ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Γιατί ήρθαμε στην Γη?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2008, 21:48:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως η άποψη , είσαι καλός και σε δοκιμάζω και σου στέλνω κάποιες δοκιμασίες ( ο λεγόμενος σταυρός που κάποιοι κουβαλάνε)

δεν μου αρέσει. Θα προτιμούσα να δοκιμαστώ αλλιώς . Να είμαι πλούσιος και όλα να πηγαίνουν καλά. Κι εκεί εάν δεν φθαρεί

η προσωπικότητά μου και η ψυχή μου τότε να κριθώ. Είναι κι αυτό μια μορφή δοκιμασίας. Εσύ να έχεις όλα τα αγαθά και οι αλλοι

δίπλα σου να πεινάνε κι εσύ να μην βοηθάς, άρα θα έχεις αποτυχει στην δοκιμασία. Γιατί σώνει και ντε να βασανιστείς με αρρώστειες

και άλλα τέτοια δεινά. Γιατί κακά τα ψέματα όλοι μας μόνο για την υγεία μας φοβόμαστε. Τα άλλα τα υλικά, λίγο από δω,λίγο από

εκεί τα καταφέρνεις, η δοκιμασία της υγείας όμως είναι δύσκολο πράγμα.


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2008, 02:43:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αθεος:
κάποιος που δεν κουρεύεται δεν πάει να πει ότι έχει βρώμικο μαλλί όπως ατυχέστατα λέει το παράδειγμα.

Το παράδειγμα δε λέει αυτό που ατυχέστατα λες εσύ.......το παράδειγμα μιλάει για έναν συγκεκριμένο άνθρωπο.....δε γενίκευσε, ξαναδιάβασέ το.
quote:
αθεος:
δυο λαλούν και τρεις χορεύουν

ο ένας γνωρίζει ότι κάποιος θα βιάσει ένα παιδάκι έχει την δύναμη να το αποτρέψει αυτό το γεγονός και δεν κάνει τίποτε
ενώ ο άλλος δεν γνωρίζει

άλλα όπως πολύ σωστά λες τα πάντα κρίνονται από το αποτέλεσμα

αλήθεια αν εγώ γνωρίζω ότι κάποιος θα βιάσει ένα παιδί έχω την δύναμη να τον σταματήσω αλλά δεν το κάνω γιατί θέλω να κρίνω εκ του αποτελέσματος τι θα με θεωρήσει η δικαιοσύνη;;;;



το δυο λαλούν και τρεις χορεύουν, πρέπει να το απευθύνεις στον εαυτό σου.......
Η δικαιοσύνη θα σε κρίνει ως άνθρωπο με τα ένδικα μέσα, ο Θεός θα σε κρίνει με τα ουράνια..........στην προκειμένη περίπτωση ίσως τη βγάλεις με μια εξαγοράσιμη ποινή εδώ στον κόσμο μας, στον επουράνιο όμως τα πράγματα θα είναι τελείως διαφορετικά.
Πρέπει να καταλάβεις ότι ο Θεός δεν επεμβαίνει αφήνει τον άνθρωπο ελεύθερο.............θα επέμβει όταν έρθει το πλήρωμα του χρόνου....

Η φίλή ge0rgia_gh, τα λέει θαυμάσια.........μπράβο σου......

quote:
γιαπετ:
Αφού είμαστε όλοι πλάσματα του μοναδικού θεού της παλαιάς διαθήκης, κατά την άποψή σου και αφού γνωρίζει εκ των προτέρων τα πάντα και μάλιστα τα καθορίζει κιόλας, γιατί δημιουργεί ανθρώπους χωρίς αγάπη, χωρίς αλληλεγγύη και χωρίς συναισθήματα;

Για να μπει στη διαδικασία να τους κρίνει, εκ των υστέρων για πράξεις που ο ίδιος καθόρισε από κατασκευής τους;

Είναι λίγο οξύμωρο, αν δεχθούμε ότι υπάρχουν άνθρωποι που γνωρίζουν τι θέλει και πώς, ο θεός (όπως οι ίδιοι ισχυρίζονται) και το θέλει δίκαιο και άρτιο, να αφήνει τόσο μεγάλες αδικίες από ανθρώπους εις βάρος ανθρώπων, να ευδοκιμεί καλπάζοντας η αδικία κι αυτός να περιμένει να κρίνει, μετά θάνατον;
Είναι δίκαιο εκ μέρους του, να φτιάχνει ανθρώπους μόνο για να παιδεύονται ή να τους παίρνει πίσω αμέσως;

Είναι σωστό αυτό το "όλοι μας σηκώνουμε το δικό μας σταυρό" και είναι θεϊκό να τιμωρούμαστε για κάτι που είμαστε πλασμένοι να κάνουμε;

Δεν σου έχει περάσει ποτέ απ' το μυαλό ότι όλ' αυτά μπορεί να είναι ανθρώπινες επινοήσεις για να δικαιολογούνται πράξεις ή επιδιώξεις κάποιων, ενάντια σε κάποιους άλλους;

Τέλος, δεν είναι εικασία αυτό το " όλα έρχονται για κάποιο λόγο" που λες; Πώς γνωρίζουμε ότι ολα γίνονται με βάση κάποιο θεϊκό σχέδιο, όταν αγνοούμε και το σχέδιο και αυτόν που το εκπόνησε;

Γιατί ο άνθρωπος να είναι αυτόβουλος, υπό την απειλή όμως της τιμωρίας;




O άνθρωπος έχει μέσα του και το καλό και το κακό, αυτός έχει την ευθύνη για την επιλογή. Ο Θεός έχει την ευθύνη να κρίνει το σύνολο των επιλογών του ανθρώπου στο τέλος της ζωής του όταν και θα ξυριστεί ο γαμπρός.
Ο Θεός δεν καθόρισε τις επιλογές των ανθρώπων......που το είδες αυτό? Ίσα ίσα που έστειλε το Λόγο του για να βοηθήσει τον άνθρωπο στο να επιλέξει το καλό και όχι το κακό.
Ο Θεός φρόντισε με τον Ιησού γιαπετ να σου λύσει αυτή την απορία......εσύ όμως διαβάζοντας το Λόγο του, αυτό που συγκράτησες ήταν ότι ο Λόγος του Θεού δεν ήταν παρά ένας συμμορίτης μαχαιροβγάλτης.......λοιπόν τι να σου κάνει ο Θεός? αφού αυτά είσαι ικανός να διαβάσεις?
Η ζωή του ανθρώπου στη γη είναι ένα μηδενικό μπροστά στην αιωνιότητά του εφόσον την κερδίσει.......οπότε δεν έχει νόημα να μιλάμε για αδικίες, όταν έχουμε κάποιον πρόωρο θάνατο ή όταν κάποιος είναι ανάπηρος.
Νόημα θα είχε εφόσον ήμασταν όχι θνητοί, αλλά αθάνατοι.........

Η φίλη μας και πάλι πολύ ωραία τα λέει με γλυκό της ποίημα.......το Σταυρό του μαρτυρίου....... ο Σταυρός αυτός είναι η ευκαιρία για την είσοδό μας σε έναν κόσμο χωρίς πόνο κόπο και δάκρυα......αυτά θα έχουν προηγηθεί ανεπιστρεπτί!!!!......τι είναι λοιπόν 20-60 ή 80 χρόνια δυσκολίας μπροστά στο πλούσιο τραπέζι του Κυρίου στην αιωνιότητα?

quote:
πτολεμαιος :
για τον φίλο europaios 2
αντιγράφο απο την βίβλο , γένεσις , κεφάλαιο ς
...< και ότε ήρχισαν οι άνθρωποι να πληθύνωνται επί του προσώπου της γης , και θυγατέρες εγενήθησαν εις αυτούς. ιδόντες οι υιοί του Θεού τας θυγατέρας των ανθρώπων, οτι ησαν ωραίαι , έλαβον εις εαυτους γυναίκας εκ πασών όσας εκλεξαν.....>

Eδώ σίγουρα έχουμε αντιλήψεις της εποχής για ερωτικές σχέσεις θεοτήτων με ανθρώπους............δε βλέπω κάποιον συμβολισμό εκτός και πάλι εάν κρύβεται ο πόθος του ανθρώπου για την επίτευξη του "καθ' ομοίωσιν"

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2008, 12:16:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Ο Θεός δεν είναι χαιρέκακος για να δημιουργεί ανάπηρα παιδάκια. Η φύση και οι κανόνες που τη διέπουν είναι η υπεύθυνη για αυτό τα παιδάκια αυτά είναι μέρος της φύσης και μέρος του κανόνα.

Δεν μπορεί...πλάκα θα κάνεις. Την φύση και τους κανόνες της ποιος τους έκανε ;;;;


quote:
Ποσός μας απασχολεί το τι δέχεσαι και το τι υπάρχει για σένα, αυτό είναι και δεκτό και σεβαστό.........αυτό που μας απασχολεί είναι ότι όχι μόνο δεν έχεις ιδέα από τον Χριστιανισμό αλλά κάθεσαι και γράφεις ότι σου κατέβει.........γιατί?

Δεν σκοτίζομαι για το τι σε (σας) απασχολεί.
Παρόλα αυτά σε πληροφορώ ότι για τον Χριστιανισμό ξέρω αυτά που μας έμαθαν ή μας επέτρεψαν να μάθουμε από τα παιδικά μας χρόνια (ξέρεις...) οι δάσκαλοι- καθηγητές μας , οι παπάδες , ο κοινωνικός περίγυρός μας , συν κάτι λίγα που έμαθα από άλλες πηγές .Πίστεψέ με χρησιμοποιώντας την απλή , απλούστατη λογική δεν χρειάζοταν και περισσότερα για να καταλάβω το παιχνίδι που παιζόταν και παίζεται από το δίδυμο (αναπόσπαστο και όχι χωρίς ευθύνη το ένα για το άλλο) θρησκείας - Εκκλησίας .
Η απόψη δε με την εφαρμογή των 10 εντολών μόνο ως αστείο μπορεί να εκληφθεί.
Είμαι σίγουρος ότι οι γονείς μου , οι δικοί σου , αλλά και όλων μας και οι οποίοι ΜΑΣ ΕΦΕΡΑΝ στον κόσμο δεν το έκαναν για να δουν πως θα πάμε στις περιβόητες αυτές εξετάσεις και ειδικά πάνω στις εντολές !!
Τέλος πάντων εφόσον έχεις αυτές τι απόψεις μπορείς να δώσεις τις εξετάσεις σου . Δημοκρατία έχουμε . Πρέπει όμως να βάλεις τα δυνατά σου (ίσως ... και λίγο μέσον !) γιατί το ποσοσστό επιτυχίας προμηνύεται πολύ χαμηλό , κάτω του 0,00000000001 % Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2008, 13:27:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
D.P.J. 10:
Δεν μπορεί...πλάκα θα κάνεις. Την φύση και τους κανόνες της ποιος τους έκανε ;;;;

O Θεός ποιος άλλος? Αλλά αφενός δεν επεμβαίνει στη λειτουργεία της αφετέρου, ξέρει τι έκανε αλίμωνο εάν περίμενε τον άνθρωπο για γνωμοδότηση...........αυτό που βλέπεις εσύ είναι το εφήμερο, είναι ένα μέρος μόνο από το σύνολο του χρόνου που έφτιαξε ο Θεός.......αν εσύ βλέπεις και κρίνεις μόνο από εφήμερες καταστάσεις φυσικό είναι να μην μπορείς να δεις το σύνολο των καστάσεων αυτών.

quote:
Δεν σκοτίζομαι για το τι σε (σας) απασχολεί.
Παρόλα αυτά σε πληροφορώ ότι για τον Χριστιανισμό ξέρω αυτά που μας έμαθαν ή μας επέτρεψαν να μάθουμε από τα παιδικά μας χρόνια (ξέρεις...) οι δάσκαλοι- καθηγητές μας , οι παπάδες , ο κοινωνικός περίγυρός μας , συν κάτι λίγα που έμαθα από άλλες πηγές .Πίστεψέ με χρησιμοποιώντας την απλή , απλούστατη λογική δεν χρειάζοταν και περισσότερα για να καταλάβω το παιχνίδι που παιζόταν και παίζεται από το δίδυμο (αναπόσπαστο και όχι χωρίς ευθύνη το ένα για το άλλο) θρησκείας - Εκκλησίας .
Η απόψη δε με την εφαρμογή των 10 εντολών μόνο ως αστείο μπορεί να εκληφθεί.
Είμαι σίγουρος ότι οι γονείς μου , οι δικοί σου , αλλά και όλων μας και οι οποίοι ΜΑΣ ΕΦΕΡΑΝ στον κόσμο δεν το έκαναν για να δουν πως θα πάμε στις περιβόητες αυτές εξετάσεις και ειδικά πάνω στις εντολές !!
Τέλος πάντων εφόσον έχεις αυτές τι απόψεις μπορείς να δώσεις τις εξετάσεις σου . Δημοκρατία έχουμε . Πρέπει όμως να βάλεις τα δυνατά σου (ίσως ... και λίγο μέσον !) γιατί το ποσοσστό επιτυχίας προμηνύεται πολύ χαμηλό , κάτω του 0,00000000001 %

-Ο γονιός είναι υποχρεωμένος να μας νουθετήσει στις 10 εντολές κάτι που δυστυχώς δε συμβαίνει.............και αυτό γιατί οι ίδιοι απέχουν πολύ από αυτές, πως λοιπόν θα τις περάσουν στα παιδιά τους?
-Ο πληθυντικός που κατά καιρούς χρησιμοποιώ δεν έχει παντού την ίδια χροιά............
-Αν ήταν μόνο τόσες οι πιθανότητες δε θα ασχολιώμουν καθόλου. Οι πιθανότητες είναι ακριβώς 50%............και δε χρειάζεται να είσαι ακριβώς δίπλα στον Κύριο........εκεί κοντά να σαι..........αλλά μακριά από τον άλλον Κύριο.......τον κακό
!!!!

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ge0rgia_gh
Νέο Μέλος

Cyprus
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2008, 16:06:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ge0rgia_gh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ge0rgia_gh
Πριν σου στείλει ο Θεός τον Σταυρό που σηκώνεις, τον κοιταξε με τα πάνσοφα μάτια Του...



Χμμμ... παράξενη συμπεριφορά "Πατέρα" προς "τέκνο".

Εγώ σαν πατέρας προσπαθώ να πάρω το "σταυρό" από το παιδί μου, όχι να του δώσω κι άλλο...

Τώρα θα μου πεις, άλλο πατέρας, άλλο θεός. Ο πατέρας είναι υπαρκτός και δίπλα σου πάντα, ο θεός αποτελεί μύθο και ζει μόνο στο μυαλό ορισμένων (κι αυτό με τη βοήθεια του "διαβόλου", χωρίς τον οποίο παραμένει άνεργος). Σωστό κι αυτό.

macedon


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ge0rgia_gh
Νέο Μέλος

Cyprus
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2008, 16:09:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ge0rgia_gh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λάθος το Προηγούμενο!

Διάβασα τις συζητήσεις προηγούμενων ημερών και ήθελα να σχολιάσω κάποια λεγόμενα:

quote:

Αφού είμαστε όλοι πλάσματα του μοναδικού θεού της παλαιάς διαθήκης, κατά την άποψή σου και αφού γνωρίζει εκ των προτέρων τα πάντα και μάλιστα τα καθορίζει κιόλας, γιατί δημιουργεί ανθρώπους χωρίς αγάπη, χωρίς αλληλεγγύη και χωρίς συναισθήματα;

Φίλε Γιαπέτ θυμάσαι την μέρα της γέννησης σου? Αν τη θυμάσαι λύσε μου κάποιες απορίες:

-Θυμάσαι μώλις γεννήθηκες να φώναξες "Μαμά, Μπαμπά?"
-Θυμάσαι μώλις γεννήθηκες να αγαπούσες όλους όσους σε περιτριγύριζαν?
-Θυμάσαι μώλις γεννήθηκες να είχες κριτική, ώριμη γνώμη και μπορούσες να διακρίνεις τι είναι σωστό ή όχι?

Τα "παιδιά" είναι απλά παιδιά και δεν σκέφτονται τι κάνουν και αν θα βλάψουν κάποιον, δεν έχουν ωριμότητα και λογική κρίση, μέχρι να φτάσουν πρώτα σε μια συγκεκριμένη ηλικία και ωριμάσουν. Ολ'αυτά λοιπόν δεν τα αποκτούμε με τη γέννηση μας αλλα καθως μεγαλώνουμε..

Μαθαίνουμε πρώτα να περπατάμε, να μιλάμε, και τέλος να αισθανόμαστε, να αγαπάμε εκτώς απ'την οικογένεια μας όλους όσους βρισκονται γυρω μας.

Ο Θεος φτιάχνει την ψυχή και εμεις δημιουργούμε τα υπολοιπα

Ο Θεος λοιπόν, δεν ευθυνεται αν εμείς δημιουργήσαμε αυτήν την κοινωνία που εκτοπίζει την αγάπη, την ανθρωπιά, την αλληλοβοήθεια, τη συνεργασία, την ειλικρίνια και επιτρέπει τον πόλεμο, την απάτη, την ψευτιά, το μίσος κ.ο.κ.

quote:

Τώρα θα μου πεις, άλλο πατέρας, άλλο θεός. Ο πατέρας είναι υπαρκτός και δίπλα σου πάντα, ο θεός αποτελεί μύθο και ζει μόνο στο μυαλό ορισμένων

Ξέρω και ακούω περιπτώσεις ανθρώπων macedon που δεν έχουν γνωρίσει τον πατέρα τους. Έζησαν, γέρασαν, πέθαναν χωρίς την αγάπη του πατέρα γιατί ίσως να πέθανε (χωρίς να το επιλέξει) ή απλά επειδή βρήκε κάποια άλλη γυναίκα, δεν άντεχε την γκρίνια της γυναίκας του, δεν μπορούσε να φροντίσει την οικογένεια του κλπ. (με δική του επιλογή).

Μπορεί ένα μικρό παιδι ή κάθε παιδί να δεχτεί αυτές τις αφορμες (που επιλέγει ο πατερας) και να το λάβει σαν "θέλημα Θεού"?

Οχι! Γιατί ο Θεος δεν ευθύνεται για τα καπριτσια του κάθε πατέρα που εγκατελείπει το παιδί του για οποιοδηποτε λόγο. Ο Θεος δεν ευθυνεται για τα δικά μας λάθη! Εμεις δημιουργησαμε αυτον τον δρόμο που μας οδηγεί στην καταστροφή! Ο Θεος καθημερινά μας δίνει πολλές ευκαιρίες για να ξεφύγουμε απ'αυτόν τον δρόμο και μας ανοίγει την πόρτα που οδηγεί προς την σωτηρία της ψυχής αλλα εμεις τις αγνοουμε.

Nαι! Άλλο Θεός και άλλο Πατέρας.

Ο Θεός ειναι ο "Αιώνιος Πατερας" που δε σαφήνει ποτε (macedon) που αν τον αναζητήσεις θα σε ακούσει και θα σου δώσει τη βοήθεια του όποτε κρίνει εκείνος ότι είναι η ώρα να την δεχτείς.

Είναι ο πατέρας που θα σε δεχτεί και θα σε συγχωρέσει και θα σου δώσει την ευκερία να ζήσεις την αιώνια ζωή μεσα σενα κόσμο αληθινό που θα γεμίζει ευωδίες την ψυχή σου. Θα σε διδάξει τι είναι αληθινή αγάπη και θα την νιώσεις και θα δεις πως αυτή η ζωή σε αυτον τον κόσμο δεν έχει αξια γιατι τιποτα δεν είναι αληθινο.

Δεν ειναι ο πατερασ που θα σαφήσει για τα "καπρίτσια" του, αυτός ο πατερας που λες με σιγουρια πως είναι παντα στο πλαι σου. Είναι ο άξιος πατερας που θα σε δεχτει με αγάπη και δε σε ξεχνά ποτέ και θα το δεις, θα το νιώσεις την καταλληλη στιγμη και τοτε θα καταλάβεις πως κανεις λάθος...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2008, 18:42:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Πτολεμαίε, τη δόξα πολλοί
εζήλωσαν... Αλλά πέρα απο προσωπικές αντιπαραθέσεις,
καλά θα ήταν να λέγαμε λίγο, γιατί ήρθαμε
στη γή. Εσύ Πτολεμαίε, τι λές γι αυτό;Τι κάνουμε
πάνω στη γή.Εγώ πιστεύω ως πεδίο δοκιμασιών και τέστ
γτια όλους μας, έως φτάσουμε σε σημείο να θεωθούμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2008, 21:14:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xαίρομαι να σε διαβάζω αγαπητή ge0rgia_gh!

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2008, 23:38:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ge0rgia_gh
Ο Θεός ειναι ο "Αιώνιος Πατερας" που δε σαφήνει ποτε (macedon) που αν τον αναζητήσεις θα σε ακούσει και θα σου δώσει τη βοήθεια του όποτε κρίνει εκείνος ότι είναι η ώρα να την δεχτείς.

Να με συγχωρείς φίλη μου, αλλά ο θεός είναι ένα κατασκεύασμα της ανθρώπινης νόησης που εμφανίστηκε λίγο μετά την εμφάνιση του ανθρώπου και αφού ο τελευταίος προσπάθησε να ερμηνεύσει τον κόσμο γύρω του, αποδίδοντας σε κάποιον "θεό" αυτά που δε γνώριζε.

Οσο για το συγκεκριμένο θεό στον οποίο αναφέρεσαι, αποτελεί κατασκεύασμα των νομαδικών φυλών της Μέσης Ανατολής, του οποίου η θρησκεία επιβλήθηκε με τη βία στους Ελληνες και λοιπούς ευρωπαίους και διατηρήθηκε με τη βία, τη νομοθεσία και τα χρήματα των Ελλήνων φορολογουμένων μέχρι σήμερα.

Συγνώμη που δε συμμερίζομαι την άποψή σου περί θεού αλλά δεν είμαι ούτε αδύναμος ώστε να ζητάω από ένα ανθρώπινο κατασκεύασμα να με βοηθήσει, ούτε τεμπέλης ώστε να του ζητάω να μου δώσει το καθημερινό μου ψωμί, ούτε ανασφαλής για να χρειάζεται να νιώθω κάποιον συνεχώς δίπλα μου και να θεωρώ πως αποτελώ το επίκεντρο της ύπαρξής του, ούτε ευθυνόφοβος ώστε να έχω κάποιον να του φορτώνω τα λάθη μου ούτε τέλος αγράμματος ώστε να του αποδίδω φυσικά φαινόμενα και καταστάσεις (π.χ. αρρώστιες, ιάσεις, πλημμύρες, σεισμούς, πολέμους).

Από την άλλη βέβαια, πολλοί άνθρωποι είναι μερικά ή όλα από τα παραπάνω, οπότε χρειάζονται το θεό για να ικανοποιούν τις διάφορες ανάγκες τους, υλικές ή μή. Λυπάμαι γι'αυτούς και χαίρομαι που δεν αποτελώ τμήμα του κοπαδιού ... συγνώμη... του ποιμνίου.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2008, 09:08:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Μακεδόν, το να εξηγεί κανεις το
πριν με έναρξη στο μετά, είναι μια προσφιλής
τακτικη ατόμων, στυλ Φον Ντένικεν, ξέρεις τον 'Εριχ
εννοώ...
Δείχνει , επίσης, ότι επειδή βλέπεις επίτηδες από κάποιο πρίσμα,
δεν αφήνεις τον εαυτο σου να δει την ΑΛΉΘΕΑ...
Ο άνθρωπος είναι δημιούργημα του Θεού και επειδή είμαστε
κοντόφθαλμοι, προσπαθούμε να εξηγήσουε τον Θεό με απλά
λόγια της πρωτόγονης γνώσης μας...
Φτωχό , πολύ φτωχό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2008, 09:15:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Να με συγχωρείς φίλη μου, αλλά ο θεός είναι ένα κατασκεύασμα της ανθρώπινης νόησης που εμφανίστηκε λίγο μετά την εμφάνιση του ανθρώπου και αφού ο τελευταίος προσπάθησε να ερμηνεύσει τον κόσμο γύρω του, αποδίδοντας σε κάποιον "θεό" αυτά που δε γνώριζε.


Aγαπητή ge0rgia_gh! δώστου και συ μια συγχώρεση!!! την έχει τόσο ανάγκη.......
quote:
macedon:
Οσο για το συγκεκριμένο θεό στον οποίο αναφέρεσαι, αποτελεί κατασκεύασμα των νομαδικών φυλών της Μέσης Ανατολής, του οποίου η θρησκεία επιβλήθηκε με τη βία στους Ελληνες και λοιπούς ευρωπαίους και διατηρήθηκε με τη βία, τη νομοθεσία και τα χρήματα των Ελλήνων φορολογουμένων μέχρι σήμερα.

Με τη βία? και οι Τούρκοι με τη βία επικράτησαν......δεν είδα να Τουρκεύουμε......τι ήθελες δηλαδή? να λατρεύαμε ακόμη τα ποτάμια και τις λίμνες? και να γέλαγε όλος ο κόσμος μαζί μας???? εξέλιξη καημένε macedon!!!
Αν σε ενοχλεί αυτό με τα χρήματα έχω ξαναγράψει γιατί δεν κινείτε τα νήματα για ένα δημοψήφισμα? ........δε μαζευόσαστε???

quote:
macedon:
Συγνώμη που δε συμμερίζομαι την άποψή σου περί θεού αλλά δεν είμαι ούτε αδύναμος ώστε να ζητάω από ένα ανθρώπινο κατασκεύασμα να με βοηθήσει, ούτε τεμπέλης ώστε να του ζητάω να μου δώσει το καθημερινό μου ψωμί, ούτε ανασφαλής για να χρειάζεται να νιώθω κάποιον συνεχώς δίπλα μου και να θεωρώ πως αποτελώ το επίκεντρο της ύπαρξής του, ούτε ευθυνόφοβος ώστε να έχω κάποιον να του φορτώνω τα λάθη μου ούτε τέλος αγράμματος ώστε να του αποδίδω φυσικά φαινόμενα και καταστάσεις (π.χ. αρρώστιες, ιάσεις, πλημμύρες, σεισμούς, πολέμους).


-Συγχώρεσέ τον σου λέω!!!!!!!! το έχει ανάγκη!!!!!
Καημένε macedon!!!! δεν ξέρεις τι χάνεις!!!! εγώ ως Χριστιανός Ορθόδοξος!!! ησύχασα από όλα αυτά!!! Δε δουλεύω!!! ότι θέλω το ζητάω από τον Κύριο!!! για παράδειγμα πρόσφατα του ζήτησα και μου κανόνισε τις καλοκαιρινές μου διακοπές! (ξενοδοχείο, εστιατόριο, .....όλα κανονισμένα!!!!) τώρα σκέφτομαι να του ζητήσω και καινούριο αμάξι!!! αλλά δεν έχω αποφασίσει για το μοντέλο!!! ..........σπίτι η κυρά δε μαγειρεύει!!!!! καθόμαστε στο τραπέζι και ότι θέλουμε ενώνουμε τα χέρια κοιτάμε ψιλά και το ζητάμε από τον Κύριο!!!! και να!!! κάτι παιδάκια, πατατούλες τηγανιές, μελιτζανοσαλάτα, "παγωμένη" μπύρα κ.ο.κ. να κατεβαίνουν με προσοχή!! από τον ουρανό (για να μη μας λερώσουν!!!! αν και όταν καμιά φορά λερωνόμαστε, βγάζουμε τα ρούχα μας τα ακουμπάμε επάνω στο τραπέζι.....και μαζί με τα πιάτα και τα ποτήρια που παίρνει για πλύσιμο ο Κύριος στον ουρανό!, παίρνει και τα ρούχα μας, τα πλένει και μας τα επιστρέφει έτοιμα και σιδερωμένα....εχθές του δώσαμε και τα χαλιά!!!! αλλά τα πήρε σε δύο δώσεις, μία το με το μεσημεριανό και μία με το βραδινό φαγητό!!! Ήσαν πολλά), τα Χριστούγεννα πάλι μας μαζεύει τις ελιές! τις πάει στο λιοτρίβι, βγάζει το λάδι!!! και μας το επιστρέφει.....βέβαια έχω παρακολουθήσει ότι πρέπει να κλέβει λίγο γιατί τα χερουβίμ, που τον βοηθάνε στο κουβάλημα!!! κρύβουν κάτι μικρά μπετονάκια (ξέρεις του απιονισμένου νερού) στα φτερά τους!!! τι τα θέλουν macedon? ε?, μάλλον κλέβουν από το βιός μου για τα καντήλια τους......αν το κάνουν και φέτος θα τους παρατηρήσω αυστηρά!!!!!

-Α!!! όταν αρρώστησα πέρσι το χειμώνα του την μπήκα άγρια!!!! φοβήθηκε!!!! σου λέει τι έκανα???? και αμέσως με έκανε καλά!!! τώρα το βράδυ σκέφτομαι να του πω να σταματήσει για λίγες μέρες τον πόλεμο στο Κοσυφοπέδιο..........μου αποσπάει την προσοχή από τους Ολυμπιακούς!!!! το βράδυ της Πέμπτης (ή Τετάρτης) τι θα βλέπω πόλεμο ή την Πανάθα?

quote:
macedon:
Από την άλλη βέβαια, πολλοί άνθρωποι είναι μερικά ή όλα από τα παραπάνω, οπότε χρειάζονται το θεό για να ικανοποιούν τις διάφορες ανάγκες τους, υλικές ή μή. Λυπάμαι γι'αυτούς και χαίρομαι που δεν αποτελώ τμήμα του κοπαδιού ... συγνώμη... του ποιμνίου.

Καημένε macedon!!!! δεν ξέρεις τι χάνεις!!! αν ήσουν για παράδειγμα Χριστιανός δε θα χρειαζόταν να τρέχεις στην Αμερική για να τριπλασιάσεις το μισθό σου χωρίς να εργάζεσαι!!!!! θα χε πάει κάποιο σεραφείμ στη θέση σου!!!! για ξανασκέψουτο!!!!!! μην είσαι κορόιδο!!!

Αγαπητή ge0rgia_gh! δώστου μια συγχώρεση........είναι κρίμα......τόσες φορές τη ζητάει ο άνθρωπος....

Δώστου.............γιατί δεν το χει σε τίποτα και να σε μηνύσει!!!!!!

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"

Edited by - europaios2 on 12/08/2008 09:21:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2008, 11:42:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να με συγχωρείς φίλη μου, αλλά ο θεός είναι ένα κατασκεύασμα της ανθρώπινης νόησης που εμφανίστηκε λίγο μετά την εμφάνιση του ανθρώπου και αφού ο τελευταίος προσπάθησε να ερμηνεύσει τον κόσμο γύρω του, αποδίδοντας σε κάποιον "θεό" αυτά που δε γνώριζε.
macedon


Αυτό το επιχείρημα δεν στέκει.
Δεν στέκει διότι σήμερα με τις γνώσεις της επιστήμης για τη δημιουργία του κόσμου που μας περιβάλλει, δεν θα έπρεπε να υπάρχει κανείς επιστήμονας θρήσκος.

Αντιθέτως, υπάρχουν πλήθος επιστημόνων που δηλώνουν θρήσκοι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ge0rgia_gh
Νέο Μέλος

Cyprus
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2008, 11:58:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ge0rgia_gh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Europaie2 ευχαριστώ πολύ!
Και γώ χαίρομαι να σε διαβάζω! Πολύ δυνατά τα λόγια σου!!!


quote:

macedon
Να με συγχωρείς φίλη μου, αλλά ο θεός είναι ένα κατασκεύασμα της ανθρώπινης νόησης που εμφανίστηκε λίγο μετά την εμφάνιση του ανθρώπου και αφού ο τελευταίος προσπάθησε να ερμηνεύσει τον κόσμο γύρω του, αποδίδοντας σε κάποιον "θεό" αυτά που δε γνώριζε.

Πως είναι δυνατόν να ήρθε μετά από σ’ ένα και συ απλά να υπάρχεις? Εσύ πως δημιουργήθηκες? Απ’ τους ανέμους, ή την βροχή? Η εμφανίστηκες δια μαγείας απ’ το πουθενά? Ποιος δημιούργησε των άνθρωπο λοιπόν? Σύμφωνα με τις δικές σου κρίσεις, οι οποίες είναι οι ορθότερες και μάλιστα είσαι τόσο απόλυτος δώσε μου/ μας την ορθή απάντηση γιατί σε περιμέναμε σαν φως να μας φωτίσεις τον δρόμο της αλήθειας!


quote:

macedon
Συγνώμη που δε συμμερίζομαι την άποψή σου περί θεού αλλά δεν είμαι ούτε αδύναμος ώστε να ζητάω από ένα ανθρώπινο κατασκεύασμα να με βοηθήσει, ούτε τεμπέλης ώστε να του ζητάω να μου δώσει το καθημερινό μου ψωμί, ούτε ανασφαλής για να χρειάζεται να νιώθω κάποιον συνεχώς δίπλα μου και να θεωρώ πως αποτελώ το επίκεντρο της ύπαρξής του, ούτε ευθυνόφοβος ώστε να έχω κάποιον να του φορτώνω τα λάθη μου ούτε τέλος αγράμματος ώστε να του αποδίδω φυσικά φαινόμενα και καταστάσεις (π.χ. αρρώστιες, ιάσεις, πλημμύρες, σεισμούς, πολέμους).


Οι απόψεις σου είναι δεκτές και δεν χρειάζεται να απολογείσαι αλλά αφού το θες τόσο πολύ σε συγχωρώ για την ώρα! (είδες ε? Europaie2)

Και πολύ απλά ναι εμείς δεν δουλεύουμε και περιμένουμε....... (όπως ακριβώς τα είπες φίλε europaie2)

Φαντάζομαι το «ανθρώπινο κατασκεύασμα» που λες είναι ένα ψυχρό αστείο! Ανθρώπινο κατασκεύασμα αποκαλείς ένα πρόσωπο που σου έχει δώσει ζωή! Αποκαλείς τον Θεό σου, μου, του! Τον Θεό που σου έχει δώσει πνοή και ότι είσαι μέχρι τώρα. Που σου χάρισε ένα ή και περισσότερα παιδιά!

Προσωπικά εγώ γεννήθηκα από θαύμα! Η μητέρα μου είδε 3 φορές τον Άγιο Γεώργιο όνειρο και εκεί που όλοι οι γιατροί της λέγανε να μη με κρατήσει, εμπιστεύτηκε «το ανθρώπινο κατασκεύασμα που λες» και είμαι τώρα εδώ και μάλιστα της είπε ότι θα’ μαι κοριτσάκι και να μου χαρίσει τ’ όνομα του! Χάρη στον Θεό και τον Άγιο μου είμαι εν ζωή! Είναι δυνατόν εσύ να εμπιστευόσουν κάτι που εσύ έφτιαξες με τα ίδια σου χέρια? Θα το ρίσκαρες? Γιατί ανθρώπινο κατασκεύασμα αυτό σημαίνει!


quote:

Από την άλλη βέβαια, πολλοί άνθρωποι είναι μερικά ή όλα από τα παραπάνω, οπότε χρειάζονται το θεό για να ικανοποιούν τις διάφορες ανάγκες τους, υλικές ή μή. Λυπάμαι γι' αυτούς και χαίρομαι που δεν αποτελώ τμήμα του κοπαδιού ... συγνώμη... του ποιμνίου.


Το «κοπάδι» όπως αναφέρεις, είναι το «κοπάδι» εκείνων των ανθρώπων που ξέρουν να σέβονται την ανώτερη δύναμη και την δοξάζουν μέχρι τέλος. Εσύ αν δεν περιλαμβάνεσαι μέσα σε αυτό το κοπάδι έχεις χάσει την μεγαλύτερη χαρά γιατί ο δρόμος προς τον Θεό είναι ο δρόμος προς την σωτηρία και τη λύτρωση της ψυχής!
Τι να πω! Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να πιστέψω πως υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι!

Αλήθεια από που είσαι macedon? Η θρησκεία σου ποια είναι?
Σε λένε Κωνσταντίνο σωστά? Το όνομα σου από που βγαίνει? Γιατί να μη σε λένε για παράδειγμα δέντρο, τηλεόραση, τραπέζι και να έχεις το όνομα κάποιου Αγίου? Αφού για σ’ ένα δεν υπάρχουν αυτά! Στα παιδιά σου τι μαθαίνεις? Τι πιστεύουν? Ότι ο Θεός τους είναι η μητέρα και ο πατέρας τους? Άτομα που βοήθησαν στο σχηματισμό του σώματος του? Ο Θεός δημιούργησε την ψυχή του και εσείς το κορμί του!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2008, 16:53:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Γεωργία, φαίνεται πως ζήλεψες τη γελοιότητα ορισμένων και διανθίζεις το σχόλιό σου προς εμένα με ειρωνείες, αν και σου μίλησα κόσμια και φιλικά. Ας σου απαντήσω λοιπόν όπως επιθυμείς.

quote:
ge0rgia_gh
Πως είναι δυνατόν να ήρθε μετά από σ’ ένα και συ απλά να υπάρχεις? Εσύ πως δημιουργήθηκες?

Οχι πάντως από χώμα και σάλια του Γιαχωβά. Ανοιξε ένα βιβλίο σχετικό και θα σου λυθουν οι απορίες.

quote:
ge0rgia_gh
Ανθρώπινο κατασκεύασμα αποκαλείς ένα πρόσωπο που σου έχει δώσει ζωή! Αποκαλείς τον Θεό σου, μου, του! Τον Θεό που σου έχει δώσει πνοή και ότι είσαι μέχρι τώρα

Δυστυχώς για τις θρησκείες, οι θεοί είναι ανθρώπινα κατασκευάσματα κατ'εικόνα και καθ'ομοίωση του δημιουργού τους ανθρώπου. Ετσι, κάθε θεός έχει τα χαρακτηριστικά του ανθρώπου-δημιουργού του. Ο δικός σου θεός (ο οποίος με την ευκαιρία αποτελεί μειοψηφία ανάμεσα στους υπόλοιπους θεούς) έχει όλα τα χαρακτηριστικά των νομάδων της ερήμου που το φτιάξανε και που φαινεται να έχουν περάσει και σε πολλούς ελληνόφωνους.

quote:
ge0rgia_gh
Προσωπικά εγώ γεννήθηκα από θαύμα!

Εγώ πάλι όχι. Γεννήθηκα κανονικά. Ξέρεις, μετά από αποτέλεσμα σεξουαλικής πράξης.

quote:
ge0rgia_gh
Είναι δυνατόν εσύ να εμπιστευόσουν κάτι που εσύ έφτιαξες με τα ίδια σου χέρια?

Γι'αυτό και δεν τον εμπιστεύομαι ούτε αυτόν ούτε τους υπόλοιπους απατεώνες που ονομάζεις "άγιους", "όσιους", "ιερείς", κτλ. κτλ.

quote:
ge0rgia_gh
Εσύ αν δεν περιλαμβάνεσαι μέσα σε αυτό το κοπάδι έχεις χάσει την μεγαλύτερη χαρά

Είναι αλήθεια πως μια ματιά σε μέλη του συγκεκριμένου κοπαδιού, αποκαλύπτει όλη τη χαρά που περιγράφεις. Να, δες και μόνη σου όλα τα χαμογελαστά πρόσωπα των πιστών του Γιαχβέ.

quote:
ge0rgia_gh
Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να πιστέψω πως υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι!

Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να πιστέψω πως στον 21ο αιώνα μπορούν να υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν ασιατικές δεισιδαιμονίες και προσκυνάνε ένα κατασκεύασμα που γεννήθηκε στα μυαλά των νομάδων της ερήμου...

Αλλά όπως φαίνεται... υπάρχουν.

quote:
ge0rgia_gh
Αλήθεια από που είσαι macedon?

Από τη Θεσσαλονίκη

quote:
ge0rgia_gh
Η θρησκεία σου ποια είναι

Ο άνθρωπος.

quote:
ge0rgia_gh
Σε λένε Κωνσταντίνο σωστά

Σωστά.

quote:
ge0rgia_gh
Το όνομα σου από που βγαίνει

Από το λατινικό constans.

quote:
ge0rgia_gh
Γιατί να μη σε λένε για παράδειγμα δέντρο, τηλεόραση, τραπέζι και να έχεις το όνομα κάποιου Αγίου

Εχω το όνομα του παππού μου, ο οποίος δεν ήταν άγιος, εξ όσων γνωρίζω.

quote:
ge0rgia_gh
Στα παιδιά σου τι μαθαίνεις?

Να σκέφτονται.

quote:
ge0rgia_gh
Τι πιστεύουν?

Πάντως σε ασιατικές δεισιδαιμονίες δεν πιστεύουν.

quote:
ge0rgia_gh
Ο Θεός δημιούργησε την ψυχή του και εσείς το κορμί του!

Ο θεός δεν μπορεί να δημιουργήσει τίποτε γιατί υπάρχει μόνο στη φαντασία των πιστών. Κι αυτός, κι ο γιος του κι ο ανηψιός του και όλη η οικογένεια...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2008, 18:30:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Μακεδόν, ασιατικές δαιμονοληψίες
και κατασκευάσματα, ακολουθείς εσύ με τους
ασιάτικους θεούς που πιστεύεις, όχι ο Χριστός, που
ήρθε κι έσπειρε την ελπίδα για σωτηρία των ψυχών...
Ασιάτικα δαιμόνια είναι οι ανθρωπόμορφοι θεοί που
κατεβάζουν τον άνθρωπο στο επίπεδο του ζώου, όπως οι
12 που όλοι ήταν και ζώα διάφορα, λες κι η φύση τους
καλύπτονταν πίσω από ζώα για να κάνουν τις βρωμιές
τους...
Καλά θα ήταν να πρσέχεις τι λες-γράφεις... εκτίθεσαι..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2008, 19:51:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
ασιατικές δαιμονοληψίες
και κατασκευάσματα, ακολουθείς εσύ με τους
ασιάτικους θεούς που πιστεύεις

Δε θυμάμαι να έχω δηλώσει πουθενά ότι "πιστεύω" ασιατικούς ή ευρωπαϊκούς ή αφρικανικούς ή οποιασδήποτε άλλης προέλευσης θεούς.

Η θέση μου περί θεών έχει κατατεθεί δύο μηνύματα παραπάνω:

"ο θεός είναι ένα κατασκεύασμα της ανθρώπινης νόησης που εμφανίστηκε λίγο μετά την εμφάνιση του ανθρώπου και αφού ο τελευταίος προσπάθησε να ερμηνεύσει τον κόσμο γύρω του, αποδίδοντας σε κάποιον "θεό" αυτά που δε γνώριζε"

και

"οι θεοί είναι ανθρώπινα κατασκευάσματα κατ'εικόνα και καθ'ομοίωση του δημιουργού τους ανθρώπου"

και ως εκ τούτου, είναι αδιανόητο για τη λογική μου να πιστεύω ή να προσκυνάω ή να είμαι δούλος οποιουδήποτε τέτοιου κατασκευάσματος.

Να υποθέσω ότι δεν γνωρίζεις ελληνικά;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ge0rgia_gh
Νέο Μέλος

Cyprus
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2008, 00:16:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ge0rgia_gh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ macedon με όλα αυτά που λες δεν μπορώ να σε αντιμετωπίσω με άλλο ύφος.. Ποιος στα έχει διδαξει όλα αυτά?
Καταλαμβαίνεις τι λες? Εχεις ιδέα καθόλου τι αμαρτία διαπράττεις?

"Trexagireve" με το θέμα macedon δεν βγάζουμε άκρη!!!
Εμενα προσωπικά λίγο ή πολυ η στάση σου μου προκαλει ψυχρότητα (macedon)!

Πρώτη φορά αντιμετωπίζω κάποιον που να έχει τετοιου είδους απόψεις και μάλιστα να εχει χριστιανικο ορθόδοξο όνομα..

Το κορμί σου φίλε macedon δημιουργήθηκε απο τη σεξουαλική επαφή η ψυχή σου όμως όχι! Γιατι το σώμα θα λιώσει, αυτη θα συνεχίσει το δρόμο της προς τον Θεό!
Δε μου λες έχεις μια βιολογική εξήγηση για την δημιουργία της ψυχής?

Έτυχε να χάσεις κάποιο δικό σου προσωπο? Τι κάνατε? κάψατε το κορμί του? Γιατί με τα λεγόμενα σου δεν πιστεύω πως η κηδεία/ ο εκκλησιαστικός ψαλμός για σενα είναι κάτι προς ανάπαυση και συγχώρεση της ψυχής!

Καλα ειναι να συνηθησεις στην ιδεα ότι ο Θεος υπάρχει, ή είσαι τόσο εγωιστής που δεν μπορεις?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2008, 00:48:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ge0rgia_gh - Πρώτη φορά αντιμετωπίζω κάποιον που να έχει τετοιου είδους απόψεις και μάλιστα να εχει χριστιανικο ορθόδοξο όνομα..
Το κορμί σου φίλε macedon δημιουργήθηκε απο τη σεξουαλική επαφή η ψυχή σου όμως όχι! Γιατι το σώμα θα λιώσει, αυτη θα συνεχίσει το δρόμο της προς τον Θεό!

ge0rgia_gh γιατί σου φαίνεται παράξενη η τοποθέτηση του macedon….

Ακόμα και στο όρο ψυχή που αναφέρεσαι η κάθε εξήγηση, ερμηνεία που δίνει ο καθένας μας έχει να κάνει ανάλογα με την πίστη του ή όχι και αυτό εξαρτάται με τα ερεθίσματα που έχει πάρει από μια γενική «διδασκαλία, μυθολογία, συμβολισμούς», και πάει λέγοντας .

Για αυτό και άλλωστε θα βρεις πολλές ερμηνείες γύρω από την ψυχή…

Το θέμα είναι το αν μπορούμε να πούμε ότι η παραδοχή για την ύπαρξη της ψυχής, αλλά και η συνεχεία της, δεν έχει να κάνει με ένα βαθύτερο φόβο, τον φόβο της φθοράς, του θανάτου…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2008, 01:10:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ge0rgia_gh
Ποιος στα έχει διδαξει όλα αυτά?

Αντίθετα με ότι συμβαίνει στους πιστούς των θρησκειών που καταπίνουν άκριτα τις "διδαχές" και τα κηρύγματα και τις ακολουθούν αβούλως, ως γνήσια μέλη ενός κοπαδιού, οι απόψεις που διατυπώνω αποτελούν προσωπική μου πνευματική διεργασία και προήλθαν μετά από γνώση, κριτική και απόρριψη των ανοησιών των θρησκειών.

quote:
ge0rgia_gh
Καταλαμβαίνεις τι λες?

Απόλυτα.

quote:
ge0rgia_gh
Εχεις ιδέα καθόλου τι αμαρτία διαπράττεις?

Εναντι ποιού; Έναντι του κατασκευάσματός μου; Ποσώς με ενδιαφέρει. Αλλωστε δε θυμάμαι να έχω ζητήσει από κανέναν να με σώσει. Επιπλέον δεν μου έχεις εξηγήσει τι είναι αμαρτία...

quote:
ge0rgia_gh
Πρώτη φορά αντιμετωπίζω κάποιον που να έχει τετοιου είδους απόψεις και μάλιστα να εχει χριστιανικο ορθόδοξο όνομα..

Το όνομα μου δόθηκε όταν ήμουν 14 μηνών οπότε μηδαμινά έως μηδενικά περιθώρια αντίδρασης είχα. Βλέπεις, ο νόμος περί νηπιοβαπτισμού που καθιέρωσε ο Γιουτπράδα ακολουθείται και σήμερα.

Ομολογώ ότι ντρέπομαι να φέρω το ρωμαϊκό όνομα ενός "αγίου" της ιουδαϊκής αίρεσης, παραβάτη του κοινού ποινικού δικαίου, που αποκεφάλισε το γιό του, έβρασε τη γυναίκα του και σκότωσε τον πεθερό του. Η διαδικασία όμως αλλαγής ονόματος είναι σχετικά περίπλοκη υπόθεση και ενέχει κινδύνους, ειδικά όταν το όνομα είναι καταχωρημένο σε ένα σωρό υπηρεσίες οι οποίες θα πρέπει να ενημερωθούν.

Προσωπικά θα προτιμούσα ένα ελληνικό όνομα αλλά δεν ήταν στο χέρι μου.

quote:
ge0rgia_gh
Το κορμί σου φίλε macedon δημιουργήθηκε απο τη σεξουαλική επαφή η ψυχή σου όμως όχι!

Ο,τι πεις.

quote:
ge0rgia_gh
Γιατι το σώμα θα λιώσει, αυτη θα συνεχίσει το δρόμο της προς τον Θεό!

Σε βλέπω πολύ σίγουρη. Εχεις κάποια ιδιαίτερη ενημέρωση από το θεό σχετικά με τη διαδικασία της ψυχής ή βασίζεσαι στα οράματα καλόγερων περί "τελωνισμού" της, "τιμωρίας" της, κτλ; Θα με ενδιέφερε να μάθω για την αιτία που σου δημιουργεί αυτή τη βεβαιότητα περί του δρόμου που θα ακολουθήσει αυτό που ονομάζεις ή φαντάζεσαι ως "ψυχή".

quote:
ge0rgia_gh
Δε μου λες έχεις μια βιολογική εξήγηση για την δημιουργία της ψυχής?

Οταν μου ορίσεις τι είναι η ψυχή, θα σου απαντήσω σχετικά με την ύπαρξή της και τη δημιουργία της.

quote:
ge0rgia_gh
Γιατί με τα λεγόμενα σου δεν πιστεύω πως η κηδεία/ ο εκκλησιαστικός ψαλμός για σενα είναι κάτι προς ανάπαυση και συγχώρεση της ψυχής!

Το τι γίνεται όταν πεθαίνει κάποιος δεν εξαρτάται από τα "δικά του πρόσωπα" αλλά από τις προσωπικές του πεποιθήσεις. Οταν θα πεθάνω εγώ για παράδειγμα δεν επιθυμώ να έχω θρησκευτική κηδεία - τουλάχιστον όχι ιουδαιοχριστιανική και ναι, επιθυμώ να καώ.

quote:
ge0rgia_gh
Καλα ειναι να συνηθησεις στην ιδεα ότι ο Θεος υπάρχει

Καλά είναι να συνηθίσεις στην ιδέα ότι πιστεύεις ένα παραμύθι που φτιάξανε οι νομάδες της Ασίας και μορφοποιήθηκε μέσα από νομοθετικές πράξεις και εκλογές στις διάφορες οικουμενικές συνόδους. Η παρανοϊκή τριαδικότητα του θεού σου για παράδειγμα αποφασίστηκε με ψηφοφορία.

quote:
ge0rgia_gh
ή είσαι τόσο εγωιστής που δεν μπορεις?

Δεν είναι θέμα εγωισμού. Θέμα λογικής και κριτικής σκέψης είναι.

Φυσικά είσαι ελεύθερη να πιστεύεις οποιαδήποτε μυθολογία επιθυμείς, αλλά είναι ανόητο
1. να το πλασάρεις σαν απόλυτη και αδιαμφισβήτητη αλήθεια
2. να προσπαθείς να πείσεις τους άλλους για την ανοησία αυτή.
3. να προσπαθείς μέσω της ανοησίας αυτής να τους "σώσεις".


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2008, 08:47:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι......χαρωπές φατσούλες ήταν αυτές με τις μαντήλες macedon ; Σου...αναπτερώνουν το ηθικό !!!
Υ.Γ. Δεν σε πειράζει που τις "έκλεψα" έτσι ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ge0rgia_gh
Νέο Μέλος

Cyprus
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2008, 09:48:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ge0rgia_gh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

απόρριψη των ανοησιών των θρησκειών.
macedon

quote:

Εναντι ποιού; Έναντι του κατασκευάσματός μου; Ποσώς με ενδιαφέρει. Αλλωστε δε θυμάμαι να έχω ζητήσει από κανέναν να με σώσει. Επιπλέον δεν μου έχεις εξηγήσει τι είναι αμαρτία...
macedon

quote:

Βλέπεις, ο νόμος περί νηπιοβαπτισμού που καθιέρωσε ο Γιουτπράδα ακολουθείται και σήμερα.
macedon

quote:

quote:
ge0rgia_gh
Το κορμί σου φίλε macedon δημιουργήθηκε απο τη σεξουαλική επαφή η ψυχή σου όμως όχι!

Ο,τι πεις.
macedon


quote:

quote:
ge0rgia_gh
Γιατι το σώμα θα λιώσει, αυτη θα συνεχίσει το δρόμο της προς τον Θεό!

Σε βλέπω πολύ σίγουρη. Εχεις κάποια ιδιαίτερη ενημέρωση από το θεό σχετικά με τη διαδικασία της ψυχής ή βασίζεσαι στα οράματα καλόγερων περί "τελωνισμού" της, "τιμωρίας" της, κτλ; Θα με ενδιέφερε να μάθω για την αιτία που σου δημιουργεί αυτή τη βεβαιότητα περί του δρόμου που θα ακολουθήσει αυτό που ονομάζεις ή φαντάζεσαι ως "ψυχή".
macedon


quote:

Καλά είναι να συνηθίσεις στην ιδέα ότι πιστεύεις ένα παραμύθι που φτιάξανε οι νομάδες της Ασίας και μορφοποιήθηκε μέσα από νομοθετικές πράξεις και εκλογές στις διάφορες οικουμενικές συνόδους. Η παρανοϊκή τριαδικότητα του θεού σου για παράδειγμα αποφασίστηκε με ψηφοφορία.
macedon

quote:

Δεν είναι θέμα εγωισμού. Θέμα λογικής και κριτικής σκέψης είναι.

Φυσικά είσαι ελεύθερη να πιστεύεις οποιαδήποτε μυθολογία επιθυμείς, αλλά είναι ανόητο
1. να το πλασάρεις σαν απόλυτη και αδιαμφισβήτητη αλήθεια
2. να προσπαθείς να πείσεις τους άλλους για την ανοησία αυτή.
3. να προσπαθείς μέσω της ανοησίας αυτής να τους "σώσεις".
macedon



Τα βάζεις με τις ανώτερες δυνάμεις και αυτό δεν είναι και ότι καλύτερο!
Όπως στο κείμενο «Σοροκάδα» που κάναμε στο λύκειο!
Ο καπετάνιος τα έβαλε με τις δυνάμεις της φύσης και προσπαθησε να πείσει τον εαυτό του πως ήταν πιο δυνατός!

Και όμως η φύση, ώς μια ανωτερη δύναμη του εδωσε το μάθημα του!

Βέβαια, είναι καθαρά απόψεις δικές σου! Ο καθένας έχει δικαίωμα να πιστεύει αυτό που τον γεμίζει και τον κάνει διαφορετικό από όλους τους άλλους!

Η συζήτηση γι’αυτό συνεχίζεται, γιατί κανείς μας δεν είναι ίδιος!
Αλλά είναι ωραίο όλοι να εκφράζουνε τις απόψεις τους για να συνεχίζεται η κουβεντα.

Γι’ αυτό λοιπόν φίλε macedon δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν εκφράζοντας τις απόψεις μου! Ο καθένας είναι ελευθερος να πιστευει οτι θέλει.
Και εμείς όπως και συ εκφράζουμε τις δικές μας απόψεις και δεν είναι στόχος μας να πείσουμε κανεναν!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2008, 10:52:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με συγχωρείς ρε φίλε Μακεδόν, είχα
μείνει με την εντύπωση πως είσαι 1θειστής...
Από κει κι έπειτα ήρθαμε στη γη σε διπλό επίπεδο,
υλικό πνευματικό και αυτά τα δυο αντιμάχονται για
την πρωτοκαθεδρία, επηρεάζοντας το νου του ανθρώπου.
Αυτός είναι και ο κύριος λόγος που οι πράξεις μας είναι
ανάλογες του πνευματικού ή υλιστικού παράγοντα που θα τις
επηρεάζει. Ο τέλειος ΄ελεγχος αυτών των δυο θα δώσει στον
άνθρωπο τις ιδιότητες θεού. Αυτός ήταν και ο λόγος που ήρθαμε
στη γή...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2008, 11:42:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Αγαπητή Γεωργία, φαίνεται πως ζήλεψες τη γελοιότητα ορισμένων και διανθίζεις το σχόλιό σου προς εμένα με ειρωνείες, αν και σου μίλησα κόσμια και φιλικά. Ας σου απαντήσω λοιπόν όπως επιθυμείς.

Η γελοιότητά σου φαίνεται από το ότι μόλις στο προηγούμενο από αυτό μήνυμα χαρακτήρισες το νέο μέλος ge0rgia_gh ως: αδύναμη, τεμπέλα, ανασφαλή, ευθυνόφοβη, αγράμματη, που λυπάσαι για αυτήν!!!!

quote:
macedon:
Συγνώμη που δε συμμερίζομαι την άποψή σου περί θεού αλλάδεν είμαι ούτε αδύναμος ώστε να ζητάω από ένα ανθρώπινο κατασκεύασμα να με βοηθήσει, ούτε τεμπέλης ώστε να του ζητάω να μου δώσει το καθημερινό μου ψωμί, ούτε ανασφαλής για να χρειάζεται να νιώθω κάποιον συνεχώς δίπλα μου και να θεωρώ πως αποτελώ το επίκεντρο της ύπαρξής του, ούτε ευθυνόφοβος ώστε να έχω κάποιον να του φορτώνω τα λάθη μου ούτε τέλος αγράμματος ώστε να του αποδίδω φυσικά φαινόμενα και καταστάσεις (π.χ. αρρώστιες, ιάσεις, πλημμύρες, σεισμούς, πολέμους).

Από την άλλη βέβαια, πολλοί άνθρωποι είναι μερικά ή όλα από τα παραπάνω, οπότε χρειάζονται το θεό για να ικανοποιούν τις διάφορες ανάγκες τους, υλικές ή μή. Λυπάμαι γι' αυτούς και χαίρομαι που δεν αποτελώ τμήμα του κοπαδιού ... συγνώμη... του ποιμνίου.


quote:
macedon:
Οχι πάντως από χώμα και σάλια του Γιαχωβά. Ανοιξε ένα βιβλίο σχετικό και θα σου λυθουν οι απορίες.

Όχι βέβαια απλά έγινε ένας κρότος από ένα ανύπαρκτο κενό.....και μετά όλα πήραν το δρόμος τους....
quote:
macedon:
Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να πιστέψω πως στον 21ο αιώνα μπορούν να υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν ασιατικές δεισιδαιμονίες και προσκυνάνε ένα κατασκεύασμα που γεννήθηκε στα μυαλά των νομάδων της ερήμου...

Αλλά όπως φαίνεται... υπάρχουν.



Εσύ προσωπικά σε άλλο θέμα δεν αναγνωρίζεις το ιστορικό έργο του Μακρυγιάννη που το έγραψε ο ίδιος με τα άγια χεράκι του θα αναγνωρίσεις τη θρησκεία που τόσο μάχεσαι?
quote:
macedon:
Αντίθετα με ότι συμβαίνει στους πιστούς των θρησκειών που καταπίνουν άκριτα τις "διδαχές" και τα κηρύγματα και τις ακολουθούν αβούλως, ως γνήσια μέλη ενός κοπαδιού, οι απόψεις που διατυπώνω αποτελούν προσωπική μου πνευματική διεργασία και προήλθαν μετά από γνώση, κριτική και απόρριψη των ανοησιών των θρησκειών.

Αντίθετα με ότι διατυμπανίζεις οι πιστοί κάνουμε αυτό που μας είπε ο Κύριος ερευνάμε "τας γραφάς" όλες τις γραφές....... και καταλήγουμε στο συμπέρασμα της αληθινής πίστεως στην οποία πιστεύουμε προσευχόμαστε και πολλές φορές λόγω αδυναμίας της επσιτήμης καταφεύγουμε και γινόμαστε καλά όπως ο πατέρας μου ή γεννιόμαστε όπως η φίλη ge0rgia_gh.

quote:
macedon:
Καλά είναι να συνηθίσεις στην ιδέα ότι πιστεύεις ένα παραμύθι που φτιάξανε οι νομάδες της Ασίας και μορφοποιήθηκε μέσα από νομοθετικές πράξεις και εκλογές στις διάφορες οικουμενικές συνόδους. Η παρανοϊκή τριαδικότητα του θεού σου για παράδειγμα αποφασίστηκε με ψηφοφορία.


Όλες οι αποφάσεις των Οικουμενικών συνόδων με ψηφοφορία γινόντουσαν αλλιώς δε θα ήσαν αποφάσεις και ούτε θα χρειαζόταν να γίνουν Σύνοδοι. Θα αποφάσιζε μόνος του ο Πατριάρχης.
Ο Χριστιανισμός δεν διαμορφώθηκε μέσα από τις συνόδους. Ο πυρήνας του Χριστιανισμού ήσαν τα Ευαγγέλια τα οποία όπως ακριβώς ήσαν έτσι και εγράφησαν χωρίς την παραμικρή αλλοίωση.
Η Αγία Τριάδα δεν ήταν θέμα ενός ιεράρχη ήταν θέμα όλων των ιερωμένων και ώς έτσι αντιμετωπίστηκε.

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2008, 11:55:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Με συγχωρείς ρε φίλε Μακεδόν, είχα
μείνει με την εντύπωση πως είσαι 1θειστής...
Από κει κι έπειτα ήρθαμε στη γη σε διπλό επίπεδο,
υλικό πνευματικό και αυτά τα δυο αντιμάχονται για
την πρωτοκαθεδρία, επηρεάζοντας το νου του ανθρώπου.
Αυτός είναι και ο κύριος λόγος που οι πράξεις μας είναι
ανάλογες του πνευματικού ή υλιστικού παράγοντα που θα τις
επηρεάζει. Ο τέλειος ΄ελεγχος αυτών των δυο θα δώσει στον
άνθρωπο τις ιδιότητες θεού. Αυτός ήταν και ο λόγος που ήρθαμε
στη γή...

Δηλαδή για να γίνει κατανοητό : κατά την άποψή σου ήρθαμε στον πλανήτη (μας έφερε δηλ. ο θεός σου) , για να γίνουμε και εμείς θεοί ;;;;;
Θέλει δηλαδή ο θεός ανταγωνιστές (έστω και με μικρότερες δυνατότητες ) και μάλιστα πολλούς ;;;
Kαι γιατί άραγε τους θέλει ;;;; Για να μοιράζεται μαζί τους τη δουλειά ; Βλέπεις ότι πάλι στο ίδιο ερώτημα καταλήγουμε .
Kαι κάτι άσχετο με το θέμα : ο 12θεϊσμός , σου έχει γίνει έμμονη ιδέα φίλε trexagireve!!! Ακόμα και όταν ο άλλος σου δηλώνει ότι δεν είναι οπαδός του ή υποστηρικτής του , εσύ πάλι εκεί , τον χρίζεις....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2008, 12:07:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου DPJ10, είσαι άπαιχτος. Γνώμη έχεις
ή θα κρίνεις εμένα για το πώς απαντώ στον Μακεδον,
γιατις παλιότερες υπερ του 12θεου, θέσεις του;
Είσαι ανενημέρωτος ή το κάνεις σκοπίμως;(ερώτηση κι
αυτή!!!) Γιατί ήρθαμε στη γη, λέμε, μπορείς να πεις μια
άποψη;
Τώρα για τον Θεό και το αν θέλει ανταγωνιστές, το ΄μονο
που σου λέω είναι ότι είναι ΄τοσο αχανές το σύμπαν που μας
φτάνει....
Επίσης τα παντα εν σοφία εποίησε, την οποία δεν γνωρίζουμε
και κατανοούμε...Τα πάντα θα ρθούν στη θέση τους εν καιρώ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2008, 14:19:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί κύριοι, ο μεταξύ σας διάλογος των τελευταίων ημερών δεν έχει καμία σχέση με το συγκεκριμένο θέμα και τον αρχικό του σκοπό.
Θα παρακαλούσα λοιπόν να επανέλθουμε σ' αυτό.

Ευχαριστώ.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2008, 17:10:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιστρέφοντας λοιπόν, το θέμα θα ήθελα να πω ότι σημαντικό
ρόλο για την συζήτηση του σκοπού που είμαστε στη γη είναι
να πούμε ότι η έλευση και παραμονή μας στη γη, αποτελεί στάδιο
κι όχι τελικό σκοπό. Αποτελεί ένα προθάλαμο για κάτι
ανώτερο. Κάτι που αξίζει πραγματικά στον άνθρωπο και
πράγμα που πρέπει να μας κάνει να μην δενόμαστε τόσο
με τα γήινα. Να ζήσουμε με αξιοπρέπεια και ανθρωπία εδώ,
για να αξιωθούμε να ζήσουμε και τα ανώτερα. Ανώτερα που έχουν
να κάνουν με την τελική τοποθέτηση μας σε ένα κόσμο θεών
όπως μας έχει υποσχεθεί ο Χριστός...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
neraidoula
Νέο Μέλος

Germany
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2008, 20:53:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους neraidoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ


Γιατι ηρθαμε στην γη λοιπον?

Μπορει μηπος καποιος να μας λυσει αυτη την απορια με σιγουρια?

Υπαρχουν τοσες θεωριες...

Παντος αυτο που μπορω σιγουρα να πω ειναι πως δεν προκειτε για ενα τυχαιο γεγονος. Δηλαδη δεν το βρισκω λογοκο να ζουμε και να δημιουργουμε και μετα με τον θανατο μας ολα να τελειωνουν. Σιγουρα θα εχει καποιο νοημα η υπαρξη μας.

Εγω απο την πλευρα μου ψαχνοντας για την απαντηση πιστευω πως η παραμονη μας στην γη δεν ειναι οριστικη αλλα σταδιακη.

Ενδιαφερον ειναι και η θεωρια της μετενσαρκωσης. Δηλαδη οτι περναμε απο πολλες ζωες μεχρι να φτασουμε ενα υψηλο σταδιο πνευματικοτητας.

Μεχρι τωρα αυτη η θεωρια για μενα ειναι η πιο λογικη...αλλα και εγω οπως και οι πιο πολλιο ακομα ψαχνομαι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2008, 08:46:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Neraidoyla, καλά τα όσα λές , αλλά
γιατί ήρθαμε στη γη,έστω κα με τις μετανσαρκώσεις
που λες δεν απαντάς... Δηλαδή, πολλοί νομίζουν ότι η έλευση μας
στη γή ήταν και αυτοσκοπός, ήρθαμε για να μείνουμε...
Αλλά δεν είναι έτσι και
όλοι μπορούμε να το δούμε και καταλάβουμε, με λίγη
σκέψη...Πέραν των βιοτικών αναγκών, κάτι γίνεται και έχει σημασία
τι είναι αυτό;
Έχουμε κάποιο ρόλο και κάποια αλλαγή να κάνουμε, γι'
αυτο και η εδώ παραμονή μας είναι μεσοδιάστημα και όχι
τελικός προορισμός... Θα ρθεί η ώρα να πάμε στον τέλειο
κόσμο που έγινε για μας...
Εδώ όμως τι στην ουσία κάνουμε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2008, 09:59:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επιστρέφοντας λοιπόν, το θέμα θα ήθελα να πω ότι σημαντικό
ρόλο για την συζήτηση του σκοπού που είμαστε στη γη είναι
να πούμε ότι η έλευση και παραμονή μας στη γη, αποτελεί στάδιο
κι όχι τελικό σκοπό. Αποτελεί ένα προθάλαμο για κάτι
ανώτερο. Κάτι που αξίζει πραγματικά στον άνθρωπο και
πράγμα που πρέπει να μας κάνει να μην δενόμαστε τόσο
με τα γήινα. Να ζήσουμε με αξιοπρέπεια και ανθρωπία εδώ,
για να αξιωθούμε να ζήσουμε και τα ανώτερα.

Αγαπητέ trexagireve, καταρχάς θα πρέπει να παραδεχθώ ότι είναι πραγματικά ευχάριστο το γεγονός ότι αρκετές φορές που έχουν γίνει συστάσεις για την επαναφορά ενός θέματος στον αρχικό του σκοπό, σπεύδεις για να προσπαθήσεις με την συμμετοχή σου ώστε αυτό να επαναφερθεί.
Αυτό αν μη τι άλλω υποδηλώνει καλή πρόθεση κι ενδιαφέρον από την πλευρά σου για τον διάλογο και τις Συζητήσεις.

Όσον αφορά το απόσπασμα του μηνύματος σου που παρέθεσα παραπάνω, μπορώ να πω ότι δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο με τα λεγόμενα σου.
Πράγματι, πολλές φορές ο άνθρωπος ξεχνάει ή δεν θέλει να σκεφτεί ως πιθανότητα ακόμη το γεγονός ότι η πορεία μας σε αυτόν τον κόσμο δεν είναι ο τελικός σκοπός του αλλά ένα στάδιο που έχει αρχή, μέση και τέλος.
Πασχίζει συνεχώς για την απόκτηση ολοένα και μεγαλύτερου υλικού πλούτου, δόξας, φήμης και γενικότερα πραγμάτων τα οποία όμως είναι εφήμερα.
Κι ο πλούτος κι η δόξα κι η φήμη δεν είναι κάτι το αρνητικό αλλά γίνονται αρνητικά για τον άνθρωπο όταν προσκολλάται σ' αυτά και δεν τα βλέπει ως μέσα για να εξελιχθεί ως άνθρωπος ή δεν τα βλέπει στην πραγματική τους υπόσταση και τους δίνει μεγαλύτερο ρόλο απ' ό,τι θα έπρεπε.
Σίγουρα ο ρόλος αλλά κι η συμβολή του κάθε ανθρώπου προς τους συνανθρώπους του δεν περιορίζεται σε κάτι τέτοιο και δεν θα πρέπει να εστιάζεται εκεί.
Αν με ρωτούσες ποιός θα μπορούσε να είναι ο ρόλος του ανθρώπου, ειλικρινά θα δυσκολευόμουν πολύ στο να δώσω μια απάντηση για τον συνάνθρωπο μου.
Θα μπορούσα ενδεχομένως να σου απαντήσω ότι για μένα ο ιδανικός ρόλος μας θα ήταν παρόμοιος με το ρόλο του φωτισμένου από το μύθο της σπηλιάς του Πλάτωνα όπου όταν απελευθερωθεί από τα δεσμά του και τον κόσμο των σκιών, αντικρύζει το φως και γυρίζει πίσω για να μεταφέρει και στους υπόλοιπους δεσμώτες την απατηλή φύση των σκιών, τον κόσμο του Φωτός και της Αλήθειας και να τους βοηθήσει να απαλλαγούν από τα δεσμά τους.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy