ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο Χριστός , τι φταίει?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2008, 20:44:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα προσπαθήσω να ξεκινήσω ένα θέμα που με απασχολεί, με ιδιαίτερη προσοχή ώστε να μην καταλήξουμε πάλι να έχουμε τις γνωστές

μας "χριστιανομαχίες". Πέραν της πλάκας όμως είναι κάτι που το σκέφτομαι καιρό τώρα βλέποντας τις διάφορες απόψεις στα τόπικ

που ανά καιρούς καταλήγουν στο ίδιο θέμα: οι χριστιανοί κάνανε αυτό, οι χριστιανοί φταίνε γι' αυτό, οι χριστιανοί τραβήξανε αυτά

και πάει λέγοντας. Θα ξεκινήσω λοιπόν παίρνοντας τον Χριστό σαν υπαρκτό πρόσωπο και θα ρωτήσω το εξής:

Ο Χριστός τι ευθύνεται για την σημερινή κατάντια της θρησκείας που δημιούργησε κι ενέπνευσε?

Ο Χριστός δεν μίλησε για θρησκευτικούς πολέμους και μίσος. Όμως γίνονται πόλεμοι στο όνομά του και δη στο παρελθόν.

Ο Χριστός μίλησε για ταπεινότητα. Που είναι αυτή? Ήρθε με λιτούς χιτώνες και σανδάλια και σήμερα οι "άξιοι" εκπρόσωποί του

κυκλοφορούμ με μερσεντές και χρυσά άμφια και δόρατα. Στο όνομά του, γίνανε τα χειρότερα αίσχη και τα μεγαλυτερα εγλήματα της

ιστορίας. Οι ιερείς του δυστυχώς αποτύχανε και αποτρέπουν αρκετό κόσμο απ' το πραγματικό νόημα των διδαχών του.

Ο Χριστός είπε βοηθάτε αλλήλους. Σήμερα γίνεται το ακριβώς αντίθετο. Βλέπουμε ανθρώπους δίπλα μας να υποφέρουν και κανείς δεν

ενδιαφέρεται. Ο Χριστόδουλος είχε εγκρίνει κάποια κονδύλια (χιλιάδες ευρώ για την αρχιεπισκοπή εάν θυμάμαι καλά) ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ,

ευτυχώς που ο διάδοχός του Ιερώνυμος τα ακύρωσε και διέθεσε το ποσόν σε φιλανθρωπικά ιδρύματα (υπάρχουν μάλλον κι εξαιρέσεις

στην ιεραρχία) και το ωραίο είναι πως τα κανάλια το περάσανε στα "ψιλά", μάλλον θα τους χάλαγε την εικόνα του Χριστόδουλου.

Ο Χριστός ξανασταυρώνεται καθημερινά με τα έργα μας και τις πράξεις μας.

Ο Χριστός δίδαξε την αγάπη και την σύνεση, γιατί λοιπόν να τον κατηγορούμε για πράγματα που δεν είπε και δεν παρότρυνε να γίνουν?

Τέλος κλείνοντας την εισαγωγή του θέματος, θέλω να πω το εξής: για ποιον λόγο να μην δεχθώ όσα δίδαξε, έστω τις 10 εντολές,

γιατί τα ευαγγέλια θεωρώ πως προσαρμοστήκανε στα μέτρα των "ιερών εξουσιαστών".

Ελπίζω να αντιλαμβάνεστε το πνεύμα όσων έγραψα και να κάνουμε έναν υγιή και σωστό διάλογο.

Σημειωτέον πως δεν έχω δηλώσει μέχρι τώρα θρήσκευμα, μιλάω σαν ουδέτερος παρατηρητής και σαν άνθρωπος που τον ενδιαφέρει η

αλήθεια και μόνον αυτή, πέρα από ταμπέλες και αξιώματα,


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος Βασιλεύει

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2008, 20:54:07  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
συγχαρητηρια για τον τροπο σκεψης σου φιλε Seirios12a...


ειναι σημαντικα τα οσα παραθετεις, γιατι στην ουσια ισχυουν ολα αυτα... και αν προσθεσεις και καποια "αποκρυφα" γεγονοτα των Καθολικων Χριστιανων, ή των "παραπλευρων" θρησκειων (πρωτεσταντες, διαμαρτυρομενοι και λοιπα) θα καταλαβουμε οτι η ΒΑΣΙΚΗ ΙΔΕΑ του Χριστιανισμου, εχει αλλαξει αρδην!


και δεν μιλαμε για απλως για "εξελιξη" (τι "εξελιξη" μπορει να εχει μια Πιστη, του απλοϊκου ανθρωπου ?).

Μιλαμε για καταντια...

Και δυστυχως οι εξαιρεσεις (οι καλες εξαιρεσεις) ειναι πολυ λιγες... και οταν βγαινουν στην επιφανεια, οι υπολοιποι κοιτανε να τις "λασπωσουν"


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2008, 21:15:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε predi καλησπέρα, χαθήκαμε.

Αυτό είναι και το θέμα μου ουσιαστικά. Σαν πρωταρχική ιδέα ο χριστιανισμός δεν χωλαίνει πουθενά θεωρώ, στην πορεία είναι που

κάπου "χάθηκε" η μπάλα. Σαν ιδεολογία και θρησκεία δεν παραβαίνει καθόλου τα προσωπικά μου τουλάχιστον πιστεύω και συνάπτει με

τα λεγόμενα των περισσοτέρων θρησκειών απ' όσον γνωρίζω. Ακόμη και την διαθήκη του Προμηθέα να διαβάσεις κάπου στο ίδιο

συμπέρασμα καταλήγουν. ΑΓΑΠΗ - ΕΙΡΗΝΗ - ΕΥΗΜΕΡΙΑ κλπ κλπ. Προς τι λοιπόν αυτές οι διαμάχες? Μήπως δεν υπάρχει τελικά λόγος?

Μήπως ή όλη διαφορά βρίσκεται μόνο και μόνο στις εξουσίες των διαφόρων θρησκειών?


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2008, 21:15:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ με όσα λες αγαπητέ seirios12a.
Γι αυτό και θεωρώ μέγα σφάλμα να βλασφημά (βλάπτει την φήμη) του Γιεσούα κάποιος.
"σπορ" στο οποίο επιδίδονται κατά κόρον οι συμπατριώτες μας χριστιανοί ορθόδοξοι.
Όπως έχω ξαναπεί ο Γεσούα ήταν ένας ραβίνος του Ιουδαϊσμού που ήθελε απλά να δώσει μια ανανέωση στον ξεπεσμένο Ιουδαϊσμό της εποχής του.
Τώρα τι σχέση μπορεί να έχουμε οι Έλληνες με τον ιουδαϊσμό-εθνική θρησκεία των Εβραίων ένας Σαούλ το ξέρει...

"Θεοί μάκαρες , που σας ελάτρευε του κόσμου η πρώτη νιότη,
Κας σας υβρίζει σήμερα η γηραιά ανθρωπότης,
Αφήστε με εις την ζείδωρο πηγή να εξαγνιστώ,
Εκεί όπου η Θεϊκή Ελλάς εγνώρισε την αλήθεια."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2008, 21:27:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Marte, δεν διαφωνώ στο 100% στα λεγόμενά σου, αλλά εάν κάτι με εκφράζει και το θεωρώ σωστό δεν θα κοιτάξω

την καταγωγή του. Θα μου πεις βέβαια πως παρόμοια πράγματα είχαν προειπωθεί στο παρελθόν από Έλληνες φιλόσοφους και ιερείς του

12θεου, αλλά οι φιλόσοφοι τα είπαν ώς άνθρωποι και όχι σαν θεοί. Νομίζω πως αυτή η είναι η διαφορά. Και πάλι εάν υποθέσουμε πως

ο Χριστός ήρθε για να σώσει τον κόσμο και να τον αφυπνίσει, τι άλλο θα μπορούσε να πει απ' την στιγμή που οι Έλληνες τα είχαν πει

σχεδόν όλα? Ίσως τελικά γι' αυτό και να μην ήρθε στην Ελλάς αλλά πήγε σε αυτούς τους γιδοβοσκούς και κατσικοκλέφτες αιμομίκτες,

μπας και ξυπνήσουν και συνετιστούν. Η Ελλάς είχε μάλλον την χάρη του Όλου Φωτός και είχαμε τα φώτα της φιλοσοφίας και την νόησης

ορισμένων πραγμάτων (τώρα γιατί συνεχώς πολεμούσαμε είναι απορίας άξιον πάντως έτσι?), οπότε πήγε εκεί, προσπάθησε να διορθώσει

κάποια πράγματα, αντ' αυτού τελικά σταυρώθηκε και χάρις εμάς τελικά πάλι διαδώθηκε ο χριστιανισμός στην οικουμένη.

Τώρα εδώ βέβαια θα μου πείτε για τους διωγμούς των εθνικών (Ελλήνων) και θα έχετε δίκιο, αλλά εδώ είναι πάλι που κολλάει ο τίτλος

του θέματος, ο Χριστός τι φταίει? Δεν νομίζω να σήκωσε επανάσταση εναντίον μας.


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2008, 21:29:33  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την διαφορα την κανει η μεγαλυτερη εξουσια, που ειναι το ΧΡΗΜΑ! Δυστυχως, οι περισσοτεροι το εχουν θεοποιησει... γιατι χωρις αυτο, ειμαστε ενα τιποτα... χωρις αυτο δεν μπορουμε να ζησουμε...

Καποιοι, με τα χρηματα τους, μπορουν να "εξαγορασουν" οποιουσηποτε, να "αυτο-θεοποιηθουν" προσφεροντας με ανταλλαγμα το χρημα τους για να δημιουργησουν "δουλους" που εχουν αναγκη


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2008, 21:41:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα τι είναι ο ποιμένας χωρίς ποίμνιο? Ένα τίποτε.

Διάβασα ένα άρθρο κάποτε σε μία εφημερίδα που έλεγε πως αν ρευστοποιηθεί ο χρυσός της εκκλησίας της Ελλάδος, κανείς Έλληνας δεν

θα χρειαζόταν να δουλέψει για 10 χρόνια, λογισμένο με τον βασικό μισθό ή τα 1.000 ευρώ νομίζω. Εάν κάποιος το θυμάται καλύτερα

ας με διορθώσει να μην γράφω και λαλακίες, έτσι?

Εάν αληθεύει, φανταστείτε για τι χρήμα μιλάμε 365 * 10 χρόνια = 3.650 ημέρες.

3.650 ημέρες * 11.000.000 Έλληνες = τα έχασα, 4.000.000.000 ευρώ ή 40.000.000.000 ευρώ είναι το αποτέλεσμα.

Δηλαδή αυτό που έλεγε ο Χριστός, τι να λέμε τώρα, έχει αλλοιωθεί παντελώς το αρχικό νόημά του.


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2008, 21:42:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμένα μου αρέσει ότι το θέμα ήταν τι φταίει ο
Χριστός και ο φίλος Μαρτε, φρόντισε να τον βάλει
πρώτα στη θέση που τον έχει αυτός και προσβάλει τον
Χριστό , αυτο που είναι αιτία του θέματος και μετά
να υπερασπισθεί τη θέση του, πριν προλάβει κανένας
και τον οριοθετήσει..
Αυτό εννοούμε τι φταίει ο Χριστός, κι όχι Γιέσουα..
Ελληνικά τον λέμε Χριστό κι όλς ο κόσμος βέβαια,
αλλά αν δεν προσπαθήσουμε να τον μειώσουμε πρώτα, πως θα
παριστάνουμε μετά ότι βάζουμε τα πράγματα στη θέση τους;..
Φίλε Seirios12, έχεις δίκιο στο θέμα και φυσικά όλοι
δείχνουμε ένα χαρακτήρα δικό μας αντί να δούμε τον Χριστό
τον ίδιο..
Φυσικά ο Χριστός δεν έχει ανάγκη υπεράσπισης, γιατί
σαν Θεός δεν πλήττεται,αλλά επειδή δεν τον βλέπουμε,
κάποιοι δειλοί τα βάζουν μαζί του ..
Λίγος σεβασμός σε κάποιον που δεν έκανε κακό σε κανέναν,
αλλά υπέφερε για μας, πρέπει να υπάρχει...Και λίγο
να σκέφτονταν κανείς τη ζωή του καιτα θαύματα του
θα καταλαβαινε πολλά...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2008, 22:01:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιός Χριστός; Ο Χριστός θεός ή ο Χριστός άνθρωπος;

Γιατί ως άνθρωπος, αν υπήρξε, δεν φταίει σε τίποτα. Μας άφησε κάποιες συμπαθητικές διδασκαλίες που δεν είναι μακριά από αυτές που μας άφησαν άλλοι πριν από αυτόν και αυτό πάλι βγάζοντας από μέσα τα "απειλητικά" μηνύματα -"τι θα πάθετε αν δεν"- που περιέχει
(Ασε που η προσωπική μου άποψη είναι ότι όλη η διδασκαλία του απευθύνεται στην κλειστή ομάδα του και όχι σε ολόκληρο τον κόσμο).
Οι 10 εντολές που αναφέρεις ήταν του Μωυσή, ο Ιησούς απλώς τις συμπλήρωσε και τις τροποποίησε.

Ως θεός τώρα, σκέψου μόνος σου την απάντηση.

Πάντως η αξία μιας διδασκαλίας κρίνεται από την εφαρμοσιμότητά της. Τι να τα κάνω τα λόγια αν κανείς μας (άντε να πω το 99%) δεν μπορεί να τα εφαρμόσει; Φαντάσου ότι η πρώτη ρίξη μέσα στον Χριστιανισμό ήρθε σχεδόν αμέσως μετά τον θάνατό του. Πέτρος και Παύλος. Είναι γλυκειά η εξουσία (το χρήμα έπεται αγαπητέ predator )


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2008, 22:05:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε trexa..., δεν άνοιξα το θέμα προς υπεράσπιση του Χριστού, αλλά όπως είπα είναι μια απορία ή μια διαπίστωση εάν θες

που μου δημιουργήθηκε διαβάζοντας κάποιες "διαμάχες" σε κάποια θέματα.

Όντας ουδέτερος λοιπόν , σε κάποιες φάσεις σκέφθηκα , ο τάδε έχει δίκιο γιατί "οι δικοί του" έκαναν αυτά, μετά είπα μα και "ο τάδε"

έχει δίκιο γιατί "οι δικοί του" έπαθαν αυτά και πάει λέγοντας. Εκεί λοιπόν είναι που μου δημιουργήθηκε η απορία αυτή, περί

ευθυνών , γιατί μαζί με τους "χριστιανούς" έπαιρνε η "μπάλα" και τον Χριστό που τίποτε από όσα έγιναν δεν τα επιθυμούσε.


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος Βασιλεύει

Edited by - seirios12a on 16/07/2008 22:06:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2008, 22:12:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ποιός Χριστός; Ο Χριστός θεός ή ο Χριστός άνθρωπος;

Γιατί ως άνθρωπος, αν υπήρξε, δεν φταίει σε τίποτα. Μας άφησε κάποιες συμπαθητικές διδασκαλίες που δεν είναι μακριά από αυτές που μας άφησαν άλλοι πριν από αυτόν και αυτό πάλι βγάζοντας από μέσα τα "απειλητικά" μηνύματα -"τι θα πάθετε αν δεν"- που περιέχει
(Ασε που η προσωπική μου άποψη είναι ότι όλη η διδασκαλία του απευθύνεται στην κλειστή ομάδα του και όχι σε ολόκληρο τον κόσμο).
Οι 10 εντολές που αναφέρεις ήταν του Μωυσή, ο Ιησούς απλώς τις συμπλήρωσε και τις τροποποίησε.

Ως θεός τώρα, σκέψου μόνος σου την απάντηση.

Πάντως η αξία μιας διδασκαλίας κρίνεται από την εφαρμοσιμότητά της. Τι να τα κάνω τα λόγια αν κανείς μας (άντε να πω το 99%) δεν μπορεί να τα εφαρμόσει; Φαντάσου ότι η πρώτη ρίξη μέσα στον Χριστιανισμό ήρθε σχεδόν αμέσως μετά τον θάνατό του. Πέτρος και Παύλος. Είναι γλυκειά η εξουσία (το χρήμα έπεται αγαπητέ predator )


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Ώς θεάνθρωπος. Βρε Όστρια, απ'την διδασκαλία του προσωπικά βγάζω το πόρισμα πως "τι θα πάθετε εάν κλπ" δεν μπορεί να είναι

δικά του λόγια αλλά λόγια που τα έβαλαν οι μαθητές του που έγραψαν τα ευαγγέλια. Όλα αυτά δεν συνάπτουν με τα λεγόμενά του, περί

αγαπάτε αλλήλους κλπ, γι' αυτό μίλησα για αρχικ´ή διδασκαλία και πιθανή παράφρασή της μετά.

Σαν διδασκαλία θα μπορούσε να έχει εφαρμογή, αλλά δυστυχώς η φύση του ανθρώπου δεν τον άφησε να την εφαρμόσει. Γιατί λοιπόν

θεωρείς πως δεν είναι εφαρμόσιμη? Ο λόγος είναι πως εμείς φταίμε και όχι η διδασκαλία του, βέβαια για την ανθρωπότητα τελικά

δυστυχώς έγκειται στα όρια της ουτοπίας όπως είναι και ο αναρχισμός.


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2008, 22:14:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου Ostria, ας πούμε ότι δε συζητάω
το αν υπήρξε, γιατί μπορούε κάλλιστα να αμφισβητήσουμε
πολλούς..Εδώ γίναν άνθρωποι με πάθη ασυγκράτητης σεξομανίας
και βλακείας θεοί, τον Χριστό που έζησε άμεμπτος θα κρίνουμε;
Φίλε Σείριος12 ούτε εγώλέω ότι το θέμα έχει λόγο υπεράσπισης του
Χριστού, συμφωνώ με αυτά που λες εσυ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2008, 22:31:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
. Βρε Όστρια, απ'την διδασκαλία του προσωπικά βγάζω το πόρισμα πως "τι θα πάθετε εάν κλπ" δεν μπορεί να είναι δικά του λόγια αλλά λόγια που τα έβαλαν οι μαθητές του που έγραψαν τα ευαγγέλια. Όλα αυτά δεν συνάπτουν με τα λεγόμενά του, περί
αγαπάτε αλλήλους κλπ, γι' αυτό μίλησα για αρχικ´ή διδασκαλία και πιθανή παράφρασή της μετά.


Καλά, αυτή είναι αιρετική άποψη φίλε μου
Δυστυχώς μέσα στην ΚΔ υπάρχουν αρκετές τέτοιες ασυμφωνίες και εμείς που τις επισημαίνουμε θεωρούμαστε "εχθροί του Χριστιανισμού". Μακάρι να μπορούσαμε λοιπόν να ξεκαθαρίσουμε την διδασκαλία του και να μείνουμε να συζητάμε πάνω στα δικά του λόγια και όχι των άλλων.

Ως θεός, γνώριζε τι θα γινόταν. Αρα δεν μπορώ να τον δικαιολογήσω.


quote:
Αγαπητή μου Ostria, ας πούμε ότι δε συζητάω
το αν υπήρξε, γιατί μπορούε κάλλιστα να αμφισβητήσουμε
πολλούς..Εδώ γίναν άνθρωποι με πάθη ασυγκράτητης σεξομανίας
και βλακείας θεοί, τον Χριστό που έζησε άμεμπτος θα κρίνουμε;

Αγαπητέ τρέχα-γύρευε εγώ δεν το θεωρώ ανεδαφικό να το ψάχνουμε και αυτό. Και όχι, δεν είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι οι αρχαίοι θεοί ήταν αληθινοί θεοί. Βασικά, μέσω των θεών τους, τις κοινωνίες που τους επινόησαν κρίνουμε. Αυτή τουλάχιστον είναι η θέση μου.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2008, 22:44:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
. Βρε Όστρια, απ'την διδασκαλία του προσωπικά βγάζω το πόρισμα πως "τι θα πάθετε εάν κλπ" δεν μπορεί να είναι δικά του λόγια αλλά λόγια που τα έβαλαν οι μαθητές του που έγραψαν τα ευαγγέλια. Όλα αυτά δεν συνάπτουν με τα λεγόμενά του, περί
αγαπάτε αλλήλους κλπ, γι' αυτό μίλησα για αρχικ´ή διδασκαλία και πιθανή παράφρασή της μετά.


Καλά, αυτή είναι αιρετική άποψη φίλε μου
Δυστυχώς μέσα στην ΚΔ υπάρχουν αρκετές τέτοιες ασυμφωνίες και εμείς που τις επισημαίνουμε θεωρούμαστε "εχθροί του Χριστιανισμού". Μακάρι να μπορούσαμε λοιπόν να ξεκαθαρίσουμε την διδασκαλία του και να μείνουμε να συζητάμε πάνω στα δικά του λόγια και όχι των άλλων.

Ως θεός, γνώριζε τι θα γινόταν. Αρα δεν μπορώ να τον δικαιολογήσω.



'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Μμμμ, μάλλον τότε όπως τα λες, ΝΑΙ σίγουρα είμαι αιρετικός, το προτιμώ από την ταμπέλα των ψευτοχριστιανών. Υποκριτές και

Φαρισαίοι δεν είχε πει εξάλλου?

Πάντως κρατάω την ουσία και αυτά που πιστεύω πως είναι σωστά και προσπαθώ να τα εφαρμόσω στην ζωή μου και να μεταδώσω την όποια

γνώση μπορώ να έχω και στους γύρω μου.

Μήπως όμως ο Χριστός γνώριζε πράγματι τι θα συνέβαινε και αυτός είναι ένας τρόπος να ξεχωρίσει το άχυρο από τα στάχυ?

Δλδ, εγώ σας είπα τι πρέπει να κάνετε, από εκεί και πέρα είναι δικό σας θέμα αν θα τα ακολουθήσετε και να θεοποιηθείτε μέσα από

τις πράξεις σας , γιατί προσωπικά πιστεύω πως ότι κάνεις είτε καλό είτε κακό, αυτό σου επιστρέφεται με κάποιον τρόπο.


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2008, 23:06:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μήπως όμως ο Χριστός γνώριζε πράγματι τι θα συνέβαινε και αυτός είναι ένας τρόπος να ξεχωρίσει το άχυρο από τα στάχυ?

Δλδ, εγώ σας είπα τι πρέπει να κάνετε, από εκεί και πέρα είναι δικό σας θέμα αν θα τα ακολουθήσετε και να θεοποιηθείτε μέσα από
τις πράξεις σας , γιατί προσωπικά πιστεύω πως ότι κάνεις είτε καλό είτε κακό, αυτό σου επιστρέφεται με κάποιον τρόπο.


Ως θεός γνώριζε ήδη ποιό ήταν το άχυρο και ποιό το στάχυ.
Θεωρείς ότι ένας άνθρωπος δεν μπορεί να είναι καλός από μόνος του; Πρέπει να τον παρακινούμε; Ή μάλλον θεωρείς ότι ο καλός άνθρωπος χρειάζεται οποιαδήποτε παρακίνηση ή και επιβράβευση για να παραμείνει καλός; Ξέρω γω, ποτέ δεν έβλεπα έτσι.

Τότε θα μου πεις, ποιός ο λόγος για όλα αυτά; Ελα ντε.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2008, 23:10:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όντως με προβλημάτισες με το τελευταίο. Οπότε δεν μένει παρά να σκεφτώ πως μάλλον σαν είδος "βγήκαμε" προβληματικοί και

χρειαζόμαστε επειγόντως βελτίωση, γι' αυτό και μας λέει ουσιαστικά 1+1=2, ξέρω κι εγώ τι να πω.


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2008, 23:45:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ότι ο άνθρωπος, είναι διπλής φύσης, πνεύμα και
ύλη,είναι γνωστό... Αν δούμε το σώμα μας ότι μεταφέρει
ως ξενιστή το πνεύμα μας, θα καταλάβουμε ότι
ερχόμαστε για να βγάλουμε από μέσα μας το ..κακό,
αδυναμία, ελλείψεις, ανωριμότητα, ή όπως και να το πει
κανείς, τότε βλέπουμε ότι όχι απλά δεν καταλάβαμε τον Χριστό
αλλά καιότι προσπαθούμε να τον βάλουμε στις θέσειςμας
για να δικαιολογήσουμε εαυτούς...
Ασυμφωνίες στην Καινή Διαθήκη δεν υπάρχουν,μόνο λάθος ερμηνείες
έχουμε να κάνουμε εμείς οι άνθρωποι που στο κάτω κάτω
δεν είμαστε και οι ειδήμονες, αλλά επικίνδυνοιερασιτέχνες
που πιστεύουμε ότι τα ξέρουμε όλα...
Οπότε μήπως θα έπρεπε να καθαρισουμε εαυτους για να κατανοήσουμε τον Χριστό, που σίγουρα δεν ήρθε γι βόλτα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2008, 01:44:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ostria- Θεωρείς ότι ένας άνθρωπος δεν μπορεί να είναι καλός από μόνος του; Πρέπει να τον παρακινούμε; Ή μάλλον θεωρείς ότι ο καλός άνθρωπος χρειάζεται οποιαδήποτε παρακίνηση ή και επιβράβευση για να παραμείνει καλός; Ξέρω γω, ποτέ δεν έβλεπα έτσι.

Βέβαια από την άλλη μπορούμε να πούμε ότι ο άνθρωπος πάντα είχε και θα έχει τα αιώνια αντίθετα μέσα του (φως και σκότος, καλό και κακό), ίσως και ο λόγος της διδασκαλίας του Χριστού, αλλά και της κάθε «διδασκαλίας», ακόμα και οι Μύθοι είχαν και έχουν σκοπό να αφυπνίσουν να ανάψουν αυτή την μικρή φλόγα (φως) που έχουμε κρυμμένη μέσα μας, το να μας κάνει να δώσουμε και να νικήσουμε κάθε εσωτερική μάχη μέσα μας, να γνωρίσουμε και να ξεπεράσουμε κάθε «εμπόδιο»….

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2008, 12:46:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ostria :
Πάντως η αξία μιας διδασκαλίας κρίνεται από την εφαρμοσιμότητά της. Τι να τα κάνω τα λόγια αν κανείς μας (άντε να πω το 99%) δεν μπορεί να τα εφαρμόσει; Φαντάσου ότι η πρώτη ρίξη μέσα στον Χριστιανισμό ήρθε σχεδόν αμέσως μετά τον θάνατό του. Πέτρος και Παύλος. Είναι γλυκειά η εξουσία (το χρήμα έπεται αγαπητέ predator )

Θες να πεις ότι ο Σόλων δεν είχε αξία?
Με το θάνατο του Ιησού δεν επήλθε "ρήξη" όπως φαντάζεσαι.......
Γιατί υβρίζεις αυτούς τους δύο ανθρώπους συκοφαντώντας τους? Γνωρίζεις για την περιουσία που δημιούργησαν εις βάρος των πιστών? για την εν ζωή καλοπέρασή τους και τον ήσυχο θάνατό τους?.......

quote:
Ostria :
Καλά, αυτή είναι αιρετική άποψη φίλε μου
Δυστυχώς μέσα στην ΚΔ υπάρχουν αρκετές τέτοιες ασυμφωνίες και εμείς που τις επισημαίνουμε θεωρούμαστε "εχθροί του Χριστιανισμού". Μακάρι να μπορούσαμε λοιπόν να ξεκαθαρίσουμε την διδασκαλία του και να μείνουμε να συζητάμε πάνω στα δικά του λόγια και όχι των άλλων.

Ως θεός, γνώριζε τι θα γινόταν. Αρα δεν μπορώ να τον δικαιολογήσω.



Δυστυχώς δε σε είδα ποτέ να τις παραθέτεις.......ξεκίνα λοιπόν να τις δούμε μία μία.............αλλιώς είσαι συκοφάντης.........
quote:
Marte :
Όπως έχω ξαναπεί ο Γεσούα ήταν ένας ραβίνος του Ιουδαϊσμού που ήθελε απλά να δώσει μια ανανέωση στον ξεπεσμένο Ιουδαϊσμό της εποχής του.
Τώρα τι σχέση μπορεί να έχουμε οι Έλληνες με τον ιουδαϊσμό-εθνική θρησκεία των Εβραίων ένας Σαούλ το ξέρει..

Έλα ντε? τι σχέση ......... αχ..............να μη λάβουμε υπόψη τη δήλωσή σου!.....
quote:
seirios12a:
Διάβασα ένα άρθρο κάποτε σε μία εφημερίδα που έλεγε πως αν ρευστοποιηθεί ο χρυσός της εκκλησίας της Ελλάδος, κανείς Έλληνας δεν

θα χρειαζόταν να δουλέψει για 10 χρόνια, λογισμένο με τον βασικό μισθό ή τα 1.000 ευρώ νομίζω. Εάν κάποιος το θυμάται καλύτερα

ας με διορθώσει να μην γράφω και λαλακίες, έτσι?



Eγώ διάβασα ότι εάν οι πολιτικοί μας σταματούσαν να κλέβουν και επέστρεφαν τα μισά από όσα κλέβουν και έχουν κλέψει..........δε θα χρειαζόταν ποτέ να ξαναδουλέψουν οι Έλληνες.........δεν είδα όμως καμιά ανησυχία στο forum..............πλην εξαιρέσεων μετρημένες στα δάκτυλα του ενός χεριού!!!!

quote:
seirios12a:
Ο Χριστός δεν μίλησε για θρησκευτικούς πολέμους και μίσος. Όμως γίνονται πόλεμοι στο όνομά του και δη στο παρελθόν.

Ο Χριστός μίλησε για ταπεινότητα. Που είναι αυτή? Ήρθε με λιτούς χιτώνες και σανδάλια και σήμερα οι "άξιοι" εκπρόσωποί του

κυκλοφορούμ με μερσεντές και χρυσά άμφια και δόρατα. Στο όνομά του, γίνανε τα χειρότερα αίσχη και τα μεγαλυτερα εγλήματα της

ιστορίας. Οι ιερείς του δυστυχώς αποτύχανε και αποτρέπουν αρκετό κόσμο απ' το πραγματικό νόημα των διδαχών του.

Ο Χριστός είπε βοηθάτε αλλήλους. Σήμερα γίνεται το ακριβώς αντίθετο. Βλέπουμε ανθρώπους δίπλα μας να υποφέρουν και κανείς δεν......



Κανένας πόλεμος πλην αμελητέων εξαιρέσεων δεν έγινε και δε θα γίνει για θρησκευτικά αίτια............μιλάς για αφορμές...........αλλά φίλε μου εάν οι άνθρωποι ανέκαθεν ήσαν άθεοι...... Οι σταυροφορίες δε θα γινόντουσαν για τους Αγίους Τόπους αλλά γιατί δε θα τους άρεσαν το σχήμα της ημισελήνου και τα άλογα των Αράβων............θα τα έβρισκαν μικροσκοπικά!!!!

Ο Μώαμεθ θα έκανε επεκτατικούς πολέμους στο όνομα του αδικοχαμένου μπατζανάκη του πεθερού ενός πρώτου ξαδέρφου της ανιψιάς της γιαγιάς ενός φίλου του..........κ.ο.κ.

Μην τσουβαλοποιείς .......................ο χρυσός όποτε χρειάστηκε ρευστοποιήθηκε! Σίγουρα υπάρχει διαφθορά και την βλέπουμε................αλλά να βλέπουμε και την προσπάθεια που γίνεται για την πάταξή της και τους ταπεινούς ιερείς! Να τα βλέπουμε όλα! Όχι μόνο ότι μας γυαλίζει!

Γιατί εθελοτυφλείτε τόσο πολύ???????????????

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2008, 14:28:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2

quote:
Μην τσουβαλοποιείς .......................ο χρυσός όποτε χρειάστηκε ρευστοποιήθηκε! Σίγουρα υπάρχει διαφθορά και την βλέπουμε................αλλά να βλέπουμε και την προσπάθεια που γίνεται για την πάταξή της και τους ταπεινούς ιερείς! Να τα βλέπουμε όλα! Όχι μόνο ότι μας γυαλίζει

Νομίζω όμως πως δεν διάβασες αρκετά καλά το αρχικό κείμενο που παρέθεσα. Εκεί μίλησα και για τον Ιερώνυμο και το τι έκανε

αμέσως μόλις χρίσθηκε. Οπότε δεν νομίζω πως ισχύει αυτό που λες, όλα τα βλέπω ή μάλλον όσα μαθαίνω τουλάχιστον. γι'αυτό και

ανταλάσσουμε εδώ απόψεις για να μαθαίνουμε και ότι πιθανόν δεν γνωρίζουμε.


quote:
Eγώ διάβασα ότι εάν οι πολιτικοί μας σταματούσαν να κλέβουν και επέστρεφαν τα μισά από όσα κλέβουν και έχουν κλέψει..........δε θα χρειαζόταν ποτέ να ξαναδουλέψουν οι Έλληνες.........δεν είδα όμως καμιά ανησυχία στο forum..............πλην εξαιρέσεων μετρημένες στα δάκτυλα του ενός χεριού!!!!

Εδώ και αν συμφωνούμε φίλε μου, αλλά στο συγκεκριμένο τόπικ δεν "κολλάνε" οι πολιτικοί, αλλά η εκκλησία που υποτίθεται

πως εφαρμόζει τις διδαχές του Χριστού.

Δεν ξέρω να κάνω λινκ, ώστε να έβλεπες σε κάποιο άλλο τόπικ την άποψή μου για τους πολιτικούς της Ελλάδος και τότε θα καταλάβαινες

πως δεν τα πάω καλά εν γένη με την εξουσία γενικώς. Διότι κανείς τους δεν "λειτουργεί" , αλλά παρασιτεί εις βάρος μας.


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2008, 18:14:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Seirios12, η διαφθορά και ο μασωνισμός
έχουν διαλύσει τα πάντα προετομάζοντας το δρόμο
του Αντιχρίστου που ήδη βρίσκεται ανάμεσα μας...
Έπρεπε να μειώσουν τον χριστιανισμό για να πετύχουν
να δείξουν τον ενοοιητή των θρησκειών. Ήδη μιλάμε για ενώσεις
εκκλησιών και όλων των βουντού, δαιμονολατρών,κλπ.
Αυτά είναι σημεία των καιρών,΄οπου ο καθένας θα κριθεί για
την επιλογή του. Ελεύθερη βούληση το λένε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2008, 18:42:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τρέχα????

Εκδηλώθηκες τελικά???

άρχισε τώρα και χώσε στην κόλαση, μασονία, βουντού, κλπ...κλπ...
είπα κι εγώ.

Σχετικά με τον αντίχριστο ναι είναι εδώ! Απόψε θα πάμε παρέα να χορέψουμε κάτω από την πανσέληνο!!!

"Θεοί μάκαρες , που σας ελάτρευε του κόσμου η πρώτη νιότη,
Κας σας υβρίζει σήμερα η γηραιά ανθρωπότης,
Αφήστε με εις την ζείδωρο πηγή να εξαγνιστώ,
Εκεί όπου η Θεϊκή Ελλάς εγνώρισε την αλήθεια."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2008, 21:33:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε τρεχα... , βλέπεις δεν έχουν όλοι όμως τις ίδιες απόψεις πάνω σε αυτό το θέμα. Υπάρχουν αγνοί άνθρωποι που λόγω

άγνοιας τους ακολουθούν πιστά και δεν μπορείς να τους κατηγορήσεις γι' αυτό, δεν φταίνε αυτοί, απλά πιστεύω στην μεθοθευμένη

άγνοια, έτσι και είπα πριν για παρωπίδες.

quote:
Ήδη μιλάμε για ενώσεις
εκκλησιών και όλων των βουντού, δαιμονολατρών,κλπ.

Παγκοσμιοποίηση βλέπεις κι εδώ. Ξέρεις καμιά φορά σκέφτομαι πως δεν χρειάζεται αντίχριστος κλπ, αυτή η νέα μορφή

παγκόσμιας ηγεσίας μου αρκεί. Οικονομική και ιδεολογική κρίση σε όλα τα μέτωπα. Υποχείρια και δούλοι τους έχουμε γίνει,

τρανό παράδειγμα και η τεχνητή ακρίβεια με την ξέφρενη πορεία του πετρελαίου. Δημιουργούν τεχνητή φτώχεια και ουσιαστικά

απ' το πουθενά και άνευ λόγου δημιουργούν κρίση σε όλο τον κόσμο.


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος Βασιλεύει

Edited by - seirios12a on 17/07/2008 21:34:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2008, 22:28:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
του Αντιχρίστου που ήδη βρίσκεται ανάμεσα μας...

Αυτό είναι βεβαιότητα και πηγάζει απ' τον Μάξιμο ή εικασία;;;

quote:
Έπρεπε να μειώσουν τον χριστιανισμό για να πετύχουν
να δείξουν τον ενοοιητή των θρησκειών.

Για να καταλάβω, μπορείς χωρίς φανφάρες και κηρύγματα, αυτήν τη φορά, να εξηγήσεις, τι είδους εμπόδιο θα έφερνε (και με ποιόν τρόπο) ο χριστιανισμός, για να χρειάζεται να μειωθεί;;;

quote:
Ήδη μιλάμε για ενώσεις
εκκλησιών και όλων των βουντού, δαιμονολατρών,κλπ.

Ποιές εκκλησίες εννοείς;

quote:
Αυτά είναι σημεία των καιρών,΄οπου ο καθένας θα κριθεί για
την επιλογή του.

Νάτη και η εσχατολογία του χριστιανοέλληνα πλασιέ, που του τα λένε όλα στ' αυτί, οι φωτισμένοι γεροντάδες.

Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ (μέρος πρώτον, δεύτερον, τρίτον κλπ. κλπ.).


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2008, 23:19:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω ότι ξεφύγαμε εντελώς από το θέμα...........
Όπου υπάρχει ο άνθρωπος θα υπάρχουν και προβλήματα.......είναι στη φύση τους να δημιουργεί. Έχει βέβαια την ικανότητα εφόσον το επιθυμεί να αποφύγει αυτά τα προβλήματα. Όμως δεν το κάνει.
Ευτυχώς όχι όλοι! Το θέμα όμως είναι όλα τα νήματα κινούνται από αυτούς που βρίσκονται στην κορυφή κάθε φορά............
Και εδώ είναι το θέμα ποιοι βρίσκονται στην κορυφή? Όποια και αν είναι αυτή.......πολιτική εξουσία ή θρησκευτική.
Υπάρχουν βέβαια και κανόνες.............και επί Σόλωνος υπήρχαν........τηρήθηκαν όμως? και ποιος είναι αυτός που θα τους επιβάλει με την καλή έννοια?

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2008, 23:22:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου φίλοι, επιτέλους όπως λέει κι ο Μάρτε
δόθηκε η ευκαιρία για να γίνει κυνηγι μαγισσών, όπως κάνουν
πάντα όσοι θέλυν να περάσουν κάτι δικό τους...
Φίλοι μου αν ο Αντίχριστος είναιεδώ ή όχι, ο καιρός γαρ εγγύς
και θα το δούμε...
Εσείς πάντως (Μάρτε, Γιάπετ) βρήκατε πως να με κατηγορήσετε,
οπότε πρέπει να είσαστε και ευχαριστημένοι...Χωρίς κάτι να
κατηγορήσετε αισθανόσαστε άβολα, αφού τα υπόλοιπα δεν ξέρατε
πως να τα αντιμετωπίσετε...
Οι εκκλησίες που λέω είναι στο Παγκόσμιο Συνέδριο εκκλησιών
που συμμετέχουν και παγανιστές... Αν δεν γνωρίζετε..ας προσέχατε
εσείς τόσο ενημερωμένοι για όλα και δεν το ξέρατε;

Φίλε Seiros12, συμφωνούμε, τώρα για την παγκοσμιοποίηση,
η Γένοβα και οι άλλες διαμαρτυρίες που ΄γινονται στον κόσμο
αυτό πολεμάνε και μεχρι στιγμής, τους κυνηγάνε καλά όσους
πιστεύουν κάτι τέτοιο, φυσικά όχι γιατί κάνουν λάθος...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2008, 00:22:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Εσείς πάντως (Μάρτε, Γιάπετ) βρήκατε πως να με κατηγορήσετε,
οπότε πρέπει να είσαστε και ευχαριστημένοι...

Δεν ζει κανείς για να ασχολείται με σένα, ούτε είσαι και κύριο μέλημα κανενός, μην αυταπατάσαι.

Συνεχίζεις να βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα και βέβαια δεν έχεις βάλει και κάτι δύσκολο σε κάποιον για να μη μπορεί να το αντιμετωπίσει.
Τα κηρύγματα και οι βεβαιώσεις περί αλήθειας, που καταθέτεις συνήθως, μπορεί εσύ να νομίζεις ότι έχουν περιεχόμενο, αλλά δεν είναι έτσι κι αυτό φαίνεται από την αντιμετώπισή τους, την οποία εσύ ερμηνεύεις ως κατηγορίες ή κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο φαντάζεσαι.

Άλλωστε, όταν κάποιος έχει να πεί κάτι σ' ένα θέμα, το λέει και δεν καταφεύγει σε "σοφιστίες" και χαρακτηρισμούς.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2008, 08:36:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Άλλωστε, όταν κάποιος έχει να πεί κάτι σ' ένα θέμα, το λέει και δεν καταφεύγει σε "σοφιστίες" και χαρακτηρισμούς".....
"Για να καταλάβω, μπορείς χωρίς φανφάρες και κηρύγματα,"
"Νάτη και η εσχατολογία του χριστιανοέλληνα πλασιέ,"
Φίλε μου Γιάπετ, λίγη αυτοανάλυση θα σε βοηθούσε... Και προπάντων
διαβαζε τουλάχιστον το προηγούμενο μηνυμα σου πριν εκτεθείς...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2008, 11:10:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου, γιατί να μιλάμε για διπλή φύση και για αιώνια αντίθετα; Αυτοί οι διαχωρισμοί δεν είναι η αιτία όλων των προβλημάτων μας;

Ευρωπαίε μου, πρώτη αποστολική σύνοδος στα Ιεροσόλυμα. Επιστολή πρός Γαλάτες. Δεν φαίνεται ότι υπήρχε διαφωνία μεταξύ Πέτρου και Παύλου ως προς την ερμηνεία της διδασκαλίας;
Τώρα, για τον Σόλωνα και τους νόμους του, όσο εφαρμόστηκαν (πριν και μετά την τυραννία) βοήθησαν πολύ στην ανάπτυξη της Αθήνας.
Και για τις ασυμφωνίες μέσα στην Βίβλο υπάρχουν ξεχωριστά θέματα στα οποία μπορείς να τις βρεις.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2008, 11:23:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ostria:
Ευρωπαίε μου, πρώτη αποστολική σύνοδος στα Ιεροσόλυμα. Επιστολή πρός Γαλάτες. Δεν φαίνεται ότι υπήρχε διαφωνία μεταξύ Πέτρου και Παύλου ως προς την ερμηνεία της διδασκαλίας;
Τώρα, για τον Σόλωνα και τους νόμους του, όσο εφαρμόστηκαν (πριν και μετά την τυραννία) βοήθησαν πολύ στην ανάπτυξη της Αθήνας.
Και για τις ασυμφωνίες μέσα στην Βίβλο υπάρχουν ξεχωριστά θέματα στα οποία μπορείς να τις βρεις.

Aγαπητή μου φίλη, άλλο ρήξη άλλο διαφωνία! Το περίεργο θα ήταν σε μία νεοσύστατη εκκλησία να μην υπήρχαν διαφωνίες!
Βλέπεις για τον Σόλωνα?.........όσο εφαρμόστηκαν........για αυτό και την κοπάνησε ο άνθρωπος..........ήξερε τι θα γινόταν την επόμενη μέρα.........αυτό όμως δε μειώνει την αξία του έργου του.........για αυτό και στο έγραψα.........ως απάντηση σε αυτό που είπες ..........

Ostria :"Πάντως η αξία μιας διδασκαλίας κρίνεται από την εφαρμοσιμότητά της. Τι να τα κάνω τα λόγια αν κανείς μας (άντε να πω το 99%) δεν μπορεί να τα εφαρμόσει;

quote:
Ostria:
Και για τις ασυμφωνίες μέσα στην Βίβλο υπάρχουν ξεχωριστά θέματα στα οποία μπορείς να τις βρεις.

H Βίβλος δεν είναι κάτι απλό! Ότι θέλεις μπορείς να το βρεις μέσα της............. είναι θέμα περισσότερο "ερμηνείας" παρόλο που το μεγαλύτερο μέρος της είναι αδιαμφισβήτητα Ιστορικό.
Η αξία της ωστόσο βρίσκεται κυρίως στις αναφορές της για το Θεό! εξού και το Θεόπνευστη.

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2008, 00:07:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

τρεχα....

quote:
"Άλλωστε, όταν κάποιος έχει να πεί κάτι σ' ένα θέμα, το λέει και δεν καταφεύγει σε "σοφιστίες" και χαρακτηρισμούς".....
"Για να καταλάβω, μπορείς χωρίς φανφάρες και κηρύγματα,"
"Νάτη και η εσχατολογία του χριστιανοέλληνα πλασιέ,"
Φίλε μου Γιάπετ, λίγη αυτοανάλυση θα σε βοηθούσε... Και προπάντων
διαβαζε τουλάχιστον το προηγούμενο μηνυμα σου πριν εκτεθείς...

Ένα - ένα τρεχα....:

Αυτός που δεν λέει τίποτε, γράφοντας συνεχώς, είσαι εσύ και γι' αυτό το αναφέρω και προφανώς εννοώ ότι δεν έχεις να πεις κάτι ουσιώδες, γεγονός που σε κάνει να καταφεύγεις σε ανούσιες επαναλήψεις, άσχετα σε ποιό θέμα γράφεις... ότι γράφεις, τέλος πάντων.

Το δεύτερο το έγραψα προσπαθώντας, μάταια απ' ότι αποδείχτηκε, να προλάβω το αμέσως επόμενο μήνυμά σου, που δεν αποτελεί εξαίρεση στα δνωστά σου...

Το τρίτο το γράφω επειδή πράγματι κατέφυγες σε εσχατολογία του συγκεκριμένου πλασιέ με διάφορα "σημεία των καιρών" και απειλές για "κρίσεις".

Άρα δεν είναι άστοχο τίποτε και αυτό ενισχύεται απ' το γεγονός ΟΤΙ ΓΙΑ ΆΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ ΣΕ ΤΙΠΟΤΕ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΣΕΣ ΤΗ ΓΝΩΣΤΗ ΜΠΟΥΡΔΟΛΟΓΙΑ ΣΟΥ.

Αλήθεια δε διαβάζεις τα μηνύματα των άλλων;;;


Επαναλαμβάνω λοιπόν, προσπάθησε να έχεις άποψη συγκεκριμένη σε κάθε θέμα και με βάση το διάλογο που βρίσκεται σε εξέλιξη.

Αν είναι δύσκολο, παρακολούθησε κάποιους να το κάνουν και ίσως...



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy