ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΙ ΝΕΚΡΟΙ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΟΥΝ ΜΕ ΜΑΣ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2003, 17:34:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ...
ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ ΜΟΥ (ΝΕΚΡΟΣ) ΝΑ ΜΕ ΦΩΝΑΖΕΙ: "ΚΩΣΤΑ"
ΕΙΝΑΙ Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΜΟΥ Η...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?

Κάνε ότι θέλεις αλλά μην κάνεις ότι δεν θες να σου το κάνουν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2003, 12:35:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε nNoe

Ειλικρινά με συγκλόνισαν αυτά που γράφεις και με έβαλαν σε σκέψεις... Να σου πω την αλήθεια, πολλές φορές έχω αναρωτηθεί εάν οι νεκροί μας βιώνουν τα συναισθήματα όπως εμείς, ή με έναν "διαφορετικό" τρόπο.

Ευχαριστώ πολύ.

* Irene *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chris__
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2003, 13:24:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chris__  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το σίγουρο πάντως είναι οτι εφόσον έχουν ζήσει μια γήινη ζωή καταλαβαίνουν απόλυτα το πως μπορει να νιώθουμε.Τώρα με ποιον τρόπο το καταλαβαίνουν ή αν νιώθουν το ίδιο δεν το ξέρω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sof
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2011, 19:24:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ,ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΠΟΥΜΕ ΕΤΣΙ.ΠΡΙΝ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΧΑΣΑ ΤΟΝ ΘΕΙΟ ΜΟΥ,ΕΝΑ ΒΡΑΔΥ ΚΑΘΩΣ ΕΠΕΣΑ ΓΙΑ ΥΠΝΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΜΟΥ ΕΙΔΑ ΕΝΑ ΜΠΛΕ ΦΩΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΑΙ.
ΕΠΕΙΔΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΟΛΥ Σ ΑΥΤΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sof
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2011, 19:54:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σιγουρα επικοινωνουν μαζι μας με διαφορουσ τροπους,αλλοι ειμαστε πιο δεκτικοι και τους βλεπουμε και αλλοι φοβομαστε να δουμε και ν ακουσουμε
φιλικα :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2011, 10:19:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν επικοινωνούν οι νεκροί με εμάς?
Μάλλον το αντίθετο συμβαίνει.
Η επικοινωνία γίνεται μόνο από εμάς, και μάλιστα ΜΟΝΟ με ένα τρόπο.
Νοερά....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νταϊάνα
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2011, 18:40:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ sof μαζί σου..νομίζω ότι όντως επικοινωνούν μαζί μας και είναι ανάλογα τις αντιδράσεις μας..μα και το εσωτερικό μας επίπεδο..εννοώ το πόσο έτοιμοι είμαστε για τέτοιες εμπειρίες και το πόση εσωτερική δουλειά έχουμε κάνει...όμως και εμείς μπορούμε να τους επικαλεστούμε...και να έρθουν..ίσως..μα πάντα μου μένει η απορία μετά το θάνατο τι γίνεται..γιατί αν δεχτούμε ότι δεν τελειώνουν όλα στο θάνατο...τότε τι γίνεται???και άμα ισχύει η μετενσάρκωση τότε πως επικοινωνούμε με νεκρούς αφού υποτίθεται ότι ξαναήρθαν στη γη???δεν ξέρω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2011, 05:57:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Νταϊάνα, απ' όσο γνωρίζω η διαδικασία της μετενσάρκωσης δεν αρχίζει αμέσως μετά την διαδικασία του φυσικού θανάτου του προσώπου.
Χρειάζεται ένα σχετικά μεγάλο χρονικό διάστημα προκειμένου η ψυχή να επιστρέψει στο φυσικό πεδίο και να ενσαρκωθεί ξανά.

Όσον αφορά για το εάν οι ψυχές των εκλιπόντων επικοινωνούν μαζί μας, ειλικρινά δεν ξέρω εάν γίνεται κάτι τέτοιο ή εάν εμείς έτσι ονομάζουμε την ανάγκη μας να είναι ακόμη κοντά μας οι δικοί μας άνθρωποι που έφυγαν.
Και γιατί να επικοινωνούν μαζί μας;
Ίσως το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε όταν κάποιος φεύγει από κοντά μας είναι να ευχηθούμε να έχει καλό ταξίδι.
Δε νομίζουμε ότι μπορούμε να κάνουμε κάτι περισσότερο.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Νταϊάνα
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2011, 16:23:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ειμαι σιγουρη για το αν επικοινωνουμε μαζι τους η οχι...παντως επειδη ειχα καποιες παραξενες εμπειριες με ανθρωπους που εχουν φυγει..εχω φτασει σε καποια συμπερασματα...εννοειται πως παρα πολλες φορες σκεφτηκα μηπως ειμαι τρελη η μηπως ο νους παιζει τα δικα του παιχνιδια...αλλα οταν δεν εισαι ο μονος ανθρωπος που εχει ζησει κατι τετοιο τοτε το σκεφτεσαι διαφορετικα...και φυσικα ειναι τελειως διαφορετικο να το ακους και τελειως αλλιωτικο να το ζεις...καταλαβαινεις...παντως συμφωνω μαζι σου στο οτι ειναι καλυτερο να τους λεμε ενα καλο ταξιδι...και να μην χαλαμε την ζωη μας η να μην προσκολλομαστε εκει...γιατι ισως να τον κραταμε πισω η εκει που πηγαινει να ειναι καλυτερα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νταϊάνα
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2011, 16:25:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2011, 07:39:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Νταϊάνα, ο λόγος που είμαι κάπως δύσπιστος στην επικοινωνία μεταξύ των δύο κόσμων είναι το γεγονός ότι όταν οι συγγενείς και γενικότερα τα πολύ κοντινά ενός θανόντος προσώπου το σκέφτονται πολύ έντονα και βιώνουν τα ανάλογα συναισθήματα που φέρει η απώλεια αυτή - κάτι πολύ φυσιολογικό - είναι πιθανόν να μεγεθύνουν τον πόνο τους.
Όντας λοιπόν σε μια τέτοια κατάσταση γίνονται πιο ευάλωτοι και μπορεί ορισμένες φορές να προβάλλουν δικές τους σκέψεις ή κι ενδόμυχες επιθυμίες σε αυτό που ονομάζουμε επικοινωνία με ένα πνεύμα.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Νταϊάνα
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2011, 18:58:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχεις δικιο...αν ομως εισαι συνειδητος..?η αν οι παραξενες αυτες εμπειριες δεν ειναι με ατομα δικα σου η με ανθρωπους που εχεις συναιδηματικους δυνατους δεσμους...τοτε τι γινεται? κ απ κει αρχιζει το παραξενο.....δεν ξερω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2011, 01:41:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΙ ΝΕΚΡΟΙ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΟΥΝ ΜΕ ΜΑΣ?
Εδώ δε μπορούμε εμείς να επικοινωνήσουμε μεταξύ μας, να επικοινωνήσουμε με τους νεκρούς μας ενδιαφέρει; Αφήστε τους νεκρούς να θάψουν τους νεκρούς τους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2011, 23:09:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DJ@MH

Εδώ δε μπορούμε εμείς να επικοινωνήσουμε μεταξύ μας, να επικοινωνήσουμε με τους νεκρούς μας ενδιαφέρει;


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Alaster
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2011, 13:49:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα κι από μένα :)

quote:

Τηρούμενοι τον Νόμο των Αναλογιών του Τρισμέγιστου Ερμή, "ως εν ουρανό ΚΑΙ επι της γής" (και έτσι φτάνω σε ένα πρώτο συμπέρασμα) θα έπρεπε να έχουν ΠΑΡΑΤΗΡΗΘΕΙ και ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΘΕΙ περιπτώσεις ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ των Ζωντανών (εννοώ αυτούς στον φυσικοϋλικό κόσμο, ΕΜΑΣ δηλαδή) με εκείνους που βρίσκονται στον κόσμο των ΝΕΚΡΩΝ!!!!
Απ'όσο γνωρίζω, κάτι τέτοιο ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ή ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΙ....

Πώς, ο Ομηρος δεν περιέγραψε "εκστρατείες" ζωντανών στον κάτω κόσμο με σκοπό την επικοινωνία με νεκρούς χαρακτήρες στο δικό τους χώρο ; Oι τόσο προσφιλείς "necromancers" απανταχού των media την ίδια δουλειά δεν κάνουν ; Επίσης, δε νομίζω οι μύστες της γνώσης του Τριςμέγιστου Ερμή να διαδώσουν την επίδραση των τωρινών ζωντανών στους τωρινούς νεκρούς που περιμένουν να ενσαρκωθούν και με τη σειρά τους να επιρρεάσουν τον κόσμο όταν έρθουν. Με λίγα λόγια, την επιρροή των τωρινών ανθρώπων στο μέλλον μέσω της αλλιλεπίδρασης με τους νεκρούς.

Οσον αφορά τα όνειρα, πώς ξέρουμε πως δεν είναι μηνύματα του υποσεινήδητου που απλά μεταφράζονται ως έτσι; Εάν εξετάζουμε την ύπαρξη επικοινωνίας από και προς μη ζωντανές υπάρξεις, η ικανότητα πρόβλεψης (ενόραση) και η ανθρώπινη φαντασία είναι πολύ πιο αποδεκτές (και αποδεδειγμένες). Πώς αποδεικνύεται πως ένα όνειρο δεν είναι απλά ένας τέτοιος συνδιασμός αλλά πραγματική επικοινωνία με έναν πραγματικά νεκρό άνθρωπο; :)

Φίλτατε Κέλσο, πιστεύω πως εξ ορισμού δεν υφίσταται η έννοια συγγενικών προσώπων για τους νεκρούς (δεν υπάρχουν πλέον δεσμοί αίματος ή αγχιστοίας αφού δεν υπάρχει η γήινη σάρκα) αν και, πιστεύω πως μπορεί να υπάρχει μνήμη και συναίσθημα προς ζωντανούς. Το κομματάκι με τα μαθηματικά θα χαρώ να το αναλύσουμε και να το συζητήσουμε! :D

Ektos oriwn, εννοείς πως η νόηση και η προσωπικότητα βοηθούν την ψυχή μέσω κάποιου είδους μνημόνευσης να εξελιχθεί, σωστά; :) Γι' αυτό και οφείλουν να είναι κάπως πρόσκαιρα για να ξεκινά ανανεωμένη η ψυχή τη ζωή της σε κάθε ενσάρκωση και να μπορεί να λάβει νέες εμπειρίες και να εξελιχθεί-διδαχθεί παραιτέρω. Νομίζω πως αυτό προσπαθείς να πεις, διόρθωσέ με εάν κάνω λάθος. :)

quote:

Η ψυχή είναι το ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΠΕΡΙΒΛΗΜΑ του Πνεύματος, το οποίο ΠΝΕΥΜΑ, είναι ένα ΑΠΟΣΠΑΣΜΕΝΟ ΚΟΜΜΑΤΙ (τρίμμα) ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ ΤΟΥ "ΘΕΟΥ"

Αναφέρεις τις έννοιες "εξωτερικό", "περίβλημα", "πνεύμα", "αποσμασμένο", "κομμάτι" = "τρίμμα", "ουσία" και "θεός". Μου αρέσει! Απαιτώ παραιτέρω εξηγήσεις και αναλύσεις των!

quote:

ΓΕΙΑ ΣΑΣ,ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΠΟΥΜΕ ΕΤΣΙ.ΠΡΙΝ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΧΑΣΑ ΤΟΝ ΘΕΙΟ ΜΟΥ,ΕΝΑ ΒΡΑΔΥ ΚΑΘΩΣ ΕΠΕΣΑ ΓΙΑ ΥΠΝΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΜΟΥ ΕΙΔΑ ΕΝΑ ΜΠΛΕ ΦΩΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΑΙ.
ΕΠΕΙΔΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΟΛΥ Σ ΑΥΤΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Χμ... Πιστεύω πως δεν έχει να κάνει ακριβώς με αυτό που νομίζεις. Πιο πριν δεν μπορούσες να δεις μπλε φώτα να τριγυρίζουν στο δωμάτιό σου, σωστά; Εάν πιστέψουμε πως το "μπλε φως" ήταν κάτι παρα/μεταφυσικό, σημαίνει πως μπορείς να δεις σε αυτό το ενεργειακό φάσμα. Αυτό σημαίνει πως έχεις αναπτύξει την ικανότητα αυτή να βλέπεις ενέργεια. Τέτοιες ικανότητες απαιτούν εξάσκηση και σίγουρα δεν αποκτούνται από τη μία στιγμή στην άλλη, τουλάχιστον όχι με τέτοιο (απλό, καθημερινό και γήινο) background, εκτός κι αν είχες παρόμοιες εμπειρίες στο παρελθόν (εάν είχες, θα ήθελα να ακούσω για αυτές! :D). Αρα, εάν πράγματι μπορούσες να δεις ενεργειακές υπογραφές, θα είχες δει και στο παρελθόν και θα είσουν και πιο εξοικιωμένος. Δεν αναφέρεις κάτι τέτοιο. Θα συνεπάγω πως δεν πρόκειται για δική σου ικανότητα, λοιπόν. Εάν πράγματι συνέβη, θα σήμαινε πως το γεγονός από μόνο του συνέβαινε στο δικό μας, υλικό βασίλειο. Δε πιστεύω πως ένας απλός αποθανών άνθρωπος όπως ο θείος σου (με κάθε σεβασμό στο άτομο του) θα μπορούσε να καταφέρει ένα τέτοιο γεγονός, να δημιουργήσει μπλε κινούμενο φως για τόση ώρα και μάλιστα με σαφή αντίληψη του χώρου. Παρ' όλο που δεν πιστεύω στις συμπτώσεις, πρέπει να πω ότι δεν νομίζω πως το μπλε φως είχε άμεσα να κάνει με εσένα και το θάνατο του θείου σου. Θα συνδέονται, μάλλον, αλλά όχι άμεσα και όχι μεταξύ τους :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 15:20:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πώς, ο Ομηρος δεν περιέγραψε "εκστρατείες" ζωντανών στον κάτω κόσμο με σκοπό την επικοινωνία με νεκρούς χαρακτήρες στο δικό τους χώρο ; Oι τόσο προσφιλείς "necromancers" απανταχού των media την ίδια δουλειά δεν κάνουν ;

Φίλε Alaster, στην Οδύσσεια περιγράφεται ένα τελετουργικό που έκανε ο Οδυσσέας με σκοπό να επικοινωνήσει με τις ψυχές των νεκρών και μπόρεσε να επικοινωνήσει και με τη νεκρή μητέρα του.
Πέρα από αυτό όμως, το βασίλειο των νεκρών και των ζωντανών για τους Έλληνες ήταν δύο εντελώς διαφορετικοί κόσμοι όπου δεν επιτρεπόταν η είσοδος των ζωντανών στον κάτω κόσμο κι η έξοδος των νεκρών από αυτόν.

Οι μόνες περιπτώσεις που μας είναι γνωστές μέσω των μύθων είναι όταν ο Ορφέας, ο Ηρακλής, κι ο Θησέας με τον Πειρίθου κατέβηκαν στον Άδη για διαφορετικούς λόγους ο καθένας.
Ούτε οι Θεοί δεν επιτρεπόταν να εισέλθουν σε αυτό το βασίλειο με εξαίρεση τον ψυχοπομπό Ερμή ενώ καμία ψυχή δεν βγήκε ποτέ από τον Άδη με εξαίρεση την Ευρυδίκη η οποία επρόκειτο να φύγει από αυτό αλλά εν τέλει παρέμεινε εκεί εξαιτίας του λάθους του Ορφέα.
Ο Πλούτωνας ανέβηκε στον άνω κόσμο μόνο δύο φορές ενώ η Περσεφόνη με τον Άδωνη μπορούσαν να περνούν από 6 μήνες στο κάθε βασίλειο.

Με όλα αυτά θέλω να πω ότι μια τέτοια επικοινωνία μεταξύ των ζωντανών και των νεκρών στην Ελλάδα δεν θα ήταν εύκολη, τουλάχιστον με τη μορφή της κατάβασης των ζωντανών στον κόσμο των ψυχών.

quote:
Οσον αφορά τα όνειρα, πώς ξέρουμε πως δεν είναι μηνύματα του υποσεινήδητου που απλά μεταφράζονται ως έτσι;

Είναι πολύ πιθανόν τα συγκεκριμένα όνειρα να έχουν ως αιτία το δικό μας υποσυνείδητο, τις δικές μας ενδόμυχες επιθυμίες για επικοινωνία ή ακόμη και την δική μας ανάγκη.

Θα αναφερθώ σε ένα προσωπικό μου παράδειγμα το οποίο σχετίζεται με τον παππού μου ο οποίος πέθανε πριν αρκετά χρόνια.
Πέθανε στις 26 Ιουνίου, μισό ακριβώς χρόνο από τις 26 Δεκεμβρίου που είναι η ονομαστική εορτή ενός συγγενικού μου προσώπου.
Όσο πλησίαζαν οι μέρες της συγκεκριμένης ημερομηνίας μου ερχόταν στο μυαλό η σκέψη του παππού μου για το γεγονός ότι θα έκλεινε 6 μήνες που είχε φύγει από την ζωή.
Τον επόμενο χρόνο και καθώς ξημέρωνε η 26η Δεκεμβρίου τον είδα στον ύπνο μου κι είδα ότι συνομιλήσαμε ενώ η όλη αυτή εμπειρία μου άφησε ένα θετικό συναίσθημα όταν ξύπνησα παρόλο που δεν θυμάμαι τίποτα από τον διάλογο.

Για πολύ καιρό πίστευα ότι όντως η ψυχή του με επισκέφθηκε, με το πέρασμα όμως των χρόνων σκέφτομαι ότι είναι πολύ πιθανόν να είδα το συγκεκριμένο όνειρο εξαιτίας των σκέψεων που είχα κάνει.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Alaster
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2011, 02:54:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:Οσον αφορά τα όνειρα, πώς ξέρουμε πως δεν είναι μηνύματα του υποσεινήδητου που απλά μεταφράζονται ως έτσι;

Είναι πολύ πιθανόν τα συγκεκριμένα όνειρα να έχουν ως αιτία το δικό μας υποσυνείδητο, τις δικές μας ενδόμυχες επιθυμίες για επικοινωνία ή ακόμη και την δική μας ανάγκη.


Να διευκρινήσω πως δεν τονίζω ότι κατ' ανάγκη τα όνειρα είναι δικές μας και μόνο δημιουργίες, αλλά αναρωτιέμαι πώς μπορούμε να ξεχωρίζουμε τα δημιουργήματα της φαντασίας μας από, ας πούμε, επικοινωνία με άλλη οντότητα (και αυτό είναι μόνο ένα μικρό κομμάτι για το πώς μέσω ονείρων μπορούμε να αλληλεπιδράσουμε με εξωτερικούς παράγοντες ).

quote:

Θα αναφερθώ σε ένα προσωπικό μου παράδειγμα το οποίο σχετίζεται με τον παππού μου ο οποίος πέθανε πριν αρκετά χρόνια.
Πέθανε στις 26 Ιουνίου, μισό ακριβώς χρόνο από τις 26 Δεκεμβρίου που είναι η ονομαστική εορτή ενός συγγενικού μου προσώπου.
Όσο πλησίαζαν οι μέρες της συγκεκριμένης ημερομηνίας μου ερχόταν στο μυαλό η σκέψη του παππού μου για το γεγονός ότι θα έκλεινε 6 μήνες που είχε φύγει από την ζωή.
Τον επόμενο χρόνο και καθώς ξημέρωνε η 26η Δεκεμβρίου τον είδα στον ύπνο μου κι είδα ότι συνομιλήσαμε ενώ η όλη αυτή εμπειρία μου άφησε ένα θετικό συναίσθημα όταν ξύπνησα παρόλο που δεν θυμάμαι τίποτα από τον διάλογο.

Κατ' αρχάς, το σεβασμό μου στο άτομο του παππού σου. Είθε να αναπαύεται εν ειρήνη .
Ισως η όλη εμπειρία να είχε σκοπό το "θετικό συναίσθημα" και μόνο .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

retronio22
Νέο Μέλος

Greece
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2011, 15:04:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους retronio22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πριν από μερικούς μήνες "έφυγε η μητέρα μου".Ο πατέρας μου είναι πεπεισμένος πως μετά το θάνατο υπάρχει το απόλυτο τίποτα,και προσπαθεί να μου το επιβάλει.Μου λέει "μην πιστεύεις ότι σε προστατεύει η μάνα σου,αφού την τρώνε τώρα τα σκουλήκια".
Παρόλα αυτά συμβαίνει κάτι περίεργο,ενώ είναι κλειστές οι πόρτες νιώθω ένα "ρεύμα" να έρχεται επάνω μου,όπως επίσης πολλές φορές νιώθω ένα χάιδεμα στα πόδια.Αυτό που συνέβη,άσχετο εντελώς με το forum,και είναι εντελώς περίεργο είναι ότι έκανα κάποια σχόλια σε ένα blog,για κάποιον τραγουδιστή.Το επόμενο μήνυμα ήρθε τόσο γρήγορα,και ανέφερε το ονομά μου.Χαρακτηριστικά μου λέει "Εσύ είσαι...."?Και μετά μου έρχεται και ένα άλλο μήνυμα,που μου λέει "αυτά παθαίνει κανείς,όταν ξενυχτάει στις 2:30 τη νύχτα,τουλάχιστον σκεπάσου".Να σημειώσω ότι στο σπίτι ήταν μόνο η αδερφή μου,η οποία κοιμόταν στο δωμάτιό της,και ο υπολογιστής της ήταν στο δικό μου δωμάτιο.Αυτό με ξάφνιασε πολύ.Δεν θα μπορούσε κανένας να ξέρει στο blog ότι είμαι εγώ και ότι όντως ήμουν ξεσκέπαστος.
Τέλος,μετά το θάνατο της μητέρας μου,μια ξαδέρφη μου η οποία παντρεύτηκε 2-3 μέρες πριν η μητέρα μου μπει στην εντατική,είδε τη μητέρα μου το βράδυ που πέθανε,να της λέει "να ζήσετε".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2011, 17:44:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατά την γνώμη μου ο πατέρας σου έχει δίκαιο, και δεν νομίζω να θέλει να σου επιβάλει κάτι.
Τι το όφελος για αυτόν?

Τα βράδια να σκεπάζεσαι, κάνει ακόμα ψύχρα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2011, 18:42:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ/ή retronio22, τα συλλυπητήρια μου για την απώλεια σου.
Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να είσαι καλά και να την θυμάσαι.

Ίσως ο πατέρας σου προκειμένου να διαχειριστεί την απώλεια της μητέρας σου και στην προσπάθεια του να ξεπεράσει τον πόνο που νιώθει - όπως θα ένιωθε ο κάθε άνθρωπος στον κόσμο - να έχει αυτόν τον τρόπο αντιμετώπισης απέναντι στο θέμα του θανάτου ή να σχημάτισε αυτή την αντίληψη σχετικά με το εάν συμβαίνει κάτι μετά τον φυσικό μας θάνατο κλπ.
Η άποψη μου είναι ότι κανείς δε μπορεί να μας επιβάλλει κάτι το οποίο δε μπορούμε ή δεν επιθυμούμε να πιστέψουμε.
Προφανώς κι εσύ θα καταλήξεις στις πεποιθήσεις που καλύπτουν εσένα και τις ανάγκες σου ή τα ερωτήματα σου και θα σε βοηθήσουν να ξεπεράσεις το γεγονός.

Εύχομαι τα καλύτερα.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Νταϊάνα
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2011, 14:46:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνω με τον Dying_Incubus παρ'ολα αυτα η εμπειρια σου μου φαινεται ειλικρινα παραξενη. Επειδη οπως εχω ηδη αναφερει ειχα παραξενες εμπειριες σε κατανοω απολυτα.. Ξερω οτι παραειναι μεταφυσικο ομως υπαρχει πιθανοτητα επικοινωνιας με ατομα που εχουν φυγει.. Αυτο εχει να κανει με την ψυχικη συνδεση που εχεις με τον αλλον η τελοσπαντων με το γεγονος του οτι εσυ πρεπει να μαθεις κατι απο αυτη την εμειρια. Θα προσπαθουσα να ειμαι πιο ορθολογιστης μα ειλικρινα η εμπειρια σου δεν εξηγειται και τοσο ευκολα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

retronio22
Νέο Μέλος

Greece
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2011, 02:23:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους retronio22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Συμφωνω με τον Dying_Incubus παρ'ολα αυτα η εμπειρια σου μου φαινεται ειλικρινα παραξενη. Επειδη οπως εχω ηδη αναφερει ειχα παραξενες εμπειριες σε κατανοω απολυτα.. Ξερω οτι παραειναι μεταφυσικο ομως υπαρχει πιθανοτητα επικοινωνιας με ατομα που εχουν φυγει.. Αυτο εχει να κανει με την ψυχικη συνδεση που εχεις με τον αλλον η τελοσπαντων με το γεγονος του οτι εσυ πρεπει να μαθεις κατι απο αυτη την εμειρια. Θα προσπαθουσα να ειμαι πιο ορθολογιστης μα ειλικρινα η εμπειρια σου δεν εξηγειται και τοσο ευκολα...



Δεν είναι φυσιολογικό να βλέπω ένα τέτοιο μήνυμα,τη στιγμή που το laptop της αδερφής μου είναι κλειστό,στο δωμάτιο μου,η αδερφή μου κοιμάται και δεν έχουμε άλλο υπολογιστή (εκτός από το laptop μου και αυτό της αδερφής μου) η κινητό να μπαίνει στο internet.Επιπλέον έλεγξα,αν κοιμόταν η αδερφή μου.Σημαντική πληροφορία,κλειδώνω πάντα το δωμάτιό μου όταν πάω για ύπνο,και το μπαλκόνι μου,δεν "επικοινωνεί" με τα υπόλοιπα μπαλκόνια του σπιτιού.Το μόνο λογικό,θα ήταν κάποιος να μου έκανε πλάκα,αλλά 1)στο site τα μηνύματα είναι ανώνυμα 2)που ήξερε ότι κοιμάμαι ξεσκέπαστος.
Επίσης εκείνη τη βραδιά είχα μια "αίσθηση" ότι δεν ήμουν μόνος στο δωμάτιό μου.Και δεν είναι λογικό όπως είπα να είχε μπει κάποιος,μένω μόνο με την αδερφή μου τον τελευταίο καιρό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2011, 15:31:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας και απο μενα,
Εγω εχω δει 3-4 φορες μια θεια της μητερας μου η οποια δεν ειναι ενας χρονος που εχει πεθανει και με την οποια ειχα πολυ καλες σχεσεις..Να αναφερω δε,οτι το βραδυ πριν πεθανει ειδα στον υπνο μου οτι με πηρε τηλ η μητερα μου και μου ειπε πως πεθανε οπως και εγινε το επομενο πρωι...(πεθανε απο καρκινο και περιμεναμε απο μερα σε μερα να φυγει...)
Όποτε την βλεπω παντα με αγκαλιαζει και νιωθω απεραντη χαρα και αγαπη που την ξαναβλεπω!!Σε ενα ονειρο μου ειπε να να μην ξεχασω να πω σε μια ξαδερφη μου οτι ολα θα πανε καλα...την ιδια περιοδο η ξαδερφη μου εμαθα αργοτερα πως ηταν εγκυος στον 1ο μηνα..
Μετα την ξαναειδα να ερχεται απο ενα μεγαλο δρομο,με αγκαλιαζει οπως παντα και μου ειπε πως με προστατευει..μου ειπε επισης πως ειχε παραπονο απο το γιο της...
Δεν ξερω αν ειναι απλα ονειρα επειδη τη σκεφτομαι συχνα ή πραγματι μου δινει μηνυματα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νταϊάνα
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2011, 16:48:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη TinaGR οι εμεπιριες σου μου ακουγονται υπεροχες...:)..σιγουρα παραξενες μα ας παραδεχτουμε οτι καποια πραγματα που μας συμβαινουν ειναι παραξενα και δεν εξηγουνται..νομιζω οτι απο τη μια πλευρα ονειρευεσαι συχνα τη θεια της μητερας σου επειδη το σκεφτεσαι αρκετα και ο θανατος ειναι ενα γεγονος που οταν συμβαινει σε κοντινα μας προσωπα μας επηρεαζει αμεσα. Απο την αλλη νομιζω εξαιτιας των διαισθητικων σου ονειρων οτι εχεις στα αληθεια μια τετοια μεταφυσικη εμπειρια.βεβαια ο καθενας θα μπορουσε να πει οτι ειναι αποκλειστικα δικη σου ικανοτητα να διαισθανεσαι πραγματα πριν συμβουν..ωστοσο πολλοι ανθρωπο δηλωνουν εμπειριες με νεκρους,πραγμα που κανεις δεν αμφισβητει.και επειδη οπως εχω αναφερει μου εχουν συμβει και μενα παρομοια συμβαντα θεωρω πως η εμπερια σου ειναι οντως αληθινη.η θεια σου ειναι μαζι σου:)..εκμεταλλευσου τα οσα σου συμβαινουν για να μαθεις πραγματα και να αποκομισεις απο αυτα..γιατι αυτος ειναι ο σκοπος τους:)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2011, 19:58:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ισως να ειναι και ετσι απλα δεν ξερω τι γινεται σε περιπτωση που ενσαρκωθει ξανα σε νεα ζωη...Αυτο το ερωτημα με βασανιζει...Αν δηλαδη ενσαρκωθει σε νεο σωμα παυει να υπαρχει ως θεια μου??μας εχει ξεχασει και τσαμπα ολα τα μνημοσυνα κλπ??Μπορει καποιος να μου το εξηγησει αυτο??!!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νταϊάνα
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2011, 23:27:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λοιπον.απο οτι γνωριζω αν μετενσαρκωθει ξεχναει τα παντα...μα αυτο θα γινει μετα απο πολυυυ καιρο..ο χρονος αυτος μπορει να ειναι οποιοσδηποτε.αυτο συμβαινει γιατι καθε ψυχη εχει τον προορισμο της καθε ψυχη εχει το πεπρωμενο της ασ πουμε περα απο δεσμους φιλικους οικογενειακους και τα λοιπα..αυτο σημαινει οτι μεχρι ας πουμε εσυ να φυγεις απο τη ζωη μπορει να επικοινωνεις με τη θεια σου διοτι μπορει να μετενσαρκωθει πολυ πολυ αργοτερα..παρολαυτα οι ψυχες ναι οταν μετενσαρκωνονται ξεχνουν τις προηγουμενες ζωες τους η τελοσπαντων μπορει να εχουν καποιες ενθυμισεις αναλογα με το πνευματικο επιπεδο..επισης ειναι πολυ πιθανο να ξανασυναντηθητε σε μια αλλη ζωη ομως διαφορετικα αφου καθε σχεση ανθρωπινη ειναι μια εμπερια που θα σε μαθει κατι για να εξελιχθεις εσωτερικα.οποτε μην το σκεφτεσαι ετσι.απολαυσε την εμπειρα που εχεισ μαζι της και μαθε..σιγουρα οπου και να ειναι ειναι καλα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2011, 12:52:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό το έχω σκεφτεί και εγώ αφου στο άλλο επίπεδο δεν υπαρχει χρόνος ή τουλάχιστον δεν έχει καμία σχέση όπως τον αντιλαμβανόμαστε εμείς..Οπότε μπορεί να περιμένει ακόμα και εμένα και μετά να αποφασίσουμε να ενσαρκωθούμε μαζί σε κάποια άλλη ζωή με κάποια άλλη σχέση μεταξύ μας...ποιος ξέρει...
Υπάρχουν και περιπτώσεις νεκρών που δεν έχουν ποτέ επικοινωνήσει σε όνειρα όπως ένας παλιός συμμαθητής μου που σκοτώθηκε σε τροχαίο..Διαισθάνομαι ότι σχετικά σύντομα αποφάσισε να ενσαρκωθεί ξανά αν υποθεσουμε και το γεγονός οτι ηταν 19 ετών!!Ποιος λέεI όμως κάτι τε΄τοιο στους γονείς του?ότι δηλαδή έχει πάψει να υπάρχει ώς Γεράσιμος και πώς άσκοπα κλαίνε πάνω από τον τάφο κάθε βράδυ καθώς ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ,ΔΕΝ ΑΚΟΥΕΙ...είναι λιγάκι λυπηρο...γιατι το να πιστεύουμε πως η ψυχή υπάρχει και μας ακουει, κατευνάζει λιγάκι τον πόνο..
Αλλά πιστεύω ας πούμε πως όταν υπάρχουν έντονες,καρμικές σχέσεις μεταξύ ανθρώπων όπως σε ένα πραγματικά αγαπημένο ζευγάρι και τύχει κάποιος να φύγει,πάντα θα περιμένει μέχρι να έρθει και ο άλλος όσος χρόνος και αν είναι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νταϊάνα
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2011, 18:18:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπον...αυτο με το Γερασιμο πιστευω οτι εχει να κανει και με τις αντιληψεις μας για το θανατο..δηλαδη αν σκεφτεις υπαρχουν λαοι και στην αμερικη(οχι πια)αλλα και στην αφρικη,οι οποιοι οταν πεθαινει καποιος δικος τους ανθρωπος φορουν λευκα και γλεντουν,θεωρωντας οτι οπου και να πηγαινει θα ειναι καλυτερα.ειναι αντιληψεις..εμεις στη δυση ειμαστε πολλοι κλεισμενοι και πολλοι αρνητικοι μπροστα στο θανατο.κι εγω πολλες φορες σκεφτηκα οτι το να πιστευεις οτι πας καπου αλλου μετα το θανατο μπορει να ειναι μια δικαιολογια..ομως αν το εξετασεις πιο ωριμα δεν υπαρχει λογος στενοχωριας..διοτι ολοι γεννιομαστε για να πεθανουμε..στην ουσια.σιγουρα πρεπει να το ζησεις το μεσο διαστημα μεχρι το τελος..ωστοσο σκεψου οτι η υπερβολικη προσκολληση σε ατομα και ανθρωπους προκαλει τον πονο της απωλειας..και ειναι τοσο εγωιστικο γιατι συνεχως κλαιμε για μας και για τον νεκρο αυτον καθ'εαυτον που εφυγε..επισης σπαταλαμε χρονο σε ενα νεκρο σωμα χωρις νοημα αφου υπαρχει δεν υπαρχει ψυχη δεν κατοικειται πια αυτο το σωμα.νομιζω οτι το προβλημα σε ολα αυτα ειναι η ανωριμοτητα του ανθρωπου στο θεμα θανατος.και ο φοβος του απεναντι στο αγνωστο που ουτε το ψαχνει ουτε το πιστευει καποιες φορες..γιατι φοβαται..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νταϊάνα
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2011, 18:19:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εννοω οχι για τον νεκρο αυτον καθ'εαυτον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2011, 20:16:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παλι ειδα τη θεια μου προχθες αν και δεν ειμαι σιγουρη αν πραγματι τη συναντησα ή απλα ειμαι επηρεασμενη απο αυτα που διαβαζω γενικοτερα...(εσωτερισμο,μεταφυσικο κλπ)

Την ειδα και τη ρωτουσα αν ειναι καλα και πως ειναι εκει που ειναι...μου απαντησε πως ειναι καλα αλλα οταν τη ρωτησα πως ειναι εκει μου ειπε ειναι καλα αλλα εσεις εχετε ηλιο!!! σημαινει κατι αυτο???με παραξενεψε καπως...

Μετα επρεπε να φυγει και της ειπα''θα σε συνοδευσω''και μ λεει πως??και της ειπα μην ανησυχεις μπορω να πεταξω και εγω...αιωρηθηκαμε πανω απο το εδαφος και απο πανω μας υπηρχαν κατι συννεφα σκοτινα οπου και μεχρι εκει την αφησα και εγω επεστρεψα και αμεσως μετα ξυπνησα....να αναφερω πως ολα αυτα ελαβαν μερος εξω απο το σπιτι μου σε ενα δρομακι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy