσκονται στα χέρια του θεού, έκαναν στη ζωή τους ότι μπόρεσαν να κάνουν και τώρα, ας πούμε βρίσκονται σε κατάσταση να υφίστανται τις συνέπειες των πράξεών τους. δεν μου φαίνεται λογικό σε αυτή τη κατάσταση να εξακολουθούν πχ να αγχώνονται με τα προβλήματα των παιδιών τους.

Δηλαδή σαν να λέμε, αντιμετωπίζουν τη θεία δίκη;;; Λίγο ανατριχιαστικό κατά τη γνώμη μου το δόγμα...

Σε παρακαλώ όμως εξήγησέ μου το ρητό της υπογραφής σου.

Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ, ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΥΦΥΪΑ ΤΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΗΣΕΙ.





Θεωρώ πως το "ανατριχιαστικό" της Θείας δίκης είναι ένα "εμπόδιο" στο οποίο ο άνθρωπος αντιδρά, παρότι ο ίδιος, στην κοινωνία στην οποία ζει, έχει αναπτύξει διάφορα συστήματα απονομής δικαιοσύνης.
Ίσως ο φόβος της θείας δίκης να προέρχεται από το γεγονός της επίγνωσης πως η ανθρώπινη δικαιοσύνη διαβάλεται ενώ η Θεία όχι, ποιος ξέρει;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2011, 09:25:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:

Δεν πιστεύω ότι υπάρχει επικοινωνία επειδή κατά τη γνώμη μου, δεν είναι σωστό να υπάρχει επαφή μεταξύ ζωντανών και νεκρών. Ας πούμε, οι νεκροί βρίσκονται στα χέρια του θεού, έκαναν στη ζωή τους ότι μπόρεσαν να κάνουν και τώρα, ας πούμε βρίσκονται σε κατάσταση να υφίστανται τις συνέπειες των πράξεών τους. δεν μου φαίνεται λογικό σε αυτή τη κατάσταση να εξακολουθούν πχ να αγχώνονται με τα προβλήματα των παιδιών τους.

Δηλαδή σαν να λέμε, αντιμετωπίζουν τη θεία δίκη;;; Λίγο ανατριχιαστικό κατά τη γνώμη μου το δόγμα...

Σε παρακαλώ όμως εξήγησέ μου το ρητό της υπογραφής σου.

Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ, ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΥΦΥΪΑ ΤΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΗΣΕΙ.





Θεωρώ πως το "ανατριχιαστικό" της Θείας δίκης είναι ένα "εμπόδιο" στο οποίο ο άνθρωπος αντιδρά, παρότι ο ίδιος, στην κοινωνία στην οποία ζει, έχει αναπτύξει διάφορα συστήματα απονομής δικαιοσύνης.
Ίσως ο φόβος της θείας δίκης να προέρχεται από το γεγονός της επίγνωσης πως η ανθρώπινη δικαιοσύνη διαβάλεται ενώ η Θεία όχι, ποιος ξέρει;

ναι, αλλά δεν νομίζω ότι μπορούμε να μιλάμε για έναν εκδικητικό Θεό-δικαστή που περιμένει στη γωνία για να τιμωρήσει και να "μαστιγώσει" τους άτακτους. Στην τελική υποτίθεται ότι είναι Θεός και όχι άνθρωπος με αδυναμίες και ελαττώματα, έτσι;



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2011, 15:02:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Θεωρώ πως το "ανατριχιαστικό" της Θείας δίκης είναι ένα "εμπόδιο" στο οποίο ο άνθρωπος αντιδρά, παρότι ο ίδιος, στην κοινωνία στην οποία ζει, έχει αναπτύξει διάφορα συστήματα απονομής δικαιοσύνης.
Ίσως ο φόβος της θείας δίκης να προέρχεται από το γεγονός της επίγνωσης πως η ανθρώπινη δικαιοσύνη διαβάλεται ενώ η Θεία όχι, ποιος ξέρει;

ναι, αλλά δεν νομίζω ότι μπορούμε να μιλάμε για έναν εκδικητικό Θεό-δικαστή που περιμένει στη γωνία για να τιμωρήσει και να "μαστιγώσει" τους άτακτους. Στην τελική υποτίθεται ότι είναι Θεός και όχι άνθρωπος με αδυναμίες και ελαττώματα, έτσι;



Όχι, δεν νομίζω πως είναι εκδικητικός, αντιθέτως, με την ειλικρινή μετάνοια συγχωρεί, ενώ στην ανθρώπινη δικαιοσύνη, ακόμη και αν το μετανοιώσεις ειλικρινά, δεν αποφεύγεις τη ποινή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2011, 18:15:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όχι, δεν νομίζω πως είναι εκδικητικός, αντιθέτως, με την ειλικρινή μετάνοια συγχωρεί

Αυτό όμως είναι μια προσωπική ερμηνεία του Θεού και κάποιας ιδιότητας του (του να συγχωρεί), μου φαίνεται δηλαδή σα μια προσπάθεια απόδοσης κάποιων συγκεκριμένων ιδιοτήτων οι οποίες είναι γνώριμες στον άνθρωπο σε κάτι που δε μπορεί να δει και να αισθανθεί άμεσα, όπως είναι ο Θεός.
Οπότε βρίσκω επισφαλή και την θέση ότι ο Θεός συγχωρεί όσο και την άποψη ότι ο Θεός τιμωρεί.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2011, 18:24:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Όχι, δεν νομίζω πως είναι εκδικητικός, αντιθέτως, με την ειλικρινή μετάνοια συγχωρεί

Αυτό όμως είναι μια προσωπική ερμηνεία του Θεού και κάποιας ιδιότητας του (του να συγχωρεί), μου φαίνεται δηλαδή σα μια προσπάθεια απόδοσης κάποιων συγκεκριμένων ιδιοτήτων οι οποίες είναι γνώριμες στον άνθρωπο σε κάτι που δε μπορεί να δει και να αισθανθεί άμεσα, όπως είναι ο Θεός.
Οπότε βρίσκω επισφαλή και την θέση ότι ο Θεός συγχωρεί όσο και την άποψη ότι ο Θεός τιμωρεί.

Ναι. Θα συμφωνήσω εδώ απόλυτα. Ειδικά στο ότι ο καθένας δίνει τις προσωπικές του ερμηνείες στον "Θεό". Επίσης στο εάν είναι δίκαιος ή άδικος. Τι σημαίνει τελικά αυτό; και εάν μιλάμε για Θεία δικαιοσύνη γιατί στερεί ανθρώπους χρήσιμους και καλούς από κοντά μας;;;;




In anticipation of my resurrection...



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2011, 19:14:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή lixos, επέτρεψε μου να σου προσφέρω μια "βοήθεια" τεχνικής φύσεως.
Όταν θέλεις να συμπεριλάβεις στο μήνυμα σου ένα απόσπασμα από ένα μέρος των γραφομένων κάποιου συνομιλητή σου, κλικάρεις στο εικονίδιο www.esoterica.gr/forums/icon_editor_quote.gif" border=0> και κάνεις copy - paste τα γραφόμενα του συνομιλητή σου μέσα στα 2 tags.
Δηλαδή:

[quote]απόσπασμα γραφομένων συνομιλητή[/quote]

Το δικό σου μήνυμα το γράφεις έξω από τα tags του κώδικα ώστε να είναι ευδιάκριτο στους υπόλοιπους συμμετέχοντες - αναγνώστες ποιός είπε τι.

Δηλαδή:

[quote]απόσπασμα γραφομένων συνομιλητή[/quote]

Δικές σου απόψεις

Επίσης, δεν χρειάζεται να κάνεις παράθεση όλο το μήνυμα κάποιου συνομιλητή σου, ειδικά εάν το μήνυμα του είναι πχ αμέσως πριν το δικό σου ή λίγο πιο πριν.
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις την λειτουργία των quotes και να συμπεριλάβεις εντός των tags το απόσπασμα εκείνο που σε ενδιαφέρει.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2011, 19:22:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητή lixos, επέτρεψε μου να σου προσφέρω μια "βοήθεια" τεχνικής φύσεως.
Όταν θέλεις να συμπεριλάβεις στο μήνυμα σου ένα απόσπασμα από ένα μέρος των γραφομένων κάποιου συνομιλητή σου, κλικάρεις στο εικονίδιο www.esoterica.gr/forums/icon_editor_quote.gif" border=0> και κάνεις copy - paste τα γραφόμενα του συνομιλητή σου μέσα στα 2 tags.
Δηλαδή:

[quote]απόσπασμα γραφομένων συνομιλητή[/quote]

ουπς! ευχαριστώ. Ως νέο μέλος είμαι άσχετη ακόμη.

Το δικό σου μήνυμα το γράφεις έξω από τα tags του κώδικα ώστε να είναι ευδιάκριτο στους υπόλοιπους συμμετέχοντες - αναγνώστες ποιός είπε τι.

Δηλαδή:

[quote]απόσπασμα γραφομένων συνομιλητή[/quote]

Δικές σου απόψεις

Επίσης, δεν χρειάζεται να κάνεις παράθεση όλο το μήνυμα κάποιου συνομιλητή σου, ειδικά εάν το μήνυμα του είναι πχ αμέσως πριν το δικό σου ή λίγο πιο πριν.
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις την λειτουργία των quotes και να συμπεριλάβεις εντός των tags το απόσπασμα εκείνο που σε ενδιαφέρει.



In anticipation of my resurrection...



πάλι το έκανα λάθος :(


Edited by - lixos on 24/08/2011 19:24:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2011, 19:33:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πάλι λάθος το έκανα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy